Jlicttiuc geiitsriic (Tourant Zij mag 5 pet bedragen met een minimum van f 2.- per week Wist U DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (B(j contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantrostlcl! f« Qfjebtevca myn bert ia tegfjenspoet" Dertigste jaargang No 8001 Na vijf zittingen Leidens begroting er door Zie peg. 3 LOONSVERHOGING PER 1 JANUARI TOEGESTAAN Duurdere kolen nopen tot afzonderlijke compensatie; sociale uitkeringen gaan ook omhoog Minister Joekes heeft vanmiddag aan de Tweede Kamer de gisteren beloof de mededeling over de loon- en prijspolitiek verstrekt. Hieruit blijkt, dat de reeds eerder gepubliceerde plannen tot een loonsverhoging tot een maximum van 5 pet. met een minimum van 2.zijn aanvaard. Deze en de vorige loontoeslag (de gulden van Joekes) zullen nu in de bestaande loon regelingen worden verwerkt. Het College van Rijksbemiddelaars heeft in verband met een en ander tegelijkertijd een besluit genomen, waarbij goedkeuring voor deze loonsverhogingen is verleend. Wetsontwerpen zullen door de Regering worden ingediend om ook de uitkeringen op grond van sociale wetten te vertiogen. De mededeling luidt als volgt: In de laatste weken is. onder leiding van de Secretaris-Generaal van het De partement van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, tussen de Interdepartemen tale Loon- en Prijscommissie en de Stich ting van den Arbeid uitvoerig overleg gepleegd over de te volgen loonpolitiek. Dit overleg heeft geleid tot een resul taat, waarmede de Regering zich heeft verenigd. Bij het overleg bleek enerzijds, dat aan de hand van de thans beschikbare cijfers een stijging in de kosten van het levens onderhoud moest worden geconstateerd, welke niet ver beneden 5 pet. blijft. An derzijds wordt vastgesteld, dat, gezien het niet sluiten van onze betalingsbalans en de noodzakelijkheid de uitvoer te ver groten, een loonsverhoging zonder meer de economische moeilijkheden van ons land zou verscherpen. Daarom werd overeenstemming bereikt op deze grond slag, dat wèl een loonsverhoging zou wor den toegestaan, maar dat tegelijk maat regelen tot verhoging der productie zou den moeten worden toegepast, teneinde de toegestane loonsverhoging economisch verantwoord te doen zijn. Productieverhoging Als maatregelen tot verhoging der pro ductie is bij het overleg tussen de Loon- en Prijscommissie en de Stichting van de Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepas sing van meerploegendienst, van over werk (al of niet met betaling van over- werkpercentages) en aan een uitbreiding van de toepassing van de beloning van bijzondere prestaties. Vertegenwoordigers, van de Regering en' de Stichting van de Arbeid zullen omtrent deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk met elkaar in overleg treden om tot een verder voor bereiden en uitvoeren van deze plannen te geraken, terwijl het ook wenselijk geacht wordt, dat deze onderwerpen be- drijfstakgewijze in behandeling worden genomen. Wat betreft de loonsverhoging is over eenstemming bereikt over het toestaan van een verhoging van maximaal 5%, in gaande 1 Januari 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Een verho ging van 5% zal eveneens worden toege past op de kinderbijslagen, evenwel der inachtneming van een leeftijdsgrens. Voor de mannelijke werknemers geldt bij toepassing van een loonsverhoging van 5% en bij een volledige werkweek een minimum verhoging van f 2. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd vj jaar zal de mogelijkheid worden geopend ®m, onder goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars, de Stichting var de Arbeid gehoord, de jeugdlonen var het 18e jaar af tot het 23ste jaar geleide lijk opklimmend te verhogen, indien er voorzover zulks in het belang der scho ling nodig is. Kolentoeslag De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toegekende loonbijslag van f 1. per week of f 4.50 per maand, zal tezamen met de hierboven genoemde loonsverho ging definitief in de loonbepalingen wor den verwerkt. Het is de bedoeling der Regering de positie van het overheids personeel afzonderlijk te regelen. De Regering beveelt in overeenstem ming met het gevoelen van de Stichting van den Arbeid het invoeren per be drijfstak van deze loonsverhoging krach tig aan. In die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een bepaalde on derneming tot moeilijkheden aanleiding geeft, zal het College van Rijksbemidde laars, gehoord de Stichting van den Ar beid, een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake van de loonsverhoging zoveel mogelijk vóór 1 Januari worden genomen. In die geval len, waarin zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing terugwerken de kracht tot 1 Januari 1950 worden ver- In verband met het feit, dat het de be doeling der Regering is de kolensubsidie af te schaffen, hetgeen gepaard zal gaan met verhoogde kosten voor huisbrand en gas, zal voor het lopende stookseizoen door de Regering, op een nader aan te geven wUze, een compensatie van fl.— per persoon worden uitgekeerd. Uitkeringen soc. wetten Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeenge komen om de Regering de volgende pun ten aan te bevelen: 1. Overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de Noodwet Ouder domsvoorziening, van de Invaliditeits wet en van de Rijksregelingen voor Sociale Bijstand (waaronder de over- 2. Overeenkomstige verhoging van d> gezinsledentoeslag voor degenen, di< onder de Rijksregelingen voor Sociale Bijlstand (waaronder de overbrug- gingsregeling) vallen en van de kin derbijslag voor de Invaliditeitsrentc- trekkers; Het bevorderen van een overeenkom stige verhoging van de tijdelijke uit keringen ingevolge de Ongevallenwet ten en van de ziekengelden krachtens de Ziektewet: 4. Verhoging van de loongrens voc sociale verzekeringswetten tot f4500, echter onder voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de zieken fondsverzekering. Het is de bedoeling der Regering om wetsontwerpen van deze strekking voor- - nodig zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Nadat deze mededeling was verstrekt, werd de vergadering van de Tweede Kamer geschorst tot 2 uur, om de leden gelegenheid tot „bestudering" te geven Meisje uit Maasland bestal de Niwin Wegens verduistering van giften en goederen voor de Niwin, ter waarde var duizenden guldens, is de 23-j. mej. E. te Maasland ter beschikking van de O. v. J te Rotterdam gesteld. Tot in de schoor steen van haar kamer werden de ont vreemde spullen aangetroffen. De goe deren werden achtergehouden bij inza melingen voor de Niwin. ijle Opvangregeling voor haring een feit 275 Reders ondertekenen Naar wij vernemen is voor de ijle haring, die thans in groeiende hoeveel heden in Breskens, Vlissingen, Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmuiden wordt aangevoerd, een opvangregeling tot stand gekomen. Deze is door 275 reders onder- Men wil hiermee voorkomen als zulks met de verse haring geschied de dat de grote aanvoeren, die in Januari hun top zullen bereiken, catastrophale invloed op de prijs gaan uitoefenen. De opvangprjjs is gesteld op 14 cent per kg of 7 gulden per kist. Vandaag stellen wij U voor: CORNELIS ZWANENBURG, Kaninefatenstraat 8, Katwijk aan Zee. Cornells, die dient bij het 5e rep. stoot troepen, is Maandag jl. 22 jaar geworden. Hij vertrok met de „Volendam" op 5 No vember 1947 naar de tropen en heeft het daar goed naar z'n zin. Al zijn familie leden hopen op een spoedige terugkeer. Zn hij niet minder! Nog hartelijk gefeli citeerd, Corl Op de Rijksweg Den HaagRotterdam vond een zesvoudige botsing plaats. Deze nieuwe „Buick" werd wel het zwaarste beschadigd. Niemand werd ernstig gewond. De Souvereiniteitsoverdracht H.M. de Koningin neemt plaats aan de Ronde Tafel Na afloop komt een rede, die geen troonrede zal zijn Volgens de regeringsvoorlichtingsdienst zal de plechtigheid van de souvereiniteits overdracht op 27 dezer des morgens 10 uur in de Burgerzaal van het paleis op den Dam beginnen. Op dat uur verzamelen zich aan een grote, ovale tafel de leden der delegatie van de Repoeblik Indonesia Serikat, de voorzitters der beide Kamers, alle ministers, de vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, directeur van het kabinet der Koningin en de secretaris van de ministerraad. Dr W. Drees en drs Moh. Hatta zullen in een protocol ondertekenen, waaruit blijkt, dat de nieuwe rechtsorde, eenkomstig de besluiten van de Ronde- Tafel-Conferentie en overeenkomstig het e lid van art. 211 der Nederlandse grondwet door het Koninkrijk en de tot de R.I.S. toetredende gebieden aanvaard Tevens is daarin de bevoegdheid v de Indonesische delegatie vastgelegd. Vervolgens zullen H.M. de Koningin Z.K.H. Prins Bernhard de zaal worden binnengeleid en aan de tafel plaats ne Dr Drees zal mededeling doen van het geen in het protocol vervat is en klaren, dat er mitsdien voor H. M. geen beletsel bestaat om de nieuwe rechtsoroe te bevestigen. Hierop zal H. M. de bevestiging geven i de oorkonde van bevestiging onder tekenen. Tenslotte zal H. M. bij acte de souveremiteit overdragen. Als hoofd der Unie zal H. M. de plech tigheid besluiten met een korte rede, Onze troepen aan de kust geconcentreerd Onze troepen hebben volgens Reutei thans de ontruiming van het binnenland Java en Sumatra voltooid en aan de kust geconcentreerd. SOUVEREINITEITSOVERDRACHT STAATSBLAD Gisteren is verschenen staatsblad J 570. houdende de wet van 21 December 194 op de souvereiniteitsoverdracht aan In donesië. STEEDS MEER T.N.I. IN BATAVIA. Woensdagmiddag zijn nog 800 man vai de T.N.I. Batavia binnengekomen. waarna het carillon het Indonesische en het Nederlandse volkslied zullen spelen H. M. de Koningin en Prins Bernhard zullen ten paleize een noenmaal aanbie den aan de Indonesische delegatie, de ministers en enkele andere hoge autori- De Kamerleden, het corps diplomatique, de Nederlandse staatssecretarissen en an dere hoge autoriteiten zullen als toe schouwers de plechtigheid "bijwonen. Derde treinongeluk bij Mariënberg Vanmorgen om zeven uur reed in I riënberg (O.) een personentrein op de achterse wagens van een buurtgoederen- trein. Drie goederenwagens werden zwaar beschadigd, doch niemand werd gewond. Er was niet veel vertraging Over de oorzaak is nog niets gemeld Dit is reeds het derde trein-ongeluk bij Mariënberg gedurende de laatste maanden. WEGENWACHT VIERT KERSTFEEST THUIS De Wegenwacht van de A.N.WJ3. zal op Eerste en Tweede Kerstdag niet pa trouilleren. Landwachter "verried man van zijn minnares Verhoging van straf geëist Voor de R. v. C. werd tot 12 jaar met aftrek geconcludeerd tegen de Amster dammer A. Knoppers, die in Den Haag tot 10 jaar was veroordeeld. Deze hulp- landwachter verried de echtgenoot van de vrouw, bij wie hij in huis was en met wie hij een verhouding had. Stellendamse redders door Zweden geëerd De zeven leden van de bemanning van de reddingsboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam, die Zaterdag j.l. een tocht ir het Zweedse schip Aslög maakten waarbij wnd. schipper B. de Blok opstapper Groteboer verdronken, zullen de medaille ontvangen van de Zweedse reddingmaatschappij. Groteboer en De Blok ontvangen de medaille posthuum. De Zweedse regering heeft aan elk der gezinnen van deze beide redders bovendien 5000 kronen uitgekeerd. Auto in brand te Noordwijk Vanmorgen is te Noordwijk aan Zee in de De Ruyterstraat een bestelwagen var de Fa Duindam in brand geraakt. De in houd van de wagen ging zo goed als ge heel verloren. De schade beloopt enkele duizenden en wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. St Nicolaas-drieling uit Harmeien is thuis De Harmelense drieling, die op Sint- Nicolaas geboren werd, Pancras, Marinus en Cornelis Spierenburg, is gisteren met de moeder uit het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht thuisgekomen. Na mens alle inwoners van Harmeien werd enveloppe met inhoud aangeboden. Ook uit het ziekenhuis werden veel cadeaux meegebracht. Een firma zal de eerste drie maanden gratis voeding ver strekken. EEN VIERLING GEBOREN Een moeder van drie kinderen, d( 27-jarige Andree Morel, wonende in eer dorp bij Ryssel, heeft gisteren een vier ling gekregen. De jonggeborenen wegen elk ongeveer 9 ons. Luikse valsemunters deden ook in benzinebonnen Thans 47 personen, o.a. een bur gemeester, in arrest In de Luikse affaire van de valse hon derdjes blijken óok Franse benzinebonnen voor 400.000 liter, nagemaakt te zijn. Na drie arrestaties in de laatste zaak, zijn 47 arrestanten, onder wie de bur gemeester van Vresse-sur-Semois. Er lopen nu vijf zaken door elkaar: twee valse honderd gulden-biljetten, één valse Marken, één van valse toeris- ten-chèques en één van valse benzine bonnen. Baby door moeder levend begraven e 26-jarige vrouw A. J. V. uit Venlo heeft dezer dagen haar pasgeboren kind. een gezonde jongen, in een bos bij Grub- benvorst levend begraven. Zü is thans gearresteerd. Haar man is kort na de oorlog naar Indonesië vertrokken. De kinderen wer den onder voogdij gesteld, omdat de moe der hen verwaarloosde. Zodra de vrouw uit het ziekenhuis kan worden ontslagen, wordt ze naar de ge vangenis in Roermond overgebracht. EX-BURG. VRIJGESPROKEN ex-burgemeester van Wijk bij Duurstede, de 62-j. zuiveltechnicus J. v d Beke Callenfels uit A'dam, is gisteren door het R'damse B.G. vrijgesproken. Er jaar tegen hem geëist, daar hij an B.S.'ers aan de Sipo zou heb ben genoemd. EXTRA TREINEN OP DE KERSTDAGEN Om de Kerstdrukte te verwerken, zijn an Vrijdag tot en met Dinsdag een aantal extra-treinen ingelegd. De dienst regeling ligt aan onze loketten ter inzage. Vrouw in brandende garage te Hengelo omgekomen In Roermond vluchtten hotelgasten in nachtgewaad voor het vuur De 35-jarige echtgenote van de garage houder Schalken te Hengelo is gister middag omgekomen ln de vlammen een brand, die in de garage uitbrak. De oorzaak van dit ontzettend ongeluk is het lekstoten van een benzinetank. Twee monteurs reden enige auto's naar buiten en namen1 de benzine op, daar zij Borrelende autorijders komen in de cel „Iedereen, die in Arnhem meer dan twee borrels drinkt en daarna 'n auto of motor gaat besturen, klopt aan de deur van het Huis van Bewaring en wie daar klopt wordt opengedaan", zo waarschuw de de ambtenaar van het O.M. gisteren, toen twintig dorstige zielen voor Arnhemse Kantonrechter terecht ston den, daar zij het verkeer in gevaar had- dep gebracht. De kantonrechter was al van eenzelfde gevoelen en deelde zelf onvoorwaardelijke gevangenisstraffen uit Eerlijk man te land, een dief op 't water Een kellner uit Den Bosch blijkt al geruime tijd een dubbel leven te hebben geleid. Dat werd ontdekt, toen een auto mobilist-in de Dommel een zeilscheepje zag varen, dat hem eens ontstolen was. De politie arresteerde de opvarende, de Bossche kellner. Hij moet al minstens zes dergelijke diefstallen hebben ge pleegd, o.m. in Gorinchem en in Dor drecht. Dat bedrijf oefende hy 's nachts uit. Als kellner stond hij goed bekend. Schiphol zat weer diebt Gisteren was Schiphol weer in mist gehuld. Het zicht was er 600 meter. Ver schillende vliegtuigen weken uit naar Leeuwarden. Zo landden daar de DC 6 Manilla, die op Schiphol in revisie is en proefvlucht had gemaakt. Ook kwam log een Dakota in Leeuwarden aan, eveneens een proefvlucht achter de rug had. Een Dakota uit Hamburg sloot de rij. Tegen de avond konden de toe stellen weer vertrekken. Enige andere vliegtuigen weken naar Eindhoven uit. Socialistische Kamerleden naar Bonn In Januari as. wordt te Bonn, de hoofd stad van West-Duitsland, een Duits-Ne derlands socialistische parlementaire con ferentie gehouden. Voor deze vergadering zijn de fracties van de P. v. d. A. der Eerste en Tweede Kamer uitgenodigd Onderwerp der besprekingen vormen de problemen, die betrekking hebben op de Duitse en Europese situatie en in het bij zonder de Ned.-Duitse aangelegenheden. Labourbewind op Jamaica blijft De verkiezingen op Jamaica zijn ten gunste van de Labourpartij uitgevallen. brand vreesden. Toert men dacht, dat het gevaar geweken was. ontstond een felle steekvlam In minder dan geen tijd stond alles in lichter laaie. Mevrouw Schalken, die juist de garage binnen kwam, werd door het vuur overrompeld. De garage en de bovenwoning brandden uit. De heer Schalken was thuis. Hun beide kinderen, 7 en 4 jaar, speelden op het platte dak van garage. Het 7-jarig meisje sprong beneden, haar broertje werd door buren van het dak gehaald. In Roermond brandde vannacht het hotel Kissels grotendeels uit. De gasten wisten zich nog tijdig in nachtgewaad te redden, maar ze konden niets meenemen. Drie Bplgen konden de trappen niet meer afkomen en lieten zich vla aaneen geknoopte lakens op straat zakken. De familie Kissels vluchtte over het dak naar de buren. Een der kamermeisjes liep vrij ernstige wonden aan gezicht en han den op. Ook in 1926 werd het hotel door brand getroffen: toen kwamen twee kinderen van de familie Kessels om. De oorzaak is onbekend, het vuur moet in de verga derzaal zijn ontstaan. De schade is nog niet geraamd. De Kanaalvisserij loopt ten einde Detroit bedreigd door 39 staven dynamiet Lont wasop 2'/2 cm na, opgebrand. Te Detroit (V.S.) is een poging gedaan het hoofdbureau van de C.I.O., de vak bond van arbeiders in de auto-industrie, dat midden in een drukke wijk van de stad ligt, in de lucht te laten vliegen. Achter een buitentrap van het gebouw vonden twee bedienden maar liefst 39 staven dynamiet met twee lonten, waar van er één vrijwel opgebrand was, ter- wyl van de andere nog slechts cen- Door kapotsnijden 'der draden wist men het gevaar te bezweren. De politie ver moedt, dat deze daad verband houdt met de moordaanslag op de voorzitter van de bond, Walther Rejther en dienj broer Victor, die de afgelopen 1% jaar .-reeds meermalen door gangsterbenden zijn "Belaagd. Nieuiv wereldrecord vasten in de maak? „Vasten is een fijne sport en ik ben in prima conditie" verklaarde Seisco Yamagoetsji, een 46-jarige Japanse ge loofsijveraar, die een aanslag op het wereldrecord vasten is begonnen. Seisco is van plan wylen Gandhi, die in Augustus 1934 23 dagen vastte, met 7 dagen te overtreffen. Politieke deining om de internationalisatie van Jeruzalem Israël zal zijn medewerking in geen geval verlenen Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buit. Zaken, heeft vóór zyn ver trek uit New York naar Europa ver klaard, dat Israël zyn medewerking In geen geval zal verlenen aan de interna tionalisatie van Jeruzalem. Zoals men weet, werd in de Ver. Naties en reso lutie aangenomen, die in het interna tionale beheer van Jeruzalem voorziet. Direct daarna was er weer deining in de politieke atmosfeer van het Nabije Oosten; de spanningen namen weer toe. Mosje Sjaret typeerde het besluit van de trustschaps-raad als een voorstel, dat zich zelf teniet doet en eenvoudig onuit voerbaar is. Bovendien beschikt men niet over een leger, om aan zo'n besluit van de Ver. Naties kracht by te zetten en het getuigt dan ook van grote onverant woordelijkheid, dat er een meerderheid voor gevonden werd. Op de vraag of Israël zijn regering uit Jeruzalem zou terugtrekken, antwoordde Sjaret: „Evenmin als welke andere re gering ook." Naar zijn mening bestond er kans, dat de betrekkingen tussen Joden en Arabieren zelfs zouden verbe- DAT J. D. Siokler, 84 jaar oud, ger voorz. van de raad 1 rissen der Ned. Gasaccumulator My te Amsterdam, te Bussum is overleden. DAT de marinier le klas H. Zwager die op de thuisreis aan boord van d« Zuiderkruis overleed, gisteren met mili taire eer te Groningen is begraven. DAT de gouden eremedaille O.-N. ii verleend aan D. Speets, dirigent van d< Amsterdamse Postharmonie. DAT in Breda 15 personen, die voor tienduizenden guldens textiel en nylons land binnensmokkelden, terecht ston- en tegen de hoofddader, H. v. D. uit Amersfoort vijf en tegen de Hagenaar Van V. vier maanden werd geëist. DAT het hoekpand te Wagenberg aan de hoofdweg R'damDen Bosch zal wor den onteigend en gesloopt, waardoor de smalle weg bij dit dubbele kruispunt ver breed kan worden tot een flink plein. DAT voor de R.v.C. 18 jaar werd geëist tegen H. v. d. Berg uit Amsterdam, die aldaar tot 20 jaar was veroordeeld we gens arrestatie van 25 Joden, van wie waarschijnlijk elf zijn omgekomen. DAT in Nov. het aantal gevallen mond- en klauwzeer in ons land met 324 tot 495 steeg (in Zuid-Holland alleen met 129 tot 239). DAT de Franse consul-generaal te A'dam, René Mondon, i.v.m. zijn trek naar Brussel gisteravond een scheidsreceptie hield. DAT de plaatsvervanger van de Ameri kaanse hoge commissaris in West-Duits land, B. Buttenwieser, gisteravond op Schiphol aankwam op doorreis naar New York. DAT de statenverkiezingen het volgend jaar ook in Friesland op 26 April wor den gehouden, evenals in Zuid- en Noord Holland. DAT de burgemeester van Amritsar (India), P. C. Bhandari, die een studie reis door Europa maakt, gisteren Rotter dam bezocht en enige tijd de gemeente raadszitting bijwoonde. DAT de A'damse distributiedienst gis teren in Kras een afscheidsavond heeft gehouden. DAT burg. Y. Keegstra van Culemborg. die reeds jaren lang zijn ambt niet vol ledig meer kan waarnemen, thans i.v.m. zijn gezondheidstoestand ontslag heeft gevraagd. DAT het nieuwe t.b.c.-sanatorium De Klokkenberg (thans tijdelijk in Tilburg ondergebracht) in Breda zal worden ge vestigd. DAT twee zakenlieden in Heerlen onbekende klanten valse briefjes van honderd ontvingen. DAT het volgend jaar in de mynstreek weer 600 z.g. Limburg-huizen worden gebouwd, met stenen, vervaardigd uit löss en sintels. DAT de directie van de Fokkerfabriek morgen te Westerveld op het graf van Antony Fokker, die 10 jaar geleden overleed, een bloemstuk zal leggen. DAT inbrekers door een WC-raampje de muziekhandel van de fa Knoop te Enschede zijn binnengedrongen en een bedrag van f 1200, alsmede twee Italiaan- accordeons hebben meegenomen. DAT aan de grens te Baarle-Nassau :n Belg is aangehouden, die een aantal diamanten in een tabaksdoos ons land wilde binnensmokkelen. DAT een oud perkamenten document uit 1150 is ontdekt, waarop de naam Wedde voor het eerst voorkomt en deze gemeente nu het volgend jaar vijf dagen het 800-jarig bestaan gaat vieren. Duizenden Kerstbomen te Londen in brand Enorme rookontwikkeling belemmerde blussingswerk In een kelder aan de bloemenmarkt van Covent Garden, de centrale markt hallen van Londen, waar duizenden kerstbomen lagen opgeslagen, heeft gis teren een zware brand gewoed. Wegens de ontzaglijke hitte en rookontwikke ling kori de brandweer de vuurhaard door dr itacombe-achtige kelders haast niet bereiken. Pas na 41 uur wa brand min of meer meester. Tijdens het blussingswerk kwam één brandweerman om het leven, terwijl 20 anderen en één toeschouwer door de rook het bewust zijn verloren. Garry Davis kampeert aan de Frans-Duitse grens Garry Davis, Wereldburger No. 1, die maar steeds op een visum voor Duitsland wacht, heeft gisteravond een tent opge slagen aan de Frans-Duitse grens en ge zworen. dat hij daar net zolang zal ver blijven tot de douane hem in Duitsland binnenlaat HET ROOD-WIT GEHESEN OP AMBON In Ambon is het rood-wit gehesen op het kantoor van het daerahhoofd. Drie duizend personen waren daarby aan wezig: na het Indonesia Raja en een driewerf hoerah volgde een optocht met fluitorkest. (De bron van dit bericht is niet vermeld). teren, indien men maar van beide kanten tegen de internationale controle bleef. Uit Lake Success werd nog vernomen, dat Israël en Transjordanië tot een ae- coord zouden zijn gekomen over een ge meenschappelijke gedragslijn. Het droge Aruba spaart water voor New York Het eiland Aruba, één van onze bezit tingen in West-Indië. dat geen zoetwater bronnen bezit, gebruikt normaal grot* hoeveelheden water uit de Amerikaanse staat New Jersey. Dit water wordt met tankers van de „Standard Oil", die hun olie-lading in deze staat lossen, in bal- naar Aruba gevaren. De bevolking Aruba zal nu op het water gaan be zuinigen en proberen om slechts vier vijfde deel van de normale hoeveelheid gebruiken, teneinde het watergebrek, waaronder New York City lijdt, wat te verlichten. Het water uit New Jersey kan nu naar New York gebracht worden. Het kopen van Nederlandse goederen door Belgen Volgens het Belgische blad „Het Nieuws van den Dag" zouden de Belgen, die minder dan 5 km van de Belgisch- Nederlandse grens wonen, een dag per week in Nederland artikelen voor hun persoonlijk gebruik mogen kopen. De personen, die verder dan 5 km van de grens wonen, moeten van een invoerver gunning zijn voorzien. DE SIBAJAK VANDAAG IN TUNIS In afwijking van het vaarplan zal het troepenschip Sibajak Tunis aandoen, teneinde een soldaat gelegenheid te geven in verband met dringende familie omstandigheden per vliegtuig de reis te vervolgen. Het schip werd vanocn- tend om acht uur te Tunis verwacht. WEERBERICHT Nevelig tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt. Over het algemeen weinig bewolking en plaatse- lijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend byna overal y*=- lichte vorst, overdag tempe- raturen enkele graden boven het vriespunt behalve in mistbanken In de kustprovincies matige wind tussen uidwest en Zuid, elders weinig wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 23 December: zon op 8.47, on der 16.31; maan op 11.49, onder 20 42 uur. 27 December EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1