Jlirtimc gtihsthe (jToumnt hog Dr Hirschfeld wordt Indonesië e commissaris Tien Nederlandse zeelieden bij Florida verdronken? Wist U WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7994 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Is tjfiebfmtt myn bert la tc<jf)cnspoct" Leidse mannen gaan de vrouwen overtroeven Zie pagina 2 DE NIEUWE MAN m wel als financieel expert aanvaardt dr Hirschfeld het ambt, en Indonesië zal in de beginmoeilijkheden van zijn be staan op dit punt geen betere raadsman kunnen krijgen. Te hopen is, dat hij als zodanig geaccepteerd zal worden. Deze bekwame financier zal slechts kort het ambt bekleden Naar wy van bevoegde zijde vernemen, heeft dr H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de Regering bereid verklaard met ingang van de souvereiniteitsoverdracht het ambt van Hoge Commissaris in Indonesië te aanvaarden. Het ligt in de be doeling, dat dr Hirschfeld deze functie slechts korte tijd zal vervullen, mede in verband met de opvatting der Regering, dat dr Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie gemist kan worden. De nieuwe hoge commissaris, dr Hirsch- Niet feld, werd 25 Mei 1899 te Bremen ge boren en promoveerde in December 1922 te Rotterdam tot doctor in de handels wetenschappen. Van 1925 tot 1930 was hij chef der economisch-statistische afdeling Javasche Bank te Batavia en werd hij directeur-generaal van handel en nijverheid bij het ministerie Economische Zaken in Den Haag, 1940 tot 1947 was hij secretaris-generaal van het ministerie van Handel. Nijver heid en Scheepvaart. Sinds 1947 is hi belast met de algemene leiding van het plan-Marshall in Nederland. Hij ver tegenwoordigde Nederland op vele inter nationale conferenties en besprekingen. Hij schreef over „Het ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland" (dis sertatie) „Nieuwe stromingen Nederlandse bankwezen" en over „Actieve economische politiek". De benoeming van een der bekwaam ste financiers en economen welke Neder land telt, tot het hoogste Nederlandse ambt in Indonesië, is een aanwijzing, dat de Regering de oplossing van de finan- cieel-economische problemen voor alles stelt. Dit blijkt te sterker uit het feit, dat de Regering iemand benoemt, die slechts korte tijd kan blijven, terwijl het algemeen hoogst ongewenst is, te veel persoonswisselingen te hebben in functie, die bekleed moet worden door veelzijdige personen, welke gedurende lange jaren hun positie vervullen. Dit alles wijst er op, dat dr Hirschfeld slechts zo lang blijven zal, tot de vele moeilijkheden ten aanzien van het geld stelsel, de transfer, de investeringen, enz zijn opgelost, om dan weer ijlings terug te keren naar zijn werk in Nederland, waarbij hij moeilijk gemist kan worden. In October 3700 nieuwe woningen Er zijn er thans ruim 40.000 in uitvoering In October kwamen volgens de voor lopige berekening van het C.B.S. 3724 nieuwe woningen gereed. In de eerste tien maanden van dit jaar werden 32.912 woningen voltooid (in hetzelfde tijdvak van 1943 waren het er 25.422). De nieuwe huizen zijn als volgt de provincies en grote steden verdeeld (tussen haakjes de definitieve cijfers over September): Groningen 94 (105) Friesland 88 (100), Drente 237 (239) Overijssel 264 267), Gelderland 548 (489). Utrecht 205 (198), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 384 (356). Zuid-Hol land (excl Den Haag en Rotterdam) 598 (326), Zeeland 127 (135), Noord-Brabant 374 (576), Limburg 402 (523), Amsterdam 14 (71). Den Haag 129 (71), Rotterdam 226 (298). Noord-Oost-Polder 34 (43). In October werd begonnen aan 3823 (September 3852) woningen. Het aantai in uitvoering zijnde woningen steeg van 40.079 op 30 Septemlber tot 40.132 op 31 October. Enkhuizer HBS-er ontslagen van rechtsvervolging De 3e kl. H.B.S.-scholier Matthie B. uit Enkhuizen, die verleden jaar op 15-ja- rige leeftijd een 16-jarig meisje van leven beroofde, is gisteren door Alkmaarse rechtbank ter beschikking van de Regering gesteld. De rechtbank heeft als bewezen aan genomen, dat t de jongen met voorbe dachten rade én met koel overleg het meisje van het leven heeft beroofd. Ge zien de psychiatrische rapporten is zij echter van oordeel, dat verdachte van een zodanige ziekelijke geestesgesteld heid is geweest tijdens het plegen van de misdaad, dat het feit hem niet kan wor den aangerekend en hij dus niet straf baar is. Zij ontsloeg hem daarom van alle rechtsvervolging. Omdat het volgens een der beide rapporten onzeker is, of de verdachte op zijn 21e jaar in de maat schappij zal kunnen terugkeren, heeft de rechtbank de jongen als ware hij een volwassene ter beschikking van de rege ring gesteld. De psychopathenraad za. na het verstrijken van de daarvoor in aanmerking komende wettelijke termijn telkens opnieuw advies uitbrengen. De verdachte zelf was bisteren bij de uitspraak niet aanwezig. Hij verblijft in de St. Willibrordusstichting te Heiloo. Veertien dagen geleden werd deze zaak met gesloten deuren behandeld, daar het een minderjarige verdachte be trof. Gekozen raadsman was mr A. F. de Jong uit Den Haag. Jongen uit Kopenhagen nog steeds niet terecht Het 2-jarige jongetje Tage Bex, uit Kopenhagen, die twee dagen geleden van een openbaar speelterrein werd ontvoerd, is nog steeds niet gevonden. Gisteren hebben ruim 700 soldaten de speurtocht door de bossen ten Noorden van Kopen hagen hervat, evenwel zonder resultaat. Men vreest, dat het kindi na de koude en sneeuw van de Deense winternacht niet meer levend! zal worden aange troffen. De politie heeft wel het lijk gevonden van de vermoedelijke ontvoerder, Bourge Sohou, van wie men aanneemt dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Bij het lijk lag een briefje, waarin Schou bekende het kindi te hebben ontvoerd. Schou, die de moeder van het kind wilde trouwen, was een zenuwlijder en heeft de jongen eens voor zijn eigen kind laten door gaan. ZOONTJE VAN PLV. AMERIKAANS COMMANDANT VAN BERLIJN EVENEENS VERMIST. In Berlijn wordt ook een jongetje ver mist. Het is het 3-jarig zoontje plaatsvervangend Amerikaanse dant van Berlijn, Kol. Babcock. Het niet aanstonds duidelijk of de jongen alleen is weggelopen. Vliegtuig verongelukt op Java Door onbekende oorzaak is een vlieg tuig van de militaire luchtvaart, type P-51, gistermiddag 40 km ten Zuid westen van Bandoeng neergestort, enige inzittende kwam daarbij on Het mooiste schilderij van de Prinses De bezoekers van de expositie va sohilderijen van Prinses Wilhelmdna i Middelburg kregen de gelegenheid op enquêteformulier aan te geven welke doeken zy het beste achtten. De m stemmen verwierf het schilderij Udde- lermeer (catalogusnummer 2); daarna kwamen IJssel bij herfst (1), Het Loo bij Den Duttel (17) en Kandersteg (45) Motorschip Doros van de K.N.S.M. in de lucht gevlogen De Nederlandse koopvaardij is opnieuw door een zware slag getroffen. Het motor schip „Doros" van de K.N.S.M. met 24 man aan boord, is Maandag by Florida (Ver. Staten) ontploft, in brand gevlogen en gezonken. Naar alle waarschijnlijk heid zijn tien leden der bemanning omgekomen. Vliegtuigen en schepen zoeken bovendien nog naar een reddingboot met zes man. Acht opvarenden zjjn gered. Reddingboot met zes man zoek eerste, tweede en derde stuurman, de leerjongen-electricien, de tweede en derde machinist, de hofmeester en nog twee anderen (het is nog niet bekend dit zijn) zouden zijn verdronken, toen het schip in de diepte verdween. Dit gebeurde ten Noorden van de Bahama- ilanden, ongeveer 500 km ten Oosten an Miami. Twee reddingboten werden uitgezet, e Amerikaanse tankboot Sparrows Point ontdekte een dezer boten- De in- ittenden, de eerste machinist en zeven anderen werden opgepikt. Een van de geredden had zware brandwonden. De eerste machinist deelde aan de of ficieren van de Sparrows Point mede, dat de bovengenoemde zeelieden zijn omgekomen. Vijf vliegtuigen en verscheidene sche pen zoeken nog naar de tweede redding boot, waarin zes man moeten zitten. De Aan onze kwartaal-abonne s Betaling per giro is gemak kelijker en goedkoper. Het be spaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen, die een girorekening hebben, is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot periodiek overschrijven der abonnementsgelden. Wilt U daar van gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij ma ken het voor U in orde. Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres op geven? Dat voorkomt vergissin gen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. Aus der Fünten deporteerde 120.000 Ned. Joden Vele geesteszieken stierven tijdens transport man, die verantwoordelijk was de deportatie van 120.000 Joden uit Nederland, de thans 40-j. F. H. aus, der Fünten, heeft, zoals wy gisteren nog ;n deel der editie meldden, voor het B. G in Amsterdam terecht gestaan- Het verhoor der 32 getuigen werd he den voortgezet. Bij de verklaringen, welke gisteren werden afgelegd, bleek de onmenselijke wijze, waarop verd. bij zijn maatregelen te werk is gegaan. Het duidelijkst kwam dit wel tot uiting bij de daportage van 1100 geesteszieken uit de Joodse inrich ting Het Apeldoornse Bos. Alle patiën ten, ook de ernstigste, werden, groten deels in nachtgewaad' en ook wel geheel ontkleed, samengeperst in bagagewagens, welke rechtstreeks naar Auschwitz gin gen. Afgrijselijke tonelen höbben zich in deze wagons, waarvan de luchtluiken gesloten werden, afgespeeld met het ge volg, dat er in Deventer en Almelo ai vele doden waren. Er leefden er niet veel meer toen de reis was volbracht en de enkelen die de beproeving door stonden, gingen, mét de doden, aanstonds naar het crematorium. De 37-j. Haagse Joodse musicus L. Banket werd gedwongen bij aankomst van de transporten te spelen ten 'einde de mensen, die uiteindelijk naar de gas- ovens werden gebracht, gerust te stel- Ook was de verd. verantwoordelijk voor al het leed, dat in de Hollandse Schouwburg in Amsterdam is geleden Hy stond er lachend bij, toen zijn man nen prof Ehrenfels, die uit angst uit het raam was gesprongen, de stervende met zwarte verf een baard en een snor op het gezicht schilderden. Slechts één ge tuige vertelde, dat zij iemand had weten vrij te krijgen. Zij had daarvoor als los prijs 150 karaat ruwe diamant betaald. geredden hebben deze boot gisteren nog gezien. De K.N.S M, te Amsterdam wist ons tot dusver slechts mee te delen, dat acht man zijn gered. Verder was haar niets bekend. De Doros is een motorschip van 921 ton. Het werd in 1939 in Bolnes te water gelaten. Het schip vertrok op 8 December uit New York op weg naar Haiti. Het weer was slecht; de golven waren hoog. Vier en zestig vissers verdronken bij Noord-Afrika Wrakstukken bij Dieppe waren van Duitse drifter. Men vreest, dat 64 vissers om het leven gekomen zijn, toen drie vissersschepen gisteren tijdens een hevige storm voor de Noord-Afrikaanse kust bij Ceuta zijn gezonken. Gisteravond waren slechts 11 leden van de in totaal 75 koppen tellende bemanningen door reddingschepen bin nengebracht. Zoals gemeld is, had de Franse treiler „Lucien Marie" gisteren op 12 mijl ten Noorden van Dieppe vele wrakstukken en een reddingboot waargenomen. Men meende aanvankelijk, dat zij afkomstig waren van een Nederlandse drifter. Later bleek echter, dat het een Duits vaartuig was, waarvan de bemanning kon worden gered. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: KON. NED. IND. LEGER: Gesneuveld 5 Augustus, na vermis sing op 4 Augustus, Soend. soldt. 2e kl. Inf. Oip. Soldt. Ie kl. Inf. H. L. Reygers. Gesneuveld 9 November: Soend. sold 2e kl. Inf. Adjoe. Sold. 2e kl. Inf. F. H. Soekias. Gesneuveld 15 November: Chin, sold. 2e kl. Inf. Song Kiem Siok. Allen afkomstig uit Indonesië. Nog meer snelheid Straalvliegtuigen in 2/ minuut volgespoten Straalvliegtuigen kunnen in de toe komst op een prompte bediening reke nen. Binnen minuut na aankomst op een Nederlands vliegveld kunnen zy volgetankt en weer startklaar zijn, dank zy een nieuw model tankwagen, door deskundigen van de luchtmacht samen met Van Doorne in Eindhoven ontworpen is. Het eerste exemplaar al in bedrijf. Deze tankwagens kunnen 10.000 liter brandstof bevatten. Met een sterke perspomp wordt de kerosine (de gezui verde petroleum, die straalvliegtuigen gebruiken) met grote snelheid in hel vliegtuig gespoten. Een ingenieuze hef boominstallatie zorgt er voor, dal de slangen niet tegen de vliegtuig- wand kunnen'botsen. Zodra een tank de volle maat heeft (2300 liter) stopt het „kerosine-kanon" vanzelf. Een en ander betekent een tijdsbespa ring van 15 tot 45 minuten. Militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben veel belangstelling deze vinding getoond. Daarom zal het systeem ook wellicht buiten onze gren zen op ruime schaal worden toegepast. Beheersinstituut krijgt slecht rapport Aandrang op krachtige reorganisatie. De algemene rekenkamer heeft ve klaard, dat zy de administratie en c contröle van het Nederlandse beheers instituut weinig bevredigend acht wil een spoedige en krachtige reorgani satie van dit instituut. Tevens wijst de rekenkamer er op, dat de centrale accountantsdienst de verant woordelijkheid voor de Juistheid v heffingen en de beheerdersionen kan aanvaarden en dat bij de verant woording van ontvangsten en uitgaven de voorschriften van de comptabiliteits wet niet zijn opgevolgd. In verband met de bezwaren van dc rekenkamer stelt de minister thans vooi op de begroting van Justitie voor 195( post op te nemen voor de totale uit gaven (f 37.5 millioen) en inkomsten f 46.9 millioen) van het instituut de periode 1946 tot eind 1948. De antwoording over 1950 zal volgens de aan de eisen van de comptabili teitswet voldoen. Vragen over de suikerprijs ,.Als 't niet kan, waarom belooft U het dan?" Het Tweede Kamerlid Stapelkamp (AJt.) heeft minister Mansholt schrifte lijk gevraagd, welke de „technische re denen" zijns die een reeds aange kondigde verlaging van de suikerprijs onmogelijk maken. „Moet uit de be bekendmaking worden opge maakt, dat tk regering maatregelen ir uiteioht stelt zonder zich vooraf te heb ben vergewist of deze technisch uit voerbaar zijn?vraagt de heer Stapel kamp. Zoals men weet worden de schilde rijen van Prinses Wilhelmina momen- Kunsthandel Liernur geëxpo- Wisjinsky trok de deur achter zich toe Visoianu, de huidige Roemeense mi- ister van Buit. Zaken heeft onthuld, hoe Wisjinski Koning Midhaël van Roe- In 1945 in een ultimatum heeft bevolen de regering van gen. Radescu te ontbinden. Wisjiusky eiste een rege ring, die samengesteld zou zijn uit „ver tegenwoordigers van waarlijk democra tische partijen en partijlozen", aangezien Sowjet-Unie anders .jiiet langer het vrije bestaan van het Roe meense volk kon instaan". Toen de ko bedenktijd wilde hebben, zou Wisjirdki met de vuist op tafel geslagen i gezegd hebben: „Ik wil Uwe Majes- lits antwoord nu direct." Vervolgers >u hij bij het verlaten der kamer de deur zo hard dichtgetrokken hebben, dat de kalk van de muur viel. Garry Davis wacht op een visum... Voor de derde maal in vier dagen heeft de Parijse politie gisteravond Garry Davis, wereldburger no. 1. uit de Parijse kantoren van de Geallieerde Controlecommissie voor Duitsland ver wijderd. Deze commissie weigert hem im voor Duitsland te verstrek- daarom heeft Garry zich iedere morgen in de kantoren geïnstalleerd. En elke avond wordt hij prompt door politie agenten verwijderd Zonder tegenstand te bieden. Davis wil naar Duitsland om ui de wederopbouw mee te werken. Het Gerechtshof te Hamburg heeft veldmaarschalk van Manstein volledig verantwoordelijk gesteld voor de wreed heden. die zijn soldaten tegen Russische krijgsgevangenen begingen. SCHIPBREUKELINGEN KRIJGEN VOEDSEL UIT DE LUCHT. Drie jongelieden, die geïsoleerd zijn op het wrak van het voor de Marokkaanse kust gestrande Belgische stoomschip „René", worden momenteel uit de lucht van voedsel voorzien. Voortdurend stormweer maakt het de reddingboot van Casablanca onmogelijk uit te varen. Zeeuwse Staten protesteren bij minister Spitzen De provinciale staten van Zeeland na- men gisteren met algemene stemmen een motie aan, waarin wordt geprotes teerd tegen de plannen van minister Spitzen tot opheffing van hei vrije ver voer op de veren over de Wester- Schelde. Het nieuwe U.N.O.-secretariaat nadert zyn voltooiing. Met recht een „glazen huisje". In de vele reeds geplaatste ramen weerkaatst zich het stadsbeeld van Oostelijk New York bij het vallen van de avond. Weinig belangstelling voor geruchtmakende zaak Drs Bos hielp ex-burgemeester van Den Haag aan deviezen Hautaine houding van vroegere secretaris voor Economische Politierechter (Van een onzer verslaggevers) Viermaal zou drs W. Bos, de vroegere secretaris van de ex-burgemeester van Den Haag, de deviezen-bepalingen hebben overtreden, volgens de dagvaardiging welke de officier van Justitie hedenmorgen om 9 uur voorlas, by de opening der zitting van de Economische Politieke rechter, mr Rinckel. Noch voor de pulieke triune noch vooi de gereserveerde plaatsen was de belang stelling groot. Nog geen 10 mensen had den zich achter het hekje geschaard. Veel sensationeels was er dan ook niet te horen; rustig antwoordde de beklaagde op de vragen vaji de politierechter. Het begon in Maart 1947, toen Bos vooi het beheer van het kapitaal van d« N.S.B.-er Bonté, die in Zwitserland obli gaties bezat, naar Basel reisde. Hij had de Ned. Bank een bedrag van frs 400 gekregen, maar Bonté bood hem een vullend bedrag aan van frs 800. De officier, mr Lulofs vond het vreemd, dat Bos dit toch vrij onschuldige feit bij de eerste verhoren zo heftig ontkend had. Doch de beklaagde antwoordde kalm: „Toen ik opening van zaken heb gedaan, héb ik dit niet langer ontkend". Zulke hautaine, rustige antwoorden hoorden meermalen. Bijv. na de vraag, waar Bos dit geld nodig had, voor zich zelf of ■or anderen. „Och ilk had wat nodig, als je eens gaat eten met iemand, krijg je wel eens inlichting". De politierechter noemde het echter anders: „O, om mensen om te kopen?" waarop de beklaagde repliceerde met eer glimlach: „Nee, maar men heeft wel een: inlichtingen nodig." De tweede reis in Augustus '47 maakte hij met mr Visser, die zijn vrouw in Zwit serland wilde bezoeken, doch er geen deviezen voor kon krijgen. Bos hielp en bezorgde hem 2500 frs „We hadden eigen lijk een rekening-courant en betaalden meer voor elkaar", verklaarde de vroegere secretaris. De officier vond vreemde situatie, waar het zulke bedragen ging. Maar de grote slag werd in Maart 1948 geslagen. Bonté had geld nodig en Visser en drs Bos gingen per vliegtuig DAT 17 van de 19 Ned. strocarton- Cabrieken, alle in Groningen, een over eenkomst hebben aangegaan voor een intensieve samenwerking inzage de ver- DAT Hans Kaart, die thans in Garoet vertoeft, twee gedemobiliseerde militai- 'n zijn groep heeft opgenomen, nl. Jos Bik uit Leiden en Jan Ligthart uit Amsterdam. DAT mr L. M. Hendrikx, ryksconsu- nt voor sociale bijstand van het dep. m Sociale Zaken, voor de drie Zuide lijke provincies, op 34-j. leeftijd in Venlo overleden. DAT in Den Haag aan H. van Walsum m Philips-Eindhoven het ereteken m officier in de kroonorde van België werd uitgereikt en aan F. A. Picard en 1. Grootenhuis, resp. dir. van Ougree's handelsmij. in Den Haag en agent van de Union commerciale de mé- tallurgie. het ereteken van ridder in de kroonorde. DAT op een receptie in A'dam aan de hoofdstad een tegeltableau werd aan geboden t.g.v. het 50-jarig bestaan van het georganiseerd kermiswezen in ons DAT de ex-opperluit. der staatspolitie 1 verbindingsofficier van de Sipo, A. P. W. van den Hout te Helmond, in Den Bosch tot iy» jaar is veroordeeld. DAT het boter- en het kaascontróle- station Noord-Holland te Alkmaar op 23 December 30 jaar bestaat, terwijl dan elf bestuursleden en personeelsleden 30 jaar in dienst zijn. DAT het laatste Ned. particuliere electriciteitsbedrijf, het Twents Cen traal Station voor electrische stroomle- vering, op 29 December wordt opgeno men in het prov. bedrijf De IJselcen- trale te Zwolle. DAT de prijzen voor snoekbaars (die uit het IJselmeer komt) de laatste we ken meer dan ververdubbeld zijn, als gevolg van een belangrijke uitvoer naar Zweden en Polen. DAT de Noord-Hollandse pluimvee houders bij de stichting voor de land bouw en het bedrijfschap voor pluimvee en eieren zullen protesteren tegen de 257.000 voor deze provincie toegewezen kuikens, daar er 480.000 nodig zijn. DAT binnenkort in Middelburg met de bouw wordt begonnen van een R.K. tehuis voor bejaarden. DAT de verbeterde rondweg benoorden Raalte (in de weg Zwolle—Almelo) Vrij dag wordt opengesteld. DAT het z.g. Meertje te Nijmegen in een zomer jachthaven wordt veranderd. DAT de intertijd t.b.v. de aanleg van een vliegveld in Eist onteigende gronden aan de vroegere eigenaren zullen wor den verkocht, daar de plannen niet door- naar Zwitserland. Daar kregen ze 50.000 Zwitserse francs in handen. Wisselden een gedeelte in voor dollarbiljetten tol ƒ5000 en ƒ9000. Op 7 Maart ging mer huiswaarts. In het vliegtuig besprak men wie het geld Nederland binnen zou bren gen. Omdat er dollarbiljetten bij warer had mr Visser bezwaren. „Hy wilde dus niet", vroeg mr Rinkel, wat Bos verbeter de: „Hy durfde niet!" Toen had Bos het geld gewoon ln eer gele enveloppe gedaan en in zijn aktetas gestopt. Wat triomfantelijk vertelde hy nu, hoe de douanen op Schiphol aandacht hadden voor de overige bagage slechts vluchtig langs de aktetas, gin- Verrassende verklaring van Bos over werkzaamheid voor inlich tingendienst- De eerste getuige, het hoofd der be lastingen te Zeist, de heer E. J. H. Volk- maars, vertelde zakelijk van zijn bezoek aan Zwitserland tot onderzoek van deze transacties. Een verrassing werd de aanval van de verdediger, mr Beelaerts van Blokland*, op deze ambtenaar met de vraag: „Waarom beschouwde u Bonté als verdachte?" Toen de Officier Justitie de getuige een handje wilde helpen bij zijn verklaring, bitste de dediger: „Ik verwacht een antwoord deze getuige." Bon.é werd tijdens zyn verhoor gesecundeerd door zijn advocaa:, wat de verdediger nogal overbodig vond. Ook de verklaring van de heer Yolk- maars, dat volgens bevoegde autoriteiten drs Bos niets met een inlichtingen dienst te maken heeft, werd aangevallen. De heer Volkmaars zeide slechts twee officiële instanties op dit gebied kennen, met welk antwoord de verdedi ger kennelijk tevreden was. De heer Bos zat tevreden geheimzinnig te glimlachen, blijkbaar beter dan ge tuige wetend, hoe verdienstelijk hy in lichtingen inwon voor bepaalde diensten. Ook de volgende getuige, de heer A. C. van Rietschoten, was overtuigd, dat de heer Bos niet voor een officiële in lichtingendienst werkte. Doch nu kwam de verrassing- Drs Bos stond op en zeide reeds begin Mei zijn opdrachtgever genoemd te hebben: zekere Dekker, die nu als getuige als décharge zal optreden. Het bleek, dat tijdens het verhoor op het politiebureau te Amsterdam de heer Bos verklaard had, te werken voor het oprichten van een organisatie voor poli tieke inlichtingen, in samenwerking met dc heer Crabbendam van bureau Eind hoven (de Centrale Inlichtingendienst) en de Inspecteur Dekker van de Rijks recherche. De verdachte was zo tevreden met de gang van zaken, dat hij zelfs hoorbaar lachte. Inderdaad gaf deze onthulling wel "?n nieuw aspect! Tussen de volgende getuige, de belas tingconsulent H. J A. Boom uit Arnhem de verdediger ontspon zich een twist gesprek over de grootte van de vermo gens van de heer en mevrouw Bonté. Stilte: Getuige Visser aan het Na de heftigheid van de discussie viel een stilte, toen de getuige W A. J. Visser, zonder beroep, wonende :e 's-Gra- vemhage, de eed aflegde. De heer Visser erkende in Augustus 1947 «en telegrafi- Garantie: maar voor wie? Garantiewet is de populaire naam van het wetsontwerp dat enkele dagen gele den door de regering werd ingediend en dat als volledige titel voert: „Vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrek kingen". Garantie ligt blijkens deze naam dus zeker in de bedoeling der wet en zij ver- dient haar naam in zoverre, dat het de 'bedoeling van de regering is, aan de- nieuwe Repoeblik Indonesia Serikat een goed Nederlands ambtenarenkorps te ga randeren. Maar als garantie voor de be trokken ambtenaren faalt het ontwerp volkomen, om nog niet te spreken van de vele groepen, die uitdrukkelijk van deze garantie uitgesloten zijn. Nu is het een eis van goed fatsoen in het algemeen gesproken dat men bij het oprichten van een nieuwe staat enige maatregelen neemt om te zorgen dat deze staat niet komt te staan voor een chaos en een ontwricht ambtenarencorps. Eveneens echter is het niet meer dan behoorlijk, dat men de nodige waarborgen treft voor de betrokken ambtenaren, vooral als men bepaalde garanties beeft toegezegd. Ter verdediging van de regering kan worden aangevoerd dat zij in het Kamer debat reeds uitlatingen heeft gedaan, die weinig goeds deden verwachten voor ds Nederlandse overheidsdienaren in Indo- Het wetsontwerp kan dus nauwelijks meer een ontnuchtering zijn. Zoals de regering reeds tevoren had aangekondigd, was zy niet voornemens haar ambtenaren de vrije keus te laten om al dan niet in dienst te treden van de RJ.S. Zy doet dit dan ook niet. Zodoende worden 10.000 ambtenaren zonder dat hun toestemming is verkregen „overgedragen" aan een vreemde mo gendheid. Zeker, de regering gaat niet zo ver dat zij hun een burgerdienstplicht oplegt, maar zy heeft onomwonden verklaard, dat zij hun niet de vry'e keuze wil laten. Deze ambtenaren hebben voor een groot deel in 1942 op hun post moeten blijven en bijna vier jaren doorgebracht in Ja panse gevangenkampen om hun verbon denheid aan Indonesië te tonen. Na de bevrijding dwong de burgerdienstplicht hen om door te dienen met een ver zwakte gezondheid mstede van een goede toekomst te zoeken in het vaderland, waar toen werkgelegenheid te over was. Nu die werkgelegenheid verdwenen is, stelt de regering hen voor de keus tussen ontslag zonder middelen van bestaan voor hen hun gezin of in dienst te treden van ;n vreemde mogendheid. Pas als zy in dienst treden van de R.I.S., ongeacht de daaruit voortvloeiende gewetensconflicten, onzekerheden en ge varen voor het leven, wordt hun rechts positie gegarandeerd. Nu die garante garantie zelve. Zij strekt zich uit over een tijdsduur van vijf jaar en langer niet. Nu kan men veilig aannemen dat de conflicten wel zullen komen voordat de vijf jaar ver streken zijn, zodat die termijn practisch weinig bezwaren oplevert. (Voor vervolg zie Pag. 4) sche postwissel te hebben ontvangen van 2500 frs. De politierechter wees er op, dat dr« Bos het anders stelde, nl mr Visser zou om deze francs hebben gevraagd, waarop Bos zich tot Bonté wendde. Van dit medeweten van Bonté was mr Visser echter onkundig. Of de postwissel 2000 of 2500 frs. was, liet mr Visser in 't midden. Zachtjes en voorzichtig vertelde getuige hoe het zich volgens hem heeft toegedragen. Het gezamenlijk voeren van een rekening-courant" ontkende mr Visser, alleen de onkosten van de auto werden gezamenlijk betaald. Drs Bos be luisterde deze verklaring met een sma lende lach voor zijn vroegere chef. „Wist u van te voren, wat er in Maart 1948 in Zwitserland zou gebeuren?" vroeg mr Rinckel. „Niet gedetailleerd," was 't antwoord. „Voor mij was het doel om iemand in Zwitserland te spreken ln verband met de aard van het onderhoud vond mr Visser het wenselijk, dat zijn vrouw en dochter erbij waren Op 6 Maart had het onderhoud plaats. Ge tuige kon wel doch wilde niet de naam noemen. Intussen kreeg mr Visser 10 000 frs. van Bos en beloofde deze in Neder land 10.000, welke Bos inderdaad ge kregen heeft. By het omwisselen van de in dollars en guldens, was getuige niet aanwezig geweest. Ook ontkende hij te weten hoeveel en wat voor geld Bos bij zich bad in het vliegtuig terug. Evenzo het bijbetalen van ƒ3000, opdat Bos met Bonté zou kunnen afrekenen In April 1949 bezocht mr Visser nog maals Zwitserland voor een particuliere bespreking Het contact met Bonté be perkte zich tot een telefoongesprek De verhouding Visser-Bos werd nog onder de loupe genomen Mr Visser ontkende, dat getutoyeerd werd. Drs Bos moet dat erkennen, doch wel was men zeer kame raadschappelijk. A décharge. De inspecteur le klasse van de Rijks recherche Dekker uit Driebergen kwam vervolgens voor het getuigehekje. Deze getuige had verklaard, meermalen be langrijke inlichtingen van verdachte ont vangen te hebben. Of deze inlichtingen duur gekocht waren, kon getuige n'et zeggen. Van 1946 af kwamen deze inlich tingen regelmatig binnen. Met de finan ciële zijde had getuige zich nooit be moeid. „Was het de Rotterdamse club. waarin ij in de oorlog met u werkte?" „Beslist niet." antwoordde getuige Drs Bos lichtte toe, dat het de groep- Hamstra was uit de vroegere illegaliteit- (De zitting duurt voort) WEERBERICHT va* Meer tvind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Matige tot krachtige, en langs de kust wellicht tot storm achtig aanwakkerende wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Geleide lijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen, in het Oosten van het land mogelijk voor afgegaan door enige sneeuw. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag 15 December zon op 8 41,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1