Jlieuuie iltsdje (üipurant WH Wnd. Secretaris-Generaal bevorderde zijn vrouw van typiste tot hoofdcommies Soekarno gekozen tot president van Indonesië Wist U (f )ERRES DEKEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter. (B\j contract belangryke korting). Dertigste jaargang No 7997 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5taat»ast!cfc fs Qfjetfmv myn faerl ia tcgfjenspoet" Morgen een honderdjarige in de Sleutelstad Zie pagina 2 Werk aan de winkel voor interdepartementale commissie Het is geen geheim, dat er in departementale kringen een zekere onrust te be speuren valt. In tyden van neergaande conjunctuur als wy thans weer beleven, waarmee massa-ontslagen worden aangekondigd, althans in voorbereiding zyn het spook der werkloosheid overal dreigend opdoemt, groeit het gevoel onzekerheid en daarmee het wantrouwen. Dit is geen juiste sfeer om belangryk i vruchtdragend werk te verrichten en t vens weinig bevorderlijk aan een goe< «temming onder het ambtenarencorps. De drang tot scherpe bezuiniging, welke minister Lieftinck noodgedwongen - onlangs per circulaire op al zijn collega', heeft uitgeoefend, doet velen vrezen, dat hun levenspositie wankelt en in het bij' zonder voelen zich de tienduizenden ar beidscontractanten in hun bestaan be dreigd. Wanneer ooit, dan groeit de ontevre denheid in zulke tijden, wanneer exces sen bekend worden, waarvan men even wel uit vrees voor eigen baan geen mel ding durft maken en waaraan daarom menig keer geen ruchtbaarheid gegeven En toch dunkt het ons ieders plicht ii het algemeen, dus ook welbegrepen eigen belang, wanneer excessen gesignaleerd worden en misstanden aan de kaak ge steld. opdat daaraan eens en voor al een einde gemaakt kan worden, door be windslieden, die uiteraard zelf van alle bijzonderheden van hun wijdvertakte departementen moeilijk op de h'oogf kunnen wezen. Bij de artikelen, die wij gewijd hebben san zekere misstanden bij het dep. Ec. Zaken hebben wij gewezen op frappant geval van dubbele inkomens van een hoofdambtenares van een i dat departement gelieerde Stichting haar echtgenoot, hoofdambtenaar bij het departement van Buitenlandse Zaken. Thans komt ons een ander frappant geval ter ore, dat in ambteiyke kringen evenzeer grote bevreemding, om niet te zeggen: ergernis wekt en wej aan het de partement van Verkeer en Waterstaat. De huidige minister, mr D. G. W Spitzen, tot zijn 'benoeming secretaris generaal van dat departement, heef: deze laatste functie niet definitief opge geven, uit nabije ervaring wetend, dat 't ministeriële leven soms heel kort kan wezen en dat de wegen der politiek, Zeker voor een onpolitiek vakminister, soms zeer zonderling zyn. Daarom is er een wnd. secretaris-gene- ral benoemd, voordien een der hoogste, Fonds- voor immigratie in Zuid-Afrika Te Pretoria is een fonds voor -Neder landse immigratie gesticht, om de immi gratie van daartoe geschikte Nederlan- •diers in Zuidi-Afrika te bev-orderen. Het fonds zal dienen voor bekostiging, van het levensonderhoud van immigranten, totdat zij gevestigd zijn of, wanneer zij geen passende werkkring kunnen vinden, hen te doen repatriëren. Het fonds zal nauw contact onderhouden met het ministerie van Arbeid van de Unie Zuid-Afrika, alsook met de Stichting Landverhuizing Nederland. Immigranten, die onder auspiciën het immigratiefonds naar Zuid-Afrika willen komen, zullen eerst gekeurd den door de Stiohtnig Landverhuizing Nederland en daarna door de keurings commissie voor immigranten voor c Zuid-Afrikaanse Unie te Den Haag. Nederl. en Duitse emigranten naar Brazilië Gisteren kwam het Braziliaanse m; rinevaartuig Duque de Caxias in Rotter dam aan met Duitse emigranten uit Hamburg aan boord. Vandaag scheepten zich nog 120 Nederlandse landverhuizers in, waarna het schip weer zee zou kiezen. REGERING EN DE KOLONISATIE VAN NIEUW-GUINEA In de regeringsnota naar aanleidin; Van het Tweede-Kamerverslag over di machtigingswet-Nieuw-Guinea verklaart de regering, dat zij paal en perk stelt aan ondoordachte en onvoldoend voor bereide la-ndverhuizingspogingen naar Nieuw-Guinea. Zij heeft echter toestem ming gegeven aan de overkomst van 300 met zorg gekozen personen. [Waarom geen vitamine-A in margarine? Vragen van Kamerlid Vondeling- Het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) heeft minister Mansholt schriftelijk ge vraagd. of hij weet, dat margarine zon der vitamine A niet volwaardig wordt geacht. Hij vraagt voorts of het juist is, dat de regering tot April jl. gratis vita mine A aan de fabrikanten verstrekte, doch daarmee is opgehouden omdat het ners minder nodig is en om de dol laruitgaven te verminderen. De fabrikan ten zouden hebben voorgesteld zelf vita mine A in Frankrijk te kopen, mits deze kosten op de consument verhaald moch ten worden. Dat zou de minister tot nu toe hebben geweigerd. De heer Vondeling vraagt, of deze weigering wellicht mede verband houdt met het feit, dat het mar- garineverbruik dusdanig is gestegen, dat de fabrikanten de vitamine wel zouden kunnen kopen zonder verdere prijsver hoging. In verband met dit alles informeert het Kamerlid naar de prijs van vitamine A, thans en vóór April, de door de regering berekende fabrikantenmarge per half pond margarine en naar de indexcijfers van het verbruik. Ten slotte vraagt hij om een aanduiding op de verpakking, of in de margarine vitamine A is verwerkt ©f niet. Oost-Duitse delegatie naar Stalin Wilhelm Pieck, de President van Oost- Duiteland, zal vergezeld van zijn mi nister ,van Buit Zaken, vandaag naar Moskou vertrekken, om deel te nemen aan dp viering van Stalins verjaardag op 21 December. Ook Ebert, de Oost-Ber- lijnse burgemeester, en nog vele andere communistische Duitse autoriteiten zul len van de panty zijn. onder de secretaris-generaal staande, functionarissen aan het departement. Nu geviel het, dat deze belangrijke functionaris, na scheiding van zijn eerste echtgenote, de vrouw zijner keuze vond op zijn eigen departement in de gedaante van een typiste. Tot zover is, althans ambtelijk gezien, alles en règle. Vreemd doet het evenwel aan, dat deze dame 'in October 1946 in het huwelijk getre den) inmiddels tot hoofdcommies bevor derd werd en aan hetzelfde departement als haar echtvriend en wel bij het Directoraat-Generaal voor de Scheep vaart, werkzaam is. Het moet uitgesloten geacht worden, dat de interdepartementale commissie, welke in opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken de gevallen van ge huwde ambtenaressen stuk voor stuk na gaat, niet ook op dit dubbele gezins inkomen uit ambtelijken hoofde zal stuiten. Maar in een tijd, waarin vaders van dikwijls grote gezinnen op de keien ge zet worden, moeten gevallen als hier ge signaleerd, schrijnend genoemd worden en in het algemeen belang moet een spoedige en radicale opruiming van deze, wij aarzelen -het niet te schrijven, mis- i t a n d e n met nadruk geëist worden. Vader mishandelde baby gruwelijk Na vyf jaar ontdekt. Eerst thans is een gruwelijke mishan' deling aan het licht gekomen, die eer Rotterdamse vader in 1944 pleegde op zijn vier maanden oude zoontje, waardoor het ten slotte overleed. Als het 's nachts huilde, ging de vader het bed uit en kastijdde het kind. Een maal heeft hij het op het hoofdje ge slagen, zes weken na de geboorte. De baby werd met een hersenbloeding een ziekenhuis opgenomen. Na een v pleging van anderhalve maand kon de zuigeling weer naar huis. Een week later werd het kind weer opgenomen. Nu had de vader het in de nek geslagen. Het had kwetsuren aan de hals en een gebro ken sleutelbeentje. Een week nadat de baby opnieuw uit het ziekenhuis was gekomen, overleed hij. De vader heeft thans volledig bekend. Hij beweerde dat hij in die tijd zeer nerveus was en aan slapeloosheid leed. Vandaag is hij voor de officier van justitie geleid. „Loonsverhoging doorberekenen" zegt ook H. D. Louwes De heer H. D. Louwes, voorzitter de Stichting voor de landbouw, heeft gis teren in Amsterdam verklaard, dat de loonsverhoging alleen voor land- er. tuinbouw te accepteren is. indien de ver- Dging in de prijzen wordt doorberekend. De stichting is niet bereid een vermin dering te aanvaarden van het bescheiden deel. dat land- en tuinbouw van •nationale inkomen ontvangt, zo zeide hij op een vergadering van de prov. stich ting voor de landbouw in Noord-Holland. Zoals men weet, heeft de burgemeester van Udenhout een actie ontketend, om achtergehouden munitie en ander oorlogstuig door de bevolking te laten inleveren. Het resultaat was verbijsterend: voorraden kruit, groot genoeg om huizenblokken op te blazen, kwamen tevoorschijn. De hoeveelheid kruit, die op deze foto te zien is, werd door één landbouwer ingeleverd. Waarom het zoethoudertje van goedkope suiker uitbleef Aan onmiddellijke verlaging zaten vele haken en ogen De regering heeft bij de prijsverhoging an varkensvlees een verlaging van suikerprijs in het vooruitzicht gesteld, uitgaande, dat deze maatregel in toekomst toch zou moeten voortvloeien uit de voorgenomen accijnsverlaging. Minister Mansholt vertoefde toen in de Ver. Sta ten. Na zijn terugkeer is het echter ge bleken, dat de bezwaren tegen een ve: laging van de suikerprijs te groot zijn. Dat is de kern van het antwoord, dat minister, drie dagen na het stellen i de vragen, het Kamerlid Stapelkamp (A.R.) gegeven heeft. Een onmiddellijke prijsverlaging van suiker was in geen geval mogelijk, omdat alle voorraden geregistreerd zouden moe ten worden voor een schadeloosstelling de handel. Als suiker goedkoper zou worden, zou er meer worden verbruikt as meer worden ingevoerd, hetgeen veel dollars kost; dan zou ook de suiker Sowjets hebben de sterkste atoom-breker Volgens het Sowjet-persbureau Tass heeft Rusland een nieuwe atoomhreker uitgevonden die nog beter is dan het ap paraat, hetwelk in de Ver. Staten wordt gebruikt. Het heet synchrotron. Trygve Lie treedt af Nog geen „koude vrede" Trygve Lie, de Secretaris-Generaal der Ver. Naties, heeft medegedeeld, dat hij zich niet meer beschikbaar stelt, wan- zijn ambtsperiode van vijf jaar om Is. Dat is dus op 1 Februari 1950. Hij ver klaarde, te optimistisch te zijn geweest hij voorspelde, dat de koude oorlog tussen Oost en West toch een „koud» vrede" zou worden. OP ZONDAGEN PER AUTO NAAR DUITSLAND. De K.N.A.C. heeft er de aandacht van minister Lieftinck op gevestigd, dat automobilisten, die op Zaterdagmiddag op Zon- en feestdagen naar Duits land gaan, dikwijls moeilijkheden on dervinden, daar op die dagen in Duits land geen benzine te krijgen is. De K.N.A.C. adviseert, een uitvoervergun ning voor benzine te verlenen. Ook thans men die aanvragen, doch alleen leer men geen deviezen toewijzing tot aankoop van benzine in Duitsland bezit. HET WILHELMUS IS UITGEBANNEN. De Oost-Indonesische regering heeft verklaard, dat bij officiële gelegenheden het Wilhelmus niet meer gespeeld zal De Staten van Suriname hebben een interpellatie toegestaan over het dood schieten van de gedetineerden Van Oldebamevelt en Van Poelje. voor snoepgoed e.d. goedkoper moeten worden; voorts zou de glucose-industrie in moeilykheden komen doordat het bruik van glucose zou afnemen en slotte zou het dan nog moeilijker worden in de toekomst de Ned. en Belgische sui kerprijzen gelijk te krijgen; suiker is i: ons land toch al plm 12 cent per kg goed koper. Nooit tvaren er zoveel koeien in Den Bosch December en Januari zijn voor de veemarkten slechte maanden. Toch heeft de Bossche veemarkt deze week het hoogste aantal aangevoerde koeien op één dag in de hallen gehad, n.l. 3051 stuks. Dit aantal is slechts overvleugeld door de tweedaagse markt te Rotterdam, met 500 stuks. Men is voornemens het grote parkeer terrein, waar 800 a 900 veeauto's kunnen staan, aanmerkelijk uit te breiden. De spoorwegen zullen een moderne laad- losplaats voor het vee aanleggen, wi neer het nieuwe stationsemplacement klaar is. Nazisme in Duitsland herleeft Zeventig voormalige S.S. officieren, Gestapo-agenten en leden van de S.D hielden een geheime bijeenkomst te München van de extreem-nationalistische „Vaderlandse Unie". De leuze was :.,Weg met de verraders van de nazi's". Deze beweging zou reeds 25.000 leden tellen. WISJINSKY WEER THUIS De Russische minister van Buit. Zaken, Wisjinsky, is te Moskou teruggekeerd. Kostof gisteren terecht gesteld Gratieverzoek verworpen Traitsjo Kostof, de gewezen Bulgaarse vice-premier, die door het Buig Opperste Gerechtshof ter dood was oordeeld. werd gisteren terechtgesteld- Tevoren had men zijn verzoek om gratie verworpen, aangezien er geen verzach tende omstandigheden aanwezig waren In een brief aan de Bulgaarse minister- President zou Kostof nog hebben ver zocht, zijn doodvonnis in levenslange gevangenisstraf te veranderen. Kostof zou daarin hebben beloofd om zijn leven verder te zullen wijden aan de con nistische partij. Hij schreef zijn gedrag tijdens het proces toe aan „zenuwachtig heid en ziekelijke eerzucht". Dit proces is in ieder geval een belangryke factor geweest in de campagne voor de kiezingen, die morgen in Bulgarije worden gehouden. Bewijzen voor valse docu menten in proces Mindszenty t in Rome verschijnende blad „Daily American" heeft een verklarinz van Hongaarse criminoloag Laszlo Sulner vrouw Hanna gepubliceerd, waa Sulner vertelde, dat hij op straffe van dood aan de galg, bevel gekregen had documenten voor het proces tegen Kar dinaal Mindszenty te vervalsen. Beiden hebben als handsphriftkundigen in dienst de Hongaarse regering gestaan, doch na het proces naar het buitenland gevlucht. Voorts deelde Sulner mede, dat de Amerikaanse minister van Bui.t Zaken, Dean Acheson, over microfilms vervalste documenten beschikt, die tijdens het proces als bewijsmateriaal hebben gediend. Zestien Polen uit hun land gevlucht Op het Deense eiland Bornholm is een Pools vliegtuig met 16 inzittenden ge land. die verklaarden als politieke vluch telingen naar Engeland te willen door- Fransen in Polen van uranium- diefstal beschuldigd In het proces tegen Franse onderdanen i Wroclav (Breslau) is de Franse am bassade in Warschau ervan beschuldigd monsters van in Polen gedolven uranium machtig te zijn geworden en spionnage behoeve van de Franse inlichtingen dienst te hebben verricht. MEXICAANS VLIEGTUIG NEER GESTORT: 17 DODEN. Een Mexicaans vliegtuig met dertien passagiers en een bemanning van vier leden is bij Vera Cruz neergestort All® mensen kwamen om het leven. De moord op de schrijver A. M. de Jong Gisteren begon het Amsterdamse B G. met ihet proces tegen de 35-j. D. Bernard de 33-j. L. Th van Gog, ex-SS-ers. verdacht van moord op A. M. de Jong. Van G. erkende op de bewuste avond (19 Oct. '43) in het huis van de schrijver te zijn geweest, doch geen schoten te hebben gelost. B. daarentegen ontkende alles*. Hij zeide in het geheel niet by de Silbertanne-actie betrokken te zijn ge weest. De zitting werd verdaagd tot 23 Dec. De grootste snoek van t IJssel- meer gevangen? Gisteren is aan de visafslag te Lemmer door de Le. 96, schipper G. Postma, een snoek aangevoerd, die 20 pond woog. Het beest was 105 cm lang. Dit is de z\\ ste snoek, die tot dusver in het IJsselmeer gevangen werd, zo meent men in Lem- DERDE VERSLAG Elders in dit nummer vindt men een pagina, gewijd aan het thans ver schenen derde verslag van de Parle mentaire Enquête-commissie. Het is een volle pagina geworden, en toch konden we slechts hier en daar een greep doen. Gaarne hadden we aan nog andere personen en zaken uit dit verslag de aandacht geschonken, welke zij ver dienen. Zo hadden we bijvoorbeeld graag ook aandacht geschonken aan de uiterst verdienstelijke arbeid welke het Voedselaankoopbureau der Ne derlandse Regering te New York, on der de bekwame leiding van de heer C. Stolk, een der directeuren van Stolk's Commissiehandel N.V. te Rot terdam, heeft verricht. Op zulke men sen mag Nederland trots zyn. Maar nogmaals, het moest blijven bij een greep uit een groot en omvang rijk geheel. We hopen, dat die greep een indruk geeft van dat geheel. We hopen ook, dat velen de gelegenheid zullen vinden en aangrijpen om het rapport zelf ter hand te nemen en daaruit kennis te nemen van die on derwerpen, welke hen in het bijzon der interesseren. Want boeiend is het, boeiend als het leven zelf. Vrijheid achter het IJzeren Gordijn BEVRIEND STAATSHOOFD DE VERKIEZING GESCHIEDDE MET ALGEMENE STEMMEN Ir Soekarno is gisteren te Djokja door de 16 kiesmannen met algemene stemmen tot president van de Repoeblik Indonesia Serikat (R.I.S.) gekozen. Het bleek ii de samenkomst, die door mr Moh. Roem geleid werd, dat alle zestien geen andere candidaat hadden gesteld dan ir Soekarno. Hierna stelden mr Moh. Roem Anak Agoeng Gde Agoeng ir Soekarno van de verkiezing In kennis, waarop deze erklaarde de benoeming niet onmiddellijk te kunnen aanvaarden, aangezien hy president van de republiek was. Eerst moest hy namelijk een delegatie naar I werkcomité van het rep. parlement zenden om daarmede overleg te plegen. Hedenmorgen 7 uur 3( nachts Nederlandse tijd) de eed moeten afleggen i Djokja ten overstaan (half één des ou hij daarna de kraton de president het republikeinse hooggerechtshof mr Koesoemah Atmadja en de pengoeloe (Islamietisch ambtsdrager) van de kra ton, Kamaloediningrat, terwijl mgr. Soe- giopranoto daarbij getuige zou zijn, be de republikeinse minister dr Lei- mena en Ki Bagoes Hadikoesoemo. Dit wil dus zeggen, dat de eedsafleg ging reeds achter de rug is en dat ir Soe karno over enkele dagen bij de souverei- niteitsoverdracht het hoofd wordt var bevriende staat, met alle consequen ties daarvan. Ministerie van O. G. wordt Muor. is thans in Den Haag een kleine ambtelijke commissie aan het werk uitvoering van de reorganisatie, welke door de souvereiniteitsoverdracht nood zakelijk zal worden. Het ministerie van Overzeese Gebieds delen (O. G.) zal dan de naam dragen .ministerie voor Unie-aangelegenheden ;n Overzeese Rijksdelen", of kortweg Muor. Hieronder behoren de betrekkin gen met Indonesië in Unie-verband, die met Suriname en de Nederlandse Antil len benevens het bestuur over Nieuw- Guinea. Het commissariaat voor Indonesische zaken zal onder verantwoordelijkheid de R.I.S. komen en de specifiek Ne derlandse werkzaamheden zullen aa commissariaat onttrokken worden.Tevens zal het commissariaat een aantal krach ten moeten leveren voor het Indonesische commissariaat in Den Haag. In band hiermede voert het hoofd var commissariaat, dr Banier, thans bespre kingen in Batavia. In verdere toekomst zal wel een her vorming op het ministerie noodzakelijk worden en wellicht zullen dan de Unie aangelegenheden onder een afzonderlijk ministerie komen, doch op dit ogenblik acht men handhaving van één ministerie het doelmatigst Het hoge commissariaat te Batavia zal rechtstreeks daaronder val len, hoewel samenwerking met andere departementen noodzakelijk zal zyn. Dr Hirschfeld zal op 23 of 24 December naar Indonesië vertrekken en heeft grote vrijheid in de keuze zijner DAT C. Molina Vazquez, Ned. vice- consul te Vigo (Spanje) is bevorderd tot consul. DAT een post voor de uitbreiding van het gasbedrijf te Bolsward op verzoek ged. staten is afgevoerd, daar Fries land mogelijk aardgas uit Drente zal gaan betrekken. DAT de Asser rechtbank een psychia trisch rapport zal laten samenstellen over de 44-j. Trijntje E. uit R'dam, tegen wie 10 jaar was geëist wegens poging tot vergiftiging van haar vroegere echt genoot, de Asser haringventer L. S. D. DAT de K.N-A.C. heeft verzocht, grote personenauto's op het midden rijdek van de veerboot Kon. Juliana (Vlissingen Breskens) op te laten stellen, daar ze op de te kleine zijgangen vaak bescha digd worden. DAT mr W. F. H. Oldewelt, adjunct-ge meente-archivaris te A'dam, tot ge meente-archivaris is benoemd. DAT de pauselijke internuntius te Den Haag, Mgr Giobbe gisteren door de Paus ontvangen werd. DAT op de eerste voorlichtingsdag voor de tuinbouw in dit seizoen, Donder dag a.s. in Utrecht over bonen zal wor den gesproken en op 17 Januari in Delft over bloemkool. DAT in Westkapelle tijdelijk 60 man van de mijnen-opruimingsdienst zullen worden gestationneerd om de Schelde- mond te „zuiveren", indien er ten minste barakken voor huisvesting beschikbaar zyn. DAT weer tien Walcherse boeren zyn aangewezen voor plaatsing op een be drijf in de N.O.-Polder. DAT mr J. Milius, de dir. van de Utrechtse Jaarbeurs, volgende week voor de K. v. K. in Milaan over de Benelux zal spreken. DAT de KLM iri 1949 zes charter vluchten met telkens ongeveer 50 emi granten naar Canada heeft uitgevoerd, waarbij de reis slechts 150 a 200 gulden per persoon duurder was dan per andere gelegenheid. DAT de vakgroep detailhandel in ge bruikte goederen de Tweede Kamer heeft verzocht, het wetsontwerp tot ver hoging van het registratierecht voor veilingen van roerende goederen niet van toepassing te doen verklaren voor veilingen van gebruikte goederen. DAT het P.I.T. in Apeldoorn een be groetingssamenkomst heeft gehouden, waar ruim 700 gedemobiliseerden van de 7 December-divisie uit het gehele land aanwezig waren. DAT in het tekort aan gas 'ln A'dam tijdelijk zal worden voorzien door leve ring door de hoogovens te IJmuiden van minstens 210.000 kub. meter per week. DAT in A'dam een jeugdraad is in gesteld als contactpunt voor de behan deling van de gehele jeugdzorg rakende vraagstukken etc. DAT aan de Maastrichtse gemeenteraad is voorgesteld, de schouwburg uit te breiden en te restaureren. DAT de bouw van 24 landbouwschuren in de N.O -Polder is gegund aan H. Fok- kens te Naarden voor f 1.135.000. medewerkers. Het schijnt wel vast staan, dat de directie Verre Oosten de po litieke afdeling van het hoge commissa riaat zal worden. Nader wordt gemeld, dat ir Soekarno na zyn beëdiging in een rede verklaarde: „Ik ben beëedigd als eerste president van de R.I.S., persoonlijk is het voor mij de gedenkwaardigste gebeurtenis van myn leven. Moge God mij bijstaan in de vulling van myn zware taak. Op dit ogenblik gaan mijn gedachten uit naar het Indonesische volk, dat geleden heeft van de oorlog. Moge God de gevallenen, die hun leven voor onze gemeenschappe lijke zaak hebben gegeven, zegenen. Ik ben de dienaar van mijn volk, niet zijn meester. Daarom heb ik de eed afgelegd als een gelovig man. De R.I.S. is nie einddoel. Moge God ons zegenen er een grote natie maken. Onze positie >s zowel strategisch, politiek, economisch als militair goed. We willen een steeds hoger peil bereiken, hoger dan de hui dige R.I.S., daarom moeten wij voortgaan met ons werk." Tenslotte drong Soekar no aan op eenheid en zeide, dat hy met ieder in vrede wilde leven. Belgen brachten twee Helderse vissersschepen op Omdat de schippers K. Woort en P. de Wit van de treilers Hd 12 en Hd 116, uit Den Helder in Belgische territoriale wateren gevist zouden hebben, kregen zij van de Belgische kustwacht bevel Oostende te varen. Volgens de haven dienst te Den Helder zouden de in beslag genomen vaartuigen inmiddels weer gegeven zijn, echte met uitzondering de vangst en de netten bovendeks, wijl de vissers bovendien een cautie hebben moeten storten. Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN *4 Veel wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Vanavond en vannacht in de kust gebieden stormachtige en in het binnenland harde, nu en dan storm achtige, Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Morgen geleidelijk afnemende wind kracht. Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de kustgebieden. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 18 December. Zon op 8.44, onder 16 29; Maan op 7.35. onder 14.47 u. Maandag 19 December. Zon op 8 45. onder 16.29; Maan op 9.01, onder 15 32 uur. N.M. Achtste leerjaar Bij de laatste wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 is de achtjarige leer plicht metterdaad een feit geworden. Die leerplicht was er in de bezettingstijd reeds, maar na de bevrijding werd het verplichte achtste leerjaar weer tydelyk teruggenomen. Maar nu is dan aan de lijdensgeschiedenis, indien althans de Eerste Kamer er mee accoord gaat. een einde gekomen. Ten minste, wat de wettelijke kant van de zaak betreft. Men Het zevende en achtste leerjaar weri in de bezettingstijd als Voortgezet Lager Onderwijs (V.G L.O.) ingevoerd. Een zevende leerjaar was er reeds, aen achtste feitelijk nog onbekend en aparte scholen hiervoor waren een nieuwigheid. Wij hebben steeds betreurd, dal enkele voor standers van dit onderwijs de zaak heb ben doorgezet met hulp van degenen die in elk opzicht onze volksvryheden ver traden. We hebben dat vooral betreurd, omdat daarmee dit op zichzelf goede onderwijs in discrediet werd gebracht. Vele ouders voelden toch al weinig voor een nog langere leerplicht. En in de oorlogsjaren kon men de kinderen van omstreeks veertien jaar best gebruiken voor allerlei distributie-boodschappen, voor het in de rij staan en later voor het halen van voedsel Op het platteland kon men de zoons en dochters gebruiken ln eigen bedrijf enz Waar het met het eigenbelang strookte was men des te gereder bereid deze maatregel als zijnde van Duitse makelij te saboteren. Het tydstip van de invoering was wel zeer ongelukkig gekozen. Het onderwij zend personeel maakte zich voor dit soort onderwijs ook niet al te druk, omdat men elke zekerheid miste, dat het na de bevrijding zou worden gehand haafd. Bovendien wilde men dit onder wijs terecht geven in aparte scholen, maar daardoor kwam het bijzonder onderwijs in extra moeilykheden Vele schoolbesturen wilden gelukkig niets te maken hebben met de benoemingsver ordening. Het recht tot het zelf benoe men Van de leerkrachten wenste men voor geen enkel deel uit handen te geven. Men ontdook deze bepaling dan ook op grote schaal. Maar bij het stichten van een nieuwe school met al de kosten daaraan verbonden, was dat niet wel mogelijk. Er kwamen dus geen aparte V.G.L.O.-scholen bij het Prot. Chr. Onderwijs- En daarmee was het V.G.L.O. gebracht in de positie van het bekende doodge boren kindje Men formeerde zevende en eventueel achtste klassen als verlengstuk van de bestaande zesklassige school, maakte van die klassen een soort her halingsklassen. doublures van de zesde klas. En de ouders zagen daardoor het nut van die verlengde leerplicht nog minder in. Het V.G.L.O. kreeg dus niet de minste kans zich te ontplooien. Na de bevrijding leek het aanvankelijk iets beter, maar het verplichte achtste leer jaar werd tijdelijk opgeschort en de be staanszekerheid van aparte scholen daar door wankel Aan deze lijdensweg is nu een eind gekomen. Maar nog zijn er vele gevaar lijke concurrenten voor het V.G-L.O. Daar is het U.L.O. allereerst. Als de kin deren dan tooh echt jaar naar school moeten, dan sturen we ze uit klas zes naar de U.LO. Men kan dan altijd nog zien hoe dit gaat en ze na acht jaar 9chool gaan er toch afnemen. Allicht steken ze daar meer op dan in het zevende en achtste leerjaar. Een onjuist standpunt. Maar de grootste concurrent is het nijverheidsonderwijs. Dit wordt hoe langer hoe meer het troetelkind, al te lang is het veronachtzaamd, maar nu wordt het zo veel mogelijk bevorderd. Immers voortgaande industrialisatie vrahgt straks weer geschoolde arbeids krachten en die verkrijgt men door meer nijverheidsscholen te stichten. Maar op de ambachtsscholen was het onderwijs al te technisch en kwam het gewone onder wijs niet voldoende tot zijn recht. Daarom creëerde de minister de voorbereidende klas waar het algemeen vormend onder wijs hoofdzaak zou zijn. Maar wie het programma voor dit leerjaar ziet, be grijpt dat dit onderwijs niet te verge leken is met dat in een gewoon zevende leerjaar. Het is veel te technisch en daardoor sterk eenzijdig. Van vormend onderwijs kan men nauwelijks spreken. En algemeen is het zeker niet. Veel juister zou het zijn, eerst het zevende leerjaar van het V.G-L.O. en dan de ambachtsschool. Hier raken we een kardinaal punt en wel dit, dat het onderwijs na zes leer jaren niet voldoende is om de kinderen de maatschappij in te sturen. Natuurlijk heel wat gaan naar andere scholen, i belangryk deel krijgt niet meer dan de lagere school, die men kan het betreuren maar het is zo veel meer ingesteld op het klaarmaken voor U.L.O., H-B.S. of ambachtsschool, dan op het opvoeden tot flinke leden van de maatschappij. Hier heeft het VG.L.O. een prachtige taak en een prachtige kans. Hier kan inderdaad eindonderwijs gegeven wor den, hier kan men de jeugd opvoeden tot mens, wegwijs maken in de zozeer gecompliceerde maatschappij van onze dagen. Hier is er de tyd (er is immers geen toelatingsexamen dat in een be paalde richting drijft) om kennis bij te brengen van land en volk, van cultuur geschiedenis, hier kan men, al is het i maar aanvankelijk, leren genieten i literatuur en kunst Het Christelijk onderwijs kan hier meer nog dan op de gewone lagere school, een stempel zetten op de leerling, dat hem zyn hele leven lang zal bijblijven. De waarde van het geloof in heel one leven kan worden bijgebracht. Een niet geringe taak. Ben taak die veel moeite veel geloof kosten zal. Maar die mee het waarlijke belang van ons volk waard is volbraaht te worden. Onze maatschappij heeft geschoolde arbeiders nodig, ongetwijfeld, maar ze heeft niet minder gebrek aan mensen, die Dog wat anders zijn dan een verlengstuk van de machine, aan mensen die geleerd hebben hun blik en hun kennis te verruimen. Of het VGI.O. deze teak kan volbrengen n hoe dat o.i. moet geschieden, daarover a een volgend artikel. Londense staking bijgelegd Het arbeidsgeschil bij de Londenee electricibeitscentrales is definitief be slecht, aldus verklaarde Frank FouMccs, vertegenwoordiger van de vijf betrokken vakverenigingen, nadat hij zes uur lang met de British Electricity Authority had geconfereerd. Overeengekomen is. dat de oude loonregeling van krach: blijft en dat de besprekingen over het loongeschil. welke de aanleiding tot de staking vormden, kunnen worden hervat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1