lliruiue £ciitsri)c (üiouranl f LABOUR BEHAALDE OP HET NIPPERTJE .ABSOLUTE MEERDERHEID" Voorsprong daalde tot ongeveer twintig zetels Teleurstelling in V.S.: Engeland internationaal zwakker Vierduizend soldaten kwamen ge-Pasteur-iseerd thuis Wist U WESTERLING NAAR SINGAPORE ONTSNAPT f)ERRES DEKEN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stairtüastlcl; Is ^fieftleaen tnyn bert la tcgljenspoct" Dertigste jaargang No 8056 Internationale zelfmoord Zie pas. 5 NA EEN ZEER SPANNENDE RACE: Zullen nieuwe verkiezingen nodig zijn? Liberalen en communisten faaldenChurchills partij maakt regeren voor Labour moeilijk BIJ HET TOUWTREKKEN tussen Labour en Conservatieven, heeft ten slotte Labour de overwinning behaald. Het is echter een zeer twijfelachtige meer derheid, waarmede df Socialisten in het Lagerhuis zullen moeten werken. De absolute meerderheid" van 314 der in totaal 625 zetels is zo gering, dat men inderdaad kan spreken van een Pyrrhus-overwinning, omdat de politieke en morele winst toch feitelijk geïnd werd door de Conservatieven, welke winst identiek is met het verschijnsel van een verschuiving naar „rechts" over de gehele wereld. De commentaren komen hierin overeen, dat met zo'n kleine meerderheid voor Labour, een verschil met de Conservatieven van slechts 20 zetels, de kans groot is, dat Engeland binnen enkele weken of maanden misschien weer ter stembus zal moeten gaan. Het Engelse kiezersvolk kan tevreden zyn: Strachey, de minister van Voedselvoorziening heeft het snoeprantsoen met 14 gram per week verhoogd! Deze verkiezing is wel de sensationeel ste en meest dramatische geweest in Engelands geschiedenis. Ofschoon Labour aanvankelijk een voorsprong had van niet minder dan 61 zetels op de Conserva tieven, liep deze laatste partij in de mid dag haar achterstand snel in. Labour wist weliswaar een voorsprong te behou den. maar er waren momenten, dat deze voorsprong niet meer danéén zetel bedroeg. Het is Schotland geweest, het welk de zaak voor Labour tenslotte heeft Wat zijn nu de meest opvallende feiten van deze verkiezingsuitslag? 1. De libe rale party faalde volkomen in haar po ging om met 475 candidaten iets van haar oude glorie te herwinnen. Honderden liberalen, die nog geen achtste van de, in hun stemdistrict uitgebrachte stem men konden behalen, verloren hierdoor hun borgsom van 1500 gulden. 2. Men' kan spreken van een totale ..zonsverduis tering" voor de communisten. Immers de twee enige communisten in het oude Lagerhuis, Gallagher en Piratin, ver dwenen van het politieke toneel, althans als Lagerhuislid. Ook de vijf z.g. ..rebel len", die tegen Bevins buitenlandse po litiek waren en uit de partij waren ge royeerd, werden door de kiezers uit het Parlement gebannen. de kopstukken Attlee, Morrison,, Cripps en Bevin kwamen onmiddellyk bijeen om over het toekomstig beleid te beslis sen. Er zijn drie keuzen: 1. Een nieuwe Labourregering te vormen met of zonder steun van de Liberalen. 2. Aan de Koning te verzoeken het Parlement te ontbin den omdat Labour toch feitelyk geen ..working majority" heeft en deze on macht tot nieuwe verkiezingen zou moe ten leiden. 3 Labour kan een coalitie vormen met de Conservatieven, hetgeen weinig waarschynlyk is. Dit zou een combinatie zijn van water en vuur! Gisteravond werd te Londen van ge zaghebbende zijde vernomen, dat de mi nister-president Attlee waarschijnlijk een nieuwe socialistische regering vormen, ongeacht de geringe meerder heid, waarover een dergelijke regering in het Lagerhuis komt te beschikken. Van daag komt het Britse kabinet in een speciale zitting bijeen. Zoals de stand van zaken thans is, zal Attlee vermoedelijk het Parle ment op de normale wijze op 1 Maart a.s-. wanneer het nieuw gekozen Lagerhuis voor de eerste maal bijeen komt ervan in kennis stellen, dat hij aan het bewind zal blijven. Een der grote moeilijkheden, waarvoor de regering zich ziet gesteld, is. dat in de allernaaste toekomst verschillende financiële voorzieningen moeten wor den getroffen voor de lopende rege ringszaken, zoals de uitgaven voor de strijdkrachten. Deze uitgaven moeten door het Lagerhuis worden goedge keurd en een regering met een sterk verzwakte meerderheid in het Parle ment zal moeilijkheden ondervinden bij het verkrygen van de parlemen taire sanctie. Indien er een nieuwe Labourregering wordt gevormd, zullen de leiders van de rode Lagerhuis-fractie een ijzeren disci pline onder hun volgelingen moeten handhaven. Zulks ter voorkoming, dat het kabinet bij verrassing een parlemen taire nederlaag zou leiden. In het alge meen voelen de Labourleiders niet veel voor samenwerking met de andere par tijen, gezien de ervaringen in 1924 en van 1929 tot 1931. Reuter wist mede te delen, dat Bevin in een nieuwe regering mi nister van Buitl. Zaken zal blyven. De allerlaatste uitslagen. Winston Churchill, al heeft zyn partij' dan niet de overwinning behaald, kan toch uiterst tevreden zijn, omdat de Conservatieven een enorme zetelwinst hebben geboekt. Churchill zelif werd herkozen in het district Woodford. Hij verklaarde, dat het Britse nieuwe parle ment onvermyd'elijk in een zeer onsta biele conditie zal verkeren. Volgens de allerlaatste uitslagen, waarby men in aanmerking moet nemen, dat het resul taat van enkele districten eerst over enige dagen bekend zal zijn, is de stand als volgt: Labour 314 zetels Conservatieven 294 Liberalen 8 Kleinere partyen 2 Speaker (voorzitter Lagerhuis) 1 Volgens Reuter zijn thans nog zes zeteLs onbekend. De verhouding der aan tallen stemmen is nu: Labour 13 209.400 stemmen Cons- met aanhang 12.408.808 Liberalen 2.610.276 Resumeren wij: Deze verkiezingen zyn de merkwaardgste geweest, welke tot nu toe in Groot-Brittannië werden gehou den. Een aantal records werd gevestigd. De spanning in Engeland is gebroken; Labour behaalde zy het ook met grote eigen verliezen een kleine overwinning op de Conservatieven. Een hele nacht lang verdrongen zich duizenden mensen voor de Londense kranten- bureaux, om de uitslag van de verkiezingen te vernemen. „They didn't go home till morning" schreven de Engelsen by deze foto. Inderdaad: ze gingen niet naar huis, vóór de morgen gloorde boven Piccadilly Buitenlandse commentaren: H niet de inacht" OE ZIJN DE INTERNATIONAL]?! REACTIES op de uitslag der verkiezingen Engeland? Tal van vooraanstaande politici en ook de toonaangevende buitenlandse bladen voorspellen ernstige politieke moeilykheden voor Engeland op een ogenblik, dat tal van kwesties zowel op nationaal als internationaal terrein op een spoedige beslissing wachten. By velen overheerst de mening, dat er nog dit jaar nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. ENGELAND: Britse bladen zien in de uitslag een weerspiegeling van het ver langen niet verder te gaan op de weg van het socialisme. De conservatieve „Daily Mail" schreef, dat Labour wel de overwinning, maar niet de macht heeft behaald. De „Daily Herald", de spreek buis der Labourpartij geeft toe, dat de uiterst kleine marge van een meerder heid een grote teleurstelling is. Ook dit orgaan zinspeelt op de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen. De liberale „Man chester Guardian" meent, dat het ver standigste voor de regering van Attlee is om aan te blijven, een begroting er door te halen, waarover van tevoren over eenstemming is bereikt enna rede lijke tijd nieuwe verkiezingen uit te schrijven. AMERIKA: De „New York Times" verklaart, dat de uitslag niets anders is dan een statistische wijze om te zeggen, dat Engeland een uiterst zwakke en on standvastige regering heeft. Ook hier weer het advies: nieuwe verkiezingen. Het verhaal wordt eentonig, zou Mul- tatuli zeggen. De „New York Times" merkt op, dat de eliminering der Com munisten aantoont, dat de Britten niets te maken wensen te hebben met de extreme linksen. Het blad acht een litie-regering niet mogelyk zonder drastische wyziging der heersende op vattingen. Het politiek best geschoolde volk ter wereld, aldus dit Amerikaanse blad. kon Donderdag niet besluiten. De „New York Herald Tribune" wyst erop, dat Attlee het plan der nationalisatie van de staalindustrie nu toch zal kunnen uit voeren. ofschoon de meerderheid van het volk er tegen is. Engeland bevindt zich thans tussen het vallende gety I •ocialisme en het ryzende gety welvaart. Regeringsfunctionarissen te te Washington betwijfelen of Attlee en zyn kornuiten nog lange tijd aan het be wind kunnen blyven. De bekende sena tor Tom Conally merkt op dat het Britse volk blykbaar prikkelbaar begint te wor den door de toenemende nationalisaties. Vooral de republikeinse Congresleden zyn teleurgesteld over de uitslag: zy hadden gehoopt dat Engeland het voor beeld van Nieuw Zeeland en Australië had gevolgd. Bij internationale kwesties zal Labour geen krachtige besluiten kunnen nemen. DUITSLAND: De West-Duitse kanse lier. dr Adenauer, wyst eveneens op de wankele stoel der Labour-meerderheid, het spreekt vanzelf, dat zijn poli tieke tegenstander dr Schumacher nog durft spreken van eenoverwinning op het Europees kapitalisme! RUSLAND: Radio Moskou verklaarde, dat de Katholieke kerk alle Britse katholieken, die op de communistische party zouden stemmen met excommi catie bedreigde. VER. NATIES: Te Lake Success men bok ongerust over de uitslag, omdat de Labourregering slechts gering gezag zal kunnen uitoefenen. En ook in kringen aldaar speculeert men op nii verkiezingen. AUSTRALIë: De liberale minister Harolt Holt spreekt van zijn teleurstel ling voor de landen van het Britse Ge menebest. Vermelden wy nog het Zuid-Afri kaanse blad „Die Burger", dat de uitslag slecht nieuws noemt voor alle landen, die belang hebben by een stabiele Britse regering. De Prins doet in Amerika examen blindvliegen Onderhoud in het Spaans met Mexicaanse president Prins Bernhard is van plan in Browns ville, Texas, een examen af te leggen in het blindvliegen. Hij beheerst dit onder deel van de vliegkunst reeds, maar hij wil gaarne het Amerikaanse diploma Daarom wordt zyn verblijf in Mexico, aar hy gisteren arriveerde met één dag bekort. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door 21 saluutschoten. Een mi litaire kapel speelde het Wilhelmus en twee kleine meisjes in Nederlands boe boden bloemen aan. De Prins in het Spaans een onderhoud van een half uur met president Aleman een persconferentie te Mexico ver klaarde de Prins zich persoonlijk voor stander van de beweging voor een ver- gd Europa, met inbegrip van Duits land. zo deelde hij nader op een desbe treffende vraag mede. Chinese nationalistische vliegtuigen hebben een bombardement uitgevoerd op communistische vlootconcentraties. Nimmer tevoren was er zo'n stormloop naar de stembus. Nooit tevoren werden er zoveel candidaten gesteld, namelyk 1868. Nooit eerder slaagden zoveel candi daten er niet in tenminste een achtste ge deelte van het aantal in hun kiesdistric ten uitgebrachte stemmen te verwerven, daarmede hun waarborgsommen verspe lende. Nooit heeft er zolang onzekerheid bestaan over de einduitslag. Tenslotte heeft zich hoogstzelden na de Britse verkiezingen een politieke situatie voorgedaan, welke zoveel hoofdbrekens kost. „Glück auf" Attlee! STEMMEN PER K.L.M Mister Charles Middleditch, een Engels vliegtuigbouwkundig ingenieur, die op zakenreis in Nederland is, heeft gisteren 800 km gevlogen om even in Engeland te gaan stemmen. Op de verkiezingsdag had hij een zeer dringende afspraak, die hij zeker niet mocht missen. Maar hij wilde toch stemmen. En daarom vertrok hij per K.L.M. naar Londen met het toe stel van 9 uur v.m. Op het vliegveld stond een auto gereed. Snel ging het naar het stembureau in Feitham. Mr Middle ditch stemde (wat weten we niet) en kon juist de K.L.M.-machine naar Schiphof halen. Om half twee was hij weer In Am sterdam en had (ruimschoots) tijd om naar zijn bespreking te gaan. KINDERVERKIEZING. Te Menston by Leeds hebben school kinderen de grote mensen nagedaan en ook verkiezingen gehouden. Overwin naar werd de negenjarige Dale Smi^h. die voor communist speelde. Zyn pro-; gram: Hang alle onderwijzers op. geef. de kinderen gratis roomijs te eten en' laat de kinderen wekelyks vyf shilling kinderbyslag innen. ATTLEE WINT.... HET VERHAAL VAN DOVWE Thee, na zeventien dagen wijn en Franse keuken (Van een onzer verslaggevers) DIT IS HET VERHAAL van de soldaat Douwe Pitstra en het is niet een ver haal van hem alleen, maar van alle vierduizend soldaten en officieren die gisteren thuis voeren onder Franse vlag. Tot op de dag, dat hy in Batavia aan boord van het machtige grote schip „Pasteur" stapte, wist Douwe van de meneer van die naam'niet meer, dan dat hjj de gepasteuriseerde melk had uitgevonden. En die kon je drinken zonder ze te koken! Maar in de zeventien dagen tuseen Batavia en Amsterdam, toen hy Colombo zag en de Boeddhistische tempel van Kotahena, de Rode Zee en Gibraltar is hy zó vaak langs dat grote bronzen beeld van Pasteur In de hall van het schip gegaan, dat hy nü weet hoe de Fransen hun trots naar de man noemden, die het serum tegen de hondsdolheid vond en verschillende ziektekiemen ontdekte. Bergmann namens de Koningin sprak en De „Pasteur", zo merkte hy in deze zeventien dagen, is byna net zo beroemd als de geleerde wiens naam zy draagt. Tot Juni 1945 vervoerde zy 300.000 sol daten overal heen en sinds de oorlog bracht het schip soldaten van Frank ryk Indo-China en nu van Batavia naar Amsterdam. En vlug! Vier schroeven met tezamen 60.000 paardenkrachten stuwden het tot aan de pieren voor IJmuiden en tot in de sluizen, die nog veel groter bleken dan de „Pasteur". Daar was Douwe geweldig trots op. Het eerste wat hy van Nederland zag waren honderden op de sluizen en duizenden langs de beide oevers van het Noordzee kanaal. Ze fietsten mee en ze juichten Toen Amsterdam met vlaggen op hoge gebouwen en mensenmassa's op de kaden en de bruggen. Alle vierduizend soldaten hingen naar één kant en het schip hing schuin mee. De stoombootfluiten gilden en schreeuwden en de „Pasteur" ant woordde zelf brul lend. Van over het water heeft Douwe toen de tonen van de Marseilaise ho ren komen, die daar op de kade gespeeld werden door, wat hy van zyn veertig meter hoog gelegen dek, kleine mannetjes maar later de Kon. Militaire Kapel bleek te zyn. Hy heeft mee geroepen om „een Sam- „een Samba", toen Rocus van Iepe- i en zyn grenadiers marsen speelden hy is als de duizenden anderen dood stil geworden, toen tegen die zwart en witte wand van die immense „Pasteur" aan en over het gryze water van Am sterdam, de kranen en de dokken dat prachtige „Wilhelmus" klonk. Hy heeft met ontzag geluisterd naar de woorden, die kapitein R. J. E. M. van Zinnicq DAT de prijzen voor byen voortaan vrij zyn. DAT het gedenkraam, hetwelk het Rode Kruis aan Vught heeft geschonken, 4 Maart in het gemeentehuis zal wor den onthuld. DAT een aantal gemeenten rond Zwolle 2n streekdienst hebben gevormd voor e voor- en nazorg van verstandelijk misdeelden. DAT minister v. d- Brink gisteren in Eindhoven de nieuwe glasfabriek van Philips opende. DAT een aantal Friese boeren over weegt met een eigen lyst aan de staten verkiezingen deel te nemen. DAT de landgoederen Het Paske te Aalten, De Lankhorst te Diepenveen en Oud-Amelisweerd te Bunnik gedeeltelyk voor het publiek zyn opengesteld. DAT de twee gedenkramen, die Ven- lose evacué's hebben laten maken uit dank voor de hulp. in Tegelen ondervon den, op de bevrydingsdag van beide plaatsen, 1 Maart, in het Tegelse raad huis worden aangeboden, DAT in de St- Crt van gisteren een wy ziging is opgenomen van de loonrege ling voor de conservenindustrie DAT P. C. Zanen te Heemstede met f 127.400 laagste inschryver was voor de bouw van een betonnen spoorweg viaduct in de ryksweg UtrechtArnhem by Scherpenzeel en de AB.M. te Amers foort hoogste met f 199.226. DAT ook Deure 102 woningen wil bouwen volgens het plan-Bussum. DAT de ref. der P.T-T. te Eindhoven M. C. A. H. v. d. Boom benoemd is tot postdir. te Vlissingen. DAT in October j.l. 93 millioen kub- eter gas in ons land werd geleverd, in November 102 millioen en in December 107 millioen. DAT 362 Duitse pleegkinderen van het „Huisvestingsverbortd" Dinsdag naar hun land zullen terugkeren. DAT J. E. van Eeken van het Leger des Heils te A'dam benoemd is tot lid van het centraal college voor de reclassering. DAT voor de groenten- en bloemen veiling te Berkel (omzet in 1948: f 5.8 millioen) nieuwe gebouwen worden op getrokken. DAT in de R'damse haven in Januari 979 zeeschepen binnen kwamen (1.369.000 ton) tegen 739 schepen in Jan. 1949. DAT van 1 Maart af luchtpostpakket ten naar Iran kunnen worden gezonden en gedrukte stukken, akten en monsters naar Birma. kolonel C. F. Pahud de Mortagnes ens Prins Bernhard. Hy heeft meegelachen, toen minister Schokking de jongens de Nederlandse meisjes aanbeval. „Niet alleen de moord- grieten en pin-up-girls, maar ook de hardwerkende gewone flinke meisjes, die jullie nodig hebben". En naar 's minis ters raad tot de vaders onder de sol daten niet in één dag het vaderlyk ge zag te willen herstellen, maar zich lang- aan by moeder de vrouw en haar leiding aan te passen, heeft hy geïnte resseerd geluisterd. Hy heeft z'n laatste halve liter wyn gedronken en gevonden, dat ze tóch gelyk hadden, toen ze koffie inplaats van alsmaar wyn vroegen. Maar allee, 's mensen lust is 's mensen leven en als de Fransen nu beslist vinden, dat je water alleen maar gebruikt Douwe heeft z'n naam horen afroepen door de luidspreker. Hy is de loopplank, bepakt en bezakt, afgegaan, hy heeft z'n cadi-rantsoenen gekregen, z'n fruit de Niwin, z'n boekje met goede y is met z'n zware plunje- ziel vol blydschap in één de honderd-zeventig bussen gestapt. Toen reed hy door Amsterdam en hy zei: .Jongens, Amsterdam weer, zeventien dagen na Batavia, kun je 't je voorstel- len?" Hy is langs Schiphol naar huis kwamen- gereden. De buurt liep uit en het por tiek was met groen versierd. Hy zag in een flits vlaggen. Z'n vader, moeder, zussen en broers stonden op de trappen te springen en te huilen en kusten en pakten hem. Maar toen z'n moeder zei: „En nu lust je. na al die wyn op dat Franse schip zeker wel eerst een kopje thee." nou toen merkte Douwe pas goed dat hy thuis was. Douwe is thuisgebracht door de luit.- kolonel J. T. ,H. van Wee>ren als comman dant van de troepen en door kapitein Yves de Goatpont als gezagvoerder van Twee ministers (mr Schokking en mr Spitzen), de Franse ambassadeur Gar- nier en duizenden anderen begroetten gisteren de „Pasteur", die 3916 sol daten uit Indonesië naar ons land bracht. het schip. De overste was uit Amsterdam naar Saigon gegaan om het schip te halen en hy en de eerste officier Broudzin ver telden, dait het schip, uit de Indo-Chinese winter komend (de winter is daar als de Chinese, zeer streng) in 24 uur in de tro pische hitte zat. Er was veel vertier aan boord en vooral de film Warschau Con cert heetft de jongens onderweg -geboeid. Er waren zes aa-lmoezeniers en vier veld predikers op de Pasteur. Vanmorgen om 6 uur werd de debar- katie voortgezet. Omstreeks het middag uur waren alle ^militairen van boord, zo dat allen vandaag nog by daglicht thuis- Thans zekerheid: Vrouw en kind waren onder andere naam ondergedoken Reuter meldt, dat volgens betrouwbare der een spo kringen te Djakarta (Batavia) kapitein I ontdekken. Westerling Woensdag per vliegtuig Singapore vertrokken is. Zijn vrouw vertrok Donderdagavond met de kin deren. Zy deelde aan Charles Stuart van de Nieuw-Zeelandse radio mede, dat hoge Nederlandse officieren hen hielpen ont snappen. Volgens Stuart heeft de familie Westerling zich acht dagen te Djakarta schuil gehouden. Mevrouw Westerling was zijn gast onder de naam „mevrouw Peters" en hy vernam haar ware naam pas bij haar vertrek. De politie heeft alle vertrekkende schepen en vliegtuigen onderzocht zon- Verliezen in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Overleden 3 Februari in Utrecht, tengevolge van een in Indonesië be komen verwonding: soldaat H. de Graaf uit Haarlem. Overleden 22 Februari in Utrecht tengevolge van een in Indonesië be komen verwonding op 26 Maart 1949: let luit. P. Melse uit Zwolle. Kon. Ned.-Ind. Leger: Overleden 13 Februari aan by vuur gevecht bekomen verwonding: korpL Infanterie H. Driesmans uit Indonesië. Dr Hirschfeld en mr Fockema Andreae hebben tijdens de Indonesische kabinets zitting het gebouw van de ministerraad bezocht en een half uur lang gesproken met de Indonesische minister van verde diging, de sultan van Djokja. Men heeft de indruk, dat de vlucht van kapitein Westerling naar Singapore behandeld is. Vroege weerberichten voortaan ook op Zondag Uitzending van kwart voor zes wordt volgende week hervat. De vroege radio-uitzending van weer berichten (op werkdagen om kwart voor zes), die in November werd gestaakt, zal op 1 Maart worden hervat. De uitzending van kwart voor zeven zal in het ver volg ook op Zon- en feestdagen worden gegeven, omdat ook anderen dan boeren er interesse voor blijken te hebben. De uitzending van kwart voor zes zal bovendien van 1 Mei tot 1 September ook Zondags plaats vinden. Om 5.45 uur kan men luisteren over Hilversum I. om 6.45 over beide zenders. Ook de radio centrales zullen zo veel mogelijk wor den ingeschakeld Het dagelijkse weer- praatje van zeven uur 's avonds zal van 1 Maart af worden aangevuld met be richten voor land- en tuinbouw, die meestal reeds om half een zyn omge- In evenw icht De Engelse stembus heeft gesproken maargeen uitspraak gedaan. De machtige Labourmeerderheid is tot een klein overwicht ineengeschrompeld, maar het is een overwicht gebleven. De conservatieven hebben alles gewonnen, behalve de uitslag. En de socialisten heb ben alles verloren, behalve ae uitslag. Nu kan men zeggen, dat het op die uitslag toch maar aankomt. Maar deze uitslag is geen uitslag. Want de krappe overwinning, welke Labour heeft be haald. heeft Labour behaald op de terug weg. Labour is op retour en de conser vatieven zijn opgerukt. Deze verkiezin gen leverden geen einduitslag op. Zy boden een tussenbeeld. Dit is wel de eerste opmerking, welke over deze verkiezingen te maken valt. Maar de rest vloeit er uit voort. Want Engeland zal thans een socialistisch be wind krijgen, uitgeoefend door een meer derheid die te zwak is. om ..zichzelf' te durven zyn. En die zwakke meerder heid zal tegenover zich vinden een sterke minderheid, die nochtans minderheid is. Wat betekent dat? Dat zal voor de komende tijd bejekenen een bewind, zo voorzichtig en zo aarzelend, zo met het ene oog op de tegenstander gericht, dat het elke kracht zal ontberen. Want de meerderheid is dermate krap. dat de eer ste vergissing wel tevens de laatste zal moeten zyn. Hier kan niets worden ge waagd en daarom uit socialistisch oog punt ook niet- worden gewonnen. Het moet ons van het hart. dat dit zo wel voor Engeland zelf als voor Europa en de wereld een situatie is. welke men als ongezond moet aanmerken. Het is ongezond voor Engeland zelf. Want al het voor Engeland ongetwyfeld van grote betekenis, dat het voor de komende tyd wellicht bewaard zal blijven voor socialistische experimenten, daar staat tegenover, dat het regeren onder deze omstandigheid wel uitermate moeilijk is geworden. In zeker opzicht heeft het land zich door deze verkiezingen onre geerbaar gemaakt. De regering is zwak ker geworden, naarmate de oppositie sterker werd. Het is ook ongezond voor Europa en voor de wereld. Want die krappe meer derheid zal ook de buitenlandse politiek moeten voeren. Maar ook dit zal zy moeten doen onder het bij uitstek criti- sche oog van een machtig opponent. Wat kan het anders worden dan een buiten landse politiek, welke vooral negatief zal zijn geaccentueerd? Ook hier zal nauwe- lyks iets kunnen worden gewaagd. Hier kan alleen maar worden verloren, zoals Engeland door deze uitslag stellig reeds aan gezag in de wereld heeft ingeboet De enige redelijke oplossing schijnt: Spoedig nieuwe verkiezingen. Maar het houden daarvan, zal Labour zeker niet willen bevorderen. Juist omdat haar meerderheid krap is en juist omdat zy op de terugtocht is. Neen. dan zal zy de voorkeur toch blijven geven aan een vaag en krampachtig bewind. Zolang tot nieuwe verkiezingen werkelijk onver mijdelijk zyn gewordenso long", zullen de conservatieven zeggen Want zij blijken er ook nog te zijn. En hoe! Niet alles verlies De uitslag van de Britse verkiezin- gen laat ook zien. dat de kleine par tijen vrijwel of geheel zijn uitgeschakeld. Opmerkelyk is de vernietigende neder laag, welke de liberalen hebben geleden. Zij hebben een dubbelzinnige politiek gevoerd. Lang hebben zy elke aanslui ting bij socialisten of conservatieven vermeden, maar op het laatste moment zochten zij toch toenadering tot de socialisten. De nederlaag, thans geleden, lijkt ons vrywel onoverkomelijk. De partij is tussen deze twee machtige ko lossen doodgedrukt.. Wy betreuren dit, voorzover deze party nog een partij was met uitgesproken beginselen. Maar het feit, dat zy voor een belangryk deel juist door haar dubbelzinnige politiek zich dit oordeel op de hals heeft gehaald, maakt onze treurnis toch niet overmatig groot. Intussen hebben de liberalen wel voldoende stemmen behaald, om een con servatieve overwinning te verhinderen. Uitgeschakeld zijn ook de dissidente linkse Labour-leden. Voor Labour zelf is dit een feit van betekenis. De party discipline zal er sterker door worden. En daaraan zal Labour, nu in het parle ment geen stem kan worden gemist, grote behoefte hebben. Uitgeschakeld tenslotte zijn de com munisten. Een zeer gelukkig verschynseL En een bewijs, dat het Britse volk dui delijk weet. dat het het communisme zeer bepaald niet wenst. Het kon wel eens zyn, dat ook in dit opzicht deze verkiezingen een symptoom zyn voor de ontwikkeling in West- Europa. PASSAGIERSLIJST MATABAM De passagierslyst van het mj. „Mata- ram", die gisteren van Rotterdam naar Priok vertrok, ligt op ons bureau ter Advertentie Verwarm Uw bed behaaglijk met een V008 BABIES EN VOLWASSENEN WEERBERICHT Kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met nu en dan regen- of sneeuwbuien. Meest ma tige wind, draaiend naar Noordelyke richtingen. Ge- leidelyk kouder eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 26 Februari: zon op 7.34, onder 1813; maan op 10.50. onder 4.18. Maandag 27 Februari: zon. op 732, on der 18.15; maan op 11.42, onder 5.19 uur. 4 Maan VJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1