Jlicuuie geitectfe (iToumnt Wordt het Franse kabinet opgelapt met Katholieken en Radicalen? Prinses Wilhelmina richtte zich tot de jewd Wist IJ MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen. Tel 22710. Advertentie- afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal, f 0.32 per week ADVERTENTlËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatBasllcb Is gftetftvn tnyn hert ia tcgfjcospoct" Dertigste jaargang No 8039 Atoomgeheim een Amerikaanse obsessie BIDAULT DE PUZZELAAR Morgen vraagt hij om het zoveelste vertrouwens-votum George Bidault, de Franse premier, staat op en gaat naar bed met een bekend spreekwoord: „Reculer pour mieux sauter". Steeds stelt hy vertrouwenskwesties, wykt en neemt voor zyn kabinet een nieuwe, krachtige aanloop. Dit keer hebben de socialistische ministers uit zyn regering hem een gevaarlyk strootje in de weg gelegd. Echter laat ook thans Bidault zich de kaas niet van het brood eten. Morgen hoopt hy opnieuw een vertrouwens-votum te verwerven. De Franse premier heeft haast. Daar zyn de stakingen door arbeidersgroepen, die loonsverhoging eisen. Daar zijn de communisten, die het zenden van wapens naar Indo-China trachten te be lemmeren. Daar is die onaangename cauchemarHo Tsji Minh. Daar is het Saar-probleemGeen sinecure in Frankryk premier te zyn. Uit handen van Jules Moch, die nister van Binnenl. Zaken was, ontving Bidault een schrijven, waarin de ont slagname der vijf socialistische minister? officieel werd bevestigd. De tendenz van dit schrijven is, dat de socialistische mi nisters aan de andere leden van het ka binet reeds te veel concessies hadden gedaan betreffende de duurte-toeslag, dan dat hun aanblijven gewettigd wa leggen er echter de nadruk op, dat hun besluit geen merkbare terugslag behoort te hebben op de „algemene politiek I de samenstelling van een meerderheid, waaraan de socialistische partij trouw I blijft". Voorts hopen zij vurig, dat de cohaesie der republikeinse partijen in de toekomst, evenals in het verleden, ge handhaafd zal blijven. Dit alles klinkt voor een prognose betreffende het „hink- stap-sprong"-resultaat van Bidault, als hij morgen in de Kamer verschijnt, nog al moedgevend. De premier heeft het dit weekend druk gehad. Hij heeft bespre kingen gevoerd met een man van erva ring als oud-premier, Henri Queuille, een Radicaal-Socialist, die in het kabinet reeds als Vice-premier zitting heeft. Ver volgens confereerde hij met Charles I Lussy, de voorzitter van de socialistische I Kamer-fractie en Frangois Delcos, die de Radicale Kamer-fractie leidt. Het gaat i Vrachtwagen te Voorschoten door Blauwe tram aangereden Slechts chauffeur werd gewond. Toen vanmorgen omstreeks half twaalf een grote vrachtwagen van Van Gend Loos, komende uit de richting Leiden, op de Leidseweg te Voorschoten, niet ver van de R.K. kerk, het Vernèdepark Wilde inslaan, werd hij door eens uit de richting Leiden komende Blauwe tram gegrepen. Het stuur de auto zat rechts, zodat het voof de chauffeur, de 35-jarige B. v. d. M.. uit Rijnsburg, die links moest afslaan, moeilijke zaak moet zijn geweest, op de tram uit Leiden te letten. De botsing was to hevig, dat de vrachtwagen onderste boven kwam te liggen De cabine werd geheel in elkaar gedrukt en een groot deel der goederen uit de wagen geslin gerd Met veel moeite wist men de chauffeur, die ernstige inwendige kneu- li n-gen en een hersenschudding opliep, uit zijn benarde positie te bevrijden. De E H D. vervoerde hem naar het Acad Ziekenhuis te Leiden. De Blauwe Tram n er beter van af en kon nadat de Voorschotense politie haar werk had ge daan. doorrijden. Van de zijde van het publiek bestond nor het ongeluk grote belangstelling. IMITEREN OOST-DUITSE COMMU NISTEN MUSSOLINI? Op een persconferentie heeft de West- duitse sociaal-democratische leider Schu macher verklaard, met Pinksteren, een „mars naar Berlijn" van de Oostduitse communistische jeugd te verwachten. Deze mars zou geschieden onder het motto: „Wij marcheren naar Berlijn en het sein voor de nationale op stand". Dr Schumacher had, naar hy beweerde, deze berichten uit zeer geloof waardige bron nu om, door wie de vijf, in het kabinet open gekomen posten zullen worden be zet. Reuter had van welingelichte zyde te Parijs vernomen, dat Bidault vot mens is, leden van zijn eigen partij, de M.R.P. en Radicaal-Socialisten in regering op te nemen. Hij zou niet plan zijn, een alliage aan te gaan met leden der rechtse partijen voor de vulling der ontstane vacatures. In ieder geval is Bidault er van overtuigd, dat hij ook thans weer de zaak tot een goed einde zal brengen. Veel succes, Bidault! Voor brand in fabriek was gewaarschuwd Omwonnenden waakten 's nachts uit angst voor het vuur. De directeur van de wolspinnerij e garenfabriek De Locht in Veldhoen, welke fabriek Vrijdagavond geheel brandde, is onmiddellijk na de brand aan een verhoor onderworpen, zo meldt Het Vrije Volk. De directie was de laat ste weken drie maal gewaarsohuwd we gens verregaande onaoht/zaamheid me' vuur. De rijkspolitie had enige dagen voor de brand proces-verbaal opgemaakt wegens het overtreden van de brand weervoorschriften. De bewoners van de buurtschap De Locht hebben de brand al weken zien aankomen- Op het laats: hebben de mensen geen rustige nacht gehad en ze hebben zelfs om beur ten de wacht gehouden. De voorraden waren waren voor een belangrijk deel voor export bestemd. De schade (een half millioen gulden) wordt door verzekering gedekt, zoals wij meld den. De huizen in de omgeving zijn wel vernietiging bespaard gebleven, hebben toch veel van het bluswater géleden. Kotikof antwoordde Nu is smokkel weer oorzaak van „sluipende blokkade" Na anderhalve dag vrij verkeer opnieuw stopzetting Na anderhalve dag vrijwel ongemoeid te zijn gelaten door de Sowjet- en Oost- Duitse grenswachten bij de contröle-post Helmstedt. werd gistermiddag de con trole op het wegverkeer van en naar Ber lijn opnieuw verscherpt. Ditmaal werd de schuld niet op de gladde wegen ge schoven. Generaal-majoor Alexander Kotikof, de Russische commandant te Berlijn, heeft Zaterdagavond het Weste lijke protest tegen de „sluipende blok kade" van de hand gewezen. Smokkel heeft de nieuwe maatregelen noodzake lijk gemaakt en vertraging was niet uit gesloten bij een nauwgezette inspectie, aldus Kotikof. Van Britse zijde werd ge- Dit is een tekenend geval van eerst tot een bepaalde actie overgaan en achteraf naar een voorwendsel zoeken". Ook de Amerikanen achtten het ant woord onbevredigend. De communistische partij van Oost- Duitsland, de S.E.D., stookte het vuurtje nog wat op, door te adviseren om de verkeersb'eperkingen tussen West-Ber- West-Duitsland voort te zetten, ondanks de bedreiging met represaille maatregelen door de Westelijke mogend^ IJsselmeer weer open voor de scheepvaart Op het IJsselmeer is de winter over wonnen. Het eerste beurtschip, van Nij- kerk naar Amsterdam, is vanmorgen de Oranjesluizen gepasseerd. Alleen op de hoek van het IJ had het nog last Men verwachtte, dat vandaag ook de andere diensten zouden worden hervat. De Gouwzee tussen Marken en he vasteland is nog steeds dicht. MINDER VALIDEN GAAN FIETSEN POETSEN Deze week begint in Hengelo een rij /ielpoetscentrale haar werk. Een minde: alide ondernemer heeft deze dienst ii het leven geroepen als werkobject vooi aantal andere minder validen. Men werkt fabrieksgewijs. Men kan maand a f 0,50 zijn fiets grondig laten reinigen. Urk wordt 1 April by Overijssel ingelijfd, bij wijze van noodmaatregel, de^verkiezingen voor de Prov. Staten 'fe kunnen deelnemen. Ijn bezoek aan Venezuela woonde Prins Bemhard een demonstratie valeriepy. Links: de minister van verdediging, Marcos Jiminez Perez. „BELIJDT CHRISTUS IN LEVEN EN KOORD. IN DIENST AAN DE MENS" In het Hervormd Lyceum te Amsterdam is gisteren de jaarlijkse conferen- tie van de Nederlandse Oecumenische Jeugdraad, die door ongeveer 300 afgevaardigden werd bijgewoond, gesloten. Prinses Wilhelmina sprak ge durende de sluitingsdienst een rede uit, die door de IKOR werd uitgezonden. Zij leidde haar rede in met enkele [leidde de conferentie. Onder de aanwezl- oorden over de boodschap, die in De- cember door het oecumenisch jeugdde- pantement te Genève aan de conferentie iimm—— "f De winter ruimt nog niet zo gauw het veld. Op het IJsselmeer is het ys gaan kruien, hetgeen een imposant gezicht is. Ondertussen vermaakt de jeugd zich best by de geweldige ysschotsen, die op de wal schuiven. DE GEARRESTEERDE J. THIESSEN ZIT IN AMSTERDAM Deviezensmokkel aanleiding voor uitschakelen van Regeringstegenstander? de toestanden aldaar ge- Omtrent de. Zaterdag j.l. reeds eel onzer editie vermelde, ar van de heer J. Thiessen, een bekend persfotograaf uit Bandoeng, vei fcij nog, dat hij, na zijn arrestatie hoofdbureau van politie te Amsterdam is ingesloten. Hij had bij zijn aanhouding op Schiphol, vlak voor zijn vertrek naar Indonesië een bedrag van 400 dollars bij vaarvoor hy geen uitvoervergun ning kon overleggen. Op grond van ver- ienking van deviezensmokkel is hy aan- (ehouden. is evenwel algemeen bekend, dat ie heer Th. allerminst een vriend van S. is. Zijn activiteit tegen de Ja- s tijdens de bezetting van Indië. egen de Engelsen later en tegen de re ubliek in het recente verleden, stempe- hem tot een van de meest verbeten ïgenstanders der regering Soekarno en Nederlandse regeringspolitiek. In ringen die hem en zijn gezin (dat in 'en Haag gevestigd is, zodat de mede dat de heer Th. geen bekende of verblijfplaats in Nederland zou lebben hoogst zonderling aandoet) na- taan, houdt men er dan ook rekening 'jee, dat er andere redenen zijn, buiten ie van de dollaruitvoer. om de heer Th it Indonesië weg te houden. Mevrouw Thiessen heeft nog steeds een contaot met haar echtgenoot gehad De heer Thiessen is de zoon van een endeling, die op Sumatra (waar Th. rird geboren) een hospitaal, een wees- n een leprozenkolonie had ge- 'icht. Thiessen was de oprichter en preker voor de geheime zender Radio «aroeda, die destijds in Bandoeng ope reerde en hij was voorzitter van de er Nederland Actie. Hij heeft tijdens verblijf in Nederland vele lezingen houden. Tijdens de bezetting door de Japan ners zou hy zich als Wit-Rus hebben uit gegeven en daardoor niet geïnterneerd zijn gewéest, zo meldt het A.N.P. Vermiste Albina dreef rond bij Brits Guyana Het motorschip Albina van de scheep vaartmaatschappij Suriname, dat sinds Dinsdag werd vermist, is dry vend op Georgetown (Brits Guyei aangetroffen. Twee duikers van de ka nonneerboot Van Speyk zijn water geweest om te trachten, in plaats het gebroken roer een noodroer aan te brengen. Door de duisternis en de deining is dit mislukt, evenals een sleep- poging door de Koningin Emma. Met de bemanning is alles wel. Zwolse vierling vandaag 7 jaar Vandaag is de Zwolse vierling: Rini, Han, Dicky en Elly Kiffers, zeven jaar geworden. Het waren tere poppetjes, toen zij ter wereld kwamen. Maar ondanks de moeilijke oorlogsjaren «het was win- 1943) groeide de vierling voorspoe dig op. Het zijn vrolijke, levenslustige rakkers geworden. INDISCHE BLADEN BESCHULDIGEN NEDERLAND De meeste bladen te Nieuw Delhi ver spreiden thans het praatje, dat de Ne derlanders zij het dan niet door daad werkelijke hulp dan toch wel door stil zwijgende sympathie met kapitein Wes terling, hebben gehandeld in s.rijd met de geest van de overeenkomsten der Ronde Tafel-conferentie. Bakkers wapenen zich tegen broodoorlog De bakkerij-organisaties bestuderen de mogelijkheid, een bijslagfonds te stich ten, "waaruit steun zou kunnen worden verleend aan bakkers, die door oneerly- ke concurrentie worden gedwongen, hun broodprijs te verlagen. Men zou dan voor de prijsknoeiers niet meer beducht behoeven te zijn. Het fonds wordt mis schien gevormd, door in overleg met het maalderijbedrijf een toeslag per baaltje meel op .te leggen. Prins Bernhard overhandigde geld van Wilhelminafonds in Suriname Voorzitter van de Staten betuigde trouw aan Oranje De reis van Prins Bernhard van Vene zuela naar Suriname werd Zaterdag be- mocilijkt door tegenwind en een dicht wolkendek. De Dakota moest in Brits Guyana landen om benzine in te nt Tegen de avond landde de Prins pas op Zandery, het vliegveld by Paramaribo. Na de officiële verwelkoming reed de Nederland bij vlootmanoeuvres in Caraïbische zee Ook Nederland en Canada zullen deel nemen aan de vlootmanoeuvres, die de volgende maand door Amerikaanse en Engelse vlooteenheden im de Caraïbische re worden gehouden. Nederland zal mesdoen met het oefen smaldeel, dat op het ogenblik in de West vertoeft: hef vliegdekschip Karei Door- de kruiser Jacob van Heemskerck het fregat Johan Maurits van Nas- en vermoedelijk ook nog met de kanonneerboot Van Speyk. d'ie ren bij Guragao verblijft. Er zullen betrekkelijk kleine strijd-' krachten aan d'e oefeningen deelnemen. euvres volgen op de opratie Port Rex, die de Amerikanen in de eerste helft van Maart bij Porto Rico zullen houden. De oefeningen hebben ten doel, ervaringen op te doen in anti-duikboot- het afvuren van verschillende wapens. Moeder met pasgeboren kind uit vlammen gered Een uur nadat in het gezin van J. Baars op een boerderij te Vianen een baby was geboren, brak Zondagmorgen hevige brand uit. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kinderen werden met veel moeite gered. Het woon huis bleef behouden, doch in de schuur kwamen vier koeien om. De oorzaak van de brand is onbekend. Van Geelkerken in Maart voor de rechter De voormalige plv. leider van de NSB inspecteur-generaal van de Land wacht, C. van Geelkerken, zal op 2 en 9 Maart voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse Rechtbank terechtstaan. JONGETJE VAN SLUIS GEVALLEN EN VERDRONKEN Een 5-jarige jongetje is te Delfzijl met zijn autoped van een sluis in de diepte gevallen en verdronken. Met veel moeite werd uit de kolk. waarin nog schotsen dreven, het lijkje opgehaald. Prins naar de hoofdstad. Op de 45 km lange weg viel de duisternis sn een missiepost en enkele Hindoestaan se centra stonden nog groepjes wachtenden bij erepoorten, van wie sommigen lantaarns in de hand. Aan de grens van Paramaribo werd de Prins opnieuw verwelkomd. Een grote menigte juichte hem toe. De Prins hield in de Statenzaal een rede. Hij gaf mens de Koningih de verzekering Haar grote belangstelling voor de staat kundige, economische en culturele wikkeling van Suriname. De Nederlandse regering is bereid te doen wat in haar vermogen ligt, om de bijstand te verle nen, die de Surinaamse staten nodig zul len oordelen. Het Nederlandse volk leeft mee met de noden en vreugden van het Surinaamse volk, aldus de Prins. Ten bewijze over handigde hij twee brieven van het Wil helminafonds en de UNAC, waaruit bleek, dat Suriname kan beschikken over be dragen van 675 000 en 115.000 Ned. gul dens voor medische voorzieningen en jeugdzorg. De voorzitter der Stal'en, Van der Schroeff, antwoordde oom.: „Niettegen staande de moeilijke verschillen op staat kundig terrein blijft Suriname in rijks verband on-der het Huis van Oranje. den. „De boodschap van het jeugddaparte- ent van de wereldraad van kerken toi de oecumenische conferentie van Bang kok", zo zeide o.m. de Prinses, „heeft" on getwijfeld in zeer wjjde kringen over de gehele wereld diepe indruk gmaafct. door haar werkelijkheidszin, practisch Chris tendom en visie op de mogelijkheden het ogenblik. Zij moest bezielend werkt hebben op de jongeren, die daar aanwezig waren, in het bewustzijn, dat God hen leidde. Het mooiste van de boodschap is, dat zij, tot Bangkok gericht zijnde, een werkprogramma is v jongeren over de gehele wereld, schi'Wig waar hun arbiedsveld ligt „Het Evangelie van Jezus Christus te brengen in ieder deel van het menselijk leven: op markten, in de gezinnen, op de akkers en in de fabrieken'" Het gehele leven Kon 'het duidelijker gezegd worden, het gehele leven te doordringen van Christus' geest, die alle verhoudingen Bijbels-gezond maakt? Christus is noch met ons verstand, noch met ons denken te vatten. Hij is alleen te belijden in leven en woord, in diens: aan de mens, voor Hem. Hij geve u bij de vervulling van uw taak, ster kite en veerkracht te putten uit de zaligsprekingen, waarin Zijn beeld of eigenlijk Hijzelf naar voren treedt, om zo te naderen tot Hem, eensgezind verbonden in gehoorzaamheid aan Hem. Zoekt zijn gemeenschap in voortdurend gebed, ieder persoonlijk en gezamenlijk. Hij zegt: „Want zonder Mij kunt ge me doen". Keert u af van alles wat de mensen van Hem gemaakt hebben en leert Hem ken.nen en verstaan, zoals Hij wer kelijk is, met de warmte en de toe wijding van uw hart, zonder over Hem te willen ooi-delen en zonder beschouwingen-, of te redeneren over Hem. Hij zegt: „Mijn schapen kennen Mijn stem en volgen Mij. Ik ken de Mijnen en worddoor de Mijnen ge kend". Zij vragen niet, zij volgen en zij vertrouwen. Dit is universeel verbonden zijn aan e kaar, en aan Hem verbonden zyn als één kudde en één Herder, behorende te- zijn lichaam; dit i versele Kerk". Tevoren had men geluisterd naar twee .nleidingen en deelgenomen aan de sprekingen in discussiegroepen. Dr H d. Linde, secretaris van de oecumenische raad, sprak over de plaats van de Bijbel de oecumene. Dr J. Blauw, secretaris de Nederlandse zendingsraad, sprak sr: „En wat zeggen de kerken in In donesiëDs N. O. Steenbeek voor zitter van de oeoumemische jeugdraad. Mr Roem ziet de zaken niet somber Weerwraak op Ned. ambtenaren niet te verwachten Zaterdagavond is mr Moh. Roem, hoge commissaris van Indonesië in Nederland met de „Gouda" van de K.L.M. op Schip hol aangekomen, waar minister L. Göt- hem begroette. Mr Roem verklaarde bij aankomst: „Ik ga dadelijk aan het werk in de geest van de besluiten der Ronde-Tafel-Conferentie Het werk, dat n Nederland wacht, ligt mij na a het hart." Naar aanleiding van het ontslag v Indonesische ambtenaren op Nieuw Guinea zeide hij, het te betreuren, dat ambtenaren in verband met hun politie ke gezindheid en handeling slagen zijn, doch er was volgens hem geen sprake van, dat Indonesië weer wraak zou oefenen op Nederlandse amb tenaren. Hieruit bleek volgens mr Roem, dat Nieuw-Guinea een twistpunt tussen Nederland en Indonesië is, doch dit mag de goede verhoudingen niet aantasten. Toen men hem vroeg naar de berich ten, dat de T.N.I. schattingen heft ondernemingen in Oost-Java, zeide Roem, dat dit hem onbekend was. Men moest zich volgens hem niet verontrus ten, daar Indonesië een jong land is zyn nauwelijks zelfstandig, men DAT de heffing voor pootgoed 1950 gesteld is op f 75 per ha te velde goedgekeurde pootaardappelen DAT minister In 't Veld 28 Februari )or de A'damse personeelsverenigingen spreekt over de materiële ei> geestelijke wederopbouw. DAT men zich voor het uitspreken in een radiogroet aan Nederlandse burgers in de West of aangrenzende ge bieden kan wenden tot de wereld-omroep, afd. g-roetendienst. Postbus 137. Hilver- DAT 5'5 j. oud in Middelburg is over leden R. de Muynck, die het initiatief; nam tot de actie „Plant een boom op' Walcheren". DAT in Leeuwarden 7 jaar werd ge- eist tegen de Untersturmführer dr W. H. Schlegel uit Beieren, onder wiens lei ding vanuit „Crackstate", de gevangenis in Heerenveen. een stelselmatige terreur werd geoefend. DAT in Utrecht de Ned. bond voor bad huizen is opgericht, met H. J. Klokman te Haarlem als secretaris. DAT A. B. van Leer op zijn verzoek eervol is ontslagen als vice-consul te San Diego en de functie wordt waarge nomen door A. vai) Eeghen. DAT Hengelo 700 woningen wil bou wen volgens het plan-Bussum. DAT het Kon. Ned. Landbouwcomité en de Alg. Ned. landarbeidersbond alg. landbouw-emigratie-comité hebben gevormd met drs N. A. Vaandrager, Raamweg 28, Den Haag, als secr. DAT het bedrijfschap voor aardappelen accoord gaat met fondsvorming voor con sumptie-aardappelen d.m.v. areaalhef fing. DAT mr W. M. J. C. Phaff, hoofdcom mies ter prov. griffie in Den Bosch, is benoemd tot raadadviseur bij het dep. van Econ. Zaken. DAT binnenkort ook in het Gronings- Friese grensgebied proefboringen naar olie zullen worden verricht. DAT minister Lieftinck accoord gaat met de voordracht van 78 nieuwe pach ters in de N. O. Polder, van wie 24 pet uit Zeeland en 40 pet. uit de Noordelijke provincies komt. DAT dit jaar ook in Noord- en Cen- traal-Overijssel kruiden zullen worden geteeld. DAT dr Veltkamp van de Raad van Arbeid in Breda voor zes maanden als wetenschappelijk adviseur bij het dep. van Sociale Zaken zal werken aan de reorganisatie van de sociale wetgeving. DAT het St. Ignatius-ziekenhuis ln Breda wordt verbeterd en uitgebreid, o.m. met een pathologisch-anatomisch lab. o.l.v. dr A. E. Harmsen uit Den Haag. Dat minister Mansholt deze week jonge boeren op de volkshogeschool Allardsoog zal spreken over de land bouwpolitiek. DAT ir J. Goedhart, eerste handelssecr. aan het gezantschap te Buenos Aires, is benoemd tot consul te Aken. DAT binnenkort met de restauratie van het kasteel Neder-Canne. ten Zui den van Maastricht, zal worden begon- DAT voor de grote zandafgraving by Mook de vergunning gedeeltelijk al is verleend. DAT P. J. de Klerk, directeur van het gasbedrijf te Tiel, benoemd is tot direc teur van de energiebedrijven in Den Helder. DAT de veel bezochte Heimansgroeve bij Vaals verder zal worden afgegraven tot een verticale wand, op verzoek van geologen. DAT Den Bosch vorige week voor 6Vi ton grond verkocht voor industriedoel einden. DAT de internat, buslijn Maastricht— Genck Zaterdag feestelijk werd geopend. DAT ambtenaren van verschillende departementen op 24 Februari een rap port zullen bespreken over ruimtelijke ordening betreffende de bevolkingsaan- Toen het optreden van kapitein Wes terling begon, waren noch de T.N.I. noch het Nederlands opperbevel, volgens mr Roem, daarop voorbereid, zowel de T.N I. als het Nederlands opperbevel zijn tekort geschoten. Dit laatste had verklaard, dat er geen Nederlandse soldaten zouden deserteren, doch het optreden van Wes terling in Bandoeng geschiedde „louter met Nederlandse soldaten". Het feit, dat Westerling zich na het tussenbeide ko men van de Nederlandse commandant terugtrok en dat hij niet in andere steden optrad, wijst er op, dat het geen ern stig geval was. Nu er tot nauwe samen werking besloten is tussen de Neder landse en Indonesische autoriteiten, meent mr Roem, dat men de zaak niet ernstig moet opvatten. Men is nog bezig de juiste toon en de juiste houding te bepalen ten aanzien van de Nederlanders, die in dienst staan van de Republik Indonesia Serikat, zeide mr Roem. „Het onderling vertrouwen is een tere en gevoelige zaak, die gemak kelijk tijdelyk uit het evenwicht is te brengen. Er worden wederzijds fouten gemaakt, maar ik ben niet ontevreden. Er zijri^zekere groepen in Nederland, die leedvermaak hebben over onze moeilijk heden. Maar leedvermaak is schadelijk. Wat de erkenning van Indonesië door, - Rusland betreft, zeide mr Roem, dat de'Kruls" Vanmlddag zou hij op het paleis gasten. De eerste dag van de conferentie, Za terdag, werd besloten met een spel: „Op roep tot oecumenische eenheid" van pas toor A. R. Heiligers. Excellenties gingen langs ongeharkte tuintjes „Vele demobilisanten hebben al werk en een huis". De ministers Drees en Schokking zyn vorige week. zoals wy Zaterdag al ge deeltelijk meldden, een hele dag op in spectie geweest Zij bezochten behalve het vrijwilligers-opleidingscentrum in Wezep ook het demobilisatiecentrum in Amersfoort en het artillerie-schietkamp Oldenbroek. De ministers hadden niemand gewaar schuwd, omdat zij geen zin hadden „aan geharkte tuintjes' te zien. Zy waren vol de prestaties in Amersfoort. Zij hebben met verscheiciene jongens ge sprekken gevoerd. Minister Schokking had de indruk, dat de meeste demobili santen zich al van het begin van een toe komst verzekerd hadden. Het viel hem ook op. dat al zo velen een woning hadden. In Wezep woonden de ministers een aantal lessen bij. In de cantine dronken zij thee met de leerlingen. Zowel dr Drees als mr Schokking moesten een „stemproef" afleggen. Atlantis op 2 Maart met troepen in Amsterdam Het gecharterde Engelse troepenschip Atlantis is vandaag met Nederlandse militairen uit Djakarta vertrokken en wordt 2 Maart te Amsterdam verwacht. Mr Fockema Andreae naar Indonesië Veertigduizend man terug in vier maanden Zaterdagavond is mr W. H Fockema Andrea, staatssecretaris van Oorlog, naar Indonesië vertrokken, uitgeleid door mi nister mr F. W. Schokkir.g Voor zijn vertrek noemde hij het doel zijner reis de overgangsvoorwaarded van het per soneel van het KNIL naar de dienst bij de Republik Indonesia Serikat te rege len, daar deze een bron van moeilijkhe den kunnen vormen Het is een zaak, die zich niet uit de verte laat regelen, zeide de staatssecretaris, die niet voor lang weg te blijven. De on zekerheid by de KNIL-mensen moet worden weggenomen, en de soldaten moeten weer vertrouwen in de overheid .Westerling wekt de schijn als of hij opkomt voor de mensen van het KNIL en het is onze taak, te tonen, dal wy wel voor hen zullen zorgen." Tevens zeide mr Fockema Andeae. dat dank zij de inschakeling van 20 buiten landse troepenschepen oa de ..Pasteur", elke 30.000 ton meet en 24 dezer te Amsterdam zal aankomen, er in de eer maanden na 1 Februari, totaal 40.000 man zullen aankomen. Vooral was het van gewicht, de zaak administratief goed te regelen, opdat de soldaten in het Vaderland niet bespron gen zullen worden met onaangename dingen uit de diensttijd Dit is niet een voudig door het vertrek van oude. ge routineerde administratieve krachten, zeide mr Fockema Andreae 'ergezeld van d,> majoo: der luchtstrijdkrachten W. den Toom. Auto te water: bestuurder verdronken In de nacht van Zaterdag op Zondag een vrachtwagen in de Keulse vaart bij Amsterdam gereden. De bestuurder, de 37-jarige wasbaas L H. Meyer uit Zwolle, verdronk. De nut<S slingerde nogal en reed plotseling in het water, verklaarden ooggetuigen. De Lattre de Tassigny op Soestdijk Naar de Nieuwe Leidsche Crt jrneemt zou de Franse generaal De Lattre de Tassigny. de stafchef van de Westerse Unie, die voor een particulier bezoek in ons land vertoeft (zoals Zater dag officieel werd verklaard) vandaag bespreking hebben met generaal Nederland. Mr Roem was vergezeld •ouw kinderen, moeder, mr Djumhana Sudjono. Mr Roem zal voorlopig zijn intrek nemen op Oud-Wassenaar tot Backershagen gereed Vanmorgen kwart over elf kwam H M. de Koningin ten paleize op de Dam te Amsterdam om de geloofsbrieven in ont vangst te nemen van de hoge commis- Indonesië, mr Moh. Roem. H.M. werd verwelkomd door de mariniers kapel, die tezamen met matrozen de wacht vormde. Minister Stikker was by f angst van mr Moh. Roem, die jf voor half twaalf aankwam, a an we Van bevoegde zijde in Den Haag t klaart men. met verwondering kennis hgbben genomen van de bericht* welke afkomstig heten te zijn van offi ciële zijde te Djakarta (Batavia) over de Indonesische ambtenaren in Nieuw- Guinea. Er is nl. geen sprake geweest van maatregelen tegen deze ambtenaren, doch wel van massa-ontslagnemingen door die ambtenaren zelf, want deze wensten niet langer voor het gouvevne- r»AT u m 1.. ment van Nieuw-Guinea te werken en DAT in Maastricht een verkooporgani- vroegen om terugzending naar Oost satie is gesticht om de^ exportmogelijk- Indonesië. Deze massa-uittocht is door het bestuur van Nieuw-Guinea niet ge- wild. Soestaijk ontvangen worden. MEVROUW DE BOER (DRACHTEN) VRIJGELATEN De Leeuwarder rechtbank heeft mevr. De Boer uit Drachten, die was gearres teerd wegens een inbraak in het kantoor van de Bond van Mobilisatieslachtoffers, in vrijheid gesteld. De toen eveneens aangehouden kantoorbediende was al eerder uit detentie ontslagen. De heer De Boer zit nog. zo men weet wordt hij ver dacht van fraude. WEERBERICHT Minder bewolking Tot morgenavond verdacht De Bilt: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele verspreid optredende buien, maar later overwegend droog weer. Krachtige tot malige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN DINSDAG 7 Februari zon op 8.11, onder 17.38; maan op 23.49, onder 9.54 uur. 8 Feb*. L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1