Jlieuun» £ditsrl)c WTouranl MINISTER VAN MAARSEVEEN DREIGT KAPITEIN WESTERLING DEKENS De R.I.S. beschuldigt Nederland thans officieel Verklaring van de sultan van Djokja Wist U DINSDAG 24 JANUARI 1950 BUREAUX: flogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen; Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal, f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8028 OIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaUmstlct» Is galenen myn bert la tegljcnspoet" RICHTING: MONTE CARLO De journalist Ritman door Indonesiërs gearresteerd .50 x 200 24,85 180 x 220 32,30 190 x 250 43.50 VOETZAKKEN 13.50 PLAIDS f 27,50 Profiteert van de prijzen van vóór de devaluatie. Aangesloten bij het Financieringsinstituut' HASSELMAN 4. PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT 21-12 TELEFOON 26662 .LEIDEI" Nieuwe scheuring in de E. V. C. De scheuring in de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden (aangesloten by de E.V.C.), welke al enige weken lang werd ver wacht, heeft zich thans voltrokken. Za terdag verlieten reeds enkele bestuurs leden de bond en gisteren heeft een aan tal leden in IJmuiden een nieuw bestuur gevormd Men kon zich niet langer ver enigen me', de E.VC.-politiek ten oo- zichte van de treilercrisis- In een motie werd het verwijt aan de E.V.C. gedaan, dat zij de A.N.B.Z. wil gebruiken voor communistische doeleinden. Deserteurs naar Djakarta gebracht Een woordvoerder van het Neder landse leger verklaarde volgens Reuter, dat 270 deserteurs, van wie er 127 tot de Nederlandse troepen behoorden, en de overigen tot de strijdkrachten van Pasundan onder Nederlands bevel, heden per vliegtuig naar Djakarta (Batavia) zijn gebracht. De Nederlandse troepen beheersten na de terugtocht van de strijdkrachten van de Ratu Adil en de eenkomst van Indonesische versterkin gen per vliegtuig tot hedenochtend Bandoeng. Men meent, dat kapitein Wes terling en zijn volgelingen zich in de bergen hebben teruggetrokken. De woordvoerder zeide nog. dat ongeveer 50 MINISTER VAN MAARSEVEEN heeft verklaard, dat hü het optreden van kapitein Westerling scherp afkeurt. Volgens de mening van de minister beseffen de betrokken personen niet, welke grote nadelen er door hun optreden dreigen. „Op het ogenblik is het", zeide de minister, „voor hen niet te laat om een wending ten goede te maken, maar als zjj nalaten dat te doen, dan zal het teer snel te laat zyn, omdat dan van Nederlandse zijde de strengste maatregelen zün te verwachten." De minister wees er ook op, dat hü over deze zaak alleen een mening had voorzover Nederlanders en personen, die onder Nederlands bevel hebben gestaan, daarbij betrokken zün. Indonesische autoriteiten melden voorts, dat Hirsahfeld kapitein Wester ling met een gezamenlijk optreden van Nederlandse troepen en de TJï.1. ge dreigd heeft en Hatta heeft verklaard, dat hij met de. Nederlanders een over eenkomst 'had gesloten betreffende sa menwerking te Bandoeng. Bandoeng ontruimd- Van Nederlandse militaire zijde vertelt men, dat de afdelingen van het leger van de Ratu Adil gistermiddag 4 uur ordelijk de stad in Westelijke richting verlieten. Volgens een bericht van de Indonesische basiscommandant Sentot Iskandardinata was de stad om 6 uur weer rustig en onder militair bestuur, zodat er geen gevaar was voor een massamoord. Het Franse persbureau A.F.P. beweert, dat Westerlings troepen werden aange voerd door de gewezen commissaris van politie Bolle van Beelden en de gewezen inspecteur van politie Van der Meulen, die met vijf man naar kapitein Wester ling zou zjjn overgelopen. John Coast, die thans weer opduikt als ad/viseur van buitenlandse zaken der RIS vertelde, dat Zondagavond de Indo nesische troepen Bandoeng verlaten had den voor een zuivering tegen de-Dar ui Beschuldigingen. De Indonesische regering uit de be schuldiging, dat 300 Nederlandse deser teurs aan het optreden deelnemen. Zij zou vroeger reeds de Nederlanders heb ben gewaarschuwd tegen desertieplan- nen, maar deze achtten die uitgesloten. Hierop werden de afdelingen van de TNI nabij Bandoeng naar elders gezonden- Deze beschuldigingen werden in scher per vormen herhaald door kolonel Sima- Ciupang, die beweerde, dat de gebeurte nissen te Bandoeng niets anders waren een uitgebreide muiterü onder de Nederlandse troepen, waartegen hü ge neraal Engles Zondag had gewaarschuwd. Ook beweerde Simatupang, dat de vol gelingen van kapitein Westerling bij het binnenrukken van Bandoeng Neder landse stellingen passeerden. Volgens Simatupang zijn 80 man van de TNI te Bandoeng gesneuveld en ga- T.N.I.-ers liepen over. Generaal-majoor Engles heeft Dins dagochtend een verklaring afgelegd, dat hij en zijn staf bemiddelend zijn opge treden, waardoor de aanval van Wester lings legermacht is gestaakt en de aan voerders bewogen zijn, Bandoeng te verlaten. Engles kan en wil generlei ver- antwoordelükheid dragen voor mogelüke deserteurs van het Kon. Ned. Ind. Le ger bg de strydmacht van de Ratu Adil, evenmin als de TNI verantwoording kan dragen voor haar deserteurs, die zich in die gelederen bevonden. Bij afwezigheid van premier Tjokroa- minoto, die in Djakarta (Batavia) ver toeft, heeft de vice-premier van Pasun dan, Suradiredja het optreden van kapi tein Westerling, afgekeurd1. Het kind van de rekening Een opzienbarend bericht uit Batavia meldt, dat de journalist J. Ritman gear resteerd is. Hij wordt er van verdaoht met de kapitein in relatie te staan. Rit- nan is een van de bekendste journalis- en in Indonesië Hij was hoofdredacteur 'an het „Bataviaasch Nieuwsblad", later ging hij over in regeringsdienst, in de Japanse propaganda, richtte de „Nieuws gier" op, werd eerste woordvoerder der Nederlandse regering te Batavia, en ad viseur van het ministerie van voorlich ting van de Repulblik Indonesia Serikat. Tezamen met hem is gearresteerd op dezelfde beschuldiging de bekende oor logscorrespondent kapitein J. Kosak, die indertijd stafofficier was van het terri toriaal commando Oost-Indonesië voor de dienst van legercontacten (een pers bureau meldt ten onrechte, dat hij tot de van Westerling behoorde). gedeserteerde Nederlandse militairen zich vrijwillig naar hun onderdelen hebben begeven en dat 100 Indonesische mili tairen, die enige weken geleden liepen, weer op hun posten in Pasundan zijn teruggekeerd. Generaal Engles onderhandelde. De troepen van kapitein Westerling handhaafden tijdens de bezetting Bandoeng een goede discipline. Generaal Engles begaf zich alleen en ongewapend naar de strijdkrachten van de Ratu Adil De officieren luisterden wel hoffelijk naar hem, doch zetten de opmars voort. De waarnemers van de Unci hebben geen gevallen van roof of lastig vallen burgers geconstateerd. De regering van Pasundan is blijkbaar machteloos. De civiele politie bleef de gehele dag in de barakken en kwam pas vanochtend naar buiten. Men meent, dat de troepen van kapi tein Westerling de bergpassen naar Djakarta beheersen en pogingen om Bandoeng te versterken, kunnen ver- hinderen. Nederlandse soldaten staken de duim op naar de strijdkrachten van kapitein Westerling en de Indonesische manschap pen van het K.N.I.L. waren zichtbaar verheugd over Westerlnigs succes, doch zij hadden strenge bevelen ontvangen om in het kamp te blijven. Volgens ..Indonesia Raya" zijn de overste Lembong, diens adjudant Kaileia ei* de majoor Djokosutiko van de T.N.I. om het leven gekomen. Naar aanleiding van de beweringen, als zouden er in Bandoeng op het ogen blik van de overval door kapitein Wes terling maar 70 man T.N.I. zijn geweest daar de rest aan het zuiveren was in de omgeving tegen de Dar ul Islam, ver nemen wy, dat Donderdag jl. de stad nog vol T-N.I. was, zodat bij een dergelijke sterke bezetting het uiterst -onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat de stad Maandagochtend geheel ontbloot is geweest. Sukarno heden te New Delhi Sukarno is op zijn reis te Rangoon be groet door de vertegenwoordigers der Birmaanse regering. Gisteravond kwam hij te Calcutta aan en heden zou hij door- Nieuw-Delhi is aangekomen, verwelkomd werd door gouverneur- generaal Radjagoplaohari en Nehru. De sultan van Djokja, die minister van verdediging van de Republik Indonesia Serikat is, heeft heden een uitgebreid communiqué uitgegeven, waarin hij ver klaart, dat de pogingen om de normale toestanden in West-Java te herstellen ..door de Nederlanders werden bemoei lijkt." Voor en na de overdracht der souvereiniteit waren de Nederlandse autoriteiten gewaarschuwd van. desertie van Nederlandse militairen, aldus weer het communiqué „De Nederlanders hebben nooit maat regelen genomen ofschoon algemeen be kend was, dat de beweging in West-Java steeds sterker werd." De beweging werd door Nederlanders geleid, zelfs toen de Nederlandse regering verantwoordelijk was voor recht en orde in Indonesië voor de souvereiniteitsoverdracht en na de overdracht berust de verantwoordelijk heid voor de gedragingen van de Neder landse strijdkrachten nog bij de Neder landse regering. Men mag verwachten, dat zij haar burgers, die in Indonesië wonen, zal bewegen om zich als gasten te gedragen", verklaart het communiqué, hetwelk voorts de bewering herhaalt, dat Zondag en Maandagochtend vroeg het Nederlandse commando bij herhaling ge waarschuwd was voor de bewegingen van bepaalde groepen Nederlandse deser teurs, onder aanvoering van twee gede serteerde politieambtenaren. In de ochtend van Maandag zou de Nederlandse Commandant op een bij eenkomst met de chef-staf van het Indo nesische leger en de Nederlandse com mandant te Bandoeng, bijgewoond door Hu mut Oe het schrijven Vroeger werden de zachte oe-klanken, waaraan de Indonesische namen zo rijk zijn, geschreven met de goede Nederland se „oe". Dat is nu voorhij, thans ijzen wij van de Garuts, Bandungs, Surabaja's, Tjibatu's. Wij hebben het een tijd lang geprobeerd, maar het werd ons toch te machtig. Natuurlijk kunnen wij niet de spelling van Indonesische woorden en plaatsnamen veranderen, maar voor en~ kele namen, die ons na aan het hart lig gen en die ons Nederlanders even ver trouwd zijn als Wenen, Straatsburg, Keu len en Parijs moeten we toch een uit zondering maken. Zo zullen wij voortaan maar weer Bandoeng, Soekaboemi, Soe- rabaja en misschien nog enkele bekende namen weer in de goede Nederlandse spelling overbrengen. Als het mut dan mut het, maar als het niet huft, dun we het op onze eigen manier. Aan al dat gesusah met die oe mut noe maar eens een eind komen. Ook vrouw van voorzitter invalidenbond in arrest Deed aangifte van inbraak in verzegeld bondsbureau. Mevr. De Boer te Drachten, echtgenote van de gearresteerde voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden deed gisteren aangifte van inbraak in het kan toor van de bond, dat door de justitie verzegeld is. Na een uitgebreid onderzoek werd mevr. De Boer met haar kantoor bediende gearresteerd. De bond vergadert Donderdag in Gro ningen. Mr J. Vis, verdediger van de voorzitter, zal dan inlichtingen verstrek ken over het geval-P. de Boer. JERUZALEM HOOFDSTAD VAN ISRAËL. Het Israëlische parlement heeft een oratwerp-resolutie van het kabinet goed gekeurd. waarbij Jeruzalem tot hoofdstad van het land wordt geproclameerd. drie militaire waarnemers van de Unci hebben verklaard, „dat hij geen maat regelen kon nemen tegen leden van de Nederlandse strijdkrachten, die aan het muiten waren," aldus nog steeds het communiqué. Om 12 uur Maandagmiddag overhan digde generaal-majoor Engles de Indo- nesisohe commandant een voorstel van de opstandelingen om besprekingen te houden, hetwelk door de Indonesische strijdkrachten verworpen werd. Om 17 ïr verlieten de opstandelingen de stad Noordelijke richting. (Men ziet: toen kapitein Westerl': g aanviel, werd er geen kwaad woord te gen de Nederlanders gezegd. Toen de Ne derlanders Bandoeng voor de T.N.I. her overd hadden, kregen de heren ineens weer moed om generaal-majoor Engles te beschuldigen.) De president van Argentinië, Juan D. Peron, ontving in Buenos Aires de nieuwe Nederlandse ambassadeur, Bernard Kleyn Molenkamp. Gisteren arriveerde, na een langdurig verblüf In de „West", Nederlands grootste münenlegger „Willem van der Zaan" in Den Helder. Er was aan de kade veel belangstelling van familieleden. Dit gebeurde gisteren in Rotterdam Dozijn mensen viel bezwijmd neer voor „dniveluitdrijver" Hardhandige wonderdoener uit India zweepte op tot extase (Van een onzer verslaggevers) IN ONS LAND OPEREERT op het ogenblik de Voor-Indiër Sadhu Lam Jeeva- ratnam. Eerst was hü in Amsterdam en gisteravond was Rotterdam aan de beurt. ,Jn de naam van Jezus" beweert hü „genezingen te verrichten". De Rotterdamse politie heeft in het optreden van deze man aanleiding gevonden hem aan de tand te voelen. Ook zyn helpers moesten voor de politie versciyjnen, omdat in Rotter dam bü verordening het werken met hypnose verboden is. Het leek zo heel onschuldig, die aan kondiging, dat een Voor-Indisch evange list naar ons land gekomen was om te getuigen van de Christus. Brochures ver telden in aandoenlijke bewoordingen van het leven, de bekering en de wondere gaven van de „broeder", d» „Sadhu" (heilige man), zoals hij zich noemt. Jeevaratnam is de zoon van een Lu-, phers predikant. Hü studeerde tekenen en maakte een sensationele carrière in Engeland als tekenwonder. Hij verdiende en verbraste schatten. Plotseling moet hü zijn bekeerd. De dienst in Rotterdam begon gisterei' vrij normaal. Zolang de zaal zich vulde, zaten de aan wezigen zingend en biddend te wachten. De Amsterdamse evangelist Braaksma opende de 'bijeenkomst. Schuifelend, wat vporovergeleund, gaat de Sadhu aohter de katheder 'taan- een vreemde figuur, met ravenzwart hoofd haar, een grijze baard, donkerbruine ge laatskleur en half toegeknepen ogen. Hij gaat gehuld in een saffraankleurig kleed Zijn toespraak, die begint met het voor lezen van een stuk uit de Bijbel, wordt vertaald door een vrouw. Jeevaratnam vertelt van zijn bekering en in de zaal worden zijn geschiedenissen met geroep van Halleluja ontvangen. De tekst van de „Sadhu" is uit 1 Kor. 4: „Want het Koninkrijk is niet gelegen in woorden, maar in kracht". Dan begint het eigenlüke van de dienst. Zü die op het podium moeten komen, moeten zich ontdoen van brillen, hoeden Uit de zaal strompelen kreupelen voren, leunend op hun krukken. Tastend schuifelen blinden de trap van het podium op. Imbeciele personen, maar ook normaal schynende mensen, oude vrouwtjes, maar ook een kind. Kortom ieder, die gelooft, dat hü van een duivel is bezeten. En dat zün er heel wat, Jeevaratnam heeft gezegd, dat de symptomen van een van de duivel be- :etene zijn: duizeligheid, hoofdpüm on rustige slaap en kwade dromen Een oude man strompelt op Jeevarat nam aan. De zaal zingt ip steeds wilder tempo liederen als: „Daar is kracht, kracht, kracht, wonderbare kracht" en handenklappend begeleiden de aanwe zigen die zang. Naast mij zit een jonge verpleegster. Zij werpt zich op de knieën, luid snikkend. Een lange ry zie ken sohuifelt onderwijl naar het toneel waar Jeeveratnam de lamme man de krukken uit de handen genomen heeft. Hij schreeuwt tegen de oude, die staat te wankelen op zijn benen, dat de duivel uit hem moet gaan. Uit de zaal klinkt het steeds maar door: „Daar is kracht, kradht, wonderbare kracht" en de kreu pele strompelt even later zonder kruk ken over het toneel. Jeeveratnam heeft inmiddels een jonge vrouw bij haar ha ren gepakt en schudt haar door elkaar. „Hoelang zit gij al in dit lichaam schreeuwt hij tegen de duivel, die de vrouw volgens hem in bedwang heeft. De zaal geraakt in extase, als de vrouw even later bezwijmd in elkaar zakt. Er. zij is niet de enige: elf. twaalf maal zakt een van de personen, die op het podium geklommen zyn, in elkaar, om dan even President Harry S. Truman heeft giste- :n "te Washington onverwacht een ver gadering van Amerika's vooraanstaande leiaers op militair- en defensiegebied be legd. Deze bekendmaking van het Witte Huis heeft aanleiding gegeven tot de ver onderstelling, dat een beslissing op han- is over de vraag, of de Verenigde Staten met de productie van de zc reesde waterstof- of zwaarwaterbom zullen beginnen. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen later op te staan, getuigend van een plotselinge „vrede in hun hart". Dergelijke diensten zijn ook aangekon- gd in Den Haag. op 30 en 31 Jan er 1 Febrom 3 en 8 uur in de Doopsge zinde kerk aan de Paleisstraat. Prins Bernhard schonk schooljeugd vrije dag Naar Aruba met een door Z.K.H. zelf bestuurde DC 4 Prins Bernhard heeft gisteren en van daag Aruba bezocht Hy vloog er heen in de D.C—4 Paramaribo, want zün Da kota is nog niet gerepareerd. De Prins stuurde zelf. Ook op Aruba viel hem een hartelüke ontvangst ten deel. van bestuur en bevolking. Een grote commissie van ontvangst wachtte hem gisteren op het vliegveld Dakota op Aruba op. Bij de landing loste de Van Speyk 35 saluutschoten Padvinders vormden een erehaag. De grootste mensenmenigte die men sedert de aankomst van Koningin (toen nog Prinses) Juliana had gezien, was ter be groeting opgekomen. Honderden auto': verstopten de nauwe straten. De Prins begon zyn bezoek met het leggen van een krans bij het monument voor Boy Escury, de Arubaanse student die in het Nederlandse verzet is geval len. Hij drukte de ouders en andere fa milieleden de hand. evenals de eregarde. de ridder M.W.O. J. van Duist en drie BS.-ers. Voor de Julianaschool in Oranjestad hoorde Z.K.H. een aubade aan. Na af loop gaf hy de scholieren een vrye dag. Vervolgens reed hij langs het San Pedro- hospitaal. de nieuwe Prot. kerk, het Shellbedrijf en het stationsgebouw Da kota en na de lunch (in de Pasanggra- han) naa* het R K. kerkje van Noord (waar een preekstoel staat, afkomstig van de kerk van de H. Antonius aan de Oude Scheveningseweg in Den Haag) Van zes uur tot half acht werd een drukke receptie gehouden. In de avond verbleef de Prins nog enige tyd een baai, waar gerust en gezwom...^., werd. Ook op de terugreis stuurde de Prins zelf het vliegtuig. Onbekend vliegtuig boven Perzische Golf neergestort Het vliegveld van Bombay heeft radio-boodschap van een schip opgevan gen, dat een niet-geïdentificeerd vlieg tuig in de lucht in brand is gevlogen ergens boven de Perzische Golf e WATERSTOFBOM-PRAATJE? Truman liet zich voorlichten over rle landsverclerlisins: o O Campagne in de V.S. om 150.000 burger- vrijwilligers te werven V.S., Engeland en België houden atoombesprekingen Maandag a.s. zullen de Ver. Sta' Groot-Brittannië en België te Washington besprekingen voeren over atoom-vraag stukken. Canada zal ditmaal niet aan de conferentie deelnemen. Het doel der bijeenkomst zal vermoedelijk zijn t< trachten een nieu-we overeenkomst ovei de verdeling van de uranium uit de Bel gische Congo te bereiken. Zoals bekend is, bezit de Congo ongeveer de helft de wereldvoorraad Zieke (in pyama) redt kind uit ivater Gistermiddag raakte een achtjarig jon getje bij de Munt te A'dam in het v van het Rokin. De 34-jarige chauffeur Serier, die voor een raam van zijn huis ziek te bed lag. zag het gebeuren. Zon der aarzeling snelde hij, slechts gekleed in een pyama, de straat op. Hij dook in het water en redde het kind. Hij voor zag het in zijn huis van droge kleren De heer Serier bezit het diploma van de Amsterdamse reddingbrigade. Cameronia Donderdag in Amsterdam Het troepenschip Cameronia wordt Donderdagmorgen in Amsterdam wacht. Het tijdstip van de ontscheping wordt vastgesteld nadat het uur aankomst bekend is. De soldaten zullen zo mogelijk nog dezelfde dag thuis komen. DAT de S.G.P. op 10 Mei in Utrecht haar jaarvergadering houdt. DAT de Chr.-Friese volksbibliotheek voor dit jaar de roman van E. S. de Jong „Ilke okkes, roman fan in kloklieder" heeft bekroond. DAT de centrale ver. voor gezond heidskoloniën voor zwakzinnigen op 8 Februari in Ede haar 40-j. bestaan viert. DAT mr A. Lührs, administrateur van de afd. sociale zaken en volksgezondheid te R'dam, 25 jaar in dienst dier gemeente DAT 69 j. oud in Nijmegen is overle den oud-wethouder G. M. Busser, eer bekend voorman uit de R. K. arbeiders beweging. DAT in Amersfoort 8 verplegingsver- enigingen besloten tot oprichting van eer coöp. ver. gezondheidszorg centraal Ne- uit Delfzijl, die in Groningen tot 16 jaar as veroordeeld, na verwijzing door de v. C. in Leeuwarden 12 jaar kreeg. DAT de Ned. Dok- en scheepsbouwmij. A'dam twee 20.000 tons tankers voor Brazilië moet bouwen. DAT minister Schokking vanavond o half zeven over H'sum I zal spreken ov het charteren van buitenl. schepen vo de repatriëring van militairen. DAT ir H. D. J. Swaters, dir. van de prov. waterstaat te Middelburg, die eer telefoonlijn tussen het bezette Schouwen- Duiveland en het bevrijde deel van Zee land wist te onderhouden, de Engelse silver laural leaf heeft ontvangen. DAT de Zeeuwse V.V.V. met finan ciële moeilijkheden te kampen heeft en de directeur, E. Smit, vermoedelijk te vens dir. van de Vlissingse V.V.V. wordt. DAT de kapitale villa van de fam. J. Weeber te Harendermolen bij Groningen gisteren geheel afbrandde, vermoedelijk door oververhitting van de schoorsteen der oliestookinrichting. DAT morgen in Amersfoort vyf offi cieren worden beëdigd. DAT op de Willem Barendsz tot 15 Jan. bijna 26.000 vaten traan en 4600 vaten spermolie werden geproduceerd (over- eenk. periode van 1948-49: 24.500 vaten traan en 38.00 v. spermolie). DAT 13 P. v d. A.-Kamerleden in Bonn zijn aangekomen op uitnodiging van de Westduitse socialisten. DAT de stichting voor de landbouw een commissie heeft ingesteld om te on derzoeken welke projecten in de land bouw voor financiering met de Marshall hulp in aanmerking zouden komen. DAT 67 jaar oud in Den Haag is over leden de oud-hoofddir. van het IJkwezen, C. H. J. Damme en de begrafenis Donder dag op Oud-Eik-en-Duinen geschiedt. DAT H. F. C. Berckenkamp, oud-secr van de alg. rekenkamer, in Rijswyk is overleden en de teraardebestelling van middag aldaar plaats had. DAT de postdir. te Oldenzaal, A. Brou wer. is overgeplaatst naar Kampen en wordt opgevolgd door F. A. G. Engbers, thans bureauchef te Oldenzaal. DAT ir H. Lolkema te Hoorn is be noemd tot dir. van de rijksmiddelb. zui- velschool te Bolsward. Dat bij de hoofdcommissie voor de in dustrialisatie een vaste commissie voor technisch-wetensch. speurwerk en tech nische ontwikkeling is ingesteld, met mr E. D. M. Koning te Eindhoven als voor- DAT Martine Wittop Koning, wier „Eenvoudige Recepten" 61 drukken be leefde, dezer dagen 80 jaar is geworden. door generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Ameri kaanse generale staven. Louis A Johnson, de minister van Defensie, Gordon Gray, inister voor het Leger en verder tal rijke hoge autoriteiten van leger, lucht- Gordon Gray verklaarde na afloop der conferentie, dat de waterstofbom niet ter sprake was geweest. Charles Ross. de secretaris van Truman, zeide. dat de gadering bijeengeroepen was, teneinde president Truman op de hoogte te houden van de stand der bewapening. De Amerikaanse regering heeft intussen de organisatie der verdediging verstevigd door de benoeming van de atoomexpert Paul Larsen als voorzitter van het bureau voor mobilisatie van burgers, dat in Maart as. opgericht zal worden. Onmiddellijk zal worden begonnen met een campagne 150.000 burger-vrijwilligers te werven, waaruit een „Corps vliegtuigwaarnemers' zal worden gevormd. Dit corps zal voor namelijk in de Noord-Westelijke staten en langs de Stille Oceaan-kust werken. Westerling Het optreden van kapitein Westerling n en bij Bandoeng is wel in staat om ■erwarring te stichten, niet alleen ter plaatse, maar ook in de gemoederen der en elders. Die verwal ring in de ge moederen wordt nog vergroot door de verwarde berichtgeving en het onibre- zan een afgerond inzicht in de situa- q motieven. Ook vandaag nog moe wij ons daarom in de commentaar enige soberheid opleggen. Intussen kan er de hoofdzaak toch wel iets worden gezegd. Die hoofdzaak is het gewapend optreden van kapitein Westerling tegen de regering van het land. En op dit punt mag geen misverstand bestaan, dat dit optreden behoort te worden afgekeurd. Wy moeten dit duidelijk zeggen, want ergissen wij ons niet. dan bestaan er by verscheidenen bepaalde gevoelens van sympathie jegens deze man. En men is dan spoediger geneigd om door de vin gers te zien, dat deze man door middel rebellie zyn verlangens wenst te 'ezenlijken Zeker, zo zegt men dan, deze man mag dan rebel zijn, maar wa- i zeer onlangs mannen ais Soekarno Hatta niet ook rebel cn is zijn optre den niet een vorm van tegen-rebellie? Wy geven deze redenering au maar in ïwe bewoordingen weer, ruwer mis schien dan zy bij velen tot uitdrukking komt. maar daarop komt zij neer. En zy wordt des te spoediger geuit, naar de mate waarin anderen, die jarenlang met rebellen hebben geconfereerd, zich thans haasten om Westerling met die naam aan te duiden. Intussen is deze redenering in wezen verkeerd. Want men mag daarover oor delen zoals men wil, de rebellen van gisteren vormen thans de legale regering van Indonesië en elk optreden tegen deze regering op de wijze als thans Westerling het doet, is rebellie en behoort te wor den afgekeurd op dezelfde gronden als waarop rebellie in het verleden moest worden afgekeurd. Dit is het eerste en voorlopig het voor naamste wat over deze actie moet wor den gezegd Het tweede is. dat Neder land voor deze actie niet verantwoorde lijk mag worden gesteld. Van Nederlandse zijde en in het bü- zonder van de zijde der oppositie in Ne derland is bij herhaling betoogd, dat Indonesië nog niet rijp was voor de hand having van eigen souvereiniteit. Maar in Indonesië was in zekere kringen een on begrijpelijke haast om die souvereiniteit te verkrijgen. En in het buitenland meen de men het beter te weten dan Neder land het wist. Het gevolg is geweest, dat de souve reiniteit op een vroeg tijdstip is overge dragen, op een tydstip waarvan te vre zen was. dat de toekomst voor de jonge staat nog uiterst grote moeilijkheden met zich zou brengen. Die moeilijkheden zouden er reeds zijn bij een rustige ont wikkeling. Men kan zich nauwelijks indenken, hoe die moeilykheden zullen zijn bü verwikkelingen, welke afwijkingen bete- kenen van een normale gang van zaken. Maar het gaat niet aan. Nederland een verantwoordelijkheid toe te schuiven welke hei niet heeft. Integendeel, men heeft Nederland de verantwoordelijk heid van de schouders genomen op een moment dat Nederland zelf te vroeg oor deelde. Voor de jonge staat liggen in het op treden van Westerling intussen nog enkele zeer bepaak'e waarschuwingen. Eén ervan is, dat die staat zich in rijn unitaristisch streven en in de ontbinding van de deelstaten, waartoe het reeds is overgegaan, grote voorzichtigheid heeft op te leggen Want dat streven is niet in overeenstemming met het karakter en de aard van dit uiterst gevariëerde ge bied met zijn veelheid van volken. Het heeft er alle schijn van. dat in het optreden van Westerling mede is be lichaamd een protest tegen dit streven om deelstaten te ontbinden. Dit strijdt trouwens met de overeenkomsten van de RT.C. en het strydt met de geest van de Indonesische grondwet. (Zie vervolg op pag. S) Tegen directie-leden A'damse Droogdokmij één jaar gevangenisstraf geëist P.-f. acht zwaardere straf gerechtvaardigd (Van een onzer verslaggevers.) Gistermiddag is de behandeling voort gezet tegen de twee directeuren van d« Amsterdamse Droogdokmij, die tijdens de bezetting handelingen zouden hebben gepleegd in strijd met de waardigheid van een Nederlander. Over deze zaak konden wy in een deel onzer edities gisteren nog het een en ander melden Door hun handelwijze hielpen zü. aldus de tenlastelegging, het Duitse oorlogs potentieel op peil te houden De verdediger, mr H. G. Stibbe uit Amsterdam, betoogde, dat Versluys veel sabotage pleegde. Was hij voor de bezet ting gewoon elke dag op de werf te schijnen, direct na de inval deed hy dit niet meer, daarmee bewijzend, dat het hem niets kon sohelen of er wel of niet gewerkt werd. Voor zyn arbeiders hij gezorgd hebben en velen hebben laten onderduiken. Toen tenslotte een Raads heer nog eens nadrukkelijk vroeg hoe het nu eigenlijk zat met de verdwenen documenten en hy daarop geen afdoend antwoord' wist te geven, concludeerde de proc.-fiscaal mr v. Tuyll van Seroosker- ken. dat alleen en alleen de directie hier van voordeel kon hebben. De proc-fiscaal betoogde, dat het ten laste gelegde zeer ernstig was en dat de straf in tegenstelling tot hetgeen de ver dediger betoogde eigenlijk nog te laag was. Requirant Fenenga heeft iets ge daan wat hy helemaal niet had- behoeven te doen en daarom achtte de pi. het woord „gretig" collaboreren op zijn plaats. De requiranten stontten zeer goed aangeschreven by hun Duitse meesters. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKEN HUIS" De pi. concludeerde tot verwerping van het beroep en vernietiging van de sententie en eiste 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 13 Februari. Daar konden de eieren niet tegen Bij Meppel raakte een vrachtauto uit Hierden, geladen met 20 a 30 duizend eieren voor een firma in Ooslzaan, in een sloot, nadat twee bomen waren om gereden. De twee inzittenden kwamen er ongedeerd af, maar de eieren veran derden in een geel meer van struif. Aanhoudend winterweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met slechts hier en daar wat bewolking en meest matige Oostelüke wind. In de nacht i ochtend matige, midden op de dag lichte vorst, (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 25 Jan. Zon op 8.32, onder 17.14; Maan op 11.00. onder 26 Jan. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1