IJsperikelen in en om de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 Auto-verkeer voor urenlang stilgelegd (Van een onzer verslaggevers) Wie mocht hebben gemeend, dat ie t deze winter met 'n paar droge schaat; dagen af zou zijn is gisteren wel bedrogen uitgekomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag viel er een aardig pak sneeuw en des morgens bemerkten dege- nen, die zich ijlings naar hun werk wil den spoeden, dat er van dat ijlings elk geval niet veel terecht zou komen De kantoorbediende, wiens bed zo zacht was, dat hij er wel een stoppelbaard voor over had, had eenmaal buiten al gauw in de gaten, dat ie er meer voor zou moeten offeren. Het keimeisje het verstandige dan altijd koos een paar oude platte schoènen in plaats van haar elegante pumps. En de schooljongen floot zo tegen tien negen eens tussen zijn tanden. Het ijzel de! Hij zou moeten glijden in plaats lopen! Bezwaar? Welnee Het zou i stens even vlug gaan. Met welke op vatting het grootste gedeelte van de bur gerij wel niet accoord zal zijn gegaan Voorzichtigheid is nog altijd de moeder van de porseleinkast- Het ijzelde. En hoe! De sneeuw, die water was geworden, veranderde bin nen enkele minuten in ijs. Op dat ijs regende het dan weer heel fijntjes die regen Werd zo geniepigweg ook ijs, zo dat al niet in de lucht gebeurd Op sommige momenten leek het ijs regenen. Het gevolg was, dat vooral de wegen buiten Leiden als een spiegel werden. Hét was practisch onmogelijk met grote Lezers schrijven ons: Te veel huiswerk? In uw blad van 27 Jan. j.l. las ik het artikel „Huiswerk". Het zij mij vergund enige opmerkingen te maken. De klacht over te veel huiswerk m.i. vooral een na-oorlogs verschijnsel, daar ik me. hoewel nog maar een 7-tal jaren bij het M.O. werkzaam, niet kan herinneren in de jaren 1943-1945 daar veel over gehoord te hebben. Trouwens: in mijn H.B.S.-tijd van '31—'36 werd praotisah nooit over te veel aan huis- 1 werk geklaagd, hoewel ik u kan ver- 1 zekeren, dat de hoeveelheid niet min der was dan tegenwoordig, vooral ook omdat sinds 1944 de eisen vrij aanzien lijk verlioht waren, wat de exacte vakken betreft. Eerst dit ja-ar zijn weer op het vooroorlogse peil terug-ge keerd. Dat deze klachten tegenwoordig veelvuldig voorkomen ligt m.i. aan volgende factoren: de toelatingseisen worden niet te hoog gesteld; 2 velen der toegelaten leerlingen blijken reeds spoedig ten enenmale ongeschikt voor het VHMO; 3 vele ouders m« hun kinderen best dit onderwijs kunnen volgen, gezien het feit, dat de cijfers op de lagere school vrij behoorlijk wa zodat het kind coüte que coüte naai HBS moet; 4 de ijver en de werklust de jeugd is zeer zeer matig en gezien de eisen, die gesteld worden, kan niet verwacht worden, dat men gunstige resultaten ziet, al vermindert eisen en het huiswerk; 5 vele leerlingen houden zich te veel met andere zaken bezig- Daar er dus een categorie is. die het onderwijs niet kan volgen, wat vele ouders niet wensen in te zien, en een andere categorie, die er de kantjes af loopt. is het m.i. niet te verwonderen, dat u klachten over te veel huiswerk krijgt. Wil men VHMO volgen, dat 'noodzakelijk de handen flink uit de mouwen te steken en ik geef u de zekering, dat daar heel wat aan breekt, terwijl u van mij verder kunt aannemen, dat verreweg de meeste le raren geen overdreven eisen stellen, maar de jeugd met de nodige souplesse behandelen. Als de jeugd echter zelf niet voldoen de energie opbrengt, helpt al het praten over vernieuwing niets, want ook dan zal, net als nu, hetzelfde te horen zijn; te veel huiswerk! Het is bovendien ten enenmale af te keuren, dat de ouders voor het huis werk opdraaien, daar diit de leerling geen zelfstandig werken leert en de cij fers over het algemeen even laag laat als ze waren. De proefwerken leggen hierbij een groot gewicht in de schaal. Het lijkt mij. dat de ouders niet te snel piedelijden moeten hebben, maar daar entegen hun kinderen tot ijver moeten aansporen. Mochten zij bemerken, dat hun -kind met het onderwijs grote moei te heeft, dan is de beste oplossing: haal uw kind van de school af, waar het zit tot uw en tot zijn verdriet. Het is beter een goed vakman te zijn dan een mislukte kantoorbediende. Drs P. J. de Doelder, leraar Ch-r. H.B.S. te Leiden. vrachtwagens te rijden. Het vrachtver voer stond dan ook nagenoeg stiL Som mige ondernemingen waagden het, hun wagens kwamen niet ver. Een Leids expediteur vertelde ons gisteravond, dat hij honderden mensen heeft zien buite len. En af en toe kon zijn auto wel als een tol in het rond draaien- Het overige vervoer trams, bussen en taxi's vocht wat het kon. n moest in de middaguren de strijd gen de ijzel en de gladheid staken. De Eltax lag stil van half één tot vier de Cotax ook enkele uren. De bussen van Maarse en Kroon reden ever niet. Des avonds werden slechts drie diensten onderhouden. Gelukkig stonden er niet veel mensen bij de stopplaatsen. De Citosa-bussen hadden in de middag ock op de plaats halt gemaakt Toen men tegen half vijf niet zonder enige vrees in het hart weer begon te rijden, had men een grote achterstand in te halen. En het kostte heel moed en volharding het publiek alsnog de plaats van bestemming te en. Met dito problemen worstelde Onze medewerkers Onze expeditie, die gedeeltelijk ge bruik maakt van vervoer per auto bus, werd gisteren voor grote moei lijkheden geplaatst, door het uitval len van de meeste busdiensten. Het zag er een ogenblik naar uit, dat dui zenden lezers het gisteren zonder hun N.L.C. moesten stellen. Onze wakkere chauffeurs toonden toen hun kwali teiten en brachten alle pakken zelf op de plaats van bestemming, waar onze actieve agenten gereed stonden voor de bezorging. Bravo! de Nal. te Ter Aar. Reeds waren enkele diensten uitgevallen, toen men het be- n de gehele zaak maar stop te zetten. Van 2 tot 6 uur werd er niet gereden- Hier waren, nadat men de dien- slen had hervat, volgbussen nodig om toeloop van het publiek te verwer- Het beste was de NZHVM er aan toe. Trams en bussen konden, zij het soms met niet geringe vertraging blijven rijden.. IJselijk voorzichtig Ernstige ongelukken hebben zich der boven wonder niet voorgedaan. De chauffeurs namen geen risico. En de fiet- •rs waren ook verstandig. Men zag meer mensen naast dan op hun karretje. Ook de voetgangers gin gen „schoorvoetend" hun weg. Velen heb- 1 buiteling gemaakt. Maar mer vrijwel van op aan, dat die ve len niet zonder noodzaak buiten liepen. Behalve als het er om ging nog de praohtige ijspret een stukje Hollands roem! te profiteren- Wat maakt een buiteling meer of minder dan uit! Vermelden wij nog, dat de ste hulpdienst te Leiden gisteren r één keer is uitgerukt voor een „ijsonge- luk". De brandweer van Leiden heeft het echter nog rustiger gehad. Noch brand, noch voor ondergelopen kelders kwamen meldingen binnen. De kazerne heeft gebaad in winterse rust. Men izhijnt in Leiden en omgeving toch wel ijselijk voorziohtig te zijn geweest!! Dooi De vrij snel naar het Noorden optrek kende dooi deed gisteravond reeds alge- verwachten, dat de verkeerstoe- stand vandaag weer vrij normaal zou zijn. Dit is ook het geval geweest, of- sohoon de chauffeurs van auto's en bus- in het bijzonder op de buitenwegen vanmorgen zowel al£ vanmiddag nog de meeste voorzichtigheid in acht moesten nemen. De vertragingen waren echter iet van ernstige aard. Ook in de stad heeft het verkeer vrij wel zijn gewone loop hervat. Ondanks de sterke dooi biedt de harde ijslaag, die hier en daar op straat nog gevonden wordt, bij onvoorzichtigheid grote ge- Op de Geregracht b.v. staken vanmorgen omstreeks 9 uur twee kinde- vlak voor een fietser plotseling de weg over. De fietser remde en moest ten gevolge daarvan op zeer onaangename wijze kennis met het nog steeds gladde wegdek maken. De dienst van gemeen tewerken heeft gisteravond tot negen zand gestrooid. PROF. POOTJES BLIJFT IN VOORARREST Het verzoek om de 58-jairlge prof. J. W. Pootjes uit Hilversum, die op 16 Febr. A'dam zal terecht staan wegens aan sporing tot desertie en wegens majesteits schennis, tegen een borgstelling van 10.000 in vrijheid te stellen is afge- s land Boven: Op de Doeza. gistermiddag zo glad, dat de jeugd mar de singel hoefde te gaan om te schaatsen! Beneden: Wie van het „durvend" fietsenrijdend publiek heeft geen buiteling gemaakt? Er waren ge vaarlijke bij! (Foto's N. van der Horst) Voor de Leidse kantonrechter Onhebbelijk gedrag De Hagenaar J. D. had zich in de trein Den HaagLeiden zeer onhebbe lijk gedragen. Hij bevond zich met zijn weekkaart derde klasse in een wagon tweede klasse en weigerde bij te be talen. Hij had de conducteur uïtgeschol- uit kwaadheid had hij éven voor het station aan de noodrem getrokken, waardoor er een oponthoud was ont staan D. weigerde daarna zijn naam te en wilde de conducteur te lijf gaan. Mede-reizigers verhinderden dit. Het O. M. achtte een hoge straf op zijn plaats en eiste tweemaal f 15 boete of d. h. De uitspraak was conform de MET DE MOTOR VAN DE BAAS ER VANDOOR De bloemistknecht J. N. J. W. te Hille- gom was er met de motorfiets van de baas vandoor gegaan, ondanks het feit dat hij geen rijbewijs bezat en de baas geen toestemmingvoor het ritje gaf. De gevolgen bleven niet uit, want verdachte kwam eerst met z'n motor in een heg terecht, waardoor het voertuig werd ge havend en nu stond hij zelf in de ver- dachtenbank wegens diefstal van ben- Dat vond hij eigenlijk wel een beetje raar, doch de Officier legde uit dergelijke „joy riders" altijd benzined'iefstal ten laste wordt gelegd. Omdat de jongeman al ontslag heeft kregen van z'n baas. luidde de eis boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. Nederlanders graven een haven te Melbourne Over enige weken vertrekken uit Ne derland plm. tien werkschepen naar Melbourne (Australië), waar men in Juni of Juli hoopt te beginnen met het graven van een nieuwe haven. Het ge hele karwei, dat ongeveer 214 jaar ir beslag zal nemen, is opgedragen aan d« firma's Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk en Adr. Volker te Sliedrecht Politie moet bij overtreding proces-verbaal opmaken Uitspraak van de Hoge Raad De Hoge Raad heeft gisteren het cas satieberoep verworpen van de Amster damse politie-agent P. Het ging om de vraag, of een agent bij het constateren van een overtreding de plicht heeft pro- ces-verbaal op te maken. De Raad deelde de opvatting van de advocaat-fiscaal, prof. Langemeyer, dat een agent dat in derdaad moet doen. P. werd door de A'damse rechtbank tot 3 maanden oordeeld, omdat hij in 1947 in een kei, waar clandestien broodjes met vlees werden verkocht, geen p.-v. heeft opge maakt en f200 als steekpenningen heeft aangenomen. Het Amsterdamse hof be vestigde dit vonnis. OOK HORECABEDRIJVEN GEVEN 5 PCT Ook in de Horeca-bedrijfstak is over eenstemming bereikt over de toepassing van de 5 procent loonsverhoging, behou dens toestemming van de rijksbemidde laars. De kappers, hun nieuwe loonregeling en nog wat Vergadering te Leiden De toestand in Leiden is zó, dat e alleen een Rooms-Katholieke organisatie van 'kapperspersoneel is. Ofschoon er haTd gewenkt wordt om te komen tot oprich ting van een afdeling van de Bond vooi Prot.-Chr. kapperspersoneel. ze bestaat nog niet. De afd. Leiden van St Cosmos had daarom alle kappers en kappers bedienden uitgenodigd om te komen lui; teren naar de heer Th. Sturkenboom uit Utrecht, secretaris van de bond. die sprak over de totstandkoming van de nii loonregeling in het kappersbedrijf. Deze regeling houdt in een optrekking van de lonen van de tweede en e bedienoen in alle plaatsen vallende i gemeenteklassen B, C en D; vervolgens een loonsverhoging van 2 per week 23-jarige eerste bedienden; 1 per week voor 23-janige tweede bedienden; 1 resp. 2 per week voor eerste bedienden bene den 23 jaar in het eerste en tweede jaar Tenslotte: opneming van de 1 loomtoe- slag van 1 Nov. 1948 in de loonbedragen voor alle 23-jarige bedienden, Deze regelingen en verbeteringen zijn niet zo maar tot stand gekomen e heer Sturkenboom 'heeft laten zien, het heel wat moeite gekost' heeft ee zo ver was. Het is goed, dat alle leden op de hoogte zijn van wat er gebeurt. Ook: dat de Bond van kapperspersoneel aandeel heeft gehad in de totstandkoming van deze verbeteringen. Van nog meer waarde achtte spr. de ontworpen 'bedrijfsregeling, die reeds door duizenden kappers is getekend. Deze rege ling schrijft een minimum tarief voor in de verschillende prijsklassen. Deze rege ling zal binnenkort waarschijnlijk bin dend verklaard worden, waardoor het bedrijf behoed zal worden voor eei zakken naar de toestanden van vóór de In de naaste toekomst zullen er ooi regelingen getroffen worden voor werk loosheidsvoorziening, wachtgeld en eer bedrijfspensioen. De werkgevers zullen hieraan moeten bijdragen. De onkosten zullen voor hen dus vry sterk gaan stijgen. Het is daarom noodzakelijk, dat ze bruik mak-en van de vrijheid, die er is, om hun prijzen ie verhogen. Vooral de heren-kapperszaken zijn de prijzen te laag. Hulpverlening aan burgerij in geval van calamiteiten Rode-Kruis-depót te Leiden. Vanwege het Ned. Rode Kruis is me: begonnen met het uitvoeren van plan nen tot hulpverlening aan de burger bevolking in geval van calamiteiten. Zo worden in dichtbevolkte streken, bij in dustriecentra of overstromingsgebieden, depóts opgericht, waar hulpverlenings materialen kunnen worden opgeslagen. Voor het gehele land stelt men zich voor 79 depóts op te richten, die ieder voor ongeveer f 15.000 aan materialen zullen herbergen. Voor de omgeving worden depóts gevormd, o.a. te Dordrecht, Gouda, Dep Haag en ook te Leiden. Ieder depót wordt ingericht met materialen voor 19 slaapplaatsen, huishoudelijke ar tikelen, brancards enz. enz. Het mate- de goede kwaliteiten 8396 riaal is uniform, zodat de depóts elkaar dere 68—81 ct per kg. kunnen helpen. 1 Van de veilingen Vorst belemmerde aanvoer en export van groenten VOOR KOOL WERD WAT MEER BETAALD De handel en afzet van tuinbouwproducten wordt thans sterk beïnvloed door de vorst. De aanvoer wordt sterk belemmerd en een prijsstijging Is mede daar door onvermijdelijk. Toch achten we het een gelukkig verschijnsel, dat de winter- producten een goede en soms hoge prijs opbrengen, omdat op die manier de sta biliteit van de teelten wordt bewaard en verschuiving naar andere teelten kan worden voorkomen. Dit wil niet zeggen, dat voor enkele producten de prijzen vrij hoog genoemd mogen worden, maar men vergete niet, dat ook ln de land- en tuinbouw de onkosten zeer zijn gestegen. Wat de verse groente betreft, w; aanvoer minder, omdat de oogst spruitkool, witlof en andijvie, door de werd belemmerd, hetgeen sterk de aangevoerde kwanta tot uiting kwam. Voor de spruitkool was de mindere aan voer te schatten op 2025% van de nor male aanvoer, zodat op de grote veilingen slechts enkele honderden kisten aankwa men, hoogstens 500—700. De prijzen on dergingen niet veel wijziging, al kwam het nu wel voor, dat partijen, voor ex port geschikt, door kooplieden voor het binnenland werden gekocht. De export is daardoor belangrijk ingekrompen en voor de meeste veilingen was de aan voer te klein om nog voor export te kopen. De prijzen varieerden van 6882. mindere van 4562, afwijkende en grove van 1849 ct per kg. Ook de andere koolsoorten waren iets beter te plaatsen en behalve de witte en savoye kwam ook de rode kool op een beter prijspeil. Voor eerstgenoemde soorten, vooral de witte, werd vorige week al tot 20 ct per kg besteed en de andere soorten zullen wel volgen. Boe renkool kwam nu tot 2027 ct per kg. De witlofhandel .gaf weinig verande ring te zien en de prijzen zijn dan ook tamelijk stabiel Voor de goede kwali teit kwam men boven 40 ct per kg, maar de partijen van mindere kwaliteit brach ten het van 3338, afwijkende en 2e soort van 18—30 ct per kg. Zeer gewild bleef de prei. Ook de uien werden nog iets hoger in prijs. De export van prei wordt natuurlijk door de vorst bemoei lijkt, evenals die van uien, omdat het niet gemakkelijk zal zijn dit product vorstvrij te houden, zodat ze voor ex port werden goedgekeurd. De goede kwaliteit uien kwam reeds tot 40 ct per kg, de overige kwaliteiten tot 22—35 ct, prei 4873, voor export tot 85 ct, 2e soort 23—35 ct per kg. Ook de knolsel derij was vrij hoog in prijs: de knollen noteerden 16—33 ct per stuk. Bosselde- rij: 5.208.30, peterselie van uiteenlopen de prijs van 5.00—8.80 per 100 bos. Wortelen werden er op verschillen^ veilingen weinig aangeboden. De goe< kwaliteit waspeen bleef beter gewaa deerd- Ook de grovere was beter te plaatsen, maar van hoge prijzen kon nog niet worden gesproken. Van de glasproducten is de uiteraard gering. Andijvie wordt nog het meest aangeboden. Besteed ter gesteld en men kan van lage prijzen spreken. Voor de mindere kwaliteit kan het publiek voor 15—30 ct per kg te kust en te keur terecht, en er zijn wel soo die nog lager in prijs zijn. Alleen de beste kwaliteit komt iets hoger. Hiervan wordt ook nog wat geëxporteerd. II j. VOORLICHTINGSBUREAU „JUf TT* VANDfNV0E0INGSRAA0m^^'" PEULVRUCHTEN De peulvruchten zijn op het ogenblik met meer zo hoog in prijs een reden om ze geregeld te gebruiken. Het hoge eiwitgehalte van deze producten (erwten, bonen, capucijners) maakt ze geschikt om vlees te vervangen bij de maaltijd. De meeste waarde hebben ze echter pas dan, als ze met aardappelen tezamen worden gegeven, omdat het eiwit peulvruchten, gecombineerd met dat aardappelen, het vleeseiwit (waaruit ook het grootste deel van ons lichaam is op gebouwd) kan vervangen. Ook melk, bijv. verwerkt in het nagerecht, kan aan vullend bij peulvruchten worden gege- In de fruithandel was het weinig be- Het communisme in Azië Amerikaanse stafchefs te Tokio confereren over de rode opmars Stalin reikt de broederhand aan Ho Tsji Minh in Indo-China Gisteren vingen te Tokio de besprekingen aan van de Amerikaanse stafchefs, omdat men zeer bezorgd is over de toenemende verspreiding van het communisme in Azië. Ten aanzien van Formosa blijven de meningen verdeeld. Een Ameri kaanse militaire bezetting achten de stafchefs niet gerechtvaardigd, maar wel zien zij de grote strategische betekenis er van in. Generaal Bradley en MacArthur staan op het standpunt, dat als Formosa in vijandelijke handen komt, zulks een bedreiging vormt in de Stille Oceaan. Tegenover de erkenning van het regime Bao Dai in Indo-China, Staat het feit, dat Moskou officiële, diplomatieke be trekkingen heeft aangeknoopt met de communistische opstandeling Ho Tsji Minh, die de regering van Bao Dai en Frankrijk bestrijdt. Uit een en ander blijkt, dat in Amerika, vooral van de zijde der Republikeinen, felle critiek wordt uitgeoefend op het besluit, dat Amerika aan Formosa slechts economische hulp zal bieden. De Sowjet- politici maken goede zaken. Dean Acheson noemde onlangs ook Sinkiang als een van de provincies, die Rusland bezig is te annexeren. Thans is te Mos delegatie van deze, meest Wes telijk gelegen provincie gearriveerd, ten einde deel te nemen aan de Chinees- Russische onderhandelingen. De erken ning van het bewind van Ho Tsji Minh door het Kremlin kwam tot stand via de de hoofdstad van Thaüand. Radio Mos. kou verkondigt de leugen, dat de Franse „koloniseerders" een oneervolle oorlog tegen Vietnam blijven voeren, „waartoe de „marionetten-regering" onder Bao Dai werd opgericht. Vermelden wij nog, dat Vietnamese ambtenaren brieven van dt communistische Vietminh hebben ont vangen, waarin wordt aangekondigd, dat strijdkrachten van de Vietminh e val op Saigon zullen ondernemen halve geadviseerd wordt, de arbeid op de bureaux neer te leggen. Brandstofbesparing bij verwarming van kassen Belangrijke verliespost voor de Ned. tuinbouw ma-ken nog altijd een belangrijke verlies post voor de Nederlandse tuinbouw uit. Deze kosten worden voor het gehele land op ongeveer 25 miliioen gulden per jaar gesteld, waarvan onze twee belangrijkste centra, het Wesbland en Aalsmeer, geschat, een bedrag van respectievelijk 15 miillioen en 5 miliioen jaarlijks voor hun rekening nemen. Een besparing van 25 op de stook kosten is niet ondenkbaar, indien mer. rekening houdt met de mogelijkheden, die er met betrekking tot een economisch ge bruik van brandstoffen bestaan. De direc teur van het Instituut voor Tuinbouw techniek. dr E. W. B. van den Muyzen- berg, heeft in een radiolezing gezegd, dat brands tof besparing in het algemeen kan worden verkregen door goed onderhoud van de kas en door goed verzorgde ver- wa-nmingsinstailla tiesEen eerste voor waarde hiervoor is, dat aan de ligging zowel als aan de doorsnede van de ver- warmingspij-pen de nodige aandacht wordt geschonken. Hoe kleiner de doorsnede :s, te minder water de pijp kan bevatten, als gevolg, dat de installatie sneller reageert Hierdoor wordt reeds een be sparing op brandstoffen verkregen. Een andere belangrijke factor is de isolatie. 1 en met hulp- Voor het dichtmaken van kieren kan men I gebruik maken van celstofwatten en bij Een belangrijk punt is de roetaanslag in de ketels, in het bijzonder, wanneer de aanslag een isolerende laag op verkeerde plaatsen vormt. Niet alleen dat hierdoor het rendement van de ketel aanmerkelijk lager wordt, maar ook de rookgassen gaan te warm de schoorsteen uit. In veel ge vallen ziet men 5 mm aanslag in ketels, hetgeen echter, door de ketel geregeld te ragen, kan worden voorkomen. Voor een gewone ledenketel met cokes als brandstof moet in het stookseizoen als regel worden aangehouden: éénmaal ragen iedere vier weken; bij steenkool éénmaal per week, of voor sommige soorten kolen vaker. In het algemeen moeten direct na afloop van het stookseizoen de ketels grondig worden schoongemaakt en licht- ingevet. De keteldeur en rookschuif moeten goed warden gesloten. Door deze werkzaamheden kan men het roesten van de ketel in belangrijke mate tegengaan. Dr Van den Muyzeniberg, die nog ver schillende andere belangwekkende op merkingen maakte, beëindigde zijn lezing met te zeggen, dat het goed is een rook gas-analyse te laten maken door het In stituut voor Tuinibouwtechmiek te Wage- ningen. Dan kan men zich de zekerheid verschaffen of het vuur op de juiste wijze wordt bediend en of de ketel aan de gestelde eisen voldoet Verbindingsdienst naar Marijke genoemd Het jongste onderdeel van de Land macht. de vorig jaar opgerichte Verbin dingsdienst, zal petekind worden van het jongste prinsesje, Marijke. Het is nog niet bekend, wanneer de naam officieel wordt gegeven. Gescheiden man wilde zijn ex-vrouw wurgen De 52-jarige L. N. te Hilversum is Maandag gearresteerd, omdat hij de woning van zijn gewezen echtgenote binnengedrongen, waar hij getracht heeft de vrouw te wurgen. De man kon het niet verkroppen, dat bij de echtscheidings-procedure de wo ning aan zijn wederhelft was toegewezen. Reeds eerder had hij haar met een mes bedreigd. DOODSTRAF IN PLAATS VAN LEVENSLANG GEEIST De in Roermond tot levenslang veroor deelde Duitse SD'er R. H. G. Nitsoh uit Bentheim, die in Limiburg wreed tegen gevangenen optrad, hoorde gisteren R. v C. de doodstraf e verwerping van het beroep werd gecon cludeerd tegen de Duitse chauffeur K. J. Brendle, die wegens medeplichtigheid moorden in Den Bosch 414 jaar had gekregen. Uitspraken 20 Februari. HARDERS KRIJGT 7 JAAR, NADAT 20 JAAR GEEIST WAS Het Bossche B. G. veroordeelde gisteren Hauptsturmführer H. E. Har ders, tegen wie 20 jaar was geëist, tot 7 jaar, met aftrek van bijna vijf jaar voor- Men achtte hem niet schuldig aan het feit, dat hij opdracht zou hebben ge geven in Drente negen personen neer te schieteh. Wel pleegde hij andere misda- in Brabant, doch hij heeft vele jaren onder Hitiers invloed gestaan en pleegde ook geen mishandelingen. GEEN STRAFVERVOLGING VOOR LIMBURGSE WONDERDOKTER? Het politieonderzoek naar de praktijken ran de mijnwerker Harrie Lemmen, de .wonderdokter" uit Maasniel, duurt nog 'oort, maar het zal vermoedelijk niet tot ;en strafvervolging komen. De gemoede en zijn opnieuw in beweging gebracht door de (schijnbare?) genezing van een zeventigjarige uit Roermond, die 35 jaar lang in een invalidewagen moesi rijden, omdait zijn ene been geamputeerd was en het andere verlamd. Hij loopt nu op krukken. Vitamine B komt in peulvruchten ook een aanzienlijke hoeveelheid voor. Deze vitamine, die tevens in bruin brood, ha vermout, varkensvlees e.a. aanwezig is, s oplosbaar in water. Er wordt dan ook altijd aangeraden, het kooknat van peul vruchten te bewaren; dit is immers rijk aan vitamine B! Men kan er een heer lijke soep of saus van maken. Wanneer men peulvruchten koopt, moet men er wel op letten, dat men geen overjarige peulvruchten ^peemt, doch die van de laatste oogst. Dit kan men con stateren. door met de nagel in de schil te drukken. Is de schil hard, dan zijn de peulvruchten ouder. Een bezwaar van overjarige peul vruchten is. dat hun kooktijd zeer lang is. De kooktijd van peulvruchten is korter, naarmate ze korter geleden ge oogst zijn. Bij langer bewaren drogen zij uit. Vaak voegen huisvrouwen, als de erwten of bonen niet gaar willen worden, een lepeltje zuiveringszout toe. Dan wordt de schil wel spoedig zachter, maar het bezwaar is, dat hierbij tevens de vitamine B wordt vernietigd. Men kan de kooktijd zonder bezwaar verkorten, door aan het water, de Deulvruehten geweekt worden 2 pet keukenzout toe te voegen (dit is dus 20 g liter water). Vóór het koken i dit weekwater af en doet water zonder zout bij de peulvruchten Hierna worden ze gaar gekookt. Zout wordt dan pas tegen het einde van d< kooktijd toegevoegd. Enige voorbeelden, van hoofdgereeh- •n waarin peulvruchten zijn verwerkt, volgen hier: 1. Bruine bonensoep aardappelen veldsla gehakt. 2 Aardappelen rundvlees winter wortelen met groene erwten. 3. Aardappelen witte bonen tomatensaus andijviesla. 4. Aardappelen capucijners ge bakken uien peterseliesaus. 5. Stamppot van aardappelen en groe ne erwten met peterselie of kervel. Bruine bonensoep 250 g (2 kopjes) bruine bonen, 500 g aardappelen, 2 liter water of 114 liter water en 14 liter melk, 100 g gemengde ■soepgroenten. 150 g ui of prei, (gehakt balletjes), zout, aroma, peper, margarine of vet, gehakte peterselie. De tonen wassen, gedurende 24 uur weken en gaarkoken tot ze zeer zacht zijn. De gesnipperde ui of prei in wat margarine of vet fruiten. De aardappe len schillen, In stukjes snijden en met de gefruite ui en de soepgroente in wei nig water gaar koken. De massa stam pen en de gezeefde bruine bonen met het bonenwater gaar koken. De stampen en de gezeefde bruine bonen met het bonenwater toevoegen, evenals de melk. De soep onder af en tc goed laten doorkoken, tot ze gelijkmatig gebonden is. Op het laatst de gehaktbal letjes toevoegen. (Hiervoor gebruikt gehakt, dat aangemaakt is met wat ge weekt oud brood, zout, peper en noot muskaat en dat tot kleine balletjes is gedraaid. Zeer smakelijk is het, de ge haktballetjes in wat margarine of bakken, alvorens ze in de soep te doen). Aan de soep gehakte peterselie en des gewenst wat peper en aroma toevoegen. Prinses Beatrix ging gewoon naar school De verjaardag van prinses Beatrix is ten paleize rustig gevierd. Als al'le dagen zijn de prinsesjes school geweest. Gistermiddag hadden zij vrijaf. De drie oudste hebben met enkele vriendinnetjes een voorstelling in Flora-theater in Baarn bijgewoond „Assepoes en de betoverde katuil". In een telegram had Prins Bemhard de gelukwensen voor zijn oudste dochter Soestdijk gestuurd. Prinses Wilhel- is kort na de middag op paleis Soestdijk aangekomen en zal daar enige dagen vertoeven. LICHTPETROLEUM IETS DUURDER De prijs van licht-petroleum ls mJ.v. morgen voor de meeste plaatsen in Zuid- Holland vastgesteld op f 0.18 (f O.ny*) liter, afgehaald bij winkeliers of thuis bezorgd door venters. Heel Bergen op Zoom zat zonder telefoon Brand in het postkantoor Het gehele telefoonverkeer in Bergen op Zoom (locaal en interlocaal) is Maan dag urenlang lam gelegd door een brand het postkantoor. Monteurs, dde bezig ren een installatie aam te leggen, heb ben waarschijnlijk een straalkachel neer gezet om de kou te verdrijven; dat zou de oorzaak geweest kunnen zijn. Het blus water veroorzaakte grote schade in het zenuwcentrum van de telefoondienst, de verdeelkasten. Vandaar de storing van de telefoon. Op het matje Eens waren ze goede vriendinnen Nu vijandinnen in de rechtszaal (Van een onzer verslaggevers.) Vroeger waren ze vriendinnen, dikke vriendinnen. Ze dronken elke morgen samen hun kopje koffie, roddelden er een beetje bij; ze noemden elkaar „Katrien" en „Jo". Het was zo gezellig en leuk. Toen Katrien ziek werd. kwam Jo haar verplegen en zette vertrouwelijk haar boodschappentas op het bed van Katrien. Die keek zo een-s in de tas. want van een vrouw wordt meestal gezegd, dat ze nieuwsgierig ls. Jo zat aardig in de „papieren", consta teerde Katrien. En ze ging combineren. Want Katrien had een sigarenwinkeltje, waaruit ze geregeld wat geld vermiste en in de tijd van de distributie, bonnen. „Zou Jooverdacht Katrien. Toen deed Katrien een verkeerde zet. Ze nam uit de tas van Jo een bankbiljet, hetgeen ze enkl malen deed om zich schadeloos te stellen. Maar Jo was óók niet van gisteren. De vermoedelijke dievegge ontdekte ;n geheide dievegge. Nu stond bestolen Katrien in de ver- dachtenbank en bestolen Jo was getuige. Neen, vriendinnen zijn ze niet meer. Jo was „vuil". „Ze hep een erfenis gehad en ik bezit geen cent." lichtte ze de Politierechter in. Ja. ja. die vond het óók een gemene streek en de Officier dacht er nét zo over. Hij vroeg 100 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Toen kwam de verdediger van Katrien aan het woord. Die schilderde de gezel ligheid uit vroeger dagen; het vermoeden Katrien. gevolgd door de duivelse ingeving. „Ze dacht: „dat is nou mijn geld in haar tas", en speelde daarop eigen rech ter. Maar het geld brandde in haar handen en ze heeft geen rustig uur meer gehad sinds de diefstal," vertolkte de verdediger. Er was nog een lastige kwestie. Jo zei, it ze ƒ150 kwijt was, Katrien hield by •is en kras vol. dat ze tien keer een bankbiljet van een tientje, alzo 70 in totaal, had genomen. De rechter kreeg geen vrijmoedigheid ƒ150 te laten terug betalen, hij legde 100 boete op en ƒ70 moet worden terug betaald. Katrien wachtte even. tot Jo uit de rechtszaal was De wekelijkse keuring in Haarlem Veel bloemen in puike kwaliteit Het kan blijkbaar niet op'De res ten van de „BloemIust"-tentoonstelling hebben ze in Lisse nog maar net bU el kaar geveegd of de N.V. Verzamelde Broelers stouwt het keuringszaaltje te Haarlem weer vol met tulpen en narcis sen. En in een kwaliteit, waarover met de beste wil ter wereld geen kwaad woord uit de schrijfmachine te krijgen is! Naast hele reeksen oude bekenden, die ook al wie-weet-hoeveel-keren opge dreund zijn, heel wat nieuwelingen. De Gebrs. Mantel, Avenhom, waren er weer collectie zaailingen, die heel wat de tulpeb-melk te brokken had den, dan die van vorige week. Zo was er een héél licht rose-rode creatie, die eigenlijk meer apart dan mooi is. Maar de lila met witte rand-creaties vooral i 18 deden het best In die kleur is er vrywel nog niets van beteke- Verder was er nog een Wm. Pitt- zaailing. die een dag of tien eerder in bloei komt dan de ..ordinaire" Wm. Pitt rm liet wel een en ander te wensen over. P. v. Reisen. Voorhout, liet paar Murillo-sports zien. Beide rose kleur en met zó weinig verschil, dat het practisch niet te zien is. Gebrs Eg- gink, Voorschoten, toonden de beste rode Round, de fraaie oranje-bronzen Bruno Walter en de rode tt Crown Prince, die in kleur wel iets aan t.t Cra ter doet denken. Red Decor, de parkiet die uit een onbenaamde zaailing is ver lopen, werd getoond door John van Grie ken, Bennebroek. Hoewel ze de „Bloem- lust"-feestelijkheden ook al had medege maakt, zag ze er nog best uit! Good Hope anders een tulp van klasse! Mooier lila is nauwelijks denkbaar. Ze werd ge toond door diverse firma's: P. Nijssen Sc Zn, Santpoort, W. H. Ruigrok, Hillegom M. Blokker, St. Maarten. Copland's Record (E. Kooi, L. Vrouwenparochie) doet er echter weinig of niets voor onder! In het wit was de keus ditmaal nogal groot: Creta, Wildhof, Athleet, White Angel (Delice wit) en niet te vergeten: de oude „taaie" (maar nog steeds voor treffelijke) Albino. Dyanito. een fel-rood leliebloemig tulpje van D. v. Buggenum, Beverwijk, deed het ook best De narcissen Ook op het narcissen-gebied werden veel oude bekenden voor het voetlicht gebracht: La Riante. Carlton, Flower Re cord, Scarlet Elegans en noem-maar-op. Maar óók aanwinsten, die dit seizoen nog niet of slechts in zeer beperkte hoeveel heden werden gezien. Zo was N. C. Ber- bée, Lisse. er met de goede ine. Gen. Sjoekof. Rijnveld, Hillegom. presenteerde de crème tr. Mount Hood en de idem Pres. Lebrun. Vooral de laatste was extra best! Over trompetten gesproken: zó fraai en zó edel van kleur en vorm als Big Ben van Gouverneur Co., Sassen- heim, waren er niet veel. Een prècht narcis! Een zeer mooie Fortune-zaailing toonde D. W. Lefeber, Lisse: helder-geel dekblad met een tamelijk korte cup, die brede oranje rand draagt. Inc. Deanns Durbin van G. Enthoven, Nw. Vennep, best en fleurig uit. Amateur van H. P. Zwetsloot Zn, Sassenheim, heeft grote, platte oranje-rode cup tegen wit dekblad. Vermoedelijk is de cup in verhouding tot het dekblad wel iets tè groot. Magnifiek was inc. Gold Flake van dezelfde inzender: zon-geel dekblad met oranje gerande cup. Hyacinten v^pren weer dun gezaaid: extra beste Ostara van C. J. Ruigrok, De Zilk de béste witte Nevada van G. v. d. Mey's Zonen, Lisse, terwijl M. Veldhuizen Zanten, Lisse een tweetal rose aan winsten ten toon stelde: Angenieta en Signor. De eerste heeft een lange, slanke tros. maar Signor is wat compacter van Het wordt gezellig in de trein De Spoorwegen hebben plannen om het de reizigers op lange trajecten zo aan genaam mogelijk te maken. Zo komen er op de treinen, waarin de nieuwe restau ratiewagens zullen rijden, wellicht stewar dessen. In deze rijtuigen komt een kleine, gezellige „bar", waar men een kopje koffie kan gebruiken. De spreekcellen voor de mobilofoon komen ook in deze wagens, als het plan om de treinen van telefoon t« tenminste doorgaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3