Jlicuuic geihstfie(Courant Nederlandse kustvaarder bij nacht en ontij vergaan Wist U •i MAANDAG 12 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 22375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter. (By contract belangryke korting). Dertigste jaargang No 7992 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaattrnsUcft is gfieöteoea tngn bert la tegfjcaspoct" 200 Vacantieoorden maar het plan is te duur Zie pag. 3 Scheepsramp in Het Kanaal VAN DE 9 OPVARENDEN KONDEN ER SLECHTS 3 WORDEN GERED {^Gistermorgen is de kleine Nederlandse kustvaarder „Toornvliet", na een wan hopige strijd tegen de woeste golven, bü de beruchte Goodwin-zJndbanken, aan gle Westelijke ingang van Het Kanaal, gezonken. Slechts drie van de negen op varenden zijn gered. Van de andere is geen levensteken meer gevonden. Het is Dog niet bekend, hoe de ramp zich precies heeft afgespeeld en wat de oorzaak J Is geweest. I De Toornvliet (338 ton), eigendom van ie termeer en Fekkes te Rotterdam, i slechts acht maanden vertrok Zaterdag met bestemming iblin uit Rotterdam met een lading inzaad. Is deze lading in de late avond ..werken"? Het is niet uitgesloten, s al evenmin bekend, of de Toorn vliet in de stikdonkere nacht het slaoht- n de zandbanken is geworden. I Het schip is in de eerse uren van d zondagmorgen ondergegaan. Een zwar ~i had het vaartuig urenlang heen e:_ g"* geslagen. Telegrafisch meldde de 5Jemanning: „Zware slagzij, zün jend". De noodseinen werden steeds iringender. In Engeland ving p. In Walmer trachtte men een redding boot uit te zetten. De branding jwaar, dat men keer op keer op de kust rerd teruggeslagen Tegen drie uur wist hen door de branding hen te worstelen, lit Dover vertrok eveneens een reüding- loot en ook de Schelde van L. Smit toomde ijlings uit Vlissingen op. De bemanning schoot inmiddels Uurpylen af. De Deense kolenboot Cim- |ria zag ze het eerst. Het schip stoomde laar de Toornvliet drie man aan boord te nemen. Kort daarna sloten de golven zich boven het Nederlandse schip. Het bevond zich toen halverwege de Engelse en Franse kust in Het Kanaal. De bemanning De bemanning van de Toornvliet i bestond uit negen koppen. De gered den zijn: De 16-jarige lichtmatroos A- C. iDykhüizen uit Scheveningen, zijn 26- ;j. dorpsgenoot, de matroos J. M. Bal en de matroos H. de Wild uit Rot terdam. De vermisten zyn: De gezagvoerder L F. Thomasse, 30 jaar, te Rotterdam; de stuurman H. Sissingh, 53 jaar. Den Haag; de le machinist C. den Heyer, 51 jaar, Voorburg; de 2e machinist W. Aars- sen, 19 jaar, Rotterdam; de kok E. iHoekveld, 46 jaar, Rotterdam en de Imatroos M. Kuyt, 32 jaar, Scheve ningen. I Gezagvoerder Thomasse was vader van twee kinderen. Hij nam actief jdeel aan het verzet- Na de oorlog werd hij de jongste kapitein van de Nederlandse koopvaardij, aanvanke lijk op de Biervliet. De Koningin ontving wederom diplomaten Vandaag heeft H.M. de Koningin in Bt paleis te Amsterdam van generaal banker Jang Bahadur Rana de versier den van de orde van Nepal, de" z.g. pjanya, ontvangen. Voor zijn verdien en tydens de oorlog heeft de Koningin nertijd aan deze generaal een onder- neiding uitgereikt. (Zaterdag arriveerde de generaal, die hbassadeur is van zijn land bij het hof In St. James, broer van de Maharadja In Nepal, op Schiphol. Hij werd begroet lor mr J. Visser van het dep. van Bitenl. Zaken en de jagermeester van ,M. de Koningin, baron Sweerts de jndas Wyborgh. De Kon. Mil. Kapel eelde. De generaal nam zijn intrek in Jsteel Oud-Wassenaar. Vanmorgen heeft de Koningin in fecheidsgehoor ontvangen de gezant In Egypte, Iskander El Wahhaby Bey. N QDrie Nobelprijzen uitgereikt Stockholm zyn Zaterdag door ;oonprins Gustaaf Adolf van Zweden Nobelprijzen voor natuurkunde, Wemie en geneeskunde uitgereikt. De [fltuurkundeprijs viel ten deel aan prof. Sekawa van Japan, die voor chemie aan Üof. Giauque uit Amerika, terwijl prof. Qss uit Zwitserland en prof. Moniz uit ^rtugal de prijs voor medicijnen deel- |n. Voor laatstgenoemde, die zelf niet 1 genwoordig kon zijn, was de Portugese akgelastigde, Despinay, aanwezig. ieuwe kans voor Fox- 2 compagnie rionderdvyftig millioen dollars werk- kapitaal uit Amerika 2)e ondertekenaar van het Foxcontract, Wens republikeins minister, dr Soemi- jtb, is na de onderhandelingen, die hij 3J Duitsland gevoerd heeft, in Djokja (jvgekomen en heeft daar medegedeeld (fijt spoedig enige economen en finan- jfers zich naar Amerika zullen begeven daar te onderhandelen over een hing groot 150 millioen dollar tanen loskrijgen zonder dat de bank zoals gebruikelijk is zelf deskun- gen stuurt om een onderzoek in le |)it iaatste is wel hard nodig. Boven- en mag er wel eens worden onder- oht naar de voordelen, die de Fox- topagnie zal ontvangen, want art. 4 in het Fox-contract bepaalt, dat de fc-compagnie zal optreden als enige i uitsluitende agente voor onderhan- pingen met Amerikaanse belangen lor alle regelingen ter verkrijging van edieten of gelden ten behoeve van de buiblikeinse regering. Volgens art. B zal de beloning tevoren worden iereengekomen. maar zy zal „billyk en phtvaardig" zijin. Bovendien treedt de ix-compagnie op als de enige agente •or de ondernemingen, die dank zy de (leende dollars worden opgezet DEVALUATIEVOORDEEL VOOR U* ENGELAND fngelands uitvoer naar de Verenigde ten in November j.l. is een derde ho ir dan in October. dingboten zien drijven. De een was leeg, de andere dreef met de kiel naar De. mogelijkheid is nog niet geheel uit gesloten, dat vissersschepen, die geen radio aan boord hebben, de drenkelin gen hebben oipgepikt, dooh berichten in die richting zyn nog niet on#vangen. De Cimbria is doorgestoomd naar Calais. Het weer was daar zo slecht, dat men gisteren niet kon binnenlopen. Waarschynlijk zou het een Engelse haven opzoeken. Bewijs, dat de sterren onbewoon baar zijn. Prys: 25.000 mark In Osnabrück leeft een ingenieur, Bücher genaamd. Deze heeft een „astro nomische wedstryd" uit'gesohreven voor professoren van de Potsdamse sterren wacht. Wie bewijzen kan dat de sterren onbewoonbaar zijn, krijgt een prijs van" 25.000 Mark. Wie het bewijs levert dat de uit gassen bestaat, ontvangt een gelyk bedrag. Bücher weet zeker dat de zon.uit koude kern bestaat, en wel 'bewoond Dader van nachtelijke aanslag gearresteerd Er was liefde in het spel Men zal zich herinneren, dat op 3 Dec. een onbekende doordrong tot in de slaap kamer van het echtpaar van Rooijen aan de Weimarstraat in en Haag. De heer van Rooijen werd door de indringer op het hoofd geslagen, doch op zyn hulpgeroep sloeg de overvaller op de vlucht. Aan vankelijk was deze zaak zeer duister, doch dank zij de medewerking van de Rotterdamse en Arnhemse recherche is aan het licht gekomen, dat het hier een poging tot moord betrof, waaraan mevr. van Ro-ijen medeplichtig was. Na het on derzoek. dat de recherche had ingesteld in de kringen waar de heer er, mevrouw Van Rooijen verkeerden, werd Zaterdag j.l. te Arnhem gearresteerd de 27-jarige monteur P. C. H. W., uit de Johan de Wit- laan aldaar. Deze monteur, die zonder wprk is, had in een dansgelegenheid al-; kennis gemaakt met mevrouw Van Rooijen, uit welke kennismaking een liefdesverhouding ontstond. Na lang wik ken en wegen besloot het tweetal, op Van Rooijen een aanslag te plegen. W. kocht een hamer, waarmee hij in de bewuste nacht zijn slachtoffer op het hoofd sloeg. Van Rooijen, die een sterk gesteld heeft, thans weer als genezen uit het zieken huis ontslagen. De echtgenote van Van Rooijen is gearresteerd als verdacht aan medeplichtigheid aan een poging tot moord Urk wordt 100 ha groter Om er industrieën te vestigen. Reeds geruime tijd worden er bespre kingen gevoerd over de uitbreiding van Urk met een gedeelte van de Noordoost polder. Urk heeft deze grond dringend nodig voor de vestiging van nieuwe industrieën. Er is bovendien een belang rijk huizentekort. De landdrost van de polder wilde er aanvankelijk niet van horen, omdat hij concurrentie vreesde voor Emmeloord. waar reeds enkele kleine bedrijven zijn gevestigd. Hij is thans met grenswijzi ging accoord gegaan na de toezegging, dat bij. de uitgifte van industrieterrein op Urk met de belangen van Emmeloord door een onpartijdige instantie rekening zal worden gehouden. Binnenkort krijgt Urk er 100 ha bij. Verhoging benzinebelasting op 1 Februari De regering heeft aangedrongen op een spoedige hervatting van de behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en wijziging van de motorrytuigenbelasting. Het ligt in de bedoeling deze wet op 1 Febr. a.s. van kracht te doen worden. Machielsen sloeg alleen maar in het „voordeel" der gevangenen Raadsman had geen tijd om pleidooi voor te bereiden Een nieuw geluid in Australië Labour voelt grond onder de rose genatio naliseerde voeten wegzinken Evenals in Nieuw-Zeeland is verkiezingsuitslag waarschuwend teken voor Attlee Het Australische volk is ter stembus gegaan voor de verkiezing van een nieuw parlement, bestaande uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Zowel in binnen- als buitenland was de belangstelling voor deze peiling enorm groot, omdat verwachtte, dat Labour zou moeten wyken voor Liberalen en Agrarische party. Evenals de verkiezingsuitslag in Nieuw-Zeeland, is ook die in Australië ien aanwyzing voor de komende krachtmeting in Engeland, waar straks ook de 'olksmassa haar oordeel over het door Labour gevoerde beleid zal uitspreken. Menzies, de liberale party leider, kon zegevierend uitroepen: „Wy en de boeren hebben 't overwonnen!" Directe gevolgen: de vrijheid particuliere initiatief wordt hersteld; opheffing van controle-maatregelen; budgets ire en financiële verordeningen ter stimulering van de beleggingen en oprichting van \en oontröle-raad voor .Commonwealth Bank". Voorts op heffing van de gehate benzine-distri- butie en besteding van 250 millioen Australische ponden voor ontwikkeling der industrie. Aan het socialisme wo-dl >n halt toegeroepen en de productie tl worden opgevoerd. Naar alle waar- schynly'kheid zal de communistische •partij buiten de wet worden gesteld, het gevaar blyft, dat deze dan „ondergronds" zal blijven doorwroeten. tanzien van de buitenlandse politiek lauwer contact gelegd worden met de Ver. Staten. Leiding by Liberalen Agrariërs tor de 125 De definitieve uitslagen voor •vertegenwoordigers in het Huis en de 42 nieuwe Senatoren zullen pas over enkele dagen bekend zijn. Dit komt door technische omstandigheden. In het dunbevolkte Noordelijke territorium moesten vele stemmen per post worden uitgébradht. Koeriers, kano's, kamelen, ■paarden, vrachtwagens, vliegtuigen en motorboten werden gebruikt om de ..posts temmen" in te zamelen. Op 1.250.000 vierkante km bevinden zich slechts 4226 mannen en 2165 vrouwen op kiezerslijsten. Vast staat, dat de Labourparty ver slagen is. De drie hoofdfiguren op het verkiezingstoneel waren: Chifley (La bour), Menzies (Liberalen) en Fadden (Agrarische party). In het oude Huis Afgevaardigden waren 75 leden, welk aantal verhoogd wordt tot 123. De Senaat telde 36 leden, en dit aantal werd verhoogd tot 60 zetels. Thans werden slechts 42 nieuwe Senaatsleden gekozen, aangezien de helft pas in 1952 aftreedt. De strijd tussen Labour enerzyds en de combinatie van Liberalen en Agrarische party anderzyds, werd met grote hevig heid gevoerd. Labour verliest na acht jaar. Volgens de, tot op heden bekende, ge gevens heeft de coalitie van Liberalen Agrariërs 75 zetels behaald en Labour 44. De 35 communistische candidaten het Huis. hebben allen hun gestort bedrag van 25 pond sterling verbeurd. het Voor de Senaat is pas een klein aantal A stemmen geteld, maar op grond van het nieuwe stelsel van evenredige vertegen woordiging, zou Labour in de Senaat de meerderheid kunnen behouden. Men verwacht, dat de Gouverneur-Generaal aan de liberale leider Menzies zal ver zoeken een nieuwe regering te vormen. De Labourman, premier Chifley, zou vandaag het ontslag van het kabinet aanbieden. Vermelden wij nog, dat ongeveer 5 millioen Australiërs ter stembus togen en dat o.a. ook de leden der Labour-rege- ring Chifley en Dr. Evatt werden her kozen. Chifley is acht jaar aan het be wind geweest Thans beschikken Libe ralen en Agrariërs over een meerderheid van 31 zetels, op Labour, welke party slechts 44 leden naar het Parlement kan afvaardigen- Menzies, de nieuwe premier, is politicus, advocaat en geleerde! speelt cricket en is thans 54 jaar oud. Wij. Nederlanders, die in Australië geen steun vonden, hebben reden deze „front verandering" toe te juichen. t urenlang op appèl laten staan van gevangenen by 15 graden vorst, het nat- spuiten van gevangenen bü zulke tem peraturen, waardoor vélen bevroren en de dood vonden, slaan en schoppen; dit zyn enige van de mishandelingen, in Mauthausen gepleegd, waarvoor (le Eindhovenaar A. F. Machielsen in Den Bosch tot levenslang werd veroordeeld. Zaterdag stond hy voor de Raad van Cassatie terecht. President: Hebt u wel eens iemand mishandeld? Verd.: Niemals. Pres.: „Niemals" klinkt wel goed. Maar u hebt by het eerste verhoor be kend, by het tweede ontkend, by het derde gedeeltelijk bekend en nu ont kent u weer. Hebt u dan nooit iemand geslagen? Verd.: Alleen in het voordeel van de gevangenen. Pres.: Ook ten voordele van die Jo den die u met een hamer de hersens insloeg? Verdachte zweeg. De raadsman, mr Tj. D. Schaper uit Leiden, betoogde dat Machielsen een te beperkte ontwikkeling had om zich aan oorlogsmisdaden sdhu'ldiig te hébben kun- maken. Mr Schaper zei voorts, dat hij te laat als raadsman was gekozen om de tiemiddelen op tyd in te dienen Van een „fair trial" voor het Hof is volgens pleiter nauwelijks sprake ge- De p.-f. was van mening, dat de ma nier waarop mr Schaper had gepleit, niet in overeenstemming was met de ernst van de feiten. Machielsen mac hier het slachtoffer niet Van zijn. Hij verzocht de raad de zaak aan te houden tot de requirant zich van een ander" raadsman 'had Hij wilde de Paus doden... Bruno Cornacchiola, een 38-jarige Italiaanse trambestuurder, die, vol gens zijn eigen verklaring, vroeger anarchist geweest is, kwam Vrijdag avond, nadat de Paus in dè Sint Pieter de rozenkrans had voorgebeden, uit een menigte arbeiders op zijn knieën naar voren gekropen tot voor de Paus en hield hem, op een opengesla gen Bijbel, een knipmes voor, zeg gend: „Met dit mes heb ik U willen doden. Vergeef mij, vader". Het was enige ogenblikken stil in de grote kathedraal. Toen zei de Paus: „Ik vergeef U, mijn zoon". Twee jaar ge leden had Cornacchiola het anarchisme afgezworen. In een grot bij Rome had hij een visioen gekregen en de Madonna gezien, vertelde hij. Treinstagnatie tussen A'dam en Utrecht Truckstel ontspoord Tengevolge van het ontsporen van een truckstel bij Maarssen is vanmorgen 8 uur het treinverkeer tussen Amsterdam en Utrecht gestagneerd. Bij de ontsporing deden zioh geen persoonlijke ongelukken voor. Bussen namen het vervoer der stop treinen over, terwijl de expresse-treinen en van Maastricht via Hilversum werden geleid. Andere Mauthausen-bcwakers Er versohenen Zaterdag nog twee be wakers van Mauthausen voor de R.v.C. De p.-f. ooncludeerde tót verwerping van de 'beroepen van de Hagenaar G. W. Lindeboom, d'ie in Den Haag tot 20 jaar was veroordeeld en R. J. Weber uit Te- gelen, die in Den Bosch levenslang had gekregen. De uitspraken volgen op 7 Januari S.S.'er vroeg de doodstraf Vier leden van Jagdkommando-Pieters voor het B.S. Tegen vier leden van het beruchte commando-Pieters zyn Zaterdag in Am sterdam de volgende straffen geëist: tegen de 22-j. H. Duisterhof (mishandeling en arrestaties) 15 jaar; tegen de 27-j. H. A. Koelemij en de 26-j. J. Ar v. d. Stel (mishandeling en doden van gevangenen) de doodstraf en tegen A. J. F. v. d. Gouw 20 jaar. Men zal zich herinneren, dat Van der Gouw. toen hij op 3 December j.L terecht stond, om de doodstraf had ge vraagd. Hij had wroeging en vond bo vendien levenslang erger. De procureur- generaal noemde hem Zaterdag een fan tast, die om de een of andere reden zyn toch al grote schuld nog groter wil doen schijnen. Uitspraken op 24 December. In verband met het vernieuwen van de Bostelbrug is de Zaterdag- markt te Leiden tijdelijk naar Hooi gracht en omgeving overgebracht. Onze fotograaf nam dit overzicht van de zijde van de Oude Rijn. De straat is zoveel mogelijk vrijgelaten voor het rijverkeer en de koop lustigen wandelen over de trottoirs. (Foto N. v. d. Horst) Wanbeheer over Haarlemse kliniek Waarom werd Duitse eigenaar door B.S. gearresteerd? Voor de Haarlemse rechtbank is Za terdag 8 maanden geëist tegen het echt paar J. G. K.-K. uit Haarlem, in ver band met een duistere en ingewikkelde affaire, een nasleep van de oorlogstijd. De familie Becker was eigenares van een verloskundige kliniek. In 1944 moest de heer Becker onderduiken, daar hij gevaar liep door zijn Duitse landgenoten in de Weermacht gesleept te worden. Het beheer werd aan de familie K. over gedragen. In 1945 keerden de Beckers terug, maar zij werden direct door de B.S. gearres teerd onder verdenking van collaboratie. Na maanden kwamen zij vrij. Het echt paar bleek volkomen onschuldig; de heer Becker had zich zelfs uitstekend ge dragen. De kliniek had door wanbeheer en manipulaties van het echtpaar K. verlies van f30.000 geleden. Een getuige verklaarde voor de recht bank de mening te zijn toegedaan, dat het echtpaar K. de hand had in de arrestaties van de Beckers. Uitspraak op 22 December. Geen restricties Nu de Tweede Kamer over Indonesië haar (misschien laatste"» woord gesproken heeft, verplaatst zich de belangstelling aar de Eerste Kamer. Zij komt thans an de beurt. En wat zal zij doen? Daar zijn er. die de kansen van het wetsontwerp in de Eerste Kamer minder groot achten dan in de Tweede. Voor deze laatste meende men sinds geruime tijd te mogen aannemen, dat althans een deel der C H.-fractie voor het wetsont werp zou stemmen. Maar in de Eerste Kamer staat de gehele C.H.-fractie scherp critisch tegen het ontwerp, al heeft zij de mogelijkheid opengelaten, dat zy zich door de regering laat overtuigen. In de Eerste Kamer komen de K.V.P., de P.v.d.A en de V.V.D. juist aan het vereiste aantal van 34 zetels, zodat ook hier de houding van de V.V.D-ers wel an zeer bijzondere betekenis wordt. Prof. Romme blijkt in de ,.De Volks krant" erg gerust te zijn op wat de Eerste Kamer gaat doen. Hij is er nog ge ruster op, schriift hij thans, dan hij reeds met betrekking tot de houding van de Tweede Kamer. Maar tot de gerustheid komt hy pas, nadat hij de Eerste kamer een restrictie. beperking, heeft opgelegd by haar vrijheid van beslissing. Hij schrijft: ..Wil men in de beslissing van de Tweede Kamer over het wetsontwerp oordeel zien over het gevoerde regeringsbeleid, dan is het niet aan de Eerste Kamer, dit over te doen. Ziet men de beslissing van de Tweede Kamer al leen een oordeel over het ontwerp van wet op zijn eigen verdiensten, maar niet tevens een oordeel over het regeringsbe leid, dan is het niet aan de Eerste Kamer deze laatste taak van de Tweede Ka- ot zover prof. Romme. Wij willen nu q in het midden laten, hoe de Eerste Kamer stemmen moet. Maar vast moet staan, dat deze beperking aan de Eerste Kamer niet mag worden opgelegd. Zy zal zich die trouwens ook niet laten opleg- De volksvertegenwoordiging hierop komt het neer zou zich op dit ogen blik dus niet mogen uitspreken over het regeringsbeleid, maar alleen over het wetsontwerp zelf. Doch het wetsontwerp is naar onze mening vrucht van dat re geringsbeleid. Deze beide zijn niet te scheiden en als dit voor de Tweede Kamer geldt, dan begrijpen wy niet, waarom dit niet zou gelden vooi de Eerste. De Eerste Kamer vormt zich toch herhaaldelijk een oordeel over het rege ringsbeleid. ook nadat de Tweede Kamer dit reeds vóór haar heeft gedaan. Men denke aan de behandeling van de begro tingen en de beschouwingen welke daarbij worden geleverd. Het spyt ons voor hem, dat de gerust heid van prof. Romme over wat de REPUBLIKEINEN RUKTEN ZATERDAG BATAVIA BINNEN Over drie dagen blij ven Nederlandse troepen in de kazernes Volgens A.P. zyn de- republikeinse troepen Zaterdag begonnen Batavia binnen te trekken. Een detachement van het hoofdkwartier van de republikeinse militaire politie (d.i. de legerafdeling, die vorig jaar de Nederlandse journalist Voets weg- oerde, waarna nooit meer iets van de man vernomen werd) kwam per vliegtuig uit Djokja. Tweehonderd andere politiemannen kwamen per trein aan. Honderd van de Siliwangi-divisie kwamen per convooi in Batavia aan en zes bataljons zullen volgen. Volgens de chef-staf van het republi keinse leger, kolonel Bambang Soegeng, zullen de Nederlandse en republikeinse troepen een gezamenlijke vredesparade houden, bij de overdracht van de souve- reiniteit, welke parade de vastbesloten heid van beide landen om samen te wer ken, moet aantonen. Hij deelde voorts mede, dat de Indone- ërs na 15 dezer volledig verantwoordelijk zullen zijn voor de veiligheid, terwijl de Nederlanders in bepaalde inschepings centra zullen worden samengetrokken. Tot de reorganisatie van het federale leger zullen 16 bataljons van Indonesiërs in het Nederlandse leger (Kon. Ned. Ind. Leger) geen taak meer hebben, zeide de kolonel. De republikeinen hebben volgens de kolonel een indirect contact met de ver tegenwoordigers van de Daroel Islam ge maakt, doch tot directe onderhandelin- is het nog niet gekomen. Hij vreesde die zijde nog moeilijkheden. DAT de landdrost van de N.O. Polder in de commissie voor alg. polderbelan- gen de eerste „gemeente"-begroting heeft aangeboden. DAT by de Belgisch-Ned. grens een autobus uit Eindhoven is aangehouden, waarmee dagelijks Belgische werkmeis jes naar de lichtstad werden vervoerd, doch waarin ook smokkelwaar werd ge vonden. DAT het bouwen van 24 landbouw- schuren in de N.O. Polder is gegund aan het aannemersbedrijf H. Fokkens te Naarden voor f 1.135.000. DAT in Etten-Leur een confectle- industrie van de fa Zuidwyk, vroeger te Rotterdam, is geopend. DAT opnieuw 40 Italianen zijn gearri veerd om in de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen te werken. DAT de doorlaatpost aan de grens te Kerkrade-Haanrade, die sinds 1940 geslo ten is geweest, thans voor in Limburg werkzame Duitse mijnwerkers is geopend. DAT autorijders wordt aangeraden en kele ledige jerrycans mee te nemen als Frankrijk gaan, daar een aantal Franse benzinepomphouders staakt en lemen van benzine moeilijkhe den meebrengt. DAT de beruchte driesprong bij Het Byitje te Vught minder gevaarlijk zal worden door verbreding van de wegen en verflauwing van de bochten. DAT van 15-17 December in Hilversum een internationaal R.-Kath. congres zal worden gehouden over de invloed van pers, bioscoop en radio op de jeugd. DAT de gemeentebegroting van Bus- sum sluitend is gemaakt door afschaffing der subsidies aan alle muziek- en zang verenigingen, inkrimping van het poli tiecorps en overdracht van de sportvel den aan de verenigingen. DAT in Hardinxyeld een Braziliaanse tanklichter van stapel is gelopen. DAT aan de Haarlemse padvinders Jan Bart en Henk Hack, die'deze zomer een Belgisch echtpaar in Dinant van de ver- drinkingsnood redden. Zaterdag het gou den Jan van Hoofkruis is uitgeieikt. DAT vandaag en morgen in Den Haag voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een internat, wasserij- organisatie. DAT de veerboot Prins Hendrik van de prov. stoombootdiensten in Zeeland Za terdagmorgen een proeftocht maakte en middags reeds in dienst werd genomen. DAT minister In 't Veld Zaterdag in Gouda in een volgens het bouwsysteem Welschen gebouwde woning een tentoon stelling van woninginrichting opende. DAT de directeur van de Arbeiders pers, C. v. d. Waerden, op 1 Jan. a.s. de heer C. A. Keuning opvolgt in de raad van beheer van het A.N.P. DAT -op 20 Dec. voor het „B.G." te Zutphen zal terechtstaan de 38-jarige Jo han Nysse, die o.a. het anti-semietische blad De Misthoorn uitgaf. DAT J. C. Asselbergs, die in 1899 bij het uitbreken van de Boerenoorlog Ned militair attaché in Zuid-Afrika was, op 60-j. leeftijd in Breda is overleden. DAT de Comm. der Koningin in Noord- Brabant Zaterdag in Tilburg een districts bureau voor tb.c.-onderzoek opende. Tegen het bevel van de regering in In verband met het binnenrukken de T.N.I- in Batavia deelt minister Van Maarseveen mede, dat de autoriteiten Indonesië hem verzocht hadden, toe staan, dat de eerste T.N.I.-afdelingen op 15 December a.s. Batavia zouden binnen trekken, omdat de overneming vai verantwoordelijkheid voor orde en veilig heid op 27 December een lange voorbe reiding vergt. De regering heeft daarop geantwoord, dat dit staatsrechtelijk politiek onjuist zou zijn en dat de T.N.I. Batavia en andere steden niet zou mogen binnentrekken zolang de Tweede en Eerste Kamer de resultaten der Ronde Tafel-conferentie niet hebben aanvaard. Thans verneemt de regering, dat de autoriteiten te Batavia hebben goedge vonden, kwartiermakers van de TNI toe te laten. In de steden worden echter geen wapens overgedragen of bewapend optreden van de T.N-I. toegelaten, aldus de minister. De regering heeft aan de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon doec ten, dat het haar uitdrukkelijke wens is, dat deze in gang gezette voorbereidingen tot een strikt minimum worden beperkt, omdat ,.de regering zelfs niet de indruk wil wekken", als zou zy de Eerste Ka mer voor een voldongen feit willen stellen. Nu al meer dan 1 Vz millioen centen Het is nog maar kort geleden dat de millioenste cent voor het monument op de Grebbeberg aan de Rihenènse burge meester werd overhandigd. De afgelopen dagen kwamen er zoveel zendingen bin nen. dat nu reeds de helft van he« tweede millioen is overschreden. VIJF EN ZESTIG JARIG HUWELIJKS FEEST Onder veel belangstelling herdacht gisteren het echtpaar P. Oppeneer-Beems te Terneuzen de dag. waarop het 65 jaar geleden in het huwelijk trad. Bruid en bruidegom zijn respectievelijk 86 en 89 jaar oud. Van harte gegund De nederlaag, welke het Labour- bewind in Australië geleden heeft, ls onzerzijds van harte gegund. Ons volk herinnert zich nog al te goed, welke houding dit bewind steeds heeft aan genomen in de Indonesische kwestie. Het herinnert zich, hoe onze vloot goed ge noeg was om zich op te offeren, ook opdat Australië voor de Japanse invasie zou worden behoed, maar dat later van Australische zyde wy werden verguisd op een wijze, welke onder beschaafde staten voor onmogelijk moest worden gehouden. Thans krygt het zijn trékken thuis. Thans komt de oppositie aan het be wind en is de Labourregering naar huis gezonden. Maar helaas, die regering heeft haar spel kunnen spelen, heeft er in belangrijke mate toe bij kunnen dra gen, dat de situatie in Indonesië voor Nederland zeer werd bemoeilijkt En thans schijnt het te laat Wij hebben reeds gewaarschuwd tegen generaliseren. Wij zijn steeds van oor deel geweest, dat men wat de Austra lische regeerders bedreven, niet ten laste mocht leggen aan grote delen der Austra lische bevolking. De nederlaag, welke dit volk thans aan het regerende be wind heeft toegebracht laat zien hoe terecht dit is geschied. Dit is de fraaie stenen schaal, die Zaterdagmiddag namens Den Haag, Katwyk en Vlaardingen werd over handigd aan de burgemeester van Dieppe, Pierre Biez.' De schaal stelt voor de drie wapens van de drie ge meenten en een vissersvaartuig op de haren. Het geschenk werd vervaar digd in de pottery Zaalberg te Leiderdorp- (Foto Dingjan) WEERBERICHT Toenemende betvolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk toene mende bewolking met plaat- selyk wat regen of mot regen, hier en daar wellicht voorafgegaan door enige sneeuw. Aanvankelijk wei nig wind, later meest ma tige wind tussen West en Zuid-West Voornamelyk in het Zuiden en midden van het land vay- nacht en morgenochtend lichte vorst Overdag geleidelyke stijging van tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Maandag 13 December: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 0.08, onder 13.16 r.LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1