Na vijf zittingen werd Leidens begroting voor 1950 ongewijzigd aanvaard Kersttentoonstelling van „Bloemlust" te Lisse weer een sprookje NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 Om terrein voor nood-woningen verzocht Is de oorzaak van de vertraging in de woningbouw thans weggenomen NA DRIE DAGEN, oftewel vyf zittingen, heeft Leidens raad de begroting 1950 onveranderd voor aceoord verklaard. Er zijn nog wel heel wat woorden vallen, vooral gistermiddag bij de replieken, maar voorstellen van grote impor tantie werden niet ter tafel gebracht. De middagvergadering begon met floten zitting. Na ongeveer drie kwartier gingen de deuren weer open. DE BURGEMEESTER ANTWOORDT Als laatste van het college mftmt de- voorzitter het woord, om allereerst te spreken over het voorstel-Van Weizen inzake bijeenkomsten en optochten op Zondag. De Zondagswet is wel sterk verouderd, maar geldt toch nog steeds en dient (de plaatselijke omstandigheden in aanmerking genomen! te worden toe gepast. Uitbreiding van de mogelijkheden op Zondag acht spr., gezien de meerder heid der bevolking, niet wenselijk. Op tochten vallen meestal onder de open bare vermakelijkheden en spr. vindt ook deze voor Leiden ongewenst. Het is niet wel doenlijk, de raadsstuk ken vroeger aan de raadsleden te zenden. B. en W. willen evenwel desgevraagd overwegen, belangrijke stukken afzon derlijk, eerder dan de andere, te De politie zal toezien op hinderlijk struikgewas. Veel klachten krijgt daarover echter niet. De stoep „Minerva" is privé-terrein. Het „kroeg- bestuur" heeft medewerking toegezegd inzake het beteugelen van het fietsen- euvel voor de sociëteit. Het Rijtijdenbesluit heeft sprekers volle aandacht, evenals het leren van E.H.B.O. en Engels door politie-agenten. Misschien is er op het laatste terrein iets te bereiken. De Leidse Duinwater-Maatschappij is een goed geleid en evengoed function-. Berend bedrijf, maar ook hier is het ver- Bieuwingsvraagstuk het grote probleem, terwijl de capaciteit doorlopend moet worden uitgebreid in verband met het steeds toenemende waterverbruik. Ook •hier vormen de investeringen dus het •orgenkind. Het eenrichtingsverkeer op de Bree- straat acht spr. een grote verbete ring. Voor het verkeer op de Bree- straat zélf tenminste. Anders is het met de markten en de Kippenbrug. Deze route is eigenlijk ongeschikt voor het grote verkeer. De Lange- brug en de Singels bieden ook niet een afdoende oplossing. Er zijn te Leiden nog geen processen- Verbaal opgemaakt inzake het parkeren gedurende de nacht. De uitslag van een lopend proces (mr J. van der Plas te Katwijk) wordt eerst afgewacht. Als de heer Lombert het registratuur- •telsel ten stadhuize wil doen verdwij- Ben, zou spr. hem schertsend wensen te adviseren, met het voorstel te komen alle ambtenaren van de niet-winstgevende bedrijven aan de kan<t te'zetten. Dat zou enkele slordige millioenen per jaar be tekenen. Het werk zou dan door de ïaadsleden en de wethouders zelf kunnen geschied-en Replieken vroegen nog veel tijd Om kwart over drie vangen de replie ken aan. De heer Van Welzec (comm.) heeft weer het eerste woord er verdedigt zijji motie inzake de bijeen komsten en optochten op Zondag. De Zondagswet is verouderd en niet me handhaven: we moeten oog hebben het nieuwe! Er is een groot verschil te nemen tussen de kapitalistische lan den en Oost-Europa, waar de zaken Anders worden aangepakt(grote •temming). Mr Vos (V.V.D.) hecht niet alleen veel belang aan de kleuterscholen, maar op het ogenblik, gezien de woningnood, bijna nog meer aan kinderbewaar plaatsen. Spr. maakt enkele opmer kingen over de conjuctuur-politiek en de industrialisatie. De V.V.D.-fractie voelt veel voor soepele toepassing v Zondagswet, maar kan toch niet de motie-Van Weizen stemmen. Drs D. J. van D ij k (Arb.) stelt diverse punten opnieuw, in 't kort, a; de orde. Het onderwijs heeft daarbij t bijzonder zijn aandacht. De A.N.W. is wel wat te lichtvaardig over h spoorwegplan gegleden. Spr. is het dezen met de opvatting van de wethou der volkomen eens. Als de middenstand zelf niet tot sanering komt, heeft het ge meentebestuur volgens spr. toch wel taak. Met het voorstel-A. van Dijk zake het vermenigvuldigingscijfer kan spr. niet mee gaan, hoewel spr. de be zwaren van de voorsteller gedeeltelijk wel kan aanvoelen. Spr. verwijst de heer Van Weizen naar Tito, twee jaar geleden door dr Knuttel (comm.) in de Leidse raad geroemd. De heer W i 1 m e r (K.V.P.) dringt san op spoed inzake de nieuwe regeling van het kleuteronderwijs. Het genees kundig schooltoezicht bevindt zich in eer ontwikkelingsstadium. Er is nu nog ge legenheid ,het particulier initiatief in te schakelen. Wat de woningbouw betreft: Leiden is nog steeds 310 huizen achter. Spr. vraagt niet wie de schuld heeft, maar wel waar de oorzaak ligt. Die oor zaak is de raad nog helemaal niet dui delijk. Spr. wil de oorzaak zelfs niet weten, als B. en W. maar kunnen verze keren, dat die thans volkomen is weg genomen. Dat is geen"" kwestie van wan trouwen in het beleid- van B. en W. te dezen aanzien. Tenslotte bestrijdt spr. de motie-Van Weizen. Terrein voor noodwoningen gevraagd Mr Woudstra (Prot.-Chr.) stipt nog enkele ondenvijs-punten aan. Tegen de Bormen voor schoolgeldheffing bestaan inderdaad bezwaren, maar voor het voor- «tel van de heer A. van Dijk kan spr. toch niet voelen (het brengen van het vermenigvuldigingscijfer van 2 op 1). Ik heb, aldus spr., de heer Jongeleen ge vraagd om een terrein voor noodwonin gen. zoals landhuisjes en tramwagons, teneinde dit terrein te verhuren aan particulieren. Voor jonge mensen zijn de vooruitzichten uiterst gering. Wat spr vraagt, is toch wel minimaal: slechts het beschikbaarstellen van een terrein met, zo nodig, een zeker toezicht op de daar te plaatsen nood-woningen. Weth. Jongeleen: Er is geen ter rein. Mr Woudstra: Als we dan in 10 jaar 8000 woningen moeten bouwen (en de wethouder zegt toch, dat van plan te zijn), is er dan niet een stukje grond over voor de noodvoorzieningen? Spr. dient, (mede namens de heren Wilmer1 en Vos) de volgende motie in: De raad verzoekt B. en W. om, indien van particuliere zyde gestreefd wordt Baar noodoplossingen ter verkrijging van woongelegenheid, vallende buiten de aan de gemeente toe te wijzen woningcontingenten, aan dit streven alle mogelijke medewerking te ver- Een opmerking van de heer Van Stralen beantwoordend, zegt spr. dankbaar voor te zijn, dat er nog zoveel practisch Christendom en naastenliefde is. Maar die mag niet eenzijdig zijn. De naastenliefde kan ook moeten leiden tot samenwonen van bejaarde m< gezinnen met kleine kinderen kan bij voorbeeld ten koste van beide partijen Spr. heeft reeds lang te Leiden ge woond, maar voelt er zich in één opzicht thans niet meer thuis. Er is iets mis in de Sleutelstad. Voor tal van ramen ontbreken de woorden: „Cubicula Iocanda" (kamers te Na enkele andere opmerkingen zegt spr. tot de heer Van Weizen aangaande het voorstel over de Zondag, dat an „redelijkheid" kan spreken, dat daartegenover „gehoorzaam heid" moet worden gesteld (gehoorzaam, heid aan het Gebod Gods). Na de fractievoorzitters nog een rij sprekers De heer Lombert (K.V.P.) ziet de vertraging van de woningbouw deel als de schuld van de „ambtenarij". Spr. hoopt, dat B. en, W. de Haagse ..kliekjesgeest" en „machtswellust" zul len weten te doprbreken. Men zij ten stadhuize gewaarschuwd: spr. gaat iet Argus-ogen rondspieden. Mr dr K n o 1 (Prot.-Chr.) gaat op schillende financiële vraagstukken nog nader in, alsmede op zijn verzoek om eei (emeentebalans. De heer F r o h w e i n (V.V.D.) licht (na een pauze van twee uur) een door hem ingediende motie toe, waarin wordt aangedrongen op het beramen van middel tot verlaging van rente en aflossi kosten van de Gemeentelijke Volkseredietbank. Spr. meent, dat het rentepercentage en de aflossingskosten, gezien de wei nige onkosten die de bank maakt, veel te hoog zijn. De Volkserediet bank bedoelt toch een sociale instel ling en niet een winstgevend bedrijf te zijn. Ze is opgericht om de woeker tegen te gaan. Iemand, die bijvoor beeld 2000 leent, moet nu 2260 terugbetalen (pl.m. 13 pet.). Spreker acht dit percentage veel te hoog. Mevrouw B r a g g a a rD e Doe; (Arb.) blijft veel voelen voor een wijk- indeling voor de middenstand. Spr. ge looft niet, dat de coöperaties bezwaar zullen hebben. Dat spr. iets heeft gezegd over het Geref. Minnehuis, geschiedde niet om redenen van politieke of andere aard, maar alleen om de belangen de ouden van dagen te dienen. Met het stichten van een tehuis voor bejaarden worde spoed betracht, evenals met het badhuis in de Tuinstadwij k. Spr. zal vóór motie-Van Weizen (Zondagswet) .men, omdat de verdraagzaamheid moet worden betracht. 't Is maar de vraag wat men „ge- igd" noemt, aldus de heer Q u e s- >o" (Prot.-Chr.) over het éénrich- tingverkeer op de Breestraat. De mid denstand is helemaal niet enthousiast voor een permanent één-riohtingverkeer. Het publiek trekt nu eenmaal naar de drukste straten, vooral ook het kooplus tig publiek uit de buitengemeenten. Naar spr.'meent, is de door de heer Frohwein gevolgde weg inzake zijn motie (rente verlaging Volkseredietbank) niet de juiste. Spr. is van oordeel, dat dergelijke voorstellen niet als politieke stunten moeten worden gebruikt en zal dan ook tegenstemmen. De heer Questroo merkt op, dat h ij de kwestie der rente Volkscredietban-k in de sectievergadering ter sprake heeft gebracht De heer Vanlterson (Prot.-Chr.) kan het niet helpen, dat de door hem naar voren gebrachte feiten hard zijn: achterstand woningbouw, ont breken van gas, electriciteit en riole ring by de 48 woningen aan de Morsweg, nu die klaar zijn. De door spr. genoemde cijfers zijn niet te be twisten. Over de spoorwegplannen wil spr. thans niets meer zeggen: de tijd zal leren dat hij gelijk heeft. Met even grote belangstelling volgt spr. de gang van zaken wat betreft de Langebrug en de industrieflats. Dr Goslings (Arb.) vindt, dat we - wat de gezondheidszorg aangaat zijn gekomen in het stadium, dat het particulier initiatief niet verder kan gaan, omdat de grenzen van het moge lijke dan worden overschreden. Daarom moet de overheid ingrijpen. Opnieuw pleit spr. voor grotere zorg voor de ouden dagen en voor meer ziekenhuis ruimte. Gaarne zou spr. zien, dat B. en W. zijn suggestie overnemen terzake van het Acad. Ziekenhuis (het opnemen van contact met de bevoegde instanties over een exploitatie door Rijk en Gemeente gezamenlijk). In dat geval zal spr. geen motie van de genoemde suggestie maken. De heer A. van Dijk (K.V.P.) komt >g even spreken over het vermenig vuldigingscijfer, de vernielzucht der jeugd, deelneming in de winst door de werknemers in de bedrijven, „witte boord overall", gemeentebalans en wat dies er zij. (En dat alles niet eens op een prettige toon). Tenslotte verdedigt spr. nog eens zijn voorstel inzake de school- geldhëffing. Spreker heeft bij het bepalen van zijn zienswijze over het voorstel-Van Weizen inzake de Zondagswet het woord „vor- mengodsdienst" gebezigd. Spr. acht het beklemmend, dat de rechterzijde zich hierbij niet afvraagt, waaróm de munisten met dit voorstel komen. Het is immers hun goed reoht, de Zondag op him wijze door te brengen, als daarbij geen andere wetten worden overtreden. Het communisme is gegroeid temidden van een tekort aan naastenliefde. Het kapitalistische stelsèl beleeft zijn grote crisis en koortsachtig wordt oplossing gezocht. Maar de enige uitred ding is: principieel breken met het ka pitalisme, dus socialisatie. Aan de hand van enige teksten uit Jesaja vraagt spr.: „Is het U ernst met het praotisch Chris tendom?" „Men kan niet twee heren dienen God en de Mammon." Het spijt de heer Knetsch (Prot. Chr.), dat hjj thans niet meer op dit betoog van de heer Van Stralen kan in gaan. Het hoort ook niet thuis replieken, aldus spreker, die thans alleen m van Tal-ma en Slotemaker wil als strijders voor sociale gerech tigheid. Spr. merkt daarna een en ander de werkclassificatie en het pre miestelsel. De heer Stolp (Prot.-Chr.) wijst op, dat juist het loslaten van Gods Woord het Christendom de ellende de wereld bracht. De wijze waarop de heer Frohwein zijn voorstel heeft inge diend, noemt spr. onelegant en verwon derlijk. De heer De Kier (Prot..-Chr.) gaat >g even in op een opmerking van de heer Lombert over het sectieverslag. Ook de heer Boezaard, sprekend namens de commünistisohe fractie, acht de rente de Volkseredietbank te hoog, vindt de wijze van indiening va voorstel-Frohwein niet gepast. De heer k (K.V.P.) steunt de heer Van Iterson, wat de woningen Morsweg betreft en wat de particuliere huizenbouw aangaat. Wethouders opnieuw aan liet woord de beantwoording in tweede in stantie zegt weth. Van Schaik spoed inzake het kleuteronderwijs en een vembad toe, maar spr. blijft de motle- van Dijk ontraden. Weth. Menken dient de heer Lom bert van antwoord, zegt spoedige over weging van de stichting van een tehuis voor ouden van dagen toe en bestrijdt enkele opmerkingen van de heer A. van Dijk. Nogmaals zegt weth. Jongeleen, de toekomst van de woningbouw in Leiden met optimisme tegemoet te zien. Voor „noodvoorzieningen" voelt spr. persoon lijk niets. De wethouder zal dan ook te gen de motie-Woudstra e.a. stemmen. Tot de heer Van Iterson zegt spr., dat de riolering bij de woningen aan de Morsweg door omstandigheden Inderdaad is achtergebleven. De aannemer is in ge breke gesteld. Wat de industrieflats be treft: „Als ik iets beloof, heb ik 't in "i'n handen." Spr. kén nog niets beloven, iaar hoopt spoedig met een voorstel te komen. Weth. Van woordt vragen _r_ heren Lombert, Knol Spr. betreurt het om reden, dat de heer Frohwein met zijn voorstel is gekomen. Bovendien is de mogelijkheid tot renteverlaging Volks eredietbank al in onderzoek. Spr. advi seert dan ook tegen te stemmen. Tenslotte brengt de Voorzitter de toezending van raadsstukken opnieuw ter sprake. Het ligt niet in de bedoeling, het één-richtingverkeer op de Breestraat te handhaven. Beschikbaarstelling van terrein voor noodwoningen brengt an bezwaren mee: er is moeilijk een terrein te vinden en het gevaar bestaat, dat zij, die een dergelijke noodwoning woningzoe- Over het practisch Christendom De antwoorden op de door de heer an Stralen (Arb.) gestelde vragen hebben deze spreker wel bevredigd. Spr. meent, dat zijn woorden over de vormen- godsdienst nadere toelichting behoeven, misverstand te voorkomen. Met de rechterzijde, aldus' spr., verbindt mij het geloof. Een andere vraag is, of de toe- ig van de richtlijnen, die. de Bijbel geeft, dezelfde is. Aan beide kanten moet sen gewetenszaak zijn. Het overgaan spr. naar de P. v. d. A. is maar niet onbezonnen jéugdstap geweest, maar heeft een gewetènsstrijd betekend. En steeds wórdt spr. in de mening ver sterkt, dat zijn standpunt juist is. Wat het „practisch Christendom" aan gaat: in honderden zich zeer Christelijk noemende gezinnen blijkt een notoir ge brek aan de eerste beginselen van dat Christendom te bestaan. beant- i opmerkingen van de an Dijk. betrekken, van de lijst - De voorstellen Hierna wordt overgegaan tot behan deling van de voorstellen. Het voorstel van de heer Van Weizen inzake het stel len van uitzonderingen op de Zondags wet wordt verworpen met 26 tegen 8 stemmen. (Vóór de heren: Van Weizen en Boezaard, beiden communisten mevrouw Vijlbrief is afwezig en mevr. Braggaar met de heren Lardee, Schül- ler, Zunderman, Van Streden en Van Weerlee, allen Arb.). Het voorstel van mevr. Braggaar en de heer Van Dijk (Arb.), om over te gaan tot oprichting van een gemeente lijk tehuis voor ouden van dagen, wordt door B. en'W. in prae-advies genomen. Dit geschiedt ook met het voorstel van dezelfden, om te komen tot een badhuis in of bij de Tuinstadwijk (echter met deze wijziging: óf een badhuis óf zwembad in die wijk). De heer A. van Dijk neemt zijn v stel inzake het vermenigvuldigingscijfer (schoolgeldheffing) terug, gezien de door en W. gegeven antwoorden. De heer Frohwein blijkt niet aanwezig en kan dus zjjn motie ter zake van renteverlaging Volkseredietbank ver dedigen nóch intrekken. Hoewel weth. Van der Kwaak reeds heeft gezegd, dat over deze kwestie al een onderzoek plaats heeft, moet dus over de motie worden gestemd. Er blijken slechts twee stemmen vóór te zijn. De motie van de heren Woudstra, Wil- er en Vos, inzake terreinen voor nood woningen (zie boven), wordt door B. en W. in prae-advies genomen. Verschillende voorstellen van B. en W, tot het verstrekken van subsidies, o.m. aan het kleuterdagverblijf „Margriet" "i aan de Bond tegen het Vloeken, wor- ïn aanvaard. Volgnummers Bjj de behandeling der volgnummers lichten de heren C. J. Piena en E Dijk (Arb.) hun voorstel toe, einde te maken aan het verhaal de bij het sluiten van het dienstjaar nog niet terug ontvangen voorschotten op lonen van gezinnen van in Duitsland en Frankrijk tewerkgestelde arbeiders, als mede voor aankoop van bedrijfskleding et uitzondering van die gevallen redelijkerwijze terugbetaling ver wacht mag worden. Na enige discussie wordt het voorstel door B. en W. in prae-advies genomen. Opgemerkt wordt nog, dat zij, die vrij willig gingen, een uitzondering moeten De heer Lombert werkt een heel waslijstje met vragen af. Ook enkele andere leden informeren of merken op. De heer D. J. van Dijk wil de vermake lijkheidsbelasting landelijk beter zien ge regeld en zo mogelijk verlaagd. Weth. Van der Kwaak wijst er op, dat een rijksregeling op komst is. Nadat de voorzitter 903 maal de hamer heeft laten vallen by de volg nummers, worden de begroting der gemeente en die der bedrijven z.h.st. aanvaard: precies om 12 uur klinkt de laatste hamerslag. (Gewone dienst: 12.897.771, post „onvoor zien" 201.279). lp principe besluit de raad vervolgens, na een toelich ting van weth. Menken, tot het in het leven roepen van een Stichting Schooltandvooraiening. Het is nog niet bekend, waar het ge bouw zal komen. De Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs heeft medege deeld, geen medewerking te kunnen ver lenen om principiële redenen. Op door de heer Van Weizen gestelde vragen deelt weth. Menker» mede,, dat aan de ondersteunden een' Kersttoelage zal worden verstrekt, variërepd van 25 tot 100 pet. van het bedrag, dat ze weke lijks ontvangen. Voor de rondvraag heeft niemand be langstelling. De voorzitter (die ook een woord van lof toezwaait aan de afdeling financiën, waarop mevrouw Braggaar hèm dankt voor zijn goede leiding) sluit de zitting met een „Gezegend Kerstfeest en een Zalige Jaarwisseling". Nu het nieuwe reglement van Rijnland door de Prov. Staten is goedgekeurd Taak van het hoogheemraadschap blijft dezelfde Breestraat 148 Telefoon 25873 Lelden. Het hoogheemraadschap Rijnland schrijft ons: De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben zonder hoofdelijke stem ming het nieuwe reglement van het hoogheemraadschap Rijnland aangeno men. Indien de Staten van Noord-Hol land (in Januari a.s.) een dergelijk be sluit nemen en de Koninklijke goedkeu ring op die beide besluiten volgt, kan de invoering der nieuwe regeling binnen kort een feit worden. Van deze gebeurtenis zal de gewone burger niet veel bemerken. De water schapslasten op de landelijke eigendom men zullen enigszins dalen; hiertegen over zal een kleine heffing op de ge bouwde eigendommen staan. Maar het totale budget van Rijnland, waarvan de gewone dienst tegenwoordig in totaal on geveer f 1.000 000 bedraagt, blijft nage noeg ongewijzigd. Het belastingvlak al leen wordt verbreed; hiermede wordt een kleine onbillijkheid weggenomen, daar immers de regionale waterstaats verzorging niet slechts voor de agrari sche eigendommen, maar ook voor vele andere belangensferen (inzonderheid ste delijke) onontbeerlijk is. Met deze be- langenverhouding zal de nieuwe lasten verdeling beter in overeenstemming zijn. De taak van het hoogheemraadschap Rijnland zal onder het nieuwe reglement blijven was zij was: de verzorging terkering en van de boezem in Rijn lands meer dan 100.000 ha grote gebied. De omschrijving dezer taak wordt alleen scherper en enkele bijzondere attri buten ervan worden nader uitgewerkt n belang met name voor de af bakening der taak tegenover andere openbare lichamen. Deze taakvervulling is alweer zaak die aan de gewone burger niet veel zegt- Hij is zo gewend, te veronderstel len, dat het met de waterstaat wel orde zal zijn! De zorg en moeite, het personeel en de hulpmiddelen die hier- oor onontbeerlijk zijn dit alles leeft iet voor de belastingbetaler. Toch zou dit anders kunnen zijn. Een /aterschap als Rijnland is een democra- sche instelling; de bestuursleden ei an komen rechtstreeks uit de belanj hebbenden voort, door verkiezing (z._, het, dat de leden van het dagelijks be stuur door de Kroon, op de aanbeveling der verkozen bestuursleden, worden be noemd). De belanghebbenden zelf stel len, door hun verkozen «vertegenwoor digers, de te volgen regels vast. met vol komen kennis van zaken. Krachtens he' nieuwe reglement zullen in het bestuur ook zitting nemen personen door de ge meentebesturen aangewezen, t tegenwoordiging inzonderheid gebouwd eigendom; rechtstreekse verkie zing ook van vertegenwoordigers van di belang werd minder gewenst geacht. In sommige persbeschouwingen is de voorstelling gewekt, alsof te dezer zake een bepaalde tegenstelling be stond tussen het hoogheemraadschap en alle of althans verscheidene ge meentebesturen alsof Rijnland zekere verrichtingen die uit haar aard by de gemeenten behoren zou gaan overnemen en de belangheb benden voor eenzelfde publieke dienst dubbel zouden gaan betalen. Het pen noch het ander is het geval. De belangenafbakening tussen het waterschap en de gemeenten is vol komen duidelijk en wordt door Rijn lands nieuwe reglement in beginsel niet gewijzigd. De nieuwe (geringe) waterschapslast zal door de bewo ners der bebouwde kommen wor den opgebracht: niet vanwege de ge meentelijke rioleringen, maar ter wille van de verzorging van het re gionale boezemgebied, van hetwelk de daarin gelegen bebouwde kom men nu eenmaal essentiële en onaf scheidelijke delen uitmaken. Wat dit laatste betreft is in de Staten vooral gesproken over die gemeente welker rioolafvoer buiten Rijnlands ge bied plaats heeft. Hieromtrent is toege zegd, dat de vraag, of er aanleiding is met het oog hierop enige differentiatie in de lasfcentoeffinig te doen plaats hebben, Stijgende populariteit voor de bloembollenwereld DE GROTE HAD van d. «lichting „Bioemlu.t-- te Li», 1, wederom tn een sprook jesachtige ientetuin herschapen. De heer Van der E«, tuin-archlteot, onder wien, leiding deze Kerst-tentoonstelling tot «tand kwam, heeft hlerbil blijk gegeven van zün - we mogen wel zeggen fenomenale deskundigheid op dit gebied. In tegenwoordigheid van vel. anlorltelten en vooraan.taande portonen uit bet hloem- bollenvak i, de expositie, die ongetwijfeld niet zal nalaten op de bezoeker een diepe indruk te maken, hedenmiddag geopend. De heer C. J. Segers, voorzitter van de stichting, sprak een welkomstwoord, waarin bij wees op de zware taak, die de organisatoren hebben gehad. Hun werk wordt nog zwaarder, doordat zij geen enkele financiële medewerking van de vakorganisaties krijgen en zij dus ook nog de verantwoordelijkheid het geldelijke beleid! moeten dragen. De heer Segers memoreerde in dit verband, dat herhaalde aanvragen om een bijdrage van het centraal bloembollen-comité onbeantwoord1 bleven. Wij krijgen de indruk,' dat „Bloemlust" bij het C.B.C. nog geen postzegel van een dubbeltje waard is. Het resultaat, dat wij hier kunnen bewonderen, is te danken aan de energie en medewerking van de in zenders en aan de toewijding van de werkcommdssie, die haar vele werk ge heel belangeloos heeft verricht. De heer Segers gaf vervolgens het woord aan de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden, die de opening ook verrichtte. Bij de opening van dit bloemenfeest de Kamer van Koophandel met trots en prestatie van een van de belang rijkste bedrijfstakken in het rayon, aldus spr. Al hebben wij als kamer natuurlijk altijd de werkkracht van het kwe en exportbedrijf hoog weten te waar deren, in de laatste jaren heeft de aan dacht van het Nederlandse volk en in het bijzonder die van de regering zich vooral gericht op de Bollenstreek, omdat deze de benarde positie van het land- één de beste deviezen-bronnen is. Iet was voornamelijk de export van bloembollen, die in het jaar van onze bevrijding bewerkte, dat uit het district van de K.v.K. byna tien procent van de gehele Nederlandse export afkomstig was- En leverde de bloembollenexport naar de V.S. niet ongeveer één vierde op van al de zo begeerde harde dollars? Gelukkig kan ik zeggen, aldus spr., dat d» populariteit voor deze streek en de algemene belangstelling voor het bloem bollenvak in de laatste jaren niet alleen worden gewekt door materialistische overwegingen, maar dat de bloembollen- velden meer attentie dan ooit van Neder land en de rest van de wereld trekken. Dit is in niet onbelangrijke mate het werk van het tenboonstellingswezen met Lisse als glanzend voorbeeld en mid delpunt van de bloembollenstreek. Spr. wist iets van de moeilijkheden met de regering. Het is mij bekend, dat enorme hindernissen in de afgelopen jaren te overwinnen zijn geweest 01 producten in het buitenland ingang te doen vinden. Regering en vertegenwoor digers van het bollenvak moesten zich hiervoor de grootste moeiten getroosten. Het Is aan hun volharding en aan de taaie verkoopkracht van de bloem bollenexporteurs te danken, dat binnen vier jaren na de beëindiging van de oorlog het exportvolume van bloembollen in kilogrammen gestadig en snel toeneemt en dat dit jaar het fabuleuze bedrag van tachtig millioen zal worden bereikt. Kweker en exporteur hebben elkaar nodig en zullen1 moeten samenwerken. De heer Verhey van Wyk complimenteerde he't stichtingsbestuur en verklaarde hierna de tentoonstelling voor geopend. Na de thee gebruikt te hebben, werd een rondwandeling langs de stands ge maakt. Vermelden wij nog gelukkig betreft het hier een vanzelfsprekendheid diat de tentoonstelling op Eerste Kerst dag gesloten is. Practisch alle C.K. B.-clubs waren voor nieuwe indeling Deze waarborgt een interessante competitie 1950 Nadat twee jaar geleden eenzelfde voorstel, om tot een nieuwe competitie- indeling voor Zuid-Holland te komen, door vele clubs werd afgewezen, werd gisteren te Delft de nieuwe indeling door bijna alle clubs aanvaard. Deze zal naar mening zeker een stijging van het spelpeil veroorzaken en bovendien zullen twaalftallen, na vele jaren, andere clubs ontmoeten. euwe indeling houdt in, dat men zogenaamde topklasse kwam, die wordt gevormd door de beste eerste klas- sers uit Zuid-Holland-Noord en Zuid- Holland-Zuid. Deze afdeling zal vermoe delijk de naam krijgen: le klasse C.K.B. Daarnaast heeft elk district zijn le klasse, die echter zwakker zal zijn dan verleden jaar. maar over het algemeen zeer gelijk waardige twaalftallen heeft. De grootste bezwaren waren wel de financiën. Door een hoofdelijke omslag hoopt men ze echter weg te nemen. De technische commissie moet aan deze in deling nog haar goedkeuring hechten, maar nu bijna alle clubs er voor zijn, is deze beslissing niet twijfelachtig meer. Ze luidt:' le kl. C.K.B.: Pernix; Excelsior (Delft); V.E.S. (Den Haag); VE.O. (Voorburg). O.D.I. (Schiedam); Rotterdam-Zuid. Thor en D.I.O. (alle Rotterdam); Vrienden schaar (Hardinxveld). le klasse Zuid-Holland-Noord: K.V.S (Scheveningen); Fiks (Oegstgeest)DES (Delft); Oranje-Nassau (Vlaardingen); Ijsvogels (Den Haag); Tonego (Wasse naar); Blauw-Wit (Rotterdam); Maassluis (Maassluis); Pernix 2. 3e kl. a: Pernix 3; Ons Eiland 1; Fluks 1 (Noordwijk) T.O.P. 1 (Sassenheim)D A. W, 1 (Rijnsburg); Excelsior 2 (Delft); Pernix 4. 2e kl.' b: V.E.S. 2; Mevo 1; Ijsvogels 2 (alle Den Haag); D.E.S. 2; Excelsior 3 (beide Delft); Tonego 2 (Wassenaar); Zeemeeuwen 1 (Monster). 3e kl. a: Katwijk 1; Ons Eiland 2; Fluks 2; Fiks 2; Pernix 5; T.O.P. 2; D.A.W. 2; V.K.C. 1 (Voorschoten). 3e kl. b: Mevo 2; K.V.S. 2; V.E.S. 3 en 4; Tonego 3; Ijsvogels 3; V.E.O. 2. kl. a: Ons Eiland 3; Pernix 6; Pernix 7; Fluks 3; D.A.W. 3. Vermoedelijk komt hier nog by T.O.P. 3. 4e kl. b: Excelsior 4; Ijsvogels 4; D.E.S. 3; V.E.S. 5; K.V.S. 3. Hier wordt vermoe delijk anderhalve competitie gespeeld. in het nieuw samengestelde bestuur Rijnland bekeken zal worden en dat de provinciale besturen eventuele nadere voorstellen dienaangaande in overwe ging willen nemen. Er zal trouwens aan leiding zijn ook de regeling der vrijstel lingen, die thans zeer ruim is en tegen over de niet-uitgezonderden onbillijk zou kunnen worden, nader te bezien. Een andere vraag, die binnenskamers wel vaker gesteld wordt, is ook ii Staten gerezen, n.l., of deze regionale waterschappen wel als autonome en zelf- besturende lichamen in stand behoren te blijven. In een vakblad zijn onlangs al dergelijke „functionele" organen bedrei gingen genoemd van de democratie, die men dan alleen in de „territoriale" open bare lichamen (Staat, provincie, ge meente) belichaamd acht. Dit laatste is al heel gemakkelijk te weerleggen; ook de waterschappen zijn democratisch in gericht, zij het voor hun bepaalde be langensfeer. Maar ook de eerstbedoelde vraag stelt men zich lijkt het wel niet scherp genoeg voor ogen. Niemand kan in ernst volhouden, dat de functie van een waterschap als Rijnland zou kunnen vervallen. Op de een of andere wijze zal hierin voorzien moeten wor den en wel uit belastingmiddelen. De vraag is alleen, of men dit wil blijven doen door inschakeling van besturen uit en door de belanghebbenden verkozen, ian wel deze taak opdragen aan nieuw te scheppen Rijks- of provinciale dien sten (in dit geval: een interprovinciale dienst). Op deze vraag hebben nu, wat Rijnland betreft, de Provinciale Staten een duidelijk antwoord gegeven: zij geven de voorkeur aan het voortbestaan van de zelfsregering der belanghebben- Subsidiedebatten in Provinciale Staten ling het stel i de Staten- t de beh-ande- subsidie van de Bond f 100 per jaar te geven tegen het Schenden door het Vloeken. Van Gods Heilige Naam. Bezwaren kwamen van de kant van ir J. D. J Waardenburg (Arbeid), die tot voorzichtigheid maande en de heer Van Praag (CPN) Den Haag, die meen de, dat de overheid in dit opzicht geen, taak had. De heer Vlasblom (SGP) Delft daaren tegen wilde het subsidie tot f 500 ver hogen en het lasteren van de Naam de* Heren strafrechtelijk doen vervolgen. Dr Noteboom (AH.) achtte vervolging niet wenselijk, maar 9teunde het voor stel van harte. Nadat de Gedeputeerde, de heer Sohmal (C.H.U.) het voorstel had ver dedigd, betoogde bij de replieken dr T. P. van Praag (Arb.), dat het voor een ongodsdienstig humanist moeilijk is zijn stem aan het voorstel te geven. De heer Vlasblom (SGP.) had er bezwaar tegen, dat alleen op zedelijke gronden gesubsidieerd wordt. De grond slag moet zijn: dat God de heilige is. Met 558 stemmen (die der Commu nisten) is het voorstel aangenomen. Dr J. P. van Praag was bij de stemming afwezig. Het voorstel van Ged. Staten om aan de Volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rookanje een subsidie van f2500 te ge ven, vond van verschillende zijden be strijding. Een voorstel-Kögeler (A.R.) om de beslissing uit te stellen, werd ver. worpen met alleen A.R.- en S.G.P-stem men voor. Het voorstel van Ged. Staten werd toen z.h.st. aangenomen. Ged. Sohmal (C.H.) kondigde een prae-advies over de gehele volkshogeschool-kwest e De Bond van Natuurbeschermings- wachten in Den Haag en de Stichting „De Mens en zyn Arbeid" te Leiden kre gen ook subsidie. DE RAAD VAN LISSE IN BEGROTINGS- VERGADERING BIJEEN Financiële toestand baart zorgen; schuld per hoofd bijna f 300.-. Gistermiddag behandelde de raad Lisse een belangrijke agenda, o.m. de be groting voor 1950 en de begroting der bedrijven, alsmede die van de dienst var sociale zaken. De heer J. P. de Koning hield de eer ste algemene beschouwing, en wel na- de R.K. fractie- Het gasbedrijf be sprekende, vroeg hij zioh af, of de tijd gekomen is reeds nu op distributie bedrijf over te schakelen, daar het be drijf nu „opgelapt" wordt op .vele pun ten. Het wordt in de exploitatie te duur. verkeer door ons dorp, aldus spr. gt bijzondere eisen. Spoedige ge reedmaking van de Oranjelaan is nodig, desnoods nog zonder brug, totdat het rijk inziet, dat het daarin1 moet bij- De kwestie van een zwembad achtte spr. urgent in verband met de openbare zedelijkheid. Het wondngpro- nijpend- en vraagt alle aandacht sn W- en de woningcommissi )r openbare werken achtte spr. eveneens op haar pl Industrie is nodig, maar een industrie, mannelijke arbeiders geplaatst kunnen worden. De heer Adr. de Vries 9prak nar de A.R. en C.H.-fractie. Spr. vroeg rich af, bf by B. en W. ten opzichte va raad niet de gedachte heeft postgevat-, dat deze min of meer een noodzakelijk kwaad is. Het houden van gesloten zit tingen achtte hy alleen dan geoorloofd, 's er dringende reden toe bestaat Ten opzichte van de financiën zien deze fracties de toekomst met angst tegemoet. De schuld per hoofd be draagt bijna 300- Tot grote voor zichtigheid werd gemaand ten aan zien van kapitaalswerken, opdat de toekomst Lisse niet te zwaar gaat drukken. Nevenfuncties van ambtenaren werden niet juist geacht. Dit is van invloed op de behartiging van de werkzaamheden, rvoor men gesteld is. De salarissen de webhouders zijn veel te laag, ge zien hun zeer drukke werkzaamheden. De fracties gevoelen steeds meer en meer de noodzakelijkheid van een badhuis. Aan de woningcomimissie zij alles ge geven om in de heersende woningnood enigermate te voorzien. Het onderwijs- peil dient zo hoog mogelijk te worden opgevoerd. Over de dienst va zaken- is men tevreden. Gewezen werd op de plicht van de Kerken om zo veel mogelijk zelf voor de armen te zorgen. Spr. besloot met er op te wijzen^ dat bouwen niet zal helpen, als God Zijn zegen niet geeft. Daarom moeten we Zijn zegen vragen. De heer H. van Waveren van de SGP zei ook, dat aan de zegen des Heren alles Is gelegen. Het heiligen van de Zondag gebiedende eis. Spr. waarschuwde tegen het sluiten van verzekeringen. Hij eiste handhaving van de Zondagswet instelling van een vloekverbod. De heer P. van Leeuwen van de P. d- A. wees op de belangen van de bloem bollenteelt en de hieraan verbonden export. Zorg baart de toekomst wat be treft het vin-den van werkgelegenheid. spr. onbegrijpelijk, dat de larissen van de wethouders niet op peil gebracht konden worden. De instelling an een commissie voor openbare en is van groot belang. De voorzitter repliceerde, dat hij het gasbedrijf zo lang mogelijk als produc tiebedrijf intact wil laten. Het verkeers- vraagstuk heeft alle aandacht. Zwembad badhuis achtte de burgemeester gent. Voor 1950 zullen slechts 15 wo: gen worden gebouwd. Betreffende 'e voor openbare werken zullen spoedig besprekingen worden gevoerd. Het industrialisatievraagstuk heeft in hoge mate de aandacht van het col lege- Deze zaak heeft echter vele fa cetten. In hogere kringen is men niet voor industrialisatie in de bol lenstreek. Dit standpunt is onjuist. Dat de raad min of meer een nood zakelijk kwaad zou zijn, is geenszins het geval. Ik ben, aldus de voorzitter, steeds vóór volledige inlichting aan de raad en ontbreken mag, komt met ons praten en overtuigt u. De Zondagsrust wordt door de raadsleden verschillend aangevoeld. We hebben nu eenmaal 15 raadsleden. De burgemeester eindigde met te zegigen, dat hij graag in de ge meente werkt en dat hü het in Lisse .aardig" vindt, gezien het vele initiatief, dat op verschillend gebied hier aanwezig heer Ransdorp (RK) was als voorzitter van de woningcommissi^ dankbaar voor de waarderende woorden de arbeid van de woningcommissie. De verhouding tussen het college en de commissie is uitstekend. Hierna werd de begroting van de dienst van sociale zaken behandeld en aangenomen De begroting van de gas- waterbedr'ijven werd eveneens aan genomen. Die voor de gewone dienst 1950 werd vervolgens onder de loupe ..Oranjehotel". genomen. By het hoofdstuk algemeen beheer werd door de heer Steen-winkel, als reactie op hetgeen de heer Van Leeuwen in de vorige vergadering op merkte over te geringe activiteit van bepaalde ambtenaren, naar voren ge bracht, dat het onjuist is om in het al gemeen te spreken, als men bepaalde personen- bedoelt. Heeft men klachten, dan dienen deze uitgesproken te worden in- een geheime zitting, met het noemen van- de namen. De voorzitter was het hiermee eens. De heer Van Leeuwen zei: „Wie de schoen past. trekke hem aan." Getracht zal worden de wethouders vergoeding op 1200 te stellen Verschil lende verbeteringen werden voorts toe gezegd. Kerstwijdingsavond in liet Acad. Ziekenhuis De personeelsvereniging van het Acad. Ziekenhuis organiseerde gisteravond in de aula een Kerstavond, waaraan ver scheidene leden medewerking verleenden. De voorzitter herdacht in zijn openings woord wijlen mej. C. J. M. Terstegge, die de apotheek werkzaam was en gisteren ten grave werd gedragen. Spr. verzocht de aanwezigen op te staan en enige ogen blikken stilte in acht te nemen. Vervolgens wydde de heer Questroo aandacht aan het Kerstgebeuren, waarbij de gedachten van alle mensen hoe kort deze week zullen verwijlen. Wat heeft faet voor ieder van ons te be tekenen? Hierna werd in stemmige sfeer het pro gramma, dat zang en declamatie o.a. van het mannenkoor „Inter Nos", omvatte, afgewprkt. De avond werd besloten met „Herdersspel" van zuster A G. Ballintijn, maatschappelijk werkster in de Leidse ziekenhuizen, en opgevoerd met mede werking van koor, sopraan en orkest. Leidse huisvrouwen hadden Kerstmiddag In de verlichte en versierde grote zaal an „Het Gulden Vlies" vierde de afde ling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen gistermiddag haar traditio nele kerstfeest. Voor het eerst sinds lange tijd en tot grote vreugde van de leden stond de middag weer onder lei ding yan mevrouw A. Groen-Nieuwen- huizen Segaar. Het programma vermeldde samenzang, koorzang en het optreden van mevrouw Truus Massaar-Van Driel als soliste. Mevrouw Massaar zong een lied van J. S. Bach, twee liederen van Philip Loots drietal Weihnachtslieder van Cornelius. Het koor voerde o.a. een Kerstverhaal van A. Lyssen uit. traditionele voordracht van HagemanVerhagen was dit jaar vervangen door het voorlezen Kerstverhaal van Selma Lager- löf. Het werd gedaan door mevrouw J. Verschuur-Bakker, die hiermee veel lof oogstte. In de pauze werden de leden door het bestuur getracteerd op „iets by de thee." Mevrouw Van der Heyden-Van Brakel, die als pianiste haar toegewijde krachten gegeven, mevrouw Massaar-Van Driel en mevrouw Verschuur ontvingen als dank voor -hun belangeloze medewer. king een kerststukje. De opkomst was als steeds zeer groot. Kerstavond van de Lutherse kring De Kerstwijdingsavond van de Lutherse kring heeft aan zijn doel beantwoord. Voor een niet-onbelangryk deel is dit te danken aan de medewerking van de zeer begaafde voordrachtskunstenares, mevr. H. C. G. Janssen-Klenke uit Bilthoven. die Kerst- en vredesgedachten naar voren bracht. Ademloos stil hoorden de aan- erigen naar de verzen, die zij zei. en aar de mooie verhalen, die zij vertelde. De heer L. Verhulst speelde voorts een Kerstfantasie op het orgel. De samenkomst, die werd gehouden in de consistoriekamer van de Luth. kerk, werd geopend door de voorzitter van de kring, de heer G. N Meurs. Hij heette In zijn openingswoord in het bijzonder welkom het ere-Iid ds J. Ph Makkink. en J. H. Smit Duyzentkunst. Spr. zette het streven van de kring uit en. Na het zingen van „Hoe zal ik U in'vangen" las de heer Meurs het Kerst verhaal uit Lucas 2 voor In de pauze zorgden dames van „Dorcas" voor ver gen Ds J Ph Mflkkink sloot de avond. STICHTING ..ORANJEHOTEL" De heer W. M. v d. Burg. secretaris an het district Leiden van de Ned. ver eniging van ex-politieke gevangenen de bezettingstijd), is benoemd tot lid n de stichting

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3