Jlieuwc geitectfe(üdurant TOT 15 MEI: ELKE DRIE DAGEN een troepenschip terug Wist l JANUARI 1930 BURL. woerd 103. Dir .Uactie: TeL 20408. Abon nementen. Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATlON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „fitoatüosücft Is gfjetrleoea tnyn bert In teyfjeospoet* Dertigste jaargang No 8029 Mooi schaatsweer en fraai schaatssucces Zie pag. 5 Negenduizend man per maand Afwijkingen van de regel: wie het eerst kwam, vertrekt ook het eerst DOOR HET CHARTEREN van buitenlandse schepen zal het mogelijk zijn tot 15 Mei niet minder dan ruim 9000 Nederlandse militairen per maand uit Indonesië terug te brengen. Dit is dus een veel groter aantal dan de afgelopen maanden het geval was. De demobilisatiezorgen In Nederland mogen geen beletsel zyn voor het tempo van de repatriëring. Dit zei minister Schokking gisteravond in een radiorede tijdens het programma van de Nederlandse Strijdkrachten. Niet alleen wij hebben onze zorgen over de repatriëring, Indonesië heeft ze ook. De troepen moeten voor het in schepen worden doorgelicht, gevacci neerd en administratief afgewerkt en *e hebben Europese kleding nodig We ver trouwen, aldus de minister, dat men ook deze moeilijkheden te boven zal komer. Nn het om zo velen gaat zal het niet meer in alle gevallen mogelijk blijken, de repatriëring te doen geschieden in volgorde van de aankomst in Indonesië Er worden onderdelen gesplitst. Als alge mene richtlijn zal men echter vasthou den aan de regel, dat wie het eerst kwam, ook het eerst vertrekt. Onvoorziene omstandigheden als chineschade e.d. voorbehouden zullen inderdaad alle troepen van de 7 Decem- ber-divisie en wat daar toe gerekend wordt voor het eind van deze maand uit Indonesië zijn vertrokken. Bij snelle repatriëring heeft de regering grote financiële belangen. Belangrijker is echter, dat de jongens, die hun taak als geëindigd beschouwen, meer dan ooit naar terugkeer verlangen. Dit is van betekenis voor het moreel van df troepen, hun aan te vangen studie en d« herinsohakeling in 'het burgerlijk arbeids proces. Op 1 Januari waren nog 69.500 mar van de Kon. Landmacht in Indonesië. Van de zeemacht zullen nog J400 jongees uit de omgeving van Soerabaja worden gerepatrieerd. Zij profiteren er van, da' ze nog net mee kunnen met enkele sche pen. die Soerabaja aandoen. Niet alle schepen varen tegelijk. Dat zouden we hier niet aan de kade kun nen verwerken. Maar er zal toch wel telkens met een tussenpoos van onge veer drie dagen, en misschien ook wel eens twee keer op een dag. een troe penschip aan onze kaden meren Op het ogenblik zie ik in het schema geen en kele zwakke factor, zo zei minister Schokking. Wat mij betreff de bloe misten kunnen aan het weav: om wat extra bloemen te kweken en de deuren [n fejf Een autobus-onderneming in Londen maakt met een miniatuur-touringcar reclame. Het kleine wagentje steekt wel erg af tegen de grote autobus op de achtergrond. LAGERE SALARISSEN IN INDONESIË Het kabinet van de Republik Indone sia Serikat heeft besloten, dat alle amb tenaren in Indonesië, dus ook die der deelstaten, gesalarieerd zullen worden op basis van de salarissen der republiek met toeslag van 50 procent. (Gelijk men weet is de positie der wederlandse amb tenaren gedurende twee jaren gegaran deerd. Het is daarom goed, verdere, vol ledige berichten af te wachten). SUKARNO GAST TE NEW DELHI. Sukarno was te Nieuw Delhi gast aan een door Pandit Nehru aangeboden maal tijd. Donderdag woont hij de plechtig heden voor de republiek India bij. Vrij dag bezoekt hij de plaats waar Gandh verbrand is en Zaterdag de Taj Mahal. Premier van Pasundan gearresteerd De premier van Pasundan Tjokroa- minoto. die tijdens de aanvai van kapi- rin Westerling te Djakarta (Batavh) vertoefde, is uoor de RepubliK Indonesia Serika; gearresteerd. Tjokroaminoto, -e publikeins oud-minister, die onlang; plotseling premier van Pasundan was «eworden, is vooraanstaand lid van de Parta Sarekat Islam, die veel sympa thie koestert voor de Dar til Islam, tn wordt er van verdacht relaties te heb ben gehad met kapitein Westerling. Woelingen op Ambon en te Balikpapan He! ministerie van Voorlichting van Oost-Indonesië verklaart, dat er op Am bon bij ongciegeldheden tussen mau- sohappen van het KNIL en de bevolking 2 personen het leven verloren 4 zwarv gewond en 15 licht gewond zijn. De troepen van het KNIL zijn geconsig neerd en de toestand is thans rustig. Het b!ad „Pedomer." te Makadar herhaalt ht' bericht van ernstige ongeregeldheden te Balikpapan tussen Timorezen tezamen met Florinezen en lieden van Bandt- ne.ra. Hierbij vielen 8 doden. 12 zwaai •n 55 licht gewonden. Het KNIL ontvirg •en verzoek cm te helpen bij de hand having van de orde. Uit Balikpapan kwa men onlangs 1090 Timorese évacué's te Makassar. Zorg, dat u wat sparre- groen hebt, zorg voor een goede thuis komst. Ik hoop over niet te lange tijd mededelingen te kunnen doen over de maanden na 15 Mei. Wat ik nu gezegd heb, geldt' alleen tot die datum, aldtis be sloot de bewindsman. TROEPEN VAN DE CAMERONLA OM HALF ELF NAAR HUIS. De ontscheping van de troepen op de Gameronia begint morgenochtend om half elf te Amsterdam. WEER GROETENUITZENDING NAAR INDONESIË. De Wereldomroep te Hilversum zal op nieuw een aantal kinderen beneden 21 jaar in de gelegenheid stellen een radio- groet aan hun ouders in Indonesië te brengen. Aanmeldingen moeten vóór 1 Maart 1950 in het bezit zijn van Radio Neder land Wereldomroep. Postbus 137, Hil- Melkrijder zette overval in scene Takelde zich zelf zo toé, dat hy naax het Ziekenhuis moest De chauffeur van een melkauto, A. v. d. S. uit Kuik (L.), die tien dagen geleden beweerde bij een overval van f2600 zijn beroofd, heeft thans medegedeeld, dat hij de overval zelf in scène heeft gezet met medeplichtigheid van de 40-j H. L. E. uit Kuik, bij wie een groot deel van het bedrag is teruggevonden. Toen een hulpchauffeur naar een afge legen boerderij was, heeft v. d. S, zich dusdanige verwondingen toegebracht, dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. Zowel de chauffeur als zijn handlanger bevinden zich thans ia arrest. Mr Gieben plaatsvervangend hoge commissaris Colgens een bericht van bevoegde zijde wordt mr A. H. C. Gieben benoemd tot plaatsvervangend hoge commissaris Nederland in Indonesië. Onder hem zul len ressorteren algemene, juridische, cult turele en militaire aangelegenheden.- Dr J. G. de Beus wordt tweede plaatsver vangende hoge commissaris en onder hem zullen ressorteren diplomatieke en politieke zaken en voorlichting, drs A. B. Speekenbrink krijgt economische en fi nanciële aangelegenheden. NOORDERLICHT ZICHTBAAR AAN NEDERLANDSE KUST Dinsdagavond was het Noorderlicht aan de Nederlandse kust zichtbaar. Het verschijnsel was om plm. half negen hei duidelijkst waarneembaar. ROND DE AFFAIRE-WESTERLING Nederlands optreden redde T. N. I. uit de nood Desniettemin krijgt generaal Engles de schuld HET FEIT, dat Bandoeng Maandagmiddag 5 uur door de troepen van kapitein Westerling ontruimd werd, is alleen een gevolg van de persoonlijke be- enis van de Nederlandse commandant aldaar, aldus het Nederlandse ministerie Uniezaken. Na de bezetting van het Zuidelijk deel door kapitein Westerling heeft de Nederlandse comméndant contact gezocht met de plaatselijke aanvoerder Westerlings troepen, een oud-inspecteur van politie te Bandoeng, mét de vice- premier van Pasundan en met de chef-staf van de Siliwangi-divisie, die zich op het stafkwartier van de Nederlandse troepencommandant bevond. Dit contact heeft tenslotte tot de ont ruiming geleid. Daarna meldden zich vrijwel allen, die de vorige nacht hun troep verlaten hadden, weer bij hun ccmmandanten. Zij behoorden tot het de tachement speciale troepen en de fede- recruten uit het dej?ot Padalarang. Deze mannen zijn op bevel van generaal Van Langen geconcentreerd en ontwa pend. Zij werden voorts Dinsdag per vliegtuig naar Djakarta (Batavia) voerd en daar in verzekerde bewaring gesteld. Tevens hebben de Nederlanders de Re publik Indonesia Serikat technische bij and verleend door transport en verbin dingen actie had tevens ten doel, aldus nog steeds de verklaring van het ministerie im Djakarta (Batavia), Buitenzorg, Tji- mdjoer en Garoet te bezetten. Ingevolge de bepalingen der overeen komsten van de Ronde Tafel-conferen- ontihielden zich de Nederlanders van ingrijpen, toen de troepen van kapitein Westerling de stad binnenrukten. Communiqué van de R.l.S. Het communiqué van de R.l.S. daaren- egen is een lange aanklacht tegen de Nederlanders. Het beweert, dat op T-"uari bij de Siliwangi-divisie bericht d ontvangen van de opmars van' ge wapende afdelingen onder de vroegere politieambtenaren Bolle van Beelden Vermeulen twaarmee tevens het verhaal, dat de gehele TNI Bandoeng voor de aanval van kapitein Westerling verlaten wel in een zeer bijzonder licht komt te staan). Deze troep stond voor een groot deel uit politie en soldaten var, Nederlandse stoottroepen. Het com muniqué meldt voorts, dat de Neder landse chef-staf hiervan benoht ontving dat men ihem verzocht, de Nederland- troepen te consigneren. Zondagavond 9 uur 30 was de weg TjimahiBandoeng afgesneden. Maan dagochtend 4 uur 30 begonnen de ge vechten te Tjimahi en langs de weg Tjimahi—Bandoeng, tegen 800 man van Westerling, aldus nog steeds het com muniqué. Zij waren modern uitgerust en 300 hunner waren herkenbaar als man- i/an het Nederlandse leger. Terzelf der tijd ontving de Nederlandse divisie te Bandoeng bericht, dat gewapende troepen, ten dele bestaande uit mannen van het Nederlandse leger, naar Ban doeng trokken en dat twee pelotons vrachtauto's zich naar Djakarta (Batavia) begaven. Om 8 uur waren er besprekingen tussen de chef-staf van de Siliwangi-divisie en de Nederlandse divisiecommandant te Bandoeng in tegenwoordigheid van 3 militaire waar nemers der Unci Van Nederlandse zijde verklaarde men toen, dat men niet in staat was, maatregelen te nemen tegen Nederlandse muiters. De T.N.I. te Ban doeng „had er nooit op gerekend" dat een groot aantal manschappen van hel Nederlandse leger, gezamenlijk zou op treden met ongeregelde troepen. Hier door was de T NI. ten zeerste verrast De toestand werd uiterst verward, door dat deze elementen en de Nederlandse troepen, die niet aan de aanval mee deden, niet van elkaar te onderscheiden waren Deze gewapende troepen, waar onder mannen van het Nederlandse leger, trokken ongehinderd voorbij de Nederlandse posten. Om 11 uur werd de toestand stabiel (de T.N.I. had zich benoorden de spoor lijn teruggetrokken). Om 12 uur deed generaal Engles een voorstel, afkomstig van de troepen van kapitein Westerling, om besprekingen te voeren, wa-t echter door de T N.I werd afgewezen. Toen om 3 uur 30 generaal Van Langen kwam. werd- over gecoördineerd optreden niet gesproken - Van--de T.N.L zijn 60 man gesneuveld. onder wie 3 hoofdofficieren- Aldus nog steeds het communiqué, hetwelk verder nog beweert, dat de ver warde toestand een erfenis is van de Nederlands-Indische regering. Ass. Press merkt naar aanleiding van dit verhaal op, dat het er niet in slaagt, een verklaring te geven van het feit, dat de 600 man van Westerling na 10 minuten vechten het hoofdkwartier van de Sili- wangidivisie in bezit namen. In Bandoeng was het gistermorgen rustig, maar de stad droeg de sporen van de gevechten. De straten zijn stil en de mensen zijn verbijsterd. Kolón&l Simatupan-g zeide nog, niet te weten of Westerling andere plaatsen zou aanvallen Hij voegde er aan toe: „Vraag het'de Nederlanders". In Indonesische hoge militaire kringen te. Djakarta (Batavia) voorspelt men dat de stad zal worden aangevallen, evenals Buiten-zorg. Er zijn overigens geen aanwijzingen van een groot offensief van de Dar ul Islam ter ondersteuning van .kapitein Westerling. Hatta gelast Westerlings arrestatie Wapendepot te Djakarta gevonden Thans heeft Hatta dan eindelijk de ar restatie gelast van kapitein Westerling, hetgeen er duidelijk op wijst hoe zeer Hatta's positie versterkt is door het in grijpen van de Nederlanders. Dat men zich nu veiliger voelt, blijkt ook uit het feit, dat kolonel Nasution, die Sukarno naar New-Delhi vergezelde, teruggeroe pen is en uit de reeds vermelde beschul digingen aan het adres van Nederland. Hatta zeide, dat Westerling meer is dan een rebel, hij is een vijand. In Batavia is eén wapendepot ontdekt, bij welke gelegenheid twee personen het leven verloren en één werd gewond. een bótsing met de T.N.I. bij Tjian- djoer zou de gewezen inspecteur van po- tie v. d. Meulen, gewond zijn. Behalve de bekende journalist Ritman zijn nog een tiental personen te Djakarta (Batavia) gearresteerd, onder wie ver schillende Chinezen. Op het Amerikaanse ministerie -van Buitenlandse Zaken te Washington heeft het optreden van kapitein Westeriing grote opschudding veroorzaakt. ZU1DZEE-EILANDERS Opnieuw duikt het verhaal op vdn de Duitse onderzeebootbemanning, die thans reeds bijna vier jaar een on bekommerd bestaan zou leiden op één van dé koraal-eilanden in de Stille Zuidzee. Op het bureau van de Neu- renberger „Wochenende" verscheen dagboek, dat verzonden was in een man met een manuscript van brief, die te Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, gepost was man wilde verder niets vertellen. Maar het dagboek sprak voor zichzelf. Twee dagen voor de Duitse capitu latie verliet de duikboot een niet na der genoemde haven. Na twee dagen varen deelde de commandant aan di bemanning mee, dat hij zich niet aar de geallieerden wilde overgeven. Be sloten werd koers te zetten naar eer eiland in de Stille Oceaan, dat vei buiten de normale scheepvaartroute is gelegen. Het eiland, waarop de keus viel, is rotsachtig, door koraalriffen omgeven en begroeid met dichte bos sen, struikgewas en lang gras. Twee grote riffen beletten de onderzeeër het eiland te naderen, maar er w nog twee torpedo's aan boord. Er werd een halve mijl achteruit geva ren en de projectielen werden gelan ceerd. Nu was de kust vrij. Een klein dorpje ,\New Kief' werd gesticht. De Duitsers begonnen handel te drijven met de bewoners vatt' een naburig eiland, om aan tabak te komen. De U-boot wordt in prima conditie ge houden. Om beurten houdt me; wacht. De uitkijkkrrjgt een extr gar et. Eén.der matrozen ontdekte, hoe hij palmwijn kom maken. Op eiland beoefenen de vluchtelingen de jacht, visvangst, het boerenbedrijf en, doen dienst als schaapherder. In het voorjaar van 1948 kwamen inboorlin gen mei tien boten naar het eiland en vestigden zich daareveneens. De meeste van de bemanningsleden zijn nu getrouwd met de toen meege brachte vrouwen en sommigen heb ben reeds kinderen. Friesland bouwt bonderden goedkope huizen In navolging van Bussum gaat Fries land enige honderden^goedkope wonin gen bouwen. Dit gebéurt op initiatief de prov. dienst voor wedéropbouw volkshuisvesting.Leeuwarden krijgt a 200 van dezi -goedkope huizen, Dokkum 54 en Bölsward 70 a 80. Ook zullen er waarschijifiijk verrijzen in Smallingerland en Oost- en Weststelling werf. De gemeenten fmoeten hun mede werking verlenen door lage financie- ringsvoorwaarden, b.v. een rente van 3V< pet. Voorlopig mogen niet meer dan van deze woningen worden gebouwd, heeft de prov. dienst bepaald. In Leeuwarden zal, inclusief de huurverho ging, volstaan kunnen worden met .huurprijs van f tot f 8.60. De huizen krijgen een woonkamer van 3.75 bij 5 drie slaap- A'dammers verkochten gestolen goed aan vrouw van Lin Verdacht van een hele serie diefstal len in de omgeving van Enschede en Al melo zijn twee Amsterdammers, de 40-j. loswerkman J. H. ter H. en de 30-j. D. U.W.-arbeider C. E., gearresteerd. Bij beiden werden gestolen goederen achter haald. Ook bij de vrouw van de Chinees Hsien Shang Lin, die gisteren wegens bedreiging van ds Bik tot f 300 boete wérd veroordeeld, is een in Almelo gestolen mantel gevonden. Op het straf register van verdachte Ter H. staan reeds 12 diefstallen, waaronder enige in kerken, en zes inbraken. Vorst legt scheepvaart op IJsselmeer stil Op sommige plaatsen vroor het van nacht tien graden In de beste stemming^ scheren overal n het land de schaatsenrijders over de gladde vlakten. Een andere kant van de vorst'is echter, dat op hét IJsselmeer de hele scheepvaart is stil gelegd. Een zandzuiger van een baggérmaatscHappij. te Amsterdam, die in het buiten-U ligt, tracht men binnen, te halen. De lucht strijdkrachten zullen- morgen een ver binding tot stand brengen met Ameland, dat zoals we meldden geïsoleerd is. Te middernacht daalde, het kwik in Gilze Rijen tot =8 ;graden .Cej^ius, Dee- léh eveneens -8, Twente,- Eindhoven, De Bilt, Beek etr Groningen -7, Leeuwarden Vlissingen -6 en Den Helder -4. Later de nacht vroor het hier en daar zelfs tien graden. Het onbetrouwbare ys kostte gisteren te Haarlem het leven aan de 11-j. scho lier P. Kiekens. Een 50-j. heer, die de jongen wilde redden, sprong op het tjs zakte er zelf door. HjJ wist de dren keling toeh te grijpen, maar werd door de kou bevangen en moest loslaten. Het ran de jongen is later door de politie opgehaald. Delftclijk bij Duits Waddeneiland op een mijn gelopen Zwaar beschadigd scliip met één gewonde naar Bremerhaven gesleept Het ruim 10.600 ton metende stoomschip Delftdyk van de HollandAmerika Lijn is gisteravond by het lichtschip P 11, on geveer 30 mül ten Noorden van Norder- ney op een myn gelopen. Er werd zware schade aangericht en één van de 50 op varenden is licht gewond. De sleeepboten Danzig en Atlas hebben de Delftdijk op sleeptouw genomen naar Bremerhav zy om 18 uur G.M.T. werden vi wacht. Ondanks een groot gat en schade a de machinekamer bleef het schip drijven. Er bestond geen onmiddellijk gevaar. De radio-installatie raakte defeot, ma-ar worden gerepareerd. Inlossen gaf het Geen vliegramp in de Perzische Golf? Men denkt aan een misplaatste grap Over het gisteren in de Perzische Golf neergestorte vliegtuig kwamen tegen strijdige berichten binnen. Het Turkse persbureau .Anatolia" wist te melden, dat het een Brits toestel was, dat uit Beiroet opsteeg. Het zou op ongevei km uit de kust van de provincië Anatoliè ;e zijn gestort Twee vliegtuigen zochten, nadat de kuststations de nood- •n hadden opgevangen, de zee af echter zonder iets te vinden. Een militair vliegtuig 'daarentegen deelde mede reddingboot met 6 personen te hebben waargenomen- Reuter bericht, volgens een uit Londen ontvangen mededeling dat het opge geven registratienummer „G.AIOZ" bestaat. Men gelooft derhalve te Ni i (Cyprus) met een misplaatste grap te doen te hebben. Koning Gustaaf wandelt weer Koning Gustaaf van Zweden heeft in :en officiële proclamatie verklaard, dat hij zijn werkzaamheden als hoofd van de staat heeft hervat. De 93-jarige Koning de I Tijdbommen in transfor mators te Hanoj Sabotage gericht tegen Bao Dai? Een .ernstig geval van sabotage, ge pleegd. door agenten van de commi tische Vietminh, heeft zich voorgedaan te Hanoi in Indo-China- Hanoi werd electrische stroom verstoken, doordat 6 van de 60 transformators uitvielen. Hi waren tijdbommen aangebracht, die vrijwel tegelijkertijd ontploften. Het Franse persbureau A.F.P. wijst erop, dat morgen Keizer Bao Dai en de Ameri kaanse ambassadeur, Philip Jessup, te Hanoi worden verwacht. Waarnemers brengen de sabotage hiermede in band. DAT nud-minister Sassen Vrijdag in Oudenbosch voor het district Zevenber- van de al-g. R.K. Ambtenarenbona spreekt over „Het verre Oosten en de vVesterse. beschaving". DAT de kanselarij van. de ambassade van India te Den Haag morgen en Vrij dag i.v.m. de viering van de onafhanke lijkheid is gesloten. DAT de Rijkslandbouwconsulent ir J I. C. Butler van het vlas-instituut Maan dagavond van 7.45 tot 7.55 uur voor de radio spreekt over de teelt van olievlas DAT ir J. J. Slot, leraar aan de M.T.S te Rotterdam, behoudens goedkeuring "in de minister is benoemd tot directeu- in de M.T.S. te Verilo. DAT de openbare leeszaal en boekerij te Nijmegen in een oude villa aan de Nassausingel is heropend en aan deze in stelling de „boekenwurm", een tentoon? stelling op een auto, is verbonden. DAT de Prov Staten van Noord-Bra bant het Prov. Genootschap voor K n W. een subsidie van f 10000"hebben erleend voor de samenstelling van een ooek over de ontwikkeling der provin- tot 1950. DAT voor het bouwen van 108 huizen van de woningbouwvereniging „Ons Huis" te Enschede hoogste inschrijver was H. C. Geerdink te Usselo met f 1.029.000 en laagste de fa. Nijhuis te Rijssen met f875.000- DAT de Prov. Staten van Friesland aan de Friese Chr. Boeren- en Tuin- dersbond een subsidie van maximaal f 100.000 verleenden voor de bouw van een Chr. Landbouwschool te Dokkum. DAT in de directie van Groenhoeden- veém N V. te Amsterdam zijn benoemd de heren A. H. v. d. Heyden en N. Dam- DAT in Augustus te Venray een Noord-Limburgse missietentoonstelling wordt gehouden. DAT aan de Pinksterbijeenkqmst vaïi de Ned. Natuurhistorische Ver. te Arn hem een excursie naar „Berg en Dal" en het gecorrigeerde gebied bij Nijmegen is verbonden. DAT 83 jaar oud in Den Haag over leed de kapitein-titulair b.d. H U Schleurholtz Boerma. ridder MW.O. 4e kl DAT ir P. H. Goedhart, op 66-j leeftyd in Den Haag is overleden en de begrafe nis morgenochtend 11 uur op Oud Eik en Duinen plaats heeft. DAT het filiaal van het K.N.M.I. te Rotterdam is verhuisd van het poortge bouw aan de Stieltjesstraat naar ee nieuw pand op de hoek Rivierstraat- Westerkade. DAT Nederlands veelzijdigste orchi- deeënnterrein, in het Gerendal onder Valkenburg, is aangekocht door de Stich ting „Het Limburgse landschap". DAT dr ir Ph. J. Idenburg, directeur van het C.B.S., Maandagavond in instituut voor perswetenschap te A'dam spreekt over „Wegen en grenzen var opinie-onderzoek" DAT de heer C. Blankestijn als houder van Leersum heeft bedankt, daar hij deze functie niet te cmobineren acht met zijn functie van assistent vat Rijkslandtoouwvoorliehtingsdienst. DAT de Engelse korvetten Bices'.e Cowdray gisteren voor een tweedaags onofficieel bezoek Den Helder zyn bin nengelopen. DAT een reconstructieplan lopende over drie maal vyf jaar, voor de Noord- Brabantse wegen gereed is en de kosten op f 15 millioen per 5 jaar worden g°- DAT de stafmuziek van I R.I. morgen zyn 75-jarig. bestaan viert met een mars, een receptie en een concert in Assen. schip seinen met de fluit. Twee schepen bleven in de buurt. De Danzig arriveerde vanmorgen om kwart over vijf Nederlandse tijd bij de Delftdijk. Schaatsenrijden is geen vermakelijkheid Aan de weg van Zelhem naar Doetin- chem, is enkele jaren geleden door de eigenaar J. W. Dierssen een stuk weiland tot een ijsbaan gemaakt. Hij moest ove: de jaren 1945 tot en met 1949 f720 ver makelijkheidsbelasting aan de gemeenti -betalen. De raad van Zelhem heeft nu echter besloten de ondernemer het betaalde be lastingbedrag te restitueren, want er is een arrest van de Hoge Raad. volgens hetwelk het schaatsenrijden als een bij uitstek nationale sport wordt beschouwd, waarvan de beoefening op zichzelf door het spraakgebruik- geenszins als verma kelijkheid wordt aangeduid. BUITENLANDERS IN AMERIKAANS LEGER? Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden overweegt de goedkeuring var een wetsontwerp, krachtens welk 10 000 jonge buitenlanders voor de tijd v jaar dienst zouden kunnen nemen ir Amerikaanse leger. Indien zij hun dienst goed- verrichten, zouden zij aan het einde van deze periode in de gelegenheid zijn het Amerikaans staatsburgerschap te vragen. H.M. da Koningin met haar vrien dinnen in de reünisten-optacht, die hedenmorgen onder grota belang stelling van de zijde der burgerij door onze stad trok. Foto N. V. <L Horst V Prins Bernhards reis Bezoek aan Argentinië gaat niet door Dakota is weer startklaar Het voorgenomen bezoek van Print Bernhard aan .Argentinië is uitgesteld, daar Z. K. H. tengevolge van zyn-over laden programma slechts 24 uur tyd zou hebben om in dat land te blijven. Dit deelde het Ned. gezantschap ia Buenos Aires volgens A. P. mede. Zoali men weet heeft de Prins het voornemen het volgend jaar een reis van enig# dagen door Argentinië te maken. Gisteren heeft Z. K. H. zijn tweede ba- zoek gebracht aan Aruba, eveneens mat de DC 4 Paramaribo. De Prins maakte in gezelschap van da gouverneur een rit over het eiland, waarbij hij de scholen van Noord. Santa Cruz, Savaneta en Sint-Nicolaas bezocht en aan de kinderen, een halve dag extra vrij gaf. Toen de Prinselijke stoet Sint Nicolaas binnentrok luidden de klokken. Het bedrijf van de Lago, een dochter onderneming van Standard Oil, werd vei*» volgens bezichtigd. Leden van de Aruba Flying Club gaven boven de zee. waaraan het clubgebouw gelegen is. een demonstratie. Terug op Hato zocht de Prins zijn Da kota op. die inmiddels weer gerepareerd is. De eilanden boven de wind zal d# Prins in zijn eigen toestel bezoeken. Eind Januari zal -de „Sommelsdük,, te Priok aankomen met de eerste 2500 ton Marshall-rijst. Onbewolkt verkiezingsmanifest Churchill, leider der Conservatieven, wijst Britten en Europa de weg Pleidooi voor krachtiger banden met Frankrijk en het Cemenebest de,: E REDE VAN CHLTRCHILL betreffende de oogmerken der Britse Conseiw atteve party hebben vvy reeds uitvoerig vermeld. Thans is er echter nog die zyde een politiek verkiezingsmanifest verschenen, hetwelk tot titel heeft) „Dit is de weg". Het beslaat 22 bladzijden en is nog weer voorzien van een voor- oord van Winston Churchill. Het document werd nog enigszins gewyzigd naar de persoonlijke visie van de leider der Conservatieven, maar overigens zyn de lornaamste punten hetzelfde gebleven. Opnieuw wordt een scherpe aanval ge daan op het financieel beleid der La- bour-regering, terwijl de weg wordt aan- gegevciii hoe allen lonende arbeid te schaffen en 't herstel van 't pond sterling wordt bepleit Het distributie-stelsel dient te worden afgeschaft zodra elk Brits gezin in staat is, zich de sbehoeften aan te schaffen. De politiek van aankopen op grote, rohaal door de staat zal worden veria behoudens ter nakoming van reeds' door Labour aangegane verplichtingen. Veel aandacht wordt besteed aan de stopzetting der nationalisatie, het hui- zen-, voedsel, en belastingprobleem. De bepalingen inzake de particuliere hui zenbouw, die remmend werken, moetei worden opgegeven. Voorts verlaging vai de inkomstenbelasting, wellke thans 45 bedraagt tot 33 procen. Ook de verkiezingshemel der Conser- \atieven ziet wel zeer onbewolkt er blauw, identiek met die der Labour-par- tij. De grote kwestie is. waar de baten vandaan te halen, om de beloften te kun nen verwezenlijken. In dit verband wyst Churchill er op. dat Engeland thar.s jaarlijks een bedrag van 750 millioen pond voor defensie uitgeeft, welk bedrag 'Pverstandige" wijze mfet worden ermlnderd. Eveneens bepleit hij een conferentie 'an financiële deskundigen van het Bnt- e Gemenebest, teneinde meer efficient de hulpbronnen te gebruiken, waardoor het dollar-tekort zou kunnen wor den opgeheven. Zeer zeker komt naast Spaak vooral aan Churchill de eer toe. pionier te zijn van de Europese een heids-gedachte. In het verkiezingsmani fest wijst Churchill dan ook op nog nau- r samenwerking met de Fransen en andere bevriende, regeringen. De toelating van Duitsland tot 69 Raad van Europa zal door een Britse Conservatieve regering worden gesteund, mits Duitsland vrijwillig de opvattingen der Westerse democratie betreffende de „rechten van de mens" onderschrijft. WEERBERICHT Matige tot strenge vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk meer bewolking, maar overwe gend droog weer. Aanvanke lijk zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Van morgenochtend matige tot 1 morgen overdag matige tot lichte vorst. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 26 Jan. Zon op 8.30. onder 17.15; Maan op 11.11, onder 143 (E.KJ 2 Februari V.M. (Advertentie) ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens „HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1