Hervormde Kerkbouw in Leidse buitenwijken geen overbodige zaak Dringende eis De tegenstelling „Krama-ngoko' NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 BOUWEN EIS BEWAREN Nieuwe centra zullen practische toepassing van wijkgemeente-systeem bevorderen Achtergrond van April-actie moet tot een offer leiden (Van een onzer redacteuren) HET IS BEKEND, dat de Ned. Hervormde Gemeente van Leiden zo spoedig mogelijk wil overgaan tot het doen bouwen van twee kerken, één ii buurt van de speelweide van de Professorenwük (Vredeskerk) en één in Morskwartier (Maranatha-kerk). In een gesprek, dat wg een dezer dagen met iemand uit Hervormde kring hadden, werd, toen het probleem van de ontkerke lijking en de vervreemding van de Kerk ter sprake kwam, de opmerking gemaakt, dat het bouwen van twee kerken in deze tyd en onder de omstandigheden, waarin de Leidse Hervormde Gemeente zich ten aanzien van de beschikbare kerkruimte bevindt, geheel overbodig zou z\jn. Wie zich onder de Hervormden in onze stad geregeld beweegt, zal merken, dat deze gedachte niet slechts by enkele per sonen heeft postgevat. Het aantal Hervormden in Leiden be draagt omstreeks 35.000. Men kan aanne men, dat er omstreeks 10.000 gezinnen zijn. Er is een kring vah rond 14 000 be lijdende leden, zodat men op grond var dit cijfer zou kunnen poneren, dat kerk bouw toch wel allernoodzakelijkst moet worden geacht- De Pieterskerk biedt namelijk 1750 zitplaatsen, de Hooglandse kerk 1450, de Oosterkerk 900, de Marekerk ook 900, de Kooikapcl 500 en het Mors- weglokaal 200. By elkaar dus 5700 zitplaatsen. Echter is de onkerkelijk heid onder hen, die belijdenis des ge- loofs hebben afgelegd, niet aan de lage kant. Men neemt aan, dat onge veer 5000 Hervormden 's Zondags de kerken bevolken. Het komt in ieder geval nooit voor, dat alle kerken tjokvol zijn. Dus: de toekomstige kerkbouw vindt niet zijn oorzaak in een acuut tekort aan kerkruimte. Er zijn er voor wie het dan een uitge maakte zaak is, dat kerkbouw tot de overbodige dingen behoort, temeer daar het kerkbezoek, niet alleen in Leiden, nog steeds terugloopt. Twee nieuwe ker ken vragen bovendien tonnen geld er zou het niet beter zijn de offers der ge meente aan iets anders te besteden? Wij hebben gemeend op deze gedachte te moeten reageren, vooral ook nu in Leiden staat voor de grote Hervormde kerkbazar, die, zoals bekend, in April alle zalen van - de Stadsgehoorzaal za! worden gehouden en waarvoor in ver scheidene kringen reeds met koortsach tige ijver wordt gewerkt. Allereerst dient men wel In het oog te houden, dat Leiden in de toekomst sterke uitbreidingen zal ondergaan. Wij denken bij voorbeeld aan het grootse plan voor de Rodenburgerpolder, wa de toekomst vele honderden woningen zullen worden gebouwd (tussen Burggra- venlaan en Kanaalweg), en aan de reeds aan de gang zijnde woningbouw in de Mors. Het zou voor vele bewoners van de nieuwe Rodenburgerwijk ongetwij feld niet meevallen des Zondags naar de Hooglandse kerk te moeten gaan (om van de andere kerken, die nog verder liggen, maar niet te spreken). ------ Reeds in 1943 heeft de Kerkeraad uitgesproken, dat het noodzakelijk is zo spoedig mogelijk te komen tot kerkbouw in de Profcssorenwijk (cn in het Morskwartier). Toen was dus nog niet eens het oog gericht op de Rodenburgerwijk. Het bestaande nieuwe gedeelte en het omliggende oudere stadsdeel hebben naar de me ning van de Kerkeraad al recht op een kerk met bijbehorende wijkgc- bouwen. In de Mors is de huidige situatie even anders, omdat men daar een noodgelegenheld heeft om bijeen te komen. Maar dan ook maar een zeggen de predikanten Aan de wijkpredikanten der Leidse Hervormde Gemeente en aan de predi kant voor het bijzondere kerkewerk heb ben wij gevraagd, of zij in enkele zin nen hun menig wilden weergeven ten aanzien van het vraagstuk van de kerk bouw en de actie, die in April zal wor den gehouden. Helaas was het niet mo gelijk ds D. J. Vossers, die thans in ver band met een lichamelijke ongesteldheid buiten de stad vertoeft, deze vraag te stellen. Wij ontvingen de volgende ant woorden: Ds. H. J. van Achterberg: „Als de stad naar buiten groeit, kan de kerkelijke gemeente niet binnen de singels bl'j- ven. Tonen de eeuwenoude Gothiscne stadskerken aan, dat de Kerk met zicli draagt de oudheid der eeuwen, de nieuwe wijkkerken geven blijk, dat de Kerk dit doet zonder te verouderen Ds J. de Wit: „De kerkbouw-actie kan ook gezien worden van uit de ver woordelijkheid der gehele gemeente voor de delen der gemeente, om zr J~ practlsche toepassing van het ten der wijkgemeente met eigen v kerk enz. te bevorderen." Ds M. Ottevanger: „Nu bij de komende decentralisatie van de gemeente iedere wijk eigen kerkelijke verantwoorde lijkheid ontvangt is het een dringende ei9, dat in verschillende wijken, die daarvoor in aanmerking komen, nieu- de kerkgebouwen verrijzen. Daarom moge iedere actie, die zich ten doei stelt dit te bereiken, ons welkom zijn." Ds J. Swijnenburg: „De bazar kan een eerste stap zijn op de weg naar een nieuwe ontwikkeling van de Hervorm de Gemeente van Leiden. Maar op de eerste stap moet een tweedé volgen" waarachtige bezieling voor de ge meenschappelijke zaak, die tot een vrijwillig offer leidt." Ds P. W. Spruyt: „De gemeente van Jezus Christus te Leiden moet waak zaam zijn. Deze waakzaamheid maakt de gemeente paraat. En een parate ge meente heeft de plannen en gelden klaar om by elke uitbreiding van de stad te zorgen voor de bouw van ker ken en andere localiteiten die voor het werk van de Kerk nodig zijn. Daarom als één man er voor gezorgd, dat mede door de bazar voor de kerkbouw bij de plannen ook de nodige gelden komen." Ds M. W. J. Geursen: „Wij leven in een tyd, dat de massa niet meer naar de Kerk toe komt. Daarom moet de Kerk naar de mensen toe. Kerkbouw in onze buitenwijken is dus een zaak van zijn of niet-z^n voor de Kerk." noodgelegenheid! Ieder, die zich moeite heeft geeeven zich de moei lijkheden betreffende d"e geestelijke arbeid in deze wijken voor te stellen, zal achter het standpunt van de ker keraad moeten staan. In ontkerkelijking en vermindering vai het aantal kerkgangers mag men geen aanleiding zien een grote stadswijk v, in de geestelijke bearbeiding op zichzelf al moeilijkheden oplevert, zonder ker kelijk centrum te laten zitten. Wil de Kerk haar greep op de massa verliezen, dan is het nodig in kleine meenschappen centra te stichten, die de mensen trekken en vanwaaruit het ker kewerk in al zijn schakeringen kan worden verricht. Het contact tussen de Kerk en haar leden zal dan steviger kunnen zijn. Het werk zal kunnen bogen op een plek waar me.n elkaar in eer geschikte sfeer en gemakkelijk kan ont moeten- Wij denken terug aan de viering var het 75-jarig bestaan van de Chr. wijk- vereniging „Levendaal." Hoe vaak is he! in die feestweek niet gememoreerd, dat ds De Wolff, de stichter, in de oprich ting van „Levendaal" het middel heeft gezien om mensen met het Evangelie in aanraking te brengen en hen ook vast te houden. Hij Ihad immers een gebouw1 Een plaats, waar de krachten zich kon den concentreren. Ook toen leefde men in een tijd, dat de massa niet meer naar de kerk kwam. En dit hield voor ds De Wolff in, dat de Kerk de mensen moest vangen. Aan haar dus de actie! Wij wijzen in dit verband ook op de uitspraak van een der Hervormde predi kanten bij dit artikel, die o.m. zegt: „Kerkbouw in onze buitenwijken is eer zaak van zijn of niet-zijn voor de Kerk.' Ook nu, juist nu klinkt de oproep: de Kerk moet naar de mensen toe! Bouwt dan posten! Voor de Professorenwijk zal dit om. betekenen, dat ,,'t Prof ie" zijn ruimte niet meer voor kerkelijke doeleinden beschikbaar hoeft te stellen (wat een noodtoestand). En voor het Morskwartier, dat de godsdienstoefeningen niet meer in de „koude" gymnastiekzaal .'van de Chr. school hoeven plaats te vinden. Het bete kent echter nog veel me^'r. Hoé is het werk in het Kooïkwartier niet geïnten siveerd en uitgebouwd na dè opening van Kooikapel en wijkgebouw „Irene-" Zoals men weet, heeft men in ker- keraadskringen reeds vele bespre kingen gewyd aan het systeem van wykgemeenten. Men wil de grote Gemeente verdelen in een aantal kleine, met een eigen kerkeraad, met een eigen verantwoordelijkheid dus. In andere plaatsen van ons land is dit reeds ingevoerd. En niet zonder resultaat! De gemeenschapsgedachte leeft er sterker en het verantwoor delijkheidsbesef neemt toe. Wil de practische toepassing van het systeem der kleine gemeenschappen in sterke mate bevorderd kunnen worden, dan is de eigen wykkerk als hart der wijkgemeenten onontbeerlijk. De bazar. De kerkbouwbazar heeft tot doel het fonds, dat na de bevrijding in het leven werd geroepen, te versterken. De me ningen over het middel van de bazar voor kerkbouw lopen nogal uiteen. De één vindt de gedachte, dat straks een klein brokje van de Vredeskerk tol stand komt dank zij de aantrekkingskracht een schie'.tent, een rad van avon tuur of een grabbelton, een beetje wrang, terwijl de ander er van overtuigd is, dat een bazar vooral in dit geval niet gemist kan worden. Het betreft hier immers een belangrijke stoot in de goede rich ting. Wij geloven niet direct, dat een bazar tot de ongunstige verschijnselen van de moet worden gerekend. Er wordt op 'an gebieden veel gevraagd en het leven is beangstigend duur. In deze om standigheden is het toch te begrijpen, dat de 'beurzen der mensen pas royaal open gaan, als zij in de gelegenheid worden gesteld iets te geven. En waarom men die gelegenheid, ook wanneer het gaat om kerkbouw, niét zö., attractief mogelijk maken? Een bazar Zak ongetwij feld meer resultaten oplevereh dan een collecte aan de uitgangen der kerken. De kerkbazar heeft ook dit) voordeel, dat de gehele gemeente nu fret het pro bleem in aanraking wordt gébracht. Hier is een middel om de mensen; activiteit bij te brengen. Activiteit.'Eeri Ivan de belangrijkste elementen. De' bazar een zaak van de hele gemeente. Weliswaar zijn er in totaal negen kleine comité's gevormd, die het contact met de grote gemeente verzorgen en de belangstelling voor de bazar levendig houden, maar hei welslagen van hun werk is toch altijd afhankelijk van de medewerking van hen bij wie de dames aankloppen. Enige dagen geleden zijn circulaires verspreid, waarin werd gevraagd een gave, in geld of in natura, af te zonderen. Tientallen dames gaan thans langs de huizen om antwoord te halen. In een gesprek met mej. J. B. Locber, secretaresse van hét bfrtar-comité, deelde zij ons mee, dat het resultaat van deze actie niet onbevredigend is. Natuurlijk stuit men hier en daar op soms wel heel grote bezwaren en teleurstellingen worden de dames niet bespaard, maar daarop is gere kend. Als we eenmaal contact heb ben, kunnen de mensen een spon taneïteit opbrengen, die we zeker niet hadden venvacht, aldus mcj. Loeber. Over de inrichting, van de bazar die tussen twee haakjes ook stevig wordt voorbereid'door verscheidene verenigin gen kunnen we reeds het volgende In de grote benedenzaalvan de Stads gehoorzaal komen de verkoopstands met handwerken, huishoudelijke artike len, levensmiddelen enz. te staan. De attracties zullen worden ondergebracht in een van de bovenzalen. In deze zaal wil men namelijk alle lawaai (van schiettent, rad van avontuur e.d.) concentreren. Terwijl in de tweede bovenzaal filmvoor stellingen zullen 'plaats hebben.- De verwachtingen over het aantal be zoekers zijn vanzelfsprekend verschil lend- Ook hebben wij al een stuk of wat opbrengsten gehoord, variërend var. f 10.000 tot niet minder dan f30000! Er zijn nu eenmaal pessimisten en optimis ten. Dat hindert niet, als allen maar meewerken. In ieder geval demonstreren al deze gissingen, dat hier en daar de bazar-geest onder het kerkpubliek al aardig begint door te dringen. Dat is ook de bedoeling. Want de 18de. 19de en 20ste April moeten een groot succes worden. Dit kan als men de achtergrond der heel gewone en alledaagse dingen" maar niet uit het oog verliest. Forensen krijgen goed kopere spoorkaarten Van Maandag af worden enkele spoor wegtarieven verlaagd, ómdat vooral de houders van trajectkaarten op korte af standen door de verhoging van 1 Fe bruari zijn getroffen. De herziening geldt maandtraject-kaarten voor een afstand van minder dan 14 km, weektraject- kaarten voor maximaal15 km, jeugd- trajectkaarten beneden 13 km en gewone weekkaarten beneden 16 km. De nieuwe orijzen blijven toch hoger dan vóór 1 Februari en gelden met terugwerkende kracht tot die datum, behalve voor ge wone weekkaarten. De terugbetaling ge schiedt bij inlevering of verlenging van het abonnement. Geveilde percelen Woonhuis Waardgracht 9: in bert: f1580, koper de heer A, Reijngoud q.q. te Leiden voor f 1581,-Woonhuis Geere- gracht 20: in bod: f2350, koper de heer J. F. Lefeber q.q. te Leiden voor f2410 Herenhuis met tuin Haagweg 38 is uit de hand verkocht. 3de Bloemlust-editie te Lisse begint Dinsdag Voor de laatste maal in dit seizoen Dinsdag a.s. opening tentoonstelling „Bloemlust"!!! Daar aan de Grachtwi Lisse zal het dan voor de derde maal in dit seizoen bloemenfcest zjjn. En vooi de laatste maal. Om twee uur zal mr J Th. Bonnerman, directeur-generaal var de landbouw, het startschot het lucht ruim in-knallcn. En naar in doorgaan: wei-ingelichte kringen wordt beweerd, zal deze derde „editie" van „Bloemlust" je van hèt zy'n. Men hoort vertellen, dat er van de 1400 vierkante meter tentoonstellings ruimte, nog.maar een schijntje ove Er is één inzender, die de vriendelijke hoeveelheidven 200 kisten hyacinten zal neerpolen, terwijl een andere hya cinten-specialist 25 manden, waarin dil bolgewas decoratief verwerkt wordt, ter toon zal stellen. Verder komen er no| twee grote inzendingen dubbele tuLpen uit Noordwijk; een inzending uit de An- na-Paulown-a-polder; massale hoeveel heden narcissen: een keur van Darwin- L.T.C. gaf heel goede jubileumuitvoering in „Den Burcht" In samenwerking met „Excelsior" De Leidse Turnclub LTC heeft zich in haar nog korte bestaan de club viert dit jaar haar eerste lustrum al menig maal onderscheiden. Gisteravond heeft ze dat op haar uitvoering in de grote zaal van „Den Burcht" weer gedaan. Er werd gymnastiek van de bovenste plank te zien gegeven. Dat daaraan de leidster, mevrouw Ans Holt®Kellenaers het leeuwendeel heeft gehad, behoeft nauwelijks betoog. Ook ditmaal werkten heren van „Excelsior" aan deze uit voering rpee. Zy stonden onder leiding van Jacques Pommer, die evenals mevr. HoltzKellenaers een uitstekende naam in de Nederlandse turnwereld heeft. dames Metz, Van Vondercn, Vos. Van OudgaardenVos en HoltzKellenaers. Wel slaagden niet alle oefeningen geheel, maar toch vielen de prestaties, die onder ademloze stilte werden uitgevoerd, De omstandigheden, waaronder L.T.C. „Excelsior"1 gisteravond moesten wer- ;n, waren allesbehalve benijdenswaar- jg. Eens temeer kwam het schrijnend zalentekort in Leiden tot uiting. De grote zaal van „Den Burcht" leent zich voor gymnastiekudtvoerinigen. De .„„..te, die voor de uit te voeren oefe ningen over blijft, is absoluut te klein. i over andere omstandigheden maar zwijgen, Jat L.T.C. niettegenstaande deze han dicap toch tot goede prestaties is geko men, pleit te meer voor haar. De kleu ters amuseerden zich uitstekend met hun spelletjes, de meisjes" gaven blijk voor- :ns te zijn de voetsporen "van haar leidster te willen drukken en de dames lieten zich van haar béste zijde zien. Het hoogtepunt inhaar optreden lag ngelwyfeld in de oefeningen aan de venwichtsbalk. Hieraan namen deel de Anti-huurverhogings-comité een zaak van communisten Ook te Leiden op grote schaal handtekeningen- actie te verwachten Op 29 Januari j.l. werd te Amsterdam een landelijke antd-huurverhogings-con- ferentie gehouden. Aan de oproep, die tot de arbeidersorganisaties en vakver enigingen' werd gerieht' zich bij deze. actie aan te sluiten, gaven slechts de E.VC en Ned. Vrouwenbeweging ge hoor. Gisteravond vond in café 't Raedt- huys" een contactvergadering plaats het initiatief-comité Leiden. Een lid het Haagse anti-huurverhogings-comité Voerde er het woord., -Spr, zag de huurverhogingskwesitie als een- politieke en viel de regering niet alleen op dit terrein, maar ook en spe ciaal op het gebied van- de landsverde diging aan. De kleine huiseigenaren, dip als buffer staan tussen de huurders er de regering plus de grote maatschap pijen (bezitters van huizen in het groot), moeten maar voor de ondergang behoed worden door vermindering van het iitair budget. Spr. uitte zich nogal scherp; zo waagde hij van de „weelde, die rijke fa brikanten en een stelletje graven en- gra vinnen bij de rallye van Monte Carlo demonstreerden", ook ten koste va kleine huiseigenaren: en van de „rr ter, die ook niet iedere dag bruin brood eet". SPAARBANK COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Rapenburg 63 Leiden. DE SPAARBANK VOOR IEDEREEN Inaugurele rede van prof. dr E. M. Uhlenbeck houdingen steeds gecompliceerder zijn e Bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar in de Javaanse taal en letter kunde aan de Leidse universiteit sprak M. Uhlenbeck een rede uit over de tegenstelling „Krama ngoko." Met het woord „krama" Is men In de Javaanse spraakkunst gewoon de rem- plaganten aan te duiden van een aantal woorden, die vroeger alleen voorgeschre- en waren, wanneer de spreker zich •endde tot een naar Javaanse normen sociaal hoger staand persoon. In de te genwoordige tijd, waarin de sociale ver- Uitreiking „kolengulden" Op Maandag 13 Febr. wordt de^. „Ko lengulden" tegen inlevering van bon 544 uitgereikt aan de letters U t/m Vin Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters De Bruyne, Hartman. Simons en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 11 Februari 13 uur, tot Zaterdag 18 Febr., 8 uur, waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, Tel. 20085. de bepaling der sociale positie tussen de gesprekspartners steeds moeilijker is ge worden, worden zy bovendien gebruikt in gevallen, waarin de spreker op een gelijk of zelfs duidelijk hoger sociaal niveau staat dan de toegesprokene. Met de term „ngoko", d.w.z. met „jij" spre ken duidt men in de spraakkunst die woorden aan, die zulk een krama-part- ner naast zich hebben. Voor het Javaans geldt de noodzaak tot hernieuwde beschrijving veel sterker dan voor de verschillende Westeuropese talen, die al zo lang in het centrum der belangstelling staan. De nieuwe hoog leraar achtte het daarom van betekeni: deze Javaanse taaisoorten te bezien er wel vanuit structureel gezichtspunt. Te vens was spr. hierby in de gelegenheid om van een aantal aan velen bekende taalfeiten de structurele taalbeschouwing nader te illustreren. Prof. 'Uhlenbeck richtte zich tenslotte ook tot zyn Indonesische medëwerkèrs en docenten der universiteit 'van Indo nesië en hoopte, dat het contact met hen bewaard zou biyven. De Neder landse studenten hoopte spr. te brengen tot waardering van het nieuwe 'Indo nesië als geiykwaardige partner. Spr. was ervan overtuigd, dat ook- nu nog de Indonesische overheid met vreugde een ieder ontvangen zal, die met toe wijding en zonder zich zelf' te-zoeken in samenwerking met anderen, van welk ras ook, zijn best© krachten hiervoor ?wil inzetten. gracht, een actie voor het verzamelen van handtekeningen te verwachten. Bo vendien spoorde de Haagse sipreker zijn ongeveer twintig toehoorders aan tol mondelinge actie onder kennissen en leden van diverse veY-tóigirtgen. terwijl hij een „in beweging komen van het volk" voorspelde, wanneer aan de eisen van het comité geen gehoor zal worden gegeven. Dat spr. de illustraties van zijn bewe ringen uit „De Waarheid" haalde, die „toevallig" voor hein lag, behoeft wel geen betoog. loven. Ze getuigden oefenen. Heel aardig was ooik het nummer „Liedje" voor dames. .Medewerking hier bij verleende een zangklasse van R!ek Meyering uit Lisse. Op de tonen van .Zwaluw" van C-ath. van Rennes werden rhythmische oefeningen uitgevoerd. Gewaardeerde afwisseling werd ge bracht door de heren van „Excelsior", die, o.l.v. Jacques Pommer, prachtige staaltjes aan de hoge brug weggaven. Iets moet ons nog aan het adres van L.T.C. van het hart. Volgens ons zou het aanbeveling verdienen, de duur van de oefeningen, vooral die van adspirar.ten en meisjes iets te bekorten. Mej. T. Cebol, de presidente, hec'te aan het begin van dé avond speciaal wel kom afgevaardigden van zustervereni gingen. de heer A. Metz, voorzitter van de Turnkring Leiden en omstreken e.a. Ze schetste het ideaal van L.T.C. cn bracht hartelijk dank aan de leidster en leider. Beiden ontvingen een geschenk Huldiging In de pauze. In de pauze mocht het bestuur van L.T.C. zeer waarderende woorden in ont vangst nemen van de heer A. Metz, die tevens een fraaie medaille aanbood, van de heer Kettenis, penningmeester van „Excelsior", die zijn woorden vergezeld deed gaan van een fraaie bloemenmand en van vertegenwoordigers(sters) van zusterverenigingen. Mevrouw Kellenaers- Holtz voerde nog mede namens de andere, apriehtsters van L.TiC., die, volgens da woorden .van de heer Metz, zich re hadden geroerd voor de geboorte van club ze deden aan een uilvoering i de kring mee in een wit shirt met groot vraagteken er op 'het woord overhandigde hetbestuur een map niet briefpapier. Afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Banketbakkersvereniging in 't goud Op 20 Februari wordt dit feit gevierd DE AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN van de Ned. Banketbakkersver eniging zal op 20 Februari a.s. 50 jaar bestaan. Op die dag is het een halve eeuw geleden, dat de heren H. Kreunen en G. Rijgers, beiden uit Amsterdam, en de heer T. J. Willemse te Leiden, het initiatief namen tot oprichting van de af deling. En met succes. Op de oprichtingsvergadering lieten 19 bankethakkers zich noteren als lid. Twee van hen, n.l. de heren G. Hulst te Leiden en G. Bots, thans te Breda, zyn nog in leven. Met de N.B.V streefde de afdeling 120 Februari a s, wordt Leiden en omstreken naar een eigen „Het Gulden Vlies" chocolade-fabriek. In 1902 werd deze. onder de naam „Union", te Haarlem gebruik genomen. Maar de afdeling had nog een ideaal- Ze was en is er nog op uit. de vakbekwaamheid op te voeren. Speciale cursussen in de siervakken wer den en worden georganiseerd en de resultaten daarvan bleven niet uit. Thans worden pogingen aangewend om te komen tot een vakschool voor banket bakkers. als onderdeel van de Leidse Am bachtsschool. De primeur in Nederland had de afdeling Leiden en omstreken met de taartenactie, vlak voor Moeder dag. Dan worden ongeveer 100 kostc- lüke taarten aan de kraamafdelin- gen van de drie Leidse ziekenhuizen bezorgd. Reeds enkele malen heb ben wy van naby kunnen constate ren. welk effect deze actie sorteert. Werd het eerste bestuur gevormd door de heren T. J. Willemse, voorzittér en G. Bots. secretaris-penningmeester, het huidige bestaat uit de heren M. J. Felis, voorzitter, W, F. v. d. Reyden, secreta ris, C. Peterse, penningmeester, K. Bron, Katwijk, tweede voorzitter, en J. H. Boereboom, tweede secretaris. W. F. v. d. Reyden in 't zilver Voor de heer W. F. v. d. Reyden brengt het gouden jubileum een zil veren jubileum mee. Hij is n.l. 25 jaar secretaris. In die tyd heeft hy zeer veel voor de afdeling gedaan. Baanbrekend werk verrichtte ook de heer Jac. Speet die meer dan 25 jaar voorzitter van de afdeling was. By zyn heengaan in 1940 werd hy tot ere-lid uitgeroepen. Natuurlyk gaat het gedenkwaardige jubileum niet zonder meer voorbij. Op Kinderkampen Reeds nu beraamt de afdeling Leiden in de Ned. ver. van ex-politieke ge vangenen (uit de bezettingstijd) pl; ien voor de kinderkampen in de zomej /an dit jaar. Kinderen van 10 tot 14 jaar zullen hieraan kunnen .deelnemen en aan de ouders is verzocht zich nu al voor het spaarfondsje op te geven, .'onge ;en, die voldoende verantwooi dyk- heidsgevoel hebben om de taak vt lei der of leidster op zich te nemen, kunnen zich, indien z\j Interesse hebben voor deze kampen, in verbinding stellen met het secretariaat: Stieltjesstraat 35. receptie gehou den. Daarna volgen een souper en een intieme feestavond. In Maart zal ook het Leidse publiek bij de festiviteiten wor den betrokken, in de vorm van een spe ciale attractie. Bovendien wordt er in April, na afloop van de cursussen, een jubileum-show georganiseerd. Mede in verbpnd met het gouden jubi leum van de afdeling zal het jaarlijkse congres van de N.B.V. van 57 Juni a.s. in „Den Burcht" worden gehouden. De N.B.V. bestaat dan 65 jaar. Vanzelfspre kend heeft de Leidse afdeling voor die tijd nog veel voorbereidend werk te ver richten. en Triumphtulipen, terwijl 'ook Tulipa's uit Afghanistan hun vlammende kleu ren zullen doen uitschieten. Kort ge zegd: men schijnt de arrangeur, de on volprezen heer v. d. Lee. die opdracht heet te hebben een rechtlijnige aanleg met waterpartij in elkaar te timmeren, voor een zo groot mogelyke portie moei lijkheden te wil'len plaatsen. Ook het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse zal weer een weg wijzer zijn voor de cultuur. De beste inzendingen van de huisbroei zullen to nen. wat er door de liefhebber met een voudige middelen bereikt kan worden. Het Residentie Orkest Het 6e abonnementsconcert van het Residentie Orkest te Leiden op Donder dag a.s. in de Stadsgehoorzaal wordt ge leid door de Franse gastdirigent André Cluytens. De heer Cluytens is voor Lei den geen onbekende: men zal zich zeker het prachtige concert herinneren, dat hy in 1948 in de Stadsgehoorzaal met zyn eigen orke9t, het orkest van de Société des Concerts du Conservatoire uit Parys, heeft gegeven, in uitwisseling methet Residentie Orkest, dat indertijd te Parijs cóncerteérde. Het programma, dat de héér Cluytens ditmaal zal uitvoeren, vermeldt de vol gende werken: Ouverture „De getemde Feeks" van Joh. Wagenaar, het Piano concert nr 5 in Es van Ludwig van Beethoven en tot slot de „Tableaux d'une Exposition" van Modeste Moussorgsky in de orchestratie van Maurice Ravel. So liste is de Franse pianiste Janinë Da- costa, die reeds in het vorige seizoen met groot succes in de Sleutelstad optrad. Leger des Heils te Leiden Kommandant A. C. Beekhuis, de voor malige leider van het Leger des Heils in Indonesië, komt a.s. Donderdag 16 Febr. naar Leiden voor het houden van een bij zondere heiligingsdienst in het gebouw aan de Hooigracht. VISSER1JGOLF De teruglopende vangsten van de „ver re" trawlers hebben niet alleen schippers en reders aan het piekeren gezet, maar ook op het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek, dat over een aantal labora toria voor de diverse takken van visserij beschikt met vatte dit woord „labora toria" niet te groots op; het is er behel pen hebben de biologen het voorhoofd gefronst. Daar is onder meer dr Havinga, de leider van dit instituut, die een idee in uitwerking heeft dat wellicht de half lege visruimen van de laatste tijd kan helpen opvullen. Tot nu toe werd de zogenaamde bij- vis", die de trawlers aan de rand van het Noordzeegebied buitmaken, overboord gezet; daar was toch geen markt voor te vinden. Voor de vismeelfabrieken zijn deze soorten echter wel degelijk te ge bruiken, nog daargelaten dat de rood- baars bij voorbeeld (uit de contreien der Witte Zee) door de Poolse consumenten eenparig geprezen wordt. En dr Havinga ging dus van de veronderstelling uit, dat het mogelijk moet zijn de „bijvis" aan te voeren, zij het dan uitsluitend voor de vismeelfabricage. In theorie klinkt dit heel aannemelijk, maar de praktijk moet de uitvoerbaarheid nog leren, want het eerste schip dat zich „vol" vangt met bijvis, de Hermanis nog op zee. Er ligt echter een kans dat de schepen hun kosten drukken door de tot nu toe overboord verdwijnende bijvis aan te voeren: als ze immers op zee zijn kun nen ze de ruimen aanvullen met een ar tikel dat ongetwijfeld de kosten opbrengt, want vismeel blijft nog steeds een schaars en gewild product. De overheidssteun die aan een experi ment wordt gegeven, wordt dr Ha vinga zal ook verder deze zaak in het oog houden is verheugend te noemen. De zeeën van Europa raken echter leegevist. Al komt er zo nu en dan wat tong uit de Duitse Bocht, de vloot zal andere wateren moeten zoeken of nieuwe methoden moeten uitdenken. Waar inmid dels aan gewerkt wordt, want de „zweef- trawl" is zo langzamerhand aardig op weg verwezenlijkt te worden. Burgemeester W. Warnaar sprak voor Chr. Emigratie-Centrum, afd. Leiden o 7 Emigreren is een harde zaak Het Ohr. Emigratie-Centrum, Leiden, hield gisteravond in „Predi! een. em'igratievergadermg. Nadat de heer P. Star de vergadering had geopend, sprak de heer W. Warnaar, burgemt van Waddinxveen, over emigratievraag- stukken. Spr. wilde twee vragen beantwoorden ten eerste: Is emigratie noodzakelijk? ten tweede: Is emigTatie verantwoord! Wat het eerste punt betreft, algemeen is men van de noodzakelijkheid overtuigd, maar toch zal men het derlandse' volk telkens de werkelijkheid moeten voorhouden. Men heeft nog werk en vindt de toestand zo Slecht nog niet In de laatste honderd jaar is de bevol king van Nederland evenwel verdrievou- Internationaal Jeugdverkeer World Friendship Association Kort geleden heeft er een belangrijke en verheugende concentratie plaats ge vonden tussen de twee belangrijkste ver enigingen op het gebied van internatio naal jeugdverkeer, de Vereniging Internationaal Jeugdverkeer en de World Friendship Association „Nederland", de afgelopen jaren werkten beide enigingen naast elkaar op het gebied internationale correspondentie, uitwisse ling, ontvangst van buitenlandse jeugd groepen enz. Na reeds in het afgelopen jaar nauw met Internationaal Jeugdver keer te hebben samengewerkt, heeft het bestuur van de Stichting World Friend ship Association „Nederland" besloten deze stichting te liquideren en de leden te adviseren zich aan te sluiten by In ternationaal Jeugdverkeer. Zulks is middels geschied; de meeste leden de World Friendship Association Internationaal Jeugdverkeer c gegaan, terwijl enige bestuursleden de World Friendship Association in het hoofdbestuur van Internationaal Jeugd verkeer zyn opgenomen. Deze ging, opgericht in 1931 en aangesloten bij de F.I.O.C.E.S. („Fédération Inter nationale des Organisations de Corres- pondances1 et Echanges Scolaires") is thans de enige grote nationale ging, die zich speciaal op dit werk toe legt. Zij heeft plaatselijke groepen, ter wijl het in de bedoeling ligt in ver schillende plaatsen officiële ontvangst commissies van vertegenwoordigers uit de burgerij op te richten. Verder is de samenstelling van een Raad van Advies n voorbereiding. Het Centraal bureau der vereniging is jevestigd te Leiden, postadres Postbox 27; voorzitter is dr J. J. E. Hondius, rector van het eerste Vrijz. Chr. Lyceum Den Haag en Privaatdocent aa Gem. Universiteit van Amsterdam. Chr. Hist. Jongerengroep maakte wandeling door het sociale vraagstuk Klaar betoog vau de heer D. Hendriks De heer D. Hendriks heeft gisteravond met de Glir. Hist. Jongerengroep Leiden in een van de gezellige bovenzalen van het wijkgebouiw „Rehoboth" een his torische wandeling gemaakt door het so- c a ie vraagstuk. In het begin van zijn systematische In leiding wees hij op de slavenarbeid in Sparta en Rome en de daaraan verbonden verminder.ng van de arbeidswaardering. Door de kruistochten kwam een eind aan de slavernij in deze gebieden. Voorts stond hy stil toy het ontstaan van het ambacht,' het gildewezen en bepaalde ideologieën zoals het liberalisme, de theorieën de utopistische socialisten en die van Karl Marx. De mensen van het „Reveil" in ons land hadden oog voor de sociale nood, waarin de maatschappij verkeerde. In 1871 werd het algemeen Nederlands werkliedenverbond opgericht, dat aan vankelijk een Christelijke inslag had, maar waarin de Christelijke idee vrij spoedig vertraagde. Zodat in 1876 Patri- "um ontstond. Naast deze organisatie richtte de werkmansbond zich op en uit deze twee is eigenlijk het C.N.V. voort gekomen.' Met nadruk heeft de heer Hendriks er op gewezen, dat de gedachte van de bc- dryfsorganisatie reeds In 1874 door dr A. Kuyper is verdedigd. De S.D.A.P. kwam jaar later tot stand. Ds Talm» noemde een groot pionier, die op de arbeids bescherming, de arbeidsverzekering en de arbeidsovereenkomst de volle nadruk heeft gelegd. Uit de discussie en de hersengymnastiek bleek wel. dat de jongeren met grote dacht het betoog van de heer Hendriks hadden gevolgd. Het programma na d( pauze was, zoals gewoonlijk, zeer geva^ rieerd. De eerstvolgende vergadering vindt plaats op 1 Maart a.s. Begin Maart zal ook een toogdag worden gehouden. Nadere bijzonderheden hierover volgen nog. Kinderkoor „Ex Animo" Op Woensdag 22 Februari a.s. zal de jeugd van „Ex Animo" weer acte de présence geven. Zowel het kleuter- en kinderkoor als het jeugdkoor zullen me dewerken. De hoofdschotel wordt ge vormd door het gecostumeerde zangspel „Spel der seizoenen". De begeleiding is in handen van de pianiste Rie Beute. De opvoedkundige, wetenschappelijke r culturele organisatie van de Verenig de Natiën, heeft een verdrag opgesteld voor de afschaffing van invoerrechten en contingenteringen van films, gramo- foonplaten, projectieplaatjes, atlassen en aanplakbiljetten, daar deze middelen zyn voor bevordering der algemene ontwik keling. di.gd en de laatste vijf trig jaar verdub beld. De eerstkomende tijd zal men moe ten rekenen op een geboorte-overschot van 150.000 zielen per jaar. Dezen zullen allen werk en brood moeten hebben. Hier komt nog bij, dat in de tijd, dié achter ons ligt, onze welvaartsbronnen er niet beier op geworden zijn. Emigratie is niet de enige manier om dit vraagstuk op te lossen. Ook door in poldering, het winnen van cultuurgrond en industrialisatie zal aan velen arbeid gegeven kunnen worden, al moet men hierby ook weer niet vergeten, dat er veel grond nodig is voor. huizenbouw, sportvelden enz. Ondanks dit alles is er geen reden om pessimistisch te worden. Er zijn nu een maal dingen, die zich niet laten bereke nen. en bezorgdheid is g?en Christelijke eigenschap. Bij de emigratie is er een verani v/oor- delijkheid voor de overheid. Zij heeft 'e zorgen voor het welzijn van haar onder danen en daarom mag zij hen riict zo maar op goed geluk laten gaan. Zit zal zekerheid moeten' hebben, dat er "voor de emigranten een bestaansmogelijkheid is in het nieuwe land. Emigreren is'een harde zaak en mensen, die geen moed en doorzettingsvermogen hebben, moe ten er niet aam beginnen. Er wordt wel eens gevraagd, of het verantwoord is, dat de besten weggaan. Spr. wees er op. dat wanneer er geen ruimte is. er ook van de besten niet veel terecht komt, en zij die weggaan maken plaats voor anderen. De heer Warnaar zei nog, dat de good will. die Nederland heeft, bevorderd wordt door hen. die emigreerden. Voor de emigrant mag het wegtrekken uit zijn land geen vlucht zijn om aan de narig heden te ontkomen. God heeft de mens het bevel gegeven de wereld te vullen en dat niet doet, grijipt God nsen naar andere delen van de wereld te brengen. Men zal bij emi gratie zich wel op de hoogte moeten stellen van de economische toestanden de volksaard, terwyi ook de moge lijkheden voor kerk, school en geeste lijke vryheid van eminent belang zyn. Wanneer we al deze vragen bezien, dan blijkt Canada voor de Nederlanders het beste land om naar toe te gaan Er kunnen op het ogenblik hoofd zak el :jk. boeren en tuinders heen, maar ook voor de andere vakken staat de deur reeds Australië, dat de laatste tijd ook In trek is. kan zelfs ongeschoolde krachten gebruiken. Maar hoewel ook in dit land de omstandigheden gunstig zijn, prefe reerde spr. toch Canada. Na de pauze kon men nog nadere in lichtingen over emigratiemogeiijkheden krijgen. DIAMANTEN BRUIDSPAAR Maandag herdenkt het echtpaar Weyling, wonende Gernt Doustraat 25 alhier, dat het vóór 60 jaar in het hu welijk trad. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ingrid H, dr van H T A C C Versteeg en J H van Zijp, Jan, zn van A M Maasdam en D Heuff, Maria J, dr van N van der Horst en J P van Loef, Neeltje, dr van R de Leeuw en M den Uyl, Jacobus, zn van J A Wakka en A Beij, Abraham J, zn van F Bronsgeest en S E van>der Waals, Willemina, dr van A W Dijkgraaf en A Rijnsewijm, Klazina M, dr van M Langmuur en K Varkevis- ser. Paulina J H, dr van J H Wassenaar en F Rewijk, Jeanette L.' dr van W C Boer en E J Abels, Maria L, dr van H L van Kampen en C J van Rijn OVERLEDEN: A J van Delft, zn, 24 G W P Spijker, 81 jr. ONDERTROUWD: W van den Broelq 37 jr en S Cornet 24 jr, J van der Kwaak 24 jr en E Kokkedee 18 jr, J J Ravelli, M G Poortman, 19 jr, K van der Steen, 22 jr en M Trouwee, 18 jr, J C Tegelaar, 22 jr en R Montanje, 20 jr, W Kwestroo, 26 jr en J M van den Bosch, 25 jr, J F Raar, 35 jr en H W van Wijk, J J de Witte, 21 jr en N ten Kate, 27 jr, H Barelds, 25 jr en J van Kampen hout, 22 jr. C J A Braat, 26 jr en B de Vogel, 31 jr, A Q van Rijsewijk, 28 jr en M C De Koster, 24 jr, J Vroom, 23 jr en N G H van Heeringen, 21 jr. GEHUWD: R H Vos en D de Wit, h Rombouts en C Lemmerman, J PreclaW Pajak, W Noordervliet en P Te gelaar, J Boogaarts en M van Gent, D Bouwman en E W Schild, W Brugman en J C Logeman, J Gorree en C Brugman, J Jansen en T van Wijngaarden. H Koe voet en M C Heuzen, H Leugering en E l'Ecluse, F van der Nut en K Boon, R J Oosten en M W van Griensven, J W der Vos en S de Boer, C. E. v. Blóm. mestein en L. E. Kranenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2