POLANEX-M/SSE7 Algemeen Handelsadresboek van Nederland 1950 Marcelin Petit sneuvelde tweemaal en leeft nog Petsil tuit is vei£ig wil-/ fp "c NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 19» 450.000 adressen 2172 pagina's 5500 branches UITGEVERIJ POLANEX N. V. AMSTERDAM Nwe DOELENSTRAAT 68 TELEFOON 45663 GIROREKENING 435134 Wie is zijn weduwe vraagt de Staat (Van onze Parijse correspondent) In Frankrijk leeft weer sedert enige jaren de 61 jaar oude Marcelin Petit, die kans zag te sneuvelen als Frans soldaat, daarna als Duits soldaat en tenslotte nog in volle gezondheid in Morry zijn werkzaamheden verricht. Zijn Franse en Duitse weduwen, die beiden een pensioentje genieten, vechten thans beiden een juridische strijd om het bezit van haar echtgenoot, doch Marcelin, die blijkbaar geen al te beste ervaringen heeft, wil daar niets van weten. af dat ze hun geheim tot in het graf zouden bewaren. Marcelin vertrok Marcelin werd op een zonnige morgen geboren te Riencóurt-les-Bau- paume- Hij groeide voorspoedig op, kreeg Engelse ziekte, doch herstelde weer en verhuurde zich als landarbeider. Zoals het behoort werd hij verliefd, huwde enging in 1914 zijn vader land verdedigen. Maar toen begonnen de moeilijkheden. Tijdens een verken ningstocht in niemandsland „viel" hij Hoe het ook zij, onze Marcelin keerde niet in de loopgraven terug en werd aanvankelijk als vermist en later als ge sneuveld opgegeven. In werkelijkheid had hij een niet gevaarlijk schot door de linkerschouder gekregen plus een schampschot langs het achterhoofd. Zo werd) hij opgenomen in een Duits hospi taal, alwaar hij weer spoedig herstelde. Marcelin had echter zijn geheugen ver loren. Hij wist niet eens meer zijn naam. De Duitsers begonnen hem zodoende ai spoedig als een ongevaarlijke gek te beschouwen, die niettemin nuttig werk kon doen. Vrij spoedig kreeg hij een be trekking als melker op een Duitse boer derij. Van melker werdi hij eerste knecht en van eerste knecht promoveerde hij tot eigenaar, daar hij met de boerin trouwde, die intussen weduwe worden. Hij kreeg een zoon, die keurig werd ingelijfd in de Hitlerjugend en in 1939 mee-„vaarde naar Engeland". Petit bleef oorspronkelijk gespaard, doch toen Hit- Ier in 1943 zijn oorlog definitief verloren had en iedereen, die nog kracht had een geweer te dragen in het leger werd geroepen, moest Marcelin ook opkomen. En de wegen van het toeval zijn won derlijk: zijn onderdeel werd naar Parijs getransporteerd. Toen begon het volgen de bedrijf. Petit zag de Eiffeltoren en de Are de Triomph, hij bad in de Notre Dame en de Sacre Coeur, hij wandelde over de Place de l'Opera en de Champs Elysees en toen ontwaakte langzaam maar zeker zijn geheugen. Zijn eerste leven als Fransman begon zich voor zijn ogen af te tekenen en d: nam hij de benen. In burgerkleding kwam hij begin 1944 bij zijn broer Deze herkende hem niet eens mee wilde met alle geweld volhouden, dat Marcelin dood was. Hij nam hem zelfs mee naar de fraaie gedenkzuil gesneuvelden, waarop toch ook zijn INTRODUCTIE MAY DEPARTMENT STORES TER BEURZE De Rotterdamsche Bank bericht, dat zij van 8 Februari af door bemiddeling enige makelaars ter beurze zal doen handelen certificaten aan toonder, verte genwoordigende elk 5 gewone aandelen (nominale waarde 5 dollar elk) in de May Department Stores Co. Dit in 1889 opgericht Amerikaanse renhuis had in 1949 een omzet van millioen dollar. De winst per gewoon aandeel beliep in 1949 6,52 dollar tegen 5.94 dollar in 1948 en 3.57 dollar in 1940. Aan dividend werd uitgekeerd in deze jaren resp. 3, 3 en 3,75 dollar. De eerste koers van afgifte in Amsterdam zal circa 51,50 dollar bedragen. Het rende ment voor de Nederlandse certificaat houder komt neer op ongeveer 5,40 pro cent. Reis van Concertgebouworkest naar V.S. Men verwacht, dat het Concertge bouworkest 26 Sept. te New York zal aankomen en tot 20 Oct. in de V. S. zal blijven. Het eerste concert wordt 1 Oct. te Washington gegeven, een galaconcert als bewijs van dank aan de Amerikaanse regering v r de a Morry waar hij zich in de burgerlijke stand liet inschrijven, kreeg weer werk als landarbeider en het sprookje zou kunnen eindigen met: leefde nog lang en gelukkig. Maar geheimen blijven Frankrijk niet lang geheim. De mu- i hebben er oren en de peppels fluis terden alles over. Zo is het verhaal uit gelekt en thans is het gedaan met de Marcelin. Zijn vrouwen wil hij geen van beiden terug. Die moeten we duwen blijven. Maarwie is zijn weduwe vraagt de pensioen-kas Of is niemand zijn weduwe? Hoogtij in de uitvoer van uien Export voor een waarde van ruim 16 millioen (Van onze landbouwmedewerker) De uitvoer van uien in het tijdvak van Augustus "lot en met December van het afgelopen jaar heeft Nederland f 16.800.000 aan deviezen opgeleverd, al dus vernemen wij van welingelichte zijde. Er werd 84.000 ton uien geëxpor teerd, waarvan Engeland alleen 32.000 ton afnam, en dit in het zeer korte tijds bestek van half November tot het eind van het jaar. De invoer van uien in Engeland wordt namelijk nooit eerder dan 15 November opengesteld. Met deze uitvoer heeft Nederland wat de export naar Engeland betreft, hetzelfde peil be reikt als vóór de oorlog. Per kalender jaar nam het namelijk 100.000 ton uien van Nederland af. Naar Frankrijk werd ditmaal 17.000 ton geëxporteerd, naar Duitsland 15.000 ton, hetgeen het dubbe le is van het gemiddelde per jaar periode 1936/'39. België, dat vo oorlog slechts een paar honderd ton placht af te nemen, komt op de lijst met 9 000 ton. Ook Ierland voerde behoorlijke hoeveelheid in, namelijk 2.000 ton. De overige afnemers waren o.a. Noorwegen, Finland en de Nederlandse Antillen. De prijs van de export-uien is i: laatste weken zeer gestegen, als gevolg van de grote vraag naar uien in Frank rijk. Indien de export in dit tempo voort gaat, zullen tegen het eind van Februari onze voorraden wel geruimd zijn. Tem gevolge van koprot is de oogst namelijk geringer dan normaal, zodat de voorra den sterk moeten worden aangesproken. Daarbij komt, dat het vriesweer de con sumptie van uien bevordert. In de maand Januari van dit jaar zal ongeveer 20.000 tot 25.000 ton uien zijn uitgevoerd. Voorbarige veronderstelling van misdrijf? In een koffiehuis in de Naaldwijkse- straat te Den Haag is Dinsdagavond de 46-jarige kleermaker A- W. W. binnen gekomen in een toestand, die er op wees. dat hij onwel was. Hij zou hebben ver klaard, dat hij zelfstandig een onderzoek had ingesteld naar de zaak Schallenberg. Het gevolg was .dat men tot de con clusie kwam. dat W. wel eens vergift toegediend zou kunnen zijn, omdat hij te veel zou weten. De politie en de ge neeskundige dienst werden er bijge haald. Uit het onderzoek van de politie i: komen vast te staan, dat W. drie café'! heeft bezocht en 10 12 borrels had ge dronken. Gistermorgen verklaarde hij aan de politie, dat hij helemaal niet was vergiftigd en hij beweerde zelfs, dat hij een dergelijk vermoeden ook de vor avond niet had geuit. Van vergiftiging is de politie tot toe niets gebleken. Maar het Toxicolo gisch rapport, dat nog niet gereed kwam, Ned. betoonde hulp. zal ongetwijfeld de eindconclusie geven Hé daar Mevrouw, niel roekeloos oversteken! Uitkijken is de boodschapt Dit geldt niet alleen in 't verkeer, maar ook thuis, vooral als U de was doet; want óók Uw textiel is zeer kwetsbaar. Kies daarom het allerbeste: Persil, het gegarandeerd veilige wasmiddel. Door de wonderbaarlijke kracht van de met "actieve zuurstof" gevulde Persil belletjes, die diep in het goed doordringen, wordt al het vuil verwijderd en de was stralend wit. zonder dat de weefsels worden aangetast. Uw textiel gaat persé langer mee want Secretaris-generaal van NSB voor Raad v. Cassatie P.f. vraagt vernietiging van sententie (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Cassatie behandelde gis teren het beroep van de voormalige secretaris-generaal van de NSB, ir C. J. Huygen, aan wie 20 j. is opgelegd. Requi- rant was reeds vele jaren voor de oorlog de NSB en werd in September 1940 benoemd tot secr.-generaal. Huygen verklaarde dat hij in overleg met Mussert een toelage aannam van het dagblad De Telegraaf. Hij wilde n.l, onaf hankelijk van de NSB zijn. De president Haga vroeg of hü van de directeur de Telegraaf persoonlijk f 1000 per maand ontving. Dat was het geval. In de tenlastelegging werd Huygen verweten daad en geschrift geheuld te hebben met de vijand. Requirant ontkende dat. Zelfs ver klaarde hij, dat zijn mening was mee geholpen te hebben de zelfstandigheid in Nederland te hebben bewaren. De verdediger mr J. H. de Pont noem de de tenlastelegging onduidelijk. Hij bestreed de cassatiemiddelen p.f. te Amsterdam en lichte zijn midde len uitvoerig toe. In verband met enige juridische ir lijkheden, vroeg de p f. vernietiging de sententie van het Hof te Amsterdam verwerping van het cassatiemiddel van requirant. Uitspraak 1 Maart. De gehele zitting werd opgenomen op geluidsband. OPNIEUW DOODSTRAF GEëlST TEGEN „SCHURK MET INTELLECT" Handhaving van de doodstraf werd gisteren voor de Raad van Cassatii geëist tegen de 51-j. F. E. Lammers uit Leeuwarden, een taalleraar, die als tolk by de Duitsers in dienst trad, doch later ,de ziel van de SD" werd. Door zyn toe doen verloren 19 landgenoten het leven. Hü werd de „schurk met het intellect" genoemd en was in de bezetting een der meest gevreesde figuren in Friesland. Vonnis 1 Maart. Zes jaar geëist wegens Joden verraad Verdachte deed of hy slachtoffers zou helpen uitwijken. Voor de bijzondere kamer van de Haagse rechtbank is gisteren een gevan genisstraf voor de tijd van zes jaar ge legen P. J. M. uit Den Haag. j stond terecht, verdaoht uitlevering aan de Duitsers van Rita Barmé en Else Polak, die hy voorspie gelde naar Zwitserland te zullen helpen uitwijken. In plaats daarvan maakte hij het mogelijk, dat de Duitsers de beide Joodse vrouwen arresteerden. Rita Bar mé wordt sindsdien vermist. Verdachte gaf de feiten toe, riep zich op de overmacht, die bepaalde figuren in die tijd, het was 1942, op hem uitoefenden. Zijn verdediger mr F. P- J. Perquin voegde daaraan nog toe, dat het maken van de afspraak en het doen vai wijzing niet bewezen zijn en dat M. later door de Duitsers gewangen genomen is en toen wél ruggegraat heeft getoond. Hij vestigde voorts de aandacht op L's persoonlijke omstandigheden en vroeg een voorwaardelijke veroordeling, dan wel terugverwijzing van de zaak naar de instructie voor het instellen een nader onderzoek, in het bijzonder naar verdachte's geestvermogens. Uit spraak op 7 Februari a.s. De kwestie der tandheelkundigen in Amsterdam- De vorige zomer werd in Amsterdam tegen enkele tientallen tandheelkundigen. die slechts over een buitenlands tandarts-diploma beschikten, proces-ver baal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van het beroep van tandarts. Deze mensen hadden vele jaren in de hoofdstad hun functie uitgeoefend zon der belemmering van overheidswege, totdat vorig jaar plotseling tegen hen werd opgetreden. De kantonrechter had hun boeten van f 100 f 600 opgelegd en van allen het instrumentarium ver beurd verklaard. Tegen vijf, die gisteren in hoger beroep voor de A'damse rechtbank terecht ston den, werd bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist. Uitspraak 14 Februari. In 6 maanden voor l/i millioen naar Israël Nederland zal tot Augustus voor byna 7te millioen gulden naar Israël uitvoe ren, wanneer de beide regeringen de be trokken Overeenkomst goedkeuren. Dit geldt voor de interimperiode, nu het handelsverdrag is afgelopen en op 1 Augustus pas het nieuwe ingaat. Er zijn ten dele minimum-contingenten vastge steld. De oude betalingsregeling blijft voorlopig. Nederland levert o.m. landbouwpro ducten, vis, chemische en pharmaceuti- sche producten, metaal- en houtwaren, zomede electro-technische producten. Israël betaalt zoveel mogelijk met goede ren, w.o. vruchtensappen, wijn, land bouwproducten en industriële waren. Misschien kan er ook een uitwisseling van textielgoedereni plaats hebben. Bouwprijzen moeten omlaag De toegestane bouwprijzen voor gesub sidieerde woningen worden verlaagd met 90 cent tot f 1.90 per kub. meter, als het huizen geldt waarvoor de bouwplannen op of na 1 Febr. bij de provinciale di recties van de Wederopbouw binnenko men. In de bestekken mag geen post voor onvoorzien meer worden opgeno men. Minister In 't Veld was deze verla ging al eerder van plan, maar ze werd door de devaluatie uitgesteld. Goese agent op 't dievenpad De laatste tijd werden in Goes verschil lende diefstallen gepleegd, meestal in kantoren en scholen, waarvan men de dader(s) maar niet kon achterhalen. De verdenking viel tenslotte op een lid van het gemeentelijk politiekorps te Goes Deze, de agent L. van der P. is thans gearresteerd er heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. Aardappelhandel weer aan erkenning gebonden Nieuwe reglementen goedgekeurd. Minister Mansholt heeft nieuwe, door het bedrijfschap voor aardappelen opge stelde erkenningsreglementen voor dé handel in consumptie-aardappelen goed gekeurd. De reglementen zijn gisteren in werking getreden. eisen van erkenning zijn thans omschreven en de uitvoering van de reglementen is opgedragen aan de (onder)vakgroepen. Zij, die op 1 Febr. de handel rechtmatig uitoefenden, wor den geaoht te zijn erkend. Dit zyn dus ook zij, die tussen 1 Januari en 1 Februari (toen erkenning niet nodig was) op rechtmatige wijze met de handel zijn be gonnen. Zonder erkenningsreglementen zou na 1 Februari voor de groothandel een periode van vrije vestiging zyn opge treden, omdat het bedrijfsvergunningen- besluit 1941 buiten werking is getreden- Minister Mansholt vernietigde eind vorig jaar de regelingen, omdat de objectieve behandeling van de erken- ningsaanivragen niet was gewaarborgd. Veestapel op Rozenburg na 1 Maart t.b.c.-vrij Minister Mansholt heeft het besluit in de provinciale gezondheidsdienst )or dieren goedgekeurd om het eiland Rozenburg uiterlijk 1 Maart Lb.c.-vry te maken. Voor Voorna en Putten gebeurde dat al in December. Het besluit werd genomen op verzoek van ,de veehouders zelf. Van regeringssubsidie is geen sprake het besluit houdt ook geen verband, zoals bij Voorne en Putten, met levering van t.b.'c,-vrije melk aan het Ameri kaanse leger in Duitsland. Drie detectives voor Bevin Vergeten enopgesloten! Bevin moet veilig zijn; de slaapwagen waarmede hij reist, dient extra bewaakt. Dus werden er te Rome drie detectives aangewezen, die het station in de gaten moesten houden. Tot dat doel kropen zij op het dak van het station, waar zij in de koude waakten. Hun opdracht was ge heim en ge'en witkiel wist1 ervan. Toen zij zouden worden afgelost, bleek de sleutel 'van de deur. die toegang gaf tot het dak zoek geraakt en er viel géén por tier te bekennen. De detectives bleven dus maar wachten, tot zij eindelijk uren en uren afgelost werden, maar hadden zij voor Bevins veiligheid gaarne DE OPVOLGER VAN MARKGRAF. Als opvolger van Paul Markgraf tot politie-president van Oost-Berlijn, werd de communist Waldemar Schmidt noemd. NIEUW KABINET IN BULGARIJE In Bulgarije is een nieuwe regering gevormd met'aan het hoofd de secreta ris van de communistische partij, Tsjer- Strenge koude in de Ver. Staten In het Noordwestelyk gedeelte S. is het thans kouder, dan het i 50 jaar ooit is geweest. Gedeelten bijna 1300 km. Oostelijker gelegen Da- kota-bergen zyn onder een sneeuwlaag van bijna één meter bedekt. Tengevolge hiervan zijn 4 districten uit dit gebied geïsoleerd. Het leger zal met snei ploegen proberen verbinding met „door rampen geteisterde streken", zoals het Rode Kruis de gebieden kwalifi ceert, te herstellen. BIJNA F 50 MILLIOEN GESPAARD IN 1949 In 1949 werd f 401,2 (v.j. f 347.5) mil lioen op de spaarbanken in Nederland gebracht en f 359,5 (363,4) terugbetaald, zodat de vermeerdering f 41,7 millioen was (v.j. f 15,9 millioen vermindering) Op het matje J^uchtig en ^^luchtig Voor een brug in Lochem ging een zware vrachtauto voor anker. Het was te glad om de brug te nemen. De bestuurder gooide een staalkabel uit de wagen om boom, dan kon de auto niet naar be den glijden. Het kwam niet in hem op. dat anderen de tocht over de brug mis schien wel zouden wagen. Chauffeurs van melkauto's en autobussen moesten uren wachten voor er zoveel zand ge strooid was, dat de trailer over de brug kon. Na dat eerste schaap volgde de rest. Een achttienjarige Rotterdammer had gestolen en kwam dus in de cel. Toen hy verhoord zou worden, gaf hij een agent een duwtje en ging er van door. Hij werd gegrepen. Opnieuw de cel. D= knaap at zijn vork op. Nu ligt hij in het ziekenhuis. Naast zijn bed waakt een agent. Honderden boeren trotseerden jw en gladde wegen om de Lunterse kermis te bezoeken. Die naam herinnelt aan de tijd, dat aan deze houtver koping allerlei vermaak verbonden was. is nu niet meer zo, maar de verkoping trekt nog drommen boeren, die hun zin nen hebben gezet op brandhout of bone- staken. Tien jaar geleden verbouwden vier personen in Standdaarbuiten 20 ha vlas. Nu zijn er 80 bedrijven met 400 ha. Jan Vieweg, die jaren geleden Nijme gen verliet om zich in Amerika te vesti gen, sprak gisteren voor de radio re Nij meegse gemeenteraad toe. Hij hield een betoog voor de vrede. Paul Krugers Bijbel, die in Londen geveild is, is nu bij de Amsterdamse antiquair Israël aange komen. Kruger blijkt een goed Bijbelle zer te zyn geweest, dat blijkt wel uit allerlei aantekeningen. „De ambachts lieden behoren tot de beste laag van de bevolking. Zij zijn de dragers van de cultuur, de verworvenheid", vertelde architect H. W. Valk uit Den Bosch, advi seur van de stichting Het Brabants edel- ambacht. „En ambacht is arbeid, geadeld door de geest. De Nederlander is een realist en daarom vangt het ambacht aar. de realiteit en eindigt in schoonheid". Deze reële en schone woorden geven we graag door. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! De man met het gevaarlijke beroep „Gewichtige" opkoper te breed voor de celdeur? (Van een onzer verslaggevers) Aller ogen in de zaal richtten zich op de man die binnentrad. Wat een man van 'gewicht was dat! Minstens 100 kilo. Zijn 'beroep: Hij 'kocht op en had fout gekocht. Van enige knapen had hij een kilo of wat lood gekocht, van diefstal afkomstig. „Van die snotapen moet je niks kopen", verweet de Officier. „Ze hadden een briefje van hun vader" erdedigde verdachte zich, maar de rech ter kende aan briefjes weinig waarde toe. ,Dat kunnen ze zelf óók maken", op perde hij en gelijk heeft de rechter, zulks de hand van onze jeugd-herinnerin- na een ochtendje spijbelen !r was een feessie in de buurt en daar moesten ze een paar dubbeltjes voor heb ben", vertelde verdachte. „Dan moet je helemaal uitkijken", con cludeerde de Officier. Heb je nog gevraagd of het gestolen lood was?" informeerde de reohter. We wisten dat het antwoord altijd fout »u zijn. De verdachte zei, dat hy het gevraagd had. „Dus je vertrouwde het niet", zei de rechter. En als verdachte het niét zou hebben gevraagd, dan zou hy hebben gehoord: „Je wilde zeker liever niets weten De Officier kende de jongens diie ver kocht hadden, „echte diefjes zijn dat". „Nou, en jij -kent de vader zeker ook wel hè? Dan weet je ook wat voor leuke jochies die heeft," nam de officier aan. De politie gaf als testimonium over ver dachte, dat hij niet bepaald ongunstig be kend staat". „Dus kun je zeggen „gunstig bekend", vertaalde de officier „is dat geen mooie pluim op je opkepershoed? Potverdikkie „Maar", waarschuwde de Officier „koop nou geen gestolen rommel meer, anders moet je gaan ziften en wordt je nog dik ker en dan kan je misschien niet eens meer door de celdeur heen". Met alle omstandigheden in dit geval rekenend, luidde de eis f 25 boete of 10 dagen hechtenis met als waarschuwing voor de toekomst, twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. „Daar ben ik dankbaar voor", zei ver dachte vriendelijk en de rechter liet het Maar hy waarschuwde -nogeens voor het gevaarlijke beroep, dat een opkop 9r heeft De nieuwe plannen voor de West De regering heeft de Tweede Kamer een aantal plannen aangeboden voor de interim-regeling van Suriname en Cura- welke plannen de Staten dezer gebiedsdelen adviseren moeten. Deze plannen, die slechts ter kennis neming van de Staten-Generaal zijn, moeten in grote trekken op het volgende neerkomen. De verhouding tussen beide landen en het Koninkrijk worden in een gemeen schappelijke statuut behandeld, terwijl daarnaast voor elk afzonderlijk lands- regelingen worden ingevoerd. In de tweede plaats wordt de zetelver deling ïn de Antillen in overeenstemming gebracht met bevolkingstal en economi sche belangrijkheid: Curasao krijgt 12 zetels. Aruba 8, Bonaire 1, Bovenwindse I eilanden 1. Tegenover het overwicht van I Curasao wordt een 'beroep op de Kroon mogelijk gemaakt, en zal tegelijkertijd de eilandenregeling van kracht worden. M« hoopt, dat de behandeling tijdig genoeg zal zijn voltooid om de invoering moge lijk te maken voor de Ronde Tafel Con ferentie in Juli. RECEPTIE VOOR DJUANDA TE NEW-YORK Dr Sumitro heeft in het Waldorf As- torialiotel. te New-York een receptie ge geven voor de Indonesische minister van economische zaken, Djuanda, met het doel hem in aanraking te brengen met Amerikaanse zakenlieden. Er waren 400 gasten aanwezig. ZUID-SLAVIë ERKENT INDONESIë Zuid-Slavië heeft Indonesië erkend en voorgesteld diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Volgens de nieuwe salarisschaal van de Republik Indonesia Serikat, voor over neming van K.N.I.L.-personeel, krijgt een onder-luitenant een topsalaris van ƒ530, een generaal-majoor ƒ900 en een luite nant-generaal van 1000. De bouw van ,een permanent Ne derlands paviljoen in het jaarbeursge bouw te Frankfurt wordt wegens onvol doende financiële deelneming voorlopig tot het volgend jaar uitgesteld. Moeder liet haar kind in de steek Voor het Haagse Hof werd behandeld de zaak tegen Helena de J. uit Den Haag, die haar 6-jarig kind in de steek had ge laten. De rechtbank ontsloeg haar van rechtsvervolging en gelastte plaatsing in een gesticht voor een jaar. De p.f. van het Haagse Hof achtte haar schuldig, maar gezien de omstandigheden zy heeft een kindje van 4 maanden con cludeerde hij tot 6 maanden voorwaar delijke gev.straf met een proeftijd van Mr P. A. Roggen bepleitte vrijspraak, daar appèllante binnenkort in het huwe lijk zal treden. Uitspraak 15 Februari. Truman doet beroep op stakende mijnwerkers President Truman heeft de meer dan 100.000 mijnwerkers, die sinds 3 Januari staken, verzocht hem 70 dagen tijd te geven om de oorzaak van hun ontevre denheid te onderzoeken en intussen het werk te hervatten- Onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Truculent" De lijkschouwer, die een officieel on derzoek fiaar de ramp van de Britse on derzeeboot „Truculent" heeft ingesteld, heeft verklaard, dat er geen sprake is van grove onachtzaamheid „nabijkomend aan misdadig plichtsverzuim" bij dit on geluk. Oefenwedstrijd voor Ned. Elftal en Zwaluwen De oefenwedstrijd op Woensdag 8 Fe bruari voor de samenstelling van het Ned. XI-tal dat op 22 Februari te New castle tegen Engeland-B uitkomt en van de Zwalu-wenploeg die op 21 Februari de Rode Duivels te Gent zal ontmoeten, zal gespeeld worden in hét Olympisch Sta dion te A'daan. OVERGESPEELDE CUPWEDSTRIJDEN Voor de vierde ronde van de F. A.-Cup werden enkele wedstrijden overgespeeld met de volgende resultaten: Bolton WanderersLeeds United 23 a verlenging. Cardiff CityCharlton Athletic 20. Derby CountyBury 5—2. Sheffield United-Wolverhampton Wan derers 34. SLATTVIK WERELDKAMPIOEN SKISPRINGEN De Noor Simen Slattvik heeft te Lake Placid (V. S.) met sprongen van 63,5, 67 "3 meter het gecombineerde nummer skispringen gewonnen. TSJECHISCHE PLOEG WINT WERELD KAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS In het internationaal tafeltennistour- >oi te Boedapest behaalde Tsjechoslo- vvakije het wereldkampioenschap voor heren, door de Hongaarse ploeg met 5—3 te verslaan. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door .Van der Graaf en Co's Bu reaux voor de Handel N.V., Afd. Handels informaties, Amsterdam. Uitgesproken 26 Jan. C.V. Peka Fabrieken, gevestigd en kantoor houdende te Hillegom, v. d. Ende laan 15. R.C. mr R. Prins Cur. mr Chr. H. D Suermondt. Rapenburg 36 te Leiden. 2SP Jan. H. H. Savelkoul, gevestigd te Lel den, Tiboel Siegenbeekstraat 21 en haar fir mant H. H. Savelkoul, Tieboel Siegenbeek straat 21. Wegens gebrek aan baten. weer voor het eerst vette varkensmarkt ge houden. De prijzen beliepen f 1.651.63 per kg. Vlugge handel. LEIDSCHENDAM. 1 Febr. Het Wapen van Veur: 6 kippen 2.20—2 80, 3 hanen 3.05. 10 duiven 0 50—0.75, 8 konijnen f3—5. De weersomstandigheden waren oorzaak van een verminderde aanvoer, waarom het bestuur besloot op 7 Februari geen veiling te houden. TER AAR. 1 Febr. Groentenveiling: WlUof I 0.37—0.40. idem II 0.20—0 23, winter peen 0.080.09, alles per kg. Boerenkool 0.80 —0.95. alles per kist. ROELOFARENDSVEEN, 1 Febr. Bloe menveiling: Rose Copland 0.430.61, W Cop land 0.58—0.65. E. Eddy 0.46—0.65, Red. Pitt 0.54—0.75, W. Pitt 0.70—0.76, Golden Harvest 0.46—0.54, White Sail 0.37—0.51, Zenober 0 30—0.36, Krelage 0.27—0.38, Scarlet Wonder 0.31—0.38, Gen. de Wet 0.37—0.40, John Gay 0.36—0.39, Crown Imperial 0,30—0.36, V. d. Eerden 0.39—0.50, Early Queen 0.40—0.44. Dubbele tulpen 0 510.58, Tulpen gemengd 0.42—848, Early Glory 0.28—0.41, MagJ cence 0-27—0 35, Blauwe Druifjes 0 163 KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 Febtj GroentenveilingWaspeen I 24—35, iderd 14—17, breekpeen 8.30—9.30, groene kool —13, rode kool 6—10.70, gele kool 17a 19.80, boerenkool 21—21, groene erwten! 49, uien 23—34, spikkelbonen 50—57, ai appelen 99, koolrapen 6.706.70, spruj 4747, alles per 100 kg; knolselderle 3 RIJNSBURG, 2 Febr. Uien 3 hngen 19.50—25 50. kroten 6.25, boer< 2610, gele kool 14.1019.80, rode kool] 11.20, waspeen I 24 50—37.50, idem II 181 22. knolselderle 14—35. SCHEVENINGEN. Besommi vissers van 1 Februari: SCH IC 12—300, SCH 65—310, SCH 70—110, SCH 440, SCH 76—350, SCH 18—390, SCH 71- SCH 38—80, SCH 177—100, SCH 68—210, 119—80, SCH 215—220, OD 6—140, SCH 170, TH 47—45, TH 15—95, SL 6—280, 51—280. IJMUIDEN, 3 Febr. 1 Stoomtraï IJM 57 Medan f20 970, motorloggers RO 13.60. Aanvoer 750 kisten, geen haring. LEIDEN. 1 Febr Groentenveiling: B jol 6 70—14 50. savoye kool 10.70—2240, ■nkool 20—47, kroten 7.90—8.40. gekot roten 6—18, uien 25—42, peen 9—45, sp: m 17—46, witlof 10—43, knolselderij 43 sla 5.20—5.10, selderij 5.50—10. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, J Febru Stonden de Ind. aandelen giste reeds op de voorgrond, vandaag .de vaste stemming voortgezet en de de goede ondertoon zich ook tot andere afdelingen uit. Het v hoofdzaak dekkingsaankopen e belangstelling van het publiek die koersen omhoog dreven. Wel handel niet bijzonder groot. De be; stemming voor Ind. fondsen werd schraagd door de algemeen gunstige porten over de cultuurproducten. Vt al Deli mij was vandaag gevraagd, geen mede verband houdt met de go verwachtingen inzake de opbrengst de nieuwe oogst. Ook HVA en rub fondsen waren enkele punten hoger deze koersstijging bleef tot aan het gehandhaafd. Op de Am. markt heerste een kalme stemming en het gemiddelde bedroeg vandaag 7 procent. Voor eerst wer4 vandaag gehandeld in de geïntroduceerde certificaten van delen Richfield oil die gedaan wei op 46 tot 46te. In Unilever is gisteren voor 124 gulden omgezet en ook vandaag t het fonds weer belangstelling op 2te procent hogere koers. De interna! nale positie van dit concern speciaal Amerika blijft een onderwerp sprek. Opmerkelijk vast lagen aande Philips die tot boven 230 opliepen. Kon. olie ontmoette vraag en 1 boven 295 uit. Bij de staatsfondsen was een factor in de 3% procent dollarcertöi ten Nederland op 104%. BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 1 FEBRUARI. V.K. VJC. Allan Co. 'Nederl. 1948 3% 101 101% A'dam Ballast ...1545 154% Chryslc Beleggingscer 3% 100%Bergh Papier ...199 Nederl. 47 3—3% 93%TBreda Mach.fabr. 139 Nederl. 1896-'05 3 98 98 Bronswerk 128% 129 Nederland '37 98% 98',Buhrman 133% 134?: Dollarlening '47 3 98ft 98% Dikkers en Co.... 183%* 1841 rings C 9Sft 99ftt D- R- u133 Am. Can CvG A125 Am. Car Foun dry C v 10 A. 30 Am. Enca 93?i Am. Smelt. C. 60* Anaconda C314! Bethl. Steel C.... 10542 flf— 70 .-3 Dougli Ned. 1962/64 3100ft* 100',i N.W.S. f 1000 3 81% Spaarb. f 100 2% 100^4* |Ned.-Ind. '37 A. 97% 97% Grootboek 1946 98ft 98% IFund. Loan 103 IWar Loan 1932 3% 90% Bandoeng 74% 75* 2185 Electro Zuurfabr.215 Dordt145' 11. Houth. ...130% 129= !er P. A. ...153% 154' 187 186 175* 177% Gen. Electric49% 4S' Gen. Motors C.... 79% 79' Gtlette 39% 39' Hudson16 %T 16,1 Int. Nickel C. 31% 31! Kennecott C. C. 58% 57! Nat Distillers 25% Nat Steel99% Rep. Steel 26% St Brandts C. 6ft U. S. Steel C. 89% A.N.I.E. Mij Holl. Beton Holl. Draad Holl. Kunstzijde Int. Gew. Beton Int. Kunstst. Ine Mach.243%* 244 Batavia 87% 87% meel 114 I Gelderland '49 3 100% 100% 2® I mv' Den Haag '38 102% 102% 2_°2'.?raa 2.65.8 2665 Z.-Holl. 2e '38 3100£g 101% B. v. Onr. Zaken 65%* 66% Fries-Gr HB 3 98%' Holl. H.B. K. 3% 97%t Nat. Hyp. B. 3% 100 Westl serie NO 3è 100% 100% -- o,.,uc icVcs .o. i«- Bergh Jurg 3% 104% 104% Kon- Ned. Papier 165% 165% Mol. Hand. Ver. 116%9 1171 Stokvis 3% 112* 112' Ned. Zou» CockeriU 4105% 104K{>n; Ve*^p Soc. de la Cere 4J 102% 102 Kon. Ketjen 183% 183 Bataafsche 3% 104% 104% Lettergieterij 247 245/ Lev. Br. 4 CP 104 104',j Kondor r Isoliet 40 89',91! 82% 34i Ned.-Ind. Gas 90%» 91! Am. T T tr. k.161% Cities Service C. 78ft' Borsum MIJ 140%' Cur Handel Mij 280 Eur. Azië H. My H. Gïlntzel 110% 110 Houth. W. Pont 155 153 InternaUo178%* 178 Linde 172% 173 Kon. Ver. Tapijt 233 43%» 43, 3% 104% 104? Comp. W. L. '38 4 100%' 101 Deli Spoor 3% 90 89' N-I. Spoor '37 3% 60% 62' Sam. Joana 4 43% 44' Sem Cher. '18 5 45% 46! Amst. Olymp. 3 131 132 ..163 Lyempf Lijm Delft CvA 160 Meelf. N B CvA 247 Chem. f. Naarden 178 Vredestein Auto 128 N.-I. Portlandcem J9* Holl. Stmb. My. 119 Oostzee172% Arendsburg 1625 165! "47 3—3% 101% 101'% «tiran i«u -g» Philips '48 311 %1I»H l»3tt „2 t n 2! Philip, dolfe Sli 10611 107 -ff - AANDELEN Rommenh. Koolz. 163 Rott Droogdok 3-i9 310 Amst. Bank 179% 178% Rouppe v. d. V. 134% 132' 168* Sedep Cult. My 139 Mlchiels-Arnold 114 Modajac Cult My 60* Ngombezl 300/ 295 Alb. Heyn A202 Blaauw Vrlessev.127 127 recll6% 117) Thor is Hav« 146 146 Bank C 155 Nat. Herstel 97% Ned.-Ind. Esc.82% 82% N. Bk Zuid-Afr. 189 188 Rott. Bank 185% 184% Twentsche Bk C180% 182* R. Beleg. con6. 190% 191 N. Am.-Ned. Hbk 71% 72%* N.W. Pacific Hbk 141% 143%* Albatros 207 207 Alg. Norit A. ...311 311% De Schelde (N.b.) 120% 121% Scholtens aard.m.204%t Stokvis 500 167t 107+ Stork en Co. Pr. 143 143 Ver. Blik '49 196%* 196% Ver. Pharmac. ...106 107% Ver. Touwf. pref. 147 145 Vlissingen Katoen 250 Werkspoor 138* 137 Wits Textiel 168 169 ïnb. Organ. 211 Marshall Fields... 27% Montg. Ward62% Sears Roebuck C 46% Dell Spoorweg 58'.: Ned. Ind. Spoor... 25% Atch. Topeka C... 113* Illinois 38% N. Y Centr. C.... 13% 13! Pennsylv. C18ft 18' S, Pac. C55% 55) Union Pac173% 174 Canada Pacific C 16 ft 16! Sem. Cher. A.... 10 Voorlopig genote 211 Alw. 69% 69 Ned. Fitting fabr. 82% actieve aandelen Kolon. Bank N.-Ind. Handelsb. N. Hand. My CvA Alg. Kunstz. Unie Vorige le Koers koers tape 14.40 Rubber Amst. Rubber 5% 89% 91*-% Bandar Rubber 106% Deli-Bat. Rubber.. 105% 164 164 Berkels Patent Calv. Delft C. v. A. Centr. Suiker My Fokker N. Vliegt. 115 %t 115-6 Serb. Sum. Rut Schee Kon. Ned. St. N 1 Kon. Paektvaart Ned. Sch. Unie Philips Gem. Bezit Philips Gem. B. Pr Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petr Kon. Petr. onder A [Moeara Enim Ets jlvïa, 236£-7 2301-lj J IA71 V«" Cult.... 163'rJ Dell-Batavia DeU-Mlj. Cert... Senembah My...

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4