KENT U ARABISCH? Nieuw-Guinea, laatste restje oud-vaderlandse glorie NIEUWE LEIDSCHE COURANT i Wat een vraag! „Natuurlijk niet," zal menigeen geneigd zijn te zeggen. Maar wacht even met uw antwoord. Een mens kan en kent soms meer dan hij zelf weet. Ik ben van plan u te bewijzen dat u tamelijk veel Arabische woorden gebruikt, zij het dan ook onbewust. We kunnen al dadelijk de aandacht' vestigen op een aantal dat met het Arabische lidwoord al aanvangt. De alchimie, de kunst van het goudmaken, althans het zoeken er naar. Het tweede deel: chimie, is afkomstig van een Grieks woord dat sap betekent. We kunnen daaruit dus afleiden dat men heeft getracht door toevoeging van plantensappen aan bepaalde stoffen, goud te maken. Veel heeft dit niet opgeleverd, tenzij waar is wat Da Costa zegt: dat de moderne chemie „kiem de in 't slijk der alchimie". bepaalde hoeveelheid papier, Arabisch is. Het luidt daar rizma, wat een bundel kleren, een baal wol of fluweel en derr gelijke beduidt. Daaruit is ook te begrij- En dan hebben we alcohol. Oor spronkelijk was dit woord al-cohl, d.i. het zwarte, vluchtige poeder van lood- zwavel, waarmee Oosterse vrouwen de oogleden bestrijken en verven. Met toe speling op de eigenschap van dit poeder, dat het snel vervliegt, gaven Europese scheikundigen aan wijngeest de naam van alcohol. Verder is er al g eb ra te noemen. Dit woord beduidt: het verenigen van delen tot een geheel en vandaar bij wiskundigen de herleiding van breuken tot een geheel. De tegenwoordige bete kenis is daaruit ten slotte ontstaan. Ook een alkoof kent iedereen. Hier hebben we te doen met het woord kobba, dat een verwulf, koepelvormig gebouw of vertrek aanduidt. Het betekende een afgeschoten vertrekje, waar men zien en horen kon, wat in een zaal gesproken werd en gebeurde. De verwisseling van b in f of v komt veel voor. Men denke slechts aan de hertog van Alva, die ook vaak Alba wordt genoemd. Maar we zijn er nog niet Ook het woord abrikoos is Arabisch. Het was daar ..al barkok", wat vroegrijpe perzik beduidt. De uit gang o o s zou, naar men meent, een na volging van die van framboos zijn- Ook het woord admiraal komt uit het Oosten. Amir of emir betekent bevelheb ber. En daaraan hebben we waarschijn lijk ons woord te danken, dat onder in vloed van een ander woord de d kreeg, die het b.v. in het Frans niet bezit. En nu we toch eenmaal bij de oorlog zijn aangeland, kan ik op het woord arsenaal wijzen, dat eigenlijk darse- naal moest luiden. Het eerste deel is na melijk het woord dar huis) dat ook nog wel in aardrijkskundige namen voorkomt. Sana'a is „maiken". Daartussen staat het lidwoord, zodat het geheel beduidt: „huis. waar iets gemaakt wordt". Dit is inzonderheid op schepen toegepast en op wat ter verdediging daarvan nodig was. Van dit woord naar m a g a z ij n is maar een kleine stap- Het Arabische machzen of met de verzachte uitspraak machazen komt van een werkwoord, dat „bewaren" betekent. Een magazijn is dus een plaats, waar men iets bewaart. Het woord almanak is waarschijn lijk van Egyptische oorsprong, maar door bemiddeling der Arabieren tot ons gekomen. Professor Dozy meent dat deze laatsten de eerste lettergreep voor hun lidwoord hebben aangezien. A v e r ij is al eveneens uit Arabië afkomstig. Het beduidde beschadigde koopwaar en is via Genua en Pisa algemeen Europees ge worden. Het woord atlas als stofnaam ftijne blinkende stof voor dameskleren) heeft zijn oorsprong te danken aan het Arabische woord voor glad, effen. Een man zonder boord is atlas. Ook gladde effen zijde noemen we atlas. In het Duits gebruikt men dit woord nog om satijn aan te duiden. Als het een boek met kaarten betekent, heeft het met het Arabisch niets te maken. In 1595 werd het door de aardrijkskundige Mercator het eerst gebezigd. Hij no„emde zijn kaar- ten-collectie zó naar de mythische Atlas, die veroordeeld werd de aarde te tor sen wegens een vergrijp tegen Zeus Arak is thans o.a. in Indonesië een sterke drank uit gegiste rijst, suiker of kokosnoten. Dit woord betekent: zweet, wel te verstaan het zweet of sap der dadels. Men verkreeg dit door in de top van de stam een kom uit te hollen, waarin zich het opstijgend sap verzamel de. Later werd het de algemene naam voor overgehaalde sterke dranken. Het woord cijfer is het Arabische cifr, d wz. ledig, dus nul. Het Engelse cipher heeft deze betekenis nog. zowel letterlijk als figuurlijk. „A mere cipher" is wat wij „een grote nul" noemen Eigenaardig is dat de Europeanen het woord cijfer, als de naam van het alge mene telteken, zonder bepèèlde waarde op de overige negen hebben toegepast Een woord, dat Bijbelkenners ogenblik kelijk zich herinneren, is karmozijn. Het is een rode kleurstof, die van de cochenille wordt gemaakt, een insect, dat leeft op de bladeren van een kleine eikensoort. Gedroogd en tot poeder ge stampt, geeft dit dier de rode kleur, die in het Arabisch kermezï, bij ons karmo zijn heet. In een der novellen van Arthur van Schendel, getiteld „Het Zwijntje" wordt ook de term kermes- rood gebruikt, wat dus met ons kermis niets heeft uit te staan. Ook het woord matras is Arabisch. Het luidt matrah en komt van het werk woord taraha. dat „van zich werpen" be tekent. Het is een kussen om op te zit ten- Een matras was namelijk in Arabië niet bestemd om op te slapen, maar men legde of wierp ze óf op een laag raam óf op de grond en als men elders wilde gaan zitten, nam men ze op en wierp ze daar neer. Het zal misschien verwondering wek ken dat ook het woord riem voor een tuig c te i dat papier bij hen Ries heet. Hoogstwaarschijnlijk heeft Europa zijn eerste katoempapier van de Arabieren gekregen. Dezen zouden dan de fabri cage van katoen- en linmenipapier in Spanje hebben ingevoerd. Ten slotte het woord sjorren. Dit komt van het Arabische djarra, d.w.z trekken, voortslepen- Het is een scheeps- woord geworden en onze zeelieden na- et van de Spanjaarden over. Dit waarschijnlijk Basken, die wij in vroegere tijden als vissers in dienst had- t Arabisch is, kan men mip of meer voelen, dunkt me. Het komt van sjariba (drinken). En het zelfstandige naamwoord hierbij beho rend is sjarba of sjerba (een teug). Den Haag. Dr F. C. Dominicus Volksgericht in Drente verijdeld In het Drentse dorp Nijeveen zou gisteravond een volksgericht worden gehouden, dat echter door ingrijpen van de politie verijdeld is. Gewoonlijk worden deze volksgerichten gehouden, wanneer een meisje door haar jongen in de steek is gelaten. Hier gold het echter de betrekkingen van een ge huwde caféhouder met een eveneens gehuwde vrouw uit Steenwijk. De beide bewuste personen, die gisteren een autorit hadden gemaakt, waren de gehele dag geschaduwd en om half negen gisteravond trok de gehele be volking van Nijeveen naar de woning van de betrokkene om te trachten hem tot inzicht te brengen. Ook de predikant van het dorp was aanwe zig. Terwijl deze achterom het huis binnenging trok de jeugd het café binnen, zonder dat het echter tot wan ordelijkheden kwam. Men wilde klaarblijkelijk het onderhoud, dat de predikant met de betrokkene had, af wachten. Omstreeks half tien ver schenen politiemensen uit de omge ving ten tonele, die de zaal ontruim den en met gebruikmaking van de gummiknuppel de samenscholing op straat uiteendreven. In de woning werd inmiddels het onderhoud voort gezet. Tegen tienen was ogenschijn lijk althans de rust in het dorp weer gekeerd. Volgens de weekstaat van de Ne derland-se Bank van 6 dezer is de bank- biljettenomloop van f 3009 millioen tot f 2938 4 millioen gedaald. De vorderin gen op het buitenland daalden met f 7 millioen tot f 786 millioen. Callmoney was l)z pet. OERWOUD EN NOG EENS OERWOUD Nieuw Guinea is een land, waarvan we voor enkele maanden wel wisten, dat het bestond, maar daarbij bleef het dan toch bijna geheel. Deze of gene had mogelijk wel eens gehoord van de exploratietochten van Colijn en dat was ongetwijfeld romantisch-interessant, maar daarmee was Nieuw-Guinea toch aan de uiterste buitenkant van onze belangstellingssfeer blijven steken. lezen, moet ik daarheen verwijzen. Mijn opmerkingen moet men verteren met het zout. dat zich bewust is met ondeskun dige simpelheid van doen te hebben. Het lijkt me dan ook maar het beste En zie. daórin is nu verandering geko men door de politieke ontwikkeling van de laatste maanden. Nu is Nieuw-Guinea ineens het enige stukje Nederlands ge bied. dat we in Oost-Azië hebben over gehouden en daarmee is het in het brand punt van onze belangstelling getrokken. Dat hoop ik tenminste! Ik hoop zeer vurig, dat het Nederlandse volk een in tensievere belangstelling aan de dag zal leggen voor dit laatste restje van oud- vaderlandse glorie, dan het dit voorheen voor Indië heeft gedaan. Want laten we eerlijk zijn, als doorsnee-Nederlanders wisten we van Indië toch niet veel meer dan een onnozel sohoolrijtje van Moesi. Djam-bi, Indragiri. Toba-meer en dan nog een paar flarden. Ik waag het dan ook alleen iets te gaan schrijven over Nieuw-Guinea, om dat ik me verplicht voel een. al was het dan nog zo klein, kiezelsteentje bij te dragen om aan de veronderstelde be langstelling enig voedsel te geven. Als ik het hier over kiezelstenen heb, moet men dat niet opvatten als een uiting van nederige hoogmoed. „Men moet niet denken, dat men Barthiaan is. wanneer men Bartje gelzen heeft", heeft de hoofdredacteur van dit blad eens ge sproken. Men zou deze uitspraak kunnen variëren tot: ..Men moet niet menen een Nieuw-Guineakenner te zijn, wanneer men een blauwe Maandag in Nieuw- Guinea zit." Trouwens wat stelt men zich voor van dit „zitten" in Nieuw-Guinea? In derdaad. er valt niet veel anders te doen. dan op een paar km2 te blijven „zitten", als men tenminste niet wil blijven staan, wat op den duur vrij vermoeiend wordt Of, natuurlijk men moest als een meest moeten gaan wérken, maar dat is een ander chapiter, hoewel het mij in dit land heel hard nodig schijnt! Maar b.v. met een auto van de ene plaats naar de andere rijden; in mijn werk: van de ene post naar de andere, zoals dat overal elders door de legerpredikanten in Indo nesië gedaan is en waardoor men hier en daar en overal indrukken opdoet en het land, zij het oppervlakkig leert kennen, nee, dat is er hier echt niet bij, want practisch overal kan men 2.3 km rijden en dan houdt de weg eenvoudig op en is er niets dan ondoordringbaar oerwoud met slechts hier en daar een Papoe- paadje. Lópen, dat kan dus nog; maar dat is toch niet zo eenvoudig als in het Haagse Bos of Leidse Hout- Ik hoop daar nog wel eens op terug te komen. Eenvoudig verhaal Ik wil maar zeggen: al zit men hier -nu op Nieuw-Guinea. daarom weet men nog niets van Nieuw-Guinea af Men ver wachte van mij dan ook niet iets gezag hebbends te vernemen over aard. karak ter, taal van de bevolking; noch ook over bodem, flora, fauna van dit land. Er be staat een speciaal Nieuw-Guinea-tijd- schrift. waarin echte kenners schrijven, iemand, die iets goeds over dit land wil Nieuws ran en voor Katwijk Katwijk aan den Rijn Arjos bijeen De Arjos hield een ledenvergadering ln de zaal achter de Geref. Kerk, De leiding was in handen van de heer Adr. Durieux Azn. Deze sprak een kort woord van welkom. Aan het woord kwam voorts de heer Jac. Vliegenthart, die sprak over: „De organisatie van onze partij". De grondslag der A.R. Partij is vast gelegd im 1878, onder mr Groen van Prinsterer, dr Abr. Kuyper en mr J. W. de Savornin Lohman. Er volgde een ge animeerde bespreking. Het politiek overzicht werd verzorgd door mej. J. Korpelshoek Jdr. Op 8 Maart zal de jaarvergadering worden ge houden. De heer Jac. Vlaegenthart ein digde met dankgebed. Filmvoorstellingen Gisteren heeft het comité Ouden van dagen een viertal filmvoorstellingen ge houden in het PatTonaatsgebouw. De Katwijkse fotograaf de heer D. Kruyt, die vorige zomer de tocht met de ouden van dagen heeft meegemaakt en toen een film heeft opgenomen, verzorgde het programma. De vier voorstellingen wa- 1 ren uitstekend bezocht. De eerste twee waren voor kinderen en om 7 en 8 uur was er een voor volwassenen. Aardig op bet witte doek al die bekende gezichten. Allervermekelijkst was het, toen de heer Kruyt de film terugdraaide en alles ach teruit ging lopen. Vóór deze film Ver toonde de heer Kruyt de door hem deze. zomer opgenomen Visserijfilm, De heer H. A. van den Anker sprak een woord ter opwekking om straks, als de zomer weer komt, opnieuw de actie te steunen. Koperen geitenfokvereniging De geitenfokvereniging „Vios" hield in café „Duinzicht" haar jaarvergadering Deze droeg een feestelijk -karakter in verband met het 12%->arig bestaan van de vereniging. De voorzitter, de heer J. M. de Best, sprak een openingswoord en heette in het bijzonder welkom de spre ker van deze avond, de heer S. de Jor.g, en verder de -nieuwe Rijnsburgse leden De heer C. van der Kamp. oud-bestuurs lid en mede-oprichter van de vereni ging. werd tot ere-lid benoemd. Deze dankte met enkele woorden. Het verdere van de avond werd in zeer gezellige sfeer doorgebracht. Katwijk aan Zee Morgenavond, 8 uur, wordt in het U.N.I.-gebouw een jong-Hervormden- avond gehouden van wijk Zuid. Ds J. C. van Ieperen zal spreken over: „Trouwen is houwen". Deze lezing is de 4e in een serie, waarbij gesproken wordt over sexuele vraagstukken. Hoog en laag water Donderdag 9 Febr.: hoog waiter 7.46 eo 19.21; l*a>g waiter 3.26 en 15.52. reportage-gewijs te gaan schrijven, laat ik slechts proberen te vertellen, hoe ik hier zo verzeild geraakt ben en wat ik hier meemaak. Laat ik dan mogen vertellen, dat ik hier zit als legerpredikant van het enige infanterie-bataljon, dat op dit ogenblik op Nieuw-Guinea geplaatst is, een ba taljon van het Garderegiment Prinses Wij zijn 28 September uit Rotterdam met de „Volendam" vertrokken, als laatste bataljon, dat compleet naar de tropen ging; 25 October kwamen we NIEUW-GUINEA Ds C. Glaubitz, reserve leger-pre- dikant bij het bataljon van het garde regiment Prinses Irene, welk bataljon thans op Nieuw-Guinea is gelegerd, heeft zich bereid verklaard om in ons blad enkele artikelen te schrijven over dit enige overgebleven Neder landse rijksdeel in de Oost-Aziatische Archipel. In dit eerste artikel van zijn hand spreekt hij de hoop uit, dat ons volk meer belangstelling zal tonen voor het „laatste restje van oud-vaderland se glorie" dan het dit voorheen in doorsnee voor de vroegere rijksgebie den van Indonesië heeft gedaan. Wij hopen en vertrouwen, dat de ar tikelen van ds Glaubitz een blijvende belangstelling voor Nieuw-Guinea by onze lezers zullen wekken. voor Padang op Sumatra's Westkust, waar we ontscheepten. We bleven in Pa dang en omstreken (van Fort de Koek in het Noorden tot Painan in het Zui den) tot 4 December, toen we op de KPM'er „Thedens" inscheepten voor Nieuw-Guinea, waar we tussen 15 en 21 December over 5 verschillende plaatsen, nl Fak-Fak, Sorong, Manokwari, Biak en Hollandia. een afstand van. 1000 km hemelsbreed tussen de eerste en de laatste plaats! werden aan land gezet. We voelden ons zo langzamerhand meer zeevarend dan landlopend, want we had den toen ongeveer zeven weken op zee gezeten, waarbij we de drie wereld oceanen, Atlantische. Indische en Stille, bevaren hadden tegen slechts vijf weken aan land. Maar toen waren we er dan ook! En nu zitten we hier. Niet met verlof En wat doen we hier? Laat ik v op stellen, dat we hier wel degelijk militaire taak hebben, al bestaat die niet in hard vechten en schieten en s velen. We zitten hier in elk geval offi cieel niet met „verlof", zoals men di Holland soms schijnt te denken. Maar het ligt niet op mijn weg or deze militaire aangelegenheid in te gaan. Het is voor het ogenblik mijn taak heel vluehtigjes te vertellen, hoe het hier toegaat en hoe het er hier uitziet. Ik stel mij voor, dat ik eerst i eens zal beginnen met stuk voor stuk over de plaatsen, waar we troepen afge zet hebben, te vertellen. Maar dat moet dan een volgend' maal. Alleen. nu ik er even- over pieker, wat ik allemaal voor indrukken heb op gedaan, voel ik wel heel sterk myn to tale onvermogen om de sfeer, het totaal beeld in woorden te vertolken. Och, men raakt zelfs reeds na een maand aan deze volslagen andere wereld gewend Een mens heeft het wondere vermogen om zich heel snel aan veranderde standigheden aan te passen; een Papoea, die tien jaar geleden nog nooit een vliegmachine had gezien stapt er nu even rustig in als, en misschien nog wel rustiger dan de heer Plesman zelf; hy accepteert dat ding gewoon Zo verba zen wy ons hier ook niet meer over heel die vreemde wereld en die vreemde mensen, we accepteren dat gewoon Maar ga het nu maar eens vertellen en realiseer je hoe totaal anders het is, dan alles, wat je in Nederland hebt meege maakt. Dan moet myn schrijven vaak een vechten met woorden en begrippen worden. Biak, 27/1/50. C- GLAUBITZ, legerpred. 434 Bat. GRPI. Het historische kasteel te Borgharen zal volgens de bewoner binnen tien jaar in puin liggen. Het gebouw staat op rijshout, dat alleen ln een vochtige grond stevig blijft. Doordat de waterleidingmaatschappij haar water uit deze om geving betrekt, zijn de slotgrachten nu drooggevallen. De dikke kasteel muren vertenen al scheuren. Eerste Kamer over de garantiewet Vrijwilligheid is selchts schijnbaar. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake de garantiewet voor nldisohe overheidsdienaren, maak ten enige leden "hun stem afhankelijk van de vraag of de regering door latere wetsontwerpen enkele van de ergste be zwaren zou wegnemen. Zij wezen er op, dat het K N ID -personeel niet onder het ontwerp viel en dat er geen garantie was voor de oudere pensioenen, waarbij een bedrag van niet meer dan f 25 millioen per jaar zou betrokken zijn. Enkele leden waren geneigd, hun stem aan de voorgestelde regeling te onthouden, om dat de ambtenaren onder niet te ontken nen economische dwang werden overge- Andere ldden betoogden, dat de z.g. vrijwilligheid slechts schijn was. Daar aan wordt n.l. ernstig afbreuk gedaan door verlies van 'pensioenrechten, ook voor hen, die reeds meer dan 20 jaar m de tropen hebben gediend en een belang, rijk bedrag aan pensioenpremies hebben gestort. Voor de ambtenaren, die in In donesië blijven, vormt het onderwijs hunner kinderen een element van on zekerheid. Voor deze ambtenaren blijft slechts een beperkte mate van mogelijk- heden over en zij zullen slechts in een betrekkelijk lage functie de dienst kun nen verlaten. Tevens wijzen deze leden op. de mogelijkheid, dat de R.I.S. na twe» jaren de levenspositie der ambtenaren ernstig zou kunnen schaden. Vele leden waren voldaan, dat het ontwerp belangrijke verbeteringen had ondergaan. Zij wezen er op. dat een bij zondere tegemoetkoming nodig is voo: de bestuursambtenaren, -die speciaal voor die functie waren opgeleid, die al tijd hebben gegolden als de verpersoon lijking van het Nederlands gezag en aan wie steeds de overgang naar een andere werkkring geweigerd is. BZij vroegen voorts: Zijn er ambteno ren geweest, die tegen verder dienen on der de R.I.S. zulke bezwaren hadden, dat zij op staande voet ontslag genomen hebben en wat is er va nhen geworden? Sommige leden wensten zioh hun stem voor te houden, Versoheidene leden pleitten voor de kort-verbanders, die bij vrijwillig ont slag èn de uitkering èn de overtocht ver- Vele leden wilden inlichtingen over de toekomstige positie van het personee. der pensioenfondsen. Enkele leden vroegen of het inderdaad juist is, dat de Nederlandse regering overgang van Indische ambtenaren in Nederlandse staatsdienst verbiedt. Enige leden maak.ten zeer ernstig be zwaar tegen de bepaling, dat nagelaten betrekkingen zich in Nederland moeten vestigen. Lisse Woningbouwver. „Volksbelang" Onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Lans hield de woningbouwvereni ging „Volksbelang" haar jaarvergade ring. De heer M. Hordijk memoreerde in zijn jaarverslag de -grote toeneming van het ledenaantal. Tevens wees hij op de resultaten. -De'heer J. Zaneveld gaf een overzicht van de financiën. In het af gelopen jaar kwamen 38 woningen ge reed en in gebruik, terwijl er nu 35 bijna weer gereed zijn. Het centraal bu reau voor verificatie bracht een gunstig rapport uit. De aftredende bestuursle den werden herkozen. De gevoerde las ter door enkele personen tegen de heer Hordijk als zou deze zich door zyn func tie een betere woning hebben verschaft werd door de vergadering met een da verend applaus als minderwaardig van de hand gewezen, zodat er werkelijk niets va.n deze blaam overbleef. De tu tjes-zaak Oranjelaan en Emmas tr werd met grote meerderheid van ste men verworpen. De vereniging wil dus geen plantsoen. Ter Aar Vergadering onderl. broelglasverzekering In café Verhoef hield de onderlinge broeiglasverzekering Heta haar 20ste jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer A. Hijdra, volgde me dedeling over de aanschaffing van een ledenregister en werd een telegram voor gelezen, waarin de juridische adviseur, mr W. Hugenholtz, de verzekering ge lukwenste met haar 20-jarig bestaan De verlies- en winstrekening sloot met een winstsaldo van f867,48. De balans sloot met een kapitaalsreserve van f5600,94. Er waren 150 schadegevallen tot een -bedtrag van f4775,70. Het totaal verzekerd kapitaal bedroeg op 1 October 1948 f335.192. Op 1 October 1949 wa* f439.809. Het rapport van de acc tantsdienst luidde gunstig. De drie aftredende bestuursleden, de heren Hijdra, J. Egberts en P. v. d. Ster, werden by acclamatie herkozen, contributie werd vastgesteld op f3 v hen, die meer dan f5 premie beta Is de premie lager dan f 5, dan bedraagt de contributie f 1,50. Vervolgens werd een bestuursvoorstel tot wijziging statuten en huishoudelijk reglement op tafel gebracht. Omdat het vereiste tal leden niet aanwezig was. kon er niet gestemd worden. Chr. Volksonderwijs De Dinsdagavond gehouden vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Bogerd. Het uitvoerige jaarverslag de secretaris gewaagde van zorgen n ook van zegen. De penning-meester moest een stijgende uitgavxenlyn tonen. De he ren H. Hegeman en C. Mulder werden met -grote meerderheid van stemmen her- In de rondvraag werden nog ver schillende zaken bespraken. Vragen wer den tot aller bevrediging beantwoord. Jeugdorganisaties hebben bijna 1 millioen leden Zestig procent meer dan in 1937 Het aantal leden van de Nederlandse jeugdorganisaties is sedert 1937 met bijna 60 pet gestegen, zo blijkt uit de statistiek van de vrije jeugdvorming over 1949. De Protestants-Christelijke groepen komen iets boven dit gemiddel de uit en de R K. blijven er bijna 20 pet onder. De Joodse verenigingen tellen nog slechts 37 pet van het aantal leden in 1937- Het ledental van de organisaties, die niet aan een levensbeschouwing of staatkundige beginsel zijn gebonden, steeg met niet minder dan 167 pet. Van de 960.000 personen, die op 1 Ja- wVi waren aangesloten, waren er 44 pet vrouwelijke. Ongeveer 48 pet was bij R.K. en 32 pet by Protestants-Chris telijke verenigingen ingeschreven. De padvin-d-ersorganisaties telden gezamen- ïim 190.000 leden. Stakingsgolf over Indonesië In Medan zijn de benzinepompen leeg Te Makassar is een aantal havenarbei ders van de B.P.M. in staking gegaan- Het contactlichaam van de Makasarse vakverenigingen heeft aan de scheep vaartmaatschappijen een aantal looneisen toegezonden. In Medan hebben 200 arbeiders van de Petroleum Board te Glugur nabij de stad het werk neergelegd, waardoor de ben zinetoevoer naar Medan geheel ver lamd is. Alle pompen zyn leeg en de particulieren rijden hun laatste liters op. De vakvereniging, die de staking organi seert, eist een loonsverhoging van 50 procent. De bond van petroleumarbei- ders heeft plannen voor een staking in geheel Oost-Sumatra. Aan de andere kant hebben de arbei ders van de Medanse machinefabriek na 10 dagen het werk hervat na een loons verhoging van 30 tot 40 procent. Te Semarang is het werkvolk van de British American Tobacco Cy, weer op ie oude voorwaarden aan de slag gegaan. De arbeiders der banken te Djakarta (Batavia) zullen Donderdag naar hun werk terugkeren. GOUVERNEUR VAN WAARDENBURG TE HOLLANDIA Gouverneur Van Waardenburg is te Hollandia op Nieuw-Guinea aangekomen, een Iriaans jongenskoor van het internaat Joka hem een zanghulde bracht Hierop inspecteerde de inspecteur de erewacht der Koninklijke Marine, der Kon- Landmaoht en het Kon. Ned. Ind Leger. Schietpartij te Djakarta De polisie militer heeft te Djakarta (Batavia) een inval gedaan in het pand Telokbetongweg 5. Na een schietpartij zijn arrestaties verricht. Een dame er haar drie zoons, van wie de jongste 12 jaar is, zijn meegenomen. Een der direc teuren van de Unilever, de heer A. W. J. Caron, werd aangehouden onder ver denking van het geven van lichtsignalen, doch later vrijgelaten. Gemeld wordt dat te Djokja arresta ties zyn verricht van volgelingen van kapitein Westerling. ^^uchtïg en ^^luchtig De toren van Oldemoorn wordt ge restaureerd. Dit bouwwerk wykt af van het gewone Friese type dorpstoren. Die van Oldeboorn is 70 meter hoog en lijkt meer op een stadstoren. Toch staat hy maar in een klein dorp. Eeuwen- geleden moet het evenwel een aanzienlyke han delsplaats zijn geweest en toen men in 1736 een toren bouwde leefde men mis schien nog in de al vergleden glorie. In elk geval, de Oldeboorners wilden de hoogste toren van heel Friesland bou wen. Tot nu toe genoot Tzum die eer. Daar was de toren namelijk 72 meter. In een nacht klauterden enkele Oldeboorn- sters met een touw op de toren van Tzura om de lengte te meten. Maar de Tzum- mers waren ook niet van gisteren en sneden ongemerkt enkele meters van het touw af. Zo werd de toren van Olde boorn toch korter. Maar dat is een oude historie. Zo oud dat men nu al vreest, dat de toren met al zyn- 70 meter naar beneden zal komen als het eens fiks waait. Maar zover zal het niet komen. Voor die Drentse kappers moet men- op passen. Eerst liet die van Een van zich spreken en nu beweert kapper Lunshof uit Assen-, dat hij met het grootste gemak over spiegelgladde wegen kan lopen-. Hij presteert dat met een soort stalen zooi en-hak, licht als een veertje en bin-nen vijf seconden te bevestigen. „No-glip" noemt hy het. want zoiets moet natuur lijk een Engelse naam hebben. Bind de ijzers maar onder als het vriest! Om te glyden of om juist niet te glijden. Een Hilversumse oud-SS'er vond, dat hij ei best eens met een huurauto van door kon gaan. Hij „huurde" een wagen in de ra- diostad. reed naar Roosendaal, stapte daar over in een andere huurauto, reed door België en kwam na een- week terug in zijn huis om koffers te halen. De po litie zat hem op te wachten. In Ede stortte de achterzijde van een huis' in terwijl de familie vóór zat. Het gevaar bestond, dat ook de rest naar beneden zou komen en daarom werd het huis ont ruimd. 't Gaat niet goed in de sigaren- industrie. Sommige fabrieken in Tegelen stelden een deel van het personeel op wachtgeld. Na de feestdagen is de pro ductie achteruit gehold. De rokers willen een goede, goedkope sigaar, maar de fa brikant moet ook duurdere kwijt kun nen, anders komt hij niet aan zyn, trek. Dat kon wel eens een zware 'pijp wor den, vooral voor de kleine fabriekjes. Het is nu 49 jaren geleden, dat vijf jonge lieden uit Oosterwierum voor de dienst plicht gingen loten. Ze namen het er die dag eens van en beloofden elkaar plech tig nimmer te trouwen. Ze zyn nu 68 jaar oud, ongetrouwd en goed gezond. Volgend jaar willen zij hun gouden vry- gezellendom vieren. B. B. N. vreest opnieuw concurrentie van de treinen Medewerking aan nieuwe plan (auto's zonder chauffeur) afgeraden De bond voor bedrijfsautoverkeer, de B.B.N., heeft zyn leden gewaarschuwd tegen de plannen van de Spoorwegen, om samen met de Bovag auto's zonder chauf feurs voor treinreizigers beschikbaar te stellen. De B.B.N. herinnert aan- ervaringen, op dit gebied in het verleden opgedaan. Met die leden zal nader worden overlegd hoe men- het best kan voorkomen, dat (zoals de B.B.N, -dit ziét) weer een- aantal parti culiere bedrijven opgeslokt wordt door de N. S. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 Notaris plaatste valse handtekening Een jaar de gevangenis in. De Roermondse rechtbank heeft giste, tn notaris P. T. uit St Odiliënberg eenkomstig de eis tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, met ontzetting het ambt voor zes jaar. Het geldt h: een zaak uit 1913. Toen stierf notaris L. P. Lienaerts. werd door de erfgenaam, notaris F. Lienaerts belast met de afwikkeling v ae zaken. In 1922 stierf ook deze. In 1931 veroordeelde de rechtbank T. tot reke- ning en verantwoording over zyn beheer. T. toonde en onooglijk vodje papier een verklaring van notaris F. P. Lie naerts. dat T. geen verantwoording schul dig was. Van dat ogenblik af is het een twistpunt tussen vele handschriftkun digen, of de handtekening echt is. rechtbank heeft thans aangenomen, dat de handtekening vals is. CHINA CONTRA RUSLAND IN DE V.N, Dr Tsiang. het hoofd van de Chinees- nationalistische delegatie, heeft in- di zgn. kleine assemblée der V.N. een be roep op alle ledienstaten gedaan geen enkel door de communisten georganiseerd regiem te erkennen De Assemblée be spreekt thans een klacht van nationalis tisch China, waarbij de Sowjet-Unie aggressie wordt beschuldigd. Intussen blijven de Russen en hur tellieten het werk der V.N. boycotten. Uit protest tegen de aanwezigheid van de afgevaardigde der Chinese nationalis tische regering hebben de Sowjet, Pools» en Tsjechische afgevaardigden de verga dering van de econ. en soc. raad der V.N. verlaten. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN WOERDEN. 8 Febr. Kaasmarkt. Aa gevoerd werden- 91 artijn kaas: le soort 1 —2—, 2e soort 1.88—1.93, handel flauw. 2 20, Jonge konijnen 0 40-1. duiven 0 0.36. oude kippen 2 10. WESTERLEE. 6 Febr. Andijvie 97- prei I 1.36—1.53. idem II 1.19—1.27. v 46—45, idem II 38, dit alles per kg; boe kool 1 53—2.30 per 7 kg: selderij 8.90—10.80 per 100 bos; spruiten 8 80—15.80 per 15 Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 7 Februari 1950 In de technische positie van de markt was vandaag geen wijziging gekomen Wederom nam het publiek een afwach tende houding aan. De koersen konden zich slechts met moeite handhaven. Er schijnt nogal wat om te gaan diverse kleinere cultuurondernemingen die niet in open hoek verhandeld den. De beurs heeft, door ervaring geworden, de neiging om het nieuv Indonesië met een zekere gelatenheii te aanvaarden. Het verloop van de markt was onregelmatig. De koersfluctuatie) bleven van geringe omvang Tegen het sluiten van de markt viel echter over de gehele linie enig herstel te bespeuren, zodat met name de cultures zelfs nog iets boven het vorige slotpei] de markt verlieten. Op de scheepvaartmarkt trok de vaste tendens voor K.N.S.M. de aandacht die 4 Vz procent verbeterde op de ve wachting van een gunstig jaarverslag. Nederlandse staatsfondsen hadden e- zeer stille en prijshoudende markt Amerikanen genoten lichte belangstellinj van het publiek. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel bieden laten ged. en bieden t ged. en laten DINSDAG 7 FEBRUARI. 1 OBLIGATIES VJC. Am. Can CvG A 301» Am. Car Foun dry C v 10 A. 3014 3014 Am. Enca 101 101)4 Am. Smelt. C. 61fj 61tf Als 't net vol is, brandt de lamp Een engelsman heeft een instru mentje geconstrueerd, waardoor vis sers kunnen zien, wanneer hun netten vol zijn. Het instrumentje wordt aan één vap de kurken van een visnet be vestigd en geeft met behulp van een gewone fiets- of zaklan-taarnbatterij over een grote afstand zichtbare licht signalen. Deze signalen zijn gebroken zolang het net nog niet gevuld is, maar zij veranderen in een onafge broken straal als het net vol is. HOGE MILITAIRE AUTORITEITEN LUNCHTEN IN DEN HAAG De Britse lt.-generaal Keightly, opper bevelhebber van het Rijnleger. de Franse generaal De Lattre de Tassigny, de staf chef van de Westerse Unie, baron Van Hardenbroek, de opper-ceremoniemees ter van H.M. de Koningin, generaal Kruis en andere hoge officieren lunchten gisteren in De Witte Brug in Den Haag. VIER MINISTERS OP VEILIGHEIDS CONGRES Minister Joekes zal het negende na tionale veiligheidecongres openen, dat op 23 en 24 Februari in Amsterdam wordt gehouden. Sprekers zullen zijn: F. de Boer, dir. N.D.S.M.; B. J. Kerkhpf, voorz stichting bevordering wegenbou-w, H. Groenewegen, KLM; H A. C. Huysmans, Kaüh. textielarbeidersbond; G. S. K. Blaauw, Hoogovens-IJmuiden. De tweede dag worden de vergaderin gen van de secties haven-, landbouw, en bouwveiligheid geopend resp. door de ministers Rutten, Mansholt en In 't Veld. Op deze vergaderingen zullen in totaal 20 personen spreken. Amerikaanse wapenleveranties beginnen in Maart De democratische senator Tom Conally. voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse politiek, heeft medegedeeld, dat de eerste ver schepingen van Amerikaanse wapens er. uitrusting voor de verdediging van West- Europa begin Maart zullen plaats heb- De Japanse industrie heeft in De- oember jJ. weer het vooroorlogee peil bereikt. Nederl. 1948 3)4100% Beleggingscer 3)4 ÏOO^ Nederl. 47 3—3)4 98^ 98 >4 Nederl. 1896-'06 3 98',4 98^, Nederland '37 96)4 98)4 Dollarlening '47 3 98^ 98)4 Investerings C 99* 99* Ned. 1962/64 3100^ 100^, N.W.S. f 1000 3)4 81^ 81-A Spaarb. f 100 2)4 100)4* 100)4* N'ed.-Ind. '37 A. 97)4 97)» Grootboek 1946 98)4 98)4 Allan Sc Co77)4 77)4 A'dam Ballast 154)4 165 Bergh Papier 199)4 Breda Machlabr. 141 Bronswerk 129 128)4 Buhrman 13314 134 Dikkers en Co.... 183 182 D. R. U141* 143)4* Electro Zuurfabr. 224)4 223)4 Electr. Dordt145 146 Emball. Houth. 128)4 129)4* Heemaf 174)4 174)4* Heineken 186 1875 Bethl. Steel C.... 108)4 1 Chrysler 71^* Douglas Aire...... 80 - Gen. Electric 49)4 100)4 Hoek's Ma Holland r Holl. Ho 11. I ïh,......244* ieel 11314 113)4 - 272t 270 265/ 259 Gelderland Den Haag '38 102)45 102)4- Hn„ 20«' Z.-HoU. 2e '38 MM* 100-i Int. Kunstst Ind. Viscose Comp. Frie8-Gr HB 3 9814 97' HoU. H.B. K. 3)4 99)4 Nat. Hyp. B. 3)4 100 Westl serie NO 3) 10014 Bergh Jurg. 3)4 104)4 1041 Stokvis 3)4112)4 112: CockeriU4105)4 - Soc. de la Cere 4) 102)4 102' Bataafsche 314 104)4 1043 'Kon. Petr. 3)4 104!» 104) Comp. W. L. '38 4 101)4 101! ,DeU Spoor 3)4 89)4 90 IN-I. Spoor '37 3)4 62f| Sam. Joana 4 44 45' Sem Cher. '18 3 46 47 lAmst Olymp. 3133 136) 47 3—3)4 101 Klinker Isoliet Kondor A 282 Kon. Ned Papier 166)4 166)4 Kon Ned. Zout 347)4 347)4 174 Kon. Ver. Tapijt 233 Kon. Ketjen 183' Lettergieterij242/ 240/ Lev. Br. 4 CP 104)4 104)4t Lyempf 163t 162)4 Lijm Delft CvA 150t 146 Meelf. N B CvA 247)4 24714 Chem. f. Naarden 177)4 178 Vredesteln Auto 129 12814 N.-I. Portlandcem 70)4* Nedap103 104 |L«v« Br.JÜ105A I0SA Med Gtet. .Philips '48 314 103fi 103%t Netj Scheepsb.'.- 139 137 -Philips dollar 314106)4 106'.4 iivnvi v» Rommenh. Koolz. 163 160/ AANDELEN Rott Droogdok 303 303)4 Amst. Bank 178t 177)4 Rouppe v. d. V. 134 [Amst. Goed.bank 120 123* Vredesteln rubbei 163)4 164)4 C 217)4 217)4 De Schelde (N.b.) 122 122)4 Schol tens aardrn. 2005 203 Stokvis 800 169)4 169)4 8214 stork en Co. Pr. 142)4 Ver. Blik '49 195)4 Java Bank C Nat. Herstel Ned.-Ind. Esc. N. Bk Zuld-Afr. 190t 18914 IRott. Bank 183 182 Twentsche Bk C 1811 179)4 R. Beleg. 192 192 Ibk 73* 74 Alg. Norit A. 317 317 Ver. Pharmac. 106)4 107 Ver. Touwf. pref. 144 Vlissingen Katoen 250 Werkspoor 135t 134 i 142/ Wlu Textiel 171 206)4 Wljers Nat Steel101 Rep. Steel 27*| 27f| St Brandts C. 6^ U. S. Steel C. 96)» 97* A.N.I.E. MIJ 85)4* 85)4« Ned.-Ind. Gas 90* Am. T Sc T tr. k. 163* Cities Service C. 77)5 Borsum Mij 1391'. Cur Handel Mi) 275 Eur. Azië H. Mi) 134 H. Gilntzel 109)5 Houth. W. Pont 155)5 Internatio178 Linde Teves 138)47 138' Mol. Hand. Ver. 117 120* Tels Co124* 123! Mid. Cont Petr. 43)4 43' Shell C. 38)4 38' Holl. Stmb. Mij. 120 120 Oostzee171)4 Arendsburg 163' Besoekl161* Sedep Cult. Mij 139 Mlchlels-Arnold 111)4* 112)4 Modajac Cult MIJ 62)4 Ngombezi ..285 278 Alb. Heyn A201 2021 j Blaauw Vriessev. 1297 Walvischvaart ree 116)4 116% Thomsens Haven 144)4 144 Marshall Fields... 29>2 Montg. Ned. Ind. Spoor... Atch. Topeka C... Illinois N. Y. Centr. C.... Pennsylv. C S. Pac. C 163)4 178)4 163)4' L'nior ►nada Pacific C 16)4* at Cher. A.... 10)4 Voorlopig genoteei •nb. Organ. 210 210 Ned. Fitting li Kolon Bank N.-lnd. Handelsb. N. Hand Mu CvA I Industrie 'Alg Kunstz. Unie Bergh en Jurgens Berkels Patent Calv. Delft C. v. A- Centz. Suiker Mij Fokker N. Vliegt. Gelder en Zonen Hoogovens j Lever Br. C. v. A Ned. Ford Autom |Kabelfabriek Philips Gem. Bezit Philips Gem. B. Pr Wilton Feyenoord BlUlton 2e rubriek Petroleum IDordtsohe Petrol. Kon. Petr Moeara Enim Rubber Amst Rubber 88'4-90 91}-2 Bandar Rubber 106-)4 106)4-7 Dell-Bat RUbb- Java-China-Jap lijn Kon. Ned. St. N.B. Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren Rotterd. Lloyd St Mij Nederland Suiker Hand. V. A'dam Javasche Cultuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4