Jlieutuc jCriJwdjc (tfouranl PRINS BERNHARD VERLIET VOOR ENIGE MAANDEN ONS LAND Opnieuw verwierf Bidault zijn vertrouwens-votum Wist IJ DINSDAG 3 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8010 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StanloasMef» fs gfjtbfetreii myn hert ia teyljenspocr Uucle Sam en John Buil zijn het oneens Zie pag. 3 Afscheid in een druilerige regen Drie trotse zeebodems zetten koers naar de West (Van een onzer verslaggevers) Een druilerige motregen viel uit het lage, grijze wolkendek, toen gisteren de Karei Doorman, de Johan Maurits en dc Jacob van Heemskerck uit Rotterdam ver trokken. Om vier uur dreunden 35 saluutschoten. Toen begon Z.K.H. Prins Bern- hard zijn reis naar de rijksdelen in de West en naar enkele Amerikaanse landen. De honderden vlaggetjes wisten met hun rood-wit-blauw en groen-wit-groen (kleuren van Rotterdam) geen fleur te brengen aan het schouwspel, hoe druk het aan de Wilhelminakade ook was uur lang reden steeds meer autoriteiten aan, ministers, ambassadeurs, gezanten en anderen. Om kwart over twee kon digde (zoals we gisteren nog in een deel onzer edities meldden), een gejuich uit de richting van de Maasbrug aan, dat het Koninklijk Paar in aantocht was. Het Wilhelmus klonk, toen Zij uit de auto stapten: H.M. de Koningin, de Prins en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. De Koningin inspecteerde de erewacht van manschappen van de Heemskerck. Zij onderhield zich daarna geruime tijd met de commandant van het oefensmal deel, schout bij nacht Willinge. Het Koninklijk Paar begaf zich vervol gens met de prinsesjes aan boord van de salonboot Stad Rotterdam, die hen naar de Karei Doorman zou brengen. De flui ten van alle schepen in de haven dreun den, toen de Stad Rotterdam afvoer. Een machtig schouwspel was het nade ren van deze salonboot tot de imposante Karei Doorman. Het geweldige vlieg kampschip torende hoog boven de andere schepen en beheerste het havenbeeld. De bemanning stond aangetreden om Ko ningin en Prins te begroeten. Vier sleep- botén lagen gereed om de Karei Door man naar buiten te brengen. Geruime tijd bleef de Stad Rotterdam langszij liggen. Hoog in de mast van de Karei Doorman stond een matroos klaar om de Koninklijke standaard in top te hijsen. Eindelijk ging het dundoek hoog. Fier wapperde het nu in de stro- -nende regen. Na Koningin en Prins volgden de jere autoriteiten en de erewacht. Om drie uur namen de Koningin en haar dochters afscheid van de Prins. Zij begaven zich weer met de genodigden aan boord van de Stad Rotterdam. De bemanning „joelde". Tegen vier uur gaven de saluutschoten het sein tot vertrek. Het oefen-smaldeel voer af. Het was een teken van het her stel van de Koninklijke Marine, vijf jaar hard is gewerkt en da' bekroning gaat vinden in deze Eerste Britse ambassadeur in Indonesië Amerikaans hulpplan wordt voorgesteld De heer Derwent William Kermode, gewezen Brits consul-generaal te Tokyo, is benoemd tot eerste Britse ambassadeur te Djakarta (Batavia). Kermode heeft o.a. Yokohama, Kobe, Moekden en Seoel tot standplaats gehad en werkte sinds 1944 op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen. Hij is 51 jaar oud. Te Washington heeft het republikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden Jacob K. Javits een herstel programma voorgesteld ten behoeve van Indonesië en andere democratieën-in hel Verre Oosten, bij welke gelegenheid hij de totstandkoming van de Republik Indo- lesia Serikat toejuichte als een triomf ran de democratie in het. Oosten e: •en tegenwicht tegen het commun Javitz heeft op 4 Maart 1949 voorgesteld de E.C.A.-hulp aan Nederland te weige- Nieuw Guinea komt bij ons, zegt Sukarno Ter gelegenheid van de herdenking van Mohammeds geboortedag heeft Sukarno een toespraak gehouden tot e.. mèdanen, waarin hij vérklaarde, dat voordat, de zon in 1950 voor de laatste naai zal ondergaan, Nieuw-Gui Indonesië zal behoren. Tevens spoorde hij Mohammedanen en Christenen aan om samen te werken, verklarende, dat hij als president een onpartijdig stand punt innam tegenover alle gezindten. Buiten het paleis Rijswijk waar Su karno sprak, luisterde een grote menigte .Hierna gaf een vertegenwoordiger van Saoedie-Arabië een toespraak over Mo hammeds leven. Honderd zes en twintie genodigden bij de Koningin Kortste Nieuwjaarsreceptie op Paleis te A'dam Gistermorgen reden er 35 auto's naar het Paleis op de Dam te A'dam, waar Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de Nieuwjaarsreceptie hielden. Deze auto's vervoerden niet minder dan 126 genodig den, leden van het Corps Diplomatique en hun dames. Zij waren voorzien van rode kaarten (voor ambassadeurs) blauwe kaarten (voor de gezanten) er. witte kaarten (voor de charge's d'affa:- riërend van 4 tot 21 stemmen. De Franse regering heeft gisteren by de stemming De Prinsesjes wilden Maar weer. „met de hakken over de sloot" Georges Bidault, de Franse premier, heeft een record behaald in het verwerven van ertrouwens-votums. Tijdens het begrotingsdebat, dat 42 dagen heeft geduurd, erwierf hij zes moties van vertrouwen, maar slechts met een meerderheid, va- res). Minister Stikker was de eerste, die kort na half tien op het Paleis arriveer de, enige minuten later gevolgd door Ko ningin en Prins. Deze receptie is een der kortste geworden, die in de afgelopen jaren op het Paleis is gehouden. Klokslag elf uur reed de laatste auto weer voor, die van min. Stikker en was de receptie, die ruim een uur had geduurd, weer ten einde. Vier minuten later verschenen dc Koningin en de Prins in de hoofdingang en begaven zich onder gejuich der weini gen. die het kleurige schouwspel in de druilige regen hadden gadegeslagen, in snelle vaart naar Paleis Soestdijk. De Prins wilde namelijk, precies volgens schema, om half twaalf in Soestdijk terug zijn om de laatste voorbereidingen te treffen voor de reis naar de West, die gistermiddag aanving. Het schema bleek op de minuut te kloppen. De erewacht voor het Paleis op de Dam werd gevormd door de 2e compagnie Jagers van het le terr. bataljon uit Den Haag en door de Kon. Mil. Kapel in ceremonieel tenue Om kwart voor twaalf vertoonde de Dam weer de aanblik van alle dag. Kiplekker en. 108 jaar! Uncle Johmiy Graves van Higgings- v-ille in de staat Missouri, werd gisteren 108 jaar. Hij drinkt nog whiskey soda en gebruikt priunvabak. Hoewel hij ver pleegd wordt, voelde hij zich juist gis teren „kiplekker". Op de te Washington gehouden confe rentie van de voedsel- en landbouwor ganisatie is een plan tot instelling van een internationaal verrekenkantoor voor goederen afgesprongen, omdat Amerika er niets' voor voelde, het kapitaal van 500 millioen dollar te verstrekken en omdat men esn ophoping van zwakke va'ula ▼reesde. Het plan had ten doel te voor komen, dat voedselvoorraden in landen «iet hard geld zich ophoopten, terwijl :r. landen met zwak geld voedselgebrek be staat. Thans heeft men een bemiddelend orgaan ingesteld, waarvan Nederland en Indonesië deel zullen uitmaken. over het begrotings-ontwerp in zyn geheel met 305 tegen 284 stemmen de winning behaald. Vermelden wij nog, dat de Franse gering bij tiwee andere stemmingen vertrouwenskwesties eveneens het pleit won. Ten eerste betreffende het van een belasting, welke hoofdzakelijk geheven zal worden van maatschappij) op wegvervoer en op werken, uitgevoerd voor openbare instellingen. Ten tweede betreffende de regering, dat de begroting in evenwicht Zweedse kroonprins vervangt koning Gustaaf Op 11 Januari één dag regent. Wegens de ziekte van Koning Gustaaf van Zweden, zal de Kroonprins Gustaaf Adolf de plechtige opening van het par lement bijwonen en de traditionele troonrede houden. Om hem hiertoe ie staat te stellen, zal de Kroonprins op 11 Januari voor één dag regent zijn. Zoals wij enige weken geleden reed: meldden, is de 93-jarige Zweedse Koning nog steeds lijdende aan een bronchitis. De afgelopen 14 'dagen h-eeft hij zijn kamer moeten houden. Belle-Gardeb, grens, per waar hij 2 maanden denkt de Frans-Zwitserse Nice vertrokken, verblijven Churchill had veel bekijks op Madeira Het eiland Madeira beleeft een onge kende sensatie. Churchill is op bezoek! Het stadje Furchal, waar Winston Churohill en zijn- vrouw de jaarswisse ling doorbrachten, heeft ter ere van dit bezoek zijn straten en étalages met V-tekens verlicht en versierd. Overal staan of hangen portretten van Churchill, voor wiens hotel zich de laatste dagen een grote menigte mensen verzamelde, in de hoop de Britse, oorlogsleider even te:kunnen zien. dient te zijn. Hier was de stemverhouding respectievelijk 300 tegen 296 en 304 tegen 291 stemmen. De genoemde belasting zal naar schatting 34 milliard francs opbren gen en is bedoeld, om het evenwicht van de begroting te verzekeren. Zij komt in evenwicht op 2.225 milliard francs. De uitgaven worden geraamd op 2.245 mil liard francs, doch de regering heeft op zich genomen vóór Juni op de uitgaven 20 milliard te bezuninigen. Zoals men weet, gaat de begroting t'hans, naar de Raad van de Republiek. Indien ziij ook door de Raad wordt goed gekeurd, wordt zij in tweedelezing door de Nationale Vergadering behandeld. Men verwacht eind Januari de definitieve goedkeuring door het Parlement. LONDEN' ZONDER VLEES Omdat één arbeider ontslagen is, staakte het 300 man sterke personeel van de Londense centrale vleesmarkt Smith- field de verzending van vlees. Sudirman wordt chef staf President Sukarno heeft als opper bevelhebber van de gehele strijdmacht in Indonesië generaal Sudirman benoemd tob chef-staf, kolonel Nasution tot chef de landmacht en kolonel Subiak- to tot chef staf van de zeemacht, commo dore Suriadarma tot chef-staf van de luchtmacht. Bovendien zyn benoemd tot chef-staf „G" kolonel Bambang Sugeng, tot chef-staf „Q" kolonel Hidajat, tot chef-staf ,,A" overste Suhud Prawira At- modjo. (Nadere verklaring dezer letters word't niet gegeven.) Ambtenaren krijgen vermoedelijk een uitkering ineens In afwachting van de 5 pet salaris verhoging Indien de regering gunstig beslist over de salarisverhoging van 5 pet krijgt het overheidspersoneel binnenkort ee: kering ineens over de eerstkomende den. Dit gebeurt, omdat de technische loonherziening i.v.m. de verhoging met 5 pet veel tijd zal kosten. Zoals gemeld i: beslissing van 'de regering over hel accoord tussen regeringsvertegenwoor digers en de centralen van overheids personeel spoedig te verwachten. Staatssecretaris van Oorlog blijft in Nederland Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal de staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockëma Andraeae, mi nister Van Maarseveen niet naar Indo- ïië vergezellen, daar zijn aanwezigheid Nederland noodzakelijk is. Dit in te genstelling tot anders luidende berichten. DE HOGE COMMISSARIS VAN INDONESIë OP BACKERSHAEGEN. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ;rneemt zal de Hoge Commissaris van Indonesië zich mettertijd vestigen op het buiten Backershaegen te Wassenaar. Nog geen tariefsverhoging bij de Post P.T.T. gaat echter een moeilijke tyd tegemoet. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, heeft in een Nieuwjaars ede tot zijn personeel de financiële posi- ie van het bedrijf „niet rooskleurig' genoemd. Hij verwachtte voor 1950 veel moeilijk heden, die in de eerste plaats voort vloeien uit de devaluatie. Het opvangen hiervan zal grote bedragen eisen. Als het enigszins mogelijk is zal de tarieven niet verhogen. Ook zal niet bezuinigen ten koste van het perso neel. De oplossing zal veeleer gezocht moeten worden, niet in gejaagd werken, doelmatiger arbeid. PREMIE VERPLICHT VERZEKERDEN BLIJFT 3,6 PCT De premie voor ingevolge het zieken- fondsenbesluit verplicht verzekerden wordt gehandhaafd op 3,6 pet., zo blijkt - beschikking van minister Joekes. werknemersaandeel blijft dus 1,8 pet. De maximum inhouding bedraagt voor 1950 resp. voor maandlonen va f 260 af, voor weeklonen van f 60 af e 'oor daglonen van f10 af, f4,69, f 1,0 •n f 0,18. Bankdirecteur in Oudewater gearresteerd Manipulaties by de effectenregistratie De directeur, mr C. H. V., en drie err. ployé's van de Ouderwatersche Bank zijn dezer dagen gearresteerd wegens mani pulaties by de effectenregistratie. De positie van de beleggers zou door deze handelingen niet in het geding komen. De employé's zijn weer op vrije voeten ge steld. LIJK VAN NEDERLANDER SPOELDE IN DENEMARKEN AAN. Aan de Deense kust is een lijk aange spoeld. dat vermoedelijk het stoffelijk overschot is van de heer Kos uit Den Helder, die in October met de heer Bet verdronk, toen in October een jol uit in het Marsdiep verging. In de kleren is een Nederlands munststuk ge vonden. Ir S. L. Louwes hervat zijn werkzaamheden Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, heeft ir S. L. Louwes, direc teur-generaal van de Voedselvoorziening, Maandag j.l. zijn werkzaamheden ten -departemente hervat, na ongeveer vijf maanden met ziekteverlof te zijn ge- Denk om de fietsers bij een vluchtheuvel Elk jaar verongelukken tientallen fiet- •rs doordat autorijders hen op smalle weggedeelten inhalen, vooral met vracht auto's met aanhangwagens of tractors met oplegger. De KNAC raadt de bestuur ders daarom aan. niet in te 'halen op der gelijke weggedeelten, bijvoorbeeld tussen een vluchtheuvel en het trottoir. Men ordt verzocht zo mogelijk de vlucht heuvel links te passeren. Ali Budiardjo is benoemd tot secre taris-generaal van het ministerie van verdediging van Indonesië. Russisch schip ramde Nederl. kustvaarder en verdween in het duister Dubbele aanvaring in de Deense wateren Deense haven Een Nederlandse kustvaarder is ir van de jaarwisseling in de Deense wateren twee keer door hetzelfde Rus- iische schip aangevaren. De Rus ver- hveen na de tweede keer zonder de be leefdheid te hebben excuus aan te bieden. De kustvaarder, de 250 ton metende Limfjord uit Delfzijl, kwam tussen Kaap Arcona en Bornholm in botsirjg met de Rus. Er werd. vrijwel geen schade gericht. Toen het schip seinen gaf, de aandacht te trekken, reageerde het Russische vaartuig door onverwacht de verkeerde kant uit te varen. De Lire fjord werd opnieuw geramd. De wand er, werden beschadigd. Het Russi sche schip stoomde volle kracht voorui en verdween. De naam van het schip i! onbekend. De brug was verlaten. De- Limfjord heeft zes uur lang-stuur loos rohdgedreven - en werd teh 'slott*? Groenlo geeft meer om borrels dan 0111 water Burgemeester wil uitgaven voor vermaak en drank beteugelen De burgemeester van Groenlo heett hulp van de Prot. en R.K. geestelijken geroepen ter beteugeling van de uit- iven voor vermaak en sterke drank. Vorig jaar werd in deze gemeente, die m. 7000 zielen telt, f64.000 aan verma kelijkheden uitgegeven, te weten f 22.000 de bioscoop, f12 000 voor toneel, f 3500 voor sport, f 12.000 voor dansen en f 18.000 voor de kermis. De uitgaven voor sterke drank waren nog hoger: in totaal f-184.000. Dat komt op een verbruik van 26.000 liter of 3% liter per hoofd, met een waarde van f 26, zuigelingen, vrouwen enz. meegere kend, bier en andere zwak-alcohohsche dranken buiten beschouwing gelaten. Het landelijk verbruik van gedistil leerd bedraagt nog geen 2 li liter van 50 pet). Er zijn ingezetenen in Groenlo. die een aansluiting op drinkwaterleiding te duur inden. Maar die kost slechts f 8 per hoofd per jaar. Aan deze toestand moet ;inde komen, zei de burgemeester in zyn Nieuwjaarsrede, zo niet goedschiks, raar kwaadschiks. Griekse kinderen naar Australië? De Australische regering heeft Joego slavië en Roemenië voorgesteld, 25.000 Griekse kinderen, die zich momenteel in •erschillende Oosteuropese landen be- ■inden, naar Australië te zenden. De Zuidslavische minister van Buit. Zaken heeft goedgevonden, dat kinderen, wier ouders reeds in Australië zyn, naar dit land emigreren. De Roemeense regering heeft op de voorstellen niet gereageerd, doch Austra lië geeft de pogingen niet op. ITALIAANSE LANDBEZETTERS WEER ACTIEF Opnieuw bezetten landarbeiders in de Italiaanse provincie Modena talrijke gronden in ver van elkander gelegen plaatsen. Twintig personen werden aan gehouden. Men verwachtte dat de actie andaag zou worden voortgezet en men heeft maatregelen getroffen om zulks tegen te gaan. DAT in A'dam vorig jaar 439 percelen openbaar zyn verkocht tegen f 8,6 mil lioen (in 1948 197 percelen voor f 2,7 mil lioen en in 1940 316 percelen voor f3,8 millioen). DAT de rijkscontroleur van het ver keer L. Winters is overgeplaatst van Utrecht naar A'dam en zyn collega te Emmen, J. Swienink, naar Meppel. DAT de bij Denemarken vastgelopen Groninger kustvaarder Wilja gisteravond vlot kwam en de reis heeft voortgezet. DAT t.g.v. het gouden jubileum van R. Mignot, pres.-dir. van de ver. tabaks industrieën Mignot en De Block te Eind hoven, een ton werd gestort in de kas van het pensioenfonds en eveneens een ton voor een te stichten studiefonds voor het personeel. DAT de garage van Tiggelaar te Win schoten na een ontplqffing gedeeltelijk afbrandde en de brandweer weinig kon uitrichten, daar de slangen het begaven. DAT dr H. Riemens in Lake Success namens ons land een overeenkomst heeft getekend om de internationale circulatie van opvoedkundig, wetenschappelijk en cultureel materiaal te vergemakkelijken. DAT de hoofdinspecteur-titulair van de belastingen F. T. Pesman te Hengelo is benoemd tot hoofd van de inspectie der belastingen te Amsterdam. DAT de 550 man leerlingen en kader van het Vrijwilligers Opleidings Centrum te Wezep Vrijdag Joor Zwolle marcheren, uit dankbaarheid voor de verrassingen tijdens de feestdagen. DAT de Heemaf te Hengelo de pensioe nen verhoogt met 10 pet voor hen, die 1 Jan. jl. tussen 60 en 64 jaar en met 5 pet voor hen, die tussen 55 en 59 jaar waren. DAT een commissie, ingesteld door de Prov. Staten van Groningen, de bevoegd heid tot vernietiging en schorsing van niet aan goedkeuring onderhevig zijnde besluiten van gemeentebesturen wil doen overgaan van de Kroon op Ged. Staten. DAT het vorig jaar bij de spaarbank te R'dam werd ingelegd ruim f 34 millioen (1948 f 28 millioen) en werd terugbe taald bijrna f 29 millioen (bijna even veel als in 1948). door een Duits schip binnengebracht. De coaster was met stukgoederen op weg van Gdynia naar Denearken. Nie mand van de vijf opvarenden kreeg enig letsel. 't Wordt als maar drukker op de wegen Het meeste verkeer rydt wel tuss Utrecht en De Bilt Uit recente gegevens van het C blijkt, dat de drukste wegen die met sonenauto's worden gereden, nog steeds achtereenvolgens de rijkswegen Den Haag —Rotterdam. Utrecht—De Bilt en Am sterdamBussum zijn. In drie jaar tijds is het verkeer, op dgze jvegea bijna drje maal zo druk geworden. De meeste autobussen rijden tussen Arnhem -en Velp, daarna UtrechtDe Bilt en LinneMaastricht. De vrachtauto's zijn het talrijkst tussen Utrecht en De Bilt, daarna Rotterdam Zwijndrecht en Den HaagRotterdam. De laatste jaren is het aantal vrachtauto's op deze wegen verdubbeld. De meeste motorfietsen rijden tussen Utrecht en De Bilt, daarna Arnhem Velp. Voor gewone rijwielen is deze volg orde juist omgekeerd. Het aantal fietsers is 3 a 4 maal zo groot als in 1946. In 1948 was de verkeersdrukte van mo torfietsen en personenauto's ongeveer lis maal zo groot als voor de oorlog, van vrachtauto's 1.7 en van fietsen 0.9 maai die van 1938. De cijfers over 1949 zijn nog r.iet bekend. Men mag de weg UtrechtDe Bilt dus wel gemiddeld de drukste weg van Ne derland noemen. Het is deze maand juist 25 jaar gele den, dat deze weg wérd verbreed. EMIL JANNINGS OVERLEDEN. Op 63-j. leeftijd is te Zinkenbach aan de Wolfgangsee overleden de bekende ir van voor de oorlog Emil Jannings. Tijdens de oorlog gaf Hitier hem de titel „Staatsacteur" en werd hij „Senator de cultuur". In 1946 werd hij gezui- en in 1947 werd hy Oostenrijks Beginsel trouw en sociale traagheid Er is op het ogenblik een interessante polemiek gaande tussen de beide RK bladen „De Linie" en „De Volkskrant", welke polemiek thans in een stadium is gekomen, waarin we ons als protes tants „buitenstaander" gaarne een kanttekening veroorloven. Het was begonnen met een gesprek tussen „De Linie" en de heer Ruygers, RK lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, een doorbraakman dus. En in dat gesprek mengde „De Linie" het kon moeilyk anders ook de KVP. Zy deed dat door de volgende vraag tot de KVP te richten: „Wat hebt gij gedaan en wat doet gy om te voorkomen, dat die katho lieken die nieuwe wegen zoeken, zich be geven ln de door de kerk zo duidelijk aangewezen-dwaling van bet socialisme?" Het is begrijpelijk, dat prof. Romme, aan wie de KVP niet vreemd is, door deze vraag aan het schrijven is gebracht. Hij heeft dat gedaan en is nog bezig dat te doen in het blad „De Volks krant", waarvan hy de politieke hoofd redactie voert. Waarom is die vraag van „De Linie" belangwekkend? Natuurlijk ook om dat zy voert naar het wezen der KVP, maar bovendien omdat zy voert naar het partywezen in het algemeen. „Met politieke-partyformaties van het KVP-type." schrijft „De Linie", „zijn principiële bezwaren gemoeid", niet dat zulke partyen daarom niet moeten be staan, maar het zijn bezwaren, welke met het bestaan van zulke partyen nood zakelijk zjjn verbonden. Als zulk een principieel bezwaar be schouwt „De Linie", dat men altijd ge neigd zal zyn zulk een party te zien als een vertegenwoordigster van de kerk. Maar het geloof zal altijd onmetelyk veel groter zijn, reiner, ruimer, verheve- beminnenswaardiger en bewonde renswaardiger dan alles, wat een poli tieke partij kan manifesteren". Daarom moeten de politici van de KVP erken- dat hun politieke inzichten slechts betrekkelijke waarde hebben. Zy moeten openstaan voor critiek, vooral critiek van geloofsgenoten. (Zie vervolg op pag. 3) Russische actie tegen Finland de ernstigste na de oorlog Tracht Moskou komende verkiezingen te beïnvloeden I11 Finland beschouwt men de krasse Russische beschuldiging, als zou het land drie honderd oorlogsmisdadigers verbergen, als een zeer onaangename waarschuwing. De Finse regering heeft de ontvangst van de desbetreffende Sowjet-nota bevestigd 1 tevens medegedeeld, dat het ministerie van Buit. Zaken een onderzoek instelt lar het ten laste gelegde, terwijl verzekerd wordt, dat de verplichtingen van het ins-Russische vriendschapsverdrag stipt zullen worden nagekomen. Wij herinneren er nog aan, dat de Rus- 1 gisteren begoni t het aanbie den DAT de collecte voor de reclasserings- arbeid van alle gzindten dit jaar op of omstreeks 17 Juni wordt gehouden. DAT de 57-jariige Amsterdamse effec tenmakelaar H. M. Stein, die Ln de oorlog circa 100 Joodse «ffectenfirma's liqui deerde, door het B.G. te Arnhem is ver oordeeld tot 5 jaar (m.a.) (Eis: 9 jaar). DAT Bolsward aan ir A. Baart '3 Leeuwarden heeft opgedragen, plannen voor de restauratie van de 14e eeuwse Martinitoren te ontwerpen. DAT de N.C.R.(eis)V. Zaterdag in het Americain hotel te Amsterdam haar jaar vergadering houdt. sische plvminister van Buit. Zaken. Gromyko. de Finse gezant had te kennen gegeven, dat de aanwezigheid van Russi sche oorlogsmisdadigers in Finland ernstige inbreuk was op het vredesver drag. De nota was vergezeld van lijst, waarop 56 personen stonden meld, die schuldig zouden zijn aan stige misdaden en aan de Sowjet-Unie zouden moeten worden uitgeleverd om terecht te staan wegens hoogverraad en collaboratie. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat twee Finse communistenleiders, mevr. Kuusi- Ville Pessi, respectievelijk voor- n secretaris van de partij Moskou I verlieten, twee dagen voordat de Russi sche nota werd overhandigd. Genoemde mevrouw Kuusinen verklaarde, dat 'net overhandigen der nota er een nieuw teken van is. „dat de Fins-Russische betrek kingen op schrikbarende wijze zijn ach teruit gegaan". Het Finse antwoord wordt nu spoedig verwacht. Vermoedelijk zal de huidige sociaal democratische regering onder premier Fagerholm trachten aan te tonen, dat zij nooit enige oorlogsmisdadigers van valse papieren heeft voorzien of enige andere daad heeft gedaan, die vijandig is aan de Sowjet-regering. In politieke kringen beschouwt men de Russische nota als een protest tegen Finlands politieke ontwik keling onder het huidige b#vind en mer gelooft, dat de Sowjets hun beschuldiging met opzet hebben laten samenvallen met de voorbereidingen voor de Presidents verkiezingen die in Februari zullen wor den gehouden. In het feit. dat op 16 Januari e.k. circa 300 volksvertegenwoordigers zu'.ien wor den gekozen en Finland zich derhalve thans midden in de verkiezingscampagne bevindt, ziet men aanleiding voor de ver onderstelling. dat Moskou door de be schuldiging der nota deze verkiezingen poogt te beïnvloeden. Vermelden wij nog, dat de Russische gezant in Helsinki, na een langdurig verblijf in Moskou, gisteren op zijn post werd terug verwacht. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met aanvankelijk hier en daar mist en later op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht weinig wind. mor gen tot matig of krachtig toe nemende Zuid-Westelijke wind. Tegen de ochtend voornamelijk in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1