Jlieutue Cciitscfje GTjmranl Aero-Holland kan concurrentie met de K.L.M. niet meer aan Wist U Ur WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8005 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATWN AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StoatwasHcl} fs qfirtltoea myn hert in tcyfjenspoct" Nieuwe nederlaag der Franse regering Zie pag. 3 Vliegbedrijf wordt geliquideerd, omdat Regering tegenwerkt Het bestuur van de Aero-Holland heeft besloten zyn vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie zal geleidelijk geschieden, doch vermoedelijk reeds eind Maart een feit zijn. Naar de mening van de Aero-Holland ontbreken op het ogenblik de voorwaarden voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K. L. M. Het grootste deel van het personeel, is tot nu toe echter niet tot een nader dat 60 man oovat, is gisteren ontslag aan- rapport aan de minister toe gekomen, gezegd. Een klein deel zal in dienst blij ven, omdat de Aero-Holland haar. com merciële activiteit voorlopig denkt voort te zetten. De Aero-Holland hoopt haar relaties, zij het niet meer met eigen vliegtuigen, te blijven bedienen. Over de bestemming van de luchtvloot (3 Dakota's, 2 Beechcrafts, 5 Cessna's, 7 Koolhovens FK 43 en 1 Fokker S 9) is nog geen beslissing genomen. De maatschappij werd eind 1947 op gericht door de N.V. Frits Diepen vlieg tuigen en de stoomvaartmij Nederland. Het bestuur van de Aero-Holland deelt ©ns nog het volgende mede: Bij de op richting werd gevraagd de concessie, die was overgenomen van Frits Diepen, zo danig uit te breiden, dat ook vliegtui gen zwaarder dan 5 ton konden worden gebruikt. De maatschappij kreeg toe stemming te vliegen met toestellen tot maximaal 20 ton. Toen kon het bedrijf worden opgebouwd. Maar van het begin af stond vast dat men alleen economisch verantwoord kon werken, indien men ook grotere vliegtuigen zou kunnen gebrui ken. De sdheepvaart-luohtv TELEURGESTELDE MILITAIR SCHOOT OP MEISJE Maar werd gearresteerd vóór hij iemand had geraakt Een 24-jarige magazijnbediende van eer kazerne in Den Bosch heeft op Kerst avond getracht zijn vroegere verloofde, haar vriend en zichzelf te doden. De aan slag mislukte en de jongeman werd ge arresteerd. De magazijnbediende, de 24-jarige oud- militair v. a. H. uit Rosmalen, vuurde enkele schoten uit een legerpistool richting van het meisje, dat op de Pels singel in Den Bosch met haar vriend op weg was naar huis. Door het optreden enkele voorbijgangers was de schutter niet in staat gericht vuur af te geven. Niemand werd door de kogels geraakt. Hij was bovendien niet geheel nuchter en werd onmiddellijk naar een politie bureau gébracht. Hij had enkele maanden kennis met het meisje gehad en had het plan opge vat om het meisje, haar nieuwe ridder en daarna zichzelf te doden. Oudste imvoner van ons land overleden De heer M. L. Honnerlage Grete is i de leeftijd van 103 jaar en 4 maanden ln Breda overleden. Hij was tot dat ogen blik de oudste inwoner van Nederland. De heer Honnerlage Grete werd op 10 Augustus 1846 in Schiedam geboren Hij werd vennoot van een distilleerderij, gemeenteraadslid en wethouder e 1910 burgermeester van Schiedam. In 1915 ging hy met pensioen en vertrok hij Hij was in zijn geboorteplaats zeer ge zien. Hij bewoog zich veel op maatschap pelijk gebied. Hij was begiftigd met de officiersorde van Oranje-Nassau en dc- eremedaille van het Duitse Rode Kruis iDe begrafenis zal Vrijdag in Breda ge schieden. Thans geniet vermoedelijk Geesjt UbelsKemp uit Dokkum de eer, d£ oudste Nederlandse te zijn. Zij werd op 9 Juni jl. 101 jaar. De oudste ma: wereld is waarschijnlijk William Pringle Uit Johannesburg (Z.-Afrika), die op 17 Juli jl. 119 jaar is geworden. Violist in hongerstaking gegaan De 52-jarige Hilversumse violist J. L. Grooters is in de nacht van 24 op 25 Dec. inderdaad met een hongerstaking begon nen. Zoals reeds gemeld neemt hij eerst voedsel tot zich als van regeringswege Iets gedaan wordt voor de slechte om standigheden waaronder vele gebrekki- ikigen leven. De heer Grooters is secreta ris van de Ver. „Recht voor alle gebrek- kigen." Stobbegat had donkere Kerst avond Een echt .gezellige Tweede Kerstavond is er dit jaar in Stobbegat (bij Heeren veen) gevierd. Drie uren lang moest het grootste gedeelte van de ingezetenen zich behelpen met kaarsjes. Het electri- sche licht was uitgegaan. Waarom? Men begreep het eerst niet, maar de politie, had de zaak gauw door. Een van de dorpsjongens had een koperdraad over de draden van het electrische net ge worpen. Het is trouwens niet de eerste keer dat zoiets in Stobbegat gebeurd. En het P.E.B. heeft beloofd, dat bij her haling het gehele dorp van stroomleve- ring wordt uitgesloten. WAARSCHUWING TEGEN EMIGRATIEPLANNEN De centrale stichting voor landbouw- emigratie waarschuwt tegen onberaden plannen tot emigratie naar Suriname met name tegen een organisatie, die gratie van een grote groep landbouwers naar het district Saramarica voorbereidt, daar zij deze onderneming zeer gewaagd acht, mede omdat aan deze groep toe gang tot het land zal worden geweigerd. Tevens waarschuwt de stichting, dat bij emigratie naar Frankrijk en Brazilië personen zich als bemiddelaar hebben opgeworpen, die of ondeskundig zijn of hun eigen belang najagen. Het is niet nodig, zich in een avontuur te storten, aangezien er hier te lande genoeg orga nisaties zyn. rapport aan de muustei Geen vrijheid is gebleken, aldus het bestuur, dat Aero-Holland een nuttige functie in het bedrijfsleven kon vervullen, maar tevens, dat.het bedrijf zich slechts in volle vrij heid kan ontplooien. Doch Aero-Holland heeft te maken met beperkingen van commerciële en politieke aard, die haar door de regering worden opgelegd en die haar concurrenten in andere landen niet i die mate kennen. Vele gelegenheden tot het boeken van lading of passagiers zijn haar daardoor ontglipt. De ongunstige international positie van ons land is daar ook debet maar de bemoeiingen van de rege ring worden kennelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de K.L.M. zoveel mogelijk te beschermen. is blijkens de Mjv.A. van de begro- voor 1950 geen verruiming van deze politie te verwachten. Mefi schijnt in Aero-Holland een gevaar voor de K.L.M. te zien. Toen de Aero-Holland concessie voor een charter-duohbvaartbedrijf kreeg, had de K.L.M. op dit gebied geen ambitie Nauwelijks was de nieuwe maatschappij echter opgericht of de K.L.M. begon op de ...wilde vaa/rt" te concurreden. De K.L.M. tracht thans de door Aero-Hol land ontwikkelde relaties tot zich te trekken. Aero-Holland wenst geen concurrentie strijd aan te binden met een bedrijf da: voor bijna 100 procent aan de staat be hoort. Het bestuur hoopt dat andere in zichten in ons land omtrent het belang van de luchtvaart en een betere inter nationale positie het Aero-Holland mo gelijk zullen maken haar bedrijf in gro tere vrijheid weer op te nemen. Men betreurt het, dat het toegewijde personeel ontslagen moet worden. Avio-Diepen en Frits Diepen Vliegtui gen zullen hun bedrijf normaal voort zetten. KONING FAROEK WERD OP SLAG VERLIEFD Koning Faroek van Egypte schijnt ernstige plannen te hebben om spoe dig in het huwelijk te treden met de 16-jarige dochter van een Egyptische ambtenaar. De naam van de bruid (s Nafriman Sadek. Het nieuws uit Egypte wordt zwaar gecensureerd en uit Cairo is geen verklaring gekomen. De Egyptische kranten spreken echter van „gelukkig nieuws". De romance wordt druk besproken in Egypte en de Arabische wereld. AP. weet te mel den, dat de 29-jarige koning Faroek, die vorig jaar gescheiden is, eind No vember het meisje voor het eerst heeft gezien. In het koninklijk paleis werd zij voorgesteld aan de koning, tezamen met haar verloofde Zaki Hachian, een 27-jarige gedelegeerde bij de Ver. Na ties, die afgestudeerd is van de Ame rikaanse Harvarduniveristeit. Zaki kwam de toestemming van de koning voor zijn huwelijk vragena Maar helaas, Faroek werd op slag verliefd Enige dagen later werd bekend, dat de verloving tussen Sadek en Zaki was verbroken. Vrienden van Zaki verklaren zelfs, dat koning Faroek hem door geheime politie liet. schadu- wen en de brieven tussen de twee ge liefden liet onderscheppen. Verder gaf hij opdracht om alle foto's van Zaki uit de woning van het meisje te ver wijderen. En in Egypte is het nog zo, dat 'dg koning in liefdesaangelegen heden altijd wint en in Cairo wacht men met spanning op de officiële be vestiging, die op, of even na, Nieuw jaarsdag zou komen Bakkersionen alleen omhoog als brood duurder wordt Overeenstemming over loonsverhoging in bouwbedrijf De werkgevers in het bakkersbedrijf kunnen slechts accoord gaan met eer, loonsverhoging van 5 procent, indien daarmee gelijktijdig gepaard gaat een verhoging van de prijs van het z.g. rege ringsbrood. De samenwerkende organisaties van werkgevers in dit bedrijf, die dit besluit hebben genomen, achten het noodzake lijk dat de rijksbemiddelaars hier een uitspraak zullen doen. Na de vakraad voor de grote metaal nijverheid (wiens voorstellen reeds door het college van rijksbemiddelaars zijn goedgekeurd) hebben nu ook de pa troonsorganisaties en de uniebonden in het bouwbedrijf overeenstemming be reikt over de loonsverhoging. Aan verschillende grensposten langs de Duitse grens wordt het met de dag drukker. Er wordt met Duitsland thans weer een levendige handel in paarden gedreven. Bij Glanerburg gingen gistermiddag 50 koudbloedpaarden, in Duitsland grote belangstelling is, over de grens. Ook in de Dollard ligt vruchtbare grond op inpoldering te wachten Er kan dwars over de slikken een dijk worden gelegd De heer E. S. Kerkhoven, de directeur in de N.V. Johannes Kerkhovenpolder i het Noordoosten van Groningen, is an mening dat er onmiddellijk drie a vierduizend hectaren vruchtbaar land aan de Dollard kunnen worden onttrokken en wel op dezelfde manier als de polder van de N.V. in 1883 werd drooggelegd, door ver voor de kwelders en dwars over de slikken een dijk. i zou, volgens de heer Kerkhoven, het inpolderen van de. Dollard een dijk nodig zijn, die van Termunten tot punt Westelijk van Nieuwerschans moeten lopen. Een dijk in zee dus, r met de tegenwoordige stand van de techniek is dit geen bezwaar meer. De Auto gestolen en dader uit twee cellen gebroken Van de drie dieven wist er één te ontsnappen De garage in Lopik was gesloten, maar toch werd er vorige week een nieuwe Ohevrolet-auto uit gestolen. De dieven hadden echter pech, want de plaatselijke politie wist Zaterdag drie personen te arresteren en de auto, die in Middelburg opgeborgen, te achterhalen. Twee daders werden in IJsselstein en één in Polsbroek ingesloten, aangezien Lopük een net dorp is en geen arrestantenlo kaal bezit. De in Polsbroek opgesloten 19-j. arbeider R. uit Lopik zag Eerste Kerstnacht kans uit 2 cellen te breken. Door het losbreken van een ijzeren staaf ontstond er een ruimte van 20 om., waar R. zich door wist te wringen. Er bleef zo weinig ruimte over, dat 'smans on dergoed in de oei bleef. Hij kwam in een tweede cel en wist daar hetzelfde te be reiken. Een .politiehond kon heel ver zijn spoor volgen, maar tot resultaat leidde dit niet. Polsbroek zal nu wel sterkere staiven in zijn arrestantenver- blijf maken. De andere daders, een man uit Middel/burg en een uit Lopik, zitten nog. Soldaten vierden op de Sibajak een prachtig Kerstfeest Vanavond tvaren ze allen thuis: nog net op tijd voor de Aiebollen (Van één onzer verslaggevers), t was een zeer gemengd militair gezelschap, dat vanmorgen met het troe penschip Sibajak in Rotterdam aan kwam. Daar waren mannen van de land macht, ran het K.NJX., maar ook ma rs en marva's, tezamen 1728 repa triërende militairen, die maar wat blij Un, dat zij voor de jaarwisseling thuis :ijn en na hun Indische jaren straks kunnen genieten van de écht-Hollandse oliebollen. waren even voor de ontscheping, m negen uur begon, de gebruikelijke toespraken. Luit.-kol jjhf D. J. A. A. Lawick van Pabst las een boodsohap voor H.M. de Koningin. Namens de re gering 9prak staatssecretaris Fockema Andreae. Hij zei,', dat in de afgelopen ja- veel in Nederland is opgebouwd, dat er nochtans veel werk is voor vele vaardige handen. Majoor C. van Goor voerde het woord voor Prins Bern- De commanderend officier aan boord! luit. G. Waringa, was enthousiast over de reis. Er waren ditmaal gen zieken. In de Golf van Biscaje nam men- van een Noors vrachtschip een zestienjarige jon- aan boord, die blindedarmontsteking had. Vanmorgen vroeg is hij voor .een niet ernstige 'behandeling naar een zie kenhuis gebracht. En dan 'hebben wij, aldus de overste, prachtig Kerstfeest gevierd. Er was een ideale samenwerking tussen Protestan- en Rooms-Katholieken. Passagiers de Willem Ruys, d-ie tegelijk met de Sibajak in de 'haven van Tandjong Prick naar voor de Kerstdagen thuis was, hebben f.1300 bijeen gebracht om aan de militairen Kerstversnaperingen te kun- ?n verstrekken. De ontscheping, die ongeveer twee en m half uur in beslag, nam, is vlot ver lopen. Vanavond- waren alle opvarenden thuis. De débarkatie werd opgeluisterd ;dioor muziek van het Tromp ettercorps de Huzaren van Boreel. Aanwezig- waren. o.a. gen. Kruis en gen.-majoor Dürst Brit't. heer Kerkhoven is van mening dat geen regeringssubsidie voor nodig is dat de aldus gewonnen grond niet van mindere kwaliteit zou zijn dan die van de polder der N.V., welke een zeer hoog rendement heeft. Bovendien zouden de vierduizend hectaren onmiddellijk voor gebruik gereed zijn. Inpoldering van de gehele Dollard meent de heer Kerkhoven thans nog te moeten ontraden. Immers de grens met het Noordoosten nog steeds niet vast' bepaald. Een definitieve grensregeling iu eerst tot stand moeten komen, alvo- ins hieraan kan worden gedacht. De boerderijen van de Johannes Kerk hovenpolder zijn na de oorlog door de architect ir N. J. Kruiznga uit Rijswijk geheel nieuw opgetrokken. Deze hyper-moderne gebouwen trekken ook in het buitenland sterk de aandacht en er komen steeds verzoeken om inlichtingen binnen. Ere-kerkhof voor in Indië gesneuvelde militairen Er zijn plannen om te komen tot de stichting van een militair ere-kerkhof in Nederland voor de "in Indonesië ge sneuvelde "militairen. Een voorlopige commissie is reeds gevormd, zitting hebben genomen res. n W. Bijlsma, de heren H. v. Krieken, H. Schereenburg en A. F. M Wildenburg. Dorpsstraat 60, Renkum. Aan laatstge noemd adres kunnen adhaesie-betuigin- gen worden gezonden. DRS. HATTA NAAR ZWITSERLAND Morgen zal drs Hatta naar. Zwitserland vertrekken in verband met een oogon derzoek. Hij wordt vergezeld', door adjudanten en prof Supomo. Het trek der Indonesische delegatie blijft bepaald op Oudjaar. Het bestuur van de vereniging „Neder landIndonesië" heeft gisteren in in tieme kring te 's-Gravenhage drs. Hatta een rood-witte vlag overhandigd. Drs. Hatta zeide. dat dit het mooiste geschenk was. dat men hem had kunnen geven. AFKONDIGING DER NIEUWE RECHTSORDE De nieuwe rechtsorde in Indonesië is gisteren afgekondigd in staatsblad J 600 NAAMVERANDERING MINISTERIE VAN O.G. Met ingang van heden is het Ministerie van Oeverzese Gebiedsdelen herdoopt ir Ministerie voorUnieraangelegenheden ir Overzese Rijksdelen. Matthew Fox was er bij Bij de plechtigheid ter ere van Indone- siës onafhankelijkheid te New-York wai ook Metthew Fox tegenwoordig. Zee gewaardeerd werd de aanwezigheid van de Nederlandse consul-generaal, dis daarv-oor zijn ziekbed verlaten had. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen. in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht Gesneuveld 13 Maart, na vermissing: Sergt H. Steggerda, uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld op 5 December: Mal. mil. soldt 2de kl. Sarm in, uit "Indonesië. PRIJSVERLAGING BIJ „BUICK MOTORS. Naar. Reuter uit Flint Michigan meldt, heeft de „Buick Motors" prijsverlagingen bekend gemaakt, welke, variëren va tot 310 dollars voor enkele van de dellen 1950. Na afloop van de souvereiniteits- overdracht in het paleis op de Dam in .Amsterdam, inspecteerde H.M. de Koningin en Prins Bernhard gisteren de erewacht. Tragisch Kerstfeest: Vier weeskinderen verbrand *>ij een Kerstspel Te Büchen in Beneden-Saksen heeft zich op een Kerstfeest voor weeskinderen een tragedie afgespeeld, waarvan meisjes tussen de acht en twaalf jaar het slachtoffer zijn geworden. De kinderen voerden een toneelstuk op, „Sneeuwvlok" genaamd. Zij droegen costuums van wat ten, om sneeuwvlokken voor te stellen. Eén der jurkjes vatte vlam aan de Kerst boom. Schreeuwend van angst en pijn liep het meisje naar de andere kinderen toe, met het gevolg, dat de costuums nog vyf meisjes vlam vatten. Vier n jgs liepen, zulke ernstige brandwonden op, dat zijoverleden. De toestand twee anderen, o.w. het meisje, wier ren het éérst ip brand raakten, is zorg- wekkegeL Tien jongelui verdronken in de Rijn Tien jonge Duitse feestvierders zijn verdronken, toen een bootje op de Rijn bij Wesel zonk. Op Tweede Kerstdag waren zij met een gezelschap jongelui, tussen 17 en 23 jaar, uitgegaan. Van de zestien jongens en meisjes, die zich aai boord van het roeibootje begaven, kon den slechts zes worden gered, toen het schuitje midden op de Rijn kapseisde. Vijf jongens en vijf meisjes vonden de dood.' ACTIE VAN DE COMMUNISTEN IN INDONESIË Het politieke bureau van de Indone sische communistische partij heeft oproep uitgevaardigd, waarin het klaart, dat de overeenkomst van Den Haag voor het volk een zware last de vooruitgang van het land zal belem- Het buitenland en bet pasgeboren Indonesië Erkenningen, gelukwensen en economische plannenmakerijen De Nederlandse regering heeft aan de V.N. een communiqué aangeboden, waarin hartelijk welkom wordt toegeroepen aan Indonesië, en tevens verzekerd, dat Nederland een snelle toelating van Indonesië tot de Verenigde Natiën zou bevor deren. Nederland zal het verzoek om lidmaatschap oprecht steunen. Na Australië, Engeland. Ceylon en Pakistan hebben ook Zuid-Afrika en Ca- nade besloten Indonesië te erkennen. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken deelde gisteren mede, dat de Verenigde Staten het voornemen heb ben tot de erkenning over te gaan. doch dat er nog formaliteiten te vervullen wa ren, die 24 uur zouden kosten. De reden van het oponthoud moet Trumans vacan- tie zijn. Volgens het ministerie onderzoe ken de V.S. thans op welke wijze men Indonesië economisch zal kunnen helpen. Spoedig zullen stappen worden gedaan voor een verdrag van vriendschap, han del en economische samenwerking in DAT de B.PM. in Tubbergen de po gingen om olie te boren heeft gestaakt, men op 1280 meter nog niets ge vonden had. DAT H. A.van Meeuwen, postdirec- ur te Zaltbommel, op zijn verzoek eer- sl is ontslagen. DAT aan mr J. Bothenius Lohman op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als pl.v. rechter te Assen. DAT mr J. A. C. M. Leesberg, advo caat en procureur te Nijmegen, is be noemd tot pl.v. kantonrechter in het kanton Nijmegen. DAT gisteren het lijk van een 35- 40-j. vrouw drijvende in het Noorder Amstelkanaal te A'dam werd gevonden. DAT voor Bergen op Zoom een leiding is geprojecteerd (kosten f 2 millioen) waardoor het afval- en rioolwater naar de Westerschëlde kan worden gebracht, daar lozing in de Oosterschelde slecht is voor de visstand. DAT het telefoonverkeer met Israëli, dat sinds 15 November van Nederland uit mogelijk was, op 1 Januari ook van Israël 't wordt opengesteld; DAT de politie inlichtingen verzoekt /er het stoffelijk 'overschot van een l.m. 65-j. man, hetwelk uit de Brouwers gracht te A'dam werd opgehaald. DAT de nieuwe film over de N.O. Pol der „Der zee ontrukt" aan de ministers Spitzen en Mansholt is aangeboden. DAT de K.N.A.C. aanbeveelt bij moge lijke ijzelvorming vooral op te letten, anneer men een viaduct passeert. DAT 600 jongens en meisjes tussen IS 23 jaar deze week in Haarlem een gres bijwonen van de Ned. jeugdbond voor natuurstudie. DAT, tijdens de Kerstreünie van de In ternationale School" voor Wijsbegeerte te Amersfoort het nieuwe internaat in bruik is genomen. DAT het douanekantoor te Kerkrade met de Kerstdagen £400 Ned. en Duitse grensgangers- te verwerken kreeg (nor maal 300 per dag). DAT de vaart van de zee «f naar de havens, waar schepen kunnen worden geklaard, voortaan moet geschideen zonder gemeenschap met de wal of met schepen en zonder enig ander oponthoud. DAT dr L. J. H H. Crobaoh op 1 Jan als geneesheer-dir. van het St. Jozefzie kenhuis te Heerlen wordt opgevolgd door de wnd. directeur, dr H. Lindeboom. DAT op het graf van H. Bulthuis te Bergum, de ontwerper van de populaire zeilboot BM, een monument is onthuld, waarop een model van de boot is afge beeld. DAT de heer Charles P. Clock is ei' - ken'd als vice-consul van de Ver. Staten in Den Haag. DAT tot pl.v. rechters in de A'damse rechtbank zijn benoemd mr A. Th. E. Kastein, pl.v. kantonrechter, mr J, Pe ters, tuchtrechter voor de prijzen en pi. v. kantonrechter en mr W. A. L. Vree ken, allen te A'dam. DAT door de Stichting voor de land bouw een brochure is uitgegeven over de betekenis van het olievlas voor Ne derland, ste et het ay tot nd geko 1 a i waarbij aan Amerikaans kapitaal gelegenheid wordt gegeven beleggingen te doen. Indopesië zal in geval een der landen zijn, welke in merking komen voor Amerika's steun m niet-ontwikkelde landen. Gelukwensen ontving Indonesië Cuba en Zweden, voorts van Bevin Attlee, van de Congress of Industrial Or ganisations (het grote Amerikaanse vak verbond C.I.O.). Pandit Nehroe, premier van India, hield een rede bij een plech tigheid te New Delhi, waarbij in tegen woordigheid van een grote menigte de rood-witte vlag gehesen werd. Hierbij hield ook de Indonesische vertegenwoor diger, Sudarsono, een rede, waarin o.m. zeide: Met de vriendschappelijke, varen en bekwame medewerking van derland hoopt Indonesië de talrijke moei lijkheden te overwinnen. Ook de Indo nesische vertegenwoordiger te New York. Palar, sprak bij een plechtige hijsing van de vlag de hoop uit op samenwerking tussen Indonesiërs en Nederlanders. Die- zelfde hoop vond men in de gelukwen- m van Canada, van Attlee en Bevin. Nader wordt gemeld, dat ook Birma Indonesië erkend heeft. Terwijl de Amerikaanse pers algemeen ie nieuwe staat Indonesië een goede ont- /angst bereidt, doet de „New York World Telegram" een aanval op het zen den van de Marshall-hulp juist voor de souvereiniteitsoverdracht Het blad n< dit misbruik van de wet. De hulp is ingevoerd tot steun aan jonge Aziatische staten. Moet Indonesië steun hebben, dan mag men niet parasiteren op het overbe laste Europese program, aldus het blad. In Cairo gaf de Indonesische vertegen Na de overdracht Nu de souvereiniteit over Indonesië is overgedragen, dringt zich vanzelf vraag op, hoe de gang van zaken verder zal zijn. Zowel met betrekking tot Indonesië als met betrekking tot de binnenlandse politiek van ons land. Wij noemen met opzet deze beide, ant door de overdracht van de souve- -jiniteit zijn dat nu ook twee verschei dene (iets anders dan twee verschillen de) dingen geworden. Tot Indonesië zijn wjj door de over dracht van de souvereiniteit in een andere verhouding komen te staan. In donesië staat nu op eigen benen. Neder land en Indonesië zijl/ thans twee sou- staten, zij het ook. dat zij door e met elkaar zijn verbonden- Maar die unie is met opzet van zulk makelij, dat zij aan de souvereiniteit der beide staten geen afbreuk doet. Ook politiek bezien maakt dit de ver houding al dadelijk geheel anders dan zij tot dusver was. Wat er tot dusver in Indonesië gebeurde, gebeurde, huiselijk gezegd in ons eigen binnenland. Er :en minister, eerst van koloniën, la an overzeese gebiedsdelen, die in directe zin verantwoordelijk was hetgeen in Indonesië voorviel, is nu anders geworden. Er zijn nu souvereine staten, die naast elkaar bestaan en die hun betrekkingen gere geld hebben in een uniestatuut. En voor dat uniestatuut niets geregeld heeft, treden de bepalingen van het vol kenrecht in werking. Wij hopen dit mag bekend veron dersteld worden dat de unieband een hechte band blijkt te zijn. Zoals wij het onlangs reeds schreven, hopen wij dat de lege vormen, het lege raam van de unie, worden gevijld op een wijze, welke en Nederland en Indonesië volkomen kan bevredigen. Hier ligt een taak voor heel ons volk. Hier ligt ook een taak voor diegenen, die zich op goede gronden hebben verzet de overdracht van de souvereini teit op dit tijdstip. Want ondanks hun verzet is de overdracht van de souverei niteit op legale wijze geschied. En terecht hebben verscheidene sprekers van de oppositie dan ook reeds in het parlemen taire debat -doen uitkomen, dat hun oyale medewerking verwacht kan wor den, wanneer ondanks hun verzet de overdracht van de souvereiniteit langs wettige weg tot stand zou komen. Wat gebeurt in Nederland Is dus. wat Indonesië betreft, de situatie op een uiterst ingrijpende lier gewijzigd, hoe staat het met de binnenlandse? Het binnenland wordt nu meer dan ooit het oude Nederland. En al is het vroeg, hier en daar leest men reeds een aarzelende vraag, hoe het nu zal gaan met de binnenlandse politieke verhou dingen. Het is nog rijkelijk vro^ om daarover veel te zeggen, volstaan wij daarom met enkele mogelijkheden aan te geven. De eerste mogelijkheid is, dat er niets verandert in de samenstelling van de re gering. Zoals men weet, schreef de Grondwet voor, dat de bepalingen be treffende de souvereiniteit van Indone sië met een versterkte meerderheid moesten worden aangenomen. Dit heeft geleid tot een verbreding van het aan vankelijk Rooms-rode kabinet. Het is mógelijk, dat het kabinet deze samenstel ling behoudt, maar het is ook mogelijk, dat de terugval wordt gemaakt naar de Rooms-rode samenstelling. De uitbrei ding van het kabinet js destijds onder de aanhangers van het oude kabinet nogal op verzet gestuit en nu de overdracht van de souvereiniteit eenmaal tot stand is gekomen, kan het ons niet verwonde ren wanneer hier en daar de roep om een uitsluitend Rooms-rood kabinet wordt aangeheven. Er is nog een derde mogelijkheid, en wel dat het kabinet nog een grotere uit breiding krijgt dan het kreeg door steun van V-V.D.- en C.H.-zijde. Met andere woorden dat ons volk dan eerst recht een nationaal kabinet gaat bezitten. Ook dit moet op zichzelf niet uitge sloten worden geacht. We kunnen dan herinneren aan de verzekeringen, in het parlement van socialistische zijde ge daan, dat Indonesië tot dusver de par tijen gescheiden had gehouden, maar dat dit nu anders kan worden. Intussen, dit zijn niets dan korte en vage aanduidingen van enkele mogelijk heden, er zijn natuurlijk ook mogelijk heden daartussenin. In dit stadium heb ben ze als vage aanduidingen nog slechts geringe waarde. Maar we mogen er toch wel eens aan denken, aj. was het alleen maar om ons te realiseren, dat door de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië aan Indonesië wel een en an der ingrijpend is veranderd. Nieuwe kabinetsformateur in Syrië De Syrische Constituerende Vergade ring heeft geweigerd het door President Hashim Atassi ingediende ontslag te aanvaarden. Naar Reuter uit Damascus meldt, zou Khaled Azim, een oud-pre mier een nieuw kabinet vormen. Regen in New York: water uit de kraan Sinds het voorjaar heeft het te New York niet zo hard geregend als gisteren. Vele New Yorkers kregen een nat pak, maar zij waren er niet rouwig om. want het (schaarse) water in de reservoirs van de drinkwaterleiding is door deze bui met bijna 2.8 millioen kubieke meter vermeerderd. WEERBERICHT j|! IETS MINDER ZACHT. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nafcht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 28 December zon

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1