Jliettwe £ciJtsr()c GTouraiit Moskou houdt ook Indo-China 111 de greep der „koude oorlog'' Brandend als een toorts schootStudent stal 2000 werken het vliegtuig omlaag Wist U VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen. Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER, CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaotTOstlefc l« gfjtftfma myn hert ia tcgticaspoeT Dertigste jaargang No 8037 Niet samenwerken kost 800 millioen dollar Zie pag. 3 HET AFGEWEZEN PROTEST Afbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Rusland Nu de Sowjet-Unie het communistische regime van Ho Tsji Minh in Indo-China heeft erkend, en de Russische „hazewindhond" Tsjeehoslowakije, trouw mede blaft, Is er sprake van een ernstig politiek en diplomatiek conflict. De Russische ambas sadeur, Bogomolof, heeft een kort onderhoud gehad met de waarnemende Franse min van Buit. Zaken, Pierre Schneiter en ook Bevin, die op de terugreis is, haast tich om te Parijs stelling te nemen. reeds vrijelijk minnelijk als de Russen kunnen zijn, be- i een algeheel gon Bogomolof met naar de gezondheids- ?n der diplomatieke betrekkingen toestand van Robert Schuman, de Franse Frankrijk en de Sowjet-Unie. nu min. van Buit. Zaken te vragen, die we- j gens influenza met een hete kruik ,in Te Londen praat n over de mogelijkheid afbreken der de Russen het Franse protest tegen de kenning van de rode heer Ho Tsji Minh, hebben verworpen. De Franse ambassa deur in de Britse hoofdstad, Rene Mas sigli. heeft voor de tweede maal in drie dagen een bezoek gebracht aan Sir Wil liam Strang, permanent hoofd Foreign Office. Politieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat de Britse regering te gen een volkomen afbreken der diplo matieke betrekkingen zal adviseren. Wij beleven weer een hausse aan diploma tieke conferenties. Na het onderhoud tussen Pierre Sohneiter en de Rus Bogo molof, staken de ambassadeurs van Enge land en de Ver. Staten de koppen bij el kaar op het Franse ministerie van Buit- Veel nieuws over het onderhoud met de Rus is niet uitgelekt. Diplomatiek-be- bed ligt! Schneiter heeft slechts, het in de Franse nota vervatte, protest her haald, waarna hij opstond ten, teken, dat hij het onderhoud als geëindigd be' schouwde. Ook in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Nationale Ver gadering komt vandaag het Franse pro test tegen de Rusaische erkenning var de „regering" van Hb Tsji Minh in Indo- China ter sprake. De Franse pers ver keert in opgewonden toestand. Rechtse bladen als „L'Epoque" en ,,L' Aurore" staan op het standpunt, dat Frankrijk eer regering moet krijgen, sterk genoeg orr de communistische partij buiten de we' te stellen. Opnieuw wordt gewezen op het grote gevaar van de ,met behulp Rusland in Frankrijk opererende „vijfde colonne". De „Times" wijst' erop; dat Indo-China pal in het front ligt van de koude oorlog tussen Oost en West. Uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, houden de ge ruchten aan, dat de Chinese commi tische troepen Indo-China zouden zijn binnengerukt, om zich te voegen bij de guerilla's van Ho Tsji Minh. „Yerkiezingskerkdienst" in de St Paul Attlee,Churchill en Davies voor h De leiders van de drie grootste poli tieke partijen in Engeland, die over drie weken in de algemene verkiezingen de krachten zullen meten, hebben gisteren gezamenlijk een speciale dienst bijge woond in de St. Paul's Kathedraal ie Londen. Premier Attlee, de leider Labour; Winston Churchill, de leider der Conservatieven en Clement Davies, de voorman der Liberalen, lagen geknield voor het hoofdaltaar, terwijl de bisschop van Londen, dr Wand, in de dienst voor ging. De bisschop smeekte de Goddelijke leiding af voor het Britse volk in de keuze van zijn nieuwe regering. Dr Geoffrey Fisher, de aartsbisschop van Canterbury, hield een predikatie. Prins moest Venezolanen laten wachten Het weer was te slecht om te vliegen. Het slechte weer heeft Prins Éernhard er van weerhouden gisteren een bezoek te brengen aan het onafhankelijkheids- monument in Valencia (Venezuela). Een grote menigte wachtte uren op de Prins, maar het vliegveld was in een dermate slechte toestand, dat zijn toestel in Maracay bleef. De Prins kreeg een album met foto's van het monument aange boden. Hij verleende de garnizoenscom mandant van Maracay een onderschei ding. Ook bezocht hij Cardon, waar zich reusachtige olieraffinaderijen bevinden. De reddingboot „President Jan Leis" die uren zocht naar de bemanning en het wrak van het gisteren in zee gestorte postvliegtuig, meerde in het donker weer te Hoek \an Holland. Zonder geredden aan boord, helaas. Velen wachten aan de kade VRIJLATING VAN DE PRIJZEN HEEFT VISHANDEL NIET GESTIMULEERD TRAWLVISSERIJ HAD SLECHT JAAR voorzitter van de raad van bijstand het kantoor Haarlem van de Kamer Koophandel en Fabrieken vooi Noord-Holland heeft zich in zijn Nieuw jaarsrede uitvoerig bezig gehouden met de zeevisserij en de zeevisgroothandel IJmuiden. De heer J. J. Swens zei o.m.: Het jaar 1949 is voor de trawlvisserij een slecht jaar geworden. De steeds stijgende kolenprijzen en de verhoging der prijzen van andere materialen maakten het de vloot onmogelijk renderend üi Wel werd in dit. jaar op het gebied Ontploffing in smederij te Nijmegen eiste drie mensenlevens Een knal als van een bominslag deed de huizen wankelen Hedenmorgen kwam in de smederij van J. P. Haerkens te Nijmegen een ont ploffing voor, tengevolge waarvan drit personen werden gedood. Tot ver in de omgeving werd een knal gehoord, als van een bominslag. De hui ten wankelden even. Toen de smeden bezig waren, is de «mederij ineens de lucht ingevlogen. De smid. J. P. Haerkens en zijn 23-jarige knecht R. Pierlot uit Wijchen, die dicht bij de uitgang stonden, werden ogen blikkelijk gedood. De 22-jarige knecht Van Bremen uit Malden, die vermoedelijk bij het aambeeld heeft gestaan, werd der het neervallende puin bedolven. Hij werd een uur later levenloos door brand weerlieden onder de stenen vandaan ge haald. Een neef van de smid, de 20-jarige J. Haerkens, die aan de poort stond, werd Zwaargewond, hij hrak een arm en liep enige zware vleeswonden op. Hij werd De heer Fockema Andreae opnieuw naar Indonesië Hy vertrekt morgen per vliegtuig Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal de Staatssecretaris van Oorlog mr W. H. Fockema Andreae morgen per vliegtuig naar Indonesië ver trekken, om daar besprekingen met de autoriteiten te voeren. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost Worden verzonden, mits die uiterlijk be zorgd is op de data, <üe tussen haakjes achter d-e naam van het schip staan: naar Indonesië en Nieuw Guinea: Grote Beer (15 Februari); de Antillen: Delft (11 Febr.); Suriname: Bonaire (4 Febr.). LASSER ZAG BENZINE VOOR WATER AAN.... Gisteren is in een garage aan het Stadiionplein in- Amsterdam een benzine- vat uit elkaar gesprongen, waarbij een man vrij ernstig werd gewond. Hij was bezig geweest het vat te lassen, denkende, dat Indonesische officieren van het K.N.I.L. onder leiding van kolonel Sugondo, heb ben op het ministerie van verdediging van de R.I.S. besprekingen gevoerd en binenkort wordt de benoeming van In donesische officieren bij het federale leger verwacht. overgebracht het Canisiuszieken- huis te Nijmegen. Een gedeelte van het woonhuis ging mee de lucht in. In het gehele huis sprongen de ruiten stuk. Merkwaardig was, dat van de omliggende woningen zo goed als geen ruit gebroken is. Brand is bij deze ontploffing niet ontstaan. Het kan zijn, dat men hier te maken heeft met naweeën van de oorlog. De smederij ligt aan de Agneetenstraat te Neerbosch bij Nijmegen en in de ruïne van de smidse zijn lege granaten ge vonden. Voorts meent men te weten dat de smid dezer dagen van een boer uit de omgeving een paar buizen gekregen heeft. De mogelijkheid wordt niet uit gesloten geacht, dat er trotyl in gezeten heeft. Wet op Ondernemingsraden er door (Van onze parlementaire redacteur.) De discussie, die zich gisteren in de Tweede Kamer ontspon, -was enigszins verward. Dat kwam. omdat men overleg pleegde met de Minister van Sociale Zaken, wat leidde tot een aanneming zonder 'hoofdelijke stemming, van de regeling op de ondernemingsraden. Inmiddels immers, tussen de behande ling van- het vragenuurtje en de voort gezette kwestie van ondernemingsraden, had men een- 'uurtje gewijd aan de wederopbouw en daarover zullen wij heden nog verder berichten. Men make zich geen illusie over de gang van zaken: ter\Vijl het overleg gaande was over de ondernemingsraden, werd in- de open bare behandeling de wederopbouw be handeld. voor een vrijwillige Kamer er- wij wisten nauwelijks wat er gebeurde. Toen dan tenslotte de Tweede Kamer zich moest bezig houden met de her nieuwde behandeling van de onder nemingsraden bleek, dat er generlei be zwaar was, aangezien- de heren Andries- sen en Van den Born hun amendementen hadden ingetrokken en de heer Stapel kamp na enige toelichting eveneens. Zo kwam de Wet op de Regelingen Ondernemingsraden er door. 50 tegen 19. Het Indonesische kabinet heeft beraad slaagd over de erkening door de Sowjet- Unie en heeft een antwoord opgesteld, dat echter nog niet verzonden is. Intussen hebben thans ook Zweden en Tsjeehoslowakije Indonesië erkend. !van de haringvisserij een innige sai werking tussen alle rederijen bereikt. Er kon marktordenend worden opgetre den door een stelsel van minimumprij zen, terwijl de haring, die deze prijzen niet haalde, werd afgeleverd aan de servenfabrieken voor export. Het'daarna blijvende overschot werd dan verwerkt tot vismeel, een product, waaraan on: land grote behoefte heeft voor de pluim veeteelt. Helaas kon de ouerheid er niet toe komen voor het product dezelfde prjjs te bepalen als voor de aankopen in het buitenland, zodat de noodly- dende visserij kier eigenlijk de vee teelt subsidieert. De ontstane landelijke samenwerking by de verse-haringvangst heeft in ieder ge val een ineenstorting van de markt kun nen voorkomen, terwül de export contracten met Tsjechoslowaküe belang rijke steun aan de markt verleenden. Op 1 Febr. 1949 kwam de afschaffing van het stelsel van maximumprijzen voor verse vis tot stand. Op ogenblikken van schaarste kon hierdoor de prys stijgen, zodat door stormweer mislukte reizen toch nog enige besomming konden op leveren. De vryiating van vele andere voedingsmiddelen, speciaal vlees en eieren, heeft echter in veel sterker mate de afzet van vis bemoeilükt. In het algemeen kan gesteld worden, dat de hoopvolle verwachting, dat het vrijlaten van de prezen de handel zou stimuleren, niet in vervulling is gegaan. Integendeel valt op te maken, dat de vis handel veeleer nadeel dan voordeel heeft ondervonden van de sterk naar voren gebrachte vryiating van de handel. Amerika overweegt tegen- blokkade in Duitsland Het Amerikaanse departement van Buit. Zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het een tegen-blokkade van de Russische zone als represaille voor de Russische verkeersbelemmeringen op de wegen naar Bei-lijn „in actieve overwe ging neemt'. Eventueel zal men weer overgaan tot een wederinstelling van de luchtbrug. Nederlandse exporteurs in 45 dagen de wereld rond Een K.L.M.-toestel gecharterd o,l.v. Iwan Smirnoff Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft het Amsterdamse passa gebureau Twenthe een initiatief geno men ,dat van grote betekenis kan zyn voor de bevordering van de export van Van Schiphol zal daartoe begin Mei met een van de KLM gecharterde Con stellations een 40-tal vertegenwoordigers van handel en industrie opstygen, gedurende 45 dagen, een tocht om de reld te maken, waarbij in het bijzonder de volgende landen en steden bezocht zullen worden: Egypte, India, Pakistan, Singapore, Hongkong, Tokio, Honolulu, San Francisco, Philadelphia (waar een bezoek gebracht zou worden aan de door de heer A. Kaufman georganiseerde Holland Fair), New York, Lima (Peru), Chili, Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Leopoldsvüle (Belg. Congo), Jo hannesburg, Nairabi en Tel Aviv.(Israël). De reis zal onder leiding staan van de bekende oud-KLM-piloot Iwan Smir noff,, die als luchtvaartkundig adviseur zal optreden en ook van zyn in 1948 met vertegenwoordigers der Standard Oil Company gedane wereldreizen over grote ervaring beschikt. Deze vlieegnde exportbeurs, welke op elke halteplaats drie dagen zal vertoe ven, krijgt de volledige medewerking der Ned. Kamers van Koophandel en handelsattaché's. 1van oude meesters (Van een onzer verslaggevers) „In deduisternis hoorde ik een vliegtuig aankomen. Het viel me op, dat de motoren zo vreselijk sputterden. Plotseling zag ik het toestel. Er schoot een vlam uit. Bran dend als een toorts stortte het vliegtuig in zee". Dit vertelde de eerste stuurman van het Deense s.s. Rigmor, die gisteren de ramp met het K.L.M.-postvliegtuig zag gebeuren. Dat is het laatste, wat er gezien is. Er zijn geen inzittenden opgepikt, er zijn geen stoffelijké overschotten aangespoeld Alleen wat wrakstukken, postzakken en voorwerpen zijn opgehaald. De toestand, waarin dit alles werd aangetroffen, wijst er op, dat het vlieg tuig is ontploft of uit elkaar is gespal bij de val in het water. Het lijkt e dat de romp van de Dakota is openge scheurd. Luitenant-ter-zee vlieger Haan, die met zyn Mitchell urenlang boven de plaats van het ongeluk heeft gecirkeld en de reddingspogingen op voortreffe lijke wijze heeft gedirigeerd, deelde mede, dat hij en de leden der bemanning overal drijvende stukken zagen, zoals roerklampen (die rood geschilderd zijn), kussentjes en lichtblauwe bekledings- st'of. De heer Sillevis van de Technische Dienst der K.L.M., vertelde ons in Hoek van Holland, dat het met waarschijnlijk is. dat het wrak gelicht kan worden. De diepte bedraagt ongeveer 30 meter e staat een sterke stroming. Om acht uur pas meerde gisteravond de reddingboot President Jan Leis in Hoek van Holland. Autoriteiten wachtten uren op de komst van het kleine tuig. Een vrachtwagen van de K.L-M. vervoerde wat aan de wal werd gebracht. Stille getuigen Het was slechts weinig. In een hoek van de boot lag alles bijeen. Het een droevig gezicht de doorweekte tanten achter de stuurcabine te zien lig gen. Als een triest symbool lag er een blauwe doek in wimpelvorm overheen met er op het woord Exit. Er onder lagen twee zakken Zwitserse post, twee zak ken met onbekende post en één, waarop nog te lezen stond Centraal Station. Sommige zakken waren open. Die had men overgenomen van de Belgische kot ter Zeebrugge 418. De bemanning van dit schip had de zegels verbroken, mo gelijk uit onbekendheid met de vondst- Er is in ieder geval rapport over opge maakt. Los zagen we ergens foto's lig gen. verzonden door A.N.P.-foto uit Am sterdam. Behalve de postzakken lag e: nog een langwerpig pakket in een brui ne hoes. Er zaten navigatiekaarten. eer koffertas en een zwaar beschadigde, rood bruine winterjas in. Stille getuigen var een ramp. waarvan de oorzaak wel eer eeuwig geheim zal blijven. Civiele defensie onder Staatsecretaris Naar de Nieuwe Leidsche Crt- ver- ;emt zou de Regering voornemens zyn, de „civiele defensie", onder een afzon derlijke Staatssecretaris te brengen. Men noemde ons als namen -voor de functie Staatssecretaris die vanmr F. R. Mijn- lieff, raadadviseur van het Departement van Binnenlandse zaken en Gen. maj. A. R. v. d. Bent. Stuurman G. Byl vertelde ons van de tocht. Nee, zwaar was die niet geweest, maar toch was het allemaal erg onbe vredigend, omdat er niemand kon wor den gered. Jammer, dat eerst een ver keerde positie was gemeld. Daardoor kwam de Leis nogal laat op de plaats van het ongeluk aan- Hier en daar trof men olievlekken aan, maar die ziet men wel vaker op zee. De rijksluchtvaartdienst is gereed ge komen met zijn voor-rapport. Er kon nog niets over worden meegedeeld. Daar men geen enkel contact met, het vliegtuig' heeft gehad, nadat het zich had afge meld, kan over de oorzaak zeer moeilijk een oordeel worden gevormd. Er zyn in het geheel geen s.o.s.-seinen opge vangen. Hoewel er slechts een geringe hoop be staat. dat opsporingen nog tot resultaat zullen leiden, is vanmorgen een K.L.M.- Dakota van Schiphol opgestegen om als nog te zoeken in de omgeving waar de TEU is neergestort. Het K.N.M.I. heeft opgegeven, welke invloed stroom, wind en tij kunnen heb ben op het verplaatsen van eventueel nog in zee drijvende resten. In Hoek van Holland lag een sleepboot klaar om op het eerste sein van het vlieg tuig uit te varen. De opsporingspogingen werden met geregelde tussenpozen ook vanmiddag voortgezet. Rembrandts en Duerers in hutkoffers De Duitse politie te Lübeck heeft grootscheepse jacht gehouden op voortvluchtige 25-jarige student in kunstgeschiedenis, die verdacht wordt van de meest sensationele diefstal kunstwerken in deze eeuw. De student zou ongeveer 2000 kunstwerken van we reldberoemde meesters hebben gestolen, behorende tot de collecties van musea te Berlijn en andere Duitse steden. De schil derijen. die een waarde van millioenen Marken vertegenwoordigen, zijn in dt log verwijderd en in de huidige Sowjet zone opgeslagen. Enige dagen geleden vond de politie een hutkoffer, die bij een bank te Lübeck in bewaring was gegeven. In de koffer zaten nonderden schilderijen en etsen. Een paar dagen tevoren had de politie reeds beslag gelegd op een tweede koffer in de voormalige woning va student. Deze koffer bevatte 135 werken van Rembrandt en Duerer. In de hutkoffer, die bij de bank te Lübeck was ondergebracht, bevonden zich 32 etsen en schilderyen van Rem brandt, 45 van Duerer, één van Rafaël, één van Hans Holbein en voorts werken van andere beroemde meesters. Aanvankelijk dacht men, dat de dader zich met een derde koffer naar de Ver. Staten trachtte te begeven, maar gister avond laat heeft hij zich bij de politie van Kiel aangemeld. Hij is direct gearresteerd „MISSOURI" WEL VLOT. MAAR BESCHADIGD. By het vrijmaken van het Amerikaanse slagschip „Missouri" in de Chesapeake Baai (Virginia) is gebleken, dat zich in omp een scheur van 4 meter bevond. Monsterproces in Den Éösch Tegen Nol, de Brabantse Giuliano, werd 7 jaar geëist Bendeleider wil met een schone lei de maatschappij weer in gaan Tegen Nol „de Brabander", die met bende vele inbraken en roofovervallen heeft gepleegd, is gisteren in Den Bosch 7 jaar gevangenisstraf (m. a.) geëist On geveer even strenge straffen hoorden ge medeplichtigen tegen zich eisen. Ook werd een aantal handlangers gevers veroordeeld. De Officier zei in zyn requisitoir, dat hij lang geaarzeld heeft een oordeel over A. F. uit Tilburg, alias Nol, uit te spreken. Verdachte heeft een zekere allure, dde de officier als meer Spaans dan Nederlands wenste te kwalificeren. Een stoer n lijk karakter, maar een tweepolig Nol had zich de Siciliaan Giuliano als ideaail gesteld. Bij zijn eis wilde de Offi- rekening houden met verminderde toerekeningsvatbaarheid. De verdediger, mr Venbruggen, zeide dat F. vam groot kaliber is en au fond goed. Hij achtte hem eeen puik vakman met ijzeren energie, die thans schoon schi-p heeft gemaakt en er naar verlangt de De opperwachtmeester van de rijks politie in Eek verklaarde, dat Nol eerlijk in zijn verklaringen en correct tegen- de politie. •n het begin van de zitting werd uit spraak gedaan tegen een aantal handlan gers; zij kregen straffen van 6 maanden voorw. tot 9 maanden onvoorwaardelijk. De tipgevers, de Tilburgse kooplieden H. B. en J. H.. kregen resp. 8 en 7 jaar èn de medeplichtige A. V. uit Dongen 7 jaar met aftrek. Verder werden nog de volgende straf fen geëist: tegen J. B. van K., die met zijn broer en met Nol de overval op het post kantoor te Veghel uitvoerde en nog twee misdaden pleegde, 6 jaar. Tegen de 39-j. Tilburgse winkelier P. J. J. 5 jaar. Tegen de Tilburgse vertegenwoordiger H., orga nisator en een der hoofdmannen van complot, 8 jaar. DAT de BBB-regenkledingfabriek in Hoogeveen een nieuw industriegebouw zal vestigen met honderd man personeel. DAT te Heino is overleden A. J. L. ba- jnesse van Pallandt (douairière van mr G. C. baron van Asbeck, dame du palais honoraire van Prinses Wilhelmina. DAT te Rotterdam is overleden mevr. S. A. van Amide Pors, directrice van enige modevakscholen aldaar, en de be grafenis gisteren heeft plaats gehad. DAT in A'dam tegen de 31-j. kapelaan J. C. H. B. uit De Bilt. die bij de Holl. Rading een wielrijder overreed, wegens dood door schuld f 500 boete en een maand voorw. werd geëist. DAT C. Dogterom op verzoek eervol ontslagen als postdirecteur te Enschede. DAT de Engelse spoorwegen 84 elec- trische locomotieven laat bouowen, naar model hetwelk in ons land heeft proefgereden. DAT Breda een permanent openlucht theater krijgt. DAT de ijsdam by Vreeswijk in de Lek, waar drie sleepboten waren vast gelopen, gisteren door ijsbrekers is op geruimd. DAT een nieuw contract voor uitvoer van 40.000 ton mosselen naar Frankrijk is gesloten. DAT de gemeenteraad van Apeldoorn, die in de oorlog zijn zaal door brand ver loor en sindsdien in een café vergaderde, een nieuwe zaal in gebruik genomen heeft. DAT in Zwolle 3 jaar is geëist tegen de woonwagenbewoner F. G., die in No vember in Olst f 1200, 160 gouden ringen en enige horloges ontvreemdde en ge arresteerd werd toen hij het gerechts gebouw binnenliep voor een echtschei dingsprocedure. DAT de „tovenaar van Apeldoorn", wiens kunstjes met electriciteit velen verwonderd hebben doen staan, een tour- née door ons land en België zal maken. DAT oud-wethouder B. Bosma van Groningen heeft bedankt voor de comm. partij en voor het lidmaatschap van raad I en Prov. Staten. DAT het nationaal concours hippique van de Ver. tot bevordering der paarden fokkerij in Gelderland op 7 Juni op Hoe- kelum by Ede wordt gehouden. DAT het volkshogeschoolwerk in Zee land in Mei of Juni te Domburg zal be ginnen. DAT het aantal Zeeuwen steeg van 265.725 op 1 Jan. 1949 tot 268.548 op 31 December. DAT de Ned. consul in Guatemala, J. J. C. Pieters. Maandag ten departemente van Buitenl. Zaken spreekuur houdt. DAT voor het A'damse gerechtshof be vestiging werd geëist va.i het vonnis, waarbij de 3.' -j. fabrikant J. K. aldaar tot een jaar werd veroordeeld wegens het vervalsen van kwitanties en ver duistering van f 400. DAT de K. v. K. te Zutphen by minis ter Spitzen geprotesteerd heeft tegen op heffing van ae spoorlijn Zwolle-Apel- doorn-Dieren/Doesburg. DAT de A'damse dienst der publieke werken (de oudste in ons land» op 13 Febr. zyn honderdjarig bestaan viert, waarbij de ministers Spitzen en In 't Veld tegenwoordig zullen zijn. Schipper A. Brinkman en stuurman G. Byl van de reddingboot „Presi dent Jan Leis" brengen in Hoek van Holland de post van de verongelukte KLM-Dakota aan de waL In Engeland is dit mogelijk. De aartsbisschop van Canterbury leidde in de kathedraal van St. Paul te Londen met het oog op de aanstaande verkiezingen een spe ciale dienst, die door vertegen woordigers van alle partijen werd bijgewoond. Broederlijk zaten op de voorste bank (v.l.n.r.) de socia listische premier Attlee met zijn echtgenote en Churchill, de leider van de conservatieven, met mevr. Churchill. Niet de juiste man Ook de Eerste Kamer heeft vorige week het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie aan genomen. Wat in de wet staat, zal nu in werkelijkheid moeten worden omgezet. Dat zal voor ons maatschappelijk leven een belangrijke periode worden, waar van men ook belangrijke verwachtingen kan koesteren. Een rol van betekenis zal daarbij toekomen aan degenen, die met de uitvoering van de wet zullen worden belast. In dit verband, moeten wy ons een vraag veroorloven, welke wy, zy het na aarzeling, toch menen te moeten stellen. Het is de vraag of de heer van der Grin ten, staatssecretaris van Econ. Zaken, wel de geschikte man is. om by verwe zenlijking van de bedrijfsorganisatie de functie te vervullen, welke hij vervult. Kort gezegd komt het hierop neer, dat hij in zijn contacten met het parle ment tot dusverre nauwelijks een gele genheid heeft laten passeren om te laten blijken, dat hij in wijsheid tekort komt aan eigenwijsheid teveel heeft, reeds in de Tweede Kamer het en hy weigerde rekening te hou- de grondwettelijke bezwaren van een op zichzelf reeds belangrijke minder heid. Het was toen aan zijn houding te wijten, dat het wetsontwerp niet met de grootst mogelijke meerderheid werd aan genomen. Hoezeer dit te betreuren valt, begrijpt men. wanneer men bedenkt, dat er bij de verwezenlijking van de bedrijfs organisatie in den lande nog meer dan genoeg weerstanden te overwinnen zijn. In de Eersite Kamer heeft men niet nage laten van verscheidene kanten de staats secretaris op dit manco in politiek be leid te wijzen. Van zyn partijgenoot Re- gout bijvoorbeeld moest hy horen, dat hij best iets van Talma's wijsheid had kunnen gebruiken. Inderdaad deze wens lykt ons bescheiden. Nadat het R.K. blad „De Volkskrant" de staatssecretaris reeds vroeger eigenge reidheid had verweten, schrijft nu het R. K. blad „De Tijd", dat hy bij de behandeling van het wets-ontwerp op de ondernemingsraden „door zijn houding alweer uitbundig zijn dédain jegens de Kamer liet blijken". Is het yonder, dat na deze ervaringen de overtuiging rijpt, dat deze man niet de geschikte is om bij de verwezenlijking moeilijke materie als de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die zoveel tact en wijsheid vergt, deze functie te be kleden? We vinden het jammer dit te moeten zeggen. Maar de bedrijfsorganisatie is er belangrijk genoeg voor. Voorzitter vakgroep Stukadoors gearresteerd In verband met een tekort van f20.000 in de kas van de Stichting Stukadoors- Centrale, afd. Zuid-Holland, is te Rotter dam gearresteerd de voorzitter van de •akgroep Stukadoors. J. A. van HL, tevens hoofd van de vakgroep Ambacht Hirohito wordt niet berecht Amerika zal RusLands voorstel om keizer Hirohito van Japan te berechte*» afwijzen, aldus berichten uiit Washington. Men zei, dat Engeland en andere oorlogs bondgenoten nog zullen worden geraad pleegd otn dit Amerikaanse voorbeeld tm volgen. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt L men nu en dan enige regen of motregen en later enkele verspreide opklaringen. Ma tige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht storm achtige wind aanvankelijk Zuidelijke, later ruimend naar Zuid- West. Weinig verandering in tempera- ♦•ïur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. ZATERDAG 4 FEBRUARI Zon o; 8 16, onder 17.33. maan op 19.39. onder 19 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1