Jliruiuc gtihstffe (fftmrant Koningin Juliana: „Laten wij steeds klaar staan tot helpen Wist U ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8003 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Is (jfjfbimo myn bert la tegtjenspoeT HEEVRICH KOCHT EEN KERSTBOOM Zie pag. 3 Inkeer en bezinning in de laatste dagen vóór de Souvereiniteitsoverdracht Landgenoten, Ik zou graag met U samen even een ogenblik van be zinning hebben bij het komende Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor In donesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jong broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. Met deze woorden begon H.M. de Koningin, gisteravond haar radiotoe spraak. Het was een diep ernstige Kerstboodschap. Vaak klonk ontroering in haar stem, een ontroering die zij overbracht op de millioenen die luister den. De Koningin zeide voorts: In het verleden zijn bü ons, Neder landers, aspiraties van velerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigen belang en naastenliefde zonden wU er heen. En zij, die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dankbaar om voortzetting levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondig gewordene, zal worden terzijde gescho ven. Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen, die de ander, en niet zichzelf, zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk ver- g Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit moment niet het oog op het verleden richten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wij hebben allen de langs democra tische weg tot stand gekomen besluiten te aanvaarden. Onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet, rijp is voor haar onaf hankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou willen zeggen in heilige ernst, en een beroep doende op uw diepe welwillendheid jegens In donesië: wanneer de Nederlanders eer lijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zij in Indonesië welkome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil, zal steeds verliezen, en wie bereid is te ver liezen, zal behouden, ook al behoudt hij iets heel anders, dan hij zich oorspronke lijk had voorgesteld zoals nu inder daad gebeurt bijv. het groeiend trouwen, dat een mondig wordende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriend schap der beide volken is immers, hoe wel soms slapend, toch levend gebleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wij bij dag en nacht klaar staan tot helpen, wanneer wij er om gevraagd worden. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvangen iets, namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers met zijn diepste wenst, en immers ook door geen Neder lander een ander in wezen wordt mis- En omdat het nu Kerstmis is, dus, met U sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspreken, dat het, voor de meesten ons, in ons hart een gul en vrijwillig afstaan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons vertrouwen schen ken, en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons op Kerstmis, met de Joodse herders, de wijzen uit het Oosten, en ontelbare anderen, scharen om het kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den hoge vrede op aarde ir mensen een welbehagen." En dit kan weer aanzwellen tot machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleide lijk steeds meer, in groeiende broeder schap, en wy mogen dit inzetten, v zover wij, elk voor onszelf, wijs zijn van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkgestemden opstaan. Hogere leiding Maar voor wij dit beginnen, doen goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend leiding te geven, worden tenslotte zeli weer geleid door een hogere leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwemmend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze hogere lei ding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker be wust van de nood, dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de Behoeder is de mens. Ook is de strijd op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in Zijn leven. En wat tot een volkomen redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpe loos vermeden en verzwegen, en naar de binnenkamer van onze ontoereikend heid verbannen. Hoe zouden wij de wereld kunnen redden? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkelijke Kerst feest, maar wel een droom van een droom, die wij ons zo graag zouden ver werkelijken in een „Vrede op aarde". En we verlangen er naar, dat het ons de kracht moge schenken, onszelf te geven aan Hem, die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en verderf, tot een wereld waar de mens zichzelf in zal vinden, en geven aan allen. Morgenmiddag om 12.15 uur wordt de ze boodschap opnieuw uitgezonden over beide zenders. Vandaag stellen wij IJ voor: WIM DE VOGEL. Prinsenstraat 72, Leiden Op 12 Januari hoopt Wim de Vogel zijn verjaardag te vieren; voor de derde maal In Indonesië. Wim kan zich schikken, maar uit zijn brieven blijkt toch wel, dat hij in sterke mate verlangt naar zijn repatriëring, die, naar h\j ver wacht, gelukkig niet lang meer op zich zal laten wachten. Op 30 Juli 1947 is hij met de „Volendam" vertrokken. Wim, een nieuw jaar. Prins Bernhard maakt twee reizen naar Z.-Amerika Ook naar Argentinië en andere-staten Prins Bernhard zal na zijn reis na; Suriname en andere landen, welke op 2 Januari begint, volgend jaar nog een tocht naar Zuid-Amerika ondernemen, om dan Argentinië en enige andere staten te bezoeken. Het is thans zeker dat de Prins na de Ned. Antillen, Suri name, Venezuela, Brazilië en Mexico ook Canada officieel zal bezoeken. Het vertrek naar de West is nu defini tief vastgesteld' op 2 Januari a s. Prins Bern'hard zal zich, na de Nieuwjaars ontvangst van het corps diplomatique in het Paleis op de Darn, in Rotterdam op de Hr. Ms. Karei Doorman inschepen. De Prins wordt omstreeks half Maart in Nederland terugverwacht. Niet meer „In naam der Koningin" Het nationaal voorbereidingscomité te Batavia heeft bekend gemaakt, dat voortaan alle ambtelijke stukken en brie ven zullen worden gesteld in de Indo nesische taal. De aanhef „In naam der Koningin" wordt vervangen door „In naam der R.I.S." Alle onderscheidings tekenen zullen de letters R.I.S. bevatten. Kota Inten voer op Nieuwe er aan ....vertrouwen.... DE BEGROTINGSWET De politieke evoluties van de Franse koorddanser Bidault Voorlopig geslaagd het evenwicht te handhaven Na een zwaar debat, dat tot diep in de nacht duurde, heeft de Franse premier Bidault z'un hoofd weer op het slaapkussen kunnen leggen. Dit geldt voor zijn ene oor, waarin het geluid nog naklonk van de „motie van vertrouwen", welke hu In de Nationale Vergadering verwierf. Echter niet voor het andere oor, want daarin hoort hij reeds het onheil, als Maandag een gedetailleerd debat plaats rindt over de begrotingswet, namelijk paragraaf na paragraaf. blijven, hoe klein ook de meerderheid is. Voorlopig is zij aan het gevaar ontsnapt, De hachelijke overwinning van de Franse regeringwordt te Parijs als een aanzienlijke verzwakking van haar posi tie beschouwd. De verworven motie van vertrouwen werd weliswaar met 303 te gen 297 stemmen aangenomen, maar hier uit blijkt, dat nagenoeg de helft der le den heeft tegengestemd, terwijl het aan tal onthoudingen, zijnde 18, een van de laagste uit de historie is. In de wandelgangen van het Parlement ruist dan reeds het gerucht van het, voor Bidault sombere, politieke onheil. Aan de Nationale Vergadering was de vraag ge steld, of zij over de begrotingswet voor 1950 wilde debatteren. Zoals men weet. had Bidault te kennen gegeven, dat de uitslag der stemming als een vertrou wensvotum voor de regering zou worden beschouwd. Volgens de grondwet had de regering- Bidault alleen dan aan de dijk gezet kun- worden, indien 311 of meer leden hadden tegen gestemd, maar in de prac- tijk had elke meerderheid tegen haar, hoe klein ook, kunnen dwingen tot aftreden. Anderzijds kan het kabinet-Bidault aan- Vertraging op spoorwegnet LeidenDen Haag Tijdens het rangeren te Leiden zijn vanmorgen vroeg drie goederenwagons uit het goede spoor gelopen. De dienst LeidenDen Haag v.v. moest nu enkele uren werden onderhouden door Diesel- electrische treinen. Reizigers van Rdam ar A'dam en omgekeerd, moesten dus Den Haag en Leiden overstappen. Om uur was het verkeer over de beide versperde hoofdsporen weer normaal. Metaalindustrie zal lonen verhogen 5e eerste reactie op het advies van te regering om de lonen op 1 Januari te verhogen, komt van de vakraad voor de grote metaalnijverheid. In deze raad is rü. overeenstemming bereikt over e n salarisherziening overeenkomstig de be kende ridhtlij'nen. VERVROEGDE UITSPRAAK OVER ONGELUK VAN VORRINK. Inzake het ongeval met de PH-NAZ van Aero-Holland op 17 Januari bq het eilandi Falster (Denemarken), waardoor de heer K. Vorrink werd gewond, zal de raad voor de luchtvaart niet, zoals was besloten, op 9 Januari 1950, maar reeds op 2 Januari om 14 uur uitspraak doen. Vissers (meest Katwijkers) allen gered Het troepensohip Kota Inten, dat gis teravond de Nieuwe Waterweg binnen voer, is kort na middernacht ter hoogte van Maassluis in aanvaring gekomen met de Vlaardingse logger VI. 85. De Kota Inten liep dwars op het vaartuig in. Dit kreeg zeer ernstige averij en zonk spoedig. Alle opvarenden van de logger op één i werden door de Kota Inten aan boord genomen. Deze laatste werd door een ander sdhip gered.. De bemanning, die grotendeels uit Katwijkers bestaat, bleef verder onge deerd. Schipper was J. van Duijn uit Katwijk. De logger had 21 last haring in boordt. Kapitein De Jonge :van de Kota Inten vertelde ons vanmorgen net volgende: de militairen die vrijwel alle over de reling hingen, zagen de logger aan stuurboord naderen. Het was de Kota Inten zeker gelukt het scheepje te pas- maar de logger ging onverwachts bakboord. Na enkele seconden bot ste de boeg van de Kota Inten tegen de logger. De kapitein liet langzaam uitvaren en boorde op deze wijze de boeg in het gat Het scheepje bleef kwartier lang aan de boeg hangen. In die'tijd konden dé vissers "overstappen. Daarna voer de Kota Inten achteruit; de logger raakte los en verdween ir Asturias met 1500 soldaten terug Het door de Ned. regering gedharterde Engelse sohip Asturias is op 20 Decem ber uit Tandjong Priok vertrokken met 1500 militairen aan boord, o.a. het le regiment ludhtdoelartillerie, het regiment anti-tank-artillerie en de 12e genie-veld- compagnie. Voorts detachementen Kon. Marine en K.N I.L. Post, bestemd voor dit schip, moe: uiteriijk op 29 December op de bus zijn gedaan om nog in een tussenhaven uit gereikt te kunnen worden. In het adres moet vermeld staan „Aan boord van het troepenschip Asturias, op thuisreis naar Nederland"; niet de naam van de tus senhaven. Post voor het troepenschip „Water- an", die in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 29 Dec. 'n Nederland worden gepost. Ook Nederland steunt redders gezinnen De beide omgekomen redders van de Stellendamse reddingboot Koningin Wil- helmina, wier gezinnen een uitkering de Zweedse regering zullen ontvan gen, zullen ook door de maatschappij tot redding van schipbreukelingen worden gesteund. Volgens de zeeongevallenwet ontvangen deze gezinnen 60 pet van het vroegere loon; de maatschappij beschikt voldoende fondsen om dit bedrag te vullen. i men weet, verdronken de beide redders, De Blok en Groteboer, toen zij het Zweedse schip Aslög Zaterdagavond hulp wilden komen. Door aandeelhouders van Zwanen- berg-Organon is het voorstel tot uit gifte van f737.000 aan gewone aandelen i. de overneming van 2lVi procent de aandelen N.V. Organon goedge- Alle sprekers hebben bezwaren. En niet zulke kleine ook. Van elke zijde zegt dat de ambtenaren door de regering practisch gedwongen worden om ov gaan. Willen zij niet, dan krijgen me gezinnen na jaren lang trouwe dienst niets. De regering heeft zich in de memorie in antwoord het woord „losbandig- e i d" gepermitteerd over deze me Een stormpje van verontwaardiging heeft dat opgewekt. Onze mensen in Indië los bandig? De regering moest zich scha Wellecome Garantiewet Ind. ambtenaren aanvaard En daarmee zijn zij „geabandonneerd" (Van onze parlementsredacteur) De Garantiewet voor de Indonesische ambtenaren is netelig. Men kent de contro- de ambtenaren gaan, naar de regeringsmening, in één blok over naar de RJ.S. Wie niet wil, krqgt een kleine toelage en daarmede is de kous af. Maar dat neemt de Kamer niet. Reeds bij de souvereiniteitsoverdracht is er geschreeuwd de regering, ijverig geholpen door de jachtende Kamervoorzitter, tracht zich snel te redden. Het gelukt niet helemaal. Antwoord, repliek, dupliek in snel tempo. Amendementen worden voorge steld, teruggenomen (Meyerink) en ge wijzigd (De Graaf) en dan ziet de zaak uit als volgt. De regering heeft op enkele punten toegegeven. Maar het beginsel is helaas gebleven. Wie niet naar de R.I.S. wil. een uitzondering, wie wel wil krijgt «er onze mening een slechte gulden ior een goede. De ambtenaren zijn geabandonneerd. zoals de heer Weiter zeide. Slechts wie de RIS wil, krijgt een garantii ïti vijf"jaar geen slechte zijn positie komt Maar zijn rechten op pensioen, verlof e.d. moet hij verhalen op de RIS, niet meer op de Nederlands- at j t.,7 Depaaia onjuist, want voor ae wqze van id it" H|) da' 4» »v,rdr»eht JD-Mt ook. dit ir ninistxri Christelnke overtuieine niet topslaat. dat w;a» Koningin Juliana naar Indonesië? Hatta zinspeelt op uitnodiging Dr Mohammed Hatta, de minister-pre sident van de republiek, heeft op door- Nederland in Karatsji (Paki stan) verklaard, dat het mogelijk Koningin Juliana wordt uitgenodigd te eniiger tijd een bezoek aan Indonesië te brengen, zo meldt Reuter. Hatta voegde eahter aan toe, dat hij geen bepaalde uitnodiging bij zich heeft. Noors schip te Boston in de lucht gevlogen Het met rubber en thee geladen Noorse vrachtschip „Fernbay" is gisteren in ds haven van Boston met een verschrikke lijke slag in brand gevlogen en ge explodeerd. De bemanning, die in de kajuiten bovendeks lag te slapen, kon zich bij het uitbreken van de brand boord begeven. Brandweerlieden klaarden, dat het vuur door de metalen scheepsromp, als in een oven werd bin- lijk c wordt op 100.000 dollar geschat. NEDERLAND INTRODUCEERT RJ.S. Te Washington heeft de Nederlandse ambassadeur, mr E. N. van Kleffens een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ache- i, teneinde de Verenigde Staten offi cieel in kennis te stellen van de sot tsoverdiracht op 27 December De ambassadeur te Londen bracht bezoek aan de Britse minister v. Buiten landse Zaken, Bevin, en verzocht de Britse erkenning van de Repoeblik Indo- Serikat (R.I.S.) DAT de gezamenlijke omroepvereni gingen op Kerstmaandag een radio-con tact tussen de Ned. t.b.c.-patiënten in Da- vos en hun familieleden organiseren. DAT de petroleumlanmpen bij de be waakte spoorwegovergang bij Krabben- dijke na een actie van de A.N.W.B. door electrisch licht zijn vervangen. DAT drs W. v. d. Mast, inspecteur van het Rijksarbeidsbureau voor de Noorde lijke provincies, Dinsdagavond om half zes van Batavia uit een radiotoespraak houdt tot de Ned. werkgevers. DAT auto- en motorrijders, die naar Duitsland willen gaan met een carnet de passages en douane, moeten opletten of daarop een der tegenwoordig aansprake lijke organisaties vermeld is (A.D-A.C. of A.V.D.). DAT de fa Geerdink te R'dam voor f 275.500 laagste inschrijfster was voor het bouwen van een telefoongebouw te Roosendaal en Bartels Bouwbedrijf te Maastricht hoogste voor f 343.000. DAT dr W. Drees gisteravond in het Concertgebouw te A'dam sprak t.g.v. het 25-jarig bestaan van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. DAT mr H. F. Doppler te Heerlen, be drijfsjurist van enkele Limburgse mij nen en na de bevrijding leider van de kampen van pol. delinquenten in Lim burg. 55 j. oud in Den Bosch is over leden. DAT 25 Belgische studenten in de vee artsenijkunde op 28 en 29 December ons land zullen bezoeken, o.m. het abattoir in Den Haag. DAT de vissersboot Le. 31, die vorige week tijdens de storm op het IJsselmeer omsloeg, gisteren is gelicht en Lemmer binnengebracht. DAT de rederij van het Zweedse ss. Aslög f 1000 heeft geschonken aan de na gelaten betrekkingen van de verdronken redders Groteboer en De Blok te Stellen- DAT de voor velen als verouderd be schouwde Nijmeegse tram vorig jaar f 750.000 heeft opgebracht en de gemeente er voor de oorlog op moest toeleggen. DAT aan de raad te Leeuwarden is voorgesteld over te gaan tot de aanleg van een jachthaven en een sportterrein voor f 1.325.000, mede voor werkverschaf fing aan werklozen. DAT de SL-Crt. van gisteren een sala risregeling voor het administratief perso neel in de drankindustrie bevat en ook één als waardige tegenhanger voor het personeel in het bakkersbedrijf. DAT de gewezen technisch hoofdambte naar bij de gemeente R'dam, P. W. de Neet aldaar, het nieuwe jaar goed be gint. daar hij benoemd is tot ridder in de Orde van O.N. DAT C. H. Teschmacher, oud-dir. van Wilton Fijenoord. werd veroordeeld tot 17 maanden en f 30.000 en niet tot 18 maanden plus de boete. DAT het Ned. Inst, van Landbouwkun dige Ingenieurs en het Ned. Genootschap voor Landbouwwetenschap op 28 Dec. om 15.30 uur vergaderen in „Des Pays Bas" (Janskerkhof) te Utrecht. DAT in de loop van dit jaar omstreeks 25.000 koeien kunstmatig bevrucht wer- DAT dezer dagen de stichtingsacte van de Stichting ter bevordering van de Schooltandverzorging in de provincie Drenthe is vastgesteld en met de practi- sche uitvoering zo spoedig mogelijk wordt begonnen. DAT J. H. Gottmer te Haarlem, direc teur van de 25 jaar bestaande uitgevers zaak van dezelfde naam, het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" kreeg. DAT de winterzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland gisteren be sloten is met het aannemen van de be groting en het verhogen van het salaris van Ged. Staten tot f 6500. DAT het communistische raadslid J. Snel uit Gouda, die reeds enige maanden geleden voor zijn partij bedankte, eerst op de laatste zittingsdag van Prov. Sta ten zijn zetel prijsgaf, daarmee de com munisten verhinderend een andere com munist aan de debatten te laten deel- DAT op de algemene vergadering van het Ned. Genootschap van arbeiders voor comptabele en economische examens te Utrecht op 29 Dec. beraadslaagd wordt over ..industrialisatie en marktonderzoek" en ingeleid door dr J. van Rees. Indische regering. Wie na 1945 in dienst kwam is er helemaal slecht aan toe. Hij heeft slechts de zekerheid van een amb telijk leven, als hij in dienst treedt van de RIS. Wat baatte het, dat een paar mi nima werden verhoogd en de predikan ten nog net onder de regeling slipten-1 Wat gaf een aangenomen amendement, dat tenminste twee jaar zekerheid biedt aan mannen en vrouwen, die bereid waren na de oorlog mee te helper.? Neen, van de souvereiniteitsoverdracht blijft ons een nare smaak. De minder heden hoeven zich niet te beklagen: ook de Nederlandse ambtenaren zyn in de steek gelaten! De wet kwam er: heel gewoon, z.h.s. En practisch zonder moeite werd een bedrag gevoteerd van een millioen. Waar voor? Voor emigratie naar Australië. Daarna ging de Kamer op Kerstreces. Weggelopen en achter gelaten Christelijke overtuiging niét toestaat, dat wie in macht gezeten is, beschikt over de rechten eens anders. Overigens is hij niet blind voor de practische argumenten van hen, die vóór de overdracht waren. Maar er is een spreekwoord, dat hem van jongsaf is bijgebleven: een winner loopt niet weg en een wegloper wint niet. Smadelijk is ons land weggelopen en heeft achtergelaten, wie niet snel genoeg meerende. Het komt ons in de nachten voor Kerstmis wat zwaar op de con sciëntie. Dezer dagen hebben onze lezers bij hun dagelijkse krant ook hun Kers'.- ontvangen. Wij 'hopen, dat dit Kerstnummer er boe zal bijdragen, dat de gedacthen en gevoelens, ja de harten van onze lezers worden gericht op dat feit van de wereldhistorische betekenis, dat wij het Kerstgebeuren noemen. Als het goed is, dan is het het Kerst gebeuren, dat de gang van ons leven bepaalt. Dan is ons leven elke dag een gang naar Bethlehem Dan is de kribbe en is straks naar de Schriften het kruis het monument in ons leven. Monument, en dus realiteit, werke lijkheid. Kribbe en kruis als de elementen, welke ons leven beheersen. Dus het Kerstfeest midden in ons leven. Niet het feest waarop wij in gezelligheid en smakelijke maaltijden dat leven voor een paar dagen vergeten. Maar het feest, waarvan het licht ook over de zorgen mag uitstralen. En daarom bij uitstek een feest. Wij mogen dankbaar zijn, dat wij dit feest zo vieren kunnen En wij mogen wel in het bijzonder dankbaar zijn, dat het onze Vorstin is geweest, die in Haar Kerstboodschap juist een der dingen, waarover zovelen bezorgd zijn: Indonesië. heeft willen plaatsen in de glans van dat Kerstfeest. Wij hopen, dat onze lezers deze Kerst- bood^Jiap van onze Koningin zullen lezen en herlezen, dit eenvoudige en echte woord, rechtstreeks komend uit het hart. Het is, dunkt ons, toch ook een Kerstzegen, wanneer een volk een vorstin heeft, die zulk een Kerstboodschap uit spreekt. juist waar deze de bezorgd heid niet verdoezelt maar ook die be zorgdheid neerlegt bij de kribbe. Goed onderscheiden Er zijn lezers, die in brieven aan ons blad uiting hebben gegeven aan hun teleurstelling over de wijze, waarop in de komende week de 90uvereiniteit over Indonesië aan Indonesië zal wor den overgedragen Zij waren reeds teleurgesteld over het feit, dat de Koningin het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit heeft ondertekend, maar dat bij de overdracht de Koningin nog eens nadrukkelijk het woord zal gaan voeren, maakt bij verscheidenen hunner de teleurstelling nog groter. Deze beide handelingen, de onder tekening en de handeling der overdracht, liggen staatsrechtelijk niet gelijk. Maar hierin komen zij wel overeen, dat zij beide werkzaamheden zijn van een constitutioneel vorstin, regerend in een bestel, dat men het best kan omschrijven als een constitutioneel-parlementaire monarchie. Wat de lezers, die ons schreven, blijk baar het moeilijkst kunnen verwerken, is de wijze waarop de overdracht zal ge schieden. Maar wanneer zij daarvan onze Vorstin een grief maken, lijkt ons dit bepaald onjuist Want voor de wijze van •enantwoordelijk zijn. Ook hierin is de Koningin zelve onschendbaar. De Grondwet schrijft alleen voor, dat „de nieuwe rechtsorde" plechtig wordt afgekondigd. Mocht men tegen de wijze, waarop deze afkondiging thans ge schiedt, bezwaren hebben, dan zijn wij het geheel eens met diegenen, die deze bezwaren richten aan het adres van de ministers. Want naar goed constitutio- neel-parlementair-monarchaal bestel dra gen zij hiervoor de verantwoordelijkheid. En zij alleen. In 1950 zal West-Duitsland geheel worden ingeschakeld bij Europa Marshall-hulp brengt industrieën weer op de been In het komende jaar zal het van het grootste belang zijn, dat de West-Duitse Bondsrepubliek er volkomen naar streeft, zich in te schakelen bij het politiek- economisch program der Geallieerden. In geen geval mogen de voelhorens naar Moskou worden uitgestoken. Kanselier Adenauer heeft er goede moed op. Hü heeft in een Kerstboodschap te kennen gegeven, dat Duitsland met vracht zal bijdragen tot de vredes-inspanningen in de wereld. Hü zal het zich tot taak stellen, de integratie van Duitsland in de Europese eenheid te bevorderen en de opbouw krachtig ter hand nemen. Terugblikkend op de verrichtingen van zün regering, sinds deze drie maanden geleden tot stand kwam, wees Adenauer er op, dat een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tot de Westelijke Geallieer den, werd gecreëerd en de vurig ge wenste stopzetting van de ontmanteling werd gebracht. Het nieuwe jaar zal ech ter West-Duitsland voor een enorme taak stellen, zoals de bouw van 250.000 wo ningen en de reorganisatie van de Roer- industrie. In dit verband wijzen wij er nog op, dat de E.C.A.-missie in West-Duitsland gisteren heeft medegedeeld, dat ruim 725 West-Duitse firma's in 23 industrieën weer op de been zullen worden geholpen. Zulks geschiedt door het ter beschikking stellen van 312 millioen Duitse Marken der „tegenwaarde-gelden". Deze gelden stellen de firma's In staat moderniserings- en uitbreidingsprogram ma's uit te voeren, waarbij zü dan tevens gebruik maken van eigen kapitaal. Er zullen ook gelden ter beschikking komen de kolen- Driemaal goud in Hoogerheide Hoogerheide (N. Brabant) viert vol gende maand feest. Drie gouden bruilof ten worden er dan gevierd als bevesti ging van Vondel's woorden. Op 8 Jan. het echtpaar van Wezenbeek, op 12 Jan. het echtpaar StuytsJaspers en op 18 Jan. het echtpaar J. Wils—de Greef. Truman richt Kerst boodschap tol de wereld President Harry S. Truman heeft in zijn huis te Independence (Missouri) vandaag een radio-kerstboodschap uitge sproken. Hij deed een dringend beroep op de Amerikanen „om in deze dagen van overvloed de duizenden wanhopige vluchtelingen in de wereld, voor wie geen plaats is in de herberg te gedenken". Na zijn rede, drukte de president op een knop, die de verlichting van de nationale kerstboom op het terrein van het Witte Huis te Washington in werking stelde. Truman heeft gisteren met de Paus te legrammen gewisseld, waarbij zij plechtig beloven opnieuw hun krachten in le spannen voor de wereldvrede. De helft minder koffie? Fabrieken gaan weer su.rogaat maken. Het koffierantsoen zal binnenkort aan zienlijk verminderd moeten worden. Zeer waarschijnlijk zelfs tot de helft, zo ver neemt het A.N.P. De Regering heeft de import enige tijd geleden stop gezet i.v.m. de sterk geste gen wereldmarktprijs. Reeds ging het ge rucht, dat na afloop van de huidige dis tributieperiode (op 26 Jan. a.s.) geen koffie meer zal worden verstrekt. De Re gering schijnt echter de distributie te willen voortzetten. Daarom zal de vol gende bon waarschijnlijk maar recht geven op 125 gram in 8 weken. Sommige levensmiddelenbedrijven nemen reeds maatregelen om weer sur rogaat te gaan produceren. Mitchell-bommenwerper streek neer op zee Een Mitchell-bommenwerper B 25 ven de militaire luchtvaartdienst is gister avond 10 uur buiten Makassar op zee neergestreken. De vijf koppen weiden door de „Pieter Both" van de K.P.M. ge red. Enkele ogenblikken later verdween het toestel in de diepte. WEERBERICHT Nevelig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nevelig of mistig. Overwegend droog weer met plaatselijk enkele tijde- lijke opklaringen. In de kustprovincies zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. elders meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 25 December: Zon op 8.48, on der 1632; maan op 12.15, onder 23 15 uar. Maandag 26 December: Zon op 8 43. onder 16.33: maan op 1235. onder Dinsdag 27 December: Zon op 8.48. on der 16.34; maan op 12.34. onder 0.26 uu*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1