Jlieume friJtsrije (iToiimnl John Buil gaat op 23 Februari a.s. naar de stembus Onze regering waarschuwt voor Tsjechische praktijken Wist U WOENSDAG 11 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). ï)ertigste jaargang No 8017 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastfcfc Is ghebleotn mgn bert ia tegtienspoct* Komt Uw jongen met de Waterman naar huis? Zie pag. 3 Verkiezingsdatum nu vastgesteld ming van de Labour-burcht DE TEERLING IS GEWORPEN: John Buil zal op 23 Februari ter stembus gaan. Reeds al te lang heeft het Britse politieke hart van verwachting ge klopt, omdat de datum der verkiezingen door premier Attlee en zyn staf angst vallig geheim gehouden werd. En nu weet men het: Over zes weken zullen ruim 84 millioen Engelsen zich mogen uitspreken, aan welke party zij voor de komende regeringsperiode hun voorkeur geven. De Britse politieke schiettent wordt ge opend en Labour, Conservatieven en Liberalen zyn het voorbereidende offensief begonnen. Donderdag 23 Februari is dus de hoog tijdag. Het Parlement wordt 3 Februari ontbonden en de dag dei; algemene kiezingen is op 20 dagen, later gesteld. Het nieuwe Parlement zal 'dan op 1 Mrt. bijeenkomen: het zal de „Speaker" kie zen en de nieuwgekozen parlementsle den zullen worden beëdigd. Dan volgt de openingszitting van het nieuwe Parle ment op 6 Maart, wanneer Koning George officieel het nieuwe zittingsj; zal openen. Zoals men weet, zou het hui dige Parlement oorspronkelijk op 24 Januari bijeenkomen. Deze datum wordt dus nu verschoven. Ook zal de Jubi leum-conferentie van de Britse socialis tische partij in begin Februari komen te vervallen. Het is ongebruikelijk, dat algemene verkiezingen reeds zes weken tevoren worden aangekondigd. Een precedent wordt gevormd door de verkiezingen ir 1929. Alle politieke partijen hebben ni echter voldoende tijd voor haar propa ganda. en de verkiezingscampagne za buitengewoon fel zijn. Wij tekenen hier bij aan, dat Labour nooit veel voelde voor algemene verkiezingen de winter. Mocht het vriezen, dan zal echter het verkiezingsvuur der partijen de vorst wel overwinnen! Wij zullen nu te weten komen, hoe de Britten gereageerd hebben op de tover staf van Staffcjrd Cripps en zijn devalua tie. Labour leurt reeds met verkiezings beloften als: Werkvoorziening iedereen en het handhaven der (dure) sociale diensten. De Conservatieven, met Churchill voorop, bestijgen het strijdros. Zij wensen stopzetting der nationalisa tie, herleving van het particulier initia tief, de ondernemer moet van het keurs lijf worden bevrijd. Is „Churchill" niet een begrip, een slogan! Hij zal ten spoe digste van Madeira naar Londen terug vliegen. Men verwacht, dat het houden der al gemene verkiezingen geen verandering zal brengen in het plan van President Auriol in Maart a.s. Groot Brittannië te bezoeken. Tenslotte nog enige cijfers: De vorige verkiezingen werden op 5 Minder prettige ervaringen met Italiaans schip Vele van de pl m. 1000 Nederlanders die morgen per extra trein uit Marseille In ons land zullen aankomen, hebben minder prettige ervaringen opgedaan voor en tijdens de reis uit Indonesië met het Italiaanse schip Surriento. Vermoedelijk zijn die te wijten aa omstandigheid, dat het schip de avond voor de inscheping te laat de haven be reikte om nog te mogen binnenvaren. Daardoor kon van te voren weinig ge regeld worden. Bij sommigen heerste een paniekstem ming. Urenlang had men in de hete zon staan wachten. Het werd een geweldig gedrang voor de loopplank. Aan boord was de hutindeling nog niet geregeld c ook dat gaf natuurlijk ontevredenheid. De firma Muller en Co., die voor c zeereis niet verantwoordelijk is, doch slechts de treinreis verzorgt, heeft speciale maatregelen genomen om het de reizigers zo prettig mogelijk te maken. Er is al een staf van personeel, o m. twee verpleegsters, naar Marseille vertrokken en er rijdt morgen een speciale wagon met verversingen mee Daarom zullen de terugkerenden wellicht toch opgewekt in het vaderland arriveren. Morgenochtend verlaten militairen de Asturias Het troepenschip Asturias wordt mor genochtend vroeg in Rotterdam ver wacht. De ontscheping begint om 9 uur. Haar kind uit de klau wen van een adelaar gered In een buitenwijk van Sydney (Austr.) overkwam een huismoeder gisteren een ongekende sensatie. Een reusachtige adelaar met een spanwijdte van onge veer 3 meter streek in de tuin van haar woning neer en sloeg zijn klauwen om het kind van de vrouw. Deze slaagde er na veel moeite in haar schat uit de worgende greep van de bloeddorstige vogel te bevrijden en in het huis te vluchten. Hierna bleef de adelaar met de geweldige vleugels en klauwen te gen de deur slaan, totdat buren hem konden verjagen. De politie wist een de ken over het dier te werpen en het al dus te vangen. De adelaar bleek het „huisdier" te Zijn van een man uit de buurt, die hen* tn een kooi met gaas bewaarde. Reeds 20 doden bij busramp in Frankrijk Het aantal sladhitoffers van het on geluk met de arbeidereibus in Mhillhouse bij Col-mar is, volgens Ass. Press, van tien tot fwiintig gestegen. Enkele zwaar gewonden zijn in het ziekenhuis over leden. ITALIAANSE REGERING WORDT GEWIJZIGD. In Rome verwacht men, dat de Italiaan- ze regering als gevolg van een reeds lang voorbereide „crisis" tegen het begin van de volgende week zal worden gereorgani- eeerd- Er worden evenwel weinig veran deringen verwacht. Juli 1945 gehouden. De huidige zetelver deling in het Lagerhuis is als volgt: La bour 390, Conservatieven 194, Nationale Liberalen 13. andere Liberalen 1, andere partijen samen 33 zetels. Het nieuwe Parlement zal 625 leden tellen. In 1945 waren er 32.836.419 stemge rechtigden, waarvan 25.018.393 hun stem uitbrachten. Voor de nieuwe verkiezin gen zijn ruim 1.500.000 kiezers meer in geschreven. De Conservatieven zullen 600, de Liberalen 400 en de Communisten 100 candidaten stellen. De strijd zal voornamelijk tussen Labour en de Con servatieven worden uitgevochten. Te oordelen naar tussentijdse verkiezingen en gehouden opinie-onderzoek, wordt voor Labour verlies en voor de Tories winst voorspeld. Voor een meerderheid in het Lagerhuis zijn 313 zetels nodig. Het spel gaat nu beginnen Churchill bestijgt zijn strijdros ter bestor- Russen dreven in Oostenrijk „handel in mensen" Bende mocht sigaretten smokke len, als zij vluchtelingen ontvoerde In Wenen hebben de Amerikaanse au toriteiten een bende opgerold, die zich in opdracht van de Russen bezig hield met het ontvoeren van voormalige Rus sische burgers uit de Amerikaanse van Oostenrijk. Twaalf mannen zijr arresteerd, terwijl naar de overige leden nog wordt gezocht. De bende stond on der directe leiding van de Russische of ficier luit-.kol. Karandashow. Ook wer den op grote schaal sigaretten gesmok keld. En dit werd eigenlijk de oorzaak van deze handel in mensen, want vc elke Russische vluchteling, die de So- jets in handen werd gespeeld, kregen de bendeleden weer een maand vrijge leide voor hun smokkel-activiteiten. De leider van de smokkelaars, die nog niet gearresteerd is, Benno Blum, had de vrije hand in hét uitkiezen van slachtoffers, zolang zij maar Russische burgers waren. Slechts nu en dan werd op verzoek van de Russen „voorrang" verleend aan de ontvoering van perso nen, die bovenaan het Russische verlang lijstje stonden. ONTVANGST VAN PRINS BERNHARD OP DE ANTILLEN De Staten van de Nederlandse Antil len hebben f 70.000 toegestaan voor de ontvangst van Prins Bernhard. Instrumenten, die gedurende de oorlog honderden mensenlevens hebben gered, doen thans, in vredestijd, nog goede diensten bü veehouders en dierenartsen. Een mynen-detector wordt in Engeland gebruikt om te onderzoeken of een koe metaal heeft ingeslikt JIJ KAPOET" Een Chinees zette dominee Bik het mes op de keel Een jaar geëist tegen vechtlustige onderdaan van het Hemelse Rijk Een gevangenisstraf van een Jaar gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de Chinees Haien Shane Lin, die de bekende predikant ds B. E. J. Bik met een mes zou hebben gedreigd. Ds Bik vertelde als getuige o.m. het volgende. Op 14 December 1948 kwam hij by de familie Lin in de Barndesteeg Amsterdam thuis Hij was er wel rru geweest. Ditmaal kwam hij om e kwestie te bespreken van de doop v pasgeboren kindlje der buren. Direct toen hij binnenkwam merkte ds Bik al. dat de echtelieden ruzie hadden geihad. Mevr. Lin zei, dat haar man geschopt geslagen had. Zij vertelde ds Bik, dat haar man had gezegd, dat ze naar China zouden moeten gaan, dan kon hij met twee vrouwen leven. Op een gegeven ogenblik -haalde Lin een mes i keuken en zette het op de borst dominee. „Jij kapoet". Zelfs zette hij het mes op de pastorale keel. „Ik dacht dat mijn laatste uurtje geslagen had," zei ds Bik. Maar hij verweerde zich niet; bij keek Lin- scherp aan. Lin liet het mes vallen, greep even later een Boeddha beeld om ds Bik ermee op het hoofd te slaan, doch mevr. Lin ontfutselde het hem. Iets dergelijks verklaarde eveneens de 72-J. getuige mevr. v. d. Horst, die op dat tijdstip ook in de kamer was. Lins echtgenote, die echtscheiding heeft aangevraagd, mocht zich van het afleggen van verklaringen verschonen. Een agent verklaarde gezien te hebben, dat Lin zijn vrouw schopte- K.A.B.-voorzitter De Bruijn commandeur De Kath. Arbeiders Beweging heeft gisteren in Utrecht herdacht, dat zij 25 jaar lang bestaat in haar tegenwoordige, gecentraliseerde vorm. Minister Joekes deelde tijdens de viering van het jubi leum mede, dat de heer A. C. de Bruijn, die 25 jaar voorzitter van de K.A.B. is benoemd is tot commandeur in de Orde an Oranje Nassau. K.L.M-LIJN NAAR AUSTRALIë? De K.L.M. overweegt de lijn Amster damDjakarta door te trekken naar Sydney en Melbourne in Australië Hiervoor zullen besprekingen tussen de Ned. Indonesische en Australische rege ring nodig zijn. Lin, die in Denemarken woont, ont kende dat hij een mes in de hand heeft gehad. Wel was hij vertoornd geweest op ds Bik. Een brigadier van politie achtte de zaak erg opgeschroefd ei verdediger noemde als oorzaak van Lins toorn „een meer dan gewone band tussen zijn vrouw en- ds Bik", tegen welke uit lating deze laatste protesteerde. Een verzoek tot onmiddellijke gevan genneming werd niet ingewilligd en de uitspraak volgt op 24 Januari. Koning Gustaaf kon opening parlement niet bijwonen Voor de eerste maal in 40 jaar' heeft Koning Gustaaf van Zweden de officiële opening van het parlement niet kunnen bijwonen. In zijn plaats heeft Kroonprins Gustaaf Adolf de troonrede uitgesproken. Hoewel de 91-jarige monarch zich zwak hofkringen geen ernstige er zijn gezondheidstoe- voelt, bestaat bezorgdheid stand. Slachtoffers van het verkeer Emigrerend gezin gewond in ziekenhuis Twee ongelukken met dodelijke afloop Vier verkeersongelukken hebben gis teren als gevolg gehad, dat twee per sonen werden gedood, vier zeer ernstig werden gewond en drie ernstig. Een militair stak bij het kamp L plotseling de rijksweg over en werd door een personenauto tegen de grond gesmakt. In het diaconessenhuis Naarden is hij overleden. Een 54-jarige expeditiebediende var A T O.. die in de Sarphatistraat te Amsterdam fietste, werd door vrachtauto aangereden en vrijwel slag gedood. Bij Stoutenburg botsten twee personenauto's op de rijksweg Hoeve lakenApeldoorn tegen elkaar, vermoe delijk ten gevolge van de mist. Alle in zittenden van beide wagens, vijf in getal, werden ernstig gewond, twee zelfs zeer ernstig. Het zijn W A. R. uit Enschede, de bestuurder van de ene wagen, en de heer en mevr. J. A. G. uit Amsterdam met hun zoontje en mevr. B. I. uit Den Helder De auto's werden vernield. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht Tragische bijzon derheid1: de familie G. was op familie bezoek in verband1 met haar voorgeno men vertrek naar Canada. Er zijn gisteren nog twee ernstig ge wonden- het Amersfoortse ziekenhuis bin nengedragen: de PT T.-arbeiders Kok er De Vries. Zij waren met een derde mar in Voorthuizen bezig met een kabel in een kuil. Een personenauto raakte bij het inhalen een vrachtwagen zodanig, dat deze laatste de kuil inreed Een der arbeiders werd door een draaiende drijfas gegrepen. Kok en De Vries konden pas na een half uur, deerlijk gewond, worden bevrijd. Gezinsverbruik in 1 maand tijds 2 pet duurder Ook groothandelsprijzen flink omhoog Het gezinsverbruik is tussen 15 No vember en 15 December ongeveer twee procent duurder geworden zo blijkt uit een overzicht van het C.B.S. He', prijsindexcijfer steeg namelijk van 202 naar 205, dat is met procent, volgens dc huishoudrekeningeh April 1948 Maart 1949 of van 221 naar 226 (2,3 pet) volgens de rekeningen 1935'1936. Meer gespecificeerde cijfers zijn: groep voedingsmiddelen resp. 1 7 en 2,4 procerv, ten gevolge van het duurder worden var. fruit, thee, boter, vis en kaas. Groep niet -voedingsmiddelen resp. 3,2 en 3,1 procent, door de prijsstijging van kle ding. Groep woninginrichting en huis raad resp. 0,3 en 0.6 pot, door de prijs stijging var. linnengoed en metalen keu kengerei. De indexcijfers voor de ove rige groepen stegen resp. met 1,3 en 1,3 pet, als gevolg van het duurder word os: Ook het algemeen, indexcijfer van groothandels-prijeen is sterk geste gen. Het cijfer over November is t.ov October met 2,7 pet omhoog gegaan. Het cijfer voor de voedingsmiddelen steeg echter met 8,6 pet (grondstoffen 0.5 pet, afgewerkte producten 2 pot). Het Bussemse plan-Bouma gaat door Na een debat, dat vele uren duurde, heeft de Bussumse raad het plan van wethouder Bouma (de bouw van 300 woningen) z.h-st. aangenomen. De raad bleek minder enthousiast te zijn dan minister In 't Veld, die vrij bouwvolume toezegde, alsmede een bijdrage van f 100 per jaar per woning. Ridder van Rappard ontgaat de doodstraf Voormalige leider van N.S.N.A.P, tot levenslang veroordeeld. Dr Ernst Herman Ridder van Aappard, de voormalige leider van de N.S.N.A.P werd hedenmorgen door de Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In het arrest van de raad wordt ge zegd, dat Van R. zich aan landverraad in de zwaarste vorm heeft schuldig gemaakt. Reeds vóór de bezetting van ons land heeft hij dit verraad voorbereid. Op „schaamteloze" wjjze heeft hij daarna ge bruik gemaakt van de hulp van de Duit bezetting om zyn annexatieplannen door te drijven. De zwaarste straf wilde de raad echter niet opleggen in verband met de persoon van Van R. die geken schetst werd als een van „iedere practi- sche zin gespeende idealist". Het Haagse B. G. had Van R. indertijd tot de doodstraf veroordeeld, van welke straf de p.-f. bij de R. v. C. bevestiging had gevraagd. C. D. Kroon (democratische partij) R. J. Isa opgevolgd als statenlid der Nederlandse Antillen. VERLIES12.500 Niet alle mensen, die naar Canada emigreren, voelen zich op hun gemak in hun nieuwe vaderland. De familie Lamers bijvoorbeeld, staat hier op punt de „Veendam" op te stappen, met bestemming Nederland. Enige tyd geleden ver trokken de heer en mevrouw Lamers met twaalf kinderen tussen 10 maanden en 16 jaar, naar Ontario in Canada. Moeder Lamers voelde zich er echter niet op haar gemak en zo zag de familie zich genoodzaakt de boot terug naar Holland te nemen. Eén ding is nog gelukkig: de heer Lamers heeft zijn boerdery in Nederland nog niet verkocht, maar hy zal heel hard moeten werken om het verlies van 12.500.te boven te komen. De arrestatie van J. A. Louwers Aan Nederlanders kan daar geen diplomatieke bijstand meer worden verleend ,E REGERING heeft in een officiële verklaring aan Nederlanders, die naar Tsjechoslowakye willen gaan, de ernstige raad gegeven er rekening mee te houden, dat zjj niet in staat is aan in dit land verblijvende Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen. DE De Regering heeft nl. naar aanleiding tn de arrestatie in Praag van de heer J. A. Louwers, vertegenwoordiger de AKU aldaar, moeten vaststellen, dat de Tsjechische regering de in tussen beschaafde volkei bruikelijke vormen niet in acht neemt. Zoals bekend is, werd de heer Louwers op 13 December aangehouden. Het Nederlandse gezantschap heeft herhaalde en dringende démarches bij de Tsjechische regering gedaan om mede deling te ontvangen, op welke gronden de arrestatie plaats hadi en- waar de heer Louwers gevangen gehouden wordt, als mede om toestemming te verkrijgen met de arrestant in contact te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu t verstrekt en het verzoek werd ngewilligd. Staking in Italië uitgebreid Meer dan 1 millioen arbeiders erbij betrokken Als protest tegen de zes arbeiders, die als gevolg van het optreden van de po- te Modena tijdens de staking wer den gedood, hebben nu meer dan 1 mil lioen arbeiders op order van de com munistische vakbond C..G.I.L. het werk neergelegd. Hierdoor ligt het gehele kenleven in het Noordelijk en centraal deel van Italië stil. DAT de directeur van het marktwe- n te A'darn, Jac. Broerse, dit voorjaar Paramaribo zal bezoeken om er het marktwezen en een exportcentrum voor citrusfruit te organiseren. DAT in de vacature-J. Snel te Gouda (C-P.N.) tot lid der Prov. Staten is be noemd mevr. G. v. Reemst-De Vries te Vlaardingen. DAT per 1 December 1949 tot schout bij nacht zijn bevorderd kapt. ter zee (tijd. commandeur) I. W. Reijnierse en kapt. ter zee (tyd. schout bij nacht) jhr H. A. van Foreest. DAT mr J. C. C. W. Hijszelear te Bloe- mendaal, le secretaris der tariefcommis- e, is benoemd tot officier in de orde ïn Oranje-Nassau. DAT het bronzen kruis is toegekend in matroos le klasse zeemilicien J. P M. Driessen en idem voor de tweede maal aan luit ter zee 2e klasse H. Dan- kelman. DAT de burgemeester van Hamburg, Max Brauer, op 2 Maart in Amsterdam wordt verwacht. DAT de Ned. regering heeft afgezien Van het eisen van schadevergoeding we gens het landingsverbod voor onze vlieg tuigen op de Indië-route. DAT in de week van 28 Aug.2 Sept. inzamelingen worden gehouden voor het Kon. Wilhelminafonds (kankerbestrij ding). DAT op 23 en 24 Februari in het Veiligheidsmuseum te Amsterdam een nationaal congres wordt gehouden over de veiligheid in de bedrijven. DAT luit. A. Baxter van de Britse marine is benoemd tot ridder in de orde van O.N., commodore G. G. G. N. Tim mermans van de Belgische marine tot commandeur en de kapt. L. J. J. Robins van de Belgische marine tot officier in die orde, allen met de zwaarden. DAT in Leeuwarden werd geconclu deerd tot verhoging van straf van 10 tot 14 jaar tegen de 25-jarige machine bankwerker Meint Fokkema, die aan Duitse arrestaties meewerkte. DAT in Venlo het echtpaar Th. S. werd gearresteerd wegens diefstal van een geldkistje met 5000 uit een café in Roosteren. DAT tot voorzitter van het gewest Drente van de Stichting voor de Land bouw werd benoemd J. H. Lanting te Nieuwlande (vac.-R. Wichers H.S.zn. te Borger). DAT vlees voortaan niet meer op de markt te Eindhoven mag worden ver kocht, wel vleeswaren. DAT de rykslandbouwconsulent Ir R. P. Lammers, Maandagavond om kwart voor acht over Hilversum II over peulvruchtenteelt zal spreken. DAT het monument, hetwelk uit kentelijkheid door tijdens de oorlog ge holpen Joden op het Weesperplein te Amsterdam wordt geplaatst, op 23 Fe bruari aan burgemeester d'Ailly wordt aangeboden. DAT in de Dordtse raad is gevraagd nieuwe woningen te bestemmen voor prae-tuberculeuze gezinnen, daar door het gebrek aan verpleegsters niet alle bedden in het sanatorium Weizigt aldaar bezet zijn. DAT het grote vroegere wederopbouw- kamp in Arnhem-Zuid is bestemd voor uit West-Indië repatriërende militairen, die daar trouwden en zich hier met hun gezin kunnen vestigen. DAT B. en W. van Arnhem hebben voorgesteld 144 montagewoningen met 'er woonlagen neer te zetten. DAT wellicht nog deze maand een landelijke federatie van de vijf kleer makerspatroonsbonden zal worden op gericht. DAT blijkens de nieuwjaarsrede van Eindhoven's burgemeester de zedendelic ten en gevallen van dronkenschap in die stad onrustbarend sty gen. De regering heeft de Tsjechische ge zant in Den Haag van haar standlpunt in kennis gesteld. De heer Louwers vertoefde kort voor zijn arrestatie nog in Nederland. Men raadde hem aan, niet terug te keren; zijn kantoor en zijn woning in Praag waren gedurende zijn afwezigheid reeds door de Tsjechen doorzocht De heer Louwers ging toch terug en werd al spoedig aangehouden. Zijn vrouw en zijn kind zijn in ons land teruggekeerd. ,Vestjesvolk' (Van c sociale redacteur) Het Christelijk schoolblad „Onze Vaca tures" bevat wekelijks een of meer arti kelen van de heer R. Het is een bijster geleerd man. die mijnheer, die zich achter dit doorzichtige pseudoniem verschuilt Zijn artikel over historische en taalkun dige onderwerpen deden de heilige huis jes in onze onderwijswereld bij tientallen ter aarde storten en talloze interessante historiën, waarnaar wij op de lagere school met gloeiende oren luisterden, werden door hem kort en goed naar het sprookjesboek verwezen. Wij hebben ons wekelijks leergierig aan de voeten van deze onderwijsman gezet met de bereidheid, vele illusies te offeren in ruil voor de door hem geboden resul taten der wetenschap, waaraan onze onderwijzers en leraren nog geen deel hadden. Maar helaas, nu heeft deze scribent het oude jaar besloten met een driestar in zijn lijfblad, waarmee wij het heel niet eens kunnen zijn en zo voelen we ons dan met een bloedend hart welis waar gedwongen om hem even op de vingers te tikken. „Meer studiekansen?", staat er boven dit artikeltje en de schrijver waarschuwt erin tegen de opvatting, dat door het verstrekken van veel beurzen en studie toelagen of zelfs van een „studentensala ris" uit de kringen der arbeiders een veel groter percentage van intellectuelen kan worden gerecruteerd, dan tot dusver het geval was. „Want", zo argumenteert hij. „men ver geet dan één ding, dat namelijk onder het vestjesvolk het intellect schaars is". Nu is het een algemeen aanvaard verschijn sel. dat ook het intellect tot op zekere hoogte erfelijk is en dat dus de kindereu van ouders met een matig of laag intel- ligentie-quotient slechts zelden de capa citeiten hebben, die voor de studie van een middelbare school of inrichting voor hoger onderwijs vereist zijn. Tegen deze algemene stelling hebben wij dus geen enkel bezwaar. Groot be- ir hebben we echter tegen de wijze, waarop de heer R. dit gegeven interpre teert en onder woorden brengt imers, hij begint zelf met te zeg gen, dat de studiekansen voor onbemid delde jeugd in Nederland van voor zeer gering waren want zo zegt hij, de vraag hierom werd alleen door (uiterst) links gesteld. Maar dan mag hy ook niet concluderen, dat bij dit „vestjesvolk" in het algemeen weinig begaafd kroost verwachten kan, omdat hun ouders het niet verder kon den brengen dan postbode, tramconduc teur of boerenarbeider. Hij betoogt im- zelf, dat deze ouders niet in de ge legenheid waren het verder te brengen de wereld, ook al hadden zij capaci teiten, vanwege de geringe studiekansen voor de onbemiddelde jeugd in vroeger jaren. Zijn stelling zou pas op gaan over jaar of twintig, als te beginnen met vandaag de onbemiddelde jeugd dezelfde kansen had als de bemiddelde, om deze termen eens te gebruiken. Dan toch zou inderdaad kunnen spreken over „niet verder kunnen brengen dan postbode". En dan die term „vestjesvolk". In het bewuste artikel gebruikt zonder aanha lingstekens of wat ook. Zo'n term zouden verwachten in een blad van liberaio werkgevers omstreeks de eeuwwisseling, niet in een weekblad voor Chris- t e 1 ij k e onderwijzers in het jaar 1949. Het roept herinneringen op aan woorden als „het plebs", „Jan Boezeroen" en derge lijke, waarmee vroeger in tijden van sta king en ongeregeldheden de arbeiders werden aangeduid. In deze tijd, nu de Christelijk-sociale gedachte veld wint, die betuigt, dat de arbeider bedrijfsge- noot is in de onderneming en dat ook hij staat in een goddelijk beroep, is het schrijnend, dit te moeten lezen. Schrij nend moet het ook zyn voor vele onder wijzers, die zoals meermalen in O. V. erd betoogd voor een aanzienlijk deel uit arbeiderskringen afkomstig zijn en laar wij hopen en vertrouwen, zeker niet gewoon zijn, hun ouders als vestjes- te zien, laat staan aldus te betitelen. Wie vertegenwoordigt China? Als protest verlaat Malik de zitting van de Veiligheidsraad Geruchten over wapenleveranties aan beide partijen DE RUSSISCHE GEDELEGEERDE, Jacob Malik, heeft in de Veiligheidsraad te Lake Success een resolutie ingediend. Hierin wordt verklaard, dat zolang geen maatregelen genomen zyn om de „vertegenwoordiger van de Kwomintang" te verwijderen, de gedelegeerde der Sowjet-Unie niet aan de zittingen van de Raad zal deelnemen. Malik verliet de vergadering uit protest tegen de aanwezig heid van de Chinese nationalistische gedelegeerde, dr Tsjang, die in de voorzitters- stoel zetelde. Malik ging heen, nadat Tsjang had be paald. dat de Russische resolutie moest circuleren en op de volgendl gadering behandeld worden. Hiertoe werd na stemming besloten. De publieke tribunes waren geheel gevuld en met ge spannen aandacht sloeg men het gebeu ren gade. Tqgen het voorstel van Tsjang waren de Sowjet-Unie en Joegoslavië, terwijl India zich onthield. De Amerikaanse min. van Buit. Zaken. Dean Acheson, heeft zijn politiek ten aanzien van Formosa verdedigd tegen- verschillende Senatoren. „Ik ben een eenvoudige jongen; ik zal hun de waarheid vertellen" zeide hij. Ook zon der Formosa zou Amerika in de Pacific een sterke verdedigingslinie beschik- Herriot voorzitter Assemblee 1950. Tijdens de eerste zitting Franse Nationale Vergadering 77-jarige Edouard Herriot, i de radicaal-socialistische partij, 297 tegen 166 stemmen tot voorzitter de vergadering gekozen. AARDVERSCHUIVING IN CHILI KOST 9 MENSEN HET LEVEN In de streek van Femuco, 800 kilome- ir ten Zuiden van Santiago (Chili) is tegengevolge van een aardbeving, die gepaard ging met aardverschuiving, oen gezin van 9 personen om het leven ge ken. Economische hulpverlening was de beste wijze om het communisme in ÏSuid- Oost-Azië tot staan te brengen. Senator Homer Ferguson, verklaarde vernomen te hebben, dat Britse schepen van de Amerikaanse „Isbrandten-maat- schappij" olie en munitie hebben gebraent lar de Chinese communisten. Voorts vermeldt Ass. Press., dat 90 goederen wagons met tanks en pantser wagens in Philadelphia aan boord ge bracht werden van een Turks vracht schip, bestemd voor de Chinese regering op Formosa. Te Formosa werd een aan slag gepleegd op het Britse consulaat. Acht mannen, met machinegeweren, dwongen twee ambtenaren om de consu laire vlag af te geven, terwijl een be diende werd aangevallen. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking -^yj met plaatselijk nevel of - mist, overwegend droog L - weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West Aanhoudend zacht weer. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 12 Januari; Zon op 8.44, onder 16.52; maan op 2.12, onder 12.01 18 Januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1