liieuiur citerl) eGTouranl CHURCHILL ZAL NAAR STALIN GAAN. als hij premier wordt Prof. Anema wil meedoen aan nationale regering Het peil in de Waal steeg met ruim drie meter Wist U WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 BUREAUX: llögewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen. Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1EN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8047 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staaloastlcl; f< ahebteoen tnyn bert in tcgfjenspcet" maar de planters zitten met de handen in 't haar Zie pas,. 3 Meer dan verkiezingsbelofte? „Gehate koude oorlog moet beëindigd worden" "rrrlNSTON CHURCHILL is nog steeds op het verkiezingspad. Gisteren sprak W hij te Edinburgh in Schotland. En daar heeft de leider der Conservatieven laten doorschemeren, dat als hy na de algemene verkiezingen van 23 Februari weer premier zou worden, hij persoonlijk te Moskou by Stalin stappen zou doen, ten einde „in een uiterste krachtsinspanning te pogen een eind te maken „koude oorlog". Churchill herinnerde aan een brief, die hy in April 1945 aan Stalin heeft geschreven. Daarin zei hy reeds, dat de onenigheid tussen Oost en West de reld aan stukken zou ryten. „Dat byna vUf jaar geleden. En het bleek maar al te waar te zyn. Alles geschiedde met verschrikkelijke nauwkeurigheid. Maar ik geef daarvan de heer Bevin niet de schuld, want in de voornaamste kwesties heeft hy zijn best gedaan," tel de Britse ex-premier. Hy verklaarde voorts, alleen in sprekingen tussen de partyen op hoogste niveau" (dus zoals tijdens de oorlog in de conferenties met Roosevelt en Stalin) enig heil te zien. Zo alleen Is het mogelijk de kloof tussen de twee Rusland en rood China sloten verdrag Eén kwart der wereld bevolking vond elkaar Rusland en het Rode China hebben te Moskou gisteren een wederzijds schapsverdrag gesloten voor een periode Van 30 jaar. Tevens werden aparte over eenkomsten getekend inzake leningen en Mandsjoerye. Aan dit accoord gingen besprekingen van twee maanden vooraf tussen de leider van communistisch China. Mao Tse Toeng. de Chinese rode minister Buitenlandse Zaken, Lai. en Russische autoriteiten. Men mag niet uit het oog verliezen, dat door dit belangrijke ver drag één vierde der wereldbevolking „in vriendschap" wordt verbonden. Beide landen zullen elkaar bijstaan Indien één hunner wordt aangevallen, terwijl „de wederopkomst van impe rialisme en aggressie van Japan of enige andere mogendheid voorkomen zal wor- Rusland zal China een lening op lange termijn verstrekken van 300 millioen Amerikaanse dollars- Hiervan moet in de Sowjet-Unie industriële en spoorweg- tiitrusting worden gekocht. In December 1954 moet de terugbetaling beginnen. Wat Mandsjoerije betreft, deed Rusland enige concessies. De spoorweg komt weer onder Chinees beheer, terwijl de Sow jet bases Port Arthur en Dairen zullen wor den verlaten. „Samen met de geallieer den uit de tweede wereldoorlog zal ge tracht worden een vredesverdrag met Japan te verkrijgen." Ongetwijfeld wordt de kans voor machtsvergroting van Rusland in Azië door dit accoord gunstiger. En het ver blijf van Ho Tsji Minh in Moskou wijst er op. dat de volgende Sowjet-stap zeker Indo-China zal betreffen. Frankrijk verzocht reeds om wapens voor Indo-China Frankrijk heeft aan de Verenigde Sta ten een gedeeltelijke lijst doen toekomen, waarin de wapens zijn vermeld, die in Indo-China nodig zijn, om het souvereine regiem van de nieuwe staten Vietnam. Laos en Cambodja te steunen in de strijd tegen de communistische horden Van Ho Tsji Minh en daarmee ook tegen de Sowjet-inmenging en groter wordende invloed in Azië. Deze indiening komt dius direct na het belangrijke rapport, dat generaal Omar Bradley gisteren over de noodzaak tot verleging van de Ameri kaanse strategie van Europa naar' Azië heeft bekend gemaakt. Het Indonesische parle ment geopend Inschakeling van K.N.I L. in T.N.L Hedenmorgen is de eerste zitting van bet parlement en de senaat van Indonesië te Djakarta (Batavia) geopend in de mi litaire sociëteit Concordia. President Sukarno beloofde dat de regering in over eenstemming met het parlement zou op treden. Coöperaties zouden de grondslag worden van de volkseconomie. Voorts kondigde hij een uitgebreid welvaarts programma aan. Hij verweet de jonge arbeidersbewe ging gebrek aan geduld. Deze eist on- middellyke, grondige veranderingen en oefent politieke druk uit. In de resoluties der vakverenigingen komen vaak eisen voor als nationalisatie, of ontbinding van een deelstaat, doch men moet geduid oefenen. Men moet onderscheid maken tussen eisen voor nu en voor later- De eis tot afschaffing der deelstaten komt voort uit het volk zelf. aldus Sukarno, dit bewijst het bankroet der politiek van Van Mook. De verlangens moeten echter langs democratische weg Worden kenbaar gemaakt. Kapitein Westerling ontvangt hulp uit het buitenland en zijn actie is diep ge ïnfiltreerd in de Dar ul Islam. De rege ring zal alles doen om de inschakeling van het K.N.I.L. in de T.N.I. te vol tooien, zeide ir Sukarno. Spr. was dankbaar dat er een goede samenwerking bestaat met de Neder landse regering zoals gebleken is uit de Verklaring HirschfeldHatta. In 1950 word' een begrotingstekort Verwacht van f2650 millioen, aldus de president. Regeert Djakarta of Djokja? De „Nieuwsgier" schrijft: Wie regeert nu in Indonesië. Djakarta of Djokja? Of is Djakartr een verlengstuk van Djokja geworden. Vele departementen te Dja karta worden gevuld m#t republikeinse chefs en bekwame federale ambtenaren worden vervangen door republikeinen. Het valt op, dait de Indonesische ministers zo dikwijls naar Djocja reizen. Sommige waarnemers hebben zelfs vastgesteld, dat Djakarta er zorgvuldig voor zorgt, haar daden in overeenstemming te bren gen met de verlangens van'Djokja. werelden te overbruggen, zodat elk haar eigen leven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch minstens zonder de gehate „koude oorlog". Churchill noemde de voornaamste blunder van de Britse buitenlandse poli tiek het niet op de voet volgen van de mogelijkheden, die de atoom-energie biedt. „Wel werd enorm veel geld uit gegeven aan leger, vloot en luchtmacht, maar wij zijn nog steeds niet in staat de atoombom zelf te maken." Functionarissen bij de Ver. Naties za gen in Churchills toespeling op een be zoek aan Stalin mogelijk „meer dan eer verkiezingsbelofte". De Amerikaanse Se nator Tydings, die onlangs in een reso lutie aanspoorde om een wereldontwape ningsconferentie te beleggen, zei: „Chur chills werkwijze om de „koude oorlog" te beëindigen, zal de steun krijgen millioenen mensen over de gehele aarde." Intussen heeft premier Attlee klaard, dat de verkiezingscampagne de Labour-party gesmeerd loopt. Truman ziet er niet veel in Voordat Churchill zijn rede te Edin burgh hield en aandrong op een be spreking tussen Stalin, Truman en Churchill, (als hy gekozen wordt als Brits premier) heeft president Harry S. Truman in een exclusief onder houd met de invloedrijke „New York Times" verklaard, dat hy niet ge looft in de Russische beloften by een eventuele bespreking op hoog ni veau. ,.Ik heb geen hoop, dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden, hetgeen de Ver. Staten no dig zouden achten te sluiten," zei Truman. Deze woorden hebben eigenlyk de toespeling van Chur chill reeds getorpedeerd, voordat de Amerikaanse president daarvan op de hoogte was, want Truman ziet geen heil in een bespreking. Hy ge looft, dat de „werkelijke moeilijk heden met de Russen gelegen zyn in het feit, dat zij nog altijd lijden aan een angst- en minderwaardigheids complex, als het gaat om de betrek kingen met de Ver. St." „De enige overeenkomst, van de ongeveer 40 die zy met ons sloten, waaraan zij zich hïëldén, was die van Jalta," aldus Truman. De president bracht zijn, destijds zo geruchtmakende, poging om opper rechter Fred Vinson naar Moskou te zenden nog eens in herinnering. Dat was in 1948. vlak voor de verkiezin gen. Algemeen werd dit toen een een slechte „stunt" genoemd en Tru man toekende thans, dat hij van zijn plan was teruggekomen, met het oog op de verkiezingscampagne. (Als dit van Churchil-l eveneens een verkie zingsmanoeuvre is. vindt hij nu in 1950 toch wel een wat gunstiger ont haal). Truman zei, dat er misschien te zijner tyd nog eens iemand met een „vredeszending" naar Moskou zou kunnen gaan, maar dat mag nooit een teken van zwakheid zyn. Vier ambtenaren van Ned. Bank vlogen er in Met een tamelijk doorzichtige wis seltruc heeft een oude man op 2 April 1948 kans gezien het wisselkantoor van de Ned. bank te A'dam voor f 1000 op te lichten. Hij overhandigde aan een loket een wisselbriefje, waarop stond: „Ik lever in: 20 biljetten van f 100 is f 2000; ik wil terug hebben 80 biljetten van f 25 ,is f 1000. plus 100 biljetten van f 10. is f 1000, tezamen f 2000. Vier beambten lieten het briefje door hun handen gaan, de kassier betaalde rustig uit, zonder te bemerken, dat 80 briefjes van f 25 met een waarde van f 1000, maar van f 2000 hebben. Eerst bij het opmaken van de kas werd het tekort ontdekt. Het adres op het wisselbriefje bleek echter gefingeerd. Bijna een half jaar later zag een der bedienden een heertje met een grijs puntbaardje lopen, in wie hij de dader meende te herkennen. Gisteren stond deze 72-j. Amsterdam mer. de gepensionneerde gemeente-amb tenaar L. J. M„ voor de rechtbank al daar terecht, verdacht van de oplichting. Slechs een van de vier beambten ver klaarde M. positief als de wisselaar te herkennen- Twee schriftkundigen kwa men tot de conclusie, dat het wissel briefje door M. moest zijn geschreven. Tegen verd werd 8 maanden geëist. De verdediger vroeg vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. Uitspraak op 28 Febr. Minister Drees vervangt minister Stikker bij afwezigheid (Van onze parlementaire redacteur) De politieke beschouwingen door de Eerste Kamer gisteren gegeven over de Rijks begroting 1950 hebben een aantal verrassingen opgeleverd, hoe gematigd een der- gelyke manifestatie by de senatoren ook mag zyn. In de eerste plaats was daar de tamelijk opzienbarende uitspraak van de heer Anema (AR), die de hand toestak de regering en de medewerking van zijn party aan een nationale regering gaarne toezegde en dan was er, op het einde van de avond, een verklaring van de linister-president dr Drees, waaruit bleek, dat niet de nieuw te benoemen Staats- crelaris van Buitenlandse Zaken bjj afwezigheid minister Stikker zal vervangen, doch dat Minister Drees dit zelf pleegt te doen en zal blijven doen. met de opmerking, dat nu de Indone sische kwestie opgeruimd is, ook een ban is geheven van de algemene poli tiek. Zoals bekend, hebben de AR ter stond na de overdracht verklaard, dat nu de zaak wetskracht had gekregen, zij loyaal zouden medewerken. Dit bracht hun later een pluim van de heer v. d. Kieft. (Zie vervolg op pag. 3) Er bestond in het algemeen een won derlijke overeenstemming over de terug houdendheid. die men klaarblijkelijk heeft t.o.v. het instituut der Staats secretarissen in het algemeen, een zacht scepticisme, dat de Minister-presi dent niet geheel vermocht weg te lemen. Minder overeenstemming was er iver het regeringsbeleid. waarover •igenlijk alleen de heer v. d. Kieft. de PvdA-fractieleider, enthousiast vermocht te worden. Ook de dubbele baan van Ministei Stikker kwam voortdurend op het ta rnen hoorde, dat de regering wel voog een minister zonder porte feuille op te nemen, die dan Buiten landse Zaken mee zou beheren, maar er stond nog niets vast. In dit licht zagen wij dan ook de wens van prof. Molenaar (WD), die aandrong op versterking van zijn partij in het kabinet. Wij schreven al kort geleden, dat de uitslag der En gelse verkiezingen hier wordt afgewacht dat de WD zal vechten om de kabi netszetel van dit departement. De heer Anema opende de debatten Wassend ivater NOG KILOMETERS IJS IN HET IJSSELMEER E HOGE WATERSTAND VAN DE WAAL heeft het gevolg, dat de scheepvaart druk is. Daarentegen vormt het hoge water in de Maas een ernstige belemmering. De Dinkel, 's zomers zo'n vredig vloeiend stroompje langs hoog af gekalfde oevers, kolkt nu in wilde vaart onder de bruggetjes door. En in het IJssel- drijft nog steeds veel ys. DE De Waal is in drie dagen ZVi meter gewassen tot (gisteren) 11 meter plus N.A.P. De lage kade in Nijmegen is ondergelopen. De uiterwaarden staan grotendeels blank. Nu de stuwen in de Maas, die ge streken zijn, het water niet langer in toom houden, breidt de rivier zich uit ;n brede stroom, waarin het moei- de vaargeul te houden. De sleep- tarieven zyn dubbel zo hoog en de bag germolens werken niet. Inmiddels werd reeds de eerste val gemeld, en wel by Borgharen, 18 cm. De stand was toen 44,50 meter N.A.P. en bU 44 meter gaan de stuwen er weer in. Een verdere il van de Maas wordt verwacht. Grote oppervlakten van de Dinkel- vallei tussen Denekamp en Ootmarsum tussen Losser en de Lutte staan onder water. De schade blyft beperkt, doordat slechts lage weiden en wat bosterreinen zijn ondergelopen. Wel staan hier en daar de wegen blank. Het Lutterzand, het bekende ontspanningsoord, lykt eer der op een merengebied dan op een be bost duinlandschap. De loop van de Din- s met geen mogelijkheid meer vast te stellen. Gisteren heeft de Jan van Nieveen ïor het eerst na de ysperiode de nor male route gevaren van Lemmer naar Amsterdam over het IJsselmeer (dus meer door de N.O. Polder). Even buiten Lemmer ontmoette het schip een strook ijs van 3 a 4 km. breed. Die ver oorzaakte een vertraging van twee uur. Het Groninger kustvaartuig Konings- diep (200 ton) is bij Vlieland by hoog water aan de grond gelopen. By laag water kan de bemanning (vyf koppen) rond het schip lopen. Het was met cokes 'eg naar Denemarken. Men zou er vandaag over beslissen, of het scheepje hoog tij zal afwachten of dat de lading van boord zal worden gehaald. Tweehonderd arrestaties te Bandoeng De laatste weken zijn in Bandoeng 200 arrestaties verricht, aldus Aneta. o.m. van de inspecteur van politie behorend tot de inlichtingendienst Zwart, de commissaris politie Van Asbeck Brusse en de in specteur Merghard, benevens twee zoons in Suria Kartalegawa. Finse zeelieden vlogen terug De Finnen die de ramp met de Kar- hula overleefd hebben, zijn gisteren een Fins vliegtuig naar Helsinki te gekeerd. Alleen de beide verstekelingen, zijn in Amsterdam gebleven. Zij zullen binnenkort per schip of trein teruggaan. Nieuwe vijand der dieven: de telepaat Vorige week verdween uit het kleedkastje van een kellner in de AVRO-studio een electrisch scheer- apparaat. Op het mededelingenbord in de hal verscheen het bericht, dat de telepaat Jonglisto, die in het Bonte-Treinprogramma optrad, naam en adres van de dief langs telepati- sche weg had opgespoord. De dief moest het gestolene binnen een week terugbezorgen, anders zou hij wor den ontmaskerd. De dief heeft dit risico niet durven nemen. Gisteren heeft hij in een anoniem pakket het apparaat teruggestuurd. Jammer; wij hadden graag willen weten of Jong listo het bij het rechte eind had. Prins nam afscheid van Suriname „De bekwaamheid en ondernemings geest. die in Suriname worden getoond, zullen het land omhoog voeren. Suri name gaaat een schone toekomst tege moet." zo verklaarde Prins Bernhard aan A-N.P- De Prins is door gesprekken met personen uit de regering, leiders van ondernemingen en vele anderen uit alle lagen van de bevolking tot deze over tuiging gekomen. De Prins is stellig van plan terug te komen, zo mogelijk binnen niet al te lange tijd. Hij was diep getroffen door de hartelijke ontvangst, de werklust en de opgewektheid van de bevolking en door de overweldigende natuur. Naar zijn mening is er geen enkele reden om te klagen over het klimaat. Vergeleken bij zijn vorige bezoek is het treffend te zien hoe groot overal de vooruitgang is. Maandagavond werd een druk 'be zochte receptie in Paramaribo gehou den. Gisteren maakte hij een vliegtocht en autotochten. Om half vijf nam hij afscheid in het paleis van de gouverneur. Daar werd tevens een aandenken over handigd aan de moeder van Harry Voss, een Surinaamse militair, die in Indo nesië door Japanners werd gedood. Samenwoning leidde tot doodslag Maastrichts echtpaar verdedigde zich in de slaapkamer Drie jaar is in Maastricht geëist tegen de 65-j. M. K. D.F. aldaar, die haar buurvrouw in September j.l. heeft dood gestoken en 6 maanden tegen haarr echt genoot, de 66-j. schoenmaker D. D., we gens poging tot zware mishandeling Het echtpaar D. had al geruime :yd ruzie met het echtpaar WaltjeKom pier, dat in hetzelfde huis woonde. In September kwamen de Waltjes 's nachts thuis. De vrouw, die dronken was, zochi ruzie met het andere echtpaar, dat al op bed lag. Mevrouw Waltje drong de slaapkamer van de familie D. binnen. D. ging buurman Waltje met een gro'.e beitel te lijf en mevrouw D. sloeg in haar angst met een broodmes in het rond. Daardoor werd mevr. Waltje dode lijk in het hart getroffen. De verdediger beriep zich op nood weer en zei, dat er hoogstens sprake was van ernstige mishandeling. Uitspraak 28 Februari. Vliegtuig stortte brandend in Baltische Zee Ter hoogte van de Zuidoostkust van het Deense eiland Laalond is gistermid dag een vliegtuig brandend in de Balti sche Zee gestort. De nationaliteit van het toestel, dat volgens een beambte van het vliegveld Kastrup geen passagiersvlieg tuig was, is niet bekend. Een weelde voor het oog: de bloe- I mententoon stelling in Lisse, die gisteren door de Stichting „Bloem- lust" werd geopend. Mr Stikker sprak Bevin en Cripps Weer een plan voor Europese betalingsunie De Ned minister van Buitenlandse Za ken. mr D. U. Stikker, heeft gisteren te Londen besprekingen gevoerd met zijn Britse collega Bevin en met de minister van financiën sir Stafford Cripps. Blij kens een mededeling van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken liep het onderhoud over een plan voor een Euro pese betalingsunie. De Britse regerng acht de oplossing van dit vraagstuk van het allerhoogste belaag en is vast beslo ten, alles te doen. wat zij kan om te zor gen, dat het plan slaagt. Volgens Ass. Press moet het plan de strekking hebben, zowel de belangen van Engeland als die van West-Europa te waarborgen. Morgen zal mr Stikker volgens A.F.P. naar Parijs vertrekken, vervolgens naar Den Haag en 22 dezer naar Bonn. Op 26 dezer zal hij naar Washington reizen om bij de besprekingen over de Marshall hulp aanwezig te zijn. De Belgische vertegenwoordiger bij de O E.E.S.. Masoin, is te New York aange komen om de E.C.A. een rapport van de O.E.E.S. over te brengen. Minister Djuanda had onderhoud met Cripps Devaluatie werd bekekenalleen Nederlandse import op erediet DE INDONESISCHE MINISTER van Economische Zaken, Djuanda, heeft giste ren op dezelfde dag als mr Stikker een onderhoud gehad met de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps. Volgens Reuter verzocht hy om een Britse lening en volgens Ass. Press om een wederkerig handelsverdrag. Toen hy gisteravond op Schiphol aan kwam, antwoordde hij op een vraag naai een mogelijke devaluatie van de Indo nesische gulden: „Ik geloof niet, dat daarvan sprake is, ik meen het zelfs te mogen ontkennen." Als voorzitter van de economische raad had hy de besprekin gen over dit onderwerp bijgewoond. Men had het vraagstuk aan alle kanten be- eken, doch er was geen enkel besluit enomen, dat zou wijzen op enige over- eging in die richting. De traagheid der rubberleveranties as volgens hem wellicht een gevolg in de devaluatiegeruchten. Zy kwam iet van de zijde van de staat, doch van particuliere zijde. Aangaande de Amerikaanse credieten zeide hy, dat hy een alzijdig vierjaren plan had ingediend, waarvoor een geld injectie nodig is. De thans verstrekte credieten hebben de behoeften voor één jaar gedekt. Over drie jaar zou Indo voor zijn eigen voedselvoorziening kunnen zorgen. De invoeren uit Nederland zijn volgens Djuanda afhankelijk van Nederlandse credieten. Indonesië heeft een groot te kort aan guldens, de dollarpositie is aan merkelijk beter. Men zou alleen uit Ne derland kunnen invoeren, als Nederland ening verstrekte. In Amerika is men opgewekter ten aanzien van de econo mische ontwikkeling van Indonesië dan in Nederland. Dit is niet het gevolg van minder bekendheid met Indonesië. „De Amerikanen zyn goede zakenlui en DAT zes Ned. officieren een week lang het Europese hoofdkwartier van het Amerik. leger in Heidelberg bezoeken om de opleiding van de technische diensten te bestuderen. DAT Philips in Eindhoven voor 450.000 dollar een doorlichtingsapparar.' zal bouwen voor het internat, kinder steunfonds van de V.N., ten behoeve van het t.b.c.-onderzoek in Polen. DAT een Engelse „Viscount" (het eerste vliegtuig met een straalmotor die propellers aandrijft) in Maart tien Europese hoofdsteden, waaronder Am sterdam, zal bezoeken. DAT D. Koetser. van de Ned. K.v.K. i New York. benoemd is tot secr. van de Ned. K.v.K. in San Francisco. DAT de dir.-gen. van de internat vluchtelingenorganisatie van de V.N., J. Donald Kingsley, op 20 en 21 Febr- ons land zal bezoeken DAT de St. ert van gisteren een be schikking arbeid in banketbakkerijen en salarisregelingen voor het dorsbedrijf en het bloembollenbedryf bevat DAT t.g.v. het Beneluxcongres over verkeer en toerisme (25 Mei in Maas tricht) ook een scheepvaarttentoonstel ling zal worden gehouden. DAT de ex-hoofdwachtmeester van po litie A. B. Reuten uit Maastricht in Leeuwarden 13 jaar R.W-I. kreeg wegens arrestaties. DAT volgende maand in Westerbroek het 499 ton grote ms. Amstelstroom voor de Holl. Stoombootmij te A dam van stapel zal lopen. DAT de Zaandamse havenreserve Maandag gaat beginnen. DAT volgende week in Parijse studen tenkringen een Ned week wordt gehou- DAT van 12-21 Mei in Geleen een mid denstandstentoonstelling wordt gehou den. met vele festiviteiten. DAT de kolenproductie in Januari verder is gestegen tot 1.049-000 ton (De cember: 1.026-000) en de gemiddelde dag productie tot 40.300 on (39.600). DAT de 20-j. imbeciel A. Blanken- spoor te Veenendaal gisteren in zijn in validenwagentje van huis is gegaan en sindsdien spoorloos is. DAT 57 j oud in Breda is overleden D. Th. Ruys. gewestelijk commandant van de C-C.D. DAT een Ned.-Syrische luchtvaart overeenkomst is getekend- DAT de drie middenstandsbonden in Breda B en W. hebben voorgesteld de brood-, banket- en versnaperingenwin kels voortaan Zondags te sluiten, doch de bloemenzaken op bepaalde uren open te stellen. DAT de in 1942 opgeheven ver. tot behartiging van Limburgse scheepvaart- belangen in Maastricht opnieuw is op gericht. DAT van heden tot Vrijdag bij Ber gen op Zoom bommenwerper-oefeningen worden gehouden. DAT de 37-j. Duitse ex-directeur van de SD-gevangenis Crackstate te Heeren veen, W. Czunzeleit wegens mishande ling e.d. in Leeuwarden tot 7 jaar R.W.I. werd veroordeeld. DAT op 20. 21 en 22 Juli voor de zesde maad de bekende driedaagse fietstochten door het Brabantse land worden ge houden (secr. V.V.V. Markt 3. Den Bosch). ten heel goed wat zy doen," aldus Djuanda. Minister Djuanda zal Zaterdag 18 dezer te 20 uur met de K.L.M. naar Indonesië vertrekken- Eerste aardbeien: 70 cent per stuk De tuinder C. H. Kuhne heeft in Wa teringen de eerste aardbeien van dit seizoen geveild. Ze brachten 70 cent per stuk op. Bereidverklaring De algemene beschouwingen welke de Eerste Kamer over de Rijksbe groting heeft gehouden, zijn al dadelijk belangrijk geworden door de rede van prof. Ar.ema. Deze woordvoerder der A.R-fractie heeft zich immers voor de zijnen bereid verklaard tot samenwer king. eventueel ook in het kabinet. Het behoeft geen betoog, waarom wij deze verklaring belangrijk achten. Ter stond na afloop van de Indonesische affaire hebben ook wij als onze overtui ging uitgesproken, dat bezinning en mis schien zelfs heroriëntering op dit punt noodzakelijk was. Dit lag geheel in da lyn onzer overtuiging, dat bestrijding van de talloze problemen zowel van inter nationale als van nationale aard sa mengaan van alle goedwillende krachten meer dan wenselijk maakt. De bereidverklaring werd uitgespro ken in de Eerste Kamer. Op zichzelf was natuurlijk de Tweede Kamer de daarvoor vereiste plaats. Maar de om standigheid, dat na de Indonesische affaire het eerst in de Eerste Kamer het algemene beleid der regering onder ogen werd genomen, maakt verklaar baar. dat het is gegaan zoals het is ge gaan. De bereidverklaring Is er nu. De keuze is r.u aan de Regering, om te laten zien, of zij medewerking van de loyale oppo sitie op prijs stelt- Zij heeft dat herhaal delijk gezegd Het is thans aan haar om dit waar te maken. De ontvangst Het is thans nog te vroeg om te zeggen, hoe de bereidverklaring waarvan wij hierboven melding maakten, werd ontvangen. Men kan moeilijk af gaan op hetgeen van andere zijde in de Eerste Kamer na deze bereidverklaring werd opgemerkt. Wij begrijpen volko men. dat ook hierover enig beraad nood- kei ijk is. Dat de C.H.-fractie zich over de bereid verklaring van harte verheugde verwon dert niet. al ontneemt dit aan de ver heuging natuurlijk niet haar waarde, maar opmerkelijk was. dat de woord voerder aanzienlijk gereserveerder was dzn de spreker uit de P.v.d-A. De wijze waarop de R.K. spreker reageerde, was voorhands bepaald niet vriendelijk te noemen. He', is en blijft beschamend, hoe de politiek sommrge mensen argwanend en achterdochtig schijnt te maken. En misschien is dat nog het ergst het geval met de politiek die zij zelf voeren Late omkeer Het rapport, dat de Amerikaanse stafchefs aan Truman hebben uit gebracht. zal vermoedelijk tot gevolg hebben, dat de internationale strategie voor een zeer belangrijk deel wordit ver schoven naar het verre Oosten. En dat rapport heeft nog een bijzonder accent gekregen door het verdrag, dat Sowjet- Rusland en Ohina thans hebben gesloten. Voor or.s beseft komt deze Ameri kaanse bëlangsteïling voor Oost-Azië •amelijk laat. China is door de communis ten onder de voet gelopen en in Indonesië is een souvereine regering aan het be wind, welke nog tal van zwakke plekken blijkt te vertonen, hetgeen voor het communisme de mogelijkheden al even zeer vergroot. Amerika is over dit alles reeds meermalen ingelicht, maar het had er veel van, of men aan dovemans- De omkeer schijnt thar.s gekomen. De vraag rijst nu terstond, of dit een gewij zigde politiek betekent met betrekking tot Europa. Wy willen aannemen, dat zulks niet het geval is. Maar Europa moet wel sterker dan sinds lange tijd het geval was bedenken, dat de Ame rikaanse steun bedoeld was opdat Europa spoedig weer zo goed mogelijk op eigen benen zou staan, en dat staan op eigen benen betekent ook hier een samenwer king, waar de goedwillende krachten slechts kunnen samenwerken. V.P.R.O. boekte lOO.OOOite lid Gisteren is in Hilversum de aanmel ding van het 100.000ste lid van de V.P. R.O. binnengekomen. Vrijdagavond zal de V.P.R.O. in zyn uitzending dit feit gedenken. NASLEEP VAN DE OL DEWATERSE AFFAIRE In verband met de fraude bij de Oude- waterse Bank zyn de commissionnair in effecten J. K. en een employé van een bankiershuis, beiden te Amsterdam, ge- R.A.I. in drieën Tentoonstellingshal wordt propvol met lekkere wagentjes Een gereserveerde straat voor het maken van proefritten VOOR DE R.A.I.-TENTOONSTELLING ls de belangstelling dit jaar zo over weldigend, dat de expositie in drieën gesplitst wordt: van 23 Maart tot en met 1 April bedrijfsauto's, van 20 tot en met 28 April personenauto's en waar schijnlijk in het najaar of rond de jaarwisseling rijwielen en motoren. De belde eerste shows zijn al volgeboekt en nog steeds komen er aanvragen voor stands binnen. Voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging ,.De rijwiel- en automo biel-industrie", die al 27 tentoonstellin- ganiseerde. is een splitsing nodig. Maar in 1948 al was het R A.I.-gebouw in Amsterdam te klein. Het is nu gron dig gerestaureerd. De Van Hillegaert- straat. tegenover de ingang, zal ..demon stratiestraat" zijn- Kooplustige bezoe kers zullen er proefritten kunnen ma ken. De kleine hal wordt ditmaal ge reserveerd voor stands met onderdelen e.d. De auto's komen alle in de grote hal. Op de bedrijfsaut o-tentoonstel- ling komen 68 binnen- en buitenlandse merken. Voor het eerst na de oorlog komen er inzendingen uit Duitsland en Oostenrijk, naast die uit Amerika. Enge land, Tsjechoslowakije. Zwitserland, Zweden. Frankrijk, Nederland en Italië Duitsland brengt o.a. Mercedes Benz. Opel, Henschel. Borward, Goliath en Hanomag. Engeland komt met een nieuwe creatie, de Sentinal. Ford en General Motors, die in 1948 niet aanwezig waren, komen nu wel Dus zal men ook de Chevrolet en de Bedford kunnen zien. Vrijwel alle bekende merken zullen op de tentoonstelling der personen auto's te bewonderen zijn. Alleen de exorbitant dure wagens, zoals Rolls Royce en Bentley, die toch niet te betalen zijn, zullen verstek laten gaan- Er komen nu veel meer merken dan in 1948. Uit Oostenrijk komt de renwagen Porsche, uit Engeland Singer, Armstrong en La- gonda. uit Amerika nu ook Ford (Ve dette. Mercury en Lincoln). Chevrolet, Pontiac, Buick, Oldsmobile. Crossmobile en Cadillac. Uit Frankrijk Bucatti en uit eigen land Simca van Kaiser Frazer. Als geheel Nederlands merk komt ook nu weer Gatso van Gatsonides uit Heem stede Duitsland, dat in 1948 de volks wagen bracht, verschijnt nu met Mer cedes Benz. B.M.W.. D.K.W. en Hansa. WEERBERICHT Zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 u ZON EN MAAN Donderdag 16 Februari Zon op 7 54. onder 17.55; maan op 8.13, onder 17.lt uur. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1