Twee geheime agenten ontsnappen uit de gevangenis te Haren ZATERDAG 28 JANUARI 1950 Geheimen rond het Englandspiel Maar in Engeland worden ze opnieuw opgesloten IS ER VAN DE MASSALE ARRESTATIES op die beruchte eerste April van het jaar 1943 iets bekend geworden in Londen? Zo ja dan heeft die wetenschap ieder geval op het Englandspiel geen invloed gehad, want het radioverkeer ging rustig verder. Eén der eerste gevolgen was, dat de Nederlandse groep van de „dienst-Wim" werd opgerold. „Dienst-Wlm" was een organisatie, die opgericht ;vas cn geleid werd door de 22-jarige Belg Gaston van der Meersschen uit Gent, itudent in de chemie en een der meest bescheiden mensen, die wj ooit hebben ontmoet. Zyn organisatie, die zich bezig hield met passeurlynen en radioverbin dingen op Engeland, omvatte meer dan duizend mensen. Verschillende illegale werkers in Brabant, Zeeland en Zuid-Holland namen aan deze arbeid deel. En toen er via het Englandspiel een radiobericht uit Londen kwam voor de heer klein kunstje de gehele groep op Prins zocht contact met alle lagen van Curasao's bevolking Maar op de avondreceptie ontbraken de landskinderen (Van onze speciale verslaggever) Willemstad (Curasao), Januari. IN HET GLOEIEXDHETE ZONLICHT, dat Zaterdag boven Kamp Suffisant stond te trillen, werd, midden in het carré van manschappen, die stonden aangetreden, aan de vaandeldrager van de Landmacht Nederlandse Antillen een vaandel over handigd, dat met zyn fijn geborduurd goud en blauw een ogenblik deed denken aan het kleurige tafereel, dat zich in September 1948 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ontspon, toen onze Koningin de eed aflegde op de Grondwet, Hare Majesteit Koningin Juliana was toen omringd door alle vaandels van land- en zeemacht: een imposante verzameling van de fraaiste emblemen die ons vader land bezit. Een van de kleine stukjes uit dat mozaiek was hier Zaterdag op het gloeiend hete veld van het kamp terug te vinden. dat de grote indealen van ons land ook die van déze oliebedrijven zijn- Vrijheid en initiatief, een regering die orde en rust weet te handhaven en die met het vrije bedrijfsleven medeleeft door be grip voor wat de ondernemer toekomt, dat waren destijds de grote voordelen die men op de kleine eilanden zag. Zij hebben prachtige havens die een natuur lijke bescherming voor de vele binnen komende schepen vormen, maar zonder deze grote ideële waarden had onze West toch nooit zoveel voordelen binnen zijn gebied gekregen. Het is om meerdere redenen van groot belang, dat dit alles bij gelegenheid van dit Koninklijk be zoek nog eens duidelijk gezegd wordt in verband met de staatkundige hervor ming, die ook de mensen hier binnen- De Prins, die het vaandel plechtig kwam overhandigen, hield er een korte toespraak bij, waarin hij herinnerde aan de taak van deze voorpost van ons leger in de West en de mannen het voorbeeld van ritmeester Maduro voor ogen hield. Deze dappere soldaat uit de West is in de oorlog bij Ypenburg gesneuveld en als er één symbool voor de verbon denheid tussen de West en het moeder- Prins een ervaren duiker Tot verbazing van de ervaren dui kers op het eiland Curagao, die hem onder water begeleid hebben, heeft Prins Bernhard dezer dagen toen hij een dag rust nam temidden van zijn drukke werkzaamheden in de West, kans gezien bij het onder-water-jagen naar vis een half uur onder te blijven. Dit onder water jagen geschiedt met behulp van een duikhelm en een zuur- stoffles. Het is een geliefde sport op Curagao voor goede zwemmers Men moet er een zeer geoefende ademha ling voor hebben. ,,Ik heb hem, ik hou hem, de zon in mijn handen' Jac. Schreurs kort zelfbestuur zal geven, zijn er nogal at politieke moeilijkheden, die we .?ns in de verre verte aan de troubles in Indonesië doen denken. Het grote ver schil met de Oost is echter, dat in de West de partijen het onderling maar ma tig eens zijn- Wat in de Statenvergade ringen dat is de volksvertegenwoordi ging in dit gebiedsdeel voorkomt, geeft so weinig politiek geen erger woord te ïen slechts kan hopen an de Prins er toe mag ensen door middel gehecht blijft^ vaak blijk gebruiken, dat dat het bezoek leiden, dat de de band m tot elkaar te komen. De kleine gemeen schap op dit eiland met zijn nauwelijks 80.000 inwoners, is juist doordat deze zo klein is en iedereen, iedereen kent, een vaak heel moeilijk te besturen element. Dat zelfbestuur komen gaat, staat zelfs bij de voorzichtigste politicus op de voor grond. maar het zou zeker in het belang van deze gebiedsdelen zijn, wanneer men daarbij de leiding van ervaren Staats lieden en vooral van onze boven alle partijen staande Koningin, wil aanne men. De West heeft het is begrijpelijk door de liggin-g en de nationaliteiten var het land een sterke Zuid-Amerikaan se inslag. Wie zich de vele temperament volle wisselingen van regeringen en staatsgrepen die met de revolver plegen te worden geënsceneerd van de Zuid- Amerikanen herinnert, zal het met on: eens zijn. dat Nederland hierzeker nog een waardevolle taak heeft te verrich ten. (Nadruk verboden) i 24— peter- Rode !8—79. idijvie 18. sla >011. land moet worden gevonden dan zal het deze held zijn. De Vaandeluitreiking was een van de representatieve taken die de Prins dezer dagen in een hoeveelheid, waarvoor men Blechts respect kan hebben, op zich heeft genomen. Zijn taak als goodwill-ambas- Badeur is hier in Curasao begonnen met een reeks bezoeken aan liefdadige in stellingen, aan scholen, musea en zeemanshuizen, ziekenhuizen en in richtingen voor ouden van dagen. Af en toe springt er in de lange reeks een ge beurtenis van ook uiterlijk groter belang naar voren, maar voor het overgrote deel zijn het die kleine vriendelijkheden aan de bevolking van dit merkwaardige eiland, waar zoveel verschillende rassen en nationaliteiten bijeen zijn, die de Prins tot zijn taak rekent. Zaterdag avond heeft het slotaccoord van het be- ïoek aan Curagao geklonken in een openluchtreceptie, waaraan veel te veel officiële mensen en bijna geen kleine luiden hebben deelgenomen. Wij hadden ze gaarne gezien, de vrouwen in hun kleurige jakjes met de pakken en man den op hun hoofd, de ze dragen zonder ze vast te houden, de mannen met hun brede panama's en de negers met hun hoge zwierige schouders, maar er waren bijna alleen dames en heren in avond kleding, die van deze receptie wel een Zeer fraaie, maar al te zeer een officiële tropenavond maakten. Onder de merkwaardigheden van Cu ragao, die de Prins meer intensief be zocht heeft, behoort op de eerste plaats het enorme complex raffinaderijen van de Koninklijke Shell, die aan het eiland zijn grote welvaart hebben gegeven en die naast de Amerikaanse oliebedrijven op Aruba, tot de belangrijkste econo mische projecten van de West en zelfs van de gehele Caraïbische Zee en Mid- den-Amerika behoren. Om nog eens dui delijk te maken, dat deze twee grote oliebedrijven niet voor niets juist op de Nederlandse Antillen gevestigd zijn. heeft «iemand minder dan jhr. Loudon een van de grote mannen van het Royal Dutch- concern, bij gelegenheid van het bezoek Van de Prins een tafelrede gehouden. Waarin men zeer scherp kon beluisteren, Kabinet der Koningin behartigt Staatszaken van het Staatshoofd (Van een onzer verslaggevers) Aan de Korte Vijverberg 3 in Dei. Haag. het huis waarin eens Groen van Prinsterer woonde, is thans het kabinet van H.M. de Koningin gevestigd. Aan het hoofd van het kabinet staat een vrouw, n.l. mej. mr M. A. Teilegen, wier beeltenis men kon ontwaren op de foto's, die van de souvereiniteitsover- dracht in Amsterdam gemaakt zijn. Het is niet vreemd, dat een vrouw di'. gewichtig ambt bekleedt. Gebruikte H.M zelf niet. bij haar beëdiging n Septem ber van 1948 de woorden: „Zoals eer, goed koning betaamt" uit het eeds formulier? De koning dus een vrouw en zijn di recteur kabinet een vrouw. Er zit nie s onregelmatigs in. Het behoeft geen betoog, dat de func tie een zeer gewichtige is en dat men met de omschrijving, „dat het kabinet een postkantoor is, dat ingekomen brie ven bezorgt", niet klaar is. Eens werd de directeur van het kabi net zelfs, zij het ook schertsend, maar niettemin in die dagen niet ten on rechte, „grootvizier" genoemd. Dat was onder de regering van Koning Willem I. die zijn directeur sierde met de titel Algemeen Secretaris van Staat, een titel, die Mussert hier weer heeft trachten in te voeren, toen hij, zetelend aan de Vijverberg als „Leider van het Nederlandse Volk", zijn bureau „Secre tarie var Staat" noemde. Met de verandering van de aard van het koningschap, die zich eerst in 1848 onder Koning Willem II en n-->g later on der Willem III verder voltrok, veran derde ook de functie van de directeur. Thans kan men zeggen, dai de direc teur en het kabinet ten aanzien van de Koningin een voorbereidende, voor lichtende en aanhorende taak nebben. De voorbereidende taak komt i..t uiting :n het doorgeven van de voor H.M. bestemde sutkken, afkomstig van e departementen, van particulieren en in stellingen. Wat die twee laatste cate gorieën betreft: zij worden terstond gc distribi'terd over het kabinet er; de par ticuliere Secretarie van de Koningin De eerste behandelt alleen de staats zaken, de laatste de persoonlijke en huis houdelijke aangelegenheden. Vandaar, dat een verzoek om steun naar de secre tarie gaat, terwijl een adres van iemand, die zich b v. beklaagt over de behande ling, die hy van de zijde van een Huis vestingsbureau ondervond, op het kabi net wordt behandeld en vandaar naa het betrokken departement gaat. Het i natuurlijk niet zo, dat de Koningin alii adressen persoonlijk onder ogen zou kunnen krijgen. Dat is alleen het geva' met de allerbelangrijkste. Wat de departementale stukken be treft. zij worden verzameld tot een dór- sier, waaraan geen advies of motiverins van een minister ontbreken mag. Daar voor te zorgen is de taak van de direc teur. Er gaan geen adviezen van deze functionaris naar de Koningin. Dat Staatsrechtelijk onjuist zijn. Toch is de invloed van de directeur niet gering, want de tweede taak is die van voorlichting geven over al wat er in het volk leeft. Men noemt dat: „De vip* ger houden bij de polsslag van het volk". Daarbij wordt van het kabinet een grot* mate van neutraliteit gevraagd, en he' geldt dan ook als regel, dat het personeel van het kabinet wél politiek geïntere; seerd, doch is. Dat om t verkrijgen. De taak v Staatshoofd ligt i het luisteren naar het i de noodzaak voor de klankbord te beschik ken. Om zich een oordeel te kunnen vor men. moet zij met iemand spreken over de lopende zaken. Die iemand is o.m. de directeur van het kabinet, die zonder een bepaalde oplossing te suggereren, toch de mogelijkheid van de mening* vorming door de Koningin helpt bevor deren door te luisteren. By een kabinetsformatie speelt dat luisteren uiteraard een grote rol. De functie van directeur is zeer in he bijzonder een dienende. De invloed va de Konmgin op het staatsbestel is zee belangrijk. Zij kan die invloed allee, uitoefenen als haar recht „op de hoogte gehouden te worden, te waarschuwen aan te sporen" gehandhaafd wordt. Het te helpen handhaven is de voornaamste opdracht van Haar directeur kabinet. En die opdracht is, in een afzonderlijke instructie, nauwkeurig omschreven. het Tot Qe meer aan vijftig geheime agen ten, die inmiddels zitten opgesloten in het Grool-Seminarie te Haren, behoren Johan Bernard Ubbink en Pieter Dour- lein. De eerste viel op 1 December 194? de ander op 10 Maart 1943 in handen der Duitsers. En ondanks alle voorzor- van Ernst May, die een overigens menswaardig regiem in Haren on derhoudt, lukt het hun contact met elkaar te krijgen. Uit dat contact ontstaat een plan, zo doldriest en zo koen, dat men er alleen diepe bewondering voor kan heb ben. Ubbink en Dourlein hebben de be sliste toezegging, dat zij niet voor een Duits gerecht zullen verschijnen. De zelfde toezegging, die alle agenten heo- ben. Een toezegging. die Giskes en Schreieder van het RSHA en het Oher- kommando der Wehrmacht uit Berlijn hebben gekregen en die de beide spion- nageleiders ongetwijfeld hebben ge meend. Dat de agenten later toch naar Duitsland zijn vervoerd en daar zijn ver moord kan men de waarheid dient gezegd beslist niet Schreieder of Gis kes aanrekenen. Dat komt op rekening wijlen Rauter. Maar: in Augustus 1943 hadden de agenten in Haren het redelijk goed (zij noemden hun gevan genis zelf „het sanatorium") en zij leef den in de zekerheid, dat zij niet ter dood zouden worden gebracht. Maar Ubbink en Dourlein stellen hel landsbelang boven hun eigen veiligheid. Zij besluiten te ontvluchten, naar Enge land te gaan en daar te vertellen, da- de gehele geheime dienst gepenetreerd is en dat alle agenten in cellen zitten' Zij willen daar op een paar bqreaux slaan en duidelijk maken, tot welk eer. ontzettende mislukking het samenwer ken van de Nederlandse M.I.D. en de Engelse S.O.E. heeft geleid. Wekenlang praten zij in het diepste geheim over hun plan. Het moet tot ir. de puntjes worden voorbereid, want iedere fout is dodelijk. Als zij gesnapt worden bij de poging, of als zij op de vlucht worden gegrepen betekent dat maar één ding: het vuurpeloton Daar over verkeren zij niet in twijfel. D< dappere kerels besluiten niettemin to doorzetten. Hier zij het ons vergund een opmer king te plaatsen. Men heeft van méé: dan één zijde dn het verleden geprobeerd onze geheime agenten voor te stellen als een stelletje slappe kerels, die door hun knieën gingen en alleen maar me', zichzelf rekenden. Men heeft deze op merkingen zelfs wel gelanceerd om si nistere boeven te disculperen, althans hun verraad als minder zwart te schet sen tegen de achtergrond van een zo slappe houding der geheime agenten. Deze unfaire, 'smerige roddelpraat dient met klem en verontwaardiging te wi den afgewezen. Zelfs een man Schreieder heeft nadrukkelijk verklaai Alle agenten waren moedige mensen! E er Nederlanders zijn. die daaraan, allerlei ignobele bedoelingen, proberen te tornen is niets minder dan verraac' aan de nagedachtenis van zovele jong" kerels, die zich vrijwillig voor het mees gevaarlijke werk in dienst van het va derland gaven. De ridders met veel vrees en blaam, die zich aan deze graf schennis schuldig maken, dienen te wor den overgegeven aan de publieke ver achting. In de nacht van 29 op 30 Augustus brengen Ubbink en Dourlein hun ge waagde plan tot uitvoering. Het is een Zaterdagavond en dan is er weinig bewaking. Van beddegoed hebben ze ern lang, sterk koord gemaakt. Zyn niet vele eeuwen geleden óók spionnen aan een koord langs muren omlaag gelaten? Och, er verandert niet zo heel veel in de wereld Gespannen luisteren de mannen naar de geluiden op de gang. Daar komt de bewaker het eten brengen. Hij dreunt op zijn laarzen door de gang. komt nader, gaat verder en verdwijnt naar het andere deel van de boogvormige gang. Dat is het moment, waarop zij hebben gewacht: Dit zijn de minuten, die over leven er. dood gaan beslissen. Naakt wringen zü zich tussen de tralies door, die bovei- de celdeur zijn aangebracht. En dat valt niet mee, want de afstand tussen iedere tralie is nauwelijks vijfentwintig centi meter! Maar het lukt. Celgenoten wer pen hun een paar bundeltjes kieren ach terna en daar sluipen ze dan, twee naaktlopers, in de richting van het toi let. Ze komen er, zonder te zijn opgc- Weer naderen de dreunende laarzen Loopt de man bü de toiletten langzamer? houdt de kerel zijn pas in?, of verbeel den ze het zich maar? Mei bonzende harten staan ze daar en wachten. Ma het geluid gaat verder en sterft weg. Ergens slaat een deur. Dan is alles stil Razend-snel kleden Ubbink en Dour lein zich aan Dan bevestigen zij het koord van beddegoed stevig aan de tra lies. die hen nog van de vrije lucht daar buiten scheiden. Ze rukken en trekk> ja. het houdt. Ubbink wurmt zich tu de tralies, grijpt het koord en han i seconde later tien meter boven begane grond te bungelen. Roetsj! glijdt hij naar beneden en zó snel volgt Dour lein zijn makker, dat ze bijna boven o; elkaar terecht komen. Op hun sokker en ze. zo vlug het kan. naar de ge auchte prikkeldraadversperring Maar zt in Engeland goed opgeleid en me dat prikkeldraad hebben ze niet vee! ite. Doch: achter het prikkeldraad de brede gracht. Wat nood? Ze laten zich zacht in het water glijden en zwem- met rustige slagen naar de over kant. j! Tien minuten geleden waren ze nog gevangenen in een cel. Nu lopen ze zij het dan ook op sokken en mei drijfnatte kleren door Brabant. Ze lopen urenlang door de nacht. En ze worden geholpen! Het gulle volk van het goede Brabant laat deze mannen niet hun lot over, In Tilburg komen ze onder de hoede van een pater en d:<? heeft wel een relatie, die voor valse ;ren zorgt. Geroutineerde smokke laars doen de rest en helpen de mannen de grens. Door België worden ze verder „gesluisd" naar Zwitserland en daar komen ze in contact met Neder landse autoriteiten, van wie er (natuur lijk!) een aantal zich bezig houdt me- allerlei geheim werk. Maar als Ubbink en Dourlein zich ai hebben ingebeeld, dat zij grote verba- en opschudding zullen verwekken hun ontstellend relaas, dan hebben ze zich vergist. Want men weet in Zwit serland reeds dat het volkomen fout i* met de radioverbindingen. Op 23 Juni 1943 heeft men de leiding van de Neder landse geheime dienst in Londen reeds geseind, dat er in Nederland acht para chutisten gevangen zaten. Op 2 Augustus heeft men gemeld, dat het volledig tele grafisch verkeer aan de vijand bekenu is en dat het maandenlang seinen zonder verwisseling van de codesleutels volstrekt onverantwoordelijk moet wor den genoemd. Nee. men verbaast zich m Zwitserland met zo héél erg over de komst van Ubbink en Dourlein. die het pijnlijke relaas vertellen van hun ver schrikkelijke ervaringen. Men helpt de mannen via Spanje naar Engeland. En in Engeland worden ze prompt in de gevangenis gegooid. Er. daar zullen ze maandenlang blijven. Oir- dat Schreieder over het Englandspie. een listig telegram heeft geseind: da' Ubbink en Dourlein naar Engeland ke rnen als spionnen voor de Duitsers. Er in Londen gelooft men liever dat teie gram dan de telegrammen van de eigen mensen in Zwitserland en dan de na drukkelijke verklaringen van Ubbink er. Dourlein die vergeefs beweren dat zij goede Nederlanders zijn. Men gelooft hen niet. En eerst maan- 'T VOOR EN TEGEN l IJs betekent: baantje glijden, krachten meten, schaatsenrijden. Zij, die vaardigheid bezitten maken grote afstandsritten, blijven Hollands glorie trouw: dat is 't vóórdeel van de kou.' Vriezend weer komt d'oogst te stadti Wintervorst kent geen genade, doodt de schadelijke dieren die bü warmte welig tieren Vorst begunstigt d'akkerbouw, dat is 't vóórdeel van de kou! Koude neus en koude oren, koude handen, krachtverloren. vingers die niet kunnen schrijven, ledematen die verstijven; ogen rood en wangen blauw, dat is 't nadeel van de kou! Dichtgevroren waterbuizen, onvoldoend verwarmde huizen binnenvaart in moeilijkheden, wadden eiland afgesneden. Neen, of 't vóór- of nadeel zij, heus, die kou is niets voor mij! GRé KEMPEN—STERRENBURG de den later, als de omvang strofe ook tot de breinen in Engeland is doorgedrongen, worden de mannen vrijgelaten Zonder de socialistische Kiyoshko Yanome, een vier jaar oud zoontje van een Japanse tekenaar, ontpopt zich nu reeds als een kun stenaar. Moderne tekenaars staan ver stomd over de prestatie van Kiyoshko. Turkije rekent op 9de verdedigingsoorlog tegen Russische aggressie Er heerst volledige vrijheid, maar de communisten zijn verboden Istanbul. Januari 1950 Indien men, over de Galatabrug wandelend, vlak voor zich de Yenl Valide Moskee en de ontelbare paleizen en slanke minaretten, die er als een gordel juwelen om heeo gevlijd liggen, in het gouden zonlicht ziet baden, dan ontkomt men niet aan de bekoring die van deze sprookjesachtig-moole stad uitgaat. Waarheen men ook kijkt, overal ziet men tuinen met heerlijke, schaduwgevende ceder- en kastanjebomen. De meeste woonhuizen hebben een balcon met uitzicht op zee en gedurende de middaghitte, vertoeft men daar en staart van onder het zonnescherm naar de voorbij varende schepen. De stoombootdienst die, met de regel maat van een klok. de Bosporus be vaart, de schorre toon van de scheeps- fluiten der passerende schepen, de or delijke drukte, het doet alles sterk aan een westerse havenstad denken. Reeds acht maal gedurende de laatste driehonderd jaar voerde Turkije een verdedigingsoorlog tegen de Russische aggressie Men rekent er hier algemeen mee dat, misschien al spoedig een negen de gevoerd zal moeten worden. Iedereen, met wien ik in Istanbul deze kwestie bespreek, aanvaard zonder meei het principe „verzet tegen Rusland in dien nodig tot de allerlaatste man". De consequenties, een kostbaar uitge breid militair verdedigingsapparaat met de daarbij behorende, zéér hoge belastin gen, worden zonder morren aanvaard. Men weet het maar al te goed. de vei ligheid en de zelfstandigheid van he land zijn nog steeds in gevaar. Gedu rende vele eeuwen vormden de Turken een imperialistische grootmacht die, uit eindelijk, door verval eindigde. De imperialistische psychologie is nog overal merkbaar. In tegenstelling tot de Arabieren, die Zij gedurende honderden jaren onder drukten, zijn de Turken een volk zonder enig minderwaardigheidscomplex; want. behalve een korte periode na de eerste wereldoorlog, toen de geallieerden kib belden over het Turkse grondgebied, zijn zij zelf nooit overheerst. Kemal Ataturk herstelde met zijn volutie in 1923 snel het gewonde Turkse zelfrespect. In sociaal opzicht hebben de Turken altijd reeds zekere democratische tradi ties gehad. Zelfs onder het autocratische regime der Sultans was het mogelijk voor een man van de meest nederige afkomst tot de rang van Groot Vizier op te klimmen. - Onder de handwerks- en kooplieden „Wij richten de Koningswagen op voor een souverein en vrij Beieren" Wensen van de jeugd voor een nieuw staatsideaal (Van onze correspondent in Berlijn) München, Januari 1950. Niet alleen België houdt zich met de koningskwestie bezig, ook Beieren heeft met dit vraagstuk te kampen. Nauwelijks was aan het eind van het vorige Jaar de „Bayerischer Heimat- und Königsbund" door professor dr Anton Berr opgericht, of een tweede vereniging onder dezelfde naam werd in Neder-Beieren in het lev roepen. De oprichters waren de afgevaardigde voor de Beierse party bü de Bonds dag, Josef Yolkholz, en Anton Donhauser. Via baron Van Aretin vond deze vereni ging de weg naar kroonprins Rupprecht, Met de oprichting door professor Berr is het Beierse koningshuis het echter niet eens. De woordvoerder van het huis Wittelsbach, Baron van Redwitz, distan- cieerde zich van enkele personen uit de bond. Dit komt neer op een verwerping van de bond door kroonprins Rupprecht, voor wiens spreekbuis Redwitz doorgaat. Daaraan veranderde ook niets, toen de president van de bond gekozen werd en de plaats van de burgerlijke kanselier werd ingenomen door graaf de la Rosee chef van de expeditie van goederen aan het hoofdstation van München. Hij kreeg het praedicaat „Acceptabel"! De HUISELIJK CONFLICT OPGELOST Op haar kamer in het genoot en voelde zich do- onderwerp, dat beiden be- ouderlijk huis zat Marion, delijk vermoeid: aan het zig hield werd hierin en zij piekerde De eerste eind van haar krachten slechts oppervlakkig aan- jaren van haar huwelijk door de bijna dagelijkse geroerd. Het hinderde waren rustig geweest schermutselingen. De vol- haar deze toestand kon té rustig, misschien, dacht gende dag had hij haar toch niet voortduren? En zij bitter. Toen ten slotte naar het station gebracht, ten slotte was haar besluit de problemen op haar Vriendelijk en voorkomend genomen: zij zou terug kwamen aanstormen stond maar even vastbesloten als gaan. zij er vreemd tegenover, altijd. Toen de trein ver- Ze had niet geschreven, Haar echtgenoot niet. Die trok was even de gedach- en terwijl ze haar huis na was gewend aan moeilijk- te bij haar opgekomen er derde was zij zich bewust heden: in zijn werk, in zyn uit te springen zich niet van een vreemde spanning, omgang met zakenrelaties als een kind te laten weg- sterker dan ze voor mo- Hij loste ze op met toe- sturen. Maar zij besefte gelijk had gehouden. Zij gevendheid, vriendelijk het onhoudbare van de sloeg de laatste hoek om, bijna, doch steeds vast be- toestand: het zou goed zijn en bleef plotseling staan, raden. Ook toen die andere 'c worden verlost van de trillend, en met een bon- moeilijkheden waren gere- woordenwisselingen, van zend hart. Er stond een zen. Hij had haar bij de de verwijten. Wantrouwen verhuiswagen voor de hand genomen, en gezegd: jegens haar echtgenoot deur! „Zó gaat het niet langer, voelde zij niet; zelfs de zij begon plotseling te Marion. Je moet er een gedachte hieraan kwam rennen, de straat af, het tijdje uit. Ik heb je ouders niet bij haar op. Wat er huis binnen, en toen re- opgebeld, en hun de situa- ook op hem aan te merken gelrecht in de armen uan tie uitgelegd. Ze verwach- mocht zijn dat in peen haar echtgenoot, die ver ten je morgen". geval. baasd maar vrolijk zei: Zij had niet geprotes- Toch begon zij, naar mate Jk had je juist een tele- teerd. Ze uiist, dat zy niet de dagen verstreken, zich gram willen sturen. Onze bestand zou zijn tegen de onrustig te voelen. Hij had mede-bewoners gaan argumenten van haar echt- brieven gestuurd, maar het daag eindelijk weg". oprichter van de bond, professor Berr, werkt voor de sympathiserenden met het huis Wittelsbach. als een rode lap op een stier. Nadat hij een jaar lang lid van de Beierse partij was geweest, vertoonde hij separatistische tendensen. Volgens Berr maakt het geen verschil of de kroonpretendent het er mee is of niet. „Wij richten de koningswagen op voor een souverein en vrij Beieren" zegt hij. Na de souvereiniteit van Beie ren en het „afzweren van het Duitse tionalisme" komt men nader tot Europa. De monarchist Donhauser werpt hij vooi de voeten, dat hij niet denkt in wit blauw a la Wittelsbach, doch in zwart- wit-rood, a la Hohenzollern. Nieuw staatsideaal. Donhauser, een grote man mei vriendelijk jongensgezicht wyst daaren tegen op zijn federalistische zienswijze en tracht te profiteren van de ontevre denheid van de politieke partijen e wensen van de jeugd voor een nieuw staatsideaal ten gunste van het monar chistische streven. Hij meent te weten, dat men in brede kringen sceptisch staat tegenover de monarchie, doch is het e- vens eens met baron Erwin von Aretin voormalig bestuurslid van de door de militaire regering eerst toegestane, doch daarna in 1946 verboden „Bayrischen Heimat- und Königspartei", dat men het volk over de constitutionele monar chie dient voor te lichten. Om tot een koninkrijk Beieren te komen is het no dig dat een boven de partijen staande beweging een plebisciet onder de bevol king houdt. Tot nu toe heeft kroonprins Rupprecht niet officieel gereageerd op de tweede oprichting van de .Bayrischen Heimat- und Königsbunde". Von Aretin, die di recteur is van het dagblad „Münchener Allgemeine" en in zeer nauw contact staat met de kroonprins, acht het boven alle twijfel verheven, dat 't huis-Wittels- bach er niet afkerig van zal zijn. De bond van professor Berr zou dan over bodig zijn, want. zeggen de monarchisten uit Neder-Beieren: „Wat willen zij nog. de koning niet krijgen". bestond een systeem van samenwerking door middel van gilden. De Anatolische boer. indien ook be rooid, was nooit lijfeigene zoals b.v. de Slavische landbouwer. De aristocratie was niet erfelijk en de et op het vermogen zorgde er voor dat a overlijden het geld aan de gemeen schap verviel. Dat voerde tot vs, equivalent BÉM| staat. Gedurende Ataturk was er slechts een :n partij-regering. Toen Ismet Inonu echter in 1938 aan het bewind kwam hij zich voor de theoretische demo cratie in een practische om te zetten. De oorlog intervenieerde cn eerst in 1946 waren er verkiezingen die door de bijzondere staat van beleg en de daar mede samengaande perscensuur en ver- id van vergaderen niet vrij waren in ïze, westerse, zin van het woord. Sindsdien is veel veranderd. Er heerst i volledige vrijheid doch: de commu nistische partij is verboden. Niemand protesteert wanter zijn geen com munisten. Van politiek standpunt bekeken is de Volkspartij de invloedrijkste van de thans de macht zijnde politieke groepe ringen. De Democratische Partij functi oneert als sterk corrigerende, loyale oppositie. Deze zomer zijn er nieuwe, werkelijk vrije, verkiezingen Doch in een land ■van de helft der inwoners analpha- beten zijn is dat een moeilijke kwestie daaraan verandert de nieuwe kieswet, .e in de maak is, niets. De export van tabak en katoen neemt gestadig toe doch de vele en grote rijk dommen van mineralen worden nog lang niet voldoende uitgebuit. Op het platte land is de aanpassing in westerse methoden slechts halver wegen gevorderd. Op de slechte wegen moet onze moderne Amerikaanse bus geregeld uit wijken voor zwaarbeladen kamelen en rammelende ossewagens op massieve houten wielen. Alles bijeen genomen houdt een trip naar het platteland hier het midden tus sen een luxe reis en een avontuurlijke expeditie. De huizen in de dorpen be staan veelvuldig uit rotswoningen, doch de regering tracht ook hierin verbete ring te brengen. Door bemiddeling van een vriendelijke Amerikaanse arts kwam ik in verbinding met een hoofdofficier der Turkse lucht macht en ik woonde een nachtelijke dropping van parachutisten bij. Êen oefening waaruit bleek hoe geoefend en paraat Turkije is. Het materiaal is hy per modern en van Amerikaans makelij. De discipline en moraal der manschap pen uitstekend. Turkije is op alles voorbereid en kan, zonder angst, het gevaar dat uit Moskou dreigt, onder de ogen zien. De heer C. Bruynzeel te Voorburg 75 jaar De stichter van het Bruynzeel-concern. de heer C. Bruynzeel. wonende aan hei Oosteinde te Voorburg, is vandaag 75 jaar. De jubilaris is afkomsig van Tholen en richtte in 1897 te R'dam de stoomtimmerfabriek „De Arend" op. waar op de in die tijd door bijna iedereen veroordeelde moderne, ma chinale wijze deuren, kozij nen, betimme ringen en par ketvloeren werden ver vaard.gd. In 1920 verrees Zaandam Bruynzeel's deurenfabriek, cn later de vloerenfabriek en schaverij. Enige jaren voor de tweede wereldoorlog ging men over tot de fa bricage vrfn fineer, triplex en meubel plaat en van de bekende Bruynzeel-keu- kens. Door de stichting van de Donar deureniabriek in Hamburg, de fineer- en triplexfabrieken in Paramaribo, de zagerij op Borneo en verschillende on dernemingen in Zuid-Afrika groeide Bruynzeel uit tot een bedrijf met belan gen ver buiten de landsgrenzen. Behalve als grondlegger van het con cern verwierf de heer C. Bruynzeel oo< bekendheid op ander terrein. Zo ves tigde hij op 60-jarige leeftijd mei Kap. H. Nienhuis in zijn tweepersoons zweef vliegtuig een Nederlands hoogterecord. De jubilaris, die zich in een goede ge zondheid verheugt. is gedelegeerd com missaris van het concern, waarvan thans zijn zoons, de heren C. en W. Bruynzeel directeuren zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3