Jlmimc £ciiwri)c (Ttmrant Een half jaar en ƒ20.000.- boete voor ex-burgemeester Visser Formosa in liet brandpunt der internationale politiek Wist U WOENSDAG 4 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8011 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontvastlelj is glieltctes mgn bert in tcgijcnspott* Rijnsburgse bloemenhandel beheerst de markt Zie pag. 3 De Haagse deviezen smokkel Z'n secretaris, drs W. Bos moet nog 2'A maand in de cel en bovendien f 2500.- boete betalen (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de Haagse economische politie-rechter, mr M. R. Rinkel, schrif telijk vonnig gewezen in de beruchte devlezenzaak, waarbij de vorige burgemeester van de residentie is betrokken. Mr W. A. J. Visser, de Haagse ex-burgemeester, werd veroordeeld tot 6 mnd. gevangenisstraf en f20.000 boete (subs. 3 mnd.). Drs W. Bos, de ex-secretaris van de voormalige burgemeester kreeg 8 mnd. gevangenis straf (met aftrek van 5% mnd., in voorarrest doorgebracht), en f2500 boete (subs. 2 mnd.). De derde verdachte W. C. v. d. Kooi), werd veroordeeld tot 3 mnd. (m.a.) hij heeft reeds 416 mnd. in voorarrest doorgebracht en blijft thans dus op vrije In een uitvoerige overweging heeft mr Rinkel zijn vonnissen gemotiveerd. Ten aanzien van het vonnis tegen mr Visser bracht hij naar voren, dat in brede kringen overtredingen van de de- viezenbesluiten niet zo ernstig genomen worden, doch dit achtte de politierechter volkomen onjuist. Door deviezensmok- kel wordt het landsbelang geschaad. Een strenge bestraffing is zeer zeker geboden, indien het om zulke belang rijke bedragen gaat en dan nog wel ge pleegd door een verdachte, die op grond van ontwikkeling en functie dit belang terdege kan inzien. Het onderzoek met gesloten deuren heeft geen of weinig positieve resultaten op kunnen leveren, zowel in de zaak Visser als in die van Bos. Wel is aan nemelijk gemaakt, dat zij politieke con tacten met buitenlanders hadden en dat hiervoor geld nodig was, dat in vreemde harde valuta betaald moest worden. Doch het is niet aannemelijk gemaakt, dat de bedragen, waar het hier om gaat, inderdaad voor deze doeleinden zijn be steed. Mr Visser heeft zelfs toen hij geen reisdeviezen had, in dure hotels gelogeerd en ging nu niet bepaald goed koop uit tijdens zijn verblijf in Zwit serland. Bedenkelijk dilettantisme De politierechter achtte het bedenke lijk, at dilettanten zich op eigen initia tief begeven op het uitermate gevaar lijke terrein van het leggen van poli tieke contacten. Dit lag zeker niet op het terrein van mr Visser, als burge meester van een der grootste steden van Voorts heeft mr Visser willens en we tens geprofiteerd van koersverschillen ten nadele van de bezitter van het ka pitaal, Bonté. Zeer ernstig wordt het hem aange rekend, tezamen met zijn secretaris deze Poos en Slagter komen opnieuw voor R. v. C. verwees hun zaken naar Amsterdam De collaborante Haagse politiemannen Poos en Slagter, die de Duitsers bij aller lei politiewerk handlangersdiensten verleenden en zelfs zover gingen, dat zij bij hun verraderlijk werk Uniespeldjes droegen, om een „goede" indruk te ma ken. stonden hedenmorgen opnieuw voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag. Ditmaal om te horen, dat de Raad het onderzoek in hun zaak niet volledig achtte en daarom de hele aangelegenheid verwees ter behandeling naar de Bij zondere Kamer van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam. Koopman uit auto geslingerd en beroofd van 800 Zou met Amsterdammers nylons gaan kopen. Vol builen en schrammen en zijn jas aan flarden, vertelde gisteravond een Amsterdamse koopman de politie te Die- men, dat hij op weg naar Weesp was be roofd van f 800. 's Middags maakte hij in de hoofdstad kennis met twee personen, die hem een partij nylons te koop aan boden. Volgens afspraak verschenen zij om acht uur 's avonds op het Waterloo- plein met een auto, om de kousen in Weesp te gaan halen. Een derde man stuurde. Buiten Amsterdam werd de koopman op een zijweg uit de wagen geslingerd en beroofd. Het slachtoffer kon geen autonummer opgeven. Alleen wist hij. dat een van de onverlaten Henk werd genoemd. Ook in s-Gravendeel een drieling Behalve in Wassenaar is gisteren ook in het gezin Middelhoekvan der Stel te 's-Gravendeel een drieling geboren. Het zijn drie meisjes van 316, 4 en 4% pond. ftjoeder en meisjes maken het goed. Veldslag tussen Darul Islam en T.N.I. Xegentschapskantoor te Breber bezet Volgens Maandagavond te Semarang ontvangen berichten heeft de Darul Is lam een grote aanval ingezet op Bretoes (gelegen tussen Cheribon en Tegal) Volgens reizigers werden het regent schapskantoor en het telegraafkantoor door de Darul Islam bezet; later zou het regentsohapskantoor door de TNI zijn heroverd. In en om Brebes. waar mede alle trein-, telegraaf- en telefoon verbindingen zijn verbroken, blijken he vige gevechten te woeden, over het ver loop waarvan, tengevolge van de ver warde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn ver sterkingen van de TNI en politie naar Verplichte arbeid in uranium- mijnen Aan Ass. Press ontlenen wij, dat de Russen 150.000 man hebben aangewezen voor arbeid in de uranium-mijnen van Saksen. De mijnen zijn omringd door hoge prikkeldraadversperringen, uitkijktorens en worden zwaar bewaakt. transacties te hebben verricht. In tegen stelling tot de verdediger van mr Visser aohte mr Rinkel de hoge positie van ver- daohte wel degelijk van invloed op de strafmaat. Wel wilde hij rekening houden bij het bepalen van de straf met de harde klap. die mr Visser door het ver kregen ontslag en de gebeurtenissen reeds heeft gekregen. Zijn ambtelijke 'ère is daardoor gebroken en wat de politierechter nog zwaarder woog, zijn aam is bezoedeld. Deze laatste motieven hadden gegol- ;n om niet nog een hogere straf op te Tekortgeschoten in beheer Ook de motivering van het vonnis Drs W. Bos was zeer uitvoerig. Op vele punten luidde deze gelijk aan die bij het vonnis tegen mr Visser Met nadruk werd ook hier verklaard, dat de behandeling met gesloten deuren geen of weinig resultaten heeft opge leverd. De verklaringen van verdachte hadden mr Rinkel niet kunnen overtui gen van de onjuistheid van zyn mening, dat het niet in 's lands belang is, dat verschillende groepen op eigen initiatief werkzaam zijn op het terrein der inlich tingendiensten. Als beheerder van het vermogen van Bonté is verdachte tekortgeschoten. Hij heeft frs 28 000 van Bonté aangenomen, duidelijk om het vermogen van Bonté Zwitserland voor het Beheersinstituut verzwijgen, terwijl de politierechter het bewezen achtte, dat door mr Visser en drs Bos frs 5000 was ontvangen, kenne- >m mr Visser als burgemeester van Den Haag gunstig te stemmen voor de rehabilitatiepogingen van Bonté in do zaak van de N V. Montan. Hy heeft verder zijn chef ervoor ge spannen om de frs 50.000 te innen, toen hij het zelf niet durfde doen en mr Visser gebruikte als vlag om de sonokkel- lading te dekken. Op geraffineerde wijze is hij tewerk gegaan en in tegenstelling tot mr Visser besefte hij wel degelijk de draagwijdte in zijn activiteit. Naar we vernemen zal drs W Bos in hoger beroep gaan. Terwül de „Karei Doorman" naar de warmte koerst, werd Boston door zo'n strenge vorst overvallen, dat op de vissersboten, die huiswaarts voeren, on middellijk alle hens aan dek moest komen, om vorstschade te voorkomen. Een lid van de bemanning van een trawler bikt het ijs rond de stuurhut weg Emmeloord wordt een stad met 10.000 inwoners Maar het duurt nog wel een jaar of zestig eer het zover is Het bouwplan voor Emmeloord, de hoofdstad van de Noordoostpolder, is thans door de poldercommissie goedge- De plannen voor de dorpen in deze polder schieten ook al aardig op. Met de direc teur van de Rijksdienst voor het natio nale plan is reeds overeenstemming be- De polder zal geleidelijk worden be volkt met ruim 40.000 inwoners, waarvan 8 a 10.000 in Emmeloord zullen wonen. Deze stad zal in drie stadia worden aan gelegd eerst een periode van snelle groei tot 3000 inwoners (10 a 15 jaar), dan een tijdvak van langzamer ontwikkeling (na 35 of 40 jaar) en tenslotte een stadium, in het weer wat sneller gaat, tot de stad over een jaar of zestig volgroeid is. Het bebouwingsplan zal ook in drie delen geschieden, die elk een min of meer af gerond geheel zullen vormen. Emmeloord krijgt een kern met zeven wijken er omheen, alsmede een industrie- in aan de overkant van de Urker- vaart. Er komen o.m. de volgende gebou- Een kantongerecht, 19 scholen, o.m. i lyceum en vier Ulo's), een zieken huis en een poldermuseum. Er wordt een /an 52 ha aangelegd. Voor het in dustrieterrein rekent men op spooraan- sluiting. Sergeant tijdens verlof door stroom gedood De 34-jarige sergeant G. H. S. uit Nieuw-Schoonebekerveld bij Coevorden gistermiddag deor stroom gedood, toen hij tijdens zijn verlof een radio-antenne aanlegde. Hij kwam in aanraking met het hoogspanningsnet. IJlings toegescho- buren konden zijn vrouw er van weerhouden, met levensgevaar haar man te bevrijden. Ex-militairen verplicht naar vroegere patroon? Er staat een wetsontwerp op stapel, dat gedemobiliseerden kan verplichten, naar htm vroegere werkgever terug te keren. Dit geldt voor hen, die geen interesse of bekwaamheid hebben orr zich te laten omscholen, of de capaci teiten voor een andere betrekking mis sen. Zoals men weet, hebben de werk gevers reeds de verplichting om werknemers, die uit de dienst terug keren, weer aan te némen. Jonge gangster „eventjes" uit het spoor geslagen" Strenge straffen voor taxi-overval geëist Tegen een zeventienjarige gangster, de s-werkman P. B. uit Enschede, die met twee kornuiten op 20 September jl. bü Rotterdam een mislukte overval op een taxichauffeur pleegde, werd gisteren de R'damse rechtbank IVi jaar ge vangenisstraf geëist. De andere verdach ten, de 19-j. los-werkman J. J. van H. 't Goes en de 24-j. J. C. V. uit Eindho ut, hoorden 1 jaar en 3 maanden eisen. De jongste van het stel, zoon van een Haagse kermisexploitant, had de ande en, die ontslag hadden genomen bij B's ■ader en die in Rotterdam wilden gaan monsteren, overgehaald om de overval te plegen. Volgens V. en Van H. heeft B. de chauffeur met een steen op het hoofd geslagen. De chauffeur wist echter te ontsnappen. B. stal reeds op 15-jarige leeftyd f 6000 in zijn vader. Daarna ging hij er nog et een vrachtauto vandoor en pleegde j in Enschede een inbraak. De vader, die de terechtzitting bijwoonde, verklaar de dat de jongen „eventjes uit het spoor as geslagen". Uitspraak 17 Januari. NOORS VRACHTSCHIP IN ALEXANDRIë IN BRAND Op het Noorse vrachtschip Blankvann an de Scandinavische Scheepvaartlij- en, dat in de haven van Alexandrie gt, woedt een zware brand. Het heeft m lading van 12.000 balen katoen, 22 auto's, leer en andere goederen. De oor zaak van de brand is niet bekend. TWINTIG JAAR VOOR H. J. WOUDENBERG Zijn berouw laat, maar oprecht (Van verslaggevers) De Raad van Cassatie in Den Haag heeft vanmorgen de voormalige leider van 'f Ned. Arbeids Front, H. J. Wouden berg, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Zoals men weet, was Wou denberg in eerste instantie levenslang op- In zijn overwegingen zegt de Raad, dat Woudenberg weliswaar alles heeft gedaan de Nederlandse arbeiders geestelijk materieel aan de Duitsers uit te leveren dat hij zich in woord en geschrift zelfs niet ontzien heeft aan te sporen tot dienstneming in het leger van het land. mee Nederland in oorlog was. doch dat zijn berouw naar het oordeel van de Raad oprecht en ernstig gemeend is, al komt het dan ook te laat Een gevangenisstraf voor de tijd van het leven aoht de Raad niet op zijn plaats. Daarom werd Woudenberg veroordeeld an gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar. Een rijdend politiebureau in Haarlem Van alle gemakken voorzien De Haarlemse politie zal in de toe komst bij ernstige verkeersongelukken misdaden uitrukken met een rijdend politiebureau. Dat is een auto met een complete installatie voor fotograferen, ontwikkelen en afdrukken, een dacty- loscopische inrichting en een accomo- datie voor het maken van gipsafdruk ken. De wagen wordt voorzien van schijnwerpers, zagen, bijlen, afzethek- ;n en wat er voorts maar nodig is. De wagen zal mobilofoon aan boord hebben, een tank voor 60 liter water, wasinrichting en eep dynamo om stroom op te wekken bij storingen. Wie zou denken, dat de auto dan wel vol zal zijn, vergist zich, want er is nog plaats voor zes man. Een Haarlemse carrosseriefabriek heeft de uitrusting ge bouwd op een Fordchassis. Valse-sleutels-bende in Den Bosch In Den Bosch is de laatste dagen een groot aantal inbraken en diefstallen ge pleegd met behulp van lopers of valse sleutels. De buit was meestal niet groot. Echter werd in één geval f 12.000 mee genomen. Veel zeezieken bij het oefensmaldeel Maar overigens is alles o.k. Het oefensmaldeel, dat met Prins Bernhard aan boord op weg is naar de West, is de reis met slecht weer begon- Gisteren was er in de buurt van het eiland Wight, waar een Mitdhell- borrunenwerper van Valkenburg de sche pen ontdekte, een behoorlijke golfslag. Er zijn nogal wat nieuwelingen aan boord er zijn dus vry veel zeezieken. De Mitchell was opgestegen om een laatste groet aan de schepen te bren gen. Van het vliegtuig uit te zien was het enthousiasme over het verschijnen het toestel aan boord van de schepen groot. In een ogenblik tij«ds was het dek an de Karei Doorman zwart van de anschappen, die geestdriftig zwaaiden. De marconist seinde, dat aan boord alles - pSgfëi - Tsjang Kai Sjek hoopt nog steeds Britse Kroonkolonie Hongkong wordt tot het uiterste verdedigd Er komt thans meer tekening in het probleem van Formosa. Een woordvoerder het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken, McDermott, heeft namelijk be kend gemaakt, dat het nationalistische China de Ver. Staten heeft verzocht mili taire hulp te verlenen en tevens van advies te dienen by de verdediging van het laatste bolwerk tegen de rode horden, Formosa. Dit verzoek werd in de laatste week van het vorige jaar door de ambassadeur, dr Wellington Koo, overgebracht. Ten aanzien van de kwestie, of Washington werkelijk van plan is een nieuwe poli tiek jegens China in te luiden, biyvcn wy echter alsnog in het onzekere. Wel heeft hü verklaard, dat officieel niets bekend is van een „geheime over eenkomst" tussen Amerika en de Chinese K.L.M. vliegt tijdelijk op Montevideo In verband met de staking bij de „Ar gentine Airways", waarvan wij gisteren reeds melding maakten, hebben negen luchtvaartmijen, w.o. de K.L.M, hun diensten op Buenos Aires opgeschort Zolang het geschil duurt, zullen de lij- ïn Montevideo (Uruguay) als eindpunt hebben. DE HEER LOVINK OP AUDIëNTIE H.M. de Koningin heeft hedenochtend de heer A. H. 'J. Lovink te Soestdijk in audiëntie ontvangen. nationalistische regering, zoals het munistische persbureau van Nieuw- China had beweerd. Wat er dan wel aan de hand is? Afgaande op de desbetreffen de Reuter-berichten, heeft de regering de Britse Kroonkolohie Hongkong, de kust van het vasteland van het rode China gelegen, bekend gemaakt, dat de Royal Air Force „in de naaste toe komst" op uitgebreide schaal periodieke luchtmanoeuvres zal houden. Het vijfde vlooteskader te Hongkong zal, blijkens mededeling van de marine, beschik- over drie van de modernste kruisers de vloot als de kruiser „Kenya" aan komt. Het aantal torpedobootjagers zal in acht op negen worden gebracht. De ambassadeur Wellington Koo heeft by de Marshall-administratie op aan gedrongen, de voor China bestemde fond- vri) te geven, welke in Mei werden geblokkeerd, toen de communisten Sjang hai hebben bezet. Voorts maken wij nog melding van een bericht, afkomstig van Ass. Press. Vol gens een welingelicht woordvoerder te Taipeh op Formosa, zün de Ver. Staten bereid, Formosa militaire en economische hulp te verlenen „iqdien de Chinese na tionalisten het nog zes k acht weken op het eiland uithouden". Het zelfde bericht geeft te kennen, dat Tsjang Kai Sjek vandaag weer op het appèl zal wezen, teruggekeerd zijnde van het Zon en Maan-meer. Hij zou zich gaan bezighou den met de organisatie der defensie en het burgerlijk bestuur van Formosa, in afwachting van de aankomst der Ameri kaanse adviseurs. Interessant voor de ontwikkeling der internationale situatie is de deining in het Amerikaanse Congres. Een republi keinse afgevaardigde heeft namelijk ver- Washington gelast de sluiting van Hongaarse consulaten Represaille tegen de arrestatie van Amerik. onderdanen De verhoudingen tussen Amerika en Hongarije worden steeds slechter. Het departe ment van Buit. Zaken te Washington heeft de regering te Boedapest door de gezant laten verzoeken, om de Hongaarse consulaten te Cleveland (Ohio) en New York tegen 15 Januari te sluiten. Zulks is bedoeld als represaille tegen de arrestatie van de Amerikaan Vogeler, die sinds 18 November in Hongarije wordt gevangen gehou den, beschuldigd van spionnage. voor de Hongaarse regering, dat haar onderdanen contact hebben met verte genwoordigers van een vrije wereld. Het komt in de kraam der Hongaarse rege ring te pas, deze contacten te verbreken door gewone, normale en noodzakelijke handelingen als „spionnage en sabotage" voor te stellen. In de te Boedapest overhandigde nota wordt het volgende met nadruk ver klaard: Zo lang de rechten van Ameri kaanse burgers in Hongarije grovelijk worden geschonden, worden ook de be trekkingen op-ander gebied tussen Ame rika en Hongarije ernstig aangetast. is niet het minste bewijs voor de tegen Vogeler of de andere Amerikaan, Jacobson, uitgebrachte beschuldiging. Zo en weet, was Jacobson een functio naris van de Joodse hulporganisatie in Hongarije, die kort geleden' het land werd uitgezet, eveneei>« beschuldigd zijn- van spionnage. Blijkbaar, zo gaat bovengenoemde nota verder, wordt het steeds onaangenamer DAT de onlangs opgerichte vereniging van vrouwelijke bednjfshoofden gisteren in A'dam vergaderde en op 10 Februari in Den Haag bijeenkomt DAT de nieuwe brug over het kanaal Apeldoorn-Dieren te Loenen (waar in de Meidagen van 1940 en bij de bevrijding een brug werd vernield) voor het verkeer is opengesteld. DAT in Groningen 14 j. geëist te gen het 29-jex-lid van de vrijwillige hulppolitie J. de Vries uit Scharmer, die o.m. in Zaandam een Joods meisje van jaar arresteerde. DAT gisteren in Zaandam een wel standscommissie voor de Zaanstreek is geïnstalleerd, als vertakking van de pro vinciale adviescommissie voor uitbrei dingsplannen etc. DAT Maandagavond om kwart voor acht een radio-uitzending over Hilver sum II wordt gewijd aan de brandstoffen- besparing bij het verwarmen van kassen. DAT vorig jaar bij de A'damse spaar banken ruim f 20 millioen werd ingelegd en ruim f 17 millioen terugbetaald. DAT gedurende de eerste elf maanden van 1949 bij de alg. spaarbanken in het gehele land het terugbetaalde bedrag (f 330 millioen) met f 37 millioen door het ingelegde bedrag werd overtroffen. DAT de secretaris van de R.K. Bond van melkhandelaren, A. J. v. Schie te Delft, de pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifice" heeft ontvangen. DAT de oud-voorzitter van het N.V.V. de heer E. Kupers te BloemendaaL tevens oud-Kamerlid, morgen 65 jaar wordt. DAT de 27-j. loke-tbeambte J. v. d. L Roosendaal wegens fraude bij de P.T.T. 'is gearresteerd. Prij zen van varkensvlees nu helemaal vrij Met ingang van morgen zullen var kensvlees en vleeswaren, bereid uit var kensvlees, niet langer aan maximum prijsvoorschriften gebonden zijn. Dit besluit is opgenomen zowel in de St. Crt. als het voedselvoorzieningsblacj Zoals men weet werden de prijzen van varkensvlees begin November met pl.m. 40 cent per kilo verlaagd. Op 5 Decem ber reeds werd deze verlaging vrijwel teniet gedaan en weer een maand later zijn ze thans geheel vrijgegeven. Bij voldoende aanbod, zo wordt van officiële zijde gemeld, mede als gevolg Laten we het hopen. In ieder geval is de laatste maanden wel eigenaardig met de varkensvlecspryzen omgesold. PENSIOENEN VOOR DE ZEELIEDEN Voor de opvarenden van de koopvaar dijvloot is thans door de betreffende commissie een pensioenregeling ontwor pen. Het ontwerp wordt op het depar tement bestudeerd. klaard, dat het voor het Congres moeilijk zal zijn, de Amerikaanse hulp aan Engeland voort te zetten, indien Groot Brittannië het rode China erkent. Deze afgevaardigde, Judd, zeide letter lijk: „Of wij zijn gewikkeld in een koude oorlog met een gemeenschappelijke vijand, óf niet. Indien wel, dan moet Groot Brittannië die vijand ook niet steu nen." Gezien de dubbeltjes die op het ta pijt moeten komen, is het laatste woord het Chinese probleefn nog niet gezegd. Het verraad van het Dr Kuyperhuis Vier jaar met aftrek voor Maaike v. Cleeff De Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank deed hedenochtend uitspraak in de zaak tegen Maaike van Cleeff, die als werkster in het Dr Kuyperhuis aldaar in 1940 papiersnippers uit de papiermand haalde en aan de Duitsers gaf. De anti-Duitse gezindheid van het personeel, die uitdeze snippers bleek, was oorzaak van verschillende ar restaties, en in Juni 1941 werd het Dr Kuyperhuis gesloten. De president achtte hulpverlening de vijand bewezen en veroordeelde dachte, die thans 42 maanden in arrest is geweest (waaronder 10 maanden gens NSB-lidmaatschap) tot een gevan genisstraf van 4 jaar m.a. De eis Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 21 Decembèr: soldaat J. van Dijk uit Steenbergen (NB). Gesneuveld 25 September, na ver missing: soldaat A. van Uden uit Rot terdam. Kon. Ned. Ind. leger Geen verliezen. Ook 5 pet voor Rijks personeel Het gehele rykspersoneeL dat op 1 Januari jl. 23 jaar of ouder was. krijgt een salarisverhoging van 5 pet, me gang van het nieuwe jaar. terwijl het 21ste jaar af voor ambtelijke functio narissen en een aantal groepen werklie den een geleidelijke aanpassing za: plaats vinden. De ministerraad heeft dil thans besloten en goedkeuring aan de Kroon gevraagd- Over het eerste kwartaal, zoals is ge meld, zal de betaling van de verhoging geschieden in de vorm van een uitkering ineens. Er is namelijk nogal wat admi nistratieve rompslomp aan de salaris herziening verbonden, waardoor het maanden zou kunnen duren eer alle per soneelsleden een hoger salaris ontvan- Ook bij de K.L.M. ontvangt het perso neel boven 23 jaar een salarisverhoging van 5 pet. Personen van 18—23 jaar krij gen een geleidelijk opklimmende verho ging. Deze salarisverhoging zal de K.L M. ongeveer anderhalf millioen gulden per jaar kosten. In het schilders bedrijf is eveneens een accoord bereikt over de 5 pet. De nieuwe lonen, Wi de gulden van Joekes is begrepen, den vpor schildersgezellen van 1 Januari j.l. af gelijk aan wie voor vaklieden 'in het bouwbedrijf, dat is voor de onder scheidene gemeenteklassen. 101, 97, 93. 89 en 86 cent per uur. De zuivelindustrie tracht nog vóór Zaterdag een gunstige beslissing te krij gen van de Rijksbemiddelaars, zodat de verhoging per 1 Januari kan ingaan. Zodra de loonsverhoging van 5 pet voor landarbeiders door de Rijksbemid delaars is goedgekeurd, zal voor de wer kers in de D.U.W. een zelfde maatregel gelden met terugwerkende kracht 1 Januari. De ,JCarel Doorman" op weg naar I de Antillen, uit de lucht gefoto- I grafeerd. Eensgezindheid door het geloof Uit de discussie tussen prof. Romme en het R.K. blad „De Linie" springt nog iets anders naar voren, dat aanleiding geeft tot een woord onzerzijds. Er had zich in deze discussie nog een „derde man" gemengd, een niet met na me genoemd jurist, en die derde man had (zoals dat meer gaat) voor een deel van de praat gezorgd. Hü had een stelling opgeworpen, die in het kort hierop neer kwam: Wij zijn allen lid van dezelfde R.K. Kerk; welnu, dan. moet het moge lijk zijn, dat wy ook allen lid zijn van de zelfde R.K. party. Laat, aldus deze ju rist, binnen de K.V.P. actie gevoerd kun nen worden voor iedere mening, die niet strijdt met het geloof of het gebod der naastenliefde. Prof. Romme is nu met grote felheid tegen deze stelling te velde getrokken. Dat is van zyn kant begrypeiyk. Want die steUing komt hierop neer, dat de K.V.P. heel ruim moet zyn, ruim genoeg iemand als... Welter in haar gelede- op te nemen. En niet alleen Weiter maar ook diens wensen en verlan gens. De aangeklede Weiter zogezegd. Nu is het een bekend feit, dat prof. Romme heel wat meer gebeten is op da heer Weiter dan op de heer Ruygers, de R.K.-doorbraakman. Zou hij Weiter ge vaarlijker vinden? Maar tussen Weiter en Ruygers bestaan toch nog belang rijker verschillen dan het verschil in de bejegening, welke de heer Romme hen doet wedervaren. Een van beiden, de heer Ruygers, is doorbraakman. Hij is opzetteiyk een par ty binnengestapt, die zelf geenszins een R.K. party wil zijn, maar die wel ruimte wil laten voor R.K.-burgers. De heer Welter is niet doorgebroken, maar uitgebroken. Hü is niet gestapt in een party, die open wil staan voer aller lei geestesrichting, maar heeft opge richt een andere R.K. partij naast de K.V.P. Voor de heer Ruygers is het geen kwestie van levensruimte binnen de be staande R.K. party. Neen, ongeacht de mate van ruimheid breekt hü uit naar buiten. Hy geeft er de voorkeur aan, zün R.K. opvattingen in te dragen en te ver- wezenlüken in een party, die zeer beslist niet uitsluitend R.K. wil zün. De heer Weiter echter wil geen einde gemaakt zien aan het bestaan van een R-K. partyformatie. Biedt de ene R.K. partü hem niet wat hü zoekt of geeft die hem onvoldoende ruimte voor zün denkbeelden, dan kiest of sticht hü een andere party. Maar die andere party be doelt en betitelt hy weer uitdrukkeiyk als een R.K. party. Tussen die beide opvattingen: door braak en uitbraak, staat nu de K.V.P. Tussen die opvattingen staan wellicht ook andere partüen, die zich baseren op een bepaalde geestelyke overtuiging. Aan de ene kant is daar de roep: Wanneer we één zün in het geloof, kunnen we toch ook één zün in de politiek en één in de zelfde party. Anderzüds is daar de oproep om, met behoud van het geloof, de poli tieke party te verlaten en door te breken. (Zie vervolg op pag, 5) De Berkel in de Oostzee op de rotsen Geen onmiddellijk gevaar Het Rotterdamse stoomschip „BerkeP (2130 for.r. ton groot) is vannacht in een zware sneeuwstorm op de Hal'lgrundet- rotsen (Zweden) gelopen. Het maakt» water en gaf noodseinen. De reddingboot van Soederhamn voer uit oen te assiste ren, alsmede twee loodsboten. Volgens de eerste berichten verkeert het schip, dat op weg was naar Ljusne aan de Oostzee om hout te laden, niet in onmiddedlijlc gevaar. De bemanning maakte op het een vuur aan om de aandackt te trekken. Nader wordt gemeld, dat de bemanning (29 koppen) plus de beide scheepshon den. door een loodsboot aan de wal znn gebracht De redding was gevaarlijk. Ér woei een sneeuwstorm bij een tempera tuur van 15 gr. onder nul. De zee was ruw en de positie van het schip was on gunstig. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be- wolkt met plaatselijk enige '2^5! re*cn cn in de nacht en och- éWiijÊgP tend hier en daar mist. Zwak- 1 Re tot matige wind uit Wes- telijke richtingen. tydelijk echter veranderiyke wind. Weinig verandering in temperatuur. «Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 5 Januari: zon op 8.4A onder 16.43; maan op 17.41, onder 10.13 uur. 11 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1