Jlicuwo £riJtsr()c (üvuranl Belgen zullen over de terugkeer van Koning Leopold stemmen CHURCHILL NIET ZO GEBRAND OP 'T LEIDERSCHAP Wist U DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTlËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8042 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5t<mto0stfctr Is qfjebleoen tnyn hert ia tcgfjeospoct* Zwak ipel in het Olympisch Stadion Zie pag. 4 Wat zal het zijn? Ja of Neen. Wetsontwerp Volksraadpleging na 4 weken fel debat door Kamer aangenomen HET BELGISCHE VOLK gaat binnenkort naar de stembus om deel te nemen aan een Volksraadpleging, die moet beslissen of de verbannen koning Leopold m op de troon van onze Zuiderburen zal terugkeren. Gisteravond heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers het door de Rooms-Katholieke C.V.P. ingediende wetsontwerp tot het houden van een dergelijke volksstemming met 117 tegen 92 stemmen aangenomen. Er waren geen onthoudingen. De datum, waarop de stem ming wordt gehouden, is nog niet vastgesteld, maar thans worden 19 en 26 Maart genoemd. Voor het wetsontwerp stpmden de le-1 Dit incident was nauwelijks over, of den van de Christelijke Volkspartij, de een nieuw volgde. De communist Dispy liberale ministers en vier Vlaams-liberale interpelleerde de regering in felle be- afgevaardi'gden. De socialistische, com- woordingen over „de ondertekening van monistische en liberale afgevaardigden een Belgisch-Amerikaans bilaterale over- uit Wallonië en Brussel stemden tegen, eenkomst inzake de levering van wapens In October j.l. werd 'het wetsontwerp en militaire uitrusting en over de leve- reeds door de Senaat. waarin de Chris- ring van uranium uit de Congo aan de telijke Volkspartij de absolute meerder- Verenigde Staten". Uit protest hiertegen heid bezit goedgekeurd. »- De socialisten bevestigden tijdens het de Kamer gehouden debat, dat zij de enige oplossing van het Konin.gsvraagst.uk zien in een afstand doen van de door koning Leopold, ten gunste vai negentienjarige zoon en erfgenaam prins Boudewijn. De communisten daarentegen eisen, dat België een republiek wordt. Aan het beg-in van de gisteren gehou den debatten, heeft de socialistische frac tieleider, Bohy, de minister van Verkeers wezen. Segers, geïnterpelleerd over he! feit', dat de radio-censuur de socialist Baccus Vrijdag jl. verboden heeft zijn rede uit te spreken op de Vrije Politieke Tribune van de Belgische Nationale.Om roep, omdat daarin de koning wend be sproken. De minister beriep zich op de regeling, volgens welke de Koningskwes tie niet ter sprake mag komen voor de radio. Na dit antwoord wendde Bohy zich tot de banken der CVP-leden en riep boos: „Met die fascisten is geen huis te houden" Deze opmerking ontlokte een geweldig tumult, dat vele minuten duur de en slechts na langdurig hameren door de voorzitter .beëindigd kon worden. Nog meer verzet tegen nieuwe plan der Spoorwegen Het kan nog veel voordeliger De Ned. federatie van het personen vervoer heeft haar leden meegedeeld, dat zij de plannen van de Spoorwegen om met de Bovag in een aantal steden aan treinreizigers auto's zonder chauf feur ter beschikking te stellen, volkomen onjuist acht. Het eigenlijke verhuurbe drijf wordt uitgeschakeld en een klein aantal exploitanten van garagebedrijven (die het verhuurbedrijf als zodanig niet uitoefenen) worden bevoordeeld, service zou aanmerkelijk uitgebreider en voordeliger kunnen zijn, indien het verhuurbedrijf werd ingeschakeld, aldus deze federatie. Nieuw Amsterdam begon grootste reis in vredestijd De Nieuw Amsterdam, het vlaggeschip van de Holland-Aimerikalijn, is gisteren haar langste reis in vredestijd begon nen. Met 607 personen, die in totaal 2.7 nvillioen dollar passage hebben betaald, vertrok het schip uit Hoboken voor een kruistocht van 50 dagen naar Zuid-Ame- rika. Er worden 15 havens aangedaan, o.a Havanna, Panama en plaatsen in Peru, Chili, Argentinië, Uruquay, Bra zilië, Trinidad, Curasao en Jamaica. De rondreis eindigt in Hoboken. Zoals meldden zal voor het passeren van Panamakanaal f 65.000 tolgeld moeten worden betaald. Soldaten sturen Indonesische eenden naar ons land Met de Kota Agoeng, die gisteren in Rotterdam aankwam, zijn acM Indone sische boomeenden meegekomen. Ze zijn een geschenk van het 5e bataljon garde- regiment jagers, voor de dierentuinen. Op geen der landlingspapieren waren de eenden vermeld, maar de douaneamb tenaren stelden dit medeleven van onze militairen met de dierentuinen dermate op prijs ,dat zij een oogje dicht deden. DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. i Mevrouw Van Beek te Maarn is dezer 1 dagen door kolendampvergiftiging om I het l°ven gekomen. Haar man werd naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Atrverikaans geleerde bang voor atoombommensmokkel De Amerikaanse atoomgeleerde dr Harold C. Urey heeft aan Senatoren I meegedeeld, dat de V.S. moeten begin- nen om de verdediging zodanig te per- fectionneren, dat aflevering van atoom bommen in sommige havens door vracht- j schepen van de wilde vaart, onmogelijk wordt gemaakt. Urey is dus bang. dat er atoombommen in de V.S. zullen worden binnengesmokkeld. Verder geloofde hij niet, dat Rusland de waterstofbom reeds bezit. i Naar Nederland voor oogoperatie De Zuidafrikaanse boer Bornman is met een KLM-vliegtuig uit Johannesburg op Schiphol aangekomen, teneinde door I professor dr H. J. M. Weve geopereerd te worden aan zijn ogen. De heer Born- i man is plotseling blind geworden en hoopt door deze Nederlandse geneeskun- j dige geholpen te kunnen worden. Van I Schiphol begeleidde de steward van het vliegtuig hem naar het ziekenhuis in Utrecht. ONDERNEMINGSWACHT OVER GELOPEN NAAR WESTERLING. Op Pasir Angin, een onderneming 13 km bezuiden Buitenzorg zijn 19 man van de ondernemingswacht overgelopen naar het leger van de Rata AdiL De Europese commandant bleel mei nog twee man achter. liepen alle Katholieken de zaai voor 10 minuten werd de zitting ge schorst. Daarna kwam het ontwerp in stem ming. Aan een onrustige debattijd van vier weken was een eind gekomen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" antwoorden op de vraag: „Bent U van oordeel, dat koning Leopold zijn grond wettige rechten als vorst moet herkrij gen?". Acheson: Ceen atoombesprekingen met Rusland Het zou verspilling van energie zijn Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Ver. Staten „trachten het gebied, waarop overeenstemming met de Sowjet-Unie mogelijk is, te vergro ten. Wy hebben steeds gezien, dat met de Sowjet-Unie bereikte overeenkomsten nuttig zijn, wanneer zij bestaande feiten betreffen en dat overeenkomsten, waar in geen bestaande feiten worden om schreven, van nui en gener waarde zijn," aldus de minister. De mogelijkheid, dat een nieuw en verschrikkelijk wapen als de waterstofbom zou worden ontwikkeld, veranderde niets aan de feitelijke toe stand in de wereld en maakte het nog noodzakelijk, dat men in de Ver. Staten over sterke zenuwen beschikt. In de besprekingen over de atoom- controle met de Russen, zag Acheson geen heil meer. En de Ver. Staten zullen daartoe dan ook geen enkele po, Prinses Wilhelmina terug op 't Loo Prinses Wilhelmina is dezer, dagen op 't Loo teruggekeerd. Zoals men weet heeft zij enkele weken in Amsterdam doorgebracht. Bidault stelt de nieuwe leden van het Franse kabinet voor: v.l.n.r. Jacques Chastellain, Charles Brune, Henri Queuille, Bidault, Paul Bacon, Jean Marie Louvel, en André Colin. Partijleiders op tournee Maar hij kan niet aanzien, in welke toestand het land geraakt ZOWEL DE CONSERVATIEVE LEIDER Winston Churchill, als de Labour- premier van Groot-Brittannië, Clement Attlee, zyn gisteren hun verkiezings- tournée begonnen. Attlee vertrok uit Londen per auto voor een rondreis van negen dagen, waarin hy minstens 34 redevoeringen zal houden. Zyn vrouw be stuurde de auto. En Churchill nam de trein naar Cardiff in Wales, en vandaar Taunton, waar hy een rede hield ten gunste van de Tory-candidaat Henry Hopkinson, de secretaris van Churchills „Schaduwkabinet". De Britse oorlogspremier verklaarde in deze moeilijke tijd kunnen doorkomen". Taunton, dat hy helemaal niet brand is op het leiderschap van Groot- Brittannië. „Ik heb geen ambitie, die ik niet meermalen heb verwezenlijkt. Zelfs de stoutste dagdromen van mijn jeugd zijn uitgekomen. De enige reden, waarom ik op mijn oude dag werk, is, dat ik mijn hart vasthoud, wanneer ik zie in welke toestand ons land geraakt". Churchill zei: ,De socialistische leerstellingen vervullen mij met een diepe walging. Het commu- isme is een misdaad en het socialisme :n ziekte, geen geestesziekte en gelukkig zij niet ongeneeslijk". Hij beschuldigde verder de Labour- regering er van, dat zij door opzettelijke leugens stemmen tracht te winnen. „De volgelingen van Attlee hebben het be ginsel, dal zowel Nazi's als communisten aanhangen, geadopteerd, n.l. dat als je onwaarheid maar vaak genoeg en in breed mogelijke kring vertelt, deze cp de duur wel vcor de waarheid wordt aangezien", aldus Churchill. Attlee best tevreden En Attlee spiak in Watford. Ongeveer tegelijkertijd. Hij gaf hoog op, van het geen Labour bereikt heeft. „Zonder con trolemaatregelen hadden wij onmogelijk Twee mislukte overvallen in Amsterdam Rovers moesten er spoedig vandoor gaan In Amsterdam zijn twee mislukte roof overvallen gepleegd. Een dame werd des avonds op de Keizersgracht door twee len overvallen. Ze hadden het op haar handtasje gemunt, doch werden verjaagd door voorbijgangers. Een bewoner van de Prinsengracht hoorde 's nachts zijn vrouw roepen. Toen te hulip snelde bleek zij in gevecht twee mannen. Een van de onver'a- verwondde de man licht met een mes. Daarna vluchtten zij. VROUW GAF HAAR MAN VERGIFTIGDE VLA. In Roermond is de 33-jarige vrouw P. M.-B. gearresteerd, omdat zy' in Augus tus j.l. heeft getracht haar man te ver giftigen. Zij zette hem vla voor, waarin rattenvergift was verwerkt. M. is tenge volge daarvan bijna geheel blind en ge deeltelijk verlamd geworden. Hij prees de prachtige geest Engelse volk, „dat al zijn oude durf heeft getoond en waarvan het resultaat was, dat Engeland in de afgelopen vier gp^erj half jaar grotere vorderingen in de rich ting van het herstel heeft gemaakt, dan- welk ander land ook". Attlee sprak de Conservatieve beweringen tegen, als zou „het Engelse volk ontmoedigd en ver ward voortstrompelen. In vredestijd is nog nooit zoveel gedaan als thans", zei Attlee. Ernest Bevin, de Britse Labour-minis ter van Buitenlandse Zaken heeft intus sen gezegd, dat er absoluut geen twijfel bestaat, dat Labour de algemene verkie zingen op 23 Februari a.s. zal winnen. Zonderlinge taxi-passagier hing de gulle Sinterklaas uit Sprong kwistig om met bankbiljetten en- chocolade Een Zwolse taxichauffeur heeft veel vreemde dingen meegemaakt met een man, die zegt uit Dublin te komen. Ze maakten samen een rit via Nymegen naar Budel, aan de Belgische grens, en de „Ier" betoonde zich een buitengewoon gul heer. Maar in Budel werd hij gearresteerd omdat hy in een winkel chocolade had gekocht zonder te betalen. De politie is nog bezig uit te zoeken, wat zij eigenlijk voor vlees in de kuip heeft. Na ongeveer 120 ingespannen werk uren heeft de heer Heerma van Voss uit Westerveld een piiniatuur gouden koets gereed gekregen. Deze is geheel vervaardigd van bladzink, dat door een Haarlemse juwelier met goud is bespoten. man, diie beslist enkele glaasje had, vertelde de taxiohauffeur in soort Engels, dat doorspekt was met Hol landse woorden, dat hij naar het centrum van de stad moest rijden. Daar aangeko men, gelastte de man. naar Nymegen te gaan. De chauffeur wilde eerst wel eens geld zien. Prompt werd hem f 75 i handen gestopt, 's Mans portefeuille bleek sr doorvoed. Tijdens de rit naar de stad n keizer Karei vertelde de man dat hij Dublin was geboren en nu in Canadese diplomatieke dienst was. Hij liet een grote groene sjerp zien met indrukwek kende wapens er op, en toonde zijn pas poort om te 'bewezen -dat hij verre rei- Amsterdammer door buren van geld beroofd Omdat h0 een onderhuurder op straat had gezet Een onderhuurder werd gisteren in de Van Beuningenstraat in Amsterdam door de hoofdbewoner op straat gezet, ver moedelijk wegens het niet betalen van de huur. De buren waren het daar n:ei eens. Zonder overleg te plegen met de onderhuurder, begonnen zij diens in ventaris weer .naar binnen te dragen. Toen de hoofdbewoner protesteerde kreeg hij een pak slaag. Hij vluchtte de straat op. maar werd opnieuw aangeval- m zelfs van zijn geld beroofd. De kree® een hoofdwond en een kaaK- fractuur. De onderhuurder hield zich op de achtergrond. Maar de buren zullen de rechter moeten verschijnen. Amsterdamse jeugd past beter op misdadigheid onder de Amster- e jeugd is vorig jaar met een derde gedaald, ten opzichte van 1948 en 1947 Vorig jaar maakte 4,96 pro mille zich i een misdrijf schuldig, in 1948 7,5 en 1947 6,65 pro mille. De politie schrijft toe aan de algemene vermindering van de criminaliteit, maar weinig minder het jeugdwerk. Kapitein in vrijheid gesteld Gaf geen geheimen prijs in de zaak E (Van een onzer verslaggevers) De kapitein J. M., die enige weken ge leden onder arrest is gesteld, wegens verdenking van het verstrekken van ge gevens, die militair geheim waren aan de inlichtingendienst van E., is gister middag in vrijheid gesteld. Bij het onderzoek is gebleken, dat hij ch aan geen enkele overtreding heeft schuldig gemaakt en geen militaire ge heimen aan E. heeft doorgegeven. DAT ir P. Ubbels, thans rijksconsulent voor de pluimveeteelt, benoemd is tot dir. van het rijksinstituut voor pluimvee teelt te Beekbergen. DAT de Damco-scheepvaartmij te R'dam Maandag een nieuwe Bovenryn- sleepboot in de vaart brengt. DAT de gemeenteraad van Wageningen het bouwen van 128 arbeiderswoningen goedkeurde. DAT de 51-j. Duitse Oberleutnant der Kriegsmarine Karl Schmiüz, die in 1944 opdracht gaf tot de moord op zeven per sonen in Rhüon en het afbranden van zes woonhuizen, in R'dam tot 14 j. werd ver oordeeld (eis: 20 j.). DAT Eist uit dank voor na de bevrij ding genoten hulp een gedenkraam aan Apeldoorn heeft aangeboden. DAT de in de Tweede Kamer toege zegde noodvoorziening t.a.v. de classifi catie van gemeenten volgende week in het georganiseerd overleg zal worden be sproken. DAT in Martenshoek de kustvaarder Rijn te water gelaten is, voor L. Davids te Delfzijl. DAT Amsterdam leningen op onders- handse schuldbekentenis aangaat tot in totaal f 4.022.000. DAT een adres tegen de uitsluiting van de EV.C. uit het georganiseerd overleg door de A'damse raad voor kennisgeving werd aangenomen. DAT 77 j. oud in Groningen is overle den het oud-Eerste- en Tweede Kamer lid E. Rugge (soc.) die ook ojid-wethou- der van Groningen was. DAT de coöp. marktver. Avenhorn e o. een nieuw complex veilinggebouwen zal laten bouwen. DAT de Europese dienst van de B.B.C. (o.m. 1796 en 267 meter) Eondag om 7 uur Eng. tijd een speciaal Beneluxprogramma uitzendt, waarin o.m. de ministers Stik ker en Van Zeeland spreken. DAT de M.O.D. een drijvende mijn in de Scheldemond heeft opgevist en naar Vlissingen gebracht. DAT ook de bootdienst Lemmer-A'dam over het IJsselmeer is hervat. DAT de KNAC de Spoorwegen heeft verzocht de bezwaren, verbonden aan de lang wachttijden bij een aantal bewaakte overwegen, zoveel mogelijk te ondervan gen. zen had 'gedaan1: Afghanistan. Bgyplte, Noorwegen en vele andere staten. Nijmegen, mijnheer. Waar moet ik u brengen?" „Nee. rijd maar door naar Brussel". Dat kon niet, de chauffeur had er geen papieren voor. Dan maar tof de grens, naar Budel. Onderweg,, bij Grave, nam de Ierse Canadees of Canadese Ier een liftende soldaat mee. Toen die in Eind hoven uitstapte, 'kreeg hij vijftig gulden van de vreemde Sinterklaas. Hij had plezier in zijn eigen royale bui, want toen hij rin de Lichtstad een charmante busconductrice zag, liet hij de taxi stop pen en TCiple een winkel binnen om er' met' een madrti'ge 'lading chocolade uit te komen, die hij het verwonderde meisje overhandigde. In Budel bleek de weldoener vele vrienden te hebben, die hem ook als „di plomaat" kenden. De chauffeur hoorde, dat zijn passagier vriendschap koesterde Oostenrijks pleegkind in Olst gedood Enig kind van oorlogsweduwe Het achtjarige Oostenrijkse pleegkind Helmuth Jung is -gistermiddag in Over- wetering (bij Olst) door aanraking met een stroomdraad gedood. Hy was het enige kind van een Weense oorlogs weduwe. Helmuth kwam ongeveer zes weken geleden met een groep Oostenrijkse kin deren aan om in drie maanden wat op krachten te komen. Hij werd met een van zijn kameraadjes ondergebracht in het gezin van de landbouwer Te Riele. Binnenkort beslissing over 5 pCt voor ambtenaren in ruste Minister Joekes zal; binnenkort een be slissing nemen over de vraag" of gépen- sjonneerde ambtenaren ook e'en toeslag 5 procent krijgen. Dit wordt geant voor een ziekelijk Budels meisje, dat hij jy|aar herhaaldelijk met grote 'bedragen had ver eerd Toen passagier en chauffeur uit een café kwamen, werd de eerste door de maréehaussée gearresteerd. De partij chocolade, die hij in Eindhoven de con ductrice had geschonken, had hij niet betaald. Dat ging om een 'bedragje van twintig gulden. Vandaag is de zonderling naar Apel doorn overgebracht. Hy gebruikte daar Zondagmiddag enkele cognacjes met een zekere Gerritsen uit Apeldoorn. Men vermoedt, dat hjj deze man heeft opge licht. AI vast vier gezinnen in Wierden geholpen ir moeten de andere zes uit het kamp naar toe? De gemeente Wierden heeft een extra toewijzing ontvangen van vier woning wetwoningen, dié alleen betrokken mo gen worden door gezinnen, die nu nog gehuisvest zijn in het kamp De Vossen- bos- Zoals men weet, hebben de tien ge zinnen, die clandestien in dit kamp wo nen, aanzegging gekregen, dat zij weg moeten, omdat er een strafinrichting voor debielen wordt gevestigd. De ge meente tracht nu een toewijzing voor nog zes huizen te krijgen. SUNGKONO EN DE GEEST DER R.T.C. Instructies om zoveel mogelijk onrust te stoken THANS ZIJN INSTRUCTIES BEKEND GEWORDEN, welke kolonel Sungkono, gewezen muiter van de „Zeven Provinciën" republikeins commandant in Oost-Java, op 12 en 18 November j.l., dus na de staking van het vuren en na de Ronde Tafel Conferentie, op het hoofdkwartier van de commandant der eerste divisie heeft uitgevaardigd en die door hem weer uit Djocja waren ontvangen. Kort samengevat luiden zy als volgt: In de door de Nederlanders ontruimde landstreken buiten de staat Oost-Java moet men de orde snel en hardhandig herstellen. In het gebied van Oost-Java echter, waar de Nederlanders woordelijk zijn voor rust en orde, moet men zoveel mogelijk onrust wekken door rampok, ontvoering, moorden, stakingen en alle andere vormen van terreui Hierdoor zal men dan kunnen tonen dat de Nederlanders niet in staat zijn, de orde te handhaven. Bovendien zal de bevolking op die manier bereid orden gemaakt om voor aansluiting bij de republiek te stemmen. Het federaal bestuur zal zodoende verplicht worden een verzoek om bijstand van de T.N.I. te doen en zal de republiek alles te zeg gen krygen. Alle ongeregelde benden en niet bij de T.N.I. aangesloten strijdgroepen moeten worden geregistreerd met opgave van aanvoerders, bewapening, enz. Daarna moeten deze benden op eigen initiatief zich wijden aan rampok en terreur in het door de Nederlanders bezette gebied. Desertie bij de algemene politie, onder- nemingswachten en het K.N.I.L. moet sterkste aanmoedigen (men denke aan de uitlatingen over de deser- de manschappen van het K.N.I.L., ir Westerling overliepen). Alle ongeregeldheden moet men schuiven op onverantwoordelijke elementen en in directe verantwoordelijkheid van de T.N.I. mag niet aan het licht komen. Als de staat Oost-Java de hulp van de T.N.I. inroept, is het gemakkelijk om zuivering uit te voeren, dank recht zij de registratie van aanvoerders en be wapening. Zolang Oost-Java en Madoera niet tot de republiek behoren, zal de staf der door overvallen op politie en onder- rtemingswachten, doch het moet steeds de schijn hebben, dat dit het werk is van onverantwoordelijke elementen. Een goed voorbeeld van het succes dezer methode is de Sidoardjo-delta, waar de onrust zo groot werd, dat de bevolking de Nederlanders verzocht T.N.I.aldus Soengkonoj Koning Gustaaf negeert dokters adviezen en bezoekt de Riviera Ondanks zijn zwakke gezondheid en tegen het advies van zijn doktoren in heeft koning Gustaaf van Zweden, die pas van een zware bronchitis is 'hersteld, het plan ook dit jaar zijn wintervacantie aan de Riviera door te brengen. Hij zai op 28 FebruaDi uit Stockholm vertrekken. Ook Peking toil Hirohito laten berechten Zo Moskou, zo Mao. China heeft de Sowjet-Unie doen weten, dat het vol komen instemt met de Russische voor stellen om keizer Hirohito van Japan wegens oorlogsmisdaden i.v.m. een bac teriologische oorlogsvoering te doen be rechten. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft de communistische rege ring te Peking een nota aan Engeland en de V.S. gericht, waarin verzocht wordt Hirohito en vier Japanse generaals voor speciaal internationaal tribunaal te- laten staan. DAT de in A'dam gehouden tentoon stelling van 60 „luchtschilderij en" in Sep- tember in Kopenhagen wordt gehouden dlvls'e d? beïnvloeden, r^.-4, opdat men in de T.N.I. het toekomstig DAT het beroep van de in Adam tol gezagsapparaat van de Republiek Indo- 12 j veroordeelde ex-politieagent J. M nesia Serikat zal zien. De staf Fuchs, die illegale werkers arresteerde en chef was van de bedrijfsrecherche van Fokker, door de R.V.C. is verworpen DAT het Tweede-Kamerlid Hakt-.i (comm.) minister Joekes heeft gevraag, toestemming te verlenen om de over bruggingsuitkering voor DUW-arbeid ih te brengen op minstens 80 pet. van de hoogste normen van DUW I. samenwerken met civiele organisaties op dat er wisselwerking zij tussen legale illegale organisaties. De staf moet Djokja rapporteren over de sterkte en dislocatie van de Nederlandse troepen met ni keurige opgave van wapenen. Spoed- gévallen moeten met een speciale koerier aan Djokja worden gerapporteerd. Wapentekorten by onderdelen vuile men WEERBERICHT NU EN DAN REGEN Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. de Noordelijke helft van het land tijdelijk zwak ke en veranderlijke wind Iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). Balk en s plint* er lislische pers schreeuwt moord en brand, omdat Amerika be sloten heeft, de waterstofbom te gaan maken Dit zo schrijft ze. laat nu eens duidelyk de oorlogszuchtige agressieve bedoelingen zien van dat Westerse land. Alleen maar, de heren willen blijkbaar vergeten hebben, hoe zo terloops uit Rus land is medegedeeld, dat men in Rus-, land de waterstofbom al heeft. Daar mag men blijkbaar wel iets meer dan in Amerika. Doch van tweeën een: of Rusland heeft de waterstofbom maar dan hebben de communisten minder dan ooit reden om Amerika verwijten te maken nu het ook aan het maken van de bom begint, of de heren geloven zelf niet. dat Rusland de bom al heeft, zetten deswege een keel op. Te elfder ure Onder de naam ..Te Elfder Ure" is een groep „vooruitstrevende" R K. be gonnen met de uitgifte van een blad. Het schijnt een blad te zijn van de Chris- tofoor-groep, een R.K.-groep, die zi<di in het verzet heeft onderscheiden. Het eerste nummer hebben we met aan dacht gelezen, wat ons daarbij opviel, is het veelvuldig gebruik van zware woor den en zware termen, de redactie zegt: geen „journalistieke stunt" te willen bren gen. maar ze wil todh maar wel protest aan tekenen tegen „een burgerlijke wereld vol valse schijn, vooroordelen en schijn heiligheid tegen „een wereld van ver stikkende vormelijkheid". „Dynamiek, revohitionnaire waarheids zin, radicalisme, karakter en meer zulke, voor een burgerwereM overspannen, be grippen hopen aan dit blad een gezicht te geven", schrijft de redactie. Is het wonder, dat we niet met over spannen daarvoor zijn we waarschijn lijk nog iets te burgerlijk maar met gespannen belangstelling naar volgende Verdraagzaamheid Inderdaad, met gespannen belangstel- ling zien we uit naar de volgende nummers van „Te Elfder Ure", want eerliik gezegd, dit eerste nummer was voor ons besef slechts in betrekkelijke mate radicaal en revohitionnair. Want dit nummer predikt ons de... verdraagzaam heid. en het doet dat op een wijze, die vooral radicaal is in het afwijzen van de radicale onverdraagzaamheid. Wij moeten, zo staat er in een der ar tikelen in dit eerste nummer, we moe ten als R. K. komen tot een nieuwe, hel dere formulering van het tolerantiebe ginsel. We moeten geen verdraagzaam heid prediken omdat we als R. K. nu eenmaail een minderheid vormen en met de 'bedoeling om de vrijheid te beknotten zodra we in de meederheid zijn. Neen, noeten komen tot een verdraagzaam heid als „een ('betrekkelijk) goed, om dat alleen in de sfeer der burgerlijke vrijheid de vrijheid der kinderen Gods kan ademen en het onkruid in Gods akker niet voortijdig mag worden uitgewied" Men voelt het verschil. Hier is de ver draagzaamheid niet langer een noodzake lijk kwaad, dat aanvaard moet wor den. Zolang het niet anders kan, doch hier wordt de verdraagzaamheid tot een d. zij het ook een betrekkelijk goed. Wij vinden dat een opmerkelijk geluid, R. K. oren misschien zelfs wel re- volutionnair. En voorzover dit geluid de radicale onverdraagzaamheid afwijst, is het ook werkelijk radicaal. Laten we echter hopen, dat dit nieuwe standpunt al te onderhevig wordt aan de gril- ran de „dynamiek". Politie De regering laat geen gelegenheid voorbijgaan om te zeggen, dat zij belangstelling uitziet naar het rap port van de commissie-Langemeijer. Zo nen weet, moet deze commissie de regering van advies dienen over de or ganisatie van het politiewezen. Dat een regeling van het politiewezen niet iets overbodigs is, blijkt nog eens uit de memorie van antwoord, welke de minister van Binnenlandse Zaken thans bij de behandeling van zijn begroting bij de Eerste Kamer heeft ingediend. Daarin grijpt ook hy (natuurlijk, zouden haast zeggen) de gelegenheid aan om te zeggen, dat hij het rapport der com- e met belangstelling afwacht. Maar bovendien moet hij in ditzelfde stuk toe geven, dat er tussen hem en de minister Justitie geen volledige overeenstem ming bestaat als het gaat om de verant woordelijkheid in hoogste instantie voor openbare orde en rust. Weliswaar voegt hij daar aan toe, dat dit verschil in ziens wijze alleen betrekking heeft op de prin cipiële aspecten, en dat zy beiden elkan der in de practijk wel spoedig zouden vinden, maar het lykt ons toch al erg genoeg. Voor de commissie-Langemeijer volgt hieruit tweeërlei. Ten eerste, dat er met smart op haar rapport wordt gewacht. »n tweede, dat ze wel een heel moei lijke taak heeft, omdat ze twee ministers Burgemeesters Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer was er over geklaagd, dat enkele gezagsgetrouwe groepen der be volking by de benoemingen van burge meesters wel zeer opvallend werden ge passeerd. Dat waren de A-R. en in wat mindere mate de CH. Bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van deze begroting in de Eerste Kamer waren, voor wat betreft de A.R., soortgelijke klachten geuit. Maar antwoordt nu de minister? Dat van achterstelling van deze groep by de bur- gemeesterbenoemingen niet kan wor den gesproken. Daarvan hebben we toch even staan te kijken. Intussen, de oplossing lijkt ons heel menselijk, al te menselijk zelfs. Toen minister Teulings in de Tweede Kamer zijn begroting verdedigde, was hy slecht stem. Diezelfde dag was er uit de Kamer uitvoerig cyfermateriaal aange voerd om de achterstelling te bewijzen. Is het dan niet waarschynlyk, dat de minister behalve slecht van stem ook slecht van oor was? Een andere oplossing lykt ons in het licht der feiten niet wel mogelyk. ZON EN MAAN Vrijdag 10 Februari: zon op 8 06. on der 17.44 maan op 2-59, onder 10.46 uur, 16 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1