Jlicuiue (jTourant Nieuwe algemene verkiezingen, aldus het advies van Morrison Deportatie- (geen uitleverings-) bevel tegen Westerling uitgevaardigd Wfst U DINSDAG 28 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTLËNf 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaarc DIRECTIE: F DIE MER. CHRISTELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastoastld; is gftrtleoeo tnyn hert in tcQ^easpoet" SCHATKIST contra kolenkist Zie pag. 5 BEKENTENIS DER ONMACHT Attlee zal krachtmeting tussen Labour en Conservatieven angstvallig vermijden D« Engelse minister-president, Attlee, werd gisteravond door Koning George in audiëntie ontvangen. Hy had hoofd en handen vol met het samenstellen van nieuwe regering en diende de Koning op de hoogte te stellen van de stand zaken. Wij zullen moeten wachten tot morgen, teneinde te weten, welke wijzigin gen In het Labourkabinet zijn aangebracht, en overigens ziet het er naar uit, dat Attlee alles zal vermijden om in botsing te komen met de thans zeer machtige op positie. Van belang is nog, dat de plaatsvervangende minister-president, Herbert Morrison, heeft verklaard, dat de Socialisten er verstandig aan zouden doen, zich voor te bereiden op nieuwe algemene verkiezingen, welke eerder spodig dan later kunnen worden verwacht. In afwachting hiervan beleven wij dus in Engeland politieke kentering. Morrison sprak deze woorden op een gisteren gehouden jubileum-bijeenkomst der Britse sociaal-democratische partij. Hjj verklaarde, dat de Conservatieven op 23 Februari j.l. het maximum, der voor haar 'bereikbare, stemmen op zich hadden verenigd. En voegde hieraan toe, dat het Britse kiezerscorps voor de eerst volgende, algemene verkiezingen de kans zou krijgen, zich opnieuw te bedenken Hij hoopte en dat doen wij uiteraard niet dat de Britse kiezers en kiezeres- dan zullen besluiten Labour een zodanige meerderheid te verschaffen, dat er een stabiele regering kan worden gevormd- Morrison ontpopte zicii als een waar „enfant terrible", want hij hoopte tevens „dat er niet opnieuw de buitengewoon moeilijke toestand zal ontstaan, waarin alle Britse partijen zich thans bevinden." Over de Liberalen was hij slecht te spre ken. Die partij heeft meer dan 2 millioen stemmen op zioh verenigd, doch slechts 9 zetels in het Parlement verworven. Noch zichzelve, noch enige andere partij hebben zij veel goeds gedaan. Volgens Reuter zou Attlee besloten zijn, elke zinspeling op nieuwe nationalisaties uit de regeringsverklaring te laten, welke door Koning George bij de openingszit ting van het. nieuw gekozen Lagerhuis zal worden voorgelezen. De naaste toe komst belooft geen regeringsmaatregelen, die tot een krachtmeting tussen La bour en Conservatieven aanleiding kun nen geven. Wij zouden zeggen: ..Wie wil draven, moet stevig in het zadel zitten." En dat Raadsman verwijt B.G. te meten met twee maten Drie secretarissen-generaal van onjuiste voorlichting beschuldigd „Iedere straf, hoe gering ook, zot grandioos onrecht beduiden voor deze man", zei mr H. Warners gisteren voi Raad van Cassatie! in zijn pleidooi de 37-jarige Amsterdamse rechercheur Nieuwenhuis die tot 3 jaar is veroordeeld, omdat hij als medewerker van het bureau loodse zaken. Joden heeft gearresteerd. De raadsman zei, dat het gehele Am sterdamse politiecorps betrokken is ge weest bij de arrestaties. D? laagste amb tenaren moesten het vuile werk doen, dat de hogere politiemensen afschoven. „In Augustus en September 1942 den massale Joden-razzia's onder leiding van inspecteurs uitgevoerd door agenten. Waarom zijn deze mensen niet door de B.G.'s vervolgd, en waarom Nieuwenhuis wel?" vroeg mr Warners. De secretaris sen-generaal Frederiks. Hirschfeld en Tenkink hebben in October 1941 ver klaard. dat de in het bezette gebied gel dende wetten, dus ook de Jodenwetten, onvoorwaardelijk moeten worden nage- 'eefd. Deze personen, die het volk onjuist hebben voorgelicht, «aldus pl., zijn niet vervolgd. Tegen inspecteurs van politie, lie niet zijn ondergedoken, d-och de Duit je maatregelen hebben uitgevoerd, zijn geen maatregelen genomen. Daarom acht te mr Warners het niet -rechtvaardig dat Nieuwenhuis wel «gestraft zou worden; hij heeft n ual 2 jaar en 4 maanden in voor arrest gezeten. De P.-F. za'l op 13 Maart zijn conclusie uitspreken. doet Labour nu juist niet. De politieke situatie zal neerkomen op een soort van ..Gentleman's agreement", ten einde het Lagerhuis in staat te stellen de dringend ste problemen óp binnen- en buitenlands terrein te behandelen, tot nieuwe ver kiezingen gehouden zijn. De parlemen taire werkzaamheden zullen vermoedelijk eerst na 6 Maart aanvangen. De resultaten der verkiezingen voor. op één na. alle Lagerhuiszetels zijn thans bekend. De meerderheid van Labour over de gezamenlijke andere partijen be draagt nog slechts 7 zetels. Van één dis trict kan de uitslag, wegens het plotseling overlijden van de conservatieve candi- daat, eerst op 9 of 10 Maart bekend zijn. Verrassend was, dat op de Orkney en Shetlandeilanden het conservatieve .lid verslagen werd door een Liberaal. Bevin de Britse minister van Buit. Zaken, die het weekeinde na de verkiezingen in een Londens ziekenhuis had doorgebracht, heeft gisteren zijn functie als minister scene rechtzaal de Veroordeelde sneed zich met mesje in de pols Vanmorgen heeft de Utrechtenaar IV. van D„ nadat hy in de zittingszaal van het Gerechtshof te Amsterdam hoorde, dat htf tot acht maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal vai radiotoestel, zich met een mesje de lin kerpols opengesneden. Onmiddellijk schoot de parketwacht toe. Deze bracht de man, die deerlijk bloedde, buiten de zaal. Met spoed werd hij overgebracht naar het Huis van Be waring. waar een dokter de eerste hulp verleende. Hij bleek de polsslagader niet te hebben geraakt. De man was aanvankelijk door de rechtbank tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Hij had een klein stukje van een scheermes onder de nagel van zijn duim verborgen. Bij fouillering voor hij vanmorgen voor het Hof scheen, was het niet gevonden. Mr Kesper pas over 3 weken thuis De Commissaris der Koningin Zuid Holland, mr L. A. Kesper zal, we vernemen, nog 3 weken in Zweden moeten blijven, waar hij destijds vacantiereis een been brak. Panamees schip aan de grond hij Hoek van Holland Het Panamese ss. Fortune (6200 ton) vannacht op de Maasvlakte bij de Zuiderpier te Hoek van 'Holland aan dt grond gelopen. Vanmorgen, is het schip op eigen kracht vlotgekomen. Dr R. H. Pos naar Amerika Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt vertrekt de vertegenwoordiger voor Suriname in Nederland, dr R. H. Pos, 11 Maart voor een reis van 2 maan den. Hij zal een bezoek brengen aan Suriname, Washington en New York. Wellicht wordt ook Indonesië nog in het reisplan opgenomen. Nieuwe Van der Vijver- ?onservenfabriek iu Breda De fa. Van der Vijver in Rijnsburg gaat een conservenfabriek in Breda bouwen. Het gebouw is geprojecteerd door architect Waskowsky uit Breda. De uitvoering van het werk werd gegund aan de gebr. Blom te Raamsdonksveer voor een bedrag van f 61.450. A'dams Waaggebouw Vrijdag in Spaanse handen Spaanse ruiters, aangevoerd door de legendarische Kapitein van Cistilië, zul len Vrijdag a.s. met hun dames en voet knechten in de meest schilderachtige cos- tuums bij fakkellicht optrekken naar het Waaggebouw op de A'damse Nieuwmarkt. De Castilaanse vlag zal worden gehesen, het gebouw zal stormenderhand worden bezet en vlammende kampvuren zorgen voor de belichting van de barbaarse ta ferelen. Het zal er typisch „Spaans" toe gaan. Allerlei dieren worden aan het spit geroosterd en een Spaanse danseres zal met castagnetten.de baardige rabau- ten in de goede stemming brengen. Om streeks half acht wordt de cavalcade op de Nieuwmarkt verwacht, volledig 'oe- lansen en musketten. En dit nu i.v.m. de aanstaande ver- de film „Kapitein van Cas- WM Dit is de „Jagersfontein", een schip dat voor de Verenigde Nederlandse Scheep vaart-maatschappijen werd geboüwd en dat eerst thans, na twaalf jaren voltooid kon worden. Het schip heeft reeds twee andere namen gedragen, n.l. „Riet fontein" en „Elandsfontein" en was nu eens Duits, dan weer Russisch „bezit", tot het in 1947 in Vlissingen arriveerde, waar het op de werf „De Schelde" in IVi jaar werd afgebouwd. De „Jagersfontein" op haar technische proefvaart. Stikker in New York aangekomen Hij is vol moed over Engeland Minister Stikker is gisteren te New York aangekomen. Hij zeide goede hoop te voeden, dat er vorderingen zullen ko men in dé richting van grotere Euro pese economische eenheid. In zijn be sprekingen met de Britse ministers Bevin en Cripps had hij bemoedigende mededelingen ontvangen en hij verwacht, dat de O.E.ES. en Engeland over een paar weken tot een beslissing zullen komen over een overeenkomst op lange termijn. Van de beweringen, d-at Neder landse autoriteiten kapitein Westerling zouden hebben geholpen om te ontvluch ten, zeide hij: „Ik ben er zeker van. dat het niet meer dan een gerucht is." Intussen gaat de Amerikaanse senaat voort met de behandeling van de Mars hall-hulp bij welke gelegenheid! Tom Connally. voorzitter der senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, er op aandrong, dat men West-Europa goed er van zou doordringen, dat de hulp in 1952 afloopt. Europa kan- niet „eeuwig" op Amerikaanse steun rekenen, zeide hij. Conn-ally merkte op, dat de belasting inning in Frankrijk te wensen overliet. Bingham, chef der missie in Frankrijk, antwoordde, dat Frankrijk deze heeft verscherpt, en dat 32 procent van het nationaal inkomen aan belastingen zal worden ontvangen- tegen 22 in 1949. Hanes, chef der missie in Duitsland achtte het buiten kijf, dat er in de steen kolen en staalindustrie van Duitsland kartels opereerden. Een commissie van Amerikaanse juristen gaat de zaak be studeren. Dr Hirschfeld betuigt zijn spijt over het gebeurde REUTER SEINT UIT SINGAPORE, dat volgens een officiële mededeling de autoriteiten aldaar heden een deportatiebevel hebben uitgevaardigd tegen kapitein Westerling, alsmede een bevel tot in hechtenisneming tot op het tijdstip der uitzetting. Dit betekent dus, dat Westerling niet aan Indonesië wordt uitgeleverd. Gisteren bad reeds een (verantwoorde lijk bewindsman te Singapore volgens Ass. Press verzekerd, dat er van uitleve ring van 'kapitein Westerling aan Indo- geen sprake zou kunnen zijn. Wel -had de R.ï.S. reeds het formele verzoek n Westerlings uitlevering ingediend. Volgens een bekendmaking van het In donesische Ministerie van Voorlichting hebben de Nederlandse Hoge Commissa ris, dr Hirschfeld en staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, drs Hatta bezocht ter bespreking van de zaak- Westerling. „Dr, Hirschfeld speet het ten te", aldus de bekendmaking, „dat Westerling met de hulp van enkele Ne derlandse militairen uit Indonesië heeft kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voortgezet en binnen enkele dagen zal het resultaat aan de regering van de Re- chin, nationalisten bombar- Internationaal complot valse bankbiljetten- eieren Amerikaans schip r zwendel werd ontdekt toning v tilie". Tsjech is fji vliegtuig neergestort In de Jesenikybergen in Tsjechoslowa- kije ongeveer 320 km van Praag, is een Tsjechisch passagiers-vliegtuig van het type Dakota neergestort. Volgens onbe vestigde berichten kwamen 5 personen cm het leven, terwijl 26 anderen werden gewond. In de Chinese haven van Tsingtao het Amerikaanse vrachtschip „Flying Arrow" door nationalistische vliegtuigen gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. De V.S. hebben bij de Chinese nationalistische regering op Formosa krachtig geprotesteerd tegen deze .-al en om de verzekering verzocht, dat .dergelijke onwettige aanvallen op sche pen onder Amerikaanse vlag niet weei zullen voorkomen". Amerika wapent zich tegen spionnage Vyiegtuigen moeten hun route boven atoomindustrie-gebied bekend maken Ingaande 6 Maart moeten piloten die de Noordoostkust van de V.S. of het atoomindustriegebied van Los Alamos naderen, van te voren hun vliegroute aan de bevoegde Amerikaanse autoriteiten bekend maken. Bij overtreding van deze bepaling zullen de vliegtuign door jacht- toestellen voor inspectie kunnen worden opgevangen. Het mysterie van kapitein Karp's dood Een student wil niet te veel zeggen Nog steeds wemelt het van geruchten betreffende de dood van kapitein Karp. Een 22-jarige Amerikaanse student, Rus- sel McMichan, bevindt zich op de „Queen Mary" en hij is vermoedelijk de laatste, die Karp in leven gezien heeft, voordat diens lijk in de tunnel bij Salz burg gevonden werd. Deze student heeft zich in zijn hut opgesloten en de vol gende radio-telefonische boodschap uit gezonden: „Ik lunchte met kapitein Karp in de trein en ik geloof, dat ik de laatste ben. die hem levend gezien heb. Maar ik wil niet te veel zeggen en zal wachten, totdat ik te New York ben." De Amerikaanse politie zal de student bij aankomst een verhoor afnemen. Parijse demonstraties tegen Indo-China Een aantal agenten gew ond Bij een rel in het Parijse arbeiders district Clignancourt werden voorwer pen uit vensters geworpen, waardoor 27 politieagenten werden gewond. Dé rel ontstond toen een contingent soldaten voor Indo-China de kazerne verliet en 1500 personen te hoop liepen om te de monstreren. Een agent kreeg een ijzeren staaf op het hoofd en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. KATHOLIEKE BISSCHOPPEN IN POLEN BESCHULDIGD. De Katholieke bisschoppen in Polen worden er door de Poolse regering van beschuldigd „misbruik te maken van het gezag van de kerk en 'het godsdienstige gevoel van de mensen voor zuiver poli tieke en staatsvijandige doeleinden Met welke beschuldiging ongetwijfeld een nieuwe actie tegen de kerk achter het IJzeren Gordijn zal zijningeluid. Het eerste lid der bende te Den Haag berecht (Van een onzer verslaggevers) "wee jaar en zes maanden gevangenis straf eiste de Officier bij de Haagse rechtbank vanmorgen tegen de 27-jarige autohandelaar R. J. J. M- uit Luik, die een schakel is geweest in het interna tionale complot van handelaren in valse bankbiljetten, dat in België gevestigd Op 26 September werd bij een winke- sr in de Passage te Den Haag een vals biljet van f 100 aangeboden. Dank zij de activiteit van de winkeljuffrouw kon de man dit het biljet aanbod, dadelijk den gearresteerd. Aanvankelijk weigerde hij enige verklaring te geven, doch na enkele dagen volgde zijn bekentenis, mede tengevolge waarvan het interna tionale complot kon worden „opgerold"- Als eerste in deze affaire stond van Drie maanden voor man van wisseltruc Drie maanden gevangenisstraf (de e -as 8 maanden) legde de Amsterdamse rechtbank vanmorgen op aan de grijze «gepens\onneerde gemeente-ambte- L. J. M. aldaar. Men zal zich herin- n, da-t aa ndeze man ten laste was gelegd, dat hij vier ambtenaren van het bijkantoor Herengracht van de Neder landse Bank te Amsterdam om de had geleid met een wisseltruc, welke hem ff 1000 voordeel heeft gebracht. M. heeft steeds vol gehouden onschuldig te Dader van taxidiefstal gearresteerd De man. die dezer dagen aan een Arn hemse taxichauffeur vroeg even op een bepaald adres te willen aanbellen en er daarna met het voertuig vandoor ging, is gisteren in Amsterdam gearresteerd. Hij had gisteravond in Zwolle een taxi gehuurd om hem naar de hoofdstad te brengen. Toen de auto vertrokken was, vertroukde de eigenaar het zaakje toch helemaal, omdat de ongeveer 30-j jongeman een ongunstige indruk op hem had gemaakt Hij belde de politie op en toen de taxi-passagier in Amsterdam aankwam, werd de wagen omsingeld door politiemannen. De man viel spoe dig door de mand. Hij had nog vijf andere delicten op zijn kerfstojc. Men nog niet wat er met de gestolen is gebeurd. Vermoedelijk is de auto reeds van de hand gedaan, De minister van Onderwijs prof. dr F. J. Th. Rutten, zal zich in de tweede helft van April a.s. naar Indonesië be geven voor een bespreking met zijn imbtgenoot mr Aboe Hanifah over de culturele samenwerking. morgen M. terecht, in Luik zal het ver der deel behandeld worden. Het bleek dat óe zaak aanvankelijk slechts klein begonnen werd, men kwam met enkele biljetten de .grens over, waar na M. in verschillende winkels te Am sterdam, Utrecht, Middelburg- en Den Haag de biljetten uitgaf. Op 26 September was men met 351 valse biljetten van f100 over de grens gekomen; de biljetten waren in het por tier van de auto gestopt. In een drietal zaken te Den Haag had M. een biljet uitgegeven, toen hij wero gegrepen. Bij enkele banken had men inmiddels ook biljetten in ontvangst genomen, in geleverd door winkeliers, die geheel te goeder trpuw waren. Vanmorgen tijdens het verhoor, dat met behulp van eep tolk moest geschie den, omdat M- uitsluitend Frans en En gels spreekt, zei verdachte, dat hij aan gelokt was door de zwarte handel. „Het ging ook zo erg gemakkelijk", voegde hij er aan toe. De Officier constateerde dat verdachte in het algemeen zeer gunstig bekend staat en zijn ouders behoorlijk ge situeerde mensen zijn, doch gezien de ernst van dergelijke feiten, luidde de eis 2\<z jaar met aftrek van de vier maanden preventief en verbeurd verklaring dei- in -beslag genomen biljetten. De raadsman, mr dr K. W. Klaassen zette uiteen dat in België, waar „zwart domineerde" de verleiding om zich in dit soort handel te begeven zeer sterk is en verdachte, die zeer avontuurlijk is aangelegd, er voor bezweek. Pl. vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke tsarf. Uitspraak op 14 Maart publik Indonesia Serikat worden ter ken nis gebracht". In aansluiting op Indonesië's verzoek om uitlevering kan men er op wijzen, dat de bij de mantelresolutie der Ronde-Ta fel-Conferentie behorende overgangs overeenkomst bepalingen behelst, volgens welke de rechten en plichten, voort vloeiende uit de door het Koninkrijk ge sloten verdragen en overeenkomsten, slechts worden aangemerkt als rechten <Hulpverfeandplaats-afd.>, 35 HUPVA. en verplichtingen der RIS. indien voorzover deze verdragen en overe komsten van toepassing zijn op het rechtsgebied van de RIS Een dezer ver dragen is het uitleveringsverdrag tus- Nederland en Groot-Brittannië van Art. 6 van dit verdrag bepaalt, dat de misdadiger niet zal worden uitgele verd, indien het misdrijf een staatkun dig karakter draagt, of indien de uitle vering opzettelijk wordt gedaan om hem een feit van staatkundige aard te straffen. De uitlevering zal niet geschie den tenzij er voldoende bewijs bestaat niet eerder dan 15 dagen na zijn in bewaringstelling. Tegenover de bepalingen van de over- gansovereenkomst staat de in de tegen woordige tijd aanvaarde theorie en prac- tijk van het volkenrecht, dat een nieuwe staat de rechten en plichten van de rechtsvoorganger niet overneemt. Naar wij van bevoegde zijde in Den Haag vernemen, zou de Nederlandse re gering niet voor kapitein Westerling ih de bres apringen, indien hij aan Indone- ou worden uitgeleverd. Verdoold. Den Doolaard schrijft in het Ameri kaanse tijdschrift „The Reporter" de mo- verantwoordelijkheid van Wester lings opstand op de Nederlanders „daar hun niets ontziende methoden om de „orde" te herstellen geleid hebben tot een chaotische toestand op Java en het ontstaan van gehele legers van vogelvrij verklaarden en condottieres." In Maart 8835 soldaten naar huis Er is een schema samengesteld, om iz de maand Maart in totaal 8835 militai ren uit Indonesië naar Nederland ovei te brengen. Daartoe worden zeven bin nen- en buitenlandse troepenschepen Ingeschakeld. Al kunnen er nog verschillende ver schuivingen optreden, toch hoopt men zich te kunnen houden aan, het volgende vertrekschema uit Djakarta: 3 Maart: Georgeric, 143( Maart: Goya. 700 m.; 13 Maart: Castel Bianca, 885 m.;. 14 Maart: Fairsea, 1850 m.; 22 Maart: Skaugum, 1700 m.; 25 Maart: Grote Beer, 700 m.; 27 Maart: Nelly, 1570 m. Op de Fairsea (vastgesteld vertrek: 22 Maart) zullen'zich de volgende onder delen inschepen: Staf II Divisie. Staf A AT, 30 A AT, 12 RVA. 34 HUPVA Het interieur van het Kerkga- J bouw der Geref. Gemeente te Bent- I huizen. Gisteravond werd hier het 100-jarig bestaan der Geref. Ge- meente herdacht. (Zie pag. 8). (Foto N. d. Horst) Ook vrij busvervoer voor repatrianten De Federatie van Nederlands® organ!-» saties voor het personenvervoer (FNOP) heeft de bij haar aangesloten autobus* dienstondernemingen, waaronder die welke zijn opgenomen in de Stichting centrale autobusdienst, verzocht met in gang van Zaterdag jL gerepatrieerde mi litairen zonder betaling te vervoeren op vertoon van hun geldige en bij de debar- katie verstrekte abonnementskaart, uit gegeven door de Ned. Spoorwegen en de Ned. Vereniging van Transportonderne mingen. Dit betekent dat het vrije verv voer thans ook geldt op vrijwel allo autobuslijnen, welke niet op de achter zijde der bedoelde abonnementskaarten vermeld staan. Het zesjarig zoontje van J. B.'Ste- merdink uit Winterswijk werd gisteren tjeon de jongen plotseling de weg over stak. door een personenauto aangereden p slag gedood. Revolutionnaire betoging te Soerabaja Oost-Java wordt stuk voor stuk ingelijfd bij de republiek Zondagochtend heeft op initiatief van het Front Nasional Pamoeda (nationale Jeugdfront) in het stadion Tambaksarie te Soerabaja een menigte van ongeveer 30.000 mensen een betoging gehouden voor afschaffing van de deelstaat Oost-Java» Daarna drong het volk het paleis op Simpang binnen, de woning van de commis saris der centrale regering, Samadikoen, waar het vernielingen aanrichtte, evenals in het secretariaat van de deelstaat en in een politiepost. Nadat De betogers droegen borden mee, met de eis, dat de deelstaat wordt afgeschaft, de Nederlandse troepen teruggetrokken en de distributie voor allen gelijk wordt. Sommige borden hadden het opschrift: „Wij zullen de Nederlandse schulden niet betalen". Semangoen hield een rede en noemde de parlementsleden agenten van de Nederlanders Hij .protesteerde er tegen dat parlementsleden aanwezig waren ge weest bij de vergadering welke tot af schaffing van Oost Java besloot (Er wa ren er overigens slechts 16 van de 75). Hij noemde die aanwezigheid onwettig. Op het paleis verklaarde de vertegen woordiger der republiek, dat de deelstaat reeds was afgeschaft en dat deze beto ging onjuist was. Grote ergernis over brokkenmakende militaire chauffeurs In één jaar voor meer dan een millioen gulden schade aangericht In 1948 hebben de militaire chauffeurs door hun roekeloos rijden ons land een hade berokkend van niet minder dan f 1,2 millioen. Bijna f 900.000 is uitbetaald aan schade, welke merendeels door aanrijdingen werd veroorzaakt. Bovendien moest een groot bedrag aan jaarlijks terugkerende schadeloosstellingen wegens aanrijdingen worden neergeteld. Niet zonder ergernis heeft de commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer van deze feiten in het verslag der Algemene Rekenkamer kennis genomen. Dit resultaat, dat weinig verwondering kan wekken bij hen, die in staat zijn ge weest uit eigen ervaring na te gaan hoe militaire chauffeurs nog altijd door stpd DAT de 81-jarige A. de Haas, oprichter van de fa Alberts en Co en pionier op het gebied van de mechanisering der schoennijverheid, in A'dam is overleden. DAT staatssecretaris dr P. Muntendam op 10 Maart in Venray het eerste na de oorlog met rijkssteun gebouwde pomp station in bedrijf zal stellen. DAT in Amersfoort opnieuw een trans port is aangekomen van 115 in Oost- Duitsland overleden Ned. oorlogsslacht offers. DAT de R.K. grafische bond op 19 en 20 Augustus zijn gouden jubileum in Den Bosch viert. DAT de Ned. vakbond van pension-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijven mi nister Drees heeft verzocht met de be langen der hotelhouders rekening te hou den bij het aanwijzen van militair oefenterrein. DAT de hoofddirecteur van het Rijks museum te A'dam, jhr D. C. Röell en de conservator, dr A. F. E. van Schen- del. resp. zijn benoemd tot commandeur en officier van de Zweedse orde van de Poolster. DAT bij de inschrijving voor een nieuwe watertoren te Zandvoort Philips te Haarlem laagste inschrijver was voor f382.510 en J. D. v. d. Mijl uit Den Haag hoogsle voor f549.790. DAT het voorstel tot uitbreiding van het academisch ziekenhuis in Groningen (kosten: f 6 millioen) door de raad werd aangenomen. DAT de eindwedstrijden tussen de kampioen-schutters van de verschillende groepen der infanterie op 9 Maart in de Harskamp worden gehouden. DAT ook in Oisterwijk een natuur- wacht is opgericht. DAT ir J. M. A. Penders. rijksland- bouwconsulent voor Utrecht. Maandag om kwart voor acht over Hilversum II over het weideplan zal spreken. en land rijden en rossen, acht de com missie dermate ernstig, dat het haar bevreemdt, dat de minister van- Oorlog op de opmerkingen der Algemene Reken kamer op generlei wijze heeft gerea geerd. De commissie vraagt daarom aan de minister welke maatregelen hij heeft genomen om aan het genoemde euvel paal en perk te stellen. Voorts dringt de commissie aan op een spoediger indiening van het verslag bij de Tweede Kamer. Thans zijn er bijna acht maanden verlopen tussen de aan besteding aan de Koningin en aan de Gaarne zou de commissie willen ver nemen of er thans nog rijksdiensten zijn, waarbij ieder voor automatische gesprek ken van een diensttelefoon kan gebruik maken zonder dat daarop behoorlijke controle bestaat Jongen gedood bij spelen met een granaat Gisteren is in de Overdiepse polder onder de gemeenie Waspik de 13-jar:ge zoon van de familie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het gevaarlijke voorwerp gevonden en ermee gespeeld. beloofd had, dat er gere kend zou worden met de wensen der be togers trokken deze ordelijk weg. Op een bijeenkomst in de Simpang club erklaarde de republikeinse minister van binnenlandse zaken Tirtoprodjo, dat de republiek de strijd niet zal staken voor dat alle deelstaten zich by de republiek hebben aangesloten. Hij verzekerde voorts geen onenigheid is tussen de repu-, bliek en de Republiek Indonesia Serikat. „Soekarno en Hatta hebben hun functie in de republiek behouden. Zy zyn op het ogenblik verhinderd, deze functie uit te oefenen, daarom heeft de republiek slechts een waarnemend president." De republiek neemt het standpunt in, k men niet moet letten op formaliteiten, doch op praotische noodzaak. De repu bliek aanvaardt de aansluiting van Oost- Java en Madbera. zeide hij. Maandag reeds ds de voorlichtingsdienst in Oost-Java opgenoemen in die van da republiek en gemaakt tot een onderdeel de voorlichting der T.N.I. De com- ie der R.I.S. tot rationalisatie van het ambtenarencorps moest haar werk staken; Intussen heeft president Assaait van da republiek, te Djokja een Tede gehouden. hij verklaarde, dat in de deelsta ten nog steeds de koloniale voorschriften voortbestaan en dat het gezien de lang zame werkwijze van het parlement der R.I.S. nog jaren zal diucren voordat deza verdwijnen zullen. Om ongewenste bot singen te voorkomen moet de vorming van de eenheidsstaat worden versneld^ zeide hij. Geheel in tegenstelling tot de vooraf gaande verklaringen is een uitlating van de republikeinse premier dr Halim, dat er weliswaar spanning bestaat tussen de republiek en de R.I.S., doch dat deze niet zall leiden tot een scheuring en dat de re publiek niet haar eigen weg zal gaan. Halim gaat naar Djakarta (Batavia) en kondigde een conferentie van de regering der R.I.S. en de republiek aan. Hij noemde de trage afhandeling van de aansluiting van bepaalde gebiedsdelen bij de repu bliek de oorzaak van de onrust. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Over het al gemeen weinig wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte ea hier en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezeifda temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EX MAAN Woensdag 1 Maan Zon op 7.27, on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1