Jlicuinc £ei(isc()c ÜTourmit Republiek Indonesia voert staatsgreep uit op Madoera Wist U ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 1 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8050 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tant®flstlcf; Is gfif&teBm tngn bert in tcgfjenspocf Gaat Voorschoten Bussum de loef afsteken? Zie pag. 3 REVOLUTIE SCHRIJDT VOORT Staatshoofd bedreigd in zijn paleis; parle ment tot aftreden gedwongen BLIJKENS EEN BERICHT van het blad „Berita" te Soerabaja, heeft de repu- puhliek een staatsgreep uitgevoerd op Madoera. Duizenden leden van de republikeinse organisaties Front Nasional Pemoeda, de Pasoekan Rakjat Prokla- tnasi 17 Augustus, de Perindo en de Gerakan Pemoeda Indonesia hebben de naamborden weggerukt van het parlement, het parlementssecretariaat en het kantoor van de commissaris voor Madoera, Indrakoesoema. Vervolgens brachten By bordjes aan met de opschriften: Republik Indonesia. Ook drongen de 'betogers de or in het parlementsgebouw onder het geschreeuw ,-Boebar. boebar" (afgelopen). Een gewel dige verwarring ontstond en de parle mentsleden capituleerden na korte tijd voor de eis om af te treden. Hierna sleep te de menigte verschillende parlements leden mee en trok naar het paleis var. het staatshoofd, waar zij eiste, dat hij zich zou vertonen en de verklaring afleggen, da't hij onmiddellijk zijn mandaat zou ter beschikking stellen. Het staatshoofd verscheen echter niet. De steeds opgewondener menigte drong toen ondanks de verklaring van de secre taris. dat het staatshoofd zijn mandaat reeds ter beschikking had gesteld, het paleis binnen, waarna de regent van Pa- mekasan op de voorgrond trad en zeide, dat het staatshoofd inderdaad zijn man daat ter beschikking had gesteld en dat hij als regent van de Republik Indonesia het bestuur overnam. Hierop sloeg de woede om in vreugde en de regent werd op de schouders rond gedragen en geïnstalleerd op het kantoor van Indrakoesoema. Overal werden rood-witte vlaggen ge- Pasoendan niet in parlement De uitschakeling van de deelstaten door de Republik Indonesia wordt stelselmatig voortgezet De commissie voor de geloofsbnieven van 'het Indonesische parlement te Dja karta (Batavia) is niet tot eenstemmig heid gekomen over de vraag of men d* Leeuw viel temmer aan in Valkenburg Maar dressuurproef ging door. Gisteren werd de heer Klant, eigenaar van het dierenpark te Valkenburg (L.), tijdens een dressuurproef met zeven leeuwen door een der dieren aangeval len. De leeuw haalde zijn klauw over de hand van zijn meester. Het bloed spoot er uit en een pees werd ernstig geraakt. Toch bracht de heer Klant het nummer ten einde. Dit is te meer een tegenvaller voor hem, daar hij juist een temmer van Carré te Amsterdam, die een oogontsteking heeft, zou vervangen. Acht millioen aan baggermaterieel naar India De havendirectie van Calcutta (India) heeft voor acht millioen gulden bagger materieel in Nederland besteld. De be stelling werd verworven door de in dustriële handelscombinatie Holland in Den Haag, de exportorganisatie van de zes Ned. baggermolenbouwers. HATTA NAAR SUMATRA MET VACANTIE Hatta zal zich met vacantie naar Su matra begeven en de sultan van Djokja tal het premierschap waarnemen. gekozen af gevaardigden van de Pasoendan in het parlement zou toelaten en daarom 'heeft men maar besloten tot de beëdiging van de parlementsleden over te gaan zon der de afgevaardigden van de Pasoendan. die zodoende practisch zijn uitgeschakeld Gisteren heeft ir Soekarno 106 parlements leden beëdigd van de 159. Van dit aantal van 159 leden zijn er 50 vertegenwoor digers van de republiek, welk aantal spoedig zal toenemen als de republiek slaagt in zijn opzet om Madoera, Oost-, Midden- en West-Java benevens Zuid- Sumatra en andere streken in te lijven Dan za'l de republiek beschikken over een meerderheid. Overheidspersoneel en scholen op 1 Mei vrij Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is thans officieel bepaald, dat het overheidspersoneel op Maandag 1 Mei, de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, de gehele dag vrij zal zijn. Daar elk jaar voor Koninginne dag vrij wordt gegeven, heeft men ge meend ook nu, terwijl de verjaardag op Zondag valt, een vrije dag te moeten geven en deze dan te laten vallen op de dag dat de verjaardag van H M. ge vierd wordt. De openbare scholen zullen eveneens vrij zijn .terwijl verwacht wordt, dat de bijzondere scholen eenzelfde gedrags lijn zullen volgen. Over vrij af op de viering van de na tionale feestdag (5 Mei) is nog niets bekend. Communistische staking in Frankrijk mislukt De mijnstaking van 24 uur en de spoor wegstaking van 2 uur in Frankrijk, die het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. had uitgeroepen, is nagenoeg mislukt. Alleen in „rode" mijn streken gaven de arbeiders gedeeltelijk gehoor aan de oproep. De spoorwegsta king slaagde nog voor geen 10 pet. Nag 75 millioen doller over Stafchefs stellen militaire hulp aan Azië voor Krijgt Indonesië 15 millioen toegewezen? Langzamerhand beginnen de plannen oor de Amerikaanse tegenmaatregelen tegen de Russische aggressie in Zuid- Oost-Azië toch wel vastere vorm aan te n. De gezamenlijke stafchefs van de Vei-. Staten hebben thans, volgens Reu ter voorgesteld, om militaire hulp te ver strekken aan een aantal Zuid-Oost- Aziatische landen. Het zou hier gaan om het beschikbaar stellen van wapens en munitie aan Indo-China, Birma, Siam Indonesië. De stafchefs wijzen er op, dat de pre sident kan beschikken over 75 millioen dollar, die reeds door het Congres zijn toegewezen voor gebruik „in het Chinese gebied", dat thans natuurlijk verloren is. Aneta meldt uit de Ver. Staten, dat het bedrag voor de Repoeblik Indonesië Se- rikat ongeveer 15 millioen dollar zal be dragen. bestemd voor algemene veilig heidsdoeleinden. Mr J. M. L. Th. Cals Staatssecretaris O., K. en W. Naar het ANP verneemt is het lid der Tweede Kamer mr J. M. Th. Cals uit Nijmegen benoemd tot staatssecreta ris by het departement van Onderwyr. Kunsten en Wetenschappen. Verongelukte baanwerkers kwamen uit Voorburg en Zoetermeer De twee baanwerkers. die. zoals we in m deel van onze edities meldden, gis termiddag in Nootdorp aan de spoorlijn Den HaagGouda door een trein wer den gegrepen en gedood, zijn de 26-jar. ongehuwde G. Hilverink uit Voorburg, en de 35-jar. ongehuwde J. L. G. van Leeu- uit Zoetermeer. Vermoedelijk heb- ze door de sterke wind de signalen de trein niet gehoord. De heer A. Bolle uit Den Haag heeft enige tijd geleden, zoals men weet, toen zyn wagen, waarin zich negen kalveren en een aantal schapen bevonden, in brand geraakte, kans gezien deze dieren te redden, waarbij hij hulp kreeg van de Leidenaar P. Meijer. Voor dit onverschrokken optreden werden de redders gisteren gehuldigd door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De voorzitter, de heer H. van Poelgeest, overhandigt de heer Bolle de zilv. medaille. De heer Meyer (midden) ontving de bronzen medaille. Lewis spoort stakers opnieuw tot werken aan John L. Lewis, de leider der Ameri kaanse mijnwerkers, heeft de stakers in de vetkoolmijnen gisteren opnieuw op gedragen het werk te hervatten. Nog 370.000 mijnwerkers zijn in staking. Lewis heeft alle leden van de bond doen weten, dat zij aan het werk moe ten gaan ..voor de bescherming en het welzijn van de vakbond en al zijn leden". De kolenschaarste wordt nijpend en op New Yorks Broadway was gisteravond elke reclame-verlichting gedoofd. In de gehele staat New York zijn de kolen ge rantsoeneerd. En twee vakverenigingen van spoorwegpersoneel hebben 27 Fe bruari vastgesteld als het begin van een staking, waaraan door het gehele land 250 000 leden zullen deelnemen. Braziliaanse pers zegt. Prins Bernhard de innemende Z.K.H. GELOOFT NIET IN DE MOGELIJKHEID VAN EEN NIEUWE OORLOG Na een persconferentie te Rio de Janeiro, waarin Prins Bernhard de Brazi liaanse pers voor zich innam met opge wekte antwoorden in het Engels, Frans en zorgvuldig geleerd Portugees, die Z.K.H. op het kruisvuur van vragen gaf, noemt de pers hem nu „Prins Bernardo de innemende". Toen de verslaggevers vernamen, dat de Cheshire bracht 630 militairen mee En de „Zuiderkruis" 1572 man. Minister Schokking verwelkomde van morgen te Rotterdam de 630 militairen, die uitlndonesië repatrieerden met het troepentransportschip Cheshire. Verder werden woorden van welkom gesproken door kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann namens de Koningin, en door de luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere namens Prins Bernhard. De ontscheping werd opgeluisterd door muziek van de Kom Militaire Kapel In Colombo was het mogelijk geweest de militairen in groepen van 25 aan wal te laten gaan. Enkele uren na die van de Cheshire werden te Rotterdam de militairen ont scheept van de Zuiderkruis. Met dit «chip keerden 1572 militairen terug. Het troepenschip Dorsetshire wordt op 24 Februari in plaats van 25 Februari in Amsterdam verwacht. Jongens van de Tabinta morgen thuis Behalve de Cheshire en de Zuider kruis zou vandaag ook de Tabinta mei troepen in ons land aankomen. De ont scheping begint echter pas morgen ochtend om 9 uur, in Amsterdam. De E.C-A. heeft Nederland een aan koopmachtiging verstrekt voor 6.2 mil joen dollar. jongste dochter van de Prins vandaag jarig is. stonden zij op en dronken glas champagne „op Marijke". Na de pers conferentie bracht de prins een bezoek aan de persolub, tengevolge waarva twee uur achter raakte in zijn overladen morgenprograimma, dat nog een officieel bezoek aan het vlootaxsenaal en een lunch met de burgemeester van Rio vermelde. Tijdens de persconferentie voerde de Prins de voornaamste politieke gebeurte- n en hij verklaarde niet in d< mogelijkheid: van een nieuwe oorlog te geloven. Voorts verklaarde de Prins zidh stander van een federatief Europa, n van alle maatregelen tot. ihet zoveel mogelijk bevorderen van de wisseling van goederen en de geldcircu latie en voorts van het verlagen va dou a ne tar ieven Ook sprak Z.K.H. over Indonesië. Hij meende, dat de aan Indonesië verleende onafhankelijkheid zekere verliezen ten van d'e Nederlandse economie heeft veroorzaakt, „Maar we zijn goede vrienden", zo voegde de Prins er aai zorgvuldige studie door beide landen, bestaan er volgens Z.K.H. grote mogelijkheden om de handel tussen Nederland en Brazilië uit te breiden s bereid meer voordelen aan te bieden om Nederlandse immigranten aan moedigen. Prins Bernhard zal op 2 Maart in de Ver. Staten aankomen voor een reis v; week, langs de Westkust. Behal' Truman zou de Prins ook Dean Acheson, er van Buitenlandse Zaken ont moeten tijdens zijn bezoek aan Washing ton op 8 en 9 Maart. Treinongeluk bij New York: 20 doden Aan de Zuidkust van Long Island i de nabijheid van New York zijn twee treinen in volle snelheid op elkaar gereden. Ongeveer 20 personen werden gedood en meer dan 100 gewond. Een milliard gulden vice versa De door onze ministerraad goedge keurde handelsovereenkomst met Duits land heeft ten doel, zowel de invoer als de uitvoer op een milliard gulden per jaar te brengen. Door onze grote uitvoer Duitsland hebben wij de laatste maanden een gunstig saldo gekweekt van f270 millioen, zodat wij gedurende de eerste tijd in staat zijn. belangrijk meer uit Duitsland in te voeren, dan onze uit- bedraagt, aldus het „Alg. Hbl." t is nog niet te voorzien in hoeverre deze toenemende handel met Duitsland. >ns voorzien kan met industriële uitrusting, onze behoefte aan invoeren uit dollargebied zal verminderen. Te Frankfort zijn besprekingen begon- en tussen Engelse en Duitse handels delegaties met het doel de dollar volko'- uit te schakelen. Duitsland is wel geneigd, de dollarclausule te laten ver vallen, maar dan wil het zo vast mogelijk worden ingeschakeld in de sterlingarea, zodat het met een sterling-ov-rschot aan kopen kan doen in Britse gebieden. Tevens vraagt men zich af of West- Duitsland niet dezelfde' plaats kan krij gen als de Scandinaafse landen en of het zijn handel op Scandinavië op het pond sterling zal overschakelen. Er staan thans ook handelsbesprekingen tussen Duits land en Scandinaafse landen voor de Het bloemencorso dit jaar op 22 April Thans kan officieel worden medege deeld, dat het grote bloemencorso 1950 gehouden zal worden op Zaterdag April a s. Mede in verband met gouden jubileum van de bond van bloem- bollenhandelaren en de grote national) bloemententoonstelling van de stichting „Keukenhof" za aan dit corso bijzondere luister worden gegeven. Anema: Broed er eens op, dr Drees! H.M. de Koningin woonde feestavond van voetbalvereniging bij Ongedwongen samenzijn met personeel van het Staldepartement (Van een onzer verslaggevers.) Onder de ongeveer 400 bezoekers van de feestavond, welke de voetbalvereni ging van het Koninklijk Staldepai-tement „De Vereniging" aan de Willemstraat te Den Haag gisteravond hield, bevond zich ook HM. Koningin Juliana. s de wens geweest van H.M. om deze avond als gewoon gast te worden behandeld, vandaar dat er geen com- n ontvangst, geen bloemen en geen extra welkomstwoord was voor Haar. Ais iedere andere bezoekster betrad H.M tegen half negen de zaal, die stampvol was en nam plaats op de zesde ry, temidden van het personeel. Slechts weinigen wisten van de komst der Koningin af, zodat slechts enige nieuwsgierigen in de Kazernestraat aan- iren, toen de Vorstin via de Societeit-ingang de zaal betrad. Naar reeds tevoren was medegedeeld, werd juist deze avond niet het Wilhelmus ge zongen, waarmee andere feestavonden erden ingezet. Bij het betreden der zaal door H M. gingen alle gesprekken rustig verder, zodat het met recht een vol komen ongedwongen bezoek werd. Wegens ziekte van de voorzitter der voetbalvereniging K.S.D-, de heer L. J. Baay, sprak de 2e voorzitter, de heer J L. Lammers, het welkomstwoord, in het bijzonder tot degenen, die van ver waren gekomen, en tot de donateurs. Tot de gasten uit Soestdijk zei spr., dat bin nenkort fel zal worden gestreden or wisselbeker, die nog eenmaal door Den Haag moet worden gewonnen, om definitief in het bezit van de Hagenaars te blijven. De voorzitter van de vereniging Soestdijk, de heer B. Hoogeveen, klaarde zich bereid de strijd aan binden, doch bood vooraf aan K.S.D. grote fruitmand aan. Nadat de voorzitter der feestcommissie dank had gebracht voor de medewerking, werd een zeer afwisselend programma afgewerkt, dat werd verzorgd door per soneelsleden der Kon. Stallen, in bijzonder de heren Leo van Leeuwen Jan Oradi hadden met hun conférence goed succes. Het jongste personeelslid, de 15-jarige Koosje Leenheer, speelde zijn accordeon enkele numimers, w.o. het befaamde „De klok van Arnemuiden". Ook het jeugdig danseresje Ireentje Koderitsch, het dochtertje van koetsier, had veel succes. Voorts v er aardige schetsjes. Jan Oradi gaf enkele parodieën ten beste en verder werden diverse liedjes gezongen. De Koningin amuseerde zich uitste kend en zong de gemeenschappelijke ge zongen liedjes mee. In de pauze werden versohillende medewerkenden aan deze uitvoering voorgesteld aan H.M. Eerst na afwerking van het hele pro gramma omstreeks half twaalf verliet de Koningin deze feestavond. De Koningin was vergezeld van Haar Hofdame jkvr. C. E. B. Röell. Hofmaarschalk R. J. E. M. Zinnicq Bergmann en de algemeen secretaris, mr dr I. G. van Maasdijk. VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. De 62-jarige W. Lamberts, die in Kam pen bezig was een antenne aan te bren gen, is van het 6 meter hoge dak geval- n overleden. „Reis naar Staliri" Churchill herhaalt zijn voorstel „Dit is geen verkiezings- manoeuvre" In een radiorede heeft Winston Chur chill, de leider der Britse Conservatieven, gisteravond zijn oproep herhaald, tot be sprekingen „op het hoogste niveau" met de Sowjet-Unie. Hij noemt dit kwestie van leven en dood, misschien voor de gehele wereld". Verontwaardigd wees Churchill de be schuldiging van de hand, dat zijn voor stel voor besprekingen der Grote Drie over het beëindigen van de „koude oor log" slechts een verkiezingsmanoeuvre Churchill, die voor de BBC sprak, zei: „Alleen door overeenstemming van de grootste mogendheden kan voor de ge wone mensen veiligheid verkregen wor den tegen de allesvernietigende oorlog met atoom- of waterstofbommen en de bacteriologische verschrikkingen. Mijn hart en mijn geweten staan me niet toe voor die hoop de deur te sluiten". Nederlands-Indonesische Unie werkt politiek en commercieel Erkenning van Viet-Nam en levering van Poolse kolen (Van onze Parlementaire redacteur). Naar wij van uiterst bevoegde zijde vernemen, houdt de kwestie der erken ning van de communistische regering in China en die van Bao Dai in Viet-Nam zowel de regering alhier als de Indone sische regering te Djakarta ernstig bezig. Zoals bekend mag worden verondersteld, heeft de Franse regering sterk aange drongen op erkenning vay de door de Franse regering naar voren geschoven Bao Dai. Anderzijds heeft de Republik Indonesia destijds veel sympathie gehad voor Ho Chi Min, die echter thans geheel in het communistische vaarwater ver zeild is geraakt en een satelliet in opti ma forma is geworden van de Sowjet Unie. In Djakarta wil men enerzijds deze figuur niet erkennen als de wettige rege ring, anderzijds zou het koren op de molen zijn van de aanhangers van Ho Chi Min, wanneer men Bao Dai erkende De Indonesische regering kan daarom weinig anders doen dan afwachten en uiteraard, daar een en ander een typische Uniekwestie is, zal de Nederlandse rege ring hetzelfde moeten doen. Dit is geens zins het eind van de problemen over er kenning en communisten. Tot heden heeft de Chinese regering die commu- DAT Noord-Holland sinds gisteren de achtste provincie is met een contactcom missie voor woningruil. DAT de markt in Rijssen, na Zwolle de grootste veemarkt van Overijssel, nog belangrijk groter zal worden. DAT J W. ten Hove uit Wierden, be stuurslid van de Federatie van klompen makerspatroons, van 5 Mei tot 5 Juni voor de regering in Philadelphia (V.St.) een Ned. klompententoonstelling zal bij- DAT B. en W. van Nijmegen de bouw van een openlucht-zwembad voor f 450.000 voorstellen, alsmede de restau ratie van de 14e eeuwse kerk aan de Broerstraat (f 840.000) en van drie land goederen in Berg en Dal (f 270.000). DAT in Almelo een speelgoedfabriek is geopend met werkgelegenheid voor 100 a 150 arbeiders. DAT het 25-j. bestaan van de stichting voor psychotechniek gisteren in Utrecht is gevierd. DAT aan de statenverkiezingen in Friesland ook de S.G.P. en het Geref. Pol. Verbond zullen deelnemen. DAT in Assen tegen de 36-j. journalist W. J. G. M. uit Meppel 3 mnd. voorw. plus drie jaar proeftijd en twee jaar extra uitsluiting werd geëist, daar hij ondanks zijn schorsing nog werkte aan de opmaak van een blad. DAT in Arnhem 7 j. werd geëist tegen de Duitse Oberleutnant der Luftwaffe A. Glück, die 15 onderduikers enz. neer schoot. DAT mr H. W. J. Sannes te Hollandsche Rading. oud-voorz. van de Alg. Ned. Pluimveeteeltver., Dinsdag 70 jaar wordt en hij 's middags in Des Pays Bas te Utrecht recipieert. DAT in Reuver een regenjassenfabriek is geopend, waar ruim 80 personen werk vinden. DAT in Grubbenvorst een proefobject zal worden aangelegd ter bestudering van de zandverstuivingen in Noord-Lim burg. DAT mej. A. Schellekens uit Den Bosch op verzoek van de R.K. kerk in Linz (Oostenrijk) aldaar het instituut van de gezinszorg zal propageren. DAT een autobus gisteren in Eijgels- hoven tegen een tram botste, toen de chauffeur door de zon verblind werd, en vier passagiers werden gewond. DAT de landbouwer E. Harkink te Lochem benoemd is tot ridder O-N. DAT tegen de Gorcumse koopman C. H de M.. die al 26 keer veroordeeld is, gisteren voor de Rotterdamse rechtbank wegens diefstal van fietsen 18 maanden werd geëist. DAT een Amsterdamse boekhouder is nangehouden, daar hij van zakenlieden f 3000, bestemd voor de belasting, heeft verduisterd DAT vannacht bij een inbraak in de Vondelstraat te Amsterdam voor een grote waarde aan antiek en tafelzilver is gestolen. DAT de Staatscourant van gisteren o ra- een beschikking verminderde bij dragen Woningbouwwet 1950 en een toeslagbeschikking importbloem bevat DAT het Prins Bernhard Fonds f 4000 heeft geschonken aan 't Ned. Gesprek- centrum en eenzelfde bedrag aan wetenschappelijke expeditie naar Suri- DAT de houtwerk- en meubelfabriek N.V „E.-H.E.M." aan de Noordendijk te Dordrecht gistermiddag door kortslui ting grotendeels is uitgebrand. DAT ook in Oss industriehallen zullen worden gebouwd. nistisch is geworden de Ver. Staten van Indonesië niet erkend. Vandaar, dat bij de souvereiniteitsoverdracht in Dja karta de oude nationalistische Chinese vlaggen woeien. Zonder erkenning door China, zal de VSI de regering Mao Tse niet willen erkennen en ook hier is Ne derland gebonden aan de Uniepartner. Een derde probleem, zij het van min dere aard, is de zaak Jamin. Deze, die een communistenvriend is. behoort tot de regering van Hatta. Hij is de man, die de knuppel in het hoenderhok heeft ge worpen, door uit te spreken, dat de VSI niet alleen het Nederlandse deel Nieuw-duinea willen hebben, maar het AusStalische, waaraan hij meteen de (bescheiden) wens vastknoopte, dat ook Brits Noord-Borneo en Portugees Timor aan de VSI zouden komen. Het is een vèrliggende gedachte, dat een ander een door de Kominform geïnspi reerde zet geweest is. Binnen het kader der Unie geschieden reèds verschillende dingen. Wij meni weten, dat de Hoge Commissaris, mr hammed Roem van deze samenwerking zeer veel verwacht. Destijds heeft h:J ook Indonesische geestverwanten weten te overtuigen van het nut van sa spreken, zelfs na de tweede politiële actie. Zeker is, dat de aankopen door de VSI in Duitsland b.v. geschieden met gelden van de z.g. C-rekening, een reke ning-courant tussen ons land en Indone sië. Er is dus geen sprake van Indonesi sche aankopen in Duitsland, die door Ne derland zouden«worden gefinancierd. Bij de leveranties aan Polen is een voor de VSI gunstig overschot ontstaan. Het restant betaalt Polen met kolen, die naar Indonesië worden geleverd, doch naar Nederland. Zo is dus thans zowel op 't Was gisteren een zeld zaam warme dag Limburg: 17 graden. De Bilt 16. Den Helder 9. Gistermiddag zyn in ons land tempera turen gemeten als maar zelden zo vroeg in het jaar voorkomen, meldt het KNMI De hoogste temperatuur was 17 graden (Zuid-Limburg), de laagste 9 graden (Den Helder). De Bilt haalde 15.9 graden. Dat is warmer dan ooit in deze eeuw in Februari werd geregistreerd. Ook in Fe bruari 1948 en 1949 kwam een dag met een temperatuur van 15 graden. In Februari 1947 steeg het kwik echter hoogstens tot 2 graden boven nuL Vredesactie" De nieuwste opdracht van Moskou aan de communisten in West-Euro- s. een dusgenaamde vredesactie te sn. Opdat daaraan zoveel mogelijk >en meedoen, wordt het wenselijn geoordeeld, dat zelfs de schijn alsof het ier een communistische activiteit geldt, 'ordt vermeden. Maar die sohijn kan moeilijk worden bewaard, al was het alleen maar omdat de communisten in deze actie bijna altijd de boventoon Het is en blijft een doorzichtig spel, heel deze vredesactie. Moskou moge er ioh op beroemen, de sterkste mchtaire macht ter wereld te hebben en *üle andere landen vóór te zijn in uitvin dingen op krijgskundig gebied; Moskou moge de grenzen van de communis tische overheersing en druk hebben vooruitgeschoven tot ver in Europa; ailes kan een aantal kennelijk ver blinden blijkbaar niet verhinderen om voorkomen alsof Sowjet- Rusland de enige vredelievende natie 'er wereld is. Het is en blijft een merkwaardig ge- ■al. Met merkwaardigste is dat er altijd veer mensen zijn, die dit doorzichtige spel niet doorzien en die een willig oor lenen aan deze lokstem. Vrede is rede, zeggen ze. En inderdaad, vrede :s vrede. Maar meent men werkelijk, dat de vrede brengen kan? Meent men werkelijk, dat in de 'anden van Oost-Europa, dat in Oost- Duitsland, in Polen, in Tsjeohoslowa- kye, in Albanië de vrede wordt ge Indien daar al van vrede sprake is, an is het de vrede., van het kerkhof. Vrede is een prachtig ding. Maar een •rede zonder vrijheid is geen vrede. Dat s alleen maar de dood. Wapentransporten Er is op het ogenblik in heel Wesl- Europa onder de communisten een actie gaande tegen de komende Ameri kaanse wapenstransporten. Die wapenen, voeren de communisten hun actie, zui len straks niet gelost mogen worden. En dat doel te bereiken leveren ze een .uitgebreide propaganda onder de haven arbeiders. Actiecomité's en vredes- imité's worden uit de grond gestampt Het is al gebleken, dat de communis- n allerlei voorwendsels en allerlei voorlichting van twijfelachtig karakter nodig hebben om deze actie althans enigermate te doen slagen. Dat is al een bewijs, dat ze zich niet sterk voelen. Maar de opdracht van Moskou ligt er. Een sterk West-Europa komt Moskou pas. Dat zou immers een te moeilijke prooi voor het communisme worden. In de plannen om dat sterkere Europa tegen te gaan vormt de actie tegen het lossen van de wapens een belangrijk onderdeel. Men zal echter goed doen, het hoofd koel te houden. Het gaat in dit alles om het behoud van West-Europa, •m het behoud van de vrijheid en ook <m het behoud van de vrede. En op de •raag, waarom straks wapens zullen moeten gelost, weten de communisten zelf terdege het antwoord. Hun misbaar onwaarachtig en misplaatst. Het ver wijt, dat zij tot anderen richten, richt ch in werkelijkheid tegen henzelf. Moge ons volk in brede lagen zijn geestkracht herwinnen of behouden. Dan zal het met elke actie, welke al leen maar beoogt ons volk te verzwak ken en te verslappen, snel zijn gedaan. Meer dan koddig De meesten onzer lezers zullen niet vaak een nummer van de commu nistische krant „De Waarheid'* onder ogen krijgen. Ze zijn daarom te benijden. Veel missen ze niet en wel besparen ze ch een massa ergernis. Wat ons bij het (ambtshalve) door nemen van „De Waarheid" altijd weer opvalt, is, hoe die krant weet te profi teren van het feit, dat bij de gemeente- bij het parlement de publieke tribunes maar klein zijn en bovendien als regel dun bevolkt Leest men in de communistische krant de verslagen van gemeenteraden parlement, dan moet de lezer wel de indruk krijgen, alsof het beeld daar altijd alleen en uitsluitend wordt be heerst door de communisten. Eerst zijn er, dan komt er een hele poos niets, dan komen er nog wat andere men- ministers of anderen, die al met beschaamde kaken staan nog voordat communist zijn mond opendoet En doet hij dan zijn mond open, dan is het resultaat een zenuwachtige verwarring onder alle met-communisten en een zich heel diep buigen onder de strie mende redevoeringen van de commu nistische sprekers. Och arme. hoe anders is het in de werkelijkheid. Daarbij vergeleken wat „De Waarheid" schrijft alleen maar koddig. Of liever, alleen koddig is het weer niet Want laat ons tooh niet ver geten, dat velen niet anders lezen dan zulke verslagen. Elk verhaal is ten slotte wel worden geloofd, mits het maar vaak genoeg wordt opgediend. Daarom zal ook hier het koddige uiteindelijk overgaan in het bedenkelijke- Tenzij het inzioht in de werkelijkheid het ook hier wint. Militaire Willemsorde voor korporaal der Mariniers De korporaal der Mariners J. de Kos ter is benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Hij heeft zich onderscheiden tijdens zuiverings acties op Oost-Java in October 1948. EEN 101-JARIGE TE CROMVOIRT. De weduwe W. van Berkel—Roovers te Cromvoirt in de gemeente Vught wordt Dinsdag 101 jaar. WEERBERICHT Minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot vrij krachtige Zuidwestel. wind. Meer bewolking met in de Noordwestelijke helft van het land kans op enige lichte regen. Overdag lagere temperaturen. (Opgemaakt ZON EN MAAN Zondag 19 Februari: zon op 7 48. onder 18.00. maan op 8.48. onder 21.03 uur. Maandag 20 Februari: zon op 7 46. on der 18.02. maan op 8.57, onder 22.14 uur. 25 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1