Jlicttwc Cciitórtie (üimrant Wittebrood twee cent duurder, maar kwaliteit wordt beter Nederlandse troepen leverden slag in Garat Wist IJ PRINS BERNHARD ZAL PERON EN TRUMAN BEZOEKEN DONDERDAG 5 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTlËNt 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stogtuasltct: I* gfieblmn myn hert la IcQfjcaspoct" Dertigste jaargang No 8012 Berkel Grafsteen in mag niet opgelicht Opnieuw vele voorstellen tot loonsverhoging Zuiver wittebrood wordt twee cent duurder en de prijs van het „regeringsbrood" blijft zoals die is. De kwaliteit van het wittebrood wordt echter aanmerkelijk ver beterd. Zaterdag j.l. schreven wij, dat een dergelijke beslissing te verwachten was. Thans is het. besluit genomen, nu de minister toestemming heeft gegeven, dat de prijs van de bloem voor regeringsbrood f 1,04 per 100 kg zal dalen, tegen een prijs verhoging van witte bloem met f 1,15 per 100 kg. gen binnengekomen om het loon te De werkgevers hebben zich accoord verklaard, met dien verstande dat zij de regeling slechts zien als een tijdelijke oplossing. De minister heeft namelijk eeii nieuw onderzoek toegezegd naar rentabiliteit van het bakkerijbedrijf. Op grond van deze overwegingen thans overeenstemming bereikt over loonsverhoging van 5 pet. Ook vandaag is van een flink aantal bedrijfstakken het standpunt t.a.v loonsverhoging bekend geworden, boeren die verenigd zijn in de Friese maatschappij van landbouw, hebben gesproken, dat zij de, ook volgens hen. noodzakelijke, loonsverhoging slechts goed kunnen vinden, als ze in de prijzen wordt doorberekend. De Ned. radio-unie heeft geadviseerd, de 5 pet. toe te kennen. Bij het college van rijksbemiddelaars zijn nog aai Ethiopië maakt aanspraak op Ital. Somaliland Kwestie voor Intern. Hof van Justitie' De onrust in de vroegere Italiaanse koloniën duurt nog steeds voort. Naar Reuter meldt, zijn Britse versterkingen in Eritrea aangekomen, terwijl een Brits oorlogsschip weldra naar de havert van Massawa op 80 kan ten Noordoosten van Asmara zal worden gezonden. De Ethiopische regering heeft de V.N. een telegram gezonden, waarin zij weigert de beslissing der Alg. Vergade ring te erkennen, waarbij Italië met het beheer van de voormalige Ita" kolonie Somaliland wordt belast- De vergadering zou geen aandacht ge schonken hebben aan de „gerechtvaar digde aanspraken" van Euhiopi Somaliland. De Ethiopische regering heeft medegedeeld, dat zij overweegt het Internationale Hof van Justitie in Den Haag de vraag voor te leggen of een overeenkomst, gesloten tussen de trust- schapsraad en Italië, rechtsgeldig is, er of het juist is Italië, zolang het nog geen lid van de VN. is, met het beheer over het omstreden gebied1 te belasten. John Buil werkt met groot verlies Maar zijn dollarreserves groeien De Britse genationaliseerde ondernemingen lijden thans elke week een verlies van 500.000 ponden sterling. Tegen het einde van dit jaar vreest men een totaal verlies van 50 tot 60 millioen. De spoorwegen, zijn de voornaamste oorzaak van deze tegenvaller en de com missie voor het vervoer wil daarom 28 millioen halen uit een tariefsverhoging. Intussen worden de berichten, d Engelands dollarreserves behoorlijk a, het' groeien zijn, bevestigd door de mini ter van financiën, sir Stafford Cripps. Het zijn wel niet de voorspelde 100, doch wel 94 millioen pond sterling. Op 31 Decem ber j.l. bedroegen zij 603 millioen tegen 509 millioen op 30 September j.l. (of 416 tegen 351 mi'llioen niet gedevalueerde ponden). De reserves zijn desniettemin nog altijd 500 miillioen dollar kleiner dan in April In het vierde kwartaal van 1949 is het retto-dollartekorf van het sterlinggebied tot 31 millioen dollars gedaald. Amerika beschuldigt Rusland van schending Post-dam-overeenkomst De Sowjet-Unie wordt er in een Ame rikaans nota van beschuldigd, de enige mogendheid te zijn, die de overeenkomst van Potsdam heeft geschonden. Nog steeds hebben de Sowjets de 376.000 Ja panse krijgsgevangenen, die zich in Rus land en Siberië bevinden, niet naar hun vaderland doen terugkeren. De' handelsbesprekingen tussen Bel gië en Zweden worden heden te Brussel Vandaag stellen icij V voor: KOOS KRET, Mauritsstraat 5, Leiden Het was geheel onverwacht, dat Koos Kr et (in wit costuum), die reeds als ziekenverpleger K.M. in het Marine hospitaal te Rotterdam dienst deed, naar Indonesië moest vertrekken. Op Vrijdag 2 September jl. startte hij met de „Groote Beer' en op de 27ste van die maand stapte I hij te Soerabaja aan wal, waar hij thans dienst doet bij het geneeskundig corps Marine Oost. Twee uur na aankomst zat hij al aan tafel bij goede vrienden uit Leiden. De kring van vrienden is steeds groter ge worden. Ook inwoners van Soerabaja werden hierin opgenomen. Op de foto ziet men hem temidden van het personeel van een Zondagsschool (naast hem een vriend van de K.L.). Deze foto werd tij dens een verjaardagsfeestje gemaakt. Het Kerstfeest heeft hij ook met de kinderen van de Zondagsschool mogen vieren, en wel in de Darmo-kapel. Hij komt nog tijd tekort bij zijn mooie werk anderen lichamelijk en geestelijk te helpen. Regering wil anderhalf milliard lenen Maar zij zal gunstige ogenblikken afwachten De regering heeft een wetsontwerp in gediend, waarin zij machtiging vraagt tot sluiting van binnenlandse leningen van totaal anderhalf milliard gulden. De regering wil namelijk op gunstige tijdstippen aan de leningsbehoeften van het rijk voldoen, zowel ten behoeve van de kapitaaldienst als ter consolidering ssjsfficZZSzTïSzs; rijwielreparatiebedrijven, lederindustrie, ls voor een bedrag van graanbedrijven, groothandels in levens- t nie- 8®bruik gemaakt, middelen, suikerverwerkende industrie, drankindustrie, steenzettersbedryf, bag gerbedrijf, beroepsvervoer, kistenma- kersbed/rijf en timmerfabrieken. De be slissingen der rijksbemiddelaars komen in de Staatscourant. Montgomery op 13 Januari in Amsterdam Veldmaarschalk Lord Montgomery van Alamein bezoekt 13 Januari Amsterdam. Dit gebeurt op initiatief van de organisa tie Concordia, die het saamhorigheidsge voel tussen de jeugd van West-Europa en de Engels-sprekende volken wil ver sterken door vacantie-werkkampen. In Groot-Brittannië bestaat het werk uit bos- en landbouw, ontginning en het plukken van fruit. Voor het vasteland staat voornamelijk wederopbouw van te huizen, sportvelden e.d. op het pro gramma. Burgemeester d'Ailly zal aan een noen maal met „Monty" in het internationaal cultureel centrum als tafelpresident op- Prijzen houw- en loodgieterswerk e.a. vrijgelaten De prijzen van bouw- en loodgieters- werkzaamiheden, van verschillende ver- voer- en tiransportwerkzaamheden, als mede die van deuren en producten, ver vaardigd door timmerfabrieken, zijn vrij gelaten gering heeft daaraan niet voldoende. Opvarende van de Leerdam verdronken? Op het Nederlandse schip Leerdam werd vanmorgen na het vertrek uit Ant werpen naar ons land een opvarende vermist. Alle schepen op de Westerschel- de is verzocht uit te kijken. In Juni gaat Marshall-hulp flink omlaag Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de onderadministrateur van de E.C.A., Bissel, verklaard, dat de landen, die Marshall-hulp ontvangen, er van op de hoogte zijn gesteld, dat de hulp in het Juni a.s. beginnende boekjaar met 25 procent zal dalen. Zal de Berkel doormidden breken? Er schijnt groot gevaar te bestaan dat de Berkel. het Ned. stoomschip dat gis teren in de Oostzee op de rotsen liep, tweeën zal breken."De bergingsvaartuigen durfden in de storm niet uit te varen maar men verwachtte een spoedige af neming van de windkracht. De Berkel had 900 standaard hout aan boord. Het schip is eigendom van de scheepvaartonderneming Vinke en Co uit Rotterdam. De koeien van de Manor-boerdery te Thorpe, Middlesex, geven de laatste tijd opmerkelijk veel melk. De oorzaak? Dat is Nora Johnston, met haar draagbaar klokkenspel, dat zü bespeelt onder het melken. Nora en de boer hebben onder vonden, dat de melkleverantie van de koeien toeneemt, wanneer Nora onder het melken de klokjes laat luiden Dar ul Islam ontketent een offensief in de Oost-Preanger Te hulp gesnelde Nederlandse troepen hebben Garut gezuiverd voor de TN1, aldus meldt het Franse persbureau AFP. Blijkens de laatste 48 uren te Djakarta (Ba tavia) ontvangen verbrokkelde berichten, heeft de Darul Islam in de Oost-Preanger Garut en Tasikmalaja een algemeen offensief ontkefend. In de naoh* van 30 December deed zij zelfs een hevige aanval op Garut, een belangrijke stad. die slechts 60 km ver wijderd is van de garnizoensstad Ban doeng. Verscheidene uren wist zij zich de stad- te handhaven en daar de T-N.I. te zwak was, werden de in de nabijheid samengetrokken Nederlandse troepen te hulp geroepen en deze wisten de stad sohoon te maken. Inmiddels wa- reeds 300 huizen in brand gestoken. De daar Liggende TN.I. staat onder oortdurend vuur en in de omgeving is de toestand zeer gespannen. Naar men weet. heeft de Dar ul Islam, die thans ook in het offensief is bij Che- Grijpgrage handen graaien naar Nw-Guinea Australië is uit de gunst in Indonesië De Indonesische pers publiceert scher pe artikelen tegen het plan, dat de laatste tijd in de Australische pers geopperd wordt om Nederlands Nieuw-Guinea onder beheer van de Verenigde Naties te jslaatsen met een gemeenschappelijk be stuur van Australië, Nederland en de Ver enigde Staten. De pers protesteert scherp tegen het plan, dat Nederland aan de V.S. en Australië het gebruik van vliegvelden zal toestaan. Een der bladen schrijft reeds ver „Australische landroof". Hatta deelde nog aan Reuter mede, dat het kabinet in zijn jongste zitting niet Nieuw-Guinea gesproken heeft, Wel echter is bekend, dat de Australische mi nister Spender, die op weg naar Colombo (waar de ministers van het gemenebest op 9 dezer bijeenkomen) in een onderhoud Sukarno Nieuw-Guinea ter sprake bracht. Voorts wordt nog gemeld, dat de Nieuw- Zeelandse minister van buitenlandse zaken, Doidge, die eveneens naar Colom bo reist, op de terugweg Sukarno zal be- zoken. Een voormalig soldaat van het Kon. Ned. Ind. Leger is in een randkampong van Bandung geworgd in een put ge vonden. ribon een dergelijke aanval gedaan op Brebes, zonder dat men weet wie nu de bezitter dier stad is. Als zij er in ge slaagd is, deze te veroveren, dan heeft zij de Grote Postweg afgesneden eD een der spoorlijnen van Oost naar West ter wijl een tweede spoorweg ernstig be dreigd wordt. De aanvallen op Garut en Tasik vormen een ernstige bedreiging vor de andere spoor- en wegverbindin gen tussen Oost en West Truman voor het Congres: Alle mensen hebben gelijke rechten op het leven, vrijheid en geluk De Amerikaanse levensstandaard kan andere volken inspireren In de verenigde zitting van Huis Senaat van het Amerikaanse Congres heeft President Truman gisteren zijn jaarlijkse toespraak gehouden, waarbij de algemene toestand van het land onder de loupe werd genomen en tevens vogelvlucht werd overzien, wat Amerika de laatste halve eeuw had gepresteerd, j wees er op, dat de Amerikanen 1 korter werken, meer produceren n veel hogere levensstandaard genie ten. Terwijl tegen de totalitaire druk dam werd opgeworpen, zullen de landen van West-Europa, vallende onder het „Europese herstel-tprogram" ook in de toekomst nog worden gesteund. Voorts bevatte deze rede een opsomming alle belangrijke punten, behorende de „Fair Deal", het sociale, economische politieke programma. Truman is zoals bekend, vurig tegenstander van TaftHartley-wet, welke de arbeiders beperkt in hun recht van staken. Truman werd bij zijn intrede in Congreszaal door alle Democraten Republikeinen onthaald op een v. applaus. Toen hij echter aan het einde zijn toespraak betoogde, dat de Ame rikaanse regering, ingevolge een onver antwoorde belastingvermindering, welke door het 80ste Congres werd goedge keurd, over onvoldoende fondsen had be schikt om haar onontbeerlijke uitgaven te dekken, lachten de republikeinen als teken van afkeuring, terwijl de Demo- aten luide juichten. De President wees er nog op, dat de Amerikaanse bevolking verdubbeld is, de productie gestegen van 50 milliard tot tnorme bedrag van 255 milliard per jaar en dit geschiedde in een periode een halve eeuw. Hij hield een lof zang op het Amerikaanse productie systeem, terwijl de levensstandaard an dere volken zou kunnen inspireren. Op welsprekende wijze gaf hij zijn toekomst-filosofie. De komende vijftig jaar zouden -beslissend zijn voor het leven van de mens op deze planeet, die de geheimen der natuur ontraadseld heeft Echter kunnen bij verkeerd bruik de ontketende natuurkrachten deze i vernietigen. Eens breekt ook het jaar 2000 aan en dan zal het werkelijk inkomen van het Amerikaanse gezin drie maal zo hoog zijn als thans. Zulks echter onder voorbehoud, dat „Hausses" DAT het C.B.S ddt jaar een budget onderzoek bij ongeveer 2000 gezinnen wil beginnen, indien de begroting van het bureau op dit punt wordt goedgekeurd DAT de Ver. tot bevordering der ge zondheid in de grafische vakken, die sanatoria in Eerbeek en in Zeist bezit, dit voorjaar haar 40-jarig bestaan viert DAT D. Haan bij zijn 40-j. jubileum als directeur van de vleeskeuringsdienst in de kring Den Helder de zilveren pla quette van die1'stad ontving. DAT de oudste bewoner van Texel, de 100-jarige J. Trap, die vele natuurlief hebbers als gids diende, is overleden. DAT de behandeling van de zaak tegen de handlangers van Nol de Brabander, welke vandaag in Den Bosch zöu wor den yoortgezet, is uitgesteld tot 19 Januari en Nol zelf waarschijnlijk ook later dan 19 Jan. zal voorkomen. DAT in Enschede een waterleiding laboratorium voor Gelderland en Over ijssel zal worden opgericht. DAT de Nijmeegse pluimveevereniging Zaterdag een nationale tentoonstelling houdt. DAT in Leeuwarden 3 jaar werd ge- eist tegen de 49-j. betonwerker C Z. aldaar, die op 1 October ji. in Harlingen getracht heeft zijn weggelopen vrouw te vermoorden. DAT mr Th. B. ten Kate te R'dam, voorzitter van de bedrijfsgroep assuran tiemakelaars, bezorgers en agenten, en de pl.v. voorzitter C. W. v. Calcar te Gro ningen per 1 Januari van functie ver wisselden. DAT een wetsontwerp tot goedkeuring van het cultureel verdrag met Luxem burg bij de Tweede Kamer is ingediend. DAT minister Teulings als voorzitter der commissie van deskundigen voo tabaksaccijns wordt opgevolgd door mr T. A. van Dijken uit Den Haag, thans pl.v. voorzitter DAT het 3e bataljon van het regiment stoottroepen, hetwelk onlangs is gerepa trieerd, in de garnizoenstad Den Bosch op 17 Jan. zal worden ontvangen. DAT de Spoorwegen minister Spitzen voorstellen, de dienst ZuidbroekVeen- damWildervankStadskanaal stop te zetten. DAT de voorzitter van de Nederland se club te New York, J. A. de Lanoy, uit handen van de ambassadeur mr E. N. van Kleffens het ridderkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw heeft ont vangen. DAT de voormalige le secretaris van de Zuidafrikaanse legatie in Den Haag, J. K. Kuys, die op het departement van buitenlandse zaken te Pretoria gaat wer ken, met de Bloemfontein in Kaapstad arriveerde. DAT de Nederlandse consul in Johan nesburg, mr J. W.- A. van Hattum, bij een auto-ongeluk ernstig aan de knie werd gewond en zijn echtgenote een lichte hersenschudding en snijwonden opliep. DAT de gemelde fraude van de Roosen- daalse P.T.T.-ambtenaar J. v. d. L. voor zover thans bekend is f 2.000 beloopt DAT de Groningers W. Stemphner en M. Zijlstra, uitgeleide gedaan door de Commissaris der Koningin E. H. Ebels en vele anderen, vanmorgen hun voet reis naar Rome begonnen. en „Krachs" vermeden kunnen worden. Vandaar, dat hij verscherping voorstelde van de anti-trust en anti-monopolie wet ten. Daarnaast bepleitte hij steun voor kleine ondernemingen en een nieuwe wet op de verhoudingen in de wereld van de arbeid, in overeenstemming met de democratische idealen- Vele woningen heeft Amerika nodig, om de huizen- schaarste teniet te doen. Naast het steu nen der beginselen van de Ver. Naties,' blijft een kraohtige defensie-organisatie geboden. Vermelden wij nog, dat Philip Mur ray, de voorzitter van het C.I.O. en William Green, de voorzitter van de den met circa 15 millioen leden, onvoor- A.F.L., de beide Amerikaanse vakbon- waardelijk hun instemming hébben be tuigd met de rede en het program van President Truman. Dit is het leidende principe van de President: „Besluiten moeten worden genomen in de overtuiging, dat alle mensen gelijk geschapen zijn, dat zij ge lijke rechten hebben op het leven, de vrijheid en het streven naar geluk, en de regering heeft hierbij een dienende Gisteren raakte op de Soestdijkse- kade in Den Haag een zware vracht auto, doordat de wagen slipte, te water. De bestuurder kon tijdig uit de cabine springen. De brandweer bracht de wagen weer op het droge. Kolen-gulden op bon 544 van de levensmiddelenkaart Gedurende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 geeft bon 544 van de thans geldige levensmidde lenkaart 909 recht op het in ontvangst nemen van een geldbedrag van een den, als compensatie voor de verhoogde kosten voor huisbrand en gas. De uitreiking zal, zoals wfl gisteren reeds veronderstelden, geschieden aa postkantoren. Deze zullen daarvoor opengesteld gedurende dezelfde urei voor de postwisseldienst. Teneinde de toeloop van het publiek te regelen, zal de, terugbetaling geschie den volgens dê beginletters van de fami lienamen der rechthebbenden, aangege ven in, een schema waarvoor verw wordt naar een officiële publicatie, welke zeer binnenkort in de bladen zal ver schenen- Geen straf voor chauffeur bij kinderontvoering De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 25-jarige pijpfitter C. L. H„ die de auto bestuurde, waarmee een moe der haar twee kinderen uit huize Berg- steyn te Hillegersberg ontvoerde, ontsla gen van rechtsvervolging. Veertien dagen geleden werd 6 maan den met aftrek tegen hem geëist; hij is toen onmiddellijk in vrijheid gesteld. In Suriname wordt hij door marktvrouwen gehuldigd en gaat naar bosnegerdorpen Van de Karei Doorman uit is het vol gende voorlopige reisschema van Prins Bernhard doorgeseind. Er blijkt o.m. uit, dat de Prins ook Argentinië zal bezoe ken en dat hij in Washington door Pre sident Truman zal worden ontvangen. Het programma luidt: 16 Jan.: Bezoek aan het eiland Puerto Rico, waar de Prins de gast zal zijn van de gouverneur. 18 tot 29 Jan.: Bezoek aan de eilanden van de Antillen. 30 Jan.: Aankomst te Laguaira voor een vijfdaags bezoek aan Venezuela. De Prins zal te Caracas worden ontvangen door de regeringsraad, vervolgens zal hij een krans leggen op het graf van Simon Bo livar en een bezoek brengen aan diens geboortehuis. Z. K. H. zal een bezoek brengen aan het historische slagveld Ca- rabobo, waarna hij per Dakota naar Ma- racai zal vliegen voor een bezoek aan de Militaire Academie aldaar. 2 Febr.: Bezoek aan de Shellbedrijven te Punta Cardon, de olievelden en de club te Maracaibo. 3 of 4 Febr.: Per Dakota naar Parama ribo; de Prins zal zo mogelijk vooraf een rondvlucht boven Suriname maken. In Paramaribo zal hij op het gouvetnements- paleis worden ontvangen ën in de Staten worden begroet. 5 Febr.: Rijtoer door de stad, concert voor het gouvernementspaleis, 's avonds kerkdienst. Febr.: Hulde van de marktvrouwen, bezoek aan het Sarramaccadistrict. 7 Febr-: Bezoek aan het Commewyne- district, de plantages „Peperpot" en „Wederzorg", de houtzagerij Pont Fort i Nieuw Amsterdam. 8 Febr.: Wandeling over de markt, be zoek aan Bruynzeel met Draisine (kabel treintje), bezoek aan de Bosnegerdorpen. Febr.: Vertrek, gedeeltelijk per korjaal, naar Paramaribo. 10 Febr.: Bezoek aan het bauxietbedrijf in de Billitonmaatsahappij te Paranam, middags bezoek aan de Leprozerie, hte tehuis voor ouden van dagen en het ziekenhuis, 's avonds met de kanonneer boot Van Speyk naar Nickerie. 11 Febr.: Bezoek aan de proefpolder, avonds met de Van Speyk terug naar Paramaribo. 12 Febr.: Lunch te Paramaribo, rijtoer door de stad, padvindersdemonstratie 13 Febr.: bezoek aan de militaire 15 Febr.: Van Recife met een vliegtuig van de K.L.M. naar Rio de Janeiro voor een driedaags bezoek aan Brazilië, waar o.a. de president een ontvangst zal houden. 18 Febr.: bezoek aan Argentinië, ont vangst door president Peron. Met een vliegtuig van de KLM. naar Recife, ver volgens per Dakota via Paramaribo naar Curasao. 2428 Febr.: bezoek aan Mexico, waar de Prins door de president zal worden ontvangen, enige officiële bézoeken zal afleggen, een krans zal leggen op het onafhankelykheids-monument en ruiterfeest zal bijwonen. 2 Maart: vertrek naar New York een particulier bezoek aan prins Acch- win en een bezoek aan vliegtuigfabrie ken. In Washington zal prins Bernhard een bezoek brengen aan president Tru- 1012 Maart: officieel bezoek aan Ottawa. 13 Maart: officieel bezoek aan Quebec. Het is nog niet bekend of de terug reis naar Nederland per schip of per vliegtuig zal worden gemaakt. „Rijkseenheid" (gereorga niseerd) blijft bestaan Aandacht wordt nu op Nieuw-Guinea en Suriname gericht Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zjjn de geruchten als zou het comité Rijkseenheid, nu de souvereini- teltsoverdracht een feit ls geworden, worden ontbonden, van alle grond ont bloot. Hoewel nog geen definitieve beslui ten daaromtrent genomen zijn beslis singen zullen pas In een de volgende week te houden vergadering vallen staat het wel vast, dat het comité in ge reorganiseerde gedaante en met uiter aard gewijzigde doelstelling zal blijven voortbestaan. Met name zal de komende activiteit in het comité, waarvan de oud-minis ters prof. Gerbrandy en Weiter, alsmede vice-admiraal b.d. Helfrich, deel zullen blijven uitmaken en dat uitgebreid zal worden met vooraanstaande figuren uit handel en industrie, gericht zijn op Nieuw-Guinea en Suriname, waarbij aan een goede voorlichting van en in Ameri ka veel aandacht zal worden gewijd. Afgedwongen korting De middenstand pleegt een der meest kwetsbare groepen van de bevolking te zijn. De middenstand staat gewoonlijk in het hoekje waar zware slagen vallen. Voor een deel schijnt dat zowat te be horen bij zijn bestaan. Wie middenstan der. vooral wie handeldrijvend midden stander wil zyn. aanvaardt vrijwillig be paalde risico's. Dat is zijn glorie en tege lijk zijn leed. Hij staat graag op eigen benen, mits hy maar kan blijven staan. Toch zouden de risico's heel wat min der kunnen zijn. Deed de middenstander neer aan organisatie, dan zou hij vele slagen gemakkelijker kunnen opvangen. n van de wegen waarlangs de mid denstand nu weer wordt belaagd, is die het systeem der afgedwongen kortin gen. In het ene geval is dit verschijnsel nog pijnlijker dan in het andere. Maar het is wel bijzonder duidelijk en spreext bijzonder scherp in het geval van de K.L.M. Voor K.L.M.-personeel bestaat er een zgn. inkoopvereniging Deze heeft een circulaire onder leveranciers verspreid en leveranciers kunnen nu antwoorden, wat het hun waard is om de leden der vereniging te gaan bedienen. Met andera woorden, hier wordt de winkeliers een korting bedongen welke voor anderen niet geldt. Waarom is dit bij de K.L.M. zo bijzon der pijnlijk? Omdat deze maatschappij zelf niet kan bestaan zonder omvangrijke Rijkssteun. Zij ligt in de periferie van de Overheidsinstellingen De middenstan ders zijn blijkbaar goed genoeg om belas ting te betalen opdat de K.L.M. kan blij ven bestaan (Aero-Holland, die niet zulk een beschutte positie had. moest het veld ruimen), en nu mogen de middenstanders buitendien nog een speciale prestatie aan de K.L.M. leveren. Nu zal men zeggen, dat de K.L.M. als zodanig, dus ook als zwaar gesubsidieerde semi-Overheidsinstelling. weinig te ma ken heeft met een personeelsvereniging. Dat kan wel zo zijn. maar dan moet de scheiding ook volkomen zijn en naar het schijnt is dit thans niet het gevaL Wij nemen aan. dat de Overheid op generlei wijze zal willen goedkeuren of bevorderen, dat de middenstand door het uitspelen van de ene middenstander tegen de andere wordt ondergraven En toch zal dit het gevolg zijn. wanneer dit ver schijnsel grote vormen zou aannemen. Gesteld echter, dat de K.L.M als zo danig zich van deze averechtse midden- standspolitiek losmaakt, dan blijft nog altijd de personeelsvereniging die dat doet. En daarnaast blijven misschien nog andere particuliere ondernemingen, die voor haar personeel soortgelijke overeen komsten met leveranciers gaan afsluiten. t is al daarom niet uitgesloten, om dat vele ondernemingen voor haar per soneel gelukkig een grotere belang stelling aan de dag leggen Het lot van de werknemer gaat de onderneming meer dan vroéger ter harte Dat is een kwestie van bedrijfspsychologie en van sociale zorg. Er valt hier veel goeds te doen, maar er schuilen hier ook gevaren, wan neer namelijk de grenzen van wat tot het bedrijfsleven behoort uit het oog worden verloren. Zulk een gevaar ondervindt de mid denstander, zodra de onderneming voor haar personeel een geconcentreerde aan val inzet op een middenstand, die zelf maar al te weinig geconcentreerd is. Hoe hier de oplossing te vinden? Natuurlijk kan de Overheid de mid denstand te hulp komen door het voor schrijven van minimumprijzen en al naar mate de overeengekomen kortingen het karakter krijgen van afgedwongen kor tingen en de middenstand als zodanig in zijn bestaan wordt bedreigd, komt op de Overheid de plicht te rusten, met haar bescherming niet achterwege te blijven. Maar liever zouden wij zien, dat de middenstand het verweer zocht in ver sterking van de organisaties. Die organi saties zouden regelingen kunnen treffen, welke na bekrachtiging door de Overheid aan onwillende leveranciers kunnea worden opgelegd. Van wat door organisatie bereikt kan worden, geeft de ervaring met de K.L.M. juist een aardig voorbeeld. Uit midden- stanciskringen was gevraagd: indien wij goedkoper leveren aan de K.L.M.. mogen wij dan ook goedkoper vliegen? Dat kon niet, want hier golden internationale regelingen en afspraken Hier ligt de sleuteL Een rechtsorgani- itie kan de gevaren van een machts organisatie bezweren. Moeten wy de mid denstander nog aanraden, op verzoeken tot korting niet in te gaan? Waarom zouden zij de ene koper meer laten betalen dan de ander? Misschien komen zij beiden met hetzelfde week of maandloon thuis. Dan is voor beiden broodje een broodje en een kwartje kwartje, misschien heeft de ander, van een voor hem voordelige over eenkomst profiteren gaat, zelfs nog een hoger loon. Kortom, er is geen reden om de koper uit de ene onderneming te stel len boven die uit de andere. Aan de ver koper moeten zij beiden „even dierbaar" Hoe zou het trouwens met al diegenen, die helemaal niet in een onderneming werken moeten gaan? Zij moeten blyk- baar het volle pond betalen. Het liefste ware het ons, wanneer tn het bedrijfsleven werd ingezien, dat men deze weg niet op moet. Want zoals een middenstandsorgaan schreef, moet het devies hier zijn: KX.M.: korting leidt tot misstanden. Dr Plesman vandaag naar huis Dr A Plesman ls vanmiddag, na een driedaagse observatie voor een oogaan doening in de Ursula-klinlek te Wasse naar, naar huis teruggekeerd. WEERBERICHT Iets minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be- i wolkt met enige regen, maar morgen ook enkele versprei de opklaringen. Matige, angs de kust tijdelijk krach- :ige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Vrijdag 6 Januari. Zon op 8.47. onder 16.44; maan op 19.06, onder 1039 uur, 11 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1