Jlirumc Criltsrlic (fauranl In ziekenhuis in de Verenigde Staten verbrandden 44 mensen Wist (J MAANDAG 9 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8015 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONA A L DAGl Voor Leiden en Omstreken .Stantrastfcft Is gfietitora myn bert ia tegfjenspceT ZATERDAGMIDDAG- SPORT Zie pagina 2 Tragiek achter tralies: Geesteszieken waren machteloos toen het vuur hun besprong Vier en veertig mensen hebben Zaterdag te Davenport (Iowa) in het Amerikaanse Midden-Westen, het leven verloren, toen een vreselüke brand het paviljoen voor geesteszieken van het grote Rooms-Katholieke ziekenhuis teisterde. Deze ramp is des te tragischer, omdat het vuur zyn prooi voor het grüpen had, zonder dat deze mensen, die niet by hun volle verstand u snappen. De ramen van het paviljoen w redding onmogelijk. De brand brak uit, terwijl de zieken nog sliepen. Zij waren reeds rondom door het vuur ingesloten, toen zij gil lend wakker werden- Slechts twee uur later was de gehele afdeling van drie verdiepingen niet meer dan een zwartgeblakerde ruïne. De brandweer mannen stonden vrijwel machteloos, om dat de tralies een spoedig reddingswerk volkomen beletten. Toch wisten zij 31 patiënten uit het fel brandende paviljoen te halen. Terwijl de vlammen aangewak kerd werden door een felle vrieswind, die de temperatuur tot 10 graden onder nul deed dalen, benaderde de brandweer met schuifladders het gebouw. Met bij len hakten zij op de tweede verdieping het traliewerk van de ramen. Daar stond een aantal vrouwen bijeen De ene wezenloos, de ander hysterisch van angst. De brandweerlieden gingen het in een dikke rook gehulde gebouw binnen. Een vrouw zat bij het raam met de vlammen vlak bij haar. Men wist haar uit het gebouw te dragen, maar op de ladder begon ze te vechten: ze wilde terug om kleren te halen. Op de andere verdiepingen stonden de vrouwelijke patiënten. Radeloos van angst. Als bezetenen schreeuwde zij om hulp, die bijna niet te geven was- En als de redders de vrouwen wisten te De brand in Davenport: brandweer lieden brengen enkele patiënten in veiligheid Zes gevallen van paratyphus in Delfzijl Slager droeg bacillen op worst over Zes personen zijn in Delfzijl door para typhus aangetast. Twee van hen zijn in Groningen opgenomen; de anderen ma ken het redelijk wel. De ziekte komt van besmette lever worst, afkomstig van een varken, dat door een 'huissdachter in Delfzijl werd geslaoht. Het vlees werd goedgekeurd en over enige families verdeeld. Het is echter gebleken, dat de slager, die de worst be reidde, drager van paratyphusbacillen Kinderballon sprongramen vlogen uit sponningen Het springen van een kinderballonnetje had Zaterdag in een huis aan de Wier- windenstraat te Amsterdam het gevolg, dat in de keuken, de voorkamer, de slaapkamer en de W.C. de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlogen. De vrouw des huizes, het tweejarige zoontje, dat met de ballon in de keu ken speelde en een zusje werden door de glasscherven gewond Volgens de politie kocht de moeder het ballonnetje op de Haarlemmerdijk. Het was waarschijnlijk met waterstofgas gevuld. Men vraagt zich af, hoe de ont ploffing zulke gevolgen kon hebben. 25 jaar automatische telefoon Het is morgen 25 jaar geleden, dat in Haarlem de eerste telefoon-automaat in ons land in werking werd gesteld. Deze primeur werd in 1925 spoedig gevolgd door de geleidelijke automatisering van toet rijksnet, die nog voortduurt. Het P.T.T.-personeel van Haarlem viert morgen feest. I Zeer tragisch dodelijk I ongeval te Hillegom Aanhangwagen reed fietspad op Zaterdagavond omstreeks 9 uur reed ter hoogte vam de st/eenifaforiék Amoud te Hillegom een vrachtwagen met aan hangwagen. Door onbekende oorzaak bra'k plotseling de verbinding tussen beide waigens. waarna de laatste het rij wielpad opreed en daar de 16-jarige G. van Maaoen uit de Veenentourgerlaan te Hillegom aanreed, welke op slag dood De bestuurder van de vrachtwagen had vam het omgeval mets gemerkt, reed dus door, maar wend onder Heemstede in gehaald door een auto, waarvan de chauf feur de bestuurder van de vrachtwagen het ongeval meedeelde. Deze ging on middellijk terug. Juist gisteren zou het slachtoffer 17 jaar zijn geworden, terwijl rijtn vader gisteren ook jarig was. Rechts wint in Monaco De nationale rechtse coalitie-groep van Monaco heeft elf van- de achttien zetels in het parlement behaald bij de algem. verkiezingen. n, ook maar een kans hadden te ont- n zwaar getralied en zo werd tjjdige naderen, dan keerden sommigen om. Zij herinnerden zich plotseling nog iets, waaraan ze zeer gehecht waren en dat ze mee wilden nemen. Zij verdwenen in de rook en kwamen niet meer terug. Ook de zusters stonden machteloos en waren evenzeer achter de tralies gevan gen als de krankzinnigen zelf. Na enkele uren was het paviljoen geheel verwoest. Drie en veertig verpleegden (allen vrou wen) en één verpleegster waren hel slachtoffer geworden van een vuurzee, waarvan men de oorzaak nooit te weten zal komen. Behalve het onvervangbare verlies aan mensenlevens, leed het zie- kennuis voor 200.000 dollar schade. Lumax-fabriek in Tilburg grotendeels uitgebrand Grote voorraden lampen en kost bare machines gingen verloren De Lumax-gloeilampenfabriek te Til burg is gistermiddag voor tweederde uitgebrand. Grote voorraden lampen en grondstoffen werden vernietigd en ver schillende kostbare machines werden ernstig beschadigd. Een voorbijganger zag omstreeks hall vier zware rookwolken uit de fabriek komen, die gelegen is langs de spoorlijn TilburgBreda. Toen de brandweer arri veerde, stond het gebouw al voor het grootste deel in lichterlaaie. Reeds na drie kwartier was men het vuur mees ter. Van de fabriek»- en kantoorinventaris kon nog een en ander gered worden Over de oorzaak is niets bekend. Sinds Zaterdagmiddag is niemand van het per soneel (38 man) in de fabriek geweest Eigenaar is M. v. d- Wouw uit Berkel- Oirschot Verzekering dekt de schade. DE „WELTWIRTSCHAFT' OPGEHEVEN! Decembernummer was het laatste Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft op 26 December 1.1. het bestuur van de Stichting Economische Publicaties het definitieve besluit geno men tot opheffing van het veertiendaagse blad „Die NVeltwirtschaft". Men zal zich herinneren, dat ons blad in enige artikelen in November j.l. ern stige bezwaren ontwikkeld heeft tegen het feit, dat een semi-officiële stichting gelieerd met het Ministerie van Economi sche Zaken onder Duitse leiding Neder landse economische voorlichting het geven in West-Duitsland. „Die Weltwirt- schaft" was bovendien een bijlage in het „Handelsblatt" te Dusseldorp. De onderhandelingen met de directeur van het „Handelsblatt" hebben tot een regeling geleid, waardoor de Duitse uit gave van de Stichting gestaakt is en dus in December het laatste schenen. Vijftig etmalen pompen aan één stuk Het ir Wouda-gemaal te Lemmer, dat het overtollige water uit Friesland en een deel van Groningen wegmaait en in het IJsselmeer pompt, draait nu al 50 etmalen aan één stuk. Op 18 November werd dit gemaal, het grootste van Euro pa. in werking gesteld. Het kan 4 a 5000 kub. meter water per minuut verwer ken, zodat het gemaal thans reeds een goede 288 millioen kubieke meter heeft gepompt. Garry Davis' geduld beloond Garry Davis, wereldburger no. 1, heeft niet voor niets aan de Frans-Duitse grens gekampeerd. Volgens de voorzitter de wereldburgersbeweging van het Ruhrgebied, Bergschneider, heeft de Hoge Commissie Zaterdag besloten Davis inreisvisum voor West-Duitsland te verstrekken. Hitlers nalatenschap: 500 millioen schuld Een schuld van 500.000.000 mark heeft Adolf Hitler zijn duizendjarig rijk nage laten. Een regeringsdepartement te Ber lijn heeft ter delging hiervan beslag ge legd of de Franz Eher-uitgeverij, waar- Hitier enige eigenaar was. De sprong van de Chinese draak De Rode Heren eisen uitzetting van de Nationalisten uit Ver. Naties Mevr. Tsjang Kai Sjek: „Engeland verkwanselde de ziel van een volk" De erkenning van Rood-China door Engeland houdt vele hoofden en harten bezig. In een afscheidsrede, gericht tot de Ver. Staten, heeft mevrouw Tsjang Kal Sjek gezegd, dat Groot Brittannië de ziel van de natie heeft verkwanseld voor enkele zilverlingen en zij drong andermaal aan op Amerikaanse hulpverlening. Het missie- agentschap „Fides" citeert een Chinees correspondent te Hongkong, die verklaarde, dat de godsdienstvrijheid door de Roden stelselmatig wordt verstikt. Inmiddels heeft de regering te Peiping de uitzetting geëist van de nationalistische afgevaar digden uit de Veiligheidsraad. Volgens Reuter werken de nationalisten „Flying Arrow" werd door nationalisti sche oorlogsschepen beschoten, toen het schip de monding van de Jangtse naderde. Het schip werd in de machinekamer ge troffen en heeft om assistentie verzocht. op Formosa koortsachtig aan de verdedi ging van het eiland tegen de gevreesde communistische invasie. Er is een ge deeltelijke verduistering ingesteld, terwijl marine en luchtmacht dagelijks de straat tussen Formosa en het vasteland verken nen. Krachtige eenheden van het Chinese rode leger worden in het gebied rondom Foetsjou samengetrokken en volgens de „Evening Star" varen Sowjet-Russische landingsvaartuigen in groten getale van Wladiwost'ok naar de Chinese communis tische haven Foetsjou. In Maart wordt de uiteindelijke aanval der Chinese communisten op Formosa verwacht Thans is het weer minder ge schikt, om met een Armada van kleine vaartuigen de 160 km brede straat over te steken. In Hongkong wappert thans de communistische Chinese vlag naast de Britse op een aantal bureaux. Het hierboven vermelde telegram, dat gericht was aan generaal Romulo, Trygve Lie en alle leden van de Veiligheidsraad (Joegoslavië uitgezonderd) stelde de eis, dat de vertegenwoordigers van het natio nalistische China uit de Ver. Naties moe ten worden gezet. De nationalisten hebben als contra-actie de betrekkingen met Noorwegen verbroken. Volgens „Le Soir" zou ook Beïgië binnen afzienbare tijd de regering van Mao Tse Toeng erkennen. Vermelden wij nog, dat de bekende diplomaat, Lord Vansittart, in de „News of the World" als zijn meniing te kennen geeft, dat de Bri/tse erkenning aan Enge land een groot deel van zijn gezag in ge heel Zuid-Oost-Azië zal kosten en deze daad op de duur zelfs geen voordelen zal opleveren. Tenslotte: De Amerikaanse koopvaarder Conferentie te Colombo heden geopend Het probleem: Zuld-Oost-Azlfi Vanmorgen werd te Colombo de con ferentie geopend der ministers van Buit. Zaken van het Britse Gemenebest. Alle toegangen tot het Senaatsgebouw wa ren afgezet en er werd door politie ge patrouilleerd. Bewin haeld zich dapper en maakte van de draagstoel geen gebruik. Van het grootste belang is ook de aan wezigheid van Pandit Nehroe, de pre mier van India. Op deze conferentie, welke tien dagen zal duren, komen aan de orde problemen als: Verhindering van de communistische penetratie Ir Zuid-Oost-Azië. Japan, China en het ge meenschappelijk defensie-vraagstuk. Een belangrijke kwestie is: „Welke bijdrage kan het Gemenebest leveren ter voorko ming van een derde wereldoorlog?" DUITSLAND CHARTERT SCHEPEN. West-Duitsland heeft drie Britse vrachtschepen gecharterd voor reizen met 24.000 ton graan van Amerikaanse naar Duitse en Nederlandse havens. Ooggetuigen: „Een meteoor kwam neer in Leidschendam Andere ooggetuigen:: „Het was sein- munitie van de Nat. Reserve" Volgens verklaringen van ooggetuigen moet Zaterdagmiddag op de grens van Voorburg en Leidschendam een lichtbol of lichtbal gevallen zijn. Men dacht aan het neerkomen van een meteoor. Ook van de zijde van deskundigen achtte men het niet onmogelijk, dat betrokkenen in derdaad een meteoorsteen hebben zien neerkomen. Een andere lezing van het geval is. dat de gesignaleerde bal of bol, seinmunitie was van de Nationale Re serve, die in deze buurt oefende, het geen eveneens door verscheidene werd opgemerkt. TWEEDE BENELUX-JAARBEURS. De tweede Benelux-Jaarbeurs te Ant werpen zal van 19 September tot 4 Octo ber a s. worden gehouden. Dank zij Schallenberg werd zaak Mucke in '47 voor het eerst geseponeerd Sommige illegalen mochten vermoorde niet Men zal zich herinneren, dat het door de justitie uitgegeven communiqué over de zaak Schallenberg ontkent. dat de onderhandelingen over effecten, die Schallenberg voerde, betrekking hadden op waardepapieren uit het vermogen van de Duitser Mucke Het is echter evident, dat Schallen berg bij zijn leven uitgebreide bemoeiin gen heeft gehad met het vermogen van Muoke en dat de tegenstellingen tussen hem en een aantal personen uit de illegaltieit ontstonden op het ogenblik, dat dit vermogen in de F C Donders- straat in Utrecht van achter plafonds en dubbele wanden in Mucke's huis daar, te voorschijn kwam Schallenberg had nl. gedurende zijn Feldgendarmerie-tijd uitstekende relaties met de illegaliteit. Zij dateerden van het moment waarop, door verraad, de Feld- gendarmerie gebracht werd op het spoor van een tweetal onderduikers. Schallen berg werd met de arrestatie belast. De jongelieden waren niet aanwezig. Schal lenberg wachtte. Hij liet doorschemeren, wel iets voor de jongens te kunnen doen. werd aanvankelijk gewantrouwd, hield evenwel woord en bleek later een onmis bare bondgenoot in de strijd tegen de bezetters Hij was op de hoogte van wapen- en zenderopslagplaatsen, vrij waarde dergelijke huizen voor razzia's, door ze geregeld, vergezeld zowel van ..goede" als „verkeerde" Duitsers, te be zoeken. leidde de Duitse speurders op een verkeerd spoor, toen zij zochten naar de daders van een liquidatie tegen een Nederlandse verrader in Duitse dienst en was de slachtoffers van de razzia in Rot terdam behulpzaam, toen hij een aantal van hen hielp ontsnappen. Hij redde geld en goud. dat aan de Spoorwegen toebehoorde, hielp ondergedoken Joodse Nederlanders en leverde, in ruil voor burgerkleren in de laatste dagen van de bezetting wapens aan de illegaliteit. Hij Prins Bernhard passeerde de Azoren Bezoek aan Trinidad gaat niet door- De Jacob van Heemskerck en de Johan Maurits, die samen met de Karei Door man op weg zijn naar de West, zijn Za terdag de baai van Ponla Delgada (Azo ren) binnengelopen om te bunkeren. De Karei Doorman bleef buitengaats. De Prins staat dagelijks in telefonisch contact met Soestdijk. Zaterdag heeft hij de verjaardag van zijn huwelijk her dacht temidden van de officieren van de Karei Doorman. Het bezoek aan Trinidad op 20 Febr. gaat niet door. Mede om veiligheidsrede nen heeft men hiervan afgezien, daar er omstreeks die tijd rui Trinidad een gemas kerd carnaval wordt gehouden. Minister Rutten reikt prijzen uit Morgenochtend om 10 uur zal- de minis ter van O. K en W, prof dr F J. Th Rutten, ten departemente 10 prijzen voor culturele en wetenschappelijke doelein den uitreiken. Deze partijen werden be schikbaar gesteldi dor een Nederlander, die onlbekend! wenst te blijven. Vorig jaar 1500 faillissementen In 1949 zijn in het gehele land 1505 fail lissementen uitgesproken. In 1948 waren het er 1087. In December j.l. gingen 137 personen of zaken failliet. Den Haag. Belgen vlogen naar Nice Gedurende het weekend confereerde Leopold met politieke adviseurs Waas van geheimzinnigheid vóór debat over „Volksraadpleging" Gedurende het weekend hebben vooraanstaande figuren van de Belgische Chris telijke Volksparty, onder wie de min. van Buit. Zaken, Paul van Zeeland, te Nice, in het Zuiden van Frankrijk, besprekingen gevoerd met Koning Leopold. Voorts waren daar aanwezig de secretaris van de Koning, Jacques Pirennes, ex-mlnister senator Struye, alsmede de voorzitter van de C.V.P., baron van der Straeten Waillet. De heren waren vertrokken met een speciaal Sabena-vliegtuig en werden ontvangen op het Chateau de la Croe, waar Koning Leopold enkele dagen geleden zyn intrek genomen had. Het was de voormalige residentie van de Hertog en de Hertogin van Windsor. Genoemde besprekingen worden ln Brusselse kringen van zeer groot belang geacht, aangezien zij plaatsvonden vlak voor het debat over de „Volksraadple ging", hetwelk morgen in de Kamer zal aanvangen. Men verdiept zich in allerlei gissingen, wat er dan zo al besproken is De voorzitter van de C.V.P. heeft op des betreffende vragen van de pers geant woord, dat de conferentie in Nice geen verandering zal aanbrengen ten aanzien Koningin Juliana verwelkomt de jongens van de Groote Beer „Eerbiedig Nederland en Indonesië verzoende naties" als Koningin Juliana heeft vanmorgen met haar secretaresse, mevr. N. Smitt- Acis, op de Javakade te Amsterdam de ontscheping bijgewoond van de pl.m- 1000 militairen, die met de Groote Beer huis terugkeerden. Het was de eerste keer, dat HM. zelf de repatriërei troepen begroette. De Koningin, die te 9 uur aan de kade aankwam, werd daar ontvangen door minister mr W. F. Schokking en enige andere autoriteiten, o.w. generaal Kruis en vice-admiraal N. A. Rost van ningen. Nadat de muziek van de huzaren van Boreel het Wilhelmus ten gehore had gebracht, betrad H.M. het spreek gestoelte. In een kort woord richtte Zij zich tot de op de dekken aanwezige tot de in de ziekenboeg verblijvende manschappen. H.M. verheugde zich over de terugkeer van de troepen en zeide, dat zij de terugkeer behoorden te zien in het kader van deze tijd. Anders zou het mogeiyk zijn, dat het DAT in de Kram, tussen Zijpe en Vol kerak, het Antwerpse motorschip Rijn- Schelde omhoog is gevaren en de lading ijzer is overgeslagen in andere schepen. DAT een 19-j. gearresteerde dief Vrij dag uit een A'dams politiebureau ont snapte, doch gistermiddag al weer achter slot en grendel zat. DAT gedep. staten van Noord-Holland hebben voorgesteld, t.b.v. de uitbreiding van het prov. ziekenhuis bij Santpoort voor f 53.000 het landgoed Boschbeek aan te kopen. DAT het personeel van het havenbe drijf Vlaardingen-Oost, i.v.m. het 30-j. bestaan, aan de directie een glas-in-lood- raam aanbood DAT Sneek dit jaar in één feestweek het 425-j. bestaan van de plaats als vrije koopmansstad, het eeuwfeest van het ge zelschap voor Friese taal en literatuur en het 85-j. bestaan van de H.B.S. aldaar zal DAT de leden van de poldercommissie in de N.O. polder, wier ambtsperiode op 1 Jan. j.l. is afgelopen, naar het oordeel van minister Teulings ditmaal nog voor één jaar door de landdrost moeten wor den benoemd. DAT de Duitse Hauptsturmführer in Den Bosch en Assen, H. E. Harders, we gens moord en andere misdaden op 17 Jan. voor het Bossche B. G. zal verschij- DAT de Belgische senator Leynen, die een plan ontwierp voor de Antwerpen- Rijnverbinding, in Maastricht besprekin gen voerde. DAT de sectie voor speciale bibliothe ken van de Ned. ver. van bibliothecaris sen op 17 Jan. in Utrecht bijeen komt. DAT voor de R. v. C. werd geconclu deerd tot verlaging van straf van 15 tot 12 jaar voor A. Oudenaarden uit Gouda, die o. m. Joden arresteerde. DAT van de 25.000 geregistreerde han delsreizigers slechts 8000 georganiseerd zijn. DAT Zaterdag de eerste paal is gesla gen voor een 5 verdiepingen hoog ge bouw, hetwelk aan de Wijnhaven te Rot terdam zal worden opgetrokken voor de Imperial Chemical Industrie Holland. DAT ook voor het komende oogstjaar een areaal-heffing voor pootaardappelen is ingesteld, welke hoger zal zijn dan die voor 1949. DAT het 16.000 ton grote motortank schip Grena, bestemd voor Noorwegen, Zaterdag bij de N.D.S.M. in A'dam van stapel liep en er binnenkort een van 24.000 wordt gebouwd. doel van hun verbiyf in de tropen niet begrepen wordt. De souvereiniteitsover- dracht, aldus H M., betekende het leggen van de eerste steen voor een betere ver houding van ons land tot Indonesië. H.M. besloot haar toespraak met de opwekking Nederland en Indonesië te eerbiedigen als verzoende naties. Namens de regering sprak hierna mi nister Schokking een begroetingswoord, inzonderheid tot de zieken en ernstig ge wonden. De regering zal alles doen om mede te helpen. Hierna werd op verzoek van de bewindsman een ogenblik stilte in acht genomen voor hen, die in Indone sië vielen. Minister Schokking vervolgde, dat het er nu vooiv de mannen op aan komt om weer een plaats in de maat schappij te verkrijgen, in welk verband hij de mannen aanried zich zo nodig te herscholen. Op verzoek van de minister brachten allen een driewerf hoera op de Konin- Vervolgens bracht H. M. een bezoek aan het schip. In de hut der officieren werd zij ontvangen door de commandant der troepen, lt.-kol. J. Mutters, en door de gezagvoerder van het schip, kapitein A. P. de Wild. Geruimen tijd vertoefde H. M. bij de zieken en gewonden. Aan boord van de Groote Beer bevonden zich 1069 militairen, van wie 319 zieken en gewonden. Ruim 200 van hen waren lopend patiënt; 110 meer ernstige zieken waren aan bed gebonden. Onder hen be vonden zich t-b.c.-lijders en geestelijk ge stoorden. Een van de liggende patiënten bood H. M. een zelfgemaakte negerpop aan voor het jongste prinsesje. Ongeveer 60 bussen brachten de militairen naar Aan boord bevond zich ook de eerste luitenant C. T. A. M. Leo, die bij de Nederlandse radioluisteraars beter bekend staat als „Jan Contact". Onder dit pseudo niem heeft hij in de afgelopen anderhalf jaar van Indonesië uit praatjes gehouden voor het strijdkrachtenprogoramma. TWEE DODELIJKE VERKEERS ONGELUKKEN. De 71-jarige mevr. E. Krieger-Bode kwam Zaterdag in Holten onverwacht aohter een schuur vandaan en werd door een achteruitrijdende vrachtauto over reden en gedood. De 24-jarige mevr. J. A. M. W -M stak Zaterdag tussen Silvolde en Ulfrt plotse ling fietsend de rijksweg over en werd door een autobus gegrepen. Zij overleed onmiddellijk. van het standpunt over de Konings kwestie. In dit verband herinneren wy aan een suggestie van „Le Soir", welk blad anti- Leopold is, als zou de Koning hebben voorgesteld, de „Volksraadpleging" maai te laten varen en de wet van 1945 door de beide Kamers te laien intrekken. Zulks zou betekend hebben, dat een einde kwam aan het regentschap. Vermelden wij nog. dat volgens een A.N.P.-bericht in politieke kringen te Brussel het vermoeden werd uitgespro ken, dat de raadpleging van Koning Leopold verband zou hebben gehoudeu met de affaire der met-aangegeven effecten. Eerst zou deze zaak opgehelderd moeten zijn, alvorens de debatten over de „Volksraadpleging" kunnen plaats vinden. is daarna ondergedoken in Abstederdijk en ondervond toen reeds ondankbaarheid van de kant van bepaalde eertijds illegale figuren, die hem. wat het ook kosten mocht, arresteren wilden Da: is steeds mislukt Tot in Juni-Juli 1945 de schat ten van Mucke voor de dag kwamen, waarvan veel naar allerlei richting ver dween. De brandkast in Mucke's huis werd destijds geopend door twee personen van wie één een verklaarde tegenstander van Schallenberg was. Volgens de laatste kwam er f 2000 uit. die op een bankreke ning zijn geplaatst De tweede persoon verklaarde, dat er óók effecten in zaten. De Haagse rechercheurs H. en M wer den belast met het tot klaarheid brengen van deze zaak. Zij brachten enkele onder geschikte ex-illegalen in het nauw die zich daarop tot Schallenberg wendden om bescherming Het gevolg van zijn be moeiing was. dat de zaak voor de eerste maal geseponeerd werd. Dat was in het jaar 1947 Een verzoek en een verdediging Nadat wij het bovenstaande zeschre.en hadden, verscheen er op ons bureau een abonnée, die het goed meende, zowel met ons. met de waarheid als met het gezag en die ons daarom verzocht de publicaties over de zaak Schallenberg te staken. „Als de kranten persé Schallenberg ver moord willen zien, laten zij dan een ware lezing van het geval geven. Op grond van mijn wetenschap", aldus onze zegs man, „durf ik te verklaren, dat S. zelf moord pleegde. De zaak is uitgerafeld onder leiding van twee volkomen inte gere politiemannen en door rechercheurs, die voor hun taak berekend waren. Het is walgelijk, in allerlei kranten de inte griteit van deze mensen te grabbel te zien gooien." Tot zover onze abonnée. Het is nimmer onze bedoeling geweest de betrouwbaarheid van wie ook in twij fel te trekken. Het rechtsgevoel is echter door het Vrijdag j.l. gepubliceerde offi ciële communiqué allerminst bevredi gend. Bovendien constateren wij in onze lezerskring een wantrouwen tegen offi ciële instanties, dat bepaald beangsti gend is. De Politie en justitie moeten geen aanleiding geven tot wantrouwen. Daarom had de aangekondigde perscon ferentie door moeten gaan. Geheimzin nigheid in zaken als deze is fataal. Wij zijn thans genoopt onze vragen in zake Schallenberg in het openbaar te stellen. Vandaar onze publicaties. SPECIALE EMIGRANTENREIS VAN CANADEES SCHIP. Nederlandse emigranten kunnen naar Canada reizen met een speciaal daartoe gereserveerd Canadees schip, het ms. Beaverbrae, dat ongeveer 7 Febr. uit Ant werpen zal vertrekken. Het schip is van de Canadian Pacific Railway Company. De stichtiftg Landverhuizing en de Chr. emigratiecentrale hebben deze reis georganiseerd, daar de Volendam pas eind Maart een reis kan maken. In Canada zit men om nieuwelingen te springen Indien het noodzakelijk is, zal het Canadese schip op 13 Maart opnieuw met emigranten van Antwerpen vertrek ken. Het is speciaal voor dergelijk ver voer ingericht. Toestand Koning Gustaaf ongunstiger Volgens Reuter, werd naar aanleiding van een opgetreden complicatie in de ziekte van de 91-jarige Zweedse Koning, de hulp van een specialist ingeroepen. Behalve aan chronische chontorïtis. lijdt de vorst aan 'n keelontsteking. De lijfarts van de Koning heeft zijn intrek genomen in het paleis. De regering der Verenigde Staten van Indonesië: vJji.r. Moto. Rum; lr Djuanda; mr Kosasik; prof Supomo; Kiaiwahid Hasiim; dr Leimena; Sultan Hamid H; dr Suparno; mr Sjafruddin; president Sukarno; Mononutu; ir Laoh; Moh. Hatta; mr Wiloppo; dr Abu Hanifah en Anak Agoeng Gde Agoeng. Onder-voorzitter van de Jaar beurs bedankte Meningsverschil over bouw van machine-hal De onder-voorzitter van de raad va beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, jhr A. H. op ten Noort heeft als lid van deze raad bedankt. Een verschil van merung over de bouw van de machinehal i oorzaak van het conflict. Jhr. Op ten Noort was sinds 1917 lid van het college. Hij diende een plan ter verbetering van een voorstel om f machinehal van 100 bij 200 meter te bou wen. Het te investeren kapitaal zou vol gens jhr Op ten Noort 71» millioen gul den in plaats van 9 millioen kunnen be dragen en dan nog beter verantwoord zijn. wanneer zijn ideeën verwezenlijkt zouden worden. De technische dienst de Jaarbeurs adviseerde echter tot handhaving van het oorspronkelijke plan. De raad van beheer hield zich daar- Guinea afgekomen. NOG 5 MILLIARD E.CJL-HULP? Het hoofd van de E.C.A., Hoffman, heeft geraamd, dat er voor het dienstjaar 1950/51 nog 3 milliard en voor 1951/52 nog 2 milliard dollar E.CA.-hulp nodig zal zijn. WEERBERICHT Koude ochtend Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met «i enkele overdrijvende wol kenvelden en meest zwakka wind. overwegend uit Zui delijke richtingen. Van nacht en morgenochtend temperaturen om het vries punt tot lichte vorst en hier en daar mist Morgen over dag overal temperaturen boven het vries punt (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 10 Januari zon op 8.45, on der 16.51; maan oponder 11.54 11 Jan. L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1