Jlicutuc geitectfe (Courant Mevrouw Schallenberg: Zelfmoord...? Onzin! Luchthartige beweringen in een officieel communiqué Wist U ZATERDAG 7 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .$tast®ö«t!c!} I« gf|rt!e®en myn bert la teybeaspoet" Dertigste jaargang No 8014 375 JAAR ALMA MATER Zie pag. 3 (Van een onzer verslaggevers) In haar woning aan de Piet Heinstraat te Den Haag spraken we gisteren de weduwe van de, in de vijver achter de Groot Hertoginnelaan zo geheimzinnig om het leven gekomen, Schallenberg. Een moede vrouw met een zachte oogopslag en «en vreemd accent in haar Nederlands. Een vrouw, die zich, sinds haar man ge heimzinnig verdween, bedreigd voelt door duistere machten. Het officiële commu niqué dat gisteren verscheen, officieel van de proc. generaal bij het Haagse Ge rechtshof, heeft die onrust versterkt. de Wij bespraken het geschrift v Justitie. „Het is een ergerlijk Maar, na al hetgeen er rond en over Schallenberg gelasterd is, had het nog erger kunnen zijn," zegt mevrouw Schal lenberg. Hoewel: „waar haalt de justitie het vandaan: Zijn huiselijke en finan ciële omstandigheden waren treurig"? Daar is geen woord van waar. Schallenberg leidde het leven van een man, die het druk heeft en in veel zaken zit. Vrouwen van dergelijke mannen weten niet alles. Kunnen niet alles weten, willen niet alles weten en moeten ook niet alles weten- Schallenberg had zijn sport. Zijn tennisclubs met leden, die zijn vrienden en vriendinnen waren En hij had restant uit de bezettingstijd, toen de Duitsers hem dwongen voor de Feldgendarmerie te werken zijn Utrechtse P R.A.-relaties eerst, P O D - relaties later. Die kwamen vrijwel dage lijks oplopen om informaties over han gende zaken Dat kostte hem een goed deel van zijn tijd. In Duitse dienst ge droeg hij zich zoals veel Nederlanders zich gedragen zouden moeten hebben. Als hij wachtdienst had bij de kolen- treinen. hadden de burgers, die steen kolen kwamen „zoeken", een beste avond Schallenberg keek dan de andere Hij was een vrolijk, opgewekt mens. Hij had veel grapjes en van alle insinua ties die er over zijn zedelijk leven ver spreid zijn, is er niet één waar. Eén van z'n grapjes wordt in het com muniqué nu tegen hem aangevoerd. Hij zou levensmoe geweest zijn en zelfs eens om „zwaar vergif" gevraagd hebben. Onzin. Er was een medisch student ir) z'n groep (het was in het jaar 1947), wiens kennis Schallenberg eens op de proef wilde stellen. Hij vroeg hem een „zwaar vergif te noemen, dat direct een eind aan het leven zou maken. Hij kreeg geen antwoord op die vraag. Hij verwachtte het ook niet. Het was een min of meer luguber grapje onder elkaar- En om daar nu „levensmoeheid'" uit te con cluderen" En treurige financiële omstandigheden? Er was een belastingschuld van 1500, maar daartegenover stonden vorderin gen, die twee tot driemaal zo groot warén! De dagvaarding Schallenberg was gedagvaard, inder daad, om op 15 September des morgens om half tien voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof te verschijnen, ten einde te ge tuigen in de zaak tegen Theo Meems, beschuldigd van autovordering ten be hoeve van de Duitsers onder Bunnik. Hij was eerder als getuige opgeroepen, maar had toen vergeten naar Utrecht te gaan. Nu zou hij worden voorgeleid, doch de rijksrechercheurs Van Wijk en Dekker hadden dat voor hem afgewimpeld. Hij zou vrijwillig gaan. Enige grond voor zelfmoord was er dus ook hier niet. Dat Schallenberg's heimelijk verdwij nen uit zijn huis in de nacht van 13 op 14 September te denken zou geven, ont kent mevrouw Schallenberg Men heeft hem hóren weggaan. Waarom? Dat is de vraag. Maar dat hij plotseling een inval kreeg, die hem bewoog weg te gaan, bewijst het afgelegde polshorloge. Op de echtelijke slaapkamer gekomen, was hel Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 13 Juli, na vermissing: Soldaat P. J. Vaas, uit Nederweert. Gesneuveld 20 December: Soldaat le kl. J. F. Olivier, uit Amsterdam. Overleden 23 September, tenge volge van een op 28 Januari bekomen verwonding: Korporaal J. J. Linssen, uit Eindhoven. Kon. Ned. Ind. Leger. Gesneuveld 13 December: Sergt- vlieger-waarnemer Mil. Luchtvaart H. B. Tomassen, uit Indonesië. Vandaag stellen wij V voor: Sold. J. v. d. BURG, Molenlaan 13, Groenendijk, Hazerswoude. Op 28 Jan. 1948 vertrok soldaat Van den Burg met de „Volendam" naar Me- dan.. Op 10 Jan. a.s. viert hij voor de tweede maal zijn verjaardag in Indonesië. Onze gelukwensen.' In de komende zo mer hoopt hij thuis te komen. nil. steeds zijn gewoonte, eerst zijn bed open te slaan en direct daarop zijn polshorloge af te leggen en op te winden Beide handelingen verrichtte hij, voor hij wegging. Hij was dus niet van plan weg te gaan, maar te gaan slapen. Een plot seling opkomende gedachte heeft dat verhinderd. Wij hebben het vroeger reeds gezegd: Schallenberg, die aanvan kelijk een afspraak had voor die avond, kreeg om half negen bericht, dat een bepaalde transactie niet door kon gaan. Maar er waren nog derden in het spel, die ook van de zaak afwisten. Hen te gaan waarschuwen was het doel van Schallenberg's nachtelijk uitgaan. En zijn geld liet hij evenmin achter. Integen deel. Mevrouw Schallenberg heeft een gulden teruggekregen, maar zij heeft met de Haagse politie gesproken Engelse ponden en Amerikaanse dollars, die Schallenberg eveneens op zak had en die, met de portefeuille waarin ze zaten, verdwenen zijn. Ook dat is nimmer ont kend, dan gisteren in het officiële muniqué van de proc-generaal bij het Haagse Gerechtshof „De omstandigheid, dat Schallenberg zijn geld achterliet, geeft te denken," heet het daar. En nu „Schallenberg zich daarover niet mondeling of schriftelijk uitliet, is niet met zekerheid vast te stellen welke van bovengenoemde redenen de doorslag heb- De Amsterdamse verkeersbrigadier- tjes, die bij het aanvangen en uit gaan der scholen de leerlingen veilig de rijweg overbrengen, hebben nieuwe koppels gekregen, omdat de oude een slordige indruk maakten. ben gegeven voor zijn „zelfmoord"." Ook dat is niet waar. AVant Schallenberg heeft wèl gesproken en hij heeft wèl geschre ven. Hij heeft gesproken met hen, die hem het laatst ontmoetten en die spreken kunnen, maar zwijgen. En hij heeft ge schreven in zijn zakboekje, dat portefeuille zat en ook verdween Wat niet zwijgt en ook niet ophoudt met schrijven: dat is de openbare mening in dit ons land, die zich door luchthar tige beweringen in officiële commu niqués niet bij de neus laat nemen. Rond Schallenberg en diens dood is wind gezaaid. De oogst zal een zijn! Flessenmelk tot Juli één cent duurder In sommige delen van het land ook gewone melk. De prijs van gepasteuriseerde flessen melk wordt morgen verhoogd met een cent per liter. In Juli zal echter de oude prijs weer gelden. In sommige delen ons land wordt ook gewone melk cent duurder. De prijs van de flessenmelk stijgt als gevolg van een nadere kostenberekening van de pasteurisatie. De gestegen kosten in het melkslijtersbedrijf en de kosten van de aanvulling van melktekorten maken het noodzakelijk, dat in enkele delen van het land ook de gewone melk duurder wordt, tenzij op een andere wijze de marge kan worden verhoogd. In de grote steden en het Westen des lands blijft de prijs eender. De verordening, die de nieuwe maxi mumprijzen vaststelt, is afgekondigd i het Voedselvoorzieningsblad van heden. In December weer 20.000 werklozen er bij Er zijn thans 18 mannen per duizend zonder werk De werkloosheid neemt de laatste maanden steeds sneller toe. In October kwamen er 8000 werklozen bij, in No vember 13.000 en in December ruim 20.000. Er zijn thans namelijk 83.187 werkloze mannen geregistreerd, tegen 62.704 in November. Dit aantal is als volgt verdeeld: bijna 55.000 geheel werkloos (vorige maand 42.000), ruim 27.000 D.U.W.-arbeiders (in November 19.000) en 823 wachtgelders (603). De stijging van de werkloosheid is voornamelijk te wijten aan het vorderen van de winter: een normaal verschijnsel dus. Ook werden in December vele pas gedemobiliseerde militairen geregistreerd. Wat de D.U W.-arbeiders betreft: voor het eerst werden ook de arbeiders in deze categorie op Walcheren geregistreerd. Ten slotte is de beroepsbevolking dit jaar "net 36 000 personen toegenomen. De vraag naar mannelijk personeel daal de verder van 19.000 tot 16.000. Het aan bod nam in de bouwbedrijven toe vai 9.000 tot 14.000, in de landbouw van 7500 tot 16.000. Er zijn thans 18 mannen op de duizend werkloos: in November was dit cijfer 13. In Zuid-Holland 15, in Zeeland nu ook 15 (vorige maand 4), in Drente maar liefst 49 en in Limburg 10, het gunstigste cijfer van alle provincies. Het aantal werkloze vrouwen daalde opnieuw, nu van 5.176 tot 4.897. De vraag verder af van 17 000 tot 16.000. Amerika: Spiegel en Perspectief Devaluatie had geringe invloed op economie der Ver. Staten Voortzetting hulpverlening op basis Europese behoeften President Truman heeft bij het Congres zijn jaarlijkse economische rapport inge diend. De Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buitenland dienen, volgens hem, te worden voortgezet, maar slechts op een basis, die in overeenstem ming is met de behoeften. Echter zal de vooruitgang, die reeds bereikt is, gevaar lopen en de tot nu toe uitgegeven bedragen verspild zijn, als te veel op de steun programma's werd besnoeid. De economische positie der Ver. Staten is goed, doch nog beter kunnen zijn. Aan bovengenoemd rapport, een spiegel zijnde en tevens een perspectief, ontlenen wij -kort geformuleerd-, het navolgende: In de toekomst dient de nadruk gelegd op internationale economische programma j op lange termijn ter uitbreiding van d wereldhandel. Hierdoor wordt de invoe in de Ver. Staten vergroot en de andere landen „verdienen" dollars. Het Congres verstandig doen, een aantal voorstel len tot wet te verheffen. Hiertoe behoren herzieningen van het belastingstelsel; stimulering woningbouw; ■erlenging maximale looptijd van lenin gen; wijzigingen in de landbouwproductie; federale hulp voor het onderwijs; ver ruiming der sociale voorzieningen; instel ling van een ziekte- en invaliditeitsver zekering; verlenging der controle op de huren; goedkeuring van het Handvest der .m'ernationale handelsorganisatie; het te gengaan van speculatie op de goederen beurzen Reeds vroeger maakten wij mel ding van het plan ter verbetering van de St. Laurensrivier ter benuttig van deze waterweg voor het opwekken van elec- triciteit. Productie kon 13 milliard hoger zijn! Amerika heeft, volgens het rapport, de proef doorstaan van een periode van aan passing en thans staat het op een vastere bodem dan een jaar geleden. De werk gelegenheid en de productie bewegen zich in de laatste maanden wederom in stijgende richting. Echter kan vollediger gebruik worden gemaakt van alle hulp- ronnen der Amerikaanse economie. Hier door kan voorkomen worden, dat mil- lioenen tot werkloosheid worden ge doemd en kleine zakenlieden failliet gaan. 1949 productie en werkgelegen heid op maximum niveau waren gehand haafd, zou de productie niet' ongeveer 10 13 milliard dollars lager geweest zijn. Het aantal werklozen was de laatste maanden circa 2 millioen groter dan in ereenikomstige periode van 1948. In waren gemiddeld 59 millioen per- in heta-reidsproces ingeschakeld. Het aantal werklozen bedroeg 3,4 millioen personen, di. 5 procent van het aantal •beschikbare arbeidskrachten. (In 1948: 2,1 illioen werklozen of 3 procent). De totale productie had een waarde van 259 milliard dollar, hetgeen een daling van ongeveer 1 procent betekende ten op zichten van 1-948. Einde 1949 waren de groothandelsprijzen gemiddeld 7 procent lager dan einde 1948; de scherpste daling betrof landbouwproducten en levensmid delen. Het aantal werkstakingen bleef constant. De ondernemingswinsten bedroegen in 1949 in totaal 27 milliard dollars, hetgeen ten opzichte van het vorige jaar een da ling van 21 procent betekende. Ook het besteedbare inkomen der verbruikers bleef op hetzelfde niveau, namelijk circa 193 milliard dollars. Het export-surplus vertoonae na Juni 1949 een scherpe da ling, tengevolge van de sterke export vermindering, welke de ernstige verliezen vau goud en dollars der landen van het sterling-gebied hadden veroorzaakt. De Europese devaluaties hadden tot dusverre weinig invloed op de Amerikaanse eco- Griekenland heeft weer een regering John Theotokis werd minister-president Gisteravond heeft koning Paul van Griekenland het kabinet van zaakwaar- ers, met als premier John Theotokis, beëdigd. Het kabinet, dat uitsluitend be staat uit hoog geplaatste ambtenaren en deskundigen, is door de Koning gemach tigd, het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Na de beëdiging hielden de nieuwe ministers hun erste vergadering. Later op de avond verklaarde Theotokis nog, dat veldmaar schalk Papagos zijn ontslagaanvrage, welke tot de val van het kabinet Dio- medes leidde, heeft ingetrokken. Nieuwe mutaties bij K.L.M.- Ieiding De heer W. C. J. Versteegh, onder-di recteur van de K.L.M., heeft zijn taak als hoofd van de Oostgroep van het directo raat vervoer beëindigd. De heer B. G. van Os van Delden, hoofd van de lijn dienst op Azië en Australië, volgt hem op. De heer Versteegh zal voortaan toe zicht houden op de liquidatie van de K.N.I.L.M. Tot hoofd van de Westgroep is be noemd de heer V. H. L. Dubourcq. hoofd van het Noord-Atlantisch lijnbedrijf. De heer J. C. v. d. Kloot, hoofd van het lijn bedrijf Europa, is benoemd tot hoofd van de middengroep. De leiding van het centraal planbureau der K.L.M. gaat over van de heer P. H. Tirion, die aan het hoofd Middengroep wordt toegevoegd, naar drs F. Ledeboer. PLAATS VOOR NEDERLANDERS IN AMERIK. BIETENDISTRICT. Bij de Chr. Emigratiecentrale, Raam- weg 28, Den Haag, is een bericht binnen gekomen uit de Ver. Staten, dat in het bietendistrict van Zuid-Alberta 209 fami lies kunnen worden geplaatst, mits elke familie beschikt over twee a zes werïfr krachten. SCHOLEN TE SURABAJA IN BESLAG GENOMEN De T.N.I. heeft te Surabaja 8 scholen, zowel Nederlandse als Indonesische, op gevorderd. Prinses Wilhelmina in Amsterdam H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gis teravond omstreeks acht uur haar intrek genomen in het Paleis op de Dam in Am sterdam. De Prinses brengt een onoffi cieel bezoek van waarschijnlijk enkele dagen aan de hoofdstad. Amsterdam Rubber oogstte in 1949 9381 ton rubber, 27.046 ton palmolie en 6752 ton palmpitten. 5 PROCENT ...EN: DUURDERE WAAR! Het hoe en waarom van de 5 procent Dr Van Rhijn doet de zaak nog eens uit de doekjes Mr dr A. A. van Rhijn, de secretaris generaal van Sociale Zaken, heeft gister avond voor de radio zeven vragen be antwoord over de 5 procent loonsverho ging. WU nemen een beknopte weergave van de antwoorden op. Vraag 1: Waarom is de loonsverhoging niet bindend? Langzamerhand moeten de organisa ties hun natuurlijke taak weer zelf ver vullen. En het gaat prima, getuige de be richten. die elke avond in de kranten staan over de bedrijfstakken, waar het eens geworden is. Groothandel in aardappelen voorlopig vrij Minister vernietigt erkennlngs-regeling. Na 1 Februari is voor de groothandel in consumptie-aardappelen, althans lopig, geen vestigingsvergunning i De erkenningsregeling, die tot dusver geldt, voldoet niet Ze bevat geen w borgen voor een objectieve behandeling der aanvragen. Het bedrijfschap aardappelen heeft nagelaten een betere regeling te ontwerpen. Minister Mansholt heeft nu de betref fende verordeningen vernietigd. Dit be tekent, dat voor de handel in aardappe len (groot- en kleinhandel, alsmede export) geen erkenning meer verei: Voor de groothandel geldt nog tot 1 Februari het bedrijfsvergunningen- besluit Voor de kleinhandel blijft gel den het algemeen vestigingsverbod klein bedrijf 1941. Bevorderd zal worden, dat aan bedrij ven die worden gevestigd in de periode waarin geen erkenning is vereist, bij eventuele totstandkoming van nie reglementen automatisch een erkenning wordt verleend. Vier Westelijke journalisten moeten Praag verlaten De Tsjechoslowaakse communistische regering heeft vier Westelijke journalis ten bevolen op korte termijn het land te verlaten. Het zijn vertegenwoorigers van Associated Press, Unitedd Press, het Kemsley-concern en het Franse pers bureau A.F.P. De minister van Buiten lands Zaken, Clementis, heeft aan de Britse ambassadeur te Praag gezegd, dat er bezwaar bestond tegen contact met de burgerij van Praag. De Britse pers zal nu slechts door Reuter vertegen woordigd zijn, de Amerikaanse door twee correspondenten en Frankrijk door één. MAANDAG KOMEN JONGENS VAN DE GROTE BEER THUIS. Het troepenschip Grote Beer wordt In de nacht van Zondag op Maandag met nan uit Indonesië in Amsterdam ver wacht. De ontscheping begint (onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden) Maan dag om 9 uur. Nieuwe verkeerstoren van Schiphol bijna klaar Een deel van de nieuwe verkeerstoren op Schiphol wordt zo mogelijk nog in Februari in gebruik genomen. De nieuwe toren, een der modernste van Europa, vervangt de in 1946 gebouwde houten „toren", die de laatste tijd lekte en waar in het ruimtegebrek zo nijpend was, dat er is geen plaats meer voor de kachel. De nieuwe toren krijgt een splinter nieuwe technische installatie, die geheel op Schiphol vervaardigd is. De 21 meter hoge toren is van staal gebouwd en heeft twee ton gekost. Er zijn vier verdiepin gen. met een glazen koepel. Men heeft nu ruimte om te experi menteren met een nieuw systeem het berekenen van de posities van de vliegtuigen. Men tracht namelijk deze posities op kaart te brengen. Op Schiphol kwamen gisteren de be manningsleden aan van het Neder landse s.s. „Berkel", dat dezer dagen bij Zweden aan de grond liep. Eerste stuurman v. d. Lee vertelt zijn wederwaardigheden. DAT de beide beruchte tollen onder Maartensdijk volgens de KNAC dit jaar vermoedelijk worden opgeheven. DAT bij de Herv. kerk van Baard (Fr.) grafzerken uit de 15e eeuw zijn gevon den, met de inscripties van Juw Dekama en Walsy Juw Dekama Kottinga, DAT het Ned. gezantschap in Z.-Afrika van 16 Jan. af weer te Kaapstad gevestigd zal zijn. DAT plm. twintig jeugdleiders uit tien landen dit weekeinde in A'dam deelne men aan besprekingen over toekomstige acties van de World Assembly of Youth, waarbij ook de N.J.G. is aangesloten. DAT bij de sluis te Eefde in het Twente kanaal een voorsluis zal komen, waardoor bij lage waterstand ook schepen met een behoorlijke diepgang het kanaal kunnen binnen varen. DAT burgemeester d'Ailly gisteren in de A'damse schippersbeurs een nationale tentoonstelling opende van de Ver. van fokkers van Kleinvee Ornis. DAT de 17e-eeuwse ophaalbrug over de oude Turfhaven te Hoorn wordt gerestau- DAT de machinefabriek en metaalgie terij Wiener en Co te A'dam deze week 50 jaar bestond en er vandaag om. drie personeelsleden werden gehuldigd, die ook hun gouden jubileum vieren. DAT Oudenbosch (N.B.) gisteren offici eel op het mijngasnet is aangesloten. DAT aan P. Brandt te A'dam, voorz. van de R.K. Boekhandelaren- en Uitgevers- ver., de ridderorde van Gregorius de Grote werd uitgereikt. DAT gisteren in de mijnstreek weer ongeveer 80 Italiaanse arbeiders aankwa men, waardoor er nu 500 in de mijnen werken. DAT burg. Lempers van Kerkrade in zijn Nieuwjaarsrede stelling heeft geno men tegen de mededeling van minister Spitzen in de Kamer, als zou het perso nenvervoer over het „millioenenlijntje" teleurstellend zyn geweest. DAT de raad van Assen het herziene uitbreidingsplan heeft aanvaard, hetwelk voorziet in de bouw van plm 1800 wo ningen. DAT de 28-j. vertegenwoordiger H. O. Hoogeveen in Assen tot 8 mnd. (m.a.) is veroordeeld, daar hij voor eigen porte- monnaie en zonder vergunning een spaar- zegelbedrijf was begonnen. DAT twee personen uit Enschede, de 30-j. monteur W. K. en de 32-j. los arbei der S. de J. door de Asser rechtbank tot 1 jaar gev.straf werden veroordeeld, daar zij de omgeving van Emmen met diefstallen onveilig maakten. DAT gisteravond de 28-j. E. de L. uit Soest op de Muiderstraatweg in A'dam door een auto werd overreden en ernstig werd gewond, toen hij die weg overstak om zijn weggewaaide hoed te vangen. DAT B. de Regt, hoofdgeneeskundige bij de rykspsychiatrische inrichting te Eindhoven, op zijn verzoek eervol ontslagen. DAT de postdir. te Helmond, J. S. Steenis, in gelijke functie is benoemd te Amersfoort. DAT de R'damse kustvaarder Venus (291 torf) gisteren op de Eng. rivier Tees in aanvaring kwam met het 7 maal z grote Zweedse schip Spica, doch var avond al weer zou kunnen vertrekken. DAT in Marknesse (N O. Polder) deze maand de eerste vier winkelhuizen worden geopend. DAT de binnen- en buitenlandse toch- tencentrale van de Ned. Trekkersbond weer is opgericht om tochtgn te organi seren voor jongeren, tegen lage prijs (secr. Doldersestraat 34, Den Haag). Vraag 2: Waarom moet de productie worden verhoogd? Wie meer loon krijgt, wil meer arti kelen kopen. We produceren minder dan we verbruiken. Dat kost deviezen. Als er meer wordt geproduceerd, zullen ook de binnenlandse prijzen zakken en heeft men ten minste iets aan de 5 pet. Vraag 3: Waarom geen 10 procent? De prijzen zijn na de devaluatie nog geen 5 procent gestegen. Het is een klein kunstje om de spiraal van steeds hogere lonen en steeds hogere prijzen in bewe ging te zetten, maar daar is de kleine man de dupe van. Vraag 4: Waarom krijgen de Jeugdigen geen 5 procent? We gunnen hetrhun wel, maar de Ion: van de jongeren zijn na de oorlog in vele gevallen 20 pet meer verhoogd dan var de volwassenen. De geleidelijke loons verhoging is een prikkel tot scholing. Vraag 5: Waarom is het subsidiesysteem niet gehandhaafd voor thee, cacao, schoenen, textiel e.d.? Dan zou loons verhoging niet nodig zijn geweest. Dat kan de schatkist niet betalen, vooral na de devaluatie niet. En boven dien: we hebben met België an Luxem burg afgesproken, dat de subsidies d wijnen. Vraag 6: Kunnen vele middenstanders, de loonsverhoging wel betalen? Middenstanders hebben het vaak erg moeilijk. De regering beseft dat. Er komt immers een kinderbijslag van het derde kind af, welke voorlopig door de regering wordt betaald. En als het plan van prof. Lieftinck doorgaat, verdwijnt ook de ondernemingswinstbelasting. Vraag 7: Krijgen ouden van dagen de 5 pet. spoedig? Daar is wetsverandering voor nodig en de raden van arbeid etc. hebben ook veel administratief werk. Maar in elk geval krijgen zij het met terugwerkende kracht Als er nog vele nieuwe vragen komen, zal dr Van Rhijn nogmaals voor de radio spreken. Een sterk boek Wie in deze tijd nogal eens in aanra king komt met mensen uit de eigen kring wordt vaak gesteld voor de vraag: is er nog perspectief? Er is een zekere tngezonkenheid. Men is gedurende en kele jaren op belangrijke punten in de oppositie geweest. Er was veel bestrij ding van binnen uit en van buiten af. En dan wordt die vraag begrijpelijk. In deze geestesgesteldheid verkerende wordt ons nu een boek aangeboden onder de prachtige titel „Bezinning en Uit zicht". Het is geschreven door dr. J. A. H. J. S- Bruins Slot en uitgegeven bij N.V. Zomer en Keuning te Wageningen. Men zegt wel eens dat aan een boek behoefte bestaat. Dat wordt dan lang zamerhand een aanbeveling, die geen aanbeveling meer is- Maar dit boek van dr. Bruins Slot willen wij nu eens na drukkelijk aanbevelen, omdat er wer kelijk behoefte aan ls. Eigenlijk is een boek als dit veel te lang achterwege gebleven. Zeker, van hetgeen in dit boek staat is een en ander reeds in dagblad en tijdschriftartikelen gezegd geworden. Maar ook waar dit het geval is, is het geplaatst in het rui mere verband waarin het behoort. Op zulk een boek was het wachten. Want zo rijk voorzien als de boekwinkel is, waar het theologische werken be treft, zo weinig vindt men wanneer het betreft op de Bijbel gegronde beschou wingen over staat en maatschappij. En dan zwijgen we nog over het volkomen gebrek aan lectuur over de nieuwe vraagstukken op internationaal gebied. Waarmede men het. wilde men zich op dit gebied enigszins behoorlijk oriënte ren, stellen moest, dat waren boeken die op zichzelf uitnemend waren en die men ook nu nog niet ongestraft ter zijde kan laten liggen, maar die toch vol komen verouderd zijn. als het op de jongste problemen aankomt. Het is bijvoorbeeld typisch, dat het beginselprogram der A.R-partij zolang heeft gezwegen over de buitenlandse politiek. Toch is het juist over de buiten landse politiek, dat het boek van dr. Briiins Slot voor een groot deel gaat. Geheel terecht, menen wijr De titel bo ven zijn tweede hoofdstuk: „Het primaat der buitenlandse politiek", is in dit op zicht duidelijk genoeg. Wat die duidelijkheid betreft dat vinden wij wel een der meest opvallende dingen van dit boek. De schrijver zegt wat hij te zeggen heeft, en hy doet het onomwonden. Hij windt er geen doekjes om, integendeel, hy weet bijna steeds de problemen tot hun kern en wezen terug te voeren. En heeft hij dat gedaan, dan is daarmede de bestrijding of de genezing, kortom de principiële behan deling ook gemakkelijker gegeven. Dit boek achten wij in tweeërlei op zicht van betekenis. In de eerste plaats omdat het mate riaal biedt voor bezinning. Het tekent in rake lijnen de situatie waarin we ons bevinden. Het laat ons zien hoe we in die situatie zijn gekomen. Het hanteert daartoe de geschiedenis op nuttige en verantwoorde wijze. En daardoor brengt het de kwesties terug tot de juiste pro porties. Waarmede zeker niet gezegd wil zijn, dat het daarmee nu ook de vragen heeft weggeredeneerd. Ze staan ons nu dikwijls nog onverhulder voor de ogen. In de tweede plaats achten wij dit boek van betekenis, omdat het niet blijft staan bij de bezinning, maar voort schrijdt naar het uitzicht. Want het laat zien, dat er perspectief is. Perspectief bijvoorbeeld op uiterst belangrijke ge bieden der internationale politiek en der sociale en economische betrekkingen. Het laat zien, dat dit perspectief er bij uitstek is bij erkenning van de Chris telijke beginselen. Daarom is dit boek een vertroostend boek, een stuwend boek. een boek dat de verantwoordelijk heid prikkelt En nu weten we wel, dat bepaald® dingen ook anders gezegd hadden kun nen zijn. Natuurlijk had dat zo kunnen zijn. Maar wy zijn blij, dat ze gezegd zijn. En ook dat ze zo gezegd zijn. Laat men nu eens niet bij de pakken blijven neerzitten, doch zich al lezende gaan aangorden. Men behoeft niet bevreesd te wezen, te vroeg te zijn. Indonesië doet niet mee aan blok voor Znidoost-Azië Een opmerkelijke verklaring ls te Manilla voor de radio afgelegd door Charle® Thamboe, vertegenwoordiger van de republiek Indonesia in de Philippünen. Tham- boe zeide namelijk, dat zijn regering nog niet besloten heeft, deel te nemen aan een Zuidoost-Aziatische unie. Zijn land zou zich niet gaarne aansluiten bij een verbond of een blok met militaire doelstellingen. Wel hield Indonesië ernstig rekening met de behoefte aan een economische en culturele samenwerking in dat deel der wereld. Thamboes verklaring is een bevesti ging van vroegere uitlatingen van Hatta. Gelijk men weet is het doel der Ameri- kaansche politiek in het Verre Oosten, het nationalisme der Aziatische landen een tegenwicht te doen vormen tegen het communisme. Wat de buiten landse politiek der Aziatisohe landen betreft, is dit geen succes geworden. Nehroe heeft indertijd al elke blokvor ming afgewezen. Hatta eveneens Thamboe, die zelf zeer dicht bij Moskou moet staan, deed dit eveneens. Terwijl Indonesië nog wacht met zijn aanvraag van het lidmaatschap Verenigde Naties in verband met het gevaar van een Russisch veto, zet het onvermoeid- zijn pogingen voort om langs andere deuren reeds binnen te komen. Zo heeft het b.v. thans een verzoek ge daan om het lidmaatschap van de Unesco, de organisatie der VN. voor onderwys. wetenschap en cultuur. In het binnenland schijnen de plannen om de oude republiek zo maar te doen opgaan in de Republik Indonesia Serikat blijkbaar van de baan. Naar men weet, is er reeds een drietal kabinetsforma teurs aangewezen en de stromingen, die de republiek nog niet is uitgespeeld, laten voortbestaan, hebben thans een woordvoerder gevonden in Sjahrir „Dit driemanschap is een goede combinatie", zeide hij, „en het blijkt, dat de rol van de republiek nog niet is uitgespeeld". Zij beschikt nog steeds over een grote macht en mogelijkheden, daar er vol doende vooruitstrevende krachten zijn, niet aan de jacht op posities deel- ?n". De vraag of hij zelf in de repu blikeinse regering zou komen, ontweek bij door de mededeling, dat mr Rasjid •ns zijn partij, de Partai Sosialis In donesia, zitting neemt. De regering van Oost-Java heeft commissie benoemd om over een vereni ging met de republiek te onderhandelen en het regentschap Surabaja heeft zich voor de aansluiting verklaard. In de door de Dar ul Islam veroor zaakte moeilijkheden komt nog geen verbetering. Heden wordt zelfs geseind dat de staatsspoorwegen de dienst op d® belangrijke lijn Tjibatu-Tasik stilgezet hebben .Een der twee spoorwegverbin dingen tussen Oost en West is zodoend® uitgeschakeld. Aan de andere kant blijkt de toestand in Brebes niet zodanig t® zijn, dat er groot gevaar voor de spoor wegen aanwezig is. De moeilijkheden der TNI worden vergroot doordat zij nog niet het vertrouwen van de bevolking gevon den heeft. In Surabaja heeft zich thans de eerste Nederlander voor het Indonesisch staats burgerschap aangemeld, namelijk mr W. Augustin- W EERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige en in de kustgebieden af en toe vrj krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Half zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN. Zondag 8 Jan. Zon op 8.47, onder 16.47; Maan op 21.57, onder 11.12 u. 11 Jan. Lit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1