Jlieuuio £ciïisr()c (tfouraiil Gascylinder ontplofte: 19 gewonden op scheepswerf te Bolnes Wist IJ DINSDAG 17 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8022 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL! JK-N ATIOIS A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staattrastlcf; is gfietfevea mya hert in tcyficaspoct" FINLAND HOUDT VOET BIJ STUK Zie pag. 3 „We dachten dat de wereld verging Puinmassa's vielen op tientallen arbeiders in centraal magazijn (Van een onzer verslaggevers) Een defect aan een lasapparaat heeft gisteren een geweldige ontploffing teweeg gebracht In een magazijn van de scheepswerf en .machinefabriek Boele te Bolnes. Met veel geraas kwam een zoldering met motoren en al naar beneden. Twintig ar beiders werden gewond, van wie vijf ernstig. Het magazijn brandde geheel af. Om een uur of vier was in het centrale magazijn een klein brandje uitgebroken, doordat het gas uit een cylinder was gaan branden. De arbeiders hebben zelf het vuur geblust en toen ze dachten, dat alles in orde was, hebben zy de fles weer gesloten. Er was echter een vlammetje naar binnen geslagen, maar dat had nie mand bemerkt. Door de hevige druk is de cylinder een klein half uur later uit elkaar gesprongen. „We hoorden een geweldige klap. 3rokken steen vlogen om ons heen en loor de vallende puinmassa zagen we een grote steekvlam. Toen laaiden in een minimum van tijd de vlammen hoog op. We hoorden overal om ons heen het kreunen van de gewonden. We dachten ilat de wereld verging." Met zwarte gezichten, trillend van de zenuwen, vertelden de werklieden de ge beurtenis. Er zijn altyd veel arbeiders in het magazijn, daar er gereedschappen en luchtcompressors zyn opgeslagen. Boven dien z\jn er reparatieplaatsen van de electriciens en de autogenisch-lassers. Tegen de tijd, dat de brand is uitgebro ken, kwamen velen hun gereedschap op bergen en dat is de reden, waarom er zo veel slachtoffers zjjn gevallen. Direct begon men de twintig cylinders, die in het magazijn stonden, naar buiten te slepen. Anderen droegen de gewon den weg. De brandweren wierpen twin tig stralen in het vuur. De geblakerde muren werden met haken omver ge haald. Boven de hoge rookwolken steken de toppen van kranen angstig omhoog. Wilde geruchten Groepjes arbeiders keken met bezorgde gezichten naar de ziekenauto's, die hun collega's naar de Rotterdamse zieken huizen brachten. Er gingen verhalen, dat er wel vijftig of zestig gewonden wa ren en hevig beangst dromden de men sen voor de poorten van de scheepswerf samen. Heel IJsselmonde en Bolnes was uitgelopen, bang dat vader of zoon ge wond zou zijn. Toen bekend werd, dat er geen doden waren gevallen, nam de on rast enigszins af. Intussen werkten de brandweerlieden met man en macht. Zij konden niet voorkomen, dat het grote magazijn tot de grond toe afbrandde. Een helling naast de opslagplaats raakte onklaar. Maar het compressorhuis bleef behou den; het werk zal vermoedelijk zonder al te veel moeite kunnen worden voort gezet. Een werkbaas drong het gebouw binnen om de hoogspanningskabel (16.000 volt) uit te schakelen. Mede dank zij zijn optreden zijn er geen ergere ongelukken gebeurd. De GGD vervoerde 13 van de 20 ge wonden naar Rotterdam. Acht moesten worden opgenomen. Het zijn de 17-j. A. Rolloos, IJsselmonde, de 27-j. J. Koe- dood, Barendrecht, de 35-j. J. Verhoe ven, Rijsoord, de 19-j. W. Weeda, Bol nes, de 52-j. A. Schop, Rijsoord, de 48-j. J. G Sinon, R'dam, de 48-j. W. Dinge- man, Bolnes en de 48-j. E. van Aalst, Slikkerveer. Er is geen levensgevaar. Er is geen levensgevaar. De verzekering dekt de schade. Hoe groot die is, is nog niet bekend. De laster tegen onze soldaten Op vragen van het Tweede Kamerlid Weiter naar de verhalen over de „wreed heden" onzer soldaten heeft minister Van Maarseveen nog medegedeeld: 1. Systematische campagne tegen de eer goede naam van de strijdkrachten dienen zo veel mogelijk te worden tegen gegaan. 2. De beste bescherming is krachtige discipline en snel onderzoek naar be schuldigingen. Bij onderzoek naar exces sen is provocatie nooit als een veront schuldiging genomen. 3. Daarom wil de minister geen over zicht geven van provocaties. 4. De minister is niet bereid, de in Djokja gevonden documenten te publi ceren, daar dit in strijd zou zijn met de Uniegedachte. (De inhoud is dus niet vleiend voor de huidige machthebbers. Red.) Suikerfabriek Puttershoek leverde record De suikerbietencampagne is geëindigd. De fabriek Puttershoek, die in September de rij opende, eindigde ook als laatste de campagne. Puttershoek verwerkte 465 millioen kg bieten. Dat is een Neder lands record. Het wereldrecord 503 millioen kg werd dicht benaderd. SCHERMERHORN NAAR PERZIë EN INDONESIë Prof. dr ir W. Schermerhorn zal Vrij dag per KLM naar Perzië vertrekken voor photogrammetrische werkzaamhe den. Daarna zal de oud-minister naar In donesië vertrekken. Zware hagelbui te Batavia Slechts eenmaal in tien jaar. Onze correspondent te Batavia seinde ins hedenmorgen: Het was voor de inwoners van Batavia gistermiddag om vijf uur iJavatijdi een merkwaardige gewaarwording, toen ty- iens een verschrikkelijke onweersbui plotseling hagelkorrels. zo groot als bruine nonen, op daken en erven neer kletterden. Er was weliswaar nog geen sprake van .en hagelstorm, maar toCh was de hagel bui vijf minuten lang duidelijk waar- eembaar. Hoewel de metereologische dienst meldde, dat tien jaar geleden eveneens •■en hagelbui in Batavia viel, vertelde en der oudste inwoonsters van Batavia 'at zij gedurende de 93 jaren van haar even een dergelijke sensatie nog niet ad beleefd. DR JESSUP NAAR BATAVIA Dr Jessup, reizende ambassadeur van Amerika, zal 29 dezer Batavia bezoeken. NIEUW KABINET VAN DE REPUBLIEK Het nieuwe republikeinse kabinet is als volgt samengesteld: Dr Abdul Halim (partijloos) premier, en voorts vertegen woordigers van linkse partijen behalve de communisten en de proletarische partij en 8 van de rechtse (Masjumi na tionalisten en Christelijke party). OOK EEN OLIESTAKING TE BELAWAN Te Belawan is thans ook een staking uitgebroken onder 250 man olieperso-' neel. De nodige rijst wordt thans door 700 ondernemingsarbeiders gelost. Te Cortland in de V.S. heeft Hally Hamlin een 2-persoons onderzeeboot gemaakt, die niet alleen voor weten schappelijk onderzoek, maar ook voor de redding van bemanningsleden uit •en gezonken duikboot, gebruikt kan worden. Op de bovenste foto: het vaartuig in dok. Onder: Hamlin in de „toren" van zUn uitvinding. In Athene kwam het tot een opstootje, toen Griekse studenten protesteerden tegen het feit, dat Engeland Cyprus nog vast houdt. De politie trachtte te voor komen, dat de demonstranten optrokken naar de Amerikaanse en Engelse ambassades. De man van Dikke Bertha Gustav Krupp te Essen overleden Was de leider van Duitslands wapensmidse in twee oorlogen Dr Gustav Krupp von Bohlen und Halbach, de 79-jarige voormalige leider het destijds zo beruchte en gewel dige Krupp-concern in het Ruhrgebied, is gisteren te Essen overleden. De bejaarde ex-industrieel werd ge acht niet te kunnen verschijnen voor Amerikaanse tribunaal, dat twee jaar geleden zijn zoon Alfred schuldig bevond aan roof en plundering en hem veroordeelde tot 12 jaar gevangenisstraf verbeurdverklaring van eigendom. Aanvankelijk zou Gustav Krupp terecht- i met de grote Nazi-oorlogsmisda- rs te Neurenberg. Zijn verdediger achtte hem hiertoe niet in staat. Enge land, Rusland en Frankrijk wilden hem toen bij verstek vonnissen om zijn me deplichtigheid aan de oorlogsvoorbe reidingen te bewijzen. Amerika stond er op, dat Krupp zelf aanwezig zou zijn en daarom werd besloten om hem later te berechten. Gustav Krupp werd 7 Augustus 1870 Den Haag geboren, waar zijn vader raadsman was van de toenmalige legatie de Duitse staat Baden. In 1904, toen hij verbonden was aan de Pruisische le gatie by de Heilige Stoel, leerde hij Bertha Krupp kennen. Keizer Wilhelm II woonde hun huwelijk bij in 1906. Bertha was de dóchter van Friedrich Alfred Krupp, die geen zoon had. Zo> doende kreeg zijn schoonzoon de naair Krupp. Samen met Bertha, de enige erf gename, beheerde hij het grote concern Keizer Wilhelm verhief de industrieel in de adelstand. De naam Bertha Krupp kreeg in de eerste wereldoorlog alge mene bekendheid doordat een door de Krupp-fabrieken vervaardigd kanon, dat de bijnaam kreeg van „Dikke Bertha" Parijs beschoot van bijna 120 km. af- Het Verdrag van Versailles bepaalde, dat de oorlogsindustrie van Krupp moest worden- vernietigd, waarna de i Krupp op messen in alle streken va wereld te lezen was. Tijdens de Franse bezetting van het Ruhr-gebied in werden 13 arbeiders van Krupp gefusil leerd en Krupp zelf gevangen gezet- Toen Krupp in 1929 een monument onthulde r nagedachtenis van zijn arbeiders ide hij: „De Fransen hebben gloeiende haat geleerd, die op volgende generaties zal overgaan". Hitier zett traditie van de Keizer van vriendschap met de Krupps voort. AMSTERDAMSE BOOTKAPITEIN VERDRONKEN. Gistermiddag is door de R'damse rivier politie het stoffelijk overschot opgehaald van de 51-j. kapitein M. Snijders uit Am sterdam, die Vrijdagavond van zijn mo torschip „Koopvaart 21" is gevallen er verdronken. VLEES IN PLAATS VAN JAM OP DE BOTERHAM. De omzet van de jam- en conservenfa- brieken in de Betuwe is door de ophef fing van de vleesdistributie sterk gedaald. Drie grote fabrieken hebben reeds 170 man ontslagen. Weer 21 Fransen uit Polen gezet Het Frans-Poolse uitwijs-spel gaat nog steeds door. Opnieuw zijn in Polen Franse staatsburgers het land uitgezet. Het be treft hier 21 personen, die de" afgelopen vier dagen te Warschau zijn gearresteerd Een nieutve Mussolini? Tot leider van de neofascistisohe Itali aanse sociale beweging is benoemd Aoigusto de Marsanioh, tijdens Mussolini onder-minister van posterijen en koop vaardij. De E. C. A.-toewijzimgen a land tot 13 Januari j.l. waren millioen dollars. Dakota van Prins Bernhard beschadigd Per schip naar Curagao en in een ander vliegtuig verder De Dakota van Prins Bernhard is giste- en bij het uitladen in San Juan bescha digd. De Prins is vandaag met de Karei Doorman vertrokken in plaats van in zyn eigen vliegtuig. Op Curagao zal hij echter een ander jiegtuig in gebruik nemen, waarmee hij ;ijn reis door Zuid-Amerika zal voort- Hoe het ongeluk precies gebeurde, is nog niet bekend. A.P. seint-, dat er een kabe'l1 brak en dat het vliegtuig van een hoogte van 1% meter op de grond viel. Volgens andere berichten viel een laad boom op de romp. De Prins verklaarde, dat hij in de Verenigde Staten vliegtuigfabrieken en andere industrieën zal bezoeken. Op de vraag of hij vliegtuigen zou kopen, ant woordde Prins Bernhard. dat Nederland daarvoor geen dollars heeft. De dollars worden besteed aan het herstel van ons land. Soldaten „verdienen" vijf maal hun soldij Door handige smokkel van guldens Een nieuwe vorm van ontduiking der deviezenbepalingen is aan het licht geko- tijdens de zitting van de economische politierechter te Arnhem. Er zijn militairen in Indonesië, die hun soldij in Indonesische guldens naar Ne derland overmaakten. Men stuurt bijvoor beeld 25 I-nd. guldens. Deze worden hier ingewisseld tegen 25 Ned. guldens. Dit bedrag wordt naar Indonesië per brief teruggestuurd (gesmokkeld dus) en daar ingewisseld voor vier of vijfmaal zoveel Indonesische guldens, tegen zwarte koers. Opnieuw werden de aldus verkre gen pl.m. 125 Ind. guldens overgemaakt en Holland tegen 125 Ned. guldens inge wisseld. Een verdachte, die geld per brief naar Indonesië stuurde, werd tot f 40 boete of 8 dagen hechtenis veroordeeld. TIMMERMAN WERD VOOR EEN INDRINGER AANGEZIEN Een Amserdamse timmerman, die in een trapportaal aan de Fannius Scholten- straat te Amsterdam opmetingen moest verrichten, werd door een der bewoners voor een indringer aangezien en van de trap geschopt. De timmerman brak zijn been. Gas in Leeuwarden goedkoper De gemeenteraad van Leeuwarden ging gisteren accoord met een voorstel om de gasprys met een -halve cent te verlagen. Voor hen die meer verbruiken dan 150 kubieke meter per maand, bedraagt die verlaging zelfs 2 Vi cent. of ruim 20 pet. Deze verlaging is mogelijk geworden door een betere organisatie van het bedrijf en springt te meer in het oog, nu de rege ring toestemming -heeft gegeven de gas- prijs met een halve cent te verhogen. Onbewaakte overweg: een dode Gisteravond is de 33-jarige boeren knecht J. Booi op de onbewaakte over- eeg by Hoorn op zijn fiets door een trein gegrepen en op slag gedood. Australië hongert naar Nederlanders ,Wij stellen de Nederlandse emigranten ;r op prijs en wensen geen gelegenheid te laten voorbijgaan om hen in Australië welkom te heten", aldus de Australische minister van emigratie Arnold Holt te Melbourne. Hij zeide, dat hij aan de Nederlandse gezant, mr Teppema, voorstellen heeft overhandigd voor de komst van 1500 Ne derlandse gedemobiliseerden. Door het in gebreke blijven van zijn Labourvoor- ganger om een overeenkomst met Neder land te sluiten, heeft Australië zeer ge wenste emigranten aan Nieuw-Zeeland verloren, voegde hij er aan toe en zeide, dat hij gaarne de onderhandelingen zou heropenen als er meer militairen naar Australië willen. Op de Australische burgerschap con ventie te Canberra zal men maatregelen bespreken om nog meer Nederlanders te trekken. Russen lopen weg uit drie commissies van de Ver. Naties Protest-spelletje tegen de afgevaardigden van nationalistisch China De Sowjet-Unie eist, dat nationalistisch China niet langer vertegenwoordigd blyft in de organisaties van de Ver. Katies. Vandaar, dat Vrydag jJ. de Rus Jacob Malik de Veiligheidsraad by wyze van protest verliet. Gisteren hebben de afge vaardigden van de Sowjet-Unie op dezelfde wyze gehandeld tydens drie ver gaderingen van commissies der V.N. Zulks betekent dus, dat Rusland de werk zaamheden der V.N. zal boycotten, totdat de Chinese nationalistische afgevaar digden uit de vergaderingen gewezen zyn. Inmiddels blijven de Oost-Europese landen bij hun boycot van de Kleine Assemblée. Ook Joegoslavië zond geen gedelegeerde. Eerst verliet de Russische afgevaardigde de procedure-commissie van de Economische en Sociale Raad. Het protest ging tegen het innemen van een zetel door de Chinese nationalistische ge delegeerde, ook al was deze zelf niet aanwezig. Rusland zou de wettigheid der te nemen besluiten niet aanvaarden. In de „Commissie voor de kwestie der statenloze personen" liep de Rus ook de deur uit en het zelfde toneel speelde zich de „Sub-commissie voor discrimi- GEEN KWETSENDE UITLATING TEGEN JODEN? Op vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis (CPN) inzake een uitlating van een substituut-officier van justitie te Breda: „De bron van alle kwaad is een groepje Belgische Joden", deelde mi nister Weijers mede, dat de woorden verkeerd zijn weergegeven. KIND IN OMMEN DOOR VRACHTAUTO DOODGEREDEN Gisteren heeft een vrachtauto in Beer- serveld (gem. Ommen) een 7-jarig doch tertje van de familie H. uit Mariënberg aangereden. Het is enige uren later ge storven. De auto reed door, de politie verzoekt identificatie van de bestuurder- NOG DIT JAAR 50 FRANSE LOCQMO- TIEVEN ER BIJ Zoals men weet hebben de Ned. Spoor wegen 25 Amerikaanse electrische en 60 Franse electrische locomotieven besteld. De vijftig Franse vier-assige wagens zul len alle nog dit jaar worden afgeleverd, van April a.s. af. De tien 6-assige locomo tieven worden geleverd tussen Februari 1952 en December 1952. natie en bescherming van de minderhe- De Poolse afgevaardigde liep als trouw hondje achter de Russische gedelegeerde aan. Sowjet-moties werden natuurlijk verworpen. Te Lake Success verwacht men, dat de reprise van dit protestspel ook in de gaderingen van alle andere organisaties der V.N. zal worden gegeven. Dit zijn dus de Trustschapsraad, de Atoomcom missie en het is duidelijk dat het hiér in de eerste plaats gaat om „propagandis tische waarde". Tenslotte kan het hier op uitdraaien, dat de Sowjet Unie zich vol ledig uit de Ver. Naties terugtrekt Vermelden wij nog, dat Dr J. C. Muniz van Brazilië, tot voorzitter werd geko- van de Kleine Assemblée. In zijn openingsrede verklaarde deze, dat de boycot van de Sowjet Unie en de Oost- Europese landen weliswaar de betekenis de Kleine Assemblée verzwakte, desondanks ook zonder Rusland de werkzaamheden voortzetten. Spoedige tekening van Fibenel op komst Belangrijke besprekingen' zowel te Londen als te Parijs Teruyl het hoofd der E.C.A., Hoffmann, in Amerika zyn propaganda-actie voor do Marshall-actie voortzet, is men in Europa druk in de weer de ongunstige indruk weg te nemen van de trage gang der besprekingen over een economische samen werking, o.a. door een wellicht snelle ondertekening van de Fincbol. Hoffmann hield een rede te Rochester fieil.?an..Y.oor *Le oorlog_( West-Duitsland Registratie van alle afbetalingszaken in toekomst verplicht Aan beteugeling van uitwassen wordt nog steeds gedokterd De verplichte registratie van alle afbe talingszaken in een register van de Ka mer van Koophandel is een van de rege lingen, welke van overheidswege zijn ontworpen om uitwassen op dit gebied tegen te gaan. Deze regelingen zullen eerlang in een DAT de officierscantine op Kranen burg-Noord te Harderwijk Donderdag weer in gebruik wordt genomen. DAT de zaak tegen twee arbeiders van de staatsmijn Emma. die 10.000 kogella gers gestolen hadden, door de Maas trichtse rechtbank is uitgesteld, doch te gen de heler F. J. M. uit Hoensbroek 1 Vi jaar werd geëist. DAT ir C. W. A. van Beekom, rijks- landbouwconsulent voor Zeeland. Maan dag om kwart voor acht over H'sum II zal spreken over de recente reis van 32 Ned. boerenzoons naar de Ver. Staten. DAT de nat. tentoonstelling van de ver. Het Ned. Trekpaard ook dit jaar in Den Bosch wordt gehouden, en wel op 13 en 14 Juni. DAT op de prijsvraag „Het -goede sou venir" van De Bijenkorf 305 inzendingen zijn binnengekomen, waarvan er vier werden bekroond. DAT het Ir Woudagemaal te Tacozijl (Fr een der grootste der wereld. Za terdag is stopgezet, na 57 etmalen achter een te hebben gedraaid, d.i. óp een na de langste maalperiode. DAT van 5 tot 13 Mei in de Jaarbeurs hallen een tentoonstelling „De drie zui len" (handel, ambacht en industrie van Utrecht) wordt gehouden. DAT in Helmond slechts 8 van de no dige 25 mille bijeen werd gebracht voor een oorlogsmonument en men het waar schijnlijk bij een gedenksteen zal laten. DAT de Willem Barendsz sinds het be gin van het nieuwe seizoen tot 7 Jan. 17.116 vaten traan en 4644 v. spermolie produceerde (resp. 16.678 en 3838 vaten in de overeenkomstige periode van 1948— 1949). DAT minister Teulings dezer dagen de stad (en zo mogelijk de provincie) Gro ningen zal bezoeken. DAT het oefenschip voor onderzee- bootbestrijding en technische opleidingen Marnix gisteren in A'dam in dienst is gesteld. DAT dr D. Tollenaar, van het instituut voor grafische techniek te A'dam, in New York arriveerde om drie maanden lang in de Ver. Staten de drukinkt-indu strie te bestuderen. DAT mr J. C. Knap en ir Th. Brou wer, R'damse gemeente-ambtenaren, in Stuttgart lezingen zullen houden over de wederopbouw van hun stad. reeds geruime tijd geleden aangekon- digd wetsontwerp worden aange boden. Ook de zaken, welke niet uitsluitend op afbetaling verkopen, zullen wanneer zij gedeeltelijk van het stelsel gebru-ik willen maken, daartoe vergunning moe ten aanvragen. De koper zal, wanneer hij een artikel op afbetaling wil kopen, eerst een verklaring ten overstaan van de winkelier moeten tekenen, waaruit blijkt welke financiële verplichtingen hij reeds iheeft. De winkelier is volgens dit plan verplicht een dergelijk formulier ter tekening aan te bieden en zowel ver koper als koper zullen strafbaar zijn indien hij de koop- en verkoop op afbe taling geen dergelijke verklaring wordt opgemaakt. Bovendien zal in overweging worden genomen of de Minister van Economi sche Zaken niet de bevoegdheid zou nen te hebben om bepaalde artikelen aan te wijzen, die onder de nieuwe rege ling der afbetaling vallen, wanneer de wet in werking is getreden; m.a.w. economische of sociaal-economische noodzaak zou het wenselijk kunnen zyn de wettelijke maatregel alleen dan van toepassing te verklaren, indien de Over heid van oordeel is, dat er ten aanzien van bepaalde artikelen uitwassen drei gen te ontstaan bij de afbetaling. De gedachten omtrent de voorgenomen regeling hebben nog niet een gekristalli seerde vorm aangenomen en overleg met de belanghebbende winkeliers, m name met de Middenstandsorganisati zal dan ook ongetwijfeld nog mogen wo den verwacht. Enorme rookwolken dreven piste- ren ouer Bolnes, waar het magazijn van de scheepswerf Boele door het ontploffen van een gascylinder werd verwoest Westlandse Handelstentoon* stelling vanmorgen geopend (Van één onzer verslaggevers) In het gebouw der Bloemenveiling t# Honselersdiik wordt tot en met Zaterdag avond een handelstentoonstelling gehou den. die speciaal is gericht op het con tact tusen handel en tuinbouw. Men vindt er werktuigen, die op de tuinbouw betrekking hebben, modellen van kassen en warenhuizen enz., doch daarnaast ij ook rekening gehouden met degenen, die niet direct bij de tuinbouw zijn be trokken. Zo vindt men er diverse stands op huishoudelijk gebied, die uitstekend zijn verzorgd. Hedenmorgen is deze tentoon stelling geopend door de heer H. D. Lou- wes, voorzitter der Stichting van de Landbouw, waarna ook nog het woord werd gevoerd door dr ir E. W. B. van Muyzenberg, directeur van het Instituut voor tuinbouwtechniek. Opnieuw sabotage op Franse spoorlijn Op de lijn ParijsStraatsburg in Frankrijk is een nieuw geval van sabo tage voorgekomen. Twee mannen tracht ten bij een overweg een signaal onklaar te maken, maar werden door een spoor wegarbeider ontdekt. Na een vechtpartij kon het tweetal zich uit de voeten ma ken. (New York), waarin hij het 'n dwaasheid noemde, de hulp zozeer te verminderen, dat daarmede de kracht van West- Europa zou worden gebroken. Voorts op, dat de hulp aan de ene kant ten doel had, het communisme een slag toe te brengen en aan de andere kant het economische nationalisme van Europa te bestrijden. Terzelfdertijd wordt gemeld, d^t de ministers van Nederland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg Cde Finebei, eens voor de verandering Frita- blux genoemd wordt) a.s. Maandag de overeenkomst over een economische unie zullen tekenen. Voor de ondertekening zullen de ministers moeten besluiten of zy West-Duitsland onmiddellijk zullen toelaten of dat zy nog wat zullen wach ten. Vermoedelijk behelst de overeenkomst een tolunie, vermindering der contingen- teringen en een grotere inwisselbaarheid van de geldeenheden. Op 26 dezer komt dan te Parijs een bij eenkomst van de 18 landen der Europese economische samenwerking. Te Londen voeren Engeland, Noorwegen, Denemar ken en Zweden besprekingen, die ver moedelijk de gehele week zullen duren over een ruimere bevrijding van de han del en afschaffing van de valutacontröle. Het grole struikelblok blijft daarbij Zwedens vrees voor een ophoping van buitenlands geld. Wat de handel tussen West-Europa en het dollargebied betreft, heeft de econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Natiën merkwaardige feiten gepubliceerd. West-Europa's handels balans met het dollargebied is namelijk onmiddellijk voor de devaluatie in grote mate verbeterd, namelijk met 340 mil lioen dollars over het derde kwartaal van 1949. Dit is een gevolg van verminderde invoer en niet van vermeerderde uitvoer. De gang van zaken na de devaluatie is vooreerst nog niet bekend. Engeland was in het derde kwartaal het enige land, dat zyn invoer uit Europa vergrootte! vooral van levensmiddelen, die o.a. uit Nederland kwamen. Tevens waarschuwde de commissie te gen het stelsel van hoge kolenprijzen voor de uitvoer en lage voor binnenlands verbruik. De commissie wees daarop dat dit stelsel in Europa een verdringing van de steenkool door andere brandstoffen veroorzaakt. Dit is te bedenkelijker, daar steenkool de enige grondstof is, waarvan Europa een overvloed bezit. In 1949 steeg de productie weliswaar met 36 millioen is 37 millioen ton en Engeland 20 mil lioen achterop, Frankrijk echter is 20 procent vooruit en Polen 13 procent). Men verwacht niet, dat Duitsland in 1950 zijn productie zozeer kan vergroten, dat het de Amerikaanse leveranties kan ver vangen. De commissie wijst er voorts op, dat de handel tussen Oost- en West-Duitsland tot 1/15 van de vooroorlogse omvang ij ingekrompen. Er is dus een nieuwe eco nomische barrière bijgekomen en het is blijkbaar gemakkelijker een economische eenheid stuk te slaan dan er een op te bouwen, voegt de commissie er aan toe. West-Duitsland lydt daaronder minder dan Oost-Duitsland, maar beide delen groeien van elkaar af. Toestand koning Gustaaf vooruitgaande De gezondheidstoestand van koning Gustaaf van Zweden gaat langzaam maar zeker vooruit. De 93-jarige monarch ont ving al weer verscheidene bezoeken. Amerikaanse mijnwerkers 1 ongehoorzaam aan Lewis Ondanks de opdracht van John Lewl^ de leider der Amerikaanse mijnwerker^ weer aan het werk te gaan, blijven onge veer 55000 van de 100.000 mijnwerkers staken. In de Wyoming-valley poogt men zelfs een tegenvakvereniging op te rich ten. Dit is de eerste keer sinds 15 jaar, dat Lewis niet gehoorzaamd wordt. r WEERBERICHT Nog iets kouder Tot morgenavond verwacht ..Vv, De Bilt: Wisselende bewol- M king met vannacht hier en daar nog een bultje en op enkele plaatsen mist. Aan- jt H vankelijk nu en dan matiga, S overigens zwakke Noord- *r Oostelijke wind. Vannacht laatselijk lichte vorst, mor gen overdag temperatuur bijna overal iets boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 18 Jan. son op 8.40, onde» ton," doch zö ls nog steeds 9 procent klei- 17.02; maan op 9.26, onder 16.51 uur N. DL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1