Opnamen uit de 350-jarige liet Leidse gymnasium geschiedenis van 22444 NIÉUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 11 JANUARI 195J Zo oud en zo nieuw. Rector Bake: onderwijsvernieuwer Alexander Bake, eerste rector was in do bewogen jaren na 1830 ee vernieuwing. n In het eerste verslag van „den staat des Stedelijken Gymnasiums, te Leyden, Na afloop van den Jaar-Cursus, begonnen den 26 November 1838 en geëindigd met Junjj 1839" zegt hij o.a. na een uitvoerig betoog over het al of niet gewenste van het zg. strafpensum: „Immers zoolang het onderwijs geen mechanisraus is, en daarin menschen met menschen te doen hebben, zóó lang zal men naar een onfeilbare methode om jongelieden te leren denken, bevatten en het geleerde te onthouden, om hun de wetenschap in te storten en liefde tot de wetenschap in te boezemen, zoeken als raar den steen der wijzen". Wij hóren het rector Bake zeggen of liever: wij zien het hem zeggen. Het moet wat vreemd geweest zijn voor zijn tijdgenoten déze ongetwijfeld zeer waar- dige tnan in zijn lange, nauwsluitende, donkere Jas, het ernstige gezicht boven het hoge. enge boord en de brede som bere das. zulke toegefelijke woorden over de jeugd te horen uiten. Welluidende theorieën En rector Bake durft nog verder gaan. Klinkt het niet ongelofelijk in 1839: „In alles eene geleidelijke opklimming en op volging in het oog te houden, niets te behandelen en geen arbeid op te leggen, dan'die binnen het bereik van de krach ten der leerlingen ligt,.... en eindelijk tot dat alles den tijd te nemen en niets te overhaasten, met andere woor den, .den tijd en de natuur niet vooruit, te .loopen, maar eerder'te dienen. Doch wie erjtent niet, dat hier zeer veel van de geschiktheid der leeraars en nog meer van die def leerlingen afhangt, en dat. wat de bijzonderheden eener leerwijze betreft, de eene meer geschikt voor deze. de andere voor gene soort van leer lingen zal mogen gehouden worden?" Desalniettemin zal het nog ruim 60 70 jaar duren, vóór dr Maria Montessori de strijd voor de vrije ontwikkeling van het kind begint en, verbeten vechtend, langzaam, langzaam-aan wint. De 19e eeuw was de eeuw der theorieën en de 26 ouder-paren, die bij de openbare pro motie en prijsuitreiking op Woensdag 26 Juni 1839 in de Stadsgehoorzaal aan wezig zijn geweest, zullen de mooie vol zinnen van rector Bake zeer ernstig en welluidend gevonden hebben, maar van een nieuwe geest zal hun niets gebleken zijn. De hervorming van het onderwijs aan deze inrichting lh 1846 draagt ten minste geen kenmerken van een zodanig doorbrekend inzicht Men dokterde wat aan klassenstelsels en breidde het pro gramma uit: hoofdzakelijk' ten nutte van hen; die het gymnasium niet als voor bereiding voor universitaire studie, maar "als directe oefenschool voor het leven wilden gebruiken. Rector Alexander Bake heeft die her- (Advertentie) ALLES DUURDER 20 Goedkoper Stadsritten vanaf 60 cent Telefoon uitsluitend vorming niet meer meegemaakt. Op 16 Mei 1844 stierf hij na een ziektè van zeven maanden aan de gevolgen van een toch nog geopereerd abces in de heup. Hij werd slechts 53 jaar oud. Zijn leer lingen betreurden hem zeer, evenals zijn talrijke vrienden. J. I. Bake, die bij de dood van zijn vader het gymnasium bijna doorlopen had en op 7 Augustus 1844 naar de hoogste klas werd bevorderd, verliet bij het begin van de volgende cursus de school. Alexander Jacques Josias Bake werd als rector opgevolgd door dr W. H. D. Suringar. Maar Bake's Latijnse leerboeken bleven nog jaren in gebruik. „TUINBOUW EN PLANTKUNDE" De afdeling Leiden e.o. van de Kod- Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Woensdag 18 Januari een ge wone ledenvergadering in „Het Gulden Vlies". Aan de orde komt o.a- een be langrijke wijziging van het huishoudelijk reglement, alsmede bestuursverkiezing. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willemina C, d. van H Vlieland en W van Leeuwen: G.erarda Th A W, d. van C J Vink en G W Schra- ma; Wijnand A. z. van M Binnendijk en E A E Zühlsdorf; Leonardus A, z. van M Piek en A A J v d Berg; Johanna A, d. v. W F van Spronsen en J A Korswagen; Johanna, d. van N de Meij en. S C Brons- geest; Gijsbertus D, z. van P v Houten en A C Valkoog. OVERLEDEN: W Ravensbergen, man, 51 jr; H Schieving, man, 81 jr;-J Crama, huisvr. van Mieremet, 86 jr; M Zwaan, vrouw. 89 jr; M M Berkheij, dochter, 1 maand. Directie der N. S. bezocht de Leidse spoorwegrverken Hedenmorgen om 9.52 uur arriveerde aan het station te Leiden per extra- dicseltrein uit Utrecht de volledige di rectie der Nederlandse Spoorwegen, om een bezoek te brengen aan de Leidse Spoorwegwerken. Nadat de verschillen de werkzaamheden aan het station wa ren bezichtigd, ging men, weer per extra-diesel, naar het spooremplacemcnt aan de Haagweg, waar de goederen loodsen in ogenschouw werden genomen, alsmede het nieuwe Seinhuis. De directie toonde zich over de gang van zaken zeer tevreden. Tegen 1 keerde het gezelschap naar Utrecht te rug. Prof. A' van Itterbeek Prof. A. van Itterbeek te Leuven, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Univ. zal tevens optreden als tijdelijk directeur van 't Kamerlingh Onnes-Laboratorium. Prof. van Itterbeek is directeur van het instituut voor lagere temperaturen en natuurkundige toepassingen te Leu ven. waar hij ook colleges zal blijven geven. Het 's nachts parkeren van auto's niet strafbaar De kantonrechter te Leiden deed gis teren uitspraak in de principiële zaak tegen 5 inwoners der gemeente Katwijk, onder wie de bekende advocaat mr J- v d Plas. Het betrof hier het gedurende de nacht zonder vergunning van B- en W. op de openbare weg parkeren van auto's. Mr v. d. Plas werd bij verstek ontslagen van alle rechtsvervolging. Ook de andere KatwUkers werden vrijge sproken. Gemeentelijke uitbreidingsplannen bedreigen onze tninbouwgronden GEMEENTEBESTUUR VAN LEIDEN DILIGENT Ir J. M. Riemens, voorzitter van de ad- die het ten viescommissie van het agrarische bedrijf in Zuid-Holland cn directeur van het bekende proefstation te Naaldwijk, heeft gisteravond op een door de afdeling Leiden van de C.B.T.B. georganiseerde bijeenkomst in „De Harmonie" verklaard, dat het gemeentebestuur van Leiden bij uitbreidingsplannen rekening zal houden met de belangen van de tuin bouw. Het is er van overtuigd, dat het niet aangaat, tuinbouwgronden zonder meer te onteigenen. Ijverig wordt dan ook uitgezien naar uitwijkmogelijkheden en de genoemde adviescommissie verleent hierbij haar volle medewerking. De moei lijkheden, die voor Leiden aan dit vraag stuk zijn verbonden, moet men, aldus ir Riemens, echter niet onderschatten. Spr! wees ér in zijn causerie over betekenis van de grond voor de tuinder en de maatschappij allereerst op, dat het bouwen van woningen, het aanleg gen van vliegvelden en het vestigen industrie beslag moet worden gelegd op slechte gronden. Het is niet de 'bedoeling van de agrariër om tegen te werken, het laat hem alleen niet onverschillig welke gronden worden onteigend. Het bestaan van de tuinder wordt vernietigd, als zijn grond wegvalt en hij van gezag hebbende zijde geen uitzicht krijgt op nieuw terrein, dat zeker even vruchtbaar als het afgestane. Het devies van de agrarisohe adviescommissie is dan ook: •n goede tuin voor een goede tuin! Met teleurstelling moest ir Riemens constateren, dat de bouwkundige diensten dikwijls te weinig op deze aspecten let ten. Hij drong er op aan de autoriteiten, De 375ste geboortedag der Leidse universiteit wordt sober gevierd De nadruk valt op het wetenschappelijke Op Woensdag 8 Februari a,s. zal het zoals bekend is 875 jaar geleden zijn, dat de Leidse universiteit werd opgericht. Deze geboortedag der Leidse Alma Ma ter zal natuurlijk in traditionele luister worden herdacht, al zal de nadruk dit jaar meer worden gelegd op het wetenschappelijke en culturele. Dit staat, zoals be grijpelijk, in verband met de lustrumvieringen van de studentenverenigingen, i Duinkerken) en prof. dr P. Minderaa ;r „De betekenis van het Christen- De bekende oüd-alumni-dagen worden dit jaar gehouden op Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. De Zaterdag is ge wijd aan - de wetenschap. Alle facultei ten hebben zich beijverd een aantal sprekers aan te zoeken, waarvan men kon veronderstellen, dat zij hun audito- rium zullen boeien. Sommige colleges zullen zelfs de belangstelling trekken vaii oud-alumni buiten de betreffende fa culteit. Zo spreken voor 'de juridische fa culteit prof. mr K. L. J. Enthoven, ge wezen secr. van Staat voor staatkun dige hervormingen in Indonesië, en mr A. A. L. F. van Dullemen, procureur-ge- héraal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Hun ortderwerpen zijn resp. „Staatkun dige hervormingen in en met betrekking tot Indonesië" en „De 'plaats der politie ln de staat". T)é colleges worden voor iedere fa culteit gevolgd door een gezamenlijke lunch. Des avonds heeft in de Schouw burg een voorstelling plaats door het Leids Studenten-Toneel. In verband met de lustrumvieringen door het L. S. C. en de V.V.S.L. heeft de diescommissie er ditmaal in afwij king van de vorige jaren van af gezien om een speciale dies-toneelvoorstelling te organiseren. Zij heeft echter het Leids Studenten-Toneel bereid gevonden, om voor de deelnemers aan de diesviering een aparte, en wel de eerste voorstel ling te geven van het toneelstuk, waar mee de studenten in de maand Februari een tournee door ons land zullen gaan maken ten bate van het Nederlands Stu denten-Sanatorium. Het stuk waarmee wordt opgetreden, is een Russische farce. „De quadratuur van de cirkel" genaamd, en geschreven door Valentine Kataev. Zij steekt de draak met de Russische jeugdbeweging uit de z.g. P.E.N.-periode. Het stuk werd geschreven in 1928 cn werd in Moskou met veel succes opge voerd. In de Zuiderkcrk. De bijeenkomst van de Christen Stu denten-Raad op Zondag 5 Februari heeft als gewoonlijk plaats in de Zuiderkerk 'aan de Lammenschansweg. Sprekers zijn prat, ök'W. J- M. A. Asselb'ergs (Anton dom voor de universitaire gemeenschap". De onderwerpen, die hierbij ter sprake komen, houden nauw verband met de zeer actuele problemen van de geeste lijke en zedelijke verzorging van de stu dent enerzijds en die van de grondslag van de universiteit anderzijds. De diesrede zal door de rector magni-: ficus. prof. dr B. A. van Groningen wof- den uitgesproken op Woensdag 8 Fe bruari in de Zuiderkerk. Aanvang vol gens traditie om 2 uur n.m. De diescom missie rekent er op. dat iedere deel nemer zoveel mogelijk zelf voor huis vesting zorgt. Indien dit echter niet mo gelijk blijkt, zal de commissie gaarne haar bemiddeling verlenen. Zij roept daartoe ieder op, die in die dagen zijn logeergelegenheid niet voor vrienden of kennissen nodig heeft, zich in verbin ding te stellen met het Prytaneum. zien hiervan voor het zeg gen hebben, te bewegen een en ander met de grootste zorg te behandelen. Over de houding van de tuinder tegen over zijn grond merkte spr. nog op, dat deze de zwaarste eisen moet stellen. Het productievermogen dient op peil te blij ven. Bemesting en ziektebestrijding be horen, tot de voornaamste factoren. Kort om: de tuinder mag zijn grond op de meest intensieve. wjjz,e vertroetelen. Als de vuilnisemmer zoek raakt of kapot gaat Reeds diverse raadsstukken voor de zitting van 23 Januari Op verzoek van verschillende raads leden heeft de burgemeester toegezegd, de raadsstukken die reecte klaar zijr eerder dan de agenda toe te zenden. Voor de raadszitting van 23 Januari zijn thans enkele stukken verschenen. B. en W. stellen de raad voor, hel bedrijfskapitaal van de gemeentelijke vo '.ksered'i e tbank te verhogen met f175.000 en te brengen op f450.000. Voorts om medewerking te verlenen aan de aanschaffing van leermiddelen voor de R.K. lagere school Haarlemmer straat 32 (kosten f142). Ook om mr J. Th. Vermeulen opnieuw te benoemen tot tijdelijk leraar ln de staatswetenschappen aan de H.B.S. voor meisjes (wegens nog durende ziekte van mr M. V. Polak). Tenslotte stel'len B. en \V voor, een besluit te nemen inzake de vervanging van huisvuilemmers bij zoekraking of beschadiging (ingeval dit een gevolg is van een ondoelmatig gebruik). B. en 'V. schrijven aan de raad: „De gebruiksduur van een emmer wordt op 10 jaren gesteld, zodat vervan ging en herstellingen van emmers bin nen die termijn voor rekening van de gebruikers komen. Deze regeling werd in de afgelopen periode gevolgd en heeft goed voldaan. Het komt ons gewenst voor, dat de te betalen bedragen van een en ander in de verordening worden opgenomen. In de bedragen, verschuldigd wegens vervanging der emmers, dient o.i. enige differentiatie te worden ge bracht. naar gelang van de duur van het gebruik der emmers. Aangezien de emmers per woning zijn geregistreerd cn d'us bij verhuizing achter blijven, zijn wij uit billijkheidsoverwegingen van oordeel, dat de directeur van genoemde dienst de bevoegdheid moet worden toe gekend om van het tarief af te wijken, indien daartoe in verband met de wis seling van gebruikers der emmers rede lijke aanleiding bestaat. Herstellingen aan en vervanging van emmers tenge volge van beschadiging of slijtage na verloop van 10 jaren ma de uitgifte in bruikleen, dienen door de gemeentelijke reinigimgs- en ontsmerfongsdienst koste loos te geschieden. Is herstelling of ver vanging te wijten aan een .niet zorgvul dige behandeling der emmers, zulks ter beoordeling van de directeur, dan blij ven de gebruikers echter voor de kosten daarvan aansprakelijk. Hertelde of ver vangen emmers behoren uiteraard eigen dom van de dienst te blijven." B. en W. hebben zich de bedragen voor vervanging als volgt ingedacht: 2 jaren na de uitgifte f5.50. 4 jaren f4 50, 6 ja ren f3.50. langer f3. Voor herstelling: nieuwe bodem f2.58, andere herstellin gen f 1.20. Zuid-Afrika verstrekt weer tussen tijdse invoervergunningen. Elke impor teur mag onder bepaalde beperkingen 150 pet der f.o.b. waarde van zijn omzet in de eerste 6 maanden van 1949 invoe ren. De auto-industrie, wijnhandel en dagbladbedrijven zijn van deze regeling uitgezonderd. „Avifauna"' zal duizenden vogelliefhebbers naar Alphen aan den Rijn trekken Aan de inrichting van het park wordt hard gewerkt Aan de uitwerking van de grootse plannen van de heer G. van der Brink, die te Alphen aan den Rijn een vogel paradijs wil stichting, dat zijn weerga in ons land en wellicht zelfs in Europa niet zal vinden, wordt met man cn macht gewerkt. Reeds vorig jaar werd een bescheiden begin gemaakt met de inrichting „vogelparadijs'-', begonnen Op 3 h:a. grond werd liefhebbers van vogels mochten de verzameling gratis bezich tigen. Inmiddels werd een handelsfirma opgericht voor de export van „eigen- kweek" Ook kreeg men octrooi op de naam „Avifauna". Dit park zal het cen trum vormen voor bezoekers, die .tegen betaling, honderden bezienswaardige, exotisohe vogels zullen kunnen bewon deren. In het voorjaar vindt de officiële opening plaats. De oppervlakte van het park zal dan 9 h.a. bedragen, Een vijver, met een oppervlakte van 60 x 40 m. is feeds aangelegd. Rond deze vijver komt eeh wandelpadL dat men via betonnen trappen van de grote „weg" zal kunnen bereiken. Langs de vijver komt een hoge heu-1 vel, waarover een waterval. Honderd en-veertig m3 water zal per uur over de wand naar omlaag storten. De val zal vijf meter breed en drie-emeen-halve meter hoog worden. Afln;de voet van de waterval zullen forellen, zwemmen. Op de heuvel zullen "voorts. terrassen worden ingerichL.yan -waaruit men een prachtig overzicht"'over een groot- deel van het park krijgt- Op de openingsdag (18 Mei) hoopt de heer Van den Brink voorts klaar te zijn met het sousterrain en de eerste verdieping van een restau rant, die plaats bieden aan ongeveer vijf honderd personen. Zo nodig, zal het restaurant worden uitgebreid. Teneinde „Avifauna" via de grote ver keersweg te kunnen bereiken en ter voorkoming van moeilijkheden met het parkeren van auto's, zal tussen de Rijks straatweg en de tuin een parallelweg worden aangelegd. „Avifauna" zal ook over het water te bereiken zijn. Er wordt een haven aan de Rijn gegraven, waardoor het zelfs mogelijk wordt, dat bezoekers vatf het vogelparadijs een tocht per watertaxi's over de Zuidhol landse meren kunnen maken. Er staan nog veel plannen op papier. Zeker is echter, dat Alphen aan den Rijn duizenden bezoekers zal trekken. De bewoners van deze plaats zullen al len betrokken worden in de feestelijk heden, die met de opening van het park vergezeld zullen gaan. De „Cotax" ging gister middag „in zee" Mr dr P. G. Knibbe nam de eerste order aan. Dé „Cótax" is gistermiddag „in z gegaan." In „Amicitia" vond de officiële opening plaats. De voorzitter van de coöperatie, de heer W. C. A. Kerkhof, heette in het bijzonder welkom de heren mr dr Pr G. Knibbe. secretaris van de K. v. K. te Leiden, de heer J Visser, directeur van de V.V.V., vertegenwoor digers van vervoersorganisaties e.a. Dank bracht hij aan de ziekenfondsen te Leiden, de inspecteur van politie, mr P C. Breed veld. het gemeentebestuur en in zonderheid de heer G. P. E. Weyer. Mr dr P G. Knibbe bracht de „Cotax" hulde voor het genomen initiatief. Spr- kende de moeilijkheden van dichtbij om concurrenten bij elkaar te brengen en hen te dóen samenwerken. Bij de K. van K. te Leiden heerst grote voldoening over het feit. dat dit werk tot stand is geko men. Hij sprak de hoop uit. dat de „Cotax" een bedrijf zou worden, waarop Leiden trots zoü kunnen zijn. Met deze woorden en de beste wensen van de K. v. K. besloot spr. zijn woorden. De heer W. Margadant bracht de geluk- i de 1 B.N. Mr dr P. G. Knibbe kweet zich voorts met grote nauwgezetheid van hel noteren van de eerste order. Een rond gang langs het tentoongestelde wagen park. die hierna volgde, bevestigde de prima opzet van de coöperatie. B en W. en de commissaris van politie hadden be richt van verhindering gezonden. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Oude drinkwaterput ontdekt Bij graafwerken in een tuin gelegen aan de Rijnzijde van de Julianastraat is een vier a vijf meter diepe put ontdekt, welke in het einde van de 17e en het begin van de 18e eeuw als drinkwater put moet hebben dienstgedaan ten be hoeve van de Franse Kostschool, die in vroeger tijden in de buurt van de vind plaats heeft gestaan. Door een toeval is men op deze put, die goed drinkwater bevat en tot dit doel opnieuw in gebruik zal worden ge nomen. gestoten Men vond reeds eer der op deze plaats enig Romeins en in heems vaatwerk, dat echter in fragmen ten aan de vergetelheid werd ontrukt. Inleiding van prof. dr Gaillard voor „Volksontwikkeling" Voor het Instituut voor Volksontwik keling van het Nut van 't Algemeen hield prof. dr Gaillard uit Leiden onze vroegere plaatsgenoot, in hotel „Cen traal" een zeer interessante en leerzame inleiding over: „Onderzoekingen met ge kweekte weefsels". De belangstelling was groter dan gewoonlijk, toen de heer Tolk. bij ontstentenis van de voorzitter, de heer A. Huisman, de bijeenkomst met een kort welkomstwoord opende. De bedoeling van prof. Gaillard is, om drie onderwerpen te behandelen in twee spreekbeurten. De eerste avond werden Warmonds burgemeester: „Is Nederland zelf niet een minderheid „Et kan me de grote desillusie van onze jongens zo goed voorstellen" Opgewekte en sombere klanken in de raad De gemeenteraad van, Warmond was in voltallige vergadering bijeen. Terugzien de op 1949 wees de burgemeester, jhr mr Von Fisenne, er op, dat er verheuging was over de behouden thuiskomst van verschillende Warmondse jongens uit In donesië. maar ook rouw om de twee ge vallenen. Spr. betreurde het, dat de grote offers zijn gebracht voor een eerlijk doel, dat niet kon worden verwezenlijkt. De woorden van de Koningin hebben spr. en vele anderen opgebeurd. Gezien Haar grondwettelijke positie kon Zij niet anders handelen, in de overtuiging, dat het de wil Gods was. Vooral het grote onrecht en het leed aan belangrijke minderheden moet met name voor onze Koningin wel zeer schrijnend zijn geweest. Hoe leven wtj immers niet dagelijks bekommerd oi zorgen van een of andere minderheid: het zwakke, zieke of hulpbehoevende kind- de ouden van dagen.... de geestelijk mis deelden. Het ligt in onze natuur, dat onze sympathie naar hen uitgaat. Denken wtf aan kerkelijke en politieke minderheden. Ze zjjn hier in Nederland immers niet op gegroeid met de gedachte, dat de meer derheid alles mag hebben en krijgen. De minderheden dienen eveneens aan hun rechtmatige trek te komen. Is Nederland zelf niet een minderheid te midden der volkeren? En heeft ons land zelf niet recht op erkenning en respect door een „Vergeef mij;" aldus'Vervolgde spr. „dat ik wellicht te veel uitweid over dit punt. Maar de grote desillusie van onze jon gens in Indonesië kan ik mij zo goed voorstellen en begrijpen. Ik hoop, dat zij ook door de woorden en gedachten van onze Koningin zullen zijn opgebeurd en hun plaats in de maatschappij zullen vin den, niet met eèn gemoed vol teleurstel ling, maar met een gemoed van berus- In de verdere toespraak wees spr. op de prettige samenwerking ln de raad, op de veie tot stand gekomen werken en de verwachtingen voor 1950. Er waren ook sombere klanken: Warmond krijgt géén bouwvolume voor 1950, moet f 34.000.— aan ondernemingsbelasting terugbetalen, voorts het Leidse merenplan. Spr. her dacht de heer J. Heitlager. De agendapunten. Besloten werd tot opheffing van de woningbouwver. „Warmunda" en tot stichting van een woningbedrijf. De Chr. Korfbalclub mag al van het nieuwe ter- ;in gebruik maken. De rekening voor 1947 werd aangebo den, die een batig saldo te zien gaf van r— Peli99 en de lekkere wijting Deze week arriveerde in „Avifauna" een achttal jonge pelikanen. Het zijn echte lekkerbekken, die uitsluitend gevoerd wensen te worden met wij ting. De vogels zijn gekortwiekt, maar bij één van hen bleek dit niet voldoende te zijn gebeurd. Het dier vloog in een boom en na een af scheidsgroet aan het park, ging het met koddige vleugelslag- de nieuwe omgeving 'in. Maar „Peii" kon de wij ling niet missen. Tot vreugde van de eigenaar kwam hij uit eigen bewe ging naar het park terug en voegde zich weer bij zijn soortgenoten. Plaatselijke commissie alcohol-bestrijding bij snelverkeer geïnstalleerd Prof. mr j. M. van Bemmelen voorzitter De heer J. A. Hippe, bureau-houder van de Vereniging Alcoholbestrljding bü Snelverkeer, heeft gistermiddag in „Het Gulden Vlies" de Leidse commissie van deze organisatie geïnstalleerd. Zij be staat uit de heren prof. mr J. M. van Bemmelen, mr P. C. Breedveld, inspec teur van de verkeerspolitie, J. H. de Jong, directeur van de gem. reinigings dienst, G. E. E. Kuyntjes, directeur van de Ambachtsschool, dokter L. W. van Liebensteln, J. J. F. van der Meer, ver tegenwoordiger van de B.B.-N., J. G. Boon, namens de B.O.VA.G., en H. Ziin- derman Sr. De V.A.S. is 20 jaar geleden opgericht en om haar werk zo effectief mogelijk te doen, besloot zij ln de voornaamste plaatsen locale commissies in het leven te roepen, die ook tot doel hebben de ge varen, die het gebruik van alcoholhou dende dranken door bestuurders van mo torrijtuigen yoor de openbare veiligheid oplevert, te bestrijden. Vorig jaar werd in Amsterdam de eerste plaatselijke commissie opgericht. Leeuwarden, Mep- pel en Middelburg volgden spoedig en nu is er dus ook een in de Sleutelstad. Prof. Van Bemmelen maakte geen be zwaren tegen het voorzitterschap en mr Breedveld was bereid het secreta riaat op zich te nemén. Kolengeld: Bri t/m Co Morgen (Donderdag) zijn aan de beurt voor het afhalen van de „kolen-gulden' de letters Bri t.m. Co. Zenclingsfilm „Gaat uit in de wereld' in April klaar LEIDSE KERKGANGERS FIGUREERDEN De Zendingsfilm „Gaat uit in de wereld", die thans in opdracht van de Verenigde Nederlandse Zendingecorpo raties te Oegstgeest door Multifilm te Haarlem en onder regie van de heer Hattum Hoving te Bloemendaal wordt gemaakt, hoopt men begin April klaar te hebben. Zij heeft een speelduur van een half uur en is vervaardigd met het oog merk bij het kerkpubliek belangstelling voor de Zending te wekken. Er is over het algemeen wel interesse voor het werk der Zending, maar telkens weer blijkt, dat deze aan de oppervlakte ligt. Men wil nu trachten, door middel van het beeld de houding der kerkgangers tegen over de arbeid in de heidenlanden meer overtuigd te doen worden Alle Zendings corporaties hebben te kampen met een tekort" aan films. En de rolprenten, die er zijn. zijn voor het merendeel ver ouderd. Daarom werd het maken van een nieuwe film als een noodzakelijkheid gevoeld. De meeste opnamen zijn in Leiden ge nomen, en wel jl. Zondag, gisteren en vandaag in de Pieterskerk Uit het kerk publiek was een aantal figuranten ge komen en de heer J. Landc&aat, die belast was met de supervisie bij deze werk zaamheden, toonde zich vol lof over hur Prof. mr E. M. Meijer» zeventig jaar Prof. mr. E. M. Meijers, sinds 1910 hoogleraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht aan de Rijks universiteit te Leiden, is gisteren zeven tig jaar geworden. Zoals onze lezers be kend zal zijn onder meer uit het enige tijd geleden geplaatste artikel in de rubriek „Bekende landgenoten thuis" is prof. mr Meijers de bewerker van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Op 23- jarige leeftijd promoveerde de thans 70-jarige te Amsterdam met lof op een proefschrift over „Dogmatische rechts wetenschap". Het spreekt vanzelf, dat de dag van gisteren niet onopgemerkt bleef. geduld sprankelende medewer king". Ter afwisseling en „tijdiversnel- ling" zette een hunner onder een gezel lig kopje leut in de consistorie zelfs een spraakwaterval op touw. terwijl enkele anderen met een voordraehtje voor het voetlicht traden. Zo weren er toch kwartieren (van de zeven lange uren!», die om vlogen In de kerk heeft op deze dagen zeer veel bedrijvigheid geheerst. Niet alleen voor de film, maar ook wordt het meubi lair geschilderd Gelukkig hebben beide werkterreinen elkaar niet in ernstige mate gestoord, ofschoon de heer Land zaat het wel pech noemde, det nu juist de banken geverfd moesten worden. BESTUURSLEDEN „NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK" Bij K B. zijn benoemd tot lid van het bestuur van de Bi)z. Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek t.b v. de Volksgezondheid o.a. Prof dr R Remmelts en Prof dr D. J. Steen huis, beiden te Leiden en Dr J. M. Planteijdt te Noordwijk aan Zee. Ter Aar C.B.T.B.-ers bijeen De afdeling Ter Aar van de C.B.T.B. hield haar jaarvergadering, Voorzitter was de beer Joh. van Eijk Dzn. In zijn openingswoord zei hij, dat de bedrijfs- uitkomsten voor de ene tuinder goed en voor de andere minder goed waren. Het verenigingsjaar is rustig verlopen Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Verduyn en J- Froolik herkozen. De stemming voor voorzitter is uitge steld. De heer J. Aantjes, bestuurslid van de afdeling Holland-Brabant, behan delde voorts enige vragen van de dag Zes leden maakten van de gelegenheid om vragen te stellen gebruik. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er inl ongeveer f 13.000. De rekening water leidingbedrijf 1948 werd voorlopig vast gesteld. Tot lid van de commissie van ad- als bedoeld in art. 8 van de woon- ruimtewet werd benoemd de heer C. P Oosterom. Zonder bemerkingen stelde men de verordening regelende de jaar wedden en rangen van de gemeente ambtenaren vast. Aan de orde kwam hierna het voorstel tot wijziging van de verordening rege lende de beloning van het personeel der gem. vrijw. bran weer, alsmede het voor stel tot aanleg van een brand-alarmin- richting. De heer Van Vliet ging hierop uitvoerig in. Hij vroeg, of de voorzittei iets bekend was van een rijksregeling hierover. De heer Nijman stelde de vraag, of het college de mogelijkheid heeft over wogen om aan te sluiten bij de Leidse brandweer. De voorzitter betoogde, dat een centrale regeling van het brandweer wezen op groot verzet van de gemeenten stuit. De gemeente zou een stuk autono mie moeten prijs geven. Het voorstel werd, nadat het van alle kanten was be licht. aangenomen. In verband met de steunverlening aan kleine zelfstandigen werden de begrotin gen 1949 en 1950 gewijzigd. Goed gevon den werd het verstrekken van een geld lening onder verband van tweede hypo theek op de voet van de financierings regeling woningbouw 1948 t.b.v. dc bouw in een woning aan de Jan Steenlaan. Ter tafel werd voorts gebracht een voorstel tot aanleg van een drinkwater voorziening voor de Sweilandpolder Uitvoerig lichtte de voorzitter deze zaak toe. Algemeen vond men het plan uit stekend. B. en W. zullen verdere voorbe reidingen treffen. Over de industrialisatie werd weer lang geboomd. Op een vraag van de heer Nij- deelde de voorzitter nog mede, dat W. zich niet voetstoots bij het terug betalen der ondernemingsbelasting zullen neerleggen. B. en W. bleken over de gang van zaken weinig te spreken te zijn Noordwijk Filmavond C.N.V. De Chr. Besturenbond organiseerde ?n filmavond in „Seinpost". Door de filmdienst van het C.N.V. werd de film vertoond „Naar vernieuwing der samen De samenkomst werd geopend door de heer D. v. d. Niet, die wees op de bete kenis van dit /propagandamiddel. Ver volgens werden enkele films vertoond over de Karei Doorman en N.-Amerika Vóór de hoofdfilm werd gedraaid sprak de heer v. Beek uit Den Haag een kort propagandawoord. In de film „Naar ver nieuwing der samenleving" is een syn these tot stand gekomen tussen verhaal en organisatiegedachte. Het verhaal loopt goed en de ontwikkeling is niet gefor ceerd. De conclusie: „er is perspectief in de weg der chr vakvereniging", is zeer aanvaardbaar. Het C.N.V. heeft met de ze film een goede greep gedaan en de heer v. d. Niet was de tolk van alle aan wezigen toen hij de heren v. Dorp en v. Beek dank bracht voor het gebodene. Schletver. „Blijft voor 't land" De wlsselmedallles werden deze keer gewonnen door: F. van Oosten met 98 pnt in de le klasse, J. v. d. Burg met 99 pnt in de 2e klasse en H. v. d. Meulen met 94 pnt in de 3e klasse. Bij de dames was het mevr. Luschen die het hoogste aantal punten behaalde, n.l. 96. In de 2e klasse werd de medaille definitief ge wonnen door J. v. d. Burg met 9396 99 pnt. Tegen lantaarnpaal gereden Gisternacht reed een auto van een Katwijkse taxi-onderneming, bestuurd door W. W„ met grote snelheid tegen een lantaarnpaal, hoek BeeklaanHerenweg De lantaarnpaal werd vernield, evenals een bord van de A.N.W.B.. Ook de auto werd beschadigd, maar de chauffeur kwam er gelukkig met een bloedneus af. Chr. Hist, jongerengroep De CH. jongerengroep vergaderde onder leiding vpn de heer F. A. van Spanje. In zijn inleidend woord wees spr. op het wezen van de groep. De be doeling is een oordeel te krijgen over de verschillende politieke groeperingen en deze te bezien vanuit het Christelijk standpunt. De spreker van deze avond, de heer D. Hendriks uit Leiden, ontwik kelde enkele gedachten over de volks vertegenwoordiging. Hij gaf een duide lijk beeld van de betekenis van het par lement; het ontstaan, werkzaamheden en doel. Na de pauze bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarna sluiting volgde. Noordwijkerhotil Propaganda-avond „Wilskracht" De propaganda-avond van de tafelten nisclub „Wilskracht" was zeer goed be zocht. Er werden enkele aantrekkelijke wedstrijden gespeeld, waarbij de toe schouwers duidelijk konden zien, dat ta feltennis waarlijk geen kinderspel is- Jammer genoeg kon Wout Heemskerk, die in de Nederlandse ploeg moest in vallen, niet spelen. verschillende typen van weefsels behan deld. Spr. besprak de methode om een stukje weefsel op steriele wijze in een voedingsbodem te brengen. Talrijke lichtbeelden werden getoond, waarop de voor ieder weefsel eigen structuur dui delijk naar voren kwam. Vervolgens werd met grafische voorstellingen aan getoond. dat er verband bestaat tussen het aantal celdelingen, waarbij verschil lende grootheden (zoals het aantal cel len per cm2, de voeding, de temperatuur enzeen belangrijke rol spelen. Na de pauze werd een aanvang ge maakt met het tweede onderwerp „On derzoekingen betreffende de geslachts cellen". Op 23 Januari zal prof. dr Gail lard hier nog nader op ingaan. De heer Tolk vertolkte de dank der vele aan wezigen. Vrucht van samenwerking Door de drie plaatselijke speeltuin verenigingen is onlangs een „Centrale" in het leven geroepen. Deze samenwer king zal ook gaan resulteren in de uitgave van een gemeen schappelijk or-gaan. „Bloemhof" en „Ouds'hoorn" bezaten reeds een maand>- blaadje, maar dit zal ophouden te ver schijnen. In het nieuwe blad zullen naast het algemene nieuws de verenigingen hun eigen rubrieken krijgen. Half Febr. verschijnt het eerste nummer. Nog drie pond zwaarder Vorig jaar werd in de Rijn een karper gevangen van 22 pond. Het „bakbeest" herkreeg zijn vrijheid in de vijverbij „Avifauna". Alle vis uit de crude Vij ver is deze week overgebracht naar' de nieuw gegraven, veel grotere ruimte. De karper bleek in blakende welstand te verkeren en was drie pond zwaarder geworden. Hillegom Feestavond „Jahn" Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Chr. gymn-astiekver. „Jahn" werd gisteravond in hotel„Flora" de burnrevue „Toen en nu" opgevoerd. Ds Chr. Eerhard opende de uitstekend bezochte 'samenkomst. Hij bracht naar voren, dat het lichaam een gave Gods is. We mogen dat lichaam trainen, maag we dienen te waken voor twee uiterste stro mingen. n-1. het spiritualisme, dat alle lichaamsoefening verwerpt en het corpu- lisme, dat de lichaamsoefening overdrijft. In het daarna opgevoerde programma kwamen verscheidene mooie tafereeltjes voor. o m. „Elfendans in bet middernach telijk uur" en „Strijd en overwinning". De oudere leden gaven goede staaltjes gymnastiek te z/ien. terwijl de leider, ae heer G. J. Wietfoa-ar. enige oefeningen aan de rekstok en de door vele Hillegommërs geschonken nieuwe brug ten- besté gaf Vele afgevaardigden voerden het woord. Namens de oud-leden bood de heer J. Grabe een nieuwe verenigingsvla-g aan, terwijl het cadeau der burgerij een brug werd overhandigd door de heer G. Zonneveld. Aan het slot van de a-vond weTd de heer Wiethaar gehuldigd Hij ontving fraaie cadeaux. De voorzitter van „Jahn", de heer A. J. Schouten, sloot de avond op de -gebruikelijke wijze. Laat die wagen maar staan.;.... Zondagmorgen omstreeks half 12 werd de politie opgebeld, dat op de Weere- steynstraat twee personen uit een-luxe auto waren gestapt en hard hollende warén verdwenen'iri'de richting Benne- broek. De politie, die direct ter plaatse was. heeft de auto, welke defect bleek, naar het bureau laten slepen, 's Middags meldde zich de eigenaar, de heer v. M. uit Bloemendaal. Hij zeide, dat hij. met zijn auto had deelgenomen aan de Gr.oe- nendaalrit 1950 Toen de auto een defect kreeg, was hij met zijn medepassagier uitgestapt en naar de Zandlaan alhier gesneld, om daar met andere deelnemers te kunnen meerijden naar het eindpunt te Heemstede. De auto werd daarop, na vertoon van de nodige legitimatiebewij zen. vrijgegeven. SIZO 1 is er Zaterdag in geslaagd, in een mooie wedstrijd één van zijn ge vaarlijkste concurrenten, n.l. A.M.V.J. 1 uit Amsterdam, met 2—0 te klóppen» SIZO staat nu geheel alleen aan de kop. Katwijk Politie KatwijkHeemstede 3—2. In een aardige sportieve bekerwedstrijd heeft het Katwijkse politie-elftal gisteren met 32 gewonnen van zijn collega's uit Heemstede. Met rust was de stand 1.1. Katwijk nam daarna een 21 voorsprong, maar Heemstede liep de .achterstand in (2—2). Toen besliste Katwijk de strijd met een goed doelpunt (3—2). Katwijk aan Zee Benoeming Mej. A. v. d. Kloot, leidster van de kleuterschool van het Zeehospitium, is benoemd tot -hoofd van deneutrale kleuterschool te Voorschoten. Chr. Landarbeiders bijeen. Gisteravond werd in Casa Cara een le denvergadering gehouden van de afde ling Katwijk van de Ned. Chr. Landar- beidersbond. De voorzitter, de heef C. v. d. Plas, opende en heette in 't bijzonder welkom de secretaris, de heer A, C. Berkhey, die na lan-ge ziekte weer aan wezig mocht zijn. Het hoofdbestuurslid, de heer P. Stokman uit Leiden, gaf een uitvoerige uiteenzetting omtrent de stand van zaken betreffende de besprekingen tussen werknemers- en werkgeversorga nisaties over het looncontract in de bol lenstreek. In verband met de wet op de aardappélmoeheid waren besprekingen gevoerd over de verstrekking: van aard appelen aan de landarbeiders als een ge deelte van de inkomsten in de vorm van enkele roeden tuingrond. Ten slotte Afer- den de lonen zelf nader beschouwd en de voorgestelde en gevraagde verhoging. Spr. deelde mede, dat er nog geen over eenstemming is bereikt op verschillend® onderdelen. Spoedig zal weer geconfe reerd worden en daar per 1 Januari eventuele wijzigingen zullen gelden, zul len spoedig besluiten volgen. Nadat de bestuursverkiezing een herbenoeming.had gebracht van de heren J. Zwaan en W. Varkevisser, volgde nog een bespreking, waarna rondvraag en sluiting. De verga dering was zeer goed bezocht. „Volksonderwijs". De afdeling Katwijk van „Volksonder wijs" vergaderde gisteravond. De leiding berustte bij de heer W. Panman. De jaar verslagen over 1948 en 1949 gaven uiting van een gunstig ontwikkelend vereni gingsleven. De bestuursverkiezing bracht een herbenoeming van- mej. D. W. Brand- se en de heer W. Panman, terwijl in de vacatures A, Verdoes en mevr. Vooijs werden gekozen mej. Wiersma en de heer Fiool. Hoog en laag water Donderdag 12 Jan.: hoog water 9 07 en 21,39, laag water 4.41 en 17.11 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2