Jlicttmc £tih$che UTimraiit Amerika laat Formosa los en Londen erkent het Rode China Verdrinking in slootwater oorzaak van Schallenbergs dood Wist U VRIJDAG 6 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8013 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantwastlcft Is gfirtlweti myn bert ia tcgficospoct" JEUGD ACHTER TRALIES Zie pag. 3 STORM OVER AZIE Dit Is de ontknoping van het drama, dat Formosa heet. President Truman heeft het hoge woord gesproken. De Ver. Staten zullen geen militaire hulp naar For mosa zenden. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Bult. Zaken, verklaarde, dat Formosa beschouwd moet worden als een deel van het Chinese grondgebied. De erkenning van de Chinese communistische regering wordt op dit tijdstip nog voorbarig geacht. Resumerende, Tsjang Kal Sjek dient zich zelf te redden, zonder Amerikaanse steun en voor Engeland is de weg vrjj het rode bewind te erkennen, want het heeft de diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China verbroken. Op een persconferentie heeft Dean Aoheson belangrijke verklaringen afge legd, waarvan wij hier het essentiële weergeven. Het was, volgens het State Department, niet noodzakelijk met het teruggeven van Formosa aan China te wachten, totdat er een vredesverdrag was gesloten. Het argument, dat inter ventie op Formosa door de Ver. Staten mogelijk was, omdat men dit eiland technisch kon beschouwen als een deel van het bezette, vijandelijke gebied van Japan, noemde hij „juridische haarklo- Amerika wenste niet betrokken te worden in het Chinese' conflict. De kwestie der Britse erkenndng van com munistisch China, was een aangelegen heid, die Londen aanging. In geen geval zou de Amerikaanse politiek gewijzigd worden, omdat degenen, die het over grote deel van China beheersen, Ame rika niet vriendschappelijk gezind zijn. Er zal geen militaire hulp naar For mosa worden gezonden, noch advies ge geven aan de Chinese strijdkrachten op Formosa en de „open-deur-politiek" der Ver. Staten geldt ook voor dit eiland. Aan Sjang Kai Sjek zal slechts hulp van economische aard worden verstrekt. Echter worden andere staten gewaar schuwd tegen pogingen om invloedssfe- - ren in China te scheppen of er regimes te vestigen, die onder buitenlandse con trole staan- Er bestaat dus niet de min ste twijfel, maar onder de huidige om standigheden, zal Amerika geen poging doen om te voorkomen, dat de Roden ook op Formosa de baas worden, als Tsjang Kai Sjek niet bij machte is, het eiland te behouden. En dit kans is gering. „Een München voor de V.S." De meeste Democraten tonen zich In genomen met de verklaringen van Truman en Dean Acheson, maar enJkele Republikeinse Congresleden hebben er scherpe critiek op uitgeoefend. Senator Knowland gaf Truman de schuld voor de débacle in China, waardoor zowel de veiligheid van Amerika als die der we reld in gevaar wordt gebracht. Het feit, dat Engeland het rode China erkende, was een droeve zaak. Voorts wilde hij weten, of na Enge land, ook Amerika van plan was, de re gering van Peking te erkennen. De Ame rikaanse marine in het Verre Oosten moest direct versterkt worden. Het werd tijd, de buitenlandse dienst in Azië eens „wakker te sohudden". Amerika behoorde niet te zwichten voor de inter nationale. communistische chantage! De andere Republikein, Kenneth Wherry, voorspelde, dat er een tijd zou aanbreken, waarop de verklaring van Truman in de geschiedenis zou worden beschreven als de „smadelijke dag van München voor de Ver. Staten". Inmiddels heeft Washington aan de Amerikanen op Formosa, ongeveer een twee honderd-tal, geadviseerd, met spoed het eiland te verlaten- Zoals gezegd, heeft de Britse regering de diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China verbroken en zo juist ontvangen wü het Reuter-telegram, dat Engeland de Chinese communistische regering heeft erkend. De erkenning van de Chinese nistische regering door Engeland betekent in de eerste plaats, dat het net van com munistische organisaties voor propaganda, spionnage, wapentransport en aankoop van voor de oorlog onontbeerlijke grond stoffen versterkt zal worden door eer groot aantal consulaten in het Verre Oosten. Dit netwerk is reeds zeer dicht; het zal nu onverbrekelijk worden. Wat Nederland 'betreft, dit zal Indonesië moeten overleggen, voordat het zijn gedragslijn ten aanzien v nistisch China kan bepalen. Indonesië is slechts bereid tisch China te erkennen als het zelf er kend wordt. Misschien is de Sowjet-Unie bereid, China hiertoe toestemming te ver lenen, gezien de gTote voordelen, welke ambassade met een grote staf van personeel en een netwerk van consulaten voor Sowjet-Rusland oplevert. Sowjet- Rusland zelf kan dan erkenning weigeren ver een toelating van Indonesië tot de V.N. zijn veto uitspreken, terwijl het dank zij de Chinese ambassade en consu laten toch vaste voet in Indonesië krijgt. Prins Bernhard leert Spaans heet van de naald Prins Bernhard stelt het op prijs, de redevoeringen, die straks in Zuid-Ame- ika in het Spaans tot hem zullen wor den gericht, te kunnen verstaan en deze dezelfde taal te beantworden. Daarom leert hij de taal thans aan boord van de Karei Doorman, met behulp van een gramofooncursus. Voor wapenhulp klopt Tsjang aan dovemans oren Fotograaf haalde slechts zijn camera te voorschijn En de helpers van de deurwaarder gingen er van door Het simpele verschijnen van een pers fotograaf heeft de deurwaarder in De venter er tot nog toe van weerhouden een huis te ontruimen. Het gaat hiér om een winkelpand aan de Boxbergerweg 80 aldaar. Het is eigen dom van een politieke delinquent. Het beheersinstituut had het pand verhuurd aan een zakenman, H. B., wiens hoeden en pettenwinkel gebombardeerd was. Hij werd gesommeerd op 1 Januari het huis van de p.d. te verlaten, doch zijn nieuwe winkel is pas over enkele weken gereed. Hij vroeg enig respijt, maar gisteren ver scheen een deurwaarder met personeel om het pand te ontruimen. Een der hulpkrachten van de deur waarder weigerde mee te werken. Een ander wilde alvast beginnen met de in boedel op straat te zetten, toen uit een hoek in de winkel de persfotograaf Nij- land te voorschijn kwam om een plaatje te maken. De helpers van de deurwaar der voelden er niets voor, in een dergelij ke situatie in de krant te komen en ze gingen er vandoor. Tot drie maal toe liet de deurwaarder andere krachten aanruk ken, maar allen gaven er de brui van. De deurwaarder beloofde ten slotte, dat hij vandaag terug zou komen. Zal hij zijn dienaren een masker voordoen? NADJAMUDDIN OVERLEDEN Oud-premier Nadjamuddin van Oost- Indonesië, die enige tijd geleden veroor deeld was tot 3M» jaar gevangenisstraf wegens malversaties, is overleden. Hij was reeds geruime tijd lijdende aan een hartkwaal, in verband waarmede hij voorwaardelijk in vrijheid was gesteld. Eeuwenoude fundamenten in Noordwijkerhout Bij opgravingen rond- de Ned. Herv. kerk te Noordwijkenhouit, het z.g. „Witte kerkje", is het fundament van een priesterkoor uit omstreeks 1500 ontdekt. De funderingsen kloppen met een be kende gravure van Spillman uit om streeks 1700 .waarop de kerk staat afge beeld met er achter de ruïne van het priesterkoor. Binnen dit koor werd een fundaent van omstreeks 750 jaar geleden ontdekt. Waarschijnlijk is dit een kleiner priesterkoor. Het was reeds bekend, dat een kleine kerk in Noordwijkerhout vroeger is uitgebreid tot een grotere. COMMISSIE VOOR PROBLEEM VAN DUITSE VLUCHTELINGEN Er is een commissie opgericht, die de gevolgen van het vraagstuk der 10 mil- lioen vluchtelingen in West-Duitsland op de West-Europese verhoudingen zal be studeren. De voornaamste geestelijke groeperingen van het Nederlandse volk zijn officieus vertegenwoordigd. Secre taris-penningmeester is drs G. H. L. Zee- gers, Nassauplein 3, Den Haag. Jhr VAN WEEDE BIJ DE PAUS. De Paus heeft de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, jhr mr M. W. Weede, in audiëntie ontvangen. Gisteravond is in Leiden opgericht een R.K. regionaal bureau voor paeda- gogische beroepskeuze. Eindelijk het langverwachte communiqué MAAR WAAR WERD IIET LIJK GEVONDEN? De p.g. bij het Haagse Gerechtshof verstrekte ons de volgende mededeling over de zaak Schallenberg: De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het op 14 September 1944 vinden van het lijk van F. Schallenberg in Den Haag. Daar op het lijk geen sporen gevonden werden, die op misdaad konden wijzen, en evenmin omstandig heden bekend waren, die in die richting gingen, werd verlof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later door een rijks- legd, aldus het communiqué reoheroheur aan de justitie mededelingen Schallenbergs dood en de effectentirans- gedaan waren, dat hij met Schallenberg korte tijd tevoren onderhandelingen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Mucke, werd hierin voor de Justitie aan leiding gevonden om alsnog sectie op het "k van Schallenberg te gelasten. De gerechtelijk deskundige kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van de dood F. Schallenberg is geweest verdrin king in slootwater (een aan voornoemde rijksrechercheur aangewezen ondiepe plaats bleek na onderzoek onjuist te zijn geweest), dat geen verschijnselen zijn ge vonden, welke zouden kunnen wijzen op geweld van buiten uitgeoefend, noch van vergiftiging, zodat geen aanknopings punten voor misdrijf aanwezig waren. Niettegenstaande deze verklaring zijn door de Haagse politie, zomede door eeD rechercheur uitgebreide en kundige on derzoeken ingesteld, welke eveneens tot J de conclusie geleid hebben, dat geen aan knopingspunten voor misdrijf aanwezig Met aan zekerheid grenzend» waar schijnlijkheid is gebleken, dat vorenge noemde, over effecten gevoerde onder handelingen met aan Mucke toebehoren de effecten, niets uitstaande hebben gehad. Blijkbaar heeft Schallenberg over de herkomst van deze effecten óf gefanta seerd óf zich iets wijs laten maken. Im mers toen aan bovengenoemde rijksre chercheur een zevental effecten als mon ster geleverd waren, zogenaamd afkom stig uit de voorraad effecten van Mucke. is na onderzoek vastgesteld kunnen wor den, in welke handen deze effecten ge weest zijn. Gebleken is, dat dit andere personen waren dan Mucke. Zijn er derhalve geen aannemelijke aanwijzingen aan te voeren, dat Schallen berg vermoord zou zijn, meerdere rede nen kunnen bestaan hebben voor zelf moord. Reeds eerder liet hij zich uit levens- oe te zijn. Zelfs heeft hij onder een of ander voorwendsel naar een snelwerkend vergif gevraagd. Zijn huiselijke en financiële omstandig heden waren treurig. Hij was gedagvaard op 15 September 1949 dag na zijn overlijden als getuige voor een Bij zonder Gerechtshof te verschijnen, waar hij door de politie zou worden voorge leid, omdat hij aan een vorige oproep niet had voldaan. Ten slotte geeft ook de omstandigheid, dat Schallenberg zijn huis in de nacht van 13 op 14 September 1949 heimelijk verliet, zijn armbandhorloge, dat hij altijd droeg, zo ook zijn geld achterliet, mede te denken. Welke van deze redenen ten slotte de doorslag heeft gegeven, valt, nu Schallen berg zich daarover niet mondeling of schriftelijk uitgesproken heeft, niet met zekerheid vast te stellen. Vele vragen blijven Dit zijn dan dus de wekén lang t beide onthullingen over de zaak Schal lenberg, die volledige opheldering van zaken zouden geven. Wij zijn gerust- noch tevreden gesteld. Wij zouden graag een aantal vragen ver d*l communiqué gesteld hebben, dien het ons zoals aanvankelijk beloofd in een persconferentie verstrekt. Het niet nakomen van uitdrukkelijk gegeven, belofte is, gezien de talrijke duisternissen, die het com muniqué laat bestaan teleurstellend en verwonderlijk. Het communiqué gaat ervan uit. dat de „moordgeruchten" ten aanzien van Schal lenberg zijn voortgekomen uit een onjuiste mededeling aan een rijksrecher cheur. Er is een verkeerd verband ge- actie waarvan sprake was. Dat Schallen berg vermoord zou zijn baseerde de rijksrechercheur op een onjuiste mede deling teD aanzien van de vindplaats van Schallenbergs stoffelijk overschot, zegt het communiqué. .Schallenberg", zo lezen wij. „kwam door verdrinking In slootwater en i, aan de rijksrechercheur, die het moordidee opperde, gewezen ondiepe plaats, bleek na onderzoek onjuist te geweest. weten, w e 1 k e plaats de rechercheur als vindplaats werd aange- Ons is ook een vindplaats aan- l. Op die pliats was de sloot óók ondiep. Wij kunnen niet aannemen, nze zegsman onwaarheid- sprak toen hij na de plaats aanwees. Als dus de diepte an het water beslissend ls voor raag zelfmoord of moord, dan blijven zij aan het laatste vasthouden. Want nan met watervrees als Schallenberg zoekt de dood niet in een sloot en zeker et ln een ondiepe sloot Waarom ls de juiste vind/plaats niet in het communiqué vermeld? Als Schallen berg dan tóch zelfmoord pleegde, wi n kan men dan naet zeggen waar? Het communiqué komt tot geen enkel resultaat. Er zijn géén aanwijzingen dat Schallenberg vermoord zou zijn. Er be staan wel „meerdere redenen voor hel :n van zelfmoord". En dan wor den de oude argumenten opgesomd, die reeds eerder door de Haagse politie ■erden genoemd en door ons en anderen •eerlegd zijn. Er waren bij deze man, zowel voor moord als voor zelfmoord véle aanlei dingen. Wij kunnen niet aannemen, dal de Justitie na een zó nauwgezet onder zoek als zU voorgeeft, dat is ingesteld, daarvan niet op de hoogte zou zijn Want Schallenberg heeft het blijkt uit het communiqué, onderhandeld i effecten. Er waren- wèl mensen op de hoogte Schallenberg's nachtelijke wandeling op 14 September 1944. Op al deze hier rijzende vragen geeft het communiqué geen antwoord, maakt de nevel om Sohallenberg dichter Daarom hebben wij aan dit i muniqué niets en de justitie heeft niets aan. Een persconferentie zou middel geweest zijn wantrouwen althans ten dele weg te nemen. Oudewater in rep en roer Gedupeerden dienen hun rekening in bij de regering. De Amsterdamsche Bank heeft zich gevestigd in het kantoor van de gefail leerde Oudewatersche Bank. Tevens zou zij vandaag alle gedupeerde beleggers circulaire zenden, waarin zij zich bereid verklaart, de zaken voort te zet- en ter vergoeding van de „good will" aan de curator gedurende 3 jaar 50 pet. van de winst te betalen. De gedupeerde Êeleggers hebben ech ter op initiatief van de heer L. Vos uit Rijswijk door de stadsomroeper een ver gadering laten aankondigen, waarop zij besloten tot benoeming van een com missie, bestaande uit de heren G. v. d. en J. G. Broshuis uit Oudewater en van Doorninck uit Gouda, die als zij door de rechtbank wordt goedge keurd, namens alle beleggers onderhan delen zal met de curator mr A. Blom, oud-directeur van het Rotterdamse bij kantoor van de Amsterdamsche Bank. Zij achten het bod van de Amster damsche Bank te laag en willen zich daar niet mee bezig houden, voordat men de stand van zaken kent, daar de administratie, volgens de officier van justitie, een chaotische warboel is. Tevens heeft de vergadering een adres de regering gezonden, erop wijzend, dat de regering de beleggers gedwongen heeft, hun zaken via een bank te laten lopen, terwijl het toezicht daarop te slap geweest. De regering zal dus moeten helpen. De gearresteerde directeur van de bank heeft bekend, dat hij handelde in zwarte effecten en de balans vervalste Zijn Amsterdamse relatie is gearres teerd. In Etten-Leur 24 gezinnen in krotten De woningnood in het kleine Brabantse dorp Etten-Leur is schrijnend. De behui-j zing van 59 gezinnen is zo onvoldoende, dat men van crepeergevallen spreekt. Daarvan bewonen 24 gezinnen krotten, die volkomen onbewoonbaar worden ge noemd. Er zijn 218 woningzoekenden. Het aantal samenwoningen bedraagt 396. KINDJE IN WASKETEL VERDRONKEN Het anderhalf-jarig meisje W. B. K.. an de Korteweg te Apeldoorn, is in een met water gevulde wasketel geraakt en verdronken. Eerste stratocruiser tussen New York en A'dam Een speciaal poststempel voor de eerste vlucht Volgende week Vrijdag zal de lucht- dienst Amsterdam-New York van de AOA voor het eerst per Stratocruiser worden uitgevoerd. Poststukken, met be stemming Amerika, kunnen worden voor- zten van een atempe] waarop dit fpit ver meld staat. Indien op de brief etc. ver- vermeld wordt „Per eerste AOA-Strato- cruiservlucht Amsterdam-New York, 13 Januari 1950". Zij die geen relaties ln de VS hebben, kunnen hun correspondentie adresseren aan Public Relations Depart ment, American Overseas Airlines, 100 East 42nd Street, New York 17 (NY) USA. De terugzending geschiedt gratis. De brieven etc. moeten uiterlijk op 11 Januari ter post worden bezorgd. Studentendorp Duivelsgat wordt 20 Januari geopend De officiële opening van de studenten paviljoens in het Duivelsgat aan Tweemolentjesvaart te Delft is uitgesteld tot 20 Januari. Verschillende autoriteiten van rijk, provincie, gemeente en 1 zijn uitgenodigd. Zoals we gemeld heb ben, zijn de meeste van de barakken reeds lange tijd ln gebruik. De Franse consul-generaal te Dja karta (Batavia), Jean Pierre Salade, is benoemd tot zaakgelastigde ln Indonesië. Engeland als „opslagplaats" voor Amerikaanse atoombommen Congresleden en militaire experts geven die ongaarne uit handen Diplomatieke woordvoerders van het departement van Buit. Zaken te Washington hebben bekend gemaakt, dat Engeland aan de Ver. Staten heeft verzocht, om een gedeelte van de Amerikaanse atoombommen op het Britse eiland „op te slaan". Het hiertoe strekkende voorstel werd t tengevolge waarvan de Britten en Cana- in December gedaan, als toevoegsel van' de nieuwe Amerikaans-Brits-Canadese overeenkomst inzake de atoom-energie. Het ziet er bijgevolg naar uit, dat het Britse verzoek om atoombommen het ge hele punt zal worden, waarmede boven genoemde overeenkomst staat of valt. Het spreekt vanzelf, dat vóóp er een der gelijk belangrijk accoord wordt getrof fen, overleg moet worden gepleegd met de commissie voor atoom-energie van het Amerïk. Congres, terwijl ook dé Britse en Canadese regering de steun van het parlement moeten verwerven. Inmiddels blijft de voorlopige regeling, Zaterdag weer atoom explosie in Rusland? Kenneth de Courcy, uitgever van het maandblad „Intelligence Digest", de man die de eerste Russische atoom-explosie heeft voorspeld, heeft gisteren gezegd, dat Zaterdag te middernacht opnieuw een atoom-explosie in Rusland zal plaats vinden. En nu maar afwachten GASTVRIJ TSJECHOSLOWAKIJE. Een 26-Jarige student uit Californië. die te Praag van een beurs studeert, moest op bevel van de Tsjechoslowaakse politie het land onmiddellijk verlaten. Hij is naar Parijs vertrokken en was niet op de hoogte van de redenen, werd uitgewezen. Vertraging in de bouw van onderzeeërs en torpedobootjagers Oorzaakverschil van mening over Nederlands plaats in Atlantisch Pact (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de Marinebegroting 1919 heeft de Minister in de Tweede Kamer verklaard, dat de bouw van 4 onderzeeërs en 6 torpedojagers overeenkom stig de plannen zou plaats vinden. Naar wü vernemen is er echter vertraging ont staan in de vaststelling der termynen. Hierover deden geruchten de ronde, die zelfs een ministercrisis naar aanleiding van dit gebeuren onder de mogelykheden rekenden. Bij informatie blijkt ons, dat er inder daad verschil van mening heeft bestaan en, waar dit een kabinetskwestie is. zou men geneigd zijn aan te nemen, dat het hier politieke tegenstellingen betrof. Met de meeste klem werd ons namens het Departement van Marine verzekerd, dat geen politiek verschil van mening oor- DAT mej. E. G. N. de Wit 25 jaar infor- matrice van de Amsterdamse V.V.V. is. DAT in diergaarde Blijdorp te Rotter dam een nieuw gebouw voor jonge roof dieren zal verrijzen, met 22 kooien. DAT van 6 tot 11 April ln Blijdorp te Rotterdam weer een tentoonstelling wordt gehouden onder de naam Bloem en Dier (orchideeën, aquaria etc.) DAT de damesschoenenfabriek fa Blok van Heyst te Waalwijk een filiaal in Grave heeft gevestigd, DAT het A'damse raadslid J. Rustige een onderzoek heeft voorgesteld of het nieuwe raadhuis niet beter in de omge ving van het Leidseplein dan in de Jodenbuurt kan worden gebouwd. DAT de volkshogeschool Geerlingshof te Valkenburg, die reeds lang ln gebruik is, op 19 Januari officieel wordt ge opend, vermoedelijk door minister Rut ten. DAT de salarisverhoging van 5 pet volgens de N.R.C. niet voor ministers gelden DAT 72 jaar oud in A'dam is o\ leden mevr. I. J. Geelkerken-Kardoes echtgenote van de em.-predikamt dr J. Geelkerken. DAT de politie opsporing verzoekt van de zesjarige achterlijke jongen Roelof Visser uit Groningen, die Dinsdag 3 Jan. van zijn moeder is weggelopen. DAT de K. v. K. voor Overijssel zich heeft uitgesproken voor handhaving van het kanaal Almelo-Nordhorn, hoewel de scheepvaart er thans vrijwel nihil is. DAT in Breda wegens diefstal van vier fietsen tegen iemand, die reeds 13 maal veroordeeld is, ll£ jaar gev. straf werd geëist en tegen een vertegenwoordiger uit Rotterdam, die f 2000 van een Bredase pettenfabriek in eigen zak stak, 8 mnd. DAT een aantal Belgische havenauto riteiten Terneuzen bezocht, i.v.m. de Belgische wensen tot vergroting van de zeesluis aldaar. DAT bij Eindhoven het eerste pakhuis in O. Brabant werd geopend van de coöp. landbouwver. Z.O. Nederland. DAT de aanleg van de 50 kv koppel- lijn Noord-BrabantZeeland gisteren in Goes is begonnen met het plaatsen van de eerste steunmast. DAT de taxitarieven, die sinds 1 Jaruari vrij zijn, in A'dam voorlopig niet zullen stijgen. DAT het huis van J. Kamies te Barger- Oosterveld (Drente) geheel afbrandde, door het omtrekken van een kacheltje. zaak was van de inderdaad opgetreden vertraging. Zo er al verschil van mening was wat trouwens niet werd ontkend was een geheel andere oorzaak daar voor aanwezig. Wij menen, dat deze zaak ligt in een verschil van opvatting nopens de Nederlandse plaats binnen de verdediging uit hoofde van het Atlan tische Pact. Maar tot zelfs een dreigen met een ministercrisis zou het niet geko- Inmiddels is de bouw van de schepen aanbesteed, zijn de orders geplaatst geaccepteerd, worden de tekeningen ge maakt en kopen de werven hun mate rialen in. De verdeling over de werver is als volgt: 2 onderzeëers worden ge- bouwd door Wilton-Feyenoord, 2 bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Van es torpedojagers zullen er 2 worden gebouwd door de Schelde te Vlissingen, 2 door de Ned. Dok Maatschappij, 1 bij Wilton-Feyenoord en 1 bij de Rotter damse Dok Maatschappij. Oom Jarig van Allardsoog) deze maand 70 jaar Iedereen die wel eens de volkshoge school Allardsoog te Bakkeveen bezocht heeft, kent Oom Jarig, de kleine, vrien delijke, oude man, die vaak stil zit te luisteren naar wat jongere sprekers te berde brengen, maar die zich ook wel eens in de discussies mengt en dan grote kennis van zaken blijkt geeft. Oom Jarig (Jarig van der Wielen) stichtte in 1929 deze volkshogeschool, de eerste van Nederland. Hij wordt op 24 Januari 70 jaar. In het weekeinde 2829 Januari zullen de oud-medewerkers van Allards- ,oog hem huldigen. dezen inlichtingen op atoomgebied de Ver. Staten krijgen en de Ver. Staten het leeuwenaandeel van het uranium uit de Belgische Congo, voorlopig van kraoht. Overigens zal het leveren van atoombommen aan Engeland bij sommige Amerikaanse Congresleden en militaire leiders op krachtig verzet stuiten. Be grijpelijk, dat men deze bommen ongaar- uit handen geeft. Ook kruideniers geven 5 pet meer loon Minimumprüzen voor suiker en margarine gevraagd De werkgevers- en werknemersorgani saties in de kruideniers-branche z\jn het eens geworden over een loonsverhoging 5 pet. voor alle arbeiders boven ar. Men zal trachten de huidige re geling van arbeidsvoorwaarden te doen vervangen door een collectieve arbeids overeenkomst. De kruideniers-vakcentrale, die de drie kruideniersbonden overkoepelt, heeft de wenselijkheid uitgesproken, dat er mini mumprijzen voor suiker en margarine worden vastgesteld. De vertegenwoordi gers van de werknemers, die over deze zaken met de kruideniers hebben beraad slaagd, zullen aan hun besturen voor stellen, de actie tot het vaststellen van deze minimumprijzen te steunen. Ook vandaag kunnen wij de reeds be drijfstakken, waar de loonsverhoging geregeld is. voortzetten. In de vakraad het kappersbedrijf is ming bereikt over een verhoging minimaal f2 plus de Joekesgulden eerste bedienden van 23 jaar en ouder. Ook het loon van tweede bedienden wordt verhoogd en over dat van de jon geren wordt nog gesproken. Het college van rijksbemiddelaars heeft de voorstellen tot loonsverhoging goed gekeurd voor de volgende bedrij bouw-, stucadoors-, steenhouwers- granitobedrijven, timmerfabrieken steenzettersbedrijven. Hetzelfde geldt corps (wegenbouw), de heiers, rietdekkers en straatmakers. Ook de Philipsfabrieken verhogen de lonen voor werknemers van 23 jaar en ouder met 5 pet. Niet uit het ziekenfonds door de 5 pet Reeds thans uitkeringen by loongrens boven f 3750. Thans wordt van officiële zijde beves tigd, dat het in het voornemen van minis ter Joekes ligt te bevorderen, dat vooi de arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren kachtens ziektewet en ziekenfondsenbesluit, de verhoging van de loongrens (van f 3750 tot f 4500) terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1950. In verband hiermede hebben de ver eniging van Raden van Arbeid, de fede ratie van Bedrijfsverenigingen, de Zie kenfondsraad en het centraal overleg var ziekenfondsorganisaties aan de betref fende uitvoeringsorganen geadiviseerd, in afwachting van de totstandkoming het wetsontwerp tot verhoging de loongrens, voor arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd wa- krachtens ziektewet en ziekenfond senbesluit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven f3750 stijgt, doch f4500 per jaar niet overschrijdt, de verzekering voorshands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belanghebbenden hieraan de nodige medewerking zullen verlenen. Het is bar koud in Amerika, Zweden en Rusland ln het grootste deel van de Ver. Sta ten gaat de koude thans gepaard met regen en sneeuw. Het vriest nig" Californië en uit Illinois en Indiana worden overstromingen gemeld. Ti Spencer (Iowa) in de „Middle-West' vroor het 30 graden. Maar Zweden had het nog kouder. Daar werd een koude- record van 51 gr. Celsius onder nul ge registreerd. Ook de Sowjet-Unie heeft een ongewoon koude winter. Rond Mos kou vroor het 31 graden. Huis vol kinderen maar géén werk. Toen mevrouw Warden in Chicago een zes-dagen oude twee ling thuisbracht in haar gezin t 11 kinderen, moest zij tot haar ont steltenis horen dat haar echtgenoot wegens bezuiniging ontslagen was. Het echtpaar heeft nóg twee kin deren, doch die werken buitens huis. Op de knie van vader Warden een tweeling van 21 maanden. De roepende taak Het komt ons nuttig voor, nog een* een artikel te wijden aan de verhouding lussen Nederland en Indonesië, zoals deze door de overdracht van de souve reiniteit is gewijzigd- Daarbij zullen we i het bijzonder stilstaan bij onze taak Er mag immers op dit punt geen mis verstand zijn. Toch is dat misverstand aanwezig. Zoals voor de overdracht van vereiniteit bij vele aanhangers van de regeringspolitiek een warbeeld heeft bestaan omtrent de gevoelens en denk beelden der oppositie, zo ook moet thans met nog tal van caricaturale voorstellin gen de strijd worden aangebonden. De parlementaire oppositie moge dan verklaard hebben, dat zij de wettelijk overgedragen souvereiniteit erkent, toch leeft bij vele anderen juisrt tegenover dit juiste standpunt der vroegere opposi tie nog een ongemotiveerd wantrouwen. Zeker, het is ons bekend, dat van de genen die in het parlement tegen het re geringsbeleid in oppositie zijn geweest, velen niet aanwezig hebben willen zijn, teen in het paleis te Amsterdam de sou vereiniteit werd overgedragen. Over die afwezigheid kan verschillend worden geoordeeld. Er zijn redenen, dis het begrijpelijk maken, dat men daar niet heeft willen zijn. want daar ge schiedde datgene, waartegen de opposi tie zich had verzet. Daar werd de sou vereiniteit overgedragen op een tijdstip, dat naar de overtuiging van de oppositie, niet het juiste was. Stellig was daar een nieuw begin. Maar dat begin viel samen met een ongelukkige afsluiting in het verleden. Aan de andere kant zouden wij het de parlementaire oppositie niet euvel heb ben geduid, indien zij bij de overdracht van de souvereiniteit wel aanwezig wat geweest. Zij had in het parle ment gehandeld, zoals zij had ge meend te moeten handelen Zij had haar plicht gedaan, zoals zij die zag. Niette min was het wetsontwerp tot overdracht van desouvereiniteit aangenomen en door de handtekening van H.M. de Ko ningin was het wet geworden. En nu kan het tot een loyale nakoming beho- en. dat men bij de inzet van de nieuwe •erhouding tussen Nederland en Indo- fZie vervolg op pag. 3) New Yorks watergebrek kan tot 1956 duren New York City zal Donderdag a.s. een herhaling meemaken van het experiment van 16 December, toen er in de stad drastisch bezuinigd moest worden op het waterverbryik. Volgens Ass. Press, is het zeer goed mogelijk, dat New York nog lang bij tussenpozen door waterschaarste zal worden getroffen. Thomas E. Dewey, de „State Governor", leidde gisteren een spoedeisende „waterconferentie". Dewcy zei, dat, volgens de deskundigen het ge brek aan water zeker tot midden 1950 zou duren en mogelijk nog langer. Om te be ginnen gaat men nu 450 millioen liter water aan de Hudsonrivier onttrekken. Men wil dit opvoeren tot 1350 millioen liter. Eerst in 1956 zal men in staat zijn ook water uit de Delaware-rivier te put ten. Dan pas zal het watergebrek defi nitief ten einde zijn. WEERBERICHT «9 Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. In het bin nenland meest krachtige en aan de kust geduren de enige tijd harde Zui'd- Westelijke wind. Weinig temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 7 Jan. Zon op 8.47. onder 16.46; Maan op 20.32, onder 10.57 uur. 11 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1