UW BANKETBAKKER OP ELK FEEST! XIEUWE LETDSCHE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 Ministers woonden rectorale oratie in de Zuiderkerk bij Ook de gezant van Zuid-Afrika aanwezig ONDANKS DE MODERNE SFEER vaji de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg heeft de rectorale oratie ter gelegenheid van de jaarlijkse viering van de stiehtingsdag der universiteit weinig van de stoere waardigheid ingeboet, die deze gebeurtenis vroeger in het groot auditorium placht te maken tot een monu ment van een van Neérlands eervolste tradities. Misschien zelfs zou men kunnen zeg gen, dat deze moderne sfeer daaraan iets essentieels heeft toegevoegd: het be- wtjs, dat de thans 375-jarige universiteit nog steeds vitaal is. De Zuiderkerk im mers werd verkozen boven het groot auditorium, omdat het aantal belangstel lenden in de dies-viering zo groot werd, dat de toch niet kleine zaal in het oude gebouw veel en veel malen in inhouds maat tekort schoot. Een groot aantal auto's, dat in de Bloemistenlaan geparkeerd werd, toon de gistermiddag tegen twee uur aan, dat er in de Zuiderkerk iets belangrijks stond i.e gebeuren. Het publiek, dat al gauw begreep, dat het hier weer om een universitaire belevenis ging, stelde zich in kleine groepjes op, omdat het waar schijnlijk verwachtte dat H.M. de Ko ningin zich onder de aanwezigen zou bevinden. Daarin werd men echter te leurgesteld. Wel betraden twee ministers de kerk t.w. de excellenties Rutten er Joekes, terwijl de gezant van Zuid Afrika op het laatste moment naar bin nen glipte. In de kerk ontwaarde de aandachtige bezoeker ook een groot aantal gemeen telijke en universitaire autoriteiten: o.a directeuren van musea en wetenschap^ pelijke instellingen en het voltallig col lege van B. en W. De grootste aandacht ging echter uiteraard uit naar de besturen van de studentencorpora, die Adres aan H.M. de Koningin In de vergadering van de gemeente raad van Leiden, die op Maandag 13 Febr. a.s. zal worden gehouden, zal een voor stel worden behandeld tot het richten van een adres aan H.M. de Koningin, houdende verzoek om zo lang aan dc bezwaren van de gemeente Leiden ten opzichte van de heffing van een omslag wegens gebouwde eigendommen niet is tegemoet gekomen aan het besluit van de Staten van de provincies Zuid-Hol land en Noord-Holland tot herziening van het. reglement voor het Hoogheem raadschap van Rijnland Haar goedkeu ring te onthouden. GROTE A.R.-AVOND OP 22 FEB. IN „DEN BURCHT" Op Woensdagavond 22 Februari a.s. zullen in „Den Burcht" de vier onlangs opgerichte Anti-Revohitionnaire wijk- kiesverenigingen centraal vergaderen Het openingswoord wordt gesproken door de heer Chr. van den Heuvel. Hij spreekt over: „De test van het Nederlandse volk op 26 April", terwijl als tweede spreker optreedt ds G. Toornvliet met het onder werp: „Ons Christelijk geloof en de Christelijke Staatkunde". Het pand Vismarkt 6 De heer B. E Feld, Vismarkt 5, schrijft i, ons, dat hij aan die Deidse raad te kennen l heeft gegeven: dat hij op 12 Juli 1940 een verzoek heeft gericht tot de raad, om ove gaan tot herstelling ven het huis Vis markt 6 volgens de dading voor het Hoog Gerechtshof te Den Haag dato November 1949; dat hij op 30 November 1949 nog eens heeft aangedrongen op antwoord op dit verzoek, maar tot op heden geen ant woord heeft ontvangen; dat hij vanaf 1 September 1946 met het gemeentebestuur over deze zaak bezig is geweest en dat het toch zo niet kan doorgaan; diat de gemeente Leiden schuldig is be vonden en het onnodig is deze herstel lingen uit te stellen of op de lange baan dat hij zich. indien hij binnen 14 dagen geen antwoord ontvangt, genoodzaakt ziet op een andere manier zijn recht te zoeken. MORGEN: STR T.E.M. TIJ. De „kolengulden" wordt morgen tegen inlevering van bon 544 uitgereikt aan de CHR. FILMACTIE HEDENAVOND, 8 „GROTE VERWACHTINGEN" De bekende Dickens film. Toegang alleen voor leden Kaarten 0,75 (tot 16 j. ét 0,35) onder het zingen van het Io Vivat de kerk betraden, en vooral naar de Se- natus Amplissimus, de voltallige stoet van professoren, die onder het spelen van de Ouverture van Handel en vooraf gegaan door de beide pedellen en het college van curatoren binnenschreed, sommigen met over hun toga de prach- tiggekleurde mantel van een buiten lands erè-doctoraat. De rede van prof. dr B. A. van Gro ningen was ondanks de door hem ge maakte verontschuldiging voor noodza kelijke onvolledigheid van een gede genheid, die Leiden eer aandoet. Zij werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Na afloop van de plechtigheid wérd in de foyer door prof. en mevr. Van Gro ningen gerecipieerd. GEMEENTF l EIDEN Officiële Publicaties ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden maakt, ter voldoening aan artikel 15 van de Ont eigeningswet, bekend: a. dat m die Nederlandse Staatscou rant van 11 Januari 1950, No. 8, is opge nomen het Koninklijk Besluit van 30 De cember 1949, No. 51, houdende aanwij zing van de ten behoeve van de verbete ring van de verkeers- en spoorwegioe- s tanden te Leiden, in deze gemeente te onteigenen percelen of perceelsgedeelten: b. dat een afdruk van het sub a ge noemde besluit met ingang van 10 Febr. 1950 tot en met 3 Maart d.a.v voor een ieder ter inzage zal liggen ter Gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer No. 111). Leiden, 8 Februari 1950 De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT. CAREL PETERSE, Noordeinde 31, Leiden, Telef. 22312 JAN PETERSE, Raadhuisstraat 242, Alphen a. d. Rijn Telefoon 2919 Grote belangstelling voor voorlichtings- middag Leidse Ambachtsschool De leerling heeft goede perspectieven9' Het cantinelokaal van de Leidse Am bachtsschool was gistermiddag stampvol met ouders en jongelui, die naar woorden van de waarnemend directeur, de heer Chr. Brilman, kwamen luisteren. Het bleek dus wel, dat de geste van de schoolleiding om de belanghebbenden in verband met het begin van de nieuwe is voor te lichten zeer op prys werd gesteld. De heer Brilman wees er zijn gehoor op, dat Nederland momenteel de jongen met de overall beter kan gebruiken dan die met het witte boordje. Er is gebrek gschoolde vaklieden. Het kiezen van de vakafdeling levert nogal enige moei lijkheden op. Voor de adspirant-leerling van de ambachtsschool is het niet gi makkelijk dè goede keus te doen. De schoolleiding heeft dit al trach ten op te lossen aan de hand van de toelatingsexamenresultaten en met de gegevens van het psychotechnisch onderzoek, maar bevredigend is deze methode nooit gebleken. De com missie Goote heeft zich met deze kwestie bezig gehouden en adviseer de een zogenaamd voorbereidend jaar in te voeren. Dit cursusjaar heeft een algemeen vormend leer plan en biedt de mogelijkheid om door middel van selectie de meest geschikte vakafdeling voor de pupil uit te kiezen. Spr. deelde mee, dat het niet onwaarschijnlijk moet wor den geacht, dat de Leidse Ambachts school bij het begin van de nieuwe cursus met een proefles (van 20 k 30 leerlingen) zou beginnen. De „ideaal"-oplaidingen voor automon teur en electricien genieten bü vele ad- spirant-leerlingen nog een te grote t keur. De praktijk kan niet alle gediplo meerden van deze afdelingen plaatsen. Een ambachtsschoolleerling heeft grote perspectieven. Met hersenen, vlijt Militairen aan boord van „Zuiderkruis" en „Empire Brent" varen thuis Aankomst in Rotterdam en Amsterdam resp. op 20 en 24 Februari Met het troepentransportschip derkruis". welk schip 28 Januari uit de haven van Tandjong Priok vertrok c vermoedelijk op 20 Februari a.s. te Ro terdam zal arriveren, komen o.m. c volgende militairen uit Leiden en onigi ving naar huis: LEIDEN Korp. Fr. Barthem, De Genestetstraat 3; Korp. K. W. Feyn, Meidoornstraat 26: Qwmr. J. C Gaykema. Herenstraat 110; Sergt. H. de Jong. Kastarrjekade 2; Sold. I A. v. d, Linden, Raamstraat 20; SM1 J v d. Luit, Heinsiu&straat 16; Korp. H W. v. Oosten, Atjehstraat 13A; Sergt. J Schipper, Groenesteeg 53: Sold I P J. Vermeulen. Burehtsteeg 14: Sold. A. L. de Grijs. Lange Mare 67A; Sold. H. van Hooidonk. Hooglandsekerkkoorsteeg 6; Sold. I A. Verbiest. Gerard Brandstraat 17; Sold. P. C. J. Wortman, Waardegracht 14; Sold. I B. J. Gijbèls.;Tén Katestr. 12; Sold. C. L. de Jong. Heemskerks tra at 105; Wmr. E. Cornet, Pieterskerkhof 40; Sold. I D. J. Koome, Aloëlaan 59; Sola. Heiningen, Oosters'raat 90; Sold. 1 F. Knijnenburg, Resedastraat Sold I J. Poot. Hoge Mprsvyeg 29; Sold I Verhoeven. Anna Paulownastraat 2A; Sold. I J. F. Hageman, Pieterskerk- grgcht 3A. ALPHEN AAN DEN RIJN Sold. I C. van 't Wout, Raadhuisstraat 129; Sold. P. Z. T. Zoutman, Toren- straat 29. BODEGRAVEN Sold. H. J. van Vliet; Noordzijde 123. HAZERSWOUDE Sold.I W. Verhorik, D280 HILLEGOM Sold.I M. A. Waterreus, Hoofdst-aat 138; Wmr. W. M. Oostendorp, Haven straat 36. KATWIJK AAN ZEE Sergt. C. v. d. Bent, Cattenstraat 14; Sergt. A. Blok. Meidoornstraat 6. LISSE Korp. H, Bauer, Hereweg. 140; Sergt. W. J. Polderman, Hereweg 2Ö3; Korp. N. Geerlings, Leidsevaart 7;-Sold.I M. Groen. Koningsstraat 14. Stimulerende jaarvergadering van Leidse Chr. fabrieks- en transportarbeiders Het 40-jarig bestaan van de Clir. besturenbond Principieel en stimulerend was de jaar vergadering, die de afdeling Leiden van de Ned Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders onder leiding van voorzitter Jac. van Es gisteravond in het gebouw van Chr. Soc. Belangen heeft gehouden. Het openingswoord van de voorzitter kenmerkte haar reeds. Spr roemde de samenwerking met het hoofd bestuur, maar was over de samenwer king met de moderne en R.K. bond niet erg te spreken. Er zal toch getracht wor den in de afdelings-unie tot overeen stemming te komen. Talrijk en vele waren de bemoeiingen, die het bestuur in het afgelopen afdelingsjaar inzake arbeids geschillen heeft gehad. Spr. deelde voorts mee, dat de heer M. Seller zitting had genomen in de commissie van- voorbe reiding voor de herdenking en viering van het 40-jarig jubileum van de Leidse Chr. Besturenbond. De heer Vos was tot zijn opvolger in D.E.L.-zaken benoemd. De heer Van Es memoreerde de vrij ern stige ziekte van de penningmeester, de heer F. Breedijk, en het overlijden van het lid F. H. Leising. Het jaarverslag van de secretaris, de heer N. Rietkerk, liet vóór alles een prin cipieel geluid horen, maar wees ook op de steeds slechter wordende economische toestand, die door. geen loonsverhoging kan worden verbeterd. De 2e penningmeester, de heer De Vos,, tioemde een batig saldo van I 539.76. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden de heren F. Breedijk C. Martijn en M. Selier herbenoemd. Vervolgens was het woord aan de heer Selier. die in het kort schetste op welke wjjze men het 40-jarig bestaan Leidse Chr. Besturenbond wil her denken. Op 27 Maart is er een wydings- dienst in de Eyang. Luth. kerk, waarin de bondsvoorzitter, de heer Ruppert, en ds P. W. Spruyt zullen spreken, terwijl het zangkoor „Dejo Preza" medewerking verleent. De volgende dag rccipiecrt de Chr. Besturenbond en op 29 Maart is voor de kinderen een film-middag in de Stadsgehoorzaal, 's Avonds wordt in de zelfde zaal feest gevierd door de ouders en zal het gezelschap van Jan Bodegi ven met „Louitje" voor het voetlicht komen. Over het D.E.L.-fonds sprekende merk te de heer Selier nog op. dat een be drag van ruim f 2100 was uitgekeerd. Hierna sprak het hoofdbestuurslid, de heer H. R. Plomp, een propaganda-woord. waarin hij niet alleen wees -op getal sterkte. maar bovenal op het aanwezig zijn van innerlijke kracht bij de leden van hét levend organisme, dat de bond is- De leden van deze Christelijke orga nisatie moeten hun heilige roeping ver vullen in werkplaats en fabriek. Wan neer zij geen valse schaamte tonen en voor -hun overtuiging uitkomen kunnen zij meehelpen de chaos tegen te houden. NIEUW VENNEP Korp. S. Oppelaar, Hoofdweg 1286 NOORDWIJK AAN ZEE Sold. J. Rarehoorn, Noord-zeestraat 8 NOORDWIJKERIIOUT Sold. I P. G. J. v, d. Eist, Dorpsstraat 61; S-old. C. A. Lo'oy&ioin, Heri?pwe;; 14;. Sóïd. T G„L. Meijer, Kerkstraat '92. OEGSTGEEST Sold. H. Lubbé, Wljtenbachweg 20. ROELOFARENDSVEEN Sold. I H. T. H. Klink. Noordeinde 85. RIJNSBURG Sold. N Zandbergen. Brouwerstra a 38; Wmr. A. Noort, Voorhouterweg 26. RIJPWETERING Sold. L. W. van Scheppingen. Zuid- weg 27. SASSENIIEIM Sergt. P de Kort. Hoofdstraat 57; Sold. I N. H. van der Zwaan, Jac. van Beierenlaan 25. TER AAR Sold. P. van Leeuwen, Korte Aarse- weg 34; Sold. A. P. Touw/ Korte Aarre- weg 4. VOORHOUT Sold. P. H. Ploeg. Boerhaavestraat 41; Sold.I W. P Duivenvoorde. Beekhorst- aan 36: Sold. I J. M. M. Allard. Heren- traat 21; Sold. M. L. van der Werf Mgr. Broerestraat 10. VALKENBURG Sold. J. Huiskes, WilhelmrinastT. 49. WARMOND Sold. C. P. Heemskerk, Burg. Ketelaar straat 14. WASSENAAR Sergt. J. Metzelaar, Prinsenweg 9; Korp. C. Noordover, Tuinpad 75. WOERDEN Sold. I A. C. Schouten, Voorstraat 78 1. DE ZILK Sold, G. L. v. .d. Ploeg. St Jacobstr. 24. ZOETERWOUDE Sold. I G. H. Vamemap, Zuidbuurtse- Met het troepentransportschip „Em- re Brent", welk schip op 26 Januari uit Tandjong Priok vertrok en vermoe delijk op 24 Februari a.s. in Amsterdam zal arriveren, komen o.m. de volgende militairen en/of gezinnen uit Ind-i- nesië naar huis: LEIDEN Sergt. K. Kuyvenhoven, Druiven- straat 8; Korp. J. Ligtvoet, Bronkhorst- I; Korp. J. Verver, Os- en Paardenlaan 46; Sergt. J. Brouwer. Pasteursiraat 17; Wmr. S. Vosters. Ti- boel Siegenbeekstraat 5; Mevr. M. H BeekhuizenWestdorp en J. Beekhui- Kanaalstraat 53; ROVG I E. C. v Es- Rapenburg 114; Mevr. M. v. d. Es- hof-Overdijk, Van Limburg Stirumstraat "5; VDG J. B. Kampschuur, Nachtegaal HILLEGOM Sold. M. E. Ga-Ij aard, Pastoorslaan 8, Sold. I J. P. Kortekaas. Pr. Bernhard- ilraat 11; Sêrgt, G. F. Wilhelmus,.Lijster- beslaan 32. OEGSTGEEST Wmr. R, van Til, Hoge Morsweg 103, Wmr. A. J. Poperin-g en echtgenote, Hoge Morsweg 58. VOORSCHOTEN Korp. L. v. d. Hoeven. Kon. W-ilhel- rinalaan 14; Wmr. B van Meygaarden. Bloklaan 3; Mevr. Pino, Voordorp raat 60. WASSENAAR Korp. J. H. Clement. Lange Kerkdam 5; Maj. P. Westerdijk. Hogeweg 11 WOERDEN Sergt. J- C. Kemp, Kruisstraat 7 ZWAMMERDAM Sergt. H J." Voordouw. Straatweg B42 ZOETERWOUnE Wmr H. W. Breukelen, Hoge Rijn dijk 57. doorzettingsvermogen kan hy zich om hoog werken. Dit betekent natuurlek allerminst, dat een leerling met een eind diploma in zjjn vak volleerd is: de moei zame weg begint dan pas. Het nazorg instituut wil hem daarbij echter de hel pende hand bieden. „Dr Van V oorthuyzen"-dag 1950 n „Den Burcht" mooi initiatief van de leiding van de „Dr Van Voorthuyzen"- school om voortaan elk jaar een „Dr Van Voorthuyzen"-dag te vieren. De grote paedagoog naar wie deze da-g is genoemd die op 7 Februari zijn 78ste verjaar dag vierde is het zeer zeker waard en bovendien kan men met de viering de aandacht van de buitenwereld 'n ogenblik op het baanbrekende werk van het bij zonder lager onderwijs vestigen. De heer M. G. H. den Haan, hoofd de „Dr Van Voorthuyzen"-school, sprak gisteravond in „Den Burcht" het ope ningswoord. De film „Amsterdam, School en het Zorgenkind" paste bijzonder in het kader van deze avond de heer Tannemans. uit Amsterdam toonde zich hierbij een aangenaam liefdevol B.L.O.- ker, wat overigens niet te verwonderen reeds 41-jarige staat var dienst bij het B.L.O. vergrijsd te zijn -De film dwingt respect af voor dt leerkrachten die met een mateloos ge duld de gehandicapte kinderen de meest elementaire geestesbenodigdheden het latere leven bijbrengen. Groot de resultaten in klein klassikaal e individueel verband. Eén aanmoediging verricht wonderen. De kinderen krijgen ook de gelegenheid hun liefhebberijen uit te leven. Deze film is van culturele waarde en zeer zeker het zien waard! Na de pauze werd de Niwin-film Voorstel van B. en W. voor straataanlég Er is nog een voorstel van B. en W nagekomen inzake het beschikbaarstel len van gelden ten behoeve van de straat- aanleg in verband met de bouw van woningen op tereinen ten Oosten en Westen van de Roomburgerwetering de Meerburgerpolder. De totale kosten van de bestratingswerken en de opho ging van de bouwterreinen worden ge raamd op f 288.000- Hiervan komt f 4200 ten laste van het fonds voor algemene bijdragëfr en f 41.300" ten "lastè" vaü de aangrenzende bouwterreinen, die nóg niet worden opgehoogd. Ten laste vari plan der 188 woningen komt derhalve een bedrag van f 242.500. Officiële publicatie INTERNATIONALE VLUCHTELINGEN-ORGANISATIE De gedelegeerde voor Nederland v de I-nlernationale Vluchtelingen-Organi satie brengt ter kennis van belangheb benden, dat thans de gelegenheid be staat tot het indienen van verzoeken om in aanmerking te komen voor vergoe ding van schade, welke is geleden door luchtelingen en verplaatste personen onder het mandaat van deze organisatie, die ten gevolge van het nationaaJ-socia- listische regime gedurende de periode 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 zijn volgd wegens hun politieke overtuig:ng of op grond van hun ras, godsdienst of le vensop vat t mg. De volgende soorten schade kunnen >or vergoeding iri aanmerking komen: 1) Schade ten gevolge van overlijden of invaliditeit; 2) schade aan -gezondheid; 3) schade ten gevolge van wederrech telijke vrijheidsberoving (in concentra tiekampen b.v.); 4) schade aan roerende en onroerende goederen; 5) economische schade (b.v. verlies van betrekking, vervallen verklaring van lioenen of verzekeringsuitkeringen gevolge van discriminitatieve maat regelen van het nationaal-socialistische regime). De wettelijke bepalingen, welke deze -chadever-goed-ing mogelijk ma-ken zijn .'oorlopi-g allen van kracht in de Ame rikaanse bezettingszone van Duitsland VLa.w, in Beieren. Wu-rttemberg, Groot hessen en de Amerikaanse enclave- Bre men. De Amerikaanse sector van Berlijn .•alt niet onder deze bepalingen. De vluchteling of verplaatste persoon, ian wel diens erfgenaam, die aanspraak meent te hebben op deze schadevergoe ding moet aan de volgende voorwaarden •oldoen: 1) Hij moet zijn wettig domicilie of gebruikelijke woonplaats op 1 Januari de Amerikaanse zone van Duits land hebben gehad of daar hebben ver bleven als vluchteling, of 2) indien hij vóór 1 Januari 1947 is overleden of is geëmigreerd moet het .atste domicilie of de gebruikelijke oonplaats in de Amerikaanse zone van Duitsland zijn geweest, of 3) hij moet op 1 Januari 1947 in een displaced persons kamp in de Amerikaan- e van Duitsland hebben verbleven 31 December 1946 naar een ander land zijn geëmigreerd of van plan zijn alsnog te emigreren. Schadevergoeding aan vluchtelingen en verplaatste personen, die thans buiten Duitsland verblijven, zal worden uitge keerd in Duitse marken, die nriet inwis selbaar zijn, tegen een andere geldsoort. De Duitse marken zullen op een geblok keerde rekening in Duitsland worden gestort. De aanmeldingstermijn sluit op 31 Maart 1950, doch er bestaat kans. dat deze wordt verlengd. Vluchtelingen en verplaatste personen onder het mandaat de I.R.O.. die menen aanspraak te kunnen maken op deze schadevergoe ding. kunnen zich voor nadere gegevens enden tot de volgende adressen: - voor R.K. personen: Rooms Kath Commissie voor Vluchtelingen, Ramstr 35, Utrecht; Protestanten en Grieks Kath.: Eueumenical Refugee Committee,- Car- negielaan 9. Den Haag; Joodse personen: Stichting Joods maatschappelijk werk, J. Vermeersiraat 18, Amsterdam. Haagse 3-0ctoberontmoeting blijft plaatsvinden Mr Schokking: „Maar 't moet anders Bij de begrotingsdebatten in Öe Haagse raad is een teer punt aan de orde ge weest: het onderwerp „politie". De ge beurtenissen op 3 October tussen Leidse en Delftse studenten vormden de hoofd schotel. De sprekers mochten verschil lend- oordelen over het optreden van de politie, zij allen kwamen wel tot de een parige conclusie, dat deze ontmoeting op deze wijze niet kan blijven voortgaan. Burgemeester mr Sohokking -heeft in een waardige rede een o.i. zeer juist standpunt ingenomen, dat namelijk tus sen burgerij en politie een wederzijds vertrouwen moet bestaan. De gemaakte fouten wenste spr niet te verdoezelen, maar de strikte feiten zullen de basis der beoordeling vormen. Inderdaad zijn er gegronde klachten over het optreden der politie in het algemeen. Wordt dit bewezen, dan sta ik zeker niet achter deze agenten, aldus mr Schokking. Het 3 October-gebeuren is mij uitslui tend bekend uit het dossier en van wal men my verteld heeft, aldus spr. Een ontmoeting van studenten behoeft niet uit te groeien tot wanordelijkheid. Hoe nu een verandering ten goede te bevor deren is de vraag. Daarvoor is praten èn met de studenten èn met dc politie no dig. Duidelijke afspraken zjjn nodig, doch ook dan blijft een zeker risico be staan. Komen er weer ernstige moeilijk heden, dan moet een andere koers wor den ingeslagen. Pers- en propaganda-com- missie C.H.U. Kamerkring Leiden Het moderamen van de pers- en pro- pagandacommissie van de Karoerkring Leiden van de Chr. Hist. Unie kwam onder voorzitterschap van de heer J. van Iterson bijeen ter voorbereiding van zijn werkzaamheden bij de komende verkiezingen voor de Prov. Staten. Voor de verkiezingen- hebben in de propagand-acomimissie zitting genomen de secretarissen van de Statehkringen Leiden- en Goud-a, t.w. de heren D Hen driks en B A. de Jong. Besloten werd tot het uitgeven van een eigen verkie zingsblad Voor redacteur zullen worden aangezocht de heren mr J. J. R. Schmal en D Hendriks. Verder werd de uitgave van pittige folders en het massaal spreiden van aanplakbiljetten onder de loupe genomen. De afdelingen uit de beide Staten-kringen zal men aansporen tot het houden van openbare propaganda- avonden. INWONERS VAN DE KAAG MOETEN VRIJ HUN DORP KUNNEN BEREIKEN Goed nieuws voor de tuinders in Alkemade Onder de ingekomen stukken was besluit van G. S waarbij de jaarwedde de Wét-houders inga-ande 1 Jan. 1948 vastgesteld op f 650. Aan G. S. zal worden verzocht de jaarwedde oip f 750 te brengen. Va-n het aannemersbedrijf J Jansen t( Nieuw-Ven-nep was een- prijsopgaaf bin nengekomen voor de bouw van 28 dub bele en vier enkele houten schuurtji achter de in aanbouw zijn-de 60 houten Oostenrijkse woningen. Gemeld werd een bedrag van f 43.704. Voorgesteld werd- de bouw onderhands aan deze fir ma op te dragen. De heer C. de Jong wilde open-bare aanbesteding. Met de tegenstem van wethouder v d. Poe! werd het voorstel a-angenomert- Het t stel tot aankoop van een perceel water in de Veenwetering werd aangehouden i-n- verband met gerezen moeilijkheden. De toekenning van een- lijdelijke sala risverhoging van 5 procent voor het ge- meentepersoneel vond- geen bezwaren- Een verzoek van d-e heer A. C. P. Ze- gers -tot uitbreiding woongelegenheid en verandering kleedgelegenheid zwemin richting werd goedgekeurd. De heer Versteege te De Kaag het met het college eens, dat aan de gebr. Verhoog te De Kaag een strook grond in- gebruik wordt gegeven ter hoeve van de exploitatie van het pont- veer. Bovendien achtte hij het nodig, dat een wijziging tot stand komt inzake het opstalrecht in verband met de k-e e rs verbeteri ng. Maar met dc tariefswijziging vooi pontveer was hy het niet eens- Voor de inwoners te De Kaag is het een extra zware belasting, die wordt geheven om toegang tot hun dorp te verkrijgen. Spr. noemde het voorgestelde abonnements- stclsel onbillijk en was van mening, dat de inwoners van De Kaag hun dorp vrij moeten kunnen bereiken. Spr. mi op, dat de tol voor zijn gezin op f 55 komt. Tevens stelde hij voor om d riefswijziging aan te houden en deze In een commissie te De Kaag, welke is mengesteld uit alle lagen van de bevol king te besproken om daarna met nieuw voorstel te komen. Aldus werd besloten. In-gevolge art. 101 van de 1.0- wel den voorschotten vastgesteld voo bijzondere-schoolbestiuren van f 18 per leerling. De heren Versteege. De Jong en Van der Velden werden benoemd in de commissie van bijstand in het be heer van openbare werken onder vast stelling van een verordening regelende de samenstelling van de werkkring de voste commissie. Bij de rondvraag werd de voorzitter nog dank gebracht voor zijn initiatief in -het belang van de volkshuisvesting Wethouder L. de Neef nam plaats in de grootste zetel Aandacht voor het gemeentelijk coöperatief woningboiiwplan Vóór dë eerste maal in dit jaar kwam dc raad van Oegstgeest bijeen, terwyl liet eveneens voor Weth. L. de Neef de eerste keer was dat hjj als loco-burge meester de voorzittershamer hanteerde. In z(jn openingswoord zei spr. dat het hem een eer was in dc grootste zetel te mogen plaats nemen, maar het genoe gen zou voor hem groter geweest zijn, in. dien de tynoeming van een nieuwe bur gemeester reeds bekend was. Er was bij het afscheid nemen van de heer Baumann, als burgemeester, gesproken, dat de heer De Neef zich slechts wilde bepalen bij de woning bouw. Voor 1950 werden aan deze ge meente 40 woningen toegewezen met -hei maximum van 260 m3. Bij bouw var grotere woningen zullen er dus mindei huizeji komen. Er is gelukkig enige an: mo te bemerken voor grotere beleggin gen en het verheugde spr. dat er reeds aanvragen voor bouw waren binnen ge komen. De heer De Neef besloot zijn Nieuwjaarsrede met de woorden: wens U en Uw gezinnen alsmede de woners der gemeente een voorspoedig gelukkig 1950. Moge onze arbeid geleid worden door Gods Geest". De nestor der raadsleden, de heer Oosterom (P. Ohr.), beantwoordde deze rede. Spr. feliciteerde de heer De Neef met de plaats die hij thans in de ge meente inneemt en achtte het een voor recht onder diens leiding te mogen va ren, welke vaart stellig veilig zal zijn. „Laten we in de kracht Gods voort gaan", aldus bèsloot de heer Oosterom zijn wederwoord. Onder de ingekomen stukken vooi deze raadsvergadering bevond zich eer besluit van Ged. St. waarbij de bezoldi ging der wethouders was vastgesteld op f 1000 per jaar. Voorts berichtte Mevr. M. v. d Bos-Buurman dat zij haar be noeming tot lid van het Burg. Armbe stuur had aangenomen. De benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school aan de Terweeweg de heer Blomsma (Arb.) aanleiding kele vragen omtrent de candidaten te stellen, die de voorz. in geheime zitting beantwoordde. Na heropening gaf dè stemming het resultaat dat de heer Lan-khorst, onderwijzer aan de o.l. school te Ruinerwold, werd benoemd met gemene stemmen. De kosten per leerling voor het onderwijs en voor het voortgezet o.l. derwijs, alsmede het aantal lesuren per week voor lichamelijke oefening 1950 werden z.h.s. vastgesteld. Eve: ging het voorstel van B. en W. tot 5 pet loonsverhoging voor het gemeentepei neel er na een korte bespreking z.h.s. door. Een nieuw artikel werd vervolgens toegevoegd aan de politieverordening, luidende: Het is verboden enig terrein in te riohten, te gebruiken of te doen gebruiken voor volkstuintjes", v verbod overigens ontheffing kan worden verleend. De heer Blansjaar (P. Chr vroeg naar de wenselijkheid een stuk grond voor dergelijke tuintjes wijzen, hetgeen volgens de voor niet nodig bleek, daar tot dusver behoeften kon worden voorzien slechts korte besprekingen werden, eens z.hs., de voorstellen van B. aangenomen tot herverpachting v; kele stukken grond aan de Hofdijok, Hof- brouckerlaan en Marelaan aan de heer C. P. J. Paardekooper, om ingevolge art der Woningwet te bepalen dat de her ziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid, en tot wijziging van de ver ordening met betrekking tot de aard van de bebouwing en het gebruik van gron- in de bebouwde kom der gemeente, hetgeen neerkwam op een beetje ruimere gedachte inzake deze materie. Vervolgens was het de taak van de. raad enkele straten te dopen, hetgeen nogal wat voeten in de aarde had. De heer Van Beek (KVP) wilde een straten gaarne noemen naar het indertijó geadopteerde Berlicum. De heer Ooste rom (P. Chr.) was hier tegen omda- men de linkerhand nierimoet laten weten wat de rechter doet. De heer Van Ma meren achtte de jaartallen op naam bordjes een gelukkige vondst, doch wildi geen straat noemen naar een polder als deze er niet werkelijk ligt. Na al deze opmerkingen was toch het resultaat, da geen der leden bezwaar had-dc drie ge projecteerde straten tegenover het Bos van Wijkerslooth de namen Willebrord- laan. Grünerielaan en Kamjphuizenlaan te geven, conform het voorstel va en W. Z.h.s werd het taxatie-honorarium voor gronden in het grondbedrijf ge bracht van f150 op f250. De comptabili teitsbesluiten, die over het algemeen ha merstukken zijn. bevatten ditmaal eer ontwerp een schadevergoeding uit tc keren aan de eigenaar van het pand Wilhelminapark 15. De heer Van Nieuw koop (P. Chr.) vond -het wat vreemd dat in de raadsvergadering van 7 December j.l. was medegedeeld, dat de huur afgelopen en alles geregeld was en dit besluit moest worden genomen. Uit het antwoord van de voorz. bleek negen dagen later de verhuur var pand was afgesprongen en de verhuur ster thans alleen tot ontbinding van de huur (die tot 1955 liep) wenste over te gaan na een schadevergoeding van f 2.884.50. De reohtskundige adviseur der gemeente, mr L. Spreij, heeft echter een vergoeding van f 1500 aangeboden waar mede de eigenaresse accoord ging en tot betaling waarvan de raad- thans besloot De heer Blansjaar (P. Ohr.) vroeg naar de mogelijkheid van dit pand een ambts woning voor de burgemeester te maken, terwijl zijn fractiegenoot de heer Oosterom van oordeel was dat de meente zich een dergelijke woning °fi- nancieel niet kon veroorloven. De i zitter was het hier mee eens; de kosten worden veel te hoog. In verband met ander comptabiliteitsbesluit deelde de voorz. mee, dat a.s. Maandag de werk zaamheden in het bos van „Oud-Poel geest" in DUW-verband een aanvang zullen By dc rondvraag verzocht Ir De Gruy- ter (VVD) aandacht te willen schenken aan het gemeentelyk coöperatief woning bouwplan, zoals dat eergisteren in de raad van Alkemade werd besproken. Hy vroeg of ook Oegslgeest een uitnodiging had ontvangen. Op de eerste vraag ging de loco-burg. breedvoerig In. Tekeningen reeds aangevraagd in Bussum, de aanvrage is echter zo gTOot dal een wachtlyst werd aangelegd, waarop ook onze gemeente thans voorkomt. Deze tekeningen zullen zeer zeker een studie object uitmaken, maar, zo deelde de heer De Neef medo: „Elke waar is naar zijn geld". Op de tweede vraag moest de oorz. ontkennend antwoorden, wat niet egneemt dat Oegstgeest zich met Alke- lade in verbinding zal stellen. De heer Den Heijer (P. Chr.) verzocht de aandacht van de burgemeester voor het gevaarlijke parkeren in en bij de bocht van Buitenlust. terwyl dr Simon Thomas (WD) B. en W. er op attent maakte dat het schoolplein op de Ter weeweg gevaarlijke gaten vertoont. De laatste spr. vroeg of de aanplant vóór en het oude herdenkingsmonument zelf nog worden verwijderd of dat een en ander blijft zoals het was. De voorz. deelde hierop niee dat bij de nagelaten betrek kingen een onderzoek wordt ingesteld Het rapport hieromtrent was nog me; binnen. Ten slotte maakte de voorzitter be kend. dat hij mede naar aanleiding van een sociaal-economisch rapport plannen wil uitwerken om dc bouwgrond in de Gogerpolder. groot 240 ha, te gaan be nutten voor uitbreiding van het bestaan de areaal voor tuinders. De grond blykt geschikt voor groententeelt, fruitteelt en bloembollencultuur. Aangezien het vol gens spr. met de tuinders in Roelof- arendsveen slecht gesteld is, wil hy trachten een maatschappelyk hoger plan voor de gemeentcnaren te bereiken. In verband hiermee is het nodig, dat een wetenschappelijk rapport wordt samen gesteld, dat f 4000 zal vragen. Dit werd Geslaagde jeugdvoorstelling van C. F. A. Leiden De afdeling Leiden van de Chr. Film actie heef-t gistermiddag in „Den Burcht" weer een kindervoorstelling gegeven. Een verheugend verschijnsel is. dat de jeu-gd grote belangstelling voor de CFA aan de dag legt. Dit was pas de tweede middag voor kinderen en toch liep de grote zaal bijna vol. Het ligt dan ook in de bedoeling met deze voorstellingen j door te gaan. Het programma bestond uit enkele Amerikaanse filmpjes over verschillende i onderwerpen Zeer spannend was de hoofdfilm „Het grote Avontuur". De kin deren hebben in één woord genoten! Vanavond draait er een film voor de ouderen. Tevens zal een en ander wor den bekend gemaakt over een te voeren propaganda-actie. Want de CFA in Lei den wil nog veel meer mensen bereiken. Hoe groter de kring van belangstellenden, hoe groter de mogelijkheden. CHR. HIST JONGERENGROEP I De Ohr. Hist, jongerengroep te Leiden komt morgenavond, 8 uur. in „Reho- both" bijeen. De heer D. Hendriks zal spreken over het ontwerp sociaal-econo- misoh program van de C.H.U. Na d» i pauze een gevarieerd programma, Antihuurverhogingsactie in Leiden In verband met de door de regering aan-gekondiigde 15 procent huurverhoging heeft het Leidse anti-huurverhogings comité de Leidse burgerij opgeroepen tot bijwoning van een vergadering, die morgenavond in .,'t Raedt-huys" zal wor den gehouden Deze verhoging, die nog maar het begin zal zijn van de eerder aangekondigde 60 procent verhoging, mag onder geen voorwaarde doorgang vinden, aldus de circulaire. Aanwezig,zal zijn een lid van het Haagse antd-huurver- hogingscomité, dat zal uiteenzetten, hoe deze zaak in Den Haag onder de bevol» king leeft en hoe 15 buurtcomité's daar j werkaam zijn ORGANISTENBENOEMING De heer L. Hermans te Leiden organist aan de Ned. Herv. kerk te Voorschoten is benoemd tot organist van de Bethel- kerk te Loosduinen. DE HEER G. L. DE GOEDEREN OVERLEDEN In Leiden is overleden d-e heer G. L de Goederen, oud-hoofdopzichter bij da dienst van Gemeentewerken, _Re"jieer De Goederen werd op 1 Oct 1895 aan deze dienst verbonden en bekleedde sinds 1933 de functie van hoofdopzich ter. Op 1 Jan 1937 verliet hij de dienst met pensioen De begrafenis zal plaats j vinden op Maandag 13 Februari a.s. WACHTTIJDEN BIJ BEWAAKTE j SPOORWEGOVERGANGEN De KNAC heeft aan de Ned. Spoorwe gen verzocht maatregelen te treffen om de bezwaren, verbonden aan de lange wachttijden bij een aantal bewaakte j overwegen, zoveel mogelijk te onder vangen. Oh!, Rijnsburgerweg IF oubruRge Morgen spreekt ds H. J Groenewegen van Den Haag op verzoek van de C J. M.V. „Obadja" over het onderwerp „Systeem en persoon van de antichrist". I Deze dienst, die zal worden gehouden in dc Ned. Herv kerk. begint om half 8 Kunst en Letteren BITTERSWEET „Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht". Zo dacht ook Lady Susan Shayne toen zij bemerkte, dat Dolly ver liefd was op Vincent Howard En zo kregen we tot „leeringhe ende vermaeck" verschillende episoden te zien uit het leven van Lady Susan Shayne. toen ze nog Susan Millick heette, hoe het kwam dat ze Suzi Linden werd en tenslotte de deftige mevrouw. De showoperette is geschreven door Noel Coward, de man die alles kan, Hij schrijft voor het toneel, voor de film, speelt, regisseert en schreef niet alleen de tekst van deze operette maar compo neerde ook de muziek. De frisse, vlotte Coward, die we ken nen uit zijn toneelstukken, hebben we vergeefs proberen te ontdekken in de tekst van Bitter Sweet. De tekst is af en toe fris, maar doorgaans nog al conven tioneel, zoals de hele gang van zaken in deze operette. Er zou zonder schade best wat in geschrapt kunnen worden. De muziek was het meest typerend voor Coward- Daarin vonden we hem beter dan in de tekst. En nu de opvoering door de Residentie Operette onder regie van Rob Milton (Herman Woustra had de muzikale lei ding). Er waren aardige momenten, hoofdzakelijk in het tweede bedrijf, maar verder bleef het beneden de maat. Het >s moet men vooral krijgen door een perfecte opvoering. Hieraan ontbrak nog al wat. De dames bewogen zich kinder lijk onwennig in hun lange sleeprokken- Het gemier met het licht in het eerste bedrijf was meer dan hinderlijk. Dezelf de onmogelijke stoeltjes stonden in 1950 in een deftig huis in Londen, in 1895 in :n ander deftig huis in Londen, In 1900 een kroeg in Wenen enz. Het kamerdécor, dat ons een indruk moest geven van een patriciërswoning Londen anno 1895, verpaatste ons in poffertjestent. Heeft men geen betere decors? Is dit goed genoeg om de boer mee op te gaan? Misschien heeft Rob Miltön gedacht de zaak te kunnen redden door als de def tige Cyril Devon en Herr Sohlick zich te stellen en voor gek te spelen, ons heeft dit de zaak verergerd, omdat naar onze mening uit de gehele opvoering bleek dat er geen serieus werk gegeven werd. Voor degenen die groene kaarten van rv en O. hebben wordt er een repris# gegeven op 9 en 10 Febr., voor hen di# gele kaarten hebben op 20 Febr. Bm

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2