K.V.P. EN P.V.D.A. ZONDER MEER VOOR NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 DE SOEVEREINITEITSOVERDRACHT IN DE TWEEDE KAMER idst in <rf®L ,rS 'rof Romme doet hartstochtelijk beroep op de oppositie om mee te doen s astermiddag en -avond zijn de „groten" in de Tweede Kamer aan het IJ voord geweest. Zij hebben hun mening gezegd over het wetsontwerp •teh. iverdracht souvereiniteit aan Indonesië. De standpunten komen in het kort v lier op neer: 1CHOUTEN (AR)De Unie is zo licht als een pluisje; getrouwheid aan de 1 jrondwet en het belang van de volkeren eisen verwerping van het wets- taiil ntwerp. tOMME (KVP)Geen schennis van de grondwet; wetsontwerp moet wor- len aanvaard, want de keus gaat tussen deze samenwerking of geen amenwerking. stel(VELTER (KNP): Serie fouten en blunders; Nederland wordt tot een erderangs-mogendheid gemaakt. fa 'ILANUS (CH)Te betreuren, dat het begrip „Kroon der Unie" is ver- wenen. Twee schaduwen maken nemen van een beslissing uitermate rs*e waar, nl. het grondwettelijk bezwaar en de kwestie van het zelfbestem- ter lingsrecht. rAN DER GOES VAN NATERS (ARB.)Geen enkele strijd met de grond- vet; om de urgente noodzaak moet voorgestemd worden. Lj )UD (WD)De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft de keuze og niet gedaan; er zijn bezwaren uit beleidsoogpunt. m zou betekenen ontrouw aan de grondge- [omme: Wat zijn de gevol gen van aanneming of verwerping? Voor Nederland als koloniserende mo- endheid, aldus spraf. Romme, behoorde - dag van vandaag in één te zijn van ille Vreugde, omdat Indonesië kan eden in de ry van vrije volken. Er is gespannen ernst in ieder on- n de kringen der regering, ortom in allen, die hun stem aan dit etsontwerp zullen geven. Het gegeven waarvoor we staan be eft de houding welke we moeten aan- men tegenover Indonesië. Hiervan is onderscheiden de keten van oorzaken gevolgen, die bepaalt welke houding moeten aannemen tegenover de re- ïring. Een kernvraag is, welke de gevolgen jn van aanneming en verwerping vo.or consolidatie in Indonesië. Iedere in- in overtuigd, dat by ver erping over grote delen van Indonesië chaos zal komen. Of dit aangenaam of niet, de feiten zyn niet anders. Het is inderdaad mqgelyk, dat het raks verkeerd blijkt te gaan, maar toch ilde prof. Romme vóórstemmen, want mogelijkheden worden bij tegenstem- n zekerheden. Men zij gewaarschuwd Le'k$or ihusies. i De tweede kernvraag is, of wij als ver- w genwoordigers van ons volk de samen- ■oerking met Indonesië willen of niet. je et is: deze samenwerking, óf afzien 1&. in samenwerking. Ook prof. Romme had 'n andere voor- elling gehad v^n de Unie, evenals trou- s de regering. Het is te betreuren, die conceptie niet kon worden ver- ezenlijkt. Maar hij gaf de voorkeur n de thans voorgestelde samenwer- boven afzien van samenwerking, en deed dit ook om haar inhoud. Ge- d dat we soortgelijke samenwerking ngingen met België of met Rusland, dan ook zeggen, dat de inhoud Ook het bedrijfsleven is van dat toch wel iets tot stand is komen. (Als de communist Wagenaar begint interrumperen, verzoekt de heer hjxrime hem. beider verstand op niet al de G die pnd te c hoge proef te stellen). Moeten we nu van deze ng afzien, omdat zij in strijd zou zijn de Grondiwet? Deze Grondwet heeft diensten bewezen om de Unie tot doen komen zoals ze thans voor H ligt- (Het is niet aan te nemen, dat diezelf- Grondwet thans voor de samenwer- ^°ng een barrière zou vormen, ook al H oden we ons een andere uitwerking expl n de Grondwetsbepalingen gedacht scho je vragen rijzen hier: hoe staat het i UI Et het Hoofd der Unie, met de rechts- jkerheid en met de Unie als figuur in internationale rechtsverkeer. Jitvoerig ging prof. Romme in op kwestie van het Hoofd der Unie. zag hierin geen strijd met het ïendement-Tilanus. Als de wezen- vraag zag hij: Is het Hoofdschap de Unie een Koninklijke waardig- zon^id of niet? Men kan de Koninklijke digheid toetsen aan de bevoegdheden de h aan de erfelijkheid. Over de bevoegd- v den van het Koningschap is in de loop r tijden verschillend geoordeeld. Zelfs raatvteft men in het Koningschap wel een nament gezien. Een bepaald stelsel kan reclafn niet normatief nemen. Daarom ver- het de voorkeur te kiezen voor het terium van de erfelijkheid, temeer roblelnneer die erfelijkheid in verband staat ,it de functie van het staatshoofd: de urzaamheid van de samenwerking. Ms mening over Staatsnoodrecht zegt niet alleen is er de kwestie of er ®erUod is, maar ook of er onvoorzien nood ■roti'" De toepassing van de grondwet idelijk immoreel moeten zijn in de ieuwe onvoorziene noodtoestand" voor in noodrecht kan erkennen of toepas- i aan listeren om ongeveer 12 uur kwam let troepentransportschip „Johan ge>br an Oldenbarnevelt" in Amsterdam iet hSan inet o.a. het 3e bataljon van het aand( larderegiment Grenadiers. De mi- Jster van Oorlog, mr Schokking, 6preekt de militairen toe. dachte van de R.T.C. Niettemin acht spr. nog niet eens zo'n schennis van de Grondwet aanwezig, maar zelfs indien er dat was is de ver tegenwoordiger in de Kamer ver plicht de Grondwet teschenden. Toch zou er één reden kunnen zijn, waar om Romme van deze regeling af zou zien, n.l- als deze in strijd zou zijn met de nationale eer. Maar de beloften over het zelfbeschikkingsrecht raakt aan de nationale eer. Hier is een snaar aan het trillen gemaakt. Spr. noemt dit de zwarte bladzijde, mede namens de K.V.P. De schuldvraag is hier als volgt be antwoord. De hoofdfout ligt aan de zijde van Indonesië. Het front van Indonesië was gesloten en hier vroeg men terug gave van de „Renville-gebieden." Ook helde de UNCI over naar 't Ind. stand punt, al heeft zij iets ten gunste van de minderheden bereikt. De Nederlanders hadden zich vastbe radener en vasthoudender moeten tonen, zoals terzake van Nieuw Guinea. Maar uitstel om beter plebisciet t« houden zou de algemene zaak in gevaar brengen en daarom alleen zou spr. de verantwoording niet durven nemen. We willen, besloot hij dit deel van zijn betoog, onze energie concentreren op de nieuwe ronde, die Nederland en Indo nesië nu zullen gaan lopen. In het tweede deel van zijn betoog erkende de heer Romme, dat het niet veel zin heeft, diep op het regerings beleid der laatste jaren in te gaan. Men kan met het ontwerp meegaan en toch critiek hebben op het gevoerde beleid. De gemeenschappelijke noemer der ge beurtenissen is de verdeeldheid der meningen, welke elk een minderheid vormen in ons volksleven. De scheiding liep over de jongste Grondwetsherzie ning. Er waren er. die de vernietiging der republiek niet wilden en die dat wel wilden, die geen volledige gelijkberech tigdheid wensten en die dat wel willen. Maar ook bij degenen, die dat wèl wil den, waren er verschillen. De K.V.P. aanvaardt geen verantwoordelijkheid voor de weg. die de regering in Mei van dit jaar is ingeslagen, maar wel voor het afwandelen van die weg. x Prof. Romme besloot met een kle'm- mend beroep op de oppositie om ook haar steun te geven aan het wetsont werp. Nederland moet ten deze eensge zind worden. Regering mag niet zeggen dat zij niet gewaarschuwd is De heer Weiter, teruggrijpende over reet na het einde daarvan in Duitsland de laatste 4 jaar, zag niets dan een trieste serie fouten en blunders. Van het uit zenden van incompetente onderhande laars via Linggadjati, inmenging UNO, Renville en het wegsturen min. Sassen tot en met de R.T.C. is alles één misère. Toóh mag de regering niet zeggen, niet gewaarschuwd te zijn. Niet zonder ont roering gewaagt spr. van hen, die in 's lands dienst vergrijsd, in de oppositie waren. Reeds op 10 Mei 1941 onder sprekers verantwoordelijkheid bij Koninklijke Rede de R.T.C. vooruitzicht gesteld. Spr. verweet de P.v.d.A. dat de politiek diier partij steeds gericht is geweest op het losmaken van Indië en dus tegen het streven van de Rijkseenheid. Maar zelfs de P.v.d.A. kan dit alles niet verwacht hebben. Fel he kelde apr.' niet alleen de P.v.d.A., maar ook de politiek van de K.V.P., belichaamd in prof. Romme, wiens woorden hij1 ci teerde: de Kroon zal een reële macht over de Nederlands-Indonesische Unie moeten uitoefenen. Wat zegt min. Van Maarseveen daar rai van? Spr. zoekt de verantwoordelijkheid niet bij' de P.v.d.A maar hij de K.V.P., die niet tijdig ecu eind heeft gemaakt aan de gang van zaken. Spr. viel dé regering eveneens soherp aan, mede om de zeer weinige gegevens welke aan parlement en volk werden verstrekt. Wanneer Nederland de minderheden in de steek laat, zijn we wel eerloos, wat ook prof. Romme mag zeggen. Dat er dn Indië angst kan zijn, is voor Ne derland wel het meest beschamend. Over het communisme zei spr., dat en dat in het Westen kan verslaan, door het uit het Oosten te verdrijven. Tenslotte verwierp spr. het regerings argument der buitenlandse druk, daarbij de Nieuwe Leidsche Courant citerende. De heer Weiter stelt de regering voor. door de minister van Buitenlandse Za ken inzage te doen geven aan een Kamercommissie van de stukken, be trekking hebbende op het contac en de invloed van het buitenland. In de avondzitting vervolgde de heer Weiter als volgt: Spr. is geschokt over het terugtrek ken van de Koninklijke Marine uit In donesië. Als de regering dit begrijpt, breekt zij de grootste Nederlandse tradi- Want Engeland heeft op Ceylon, de in de Philippijnen zich verzekerd vloot- en vliegtuig-bases. Hij hing somber beeld op van Nederland als 3e ranigs-macht. Hij signaleerde, dat In- donesisohe gedelegeerden ter R.T.C. di- Burgemeester overschreed zijn bevoegdheid De Rott. Tramwegmij werdi gistermor gen voor de R'damse rechtbank in 't ge lijk gesteld in de zaak van deze schappij tegen de Staat der Nederlanden en de burgemeester van Middelharnis. Op 17 November verbood de politie te Middelharnis de kapitein van de veer boot Stad Zierikzee uit te varen, indien hij weigerde de sterkte van het dekper soneel met één man te vermeerderen. Bij de burgemeester en de inspecteur-gene raal van de scheepvaart waren nl. klach ten binnengekomen omtrent de veiligheid passagiers en goederen op de boten van de R.T.M. Op grond va advies van deze inspecteur-generaal werd het verbod uitgevaardigd. De R. T. M. staat op het standpunt, dat alleen minister de reglementen omtrent de veiligheid van de passagiers kan doen wijzigen. Buitenlandse schepen met burgers uit Indonesië Voor het vervoer van burgers uit Indo nesië naar Nederland worden, zoals ge meld, in 1950 verschillende buitenlandse schepen gecharterd. De Italiaanse Napoli, die emigranten naar Australië heeft ge bracht, is Donderdag reeds met 125 pas sagiers uit Indonesië vertrokken. Op de Surriento, eveneens uit Italië, die midden December in Priok aankomt, is plaats 700 passagiers. Met de Britse Came- zullen tegelijkertijd 1300 personen repatriëren. De Willem Ruys en Oranje brengen 1600 burgers naar ons land. Voorts zullen vrachtschepen ongeveer 250 en K.P.M.-vaartuigen 670 passagiers aai AMERIKAANSE LOCOMOTIEVEN IN 1951 IN GEBRUIK. De 25 Amerikaanse electrische locomo tieven, die de N.S. zullen krijgen, komen op bijna ƒ20 millioen, waarvan ruim ƒ6 millioen uit het Marshall-plan zal worden betaald. De nieuwe locomotieven, de eer een dergelijk type in W.-Europa, zullen begin 1951 in dienst worden ge steld. Duitsers hadden aangenomen, bij de Bank Deutsoher Lander voor dienst bij de Javasche Bank in Batavia. Het is duidelijk, dat Indonesië liever zaken doet met en zich verbindt aan het Angelsaksische blok of het Pangermaan- se, waartoe wellicht Nederland later zal vervallen. De heer Weiter vergeleek dit geval met het Belgische tractaat. Minister Van Karnebeek zeide toen: „Ik huiver als ik denk aan verwerping van mijn voorstel." Maar de Eerste Kamer verwierp het en er gebeurdehelemaal niets. „Nou, sla me es!" Jaloerse buurvrouwen kregen ruzie (Van een onzer verslaggevers) Meteen als de deur van de rechtzaal open gaat, zie je om zo te zeggen „het delict" binnen komen. Mishandeling of belediging wordt dat. Voorop: de verdachte, met opgeheven hoofd. Daar aohter: de getuige, rustig en bij voorbaat van de overwinning zekerd. Het was ditmaal mishandeling. Een vrouwelijke mishandeling met de matten klopper. „Ik mos wel", zegt verdachte met een gebaar van „Laat kome wat komt". „Ze zeg tegen me: „Nou sla me is", en wat doe je dan"? „Niet zesmaal slaan", telde de Officier. Daar had verdachte niets op te zeggen. Toen kwam de getuige, die eerst de eed moest afleggen. Ze vertelde rap het lelijks van haar buurvrouw voor 1 bekje en thuis. „En geen woord had ik gezegd mene geen wóórd". „Denk om de eed", meende de Officier te moeten waarschuwen. „Nou ja, moet ik het dan zeggen het in dat proces staat", wees getuige op de stukken voor de rechter. „Zeg de waarheid maar", adviseerde deze. „Ze scheldt maar, net steek ik m'r hoofd buiten de deur of ze begint weer" „Dat is ook niet leuk", voelde de Offi- „Schelden doet geen zeer", decideerde verdachte, waarop de rechter instemmend knikte. „Maar toen zei ze: „Als je hier komt. krijg je op je hier en gunter", en toen ik bij het heggie kwam, sloeg ze vervolgde getuige. „Dat is uitlokken", constateerde de Officier, „dan had U niet naar het heggie moeten gaan." „Is het nou afgelopen?" informeerde de rechter. „Ik zeg niks meer", verklaarde getuige. „Ik ook niet", sloot verdachte zich aan. „Wat zal het dan een stille boel bij jullie zijn", vond de rechter. „Maar als mijn kinderen wat nieuws aan hebben, dan begint zij te schelden, niks dan jaloersigheid meneer", lichtte verdachte nog even in. Een tientje boete vond de Officier dit geval genoeg en de rechter gaf het „Ik ga in hoger beroep", gaf verdachte terug. Toen ging zij uit de zaal, tien pas- achter haar de getuige. Tilanus: Vervroegde souvereiniteitsover- dracht plaatste ons voor moeilijkheden De heer Tilanus (c.h.), die na de heer Weiter het woord voerde, beaamde, dat het aanhangige wetsontwerp wel uiter mate belangrijk is, ook omdat de be slissing welke genomen moet worden, een blijvende is. De verantwoordelijkheid drukt loodzwaar. Deze ure is te ernstig voor debat. In plaats daarvan wilde spr. verantwoording afleggen van zijn stand- De laatste weken hebben velen een zenuwenoorlog gevoerd, daarmee soms 'n ontstellend gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef aan de dag leggend. Wel is te begrijpen, dat ons volk de gang van za ken moeilijk kan verwerken. Er is in Indië ook een groots werk tot stand ge bracht, al zijn er misschien ernstige fou ten gemaakt. We hebben in Indië steeds gedaan wat onze beperkte krachten toe- Onze politiek moest er toe leiden, dat Indië vrij werd. De oorlog heeft dit pro- >s op pijnlijke wijze verhaast. We moe- in ons thans afvragen, of destijds de af- ijzing van de petitie-Soetardjo verstan- ig is geweest. De heer Tilanus betreurde, dat het Uniestatuut niet heeft overgenomen de grondwettelijke formulering omtrent de Kroon der Unie. Het begrip Kroon der Unie is tha-ns verdwenen. Dit is op de R.T.C. een hoofdpunt in de discussies ge weest. De Indonesische afgevaardigden waren zeer gevoelig als het ging om de souvereiniteit. Deze kwestie is voor de C. H. fractie zeer moeilijk te aan vaarden. Trouwens, ook op andere pun- -langs de Grondwet heengegaan, de vervroegde soevereiniteitsover dracht geweest, die ons voor grote moei lijkheden plaatste Bijzonder moeilijk zijn de afwikkeling an de militaire aangelegenheden en het zelf beschikkingsrecht. Het eerste punt heeft een oplossing gekregen die tenslotte niet onaanvaard baar is. Wij moeten vertrouwen, dat ook het K.N.I.L. een bevredigende op lossing is gevonden. De kwestie van de uitoefening van het zelfbestemmingsrecht is wel bijzonder pijnlijk. De regering had gaarne anders gewild. Hebben de inwoners van de Mi- nahassa enz. 'bij de R.T.C. wel het juiste standpunt ingenomen? Was hun houding ook Christelijk wel verantwoord? Dit doet aan de betekenis van het zelfbe schikkingsrecht niets af. Ook al is hier gedaan wat gedaan kon worden, dan nog moet de regering het uiterste verrichten de belangen van deze volken te be hartigen. In Nieuw-Guinea schuilt een bron van ..ieuwe moeilijkheden, maar het is het belang der bevolking, dat de Nederlandse souvereiniteit blijft gehandhaafd. We hebben ons alles anders voorgesteld. Die jonge staat is nog niet geformeerd. Kan de regering meedelen, hoe thans de toestand op Jaiva is? Veel staat hier nog op losse schroeven en de vraag rijst of al deze risico's mogen worden aanvaard. De kernvraag is of we vertrouwen heb- de gewichtige stap 'te doen. Op rouwen komt het aan. De laat ste jaren is dat vertrouwen vaak op de proef gesteld. De R.T.C. heeft ongetwij feld een nieuwe sfeer van vertrouwen geschapen, die sterker kan worden dan elke staatkundige band. Men hale hier- de schouders niet op. De souverei- nitietsoverdracht is een sprong in het duister, inderdaad, maar de constructie an wat thans wordt verricht kan zijn i het belang van beide volken. Verwerping van de resultaten der R.T.C. zou ernstige gevolgen hebben, zo- i ondernemerskringen wordt in gezien. Het is alles een kwestie van ver en onderlinge waardering, waar door de sfeer ter R.T.C. werd geschapen. Het komt er op aan, of we de jonge staat willen opbouwen dan wel vernietigen. Nemen we deze levenshouding, dan is er >or Nederland nog meer werk te doen i het belang van beide staten. De heer Tilanus besloot met te her halen, dat over het wetsontwerp voor hem twee schaduwen liggen, en wel zijn grondwettelijk -bezwaar en de kwestie van het zelfbestemmingsrecht. Minahassa (bij afscheiding) in ellendige positie De fractievoorzitter van de P.v.d.A. jhr mr M. v. d. Goes van Naters be toogde, dat men aan het eind van ellendige jaren, de rechtvaardiging der Nederlandse offers slechts vond ii Nederlandse plichten. Ook politiek ren dit afschuwelijke jaren. Zo, werd daardoor 'b.v. de groeiende goede standhouding met de A.R. uit de logsjaren gestuit. Met een aanval op het beleid van de heer Weiter als minister van Koloniën nam spr. draai naar de onontkoombare zelfstandig making van Indonesië. Spr. zegt dat het nu te laat is het behouden van een rijksverband. Dat was ten tijde van de heer Weiter wel mogelijk geweest. Spr. betoogde, dat öouvereLniteits-overdracht eerst de n taire samenwerking tegen infiltratie communistische invloed effectief kan maken. De Indonesiërs zouden deze menwerking wel wensen.. Hij wees op de overeenkomst met de gebeurtenissen in Viëtnam, -waar Frankrijk ook geen ge welddaden wenste. Wel had men :n de P.v.d.A. critiek op de financiële regeling. Men moet het zoeken in versterking en verdieping der betrekkingen met Indo nesië. De souvereiniteit van Indonesië had men al lang te voren op zich moeten laten inwerken. Velen zijn, zo zegt spr., door de feiten nu nog ruw overvallen. Hoewel de P.v.d.A. beslist geen schen- s van de Grondwet wil, zou zij, or de urgente noodzaak, in elk geval voo stemmen. De spreker zeide t.a.v. de Mi nahassa, dat, indien deze lieden zich zou den kunnen afscheiden van de R.I.S., n een ellendige positie zouden ko- Hij liet echter na, te zeggen, of het zaak van de Minahassers was, dit te wensen, dan wel van de gehele R.T.C. die inmiddels daarover heeft be sloten. Spr. gevoelde zekerheid van dc minderheden ook bij een volksstem ming! door de garantie en inschake- "nig van de Unci. De P.v.d.A. heeft gestemd voor De zitting van lieden R.T.C. IS MANOEUVRE IN STRIJDPLAN Aldus Paul de Groot (comm.) Als eerste spreker trad hedenmorgen in de Tweede Kamer op de heer De Graaf (KVP). Hij moet beschouwd worden als de woordvoerder der jongeren in zijn partij. Spr. moest erkennen, dat de huidige Unie wel ver afwijkt va conceptie terstond na Linggadjati. Thans zal bepalend zijn het inzicht in eigen be lang, voor zover de innigheid der sai werking betreft. Er zijn wel veel n lijkheden te overwinnen. Het is nodig, dat Nederland de oude verhoudingen vergeet. Ook moet de regering wel bij zondere aandacht wijden aan de positie der Nederlandse ambtenaren, wat totaal nagelaten schijnt te zijn, hoewel de Repu- blik Indonesia zeker open was voor gun stige bespreking. Overigens dienen amb tenaren, nu en later, zelf te mogen bepa len, of zij bij de R.I.S. willen dienen, zon der dat die keus verschil maakt in zijn sociale positie. Thans bestaat er geen ze kerheid. Daarna kwam het woord aan de heei De Groot (comm.). De Nederlandse im perialisten hebben vier jaar oorlog ge voerd sinds '45 tegen het volk Indonesië. De R.T.C. is een manoei in dit strijdplan, waarbij de P.v.d.A. heeft meegeholpen. Nu de politionele actie mislukt is. moest iets nieuws geprobeerd worden. Manschappen en officieren de T.N.I. zün omgekocht door Neder landse en Amerikaanse belangengroepen. Hatta moet gehoorzamen aan het Ame rikaanse imperialisme. Het K.I.P. is geen parlement, maar een caricatuur. De communisten hier en in Indonesië werpen de R.T.C. en zetten de strijd voort. Nooit een compromis met Hatta, noch met de imperialisten. Hatta's in vloed loopt terug. „De Amerikaanse knoeiers begrijpen van Indonesië weinig als van China." Amerika wil dit land als kolonie hebben. Men moet de naam de Verenigde Staten van Indonesië van achter naar voren lezen: „Indone sië van de Ver. Staten!" Voor de Nederlander zullen in Indo nesië slechts de kleinste baantjes over blijven. De troepen moeten terug, de be lastingbetaler ontheven van de ondrage lijke lasten. Mes op de keel De heer Van de Wetering (CH.) be toogde. dat de volksvertegenwoordigini op alle gebied voor voldongen feiter wordt geplaatst. De Kamer heeft het mei op de keel gekregen. De resultaten der R.T.C. hebben spr. diep geschokt. Bov dien neemt de regering thans al allerlei maatregelen, alsof het wetsontwerp reeds is aangenomen. In het vervolg van zijn rede ging dez afgevaardigde nader in op de financieel- ecnmische kwesties. De jnge staat kan profiteren van al hetgeen aan Neder landse energie in Indonesië is gesloken Wat thans is overeengekomen onder graaft op verschrikkelijke wijze de financiële positie van Nederland. Waar om is van Nederlandse kant het zake lijke element bij de onderhandelingen uitgebannen? Aan de andere zijde is de regering uiterst schriel tegenover de Nederlandse oorlogsslachtoffers in Indo nesië, alsmede de gepensionneerden er hun nabestaanden. Dit is onrecht. Hatta heeft gezegd, dat het Uniesta tuut opzegbaar is. Is de regering hc' daarmee eens? Deze vraag is van belang voor de waardering der Unie- Is dit het geval, hoe staat het dan met de opzeg baarheid van de financiële overeenkom sten, inclusief de schuldoverneming? Ook tegen de culturele overeenkomsten ontwikkelde de heer Van de Wetering verschillende bezwaren. Wat de Nederlandse ambtenaren in Indonesië betreft, velen hunner zijn met diepe zorg vervuld. Het is absurd, dat over hun lot moet worden beslist zonder dat de Kamer over de nodige gegevsns beschikt. Het beginsel der persoonlijke vrijheid wordt door de regering een dig afgewezen. De uitverkoop is wel vol ledig. Met betrekking tot Nieuw Guinea de heer Van de Wetering, dat hij onoi komelijk bezwaar heeft tegen afstand aan de R.I.S. Voordat men kan instem men met het ontwerp moet in elk geval vaststaan, waar men na de overdracht de souVereiniteit over Nieuw Guinea De regering vrage alsnog aan de Indo nesische delegaties, dat haar standpunt over Nieuw Guinea door deze delegaties wordt gedeeld. Het antwoord kan tele grafisch binnen 24 uur in ons bezit zijn. Ook had de heer Van de Wetering grote bedenkingen tegen wat uit de bus is ge komen over het zelfbeschikkingsrecht. Wie dit recht der kleine Christenvolken wil verachten, late die bij de regering geen steun vinden. Hierna werd gepauzeerd. (Ongecorrigeerd) amendement-Tilanus („Kroon van de Unie" i.p v. „Hoofd van de Unie"), om dat zij dit inderdaad een verbetering vond. Nu toch de oude term „Hoofd" weer wordt gebezigd-, is er toch geen wezenlijk verschil ontstaan. Het „Hoofd" blijft onschendbaar, doch kan vaststel len, wanneer er geen overeenstemming bestaat en dus arbitrage moet worden gevraagd. V.V.D.-fractie staat nog open voor alle argumentatie De laatste spreker van deze eerste dag as de heer Oud (V.V.D.) Hij begon met op te merken, dat er een gemeen schappelijk uitgangspunt is bij de rege ring en de V.V.D.omdat de omschrijving van de cardinale kwestie, door de V.V.D. in de schriftelijke stukken gegeven, door de regering is onderschreven. Het is be grijpelijk, dat het sentiment in deze kwestie een woord meespreekt, maar buiten de Kamer neemt dit wel grote vormen aan. De Kamerleden worden met telegrammen bestormd. Er is verschil van interpretatie mogelijk Grondwet. Maar dan alleen v aan de Grondwet, overtuigd is met de Grondwet in strijd te zijn. Er kunnen echter omstandigheden zijm, waarin afwijking van de letter van de Grondwet ter wille van hogere be langen geboden is. De V.V.D. heeft de keuze nog niet ge daan. De fractie staat open voor alle argumentatie. De belangrijkste vraag is voor spr. die an de Grondwettigheid. Op bepaalde punten is er geen positieve strijd me» de Grondwet, maar rijzen er wel bezwaren t een oogpunt van beleid. Uitvoerig betoogde de heer OUD, dat hetgeen het Uniestatuut zegt over het Uniehoofd niet in strijd is met de Grond wet. Iets anders is niettemin of de rege- van het Uniestatuut aanvaardbaar is. Is het voorgestelde om zijn inhoud aan- aardbaar? Bij de beoordeling van dit laatste had de fcter Oud te rekenen met 'we weer voort. het beginselprogram van zijn partij, met het verkiezingsprogram van zijn partij en met de uitspraak ter algemene vergade ring der VVD van 29 October j.l. En dan moest hij opmerken, dat er op bepaalde punten, b.v. ten aanzien van het Unie hoofd, wel aanleiding was voor teleurge stelde gevoelens. Zo werd betreurd, dat niet gesproken is van onschendbaarheid van het Uniehoofd. Het voorgestelde is weinig aannemelijk maar de beslissing is moeilijk, omdat we niet weten of de gevolgen van verwer ping misschien niet ernstiger zijn dan de gevolgen van aanvaarding kunnen zijn. In dit verband laakte de heer Oud het in de regering, dat zij het parlement te wei nig in dit beleid heeft gekend. Bij aan vaarding van 't wetsontwerp trekken we een wissel op het vertrouwen. Zal mén in Indonesië in staat zijn na te komen wat men is overeengekomen? Bij verwer ping zal onze positie internationaal zeer worden verzwakt. En nationaal zou de situatie zeer moeilijk worden. De heer Oud besloot dit betoog met een felle critiek op de houding, welke de KVP in de voorbije tijd heeft aangenomen, zulks in verband met de zware verant woordelijkheid, welke thans op de C.H.U. en de V.V.D- rust. De regering, zei hij. brenge alle materiaal aans opdat de Kamer volledig ingelicht haar beslissing In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten werd gisteren in de Noord- Oostpolder de laatste greppel getrokken, waarmee de ontginning van deze polder is voltooid. Na afloop spoelden de autoriteiten hun laarzen in een grote kuip, want de plechtigheid was een nogal modderige bedoening. SCHOUTEN: Rechtsorde moet niet alleen op papier zijn voorbereid Grote spanning binnen en buiten het gebouw van de Tweede Kamer (Van onze paflementsredacteur) Oe spanning, welke reeds buiten de zaal der Tweede Kamer duidelijk voelbaar was, hing niet minder in de zittingzaal zelve, toen de Kamer gisteren een begin maakte met de openbare behandeling van het wetsontwerp—overdracht souverei niteit over Indonesië. Reeds bij de aanvang waren zeer vele Kamerleden aanwezig en de tribunes waren meer dan vol. De Wereldomroep had voorbereidingen ge troffen voor de uitzending, in verband waarmede enkele microfoons waren aan gebracht. De uitzendingen zullen zowel toelichting als directe opnamen omvatten. In de zaal liepen enkele persfotografen tussen de Kamerleden door. Vele ministers hadden achter de voor hen bestemde tafel plaats genomen. Zoals wij gisteren reeds meldden w de eerste spreker de heer Schouten. De Grondwet aldus spr- gaat er van uit, dat juvereiniteit eerst kan worden overge dragen, nadat aan bepaalde voorwaarden was voldaan. De rechtsorde moest zijn voorbereid, en niet alleen op papier. Op geen stukken na is voorzien in wat als voorwaarde voor de overdracht vai souvereiniteit moet gelden. We staan vandaag nog voor een hoogst ernstig tekort. Velen zijn van oordeel, dat wat on wordt voorgelegd, niet in overeenstem ming is met de Grondwet. In dit verband noemde de heer Schouten het artikel var prof. s'Jacob uit de N.R.C., dat ook doo: ons werd bestreden Ook prof. s'Jacob i: van oordeel, dat het ontwerp strijdt met de Grondwet. Het oordeel van deze hoogleraar is ook daarom van belang, omdat hij mede de laatste Grondwets herziening heeft voorbereid. Hij is bij uitstek tot oordelen bevoegd, wanneer hij zegt, dat dit ontwerp niet „met bergen van goede wil" met de Grondwet in overeenstemming is te achten. De rege ring heeft in haar schriftelijke stukken over dit belangrijke punt heel weinig gezegd. In dit verband zag de heer Schouten de vraag onder de ogen, of dan van noodrecht 'kan worden gesproken. We hebben van doen met Grondwetsartike len, die pas vorig jaar zijn vastgesteld. Daarbij werd gekozen, ook door de rege ring, voor de zgn. positieve methode. De regering was van oordeel, dat de nieuwe Grondwet haar voldoende armslag bood Daarom is beroep op staatsnoodrecht'hier al veel moeilijker geworden dan het in het algemeen reeds is. Bovendien verkeren we niet in een toestand, waarin overleg met de volksvertegenwoordiging niet mogelijk is. Hieraan heeft niets in de weg gestaan. Wat nu de regering voorstelt omtrent de Nederland-Indonesische Unie is wel heel iets anders dan hetgeen voorheen werd voorgesteld- Er is noch een zware, noch een lichte Unie tot stand gekomen, maar een Unie. die zo licht is als een pluisje. Steeds was gezegd, dat er zou komen een reële, Koninklijke Unie, maar daar van is niets gekomen. Ook de heer Pol- lema, het C.H. Eerste Kamerlid, had an dere voorstellingen van de Unie, toen hij aan de totstandkoming van de jongste Grondwetsherziening medewerkte. Hij werd toen door de regering niet bestre den. Ook de heer Molenaar, het VVD Eerste Kamerlid, rekende op een her vormd Koninkrijk. Wat nu tot stand moet komen is een Unie zonder eigen gezag. Er is niets over gebleven van wat werd aangenomen bij de jongste herziening en van wat toen door de regering werd gesteld. Geen zelfbestemmingsrecht Ook wat betreft het zelfbestemmings recht is er alle reden tot teleurstelling en ergernis. Voor belangrijke delen van Indonesië is er van dit recht geen sprake geweest. Ook dat is in strijd met de Grondwet en bovendien met vele plechtige beloften. De volken hebben hun recht niet kunnen hanteren en dat moet ons benauwen. Toen vanuit Indonesië aandrong op eigen souvereiniteit, ging dat onder leuze het bestemmingsreoht Maar zelf wil dat blijkbaar niet beleven als er anderen het spel zijn. Welke verwachtingen n ook heeft' voor de toekomst, de al gemene mening van Indonesië over het zelfbeschikkingsrecht is, dat dit recht na de overdraoht van de souvereiniteit niet zal bestaan, misschien nog wel in formele, niet in werkelijke zin De regering )k te dezen aanzien ernstig in gebreke gebleven. De volken hadden zich vóór de overdracht van de souvereiniteit hierover behoren te kunnen uitspreken. Als iet als een pijnlijke zaak, moet bereid zijn daarvan ook de consequenties te dragen. Nog over vele andere onderwerpen zou de heer Schouten kunnen spreken, zoals K.L., K.N.I.L., de ambtenaren. De regering heeft over de hele linie con es gedaan. Voor wat betreft de amb it behoren we vast te houden aan de vrijwilligheid om al dan niet in dienst de Indonesische regering over te gaan. Ambtenaren zyn geen goederen, r mensen, doch mensen die een eed trouw aan de regering hebben af gelegd. Zy moeten in vrijheid hun be slissing kunnen nemen. Thans worden door de regering gedwongen over te gaan. Dit is onverdedigbaar. Hier past alleen, dat althans in verdere regelingen de vrijheid materieel wordt neergehaald. Nieuw-Guinea Wat Nieuw-Guinea betreft, dit mag onder geen beding komen by de Ver. Staten van Indonesië. Uitstel in de be slissing mag niet betekenen dat dit stand punt wordt ingenomen. Het moet by Ne derland biyven en met de volken moet spoedig mogeiyk overleg gepleegd rer de staatkundige regeling. Volgens de regering kan de Kamer het ontwerp alleen maar aannemen of ver werpen. Amendementen acht zy niet mogelyk. Volgens de heer Schouten is er echter nog een derde weg, en wel aanhouding, opdat de regering intus sen nieuw overleg kan plegen. Gaat het echter om aanvaarden of verwerpen, dan vordert getrouwheid aan de Grondwet en het belang van de vol ken, dat het ontwerp wordt verworpen. Na de heer Schouten was het woord aan de heer Romme (K.V.P.). Wijziging L.O.-wet aangenomen (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.- wet, dat o.a. betrekking had op het acht ste leerjaar, aangenomen zonder hoofde- lyke stemming, waarby de beide leden van de S.G.P. aantekening kregen van tegenstemmen. Evenals de communisten. IJsbereider liet in hongerwinter voorraden beschimmelen De 48-j. Goudse ijsbereider G. L., die in de hongerwinter 19441945 suiker, bloem, maïzena, boter, taptémelk enz. uit zijn pakhuis liet bederven, werd gisteren door de Rotterdamse Rechtbank tot ƒ110 boete veroordeeld. De eis luidde ƒ710. Chauffeurs beschuldigden hun haas Uit wraak voor een ontslag. De zes chauffeurs van de transporton dernemer A.W. H. uit Herwen en Aerdt, hebben hun patroon, loco-burgemeester van het dorp, vals van diefstal beschul digd. uit wraak voor het feit, dat hij een der chauffeurs had ontslagen. De ontslagen werknemer deed bij de politie aangifte, dat zijn baas grint had gestolen en de vyf andere chauffeurs kwamen het bevestigen. Voor de Arn hemse politierechter bleef echter van het verhaaltje niet veel over. Alleen de ont slagen chauffeur hield vol. De onderne mer werd vrijgesproken. Voor 2 ton juwelen gesmokkeld In Aalten zyn vier personen gear resteerd, die voor f 200.000 aan sieraden naar Duitsland zouden hebben gesmok keld. Ook werd er een man aangehouden, die geregeld grote partyen tabak clan destien over de grens bracht. De juwelen- smokkelaars blyken handlangers te zyn van de „smokkelkoning van Amsterdam", de 50-j. G. ten C., die vorige week, zoals gemeld is, werd gearresteerd. WEDEROM DOODSTRAF GEëlST TEGEN HOFFMANN. De p.f. van de Byz. R.v-C. eiste be vestiging van de doodstraf, welke door het R'damse B.G. is uitgesproken tegen de Duisburgse politieman J. W. Hoff mann, die te R'dam diverse arrestanten heeft mishandeld en doodgeschoten. Handenwringend bezwoer verd., dat hy niemand had mishandeld. Hy zou hoog stens een oorvyg hebben uitgedeeld Mr Van "Walsum neemt ontslag als lid van de Eerste Kamer Tijdens de zitting van gistermorgen der Eerste Kamer deelde de voorzitter, prof. mr R. Kranenburg, mee, dat mr G. E. van Walsum (P.v.d.A.) wegens ziekte ontslag heeft genomen. De voorzitter wenste hem. mede namens de Kamer, een spoedig herstel toe. Oud-illegale werker beledigde ex-NSB-er Voor het A'damse Gerechtshof werd gistermorgen bevestiging geëist van het vonnis tegen de oud-illegale werker H. O. uit Haarlem, die door de politierech ter aldaar tot f 25 boete was veroordeeld wegen het beledigen van een ex-NSB-er. Hij had deze toegevoegd: ..Ik wist niet, v" -NSB-ers waren", 'er. Dr A. Treep. gewezen thesaurier-gene raal bij het dep. van Financiën, is be noemd tot ridder In de orde van de N'ed. Leeuw. EXAMENS AKTE NIJVERHEIDS ONDERWIJS Z(j die wensen deel te nemen aan de exa mens ter verkrijging van de akten nUver- heidsonderwijs N VII en N VIU. van de i nvu 111r.gsgetuigschritten op deze akten, de aantekeningen op deze akten en op die van akte N XIX voor de theo. IS t ko- nijverheidsonderwys. D edels tr ar* 12, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3