Opnamen uit de 350-jarige geschiedenis van het Leidse gymnasium Landbouw gaat steeds meer aandacht trekken de NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 ZO OUD EN ZO NIEUW DEGELIJK ONDERWIJS In de persoon van dr A. Scholte bezit het huidige gymnasium een rector, die ver vuld Is van liefde voor deze oude instelling hoe kan het anders! maar die ook openstaat voor datgene in de vernieuwingsgedachten, wat hem aanvaardbaar toeschijnt. Dr Scholte, die in 1941 rector werd, is een rechtlijnige figuur, een mar scherp omschreven doel voor ogen, lo gisch organisator, vitaal werker. Hij staat op de bres voor degelijk onderwijs op de allereerste plaats en zegt, als be paalde theorieën ter sprake komen: „Ieder goed onderwijs-man staat met serve tegenover alles, wat vernieuwing schettert!" Maar intussen voerde hij toch maar zeer moderne ondernemingen op zijn school in: de werkweek, het psycho-technische onderzoek bij het toe- latings-examen.Het schenen hem bruikbare methoden ter bereiking een oud ideaal, het ideaal tenslotte, v op onze Westerse cultuur zich inspi reerde. Parate kennis Als men bij dr Scholte aankomt met de suggestie, dat de parate kennis Latijnse en Griekse taalschatten v onze moderne jeugd eigenlijk nog weinig zin heeft en dat de beleving 1 de inhoud van de Grieks-Romeinse be schaving langs de weg van goede verta lingen zich voor deze tijd meer eigent, wordt de classicus in de rector waak zaam en stromen de woorden hem de lippen, terwijl hij afgemeten heen „Begrijpt u toch: onze hele beschaving rust op de Grieks-Romeinse! En is niel de taal een van de meest essentiële cul tuur-elementen? Die taal leren zonder woordjes leren gaat ni'et. Dus ik wel een grote dosis parate kennis Overigens is dat voor hem of haar, die eenmaal gaat studeren, geen verlies! Het gymnasium is nu eenmaal geen afge ronde opleiding maar voorbereiding op de universiteit. En parate kennis alle vakken is nodig, zoals men schaakstukken uit zijn hoofd dient te kennen en de spelregels, alvorens Zich achter het schaakbord zet." Nee, de rector hoeft ons niet te Schuwen, dat hij geen gevoelsargumenten gaat gebruiken! En voor wie bang mocht zijn voor een teveel aan Humanisme: aan het Leidse gymnasium wordt facul tatief ook Hebreeuws gegeven. Het Christendom immers was het. dat op de Grieks-Romeinse basis bouwde? En de belangstelling van de leerlingen pleit voor des rectors inzicht. Compromis Het is van een man als dr Scholte te begrijpen, dat hij zich niet onvoorwaar delijk voor het lyceum verklaart, of schoon hij negen prettige jaren door bracht als leraar van het lyceum Stok roosplein in Den Haag. „Een compro mis!" zegt hij. „Een van de meest ge vaarlijke kanten is, dat de gymnasiale leerstof wordt samengedrongen in een tijdsbestek van vier (of vijf) jaren, zo dat de rust van het zesjarige gymnasium ontbreekt en de kinderen de elementaire begrippen nog moeten gaan leren' op een leeftijd, waarop zij al veel verder had den moeten zijn! Als voordeel kan ik zien, dat de keuze van de studierichting voor de leerlingen nog even verschoven wordt. Het kan een waardevol school type zijn, indien de leiding krachtig is. Overigens is het lyceum nog een juri disch crux. omdat de school nog niet in de wet is erkend en vastgelegd." 350 jaar! Wetenschapsman als dr Scholte is, kan hij de datum van 25 Februari as. Biet als een officieel lustrum zien. Maar „Dat zien we op de film en in beeldromans ook" „Wij vinden die spanning of jullie ons te pakken zouden krijgen ja of neen, zo fijn- Dat zien we op de film en in beeld romans ook!" zo luidde de verklaring van twee jonge kerels (17 en 20) tegen over een rechercheur in Amsterdam, toen deze hun vroeg hoe zij er toe geko men waren uit een tiental geparkeerde auto's goederen te stelen. Zij deden het gestolene echter voor een krats van de hand. Twee helers (eveneens gearres teerd) profiteerden van de avonturiers- geest der dieven. Toen dezen in de krant lazen, dat een gestolen hobo behoorde aan een musicus, die nu zijn beroep niet meer kon uitoefenen, wilden zij het instrument terug brengen, maar een van de' helers belette dit. er zouden voor het gymnasium zó vele data in aanmerking kunnen komen, dat het feit van de bouw van de Latijnse school in de Lokhorststraat in 1600 even goed als mijlpaal kan worden aangeno men als bijv. de invoering van het gym nasiale stelsel op 26 November 1838. Overigens: de bouw van deze school in de nabijheid van dë nog zo jonge uni versiteit heeft ongetwijfeld meer dan ge wone betekenis gehad, zodat deze datum zinrijker mag worden genoemd dan welke andere ook uit de middeleeuwse voorgeschiedenis. Zo deyikt ook de rec tor van het huidige gymnasium erover en hij verleende volgaarne zijn mede werking aan de commissie, die het feest van Zaterdag 25 Februari voorbereidde. Een intiem feest, met vele oud-leerlingen en de opvoering van Euripides' „Alces- tis" door de leerlingen in de schouw burg. Apothekersassistenten verwerpen loonvoor6tel Te ongunstig voor oudere werkkrachten De hoofdbesturen van de bonden var apothekers-assistenten hebben de nieuwe loonvoorstellen van de apothekers af gewezen. zy willen wel de salarissen aanvaarden, die in October vorig jaar zijn voorgesteld, op voorwaarde, dat de gulden van Joekes en de verhoging 5 procent er by komen. Volgens de verworpen voorstellen den de periodieke verhogingen uitge smeerd over 12 jaar, inplaats van Dat betekent, dat over deze periode 2500 minder wordt ontvangen, meeste apothekers-assistenten maken geen 12 jaar practjjk mee en weinigen zouden dus het maximum-salaris halen. Het gevaar bestaat, dat oudere assisten ten verdrongen zouden worden door goedkopere krachten, die wel gerouti neerd zyn. Mocht de Kon. Ned. M\j tei bevordering van de pharmacie niet tot nader overleg bereid zyn, dan zal de bemiddeling der rijksbemiddelaars den ingeroepen. De looncommissie de Stichting van de Arbeid adviseerde reeds in 1946 een salarisregeling, zoals de assistenten wensen. De ryksbemid- delaars beslisten toen echter ongunstig de assistenten. Aantrekkelijke mode-show ten bate van Voorsehotens gezondheidscentrum Zes gratiën in dienst van de praeventieve geneeskunde .(Van onze verslaggeefster) |zaak werd gepreludeerd op het Woensdag- en Donderdagmiddag werd in het kader van de actie voor het op te richten gezondheidscentrum t< schoten een mode-show georganiseerd in het gebouw voor Chr. Belangen. Ei lijk is mode-show in dit verhand een groot woord. Nieuwe creaties den waar de plaatselijke middenstand in hoofdzaak met confectie, moest wer ken natuurlijk maar zelden getoond. in de vrolijke bazar-sfeer, di gebouw de hele week bezit, was mode-show een gebeurtenis, waarbij practisch de gehele Voorschotense be- olking betrokken Zes Voorschotense jonge meisjes, ge kozen uit alle lagen van de bevolking, .offerden zich op" als mannequins, s dere jongedames bedienden de gasten de pauze. Thee, gebak, flensjes, alles de gulle handen van Voor schotenaren, Voorschotense instanties of firma's, die een zwak voor Voorschoten hebben. Van de man, die de mannequins aankondigde, tot hem, die de entrée- bewjjzen controleerde, w'a Op de mode-snow ten bate van een gezondheidscentrum te Voorschoten trachtten Voorschotense meisjes „echte" mannequins de loef af te steken. Dat het haar in menig op zicht gelukte, bewijst deze foto. Foto N. v, d. Horst. tuigd voor een groot plaatselijk belang te staan, ongeacht of men nu prot., r.k. of iets anders was. De heer C. Fortanler opende de mid dag van gisteren namens het bazar- comité en heette de aanwezigen voor namelijk Rijndijkbewoners welkom. Ook burgemeester Van der Hoeven was aanwezig. Wat de show zelf betreft: in hoofd- CHRISTELIJKE FILMACTIE WINT STEEDS AAN BELANGSTELLING Smakelijke propaganda-actie met goede resultaten Een grote C.F.A.-familie '16 hier in een gemoedelijke sfeer bijeen, zo zeide gister avond in1 „Den Burcht" dr H. J. Weste rink ln zijn korte toespraak, die vooraf ging aan de vertoning van de toekende Dickens film „Great Expectations", maar wij willen nog meer leden aan onze fa milie toevoegen. De afdeling Leiden van de Christelijke filmactie heeft daarom een propaganda-actie op touw gezet, die zeer zeker succes zall hebben, want reeds gis teravond werden de eerste resultaten be kend gemaaikt. Ieder, die een nieuw lid aanbrengt ont vangt' voor de eerstkomende voorstelling een vrijkaart. Degene, die in een bepaalde week de meeste nieuwe C.F.A.-leden werft, ontvangt bovendien a-ls bijzondere attractie een heerlijke taart, die groter wordt, naar onaf a de winnaar (es) meer leden wint. Dr Weeterlnk kon gisteravond aan ttevr. Boter de eerste van de lange reeks taarten, die de heer P. A Kouwenhoven ongetwijfeld zal moeten overhandigen, aanbieden. N« enkele korte films o m. over de jeep in vredestijd-en over een jonge chimpa ri se, die met zijn baas gaat vliegen en on der de vlucht allerlei capriolen maakt, volgde de fi'lim „Grote Verwachtingen". Deze film over de wonderlijke -belevenis sen van Pip met de boef Mac T-avise, mrs. Havisha-m, de advocaat mr Jagger en niet te vergeten de mooie Es-tella, zal bij de toeschouwers aan menige -verwachting hebben -voldaan. Een uitvoerige beschou wing van deze film, waarin de eohte Dic- kenssfeer veelal zo goed is gerealiseerd in typen en omgeving, hébben wij enige maanden geleden gegeven, zodat wij ons van deze taak ontheven achten. Jammer, dat de onderschriften in deze smallilm zu flsoht waren te lezen en het geluid op de la.-.ge duur bijna van storende Het wordt hoog tijd. d-at de Leidse C.F.A. veel, heel veel leden krijgt, zodat een eigen gebouw met filmcabine tot het be reikbare behoort. H. L. HAAGSE POLITIERECHTER Benzine-diefstal Het was wel een beetje ingewikkeld voor de chauffeur H. S. te Leiden, doch de Officier maakte hem duidelijk dat het rijden met een auto voor eigen genoe gen en daarvoor benzine gebruiken van de baas, verduistering van de benzine inhoudt. En daarvoor stond verdachte te recht. Bovendien zou hij in Deventer het reservewiel van de auto hebben ver kocht, doch verdachte zei dat hij het had beleend. Het strafblad van verdachte vond de Officier niet mooi en daarom luidde de eis drie maanden gevangenis straf. Dat vond verdachte wel erg veel en hij beloofde plechtig beterschap. Ter- wille van het gezin gaf de rechter vijf maanden gevangenisstraf voorwaardelijk et drie jaar proeftijd. De man van het circus Aan enkele personen in Leiden had de los-werkman D. H. van K. verteld dat hij een circus kwam dat voorstel lingen in Leiden zou gaan geven. Hij kwam alvast inkopen doen voor een fa-ncy-fair welke zou plaats vinden, Van zijn verha-al was niets waar, doch hij zag kans diverse goederen op die manier i-n zijn bezit te krijgen. De Officier consta teerde dat er een stevig strafblad is voor verdachte,' waarom hij nu zes maanden gevangenisstraf nodig vond, want ver dachte zal moeten ervaren dat de straf erger is dan het genot der oplichting. De rechter veroordeelde tot zes maanden ge- a up ue,vangenisstraf. waarvan twee maanden -loed is. J voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. lente-seizoen. Veel vistra, katoenen po- peline, kreukherstellend linnen en la- vable z\jde, dit laatste in hoofdzaak voor oudere dames. De toiletjes waren ver- frissend-eenvoudig van lijn, met soms een aardig gevonden knoopgarnering, een jeugdige kraag, een vlotte strik aan de hals. Het driekwart mouwtje deed het nog, evenals de nog steeds modieuze kleine pofmouwtjes. Dat het geheel zo'n aardige ente verwezenlijken indruk maakte, kwam bovendien door de smaak volle combinaties van kleuren en acces soires. Een uitzondering voor wat het noemen van namen in dit verband be treft, willen wij maken voor het atelier Temey, dat met eigen ontwerpen uit kwam: smaakvolle creaties in alle gen res, van mantel en hoed tot bruidstoilet. Dat bruidstoilet was overigens de clou van de middag. De bruid en haar zenuw- achtig-verlegen, aller harten veroverend kleuter-bruidsmeisje moesten enkele ma len biseren. Dat overkwam ook het avondtoiletje voor een bakvis, een wit- tulen creatie van Temey op een turqoise zijden onderjurk. De mannequins oogstten aller lof en hadden menig applausje in ontvangst te EERSTE KAMER HOUDT POLITIEKE BESCHOUWINGEN De Eerste Kamer komt, Dinsdag 14 Febr. a.s. bijeen om een begin te maken mét de algemene politieke beschouwingen de begroting-1950. In de binnenkamers en de kassen der bollenstreek is het al aardig lente. De hyacinten ontsteken hun witte, blauwe en rose bloemenlichtjes in trekglazen en rulle kweekbedden en de geur doordrenkt de sfeer van ka mer en kwekerij als een van ver langen zware belofte. Terwijl buiten de mensen diep in hun kragen ge doken lopen te niezen en hoesten IN LISSE BEDENKT MEN FANTASTISCHE EVENEMENTEN Maar aller medewerking is vereist Lisse schijnt onuitputtelijk in het uit denken van fantastische evenementen. Nu in het a.s. voorjaar geheel Lisse en eigen lijk de gehele bollenstreek in het teken van de nationale bloembollententoonstel ling „Keukenhof" staat, hebben de Lissen nog weer iets extra's bedacht. De „Ver eniging van actieve winkeliers", dezelfde groep, die het vorig jaar de tentoonstel ling „Hollands glorie" organiseerde, heeft nl. het plan uitgedacht om tijdens de toonstelling op de „Keukenhof" de dorps kern om te toveren in een oud-Hollands De gevels van woningen en winkelpan den zullen naar een ontwerp van de fir ma Misset' zodanig veranderd worden, dat zij het aanzien krijgen van laat-middel- eeuwse huizen. Midden op het Vierkant wordt een z.g. stellingmolen geplaatst twaalf meter hoogte en een breedte 8.25 m. De stelling komt op drie m hoogte te zitten. De benedenbou-w zal worden i: gericht als V.V.V. bureau. Hier zal et jonge dame aan de duizenden en nog eei duizenden te verwachten vreemdelingen alle gewenste inlichtingen geven. Het meisje draagt natuurlijk een nationale klederdracht. Bij de „Witte zwaan" de ingang van de kom van het dorp wordt een zware middeleeuwse poort gebouwd, ruim vier meter hoog met bogen over de straatweg. Een dergelijke poort komt ook aan de Veldhorststraat met een z boog over de Hereweg. Het geheel zal sprookjesachtig met bloemen en planten worden versierd. Maar dit is niet alles. Want ais het dorpsbeeld zo drastisch veranderd wordt, zullen de bewoners zich hierbü toch die ïen aan te passen. De winkeldames er heren zullen zich daarom naar de in die tyd geldende mode kleden. Wambui pofbroek plus knevel en sik. dat is voorbeeld, dat de Lissese politie geeft. De inkelchefs en de bazen moeten er zoveel mogelijk sitzien als welgestelde kooplui uit de Gouden Eeuw. En voor de i :oveel mogelük wijde broeken rokken enklompen! Het plan heeft de enthousiaste instem ming van de Lissese zakenlieden De schudden nog met hun Vandaag zijn textielproducten niet meer aan prijzen gebonden De regering heeft besloten met ingang »n heden de prijsbeheersing op tex- tielgebied te beëindigen. De marktverzadiglng, die het reeds ge- lime tijd geleden mogelük maakte zon der schade voor de voorziening de dis tributie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsolideerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prüsvorming der textielproducten niet langer van overheidswege te regelen. Zoals bekend, is de textielinvoer uit de belangrijkste leverancierslanden sedert enige tiid vrijgemaakt, terwijl ook de vrijmaking van de textielinvoer uit Duitsland zeer binnenkort mag worden verwacht. Onder deze omstandigheden achtte de regering het niet verantwoord terwijl de buitenlandse leveranciers vrij zün in het bepalen hunher commer ciële politiek de Nederlandse industrie handel een dergelijke bewegingsvrij- Noorse deskundige trekt vergelijkingen (Van onze landbouwmedewerker) \XT" HEBBEN OP DEZE PLAATS al eens eerder gelegenheid gehad onze in- drukken weer te geven van gesprekken, die wü hebben gevoerd met buiten landse landbouwdeskundigen en daarbü de opmerking gemaakt, dat dit contact dikwyig vruchtbaar kan zün, omdat men er andere inzichten door leert kennen. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, O.E.E.S., die haar bureau te Parijs heeft, pakt deze gelegenheid klaarblijkelijk ook met beide handi want op het ogenblik maken verschillende deskundigen, in groepen van z een reis door de Europese Marshall-landen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de organisatie en de werkwüze van de landbouwvoorlichtingsdiensten die landen. En daarbij blijft het niet, want het gaat er om een onderzoek in- te stellen de mogelijkheid van verbetering dier diensten, met als uiteindelijk doel daardoor de productie te vergroten. Reeds in Augustus 1949 is over onderwerp een conferentie gehouden te Brussel en later te Den Haag. uitgaande de Voedsel- en Landbouworganisatie de Verenigde Naties, de Food and Agricultural Organization, afgekort F.A.O. Zij besloot er geen gras over t< laten groeien en poolshoogte te nemei de diverse landen, daarbij overwe gende, dat het simpele verzoek om in lichtingen toch niet de gewenste resul taten zou opleveren. Veel beter kon de de persoonlyke waarneming worden gevolgd. Van de achttien Mar shall-landen, kwamen vijftien in aanmer king om te worden bezocht, daar deze de landbouwsector de grootste rol vervullen en de landbouw er althans een belangrijke tak van bestaan vormt. Uit elk dier landen werd een land bouwdeskundige aangezocht om een dergelijke studiereis te ondernemen, terwijl tevens aan de Economic Co operation Administration, het uitvoerend orgaan van de Marshall-hulp. werd zocht dit gezelschap te vergroten met drie Amerikaanse deskundigen. Uit dit gezelschap van 18 personen werden drie groepen van elk zes man gevormd, die elk vijf landen zouden bezoeken. Bij hun bezoek worden zy vergezeld door eei; deskundige van het land van ontvangst. Op een hoog peil. Het eerste bezoek gold Engeland, Italië Nederland. Het spreekt vanzelf, it wij de gelegenheid hebben waarge- jmen om met enkele dezer deskundi gen nader in contact te treden. Wij be richtten daarover reeds het een en ander, toen wij het oordeel weergaven van de Amerikaanse hoogleraar van de Univer siteit van Maine over ons fruit, met de appelen. Van het gezelschap maakte ook deel uit de heer Aslak Lidtveit van het Noorse Ministerie Landbouw en met hem hebben wij i onderhoud gehad. Desge- gd deelde hy ons mede. dat de Ne derlandse landbouw op hem een zeer gunstige indruk had gemaakt. „De land bouw in Nederland." zo verklaarde hij.! staat op een zeer hoog peil." Uiteraard had de organisatie en de practische werkzaamheid van de lani- tuinbouwvoorlichtingsdienst de bij zondere aandacht, omdat deze nu een maal onderwerp van onderzoek uitmaak ten, maar dit neemt niet weg, dat de Noorse deskundige de gelegenheid heeft verzuimd o.a. kennis te nemen wat er zoal gebeurt in het proefstation voor de bloembollenteelt te LisSe, kennis werd gemaakt met de dire prof. dr E. van Slogteren, en waai niet alleen de laboratoriumarbeid heeft bekeken, doch ook het onderricht, dat op school wordt gegeven. Met name het contact, dat er bestaat tussen het wetenschappelyk onderzoek, de voorlichtingsdiensten en de boeren en tuinders, werd geroemd. In verschil lende landen staan deze drie eigenlijk nog te ver van elkaar af. Met name in Engeland wordt daarover wel geklaagd Het was de heer Lidtveit echter opge vallen, dat het corps der voorlichtings ambtenaren in Nederland voor een be langrijk deel bestaat uit niet-gegra- dueerden, in tegenstelling tot Noorwe gen, waar naar verhouding meer inge nieurs daarin werkzaam zijn. Men is daar zelfs doende het aantal hunner uit te breiden. Voorts bestaat er in Noor wegen een speciale opleidingscursus, waar de assistenten worden opgeleid door onderwijzers op de trainingsscholen voor kleine boeren, een cursus die twee jaar duurt, maar waaraan een opleiding van een jaar op een gewone landbouw school voorafgaat. Een ander verschil met het Neder landse stelsel is ook. dat de consulenten gespecialiseerd zijn. Er zijn dus niet aparte veeteeltconsulen-ten, landbouw- consulenten, tuinbouwconsulenten, tuin- bouwconsulenten, enzovoort, doch de consulent is daar een ,,all-round"-advi- Dit houdt verband met Het feit. dat de bedrijven in Noorwegen overwegend gemengde bedrijven zijn. Ook de aan stelling is op andere leest geschoeid Men niet zeggen, dat de Noorse consulen- rijksambtenaren zijn. want hun sala- wordt voor de helft betaald door het en voor de andere helft door de ge westelijke overheden. Vanzelf kwamen wij te spreken over de veestapel. Het aantal melkkoeien in Noorwegen is thans kleiner dan vóór de oorlog, maar de melkproductie is hoger, ook wat de productie per koe betreft De pluimveestapel heeft zich gunstig ont- ikkeld en is thans op een peil, dat jven het vooroorlogse niveau ligt. Run- dertuberculose komt er vrijwel niet voor dqn ook niet nodig, dat in de enkele gevallen van noodzakelijke af- •hting vergoeding wordt verstrekt, zoals in Nederland geschiedt.' heid te onthouden. Het laat zich n.l. aan zien, dat de Nederlandse producten en handelaren zich op de binnenlandse markt voor een toenemende buitenland se concurrentie zullen zien gesteld. De regering verwacht, dat, veel meer dan by de prüsbeheersing mogelijk is, als gevolg van deze politiek, prijsver schillen zullen ontstaan tussen massa- en luxe-artikelen welke gedifferentieer de prijsontwikkeling in het byzonder voor de minder draagkrachtigen van be- Monument voor Belgen wordt met Pinkster mi onthuld Op de tweede Pinksterdag (29 Mei) zal de Belgische minister De Vleesjh- houwer op de begraafplaats in Willem stad, waar 140 Belgen liggen, een mo nument onthullen. De Nederlandse rege ring neemt de kosten voor dit monument haar rekening. Op de begraafplaats liggen de slachtoffers van de ramp op 30 Mei 1940, toen een schip vol Belgische krijgsgevangenen op een mijn liep. Er kwamen er 170 om het leven en honder den werden gewond. Op de plek waar het ongeluk gebeurde, midden op het Hollands Diep. zal op 29 Mei een Mis worden opgedragen. 1 denkenWel. het doet er toe. wat zij denken. Want het ar om, dat zij meedoen. En dat als ze zien, dat het plan door- züllen gaat! Overigens maakt men zich te Lisse wel wat zorgen over de te verwachten to loop. Lisse en de bollenstreek zullen d; zeker te klein zün. Het is immers büna zeker, dat zo ongeveer de halve wereld het Lissese evenement zal willen zien. De K.L.M. maakt op haar passagebiljetten se dert 1 Januari jl. al reclame voor de ten toonstelling, evenals de Holland-Amerika- iyn. Ook de Nederlandse spoorwegen la ten zich niet onbetuigd. Het station Lisse wordt geheel opgeknapt, er wordt zelfs een aantrekkeiyke versiering aangebracht en vele extra-treinen worden ingelegd. Er zal dit voorjaar in Lisse heel w te beleven zün! Uit de pers „Afroming" van devaluatie- winst op bloembollen De N.R.C. geeft de volgende „critische commentaar":® Ter stimulering van de agrarische port. inzonderheid naar landen met harde valuta, heeft de regering in October 1949 besloten de uit de export van agrarische producten naar landen met niet of minder gedevalueerde valuta's eventueel vloeiende winsten, niet af te romen. De exporteurs zouden dus volgens deze be slissing de uit de devaluatie van de gulden voortvloeiende hogere guldensopbrengst volledig mogen behouden. Aldus werd den volke kond gedaan in een persbericht anwege het Ministerie van Landbouw an 13 October j.l. Niet aan te nemen is. dat zulk een pers bericht zou zijn uitgegeven zonder dat de afdeling Voorliohting van het ministerie -ter dege vergewist had van 'het door de minister zelf ingenomen standpunt. Tot de agrarische producten, welke de belangrijkste bijdragen le' belangrijke export naar de Verenigde Staten, behoort wel in de eerste plaats het artikel bloembollen. Men zou dus te- reah-t mogen verwachten, d-at de expor teurs van bloembollen waartoe ook rladiolenknollen behoren de verhoogde opbrengst in Nederlandse guldens, gevolg de devaluatie van de gulden, - zouden genieten. Echter berichtte reeds op 22 November 1949 het Bedrijf- schep voor Sierteeltproducten aan de bloembollenexporteurs op Amerika, dat het Bedrijfschap toy verordening, behou dens goedkeuring van de minister, 75^ de devaluatiewinst op gladiolenknol- zou afromen. (De resterende 25 H zijn zelfs niet voldoende om de ui devaluatie voortvloeiende verhoging de kosten van de exporteurs goed te ken!) Een normaal mens zou verwachten, dat de minister deze afroming in strijd het regeringsbesluit niet zal goedkeu- Zal dit echter gebeuren? Men leest in een circulaire van de Bond Bloembolienhandelaren van 12 December 1949, gericht aan de exporteurs bloembollen op Amerika, dat er s gen ten Departemente feh, 'die'75 afroihmg WÜdéri va; koerswinstverschil over o.a. de opbrengst an de gladiolenknollen. Vandaar de astgestelde afroming! Het zal ons zeer benieuwen, of erordening tot afroming, merkwaardigerwijze nog steeds geen be slissing is gevallen, door de minister goedkeuring zal worden onthouden gens strijd met het bovengenoemde Re geringsbesluit. dan wel of de „stromingen Departemente" de goedkeuring zullen doordryven. M.a.w.: regeert de regering, of regeren de ambtenaren ten Departe- e. die het met het regeringsbeleid eens zyn? Dirigente Tilly Stenz-Leening jubileert Zij zal op 15 Februari worden gehuldigd Onze stadgenote Tilly StenzLeening. muzieklerares en dirigente van de Chr. Gem. Zangvereniging „Hallelujah", hoopt op Woensdag 15 Februari a.s. haar 30- jarig jubileum bij deze vereniging te herdenken. Op 15 Februari 1920 werd zy bij „Hal lelujah". dat destijds stond o.l.v. de heer J. Kooien, benoemd tot accompagnatrice. Toen de heer Kooien twee jaar later wegens vergevorderde leeftijd de diri geerstok neerlegde, stond hü erop, dat het bestuur Tilly Leening als zijn opvolg ster zou benoemen. En zo geschiedde: op nog geen twintigjarige leeftijd werd haar de leiding van het koor toevertrouwd. Dat de heer Kooien goed heeft gezien, bleek uit de vele successen, die de diri gente met haar koor mocht behalen. Niet alleen heeft ..Hallelujah" in de loop der jaren vele kerkelyke diensten opgeluis terd, maar ook bij zangwedstrijden be haalde het koor meerdere malen een hoge onderscheiding. De oorlogsomstandigheden in begin 1945 aren oorzaak, dat het zilveren jubi leum slechts in zeer intieme kring kon worden herdacht- „Hallelujah" heeft daarom gemeend het 30-jarig jubileum ran zijn dirigente niet onopgemerkt te mogen laten voorbygaan. Op 15 Februari De afpersingen in Oost-Java De commandant van het militaire dis trict 336 in Pringin heeft te Tretes hef fingen ingevoerd van 10 cent per maand elke vierkante meter grondopper vlak van huizen, van 15 tot 20 cent per vierkante meter per maand voor onder nemingen. onverschillig of deze in bedrijf zyn of niet. Hotels moeten elke dag 50 cent per kamer betalen. By verkoop en koop van huizen moet men 10 procent betalen, bij afbraak 5 procent van de getaxeerde waarde. Voor het dryven van handel en uitoefening van bedrijf is een bedrag van ten hoogste f 100 verschul digd. zal zij daarom in het gebouw ..Pniël" in tegenwoordigheid van een aantal geno digden worden gehuldigd. Des middags van half vijf tot half zes zal te haren huize aan de Nieuwe Rijn 69 gelegenheid worden geboden tot het aanbieden van gelukwensen. Mr J. F. Verlinden benoemd tot rechter in Den Bosch Benoemd tot rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch. mr J. F. Verlinden, referendaris bij het dep. van Justitie, tevens rechter-plaatsvervanger in deze rechtbank. Luxemburg beslaat 150 kub. nieter van de Jaarbeurs Veertien Luxemburgse firma's komen voor de derde maal met een gezamenlijke inzending, die 150 kubieke meter zal be slaan. ter Utrechtse Voorjaarsbeurs. Er worden metaalproducten, chemische pro ducten, werkkleding, rubberartikelen en radio's getoond. Ook wijnen zullen niet ontbreken. Het menu voor Februari Zondag: Tomatensoep - aardappelen, vlees, brusselslof - griesmeelpudding met stoofpeertjes. Maandag: Rest tomatensoep - aardappe len, rest vlees, gestoofde uien. Dinsdag: Aardappelen, (ei), andyvie, jus - grutjes met stroop. Woensdag: Aardappelen, (gebakken le ver». rode kool - custard vla. Donderdag: Aardappelen, spek. bruine bonen - appel of appelmoes. Vrydag: Aardappelen, gestoofde vis, bieten9la, vissaus - drie in de pan. Zaterdag: Stamppot zuurkool (rook worst) - rijst met boter of margarine en suiker of rijstebry. Wat eten we in de Februari-maarnd? Laten we dit weekmenu eens nagaan. Op Zondag: Soep vooraf van een blikje tomatenpurée, bouillon, een gefruit uitje, boter,of margarine en bloem. Men maakt deze voor twee dagen tegelijk, zodat op de drukke Maandag de soep maar opge warmd behoeft te worden. Het vlees kan 's Zaterdags gebraden worden en zal, wan neer men er zuinig mee is, tevens voor Maandag kunnen dienen. Wanneer men daarbij een flinke hoeveelheid jus maakt, kan die tot en met Dinsdag dienst doen. Brusselslof is gauw klaar en de toespijs kan ook de dag tevoren worden bereid (op de kachel laten stoven). Maandag: Soep en vlees zyn klaar en uien zijn gemakkelijk te bereiden. De uien schoonmaken, doorsnijden, in weinig water met zout gaarkoken (in uur) en ze afmaken met peper, azijn en wat boter of margarine. Men kan de groente binden met iets bloem. Dinsdag: De andyvie opzetten met aan hangend water en kort koken Yz uur). De groente geven in een melksausje. De grutjes in melk gaarkoken (125 gram per liter). Dit gerecht is in uur gaar. Even tueel kan men er een ei bij geven, doch ook zonder dat is de maaltijd (door de melk) volledig. Woensdag: Gebakken lever wordt be reid door 1 cm dikke plakken in te wrijven met peper en zout. door bloem te halen en vervolgens in de koekenpan in hete boter of margarine langzaam bruin te bakken. De baktyd mag niet langer zijn dan Yk uur, daar de lever anders taai hard wordt. De jus kan afgemaakt worden met wat -gefruite ui. Lever is een eer goed voedingsmiddel, dat o.a. veel itamine A bevat. Daar onze voeding als regel arm is aan dit vitamine, is het zeer wenselijk om van tyd tot tyd lever op het Denkt U erom de rode kool met langer in uur te koken, waarby azijn of appel pas op het laatst worden toegevoegd? De kool is dan gaar en lichter verteerbaar dan wanneer zij lange tijd gekook-t wordt. Wordt deze maaltijd te duur. dan laat de lever vervallen en geeft wat meer custardvla. Ook is de maaltijd goed, wan- men alleen lever, rode kool en aard appelen zonder (nagerecht geeft. Donderdag: Aardappelen en bruine bo- °n zyn. wat voedingswaarde betreft, een ;er goede combinatie en met spek en ?n rauwe appel of appelmoes erby is deze maaltijd in de winter zeer aan te bevelen. De appelmoes kan als groente of als nagerecht worden gegeven. Voor het gaarmaken van bruine bonen is de hooi- kist nog altijd een geschikt hulpmiddel. Men bespaart er brandstof mee en men hoeft niet naar het gerecht om te kijken. Vitamineverlies is er niet, wanneer peul- ruchten, rijst, gort, macaroni, havermout in water) in de faooikist worden toebe reid. Vrydag: Visdag. Gestoofde vis heeft het voordeel, dat het vocht, waarin de vis ge stoofd is, tot saus bijgebonden kan wor- wat bloem of maizena. Bietensla wordt koud gegeven. Men mengt de ge sneden of geraspte bieten aan met een slasausje. peper, zout en wat gehakte peterselie. Daar het hoofdgerecht snel klaar is. is er wat meer tyd beschikbaar n de voedzame drie in de pan te bakken. Zaterdag: Stamppot met rookworst al-les in één pan gekookt: onderin de zuur kool, hierop de worst, dan de aardappelen. In Yi u-ur is het gerecht klaar. Men kookt het gerecht met weinig water en stampt het zo kort mogelyk. Wat melk en boter of margarine kunnen de stamppot smeuig maken. De rijst kan in de hooikist kramten) worden gaargem-aakt. Is de rookworst te kostbaar, dan geeft men rystebry in plaats van droge rijst toe. Het vleeseiwit' wordt op die manier vervan gen d-oor het melkeiwit va>n de toespys. Ook een maaltijd van alleen zuurkool, aardappelen en worst zonder nagerecht oldoet in samenstelling aan de eisen. Mr M. de Niet burgemeester van Wageningen Was jarenlang zendingsconsul Mr M. de Niet. die sinds Mei 1939 zen dingsconsul in Indonesië is en thans met verlof in Castricum vertoeft, is benoemd tot burgemeester van Wageningen. Even als zijn voorganger, mr Klaasesz. behoort hy tot de P.v-d.A. was voorheen inspecteur van poli tie en inspecteur voor het verkeer. Voorts zyn benoemd: tot burg. van Achtkarspelen H. van Ek, thans burg. van Schoonebeek en van Haskerland mr W. Hoekstra, thana burg. te Baarde- radeel. HERVORMDE GEMEENTE VAN LEIDEN ZIT MET ACUUT PREDIKANTENTEKORT Snellere procedure bij beroepingswerk In het Leids Hervormd Kerkblad van heden komt een artikel voor als reactie en brief van een gemeentelid. Het handelt over het tekort aan predikanten de Leidse Hervormde Gemeente. Pre dikanten vertrekken uit Leiden en de predikanten buiten Leiden op wie een beroep wordt uitgebracht bedanken. Zo komt de normale toestand niet terug. De briefschrijver vraagt: „Wat is er toch de hand met de Ned. Herv. Ge meente van Leiden?" De schrijver van het artikel zegt, dat het inderdaad om een noodtoestand gaat De funeste gevolgen van een niet-vol- doende-bewerken van de gemeente zul len zeker aan de dag treden. Al moet onmiddellyk aangetekend worden, dat er nog altijd een predikant beschikbaar is diegenen, die pastorale hulp ver zoeken. Bovendien mag een gemeente aer afhankelijk zijn van de activi- can dominees. De gemeente behoort zich als geheel verantwoordelijk te we ten voor de voortgang van het Evangelie deze wereld. Daarbü kunnen de pre dikanten de kernpersonen zyn, die lei ding geven en stimulerend werken. Een kerkelyke gemeente kan en mag gaan instituut voor de geestelyke verzorging van een aantal mensen zyn. maar een gemeenschap van Christenen. d;e zich be wust zyn van hun roeping. Toch heeft de briefschrijver gelük: waar de kern- mensen wegvallen, verzandt de zaak ge makkelijk. Wie werkt, heeft graag 'n lei dende figuur achter zich. En wat dat be treft komen we in Leiden radicaal aan de grond te zitten, indien er niet snel doortastende maatregelen worden geno- Het artikel vervolgt dan met er op te wüzen. dat het niet zal meevallen het vigerende regiement op het beroepen van predikanten te veranderen. Mis schien zouden de verantwoordeiyke mensen kunnen overwegen, of een snel lere procedure gevolgd zou kunnen wor den. Indien de drietallen geheim zouden kunnen blüven. zou men nummer 2 van een drietal kunnen beroepen bü een be danken van nummer 1. En vervolgen*. Tot zover het artikel. Wy kunnen nog meedelen, dat a.s. Zon dagmiddag het kiescollege bijeen hoopt te komen om de drietallen voor de va catur es van ds J. C. van Apeldoorn ea da W. H. Kelder vast te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3