Dramatische gebeurtenissen in een huis te Rotterdam Leidse Academie kwam in weinig meer dan een maand tot stand NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 7 JANUARI 1950 Geheimen rond het Englandspiel Groep Pahud de Mortanges valt door verraad Terwyl er in Januari 1943 bijna vijftig geheime agenten in handen van de Dulteers zijn, terwijl over vijftien lijnen een druk zendverkeer met Engeland wordt onderhonden, terwijl het aantal gedropte wapens reeds In de duizenden loopt, rolt Schreleder ook bulten het Englandspiel om Illegale organisaties op en arresteert hy, met medewerking van Anton van der Waals, belangrijke figuren. Kees Dutilh, die prachtig splonnagewerk verricht, loopt ondanks zyn spreek- woordeiyke voorzichtigheid In de val, die Van der Waals voor hem heeft opgezet. Het eind Is de kogel. Doctor Gerrlt Kasteln, die onder meer Reydon neerschoot, wordt na een paar gesprekken met Van der Waals door de arrestatiegroep van Munt in Delft gegrepen; by het verhoor springt hy uit het raam van de tweede verdieping op het Binnenhof en wordt dood opgenomen. In Ede wordt de gehele groep d'Aquin opgerold: verraad van Van der Waals, die een extra-beloning van 60.000 gulden krygt. Een halve ton bloedgeld voor de levering van mensenlevens. Formosa, bittere pil..! De buitenlandse politiek, hoewel geba seerd op vaste beginselen en strevende naar bepaalde doeleinden, is zeker niet statisch, eer dynamisch van karakter- Ei- kunnen zich onverwacht omstandigheden voordoen, waardoor van koers of tactiek veranderd moet worden. Men kan het daarom Washington moeilijk kwalijk nemen, dat het een aarzelende houding ging aannemen in de formidabele kwes tie Formosa, die deze week in het brand punt der internationale belangstelling kwam te staan. Zeer zeker iheeft men zien aankomen, dat de communistische Chinese troepen zich gereed maakten voor een sprong eilanden 'f Verklaarde uitzicht Hainau en Formosa, maar men kon niet vermoeden, dat het Chinese nationalis tische front, n'en déplaise de pogingen van Tsang Kaï Sjek, zo spoedig futloos ineen zou zak ken. Formosa, het laatste bolwerk der Chinese nationalisten, is natuurlijk wel van strategische betekenis voor de Ame rikaanse defensie in het gebied van de Stille Oceaan, ook al zou men, genood zaakt zijnde dit steunpunt prijs te geven, er om zuiver politieke redenen de waar de van gaan ontkennen. Immers, waar Amerika en Groot-Brit- tsnnië de belangrijkste partners zijn van het Atlantisch Pact, zouden zij ten aan zien van het Chinese probleem, dus ook wat betreft de gehele Aziatische politiek, moeilijk een verschillende weg kunnen inslaan. Iedere politieke koersafwijking tussen Amerika en Engeland zou slechts koren zijn op de Russische molen. For mosa. dat vóór de oorlog in handen was van Japan, werd na de tweede wereld oorlog door de .Grote Vier" aan China toegewezen. Deze overdracht aan de Chinese regering komt nu inderdaad wel bijzonder duur te staan, waar de, door Washington aan Tsang Kai Sjek ver schafte middelen om de communistische troepen tegen te houden, in een bodem loze put werden gestort. Toen de familie Tsang Kai Sjek ander maal op de Amerikaanse deur klopte, gaf men niet huis, maar nu het om For mosa ging, heeft Washington toch even geaarzeld. Juist op het moment, dat Jessup, de reizende ambassadeur der Ver. Staten, in Japan arriveerde om met de Amerikaanse militaire gouverneur. Generaal McArthur het probleem For mosa te bespreken, zou Washington ten slotte toch besloten zijn, Formosa maar prijs te geven. In de Nationale Veilig heidsraad der Ver. Staten bestond ver schil van mening tussen aanhangers van McArthur, Republikeinen en sommige strategen, welke groep Formosa ten koste van alles uit de handen der com munisten wenste te houden en Tru man, gesteund- door democratisohe Sena toren, welke de ontuitvoerbaarheid daar van inzagen. Vermoedelijk heeft men, zij het met lede ogen Formosa toch maar „afgeschreven" ook al, omdat de ver plichtingen ten aanzien van het Atlan tisch Pact en de Marshall-hulp voor Europa op de voorgrond staan. Men kan hier trouwens direct de vraag stellen of Tsang Kai Sjek in staat zou zijn met de opnieuw gevraagde Ame rikaanse hulp zich op Formosa staande te houden. Het risico van een échec, zou voor het prestige van Amerika in Azië niet bijster gunstig zijn. Amerikaanse steun aan Tsang Kai Sjek betekent tevens een nog nauwere alliantie tussen Mao Tse Toeng en Stalin. Door de zaken op de spits te drijven, zou de mo gelijkheid van een internationaal con flict dichter bijkomen. En is de tijd rijp om een dergelijk verbijsterend risico te trotseren? Het ligt voor de hand. dat Generaal McArthur op een Amerikaanse „neu-orientiering" der Aziatische poli tiek. speciaal ten aanzien van Formosa heeft aangedrongen, maar het State De partment zal aan Jessup wel een bood schap voor hem hebben medegegeven. Bij de beoordeling van het probleem Formosa stuit men op een antithese, na melijk tussen „strategie" en „politiek". Formosa straks in handen der Chinese communisten, dus in de invloedssfeer van Moskou, betekent een bedreiging voor de Philippijnen en Japan en tast op een gevaarlijk punt de Amerikaanse de fensie aan in de Stille Oceaan. Dit is dus de strategische kant en een belangrijke De politieke zijde van het vraagstuk is echter nog dwingender, omdat immers na Birma, India en Pakistan ook de Britse regering het communistische bewind in China met spoed gaat erkennen. Hier zou dus inderdaad een „Huis vol Ver warring" ontstaan. Engeland en de Dominions zouden het communistische China officieel erkennen, terwijl de Ver. Staten de tegenpartij, het nationalisti sche China, zouden steunen. Aan het probleem zitten bovendien nog vele andere kanten. In de Ver Naties en in de Veiligheidsraad zullen Engeland en de afgevaardigden der Dominions de Chinese nationalistische afgevaardigden moete desavoueren, zodra het „wettige" regime van Peking erkend is. De rode delegatie zou het stellig niet op zich laten zitten, als Amerika een rol ging spelen in de strijd op Formosa.. Met het prijsgeven van China zullen de spannin gen in het Verre Oosten nog groter wor den. Amerika, samen met Engeland, zal moeten kunnen bouwen op een versterkt, gedemocratiseerd Japan, de Philippijnen en India. In dit verband ls de conferentie van het Britse Gemenebest op Colombo waaraan Bevin deel neemt, ook van het grootste belang. Politiek is vaak een vorm van „zaken-doen" Want, wat zou er van internationale investeringen en handelsbelangen terechtkomen, als men het communistische China, „faute de mieux" niet erkende? Maar de les is wrang! Nadat wij dit artikel geschreven had den. ontvingen wij het bericht, dat Enge land inderdead het communistische Chins heeft erkend en Amerika het eiland For. mosa los laat. Steeds fanatieker wordt de jacht, die de Rotterdamse verrader op de illegale werkers houdt. In Maart 1943 krijgt hij contact met een groep Delftse studenten, die zich met sabotage bezig houden. Ze hebben onder meer op de scheepswerf Smit in Kinderdijk een mijnenveger de Duitse marine opgeblazen maar Anton van der Waals, die zich onder valse naam in de groep heeft ingedron- is niet tevreden. Ze hebben, zo zegt hij, te licht materiaal gebruikt, die schuit kunnen de Duitsers gemakkelijk weer herstellen. Engeland var wacht grotere sabotagedaden! De student Verloop, die het standje van Anton in ontvangst neemt, vertelt alles aan de leider van de groep, Willem Pahud de Mortanges- En hij vertelt er bij, dat zijn contactman gesprek met de leider wil hebben en dat hij de beschikking heeft over zwaar Engels materiaal. Pahud, die aangelokt wordt door die belofte, heeft een lang onderhoud met Van der Waals en schenkt de verra der tenslotte zijn vertrouwen, U kunt voor Engels materiaal zor gen? Accoord, dan valt er samen te wer ken, besluit Pahud de Mortanges het op stille Zondagmorgen in de Delftse woning gevoerde gesprek. En dat moet maar direct, want Dinsdag plegen en nieuwe aanslag. Op een werf in Rotterdam. Daar liggen drie mijnen vegers en die moeten de lucht in. De aanslag moet plaats hebben tussen 9 en ir 's avonds, want om elf uur moet alles binnen zijn van de moffen. Samen ontwikkelen ze het plan. Pa hud geeft een adres op in Rotterdam, hij Van der Waals 's middags om uur met de springstoffen venvacht. Van dat adres af zal Pahud het gevaar lijke spul persoonlijk naar zyn mannen brengen. Met die boodschap rent Van der Waals ijlings naar Schreieder, maar die is onte vreden. Half werk! Op die manier kry- ive wel Pahud in handen, maar de /an de groep blijft buiten schot. Die kan dan rustig doorgaan met het ver nielen van de Duitse vloot en hoe zullen we dan „gegen England fahren"? Nee, dat is lapwerk. Schreieder ijs beert heen en weer door zijn kamer en plukt aan zijn weinige haren. Daar heeft der liebe Anton de zaak behoorlijk ver knoeid. Hoe redden we dat nog? Hoe maken we de vangst volkomen? Hoe rol- ve met één slag die hele sabotage- bende op? Luister! zegt hij plotseling tot de in eengezakte Van der Waals, die zich bij de grote man soms een echte kwajongen voelt. Luister dat moet anders. Je gaat Dinsdag om drie uur naar dat af gesproken adres, maar je neemt niets Je zegt dat het materiaal veel te omvangrijk is om .het alleen door de stad te dragen, iedbre Duitser zou je aanhouden! Vertel hem, dat al de spring stoffen in een huis ergens in Rotterdam liggen (zo'n huis zoek ik intussen wel op, dat komt in orde) en dat hij kan komen kijken. Je brengt hem mee en ik zal wel zorgen, dat er zo'n groot arsenaal ligt, dat hij al zijn mannetjes moet op trommelen om het weg te sjouwen. Nou, zullen ze een warme ontvangst be- Met die instructies kan Van der Waals vertrekken. Dinsdag mag hij zijn rol spelen: de rol van betaalde Judas. Maandag, de achtste Maart 1943, rijdt Schreieder al vroeg naar Rotterdam. Kriminalrat Woelk hem wacht. Schreieder, die nooit meer zegt dan hij kwyt wil wezen, zegt kort en goed dat ;en huis moet hebben voor een actie. Heeft Woelk een paar huizen van Joden leeg staan? Laten we dan maar gaan kijken. Een herenhuis aan de Heemraadssingel aat Schreieder het best aan. Daar moet het dan maar gebeuren. Kan Kameraad Woelk zorgen dat er tegen een uur of r. vijf in de hele buurt S.D.-beambten burger patrouilleren om in te grijpen als er lui aan de haal slaan? Je kunt niet weten Dan rijdt hij weer terug naar Den Haag. waar Van der Waals op hem wacht. Met de bleke verrader in de auto rijdt de Kriminal-Direktor naar Wasse naar. waar deskundigen de werking van de Engelse apparaten zullen uitleggen, opdat Van der Waals morgenmiddag geen modderfiguur kan slaan, als Pahud de Mortanges om inliohtingen vraagt. Duitse officieren wijzen alles aan, ver tellen en verklaren en Anton knikt. Ja, hij heeft een technische knobbel hy begrijpt zo iets nogal gauw. Vertel het hem nog eens allemaal tweede keer, vraagt Schreieder. Stel oor dat Van der Waals morgenmid- in dat huis aan de Heemraadssingel niet meer precies weet hoe zo'n onder watermijn werkt. Stel je voor dat 'ie aan de verkeerde knop prutst of een ontsteking in werking stelt. Dan vliegt de hele Heemraadssingel de lucht in en Schreieder gaat méé. Van der Waals leert zijn lesje. Hij zal morgenmiddag Pahud gemakkelijk een rad voor de ogen kunnen draaien Dinsdag, de negende Maart 1943. Voor een herenhuis aan de Heemraadssingel in Rotterdam stoppen twee auto's en zwoegende mannen dragen grote pak ketten naar binpen. Argeloos rijden er auto's en fietsers voorbij, argeloos spe len er kinderen op het trottoir, argeloos drinken mensen ih de buurt hun koffie. Niemand weet, dat hier genoeg spring stoffen naar binnen worden gedragen om een stadswijk in een ruïne te veran deren De auto's rijden weer weg en dat huis staat daar, als een gewoon huis in de rij. Wie weet, dat het sinds weinige minuten veranderd is in een slapende vulkaan, in een monster, dat ting en ellende kan brengen zenden Rotterdammers? Tegen drie uur stoppen er opnieuw drie auto's kort na elkaar.. Er stappen nette heren uit, die in het huis dwijnen. Schreieder stuurt de m; direct door naar de eerste étage en geeft zijn laatste bevelen. Stil zijn en afwach ten. Niets doen voor hij het commando geeft. Het gaat om belangrijke arresta ties: er mag geen enkele fout worden gemaakt. Op datzelfde tijdstip begeeft Van der Waals zich naar het afgesproken adres om Pahud de Mortanges te ontmoeten, die op zijn springstoffen zit te wachten Schreieder wacht in spanning af of de student zal meekomen naar de Heem raadssingel. Van tijd tot tijd gluurt hij verstolen door een kier in het gordijn. Het wachten duurt lang, de minuten gaan langzaam voorbij voor Herr Joseph Schreieder. Maar om half vier zegt hij plotseling tot zijn mannen: Stilte! Abso lute stilte! Want aan de overkant nadert Van der Waals en hij heeft een nog jonge man by zich, die een koffertje draagt. Jawohl! Anton heeft blijkbaar knap gelogen, het spel gaat beginnen. Beneden slaat een deur, op de gang klinken voetstappen, een kamerdeur knarst in de scharnieren, wordt weer dicht geslagen. Dan is er niets als de stilte. Nu zijn Anton en Pahud dus voorkamer waar het prachtige mate riaal, dat Engeland per parachute zond in zovele nachtelijke droppings, op grote tafel ligt uitgestald. Nu verklaart Van der Waals hoe alles werkt en als hij nu aan één verkeerde knop prutst, dan zal er een dreunende slag zijn, een steekvlam van vijftig meter, een ontplof fing zonder weerga. Schreieder probeert aan wat anders te denken. Heeft hij dit spel niet al te gevaarlijk in scène gezet? Is dit nog wel verantwoord tegenover het lieve leven van Herr Kriminal-Di rektor zelf? Maar alles blijft stil bene den en dat duurt een uur lang. Dan slaat er weer een deur. Weer kijkt Schreieder door het gordijnkiertji ja, daar gaan Van der Waals en Pahud die zijn koffer heeft achtergelaten. Hy komt dus terug! Om zeven uur opent Anton de deur weer. Hij praat met iemand in.de gang: hij brengt dus alvast een illegale werker mee. Schreieder geeft zijn nen een wenk: opletten! Stappen klinken op de trap, ze komen naar boven, ze komen nader. Goeienavond!, zegt Van der Waals. En op hetzelfde ogenblik vallen er drie, vier Duitsers over de man heen, die hij meebracht. Vóór hij beseft wat er ge beurt is de student Verloop overvallen, geboeid en met een prop in de mond op de tweede étage opgeborge Opnieuw zwerft Van der Waals, na een paar haastig met Schreieder gewis selde woorden, de stad in. Hij komt met drie kerels terug, waarschuwt Schreieder en buiten, bij de telefooncel, blijv drie andere saboteurs wachten. Die mc ten we óók zien te krijgen; we moet ze allemaal hebben, allemaal! VAN KLOK EIS KLEPEL... 'k Sta van het Engels boerenleven en 't Engelse vernuft verstomd; een boer heeft kunnen controleren, dat, tijdens 't melken, musiceren aan zijn bedrijf ten goede komt. De dorpse schone, Nora Johnston, bezit een draagbaar klokkenspel; dit sjouwt zij naar de stal of weide en staat de boer bij 't werk terzijde met haar welluidend klokgebel. Dan stroomt de melk in groter kwantum, als onder sterk verhoogde druk; het tempo is, naar ik zou menen, in zeek're mate te ontlenen aan het te musiceren stuk. Het gaat zodoende met die koeien als in een continu-bedrijf; door 't werkvolk wat muziek te geven wordt de prestatie opgedreven, een oordeel waar ik buiten blijf. Gelukkig dat door mij bij 't schrijven geen klokgeklingel wordt verlangd; wellicht zoudt gij mij straks beduiden: ,Je hebt de klok weer horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangf'l Gré Kempen-Sterkenburg. Even over half acht klikt weer de sleutel in het slot. Van der Waals gaat met drie mannen, de studenten Pahud, Huurman en Koenig, de voorkamer bin- Ze nemen plaats aan de salontaf el. Anton zal even thee halen er is thee de keuken, een kameraad uit Enge land, die hier zijn schuilplaats heeft, zal 'el voor gezorgd hebben. Een ogen blikje, hij is zó terug. De schuifdeuren blijven open staan.. Daar komt een man met een thee blaadje uit de achterkamer, hij knikt vriendelijk, de thee dampt in de kop pen. Pahud en zijn mannen vermoeden geen kwaad En op hetzelfde ogenblik stormen tien Duitsers de kamer binnen en storten zich op de zittende illegale werkers. Een ontzettende worsteling ontstaat, stoelen worden omvergeworpen, een ruit gaat aan scherven, een lamp tuimelt om dapper verzetten zich Pahud en Huur man en Koenig tegen de overmacht Maar die overmacht is te groot. Weinige minuten later worden de Nederlanders, aan handen en voeten geboeid, de trap op gesleurd; ze krijgen een prop in hun mond en Woelk, die verlof heeft gekre- om de arrestaties bij te wonen, slaat de weerloze jongens met een zaklantaarn i hun gezichten Schreieder is nóg niet tevreden. Hij neemt de jassen en de hoeden van de gearresteerde vier studenten en laat die door zijn beambten aantrekken. Nu die drie illegalen, die bij de telefooncel Buiten is het reeds tamelijk donker. De studenten Van Raalte, Smit en Josso staan gespannen te wachten op de terug keer van hun kameraden, die zij zullen helpen bij het transport van de spring stoffen. Daar komen ze. Reeds vlakbij de ^achtenden zijn de SD-ers, als Josso .verraad!" roept en wegrent. De Duit- iers grijpen Van Raalte en Smit. een paar anderen zetten Josso na, schieten op hemmaar hij schiet terug, duikt langs de huizenrij, schiet opnieuw, stuit op de wachtposten van Woelk, schiet zijn laatste kogels weggrijpt naar tweede revolverrent verder en verderen ontkomt! Voor het huis aan de Heemraadssingel rijden auto's' aan. De gevangenen wor den er in gegooid. Snel rijden de Duit sers weg. Het verraad van Van der Waals en het lugubere „vakmanschap" van Schreieder hebben in duivels samen spel een der dapperste illegale groepen, die bezet Nederland kende, binnen wei nige uren opgerold en onschadelijk ge maakt. Een kort proces. Doodstraf. In de vroege morgen van 18 Mei 1943 vallen Willem Pahud de Mortanges en zijn mannen voor Koningin en vaderland. DE SCHOTSE TWEELING Het Schotse Hooggerechtshof te Edin burgh maakte een begin met het proces nzake toewijzing van de tweeling Pamela »n Patricia Hooper, van wie de moeder thans in Nederland woont en met een rts is gehuwd, terwijl ook de kinderen n ons land verblijven. Het gaat over de raag of de kinderen aan de vader of dan vel aan de moeder toegewezen moeten vorden. D.e moeder was bij het proces - dat tot 17 Jan. werd verdaagd aan Het markante gebouw van de Leidse Universiteit beheerst een groot deel van het Rapenburg. Niet alleen echter in het voorma lige klooster zetelt de wetenschap, overal in de Sleutelstad ontwaart men grote complexen, die horen bij de Academie. En men vraagt zich wel eens af, wat Leiden zou zijn, zonder dit alles. iFoto N. van der Horst) „De zee, de zee klotst voort in eindeloze deining 375 JAAR ALMA MATER Doel: de Hervormde Kerk van bekwame leraren te voorzien Luisterrijke openingsplechtigheden op 8 Febr. 1575 (Van een onzer verslaggevers) Op 28 December van het jaar 1574 gaf Willem van Oranje, die zich toen in Zeeland bevond, aan een van zijn vertrouwden, mr Jacob Tayaert, de opdracht een brief by de Staten van Holland te brengen. De inhoud van het stuk was, naar de mening „Vader Willem", gewichtig genoeg om met spoed te handelen. Mr Jacob be greep zyn achtbare opdrachtgever en het duurde dan ook niet lang, of de Staten Holland zagen zich, by monde van de toenmalige advocaat van Holland, mr Paulus Buys, op het hart gedrukt, zowel ten behoeve van de Hervormde Gods dienst als van de burgerlyke regering, een Hogeschool te stichten. De Prins accen tueerde in zyn brief, dat dit heilzame werk onverwyld tot stand diende te worden gebracht. De Staten namen, na van de inhoud an de brief kennis genomen te hebben, het besluit de overbrenger van de Prin selijke boodschap te verzoeken de ge dachten van de Prins nader toe te lich ten. Officieel werd mr Tayaert hierop ter vergadering binnengeleid. Bij zijn ontvouwing van Oranje's bedoeling deel de hij mee. dat hij Leiden als de meest geschikte plaats voor het oprichten van Hogeschool kon aanbevelen. Deze stad immers had zich hoogstverdienste- lijk gemaakt in de zaak van de gods dienstige en burgerlijke vrijheid. De Prins wilde een en ander, met spoed behandeld zien, omdat juist/ in die tyd van de kant der Spanjaarden onder handelingen over een compromis waren voorgesteld. En de onzekere uitslag van deze besprekingen deed Oranje beseffen, dat de uitvoering van zyn ontwerp ver loren zou kunnen gaan of dat althans aanmerkelyk afbreuk zou kunnen wor den gedaan aan de zaak der Hervorming. Aangespoord werd om eerst een col lege in te stellen tot onderwijs „der jonge lieden" in de Latijnse, Griekse en Hebreeuwse talen. Een rector en drie leerkrachten zouden hiervoor worden aangenomen. Voor het onderwijs in de Godgeleerdheid zouden twee leraren moeten worden benoemd, terwyl verder de vakken wiskunde en wijsbegeerte in het ontwerp waren opgenomen. Later werden rechten en geneeskunde er aan .toegevoegd. Met nadruk werd er verder op gewe zen, dat de Leidse Universiteit zou wor den opgericht met het belangrijke oog merk om de ontluikende en meer en meer toenemende Hervormde Kerk van bekwame leraren te voorzien en daar door de zaak van de godsdienstige vry- heid, het voorname beginsel, waarvoor onze vaderen de wapenen tegen het op dringende Spanje hadden opgevat, te De Hogeschool zou worden onderge bracht in een klooster en enige kerken en kapellen binnen de muren van Lei den. Tot haar onderhoud was. volgens de raming van de Prins, jaarlijks een som van f 6.000 nodig. Goddelijk werk" Het voorstel van de Vorst werd bij de Staten met ernst en instemming ontvan gen. Reeds één dag na de eerste bespre king werd het aangenomen (3 Jan. 1575) en besloten de Staten dus tot oprichting ener Hogeschool te Leiden. Drie voor aanstaande personen, t.w. jhr Jan van der Does, de onversaagde verdediger van tad, mr Corn, de Koninck. burge meester van Delft, en mr Gerrit van Hoogeveen, secretaris van Leiden, wer- aangezocht om de voorbereidingen de uitvoering van het besluit op te nemen. De Prins kreeg een brief, gedagtekend 4 Jan. 1574, waarin de Sta ten hem dank brachten voor zijn hoge diensten aan het land. Zij twijfelden er niet aan, „of zulk een Goddelijk werk zou. van dage tot dage. wassen en groe- yen door de hand van den Almogenden'" Op de zesde van de Louwmaand vai 1575 werd het octrooi ter oprichting, op naam van Filips. uitgegeven. De drie genoemde heren togen met haast aan het werk en slaagden er in binnen korte tijd „alles ten nutte van de oprigting in ge reedheid te brengen". Op 8 Februari 1575 had de inwijding an de nieuwe Hogeschool plaats. Daar de gezamenlijke regeerders van Leiden de overtuiging hadden, dat geen ding. hoe klein en ongezien of hoe groot en geweldig ook, enige goede voortgang kon hebben, indien het niet door de al mogende hand Gods en door Zyn eeuwige voorzienigheid en wijsheid werd be- tuurd en geleid, begon men de inwij ding met de Christelijke Gemeente morgens om 7 uur bijeen te roepen de Pieterskerk om te luisteren n; e leerrede van een' van de Dienaren des Goddelyken Woords" en bovendien „den almogenden God eendragtelijk te roepen en te bidden, dat het Hem behagen mogt de voorgenomen zaak met zijn Heiligen Geest te zegenen, te bege nadigen en te doen wassen". In dit ge bed kwamen als doelstellingen naar ren: „tot eer en grootmaking van Zyn naam, tot opbouwing en stichting van Zijn Gemeente en tot zaligheid, geleerd heid en ervarenheid in alle eerlijke en loffelijke kunsten van de Hollandsche, Zeeuwsche en ander Nederlandsche en ook uitheemsche natiën, die daarvan ge diend mogten zijn. tot nering eindelijk en welvaart der voorgeschreven Landen en inzonderheid van de stad Leiden". Met groot vertoon is in de loop van de dag de Universiteit in gebruik genomen. Burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, professoren, doctoren en een reeks van zinnebeeldige personen maakten deel uit van een stoet, die gedurende lange tijd door Leidens volle straten trok. In het water van het Rapenburg dreef schip waarin Apollo en de negen zang godinnen gezeten waren, terwyl aan hef roer Neptunus stond. die. naar de zin nebeeldige voorstelling met zijn zeeba ren de stad Leiden had bijgestaan. De Hogeschool had men versierd met schone tapyten. witte en rode lakens en wapens van de Vorst, de grafelijkheid van Holland en de stad Leiden. Ds Caspar Janszoon Coolhaze uit Leiden hield de e redevoering, waarna de genodig den mochten aanzitten aan een heerlijk® ;n plechtige maaltijd. Dit geschiedde ,met alle vroolijkheid van snarenspel en geluid van fagotten en schalmeijen". En avonds was er een groots vuurwerk, „welks vuurpijlen tot aan de starren to® werden opgeworpen". Een der dringendste zorgen was om de Hogeschool van bekwame leraren t« zien. De eerste hoogleraar in d® Godgeleerdheid was de Fransman Gu- liaume Feugerays. Het aantal leerlingen aanvankelyk zeer gering. In 1576 telde de Universiteit slechts veertien in geschrevenen, o.w. Johannes de Groot, ader van de vermaarde Hugo de Groot, Justines van Nassau, zoon van Willem I en Jacob van Marnix van Aldegonde, zoon van de beroemde staatsman en ge leerde Philips van Marnix van Alde gonde. „VaartwelT* In 1582 en hiermee willen wij dit artikel gaarne besluiten zond Wil lem I zijn zoon Maurits naar Leidens Hogeschool. Hij gaf hem een brief voor de rector en de Senaat mee. waaraan wij het volgende ontlenen: „Wijdberoemde en Hooggeleerde Hee- ren! Ik zend mijn' zoon Maurits naar Leiden, opdat hy daar grootere vorde ringen in de goede letteren moge ma ken en. zoo het God behage, met be schaafdere zeden eens tot mij terug keere. Dewijl ik nu hoop voede. dat ik dit oogmerk, deels door uw voorbeeld, deels door uwe zorgvuldigheid en vlijt, zal kunnen bereiken, heb ik niet kunnen nalaten om hem door mijne brieven aan u aan te bevelen en van u te verzoeken, dat gij alles, wat in uw vermogen is, wilt toebrengen om hem zoo met nuttig® kundigheden als loffelijke zeden te ver sieren. teneinde hij. door uwe hulp. met de noodige kennis toegerust, eens den algemeenen Staat moge dienen, tot groot voordeel van het gansche Gemeenebest en bijzonderlijk van Holland, en met eenigen luister van zyn naam. Ik b-.dde God wijdberoemde en Hooggeleerd® Heeren. dat Hij u en de gansche Acade mie gelieve te zegenen. Vaartwel!" De historische gegevens zijn ontleend san Onze tankers mogen niet door Suezkanaal Egyptische regering ln de olie? Een aantal Nederlandse en Australi sche tankboten. dat zich in Australische en Indiase havens gereed maakte voor het vervoer van olie door het Suezkanaal naar Haifa, kreeg te horen, dat zij voor de volgende keuze werden gesteld: Of zij moeten het innemen van lading staken, óf zy moeten de route via de Kaap en Gibraltar nemen. Aangezien de Egypt, autoriteiten begin December aan de re derijen hadden medegedeeld, geen oe- zwaar te hebben tegen het vervoer van olie-producten door het Suez-kanaal, klemt een dergelijk bezwaar thans wel. Egypte beschouwt olie niet als vallend® onder het begrip „niet-militaire goede- Mr H. B. M ter Haar Romeny t® R'dam is benoemd tot lid van de raad voor hot rechtsherstel

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3