IHieutPe ^eiltsrljc (fourant PRINS BERNHARD OP CURACAO HARTELIJK BEGROET AFSCHUWELIJK DRAMA IN DEN HELDER ONTDEKT Wist U it DONDERDAG 19 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408 Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p kwartaal, f 0.32 per week AD VERTEN TIENt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatvnsttcb Is gheblmn tnyn bert ia Ugtjenspocf Dertigste jaargang No 8024 CASABLANCA - DE WITTE STAD Zie pag. 3 141 Saluutschoten „Wat ook veranderde - de aanhankelijkheid aan het Oranjehuis niet" Prins Bernhard heeft gisteren voet aan wal gezet in Willemstad, op Curacao. Onder de toejuichingen van de bevolking begaf hy zich met gouverneur Peters te voet naar het Gouvernementsplein. Daar wachtten 86 vooraanstaande personen hem namens de bevolking op. De Prins inspecteerde padvinders en militairen, maakte 's middags een rondrit en werd 's avonds ontvangen door de Staten der Nederlandse Antillen, het College van Algemeen Bestuur en de Raad van Advies. Onder een blakende zon doemde om streeks elf uur in de ochtend (dat is half vier 's middags Ned. tyd) het smal deel op: de trotse Karei Doorman, met de Jacob van Heemskerck en de Johan Maurits van Nassau. Toen de schepen vóór de haveningang verschenen, bulder den 21 saluutschoten, afgegeven door de Jacob van Heemskerck. De batterij van het Waterfort antwoordde en nauwelijks was de galm van het laatste schot ver klonken of weer dreunde het, nu van de Karei Doorman en de Jacob van Heems kerck samen. Elk gaven zij 33 schoten voor de Prins, toen de Johan Maurits van Nassau zich van het eskader los maakte en koers zette naar de haven, de Sint-Annabaai. De befaamde pontonbrug, „Koningin Emma der Nederlanden", be hoefde niet open te zwaaien om de weg voor de Prins vrij te maken, want zij ls de vorige keer aangevaren en ligt be schadigd langs de wal. Drie en dertig schoten van het water fort begroetten de Prins, die op de Jo han Maurits van Nassau de kade nader de. Vijftien Fireflies waren van het dek van de Karei Doorman opgestegen en cirkelden boven het eiland. Statig gleed het schip tussen de eeuwenoude forten door: het Waterfort en het Riffort, om even achter het bruggehoofd te meren aan de Handelskade. Aan beide zijden van de smalle baai was de bevolking samengestroomd en ze was verheugd, dat het de Prins op zo korte afstancj zag voorbij varen. Z.K.H. bevond zich op het dek en hij moet wel een onvergetelijke indruk hebben gekre gen van de feestelijk met vlaggen ver sierde stads-entree. Dit tweede bezoek is heel wat prettiger dan het bezoek, dat hij in 1942 bracht. Langs de gehele zijde van de Otrabanda en op de versierde brug stonden duizenden schoolkinderen. Gouverneur ir L. A. H. Peters begaf rich aan boord, om de Prins te begroeten. Een kwartier later betrad de Prins de Curagaose bodem. Op de kade Mnspec- teerde hij een erewacht van de Marine. Langs een afzetting van de Landmacht liep hij met zijn gevolg naar het Gouver» nementsplein bij het Waterfort. De com missie van ontvangst bestond uit verte genwoordigers van alle groepen van het Curagaose leven. Op het Fortplein werd de Prins be groet door de twee oudste inwoners, in 1853 geboren, en door nog zeven heren, die zich voor Curagao verdienstelijk heb ben gemaakt, doch die te oud waren voor de commissie van ontvangst. De Prins inspecteerde duizend padvinders en welpen, het Rode Kruis en de paleis wacht. Enige welpen boden de Prins een geschenk aan. Na deze inspectie begaf de Prins zich in het gouvernementshuis om even later voor een der ramen te verschijnen, waar hij door de bevolking hartelijk werd toe gejuicht. 's Middags werd er een rondrit door de stad gemaakt. De Prins zat in een open auto naast de gouverneur. Hij bracht een kort bezoek aan het Roosevelthuis, dat een geschenk van de bevolking is aan Amerika en bedoeld is als Amerikaans consulaat. Gisteravond ontving Z.K.H. op het gouvernementshuis de leden van de Sta ten, van het College van Algemeen Be stuur en de Raad van Advies. De voorzitter der Staten, de heer J. E. Yrausqüin, heette de hoge gast wel kom en herinnerde aan diens eerste be zoek. Hij achtte ook hier het gezegde „driemaal is scheepsrecht" op zijn plaats De heer Yrausquin vertelde, wat er zoal sinds 1942 op de Antillen veranderd is. Uiterlijk niet zo veel: een haven op Aruba, havenverbeteringen op Curagao, een luchtvaartstation en dan een uitbrei ding van sociale maatregelen. Belang rijke wijzigingen voltrokken zich op staatkundig gebied en nieuwe liggen het vooruitzicht. „Maar wat hier ongewijzigd is geble ven, is de aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Wij begrijpen het," aldus de heer Yrausquin, „dat de drukke en veelal drukkende staatszorgen het H.M. de Koningin niet mogelijk maken, Neder land voor langere tijd te verlaten, doch wij waarderen het hogelijk, dat Haar heeft behaagd, Uwe Koninklijke Hoogheid als Haar vertegenwoordig, naar deze gewesten af te vaardigen wij grijpen deze gelegenheid met beide handen aan om te getuigen van onze hankelijkheid aan H.M. de Koningi: Haar Huis." Nieuivjaarsmysterie Lijk van man, vrouw en kind in huis vol gas aangetroffen In het perceel Olivier van Noortstraat 6 te Den Helder heeft men gisteren de lijken gevonden van de familie J. L.: man, vrouw en kind. In het begin van dit jaar moet zich in het huis een vreselijk drama hebben afgespeeld. Het was reeds opgevallen, dat het huis de laatste weken gesloten bleef, maar men schonk daaraan weinig aan dacht, totdat men gisteren waarnam, dat een sterke gaslucht uit het perceel dat dit drama zich op 1 of 2 Januari moet hebben afgespeeld. Buren hadden reeds eerder gaslucht waargenomen en de gas fabriek gewaarschuwd, die in de betref fende huizen niets heeft kunnen ontdek ken. In perceel nr 6 is geen controle ge weest, omdat men vermoedde, dat de fa milie op reis was. Omtrent de oorzaak van dit drama staat men voor een raadsel, omdat men uit verkregen inlichtingen heeft kunnen vaststellen, dat het gezin zeer gelukkig was. Dr Hulst uit Leiden zal morgen sectie verrichten. stroomde. De politie werd gewaarschuwd en toen men na langdurig bellen en kloppen geen gehoor kreeg, heeft men zich door open breking toegang tot de woning verschaft, waar men in de kamer-keuken het lijk aantrof van de 30-jarige bewoner, gehuld in een slaapzak. De gaskraan van hel comfoor, waarvan de slang verwijderd was, stond open. Voorts vond men op bed in de slaapkamer op de eerste verdieping het stoffelijk overschot van de 28-jarige echtgenote van L. Haar anderhalf jarig dochtertje had zij "in haar armen. Op het lijk van de vrouw en ook op het kindje werden sporen van geweld aangetroffen De Officier van Justitie te Alkmaar, mr J. Holsteyn, heeft zich inmiddels met het verdere onderzoek belast De familie J. L., waarvan de man ge durende de gehele oorlog in dienst van de Stoomvaartmij Nederland buitengaats was, is afkomstig uit Amsterdam en woonde sinds December 1949 in oud-Den Helder. Naar men heeft kunnen reconstrueren aldus werd door de politie medege deeld hebben zy nog samen het Oude jaar gevierd. Uit de gevonden couranten en poststukken heeft men kunnen nagaan, Rood China erkent geen verdragen met „imperialistische" staten meer COMMUNISTISCHE TROEPEN HEBBEN HET... „DAK DER WERELD" BEREIKT Dean Acheson heeft op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse re gering het Chinese bewind van Peking niet kan erkennen, zolang de Amerikaanse consulaire vertegenwoordigers daar zo slecht behandeld worden. Het gedrag van de heren van Peking maakt trouwens de indruk, dat de Roden blijkbaar niet de wens koesteren door de regering der V.S. erkend te worden Het communistische radio-station van Qhinese souvere|niteit. Radio Peking liet Peking motiveert het inbeslagnemen der Amerikaanse, Franse en Nederlandse ge bouwen en eigendommen met de bewe ring, dat deze aan buitenlandse mogend heden werden afgestaan, krachtens ver dragen, welke onrechtvaardig zijn. Die gouden namelijk inbreuk maken op de Vandaag stellen wij IJ voor: Sold. P. DEN HERTOG, Kerkweg 34, Woubrugge. Soldaat Den Hertog uit Woubrugge ver trok op 8 Mei 1947 met de „Johan van Ol- denbarneveld'' naar Indonesië. Hij is thans gelegerd in Semarang. Op 24 Januari hoopt duidelijk verstaan, dat de Chinese munisten geen enkel verdrag meer er kennen, dat doorimperialistische mogendheden" werd gesloten met de vroegere machthebbers van Ohina. Reuter heeft de communistische militaire controle-commissie te Peking gisteravond officieel de opheffing bekend gemaakt van het Ameriakans, Fraais en Nederlands eigendom van het terrein, de voormalige militaire barakken liggen. Inmiddels heeft Washington aan de Amerikaanse consuls in het Verre Oos ten opdracht gegeven, stappen te onder- enten, teneinde te verhinderen, dat 42 rachtschepen, welke in 1947 aan de Chi- ese nationalistische regering werden erkocht en waarop nog hypotheek rust, utvaren. Deze schepen mogen niet in handen van de Roden vallen. Met veel fanfare verkondigen de rode troepen, dat zij „het dak der wereld" (de grote hoogvlakte van Pamir) hebben be reikt en de vlag met de rode ster gehesen op deze meest westelijke gelegen grens in China met de Sowjet-Unie. Peking heeft voorts besloten de „Re publiek Vietminh" in Vietnam, een schep ping van de communistische broeder Ho Tsji Minh te erkennen. Deze laatste kan een vertegenwoordiger naar Peking zen den. De banden worden steeds nauwer aangehaald. 300.000 Lucky Strikes geroofd Driehonderd duizend Lucky Strike sigaretten van Belgisch fabrikaat zyn uit een expeditiebedrijf aan de Borneokade te Amsterdam ontvreemd. De sigaretten waren in pakken van 10.000 stuks verpakt. Onderweg hebben de inbrekers een pakket verloren. Dit werd door een voorbijganger naar de politie gebracht. De sigaretten zijn transitogoed en dus niet voor ons land bestemd; ze waren ongebanderolleerd- Morgen tweede radio-rede over de vijf procent Mr dr A. A. van Rhijn. secretaris-ge neraal van het dep. van Sociale Zaken zal morgenavond om kwart over Hilversum I voor de tweede maal vragen beantwoorden over de 5% loons verhoging. Een paar dagen lang n flinke vorst In de omgeving van ons land en West- Duitsland komen veel wolkenvelden voor, waaruit vannacht hier en daar enige sneeuw is gevallen. De uitstraling werd hierdoor tegengegaan en zodoende kwam vannacht nog nergens in het land meer dan lichte vorst voor. Zodra evenwel de de bewolking afneemt (en de kans hierop is vrü groot) .zal de vorst toenemen en is het niet onmogelijk, dat plaatselijk het kwikt tot 7 a 10 graden onder het vries punt daalt. Overdag zal dan de tempera tuur ook niet meer boven nul uitkomen. De vorst zal naar alle waarschijnlijk heid nog wel enkele dagen aanhouden. Pleegde prof. Pootjes majesteitsschennis Hij is toerekeningsvatbaar Tegen de 58-jarige „professor" Joh. Wilb. Pootjes uit Hilversum is een dag vaarding uitgebracht, waarin hij van ma jesteitsschennis wordt beschuldigd. Hij zal op 16 Februari voor de Amsterdamse rechtbank terecht staan wegens aanspo ring tot desertie. Inmiddels heeft zijn raadsman, mr Benno Stokvis, de rechtbanik verzocht zijn cliënt uit de voorlopige hechtenis te ontslaan- Hij zit namelijk al vijf maan den gevangen De rechtbank heeft op dit verzoek nog niet beslist, Mr Stokvis heeft een borg som van f 10 000 voorgesteld, met de voorwaarde, dat prof. Pootjes zich tot na het vonnis van publicaties zal onthou- De heer Pootjes noemt zich hoogleraar in de hogere jurisdictie aan de bijzondere hogeschool van cultusvrye Chri-stusbelij- ders te Hilversum. In een brochure stelt prof. Pootjes, dat de Londense regering art. 21 van de grondwet geschonden heeft, dat luidt: „In geen geval kan de zetel der regering buiten het Rijk worden verplaatst Vijf maanden geleden werd prof Poot jes gearresteerd, nadat men in zijn huis geheime schuilplaatsen had ontdekt. Men moest toen zelfs muren omver halen om hem te vinden. Een rapport van directeur van de Vale- riuskiiniek te Amsterdam, dr S. P. Tam- merons Bakker, noemt hem toerekenings- Haargroeispecialist komt er kaal af De schoonheidsspecialist L. C. A. van U. te Sneek is gisteren door de kantonrech ter veroordeeld tot een boete van twee maal f 300 of twee maal een maand hech tenis. De man beweerde de haargroei .e kunnen bevorderen door hormonen-injec ties, die door een gediplomeerd verpleeg ster werden toegediend. De eis was twee maal f 200 boete of twee maal een maand hechtenis. De specialist is direct in hoger beroep gegaan. In Tel Aviv komen de laatste dagen ernstige overstromingen voor. Op de straten staat een paar decimeter water en het spreekt vanzelf, dat het ver keer hierdoor erg bemoeilijkt wordt. Meer soldij voor soldaten Indonesië De tropentoelage van in Indonesië die nende dienstplichtigen der Koninklijke Landmacht is verhoogd met 30 cent per dag. Zodoende zullen de soldijen thans bedragen: Voor 'n soldaat f 63 per maand, een soldaat eerste klasse f69, voor hen. die voor 1 Juni 1949 reeds in dienst n, f73,50 en voor korporaals van beide groepen reap, f 76,50 en f 84. Spaans legervliegtuig neergestort Zestie ndoden Nabij ATbacete in Spanje is een vlieg- ïig va n edSpaanse luchtmacht neerge stort. Alle 16 inzittenden kwamen om het leven. Engels schip in Rotterdam in brand Eerst bovenbouw en later ook een olietank Een flinke brand heeft gisteren gewoed in het Engelse ss Chrysanthemum (7500 ton) bij de terreinen van de Rotterdamse Droogdokmij. De brand ontstond door onbekende oorzaak in de bovenbouw. Het vuur bon spoedig worden bediwon- gen, maar toen bleek, dat ook in een olietank brandi woedde Grote rootkmas- sa's verhinderden de brandweer tot die vuurhaard door te dringen, maar na en kele uren waren ook hier de vlammen gedoofd. De schade is nog niet te over zien. Het schip lag juist in reparatie en zal nu wel later afgeleverd kunnen wor den dan in de bedoeling lag. Vandaag is Prinses Margriet 7 jaar geworden en ter gelegenheid daarvan werd er namens het Margrietfonds een grote verjaardagstaart aangeboden op het paleis Soestdyk. Michel rukt aan de ketting Amerika steunt het Franse standpunt voor een autonoom Saargebied Met sneltrein-vaart heeft Amerika aangestuurd op de „democratisering" van Duitsland en zonder de speciale hulp van het State Department zou de West-Duitse Bondsrepubliek zeker nog niet hebben bestaan. Men ontkomt echter niet aan de indruk, dat Washington af en toe inziet, dat de snelheid van een „boemeltreintje" verkieslijker kan zijn. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, ls althans inzake de Saar-kwèsiië achter het Franse standpunt gaan staan, hetgeen de politieke kringen te Bonn tranen doet schreien. Acheson adviseerde de West- Duitsers om met wat meer voorzichtigheid te werk te gaan en zij moeten niet doen alsof zü niet verantwoordelijk zijn voor de laatste wereldoorlog, want dat zijn zij zeer zeker wel. Resumerende: Michel dient in te zien, dat de politieke liefde niet van één kant kan komen! persconferentie verklaarde de delgangen van het parlementsgebouw te Bonn sprak men bijna over niets an ders. Zulke duidelijke Amerikaanse steun van de Franse politiek had men feitelijk Duitsland laat zich weer gelden en de voorzitter van de parlementaire fractie der uiterst rechtse partij, Dr Franz Richter, proclameert reeds, dat geen vredesverdrag erkend zal worden, dat Duitsland van het Saargebied berooft. Als het Saargebied autonoom gemaakt wordt, waarom zulks dan ook niet met Lotharingen! Kurt Schumacher, leider der Socialistische oppositie, heeft de Ge allieerde politiek een „zinneloze hypo theek op de Bondsrepubliek" genoemd. Ook gaan er stemmen op voor een plebis ciet. Men ziet het: Michel rukt aan de ketting en firobeert uit het hok te springen! Amerikaanse minister van Buit. Zaken, dat de Ver. Staten bij de onderhandelin- vredesverdrag met Duits land het Franse gezichtspunt zullen steunen, dat het Saargebied een zekere mate van autonomie moet hebben. De positie van Frankrijk definieerde hij dus danig, dat het Saargebied van Duits land dient te worden losgemaakt en fi nancieel en economisch met Frankrijk geïntegreerd. Over de Franse plannen om de steenkoolmijnen in het Saarge bied voor 50 jaar te pachten, zeide Ache son dat men niet op het vredesverdrag diende vooruit te lopen, doch dat Frank rijk ook geen stappen moest ondernemen, die de integratie van Duitsland in West- Europa zou bemoeilijken. Men zal zich herinneren, dat Marianne heeft voorgesteld, dat de mijnen voor 50 jaar verpacht worden, maar de West- Duitse kanselier, dr Adenauer, heeft hiertegen bezwaren gemaakt. Voorts stipte Acheson aan, dat Amerika alle Franse stappen inzake het Saargebied heeft gesteund. De drie grote Westelijke mogendheden zijn het er immers over eens, dat het Saargebied door Frankrijk bezet moest worden en niet geplaatst onder de jurisdictie der drie Westelijke Hoge' commissarissen voor West.Duits- land. Frankrijk heeft zijn douane-unie ook over dit gebied uitgestrekt en de spoorwegen zijn opgenomen in het Franse net. De Franse franc is er het wettig betaalmiddel. Een woordvoerder van het Franse de partement van Buit. Zaken hfeëft nog verklaard, dat de conventie waarover de regering van Parijs met het Saargebied zal onderhandelen, de vervanging van de Franse bezetting zal brengen door een autonoom eigen bestuur. De rol van „Hoge commissaris" zal worden beperkt tot een bijna zuivere diplomatieke. Zoals reeds gezegd, heeft de verklaring van Dean Acheson in West-Duitse kringen grote teleurstelling gewekt en in de wan- DAT B. en W van Vught al enige malen vergeefs hebbep geprobeerd be schikking te krijgen over de al jaren leeg staande gebouwen van het vroegere kamp, ter vermindering van de woning nood. DAT men zich voor 1 Maart bij bur gemeester J- J. L. M. Verwiel te Oister- wijk kan aanmelden voor een studie beurs van het Hartmans-tijdschrift- fonds, voor een examen van de Ver. voor gemeentebelangen. DAT L. van Essen Lzn te Bloemendaal in de vac.-G. Hartog is gekozen tot voor zitter van het Ned. Inst van accountants. DAT onze nieuwe gezant in Buenos Aires, B. Kleyn Molenkamp gisteren zijn geloofsbrieven aan de Argentijnse pre sident, Peron, aanbood. DAT thans ook het electriciteitsbedrijf der prov. Groningen en de LJselcentrale te Zwolle gekoppeld zijn. DAT vermoedelijk volgende week in Ossendrecht, waar reeds jaren een pomp station voor andere gemeenten staat, de waterleiding officieel in gebruik wordt genomen. DAT de Frvske Akademy, die een subsidie van f 39.000 had gevraagd en wie door gedeputeerden f 15.000 was toege dacht, van de prov. staten f20.000 kregen. DAT aan de ret. B. J. Hoogewoning, van het dep. van Oorlog, de pers. titel van administrateur is verleend en de ref. J. H. Wieffering van dit departement tot administrateur in vaste dienst is be noemd. DAT de V.V.V.'s in Nijmegen. Arnhem, Apeldoorn en Ede gezamenlijk propa ganda voeren om meer buitenlanders naar Gelderland te trekken. DAT ook het Jaarbeurspersoneel 5 pet loonsverhoging krijgt en tegelijkertijd de arbeidstijd met een half uur per dag is verlengd. DAT de staatssecretaris Van der Grin ten morgen in het Jaarbeurgebouw te Utrecht diploma's zal uitreiken aan de eerste geslaagden van de ontwikkelings cursussen van de Ned. Kath. Midden standsbond. DAT ook dit jaar een prijs wordt uit geloofd voor het beste exlibris en Johan Schwencke te Den Haag om. in de jury DAT Engeland ons land in 1948 en 1949 f 2.6 millioen betaalde om het verschil tussen de in het export-contract vastge stelde en de aan de Ned. boeren gega randeerde prijzen te overbruggen. DAT de Limburgse imkers het provin ciaal bestuur hebben verzocht de véror deningen, dig hen beletten met hun kor ven naar de heidevelden in België te gaan, ongedaan te maken. DAT B. en W van Breda ieder, de redelijk uitvoerbaar plan heeft voor het welzijn van de gemeente, verzocht dit plan op te sturen, terwijl voor het oor- pronkelijkste project een prijs beschik baar is. DAT het echtpaar H. Duyn—Stam (resp. 87 en 84 jaar) op 12 Februari 65 jaar is getrouwd. DAT binnenkort wordt begonnen met de bouw van de in de N O. Polder ge projecteerde dorpen Luttelgeest en Bant. DAT de in Hengelo ontdekte handel in verdovende middelen slechts 60 mor- phine-ampullen betreft en in Gronau (Did.) drie personen zijn gearresteerd. DAT op een schip in Delftzijl een Italiaan is aangehouden, die als inter nationaal misdadiger werd gezocht. DAT de 49-j. betonwerker C- Z. te Leeuwarden, die op 3 Oct. zijn gewezen vrouw in Harlingen met een mes te lijf ging, in Leeuwarden tot 2V4 jaar werd veroordeeld. DAT de St crt. van gisteren een wij ziging van de vacantieregeling voor stu- cadoors bevat. DAT mr A. J Barend recht, griffier van het kantongerecht te A'dam benoemd is tot plv. kantonrechter aldaar. DAT P. D. Goetheer op zijn verzoek eervol is ontslagen als referendaris der P-T.T. in Utrecht. „De Zwerver" Van het weekblad „De Zwerver" is het laatste nummer verschenen. Het blad heeft opgehouden te bestaan en de redactie heeft afscheid genomen van haar lezers. Zij heeft dit gedaan met een afscheidsnummer. dat al even sterk van opzet en samenstelling was als al het werk, dat zij heeft gedaan. Het blad heeft opgehouden te bestaan, omdat de voorlichtende taak van de LO- LKP-stichting en de GOIWN is beëin digd. Het heeft steeds in de bedoeling gelegen, dat het blad „De Zwerver" een voorbijgaande plaats in ons volksleven zou hebben. De beëindiging van deze taak kon min of meer geschieden op een tijdstip, dat men zelf wilde kiezen. Het lijkt ons een gelukkige gedachte, dat men dit tijdstip zo ongeveer heeft laten samenvallen met het tijdstip, waarop het gedenkboek der LO en LKP, „Het Grote Gebod", zal verschijnen. Men kan van dit boek thans reeds een exemplaar be stellen. Het schijnt ons toe, dat de redactie van „De Zwerer" wel wat bescheiden is, wanneer zij van haar werk spreekt aLs van „een voorbijgaande plaats." Daarin ligt de grote verdienste van haar werk nu zeer bepaald niet. De verdienste ligt onder meer in de uitnemende wijze, waarop zij voor velen de overgang uit de periode der illegaliteit tot wat men dan noemt de gewone burgermaatschappij gemakkelijker heeft gemaakt. Het blad heeft heel wat teleurstellin gen moeten opvangen. Het heeft aan de andere kant bij velen onder ons volk beter begrip moeten kweken voor het ontzaglijke werk der illegaliteit. Het heeft ook de droeve plicht gehad al die genen eerbiedig te gedenken die gevallen zijn. En wat het belangrijkste is, het heeft steeds weer temidden 'van de men selijke zorgen en teleurstellingen de blik helpen richten naar Boven en het heeft daardoor de menselijke arbeid in een hoger licht geplaatst. Bij dit afscheid moet dankbaarheid ons vervullen voor hetgeen het blad „De Zwerver" heeft gedaan. Voorkeurstemmen Een lezer, die met belangstelling kennis heeft genomen van onze ar tikelen over de voorgestelde wijzi gingen in het kiesstelsel, vraagt ons, of heel die mogelijkheid van voorkeurstem men niet een fictie is. Hij meent te we ten, dat „de" partijen van de candidaten een schriftelijke verklaring eisen, dat zij, indien met voorkeurstemmen gekozen, het lidmaatschap van publieke lichamen niet zullei\ aanvaarden. Eerlijk gezegd, in dezen zijn wij slechts kinderen in de boosheid en wij weten niet, of het waar is. Wij willen aannemen, dat het niet waar is. En mocht het wel waar zijn, dan zouden wij dit stellig onjuist achten. Want de moge lijkheid om een voorkeurstem uit te brengen achten wij thans reeds een gun stige correctie op oen in het algemeen ook gunstig stelsel. Deze correctie heeft het kiesstelsel met opzet willen geven, al staat het de par tijen vrij deze mogelijkheid door afspra ken met candidaten uit te schakelen. Een partij zal dit misschien doen, wan neer de lijst met zo grote nauwgezetheid is samengesteld, ook bijvoorbeeld in de keuze van de deskundigen, dat kleine afwijkingen reeds een verstoring van het evenwicht kunnen betekenen. Maar ook dan wordt het ons nog niet duidelijk waarom aan de stemmers op deze lijst deze correctie niet ten dienste mag staan. Of dan altijd de uitschakeling van ver kiezing door voorkeurstemmen te ver werpen is? Wij zouden één uitzondering willen maken, en wel voor het geval twee of meer partijen met een gecom bineerde lijst voor de dag komen. Dan kan het nodig zijn, dat op de correctie op het kiesstelsel, mogelijk gemaakt door het kiezen met voorkeurstemmen, een nadere correctie wordt aangebracht, na melijk, dat de vertegenwoordiging van deze samenwerkende partijen in de publieke lichamen in een bepaalde ver houding dient te geschieden en dat een verkiezing door middel van voorkeur stemmen alleen wordt aanvaard, voor zover zij deze verhouding intact laat. Fraaie reclame voor Moskou Pools afgevaardigde bij de Ver. Naties bedankt voor de eer 't Kan vriezen, 't kan dooien. Zo loopt een Pool in de Ver. Naties achter Rusland aan, zo moet h(j van Moskou niets meer hebben. Niets is er betrekkelijker dan de politiek. Alexander Rudzinsky, juridisch raadsheer van de Poolse delegatie bij de Ver. Naties, heeft uit deze functie ontslag genomen en... bij de Amerikaanse regering om asyi verzocht. Hij is tot de ontdekking gekomen, dat het leven in Polen een snelle en grondige verandering ondergaat. Er heerst daar geen vrijheid meer, vooral sinds maarschalk Rokossofsky er de Russische lakens ging uitdelen. Maria Anna het recht te verlenen in een land te blijven, het vrije Amerika, welks toegewtjdheid aan de zaak van de vrede ik leerde bewonderen." Betere reclame voor de politiek van Amerika is nauwelijks denkbaar en Moskou zal hem voor deze poets wel niet de hoogste Stalin-orde verlenen 1 Zo'n Pool toch...! Het merkwaardige is echter, dat Rudzinsky j.l. Maandag nog samen met zijn Russische vriendje Klimof wegliep uit de vergadering der commissie voor statenloze personen. Zulks, omdat de meerderheid de vertegenwoordiger van het nationalistische China voorlopig nog wenste te handhaven. In een schrijven aan Dean Acheson, Trygve Lie en de Poolse delegatie doet Rudzinsky een boekje open. Volgens Ass. Press wijst hy daarin op de systema tische wijzigingen in de Poolse situatie, die slechts weinig „bekend" zijn. Dit maakt mijn verder werken in de Poolse delegatie bij de Ver. Naties en met de consul-Generaal van Polen in New York onmogelijk. Ik kan mij er niet mee verenigen, zo schrijft hij, dat men uit de vergaderingen van de Ver. Naties wegloopt, met als doel dit lichaam te verlammen en te splijten. Daarom ben ik afgetreden als juridisch adviseur van myn delegatie. Myn terugkeer naar Polen en naar mijn werkkring aan de universiteit van Kra- kau is onder deze omstandigheden on mogelijk. En hij eindigt aldus: „Ik zou U daarom willen verzoeken, mij en mijn vrouw Egyptisch linnen regenjassen aangekomen De Israëlische industrie heeft onlangs de eerste zending regenjassen van zoge naamd Egyptisch linnen naar Nederland verscheept. Enkele duizenden exemplaren zyn thans aangekomen en komen in de verkoop. Behalve regenjassen ontvangt Nederland ook materiaal voor tandartsen, scheerkwasten en voor enkele duizenden guldens aan Hebreeuwse boeken in reli gieuze artikelen. WEERBERICHT Toenemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele opklaringen afgewisseld door overdrij vende wolkenvelden, waar uit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Meest matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot matige vorst (Opgemaakt te 10 uJ ZON EN MAAN Vrijdag 20 Jan.: zon op 8 38. onde* 17.05; maan op 10.08, onder 19.37 uur, Jan. E.K. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens „HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1