Jlicutue £eiltsrt)e (ümmnl Reageert Washington op nachtmerrie van communistisch Azië? si Wist U (TJERRESdeTem D ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlvasllcf; Is gfiebfeoen myn bert in lèyfjenspoct" Dertigste jaargang No 8008 Negentienhonderd negen en veertig Zie pag. 9 FORMOSA IN HET BRANDPUNT Amerikaanse stafchefs worden uit gezonden naar Japan Toen het Duitse probleem als een speerpunt direct gericht was op het hart der Amerikaanse politiek, had Washington tijd, noch dollars, wapens of troepen ter be schikking, ten einde een barrière te vormen tegen dc oprukkende communistische horden in China, waardoor geheel Azic bedreigd werd. Nu de Duitse kwestie, rela tief beschouwd, minder urgent is en de Aziatische vraagstukken de benauwenis hebben van een nachtmerrie, ligt het voor de hand, dat het State Department een krachtiger politiek overweegt en anti-communistische maatregelen voor het Verre Oosten worden uitgewerkt. Op' het Witte Huis werd een bijeen komst gehouden van de Nationale Veilig heidsraad, waar President Truman het met vooraanstaande politieke adviseurs eens is geworden over de nieuwe ge dragslijn. Hoewel verschillende berichten elkaar tegenspreken, sohjjnt overwogen te worden, een Amerikaanse missie naar Formosa te zenden, het laatste bolwerk der Chinese nationalisten. Zulks zou dus niet in de lijn liggen van de Britse poli tiek, aangezien Londen grote haast maakt met de erkenning van het commu nistische bewind in China. Volgens enkele persberichten zou Tru man besloten hebben tot alle mogelijke Vertrek van „Smaldeel Antillen" naar de West Maandag ca 1600 uur zullen het vliegkampschip „Karei Doorman", de Beegaar.de onderzeeboot jager „Johan Maurits" en de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck" tezamen vormend het „smaldeel Antillen" dë haven Rotterdam verlaten voor de reis de Antillen en de manoeuvres in de teren aldaar. Prins Bernhard zal aan boord var „Karei Doorman" deze reis meemaken De Koningin zal waarschijnlijk met de twee of drie oudste prinsesjes bij hei Vertrek tegenwoordig zijn. Omstreeks half twee zullen zich var het Willemsplein naar de „Karei Door man" begeven: de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken, Oor log en Marine, Economische Zaken, Unie Aangelegenheden en Overzeese Rijks delen, de staatssecretaris van Marine, de directeur van het Kabinet van de Ko ningin, de ambassadeur van Canada, de gezanten van Argentinië, Brazilië, Mexico en Venezuela, en de vertegen woordigers in ons land van Suriname er Curaao. Om twee uur arriveren de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, de chef van taire huis van de koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burge meester van Rotterdam mr P. J. Oud. Nadat de erewacht is geïnspecteerd, zal de koninklijke familie, de vice-admi- ralen van Holthe en Rost van Tonningen en burgemeester Oud aan boord vaartuigje „stad Rotterdam Karei Doorman gaan- De bemanningen van de schepen zullen paraderen. Aan boord worden de hoge gasten door de commandant van het smaldeel schout bij nacht J. J. L. Willinghe, en d commandant van de „Karei Doorman' kapitein ter zee C. W. Slot, ontvangen. De reeds genoemde leden van de terraad, leden van het Corps Diploma tique etc. zijn intussen ter begroeting boord gegaan. Te kwart voor drie gaan de gasten boord, een kwartier later de Koningin ën de Prinsesjes. Het geschut van de Karei Doorman lost 85 saluutschoten. Omstreeks vier uur vaart het smaldeel Nieuwe Waterweg af. Noodwet van Sukarno inzake (patrouilleren van Ned. schepen President Sukarno heeft heden eer. [noodwet uitgevaardigd, waarbij een [eind wordt gemaakt aan het recht van ihepen der Kon. Marine om in de In- lionesische territoriale wateren schepen onderzoeken. De wet verbiedt de Ned. e tevens Indonesische schepen te roeken of aan te houden buiten de rriüoriale wateren of buitenlandse hepen op te dragen deze wateren te Vandaag stellen wij U voor: ARIE PETERS, Kruisweg 12, Woubrugge. Donderdag heeft Arie voor de derde n Indonesië zijn verjaardag ge kierd. Hij vertrok op 19 November 1947 met de „Kota Baroe" naar de tropen, hij kennis mocht maken met Hal- 41 t-t- £v Ternate, Celebes e.a. Sinds 8 December ligt hij in Soerabaja. Hij vindt Indonesië, evenals zovelen van zijn ka- fneraden, een prachtig land, dat bewon- ring verdient. Toch blijkt uit al de ieven z'n verlangen om naar huis te- g te keren. Ouders, broers, zusters, erdere familie en kennissen wensen geluk. En... een goed nieuwjaar een spoedige thuiskomst! hulp aan de Chinezen op Formosa, alleen actieve oorlogvoering uitgezonderd. Dou glas McArthur, de Geallieerde comman dant in Japan, zou eveneens aandrang hebben uitgeoefend, omdat een vriend schappelijk gezind Formosa een strate gische noodzakelijkheid is. In ieder geval schijnt het vast te staan, dat in de ko mende maanden aanzienlijke hoeveel heden wapenen van de Ver. Staten, naar Formosa zullen worden gestuurd. Hoewel dus niet officieel bevestigd wordt, dat ook een „militaire missie" naar het eiland zal worden uitgezonden, kan zulks nog komen. De Republikeinse pers zal zeker pressienop Truman blijven uitoefe nen. Inmiddels heeft de regering van Formosa bekend gemaakt, dat 35.000 jon ge mannen voor de verdediging gerecru- teerd worden. Aan het nieuws, dat de Amerikaanse stafchefs, w.o. Bradley, Lawton Collins, Sherman en Hoyt Vandenberg naar Ja pan gaan, vermoedelijk reeds in Fe bruari, kan men uiteraard allerlei ver moedens vastkoppelen. Volgens een, later ontvangen Reuter- telegram, heeft de bekende Senator, lei der van de Republikeinse partij Robert Taft, verklaard, dat de Formosa uit han den van de communisten zal worden ge houden, zelfs al moest de Amerikaanse marine er ter bescherming worden heen gezonden. Vermoedelijk zal de aanwezig heid van de Amerikaanse marine in de wateren rondom Formosa voldoende zijn, om een poging der Roden om „over te steken" te voorkomen. De „sprookjes"-Sjali naar Perzië terug De Sjah van Perzie is gisteren per vliegtuig 'van de KLM uit New York vertrokken op weg naar huis. Hij was vergezeld van zijn zuster, Prinses Fati- mah en een gevolg van twintig per sonen. Hij had het prettig gevonden in Amerika en Truma-n -heeft hem vóór zijn vertrek medegedeeld, dat de Ver. Staten bereid zijn, Perzië bepaalde militaire en financiële hulp te verlenen. ACCOORD TUSSEN NOORWEGEN EN RUSLAND Te Oslo werd een overeenkomst on dertekend tussen Noorwegen en Rusland, regelende de behandeling van geschil len en andere incidenten aan de ge meenschappelijke Noordelijkste grens. Zuiver wittebrood wordt duurder Om bakkers aan 5 pet. loonsverhoging te helpen. Tussen de betrokkenen bij het vaststel len van de broodprijs en daarmee samen hangend de lonen in het bakkersbedrijf, zijn gisteren besprekingen gevoerd. Hoe-, wel men nog met tot resultaat kwam, ziet het er naar uit, dat de prijs patentbloem, waaruit het zuivert orood wordt gebakken, met een gulden per baal verhoogd zal worden. Tegeiij- Kertijd wordt dan de prijs van de ge wone bloem, waaruit men het z.g. rege ringsbrood bakt, met eenzelfde bedrag verlaagd. Het gevolg zal zijn, dat de de bakkers de vrije prijs van witte brood kunnen verhogen. Daar de regerings broodprijs, die van het grauwe witte brood dus, gelijk blijft, hoopt me deze wijze een basis te scheppen verbetering van de financiële positie der bedrijven, die dan in staat zullen zijn de 5 pet. loonsverhoging te betalen. Over een en ander is nog geen beslissing ge nomen, doch de gedachten gaan in deze richting. Directoraat-Generaal voor Benelux-aangelegenbeden Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zou het in de bedoeling var de regering liggen aan het departement Economische Zaken een Directoraat- Generaal voor Benelux-aangelegenheden te stellen. Dit zal belast worden met de onderhandelingen, overeenkomsten verdragen welke samenhangen met de Benelux. Tevens moet het coördinerend optreden, ten aanzien van vraagstukken welke ook andere departementen, met Landbouw en Visserij, Financiën, Buitenlandse Zaken en Verkeer en Wa terstaat betreffen. Het ligt in de bedoe ling, de -leiding van dit directoraat-gene raal toe te vertrouwen aan dr M, Weis glas, die thans als adviseur aan de Hoge Commissaris in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld is toegevoegd. Wanneer dr Weisglas medio 1950 teza- ien met dr Hirschfeld, gelijk het plan is, repatrieert, zou hij dus niet als perschef het dep. van Economische Zaken terugkeren. Dr Weisglas, die vorig jaar op een proefschrift over de Benelux aan de Ned. Handelshogeschool te Rotterdam promo veerde, geldt als een der meest deskun dige figuren die voor de leiding van het creëren Directoraat-Generaal in aanmerking gebracht kan worden. Verbetering in electriciteits- voorzïening De Pvrov. Limburgse Electriciteitsmij zal binnenkort een begin maken met de aanleg van twee hoogspanningslijnen 150.000 volt, aldus Alg. Dgbld. Deze aanleg (met schakel- en transformator stations) zal plm. f 10 millioen kosten. Het betreft een -hoogspanningslijn Lut- terade-Maasstricht, waardoor Maastricht nu 2 lijnen krijgt. Verder worden er nog hoogspanningslijhen getrokken tussen Bl-erick en Nijmegen en Utrecht, Utrecht A'dam. Bidault bleek bestand tegen offensief onder leiding der Radicalen Franse kabinet overleeft de „vertrouwenskwestie" De Franse regering onder leiding de premier Georges Bidault heeft giste- de „strijd om de belastingen" gewon- welke in de afgelopen veertig da- tussen haar en een grote groep van haar eigen aanhangers uit het Centrum de rechtervleugel, gevoerd is. te regering verkreeg namelijk ii Nationale .Vergadering een meerderheid achttien stemmen voor de 2 para grafen van haar begrotingsontwerp. de vertrouwenskwestie ver bon- Die twee paragrafen behelsden De 5 pet bij de Spoorwegen van tarieven afhankelijk? Accoord in grafisch bedrijf en kleine metaalnijverheid. Het is niet onmogelijk, dat de invoering /an een loonsverhoging van 5 pet bij de Ned. Spoorwegen afhankelijk wordt ge steld van een tariefsverhoging. Wellicht ook zullen de werktijden worden ver lengd, speciaal voor het administratieve personeel op de hoofdgebouwen. De drie grote personeelsorganisaties staan achter, het advies van de regering, maar achten verhoging van 10 pet. dringend' ge- De Vakraad voor de klein metaalnij verheid; zal het college van Rijksbemid- delaars voorstellen, de 5 pet. loonsverho ging bindend in de loonregelingen op ne In het Grafisch Bedrijf worden de in de C..AO. neergelegde lonen voor manne lijke werknemers van 23 jaar af als volgt verhoogd: van 67 t/m 85 ct. met 6 ct., 36 t/m 105 "jet. met 7 ct. en van 106 t/m 125 ct. met 8 ct. De minimum-uur lonen voor vrouweljjk personeel van 23 jaar af worden verhoogd: van 51 t/m 65 ct. met 5 ct, van 66 t/m 85 ct met 6 ct in 86 t/m 105 ct met 7 ct. Overeen komstige maatregelen zijn getroffen voor het adminVtratief en hoger personeel. De bedrijfsraden voor het stucadoors- bed'rijf en het granitobedrijf zijn het met de Rijksbemiddelaar eens geworden over loonsverhoging van 5 e werkgeversorganisaties in de meu belindustrie hebben besloten de loons verhoging van 5 pet van 1 Jan. af toe te passen. Ook over de lonen van arbeiders beneden 23 j. is men hef eens. Eenzelfde besluit is genomen door de werkgevers in de borstel- en houtwaren- 'ndustrie en de Sectie Groot-Kuipwerk. Op 16 Januari a.s. is een buitenge wone aandeelhoudersvergadering van Ha- gemeyer en Co. uitgeschreven over een uitgifte van f 00.000 nominaal aan aan delen voor oude aandeelhouders, en tan tièmes in Indonesië. de prodiuctie- een opbrengst wacht wordt. De bovengenoemde kleine meerderheid van stemmen werd verkregen, doordat de regering in de loop van het debat een aantal concessies had gedaan. Na afloop verklaarden de rechtse Radicalen, die het offensief hadden .geleid, zich tevreden. Zoals men weet, was de begroting reeds Woensdag door de Nationale Ver gadering aangenomen. Thans moet de Raad van de Republiek nog over de ge hele begroting stemmen. Half millioen geëist van Rios Bridoux e „American Eastern Airline Cy." heeft- 500.000 dollar schadevergoeding ge ëist van de Bolivaanse piloot Erick Rios Bridoux, die op 1 November ji. boven het vliegveld van Washington in botsing n met een lijn-vliegtuig der maat schappij en waarbij, zoals men zich zal herinneren, 55 mensen om het leven kwa- De BoLivaan is vorige week uit het ziekenhuis ontslagen. Het geëiste bedrag vertegenwoordigt de waarde van het lijn- vliegbuig. Ook gas mag nog wat duurder worden Nieuwe kolenprijzen thans officieel De gisteren in een deel on-zer edities nog uitgesproken verwachting, dat grote steden de maximumprijs eerste kwaliteit anthraciet na 1 Januari f 6.55 per mud zal bedTagen. wordt thans officieel bevestigd- Gascokes gaat f 5 65 per twee mud kosten De andere prijzen zijn dienovereenkomstig hoogd. Het komt neer op met f 1 per mud. Bovendien wordt de maximumprijs van gas met een halve cent per kubieke meter verhoogd. Dit betekent nog niet, dat de .prijs inderdaad overal zal stijgen. Wij herinneren er aan, dat bij wijze van compensatie óp een nader wijzen bon van de levensmiddelenkaart een bedrag wordt uitgekeerd van f 1 per persoon. In de St, Crt van gisteren tal beschikkingen over deze kwesties opgenomen. U kunt uw stamkaarten weggooien Het C.D.K, deelt mede, dat er geen nieuwe' „tweede dist/ributiesta.mkaarten" meer worden uitgereikt, De beschikking uit 1946, die over deze kaarten handelt, is namelijk ingetrokken. Stamkaarten behoeven niet meer te worden ingeleverd. De geldende bonkaarten blijven echter van kraoht en moeten drus wel worden bewaard. Koffie en kolen- worden thans gedistri bueerd zonder gebruik te maken van de stamkaart. Deurwaarder en z'n oude vader verduisterden ƒ34.000 Tegen een Haarlemse deurwaarder, die tienduizenden guldens ten nadele staal zou hebben verduisterd en deswege door de rechtbank tot 3 jaar (m. veroordeeld, is in A'dam in hoger be roep bevestiging van dit vonnis geëist. De vader van de deurwaarder, een 75 jarige man, die tot 2% jaar was veroor deeld wegens meineed en verduistering, hoorde (hans twee jaa-r Om.a) eisen. De deurwaarder was de 42-j- D. G. van W„ die volgens de rechtbank f34.000 heeft verduisterd. Dit bedrag incasseerde hij als deurwaarder voor de prijsbeheer - sing bij een fabriek van chemische pro ducten. Zijn vader, J. van W., zou f 10.000 hebben overgenomen en voor de recht bank een valse verklaring hebben afge legd. Uitspraak op 13 Januari. Vrachtauto stortte in de Lek; eigenaar verdronken Het springen van de voorband van eei. vrachtauto is gisteravond bij Lekker- kerk de oorzaak geweest, dat de wagen een hek vernielde en in de Lek stortte. Van de beide inzittenden is de eigenaar, L. C. Zwijns uit Mijnsheereniland; ver dronken. De Chauffeur kon worden ge red- De rivier is ter plaatse 7 meter diep. Bredase kantonrechter heeft het niet op wonderdokters Een kwakzalver uit Breda is gisteren )or de kantonrechter aldaar tot twee boeten van 200 gulden- veroordeeld, subs, twee maai een maand' hechtenis, over eenkomstig de eis. Op 25-jarige leeftijd had de wonder dokter, P. V., iemand van een ernstige ziekte genezen. Hij ging in zijn gaven geloven, hielp vrienden en kennissen van hun kwaaltjes af en breidde zijn praktijk uit. Hij had geen medische of pharmaceutische opleiding gehad, door zelfstudie veel te weten gekomen. Hij verliet Rotterdam, eerst wenkte, nadat de politie tegen zijn optreden had gewaarschuwd. In Breda berekende hij prijzen die vaak hoger dan die van een specialist. Hij genas ook wel patiënten per brief. Een i ander leverde hem f 6000 per jaar op. Twee doden op scheepswerf De Schelde Op de werf van De Schelde te Vlis- ngen zijn -gisteren, kort na elkaar, twee dodelijke bedryfsongelukken gebeurd. Een ijzeren plaat kwam bij het lóssen terecht op het hoofd van de 27-jarige jonggehuwde arbeider P. Klap uit Vlis- singen. Hij is kort daarna overleden. Een later viel de 39-j. Poolse arbeider Z. Bukraba van een hoogte van 13 meter. Hij verloor het evenwicht doordat een touw zich om zijn been wond. Hij was op slag dood. KLM-GEZAGVOERDER MOLL WORDT COMMODORE Met ingang van |L Jan. 1950 heeft het hoofd Vliegbedrijf der KLM benoemd tot commodore op de pidonesiëroute gezag voerder J. J. Moll. Het begrip „commodore" is een per soonlijke onderscheiding waaraan voor de dienstuitvoering geen verdere consequen ties verbonden zijn.1 „Zullen we het samen eens proberen?" Cochran stelt Amerikaanse lening voor De dollars liggen klaar, maar men zal er om moeten vragen De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, Merle Cochran, heeft op een pers conferentie te Djakarta (Batavia) verklaard, een voorstel te hebben gedaan, dat de Indonesiërs thans een poging zullen doen om een lening van de Export-Import Bank te krijgen. Er zijn thans plannen dat de minister m financiën of diens vertegenwoordigers aar Washington zullen reizen met het doel, een credïet' te krijgen. „Wij wen ging Cochran voort, „dat de Indonesiërs thans op wetenschappelijke wijze uiteen zetten, welke de behoeften van him land Wij kunnen slechts zeggen, welk soort leningen beschikbaar is en laten het de Indonesiërs over, hierom te zoeken." Hij achtte het van belang om in de ste plaats de landbouw t'e helpen door Vier soldaten repatriëren per jeep Onderweg vertonen zU films over Indonesië- Vier militairen, die in Djakarta gele gerd zijn en binnenkort worden gedemo biliseerd, zijn van plan de terugreis niel per troepenschip, doch per jeep t€ maken. Het zijn soldaten van 410 R.I. In het burgerleven i3 J. Glissenaar journalist, P. Pennarts persfotograaf en J. Beulen chauffeur. De vierde soldaat is R. Sloois s aangewezen als expeditieleider, omdat hij vloeiend Engels, Frans, Duits i Spaans spreekt. De jongens willen in de landen, v door zij trekken zullen, lezingen houden films over Indonesië vertonen. Een tankboot zal de avonturiers naar Abadan brengen aan de Perzische Golf. De jeep (met aanhangwagen) wordt daar aan land gezet. De route is verder als volgt uitgestippeld: Albadan, Basra, Bagdad, Aleppo, Damascus, Israël, Egypte, Tanger, Gibraltar, Spanje, Mar seille Parijs, Luxemburg, Brussel. Neder- Spaak naar Amerika Spaak, de voormalige Belgische pre- ier, gaat per „Queen Mary" naar Amerika voor een 14-daags bezoek. Hij zal op 12 Januari een toespraak houden de Universiteit van Pennsylvania en eredoctoraat ontvangen. DAT de wisselbeker voor het hoogst aantal punten over alle landelijke mars wedstrijden door de Ned. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen werd uitgereikt aan het corps van de Gelderse tramwegen te Doetinchem. DAT W. Lulofs, referendaris bij de Prov. Waterstaat voor Utrecht, na een 40-jarige werkzaamheid met pensioen is gegaan. DAT de raad van Roosendaal als vier- le in N.-Brabant het voorstel om een ..zwarte lijst" voor driu-kebroeren aan te leggen heeft goedgekeurd. DAT de fiscus beslag heeft gelegd op het zich in Nederland bevindende ver mogen en de bezittingen van de heer Bonté uit Zeist, waarover drs W. Bos destijds beheerder was. DAT de Kroon het besluit van E W. van Finsterwolde om de gemeente lijke instelling voor sociale zaken op heffen, heeft vernietigd. DAT de prijzen voor walserijproducten en ruw ijzer, naaigarens, abonnementen van dag- en nieuwsbladen, advertentie tarieven, klompen en rond populieren en wilgenhout zijn vrijgelaten. DAT er een erste wijziging is versche nen van de salarisregeling voor he hoveniersbedrijf, alsmede een vaststel ling premie ziekenfondsbesluit. DAT wordt voorgesteld de wedde van de voorzitter van de Rekenkamer met tot f 1125 en die voor de leden met f 50 tot f 1000 per maand te verhogen. DAT het met aardappelen geladen beurtvaartuig Zwaluw (100 ton) uit Alk- ,aar gisteren tussen Texel en Den Hel er aan de -grond liep doch later vlot kwam DAT thans ook de K. v. K. voor Noord- Brabant minister Spitzen heeft verzocht n vrije overtocht over de Westerschelde, jk voor auto's e.d. DAT de vorig jaar opgerichte Ned. Lloyd-lijn (Mexico-Perzische Golf) is verlengd tot Calcutta. DAT H. J. Dijkstra wegens reorganisa tie eervol is ontslagen als rijkscontroleur het verkeer bij het bevrachtingscom missariaat te A'dam DAT B. van Asperen Vervenne uit Den Haag gisteren in R'dam werd gehuldigd wegens zijn afscheid als rijkspluimvee- teeltconsulent in Zeeland, Noord- en Zuid-Holland. DAT C. Flemming en H. A. A. de Vos op hun verzoek eervol zijn ontslagen als ldirecteur van de A'damsche Bank- Incassobank. DAT H. W. Bosman wegens vertrek naar het buitenland op zijn verzoek is ontslagen als directeur van de Alkmaar Packet. DAT de Nederlander P. J. Schmidt is benoemd tot eerste secretaris van de VJST.-comimissie voor Eritrea, doch hij chef van de Europese afdeling voor Vei- ligheidsr a a d-a a ngel eg e nh ede n blijf t DAT Minister Spitzen de termijn van 3 jaar voor afgifte van kentekenbewijzen te kort vindt en daarom een wijziging in de Wegenverkeerswet heeft ingediend. DAT een „waterballet" van circus Strassburger te A'dam gisteren letterlijk in het water viel, daar er door een ge barsten buis meer water kwam dan de bedoeling was. DAT in Leeuwarden de eerste moeder- melkcentrale in de drie Noordelijke pro vincies is opgericht. DAT twee beruchte inbrekers, die Z. Limburg onveilig maakten, zekere H. uit Schinnen en Van der H. uit Hoensbroek, zijn aangehouden en tot een bekentenis gebracht. DAT de inspecteur van politie te Zwolle A. J. P. Veerman in gelijke func tie is benoemd in Hoogeveen, waar hij tevens corpschef zal zijn. DAT 11 lezers van de anonieme novelle „Trou", uitgekomen tijdens de laatste Friese boekenweek, de naam van ,de au teur (Abe Brouwer) raadden. DAT in Willemstad een erekerkhof wordt ingericht langs het Hollands Diep, ter vervanging van de voorlopige be graafplaats voor de in 1940 aldaar omge komen Belgen. middel van landbouwmachines, bouw dammen en bevloeiingswerken, en ir tweede plaats om de voortbrenging i de uitvoer te steunen door aanleg en her stel van havens, spoor- en verkeerswegen, benevens door vervoermiddelen ter be schikking te stellen. Skelet van 30-jarige vrouw In het dorpje De Hoef bij Mijdrecht werd een huis tot voor kort bewoond door een 84-jarige zonderlinge man. deze maand is overleden. Hij woonde bijna 70 jaar in het dorp, was vervuild en sliep op de grond. Na zy'n dood werd de schuur van de woning afgebroken Kinderen vonden een koevoet en gingen in de grond graven. Onder een laag kurk vonden zij een nog gave doodskop, onge veer 50 cm onder de grond. De kinderen speelden er mee en eerst enige tijd later wisten de ouders hiervan. Zij gaven het door aan de politie en deze stelde vast, dat het een skelet was van een 30-ja- rige vrouw. De laatste 50 jaar is echter niemand vermist in de gemeente. Dus staat men nog voor een raadsel. Prinsesjes exposeerden hun poppen Alle poppen, die in de loop der jaren in paleis Soestdljk een tehuis hebben ge vonden onder de goede zorgen van de Prinsesjes, hadden Donderdag 'n rendez vous in de kinderkamer van het paleis. De Prinsesjes Beatrix en Irene hadden namelijk het plan opgevat haar poppen te exposeren en de Koningin werkte on middellijk aan dit plan mee door talrijke poppen uit haar eigen verzameling voor dit doel beschikbaar te stellen. Vele kennissen en personeelsleden en hun kinderen bevolkten derhalve giste- de kinderkamer en de Prinsesjes in casseerden de entreegelden, die want vas haar gehele opzet ten bate van het Ned. Rode Kruis kwamen. Dezer dagen kan het Rode Kruis een postwissel van f 260 verwachten. Loonsverhoging in het haven bedrijf Tussen de Soheepvaarbvereniging Zuid en de in de Unie-Verkeer samenwer kende transportarbeidersbonden is na gepleegd overleg overeenstemming be reikt over het verlenen van een verho ging van vijf procent m.i.v. 1 Jan. as op de thans in het havenbedrijf gelden de lonen. IEDERE 5 SEC. STARTTE OF LANDDE ER EEN VLIEGTUIG IN 1949 Het luchtverkeer was dit jaar veel itgebreider dan in 1948. Volgens de di recteur van de Internationale Luch*- vaartvereniging (IATA). hebben er meer dan 25 millioen passagiers per vliegtui 2 gereisd. Naar schatting landde of ver trok er iedere 5 seconden een vliegtuig m der vliegvelden ter wereld. Dronken op tien wielen Wee maanden hechtenis voor chauffeur. De Scheveninger R. B., die in Novem ber met een zware vrachtwagen met tien wielen door de straten van Rotterdam reed, terwijl hij zo beschonken was, dat hy niet voldoende in staat was, zün wagen te besturen, is door de Rotter damse kantonrechter veroordeeld tot een hechtenis van twee maanden. Dit is de tweede keer in twee jaar tijds, dat B een dergelijke overtreding is ver- ordeeld. Aan Gods hand De geleerden zijn het weer eens niet met elkaar eens. Of misschien zijn de geleerden het juist wel met elkaar eens, maar kan de wereld hen in de wijde vlucht van hun gedachten niet volgen. Volgens de geleerden zal de eerste helft van deze eeuw pas aan het eind van het volgend jaar worden afgesloten. Maar voor het gevoel van vele eenvou- digen en dat willen wij ook graag zijn schijnt het anders te wezen. Mor gen. zeggen die eenvoudigen en zeggen dus ook wij. is het jaar 1950, en zoals we voor ons gevoel met het jaar 1900 be gonnen aan een nieuwe eeuw, zo begin nen we voor ons gevoel met het jaar 1950 aan de tweede helft van die eeuw. Het schijnt een moeilijke keuze. Wie graag jubileren wil. heeft de beslissing ook gemaakt. Hij sluit thans de eerste helft af en behoudt zich het recht voor volgend jaar hetzelfde nog eens te doen. Verstandiger lijkt het ons, de zaak te laten voor wat zij is, in werkelijkheid is dat zowel heel weinig als tegelijk heel Heel weinig, want is die overgang van de eerste helft der eeuw naar de tweede iets opmerkelijks? Immers neen. Zeker, men kan uit elke eeuw wel gebeurtenis sen opdiepen, die zo ongeveer op de grens van de eerste en de tweede helft zijn voorgevallen. Maar die gebeurtenissen springen niet als vanzelf naar voren. Zij moeten letterlijk worden opgediept. En dat is niets vreemds. Maar, zal men zeggen, de overdracht van de souvereiniteit dan? En dan denkt men allicht aan het prachtige woord van onze Koningin, dat God alleen weet, waarom, wat zij omschreef als een „sa mengaan in vrijheid" niet eerder en ook niet later werd bereikt. Inderdaad. God weet waarom het zo is gegaan en niet anders. Maar het is al te menselijk, wanneer men uit de overdracht van de souvereiniteit op dit tijdstip zou willen afleiden, dat diezelfde overdracht der halve niet beter op een ander tijd stip had kunnen vallen. Er zijn in de geschiedenis verscheidene overdrachten van souvereiniteit op te merken. Maar ze plachten niet op of bij een mooi afge rond jaartal voor te komen, om de een voudige reden, dat die .mooi afgeronde jaartallen nu eenmaal schaars zijn in getal. Heel weinig dus, maar ook weer heel veel, want wat gebeurd is. is dat opnieuw een jaar vergleed, een jaar van blijd schap en van zorg, maar een jaar. ons door God geschonken. En dat moge weinig opvallen en we mogen geneigd zijn, dit bq het mooie jaartal nog eens extra te vergeten, maar het is op zichzelf belangrijker dan dat jaartal. In al onze levensdagen is de trouwe zorg van God groot over ons. Dezer dagen kwam ons onder ogen een mooi Joods gedicht. De inhoud was: „De knechten van de tijd zijn knech ten. Alleen hij is vrij die knecht is van God. En wanneer ieder om zijn deel vraagt, vraagt mijn hart, dat God mijn deel moge zijn. Het zijn de knechten van de tijd, die zo in de tijd opgaan, dat ze perioden gaan onderscheiden ook wanneer die er niet zijn. En als knechten van de tijd zijn ze knechten van een andere knecht, die andere knecht die de tijd heet. Want ook de tijd is een knecht van God. Maar wie elke dag en elk jaar ont vangt als gaven uit de hand van God, die moge dan leven en bewust leven in de eeuw, waarin God hem leven laat, maar hij wordt geen knecht van de tijd, juist omdat hij als knecht van God een vrij en dankbaar mens is.** Mocht het zijn, dat we in deze geest, neen, niet allereerst de eerste helft dezer eeuw, maar het „heel gewone" jaar 1949 afsluiten. En wanneer we dat doen, dan mogen we, als dat pas geeft, in dezelfde geest ook nog wel verder terug zien. Mogelijk doen we dat zelf dezer dagen wel in ons blad. Want tal van gebeur tenissen laten zich niet in een bepaald jaar opsluiten. Ook hierin openbaart zich de voortgaande en voortwerkende zorg van God. En dan weten wij, dat wij ons ook in het nieuwe jaar aan Hem mogen toever trouwen voor onze blü'de en droeve dagen, voor ons persoonlijk en gezins leven, voor het kerkelijk leven, het nationale leven, ja ook het internationale leven, het sociale leven, kortom voor alles. Hij gaat met ons mee in het nieuwe jaar 1950 en bij Hem is. naar het Bijbelse woord „geen schaduw van om kering." er zo wel zegenrijker progressivi teit denkbaar? ZIEKE MILITAIREN WORDEN NIET VERGETEN. De fruitkwekers uit Oud-Beyerland hebben tg.v- de jaarwisseling honderden kilo's fruit gestuur naar de patiënten ln de militaire hospitalen te Utrecht en Amersfoort en het sanatorium te Amers foort Burgemeester Hammer van Oud- Beyerland bracht 'het zelf. Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOS BABIES EN VOLWASSENEN WEERBERICHT Iets kouder De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvel den. Meest matige Oostelij ke wind. Temperatuur om het vriespunt (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 1 Januari Zon op 8.48, onder 16.39; maan op 13.49, onder 6.30 uur. Maandag 2 Januari Zon op 8 48, onder 16.40; maan op 14.24, onder 7.43 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1