3W Ook Leiden heeft nu een tram wagon als woning Zuiderkruis" en „Kota Inten' met militairen van overzee NIEUWE LEIDSCHE COURANT „Beter dit dan gescheiden-leven en samenwoning" ig I j (Van een onzer verslaggevers) e- (Remand zal knnnen ontkennen, dat het huisvestingsvraagstuk, waarmee ons volk e- »inds de bevrijding te kampen heeft, in talloze levens veel treurigheid heeft ge tracht. Als er één tüd is, waarin men moest leren zich ten aanzien van de woonge- I tegenheid te behelpen, dan is-het deze wel. Toch hebben velen, die in moeilyk- beden zaten met hun vindingrijkheid als bondgenote iets weten te bereiken, of schoon zü ook wel zo verstandig zijn om zich niet door allerlei noodoplossingen voor lllijd te laten bedriegen. Van het streven naar gezonde huisvestingstoestanden mag veriecn duimbreed worden afgeweken. Het eohtpaar J. L. van VlietE. van omstandigheden een huwelijk voort te "Tuin, wonende te Leiden, is twee zetten. geleden ini 'het 'huwelijk getreden. Het echtpaar Van_Vliet denkt nam is wegwerker bij de Ned. Spoor- regen en toog in April 1948 met zijn v naar Ledden. Zijn werk alhier dit. Nog steeds wachten zij op toe- doo^Ü^HS van een huis en dit houdt in, oplat man en vrouw gedwongen zijn ge nie iheiden te leven; de heer Van Vliet oont in de Korevaarstraat en zijn echt- enote in de Pieter de la Courtstraat. deze toestand zo spoedig mo- eind te maken, kw j «htelieden overeen een tramwagon van N.Z.H. te kopen voor f 650. De heer Viiiet stelde zich ter verkrijging van ie^ lestemming voor plaatsing agon in verbinding met het gemeente- estuur van Leiden, dat hem na twee laanden berichtte, dat gunstig op zijn erzoek was beschikt. Alleen zou de agon niet als een huis, maar als een oonwagen worden beschouwd. Best te doen Gistermiddag hebben wij bij en in de oning-in-wording een kijkje genomen, ij staat tussen de Hoge Rijndijk en het trechtse Jaagpad, dichtbij het rusthuis rrenshoek". Toen wij de blauwe wa ll, die in 1911 door de N.Z.H. in gebruik ierd gesteld en nummer A 107 kreeg, aderden, konden wij, denkende aan ons Igen honk, toch niet nalaten tegenover fotograaf de opmerking te maken, at het wel heel erg moest zijn, in deze ter anders over. Ijverig was de jonge echtgenoot aan het werk en hij floot, on danks het miezerige weer, een vrolijk deuntje. ,Jfeb asjeblieft geen meelü met me. Ik ben heus niet de enige. Alleen de N.Z.H. heeft er al 40 verkocht. En bovendien: een wagon is naar myn mening verre te verkiezen boven ge scheiden leven en samenwoning. In een ruimte van 9 b[j 2 kunnen twee personen zich toch best bewegen!" Hij werkte weer door en uit zijn ant woorden viel gemakkelijk op te maken, dat het plan van deze twee jonge men sen voor hun toekomst niet op losse grond is gebouwd. De nood1 dwong, maar de oplossing was overwogen. „En hoe zal de inrichting van de nieuwe woning zijn?" Het antwoord was niet zonder verwachting: „Een woonkamer, een por taal, een keuken, een slaapkamer en een kast. Het toilet bouw ik buiten- Verder krijgen we ook electrischi licht en stro mend water. We moeten koken op pe troleum. 't Is nu nog een rommeltje, maar kom over een maandje maar eens kijken De heer Van Vliet is er van overtuigd, dat er dan mensen zijn, die hem zullen benijden. Hij zal ook voorlopig niet van plan zijn iets anders te gaan zoeken. „Nu we ons eenmaal geïnstalleerd heb ben, blijven we naar onze berekening zeker tien1 jaar zitten". Het interieur begint al enkele tekenen van huiselijk leven te vertonen. In de ruimte, waar straks mevrouw Van Vliet haar breinaalden zal doen tikkelen en haar man z'n krantje zal spellen, staat reeds een kacheltje. En waar voorheen misschien wel duizenden reizigers zich met een staanplaatsje tevreden hebben gesteld, groeit nu onder rusteloze han-j den een aanrecht. „Fino is fijn" staat er op de tramwagon, waarin de heer J. L. van Vliet straks met zijn vrouw zal wonen. Maar over een maand zal ook het parmantige Fino-mannetje" onder zijn handen zijn gevallen. Het wordt immers een huis! Foto Meyer Allen vermoedelijk nog vóór Kerstmis thuis In het bestek voor aanbesteding van het verfwerk had W. n.l. doen opnemen, dat door middel van met gasoline gevulde lampen de oude verflaag moest worden afgebrand, hoewel hiervoor door B en W. geen vergunning was gegeven en de brandweer zulks had ontraden. De opzichter der Kon. paleizen C. v. d. Wetering vertelde in Juni 1947 opdrachl te hebben gekregen om plannen gereed te maken tot uitvoeren van verfwerk aan het Paleis Noordeinde. Aanvankelijk was het plan, dat de oude verflaag afgeloogd zou worden, doch dit bleek te duur. In het voorschrift werd toen aangegeven, dat de verflaag afgebrand moest worden. aannemer die het verfwerk aan de achterzijde uitvoerde, weigerde evenwel het kroonstuk bij de dakgoot af te bran den, omdat hij dit fe gevaarlijk vond. Pres.: U wist toch dat een vergunning in de brandweer voor afbranden nodig Met het troepentransportschip „Zuider kruis", welk schip op 25 November uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 19 December te Rotterdam zal arrive komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: LEIDEN. Sold. I J. Brokaar, Pieter de la Court straat 49; korp. J.- de Graaff, Doelensteeg 3A; le Luit. A. J. P. van Heteren, Haar lemmerstraat 242; sold. C. Cramer, Hoge- woerd 129; sold. G. T. J. Langezaal, Oude Vest 107; sold. A. Mimderman, Lijster straat 33; sold. P. J. J. de Ru, Hooigracht 53; sold. J. Sira, Hansenstraat' 89; A. W. Schwing; sold. I C. Vlaardinger- broek, Pioenhof 4; sold. Th. v. d. Biezen, Oostdwarsgraoht 13A; sold. A. E. Habra- 'ken, Molenstraat 27; sold. W. Jansen, Herensteeg 7A; sold. I H. Mooten, Prins Frederikstraat 13; kapt. W. Pera, Ver damstraat 26; sold. W. Stikketorum, Aloë- laan 43A; sergt M. van der Werf, Const. Huygenslaan 5. ABBENES. Sold. I H. den Butter, Hoofdweg 177. ALPHEN AAN DEN RIJN. Sold. A. van der Laken, Steenstraat 6; Dean AcJieson t Ejrt 'rie vergunningen voor uranium naar Rusland Sowjets spionneerden koorts achtig naar atoomgeheim vergunningen voor de levering ïium-verbindingen aan de Sow- •Unie zijn in 1943 door het Ameri- leger goedgekeurd, heeft Dean de Amerikaanse minister f^^itenlandse Zaken, gisteren op zijn "ikse persconferentie verklaard. vergunningen werden in Maart n April uitgeschreven, terwijl in 'ember een vergunning werd •oor de levering van een kilogram archieven van de leen- en pacht- jinistratie hebben aangetoond, dat de •gunningen werden afgegeven met iming van het Manhattan-project voor het atoom-project), al- Aoheson. het ministerie niet bekend, of n of andere stukken van departe- „.jnten ter beschikking zijn gesteld Sowjet-regering zonder passende ifiging, zoals door Jordan, ex-majoor de Amerik. luchtmacht, wordt be- zei de minister. de commissie van on-Ameri- activiteit getuigde lt.-gen. Groves i, dat Harry Hopkins nooit ge- heeft geheime documenten, die ikking hadden op het atoomproject, n iefi hem te verkrijgen. Groves wist wel, zittd Russen koortsachtig ngeheim spionneerden. Zij probeer- steeds gegevens te krijgen, via zijn deren. Hij zei tenslotte, dat op de - en pachtadministra-tie grote pres- werd uitgeoefend „om de Sowjets te geven, wat zij zochten". Economische Unie tussen 1 frankrijk, Italië en de Benelux Reuter meldt uit Brussel, dat de minis- l fs van Frankrijk, Italië en de Benelux- aden waarschijnlijk reeds in Januari te Vbfrijs zullen bijeenkomen, teneinde be- j Jekingen te voeren over het volgen van :_Ti gemeenschappelijke economische po- Nederlands contributie aan pnj! F.A.O. verlaagd loteHu Nederland niet langer Indonesië in .inte|F.A.O. (Wereld voedsel- en landbouw organisatie) vertegenwoordigt, is de tereèderlandse contributie verlaagd tot 2 e9 pet. van het totaal bedrag, waarvan Ver. Staten 25 pet. zullen betalen. wflus werd gisteren besloten op de slot- 8 ing der F.A.O. in Washington. pnj Scandinavisch appèl te Stockholm pU')e Zweedse regering heeft voorgesteld 1 conferentie uit te schrijven, waaraan nemarken, Zweden, Noorwegen en En- and zullen deelnemen, ter bespreking Britse voorstellen over economische Jnenwerking. Als datum wordt 15 Dec- 'r loemd en als olaats Stockholm. Min. StikkerDreiging intrekking Marshall hulp heeft wel bestaan Regering heeft getracht begrip te vinden voor Nederlands standpunt (Van onze Parlementsredacteur) De regering zendt ditmaal heel wat sprekers in het Indonesië-debat. In de loop van de middag werd min. Van Maarseveen gevolgd door de ministers Stikker, Götzen, Schokking en Joekes. de pauze De eerste spreker minister Stikker. Het Indonesisch probleem, zei hij, heeft vele buitenlandse aspecten gehad die voorlopig nog wel houden. In het bijzonder ging de minister in op de vraag stelling van zijn partijgenoot, de heer Oud. Het nationalisme, aldus de ontwikkelt allerwegen in Azië een drei gende macht. Er zijn redenen van staats belang om op de internationale zijde niet te diep in te gaan. Toch wilde de minister pogen iets te zeggen. Indonesië heeft een belangrijke strate gische positie. Dit wordt allerwegen wereld ingezien. Bij de beoordeling 1 het nationalisme imoet mede in aann king worden genomen, dat Japan in vele gebieden de zin naar zelfbestuur heeft bevorderd en aangemoedigd. De drang naar vrijheid ging bij dit alles ge paard imet een revolutionnaire geest. Nederland, nog zwak door de bezetting, hierbij voor grote (moeilijkheden ge plaatst, ook doordat reeds in de oorlog de opvattingen van onze voornaamste bond genoten bleken te zijn gewijzigd. Van grote betekenis was hierbij, dat tegen het einde van de oorlog Indonesië de Amerikaanse naar de Engelse in vloedssfeer was overgeheveld. Dit geschied onder het kabinet van Churchill Nederland gedwongen steun zoeken bij Engeland. Een toen voldoende geachte strijdmacht was niet terstond ter beschikking. Het gezagsvacuüm van d tijd heeft zeer ernstige gevolgen gehad. historisch overzicht ging de minister op dit alles nader in. De Rege ring heeft toen contact gezocht met de republikeinen. Overspringende naar de Veiligheids raad zei de minister, dat de regering de bevoegdheden van dit college steeds heeft betwist. Nederland had verantwoorde lijkheid tegenover Indonesië èn tegen- internationale ontwikke ling. buiten de Veiligheidsraad nog pressie op Nederland uitgeoefend? Hier besprak de minister de kwestie van de Marshall-hulp. Steeds heeft, zei hij, de dreiging van de intrekking van de Marshall-hulp bestaan, Was dat gebeurd, dan de toekomst van Neder land zijn geweest? Men heeft hierbij gesproken over het Atl. pact. Is er. aanleiding om te menen, dat intrekking van de Marshall-hulp niet fnuikend zou zijn geweest voor de verdediging van West-Europa? De rege ring heeft overal getracht begrip te vin den voor het Ned- standpunt In dit ver band bracht de minister de voorgeno- vlucht van de heer Vorrink naar Noorwegen in herinnering. it is niet gekomen tot stopzetting de Amerikaanse scheepvaart op Ne derland door een gelukkige missie van Ned. vakverenigingsleider. De kerk. de vrouwenbeweging enz. hebben zich vele inspanningen getroost om beter be grip in Amerika te wekken. Daarop be handelde de minister de Australische havenboycot en het Australische uitvoer verbod van wapens. Ook de K.L.M. heeft op haar Indië- route vele moeilijkheden ondervonden. Hier eveneens heeft de regering gedaan enigszins gedaan kon worden. In dit verband bracht de minister hulde de piloten van deze luchtvaart- Wapenembargo. Een andere moeilijkheid vormde het Engelse wapenembargo. Ook hier was de Ned. onderhandelingspositie te zwak om resultaat te kunnen boeken. Welke gevolgen zou, internationaal bezien, verwerping van het wetsontwerp hebben? Steeds heeft de minister zich afgevraagd of een aantrekkelijker oplos sing mogelijk was. Dit bleek niet het geval Verwerpt Nederland de RT.C., dan zal de wereld Nederland dwingen, hetzelfde onder veel ongunstiger voor waarden te aanvaarden. Tegen zulk een overmacht kan Nederland geen gunsti ger voorwaarden bedingen. Ook de Belgi sche minister van Buit. Zaken heeft Nederland vaak gewaarschuwd, de inter nationale wereld niet verder te weer streven. De minister besloot met als zijn me ning te zeggen, dat er thans mogelijkheid is voor een basis van vertrouwen tussen Nederland en Indonesië. Dat vertrouwen mag niet in de waagschaal worden ge steld. Zo ook kan Nederland weer eer belangrijke plaats in de wereld gaan in- De minister zonder portefeuille Götzen behandelde het financiële aspect. De fi nanciële en economische verhouding tus sen beide landen is niet alleen een his torisch gegroeide band, doch ook een element voor het toekomstig bestand. Ja, dat bestond wordt in ruime mate beïn vloed door de fluctuaties daarin. De re gering herhaalt haar erkenning uit de Mem. van Toelichting, dat zij ons ter- wille van de goede afloop concessies heeft gedaan, speciaal bij het kwijtschel- f 2 milliard. De regeling dezer kwesties was nodig vóór 2 November en omdat uitstel tot na de overdracht geleid ju hebben tot eindeloze wrijving. Maar in de financiële commissie zit nu de heer Hirschfeld, de bekwaamste waar- beschikte. De minister bestreed dat Nederland, zoals de heer v. d. Wete ring zeide, in een afgrond werd gestort. Wel kostte alles veel geld, wel derfde inkomsten uitIndonesië, maar zo erg ziet de regering dit alles niet. Ook deze minister meende, dat het ver trouwen stijgt. Mr Joekes, de minister van Sociale Za ken, nam de ambtenarenkwestie voor zijn rekening. Het is goed, dat de Kamer hier- aandacht wilde besteden. De RIS zou volledig rechten en plichten t.o.v. de ambtenaren aanvaarden. Een goed ambtenarencorps, aldus minis ter Joekes, in een essentieel belang voor Indonesië. Hij bracht hulde aan de wijze, waarop de Ned. ambtenaren hun taak in Indonesië hebben verricht. Een ontslag aanvrage op grote schaal zou de regering ginds voor grote moeilijkheden plaatsen. <n gevaar bij de vrijwilligheid, zoals ze uit de Kamer werd gevraagd. De Ned. ambtenaren kunnen een belangrijke rol vervullen, juist door de voortzetting van hun vroegere functie. Men heeft het gelaakt, dat de ambtenaren in deze rege ling niet zijn gekend Dat kan ook niet anders, maar men mag het ook niet voor stellen, of de ambtenaren er buiten zijn gehouden. Ze waren vertegenwoordigd bij de besprekingen rondom de R.T.C. Ze zijn gehoord in de mate waarin dit mogelijk De regering had gaarne de Garaotiewet tegelijk met de resultaten van de R.T.C. aan de Kamer voorgelegd. Dat was tech nisch niet mogelijk, maar het ontwerp zal dezer dagen bij de Kamer worden inge diend. Dan kan men dit onderwerp ver der bespreken. De tussenweg moet liggen tussen erkenning van de rechten der amb tenaren enerzijds en anderzijds de on wenselijkheid om een premie te stellen op het verlaten van de dienst Daarop was het woord aan minister Schokking. sold. C. Zijlstra, Grijpesteinstraat 3 M. J. Blok, Raadhuisstraat 218. BENTHUIZEN. Sold. J. van der Bijl, Dorpsstraat 42. HAARLEMMERMEER. Sold. J. S. M. Braak, Aalsmeerderweg 509; sold. I H. J. Combee. Schipholdijk 261; korp. B. Buis, Vijfhulzerdyk 207. HAZERSWOUDE. Sold. I C. de Kooter, Rijndijk 322. KATWIJK AAN ZEE. Sold. P. van Beelen, Seer. Varkevisser- straat 142. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Sold. I F. Franoken, Hogewaard 19. LISSE. Sold. I C. Kuipers, Wagendwarsstr. 34; sold. P. A. J. van Ruiten, Heereweg 334; sold. I C. C. van der Zwet, Wilhelmina- straat 44; sold. I A. C. Luyk, Bönning- hauselaan 16. NIEUW-VENNEP. NIEUWE WETERING. Sold. I C. J. J. Jansen, Achterweg 8; sold. I J. J. Borst, Voorweg 65. NOORDWIJK. Sold. I A. J. Vink, Viwkenlaan 19. NOORDWIJKERHOUT. Korp. H. Th. Hachmang, Heerenweg 100; sold. J. van der Niet, Zeestraat 16; sold. T. A. H. Meyer, Kerkstraat 92; Zvpl. Ill A. Warmerdam, Dorpsstraat 38. OEGSTGEEST. Ie Luit. A. J.-de Stoppelaar, Waxmon- derweg 72; Kapt. S. J. L. de Jong, Rijn- zich-t/weg 44. ROELOFARENDSVEEN. Sold. C. P. Hoogenboom, Zuideinde 40. RIJNSBURG. Sold. I J. van Klaveren, Koestraat 35. SASSENHEIM. Sold. C. A. H. Homan, .JuliaAalaan 41. TER AAR. Sold. L. van Eyk, Oostkanaalweg 12. VOORHOUT. Sold. J. L. van Wieringen, Herenstr. VOORSCHOTEN. Op 18 Mei sloegen de vlammen uit het Paleis Noordeinde Thans ontslagen hoofd der Intendance stond gisteren voor Haagse rechtbank terecht (Van een onzer verslaggevers) In de verdachtenbank der Haagse Rechtbank moest gisteren plaats nemen het 53-jarige hoofd van het bureau Intendance der Kon. Paleizen, thans uit deze functie ontslagen, J. G. W. te Wassenaar. Hem werd verweten, dat het zyn schuld zou zijn, dat in de middag van 18 Mei brand is uitgebroken in het Paleis Noordelnde, waardoor de bovenverdieping werd verwoest. Kerstgeschenk voor 500 zieke militairen Het algemeen depót Koninklijke Land macht, dat in Schoonhoven is gevestigd, oor de ongeveer 500 zieke militairen, die bij dit depót administratief zijn onder gebracht, een Kerstactie organiseren. Ieder hunner zal een pakket ontvangen. Het betreft hier militairen uit alle delen ïn het land, die langer dan één maand ziek zijn. Ook de militairen, die op het punt staan ontslag uit de militaire dienst te krijtgen, de deserteurs, alsmede mili tairen van de categorie „nazending Indo nesië", vallen er onder. K.L.M.-vliegtuig als „transport rijder" naar Dingaansdag de nabijheid Op 16 December zal in Pretoria een groots huid worden ter herdenking WARMOND. Sold. C. H. van der Meer, Kerpsdam 8; sold. I G. C. van Moorsel, Oosteinde sold. I J. J. Schrijvers, Dorpsstraat 22; sold. I H. Mesker, Postdam 8. WASSENAAR. Sold. P. van Leeuwen, Duinrelweg 9; sold. N. H. Vogels, Achterweg 46; sold. I M. G. van der Kruk, Dr Leydsstraat 3; Marn. II ZjM. D. Twigt, BloemlustStr. DE ZILK. Sold. I C. J. van der Drift, Zillkerduin- weg 76. ZOETERMEER. Sergt W. Hoogma, Voorweg 6 Eveneens is onderweg naar ons land het troepentransportschip „Kota Inten' Met dit schip vertrokken op 26 November uit Tandjong Priok en komen vermoede lijk op 24 December de volgende mili tairen uit Leiden en omgeving te Rotter- LEIDEN. Sold. G. Devilee, Druivenstraat 3; korp. I.. Fielemon, 4e Binnenvestgracht 40; sold. J. G. Klinkhamer, Hoge Rijndijk 41; sold. I J. van der Linden, Vestestraat 67; sold. H. van Mastrigt. Langegracht 117; sergt J. D. Munnik, Driftstraat 41; sold. E. de Ruiter, Pr. Hendrikstraat 25a; korp. M. A. M. van Dijk, Da Costastraat 24; sold. A. la Lau, Celebesstmat 27; sold. M. Nood, Rapenburg 97; sold. H. Knet'sch, Stieltjesstraat 29; sold. J. van der Lucht, Os- en Paardenlaa-n 26; sold. I T. P. Ober, Genestetstraat 90; sold. A. F. J. Siraa, Meezenstraat 11; R. O. v. G. I J. F. Crul, Van de Brandelerkade 19; sergt. H. A. (Boëkwyt, Rapenburg 51 I; le luitn. P. A. Droge, Botermarkt 24. HAARLEMMERMEER. Sold. I E. J. Louter, Hillegominerdijjc 478. HAZERSWOUDE. Sold. I. P. C. v. d. Werff, Rijndijk A 150. HILLEGOM. Sold. I H. Driesse-n, Vinkenlaan 1; sold. A. Salier, Meerstraai 32; sold. I J. Salier, Meerstraat 30; sold. I J. Schniede- wind, Veenenburgerlaan 35. KATWIJK AAN DEN RIJN. Sold. I W. van der Plas, Kerkstraat 4. KATWIJK AAN ZEE. Sold. I P. J. van Duyvenbode, Dwars straat 9; sold. L. van Egmond, Kortenaer- kade 10; sold. I. J. Nijgh, Annastraat 32; sold. I. J. van Duin, Mr Foakstraat 34. LEIDERDORP. Korp. J. Ouwehand, v. d. Doesstraat 23. LEIMUIDEN. Sold. J. van Muyden, Nieuweweg 299. LISSE Korp. J. B. ©ahlkamp, Lisbloemstr. 13; 'korp. W. C. Jonker, 3e Poellaan 5. NIEUWKOOP. Sold. B. H. Schalkwijk, S. van Kapel- weg 145. de Bloedrivier door de Voortrekkers 1838 geleverd, toen zij onverhoeds werden aangevallen door de Zoeloe's onder leiding van hun hoofd Dingaan. Van alle streken zullen „transport- rijders" naar het monument optrekken. Ook uit Nederlands zo nauw verwant deze oude Voortrekkers, komt eer, delegatie. Men gebruikt echter het vlieg tuig inplaats van het paard. Met het lijntoestel naar Johannesburg vertrekken Woensdag de heren prof, dr "ïn der Leeuw, G. J. Reij-ers, hoofd het lijnbedxnjf Afrika* J. D. D. Fruissen, directeur van de Ned. Bank Zuiid-Afrika te Amsterdam en L. R Middelburg, voorzitter van de vereni ging NederlandZuid Afrika. Reders op audiëntie bij minister Mansbolt De IJmuider reders, die de treilers hebben opgelegi, gaan a.s. Woensdag op audiëntie bij minister Manshol: Ie verband hiermede is de conferentie tiussen reders en werknemers o.l.v. een vertegenwoordiger ran het college van rijksbem ïdde laars uitgesteld. dan een veiligheid voor het werk was. Pres.: Het staat anders uitdrukkelijk in de politieverordening dat een vergun ning nodig is. In dezelfde tijd is ook het Paleis Voorhout geverfd. Was daarvoor een vergunning aanwezig? Get.: Daar hebben de schilders voor gezorgd, hetgeen altijd gebeurde. Pres-: Maar het was toch zeker niet de bedoeling om van het Paleis Noordeinde ene puinhoop te maken? Waarom hebt U zich niet tegen dat afbranden verzei Get.: Ik had niets te zeggen. Verdachte had gezegd, dat hij telefo nisch met de brandweer over afbranden had gesproken en dat zou in orde komen hoewel er enigszins bezwaren waren De intendant jhr ir G. F. O. R Sickinghe verklaart niet te hebben ge weten, dat voor afbranden van verf een vergunning nodig is. Ik wist helemaal niet. dat dit zo ge vaarlijk is. Bij andere huizen zie je dat zo vaak doen, zegt getuige. Pres.: Nu ja aan gewone huizen is het vaak minder gevaarlijk. U had als inten dant moeten weten, dat dit gebouw eigenlijk voor heel het Nederlandse volk van betekenis is. Get. Sickinghe erkent, dat hij het be stek getekend heeft. De uitvoering van het werk is echter helemaal buiten get om gegaan. Aan de aannemer Pieterse was het verven gegund voor f 10.380. Vóór het werk aanving is er nog een bespreking geweest met de aannemer waarbij ook over het volledig afbranden is gehandeld. Dit kan getuige zich echter niet meer herinneren, doch de verdediger mr G A VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 Fijn van Draat constateert dat dus ook getuige zich met het afbranden heeft geoccupeerd. Op een desbetreffende vraag van de officier mr Lint zegt get., dat verd. heus niets vertelde over moeilijkheden, die hij heeft gehad met de brandweer, de schil der en de getuige v. d. Wetering over het afbranden der verf. De heer J. C. Marseille, officier by de Haagse brandweer, was opgebeld door verd. met de vraag, of er bezwaren zou den zijn.tegen opname in het bestek de oude verf af te branden. Get heeft over leg gepleegd met de commandant der brandweer, die zei: niet afbranden. Daarna heeft getuige medegedeeld, dat afbranden niet in het bestek mocht wor den opgenomen. Tijdens de brand had opzichter v. d. Wetering met getuige gesproken, waarbij v. d. Wetering de in druk had gegeven alsof het slechts een advies van de brandweer was geweest, dat kon worden opgevolgd of niet. Tegen die uitlegging had get. toen bezwaar ge- De aannemer van het werk, H. Pieter- sen, verklaart te hebben begrepen, dat alle vergunningen voor het afbranden aanwezig waren. De voorman had des morgens vóór hij met afbranden begon aan de portier gevraagd of alles in orde Pres.: Dit !s een lakei, hoe kan die man wat van vergunningen weten? De opzichter v. d. Wetering had get. gezegd, „dat alles in orde was". Verd. beweert, dat zowel get. Pietersen als Wetering erbij aanwezig waren, toen hij met de brandweer telefoneerde over het afbranden. Beide getuigen echter ontkennen bij dit gesprek te zijn tegenwoordig geweest. De pres. merkt op. dat reeds eerder een raamkozijn was gaan smeulen na het afbranden. „Was dat geen waarschu wing om het werk te stoppen?" vraagt hij. Get. antwoordt ontkennend, het ge beurt wel vaker dat houtwerk gaai smeulen De oud-directeur, afd. onderhoud van de Rijksgebouwendienst, de heer L. Bok deel: mede qa-t het paleis niet onder deze dienst ressorteerde. Als getuige- desku-ndóge wóndt gehoord de heer J. Roelofsen, oud-inspecteur van het Rijksbrandweerwezen, die in deze zaak rapport heeft uitgebracht. Get. had omen, dat zelfs harsplekken uitge brand moesten worden, hetgeen uiter aard zeer gevaarlijk is. B. en W. van Noordwijkerliout kwamen met rioleringsplannen De Delfweg wordt verbreed meer erediet voor kleine kwekers klinkerverliarding in de Parallelweg De raad van Noordwijkerhout verga derde gistermiddag. Alle leden waren aanwezig, teen burgemeester Van lersel opende. Het R.K. Paedagogisch Instituut had om een subsidie van f25 gevraagd, welke door de raad op de begroting 1950 werd gezet. B. en W. boden de raad de plannen aan inzake riolering in het dorp cn De Zdl'k. De kosten werden als volgt geraamd: aanleg riolering dorp f521.000. De Zilk f209.200. zuivering rioolwater dorp f204.000, De Zilk f112.000. I.v.m. de hoge kosten zullen de plannen in ern stige studie worden genomen. Aan Ged. S-'.aten zal worden voorge steld, de jaarwedden der wethouders op f 800 te brengen. Het plan ter verbetering vam de hoek LangevelderwegHerenweg werd goedgekeurd. „Rijnland" heeft gunning verleend voor mechanische vaart in de zanderysloten. De gemeentereke- ning 1948 werd aangeboden. De herer P. v. d. Sleet, J. R. Zonneveld en C. J. Ruigrok zullen haar onderzoeken. De begrotingen 1950 werden aangebo den. Alle I-eden zullen die in druk thuis krijgen. Verschillende percelen teelgron- Onze driekleur op Franse bodem „Moeder, wat zet je lekkere koffie", zegt een jongen in Dieppe Kanaalvissers zoeken gezelligheid in het Hollandse zeemanshuis (Van een onzer verslaggevers) „Moeder, wat zet je toch een lekker bakkie koffie!" Het is een robuste jongen, die dat zegt, ver van zijn huis, dat in één van de Hollandse vissersdorpen staat. Roestig haar piekt onder zyn onverschillig op het hoofd geplante pet vandaan. Zoeven is hij de Franse Kanaalhaven Dieppe binnen komen vallen. De vrouw, die hij „moeder' noemt, is de echtgenote van een Haags predikant. zijn op een doordeweekse dag mid- in de Hollandse kolonie terechtge komen en niet zonder reden. Want Diep pe, dat in onze vissersdorpen reeds tien tallen jaren bekendheid geniet, zal dit weekeinde 'behalve door de vele Neder landse Kanaalvissers ook door de gemeen tebesturen van Den Haag, Vlaardingen en Katwijk bezoaht worden. De vriend schap van vissers krijgt voor dit bezoek ;n officieel tintje. Er zijn hier geestelijke en materiële be langen te behartigen. Dat hebben de be manningen van de loggers buitengaats en op vreemde bodem wel nodig. Ze komen op de best -uitgeruste schepen ach ter de haring aan, die naar het zuiden trekt. Bij slecht weer en tijdens de week- NIEUWVEEN. Sold. I Th. van den Berg. Bloklandse- weg 216. NIEUW-VENNEP. Sold. J. J. Huiberts, 't Kabel 47; sold. I van der Maarl, Venneperweg 865. NOORDWIJK. Sold. I G. R. Brama, Langeveld 28A; sold. W. H. Haasbroek. De Ruyterstr. 64; sold. Passchier, Oude Zeeweg 86; korp. van der Niet. Quarles v. Uffordstr. 95. OEGSTGEEST. Sold. I H. Biesbroek. Hoge Morsweg77. RIJNSATERSWOUDE. Sold. T. van Iperen, Hereweg 134. RIJNSBURG Srgt. W. J. Schild, Noordeinde 8; Lt. II, G. VoLkersz, Hereweg 343. SASSENHEIM. Sergt H. A. F. v. d. Berk, Oosthaven 43. TER AAR. Sold. I G. J. van Bijnen, Langeraarse- weg 154. VOORHOUT. Sold. I L. C. van Schie, Heerenstraat 61. VOORSCHOTEN Ovw. J. W. Koning, Rijndijk 231. WASSENAAR. Sold. A. A. Verkley, Langstraat 103: sold. I. C. Budkop, Jonkerlaan 13; sold. C. Q. Bakker, Rijksstraatweg 372. einden vinden vele tientallen Hollandse vissersvaartuigen in Dieppe een veilige haven. Het schip is dan geborgen. Maar de opvarenden? De gevaren en geneug ten van een Franse haven zijn vele er daarom kon dat bruine vocht uit de kof fiekan van de predikantsvrouw van grote waarde zijn. Het zeemanshuis met zyn kerkzaal staat by de vissers goed aangeschreven. Na de oorlog is het in een ruime houten barak bij de haven ondergebracht. De Hollandse vlag wappert boven de ingang. Grote kachels zorgen voor een behaag lijke temperatuur. Aan ronde houten tafels zitten de vissers. Er zijn twee vrou wen, die als goede geniën ronddwalen, de dames Pijlman en Oostenburg, echt genoten van beide predikanten. Zij weten voor alles een oplossing en staan de mannen en jongens met' raad en daad terzijde. De mensen zijn de hele avond gezellig bezig met spelletjes, en het lezen of schrijven van brieven. Er wordt ge babbeld in de dialecten van alle Hol landse vissersdorpen. Daar is geen woord Frans bij. De predikanten houden een dagslui ting. waarbij het orgel goede diensten bewijst Steeds is de belangstelling groot, want het „Dieppe-comité" is interker kelijk. Het is al laat in de avond, wan- iedereen zijn schip weer opzoekt. De predikanten en hun vrouwen worden dan vaak uitgenodigd, de volgende dag op een logger te komen eten, en geloof maar niet dat ze het af zullen slaan! Weth. Van Aartsen en twee burgemeesters vertrokken naar Dieppe Vanmorgen in alle vroegte is het ge zelschap, dat een bezoek aan Dieppe zal brengen, vertrokken. Het waren Mr. J. Aartsen, Wethouder van Ec. Zaken, uit Den Haag. de heer W. J. Woldringh J Hoop, burgemeester van Katwijk J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen. Op eigen gelegenheid gingen vanmor gen enige Soheveningers eveneens naar het Franse havenplaatsje, o a. de onder havenmeester, de heer Roeleveld. den in De Zilk werden verhuurd aan J. v. d. Linden, J. Ruagrok. C. Bakker, wed MooyekindSpreeuw en Berkhout- Delfweg en credlet aan kleine kwekers. Over het voorstel van B. en W. tot verbreding van de Delfweg waren alle leden verheugd. Het wegdek van 3.75 m zal 6 m worden. Totale kosten: f 37.700. Aangenomen. De heer C. J. Ruigrok stel de er prijs op. dat ook de aansluiting ZilkerbinnenwegDelfweg zou worden verbreed. B. en W. zullen dit ernstig on derzoeken. Het voorstel tot het benoemen van werklieden i-n vaste dienst werd aan gehouden. Het verstrekken van er edict aan kleine kwekers in 1950 had veel be langstelling. De heer Zonneveld vroeg, hoeveel de rente zal zyn (als in 1949: |4 TcDe heer M. Hogervorst vond het maximum (5 ha) te hoog en had bezwaar tegen de 80 To der ingeleverde nota's. Hij stelde voor, het maximum van 5 op 2 ha te brengen en het erediet van 80 op 50% met een maximum van f2500. Spr. meende, dat dan meer kwekers konden worden geholpen met de ui', te trekken f 20.000. De voorzitter had hiertegen herwa ren. De ingestelde raadscommissie beoordeelt de aanvragen en de be langen der gemeente zyn veilig ge steld. De heer v. d. Sleet merkte op, dat de f20.000 misschien zouden kunnen worden verhoogd tot f30.000. Het voorstel-Hogervorst vond geen steun. De heer C. J. Ruigrok stelde voor, van de 5 ha 3 ha te maken. Dit werd met algemene stemmen aange nomen. Ook het voorstel-v. d. Sleet (om f 10.000 meer beschikbaar te stellen) werd aanvaard. De grinitvenhard-ing van de Parallel weg zal worden vervangen door klin-ker- vethardimg, Tot leden der woonruimte- commissie werden voor 1950 (herbe noemd de heren P. A. Duivenvoorde, P. d. Sleet, J. R. Zonneveld, A. A. de Groot en C. A. van Paridon (de laotste de plaats van wethouder G. v. d. Rot ten). De panden Zeestraat 25 en Dorps straat 16 werden verhuurd, resp. aan J G. van Steijn en J. W. Hoogenboom. De vleeskeuringsrechten werden gewijzigd. ALle bijzondere scholen zullen leermid delen voor het verkeersonderwijs krij gen. De verzoeken van de lagere scho'en .De Voorzienigheid" en „St Jozef" in zake vakleerkracht lichamelijke oefe ning werden ingewilligd. De Ned. Herv. school krijgt een opbergkast en enig materiaal voor handenarbeid. De rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Sleet het plantsoen by het witte kerkje spoedig in orde te maken, zodat het met het voorjaar gereed is. De voorzitter zei, dat B. en W. er steeds naar gestreefd heb ben dit spoedig te laten doen, maar er geen arbeiders voor beschikbaar. Thans zijn deze er wel en de burgemees ter verzekerde, dat deze zaak de volle aandacht krijgt- De heer v. d. Sleet maakte verder aan merking op de straatverlichting. De lam pen zijn te zwak en de kappen worden niet op tyd schoongemaakt. Ook hier zegde de voorzitter toe, dat de zaak onder de loupe genomen zal worden. Hierna ging men over in geheime zit ting. Het verraad van de Engeland vaarders in Umuiden Voor de Raad van Cassatie werd 5t levenslang geconcludeerd in de wk tegen de 40-j. C J. A. M. Vermee- cn uit Hilversum, die wegens arresta ties e.d. in A'dam ter dood was veroor deeld. Hy was in Den Bosch bovendien tot 15 jaar veroordeeld wegens verraad van Engelandvaarders in IJmuidea. De p.-f. wilde in dit laatste geval geen straf opleggen, omdat in het andere geval reeds levenslang was geëist. De Amsterdammer B. J. Joppe, die met Vermeeren de Umuider Engelandvaar ders had verraden en ter dood was ver oordeeld. kwam in 1944 bij de Duitsers in ongenade en moest op het eind van de oorlog met een groentenkarretje lopen. De p.-f. wilde eerst een rapport over 's mans verleden en milieu bestu deren. Uitspraken over drie weken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3