Jlietnwe frifisrtir (fouranl DE VRAAG IS NIET: „NU OF STRAKS", maar t gaat om: „nu of nooit" Wist IJ DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd LU3. Dir. en redactie: TeL 2040b. ADon- nementen: Tel. 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatoasllcb is gfjcbtcoett mgn bert ia iegfjeaspett" Dertigste jaargang No 7989 Tevreden sigarettenrokers NU PROTESTEN VAN VERKOPERS Zie pag. 3 MINISTER v. MAARSEVEEN STELT DILEMMA: Er kan zich een rechtstoestand baanhreken buiten de grondwet om (Van onze parlementsredacteur) Het gaat niet om „nu of straks", niaar om „nu of nooit". Wie zegt, dat „straks" de voorwaarden wèl zullen zijn vervuld? Zo verklaarde minister Van Maarseveen van morgen in de Tweede Kamer, toen hij in zijn antwoord op de aigemene beschou wingen over het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië nader inging op de bedenkingen van hen, die erkennen, dat de souvereiniteit moet worden over gedragen, maar die menen, dat de voorwaarden nog niet zijn vervuld. H.M. als draagster van de kroon der Ne derlanden en als Hoofd der Unie. Dit Voor de rede van de minister bestond weer grote belangstelling. Hij begon .met te zoggen, dat 'het Indonesische vraagstuk een belangstelling heeft gewekt, welke evenredig is met haar betekenis voor de toekomst van ons volk. De minister laakte een deel van de cri- tiek, 'b.v. die van pater De Greeve, die voor de microfoon erkent niets van Indo nesië af te weten, maar todh tot een af wijzend oordeel komt. Hij zette uiteen wat Nederland voor Indonesië heeft be tekend. Ons volk geloofde, dat Indonesië eerst op de lange duur vrij en zelfstan dig zou worden. We achtten ons niet ver antwoord, onze taak prijs te geven. Het nationalisme van Hatta hebben wij 1 niet begrepen, evenmin als hun pacten met Japan. Maar hierover was iedereen 't eens, dat in Indonesië een gevaarlijke verwarring ging heersen. Het centrum van de tegenstand bleek steeds meer Djocja te zijn. De regering ging onder - handelen en het einde der onderhandelin- gen 'betekende tevens de doodsklok over 1 de Nederlandse heerschappij. De Nederlandse regering heeft voor de strijd in Indonesië grote offers gevraagd. Dit heeft grote invloed op onze gevoelens. Onze gedachten moeten uitgi verwanten onzer militairen e die aan Indonesië hun krachten hebben gegeven. Laat ons de jonge staat de werk tuigen overhandigen welke hij nodig I heeft. Dan zullen we straks welkome gas- ten zijn. I Na het stellen van het dilemma „Nu of nooit" betoogde de bewindsman, dat nieuw kabinet, dat hier en daar gewenst wordt, grote offers zou moeten vragen van ons volk en internationaal in een zeer moeilijke positie zou komen. We behoe- I ven de internationale zienswijze niet te billijken, om nochtans te erkennen, dat de nieuwe positie volkomen onhoudbaar zou worden. Indie dit kabir aiet slagen, wat dan? Hoe groot zou dan de neerslachtigheid ven ons volk niet zijn, I wanneer het de laaitste kans blijkt te I hebben gemist, de laatste kans die bij de R.T.C. geboden is? Het huidig beleid is op een bepaald doel gericht, waarbij de krachten zoveel mogelijik zijn geconcentreerd. Inderdaad zijn er concessies gedaan, maar de Ned delegatie heeft voor ogen gehouden, dat mislukking een ramp zou betekenen. De algemene toestand in Z.O. Azië besprekend zei de minister, dat het com munisme opdringt. Daarom mag de strijd tegen de constructieve elementen niet I worden voortgezet, want dat communts- me is de werkelijke vijand. Ook dat oe- dlenke men, wanneer men zegt: „nu of straks". Bij verwerping van de resulta ten der R.T.C. kan alleen Rusland jui chen. Dan wordt het voor Rusland oogst tijd. Hoe den met de Grondwet? Wat recht is en plicht, wordt niet alleen door de Grondwet uitgemaakt, Het gaat om het heil van 80 miillioen mensen. Men dient I hierbij te overwegen, wat de Grondwet 1 gewild moet hebben. De wil der natie. De vraag, of de nieuwe toestand aan- j vaardibaar is, heeft de Grondwet van de wil der natie afhankelijk gemaakt. Wie 1 die voorwaarde voor een rechtstoestand j niet aanwezig acht, dient te bedenken, dat zich zulk een. rechtstoestand ka baanbreken buiten de Grondwet or Daarop herhaalde de minister, dat w thans bereikt is, niet met de Grondw strijdt. De vraag, of wat bereikt werd klopte met de Grondwet, heeft de regering I steeds voor ogen gehad, al erkent zij dat zij daarbij dicht langs de grenzen der Grondwet is gegaan. Zo is er geen verschil tussen Kroon Hoofd der Unie. Wel is er verschil tussen Vandaag stellen wij IJ voor: Soldaat HENK SPROKKERIEFT, Nieuwstraat, Alphen aan den Rijn. Hen vertrok op 22 Juni van dit jaar met de „Grote Beer" uit Amsterdam naai de Oost. Opgeleid bij de jagers te Amers foort, werd hij aanvankelijk vrijgesteld van uitzending naar Indonesië. Daarom was het een grote tegenvaller, dat hij het verschil tussen Staat en Unie. In de Unie verwezenlijkt zij de duurzaamheid. In de overeenkomsten zijn voldoende bepalingen opgenomen ter bescherming de rechtszekerheid. De waarborgen, welke de Grondwet heeft bedoeld, zijn geschapen. Wat betreft het zelfbeschikkingsrecht /er Ambon en Timor kon de minister zwijgen omdat er kans is dat daar een meerderheid is welke op afscheiding aan. dringt. Wat de Minahassa betreft, aldaar werd in 1948 door de volksvertegenwoor diging uitgesproken dat men niet wilde afscheiden. Bij de laatste verkiezingen let gebleken, dat de K.K.M. en de Twapo de meerderheid hebben behaald. En ook zijn deze beide partijen onderling verschillend. Het is onjuist te zeggen dat de bevolking van de Minahassa bidt en smeekt bij Nederland te mogen blijven. Wel voelde de minister voor een ple bisciet. is geen reden om aan te nemen, dat plebisciet binnen de Minahassa niet op ordelijke wijze zou plaats hebben Soortgelijke overwegingen gelden voor de T.B.A.-gebieden- Desnoods kan Neder land een beroep doen op het Uniehof van Arbitrage. Aldus meende de minister, dat ook in dit opzicht aan de voorwaarden van de Grondwet is voldaan. En wat de bestuurbaarheid van de jonge staat aangaat, men bedenke dat er samenwerking is tussen de regeringen van alle deelstaten van Indonesië. Hun staat hetzelfde voor ogen. Zal de jonge staat rust kunnen handhaven? Onge twijfeld dreigen er gevaren,die niet mogen worden onderschat Maar juist de over dracht van de souvereiniteit is een voor waarde voor de jon&s staat om de extre misten met vrucht te kunnen bestrijden. De jongste berichten zijn in hoge mate geruststellend. Risico's De overdracht brengt risico's met zich. Nederland kan zelf die risico's verminde ren. Daarvoor is een bepaalde geestes houding vereist. Nederland heeft geen keus. Het zou indruk maken, indien de resultaten van de R.T.C. met grote meer- Colombiaanse mop Volgens Reuter, lachte gisteren de hele Zuid-Amerikaanse staat Colombia om de mop van de vyfling, die het gehele land en vele krantenlezers op de gehele wereld voor de gek gehou den heeft. Duizenden waren naar het stadje Angostura gekomen om de vijfling te zien. Toen de opgewonden menigte met persfotografen en ver slaggevers zich voor de hut van de „gelukkige ouders" verdrong, vond zij vijf jongens van verschillende leef tijd. derheid werden aanvaard- Onze taak zal andere worden. Een veerkrachtig volk treurt niet, maar grijpt de mogelijk heden aan. Een nieuwe toekomst ligt voor De minister gaat dan over tot beant- oording der sprekers. Andere sprekers zullen nog worden beantwoord door de ministers van Buit. Zaken, Sociale Zaken, Oorlog, die zonder portefeuille en de Staatssecretaris van Marine. De veronderstelling vart prof. Gerbran- dy, dat de Nederlandse delegatie op alle fronten heeft gecapituleerd is bepaald onjuist. De minister demonstreert dit aan verschillende (niet al te ingrijpende) pun- speciaal over financiële zaken). Op de bezwaren van mr Schmal zegt de mi- ïisrer, dat wel degelijk oorspronkelijk „ministers van de Unie" door Nederland werden voorgesteld. Dat er een verande ring is gekomen, zowel in formulering als in feite, acht de Reg. geen bezwaar. De „lichte Unie" is al evenmin een bezwaar, daar een goede Unie het doel was. De minisfer meent niet, dat, volgens art. 210 van de Grondwet, eventuele na dere voorzieningen bij (gewone) wet moeten voorafgaan aan de souverei niteitsoverdracht. Hoewel geen maand ons scheidt van de overdracht is er nog geen Hoge Com- issaris aangewezen. Uitgebreider contact houden met de Kamer was door de zeer ruime werk zaamheden van de minister physiek on mogelijk. Is, zo vroeg de heer v. d. We tering, de Unie opzegbaar? Neen, zo ant woordt de minister, er is nergens zo'n bepaling te vinden. Men heeft juist de term „duurzaam" gebruikt, al kan met wederzijds goedvinden, het Statuut gewijzigd worden of zelfs verdwijnen. Nopens het zelfbeschikkingsrecht moet gezegd worden, dat ook de regering hier zwakte voelt. Maar zij verwerpt wei verwijten over de behandeling der Min derheden ter R.T-C. De minister her haalde zowel zijn uiteenzetting over de -ersahillen tussen extern en intern zelf beschikkingsrecht en de houding der In donesische minderheden, die hij be schouwde als vertegenwoordigers van „gewichtige belangen", voor zover zij niet (toevallig) zelf aan de regering van hun gebied waren. Moet men niet meer gewicht toekennen aan een zelfbeschik kingsrecht, vrijwillig gegeven door de R.I.S., dan wanneer dit was afgedwon gen door Nederland? Ook tot nu toe zijn de verkiezingen regelmatig gehouden. Volgens art. 2 zal de Minahassa (intern zelfbeschikkingsrecht) een deelstaat kunnen worden en dan (extern) kunnen stemmen vóór of tegen opname in de De aanbeveling van de Unci strekte tot toekenning van zelfbeschikkingsrecht sTiedhits aan de Negara's, wait de Minahassa niet is. Deze aanbeveling heeft de Ned delegatie van de (hand gewezen en zo krwaan de procedure volgèiiS Art. 2 tot stand. Dit artikel brengt dan ook de uitzondering op art. 1. Ook over Nieuw- Guinea werd hard gestreden. Maar de souvereiniteit blijft hier (althans lopig) bij Nederland. In beginsel is de regering bereid gratie van Indo-Europeanen naar Nw.- Guinea te bevorderen, maar zij is tevens 'verplicht, 'hier een aantal maatregelen te nemen, om hygiënisch en maatschappe lijk deze emigratie niet tot een teleur stelling te maken. Kan mei der VST vertrouwen? Spr. citeert uit een rede van Deze heeft volkomen vertrouwen derland. nu daar een meerderheid bereid geweest, de „zware Unie" als super staat te vervangen door een lichte. Ook had Hatta erkend dat de Republiek zelf gesmokkeld had, om aan middelen te komen. Tenslotte raadde Hatta te werken en hij wees op de vele en grote moeilijkheden. Deze reële houding appre cieert de regering zeer. De vraag van de mogelijkheid van aan houding, zoals die gesteld is door de heren Duits-Indonesische Unie? Duitsers de baas op de Javasche Bank Soemitro (van het Fox-contract) onderhandelt met onze Oosterburen Naar aanleiding van. <ie mededelingen in de heer Ch. J. I. M. Welter in de Tweede Kamer inzake dr Soemitro (ver tegenwoordiger van de Fox-compagnie in de republiek) en de Bank Deut- soher Lander, verneemt de Nieuwe Ische Crt. uit Bonn, dat Soemi- .eer vergaande besprekingen voert betreffende de benoeming van drie Duitse financiers in de leiding van de Javasche Bank, op voorwaarde, dat zij niet onder Nederlanders zullen wenken. Soemitro heeft in Duitsland aange kondigd, dat alle Nederlanders uit de hoge functies zullen verdwijnen. Ook aan de grote Duitse exporthuizen heeft hij verzekerd; dat de republiek rekent op vervanging van de Nederlan ders doorDuitsers. Op grond van het feit, dat de Duitse regering thans ver wachten, kan, dat er na de souvereini teitsoverdracht geen Nederlanders meer belangrijke posities zullen worden toegelaten, overweegt zij, alle grote fi lialen van Nederlandse firma's in Duits land; zoals Philips en Unilever, op te T.N.I. over een week in Semarang De T.N.L zal op 15 dezer Semarang binnentrekken. Magelang wordt 12 dezer door ons ontruimd. Juist nu lectuur naar de jongens overzee De laatste weken is er een lichte da- ldng te merken in bet aantal boeken en tijdschriften, dat de Niwin ontvangt voor de Ned. militainen in Indonesië. Echter thans meer dan ooit lectuur nood zakelijk. Zendingen boelken kunnen tot 1 kg portvrij near B.A.RK, Den Haag worden gezonden en tijdschriften aan de lectuurdienst van het Rode Kruis. En anders deponeren de leiders De V.N. liquideren Indonesië Russisch blok lijdt de nederlaag te Lake Success Geen koloniaal volk zucht zo diep als de volken onder het Sowjet-juk i de Indo- Met prijzende woorden, waarbij oök Nederland niet vergeten nesiërs en de Unci hun deel kregen, heeft de Algemene Vergadering der Verenigde Naties het Indonesische conflict afgehandeld in een resolutie, waarin Indonesië welkom binnen de V.N. wordt beloofd. De resolutie kwam er niet zonder strijd, waarin het Sowjet-blok zijn aanvallen richtte op Nederland en de regering van Hatta, terwijl de heer Van Heuven Goedhart weer als kampvechter republiek optrad. De eerste spreker was de voorsteller der resolutie sir Benegal Rau (India), die er op wees, dat deze resolutie niet herinnerde aan het beleid van één der partijen voor de conferentie. Daarna kwam de hoofdaanval van Manoeilski (Oekraïne), die een tegenresolutie in diende en beweerde, dat er in Indonesië geen vrede heerste, daar onderdelen van de republikeinse weermacht weerstand bieden zowel tegen de Nederlanders als de veiligheidsbataljons van Hatta. De overeenkomst van de Ronde Tafel conferentie zou volgens hem het oude Nederlandse koloniaal bewind terug brengen. Mr Van Heuven Goedhart merkte op, dat Manoeilski Nederland als souverein schijnt te willen behouden in grote delen van Indonesië en verklaarde, dat de delegaties van de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg de steun hebben van een overweldigende meerder heid van de Indonesische bevolking. Hij bracht hulde aan de Unci. Nadat de ver tegenwoordiger van Pakistan gesproken had, opende de Amerikaan Warren R, Austin een aanval op het Russische blok, dat de conflicten wil laten voort bestaan om aan de expansiehonger van de Kominform te voldoen. „Geen kolo niaal volk later toch nog de grote reis naar de tro pen moest maken. Vandaag viert hij in Modjokerto, z'n 21ste verjaardag. Volgend jaar hoopt hij deze dag weer thuis te vie ren. Hoewel: de oorzaak van die snelle terugkeer kan hem niet bekoren. Gefeli citeerd Henk, mede namens tal van vrien den en bekenden! strijders de onafhankelijkheid maar door de verraders uit de regering-Hatta. De resolutie werd met 44 tegen 5 stemmen aangenomen. Zuid-Slavië Guatemala onthielden zich. De Oekraïnse resolutie, waarin een onderzoek werd gevraagd naar Nederlands „terrorisme' is met 33 tegen 5 stemmen en 12 onthou dingen verworpen. Twee en dertig Nederlandse boeren en tuinders, die in Amerika de land- en tuinbouw bestudeerd hebben, keerden met de „Edam" terug in ons land. Het hoofd van de ECA-missie, de heer Clarence Hunter, heeft zichtbaar plezier in deze begroeting tussen een Zeeuwse moeder en haar zoon. Nederlandse boerenzoons enthousiast uit Amerika terug Voor de volgende reis 200 liefhebbers, doch er is slechts kans voor 70 Meyerink en Schouten, beantwoordend, de minister: „Een poging van ons om de idee van de (heer Meijerink hij de Indo nesische delegatie inigang te doen vinden, worden gelijkgesteld met een ver werping". Spreker lichtte dit toe door te wijzen op het zelfvertrouwen van de Indonesiërs, die edhter de souvereiniteit nodig hebben om (hun taak uit te voeren, en op het gevaar, dat de gedelegeerden bij een verzet vanuit Nederland zichzelf een brevet vau--onvermogen «ouden geven, Na de rede van min. Van Maarseveen werd 'gepauzeerd. Van regeringszijde komen nog aan het woord de ministers Stikker, Götzen, Schokking, Joekes en staatssecretaris De Gisteren zijn 28 van de 32 jonge boi die acht maanden geleden voor land bouwstudie naar Amerika vertrokken, met de Edam van de H.A.L. weer in Rot terdam aangekomen. Ze hadden geen woorden genoeg het geweldige, het grote en het mooie van Amerika te schetsen. Ze hebben de gele lectuur-'veel geleerd in de Verenigde Staten. Door werken op verschillende typen Amerikaanse boerenbedrijven zijn de boerenzoons eensdeels als ambassadeurs Nederland opgetreden: andersdeels hebben zij kunde en kennis vergaard-, die de Ned. landbouw ten goede kunnen komen. Het Kon. Ned. landbouwcomité en de Ohr. boeren- en tuindersbond hadden een ontvangst bereid in de cantine van de H.A.L.Een van de sprekers was mr J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het dep. van Landbouw c.a. Ook de heer Clarence Hunter van de E.C.A.-m was aanwezig. Het volgend jaar zal weer een aantal jonge Nederlandse boeren voor een der gelijke reis naar Amerika vertrekken. Er hebben zich 200 gegadigden aange meld, doch vermoedelijk zullen er slechts 70 worden uitgekozen om de reis te Geredde piloot is de lust in stunten nog niet vergaan Luitenant Schippers vertelt over de reddende sprong in het duister Toen luitenant Schippers, zoals we gisteren meldden, zich met een parachutesprong uit zijn Tiger Moth wist te redden, kwam hij terecht op een afstand van 600 meter van een boerdery by Rucphen. Met veel moeite sleepte hy zich (Vvant hy had een been gebroken) naar de hoeve. Hy klopte aan en riep, dat hy gewond was. Het duurde even, voordat een paar mensen naar buiten kwamen. Ze hadden stokken in hun hand; ze vertrouwden het zaakje blykbaar niet. Maar spoedig waren de boeren- gerust- gesteld en kon luitenant Sohippers ge holpen worden. Zijn eerste vraag was, hoe het met zijn leerling, Van der Bu-g, ging. Toen hij hoorde, dat alles in orde was. kon zijn gebroken been hem niet veell meer schelen. Hij vertelde enkele verslaggevers in het ziekenhuis te Bergen op Zoom hei sterke verhaal van zijn „narrow escape". „Wij -verloren 's -avonds door het slechte weer het vliegveld Woensdrecht ui-t he; oog en raakten uit de koers. Ik nam de stuurknuppel over, maar ik vond het vliegveld niiet terug. De benzine raakte öp. Ik zag ergens een stadje; ik meende dat het Roosendaal was. Achteraf bleek dat ik goed had gezien. Ik voelde dat we de kisit zouden moeten verlaten n zocht een weiland. Van der Burg had nog nooit gespron gen. Ik moest hard schreeuwen om bo ven het geluid van die motoren uit te komen. Van der Burg was natuurlijk wat zenuwachtig. Hy vroeg mij, of ik niet kon landen, maar daarvoor was het zicht veel te slecht. Ik beval hem op de vleugel te klimmen en te springen. Ik zag 'hem -gaan en was erg opgeruimd toen ik de bol van zijn parachute zag. Als automatisch had ik de kist op zijn rug gedraaid, zodat ik er wel uit moest vallen. Het was de enige mogelijkheid om het toestel te verlaten. Het ging alle maal erg snél en voor ik het wist, lag ik op de grond." De instructeur, de 32-jarige luitenant B. W. Schippers uit Den Haag, heeft 850 vlieguren, sinds hij in 1940 militair vlie ger werd; „Is uw lust in het stunten nog niet vergaan?" „Odh nee, waarom?" was zijn weder- Maandag keuring 50.000e marineman In het Marine Opkomst Centrum Voorschoten zal Maandag omstreeks half drie de 50 000ste marineman na de oor log gekeurd worden,. De geruchten ovei opheffing of verplaatsing van dat Cen trum worden van officiële zijde tegen gesproken. Binnenkort zullen hierov nadere mededelingen worden gedaan. Zuiderkruis 19 December thuis? Het troepenschip Zuiderkruis, dat met 1200 man op weg is naar Nederland, wordt omstreeks 19 December te Rotter dam verwacht. vplk, dat onder het juk Sowjetunie zucht," zeide hij en beschul digde Manoeilski er van dat hy de over eenkomst verdraaide en dat zyn resolutie uitsluitend propaganda was. Nummer twee van het Sowjet-blok, Tadeusz Zebrowskl (Polen) uitte de beschuldi ging, dat de Nederlanders elke overeen komst geschonden hadden en tenslotte verklaarde Jan Malik (Sowjet-unie), dat de overeenkomst niet getekend is door de DAT de .35—j. H. Habing uit Nieuw- Weerdinge. een berucht landwachter, in Assen -tot 13 jaar werd- veroordeeld. DAT Almelo van plan is een groot in dustrieterrein aan te leggen, waarvan ae eerste uitvoering reeds driekwart mil- lioen gulden vergt. DAT prof. dr T. Reddingius, oud-hoog leraar te Batavia en thans adviseur van Centraal Beheer, is benoemd tot genees heer-directeur van 'het revalidatie-cen- trum De Hoogstraat te Leeraum. DAT vanmorgen tussen Amsterdam en Rotterdam een treinstel defect raakte, geknecht, dan I waardoor het reizigersverkeer een kwar tier vertraagd werd. DAT Amsterdam momenteel 6700 werk lozen telt, di. 2.7 pot. DAT J. P. van Wel te Terneuzen is benoemd tot statenlid van Zeeland, in de vac-J. C. Vogelaar te Baarland. DAT het R'aamse „B.G." de ex-opper- banleider van de Haarlemse W.A., de 51-j, bouwmaterialenhandelaar J. Neder- koom tot 8 jaar veroordeelde. DAT door in Nederland wonende Bel gen aan de noodwet ouderdomsvoorzie ning voorlopig nog geen rechten krach tens het Belgisch-Ned. verdrag betref fende de sociale verzekering kunnen- worden ontleend. DAT thans voor het Bossche Hof 15 jaar werd geëist tegen K. J. Hinskens, een W.A-man, die in 1941 te Nieuwen- h-agen (L.) een wachtmeester der mare- ohaussée heeft doodgeschoten, doch door de Duitsers na zijn veroordeling in vrij heid werd gesteld. DAT in A'dam de doodstraf werd- ge- eist tegen de 41-j. V-man P. Rothert, die zich in illegale organisaties drong en velen aanzette tot verzet, om ze vervol gens te ver-raden-, terwijl hij tevens een aanbal geallieerde piloten a-an de Duit sers overleverde. DAT de vijf Amerik. Congresleden, die in ons land' de wederopbouw bestuderen, gistermiddag een deel van de A'damse gemeenteraadszitting bijwoonden. DAT tegen de 41-j. Schiedam.se deco rateur Karei de Jong. alias Kareltje van de S.D., een V-man die op velerlei wijze verraad pleegde, voor het R'damse „B.G." 12 jaar werd geëist. DAT de laag verzekerde boerderij W, H. Streekstra bij Ternaard' (Fr.) gro tendeels afbrandde doordat in de buurt van een brandende kachel gas ontsnapt bij het verwisselen van een Buta-cylin- d'er. DAT Phs. van Ommeren, lid va raad van beiheer van het gelijknamige scheepvaartbedrijf te R'dam, is benoemd' tot commissaris van de assurantiemij. De zeven Provinciën. DAT een brandend sigarettenpeukje, hetwelk in een prullemand terecht kwam, gisteren de oorzaak is geweest van -het uitbranden van een bovenver dieping aan de Hogesteenweg in Den Bosch DAT de raden van arbeid voorlopig door mogen gaan met het verlenen van voorschotten op sociale verzekerings renten, die op grond van de Duitse wet geving aan inwoners van het grenscor- rectiegebied toekomen. DAT de Belgische minister van Land bouw, Orban, dezer dagen in Den Haag besprekingen voert met zijn collega Mansholt over de invoer van Ned. boter in België. De leeftijd varieert -tussen 19 en 35 jaar. Er heeft een strenge selectie plaats. De kosten zullen naar draagkracht worden berekend en komen ten laste van de deelnemers zelf. Bijna negentig millioen voor hoogovens E.C.A. maakt de modernisering mogelijk De E C.A. (Economie Co-operation Ad ministration) in Nederland- heeft toe stemming verkregen voor de financiering programma om de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken IJmiuiden te moderniseren en uit te breiden. De installaties zullen met E.C.A.- gelden in Amerika worden aangekocht zullen 23,5 millioen dollar of 89,3 mil- "lioen -gulden kosten. De bestaande staalfabriek zal herbouwd worden en tevens komen er een moderne werkplaats voor de vervaardiging var blokken staal, installaties voor tussen- bewerkingen, een nieuwe walserij, eer koudwalserij, waarin gloeiende staalpla ten worden verwerkt tot platen van de vereiste afmetingen en blikplaat. De vernieuwingen zullen voor Neder land een belangrijke besparing aan dol lars betekenen. Nederlandse regering erkentelijk De Nederlandse regering heeft met voldoening en erkentelijkheid kennis ge- n de plannen van de E.C.A. ter modernisering van de hoogovens te IJmuiden, en heeft oprechte waardering ivijze, waarop de heer Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie daaraan heeft medegewerkt. Nederlands productie van walserij- voortbrengselen wordt daardoor verdub beld tot 400.000 ton per jaar. Levenslang voor Toon Soetebier Vanmorgen is de 29-jarige Toon Soete bier, alias „Grote Toon" uit Coevorden, ia Assen tot levenslang veroordeeld. Er was 20 jaar geëist tegen deze bewaker van het kamp Erica te Ommen. Alleen het uitspreken van zijn naam deed al een rilling gaan door de gevangenen. Gruwelijke mishandelingen staan op zijn naam. Met enkele collega's ondernam hij ook strooptochten in de omgeving. Van Acker: Koning Leopold kon in 1945 terugkeren De Belgische socialistische oud-premier, Achille van Acker, heeft tijdens een pers conferentie meegedeeld, dat hij in 1945 toestemming gegeven had tot de terugkeer van koning Leopold. Hij verklaarde drukkelijk, dat koning Leopold zelf sprakelijk is voor het uitstel van terugkeer, die later politiek onmogelijk werd. ZEVEN DODEN BIJ TREINRAMP IN EGYPTE De nachttrein tussen Cairo en Alexan- drië is gisteravond op een stilstaande trein te Alexandrië gelopen. Zeven gers werden gedood en 45 gewond. Toscanini wenst geen ere-senator te zijn Arturo Toscanini heeft de uitnodiging om Italiaans ere-senator voor het leven te worden beleefd van de hand gew Zoals bekend is. ontving de 82-jarige dirigent de uitnodiging op grond van eer bepaling in de grondwet, volgens welke de president, vijf senatoren voor het leven kan aanwijzen, wegens verdiensten op het gebied van kunst en wetenschap. Staking in atoomstad Oak Ridge In de Amerikaanse atoomstad Oak Ridge is gisteren een wilde staking uit gebroken, waardoor de fabriek voor gas- diffusie van de commissie voor atoom energie kwam stil te liggen. Bij de bouw van een nieuwe fabriek voor atoom energie gingen meer dan 3000 arbeiders in staking. Het is niet bekend, reden van de staking is, doch klaarblij kelijk is zij een antwoord op de aanstel ling van niet-georganiseerde arbeiders. FRANSE MILITAIRE BEGROTING IN ASSEMBLEE GOEDGEKEURD. Met 30 tegen 14 stemmen heeft de be grotingscommissie van de Franse Nati nale Vergadering gisteren de militaire begroting voor 1950 ten bedrage 420 milliard francs goedgekeurd. De ge hele begroting omvat 2300 milliard frames. Stand onbeslist Twee dagen heeft de Tweede Kamer gelegenheid gehad voor de eerste ronde de spanning is sterk gestegen, want deze twee dagen is de stand nog on beslist. Vandaag echter zou de regering spreken en van haar antwoord op hun bedenkingen wilden verscheidenen nog hun standpunt afhankelijk maken. Men begrijpt, waar diegenen te vinden zijn, die nog aan het wikken en wegen waren. Dat zijn niet de Kamerleden van de KVP en van de PvdA. Zij zijn v o or. En dat zijn ook niet de AR, de SGP en de Communisten. Zij zijn op onderling vaak verschillende motieven tegen. Tzekerheid moest gezocht worden in de kringen van de CHU en de WD. Hier staat de deur nog op een kier. zij het dat de een de kier wat wijder is dan de ander. De een en die ander, dat niet de ene fractie en de andera fractie, maar dat geldt de leden van beide fracties. Hoe het precies staat binnen de fractie m de VVD is op het ogenblik, waarop ij dit schrijven, dus na twee dagen debat, niet te zeggen. Onze indruk is, dat de heer Oud zich nog wel zal laten overtuigen, ook al zette hij de zaak r op en wilde hij behalve minister Van Maarseveen ook zijn partijgenoot ister Stikker aan het woord hebben, natuurlijk over de buitenlandse druk. Maar hoe staat het met zijn fractiege noten? Van de WD-er Vonk hebben we, eerlijk gezegd, weinig verwachtingen er. Zolang de heer Jonkman minister 3 spoot de heer Vonk vuur en vlam wilde hij de bewindsman zelfs voor de rechter slepen. Maar nauwelijks was de heer Jonkman van de kaart, of de heer Vonk begon bij te draaien, ook al de gevolgde politiek geen draai. Ja, politiek is niet altijd een opbeurend be drijf, maar nogmaals, hoe is het met de 'anderen? Wat de CHU betreft, alle drie sprekers uit deze fractie, de heren Tilanus, Van de Wetering en Schmal, hadden ernstige bedenkingen, doch ook hier was gradatie e een zal zich spoediger door de regering laten overtuigen dan de ander. Wanneer men bedenkt, dat uit deze beide fracties, die thans zeventien leden tellen, tenminste 8 voorstemmers moeten komen, dan begrijpt men tevens, dat hier ook het punt ligt waar de beslissing valt. En dan begrijpt men tevens, dat de ver antwoordelijkheid, welke reeds zo zwaar drukt op alle Kamerleden bijzonder vaar ligt op deze mensen. De spanning, welke hierdoor ontstaat, heeft de heer Oud deze week even moe ten afreageren op prof. Romme. Daartoe wel enige aanleiding. Prof. Romme schippert nogal eens met zijn eigen ver antwoordelijkheid. Nu eens aanvaardt hij gewichtig de centrale verantwoordelijk heid voor wat zijn fractie gedaan heeft Det, maar die verantwoordelijkheid neemt hij dan toch maar in een eigenaar dig beperkte zin. Die verantwoordelijk heid heeft bij hem namelijk geen betrek king op het feit, dat de regering een be paalde weg is ingeslagen daarvoor wil hij niet verantwoordelijk zijnmaar wel dat hij samen met de regering heel deza weg is afgewandeld. Wie het in deze dagen moeilijk heeft met zijn eigen zware erantwoordelijkheid moet onder zulke beschouwingen wel eens kregel worden. ware over dit debat nog veel te zeggen. Heeft het zin? Wanneer deze krant onder de ogen der lezers komt, is de Tweede Kamer de beslissing reeds i het vallen, is zij misschien al geval len. Een beslissing, die, zou zij straks de Eerste Kamer worden bevestigd, :n onherroepelijke is. Daarom volstaan wij op deze plaats met de aandacht te vragen voor wat voor het meest menselijke en het meest ere betoog was van de tweede dag. was het betoog van de heer Meyerink. Deze sprak van het ontzaglijke dilemma voor de Kamer was geplaatst. Wie kan bepalen, welke de gevolgen zullen /an de aanvaarding of van de ver werping? Wij willen de vrijheid voor Indonesië, maar die vrijheid kan alleen ijheid zijn wanneer zij zich beweegt binnen de bedding van de rechtsorde. En de heer Meyerink liet dit betoog uitlopen •n klemmend beroep om haar eigen onmacht te erkennen, eerlijk te erkennen het oor der wereld, onder de na drukkelijke verzekering, dat Indonesië echt heeft op de vrijheid, maar dat er generlei zekerheid is, dat thans de vrij heid werkelijk voor de deur staat. Op deze basis worde het overleg geopend, overleg waarachter de grote meer derheid van het Nederlandse volk zich dan zal kunnen plaatsen. Want de heer Meyerink was ervan overtuigd, dat ook de AR in dat geval niet langer in de oppositie behoefde te blijven. En zo zou ïover de Indonesische politiek een hechter eenheid zijn bereikt dan thans zelfs onder de aanhangers van het rege ringsbeleid gevonden wordt. 1 men naar deze stem willen luiste- SJAHRIRS PARTIJ BLIJFT AFZIJDIG Sjahrir heeft verklaard, dat zijn Partal Socialis Indonesia in het republikeinse parlement blanco zal stemmen over de overeenkomsten der Ronde-Tafel Con ferentie. Een koude Januari? De statistische studies van het K.N. M.I. in De Bilt geven aanwijzingen voor een koude maandi Januari. Dit is dus wel in lijnreohte tegenspraak met de buiten landse voorspellingen van een zachte winter, waartegen De Bilt reeds eerder waarschuwde. Het instituut wijst er echter op. dat deze uit de statistiek ver kregen aanwijzingen slechts een onzeker karakter dragen. WEERBERICHT Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- king met op de meeste plaat- •;JPP5; sen enkele buien. Over het algemeen matige Westelijke Vnd'Koudere nacht, (Opgemaakt te 10 t ZON EN MAAN Vrijdag 9 December zon op 835, onder 1629| maan op 10.56, onder 12.1U uur. 13 December L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1