Jlicume geihsctje (ilimmnl sAmerika's strategie wordt verlegd van Europa naar Azië Wist U DINSDAG 14 FEBRUARI 1930 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contratt belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8046 directie: f diemer CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5taatunstlcf; ls gfiebltoen myn hert la tegljeaspocf Venezuela wacht op ons handelsverdrag Zie pas 3 OMAR BRADLEY RAPPORTEERT: Woelig Indo-China biedt tè grote hans voor rode inmenging Hei; ZWAARTEPUNT van de Amerikaanse wereldstrategie moet terstond van Europa naar Azië worden verlegd, aldus verklaarde generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, die met zyn mede werkers van een reis langs de U.S.-bases in het Westen van de Stille Oceaan li teruggekeerd. In een geheim rapport heeft de commissie aan president Truman haar mening gezegd over de mogelijkheden van het tot staan brengen van de p,»u nistische expansie in Zuidoost-Azië. aandacht van hetgeen er in Azië aan de gang is. af te leiden. is. militair gesproken, waarschijn-! lijker. dat elke crisis of noodtoestand in huidige wereldstrijd (de ..koude oor- >A ios") zich in Azië zal voordoen, dan in Europa. Vooral het voormalige Frans-Indo- China, dat eerst kort de souvereine staten Vietnam, Laos «en Cambodja omvat,'wordt, Vanwege de woelingen onder aanvoering van de door de Sowjets gesteunde Ho Tspi Minh, als een uiterst zwakke plek be- ichouwd. En die zwakheid maakt de kan- enhel/'en voor communistische inmenging nog Bradley lijkt het zeker mèt grond ontbloot, dat de ..New York Post" verscheping van Amerikaanse wapens i«op grote schaal naar Indo-China weet te U melden. Tanks. artiUerie, speciale uitrus tingsstukken voor de strijd in het oer woud zouden reeds onderweg zijn naai 'it gebied. Van de zijde van het State Departmen: werd verklaard, dat aan Frankrijk ge vraagd is, om een lijst in te dienen van wapens en militaire uitrusting, die het naar Vietnam gezonden zou willen heb- >n. FdZmeel .gesproken zouden de zen- iingen niet worden verstuurd naar, oi JU gebruikt door het Franse leger in Indo et China. Dit zou immers betekenen, dal Frankrijk zich bemoeide met de interne zaken van een pas door de Franse rege- jj :iiïg souverein verklaard gebied. En de e[v Russen zouden dit in de Ver. Naties kun- zen brengen. Aan de andere kant is 'r®KlTO.S.A. ervan overtuigd, dat Ruslands van het rode regiem van Ho Tsji tfinh spoedig gevolgd zou kunnen den door een stroom van wapens uit het communistische China. En dit moet men natuurlijk vóór zijn. Sluipende blokkade afleidingsmanoeuvre. -I Over de uitlatingen van Bradley nog iti volgende. De generaal wees er op. dat de zgn. „sluipende bokkade" bij Berlijn kennelijk een Russische poging is, li; In geval van nood zal generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, ook het bevel over de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in de Japanse wateren overnemen. De V.S. zullen in géén geval afstand doen van hun militare bases in het Westen van de Pacific. Verschillende persbureaux melden issen, dat de communistische leider Vietnam, Ho Tsji Minh, o-p weg is r Moskou om daar zijn orders te halen. De Chinese rode leiders Mao Tse Toeng Lai zouden zich reeds in de Russische hoofdstad bevinden. Engeland onze beste klant Amerika de grootste leverancier. De voortiaamste afnemers van Nederlandse exportproducten waren vorig jaar (in de volgorde van de belangrijk heid) Engeland, België. Duitsland, Indo- Oost-Europa, Frankrijk, de Ver Staten en Zuid-Amerika. Wij voerden resp. het meest in uit de er. Staten, België, Engeland, Oost- Europa, Indonesië, ZuidrAmerika, Frank- Duitsland. Kaas wordt goedkoper Naar de Nieuwe Leidsche C i verneemt, is met ingang van 12 Februari ]1 de heffing van 35 per 100 kg kaas. d:e kaasproducenten tot dusver moesten stalen, komen te vervallen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de winkelprijs voor kaas lager zal worden De groothandelsprijzen vertoonden de "aatste tijd reeds een dalende tendenz. Wat de boter aangaat, ook daarvoor 'erwacht men in het komend voorjaar een lagere prijs. In hoofdzaak is dat te danken aan de grotere melkgift van het Voor Nederlandse boter bestaat in het buitenland nog steeds grote interesse De vermindering van de uitvoer is dus aiet aansprakelijk voor de te verwachten prijsverlaging. HeeJ groot zal die o gens niet zijn. ONTPLOFFING VOOR FINS PARLE MENTSGEBOUW Bij de hoofdingang van het Finse par lementsgebouw te Helsinki heeft zich hedenochtend vroeg een explosie i gedaan. Er vielen geen slachtoffers- De ichade is gering. „Uithuizige" kinderen ook in verplichte verzekering Geen wachttijd voor teruggekeerde militairen. Kinderen van ver.plicht-verzekerden, Opgenomen in inrichtingen voor zwak zinnigen e,.d., kostscholen, kindertehui- zuilen voortaan ook onder de regeling van de verplichte verzekering fallen, mits de wens tot samenwonen be- en de kinderen nog geen 16 jaar zijn- Dit geldt ook voor stief- pleegkinderen. In al deze gevallen moet de verplicht-verzekerde kostwinner zijn. Voor de vrijwillige verzekering geldt bepaling vooralsnog niet. De ziekenfondsraad heeft voorts be id gemaakt, dat hij het wenselijk acht repatrieerde militairen zonder beper- tende voorwaarden in de vrijwillige verzekering op te nemen. Dit gezien de offers, die de militairen hebben [lebracht. Opbrengst gezouten haring [bijna f 10 millioen minder totale aanvoer in Nederlandse is van gezouten haring, teelt 1949. ieg in het afgelopen jaar 785.848 es (v.j. 981.190). met een opbrengst Éfun f24.3 millioen (f33.6 millioen). De „middelde prij6 per kantje bedroeg 181.04 (f34 33). I Deze cijfers werden opgegeven door de t dei- Nederlandse haringcontróle. [Na 13 Mei naar Eindhoven zonder overstappen Op de lijn HaarlemLeidenDen Haag -RotterdamDordtEindhoven behoeft n met ingang van 14 Mei niet meer Dordrecht over te stappen. Uit irlem. Leiden, Den Haag en Rotter- q kan men dan tweemaal per uur ir de Philipsstad, over Dordt en trecht. Hetzelfde geldt voor de omge- teerde richting 's Zaterdags vertrekt om 13 uur uit Amsterdam een trein naar el- [Maastricht, waarop men om 12.39 uur Ut Den Haag en om 12.41 uur uit Rot- ïrdam aansluiting kan krijgen. Deze *ein stopt alleen in Den Bosch. Eind hoven, Roermond en Sittard. In de omge keerde richting blijft alles ongewijzigd. Voor onze defensie diep in de beurs tasten Zo nodig een Nederlands? vuist op dc geallieerde tafel. De verdediging van West-Europa is uitvoerbaar, mits de defensiemiddelen in de daarvoor gestelde tijd beschikbaar komen. Ondanks de Amerikaanse hulp zal hiervoor diep in de beurs getast moe ten worden. Maar de zaak is er belang rijk genoeg voor. Dit zeide luitenant t.z. der le kl. J G. Stegeman van de Marinestaf gisteren in een lezing voor „Onze Vloot" in Rot terdam Nederland moet volledige mede zeggenschap hebben bij het treffen van een compromis tussen de belangen van bevolking en industrie enerzijds en die van de oorlogvoering anderzijds. Zo nodig moeten wij met de gebalde vuist op de geallieerde tafel kunnen slaan, aldus luitenant Stegeman. Willem Barendsz minder betraand dan vorig jaar De traanproductie van de Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz, die tot 28 Januari steeds groter was dan het vorige seizoen, is nu aan het dalen- Tot 5 Februari werden bijna' 48.000 barrels geproduceerd tegen ongeveer 53000 in een overeenkomstige periode van de vorige winter, die echter twee dagen langer was. Daarentegen beliep de pro ductie van spermolie tot 5 Februari 4960 barrels tegen 3840 in het vorig seizoen. Stikker heeft heel wat reizen voor de boeg Min. Stikker zou vandaag als politiek bemiddelaar van de O-E.E S. in Londen besprekingen voeren met Bevin en Staf ford Cripps. A.P. meldt uit Londen, dat mr Stikker alle 19 landen van de econo mische samenwerking zal bezoeken. LIMBURGSE DOEDELZAK-VIRTUOZEN Toen in November van het vorige jaar de bevrijding werd herdacht in Baarlo, kwamen Nederlandse politiemannen uit Heerlen zó onder de indruk van de doe- delzakmuziek, die door het beroemde Engelse corps „Black Watch" werd ge speeld, dat zij besloten doedelzak-spelers in het politie-muziekcorps op te nemen. Zü trachtten doeldelzakken in Schotland te kopen, doch hun werd voor alle zeker heid aan het verstand gebracht, dat men het bespelen van een doedelzak niet één, twee drie uit een boekje leert. De Heer- lense dirigent vroeg toen, of de „Black Watch"-virtuozen hun les wilden geven. Dit werd graag toegestaan en gedurende een maand oefenden enkele Nederlandse politiemannen in het Rijnland, bij het bezettingsleger. Nu verstaan zij al aar dig de kunst van het „doedelzakken" en bij de verjaardag van H.M. de Koningin zullen zij voor het eerst in het openbaar optreden Honderdjarige dakloos door brand De ruim honderdjarige weduwe Nij- rolder-Baks te Eibergen is dakloos ge worden door een brand, die haar boer derijtje in de as legde, vermoedelijk na kortsluiting. Het vee en een deel van de inboedel werden gered. De honderd jarige en haar familie wonen nu bij Oude vader enkele uren na zijn zoon overleden Enige uren na het overlijden van zijn 57-jarige enige zoon is de heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke op 82-j. leef tijd overleden Van 1910 tot 1939 was hij voor de A-R.-partij statenlid van Zee land- Honderd nakomelingen De weduwe P. Bouman te Hoorn heeft haar hondersle nakomeling ten doop mo gen houden. Het was een achterklein dochter, een kind van het echtpaar Postma-Plukkel le Bovenkarspel. De doop werd verricht door kapelaan A Mak, een kleinzoon van mevrouw Bou- rnan. Van de honderd nazaten zijn er nog 91 in leven. Tragische dood van emigrerend bruidje De 22-j. mej A. E. en haar verloofde, met wie ze binnenkort zou trouwen en naar Canada emigreren, zijn in het donker bij Wieringerwerf in de West- Friese Vaart gefietst Het meisje, dat door haar verloofde en enkele anderen, schijnbaar ongedeerd, op het droge werd gebracht, werd in de loop van de avond plotseling ernstig ziek. Ze overleed, eer haar naar het ziekenhuis kon brengen. VUUR ONDER DE GROND Onder de wijk Mambourg van de Belgische stad Charleroi woedt een ondergrondse brand, welke reeds 2 jaar duurt en ondanks het feit, dat 10 mill, francs voor het blussings- werk ter beschikking werd gesteld, nog steeds niet is bedwongen. Voor lopig ziet het er ook niet naar uit, dat het vuur spoedig zal zijn gedoofd: het stadsbestuur heeft zich teneinde raad tot de regeringgewend en pre mier Eyskens zal binnenkort met een delegatie besprekingen voeren over de verder te nemen maatregelen ter bestrijding van de ondergrondse vuur haarden, die nu geheel Charleroi be dreigen. De brand werd in Febr. 1948 ontdekt door enkele bewoners van de wijk Mambourg, die rook zagen op stijgen uit een met afval van de ko lenmijnen gevuld dal. De brandweer zette de smeulende grond terstond onder ivater, doch dit hielp niet veel. Hierop werden diepe geulen op sommige plaatsen 26 meter in de grond gegraven om de vuurhaard te isoleren. Ook dit baatte niet, want weldra stelde men vast dat het vuur zich onder de kanalen, waarin regel matig water werd gestort, uitbreidde. Het water werd zelfs op kookhitte gebracht. Een nieuwe commissie van onderzoek probeerde het vuur door verslijking van de brandende strook grond te doven, hetgeen slechts ten dele succes opleverde. De laatste tijd heeft de brand een dusdanige afmeting-aangenomen, dat men tot afbraak van sommige gebou wen is overgegaan. Volgens sommige inwoners dateert de ondergrondse vuurpoel reeds van 1914. Aan tleze getuigenissen wordt echter weinig waarde gehecht, daar eerst begin 1948 is komen vast te staan, dat gassen uit de prond opste gen, welke voortkwamen van de ver branding der ondergrondse kolenla- gen. Het gemeentebestuur van Char leroi heeft de kolenmijn „Mambourg" inmiddels een proces aangedaan. Auto's zonder chauffeur: ook zonder N.S. Nieuwe regeling treedt in April in werking. De bond voor bedrijfsautovervoer heeft zich gewend tot de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de garage houders om te waarschuwen tegen het plan van de spoorwegen om met de Bovag auto's zonder chauffeur aan reizi gers te gaan verhuren. De ANWB deelt nog mee, dat in April een regeling van de verhuur zonder chauffeur in werking zal treden, opge steld door de federatie Personenvervoer (FNOP) en de verkeersbonden, dus geheel buiten de spoorwegen om. De be langen van de huurder zullen door keu ring van het materiaal en door verzeke ring volkomen zijn gewaarborgd. Een legitimatiebewijs wordt niet vereist, maar de huurders kunnen zo'n bewijs wel krijgen. Zij behoeven dan geen waarbdrgsom te stortten en betalen min der premie. De verhuurders zijn over het gehele land verspreid en zullen hun materiaal aan een periodieke controle onderwerpen. Grijsaard gedood door op hol geslagen paarden Twee paarden, gespannen voor een sleperswagen in Bolsward, sloegen door het lawaai, dat schoolkinderen maakten, op hol- De 89-j. Rienk Posthumus werd door de slingerende wagen aangereden en gedood. De paarden vlogen door een spie'gelruit van een rijwielhandel en kwamen midden tussen de fietsen tot stilstand. Kans voor de deviezenpot: Nederland gaat jachten exporteren De „Lycon" gaat als deklading met de „Axeldijk" naar Amerika Vrijdag zal een zo juist gereed geko men motorjacht aan boord van de Axel- dijk naar New York vertrekken om daar te worden gedemonstreerd. De bouwers hopen in Amerika bestellingen volgens dit model te kunnen noteren en in het voorjaar 1951 verscheidene jachten af te Het jacht, de Lycon, is op de Amster damse scheepswerg G. de Vries Lentsch Jr gebouwd. In 1939 werd- het voor En gelse rekening op stapel gezet in 1942 ging het als patrouillevaartuig naar Duitsland en na de oorlog werd het scheepje in Kiel teruggevonden. Gisteren maakte het scheepje een proefvaart Het jacht zou ook op eigen kracht de oceaan kunnen steken, maar dat kost meer en geld dan transport als deklading boord van een schip. Opzienbarende arrestaties in Bandoeng In Bandoeng zijn de laatste dagen op zienbarende arrestaties verricht door de polisie militer van de centrale regering, o.a. van Pandju Sunario, lid van de de legatie van Pasoendan ter Ronde Tafel conferentie, en diens echtgenote, een dochter van het staatshoofd R. A. Wi- ranata Kusuma. die onlangs een reis naar de Verenigde Staten heeft gemaakt. Voorts van de commissarissen van po litie Jusuf en Djakanum, Van Suria Kartalegawa, die in 1947 de Soendanese staatsgreep organiseerde, van de Pasoen- danse parlementsleden Muchsan en Dja- japrawira (die tevens aangewezen is als parlementslid van de Republik Indone sia Serikat), en van Djajasukita. Volgens Sujoso, voorzitter van de fraksi Indo nesia in het parlement van Pasoendan.' wordt algemeen aangenomen, dat de arrestaties verband houden met de actie van kapitein Westerling. Indonesië handhaaft Christelijke feestdagen- Het Indonesische ministerie van gods dienstzaken heeft bekend gemaakt, dat op nationale, Islamietische en Christelijke feestdagen de regeringskantoren gesloten zullen zijn „Life" van deze week heeft 14 pagina's foto's met tekst over Indonesië. De bouwers denken in Amerika veel belangstelling te zullen vinden. De werf heeft voldoende capaciteit de jachten in serie te vervaardigen. Men meent zowel wat degelijkheid en sier lijkheid als wat prijs betreft te kunnen concurreren. Onze deviezenpositie zou ei mee gebaat zijn. BRITS KONINKLIJK PAAR IN 1952 NAAR AUSTRALIë? Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland overwegen in het voorjaar van 1952 een bezoek te brengen aan Australië, aldus heeft Robert Menzies, de Australische premier, meegedeeld. Vorig jaar reeds zou het Brits vor stelijk paar de reis heben ondernomen, maar deze kon. zoals men weet, niet doorgaan, omdat de koning absolute rust werd voorgeschreven wegens gebrek kige bloedcirculatie in de rechtervoet, waaraan later met goed gevolg een operatie is verricht. Het is meer dan 20 jaar geleden, dat de koning en de koningin Australië en Nieuw Zeeland be zochten. Nog steeds zoeken patrouille-vliegtuigen in het onherbergzame Canadese ter ritorium Yukon naar de Sky mast er, die in deze woestenij van sneeuw en ys nu al weer enige weken geleden, werd vermist. Herhaaldelijk moesten de zoekers zelf een noodlanding maken, zoals deze Dakota, die op een berg helling terecht kwam. Gelukkig kon de bemanning worden gered. Rond het atoom-,.geheim" Jacht op handlangers van Klaus Fuchs Lage aantijging aan prof. Einsteins adres In Londen werken Amerikaanse en Britse agenten van de contra-spionn-age op het ogenblik nauw samen om de ver bindingsmannen. die zorgden, dat de gegevens van Klaus Fuchs bij de Russi sche ambassade kwamen, in handen te krijgen. De Brits-Amerikaans-Canadese confe rentie over de atoom-energie, die Don derdag,- jl. in het Britse - atoomcentrum Harwell begon, is gisteren geëindigd Verschillende gegevens, die tot dusver Mooi initiatief van Zweden: Sanatoria opengesteld voor verplaatste personen Zweden heeft de internationale vluch telingenorganisatie te Genève aange boden om 150 verplaatste personen, die aan t.b.c. lijden, voor de verdere duur van hun leven in Zweedse sanatoria te verplegen. Genoemde organisatie zal 187.500 dollar bijdragen in de kosten, die Zweden voor deze mensen zal dragen. Amerikaanse mijnwerkers negeren Lewis' bevel Morgen besprekingen met de mijneigenaars. Ondanks het bevel van hun leider. John Lewis, zijn de 400 000 stakende mijnwerkers in de Amerikaanse vetkool- mijnen gisteren niet aan het werk ge gaan. Wat de plaatselijke vakbonds functionarissen voorspelden is dus uit gekomen: de arbeiders eisen eerst eer. collectief arbeidscontract en zullen pas dan het werk hervatten. Ook de eigenaars der mijnen hebben thans de uitnodiging van Lewis aange nomen om Woensdag a.s. te Washington1 opnieuw besprekingen te beginnen over deze contracten. Truman in 1952 herkiesbaar President Truman heeft te kennen ge geven zich voor de verkiezingen in 1952 opnieuw candidaat te stellen. Geredde Finnen op zijn Paasbest De geredde opvarenden van het Finse ss. Ksrhula zijn gisteren ondergebrachi 'in het Zeemanshuis te Amsterdam. Ze hadden nieuwe colberts en schoenen die zij op kosten van de Finse consul hadden ontvangen. De beide versteke lingen zijn ter beschikking gesteld van de Amsterdamse vreemdelingendienst. De anderen hopen zo spoedig mogelyk naar Finland terug te kunnen keren. geheim werden gehouden, zijn uitgewis seld, terwijl de atoom-ontploffingen Sowjet-Unie- een punt van bespreking zijn geweest. De Amerikaanse democratische afge vaardigde John Rankin, heeft een lags ntijging aan het adres van de bekende professor Albert Einstein gericht. Hij zet. dat Einstein een „oude bedrieger" een staat van-dienst dis1 handlanger der communisten. Prof. Einstein had, olgens hem. reeds lang uit de v.s. ge rezen moeten zijn. Rankin beweerde, dat de geleerde niets met de ontwikkeling de atoombom uitstaande had. Het is wel bekend, dat de V.S. het project eerst aanpakten, nadat Einstein, tijdens de oorlog, aan Roosevelt had geschreven, dat de vervaardiging van een atoombom mogelijk was en had gewaarschuwd, dat de Duitsers daarin ook zouden slagen. Rankin richtte deze aanval op de pro fessor, omdat deze een da'g tevoren ge zegd had, dat het een gevaarlijke illusie als men met de huidige staat der bewapening, veiligheid ziet in nationale bewapening. Binnen enkele dagen zal Einsteins euwe theorie, die de eenheid van vaartekracht en electro-magnetisme be helst, te Princeton iNew Jersey) worden gepubliceerd. Geleerden zeggen, dat hier- grote ontdekkingen kunnen voort vloeien. DAT aan mr S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, voor de duur van zijn werkzaamheden als hoofd van het Ned.j bureau voor het Europese herstelplan te Parijs, de pers. Citel van gevolmachtigd minister is verleend. DAT het ms- Uni-S van de Kustvaart unie te Groningen (293 ton) naar Zwe den is verkocht DAT versehilende personen Maandag om kwart voor acht over Hilversum 11 zullen spreken over het drogen van fruit DAT de Waal bij Tiel de laatste dagen bijna een meter per etmaal stijgt. DAT T. Ruiz y Ruiz benoemd is tol Ned. consul te Puerto Mexico. DAT enige zakken mastiek gisteren aan boord van de Muiderkerk in A'dam vlam vatten, doch het brandje spoedig geblust was. DAT de ANWB heeft verzocht verlich ting aan te brengen by de Deventer brug DAT twee inwoners van Bocholt door de Zutphense politierechter wegens smokkel van vier auto's tot resp. 15 en 9 maanden zijn veroordeeld en de zuster van een hunner is vrijgesproken. DAT binnenkort wordt begonnen de aanleg van de Zuid-boulevard Zandvoort en het slopen van vijf bun kers. DAT de St.-Crt. o.a. beschikkingen bevat over de vrijstelling van bijzonder invoerrecht op suikerhoudende produc ten en zelfstandigheden, alsmede betref fende verplichte inlichtingen over kunst mest. DAT aan de Bossche Rijksadvocaat mi G B. J- M. van Zinnicq Bergman op zijn verzoek per 3 Februari jj. eervol ontslag is verleend. DAT het s.s. Blijdendijk bij Vlissingen aan de grond is gelopen, doch zonder sistentie weer vlot is gekomen. DAT op Dinsdag 28 Maart de 81e Paas- veeteelttentoonstelling op de R'damse veemarkt wordt gehouden. DAT de Ver. t.b.v. de exploitatie der Groningse stadsschouwburg de eerste prijs niet toekende en de tweede uitreik te aan G. Griever te Appingedam het toneelspel in drie bedrijven ..Mit lege DAT het nationale park De Hoge Ve- luwe vorig jaar 250.000 bezoekers trok tegen 200000 het voorgaande jaar en 150.000 in 1947. Bekentenis de N.R.C. te berichten i der Waals op de dag een bekentenis heeft afgelegd. Eerlijk gezegd was dit ons reeds spoedig na de executie ter ore gekomen toen verzocht van dit feit geen melding te maken. Nu het feit intussen wel ter kennis van het publiek gebracht, bestaat er voor ons geen pleiding het langer te verzwijgen. Het is ons trouwens toch al niet duidelijk, larom mededeling van dit feit niet wenselijk moest worden geoordeeld. Wij hebben overigens de indruk dat de bekentenis van Van der Waals geen licht heeft geworpen op de vele zaken welke hem ten laste waren ge legd. Zijn aandeel in deze zaken was nmers reeds goeddeels duidelijk ge- orden. Wel heeft hij toegegeven, dat hij de man was voor wie men hem heeft gehouden- dit verband nog een mede deling te doen. welke wij met enige graagte doorgeven. Dat is. dat Van der Waals, naar ons verzekerd is, gestorven het besef van het grote leed. dat hij had teweeggebracht en met diep be rouw over zijn vergrijpen. Ja. men achtte het niet uitgesloten, dat hij voor zichzelf de verlossing had gevonden waar deze alleen is te vinden. Het is in ons land een goede gewoonte, dat grote soberheid wordt betracht bij de berichten omtrent de laatste uren van de ter dood veroordeelden. Wij menen ech- dat het met die soberheid niet in strijd is. wanneer wij van dit laatste met ingetogenheid melding maken. Surinaamse armbanden voor jarige mr Van Tets Indianen dansten op de Van Speyk Prins Bernhard woor.de gisteren een demonstratie 'oij in het militaire kamp n Paramaribo Hij gaf toestemming het ie naam Prins Bernhard Kampement te geven, 's Middags kwamen Surinaamse marktvrouwen de jarige mr W. van Tets (die de Prins als diplomatieke adviseur vergezelt) >1 oud-Surinaamse feliciteren. Zij boden mr Van Tets zilveren armbanden aan. Het hoofd van de Oranjeschool. M. Hijlaard. die reeds 22 jaar in dienst is. ontving de zilveren medaille van de orde van Oranje Nassau. Een groep Indianen voerde aan boord an de Van Speyk dansen uit. Zondagmiddag maakte de Prins een rondrit door Paramaribo. In de Palinen- zag hij een padvindersdemonstratie a de Prinses Beatrix-stichting voor ouden van dagen werd een honderd jarige aan hem voorgesteld. Rio de Janeiro in Brazilië is van plan, de Prins een luisterrijke onbvangst te be reiden Hij zal er morgen aankomen met het KLM-toestel „Koningin Juliana", dat speciaal voor dit doel naar Amerika is gevlogen. Hij zal drie dagen verblijven in het Copacabana-paleishotel. Tijdens zijn bezoek staan vele feestelijkheden op het programma. Zondeg vertrekt de Prins weer. Sint Anton verwacht de Koninklijke Familie Het Oostenrijkse plaatsje Sint Anton is zeer vereerd opnieuw te zijn uitver koren als wintervacantie-oord voor de Nederlandse Koninklijke familie. In het hotel Post heeft men het portret van het vorstelijk gezin in de hal neerge hangen temidden van de ski-groten, die in dit internationale sportcentrum roem hebben geoogst. In het plaatsje treft men toebereidselen om de leden van het Oranjehuis een zo aangenaam mogelyk verblijf te bezorgen. Oost-Sumatra heeft thans maatregelen aangekondigd tegen het door republi keinse machthebbers ingestelde dubbel- bestuur. Vergoeding Tsjechische protectoraatskronen Langdurige onderhandelingen tussen Ned. Bank en Tsjechische regering Tussen de Nederlandse Bank en de Tsjechoslowaakse regering lopen nu al n twee jaar moeizame onderhande en over de vergoeding van spoedig de bevrijding ongeldig verklaarde Tsjechische Kronen van het voormalige Protectoraat Bohemen-Moravië, welke het bezit zyn van Nederlanders, die gedwongen tewerkgesteld waren, dan wel gedeporteerd naar een concentratie kamp in het door de Duitsers gevormde Protectoraat. De Nieuwe Leidsche Crt. is thans in staat de gedupeerden de moge lijkheid van een goede oplossing dezer vooral het rechtsgevoel geweld aandoen de kwestie te berichten. Na de bevryding werd door de chef in het Militaire Gezag een Kon. Be sluit E 91 uitgelokt tot registratie van vreemd papiergeld. De repatriërende weggevoerde arbeids slaven en concentratiekampslachtoffers moesten hetzij aan de grens hetzij later bi> een deviezenbank hun „bezit" aan Marken, Tsjechische Kronen enz. afge ven tegen regu, dan wel laten registre ren. Onze Regering maakte onderscheid tussen hen, die vrijwillig en degenen, die gedsvongen naar Duitsland en de door Hitier bezette gebieden gegaan waren. Verdiensten in het Nazi-rijk verworven door vrijwillige dienstneming dan wel op andere min oirbare wyze konden door de Nederl. Staat niet gehonoreerd worden. m bevoegde zijde gaf men ons toe, dat niet aan alle bonafide Markenbezit recht gedaan is. Dat men daarover met zekere gelatenheid spreekt, moet ieder, die gelooft in de rechtstaat, met ergernis vervullen. Zoals men en terecht degenen, die als politieke delinquenten opgepakt waren en later volmaakt onschuldig ble ken, een billijke schadevergoeding uit keert, mogen de gedwongen tewerkge- stelden en concentratiekampslachtoffers althans op vergoeding van de door hen ingeleverde resp. aangemelde gelden aan spraak maken. Ten departemente van Financiën ver wees men ons ten aanzien van de kwes tie der Tsjechische Protectoraatskronen naar het hoofdkantoor der Nederland- sche Bank tc Amsterdam, waar men tot onze vreugde een open oog bleek te heb ben voor deze materie, die bovendien geenszins over enorme bedragen loopt, maar daarom principieel des te pijnlijker De Intrekking der oude Protecto raatskronen, zo vernamen wij, is in 1945 vier dagen tijds geschied, zodat de termyn van inlevering al verlopen was, toen de Nederlandsche Bank daarvan kennis kreeg. Het heeft twee jaar geduurd, voordat, 1947, met de Tsjechische regering on derhandelingen begonnen zijn over ver goeding der hier te lande geregistreerde bankbiljetten. Na langdurige besprekingen en brief wisselingen is men thans, bijna 5 jaar de bevrijding, zover, dat de Tsjechi sche regering in principe bereid is, on der de nodige waarborgen omtrent her komst der biljetten, coupures tot 50 Kronen te vergoeden. Omtrent de koers staat nog niets vast. Zy eist thans een reeks nadere In lichtingen en nieuwe lijsten omtrent de aangemelde grotere coupures tot 5000 Tsj. Kronen, zodat de hoop mag worden uitgesproken, dat ten langen leste deze oorlogserfenis definitief geregeld zal worden. De Nederlandsche Bank, afd. Buiten land, vraagt thans alle aangemelde Tsjechische Protectoraatskronen op, ten einde een volledig overzicht te hebben voor de eind-onderhandelingen, welke nog wel enige tyd zullen vergen. Ten slotte zy vermeld, dat de Tsjechi sche regering in eigen land de wegge voerde dwangarbeiders en concentratie kampslachtoffers (van het Hitlerbewind wel te verstaan!) In het algemeen zeer royaal heeft schadeloosgesteld! WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht temperaturen om het vries punt, morgen overdag onge- r dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt to 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 15 Februari. Zon op 756 onder 17.53; maan op 7.54. onder 15 5» uur. 16 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1