is weer best Antoon Brinks NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 Naar moderner onderwijs- en opvoedingsmethoden Oók voor financieel minder draagkrachtigen De experimenteer school aan de Haverstraat Montessori- en Dalton-onderwijs zijn methoden, die nog steeds geen algemeen aanvaarde genoemd mogen worden, al winnen de principen, waarop zij gebouwd Xijn. meer en meer terrein. In beter ge situeerde kringen heeft dat veldwinnen van nieuwe opvattingen op het terrein van onderwijs en opvoeding geleid tot Stichting van een groot aantal particu liere scholen, die echter uit de aard der zaak voor de financieel minder draagkrachtigen buiten bespreking wa ren. Zodat de kinderen uit deze kringen verstoken bleven van de voordelen der moderne methoden, ook al zouden de ouders er wel belangstelling voor heb ben gehad. Wat overigens maar zelden het geval was. Het is immers in deze milieus zó, dat het leven en zijn zware lasten zóveel van de aandacht vragen, dat voor zaken als onderwijs en opvoeding maar een mini mum aan belangstelling kèn worden op gebracht. Eeuwen lang is dat al zo en er zijn families, waarin deze absolute afwezigheid van belangstelling in andere problemen dan die van het dagelijkse leven door de geslachten lang durende nood tot een negatief erfgoed is gewor den. Kinderen uit zulke gezinnen zijn «ven arm aan woorden als hun ouders het zijn aan sociale zekerheden. Wie echter meent, dat zulke kinderen ook geen capaciteiten hebben, heeft het mis. Er is door de departementale com missie voor vernieuwing van het onder wijs. die onder minister Rutten startte «n waarin prof. Van Houten uit Amster dam een der leidinggevende figuren is. een zeer diepgaand onderzoek ingesteld liaar de geestelijke vermogens van de lagere-school-jeugd in Nederland. Men tocht nl. naar de beste plaats om met «en openbare proefschool op basis van Onderwijsvernieuwing te kunnen starter.. Zoals wij Woensdag j.l. reeds meld den, Is de keuze voor de stadsjeugd gevallen op een Leidse school, nl. die ln de Haverstraat. Na vier maal psycho-technisch getest te zijn, wer- I den de leerlingen van deze school f uit ongeveer 1000 „beproefde" Lcide- Baartjes gekozen wegens het geringe I aantal psychische defecten, dat onder hen werd aangetroffen. Door de mi nieme cultivering van speciale be langstelling onder hen lag de intel ligentie-quotiënt tussen 80 en 100. Maar juist die belangstelling gaat men thans wekken en het was daarom, dat de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, met wie wij een onder houd hadden, zich zo optimistisch toonde Hij verwacht iets héél goeds van deze school, zowel van de leerlingen als van de onderwijskrachten. En hoopt, dat dit Leidse experiment, waarop de ogen van heel Nederland zijn gericht, zal slagen en to een steentje zal bijdragen tot door voering van de onderwijsvernieuwing ln het algemeen. Systeem in wording Spraken wij in de aanvang van Mon- tessori en Dalton, bij de Leidse experi- menteerschool is nog geen sprake van een a-priori aanvaard systeem. Lang- taam en voorzichtig zoekt men er, te be ginnen bij de kleuters, naar de juiste methode, die eigenlijk vooralsnog maar drie principes erkent: individueel onder wijs, uitgaande van de belangstellings centra van het kind, en gesteund door de ouders zélf, voor wie men voelt zich te moeten verantwoorden, nadat men hen natuurlijk eerst behoorlijk heeft in gelicht „De band tussen de ouders en de school kan niet krachtig genoeg zijn!" tegt de wethouder. En de details? Het geld, dat B. en W. bij de raad voor deze school hebben aan gevraagd, zal besteed worden aan be weegbare meubilering voor de eerste twee klassen en voor een wat gezelliger aankleding van de school zelf. Het kind immers heeft een natuurlijke behoefte aan fleurigheid. Verder zijn er speciale leermiddelen nodig. Er zijn sinds 4 November extra onder wijskrachten aan de school verbonden, zodat de leerlingenschaal verlaagd kon worden tot 24. Er wordt meer aan sport gedaan, er zullen excursies worden ge maakt, de gemeentelijke geneeskundige dienst en ervaren psychologen adviseren voortdurend, kortom er is een indruk wekkend aantal voorzieningen getroffen die geld kosten. Het Rijk draagt een aanmerkelijk deel. maar de gemeente Leiden zal toch ook over de brug moe ten komen. Daarover zal dan in de a.s. raadszitting beslist moeten worden. WATER NAAR DE ZEE In Hazerswoude draagt men water naar de zee. Gedurende de daar gehouden winkelweek werden 140.000 bonnen ver strekt (hetgeen betekent dat er in deze week voor 70.000 werd verkocht). De bonnen droegen nummers en tal van nummers gaven recht op prijzen. Zoals bij alle winkelweken. Maar alleen in Hazerswoude laat men de prijzen op humoristische wijze op bepaalde num mers vallen. Ziét U zelj maar eens: Een melkhandelaar stelde 25 liter melk beschikbaar; ze werden buitgemaakt door zijn concurrerende collega; Een groentenhandelaar schonk een prachtige fruitmand, diedoor zijn concurrent werd gewonnen; Een kaashandelaar tenslotte verblijdde het winkelweekcomité met een echte Edammer. Laat deze kaas nu op een num mer vallen, dat zijn vrouw in een andere winkel had opgedaan! Toch waren de prijzen voor het kopend publiek bedoeld en de notaris heeft de „trekking" naar eer en geweten verricht. Verlovingsringen Leids Juweliersbedrijf Breestraat 114c, Tel. 26127 De achtkamp om de „Seinpost"-wisselbeker R. H. van Dijk en Jerry Bey behaalden de volle winst In „Seinpost" te Noordwijk aan Zee werd gisteravond de achtkamp. georga niseerd door de Noordwijkse schaakver eniging „Daniël Noteboom", geopend. De heer A. Leenheer, voorzitter van de ver eniging en wedstrijdleider van het tour- herinnerde in zijn openingswoord de rede, die de heer W. A. T. Schelf hout op het jubileum van de K.N.S.B. te Den Haag had gehouden. Hierin bracht de bekende schaakjournalist naar voren, dat het spelpeil door het organiseren van achtkampen zou kunnen worden op gevoerd. Deze woorden wilde „Daniël Noteboom" ter harte nemen. Met mede werking van de heer N. van Beelen, die ook de „Seinpost"-wisselbeker beschik baar stelde, werd een en ander mogelijk. was daar zeer erkentelijk voor. Hij herinnerde voorts aan de jeugd-zeskamp. die op 20 December zal beginnen. Het n zijn bedoeling de achtkamp in het jlg meer een nationaal karakter te De loting had het volgende resultaat: 1. J. Bey: 2. L. W. Turk; 3. G. Marijt; 4. Th. Admiraal: 5. W. F. Schüss; 6. R. H. Dijk; 7. P. Bedijn en 8. E. H. van Ga len. Voor de zeskamp is deze: 1. A. Lin- hout; 2. Joh. de Jong; 3. J. Turk; 4. C. Varkevisser; 5. P. de Groot en 6. P. Selier. De eerste ronde van de achtkamp gaf al direct interessante partijen te zien. Van Galen verdedigde zich tegen Bey Frans en hield tot laat in de avond tegen de Leidenaar stand. Tenslotte echter t hij capituleren. Italiaans werd de partij tussen de beide Noordwijkers, Turk en Bedijn. Bij het afbreken stond Bedijn in een toreneindspel een pion voor hij heeft dan ook de beste kansen. Zeer belangwekkend verliep het treffen tussen Marijt en Van Dijk die er een Ko ningsgambiet van maakten. De L.S.G.-er trok aan het langste eind. Schüss trachtte Admiraal met de Engelse opening te ver schalken, maar die bleek de Katwijker voldoende te beheersen. Remise was het slot. Hedenmiddag- en -avond wordt de tweede ronde gespeeld. V1SSERIJGOLF De stilte aan de IJmuidense Zuidzij, aar de trawlers liggen te roesten in de regen en de mannen met de kraag om de de situatie bespre ken, omdat er niets anders te doen over blijft deze stilte wordt allerminst weer spiegeld in de stroom van berichten over de Nederlandse visserij. De commentaren rijp en groen )ver de mogelijke ontwikkeling van de .redersstaking" (vergeef ons het woord, naar er is geen beter) kabbelen rustig of wild door de kolommen der dagbladen de verwijten flitsen naar de kantoren IJmuiden, waar de eigenaren der op gelegde vloot al dit gewoel om hun voe- laten spoelen. Omdat er zo weinig de kwestie te veranderen is. Zij ge- volmondig toe, dat de stap van de reders voor de werknemers op het aller slechtste moment uit de bus kwam. Zij geven veel toe. Maar zij weten warempel anders had moeten gebeu- Radiovraagstuk in de Kamer Goede klachten niet nieuw en 't nieuwe in de begroting niet goed Begroting van O., K. en W. flitst door de Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur). W(j herinneren ons dat een criticus, een Duits criticus, eens van een boek heeft gezegd: „In dit boek is veel goeds en veel Bieuws. Jammer, dat het goede niet nieuw en het nieuwe niet goed is." Daaraan dachten wij, toen gistermiddag de Tweede Kamer zich nog steeds bezig hield met hoofdstukken van de Begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Want de klachten van de sprekers ware oud en het nieuws, dat men in de be groting van de minister kon aantreffen, deugde zo min als een vals dubbeltje. De heer Kikkert (C.H.U.) wijdde enige woorden hoe belangrijk is het, als een «preker zioh kort kan uitdrukken aan natuurbescherming. Hij wilde een uit breiding van de bestaande wetgeving. De heer Weiter, en vóór hem mevr. Forta- rier-de Wit, spraken zeer ernstige v den over het sohrappen van de subsidie aan het Algemeen Nederlands Verbond, wat een bij uitstek nationale instelling is, die waakt over onze taal en onze cultuur thuis en in den vreemde. Maar ook hier Ikomt de minister niet tegemoet aan de wensen der Kamerleden. Geen subsidie, als het moet eens een fooitje. Onze regering, zo sneerde de heer Wil- lems (P.v.d.A.) weet niet' eens, hoe ze «en echte oultuurpolltiek moet komen. Wanneer we al eens juichen over goed idee, hebben we het volgend jaar ïlweer spijt. Voorbeeld: 2% millioen goedgekeurd voor monumentenzorg, dras tisch afgeknipt tot 1 millioen. Tientallen voorbeelden, zei de spreker, die secrt van de P.v.d.A. is. Maar hij noemt alleen maar de orkesten van Twente en Leeu warden, die in de kou bleven staan wel, zegt de minister, ik ben het al geworden met de heren uit Twente en Leeuwarden, maak u geen zorg. Maar de orkesten staan als voren in de kou. Levendig werd het debat eerst, toen ds van der Zaal begon over het radiobeleid. Daar knetterde het als een machinege weer. Helaas, het was niet nieuw, doch (zie boven) wel goed en hoewel er niets veranderd was bij verleden jaar, leek het betoog ons niets te hebben ingeboet aan actualiteit. Trouwens, sprak ds van der Zaal voor de NCRV, de heer van Sleen namens de VARA onderschreef een en ander volkomen en de liberale heer Cor- nelissen, de stem van de AVRO, leek goed afgestemd in dit koor. De voorzittersha mer ontsloeg de minister van 'n antwoord. Voor hen, die niet gelezen hebben, wat er het vorige jaar werd gezegd, een korte bloemlezing. Wat gebeurt er met luisterbijdragen? Specificatie s.v.p. De Radio Omroep verenigingen hebben geen ambtelijke censuur via de begrotingscontrole node, zij deden hun werk al toen de ambtenaren alleen nog maar luisterden. Waarom moeten de luisterbijdragen ge bruikt worden voor de financiering van Regeringsuitzendingen, strijdkrachten- programma's en wereldomroep? Is het juist, dat ambtenaren scenario's schrijven en er bovendien nog voor worden be taald? Weet de minister dat de omroep verenigingen uit eigen zak de extra-kos ten bijleggen, om tenminste de uitzendin gen op peil te houden? Zoals gezegd, de hamer van de voorzit ter en vrede tot Maandag. Het inmiddels verschenen communiqué geeft deze landerigheid aardig weer. Daar is echter een tweede kwestie. Zij heet „demagnetisatie" en de voorgeschie denis mag in visserijkringen afdoende be kend worden geacht. Nu heeft de inspec- generaal van de scheepvaart tegen het advies van de marine in meegedeeld, dat h\j de demagnetisatie van reeds eerder behandelde schepen niet langer verplicht wil stellen. „Ha" zeiden de reders, „dan we van de narigheid van de kompas- stellerij af". Dat de kompassteller het zo aardig vindt, moet hier direct uit afgeleid worden, maar daar ligt het zwaartepunt van het probleem niet. Dat ligt bij de inconsequentie, waarmee de scheepvaartinspectie deze zaak heeft be handeld. De demagnetisatie is niet langer ver plicht, maar als een schipper in een mij- nengebied komt en er gebeurt wat, dan kan hem „dood door schuld" ten laste worden gelegd. Dus er staat een z justitiële stok achter de deur en vele rederijen zullen liever doorgaan met demagnetisen dan deze ondraaglijke verantwoordelijkheid te leggen op de schouders van de schipper. Het is natuur lijk juist, dat met een niet-ontregeld kompas een schip minder gauw in een mijnenveld verzeilt, maar gezien de scheepsrampen van de laatste tijd is toch geneigd, zich af te vragen of het risico wel zo gering is. De reders kunnen het met deze opvat tingen der scheepvaartinspectie niet ge heel eens zijn. En dit is geen wonder. MAANDAG WEER KERSTPOTTEN! Het Leger des Heils meldt ons, dat de traditionele Kerstpotten met ingang van Maandag a.s. weer in het stadsbeeld zul len prijken. Ook de soldaten van het Leger des Heils zijn bezig om het grote feest van Christus' komst in deze we reld voor te bereiden. Zij hebben grote plannen, maar het is uiteraard moeilijk deze alle te realiseren. In ieder geval doen zij een dringend beroep op de Leid se bevolking om een Kerstgave, hoe klein ook. voor de mensen van het Leger weg te leggen. Het aantal aanvragen om van de uitdelingen te mogen meegenie ten is hoger dan dat van vorig jaar. Geef mild en help de potten aan de kook! Het gironummer van het Leger des Heils is 35187. DE TOL AAN HET WARMONDERHEK In de Memorie van Antwoord schrij ven Ged. Staten over de tol aan het Warmonderhek: „Er is inderdaad ruimte voor de op vatting, dat voor de huidige tolhef fing voor rijwielen en motorrijtuigen geen rechtsgrond aanwezig is. In ver band hiermede is het gewenst een des kundig onderzoek in te stellen naar het rechtskarakter van de tol aan het War monderhek. Dit onderzoek is gaande. In afwaohting van de uitslag daarvan komt het Ged. Staten niet gewenst voor, zich uit te spreken over het al dan niet rechtmatige van de heffing van tolgeld voor rijwielen en motorrijtuigen. Het Ged. Staten niet bekend, dat het tarief van deze tol sedert de inzending om streeks 1811 van de titels der heffing aan het Franse gezag zou zijn gewijzigd. Aanvulling van het bestaande tarief voor nieuw ontstane verkeerscategorie en verhoging van dat tarief kan na 1 in werking treden van de Verenwet leen geschieden door de Staten van gewest, althans wanneer hier sprake van een in een brugrecht omgezet ve- De expositie van de Leidse concours- commissie mag er zijn De heer K. Scheffer te Wassenaar werd kampioen De jaarlijkse postduivententoonstelling voor Leiden en omliggende plaatsen van de Leidse concourscommissie mag zich steeds in een grote belangstelling verheugen. Ook ditmaal ontbrak het niet aan inzendingen. Niet minder dan 1000 doffers en duivinnen werden inge zonden en die werden verdeeld in II klassen. Onnodig haast te zeggen, dat de keurmeesters, de heren A. C. Ber- guin (Gorinchem), J. Dorsman (Den Haag), J. Tholenaar (Oud-Vossemeer: A. M. Rampaart (Den Haag) en J. Bran.t (Dordrecht) voor een zeer zware taaK stonden. Niettemin ztfn deze duiven- kenners-bjj-uitnemendheid tot overeen stemming gekomen en de resultaten daarvan vindt men hieronder. Gisteravond werd de tentoonstelling officieus geopend. Er was toen reeds vry veel belangstelling. Hedenmiddag te 2 uur vond de officiële opening pinats door de voorzitter van de Leidse con courscommissie, de heer S. N. van Leeuwen. Hij maakte o.m. bekend, da: de heer K. Scheffer te Wassenaar het beste exemplaar had ingezonden en tot kampioen was uitgeroepen De Stadsgehoorzaal biedt een zeer goede gelegenheid om de expositie ruó- tig te bezien. Vandaag kan men tot 11 uur daar terecht. De prijswinnaars Klasse 1: oude doffers, blauwbanden, 500 km en hoger: 1. W. H. Abrahams; 2. P. Vogelenzang; 3. A. P. v. d. Voort. Klasse 2: oude duivinnen. blauwban den, 500 km en hoger: 1. W. A. v. d Arend; 2. S. N. van Leeuwen; 3. W. Abrahams. Klasse 3. oude doffers, zwartkras en gehamerden. 500 km en hoger: 1 J Staf felen; 2. S. Jansen; 3. H. van Vegten. Klasse 4: oude duivinnen blauwkras- zwartkras en gehamerden, 500 km Ook de gemeenteraad van Woubrugge aanvaardde de begroting 1950 Beleid van B. en W. was zeer voorzichtig De gemeenteraad van Woubrugge kwam gistermiddag in voltallige verga dering bijeen. Dit was de laatste ver gadering van dit jaar. Aan de waarnemend brugwachter W. C. van Goozen werd eervol ontslag ver leend1 en in zijn- plaats werd benoemd de heer H. Bontenbal A.zn. Voorts ontspon zich een uitvoerige discussie over het verplaatsingsbeslint ambtenaren. B en W. adviseerden daar niet op in te gaan. daar dan alle ambte naren daarbij betrokken zouden moeten worden. De heer Angenen-t wees er op. dat de minister de gelegenheid daartoe heeft geopend, maar de voorzitter zei, dat de kosten niet op het rijk kunnen wor den verhaald. Wel kunnen de bijzondere scholen dit plaatsen op de algemene kosten, die om de vijf jaar worden ver rekend Hierna trok dé heer Angenent jn ingediend voorstel dienaangaande in. Bij do vaststelling van de rekening van gemeente en gemeentebedrijven werd één punt, namelijk de zwakke verlich ting, ter tafel gebracht. Volgens_ de administrateur is het net de laatste jaren tamelijk zwaar belast. Dit komt vooral aan de Oostzijde tot uitdrukking. Daarom is besloten aan die zijde een voedings kabel te leggen, waarvan de kosten ge raamd worden op ƒ7000. Beide rekenin gen werden na een korte bespreking aanvaard. Vervolgens kwam de begroting ter sprake. Vooraf gaf de heer E. Boer als commissielid' een algemene beschou wing. Hij heeft geconstateerd, dat het beleid van B. en W. zeer voorzichtig is geweest. Maar men moet ook niet te voorzichtig zijn, aldus spr. In dit verband legde spr. de vinger bij de dienst publieke werken en het onderwijs. De zeer lage post onderwijs heeft voor de bijzondere scholen nadelige gevolgen. De heer Van den Eng sprak nog over het electriciteitsbedrijf. Naar zijn mening moet de winst van dit bedrijf worden aangewend tot verbetering van een en ander en moet ten goede komen aan de gebruikers. De heer Angenent wilde de straatbelasting van ongebouwde eigen dommen afgeschaft zien. B. en W- kunnen dit niet overnemen, daar deze belasting venpLicht is gesteld en de gemeente geen andere bronnen, ziet. De presentiegelden voor de raadsleden zag de heer Angenent graag gebracht o.p ƒ6 per lid per gadering. Aangenomen. De post onderhoud en meubilering gemeentehuis vonden enkele leden te laag geraamd. Bij het punt woningbouw te Hoogmade Ook Leiden krijgt een E.H.B.O. voor dieren Leidse dierenbeschermers hebben een plannetje 1950 voor In het gebouw Steenschuur 6 werd gis teravond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Ned. ver eniging tot bescherming van dieren. Het verslag van de secretaresse, mevrouw Oosterwijk-Dekker, noemde 1949 geen jaar van grote gebeurtenissen. Het leden-aantal bleef ongeveer gelijk. De penningmeester, dr Van Alphen, kon mededeling doen van een batig saldo van f550.73. De secretaris van de propaganda-com- missie bracht eveneens verslag uit over het afgelopen jaar. Hij kon op een goede staat van dienst wijzen, waaronder de geslaagde collecte op Dierendag (bracht f600 op), de reclame, die in de taptoe kon worden gemaakt voor de gedachte aan de dierenbescherming, en de film avond op 28 October, die 54 nieuwe leden aanbracht. De commissie deelde mee voor het nieuwe jaar boordevol plannen te Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de plannen, die de Leidse afdeling heeft met betrekking tot het oprichten van een E.H.B.O. voor dieren in de Sleutelstad. Am sterdam heeft al jaren een ambulance voor verongelukte dieren en in Den Haag is men ook energiek begonnen. De Leidse ambulance zou om te be ginnen uit 12 man moeten bestaan. Binnenkort zijn nadere publicaties te verwachten. De propaganda-commissie lichtte de vergadering verder nog in over het werkschema, dat men voor 1950 heeft ge maakt. Daarbij werd ook gesproken over het eerste lustrum van de propaganda- commissie in het voorjaar van 1950, dat toch op passende wijze gevierd moet worden! Een heel aardig plannetje leek de keuring van honden, ras: „street-terrier", te houden voor kinderen beneden de vijftien jaar door de Leidse afdeling van de vereniging. Bij de rondvraag werd uitvoerig ge sproken over de moeilijkheid van het afmaken van dieren. De voorzitter zegde toe de zaak nader te zullen onderzoeken. Waarschijnlijk zullen binnenkort ver beteringen kunnen worden aangebracht. In de M.v.A. acht min. In 't Veld het mogelijk vóór 1960 een behoorlijke huisvesting te bereiken, terwijl binnen kort het wetsontwerp huurverhoging zal worden ingediend Het ligt in het voornemen om het hospitaal-kerkschip „De Hoop" nog vier reizen te laten maken en het dan door een nieuw schip te vervangen. kwam de straatverlichting ter sprake, waarbij de heer Van den Eng meende, dat bij deze huizen wel wat veel lantaarns staan. Men moet dit echter zien in het licht van het uitbreidings plan. De lantaarns voor het Noordeinde te Hoogmade zijn nu ook aangekomen De post onderhoud wegen wilde de heer Angenent verhoogd zien tot ƒ4000 en W. konden zich hiermee niet enigen, aangezien bij grote objecten andere middelen gevonden moeten den. B. en W. zegden toe nog meer dacht te zullen schenken aan het wegen- probleem. Het rioleringspLan kan door het uitbreidingsplan vooralsnog niet wor- verwezenlijkt, mede in verband met de kosten. De post onderhoud schoolmeubelen •ond de heer Angenent ook te laag. terwijl de heer Boer bij de post vergoe ding tractetie de opmerking maakte, dat men de strekking van de grote feesten niet uit het oog mag verliezen De post bijdragen of medailles werd verhoogd tot 100. Hierna werd de begroting vast gesteld. B- en W. stelden voor ter vergemakke lijking van de administratie de nieuwt woningen met enkele bestaande eigen dommen, de woningstichting „Nieuw Leven" en eventueel te bouwen w( gen op te nemen in een zogenaamd „woningbedrijf'. Dit vanaf 1 Jan. 1950. hoger: 1. D. Uithoorn; 2. J. W. Goedhart; 3. M. D. Groeneveldt. Klasse 5: oude doffers niet-genoemde kleuren, 500 km en hoger: 1 K Scheffer; 2 J. F. Aanhane: 3. M. Schellingerhout. Klasse 6: oude duivinnen, niet-ge noemde kleuren. 500 km en hoger: 1. Th. Gijlswijk; 2. A. W. Krol; 3. J. Rak- Klasse 7: oude doffers, blauwbanden 275-500 km: 1. W. Nagtegaal; 2. A. Frank; 3 S N. van Leeuwen Klasse 8: oude duivinnen. blauwbanden 275-500 km: 1. D v. d. Nieuwendijk; 2 W A. v. d. Arend; 3. H C. Hoogeveen Klasse 9: oude doffers, blauwkras- zwartkras en gehamerden. 275-500 km: 1. A. van Weeren; 2. J. Truiers Sr.; 3 H. van Vegten. Klasse 10: oude duivinnen. blauwkras- zwartkras en gehamerden. 275-500 km 1 A. Polak; 2. H. Flippo; 3. G. A. L. v d.Reyden. Klasse 11: Oude doffers, niet-genoem- de kleuren, 275500 km: 1. C. W. F. On- vlee; 2 J. Rakhorst; 3- N. C. P. Waas dorp. Klasse 12: oude duivinnen, nlet-ge- noemde kleuren, 275500 km: 1. en 2. J. Rakhorst; 3. W Baart. Klasse 13: oude doffers, blauwbanden, 65—275 km: 1. J. P den Hollander; 2. C. Zwaan; 3. C. P. Hoogeveen. Klasse 14: oude duivinnen. blauwban den. 65—275 km: 1 J. Krekelaar; 2. J. Schoo. Klasse 15: oude doffers, blauwkias- zwartkras en gehamerden: 1 N. Waas dorp; 2.. H. van Vegten; 3. A. van Haas trecht. Klasse 16: oude duivinnen. blauwkras- zwartkras. 65—275 km: 1. P. J. Koenen; 2. A. van Rooyen; 3. N. P. Waasdorp. Klasse 17: oude doffers, niet-genoemde kleuren. 65275 km: 1. J. P. den Hollan der; 2- H. Bey; 3. Joh. van Ofwegen. Klasse 18: oude duivinnen. niet-ge noemde kleuren, 65—275 km: 1 P. J Spring in 't Veld; 2. B. M. Prins; 3. P. J. Spring in 't Veld. Klasse 19: oude doffers, blauwband, onbevlogen: 1. A. van Rooyen; 2. C. P. Hoogeveen; 3. J. A. van Seggelen. Klasse 20: oude duivinnen, blauwband, onbevlogen: 1. P. van Griensveen; 2. A. G. Klijweg. Klasse 21: oude doffers, blauwkras- zwartkras en gehamerden, onbevlogen: I. W. Hartevelt; 2. A. Polak; 3. Tuinen- burg. Klasse 22: oude duivinnen, blauwkras- zwartkras en gehamerden, onbevlogen: 1. B. T. Prins. Klasse 23: oude doffers, niet-genoemde kleuren, onbevlogen: 1. A. Bakker; 2. B. T. Prins; 3. G. A L. v. d. Reyden. Klasse 24: oude duivinnen, niet-ge noemde kleuren, onbevlogen: 1. A. Wet- Advertentie) Coöperatieve Boerenleenbank RAPENBURG 63 Telefoon 25452 Leiden DE AANGEWEZEN BANK VOOR ALLE LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN UW belang en Uw voordeel. VRAAGT INLICHTINGEN De tuinbouw legt zich niet neer bij het Katwijkse havenplan Stijgende omzet van groentenveiling „Katwijk en Omstreken" Gisteravond werd in de zaal Fennes te Katwijk aan den Rijn de jaarlijkse Decem ber-ledenvergadering gehouden van de groentenveilingsvereniging „Katwijk en Omstreken". De voorzitter, de heer J. van den Perk, zei in zyn openingswoord, dat ln de afgelopen week het omzetcijfer van het vorige jaar (ƒ1.700.000) is ge passeerd. Verwacht mag worden, dat dit jaar het omzetcijfer 50.000 hoger zal zijn. In het voorjaar waren de vooruitzich- vacature van de heer C. J. Boskamp de ten niet gunstig. De droge zomer heeft het echter goed gemaakt. Onze veiling heeft een goede naam en heeft in dit seizoen wat betreft het prijspeil veelal aan de kop gestaan, aldus spr. Vele Kat wijkse producten hebben een klinkende reputatie. Spr. gaf een overzicht van de vorderingen van de nieuw- en herbouw. Hierna kwam de begroting 1950 in be handeling. Gebaseerd op een omzet van f 1.000.000, werd de bruto winst begroot op f 3466. De contributie zal van f 2.50 op f 4 worden gebracht. Dit ondervond geen bezwaren. Het entreegeld werd ver hoogd van f 5 op f 10. Ook dit werd aan genomen. De begroting heeft als eind cijfer f 64486. Het volgende punt van de agenda was een verslag van de werkzaamheden van de commissie tot behoud van land- en tuinbouwgronden. Allereerst was gespro ken met verschillende instanties en per sonen over de 110 ha grond, die voor de uitbreiding van het vliegveld zouden komen weg te vallen. Bij defensie werd geen open oor gevonden. Het uitbrei dingsplan Katwijk was het tweede object, waarover lang en breed was gecon fereerd. Het havenplan besprekend, ging spr. diep in op de zeer grote geva ren, die door verzouting van de bodem dreigen. Uitdrukkelijk werd er op gewezen dit in tegenstelling met persberichten in verschillende bladen, dat de tuinbouw zich be slist niet neerlegt bij het havenplan. Die mening was geboren uit het feit, dat de beide raadsleden uit Katwijk aan den Rijn vóór het havenvoorstel hadden gestemd. De houding van de tuinbouw in deze zaak werd gister avond met een spontaan applaus be krachtigd. De bestuursverkiezing bracht een her kiezing van de heren P. C. Doets, Nic. H. Fennes en J. van den Perk. Tot lid van de controlecommissie werd gekozen in de heer H. Topper. Hierna kwam het voorstel van de heer F. C. Meyer ter sprake: verhoging minimum- en vergoedingsprijzen en geen betaling van heffing op doorgedraaide producten, Het bestuur was van mening, dat verhoging van de genoemde prijzen niet wenselijk is wegens de ernstige be zwaren van economische en teelttechnl- sche aard. Het bestuur was eveneens tegenstander van afschaffing van de hef fing op doorgedraaide producten, daar alle lasten dan uitsluitend op het goede product zouden drukken. Een tweede voorstel van de heer Meyer luidde: aan te dringen op de vergadering van het Centraal Bureau van tuinbouw veilingen op een suppletie uit het 1-pro- cent-afzetfonds. Het bestuur staat in dit verband op het standpunt, dat een krachtig mogelijk centraal bureau beste waarborg biedt voor de belangen van de tuinbouw. Na brede discussies werden de voorstellen verworpen. Tot afgevaardigde naar de algemene verga dering van het Centraal Bureau werd ge kozen de heer G. Bol. plaatsvervanger de heer G. Vooys. Meegedeeld werd nog, dat zij die wil len deelnemen aan het pensioenfonds, vóór 1 Jan. a.s. zich moeten opgeven aan de veiling. De prijzen voor luidsprekers e.d zijn evenals die van, na 1 Augustus in gevoerde, paraffine vrijgelaten. De kapitale boerderij van P. P. Roelofsen te Velp is gisteren door brand in de as gelegd. De K L.M. gaat m.i.v. 2 Januari twee maal per week via Dusseldorp en Neu renberg op München vliegen. In de M.v.A. op de begroting Weder opbouw wordt thans meegedeeld, dat het maximum aantal woningen (gebouwd zonder rijkssteun en niet afgetrokken van het gemeentecontingent) 3500 be draagt, mits niet groter dan 500 m3. Alphen; 3. A. selaar; 2. J. Klasse 25: jonge doffers, blauwkras- 200—300 km: 1. J. A. van Seggelen; 2. J Smit; 3. A. v. d. Buren. Klasse 26: jonge duivinnen. blauwkras, 200300 km: 1. Jac. Krekelaar; 2. P. J. Spring in 't Veld; 3. M. J. Noordervliet. Klasse 27: jonge doffers, zwartkras en gehamerden, 200300 km: 1. J. M. Goed hart; 2. W A. v. d. Arend; 3. W. F. S:era. Klasse 28: jonge duivinnen, blauwkras- zwartkras en gehamerden. 200300 km: Caspers; 2. A. W. Krol; 3. J. A. Otten. Klasse 29: jonge doffers, niet-genoem de kleuren. 200300 km: 1. H. C Hoo geveen; 2. P. H. Goedhart; 3. M. Dijssei- Klasse 30: jonge duivinnen. niet-ge noemde kleuren, 200300 km: 1. B M. Prins; 2. J. Rakhorst; 3. M. F. van S.ijn. Klasse 31: jonge doffers-blauwbm- den: 1. K. Stikkelorum; 2. N. Waasdorp. Klasse 32: jonge duivinnen-blauw barden: 1. W. H. Abrahams; 2. P. Gij»- Klasse 33: jonge doffers-blauwkras. vartkras en gehamerden: 1. H. C. Hoogeveen: 2. J. Plug; 3. P. Gijsman. Klasse 34: jonge duivmnen-blauw- kras, zwartkras en gehamerden: 1. J. S. Scheffer; 2. J. Rakhorst; 3. J. A. Otten. Klasse 35: jonge doffers niet-genoem- de-kleuren, 65-200 km: 1. Jac. Kreke laar; 2. H. C. G. van Straten; 3. Joh. van Ofwegen. Klasse 36: jonge duivinnen-niet-ge- noemde kleuren 65-200 km: 1. L. J. Rakhorst; 2. P. Gijsman; 3. J. A. Otten. Klasse 37: jonge doffers-blauwkr.s. zwartkras en gehamerden. onbevlogen: 1. M. D Groeneveld; 2. J. de Hollander; 3. D. v. d. Nieuwendijk. Klasse 38: jonge duivinnen-blauwkras, zwartkras en gehamerden. onbevlogen: 1. J. de Wit; 2. F. Bink. Klasse 39: jonge doffers-niet-genoemde kleuren, onbevlogen: 1. J. F. Aanhane; 2. gebr De Groot. Klasse 40: jonge duivmnen-niet-?e- noemde kleuren, onbevlogen: 1. A Fra- nik: 2. H. Sterk; 3. Jac. Th. van Niekerk. Klasse 41; jonge doffers jate jongen, met minstens 3 oude pennen, blauw band, zwarrkras en gehamerden: 3. J. Klasse 42: jonge duivinnen. enz. (zie kl. 41): 1. W. Nagtegaal. Klasse 43: jonge doffers late jonger.. net minstens 3 oude pennen. n>et-ge- toemde kleuren; geen prijswinnaar. Klasse 44: jonge duivinnen, enz. (zie kl. 43): 3. C. P. Hoogeveen. Onder leiding van C. d. K mr Kesper werd in Dordrecht een provinciedag ge houden. georganiseerd door de Stichting Maatschappelijk werk en door de sociale raden o.m. van Leiden. Zuster Accursia, hoofd van de St. Lidwinaschool, alhier, verzorgde een der inleidingen. Voor de Byz. Kamer van de Haagse Rechtbank komt op 16 Februari de zaak dr v. d. Vaart Smit weer aan de orde. Een 51-j. A'damse fabrikant werd wegens Jodenverraad en juwelenver- duistering veroordeeld tot 15 jaar m.a. De proc.-gen. bij het Haagse Hof requireerde vrijspraak in de zaak tegen de Katwjjkse vrachtrijder A- K.. die door de rechtbank wegens „dood door schuld" tot 2 mnd was veroordeeld. Uitspraak 23 Dec. De proc.-gen. requireerde tot ver werping van het beroep van de 30-J. B. van M. uit Sassenheim. die in Maart in Noordwykerhout een dodelijk ongeluk had veroorzaakt en tot 3 mnd was ver oordeeld. Uitspraak 23 December. Een Amer. vakverenigingsorganisa tie gaat een actie voeren ter bestrijding de Europese Invoer, daar zij van mening is, dat deze invoer ten koste van eigen kleine industrieën geschiedt. De Tweede Kamer machtigde gis teren de voorzitter, mr Kortenhorst, na der met de Regering te overleggen, op dat de Garantiewet voor Indische amb tenaren vóór de souvereiniteitsoverdracht zou worden behandeld. De centrale Vermogensopsporings dienst, die in 1949 f 23 millioen opspoor de, wordt in 1950 afgeschaft. Aan de heren H. A. Boersma t« Leeuwarden, inspec. van het Friese rund veestamboek en J. J. Vis te Heemstede, dir. kwekerij v/h Renee Schoo. is ver lof verleend tot aannemen van het rid derkruis der orde van verdienste voor de landbouw van Frankrijk. Belgische socialisten verkopen plak- zegels voor een fonds ter bestrijding van de terugkeer van koning Leopold. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN TER AAR. 16 Dec. Groentenveiling: To maten A 0 45—0.84. Idem B 0.7»—0.95, idem C 0.26—0 53. idem CC 0.18—0.2S. idem bon ken 0 36, idem stek 0.04—0.12. Idem afw. 0.07—0.18, witlof I 0.55—0.58, Idem II 0 33— 0.40, idem stek 0.240.30, glasandijvie 0 30— 0.45. andijvie I 0.12—0.17, idem afw 0 03— 0.05, prei 0.14—0.27, uien 0.14—0.20. Idem nep 0110.12, spruiten 0.580.65, Idem stek 0.12, kroten 0 060.07, groene kool 0.15—0 18. peen 0.120 15, sjalotten 0 06, rode kool 0 07, ra- menas 0 04, alles per kg. Sla I 0 09—0 14, ld. II 0 03—0 05. knolselderle 0.07—0.12. idem 0.030.05, bloemkool 0.13, alles p. U~"~H4 per bos. Boen J 751.35. slavelle alles per kist. ROELOFARENDSVEEN. 16 Dec. Bloe menveiling: Earl Glory 023—0 64, Magnifi cence 0 69—0 71, Early Queen 140, Crown Imperial 1.60, White Sail 1.40—1.60. King of the Yedllow 1 per boe. Br. Star met bol 6 per 100, Louis Germ 0.14—0.36 per bos. Cap sicum 0.41 per pot. ROELOFAREXDSVEEN. 16 Dec. Groen tenveiling: Tomaten 17—22, kropsla I 12— 19. Idem II 6—11, stoofsla 24—38. glasandijvie 21—34. andijvie 14—46, bloemkool 10—46. witlof 30—61. uien 6—11. RIJNSBURG. 16 Dec. Groentenveiling: Waspeen 21—31; boerenkool 11—13: groene kool 9.80—12 80; gele kool 6 30—10: rode kool 6—0: spruiten 12—64: kroten 7—8: uien 20 -22: andijvie 20—36: knolselderle 4—16; bloemkool 12—39; peterselie 6.10—8.10; ker vel 3.70—4.50. KATWIJK A/V RIJN. 16 Dec. Groen tenveiling: Waspeen I 17—27, II 11—13, breekpeen 5 50—9.20, groene kool 0—18, rode kool 7-8 10. andijvie 10—38, spruiten 35—54. boerenkool 11—14, kroten 8—9, uien 12—22. alles per 100 kg; peterselie 8 40—8 40 p 106 bos; bloemkool I 23—37, H O-30. alles per 100 stuks. LEIDEN. 16 Dec. Groentenveiling: Rode kool 5 50—0 80; savoye kool 8-60—9 80; groene kool 6 70—11: boerenkool 5—14; pret 6—34; kroten 6 50; kroten (gekookt) 6—15: uien 3—22: peen 5 50—26; spruiten 12—57; andijvie 14—47; witlof 10—62: postelein 5—8; tomaten 22: sla 810: knolselderle 4 6016; peterselie 5—80; radijs 1—1.70; selderie 2 70

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3