Mieuwr Criitóriie ÜTouranl AMERIKA GAAT DE WATERSTOFBOM VERVAARDIGEN 70ENSDAG 1 FEBRUARI 1950 BUREAUX: £logewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon Dementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter fBij contract belangrijke korting) Dertigste Jaargang No 8035 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StaatMsHcfc te qfjefltvea myn bert in levenspad" IJSPERIKELEN in en om de Sleutelstad Zie i DE TEERLING IS GEWORPEN aangeboden aan William Webster, die thans vice-president is van de „New England Electric System." Hij geldt als specialiteit op het gebied van de atoom energie en zou derhalve het program moeten samenstellen, waarbij wapens als de waterstofbom hun juiste plaats krij gen in de Amerikaanse defensie-politiek Het rapport van de „Commissie voor Atoom-energie" uitgebracht aan het Con gres, vermeldt ook nog, dat het onder zoek is aangevangen naar het gebruik van atoom-energie voor het aandrijven van schepen, onderzeeboten en vliegtui gen. De constructie in détail hiervan zal dit jaar nog aanvangen, terwijl het on derzoek en de experimenten met een prototype atoom-vliegtuig nog in het beginstadium verkeren. NA KLACHT OVER KOU GESTORVEN Een man uit Ossendrecht kwam een café in Hoogerheide (N.Br.) binnen en klaagde over de kou. Hij ging bij de kachel zitten en zakte bijna onmiddellijk levenloos in elkaar. Voor Truman bestond er geen keuze in het belang van de veiligheid President Truman heeft de „Commissie voor Atoom-energie" gisteren instructie gegeven, het werk aan de waterstofbom te beginnen. Deze bekendmaking werd in een groot aantal talen omgeroepen. De „News Chronicle" noemt dit besluit wel iswaar een der noodlottigste daden in de geschiedenis der mensheid, maar President Truman kon geen andere beslissing nemen. Het mag uitgesloten worden geacht, dat er alsnog een internationale controle op de atoom-energie tot stand komt. Het be sluit is dan ook genomen in overeenstemming met de Amerikaanse plannen voor vrede en veiligheid. De kwestie of de Ver. Staten aan d productie van de waterstofbom moeste beginnen, werd reeds sedert vier maan den achter de'schermen besproken. Zoal men weet. is de uitwerking van deze bom duizend maal zo krachtig als du van de atoombom. Het besluit van dt President geldt niet alleen de waterstof bom, maar ook de arbeid aan alle an dere soorten atoomwapens zal met kracht worden voorgezet. De kosten van de nieuwe „reuzenbom' zouden volgens verschillende schattingen 100 millioen tot 4 milliard dollar bedra gen en het is mogelijk dat de superboni een gebied van 250 vierkante km kan verwoesten. Dr Urey, de uitvinder van het „zware water" en een der mannen, die de uitgeworpen atoombom vervaar* citeerde vier dagen geleden een rapport van enkele natuurkundigen, die het gelijk achten, dat de door een ontploffing van de waterstofbom veroorzaakte, radio activiteit, in een 'gebied zo groot als de Ver. Staten, alle soort leven nietigen. Ook wordt er rekening gehou den met de mogelijkheid, dat Rusland reeds een voorsprong heeft op de Ver. Een andere natuurkundige veronder stelde onlangs, dat geen vliegtuig de wa terstofbom zou kunnen afwerpen, zonder zelf door de ontploffing te worden ver nield. De productie is thans op papier geregeld, aldus Reuter en een aantal nieuwe fabrieken zal moeten worden gebouwd. Er wordt aangedrongen op de „grootste spoed" bij de vervaardiging van de waterstofbom Vermelden wij nog, dat het Britse min van Buit. Zaken heeft verklaard, dat een rechtstreekse poging van het Westen, om met Stalin tot een overeenkomst te ge raken over de atoombom, op het ogen- geen kans op succes biedt. Een persoon lijke ontmoeting van Stalin, Truman en andere Westelijke staatshoofden om tot «en accoord te komen, heeft evenmin zin. Tegen atoom-spionnage. Het Amerikaanse min. van Defensie heeft bekend gemaakt, dat binnenkort alle vliegtuigen er van tevoren kennis! van moeten geven als zij binnen een kring van 160 km willen komen van de atoom-installaties te Tennessee, Nieuw Mexico en de staat Washington. Dezelfde regel geldt voor een strook van drie km buiten de kust van Norfolk tot Maine, waar de belangrijkste Atlantische havens liggen. Vliegtuigen, die deze regel over treden, zouden onderschept worden door gevechtsvliegtuigen en tegen de piloten zullen maatregelen worden genomen Deze bepalingen betekenen dus een grotere defensiegordel om de atoom-in- Btallaties. Volgens de „New York Times" heeft Truman het voorzitterschap van de „Raad van Research" en ontwikkeling Van het „Departement van Defensie" Den Haag krijgt meer dan 20 Amerikaanse adviseurs Om toe te zien op de wapenleveranties. Over enkele weken zullen de meeste leden in ons land arriveren van een groen van 22 Amerikanen, die zullen toezien op de uitvoering van de de vorige week ondertekende overeenkomst voor defen sieve bijstand. Deze adviseurs zullen onder leiding staan van Mr Sydney O'Donoghue, ambassaderaad en financieel medewer ker van de Amerikaanse ambassadeur. Hij bereidt de komst van de adviseurs In het gebouw Lange Voorhout 1 in Den Haag wordt de groep gevestigd. Zij zullen de uitvoering van de over eenkomst zo vlot mogelijk doen verlopen. Door hun aanwezigheid- wordt veel werk tussen Washington en Den Haag voor komen. Zij kunnen onze regering bijvoor beeld precies vertellen, wat Amerika oo het ogenblik leveren kan- Later worden aan de groep adviseurs toegevoegd, die zich zullen belasten met instructies over het gebruik van wapens Arts gaf valse attesten af Tot 2 mnd. voorwaardelijk veroordeeld n Utrechtse arts, de 55-j. W. G., die dan twintig maal een zwanger schapsverklaring had uitgeschreven, zon- rich van de rechtmatigheid hiervan op de hoogte te stellen, is wegens vals heid in geschrifte door de rechtbank al daar tot 2 maanden voorw. en f 1500 boete subs. 2 mnd. veroordeeld. Hij ver strekte de verklaringen aan een zijner patiënten, die met vriendinnen en ken- n d.m.v. deze attesten extra textiel punten verkregen. De eis luidde 4 mnd. gevangenisstraf. Uit het ijstijdperk. Rijksconferentie met de West in Juli Prins Bernhard heeft gisteren in Ca racas (Venezuela) verklaard, dat de rijksconferentie met de West in Juli a.s. in Den Haag wordt gehouden, zo meldt het ANP. Aanvankelijk verwachtte men, dat deze conferentie in Mei zou begin- Prins Bernhard prijst Ned. schepen en machines aan Grootkruis Ned. Leeuw voor president van Venezuela Prins Bernhard vestigde tijdens zijn bezoek aan Venezuela de aandacht van de regering aldaar op de mogelijkheden, verbonden aan de invoer van Ned. indus trieproducten, in het bijzonder schepen machines voor de uitvoering var openbare werken. Hij overhandigde de president van d« Junta, It.-kol. Delgada Chalbaud, hel grootkruis in de orde van de Ned. Leeuw Gisteren woonde de Prins een spring- incours bij. H\j lunchte bij de minister van Defensie. Industrieaardappelen binnenkort op tafel Binnen enkele weken zullen er ii grote steden geen klei-aardappelen i te koop zijn, of slechts tegen zeer hoge prijzen. Zandaardappelen zijn er ook niet meer en dus zal men evenals in de oorlog aangewezen zijn op industrie- aardappelen uit de veenstreken. Dit onaangename nieuws vertelde ir D. S. Tuinman, de secretaris van de Hol landse Maatschappij van Landbouw, gis- -ren op een vergadering in Hoorn. Men zal zich herinneren, dat ook wij reeds enige keren op het dreigend tekort m aardappelen hebben gewezen. In Zuid-Holland is nog slechts 1 pro mt en in Noord-Holland 15 procent van de oogst aanwezig. Het is mogelijk, dat de grote steden behalve veenaardappelen ook poters krijgen. JOH. VAN OLDENBARNEVELT OP WEG NAAR HUIS. De Johan van Oldenbarnevelt is op 27 Januari van Tandjong Priok vertrok ken met 2440 militairen, behorende tot de Kon- Marine, het le reg. huzaren van Boreel, de 31e hulpverbandplaatsafde- en verder individuël, militairen en Verkeer op glad ijs In ettelijke provincies liet vervoer volkomen van de kaart Gestrande reizigers brachten hotelbedrijf op volle toeren Alle wegverkeer was gisteren sedert vijf uur in de middag in Noord-Overijssel, Drente, Friesland, Groningen en Zeeland totaal onmogelijk. Overal werd rijkelijk zand gestrooid, maar dat hielp niets. Een paar minuten later was er een nieuw ijslaag, want het motregende maar door. Het is een wonder, dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. De grote -busondernemingen in de drie Noordelijke provincies staakten de dien sten, nadat' vele bussen onderweg strand waren. Zo vernamen we, dat gis teravond om half tien 17 bussen op de Drentse wegen 9tonden te wachten, tot de gladheid zou afnemen, vreemd gezicht op de wegen, waar het nog net ging. Heel long- schoven lange rijen auto's over De Bilt verstrekte weerberichten aan de lopende band Telefoon stond van jde prille ochtend tot de late avond niet stil Vier personen van het Duitse s. „Fidamus" verdronken In vervolg op hetgeen gisteren in een deel van onze edities gemeld is, omtrent het vergaan van het s.s. „Fidamus" bij Norderney op de Duitse Noordzeekust, kan worden bericht, dat het schip van Duitse nationaliteit is en onderweg was Wismar naar Antwerpen. Acht leden de bemanning werden opgepikt door het Engelse schip „Rumania", vier per- n verdronken, terwijl nog vier an dere schipbreukelingen worden vermist Mr Stikker politiek bemiddelaar van de O.E.E.S. Hij zal tevens minister van Bnitenl. Zaken blijven De raad van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking heeft de benoeming van mr D. U. Stikker tot politiek bemiddelaar der organisatie met alge mene stemmen goedgekeurd. Tevoren was de heer Stikker door de adviserende groep der organisatie (het zgn. economische kabinet) met algemene stemmen candidaat gesteld. zig zjjn en wie hem dan zal vervangen, staat nog niet vast. Nog niet beslist is of een andere minister dit zal doen, of dat men een minister zonder portefeuille of een staatssecretaris zal benoemen. De nieuwe functie van minister Stik ker bij de OEES is nog tijdelijk, daar in April de nieuwe leden van het dagelijks bestuur en de voorzitter van de raad van de OEES worden gekozen, terwijl men niet weet of mr Stikker nieuwe ambt zal blijven voortbestaan. Tot die tijd zal mr Stikker op het hoogste poli tiek niveau contact moeten onderhouden met de Verenigde Staten en de deelne mende landen. De ministers, die te Parijs hebben deelgenomen aan de beraadslagingen van de OEES, kwamen overeen, midde len te beramen om de besnoeiing der in voercontingenten met 75 pet in Juni a.s. van kracht te doen worden mits de ver- reken-unie tot stand komt en er een op lossing zal zijn gevonden voor het vraag stuk van de dubbele prijzen. Heden zou het vraagstuk van de verreken-unie be sproken worden. Ter versterking van de politieke structuur der organisatie zul len hetzij Paul van Zeeland, hetzij een der vice-presidenten elke week minstens twee dagen in Parijs aanwezig zijn. Te Washington heeft men met teleur stelling vernomen, dat de benoeming van Spaak is afgestuit op Brits verzet, daar men Spaak de aangewezen man achtte wegens zijn onvermoid werk voor de een making van Europa. Aan de andere kant is men tevreden, dat het ambt van direc teur is geschapen en men acht Stikker kundig en bevoegd, terwijl zijn zakelijke houding ten zeerste wordt ge-'aardeerd Te „meest bevoegder plaatse" in Den Haag verzekert men, dat mr Stikker in ieder geval het ministerschap van Bui tenlandse Zaken zal blijven uitoefenen. Toen mr Stikker van zijn a.s. benoe ming op de hoogte was, heeft hij enige dagen beraad verzocht, waarna de Ne derlandse ministerraad goedkeurde, dat mr Stikker beide ambten tegelijkertijd zou uitoefenen. Tevens heeft minister Stikker zich verzekerd van de Belgische Instemming met zijn benoeming, daar hij zonder deze instemming het nieuwe ambt niet aanvaarden wilde. Door zijn nieuwe werkzaamheden in de OEES zal mr Stikker dikwijls afwe- Bouwplan-Bussum in strijd met regeringshuurpolitiek Het Twqede Kamerlid Andriessen. die voorzitter is van de KVP, heeft minister In 't Veld schriftelijk bijzonderheden ge vraagd over het bouwplan-Bussum en waarom wordt afgeweken van de bouw verordening. De vragensteller wenst voorts te weten of dit plan in overeen stemming is met de regeringshuurpoli tiek en of het toelaatbaar is, dat een lager orgaan, in casu de gemeente Bus- sum, een afwijking voorstaat. Als deze woningen klaarblijkelijk gebouwd kun nen worden buiten het vastgestelde bouw volume om, dan wil hij graag weten of deze wijzigingen niet thuis horen in het plan zoals dat aan de Kamer werd aan geboden en mede, of er dan nu wel vol doende materiaal en arbeidskrachten zijn VERDACHTEN VAN VOETBALPOOL IN HOGER BEROEP Vier verdachten, die wegens het orga niseren van de zg „zetterspool" (En gelse League), door de kantonrechter te R'dam waren veroordeeld tot boeten van f 100 tot f 750. stonden vandaag in hoger beroep voor de rechtbank aldaar terecht. De O. v. J eiste bevestiging Uitspraak 14 Februari. De eerste diplomatieke reis van mr Stikker in zijn nieuwe functie zal zijn naar Washington ter bespreking van Marshall - aangelegenheden. waarvoor Harriman (reizend ambassadeur) van de E C A hem volkomen steun heeft toege zegd. Mr Stikker zal hedenavond of morge" naar Den Haag terugkeren en volgende week weer naar Parijs reizen. De aard van zijn werkzaamheden zal volgende week worden vastgesteld. Zoekende Skymaster stortte neer Piloot waadde 8 km door de sneeuw van Noord-Canada Vliegtuigbëmanning door bontjagers gered Eén van de 92 patrouillerende vlieg tuigen. die boven het onherbergzame Ca nadese territorium Yukon nog steeds zoe ken naar de sinds vorige week Donderdag vermiste Amerikaanse Skymaster, is gis teren neergestort. In de bittere koude van dit schaarsbewoonde Noordelijke ge bied kwam de machine, eveneens een Skymaster. 30 km ten Zuiden van het plaatsje Whitehorse, terecht in de onme telijke sneeuw- en ijsvlakte. De beman ning bleef, dank zij een onmenselijke inspanning van de piloot, die zelf won der boven wonder geen letsel opliep, in leven. Zes uur lang waadde de luitenant bestuurder van het toestel tot zijn mid del door de sneeuw in het verlaten ge bied. Hij kon in die tijd slechts acht km vooruit komen. Uitgeput bereikte hij eindelijk een nederzetting van bontja gers, die onmiddellijk een reddingsploeg uitzonden. Na het spoor van de piloot ge volgd te hebben, slaagde de patrouille er in drie gewonde leden van de bemanning te redden. Twee anderen., die licht ge wond waren, hielpen de redders bij het in veiligheid brengen van hun kame- NEHRU ZAL INDONESIë BEZOEKEN De premier van India, Pandit Nehru, zal op uitnodiging van de president Soe- karno in het midden van dit jaar Indo nesië bezoeken. Van gistermorgen 5.20 uur af tot laat in de avond heeft de telefoon in het Kon. Ned. Metereollogisch Instituut te Bilt niet stilgestaan. In de werkkamer heeft de dienstdoende metereoloog de aantekeningen over de vragen va dag laten zien. De eerste „klant" was een Utrechtse meneer, die met de auto naar Groningen wilde en in de prille ochtend vroeg, of het, met het oog op de gladde wegen, nog mogelijk was. „Dan moet U nu direct gaan", luidde het antwoord. Hier sneeuwt het nog niet, maar in Den Haag bijv. ijzelt het al. U gaat dus voor de buit uit". Toen kwam er een telefoontje uit Franeker. Van een expediteur: „Of het mogelijk was, met het oog op de vorst, aardappelen in te laden". een radiovereniging vroeg: „Of net het oog op het weer, toch niet beter was, dat een, voor het Oosten des lands beraamde, reportage werd afge last". Zelfs, „Gijsbrecht van Aemstel" vroeg raad over de weg naar Arnhem, waar hij gisteravond moest optreden. En of het aan te raden was, anders ging hij per trein Een fabriek in Nijmegen wilde niet minder dan zes dagen vooruit het hebben. En het was gisteren al zo n '!'k om voor één dag te zeggen, hoe het Dan kwam er de schaatseninkoper ;n groot magazijn aan de draad. Wat j nu doen moest: kopen of niet kopen. „Wacht nog een dag", luidde het advies. Een juffrouw uit Den Haag vroeg of het waar was, dat de dooi aan zou hou den. En ijsverenigingen zonder tal vroe- 1 om advies over wedstrijden. ..Waarom raadpleegt U de weerbe richtenmachine van het Utrechtse tele foonnet toch niet?" vroegen de metereo- Wist U DAT de Ned. Vakcentrale op 11 Febru ari in K. en W. te Utrecht een buitenge woon congres houdt, waar A. F. Span broek uit Den Haag, A. Veerman uit Klundert, D. de Jager uit Utrecht en P. v. d. Broek uit Dordrecht zullen spreken. DAT mr. J. M. J. Cornelissen, hoofd commies te Prof. Griffie van Noord- Brabant, benoemd is tot burgemeester van Oldenzaal. DAT aan architect W. M. Dudok te Hilversum verlof is verleend tot het aan nemen van de benoeming tot officier in de kroonorde van België. DAT blijkens de St.crt van gisteren nieuwe minimum-dekgelden voor heng sten zijn vastgesteld. DAT drie Amsterdammers, die op 26 Jan. uit de meubelfabriek Sanders te Hat- tem voor f 7000 aan bekledingsstof sta len, zijn gearresteerd en de buit werd achterhaald. DAT minister Teulings zich heeft ver enigd met het thans gepubliceerde rap port van de commissie-Ubink m.b.t de bezoldiging van de hulpkeurmeesters van vee en vlees DAT L. Geveke te Haren met bijna f 1.5 millioen laagste inschrijver was voor de bouw (zonder afwerking) van 205 wo ningen in Groningen en de fa. Meden- dorp en Bouwsema aldaar hoogste met f 1.7" millioen. DAT de gem. Etten-Leur 5 ha. in dustrieterrein zal aankopen. DAT het Ned. Inst, voor efficiency eer sectie fabrieksorganisatie heeft opge richt onder leiding van ir B. W. Beren schot. DAT in Leeuwarden 10 jaar werd ge- eist tegen de 37-j. Duitse commandant van de Crackstate-gevangenis te Heeren veen, W. Czunzceleit, wegens mishande lingen. DAT J. Bottema te Groningen, water bouwkundige van de rijkswaterstaat, en J. H. Bitters, dir. van de Bali-Batavia- Mij. zijn benoemd tot ridder in de orde van O. N. DAT een comité van actie in Veendam werkt voor het behoud van het personen vervoer per trein op het traject Zuid- hoek-Stadskanaal. DAT op de dijk van de Lauwerszee. bij de Dokkumer Nieuwe Zijlen, op 15 April een oorlogsmonument wordt ont huld. DAT in 1949 voor 44 pet. van de 2521 gerepatrieerde A'damse militairen door de demobilisatieraad een oplossing voor het huisvestingsprobleem werd gevonden DAT minister Teulings op 17 Februari van zyn vacantie in het buitenland terug keert DAT aan de Bossche raad een crediet van f 58.000 is voorgesteld voor uitbrei ding van het bad ..De ijzeren vrouw". m. met een instructiebad voor agenten ii scholieren, alsmede een kleuterbad. DAT K. Sanders, die de leiding zal krijgen van de stichting Industriële vorm geving. ontslag heeft gevraagd als dir het bureau voor aesthetische advie zen te A'dam. Het antwoord gaf de „weerberichten- machine" zelf: zjj was permanent in ge sprek. Het was de laatste dagen hel drukst bezette telefoonnurhmer var Utrecht. Op 27 Januari jl. werd zij, zo als gemeld, zeven en zestig honderd geraadpleegd. Daar Is de Enkhuizer Al manak, hoe oud ook, een kind bij! En dat alles, omdat een Zuidelijke warme luchtstroom, ons land in drie zones met verschillende weertype delend, opdrong. De koude werd verdre ven. Maar ook verjaagd. Het woord gisteren aan het hogedrukgebied boven Scandinavië. De weerkaart vertelde, dat het daar tot 20 graden vroor. En Vlissin- gen had 5 graden dooi! 25 Vrachtauto's zand De Gelderse Tramwegen hebben van nacht alle wegen waar haar bussen rijden met zand bestrooid. (Dit wegennet om vat driekwart deel van Gelderland). Daardoor had de maatschappij 25 vracht auto's met zand nodig, die 60 a 70 ton hebben gestrooid. En met succes, want hoewel de wegen vanmorgen nog glad waren, konden de diensten op de ge wone tijd beginnen. weg. Menig automobilist had de volle breedte van de weg nodig en honderden stopten liever een poosje. Fietsers voetgangers maakten rare capriolen. Het verkeer in Friesland ondervond extra-moei^jkheden doordat in Heei veen, Sneek, Bolsward en Joure het licht uitviel. Het provinciaal electriciteitsbedrijf kon nog geen oorzaak opgeven. Ook de Sallandse busonderneming, die o.m. voor het vervoer naar en van de Naordoostpoloder zorgit, hield haar bi binnen. Tot overmaat van ramp 'begon het later weer te vriezen, althans in het Noorden. De Aim ster dam se geneeskundige dienst moest 27 keer uitrukken om slachtoffers van de gladheid te helpen. Vijf personen braken een been. De spoorwegen moesten gisteren enkele treinen in Noord-Holland laten uitvallen. Sneeuw en gladheid veroorzaakten elders vertraging. Zo vertrok de trein, die 18.45 in Steenwijk moest aankomen, pas om 20.45 uit Meppel. Grote reizigers- soharen die met de bussen bleven steken, werden door de spoorwegen vervoerd naar de grotere plaatsen in Friesland e Groningen. De hotels in Heerenveen waren daa ook overbezet. Velen hadden grote moeite om een plaatsje te krijgen waar zij konden overnachten. De K.N.A.C. doel een beroep op voe' gangers en fietsers om er bij gladheid toch rekening mee te houden, dat auto niet normaa-l kunnen remmen. En meer dan ooit is het nu zaak zeer tijdig tekens te geven van richtingverandering e.c" Zo heeft de vorst het einde van Januari toch met gehaald. Koning Winter heeft het, althans voorlopig, moeten afleggen tegen de dooi. Een strop voor de schaats liefhebbers, een geluk voor de schippers. De ijsgang op de rivieren zal nu snel af nemen. Het is nog met gezegd, dat ook Ameland spoedig uit hun isolement wor den verlost. De lage waterstand spreekt ok een woordje mee. •In de loop van vandaag zyn verschei dene veerponten weer in werking ge steld. Ook de veerdienst Schiermonnik oogOostmahorn. Het isolement van eiland heeft dus maar kort geduurd. De terugkeer van Koning Leopold Kansen op aanvaarding „volksraadpleging" zeer gestegen Vóór- en tegenstanders in de Kamer houden voet bij stuk In de Belgische Kamer werd gisteren het debat over het voorstel tot het houden olksraadpleging" betreffende de terugkeer van Koning Leopold onder enorme belangstelling op de publieke en de diplomatieke tribunes voortgezet. H. onverkwikkelijke gepraat nadert zijn einde. De vóór- en tegenstanders hebben elkaar niet kunnen overtuigen. Het is zeker, dat de „volksraadpleging", die de Belgische harten zo fel doet kloppen, er zal komen. De voormalige Eerste minister, socialist Van Acker, heeft nogmaals de fiolen van zijn toorn uitgestort. Hij it niet de terugkeer van een Koning, n de meest tragische uren van een nationale geschiedenis, geheel alleen stelling nam tegen het eenparig besluit zijn ministers en een houding ai die België scheidde van de allieerden. Als Koning Leopold zich Verlies strijdkrachten in Indonesië De regering maakt bekend, dat to> haar leedwezen het volgende verlies is gerapporteerd: Koninklijke landmacht Overleden 14 Januari 1950 in he: militair hospitaal te Utrecht tenge volge van een op 4 Augustus 1949 in Indonesië bekomen verwonding: kor poraal J. P. Keyzers, uit Chaam (N.Br). Kon. Ned. Ind. leger Geen verliezen. terugtrok ten behoeve van zijn zoon, dan „zouden wij alles doen. om de taak de jonge Prins te vergemakkelijken" Zulks kwam ook tot uiting in standpunt van Spaak. Een andere oplos sing was. aldus Spaak, na te gaan of het intrekken der wet van 1945, op grond waarvan het regentschap werd ingesteld mogelijk is Het betoog van beide socia listen kwam neer op het verwijt, dat Konin-g Leopold In 1940 niet als staats- chef zijn regering naar Londen volgde. als opperbevelhebber capituleerde >m een onderhoud met Hitier ver zocht. De voorzitter van de CVP Van der Straeten-Waillet. verklaarde, dat het ver keerd is te beweren, dat de door de CVP voorgestelde oplossing een partij suggestie zou zijn. Uit de troonrede van Juni 1945 is voldoende gebleken, dat er geen enkel ernstig motief aanwezig is. om de scheiding tussen Koning en natie te doen voortduren. In deze geest is het dan ook. dat de C VP. aandringt op verdraagzaamheid en goedkeuring van het voorstel tot het' houden van een „volksraadpleging" Het staat thans reeds vast, dat dit voorsie! de meerderheid van de Kamer op zich erenigen, en vermoedelijk nog dezel week. Zo landde Prins Bernhard op St. Eustatïus. Er meerde een zee kasteel aan een kade, maar een „surfboot" liep uast op het strand. In het vaartuigje de Prins. Geheel rechts gouverneur Peters, terwijl schout-bij-nacht J. C. Willinge aan land stapt. De achtergrond van "t geval Westerling n. Een dergelijke ontwikkeling was zowel door de deelstaten, verenigd in de B.F.O„ als door de Nederlandse autoriteiten voorzien. Daarom was reeds lang voor de aanvang van de tweede politiële actie op aandrang van de deelstaten overge gaan tot de oprichting van z.g. Veilig heidsbataljons. gevormd uit Indonesiërs uit de betrokken Negara's- De bedoeling was om deze Veiligheidsbataljons te be stemmen voor de handhaving van orde en rust in de Negara, terwijl zij later zouden worden opgenomen in het te vor- federale leger van de V.S.I. Boven dien werd in 1949 de werving voor het K.N.I.L. geheel stopgezet en uitsluitend overgegaan tot werving en opleiding op grote schaal van recruten voor dat te federale leger. Hierdoor zou de federatie beschikken over een kern van goed opgeleide soldaten, zodat zij niet van de zeer slecht opgeleide T.N.I. af hankelijk zou zjjn. Het behoeft geen betoog, dat de in d« B.F.O. verenigde deelstaten hierbij reken den op de steun van de Ned. Regering, in wier toezeggingen men ten volle ver trouwen had, zulks in tegenstelling tot de steeds het vertrouwen beschamende Republiek. Toen echter bleek, dat Nederland, onder druk van het buitenland, deze Republiek weer in het leven ging roepen en daarmee zelfs aan de Ronde Tafel zou plaats nemen, terwijl door de infiltraties de deelgebieden deze Republiek daar >rme invloed had gekregen, bleef er >r de B.F-O.-staten niet veel anders :r dan van front te veranderen en zich met de Republiek te verzoenen, ten einde op die wijze in de gelegenheid te worden gesteld op de Ronde Tafel-Confe rentie de belangen der deelgebieden nog zo goed mogelijk te behartigen. Deze yolteface vond zijn bekroning in de lnter-Indonesische Conferentie, vooraf gaande aan de Ronde Tafel-Conferentie, de deelstaten en de Republiek de strijdbijl begroeven en een gemeenschap pelijk front vormden. Het was voor ver scheidene B.F.O.-leden niet anders dan „faire bonne mine a mauvais jeu", nu zij zich door de Nederlandse regering in de steek gelaten voelden. Dat met deze frontverandering de deelstaten hun eigen graf groeven, hebben ze toen vermoede lijk nog niet voorzien. (Zie vervolg op pag. i) Nederlands overleg met V.S.I. over China Op vragen van het lid der Tweed# Kamer de heer Wagenaar (CPN) (erken ning van de Centrale Volksregering van de Volksrepubliek China door de Ne derlandse Regering), heeft de minister president, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord: Over de erkenning van de Centrale Volksregering is thans, in overeenstem ming met het bepaalde in artikel 2 van de overeenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, ter regeling van hun samenwerking op het gebied der buitenlandse betrekkingen, overleg met de regering der R.I.S. gaan de. Ter zake zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen volgen. Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilf Meest zwaar be wolkt met nu en dan gen, hier en daar wellicht voor afgegaan door sneeuw. Ge leidelijk toenemende en voor al in de kustprovincies tijde lijk stormachtige wind. hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuidoost. Aan vankelijk temperaturen nabij *het vrie». punt. Later weer staging van tempers- tuur (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DONDERDAG 2 FEBRUARI. Zon op 8.20, onder 17.29; maan op 16 42, onder 1.41 i ir. V.M ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens HET LEIDSCHE WOLLENDEKEN HUIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1