Jlicuiue gei&sctfe OTourant Diplomatieke betrekkingen tussen V.S. en Bulgarije verbroken Mr w. m. weerman ■Jüsa Wist U WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8053 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor IjPiApn pn Omstreken „5taatuasücl5 Is afieMeocu myn hert in tctjljenspocf Zij keerden na jaren in Leiden terug Zie pag. 3 Amerika neemt kloek besluit verongelukt Campagne van terreur op legatiepersoneel werd onduldbaar Noodgedwongen zijn de Ver. Staten eindelijk tot drastische maatregelen over gegaan. Washington heeft de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije verbroken, hetgeen betekent, dat. de diplomatieke vertegenwoordigers zijn teruggeroepen, ter wijl aan de Bulgaarse regering verzocht is, haar afgevaardigden uit de Ver. Staten naar htiis te zenden. Algemeen beschouwt men zulks als de scherpste stap, die ooit tegen een der Kominform-landen genomen werd, sedert het uitbreken va „koude-oorlog". Het is de eerste maal, dat de Ver. Staten de diplomatieke be trekkingen met enig land hebben afgebroken. Men verwacht, dat de Amerikaanse delegatie reeds a.s. Vrijdag Sofia zal verlaten. De breuk betekent, dat Amerika geen enkele afgevaardigde meer in Bulgarije zal hebben. In diplomatieke kringen te Londen deelt men dat het besluit van Amerika Vermoedelijk zal worden gevolgd door sóórt-gelijkte actie ven aanzien van Hon garije, omdat immers, zoals vermeld, de Amerikaan V-ogeler tot 15 en d'iens Engel se medewerker Sanders tot 12 jaar ge- vangenistraf werden veroordeeld. Het State Department beschuldigt de Bulgaarse regering van het voeren een ergerlijke campagne, bestaande Vervolging, mishandeling en moord op Bulgaars personeel van de Amerikaanse legatie ie Sofia. Zo wordt in de betreffen de verklaring melding gemaakt van de namen van drie employé's, welke na ar restatie, via geheime processen ter dood werdn gebracht. De interventie van de Amerikaanse gezant leverde niets op. Het is onder die omstandigheden, dat de lega tie haar functie niet langer kan vervn-llen of bescherming beloven aan haar overig Bulgaars personeel. Feitelijk bereikte de spanning tussen Washington en Sofia reeds haar hoogte punt. toen de Bulgaarse regering erop aandrong, de Amerikaanse gezant, Donald Heath, terug te roepen, die een rol speel de bij het proces tegen Kostof, die wegens hoogverraad werd „geliquideerd". Van haar kant heeft de Bulgaarse rege ring de Amerikaanse legatie gebrandmerkt als een cfentrum voor samenzweringen en spionnage Vijf Bulgaren zouden inlich tingen hebben verstrekt aan de hierboven genoemde Donald Heath te Sofia. Volgens Ass. Press zal Engeland de diplomatieke Dader van de moord in Loosduinen onder arrest Trachtte zicli op Schenkviaduct onder auto te werpen (Van een onzer verslaggevers). De moordenaar van de 26-jarige vrouw C W. Lun-emberg, J W. van der Ark, heeft, nadat hij zijn vrouw in haar wo ning aan de K ij kdui nse str a at 57 Loos duinen op verschrikkelijke wijze om het leven bracht, meer dan een dag doelloos door Den Haag en omgeving gezw Vanmorgen op heL Schenkviaduct i: Haag heeft hij ten einde raad, getracht zichzelf het leven te benemen. Oogge tuigen zagen hem enige tijd op het hek ziLen en plotseling een snoekduik maken voor de wielen van een vrachtauto. De bestuurder, P. de V. uit de Maasstr., kon echter tijdig naar links uitwijken, zodat v. d Ark slechts licht gewond werd. Verschillende omstanders herkenden naar aanleiding van de foto's in de dag bladen in deze man de moordenaar Daar de man op de grond bleef liggen, werden onmiddellijk de G G D en de po litie gewaarschuwd. Onder bewaking werd oe man overgebracht naar het zie kenhuis Zuidwal. waar hem een voor- lop.g verhoor afgenomen kon worden. Van der Ark was uiteraar'ü zeer nerveus, doch bekende de moord te hebben ge pleegd. Hij verklaarde reeds 's avonds in het huis van zijn vrouw te zijn gekomen en urenlang met h-aar gepraat te hebben- Op het laatst had hij zich zo kwaad ge maakt. dat hij in dolle woede zijn vrouw afmaakte: Na de moord heeft hij zich uit de voeten gemaakt met een fiets, die hij stal in de Emrnastraat. Rondom Den Haag en in de stad heeft hij rusteloos gezw ven. tot hij meende in zelfmoord het e de van zijn redeloosheid te moeten z ken. De fiets heeft hij verkocht voor f en voor dat geld kocht hij zich een brui ne overjas. Koper van de fiets en leve rancier van de jas, worden in hun eigen belang aangeraden zich te melden bij de recherche, Laan Copes 55, Den Haag Nader wordt gemeld, dat de sectie op het stoffelijk overschot van de vermoor de vrouw gisteravond nog niet was afge lopen. Bij de uitwendige schouwing wer den 15 wonden ontdekt- Bij zijn vrese lijke daad m de Rijkduihsestraat heeft v. d. Ark ook betrekkingen met de Kom inform -land niet verbreken. Echter zal. volgens het beginsel der wederkerigheid een Oost- Europese diplomaat worden uitgewezen voor elke Engelse diplomaat, die uit Oost- Europa als persona non grata" naar hiuis gezonden wordt. De leidei- der Bulgaarse legatie Washington, dr Vou-tov, heeft aanzegging gekregen om schikkingen te treffen het vei trek der legatieleden uit Amerika Ook hij was van mening, dat de breuk volledig is. Volgens A.F.P. zal de Zwit serse regering voortaan de Amerikaanse belangen in Bulgarije behartigen. i dolkmes gebruikt. Protesten tegen vonnissen te Boedapest De Britse regering heeft verklaard, dat de bekentenis van Edgar Sanders, de Britse zakenman, die, zoals vermeld, te Boedapest tot 13 jaar gevangenisstraf f.ei'd veroordeeld, het resultaat is van ien ..sinistere techniek van ondervragen onder pressie". Diens getuigenis is een samenvatting van verdraaiingen en leu gens en Sanders kan geen motief heb ben gehad zo'n „getuigenis" voor de rechtbank te uiten. Voorts verklaart het „Foreign Office", dat de Hongaren geen Brits ambtenaar bij Sanders durfden toe laten. omdat anders zou zijn uitgelekt op welke wijze deze beklaagde werd „bewerkt". De Britse regering spreekt alle beweringen tegen, als zouden lega tieleden zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, die diplomatieke amb tenaren niet passen. In verband met de „bekentenis" van de Amerikaanse zaken man. Robert Vogeler. verklaarde de Di recteur van de .Intern. Telegraph en (Telephone Corp", de heer Behn. dat nimmer door een der employés sabotage gepleegd is jegens de Sowjet-Uni welk Tand ook. Sabotage is uitgeoe ja. maar.. op lichaam en geest Vogeler! Het is een aanfluiting van het recht, aldus de Amerik. regering te Washington. Vermelden wij nog. dat tegen de vonnissen van alle seven be klaagden hoger beroep werd aangete kend. Mevr. Vogeler zal persoonlijk een beroep doen op de Hongaren om haar man vrij te laten. De Franse regering maakt korte nietten met de stakende havenarbei ders: tanks patrouilleren door Nice. Sloeg bij Bodegraven met auto over de kop Gistermiddag is op de rijksweg Utrecht Den Haag, ter hoogte van Bodegraven, een personenauto, bestuurd door de 57-jarige Haagse advocaat mr dr W. M. Westerman, by het passeren van een andere auto, over de kop geslagen. De advocaat is, tydens het vervoer naar een ziekenhuis te Gouda, overleden. Mr dr Westerman, die van een bezoek aan Duitsland naar Den Haag terug keerde, heeft na een vrachtauto met verhuisgoed te zijn gepasseerd een daar voor rijdende vrachtauto uit Zevenhuizen (Z.H.) van achteren aangereden en sloeg daarbij met zijn wagen over de kop De vrachtauto bleef onbeschadigd De beide vrachtauto's reden op ongeveer veertig meter afstand van elkaar. De mogelijk heid bestaat, dat mr Westerman door het zonlicht is ver-blind geweest. Mr dr W. M. Westerman is in 1892 te is a-ra n op Sumatra geboren. Hij studeer- rechten aan de Leidse universiteit, aar hij in 1914 promoveerde. Hij is o a. directeur geweest van de Bank voor Ind-ië te Batavia en van de Rotterdamse Bankvereniging. Verder vice-voorzitter de Ver ..Nederland in den vreemde", voorzitter van de ver. „Nederland-Joego- Slavië". chef van het kabinet van de burgemeester van Den Haag, lid van de Tweede Kamer en lid van de Haagse ge meenteraad. Van 1941 tot 1946 was hij •aad-adviseur bij het departement van Justitie. TOÜJOVRS LA FEMME De foto van de aankomst der Ko ninklijke familie in St Anton, die u vandaag in de krant vindt, is met d( draagbare tele fotozender van A.N.P.- zender naar Nederland geseind. Voor het eerst na de bevrijding werd dezt enige Nederlandse draagbare telefoto- zender in het buitenland gebruikt. Het i A. N. is eenbelevenis op zichzelf geweest. De Belgische douajie was zeer vlot, maar de Franse douane be keek de apparaten, die in vier kof fers waren verpakt, met onmisken bare achterdocht. Na eenuur confe reren besloot men de zender door te laten, mits een Franse douane-agent het regelmatige vervoer zou garan derenDaarvoor moest de waarde van de apparatuur worden opgegeven. Die was onbekend. Na het tweede uur van levendig heen-en-weer-gepraat was men het er over eens, dat het ap paraat minstens een millioen Franse francs waard was. Toen moest de provisie voor de douane-agent wor den vastgesteld. Er kwam een dik boek aan te pas, zeker stammend uit de Napoleontische tijd. Het begrip te- tefotozender kende men echter toen nog niet en dus gaf het boek geen uit sluitsel. De provisie werd na uitèrst minutieuze en gecompliceerde bere kening vastgesteld op 10.000 Franse francs. Dat vonden de Nederlanders te gortig. Ze begonnen af te pingelen en intussen bekeken de Franse zender nog eens. Toen viel hun oog op een proeffoto, die een aantrekke lijke jongedame afbeeldde. „Oh, elle est jolie", klonk het en op slag slaag den de onderhandelingen. De provisie werd gehalveerd, want een apparaat, dat binnen acht minuten een zo mooi meisje naar alle delen van Europa kan zenden, verdient de consideratie van elke Fransman. Toen H.M. de Koningin eri de prinsesjes gisteren arriveerden in Sankt Anton, bood de 13-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de ski-leraar der prin sesjes, bloemen aan, waarvoor H.M. haar hartelijk bedankte. Worden persoonsbewijzen (met of zonder vingerafdruk) weer ingevoerd? Regering zal'er binnenkort over beslissen ir de Nieuwe Leidsche :emt wordt vanwege het departement Binnenlandse Zaken reeds geruime tijd de uitgifte van nieuwe persoons- De bestaande persoonsbewijzen, die geldigheidsduur van 5 jaar (haddein, zijn •eeds lang -verlopen In het kader van de Beneüux-besprekingen tot' het vrijmaken van het toeristenverkeer is met name Belgische zijde herhaaldelijk aange- .ge-n op -het afschaffen vain de pas poorten aLs enig identiteitsbewijs tussen "~1-:ë en Nederland. De departementen Buitenlandse Zaken en Financiën zouden, hiermede alleen accoord kunnen gaan, wanneer nieuwe persoonsbewijzen zouden worden uitgegeven in navolging der reeds jaren in België bestaande iden titeitskaarten. Nu de kosten van een pas- Verboden plaatsen" ter geheim houding van gegevens Aanwijzing zal bij Koninklijk Besluit geschieden De regering heeft het reeds aangekon digde wetsontwerp ingediend, dat na dere voorzieningen wil treffen met be trekking tot de bescherming van gege vens, waarvan de geheimhouding door het Staatsbelang wordt geëist. Het wetsontwerp wil onder meer mo gelijk maken, dat de overheid onder be paalde omstandigheden bepaalde plaat sen kan aanwijzen als „verboden plaat- Het wetsontwerp gaat er van uit. dat het huidige artikel 98 van het wetboek van strafrecht onvoldoende het er om gaat, gegevens te beschermen, waarvan het Staatsbelang de geheim houding gebiedt. Bij het opstellen var het wetsontwerp is rekening gehouden 'aringen uit de laatste oorlog ook te rade gegaan bij de Engelse en Amerikaanse wetgeving. Als verboden plaatsen kunnen worden aangewezen militaire objecten (verdedi gingswerken. militaire werkplaatsen, de- Zal Nederlandse telepaath Belgische moordzaak ophelderen? Een Nederlandse helderziende (Peter Hurkos) maakt op het ogenblik een rond- 'j-oor West-Vlaanderen en wanneer de Vlaamse bladen geloven mag, doet hij sensationele onthullingen. In 1948 werd le Oostduinfcerke in de duinen het verminkte lijk gevonden van de koddebeier Legein. De politie meen de herhaarlcielijk de dader op het spoor te zijn, doch wegens gebrek aan bewijs moesten de verdach-ten worden vrijge laten en het onderzoek uiteindelijk wor den stopgezet. Door het optreden van de Nederlandse telepaath blijkt thans weer schot in- deze geheimzinnige zaak geho- Tijdens een zijner séances te Nieuw- poor-t waren familieleden van de ver moorde jachtopziener in de zaal aanwe zig. Even voor de aanvang had de zoon Legein aan Hurkos een voorwerp overhandigd, dat aan de jachtopziener had toebehoord. Ooggetuigen verklaren, dat de telepaath. toen hem het bewuste voorwerp in handen werd gegeven, on geveer het volgende zeide: „Ik zie een jachtopziener lopen in de richting van bosje. Plotseling ontstaat een gevecht tussen hem en een man van grote gestal- ;n er vallen schoten, ik zie een spade de jachtopziener wordt bedolven on der het zand. 1.60 m diep. Hij werd ver moord De telepaath zou in een particulier ort- uitgeoefend. derhoud met de familie van de heer Le gein verklaard hebben, dat de schuldige eerstdaags ontdekt zal worden. Tito erkent Ho Tsji Minh Joegoslavië heeft de regering van Viet nam, geleid door de communist, Ho Tsji Minh- erkend. pots, enz.) en overheidsbureaux. waar geheime stukken worden verzameld, be werkt of bewaard. Ook bepaalde ruim ten, in gebruik bij Staatsbedrijven als bijv. de P.T.T.. kunnen voor aanwijzing tot verboden plaats in aanmerking ko men. Zulk een aanwijzing geschiedt bij Kon Besluit. Om het mogelijk te maken, dat tijdens de staat van oorlog of de staat van be leg ook het militair gezag tot aanwijzing als verboden plaats bevoegd is, is bepaald, dat in sommige getallen de aanwijzing tot verboden plaats ook kan geschieden door de autoriteiten, die daarbij bij Alg. Maatregel van Bestuur zijn aangewezen Gokken met steungeld als inzet De Zwijndrechtse politie heeft een ir.- vai gedaan in een huis, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. De gokkers werden gearresteerd en na verhoor op v-rije voeten gesteld. De bewoner van het huis werd vastgehouden. Sommige spelers zetten -geld in, da4 hun als overbruggings uitkering was verstrekt. Bijna 40 huidensmokkelaars veroordeeld Straffen van 10 dagen gevangenis tot 15 gulden boete werden gisteren door de bijzondere -politierechter te Breda uitge sproken tegen 39 inwoners van Brabantse plaatsen, die behoorden tot de onlangs ontdekte smokkelorganisatie, die haar centrunwn Meppol had. In 1946, 1947 en 1948 kocht men in het gehele land huiden- op en de 39 Brabanders droegen ze over de Belgische grens. poort te hoog geworden zijn doet zich de ehoefte aan een eenvoudig en goedkoop identiteitsbewijs, dat ook in het binnen land desverlan-gd gebruikt kan worden, voor velen gevoelen. De bestudering van dit onderwerp omvat -mede de vraag, of de vingerafdruk op de persoonsbewijzen gehandhaafd zal -blijven, en voorts veel de kosten van deze nieuwe aanmaak en uitgifte wel zullen bedragen. Het suit a at van deze studie en overwegingen zat binnenkort aan de regering -ter beoor deling en beslissing worden overgelegd. Meisje van 15 j. uit Voorscholen sedeft Zondag vermist De 15-jarige Elzelina Odyk, wonend Veurseweg 192 te Voorschoten, wordt sedert Zpndag vermist. Men vreest een ongeluk. De wnd groepscommandant van de politie te Voorschoten verzoekt opsporing. Het meisje is lang 1.65 m, heeft een gedrongen postuur, bleke ge laatskleur, groot hoofd met uitslag op de wangen, glad donkerbruin haar, en bruine ogen. Zij is blootshoofds en ge kleed in een bruine mantel, blauwe ge ruite jurk, bruine kousen en schoenen. Ze heeft een bruin suède schoudertas bij en een Engels sportrywiel. Het meis- heeft een geringe psychische afwijking. Advocatenreglement gewijzigd ten behoeve van één dame Er wordt e het reglement de advocaten paling, dat vrt te-mber 1933 hier wijziging voorbereid in 1 orde en discipline voor procureurs. In de be- idelingen die vóór 1 Sep- in-geschrei advocaat, hun bevoegdheid behouden tot 1 Januari 1950, zal deze datum vervallen. ons land is een advocate, vreemde linge, die geen nationalisatie kan ver krijgen omdat zij gehuwd is met een vreemdeling, die niet in Nederland woont. Deze d-ame kan nu profiteren van de wijziging. Meyer Scliwencke's zaak zonder hem behandeld Zijn persbureau was spreekbuis van Rijkskommissaris „De beschuldigde A. Meyer Schwencke heeft de Commissie een brief geschre ven, waarin hU bericht niet te zullen verschijnen en van alle verweer af zal Met deze mededeling begon vanoch tend in het departement van Onderwijs de behandeling van de zaak M. S. voor de perszuivering. De Commissie was als volgt samenge steld: mr E. J. E. G. Vonken berg, Gor- kum; mr W. A. Offerhaus, Groningen: dr V. A. M. Beermann. Den Haag. Als derkundige fugeerde de heer A. L. Go>- Den Haag en als secretaris de heer A. J. de Leeuw, Heemstede. rste getuige was dr Adelbert Smit, voormalig leider van de NSDAP. Hij heeft in 1933 M. S. met de Duitse autoriteiten in Berlijn in contact ge bracht. „Om een minder eenzijdige in stelling van de Nederlandse pers te be werken". Of M. S. lid was van de NSDAP getuige niet meer. Er waren er toen een 300-tal, Getuige moest hen allen narijden en „zonder te stoffen op mijn werkzaamheid, ik had de zaak nogal aar- elkaar". Dit laatste zei getuige onder grote vrolijkheid. M. S. heeft hij steeds als lid van de NSDAP beschouwd. Getuige W. A. J. Bastiaan, directeur in de Stenografische Inrichting der Staten-Generaal vertelde hoe M. S. in 1940 B.'s persbureau liquideerde. Dat was precies 14 dagen na de capitulatie. De Duitser Jauke zeide B. destijds, dat ijh tot optreden tegen hem, getuige, ge dwongen was, door de Gestapo. Toen ger tuige zeide, dat hij meende, dat M. S. de bewerker van de opheffing was zei Jau ke: „die staat sinds 1933 in contact met de Gestapo." Getuige J. H. Matla uit Den Haag gaf inlichtingen over de geldmiddelen" vai in de jaren na 1932. M. S. kree; cheques tot 10.000 toe, eerst van Si: Henri Deterding, later van het Propa- gandaministerie in Berlijn. Hij had die inlichtingen van een oud-redactrice de V.P.B., mevrouw Van Ooyen. De getuige Wilhelmina van Ooyen alleen geruchten gehoord over de steun, die M. S. van Sir Henri Deterding ont ving. Van steun van het Propaganda- ministerie had zij nooit gehoord. Chè- ques heeft zij nooit gezien. Zij had ook i de S.D.-man Vogel gehoord, maar uit een destijds door haar afge legde voorgelezen verklaring blijkt, dat zij door M. S. aan de S.D. aan Vogel is voorgesteld. Haar verklaringen maakten een zeer onbetrouwbare indruk. Uit het verdere verhoor bleek, dat M. S steun van Duitse kant ontving. Zij vorm van artikelen, die kere dr Moser bracht. De president de. dat die verklaring niet klopte. M, S. kreeg juist steun van Duitse kant, om die artikelen te plaatsen. De vorm van de steun bleef onopgelost. De heer F. H, C. Kreiken heeft be lastingzaken voor M. S. behandeld in Dikke vijfduizend werkers beproefden geluk in den vreemde Acht proceut der gedemobiliseerde!! wacht nog op werk De werkgelegenheid is in 1949 met 16.000 plaatsen uitgebreid, voornamelijk in de industrie. Er kwamen 17.000 werk- i bij, waarby er 2000 al eerder „zon der" liepen, doch niet ingeschreven wa- Er zochten 84.000 jongelui voor het eerst een baas, slechts 48.000 personen erlieten de „arbeidsmarkt' en een dikke 5000 mannelijke arbeiders emigreerden - 'aren eind December goed 83.00C werklozen, zoals men weet. DAT de 39-j. Erich Kronberger, com mandant van de S. D. in Heerenveen, die in de gevangenis Crackstate mishande lingen pleegde, in Leeuwarden 14 j. R. W. I. kreeg. DAT het sterrekundig studiefonds „J. Kapteyn" te Groningen 25 jaar be- DAT B. en W. van Enkhuizen voorstel- n. voor f28.000 het 17e eeuwse stad huis te restaureren. DAT ir J J. Westerhof. van de cul tuurtechnische dienst te Assen. Maandag kwart voor acht over Hilversum II zal spreken over de waarde van onze cultuurgrond. DAT binnenkort de bouw begint van jn nieuw complex der Kon. Ned. pa pierfabriek te Maastricht. DAT de jaarvergadering van de Ned. Centr. bond van Chr. arbeiders(sters) in de bedrijven van voedings- en genotmid delen op 6 en 7 Juni op Woudschoten in Zeist wordt gehouden. DAT thans het reeds aangekondigde wetsontwerp is ingediend om Urk met 90 ha van de Noordoostpolder uit te brei en de gemeente voorlopig bij de pro- e Overijssel in te delen. DAT de oud-directrice van het sanato rium Renkum te Renkum, 79 jaar oud, in Den Haag is overleden. DAT Franciskus de Bakker, oud-voor zitter van de Algemene Rekenkamer in NL, 67 jaar oud, te Scheveningen is over- DAT Emile Enthaven, oud-voorz. van de raad van bestuur der Kon. Ned. Ind. Luchtvaartmij, 76 jaar oud, te Baarn is overleden. DAT de kapitale, gedeeltelijk verze kerde. boerderij van T. Glynis tussen Krommenie en Uitgeest gisteravond door onbekende oorzaak uitbrandde. DAT van 12—15 Juli te Arnhem een internationaal congres van reserve-offi cieren wordt gehouden. DAT B. en W. van Amsterdam het IJ-bos willen omdopen in W. H. Vliegen bos om de vroegere wethouder te eren. DAT de carnavalvierder. die op de weg ZwolleHasselt een man doodreed, de 25-j. Zwollenaar G. T. O. Is. DAT het echtpaar G. LoomanMeinen te Oosseld (gem. Doetinchem) morgen 50 jaar is getrouwd. DAT D. P. Spierenburg de Ned. dele gatie leidt, welke deelneemt aan de mor gen te Genève beginnende tariefbespre- In November was 46 pet. korter dan een maand zonder werk, 41 pet. van 1 tot 6 maanden en 13 pet. langer. De toe stand in enkele bedrijfstakken wordt door het dep. van Sociale Zaken voor het vierde kwartaal als volgt weerge geven: Grafische vakken: nog steeds tekort aan geschoold personeel. Bouw vakken: seizoenwerkloosheid. Mi vraag daalde van 1460 tot 960. Veenarbei ders: van 260 tot 2980 werklozen. Metaal industrie: tekort aan geschoolde arbei ders. behalve automonteurs. Textiel industrie: te weinig wevers en jeugdig personeel. Bakkers: werkloosheid nam toe van 780 tot 1020. Sigarenindustrie: afzetmoeilijkheden doen werkloosheid toenemen. Verpleegsters: nog altijd te weinig. Werksters: net voldoende. Dienstboden: veel te weinig. Van de ruim 37.000 gedemobili seerd en. die zich sinds Januari 1947 bij de arbeidsbureaux lieten inschrijven, werden tot eind December j.l. 19.600 of 53 procent geplaatst. De overige 47 pet. konden voor het overgrote deel bij hun vroegere werkgever terugkomen. Er wa ren eind December echter nog 2963 werkloze gedemoiliseerden, oftewel 8 pet. In de laatste drie maanden van 1949 zochten de arbeidsbureaux werk voor 4500 personen uit overheidsdiensten. Er werden er 340 geplaatst. Het is wel be kend, hoe moeilijk het voor deze mensen is. werk te vinden in het particuliere be drijfsleven. In het 4e kwartaal emigreerden 3200 persone, onder wie 1490 mannen, :en beroep uitoefenen. In 1949 ver lieten in het geheel 5321 mannen boven 15 jaar ons land. Ruim 46 pet. ging naar Canada. 19 pet. naar Australië, 17 pet. naar de Ver. Staten en 9 pet. naar Zuid- Afrika. Ongeveer 45 pet. komt van het platteland. 10 pet. uit de metaalnijver heid. 7 pet. uit de bouwvakken; 20 pet. zijn ongeschoolde arbeiders. 1941. Er was een bedrag van f 4000, waarover M. S. geen verklaring wilde geven. Hy gaf te verstaan, dat Goering daar iets mee te maken had. Getuige L. van Heiningen was het be kend, dat M. S. relaties had met Duit sers, die op toeristisch en propagandis tisch gebied werkzaam waren. Hy had wel eens gehoord, dat M. S. geld voor die artikelen kreeg, maar hy wist dat niet uit eigen waarneming. Deze getuige is door M. S. in 1949 uit diens verblijf in Franeker persoonlijk opgebeld, met het verzoek een verkla ring van M. S. over het lot stand komen van een Wehrmachtsbrochure te beves tigen. De getuige weigerde dat. Hij zeide M. S. niet als een overtuigd nazi te beschouwen. Éénmaal zag hij M. S. in S.S.-uniform. Hij beschouwde dat als een bewijs, dat M. S. op het Duitse paard had gewed. Andere consequenties verbond hy daar niet aan. (De zitting duurt voort) Ruim 900 militairen met Empire Brent terug Hedenmorgen begon de debarkatie va de troepen die gisteren met het Engelse schip Empire Brent repatrieerden. De manschappen werden door kapi tein J- C. Bührman namens de Koningin begroet, namens de regering sprak nisier Schokking en luitenant kolonel P. H. Lach de Bere sprak namens Prins Bernhard. Aan boord bevonden zich in totaal 913 militairen (velen met hun gezinnen: onderdelen van de Koninklijke Landmacht 518 Koninklijke Marine e: de Mariniers (146) en het K.N.I.L. (.2491 Dubbeltjes uit een armband kan men weigeren Zilveren muntstukken, die ii log zijn gedragen aan armbanden e-d. en beschadigd zijn. behoeft n aan tenemen. De Muntwet zegt duide lijk, dat een geschonden munt geen be taalmiddel is. Wanneer het zilverstukje alleen een klein soldeerplekje vertoont wordt bij inlevering de volle waarde rugbetaald. maar voor sterk afgeslepen geldstukken krijgt men alleen de waarde vergoed. Voor twee aan elkaar geplakte helften van een zilverbon of bankbiljet <en zelfs van verschillende biljetten wordt de volle waarde betaald. Over papiergeld, waarvan een groot stuk af is, mag echter alleen het hoofdkan toor van de Ned. Bank te Amsterdam beslissen. Zulke biljetten kan ook beter niet accepteren- C.N.V. wil ook halve vrije feestdag voor bedrijven Contact met regering over werk gelegenheid Het C.N.V. heef't uitgesproken, dat voor de viering van de nationale feestdag een zelfde gedragslijn moet geldon voor de rijksdiensten als voor de particuliere be zen. Het meent voorts, dait' op 5 Mei halve dag extra vrija- moet worden gegeven. Het C.N.V. acht het niet wenselijk, dat de viernyg van Koninginnedag en bevrij dingsdag wordt gecombineerd. Ook eer isselende dag werd afgewezenen vierin: an de bevrijding op een Zaterdag achtte icn bezwaarlijk met het oog op de Zon dagsrust. De economische toestand laat eechter -het geheel vrijgeven op 5 Mei niet' toe. Wij herinneren aan de gisteren gepubliceerde richtlijnen van de regering, die overeenkomen niet dit advies. Op de maamdelij kse bestuursvergadering a-n het verbond werd tevens meegedeeld, dat de Stichting van de Arbeid zich op verzoek van het C.N.V. -tót min. Joekes heeft gewend inzake het vraagstuk de werkgelegenheid. schriftelijke cursus „Nieuwe verantwoordelijkheid", voor leden van ondernemingsraden, telt al ruim 400 deel- nu ook open voor niet- Behalve het C.N.V. heeft ook de Raad van Vakcentralen zich tot de regering ge wend met een schrijven over de opheffing van het Zondagsrijverbod. De Chr. Ve: van leraremessen) bij het nijverheids onderwijs werd als lid toegelaten. Oostenrijkse dienstmeisjes al in ons land ir is reeds een aantal Oostenrijkse meisjes in ons land aangekomen om miu- een jaar lang in Nederlandse gezin- werkzaam te zijn. In het geheel komen er veertig, allen om en nabij de :g jaar. Zij hebben ieder reeds een Kleur bekennen Voor vele middenstanders is het or ganisatievraagstuk altijd al een moeilijk vraagstuk geweest. Waarom, koa ons eerlijk gezegd nimmer duide lijk worden. Maar de feiten liggen er. En de moeilijkheden doen zich nog een» extra voor, nu er een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op komst is. Zoals men weet, zijn er drie Midden standsbonden, een Chr. Middenstands bond, een Ned. Kath. Middenslandsbond en een Kon. Ned- Middenstandsbond. Verondersteld mag worden, dat deze drie bonden door ae overheid represen tatief geacht zullen worden, wanneer straks met het oog op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie het belangrijke lichaam van de Sociaal-Economische Raad zal worden ingesteld. Maar nu is een aantal middenstands vakorganisaties niet aangesloten bij een van die drie bonden en die organisaties zitten er een beetje over in, wat er straks gebeuren gaat. Zij hebben contact met elkaar gezocht en hebben gevormd een „Comité van Overleg Midden- en Klein bedrijf". De simpele vraag welke men stellen kan, is thans: Waarom toch zoeken die organisaties geen aansluiting bij een van de drie bonden? Het antwoord i« opmerkelijk: Dat kunnen we niet doen, zeggen ze, omdat we leden tellen van erscnillende geloofs. en levensbeschou- En hier openbaart zich dan heel da ragiek van dit geval. Deze middenstan ders hebben wel een vakorganisatie in het leven geroepen, maar toen er binnen bedrijfsorganisatie bredere belangen in de orde kwamen, zaten ze met ae Waaruit die moeilijkheid bestaat? Hier uit. dat die middenstanders in tweeërlei pzicht huiverig zijn om consequenties e trekken. Ze zijn. ondanks hun ver schillende levensbeschouwing, in één vakorganisatie gaan zitten- Ny zou men kunnen verwachten, dat ze er geen be tegen hadden om zich aan te sluiten bij de Kon. Ned. Middenstands bond. Maar neen, dat willen ze blijkbaar toch niet. Doch al evenmin willen ze urnen tot een persoonlijke keuze op ond van hun levensbeschouwing, het geen zou betekenen dat ze aansluiting zochten, hetzij bij de Chr. Bond. hetzij bij de R.K. Bond, hetzij bij de Kon. Ned. Onvermijdelijk Waarom het standpunt van die middenstanders uit dat „Comité van Overleg", waarover wij hierboven schre ven ook zo tragisch is? Omdat deze men sen blijkbaar bang zijn voor de conse quenties, terwijl toch ook de midden stand straks voor het nemen van allerlei beslissingen zal worden geplaatst. Dan zullen er stan-dpunten moeten worden ingenomen, en die standpunten zullen in de meeste gevallen in direct verband rnet de levensbeschouwing. De Kon. Ned. Bond zal voor die moeilijk heid komen te staan. En voor die moei lijkheid zal ook dit Comité komen te Wat in plaats daarvan gevraagd mag orden is een bewuste keuze. Men mag dat vragen in het belang van de mensen zelf, die anders straks voor allerlei con flicten worden gesteld. En men mag dat ook vragen in het belang van de mid denstand als zodanig. Er zullen strak» inderdaad besluiten moeten worden ge- Dat zal moeten gebeuren door die besluiten durven te nemen. En die besluiten zullen ook werkelijk besluiten moeten zijn. Daartoe stelt een dusgenaamd neutraal stand-punt nu een maal nauwelijk in staat. Want dan zit met al die verschillende le vensbeschouwingen, die men (in het gunstigste geval) zal willen ontzien. In feite betekent dat besluiteloosheid en een. middenstandspolitiek die geen politiek En daaraan heeft de midden stand bepaald niet behoefte. Waaraan bij dit alles wèl behoefte be staat, is aan het sterk maken van de eigen Christelijke organisatie, aan Chr. vakorganisaties in een Chr. Middenstand- Pensionneringsiiood Er is in politiekringen een zeker® onrust onstaan door het regerings besluit, dat voortaan iedere poliüe-amb- op 55 jarige leeftijd met pensioen moet gaan. Dat is op zichzelf al een maatregel, die veel stof tot overdenking biedt. Het politiewerk is een moeilijk werk, dat behalve grote plichtsbetrach ting ook tact en wijsheid vergt. En die krijgt men vaak eerst met de jaren, daarom heeft, ook al hebben wy besef het feit dat de taak van ieder® politieman zwaar is en er dus iets voor te zeggen valt de pensioenleeftijd met te hoog te stellen, juist een wat ouder wordende politieman dikwijls iets voor Maar stof tot overdenking biedt toch ook wel heel sterk de materiële zijde an zulk een vroegere pensionnering. Op de protestvergadering, gisteren in Den Haag gehouden, zijn over de ge volgen van deze regeling bijzonderheden medegedeeld, die toch wel bij uitstek zorgwekkend zijn. De vraag of een groep mensen op een bepaalde leeftijd met pensioen moet worden gezonden, is een vraag, welk® mede in verband met allerlei omstan digheden moet worden beantwoord. Maar wanneer dat pensioen meebrengt, dat die mensen er op zeer bedenkelijke wijze door achteruit gaan. dan is dat (och wel iets. dat tot nadehken moet stemmen. Dan is het gevolg, dat die ge- pensionneerden toch moeten zoeken naar nevenbetrekkingen en dus slechts ten dele tot verruiming van de arbeids markt bijdragen. Dan wordt ook het aanzien van de politie niet gebaat. Het wil ons voorkomen, dat de politie deze regeling aan de gemeenschap niet heeft erdiend. Onze aardolie wordt betaald niet deviezen Het verslag der commissie voor de b( lasïingen der Tweede Kamer over a erhoging van het bijzonder invoerrect op benzine heeft gevraagd waarom de i Nederland gewonnen aardolie Rustig weer Tot morgenavond verwacht De BilL Over het algemeea weinig bewolking en droog weer. In de nacht op ver schillende plaatsen tempera turen dalend tot even onder het vriespunt met hier en daar tijdelijk mist. Morgen, overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matig® Zuidelijke richtingen draaiend® wind. «Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. helft i worden betaald. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1