„Liever in tramwagons en landhuisj es-op-wielen dan met z'n allen op een zolder" Over de woningbouw werd weer het nodige gezegd NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1949 De Leidse raad in discussie over de begroting voor 1950 Het gaat vlotter dan vorig jaar: vanavond komen B. en W. al aan het woord Niet vaak geven we de heer Van Weizen gelijk. Maar dit zijn we toch wel met hem (en met de heer Stelp) eens, dat er bij de behandeling van de gemeente begroting voor 1950 een zekere matheid over Leidens raad ligt. Als steeds hebben ook ditmaal de financiën, de woningnood en het onderwijs de grootste belang stelling. Maar ziet de raad er wel perspectief in? De gemeentelijke financiële positie is tè zeer verweven met de (ongunstige) landelijke situatie en men waar deert het beleid van Leidens thesaurier tè zeer, om ernstige critiek daarop uit te oefenen of om ingrijpende suggesties terzake aan de hand te doen. Bij het onderwijs rijzen vele vragen en wat de woningbouw aangaat: het lijkt wel, of tal van raadsleden moe worden, steeds weer aan de achterstand van de Sleutel stad te herinneren of er aan te worden herinnerd. Wanneer dit juist is gezien, voorspelt het verschijnsel weinig goeds. Dan zou het er wel eens van kunnen komen, dat men een kankergezwel in ons volksleven rustig laat voortgroeien. Daarom waarderen we de woorden van hen, die met al hun krachten naar op lossingen willen zoeken, des te meer. COMMUNISTEN WILLEN BETOGEN OP ZONDAG Een kwartier had de raad slechts nodig voor de diverse agendapunten, die behandeling der begroting vooraf gin gen. Toen kon de voorzitter het woord reeds geven aan de heer Van Weizen (Comm.), als leider van de kleinste frac tie. (Met dien verstande dat zowi V.V.D. als C.P.N. drie vertegenwoordigd In de raad hebben, maar de voorzitti gaf de voorrang aan de heer Van Welzen als zijnde ouder dan mr Vos van V.V.D.) De heer Van Welzen ziet ook Leiden liever de elders gevolgde regel Ingesteld dat de grootste fracties eerst aan de beurt komen. Een voorstel wil spr. hiervan echter niet maken. Spr. acht Leidens financiële positie niet sterk een gevolg van de verkeerde landspo- litiek. Met de devaluatie is ook geen rekening gehouden. Er moet verandering komen in de financiële verhouding het rijk tot de gemeenten, zodat de meenten wat ruimer adem kunnen ha len. Enweg met die militaire uit gaven. Die zijn veel beter te gebruiken. Maar thans wordt de achterstand van wat op sociaal gebied gedaan moet worden, steeds groter. Het gemeentebe stuur moet krachtiger optreden en vlot ter initiatieven' nemen. Spr. betwijfelt of het college van B. en W. op de juiste wijze is samenge steld. Om over de commissies, uit welke steeds de coipmunisten worden geweerd, maar niet te spreken. In het bijzonder hekelt spr. de houding van de P-v.d.A. in deze beide opzichten. In Leiden kan men zelfs in overtref fende trap spreken, bij elders vergele ken. De politiek van de P.v.d.A. is ge richt tegen elke samenwerking met de communisten.. Daardoor is de strijd- en daadkracht van de P.v.d.A. sterk ver minderd. De politiek van de socialisten is er anders op geworden, aldus spr., de koers is gewijzigd vooral door hun stellingnemen tegenover de commu nisten. Hoe spr. staat tegenover de „andere burgerlijke" fracties, heeft spr. nooit verborgen. Allen, behalve de commu nisten, doen aan struisvogelpolitiek. Ver volgens neemt spr. de achterstand van het openbaar kleuteronderwijs onder de loupe, om daarna te komen tot zijn mo- uit: a- dat het houden van bijeenkom sten op Zondagmorgen van ver enigingen, die werkzaam zijn op sociaal en cultureel gebied, en op geluisterd worden door muziek, zang of film niet te doen vallen onder de uitzonderingsbepalingen van de Zondagswet. b. het houden van optochten toe te „Juist in een Universiteitsstad", aldus de heer Van Welzen, „moeten op Zondag bijeenkomsten kunnen worden gehou den (zonder dat daarvoor speciale ver gunning nodig is) van organisaties tégen de oorlog e'n vóór de vrede." Spr. wil daartegenover niets zeggen van kerke lijke bijeenkomsten. Iedereen moet de Zondagmorgen kunnen besteden zoals hij wil(In ons land en nu nog, be doelt spr. vanzelfsprekend. Met de tijden veranderen de woorden. Red.) Tenslotte bespreekt spr. de door enkele raadsleden ingediende voorstel len. Wat weinig in aantal volgens de heer Van Welzen: „Er is matheid onder de raadsleden. Ziet men geen perspectie ven meer? Wij, communisten, zien perspectieven genoeg! Wij gaan steeds Verder naar de socialisatie." „Slechts in dringende gevallen investeren' De fractieleider van de V.V.D., mr Vos, ziet af van het behandelen van Vraagstukken van algemeen-politieke aard. De begroting 1949 is nog niet lang geleden behandeld en onze standpun ten zijn voldoende bekend, aldus spreker. Mr Vos wil echter één uitzondering maken. Met een ondeugendheidje ver wijst spr. naar de veranderingen in Nieuw-Zeeland en Australië. Dit om te bewijzen, dat de liberale vloedgolf nog niet „verdroogd" is. Over de begroting is niet zo heel veel te zeggen. Dat blijkt ook uit het Alge meen Verslag en de Memorie van Ant- WAT VOORAF GING Voordat de begroting aan de orde kwam, benoemde de raad fot regent het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis: mr H. Burgers- dijk. Besloten werd, medewerking te lenen inzake het stichten van een U.L.O. aan de Antonie Duyekstraat (Leidse Hout). De bezoldigingen van onderwijzers aan de openbare school werden gewijzigd. De aankoop van per celen weiland met opstallen in de - en Gasthuispolder kan doorgaan. Enkele begrotingswijzigingen hadden plaats. Aanvaard werden de voorstellen van B. en W. inzake de stroomleveringsovereen- komst met Zevenhuizen en een overeen komst tot levering van gas en electrici- teit aan Zoeterwoude. Ten behoeve van de doorlichting van het gemeenteperso- neel werden gelden beschikbaar gesteld. Het voorstel inzake de experimenteer- school aan de Haverstraat passeerde der discussie en zonder hoofdelijke stem ming de hamer. woord. De door de V.V.D. gestelde vra gen zijn bevredigend beantwoórd. Slechts enkele opmerkingen wil spr. maken, met name over de reserverings- politiek van B. en W. De belastingen fnuiken tal van bedrijven. Er is slechts schijn-welvaart, maar minister Lieftinck schijnt dit nog niet te willen inzien. Met de wethouder van financiën is spr- het eens, dat de inkomsten uit de belas tingen niet hoger kunnen worden opge voerd en dat de uitgaven niet gemak kelijk kunnen dalen De gemeente bepale zich dus tot de allerdringendste en tevens de rendabele investeringen: Stads gehoorzaal, slachthuis, Gravensteen (an ders is het reeds er aan bestede geld weggegooid)spoorwegplannen. Leidens schuldenlast stijgt steeds en daarom zij de zorg van B. en W. voortdurend gewijd aan het doen verminderen van de last. De deva luatie is een zeer ongunstige factor, die nog niet is te berekenen. Laat de gehele raad, voor ogen houden, dat de tyden moeilijk zyn en dat het geval van subsidies slechts als aanvullend moet zijn bedoeld. Tot slot van zijn beschouwing spre kend op, dat er te Leidein per 1 December urgente gevallen van woningzoekenden waren. Door de spoorwegplannen zul len nog 110 bewoonde huizen verloren gaan. Dat is een aanzienlijke achter uitgang. De landelijke verdeling van de bouwvolumes voor 1950 laat nog ruimte voor extra-toewijzingen. Kunnen B. en W. er naar streven, dat Leiden in kader de genoemde 110 woningen goed krjjgt? De heer Wilmer over onder- tvijs en ivoningbouiv Als aanloop tot zijn algemene beschou wing zegt de heer Wilmer (K.V.P.) zich beperkingen te willen opleggen, wat spr. eveneens van de andere raadsleden verlangt. In de eerste plaats voert spr-, hande lend over het onderwijs, een pleidooi voor goed eindonderwijs op de lat scholen. Spr. juicht de plannen inzake de experimenteerschool aan de Haver straat hartelijk toe. Kan op andere' scholen niet (op bescheidener wijze en met lage kosten) iets soortgelijks wor den gedaan? De subsidiëring van het kleuteronder wijs is nog steeds onbevredigend. Wan neer kemt de half en half toegezegde nieuwe regeling? Gelukkig zal sproedig een wetsontwerp inzake het kleuter onderwijs worden ingediend. Te Leiden bestaat de onbillijkheid van niet-gesub- sidieerde bijzondere fröbelscholen. Deze scholen kunnen niet langer wachten. Een andere onbillijkheid is, dat de sociale lasten op de wèl-gesubsidieerde scholen niet worden vergoed. Spr. hoopt, dat deze materie in Januari opnieuw zal worden bekekenen afdoende. De vaststelling van de kosten per leerling van het openbaar onderwijs ge- chiedt niet tot sprekers voldoening. Deze zaak heeft veel kanten, maar er moet toch een oplossing kunnen wor den gevonden. Spr. wil het geneeskundig schooltoe zicht toevertrouwen aan particuliere organisaties, zo spoedig en voor zover deze dit even goed als gemeentelijke in stanties kunnen doen. Het particulier initiatief moet ook hierin voorgaan, meneer Van Welzen! Ik ga hier niet debatteren met de heer Van Welzen. aldus spreker, maar particulier initiatief is altijd veel beter dan wat ook. De reorganisatie van de dienstcom missies verwacht spr. thans spoedig, als zijnde een dringende zaak. De ambte naren zelf zullen die op prijs stellen. De trage woningbouw en de achter stand. te Leiden hebben sprekers bij zondere aandacht. Er zyn na de oor log te Leiden 210 woningen minder gebouwd dan Leiden was toegewe zen. Dat betekent een ramp! Maar het is een realiteit. Als niet zou wor den gezocht naar de oorzaak van deze achterstand, zou dat een mis daad zijn. We zoeken niet naar de schuldige, maar wel naar de oor zaak, om die voor de toekomst weg te nemen. Hier past het echter niet, de raad met een kluitje in het riet te sturen. Maar ook opgewekte klanken wil spr. doen horen. Bijv. dat B. en W. over de woningbouw thans optimistischer denken. Spr. dringt sterk aan op vroe gere toezending der voorstellen van B. en W. aan de raad. Op liet terrein van het onderwijs bestaan nog onbillijkheden Het gebod van Zondagsheiliging geldt ook voor de overheid Mr Woudstra (Prot.-Chr.) spreekt re r een „begrotings-vierdaagse" en brengt dank aan B. en W. In het bij zonder aan de wethouder van financiën met zyn staf. Voor dé tweede maal is de begroting sluitend, maar B. en W. juichen daar (terecht) niet over. De hogere raming van de ondernemingsbe lasting immers maakte het sluitend- gelijk. Spr.,heeft goede verwach tingen van de definitieve regeling der financiële verhouding rijkgemeente, intussen ook dankbaar voor de toestand van het ogenblik. te Leiden reeds veel gedaan. In verband met de door de regering te vol gen conjunctuurpolitiek, vraagt spr. het uitvoeren van nièt-urgente grote werken uit te stellen tot de landelijke regeling Dit uiteraard zonder dat door dit uitstel schade wordt veroorzaakt. Graag wil spr. iets naders weten over de bouw van scholen. De openb. scholen tellen gemiddeld 184 leerlingen per school, de R.K. 260 en de Geref. 332. Spr. begrijpt de toewijzingen van nieuwe scholen dan ook niet. Reeds tien jaar geleden vroeg de Ver. voor Ger. School onderwijs om een school in de Roden burgerpolder. Die werd toegezegd, de toezegging is nog steeds niet werkeljjkt. En inmiddels zijn reeds twee openbare en twee R.K. scholen gebouwd. Er zit dus iets scheef, hetzij ten depar- temente, hetzij ten stadhuize. Sprekers tweede opmerking betreft het kleuter-onderwijs. De fröbelscholen bieden vaak grote uitkomst voor moei lijk-wonende ouders. Ze zijn van sociaal nut van de eerste rang. Betere subsi diëring is hard nodig, ook al laat het particulier initiatief zich in dit kader allerminst onbetuigd. Juist daarom ook is behoorlijke steun zeer zeker geoor loofd. In Januari verwacht spr. de toe gezegde bevredigende voorstellen. De woningnood betekent voor velen: lijden, last, verbittering, kankeren. 'Op korte termijn is eerder verergering dan verbetering te verwachten. Jonge men sen hebben geen kans om te trouwen. Hoe denken B. en W., aldus vraagt mr Woudstra, over noodvoorzieningen? Vo rig jaar heeft spr. reeds de bouw van betrekkelijk goedkope landhuisjes (al of niet op wielen) in overweging gegeven. Toen gaven B. en W. een afwijzend ant woord. En thans een ontwijkend? Daar mede zal spr. niet accoord gaan. Uit de N.L.Crt. heeft spr. vernomen, dat Leiden thans ook een tram wagon-huis bezit. Hoe men hierover ook moge denken, die kant zal het toch voor een deel uit moeten. Velen zullen gebaat zjjn met een goedkope nood-oplossing en willen graag op i wyz< tijden niet zou worden geaccepteerd. Het gaat thans om de geestelijke volksgezondheid, om het wegnemen van de kanker van woningnood en samenwoning. Wat de motie-Van Welzen betreft: mr Woudstra verheugt zich er over, dat de heer Van Welzen er geen bezwaren tegen heeft, dat anderen op Zondag hun reli gieuze plichten waarnemen. Maar Zon dagsheiliging is geen menselijke vinding het gebod er toe geldt voor ons allen. Het vierde gebod geldt ook voor de Overheid, die dit gebod ook op het pu blieke terrein heeft te handhaven. De Prot.-Chr. fractie zal dan ook niet anders kunnen, dan tegen de motie-Van Welzen stemmen. Positie van ons land is hachelijk De heer D, J. van Dp (Arb.) dankt het sluitend-zijn der begroting hoofd zakelijk aan de uitkeringen van het rijk. De ongunstige factoren worden echter steeds meer zichtbaar. We staan op nieuw voor een periode van werkloos heid. De regering zal een nieuwe con junctuur-politiek moeten gaan bedrijven. De positie van ons land mag gerust buitengewoon hachelijk worden ge noemd, ook in verband met Indo nesië en met ons achterland Duits land. We behoeven zeker niet op timistisch te zjjn en het ellendige is, dat we financieel volslagen afhan kelijk zjjn van het buitenland, met name van de Verenigde Staten. Door de conjunctuur-politiek, die on vermijdbaar is, komt de gemeentelijke zelfstandigheid nog meer in het gedrang. De regering kan echter niet anders, wil ze voorkomen dat de klap nog harder aankomt dan vóór de oorlog. Van belang is inmiddels, dat de ge meente tot eigen pjannen komt, tot een lyst van uit te voeren werken, om klaar te zijn als de regering haar conjunctuur-politiek gaat invoeren. Leiden wachte daarmee vooral niet, maar neme op korte termijn initia- Na de industrialisatie noodzakelijk te hebben genoemd, merkt de heer Van Dijk op, dat een sterksprekende wanverhou- g -aanwezig is tussen het onderwijs intellectuele richting en het vak onderwijs. Vakonderwijs is hard nodig, ook ir» verband met de steeds dringender noodzaak van emigratie. De gemeente Leiden laat zich op dit gebied niet on betuigd, maar men zou de hoofden van scholen toch ook moeten instrueren. Wat de middenstand betreft toont spr. zich een voorstander van de wykindeling. De kwestie van het kleuterdagverblijf „Margriet" noopt spr. enkele vragen te stellen. De houding van het bestuur acht spr. uitermate bevreemdend. Waarom er geen huurcontract met de eige- van het huis? Waarom moest er contra-rapport worden gemaakt en de fractie-leiders worden toegezon den? En welke waarde kan men hech ten rapport, dat in zo korte tijd moest worden opgesteld? Bovendien had geen enkele accountant dit mogen doen. Wat niet wegneemt, dat spr. de waarde van het kleuterhuis voor Leiden erkent en de gevraagde subsidie wil zien toegestaan. In aansluiting by mr Woudstra infor meert spr. eveneens naar het programma in de scholenbouw. Aan het slot van zyn beschouwing merkt de heer Van Dyk op, dat zyn party mannen heeft met een uitstekende repu tatie. Neem het financieel beleid in Lei den, aldus spr., door dr Van Rhyn! Weth. Van der Kwaak: „Maar toen was hu nog Chr.-Historisch." De heer Van Dyk: „Dus er is nog hoop." Weth. VanderKwaak: „Ja zeker, by ons." (Hilariteit). Mr dr Knol eerste na de fractieleiders Mr dr Knol (Prot.-Chr.) pleit voor een verstandige reserveringspolitiek, om dat immers de belastingen onmogelük hoger kunnen worden opgeschroefd. Deze opmerking bedoelt geen critiek te zün op het beleid van de wethouder van financiën, maar men mag toch de ogen niet sluiten voor de financiële positie van de gemeente als zodanig. Spr. toont zich opnieuw een sterk voorstander vai gemeenteiyke autonomie, maar vraagt zich af, of die thans geheel mogeiyk Uitvoerig bespreekt mr dr Knol de waarde van een tydig verschenen ge meentebalans. Indertyd werd door B. W. toegezegd, dat dit document op tyd klaar zou zyn, zodat men by het bestu deren van de begroting ook als raadslid enig inzicht in de financiële positie van de gemeente zou kunnen krügen. Tot nog toe is deze belofte niet vervuld, zodat de raadsleden zich maar moeiiyk een voor stelling kunnen vormen van bezittingen en schulden der gemeente, alsook van haar verplichtingen. Voor de gemeenteiyke accountants dienst heeft spr. de grootste waardering. In verband daarmee spreekt mr dr Knol zün grote ergernis uit over het geval „Margriet". De accountantsdienst heeft volgens spr. goed werk gedaan, door de gepleegde fraude na te gaan. Want er is niet alleen slordig geadministreerd, er is inderdaad fraude gepleegd. Het contra-rapport van de particuliere accountant had nooit uitgebracht mogen worden. Bovendien blijkt uit dit rapport, dat men in tydnood zat, terwyi veel van de inhoud niet ter zake is. „Het bestuur heeft met dit rapport geld vermost," aldus mr dr Knol. Naar aanleiding van de naar voren gebrachte plannen ter stimulering van dé wykverdeling, wil spr. wyzen op de waarde van de middenstand, die de buf fer vormt tussen het opdringende groot kapitaal en de steeds verder voortdrin- gende socialisatie. Een laatste opmerking geldt de ten- denz, het onderwüs goedkoper te maken, opdat niemand zich uitgesloten zou be hoeven te voelen van een ontwikkeling, waartoe hy of zy zich geestelyk in staat voelt. Spr. is bang voor een te groot intellectualisme, dat de handenarbeid in de toekomst nog meer in de vergeten hoek zal dringen. Mariap ran 25 jaar Urk met de Kerst dorpsdichteres Velen in den lande wij denken zeker I derzeeen „M'n muutjen Griet lag n niet in de laatste plaats aan Katwyk de ikraa-m, en kiek dat wist ouwe lede", kennen Mariap van Urk. Met Kerstmis Bij de uitgeverij Za'lsman te Kampen dit jaar viert zy haar zilveren ju-1 verschijnt binnenkort een bundeltje bileum als huisvrouw en als dorpsdich teres. Zij draagt de Urker dracht, zorgt voor haar echtgenoot, de Noordzeevisser Klaas van Evert, en haar zeven kinde ren en vindt ondertussen nog tijd voor menig gedichtje. Veel heeft Mariap geschreven over de zee, de visserij, de inpoldering van het IJsselmeer en verder nog tal van din gen uit het dagelijkse leven. Geestig en tintelend van humor of ook diep-ernst'g en geladen van weemoed. Voor andere zaken dan dichten en het schrijven van novellen over het oude eiland Urk vindt ze ook nog tyd. Bij de totstandkoming van het lijvige boekwerk „Het Eiland Urk", onder redactie van Meerkens' en Kaiser, heeft ze gezorgd voor talrijke gegevens op het gebied van folklore en dialect. En nog dit jaar kleedde zij voor het Openluchtmuseum te Arnhem een pop aan in klederdracht van 100 jaar terug. Door de radio klonk eveneens haar stem, met gedichtjes als „De vloot vertrekt", „Vaarwel mijn Zui- haar hand over Urk serslaven. Bij de velé felicitaties, die Mariap van Urk zullen .bereiken, voegen wy gaarne Drie-en-twintig sprekers in de avondvergadering Verlanglijstje van mevrouw Braggaar Mevrouw Braggaa rD e Does (Arb.) begint haar speech als eerste in de avondvergadering met een woord van lof voor B. en W. en de ambtenaren. Zij vraagt beter toezicht op de straat verlichting en ruimere verstrekking van huisvuil-emmers in gevallen van samen woning. De politie dient goed toe te zien op hinderlyk struikgewas en op de fiet- i-misère by „Minerva". Ook pleit spr. >r meer zweminrichtingen, voor uit breiding van het Montessori-onderwys en opnieuw voor een kinderbewaarplaats (crèche). De gemeente neme géén vol le d i g-gepensionneerden in dienst, nu de werkloosheid weer gaat dreigen. De d.A. wil de middenstand graag ter wille Zyn, maar de middenstand zelf werkt vaak zo oneconomisch. Spr. vraagt aandacht voor de ouden van dagen in 't algemeen en die van het Geref. Minne huis in 't byzonder. en verzoekt opnieuw ?en gemeentelijk tehuis voor ouden dagen. Tegenover het door mr Woudstra betoogde, stelt spr. de achter stand van het openbaar kleuteronder- wys. Over haar voorstel inzake een bad huis in of by de Tuinstadwyk zegt spr., dat hier inderdaad van een noodzaak kan worden gesproken. Spr. hoopt, dat dit badhuis op de begroting 1951 zal komen. De heer Knetsch vraagt om iverkclassificatie De heer Knetsch (Prot.-Chr.) acht :n wetenschappelyke werkclassificatie dringend nodig. Dit om de juiste men- op de juiste plaatsen te brengen en de «rbeidspfoductiviteit zo hoog mo gelyk op te voeren. Dan kunnen we mee helpen, de productiviteit van 80 pet. op het door de regering beoogde percentage te brengen. Dit is in het belang van ons gehele volk, maar juist ook voor de ar beidende stand. De producten van de ge meentelijke werkplaats moeten zo duur •gelijk worden verkocht. Spr. gelooft t, dat de middenstand hieronder zal lyden. Gemeentewerken zal efficiënter kunnen werken, als deze tak van dienst ;r de goede werktuigen beschikt. Spr. het met de heer Wilmer eens, dat de medezeggenschap van het gemeente- personeel zo spoedig mogelyk moet ko- B. en W. geven volmondig toe, dat het Rytydenbesluit telkens wordt over treden. Controle is wel uiterst moeiiyk, r de B. van B. en W. is toch hoofd de politie? Wat zal het rapport over de industrieflat uiterst deskundig zyn! Het laat tenminste lang op zich wach- nIn Den Haag is men er vlotter Mevrouw Goudswaar d—K n i p- :heer (V.V.D.) heeft opgemerkt, dat de straatpolitie geen Engels behoeft te kennen, maar hoe is dat dan in andere steden? Want het is toch wel aan te bevelen. De huisvesting van de gerepa- trieerden en anderen, uit Indië komende (ook Chinezen, aldus spr.), verdient meer zorg. Zy worden thans vaak niet als woningzoekenden erkend. In zekere zin zyn zy toch ook oorlogsslachtoffers en verdienen daa'rom, zo nodig, voorrang. Het vermenigvuldigingscijfer Hoewel geen financieel expert moeten de heer A. van Dyk (K.V.P.) toch enkele opmerkingen over uitgaven inkomsten van het hart. Erg gerustge steld over Leidens financiën is spreker niet. Toch verdient het voorstel, vermenigvuldigingscyfer voor het onder- wys op 1 te stellen, de aandacht van de raad, aldus spr. (Thans is dit cyfer 2). Het schoolgeld (vooral voor grote ge zinnen) zal dan n.l. aanmerkelyk dalen, aldus spr. De inkomsten (schoolgelden) door de gemeente te innen, zullen even wel niet belangrijk inboeten: in totaal 53.000. Het tekort van de begroting echter mag immers niet worden „ver haald op de gezinnen, die toevallig schoolgaande kinderen hebben." Die ge zinnen hebben toch al de meeste be lasting te betalen De heer Questroo (vrijgezel): De on gehuwd en! De heer Van Dyk: De grote gezin nen betalen veel belasting op alle moge- lyke dagelykse artikelen. Het prae- advies op een in te stellen commissie voor culturele aangelegenheden i: gaat spr. verder, nog steeds niet schenen. Spr. beveelt nogmaals met klem het instellen van een dergeiyke instel ling aan en pleit voor grotere aandacht aan niet-volwaardige kinderen, vreugde van de raad verraadt spreker zich als de steller van deze vraag: „of styging van de raming van de post „on derhoud van wandelplaatsen, plantsoe nen en andere beplantingen" het resul taat is van de werkzaamheden van het Comité Kindervacantiebezigheden.' en W. hebben hierop geantwoord, dat „dit uiteraard het geval is. Het comité is met de afbraak van de plantsoenen reeds begonnen..,...." Humor of sarcasme, vraagt spr. zich af. Spr. besluit zyn be schouwing met enkele kleinere vragen, om.: „Is het billijk, dat de gehele van de electriciteitsfabrieken na gemeentekas gaat of mogen de werk nemers voor een klein percentage winst delen?" De heer Van Stralen deelt (Arb.) zyn betoog, doelend op de reser vering en investeringen er aan herin nerend, dat vooruitzien noodzakelyk is. Spr. meent, dat de door mr Woudstra gestelde normen (wat betreft de door de heer Van Welzen voorgestelde uit zonderingen voor de Zondag) dreigen af te zakken tot vormen-godsdienst. Op het gebied van de volkshuisvesting moet het Practisch Christendom meer tot uiting komen, zodat de samenwoning draaglyker wordt. Mr Woudstra wil meer noodwoningen, zelfs tramwagons, maar "t niet in tegenspraak met de mening de heer Van Iterson en andere leden der Prot.-Chr. fractie? De heer Van Iterson: Dat hin dert toch niet. Dat is toch democratie! De heer Van Stralen ondersteunt ten slotte het voorstel van mevrouw Brag gaar inzake een tehuis voor ouden van dagen. Wacht maar tot je veertig bent! De heer Van Iterson (Prot.-Chr.) complimenteert B. en W. en de ambte naren voor de vlotte indiening van deze begroting. Het woningprobleem wordt steeds nypender. Velen laten de moed zakken, sommigen vertrekken naar elders, de ooievaar zit soms zelfs by de pakken (Spr. wil echter voorlopig niemand verwyt maken. Hilariteit). Mon- woningen? Goed om in dringende gevallen te helpen. Maar als de woningen gereed zyn, en er is dan nog geen straat, geen riolering, geen water, geen gas Elders gaat dat allemaal veel vlotter. Ook met de woningbouw zelf. Spreker geeft daar opnieuw markante voorbeel- Leiden heeft over drie jaar toe gewezen gekregen: 868 woningen. Hier- •gingen er 103 verloren, doordat men te laat klaar was. Er werden gebouwd: 194 woningen en 250 zyn er nog in aan bouw Leiden heeft thans een tekort van 4000 woningen, welk aantal jaarlyks nog groeit. Moeten verloofde paartjes dan met trouwen wachten tot ze 40 In Rotterdam worden 1000 particu liere woningen gebouwd. Niet praten maar doen! Voorbeelden als deze moeten ons toch wel wat zeggen. Laat de gemeente tonen, dat haar het bouwen ter harte gaat. De vestiging van nieuwe industrieën heeft wel plaats in andere gemeenten, maar heel weinig te Leiden. Als er geen spoed wordt betracht, is Leiden te laat. Spr. vraagt: zyn er aanvragen om grond geweest, en zo ja, waarom zyn de ves tigingen dan niet doorgegaan? Waarom wordt niet meer spoed gezet achter het bouwen van industrieflats? Nog steeds lykt spr. de breedte van de spoorwegtunnel te gering. De A.N. W.B. denkt er heel anders over dan de wethouder en over 25 jaar zal blyken, dat de A.N.W.B. het by het rechte eind heeft gehad. De huisvesting van studen ten verdient grotere aandacht van I W. Men zie byv. naar Delft. De c kluizing van de Langebrug bergt geva- zich. Spr. stelt voor, het verkeer /are vrachtwagens daar te bieden. B. en W. handelen te star, de Hinderwet betreft. Daardoor wordt (Van onze speciale medewerker) I Iet is dan weer zo ver: Donderflag- ddag om twee uur zal de heer J. G. J. nhey van Wyk, voorzitter van de Ka- r van Koophandel te Leiden, de Kerst tentoonstelling in Lisse openen en daar- is het Bloemlust-seizoen 1949—1950 dan weer gestart Om de waarheid te zeggen: er had niet heel veel moeten gebeuren, of er wa rn dit jaar géén Bloemlust-tentoonstel- lingen geweest. Hoewel het waarlijk aan belangstelling niet ontbrak en hoewel verder alles en iedereen even geestdrif- as, werden er na afloop van de feestelijkheden achter de coulissen knap sombere gezichten getrokken. Want men daar de balans opmaakte, kwam men tot de niet bepaald vrien delijke conclusie, dat er maar weer een mille of wat by gegaan was. Daar was het uiteraard niet om begonnen! En zo nen dit voorjaar zo hier en daar al horen mompelen, dat „Bloemlust" op het punt stond om te overlijden. En daarmee dan een jaarlyks weerkerend bloe- i-evenement van de kalender afge voerd zijn. Doch ziet: daar was een handjevol op timisten. die zich op het langzaam maar zeker uitstervende standpunt stelden, dat moeilykheden er alleen maar waren om ze te overwinnen! En die gingen rustig door; - overwonnen inderdaad een moeten al te formalistisch zyn. Met de opvattingen van B. en W. inzake het architectonisch aanzien van de stad, is spr. het niet eens. De eisen worden soms te hoog gesteld en de ambtenaren door kruisen de gehele stad voor controle op verf- en» voegwerk. Groot gebrek aan ziekenhuisruim te Dr Goslings (Arb.) hoopt op spoedig verschynen van het rapport de directeur van de G.G.D. Er is reeds enige vooruitgang te bespeuren, alis het tempo van gedachten te wis selen. Aandacht vraagt spr. verder vooi de ouderen van dagen. Een gemeente- lyk tehuis heeft stellig zin, ook als ei particuliere (kerkeiyke) zyde reeds Iets zal worden gedaan. Het tekort ziekenhuisruimte is zeer nypend. Zo spoedig mogelyk moeten we trachten, daarin te voorzien. Achtereenvolgens neemt spr. de plannen inzake het Acad. Ziekenhuis, het Elisabeth-ziekenhuis en het Diaconessenhuis onder de loupe. Spr. overweegt een motie in te dienen, waar- by de raad er by B. en W. op aandringt, contact op te nemen met de daartoe in aanmerking komende instanties, om te komen tot een gemeenschappelyke ex ploitatie van het Acad. Ziekenhuis door 'jk en gemeente. Dokter Kortmann (K.V.P.) waagt ch even op het financiële pad 1te wachten dalende inkomsten en stygende uitgaven) en dringt aan op een uiterst voorzichtig beheer. De schulden 2 De politie-agenten moeten zoveel r geiyk worden opgeleid voor E.H.B.O. Engels studeren. Het verkeer in binnenstad brengt grote problemen m Als omleiding over de singels niet r geiyk is, acht spr. één-richtingverkeer een oplossing. Ten aanzien van de ziekenhuisruimte is spr. het volledig eens met dr Gos lings. Spr. hoopt, dat B. en W. spoedig contact met het ryk zullen opnemen over het Acad. Ziekenhuis. Verbondenheid UrkKatwyk aan Zee. Bettie van Tongeren behoort zeker tot de Katwjjkers, die Mariap van Urk een hartelyke felicitatie zullen zenden. De wekelijkse keuring t0 Haarlem (Van medewerker) U kon het eigenlyk al op uw tien vin gers uittellen: veel bloemen zouden er in ieder geval niet zyn. Want staat voor Donderdag de Kerst-tentoonstelling van „Bloemlust" niet op het programma? Dat in aanmerking genomen, viel bet zelfs nog mee. G. C. van Meeuwen en Zonen. Heem stede, waren er weer met hun Amaryllis. Klein'bloemige ditmaal. Zoals u weet: door kruising van Hippeastrtim x rutilum kreeg men een kleinbloemig type. dat hier nu in twee verschillende soorten was geëtaleerd: Mignon en Gracilis. Het ver schil zit "m in de stengel. Gracilis, die het getuigschrift van verdienste kreeg, heeft slanke stengels, die zich best lenen voor de binaerij. Maar Mignon produceert een stengel, die bedenkelijk veel op die van een Hippeastrum gaat gelyken. En dat lykt nu niet bepaald een verdienste! Bijzonder fraai was de groep cyclamen van de firma A. Eveleens uit Aalsmeer, die dan ook prompt met een gouden me daille werd vereerd. S. Heere, Beverwijk, en J. de Goede, Breezand, toonden narcis Bonythus. Nog niet je-van-het. Fantas tisch best was hyacint Ostara van het Lab. v. bloembollenonderzoek, Lisse. Dan was er nog inc. Aflame van G. Endhoven, Nieuw-Vennep. Prima kwaliteit! Dan narcis Flower Record van P. Nijssen en Zoon, Santpoort. Een zee van bloemen! Verger was ditmaal niet zo goed in vorm. Dezelfde firma toonde t.t. Korneforus, van grond verwarming. Er zat hier en daar een wit puntje op, maar dat maakt Korneforus toch graag. Laagelaan en Hulsebosch, Hillegcwn, waren er weer met hyacint Delight. Evenals vorige week: magnifique. Huls' Conqueror, een heel licht-blauwe zaailing, zag er best uit. Huls' Ruby, intens rose-rood, is een mooi ding, maar is de nagel van Conqueror niet beter? C. Alkemade en Zoon, Noorri- wyk, toonden t.t. Finland. Best! In Lisse gaan de feestelijkheden „Bloemlust" opent op 22 December haar poorten moeilykheden; waren ze niet te dan werden ze eenvoudig omzeild, en als ook dat niet mogelijk was, dan werden ze verpulverd! Zo krijgt „Bloemlust" toch haar 1949 1950-editie. En als men de vakbladen ge loven mag, dan zal de Kerst-tentoonstel- LLng alles overtreffen, wat er tot nu toe gepresteerd is. Naast groepen tulpen, hyacinten en narcissen, zullen grote in zendingen Amaryllis hippeastrum, Lelies. Fresia's, Euphoria's en wat-al-niet ge- exposeerd worden. De „tovenaar" Van der Lee zal het ar rangement verzorgen en als het aan hem ligt, dan kan men er van op aan. dat men van de ene verbazing in de andere zal rollen! Daarom verdient deze show slechts één lot: dat ze de gpodwill mag verwerven, zonder welke het organiseren van een Bloemlust-tentoonstelling altijd min of meer een riskante onderneming Een hele reeks kleine tvensen Mej. Van Nienes (Arb.) pleit mèt evrouw Braggaar voor betere zorg Dor ouden van dagen. Er liggen moge- lykheden genoeg, byvoorbeeld op het terrein der gezinsverzorging. Pessimistisch is de heer Van Weer- 3 e (Arb.) over middenstanders en am bachtslieden. Zy moeten vaak nog wor den geleid. Soms wordt byv. ingeschre ven tegen onverantwoord lage ptyzen, zodat thans al weer slachtoffers vallen. Ander gevolg: minder goed werk. Spr. keert zich ook tegen winterwerk in de zomer en omgekeerd. De vergunningen komen meestal veel te laat af. Het werk dan vaak al klaar en de ambtenaren tikken de uitvoerders op de vingers. De heer Van Oyen (K.V.P.) oppo neert tegen het gezegde, dat de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel thans hoog genoeg zyn. Spr. is het eens met B. en W., dat dit stellig niet geldt zyn algemeenheid. Volgens spreker moeten de bruggen op de spitsuren dicht. Spr. dringt opnieuw aan op „uitkam men" van woningen. Probeer er uit te halen wat er uit te halen is! Het mag niet zó worden, dat de volksramp van de woningnood geen indruk meer maakt. Liever noodwoningen of tramwagons dan allemaal-by-elkaar-op-de-zolder! Een badhuis in de Tuinstadwyk acht spreker stellig nodig. Met de voorstellen van de heer Van Welzen is spr. het niet eens: de verordeningen van thans laten ruimte genoeg (t.a.v. de Zondagmorgen). De heer Zunderman (Arb.) vindt ït niet zo byster paedagogisch, dat meisjes op het politiebureau strafregels moeten schryven. Een ware peroratie houdt spr. over de vernielzucht der jeugd, met name in plantsoenen. Deze is het ergst in de wyken, waar mer juist niet zou verwachten. De jeugd beweging moet veel beter gesteund, vooral t.a.v. de massajeugd. Er moeten leer sportvelden komen. Speciale aandacht vraagt de heer ardee (Arb.) voor het speeltuinwerk een prachtig werk voor de jeugd. Op elke speeltuin is een clubhuis gewenst, dankbaar voor de subsidies, maar vraagt nóg meer medewerking van de gemeente. De heer Questroo (Prot.-Chr.) waardeert de wyze, waarop de belangen van de middenstand naar voren zyn ge bracht. Wykindelingen moet men echter overlaten aan de middenstanders zelf. Maar hoe dein met de coöperaties (bakkers) Mevrouw vyibrief (comm.) wil elk kind, dat de lagere school verlaat, een gesaneerd gebit meegeven. Zo ver moet de schooltandverzorging zich uit strekken, Voorts vraagt spr. aandacht een crèche, het „uitkammen" woningen en de pryzencontrölecommissie. De heer Boezaard (Comm.) atten deert op de toestand van de riolen in dt Parkstraat. Geboden die voor allen gelden Een zekere matheid in de begrotings verslagen is de heer Stolp (Prot-Chr.) opgevallen. Niets is echter minder funest. De raad zal alle moeilykheden en moge- lykheden moeten blyven onderzoeken. De begroting is sluitend daarvoor woord van hulde aan B. en W. in 't gemeen en aan de wethouder van finan ciën in 't byzonder. Voorzichtigheid ech ter is eis. Alle uitgaven moeten worden getoetst op hun noodzakelykheid, te meer nu de inkomsten niet meer zullen stygen. Alles gaat in neerdalende lyn. Spreker stelt een vraag over de ondernemings belasting en bréngt lof aan de gemeen- teiyke accountantsdienst, waarvan spr. nog goede resultaten verwacht. Achten B. en W. de stortingen in de vernieu wingsfondsen voldoende? Het verbieden van het 'snaghts parkeren acht spreker niet vol te houden. Tenslotte spreekt de heer Stolp een enkel principieel woord. Ook de ge meentepolitiek vindt haar uitgangs punt in Gods Woord. Spr. wenst daarom het college en de raad toe, dat zij hun kracht alléén in dat Woord zoeken. Spr. komt tevens terug op de door de heer v. Stralen gemaakte opmerkingen. Het vierde gebod laat aan duidelijkheid niets te wensen over en als men het dan interpreteert precies zoals het er staat, is dat dan vormengodsdienst? Inderdaad moet het Practisch Chris tendom worden betracht, doch deze eis komt niet tot een enkele groep, maar tot allen! De heer Elsgeest (Prot.-Chr.) gaat even in op het door mevrouw Braggaar gezegde over het Geref. Minnehuis. (Waarby de voorzitter opmerkt, dat de daar oud plegen te worden!) De heer Elsgeest weet, dat de ouden in het tehuis in goede handen zyn. Over de woningbouw pleegt ook de heer Ten Broek (K.V.P.) vanzelf sprekend nog een enkel woord. De par ticuliere bouwers hebben tot nu toe geen gelegenheid tot bouwen gekregen. Ze hebben zich verenigd in de Leidse bouw- kring, maar de financieringsregeling is voor de particuliere bouw funest. Daar door wordt ook de bouw van 62 wonin de Zoeterwoudseweg vertraagd. Kunnen de particuliere bouwers in 1950 rekenen op toewyzing van die 62 of niet? Ditmaal geen pepernoten gestrooid De heer L ombert (K.V.P.) wil dit maal géén pepernoten rondstrooien, zo als de vorige keer. De heer Van Welzen zal me wel liberaal-in-het-kwadraat noe- aldus spr., als ik het weer hele- móéi niet met hem eens ben (n.l. over de Zondag). Spr. wil zich spiegelen aan andere landen. Nief te veel ambtenaren, aldus spr. De invoering van de registratuur ten stadhuize vertraagt de behandeling der zaken en kostte bovendien nogal. Ook de ambtenaren moeten zuinig zyn. En zich niet toeleggen op het opsporen van .geveltjes". Tenslotte brengt de heer Lombert enkele byzondere gevallen van woningnood naar voren. De heer Van den Burgh (Arb.) vraagt een nieuwe instructie voor de ge meente-archivaris. De heer P i e n a (Arb.) spreekt nog even over Endegeest, over de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel en over de verkeerslichten aan het Noord- einde. Spreker dankt B. en W. voor het ant woord op zyn vraag inzake de Doden herdenking. De organisatie er van ia blükbaar niet af geweest De prUzen- commissle moet na de devaluatie weer op volle toeren gaan werken, zo besluit spreker. En de Voorzitter besluit dan de zitting. Tot vanavond 8 uur. Dan komen B. en W. aan het woord. Huiseigenaren willen toch huurverhoging op 1 Jan. De Ned. Bond van huis- en grond eigenaren heeft aan de ministers en aan de Kamers een adres gericht om de voor gestelde huurverhoging toch op 1 Jan. a.s. te doen ingaan, gepaard gaande met een ty'delyke verhoging van de subsidies op de levensmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3