ïlicuwe geihsctfe GTouranl Prof. AnemaGeen gradueel, maar principieel verschil tussen aannemen en verwerpen Mr KolffHet door de C.H. in de Regering gekoesterde vertrouwen volledig beschaamd Wist U DINSDAG 20 DECEMBER 1949 f BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMERt CHRISTELIJK-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoattastlcfe H ahebieooi tnyn bert la teytieaspoei' Dertigste jaargang No 7999 Begrotingsdebatten in de Leidse Raad Zie pag. 3 INDONESIË IN DE EERSTE KAMER (Van onze parlementsredacteur) Er is kans, dat wanneer deze krant by de lezer is aangeland, het pleit in de Indonesische kwestie ook voor wat betreft de Eerste Kamer is beslecht. Want zij zet spoed achter de zaak. Gisteravond vergaderde zy van half acht tot elf uur en in die tyd hebben vyf sprekers uit vijf fracties het hunne over het ontwerp gezegd. Bijzondere vermelding komt daarby toe aan de waardige uiteenzettingen van de heren Anema (A.R.) en Kolff (C.-H.). Prof. Anema deed nog eens duidelijk uitkomen, dat bij de A.R. waarlijk geen bezwaar bestaat tegen de overdracht van de souivereindteit op zichzelf. Steeds is ae A.R.-leer geweest, dat Indië behoorde te worden opgeleid tot en voorbereid voor eigen souvereimteit. Maar aan twee voorwaarden moest daarbij worden vol daan: ten eerste moest de ontwikkeling zich voltrekken als een hervorming van het bestaande Koninkrijk, en ten tweede moest de rechtsorde behoorlijk gewaar borgd zijn Aan ^eze voorwaarden is thans niet voldaan. Wat de regering gedaan heeft, is een poging geweest om de revolutie te lega liseren, geheel overeenkomstig het standpunt der P v d A. Het was duidelijk, dat hierdoor de regering ter R.T.C. aan het kortste eind moest trekken. En het resultaat is geworden een luttele, uiterst losse binding. In het tweede deel van zijn betoog belichtte prof Anema de grondwettelijke Zijde van de kwestie. De meesten zijn het hierover wel eens, dat de resultaten der R.TC. met de Grondwet niet over eenstemmen. Van die Grondwet geldt, dat de betreffende bepalingen in 1948 zeer slap werden geformuleerd. Niette min moet minister Van Maarseveen zelfs van zijn standpunt uit erkennen, dat hij nauwelijks binnen de Grondwet is gebleven. Maar daaruit volgt reeds, dat de Grondwet in het regeringsbeleid niet wordt nagekomen naar haar zake lijke inihoud. Handig pleidooi Minister Van Maarseveen heeft niet, zoals hij behoorde te doen, de Grondwet gevolgd naar. haar zakelijke inhoud, maar heeft zich integendeel afgevraagd wat de Grondwet nog juist zou toelaten, en zo is zijn betoog in de Tweede Kamer een handig proces-pleidooi geworden,- - wel scherpzinnig, maar wéinigovertuigend. En in 4'C alles is de Unie een leeg kader geworden, waarvan men maar moet hopen dat het inhoud zal krijgen. Prof. Anema ging nog eens na, wat men' bij de Grondwetsherziening van 1948 had beoogd. Men had toen uitdruk kelijk gekozen voor het positieve stelsel en daartoe "in de Grondwet enkele zeer bepaalde voorwaarden neergelegd, welke echter ter R.T.C. hopeloos zijn vervluch tigd. Het komt hierop neer. dat de rege ring in haar beleid niet het positieve Stelsel heeft gevolgd, maar het negatieve.' hoezeer dat in 1948 was verworpen. Er was gesproken over noodrecht. Inderdaad, aldus prof. Anema, bestaat er in Indonesië een zekere noodtoestand, maar die was er in 1948 ook reeds en bovendien had de regering zich tijdig met het parlement kunnen verstaan. In plaats daarvan heeft zü eigenmachtig gehandeld- In het slot van zijn betoog ging prof Anema in op de bedenking, dat de ge volgen van verwerping zo ernstig zouden zijn, dat men hierom alleen reeds het ontwerp zou moeten aannemen. Hiervan zei hij, dat het gezegde „Van twee kwaden moet men het minste kiezen" alleen opgaat ingeval er in beide geval len sprake is van overmacht. Maar i hier van overmacht geen sprake, doch wü staan voor een principiële keuze. De toestand waarvoor we staan is door de regering zelve geschapen Er is tussen aannemen en verwerpen geen gradueel verschil, m-aar een principieel en quaii- tatief. Aanvaaraang zou betekenen goed keuring 'van het beleid en van de daar- Directrice benadeelde bank voor 2 Yz ton De onlangs overleden directrice van de Bank voor Schouwen en Duiveland, mej. v. d. K., blykt de instelling voor 240 dui zend gulden te hebben benadeeld. Zij heeft dit bedrag tussen 1933 en Augustus jl„ toen zy overleed, verduisterd. Zy ttond bekend als een hardwerkende en sober levende vrouw. Baby geboren op politiebureau Zondagavond is in het politieposthuis aan de Westerstraat te Amsterdam een welgeschapen baby geboren. In de loop van de avond meldden er zich een man en een vrouw. De vrouw was op het punt een kind het leven te schenken en voor de geneeskundige dienst was gearriveerd, was de baby er al. Een adjudant van po litie, die boven het posthuis woont, ver leende de noodzakelyke hulp. Moeder en zoon maken het best en zün naar de quarantaine-inrichting overgebracht. DRIJFRIEM GREEP ARBEIDER IN SPINNERIJ In de stoomspinnerü Twente te Al melo werd de 25-j. J. S. door de drijf riem van een machine gegrepen en ge- Winkelweken in het vervolg zonder loterijen? Zün de loterijen, die tijdens de winkel weken gehouden worden, in strijd met de wet. of niet. Deze vraag is door de vak- eommissie van de bakkerspatroons en -gezellenorganisaties gesteld. Daar het de bakkers op grond van een verordening verboden is hun klanten voordelen te verschaffen, lijden zij tijdens de winkel weken grote verliezen. In. verband hier mede zal de minister van Justitie voortaan een zeer strenge selectie toepassen alvo rens toestemming voor het houden van loterijen te verlenen. aan ten grondslag liggende beginselen. Hier kunnen wij alleen een „non possu- mus", een ,,wy' kunnen niet" laten horen. Dwangpositie De heer Kolff laakte scherp de onver antwoordelijk snelle wijze, waarop dit ontwerp behandeld moet worden. Het parlement is weer eens in een dwang positie gebracht, waartegen een klem mend protest op zijn plaats is De Indonesische kwestie, aldus de heer Kolff, heeft de nationale eenheid in de weg gestaan in jaren, waarin die een heid bij uülstek geboden was. Die een heid is voor de partij van deze spreker altijd een uiterst belangrijke zaak ge weest en mede uit die overweging heeft zijn fractie in 1948 met de grootst moge lijke meerderheid voor de herziening der Grondwet gestemd Helaas is het van C.H. zijde toen ge koesterde vertrouwen volledig be schaamd. En thans liggen voor de Eerste Kamer de resultaten der R.T.C., v tegen by de C.H. fractie overwegende bezwaren bestaan. Zeker, aldus de heer Kolff. is het ont werp eenmaal langs wettige weg aange nomen. dan zulien wij naar vermogen aan de verwerklijking van zijn inhoud Santen de communistische bezwaren. De communisten, zei hij. ondersteunen de vrijheidsstrijd der Indonesiërs en kunnen daarom hun stem ,aan het ontwerp niet Vanmorgen te 11 uur ging de Kamer Vermelden we nog. dat, gisteren ar F Wibaut (Pvd.A.) in de vacature-Van Walsum als nieuw lid werd geïnstalleerd. Of je nu vee-arts of leeuwen temmer bent. Fieter Van Genderen Stort, de 22- jarige zoon' van een dokter uit Urmond, had vee-arts willen worden. Toen hij op de H.B.S. "zat, kreeg hy echter een on geluk; dat-hem verdere studie onnioge- lyk maak'le Pieters zwervende aard liet zich moeilyk tussen de grenzen van het geboortedorp kluisteren. Hü moest on derduiken en op boerderyen in drie pro vincies werd hy nog nader tot de dieren gebracht. Hy ging zoveel van paarden houden, dat hy zich voornam dresseur te worden. Na de oorlog kreeg hy een be trekking als pikeur in een manége en via allerlei baantjes, waar hy steeds by „zijn" paarden kon zyn; kwam Mj als beryder in een circus. Nog wat later was hij leeuwenoppasser en nu borstelt hy in de stallen van Strassburger de „heilige" In dische tempelstieren. Intussen droomt hü van klaterende successen op „zyn" paar den, of als wilde-dierentemmer. 't Is alle maal een beetje anders dan vee-arts, maar het heeft er toch wel mee te ma ken Oude man na klap mei zweep overleden De 71-jarige Vari L uit Doetinchem is plotseling overleden, nadat hij een klap met een zweep had gekregen van de pe- troleumventer H. Deze man is gearres- Tussen Van L. en H bestond al ge- lime Ujd een vijandelijke stemming. aar het onbehouwen gedrag van Van niet geheel vreemd aan was. Dezer dagen wilde Van L. de petroleumventer beletten, een zijweggetje in te slaan. Het niet bekend, welke motieven er voor Van L. bestonden ."om dat te doen. De oude pakte het paard voor de pe- troleumwagen by de teugels en gelastte voerman rechtsomkeert, te maken. Daarop gaf H de oude een klap met zyn zweep. Van L. ging naar huis. maar is niet veel later plotseling overleden. ONTSLAG BIJ DE ARNHEMSE SLEEPHELLING De directie van de Arnhemse Sleep- helling heeft zich, door gebrek aan or ders, genoodzaakt gezien 60 man van het koppen tellende personeel te ont- Organisator van Strang-voetbal- pool veroordeeld De Rotterdamse rechtbank veroor deelde hedenmorgen de 49-jarige com missionair M H. uit Rotterdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 100, subsidiair 10 dagen. H. was ten laste gelegd de z.g „Strang-voetbalpool" te hebben georga niseerd. Tegen hem was 5 maanden ge vangenisstraf. waarvan 2 maanden voor- waardelük, geëist. Een overzicht van de Eerste Kamer, waar gisteravond een aanvang werd gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp Souvereiniteitsoverdracht Indonesië. Even voor de opening meewerken, maar dat is iets anders dan steun verlenen aan de totstandkoming Ook de heer Kolff deed uitkomen, dat de bezwaren, welke eveneens van zijn kant tegen- het regeringsbeleid moesten worden ingebracht, allerminst voort spruiten uit enig kolonialisme. Maar het is wel uiterst bedenkelijk, dat hetgeen thans voor ons ligt, niet anders is dan een voikenrechteluj-ke boedelscheiding. Van een staatsrechtelijke Unie is niets overgebleven Het volkenrechtelijk karakter maakt haar te allen tüüs Go- zegbaar, zoals Hatta zelf trouwens heeft gezegd. Nu heeft men wel een beroep gedaan op het vertrouwen, maar ook te dezen aanzien kan men niet anders dan zeer sceptisch gestemd zijn. Ook tegen de regeling inzake Nieuw- Guinea had de heer Kolff ernstige be denkingen. De handhaving van de Nederlandse souvereihateit over dit ge bied is niet zo stringent bepaald, dat alle twijfel is uitgesloten. Een hieruit voort spruitend1 conflict kan de Unie zelve in gevaar brengen. Het is beschamend, zei hü voorts, dat de regering haar goedkeuring heeft kun nen hechten aan de regeling betreffende het zelfbeschikkingsrecht. Het amende ment-Oud verandert hieraan niet veel. De heer Kolff besloot zyn rede met te zeggen: „Voor sommigen onzer kan de regering nog een aantal bezwaren weg nemen". Hij deed echter duidelijk uit komen, dat het staatsrechtelijk bezwaar het moeilyikst te ondervangen zou zijn Hierover stelde de heer Kolff een rede van de heer Pollema- in het uitzicht. V.V.D. iveifelt De heer Molenaar (V.V.D.) uitte zich in zyn rede aggressiever tegen de rege ring dan in de Tweede Kamer de heer Oud had gedaan. De regering, zei hij, heeft met onze verlangens met betrek king tot de Unie geen rekening gehou den. Toch achtte hij strüd met de Grond wet niet aanwezig Ernstige bedenkingen had hij tegen de regeling van het zelf beschikkingsrecht, maar noemde ander zijds het Uniehof een gelukkige vondst- De toestand in Indonesië was de laatste tijd, meende hij, verbeterd. De heer Molenaar verklaarde, dat hü en zijn fractieleden hun beslissing over het ontwerp pas zouden nemen, nadat zü zouden hebben kennis genomen van wat in het debat zou worden gezegd. De heer Jonkman (P.v.dA.) "zei, dat zün fractie de resultaten der R.T.C. met overtuiging aanvaarden. Zy liggen in de lijn der oude sociaal- en vrijzinnig democraten Wel had hij bezwaren tegen de regeling van het zelfbeschikkings recht en de ambtenarenregeling. Hij meende, dat de Grondwet voldoende vrij heid' en ruimte laat voor een constructie als ter RTC werd gekozen. Ten slotte ontwikkelde de heer Van 1 - - 1 Mr van Tets uit Praag gaat met de Prins mee Als zyn diplomatieke adviseur Mir W. van Tets, de onlangs benoemde Ned. gezant te Praag (die nog dezer da gen van zioh spreken liet door krachtig optreden tegen de Tsjeohisc'ne politie) zal ook behoren tot het gevolg van Prins Bernhard. op diens reis naar de West. Mr Van Tets zal diplomatiek adviseur zijn. Gedurende de oorlog was hy particu lier secretaris van Koningin Juliana. Hij heeft toen tot haar gevolg behoord tij dens haar reis qaar Suriname en de Nederlandse Antillen. Tijdens de erapromotie van de Prins aan de Utrechtse universiteit was mi Van Tets paranymph van Z K.H. GARRY DAVIS ZIT VOOR DOUANE HUISJE Wereldburger Garry Davis is gister avond in Straatsburg aangekomen. Om dat hij nog geen visum voor Duitsland heeft, zal hij de Rijnbrug overtrekken dan voor het douanehuisje in Kehl gaan zitten totdat de autoriteiten hem Duits land zullenlaten binnengaan. Op 26 Januari as. zal India een re publiek worden, zo verklaarde Pandi' Nehroe in de wetgevende vergadering. Adres aan Eerste Kamer Een volk dat zijn zedelijke plichten verzaakt zet zijn bestaan op het spel Laatste kans voor regering om het volk in te lichten volk, dat zyn zedelyke plichten verzaakt, of zonder bezield protest, zich daartoe laat dwingen, zet daarmede zyn eigen bestaan op het spel, vooral als het zedelijke waarden betreft, die de internationale gemeenschap als grond beginselen heeft aanvaard, aldus waarschuwt een adres aan de Eerste Kamer, itekend door jhr mr dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, prof. mr R. P. Cleveringa, prof. dr W. J. A. Kernkamp, dr A. Loudon, prof. mr dr J. H. W. Verzyl, prof. dr J. V. Rypperda Wierdsma en jhr mr O. F, A. M. van Nispen tot Sevenaer. Personen dus van allerlei politieke opvattingen. adressanten bedoelen hiermede het- zelfbeschikkingsrecht, waaraan Ne derland zijn onafhankelük volksbestaan dankt erf waarop het zich nog in 1919 succes beroepen heeft Het charter de Ver. Naties huldigt dit recht als internationaal beginsel. De regering waarschuwt voor de ge volgen ener verwerping der resultaten van de Ronde-Tafel-conferentie en ver klaart. dat zij zich door buitenlandse druk geplaatst zag voor een noodtoe stand zodat zij geen betere resultaten heeft kunnen bereiken. Maar de regering is verantwoordelyk voor haar onderwerping aan buitenland se druk. Waarom heeft zy volksverte genwoordiging en volk niet ty'dig, juist en volledig ingelicht? De gevolgen var de RTC treffen niet alleen het stoffe- Republikeinen beheersen kabinet der R.I.S. Ook niet-republikeinen hebben daarin zitting Het eerste kabinet van de Repoeblik Indonesia Serikat is als volgt samenge steld: Minister-president en voorlopig minis ter van Buitenlandse Zaken drs Mol;. Hatta (republiek). Binnenlandse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng (Oost-Intio- nesië), Verdediging en binnenlandse vei ligheid de sultan van Djokja (republiek). Financiën Sjafroeddin Prawiranagara (republiek). Economische Zaken irDjoe- anda (republiek). Gezondheid dr Leimena (republiek). Verkeer en opènbare werken ir Laoh (republiek), ondertekenaar van Foxcontract. Arbeid Wilopo (republiek). Algemeen welzijn en sociale zaken Ko- sasih (republiek), Voorlichting Mononoe- toe (Oost-Indonesië), Onderwijs Aboe Hanifa (republ.). Godsdienst Kiai Wahid Hasjim, Justitie dr Soepomo (republiek), ministers zonder portefeuille sultan Ha- mid (West-Borneo), mr Moh. Roem (re publiek) en dr Soeparmo (BFO). (Ge lijk men ziet hebben ook enkele niet-re publikeinen zitting in het kabinet. Tevo ren moest de grondwet op zy gezet wor den om tenminste in het college van ka binetsformateurs de niet-republikeinen pariteit te geven). Giro weldra weer normaal Overschryvingen op één dag De Postchèque- en girodienst heeft een voortreffelijk geslaagde proef geno men of de methode, die voor de oorlog in zwang was. namelijk de overschrijvin gen op één en dezelfde dag van de ene rekening afschrijven en op de andere bijschrijven, weer gevolgd zou kunnen worden. Zeer binnenkort zal het systeem nu weer worden ingevoerd, zodat de rekeninghouder, die byiv. des Maandags een opdracht ter post doet, Woensdag beridhit van afschrijving heeft. Na de oorlog moest de dienst de fre quentie halveren en om de dag af- en bijschrijven, tjg.v. het gebrek aan ge routineerd personeel, veroorzaakt door het grote verloop van vrouwelijke ar beidskrachten. lyk welzy'n maar ook de zedelüke waar den, die in ons volk verankerd liggen Door gebrek aan kennis heeft het volk zich niet eensgezind achter de regering kunnen scharen en haar in deze nood toestand de onmisbare steun kunnen ge- De behandeling der resultaten van d< RTC in de Eerste Kamer is de laatst» gelegenheid- om vast te stellen of de ver zaking van het zelfbeschikkingsrecht onder buitenlandse druk is geschied. Kan dit niet duidelijk worden aange toond. dan komt vast te staan dat de regering de zedelijkheidsovertuiging ons volk heeft miskend. Komt de buiten landse druk echter vast te staan, dan zal blijken, dat de internationale gemeen schap de verantwoordelijkheid draagt voor de gevolgen. De Kamer moet de regering opdragen, de V.N. mede tt len. dat deze verantwoordelijk is voor de verzaking van het zelfsbeschikkings- rebht, ?n tviqt het Nederlandse volk, op dat het Nederlandse volk het vetrouwen van de Indonesische volkeren niet on herstelbaar zal beschamen, verklaart he: BRABANTSE BENDE MOET BOETEN Donderdag a s. komt Nol de Bra bander voor de Bossche rechtbank. Dat betekent, dat de politie eindelijk is ge reed gekomen met een uiterst om vangrijke zaak. Ze heeft er een jaar voor nodig gehad om de zaak tot klaarheid te brengen. Er werden 215 processen-verbaal opgemaakt tezamen 1850 getypte vellen. 88 Misdrijven worden de bende van Nol ten laste gelegd. Er zijn 41 verdachten, ran uue er 28 voor de Officier van Justitie zijn geleid. 22 Werden in het Huis van Be waring ingesloten. Jarenlang heeft deze bende namelijk Noord-Brabant onveilig gemaakt. Men kon gerust van een plaag spreken. Veertien dagen na de mislukte overval op de Tuinbouw- bank aan de Hoofdweg te Amsterdam in April werd de 39-j. hoofddader A. F. uit Tilburg, oftewel Nol de Braban der, aangehouden. Na de ene arresta tie volgde de andere. Voor 300.000 gul den heeft de bende aan sieraden en ge bruiksvoorwerpen weggenomen. Acht duizend uren is de politie met de zaak bezig geweest. De bende schrok er zelfs niet terug eenmaal een trein te willen op houden, waaftoe men klemschroever op de rails had bevestigd. Met de trein werd een grote hoeveelheid geld ver voerd. Toevallig werd de trein ovei een ander spoor geleid en daardooi mislukte deze overval. Het afzetgebied was voor deze bende Amsterdam. Daarheen nam Nol ook de wijk toen het hem in het Zuiden benauwd werd. KERSTBOODSCHAP VAN MARSHALL De vroegere Amerikaanse minister var Buit. Z*ket^, George Marshall, heeft vooj Ass. Press een Kerstboodschap geschre ven, waarin hü1 ihoopte, dat de volken volgend jaar grote vorderingen mogen maken op de weg naar vrede op aarde MARIANNE'S TEKORTEN Franse Assemblée heeft debat over begroting 1950 uitgesteld Na pleidooi van Petsche regeringscrisis opgeschort Zoals wy reeds hadden vermeld, zit de Franse regering in moeilykheden. Er bestond een schier, niet te overbruggen verschil van mening over de ontwerp begroting voor 1950. Maurice Petsche, de minister van Financiën, nam het stand punt in, dat in de eerste plaats inflatie moest worden vermeden. De .„Financiële Commissie" van de Assemblee wilde het begrotingssaldo met 20.200 millioen franc verlagen. Zy stelde voor, dat slechts een bedrag van 62 milliard franc zou worden verkregen door nieuwe belastingen en dat door diverse bezuinigingen 66.5 milliard zou worden bespaard. Ten einde nu een nieuwe politieke crisis te vermüden. werd door genoemde Financiëla Commissie besloten, het rege ringsontwerp nader te onderzoeken De Assemblée vond daarin aanleiding met 408 tegen 182 stemmen het debat over de begroting uit te stellen. Reuter meldt nog, dat de Franse rege ring gisteren had voorgesteld, de belas tingen met 191 milliard franc te ver hogen. Dit bedrae zou dan worden ver kregen door de productie-belasting met 1 procent en de loonbelasting met 2 procent te verhogen, terwijl een nieuwe belasting op het particuliere vervoer langs de weg was voorgesteld. Vermel den wij nog, dat de totale uitgaven voor het volgend jaar worden geraamd op 2 300 milliard en de inkomsten op 2.275 milliard francs. Het bedrag, dat aan be lastingen binnenkomt is. exclusief de verhogingen, ongeveer 1.610 milliard Ook Frankryk staat voor grote proble men, die er niet minder op worden, als straks in 19'52 het plan- Marshall afloopt. Juist dan- moeten permanente hulpbron nen zyn gevormd. Leningen voor DAT het Deense ss Alice (2000 ton) gisteren na de storm met zware averij in Delfzül binnenliep. DAT oud-burg. J. J. Ch. A Karres van Adorp door het Groninger „B. G." tot 12 jaar werd veroordeeld, daar hy de „man achter de schermen" was bü vele arresta ties en huiszoekingen. DAT de landwachters S. Larkens uit Enumatil en. J H. Kuiper uit Zevenhui zen door het „B G" te Groningen tot resp. 8 en 12 j. werden veroordeeld. DAT de prijzen van nieuwe woningen thans het drievoudige van de vooroor logse bedragen. DAT de 54-j. Roskam Brunner, die zich „professor" Roskam noemt, een talen- phenomeen uit Arnhem, die door oplich ting, chantage e.d. slachtoffers in het gehele lan heeft gemaakt, zich op 17 Jan. voor de Arnhemse rechtbank moet ver antwoorden. DAT prof. dr Th. Limperg Jr. oud hoogleraar aan de gem. univ. van A'dam, wegens zün verdiensten voor de econo- micshe wetenschappen de Amerik. Wallace-Clark-,Award" heeft ontvangen. DAT in Zuid-Afrika benoemd is om de regering te adviseren aangaande de versterking van de cul turele banden met Nederland, wellicht d.m.v. een cultureel verdrag. DAT van de totale uienvoorraad in ons land plm. 60 pet is geruimd en er sinds het begin van het seizoen 60 mil lioen kg is uitgevoerd. DAT het drie jaar geleden door de Rot terdamse Lloyd gekochte Viclory-schip „Sarangan", gisteren voor het eerst de Rotterdamse haven binnenliep. DAT W. H. Kemmers uit Den Haag op een driedaagse conferentie van de C B.T.B. in Birkhoven bij Amersfoort sprak over de fondsvorming voor de aardappelen. DAT een der nieuwe Groningse trol leybussen, die nog voor Nieuwjaar in dienst gesteld worden, vannacht zijn eerste proefrit maakte, doch met een jeep naar „huis" gesleept moest worden DAT het plan oifi de spoorlün Arnhem- Utrecht over Veenendaal in plaats van over de Klomp (Ede) te laten lopen, voorlopig niet zal worden uitgevoerd. DAT het melkproductenbedrijf Domo te Beilen het voorstel om een kaasma kerij te bouwen heeft aangenomen. DAT de organisatie van makelaars van de vakgroep tussenpersonen in machines te Rotterdam bü de Tweede Kamer zal protesteren tegen de verhoging van registratierechten van 1% tot 3%. DAT twee jongemannen een dezer nachten de wisselkas van de Luxor- bioscoop te Vlissingen konden lichten, aangezien een van hen, wiens broer in de bioscoop werkt, hem de sleutel van het gebouw had ontfutseld. DAT de beide rijbanen van de brug over de Rijn bij Arnhem gisteren in ge bruik zyn genomen en de voet- en rijwielpaden waarschünlük in Maart ge reed zullen zy'n. DAT in A'dam een grossier in vlees is gearresteerd die uit het koelhuis van het abattoir een koeienbout had gestolen. DAT de pluimveehouders ook voor de leveringsperiode 18 December t/m 14 Januari geen exporteieren hoeven te leveren. DAT de Ned. Jeugdgemeenschap op nieuw, o.a. bij de raad van ministers ge protesteerd heeft tegen het Butlinkamp in Zandvoort daar dit plan van f 3 mil lioen in strüd wordt geacht met de zo noodzakelyke versobering van de volks huishouding. wederopbouw, aldus Petsche, bieden geen oplossing met het oog op de rente last, die op de duur ondragelyk zal wor den Vandaar, dat de regering hamerde op het aanbeeld van nieuwe belastingen. Het gevaar van een politieke crisis is nog niet bezworen, maar de impasse werd uitgesteld. Von Manstein in hoger beroep Niet tevreden met de straf van 18 jaar van zün cliënt is de verdediger veldmaarschalk von Manstein schriftelük in beroep gegaan bij de Opperbevelheb ber van het Britse Rijnleger. Luit.-Gen. Sir Charles Keighley. Dit beroep is ech ter niet veel meer dan een formaliteit, aangezien von Manstein door een mili tair gerechtshof is veroordeeld. Jongen door reuze-kwal gedood Op de kust van Noord Queensland (Australië) is een 10-jarige jongen aa gevallen door een reuze-kwal, die zi rond de 'benen en het lichaam van zi slachtoffer vouwde. De vader trach wan-hopi'g zyn zoon te bevrijden. I schopte en sloeg de kwal, die tensloi lotliet en in zee verdween. Voor de jongen was het echter reeds te laat. Hy overleed onder hevige pünen. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking mi hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 21 December: Zon op 8.46. onder 16.30; maan op 10.57, onder 17 55 uur. 27 December E.K. ZAAK TEGEN PAUL KIES De zaak tegen de voormalige leider van de Troelstra-beweging. Paul. C. J. Kiès, 'n Leeuwarden tot 20 jaar is veroor deeld en tegen wie voor de R v. C. tot 12 jaar werd geconcludeerd, is van gen door de raad voor onbepaalde tijd aangehouden. DE ZELFSTANDIGE V.G.L.O.-SCHOOL In ons hoofdartikel van Zaterdag schreven we dat voor het V.G.L.O. een prachtige taak is weggelegd en 'n prach tige kans geboden wordt. Volgend jaar zal het experiment met de zelfstandige V.G.L.O.-school beginnen. Want al is het dan nog niet zo als de vurige voorstanders het wensen, al is de achtklassige lagere school nog in de wet opgenomen, tevens is toch bepaald dat nader te bepalen datum de regel worden zal een zesjarige lagere school daarby aansluitend een tweejarige V.G.L.O.-school. Ook al zullen de lagere land- en tuinbouwschool en de ambacht school zoals we zagen geduchte concur renten kunnen zyn en al kan het zevende achtste leerjaar ook aan de gewone lagere school verbonden blüven, niette- geven de lagere leerlingen schaal goede mogelijkheden. Wanneer in plaat- 25 tot 50.000 inwoners reeds een zelfstandige school met drie leerkrachten an worden gesticht bü 51 leerlingen, an noemen we dat gunstig. Voor het platteland zal dit betekenen at men streekscholen zal moeten stich- n, maar dat doet men ook voor het ULO en voor het land- en tuinbouwon- derwijs. De mogelijkheid is er dus. u maar de vraag of de V.G.L.O.- school de kansen die er liggen zal weten te grüpen. of men de ouders van het dit type onderwijs zal weten te overtuigen. Dat is geen gemakkelijke taak. want het VG.L.O. staat nog in de kinderschoenen. Men heeft vooral bij het Prot. Christelyk onderwijs nog maar wei nig of geen ervaring met zelfstandige scholen. Dit schooltype moet o i. slagen het alleen orr. die 30 pet. van de nederlandse jeugd die met het verlaten de zesde klas van de lagere school ontwikkeling stop zet. De V.G.L.O.- school zal deze jonges en meisjes de weg moeten wüzen in het volle leven, niet door ze op te leiden voor een beroep, daarvoor zyn de nüverheidsscholen en de land- en tuinbouwscholen, maar door het geven van inderdaad algemeen vor mend onderwijs. Het schema van de ge- lagere school zal men los moeten laten. Er zal mettertyd aansluiting moe ten komen met het leven. Nu is daar al heel wat over geschreven en gesproken, i zal het nu moeten gaan doen. En daarom gaat het niet allereerst om een prachtig in elkaar gezet leerplan, maar om de practyk. Het zal in meer dan een opzicht experimenteren worden, waarbü in natuurlük wel enkele grote lünen het oog zal hebben te houden; maar de, zij het dan geringe ervaring, heeft in de afgelopen jaren reeds geleerd dat met dit onderwijs goede resultaten zijn te be reiken. dat zelfstandig werken kan wor den geleerd, dat zorg kan worden besteed de karaktervorming, maar men moet de oude paadjes van de gewone lagere school durven verlaten. Dan zal ook blü- ken, dat men de leerlingen pakt. dat het absentisme eer minder dan meer is dan n de zesde klas. Het Prot. Ohr. onderwüs heeft een ach terstand in te halen en daar om is het verheugend, dat de Christelyke onderwy- zersorganisaties zich reeds met het V.G. L.Q. bezighouden en zich bezinnen hoe men het zal aanpakken. Het Christelyk paedagogisch studiecentrum hoopt bin- henkort eveneens een landelüke vergade ring te houden met degenen die bij dit onderwüs betrokken zyn. De leerkrach- dit onderwijs zijn er nog niet en daarom gaat het C.P.S. een tweejarige houden ter algemene oriëntering op de eisen die het V.G.L.O. stelt. Men wil een klein aantal proefscholen aanwü- zen waar op wetenschappelüke wü* zal korden geëxperimenteerd om zo te ko men tot een verantwoorde Chr. V.G.L.O.- school. De opgelegde school uit de bezettings tijd is verdwenen, in vrüheid krügt de V G.L.O -school zijn kans. Het is verheu gend dat het Christelük onderwüs de waarde van deze school voor het kind, en dus voor ons volk inziet. Goede samenwerking tussen onder wijzers. ouders en besturen, gevoegd bü een verantwoord zoeken naar nieuwe wegen, zal naar we hopen een V.G.L.O.- school doen ontstaan die de leerlingen beter toegerust dan tot nu toe het leven zal doen ingaan. Aan ons de eer! Nu de actie van de Raad van Vak- centralen voor de verhoging van lonen, kinderbüslag en ouderdomsuit- kering weldra met succes zal worden bekroond, krijgt het Nederlandse publiek weer hetzelfde onverkwikkelyke beeld te zien. dat we van vroeger ook al ken nen. De Rooms-Katholieke en de socia listische vakbeweging trachten nu weer bü monde van enkele bladen beiden de eer voor zich op te eisen de stoot tot deze actie gegeven te hebben. Zij pogen daarmee hun invloed op de arbeiders te vergroten en zien blükbaar niet in, dat de kracht van het gezamen- lük overleg en het gezamenlük optreden in de Raad van Vakcentralen hierdoor wordt bedreigd. Alleen al uit dit motief behoorde men dergelüke praktyken na te laten, maar in het onderhavige geval komt daar nog bij, dat deze beweringen geheel in strüd zijn met de feiten. Ieder een. die de geschiedenis van dit overleg heeft gevolgd kan dit weten. Sedert Februari werden onderhande lingen gevoerd over de loonkwestie en deze we/den na de mededeling van de regering in September over de ko mende huurverhoging en belastingver laging zonder veel succes voortgezet. Op 11 November besloten de werknemers vertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid, dat deze zaak bespoedigd moest worden door de prijsstijging ten gevolge van de devaluatie. Binnen de drie vakcentralen zou men een stand punt bepalen inzake deze kwestie en dit zou schriftelük bij de Raad van Vak centralen worden ingediend vóór de ver gadering van 17 November. Nu kan het zijn, dat de voorstellen van het N.V.V. of van de K AB. een dag eerder werden gepost dan die van de overige Vakcentralen. maar dit is o.i. toch een onvoldoende motief om zich tegenover de arbeiders de <«r toe M eigenen de stoot tot de jongste loonaetio te hebben gegeven. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT OP 23 DEC. NAAR BATAVIA. De Johan van Oldenbarneveit van de StoomvaaTtmy Nederland zal Vrijdag 23 December met ongeveer 400 passagiers, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, van Amsterdam naar Batavia vertrekken, aar het 18 Jan wordt verwacht De inscheping vindt p!aa:s morgen tussen 9 en 1130 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1