Jlieuure fcitertje (üimranl Bevin: „Ik haal geen hravourstukjes uit, na mijn herkiezing" Wist U DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTlfiN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leitien en Omstreken „Staatrasttcft h ffiefrfara myn bert in ityfjeaspcct" Dertigste jaargang No 8048 TWEEDE KAMER SUDDERT Zie paR. 5 Veel opwaaiend stof: Acheson neemt Churchills toespeling voor reis naar Stalin niet zo serieus WINSTON CHURCHIIXS TOESPELING te Edinburgh, dat hü persoonlijk een vredespoging by Stalin zou ondernemen, als hü na de verkiezingen Brits premier wordt, heeft over de gehele wereld vele voor- en tegenstanders gevonden. In de eerste plaats was daar de Labour-minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin (nog altüd overtuigd van een Labour-overwinning), die zei, dat hü in zün toekomstig politiek beleid geen „bravourstukjes" zal uithalen. suggestie, die mr Ohurchill gemaakt heeft, maar op het ogenblik is dit alleen zaak voor de Ver. Naties". In een radiorede zei Bevin, dat indien de Sowjet-lPnie de geringste wijziging van standpunt toonde. Groot-Brit-tanmë bereid zou zijn besprekingen te beginnen met het doel de mogelijkheid van een oorlog uit te bannen. Dus hij is wel toi besprekingen bereid, maar het zal me*, van hem uitgaan. Premier Attlee zei in een verkiezings rede te Lincoln, dat voorzover het hem betrof, het vraagstuk van een overeen komst met Rusland over het toezioht op atoomwapens „in handen der Ver. Na ties is". „Ik spreek mij niet uit tegen de Belgische volksraadpleging reeds op 12 Maart Ofschoon aanvankelijk de Belgische Volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold vastgesteld was op 19 Maart a.s., is thans besloten deze stem ming reeds op 12 Maart te doen plaats hebben. Deze beslissing zou genomen zijn om zoveel mogelijk de campagne voor en tegen de Koning te békorten. Zuidelijke mijneigenaars liepen bij Lewis vandaan De Zuidelijke mijneigenaars hebben de besprekingen met John'Lewis, voorzitter van de United Mineworkers Union gis teren afgebroken. De nieuwe vredes onderhandelingen over het arbeidscon tract der 400.000 stakende mijnwerkers in de vetkolenmynen, waren nog geen drie uur bezig toen de Zuidelijken wegliepen. Zij eisen aparte besprekingen. Weer een zoekend vliegtuig verongelukt Amerikaans Superfort tydens opstügen neergestort. Kort na het optijgen van het vliegveld Great Falls in Montana is een Superfort B-29 van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Acht personen kwamen om het leven. Het toestel was op zoek naar de B-36 bommenwerper, die sinds Maan dag werd vermist. De uit 17 koppen be staande bemanning van dit laatste toestel is intussen door de kustwachtdienst vao Brits Columbia uit zee gered. Alle over levenden maken het goed. Vliegende Vleugel in de lucht geëxplodeerd Bij Brickhill in Engeland is gisteren •en staartloze straaljager een zgn. „Vlie gende Vleugel", tijdens een proefvlucht op hoge snelheid in de lucht geëxplo deerd. Het lijk van de piloot werd in een bos teruggevonden. Onderzoek naar het vliegen op grote hoogte Prof. Bleeker van het KNMI voorzitter coderingscommissie ICAO. Onze landgenoot prof. dr W. Bleeker van het KNMI in De Bilt is te Parijs op de conferentie van de ICAO. de interna tionale organisatie voor de burgerlucht- tot voorzitter van de subcommis- )r de codering gekozen. De bijeen komst wordt gehouden met het doel het in waarnemingsstations t.a.v. de bovenste legen der atmosfeer, waarvan moderne verkeersvliegtuigen op vaste lijnen gebruik maken, te perfectionneren. Vliegongeluk bij Kalidjati Hedenochtend is door onbekende oor- taak een Harvard-lesvliegtuig van de militaire luchtvaart in de nabijheid van het vliegveld Kalidjati (West-Java) neer gestort. De beide inzittenden kwamen om het leven. STORTTE RUSSISCH VLIEGTUIG NEER IN BALTISCHE ZEE? Het zoeken door schepen en vliegtui- _;n naar het onbekende vliegtuig, dat tergisteren brandend voor de Zuid-Oost kust van Denemarken in zee stortte, is gisteravond gestaakt. Men neemt aan, dat het toestel van Russische nationali teit was. Sukarno vraagt half milliard gulden Lenen zonder toezicht op besteding. Eerst thans wordt gemeld, dat Sukarno In zyn openingsrede van het Indonesi- lóhe parlement zeide: In de eerste plaats men rekenen op de mogelijkheid en lening van Nederland. Volgens ie berekening zal de beulingsbalans een 'ekort van rond 500 millioen gulden fertonen. Dit tekort wordt grotendeels reroorzaakt door beulingen aan Neder- an 385 millioen. We hebben hoop. iat Nederland bereid zal zijn, een lening fan 400 tot 500 millioen gulden te ver trekken- Als andere mogelijkheid noemde Su- arno een Amerikaanse lening voor al- amene doeleinden, d.w.z. een lening, •aarvan. men het geld naar eigen goed- inden mag besteden. Van het pas verleende crediet van 100 hillioen gulden mag Indonesië namelijk leen cent besteden zonder dat de Ame- ikanen weten waarvoor het dient. Na afloop van zijn rede gaf ir Sukarno m maaltijd, o.a". voor dr Hirschfeld, mr Fockema Andrae, schout bij nacht Moor- generaal Buurman van Vreeden. Clem Davies, de Liberale leider, heeft zijn ..warme steun" toegezegd aan Churchills voorstel. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, weigerde elk commentaar te leveren. Hij zei, dat hij in de volgende acht dagen niets zou zeggen over redevoeringen, die in Enge land worden gehouden. Hieruit volgt, dat Acheson eigenlijk niet meer dan een verkiezingsbelofte in Churohills toespe ling ziet. Achesons plaatsvervanger Dean Rusk heeft evenwel verklaard, dat de Verenigde Staten het „huis met 1000 deuren" is en dat die deuren altijd- open staan voor besprekingen. In Franse regeringskringen zei men: ..Wij zouden willen, dat vruchtdragende besprekingen (met Stalin) mogelij-k wa ren, maar het aantal problemen. dat nog opgelost moet worden, is met be moedigend". Uit een en ander komt wel vast te staan, dat de Amerikanen niet naar Moskou zullen gaan. Wel zouden zij Stalin in Washington willen ontvangen. En daarop zijn al meer „besprekingen op het hoogste niveau" afgesprongen. Acheson treedt niet af Met een glimlach heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson gisteren ontkend dat hij het plan zou hebben af te treden. Zoals be kend is. gingen er geruchten, dat Philip Jessup. de huidige reizende ambassadeur der V.S., zijn opvolger zou worden. Prinsesjes kochten gillende keukenmeiden99 De prinsesjes Beatrix en Irene stap ten dezer dagen uit een koninklijke auto in de Gildestraat in Bussum. Zij gingen een winkel in scherts-en feest artikelen binnen en vroegen gillende keukenmeiden". De winkelier leverde ze af en gaf de prinsesjes een paar toverballen toe. De prinsesjes bleken de deugdelijkheid van het vuurwerk onmiddellijk te willen proberen. Voor de deur van de winkel staken ze achter elkaar drie „keukenmeiden" af, die met het gegil, haar naam waardig, door de Gildestraat suisden. Het gevolg bleef niet uit. In een oog wenk stroomde de straat (gelegen in de arbeidersbuurt van Bussum) vol. Dat was de bedoeling niet geweest van de prinsesjes. Ze hadden onge stoord willen genieten. Spoedig ver lieten ze Bussum om het kostbare be zit op Soestdijk in veiligheid te bren- Gisteren kwamen zij echter terug. Ze hadden besloten nog meer explo sieven aan te schaffen, die ze in het vacantieoord Sint Anton willen im porteren. Bovendien kochten ze twaalf toverballen, die ze zo lekker gevon den hadden. Maar die zullen Oosten rijk waarschijnlijk wel niet halen Prins in smoorheet Rio aangekomen Prins Bernhard is gistermiddag met het KLM-toestel .Koningin Juliana" in Rio de Janeiro (Brazilië) aangekomen. Een legerbatterij gaf 21 saluutschoten. Een generaal en de minister van Buiten landse Zaken begroetten de Prins. Deze zag. volgens een A.P.-correspondent, rood van de hitte op het vliegveld, waar de warmte de boorden smoezelig maakte Een militaire kapel speelde de beide volksliederen. Geëscorteerd door vier politieagenten op motorfietsen reed de Prins in een auto naar het Copacabana- hotel. Tijdens zijn verblijf in Canada zal Prins Bernhard in de St Andrews Presbyterian kerk te Ottawa, waar prin ses Margriet werd gedoopt, een dienst bijwonen. Dean Acheson voorspelt: Achter Russisch - Chinees verdrag schuilen geheime Sowj et-plannen Driehonderd millioen dollar, druppel in zee van Chinese behoeften Na het vriendschapsverdrag voor 30 jaar tussen Rusland en Rood China, wordt zeer binnenkort de ondertekening van een handelsverdrag tussen deze lan den verwacht. In Britse financiële krin gen is men er van overtuigd, dat China, ondanks de Russische lening'van 300 mil lioen Amerikaanse dollars, zowel voor zijn economisch herstel, als voor zijn da gelijkse behoeften, op de Westelijke we reld aangewezen zal blijven. De 30Ó mil lioen dollar .zijn slechts een lok-aas en betekenen niet meer dan een dorppel wa ter in de zee van Chinese behoeften, zo werd gezegd. Dit was ook het commentaar van Dean Acheson, Amerika's Secretary of State, toen hij zich uitliet over het gesloten vriendschapsverdrag. Hij vond 300 mil lioen dollar zeer weinig in vergelijking met de behoeften- Acheson is er van overtuigd, dat er achter het verdrag nog meer geheime besluiten schuilen, dan die welke zijn bekend gemaakt. „Het is duidelijk", zei hij, „dat de hoogste Chinese communisten niet negen weken in Moskou zijn geweest, om alleen maar een verdrag op te stellen, zoals Rusland dit ook met de Oos-t-Europese satelliet-staten reeds heeft." Meer gege vens zullen van tijd tot tijd aan het licht komen, in de vorm van Russisch optre den", aldus Acheson. Ook de Chinese Nationalisten op For mosa achten het accoord tè onschuldig schijnend. De Moskouse bladen brachten het nieuws gisterén groot-opgemaakt, met foto's van de Chinese communistische De conferentie van Amerikaanse diplo- O.V.W.-ers verlaten 1 April de Marine Op enkele categorieën na- Alle oorlogsvrijwilligers moeten uiterlijk op 1 A-pril a.s. de Koninklijke Marine hebben verlaten. Uitgezonderd van deze bepaling zijn zij, die dan nog in dokters behandeling zijn, voorts zij wier dienst verband, dat door bijzondere redenen langer dan normaal is aangegaan, op 1 April nog niet is geëindigd, en de 0.V.W.-ers die in Indonesië dienen en 1.v.m. de uitzending van hun gezin op rijkskosten voor een vierjarig verblijf zijn aangewezen- Mariniers na aankomst direct naar huis De mariniers, die thuisvaren met de Johan van Oldenbarnevelt en Dinsdag a.s. in Amsterdam worden verwacht, zul len op normale wijze direct na de ont scheping per bus naar hun woning den gebracht. Dit in tegenstelling met hetgeen hun bij vertrek is meegedeeld. Naar normale (dus kortere) diensttijd Maatregelen dezer dagen te verwachten De regering streeft er naar de mili tairen weer de normale (dus kortere) diensttijd te geven, zoals die in Dienstplichtwet is omschreven. Dezer dagen zal nog een aantal maatregelen worden genomen om de normale stand te benaderen. Dit deelde minister Schokking gisteren mee bij de opening van de Pieter Bieremakazerne voo luchtmacht in Appingedam. maten in Bangkok heeft gisteren haar slotbesprekingen onderbroken om over het Chinees-Russische verdrag te praten. De „New York Times' wist reeds te melden, dat Mao Tse Toeng er in zou hebben toegestemd, om door Rusland be noemde adviseurs sleutelposities te ver lenen in het leger, de geheime politie en de Chinese communistische partij. Voorts Mao (met tegenzin) hebben goedge vonden, dat een groot aantal Chinese arbeiders op contract in Siberie te werk worden gesteld. Twintig koeriers tussen Den Haag en St. Anton Koninklijke trein zal als werkkamer dienen Koningin Juliana en de drie prinsesjes zullen vermoedelijk omstreeks 20 Febr per koninklijke trein uit Nederland naar Oostenrijk vertrekken, aldus De Volks krant. In -hetzelfde hotel als het vorige jaar. het beken-de sporthotel Post in- St. Anton weer de zeer bescheiden apparte menten besproken, welke thans in ge reedheid worden gebracht. t ligt in de bedoeling van de Koningin ook in 'haar vacan-tie de meest dringende staatszaken te blijven behan delen. terwijl de prinsesjes hoe de sneeuw en de zon ook lokken des morgens haar huiswerk moeten maken onder leiding van mevrouw Pennink Hiertoe zal de koninklijke trein op het ruime stationsemplacement gestation- neerd blijven, zodat Hare Majesteit ir een van de wagons, welke tot werkkamer is ingericht, volkomen rustig kan werken en besprekingen voeren. Twintig speciale motor-koeriers zullen een directe verbinding in stand houden tussen Den Haag en St Anton. Zeer waarschünUjk zal Prins Bern hard, na zün terugkeer uit Canada, zich nog korte tüd in Oostenrük bü zün echt genote en kinderen voegen. Rumoer in de Eerste Kamer De vergadering van de Eerste Kamer rr oonde gistermiddag een ongewoon sp?ct, toen het communistische lid, de heer Schalker zijn repliek besloot met de opmerking, dat Amerikaanse wapenen met gelost zouden worden. Zijn partij genoot. de heer Brandenburg, viel hem 'oü. waarop de heer De Bruyn (KVP), voorzitter van de Katholieke Arbeiders beweging. uitriep: „Hoeveel mensen i achter u?" „Dat zullen jullie eens was het antwoord. Er ontstond rumoer, dat de zeer boze voorzitter, prof. Kranenburg, trachtte af te hameren Reeds dreigde hy de schreeuwende heer Brandenburg :e doen verwijderen, doch probeerde het nog eenmaal met een imponerend: „Zwijg," waarop de weerspannige de wijste party koos en., zweeg. De heer Kolff (CH) verweerde zich tijdens de replieken tegen de aantijging van de heer Van de Kieft (Arb.) dat de Christelijk Hisiwische Unie een on gebonden partij was, wat bleek by het men over de Indonesische kwestie, verwees naar de laatste brochure prof. Gerretson en de rede van prof. Van Niftrik te Utrecht, in October gehouden. De minister-president beant woordde de heer Schalker met de op merking, dat hy slechts een vergelyking ge'.roffen tussen de wijze van eken tussen de heren Schalker en Rost van Tonningen in de jaren vóór 1940. Hy hoopte deze vergelijking nim- verder door behoeven te trekken, byv. niet de houding, die R.v.T. had in genomen toen zyn geestverwanten ons land binnenvielen en de houding, die de heer Schalker zou aannemen, indien dit met zijn geestverwanten zou gebeuren. De Eerste Kamer komt wederom in vergadering bijeen Dinsdag 21 Februari om 11 uur, ter behandeling van de alge mene financiële beschouwingen der Rijksbegroting, waarbij, tegelijk aan de orde zal zijn hoofdstuk Vllb (Financiën). De vergadering zal dan zonodig des avonds en de volgende dag worden voortgezet. Begin Maart verenigde vergade ring der Kamers? De Tweede Kamer zal vermoedelijk ii de week van 28 Februari behandelen het wetsontwerp tot goedkeuring van Ned.Amerikaans hulpverleningsverdrag terwijl in dezelfde week waarschynlijk de onlangs uitgestelde vergadering der beide kamers zal worden gehouden- De voorzitters der Kamers zijn ge machtigd in overleg met de regering de Nederlandse leden te benoemen van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die op 17 Juli te Straatsburg bijeen komt. Staf J\ees komt op de Jaarbeurs spelen Op de komende Voorjaarsbeurs (21 30 Maart) zal de klokkengieterij Heiligerlee op het Croeselaanterrein deel exposeren van het nieuwe carillon van de Lange Jan te Middelburg. Elke dag zullen bekende beiaardiers spelen, o.a- Staf Nees uit Mechelen. Verder wor den een groot torenuurwerk met wijzer plaat en de gerepareerde grote klok. die het bombardement van de Lange Jan overleefde, tentoongesteld. Gasontploffing in toilet Brandende sigaret deed steekvlam ontstaan Toen de heer M. aan de Korte Singel te Bussum zich gisteren met een bran dende sigaret naar het toilet begaf, vloog een steekvlam uit het closet omhoog. De haren en kleren van M. schroeiden en het interieur van het toilet werd be schadigd. Het bleek, dat het closet niet luchtdicht op de riolering was aange sloten. Methaangassen uit de riolering vermengden zich met de zuurstof uit de lucht, waardoor het gas explosief werd- sigaret deed de rest. Er deden zich nog enige kleine ontploffingen voor. De brandweer zorgde voor een hermetische afsluiting van de afvoerbuis. Benauwde ogenblikken boven brandend café Een klein brandje in een café ie Maastricht heeft de bewoners van de etage boven ihet café gisteren spannend enten bezorgd. Het vuur versperde iedere uitgang. Een moeder mét twee kinderen en een bezoeker sprongen uit erste verdieping op een geïmprovi seerd springzeiil. De caféhouder zelf zag geen kans toe en vluchtte naar de dak goot. Later redde de brandweer hem een ladder uit deze benarde po- Handhaving der oude huren gevraagd voor winkels Het Ned. Verbond van middenstands- erenigingen heeft in een adres de Tweede Kamerleden verzocht te be vorderen. dat de voorgenomen huurver hoging geheel of grotendeels niet zal gelden voor winkelhuizen of werk plaatsen zonder woonruimte. In het adres wordt betoogd, dat het motief voor de .huurverhoging de verhoging van de kosten voor het onderhoud. niet opgaat voor bedrytsruimte. Daarvoor wordt reeds een aanzienlijk hogere huur prijs genomen. Deze hogere prijs brengi geen hogere onderhoudskosten mee. De Chr. Gemengde Zangvereni ging „Hosannah" te Alphen den Rijn, het Ned. Kamersympho- nie-orkest en enige solisten heb ben gisteravond in de Ned. Herv. Kerk te Alphen een uitvoering ge geven van „Die Schöpfung" J. Haydn. (Foto N. v. d. Horst) Een klemmende vraag in Akersloot De gemoederen worden in Akersloot bezig gehouden door een onenigheid - de uitvinding van de voetbalklem, apparaat waarmee een voetbal zui- rond kan worden gehouden bij het oppompen. Akersloot is de bakermat van de voetbalklem, daar is geen twyfel over mogelijk, maar er zijn twee inwoners die elkaar de vinding betwisten. De heer H. Kamp Pzn heeft er octrooi op aan gevraagd, maar de heer P. Putter be weert, dat hij de heer Kamp aan idee heeft geholpen, toen hij hem vroeg dergelijke klem voor de v.v. Meer- vogels te maken. De heer Kamp ontkent dit en heeft een aanklacht wegens laster ingediend. Minder animo voor de huwelijksboot Aantal sterfgevallen hoger Het aantal huwelijken is vorig jaar ge daald tot rond 82.000. Het was in 1947 nog byha 99 000 en in 1948 ongeveer 8 Ook het aantal levendgeborenen loopt teru-g. In 1947 waren dit er 267.000, ir nog geen 247.000 en vorig jaar bijna 236 000. Er stierven vorig jaar 81.000 per sonen, tegen 72.000 in 1948 en 78.000 1947. DUITS SCHIP IN DE EEMS AAN DE GROND. Voor Emden in de Eems is gisteravond het 2975 ton metende Duitse schip „Kon sul Schulte" aan de grond gelopen. De sleepboot „Danzig" is ter assistentie gevaren. Normaler leven Overzichten zoals het economisch instituut voor de middenstand ze publiceert zyn belangwekkend, omdat laten zien. waar de aandacht van het publiek bij het kopen naar uitgaat. Het jongste overzicht geeft cijfers over de erkoop in de detailhandel in de laatste twee maanden van 1949 in vergelijking met de laaatste twee maanden van 1948. Wat blijkt nu uit deze cijfers? Dat het publiek zijn aankopen steeds meer gaat richten op normale gebruiksartike len. Maar de genotmiddelen komen daar door achter te liggen. De omzet in textielgoederen liet een gunstige ont wikkeling zien. maar het banketbakkers bedrijf en vooral de zaken in alcohol houdende en alcoholvrije dranken gaven :n achteruitgang in de omzet te zien. Er zijn natuurlyk tal van factoren, welke in dit beeld een rol spelen. Maar wy bedenken, dat de belang stelling voor normale gebruiksartikelen reeds gunstiger was dan in 1947. dan wijst dit erop. dat hier een behoefte bestaat welke nog niet geheel is inge lopen. Dat dit gepaard gaat met een geringer belangstelling voor de genot middelen behoeft niet te verwonderen. Onze indruk is, trouwens, dat die laatste belangstelling ook thans nog vrij WAAKZAAMHEID In de schriftelijke stukken, welke de behandeling van zyn begroting de Eerste Kamer moeten voorberei den, maakt minister Teulings van Bin nenlandse Zaken een opmerking, mis schien terloops, maar toch wel zeer de aandacht waard. De minister dan deelt mede. dat er )k in ons land krachten aan het werlc zijn, die aansturen op een omverwer ping van het democratisch staatsbestel en van de fundamenten onzer samen leving. De minister voegt nog twee bij zonderheden aan deze mededeling toe- De eerste toevoeging is, dat die krach ten tot het bereiken van het gestelde doel geen middel onbeproefd laten. En de tweede is. dat die krachten van uit het buitenland worden ondersteund. Het eerste was ons bekend en van het tweede hadden we reeds een krachtig vermoeden. Maar de uitspraak van de minister is duidelyk en positief. De uit raak windt er geen doekjes om. Wel roept zij enige vragen op, waarop de minister het antwoord al evenmin :e schuldig blijven, e eerste vraag is. waaruit die steun het buitenland bestaat.'Is het een >rele" steun of ook een materiële? By woordkeus welke de minister bezigde schijnen we aan het laatste te moeten denken. En de tweede vraag is. wat de regering hiertegen denkt te doen. In het bijzonder rijst de vraag, of de weten schap van buitenlandse steun aan bin nenlandse groepen de houding tegenover die groepen niet nader dient te bepalen. Daarover de zienswijze der Regering t® vernemen schijnt ons niet iets over» bodigs toe. Thiessen kreeg zes weken en werd ter zitting gevangen genomen „Verd. handelde uit zelfzuchtige en niet uit politieke motieven" De Haarlemse politierechter, mr G. C Bijleveld, heeft de bekende Bandoengse fotograaf J. Thiessen in overeenstem ming met de eis veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf en f500 boete, we gens deviezensmokkel benevens een boete van een gulden voor de smokkel van een microscoop met verbeurdverkla ring van het in beslag genomene en on middellijke gevangenneming De ver oordeelde werd op 2 Februari j.l. op Schiphol in hechtenis genomen, hem was ten laste gelegd, dat hij 300 dollars. 80 guldens en 1000 Indonesische roepiah's wilde uitvoeren, voorts, dat hy in Sep tember j.l. per brief 305 dollars en 1000 roepiah's heeft uitgevoerd, ten derde da*, hij deze gelden zonder vergunning in ontvangst heeft genomen tegen een koers, die aanmerkelijk hoger lag dan de officiële en ten vierde de uitvoer van een microscoop met projector. De verdachte gaf alle feiten volmondig DAT de nieuwe distilleerderij en likeurstokerij van de N.V. Cooymans in Den Bosch, wier fabriek in 1944 were verwoest, gisteren is geopend. DAT E. Harkink. die 50 j bestuurslm is geweest van de Loohennse coöp aan- en verkoopver. De Graafschap, benoemc, is tot ridder in de orde van O.N. DAT de oude Rinsma-state te Drie een gemeentelijk sociaal centrum is ge worden, hetwelk ook onderdak verleent aan ouden van dagen. DAT de automarkt te Bolsward taan op Vrijdag i.p.v. op Donderdag wordt gehouden. DAT de 34-j. vroegere ambtenares bij de rijkswaterstaat te Leeuw-arden, G M. R. K. te Harlingen. wegens valsheid in geschrifte en verduistering van f 3000 tot een jaar gev.straf, waarvan 4 mnd voorw,. werd veroordeeld. DAT de ruilverkaveling beoosten de Eem (Bunschoterpolders), waarmee gebied van 4800 ha werd ontsloten, feit is geworden. DAT mr F B Evers, oud-advocaat en procureur in Middelburg, 75 j oud al daar is overleden. DAT morgen de eerste steen wordt ge legd voor een nieuw restaurant i.p.v. het in de winter 19441945 volkomen ver woeste De West er bouwing bij Ooster- DAT in Heusden een metaalwaren- fabriek en een vleeswarenfabriek worden gevestigd. DAT een waterschap De Vledder- en Wapserveense Aa (Dr.) zal worden op gericht t.b.v- een betere afwatering. DAT in Bovenkarspel een tèntoon- stelling van bloeiende bolgewassen, Win- terflora, is geopend. DAT de Louise-stichting te Den Haag de kapitale villa Sonnevanck te Baarn heeft gekocht om er haar tweede inter naat te vestigen voor kinderen van min vermogende vrijmetselaars. Dat Jac. Touw onderdir. van gemeente werken te Bergen op Zoom, zyn 40-j ambtsjubileum vierde. DAT enkele Ned. mijnenvegers, o.a. de Douwe Aukes. enige weken lang opera ties zullen verrichten bij Borkum. Dat de sehooltandverzorging in Het Gooi is begonnen. DAT mr J. C. v. d. Minne, de onlangs benoemde directeur-generaal der rijks politie. gisteren afscheid nam als advo caat-generaal van het Bossche Hof. DAT m.i.v. 1 Maart dr K. Wiggers te Den Haag benoemd is tot chirurg in vaste dienst van het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam. DAT het gemeentelijk zeebad te Hoek van Holland vorig jaar 30.000 bezoekers trok tegen 18.000 in 1948 en 2300 kam- peervergunningen werden afgegeven (v.j. 1700). DAT de 51-j. sportleraar A. A Schwarze uit Telgte (Duitsland) die in Apnl 1945 by Elburg twee Joden heeft neergeschoten, door het „B.G." te R'dam is veroordeeld tot 6 jaar m.a. (eis 10 j.). DAT de wereldreis per KLM-vliegtuig ter bevordering van de export op f 15 duizend per persoon komt- DAT dr J. F. Verster uit Grootegast bedankt heeft als voorzitter van de pro vinciale vereniging Het Groene Kruis, daar hy schoolarts in het Land van i Altena wordt toe, doch zeide, dat de microscoop monster was. De officier van justitie, mr J. Wiarda, betoogde, dat verdachte volkomen op de hoogte is geweest van het 6trafbaar ka rakter van zijn daad. doch achtte enkele aspecten van de zaak niet geheel bewc zen. Als verzwarende omstandigheid voerde hij aan. dat verdachte, een brief aan zijn vrouw (in Bandoeng) gebleken is, deze opdracht had gegeven om het gesmokkelde geld in Indonesië in de zwarte handel te brengen. De her komst van het geld is niet komen vast te staan. Volgens de officier heeft de dachte uit zelfzuchtige en niet uit 'ieke motieven gehandeld. De verdediger, mr Floor uit Utrecht, wees op de ruiterlijke bekentenis verdachte De officier nam z.i. de zaak te zwaar op. De bedragen gens spr. niet zo groot en bovendien had verdachte in Nederland veel belangeloos werk gedaan voor de Indonesische bevol kingsgroepen. Hij heeft veel persoonlijke offers gebracht en veels goeds gedaan voor land en volk van Indonesië, verzocht een geldboete of een voo delyke veroordeling, tevens vroeg hij de rechter, niet tot onmiddellijke ge vangenneming over te gaan daar dachte zijn erewoord wilde geven, dat hü niet zou verdwijnen. De v rdachte werd na de veroordeling ter 'erechtzitting gevangen genomen. Schiphol krijgt dit jaar nog 'n enorme hangar Een der grootste van Europa. Dit jaar nog zal op Schiphol een -han gar worden gebouwd, bijna 3000 vier kante meter groter dan de grootste van dit ogenblik- Zy wordt een der groot ste van Europa en zal de naam dragen van Kingsford Smith, de bekende Australische luchtvaartpionier He*, ge bouw wordt 165 meter lang. 40 m diep en 12 m hoog. De bodem onder de han gar wordt versterkt met 386 in de grond gegoten betonnen palen. Twee cant in het gebouw zullen plaats bieden 500 personen. TENSLOTTE Op de staatssecretarissen komen wt nog even terug. Een lezer wijst ons *;n facet bij enkele benoemingen, welke we niet vergeten waren, maar dis toch wel de vermelding waard is. Het staatssecretariaat is een politieke functie. Evenals het ministerschap. Daarin onderscheidt het zich van een ambtenaarsfunctie. Wordt het kabinet anders samengesteld, dan is het ganselijk niet uitgesloten, dat ook de staatssecre taris moet heengaan. Dit is een punt. dat men met mag ver waarlozen. Er zijn de laatste tijd enigs hoge ambtenaren benoemd tot staats secretaris. In het Nederlandse staatsbe stel zijn ze daarmede van ambtenaar tot politiek persoon geworden, zij het mis schien politiek persoon met een sterk technische inslag. En het is helemaal met gezegd, dat er niet nog meer soortgelijke benoemingen zullen -olgen. Duidelijk is. dat dit aan het eigen karakter van de ambtenarenstand niet ten goede komt. Die ambtenarenstand verliest op deze wijze belangrijke leden, zo niet terstond, dan toch later. TenzU de plaatsen opengehouden zouden wor den en in de ontstane vacatures alleen tijdelijk zou worden voorzien. Maar eigenlijk gezegd zouden we dat In het algemeen nog bedenkelyker achten. Kapelaan veroordeeld wegen® dood door schuld De Amsterdamse rechtbank heeft de 31- jarige kapelaan J. C. H. B. uit De Bilt gisteren conform de eis tot een maand voorwaardelijk veroordeeld, met 2 jaar proeftijd en ƒ500 boete subs. 2 maanden. Op 12 Augustus j.l. reed hü in zyn auto bij Hi-lversum de 43-j. Amsterdamse wiel rijder A. Brusse aan. Deze is aan de ge volgen daarvan overleden. Voor ogen van zqn zoon in kalkput gestikt Een 55-jarige aannemer is gisteren te Venray in een kalkput gevallen en ge stikt. Zijn zoon ontdekte het ongeluk te laat om nog hulp te kunnen bieden. „Rattenbestrijders" nemen boeren in het ootje Geven zich voor ambtenaren uit In het Zuiden des lands zyn ondeugde lijke bestrydingsmiddelen tegen ratten en muizen verkocht door lieden, d.® voorgeven ambtenaren te zyn van da plantenziektenkundige dienst. Dez» dienst wijst er op. dat zijn ambtenaren niets verkopen en ook geen geld mogen aannemen voor adviezen. De pseudo- ambtenaren verkopen de middelen meestal voor f 15. met de verplichting tot gratis nalevering gedurende eer jaar. Op nabestellingen wordt echter niet gereageerd. WEERBERICHT Aanhoudend zacht j Tot —orgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Meest krachtige Zuidwestelijk® wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag 17 Februari Zon op 7.52. on der 17.57; maan op 821, onder 18.S4 uur. 25 Febr. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1