Jlieuuif $c\hsct)t (tfourant Actie van links en rechts extremisme in West-Duitsland Wist fJ WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per müimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 798B Souvereiniteitsoverdracht in de Tweede Kamer DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken v5tantoasiicb gfi«6ieoea «ngn bert ia tcgfjeaspcct" Zie pag. 3 RUMOER OM ADENAUER „Deutsche Aktion" herstelt symbool van de Keizerlijke adelaar De Westduitse Federale Republiek heeft nauwelijks haar eerste schreden gezet op het pad der internationale politiek, of het stormt en kreunt van' alle kanten. Hoewel Adenauer, de kanselier, zich uiterst voorzichtig had geuit over zekere voor gaarden, waaronder hy bereid is de vorming van een Duitse strijdmacht te bevor- n, ter verdediging van West-Europa, roept men hem daarvoor van alle kanten erantwoording. „Das Reich", alsmede de hereniging van Oost- en West-Duitsland binnen "de his torische grenzen. Prins Zu Loewenstein De Duitse socialistische pers beschul- gt Dr Adenauer ervan, dat hy bereid zijn een „koloniaal leger" ter be- ïkking te stellen van de Amerikaanse pitalisten. Het Westen zou een leger Duits „kanonnenvlees" wensen als lwerk tegen de Sowjet-Unie. Het be nde socialistische parlementslid, Prof. rlo Schmidt, verklaarde tegenover euter, dat hij zich zou verzetten tegen recrutering van Duitse .soldaten, elk enger doel dan een collectieve eüigheidsmaciht, „wélke zowel het Wes- als de Sowjet-Unie omvat." ij was van mening, dat Duitsland met eniige voordeed van zijn nederlaag, de de afwezigheid van de last der wapening blij moest zijn en Adenauer ad zioh nooit tot speculaties over dit dar werp moeten laten verleiden. Ook het Oost-Duitse „comité van strij- voor de vrede" doet een beroep op (let wel!) democratische organisaties, met allerlei soorten acties te protes- i tegen de plannen van Adenauer, ;en Duits leger op te richten. En de mmunistische heer. Max Reimann, reeds tegen zijn socialistische „Kameraden, thans doet zich goede gelegenheid voor om gezamen- acties in West-Duitsland te begin- hen. Werkt mede aan de communistische ictiviteit in West-Duitsland, speciaal in iet Roergebied." Naast deze links-extremistische agitatie, laat het feit, dat in West-Duitsland drie politieke partijen verrezen zijn, streven naar een herleving van verzamelt alle Duitse vluchtelingen zijn organisatie de „Deutsche Aktion' Enhört, hört, de oude Duitse Kei zerlijke adelaar is haar symbool! /Va het falen van Lord Pakenham: Churchill wil speciaal hof voor vliegtuigrampen Naar aanleiding van de vorm van on derzoek, zoals die met betrekking tot de ramp van de „Nijmegen" bij Prestwick is toegepast, hebben Ohurehill en andere leiders van de Britse oppositie voorge steld, dat 'het onderzoek naar vliegtuig- hampen voortaan ged'aan zal worden door een op wettelijke basis bestaand hof, welks conclusies als definitief zou- worden besohouwd. Amerikaans agent waarschuwde voor Pearl Harbor Nederlandse dienst op Java ving Japans bericht op De gepensionneerde Amerikaanse bri- jade-gencraal, Elliott Thorpe, verklaar- dat hij het Amerikaanse departement Oorlog tien dagen vóór de Japanse •verval op Pearl Harbor had gewaar- chuwd, dat de Jappen van plan warei le Philippijnen en Hawaii aan te vallen, tijn waarschuwing was in de wind g> lagen. Thorpe vertelde nog, dat hij 1942 als agent van de geheime dienst op lava werkte. Zijn inlichtingen waren «seerd op de inhoud van een Japai joodschap, die de Nederlandse ichT.ingendienst op Java onderschepte jitwerkte. Verd er ook radar naar de Sowjet-Unie gebracht! erichten over levering atoommaterialen tegengesproken George Racey Jordan, de ex-majoor Ier Am. luchtmacht, die voor de issie voor on-Amerikaanse bedrijvig- id onthullingen deed over het vervoer a atoommaterialen naar de Sowjet- Jnie, heeft thans medegedeeld, dat even een vliegtuig met geheime radar- litrusting naar Rusland is gebracht. Op ';en persconferentie vertelde Jordan, dat lij op Great Falls vier van vijf met radar itgeruste leen- en pachtvliegtuigen geheime installaties wist te ontdoen, ar dat een vijfde toestel uit Washing- zonder op het vliegveld Great Falls Montana) een tussenlanding te maken lirect naar Rusland vloog. De berichten over het zenden van ura- ium naar de Sowjet-Unie zijn door een /ooraanstaand Amerikaans atoomge- eerde tegengesproken. Dr Harold Urey, de eerste atoombom hielp maken •estigde er de aandacht op, dat de Departmentrapporten genoen loeveelheid uranium uit 1943 van eringe omvang was om er ontploffings- rojecten van internationaal belang kunnen vervaardigen. Inmiddels verklaart de „Chemitar Incor- orated", dat „met het volledige mede van de bevoegde regeringsbu- twee maal een hoeveelheid i liummengsel aan de Sowjetrussische :oopcommissie was verkocht. 'andaag stellen tvij U voor: Soldaat J. D. VAN TONGEREN, Tweede Looierstraat 76, Leiden. Soldaat Van Tongeren is op 8 Mei 1947 iet de „Johan van Oldenbarneveldt" Indonesië vertrokken. Hij vertoeft ians als chauffeur in Medan en heeft op Brandende sigaret deed tankwagen ontploffen In Rio honderd personen dakloos Gistferavond is in Rio de Janeiro een grote brand uitgebroken door de ont ploffing van een, met benzine gevulde tankwagen. Het vuur ontstond doordat iemand een brandende sigaret in de goot wierp en de vlammen zetten zich voort tot aan de tankwagen, die ongelukkiger wijze lek was. Een ontploffing volgde en er deed zich eveneens een ontploffing voor in een ondergronds electrisch net, zodat de gehele Noordelijke wijk zonder licht kwam te zitten. Tientallen houten loodsen, bewoond door arbeiders, gingen in vlammen op en er ontstond een pa niekstemming. Een honderdtal personen zijn dakloos geworden. Johnson: „Wij zijn paréat" Eensom vier uur in de morgen! De Amerikaanse minister van Defen sie. Johnson, heeft in New York ver klaard, dat de V.S. een militair plan hebben opgesteld, in staat het hoofd te bieden aan iedere plotselinge, vijande lijke aanval. Bij wijze van spreken vier uur in de morgen!" Zo'n aanval kan komen de volgende week, de vol gende maand, het volgend jaar of jaren later, maar ik verzeker U, aldus John son, dat wanneer en als de aanval komt, wy paraat zullen zijn. De nieuwe „Internationale" is er Vanmiddag twaalf uur werd te Lon den de „Internationale Bond van Vrije Vakverenigingen" officieel in het leven geroepen. scherpe concentratie luisterden de ministers gistermiddag naar de debatten r het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht Indonesië. V.l.n.r. prof. Rutten, mr Stikker, mr Van Maarseveen, dr Drees en de heer Götzen. Lesvliegtuig in Brabant neergestort Instructeur en leerling redden zich met parachutes Gisteravond Iaat is even buiten Rucphen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth neergestort, dat afkomstig was van de vliegbasis Woensdrecht der LSK. De instructeur luitenant Schippers en de leerling-vlieger Van der Burg kon den zich echter redden met hun para chutes- Het toestel was van Woensdrecht opge stegen voor een nachtvlucht, maar in structeur en leerling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moei lijkheden. Na twee uur vliegen was d* benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te vertonen, gaf de luitenant aan Van der Burg opdracht om het toestel te verlaten De jonge man klom op de vleugel en sprong. Zijn pa- raohute bracht hem veilig op Rucphens grondgebied. Lt Schippers trok daarna het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was de enige mogelijkheid om dc machine te verlaten. Hij had moeilijk- Twee doodstraffen in levenslang veranderd De Raad van Cassatie veranderde van morgen twee doodstraffen in levenslange gevangenisstraf. Het gold de SS.-er A Touseul uit Breda, die medewerkte aan arrestaties, en de S.S.-er H. Bikker uit Alblasserdam, die weerloze gevangenen lishandelde en vele arrestaties ver richtte. De Amsterdammer A. A. Das, die Joden arresteerde, behield levenslang. De zaak van de in Leeuwarden tot 14 jaar veroordeelde T A. Remmers uit Winschoten werd naar Assen lijn tochten natuurlijk veel gezien ëefd. Zijn brieven zijn altijd even opge- pekt. Vooral de laatste tijd, want hi. ieeft bericht gekregen, dat hij in Februari n de boot gaat. Wij wensen hem last een goed Kerstfeest, een gelukkig Ueuwjaar en een aangename thuisvaart. JOH. VAN OLDENBARNEVELT BRACHT 2400 MAN TERUG Bij de ontscheping van militairen van de Johan van Oldenbarnevelt, waarover wij gisteren reeds schreven, werden de 2431 terugkerende manschappen toege sproken door ritmeester W F. K. Bischoff van Heemskerck namens H. M de Ko ningin, door majoor C- van Goor namens Prins Bernhard en door minister Schok king. Ook generaal-majoor Dürst Britt was aanwezig. In ruim een week zijn thans 5400 man in ons land aangekomen en thans zijn er nog 2900 onderweg. Burgemeester Schokking gast in eigen stad Burgemeester mr F. M. A. Schokking zal zolang zijn woning aan de Wasse- naarseweg nog niet beschikbaar is, zyn intrek nemen bij een zijner studievrien den. mr L. de Block, De Mildestraat 37, Den Haag. De heer en mevrouw Schokking bren gen de weekends door in hun woning te Alphen aan den Rijn^ heden met zijn parachute, die zich nog ar juist op tijd opende. Toch kwam luitenant nog met een harde srfia.k op de grond terecht, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tientallen me ters verder stortte de Tiger Moth neer Op Woensdrecht verkeerde men in irote spanning, men stak vuurpijlen af n waarschuwde ook de vliegbasis Gilze- Rijen, waar men de landingslichtén ont stak, omdat men reeds vermoedde, dat het toestel verdwaald was geraakt. De instructeur is naar het ziekenhuis in Roosendaal overgebracht. GEEN ONTLUISTERING VAN PALEIS NOORDEINDE Minister Lieftinck heeft toegezegd, dat hij met de wens van enige Kamerleden om de achtervleugels van het Paleis aan het Noordeinde in Den Haag zo weinig mogelijk te veranderen, rekening zal houden Het is de bedoeling, dat het re presentatieve gedeelte van het Paleis te allen tijde ten dienste zal staan van H. M. de Koningin en dat zonder de telkenmale door Haar te verlenen goedkeuring het Paleis niet voor andere doeleinden zal worden gebruikt. Minister Lieftinck heeft op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid Mol (K.V.P.) geantwoord, dat er nog nim mer sprake is geweest van een beoor deling van bouwplannen van wij'kge- bouwen door zijn departement. Na acht jaar: Laatste greppel in N.O.- polder getrokken Gistermiddag tussen 2 uur en 2.10 uur is in de Noord-Oostpolder de laatste greppel getrokken, waarmee de aanvan kelijke ontginning van het nieuwe land is voltooid. De directie van de Wieringermeer, de vroegere directeur-generaal van de Zui derzeewerken, ir De Blocq van Kuffeler en vele andere autoriteiten woonden deze officiële gebeurtenis bij. Een speciale ovatie werd gebracht aan de drie arbei ders, die in 1941 de eerste greppel groeven. Gisteren werd de laatste, 300 meter lange, greppel getrokken in het land tus sen Emmeloord en Urk. De directie wees er op, dat het werk in de polder nog niet is afgelopen. De kolonisatie is pas in een beginstadium Van de toekomstige bevolking is nog maar een achtste <ieel aanwezig, maar de aanwas gaat snel. Begin volgend jaar hoopt men weer 3000 ha te verpachten. Men hoopt het bouwtempo door middel van montage- bouw nog te versnellen. De oogst-1949 in de polder zal onge veer 20 millioen gulden opbrengen. Strijkijzer in de wieg: baby zwaar gewond Mevrouw Wagtmans te St. Willebrord (N.-Br.) legde gistermiddag in de wieg van het vier maanden oude dochtertje een electrisch strijkijzer ter verwarming van het bedje. Ze liet de stekker in het contact zitten, maar zij vergat het steeds ner wordende apparaat, toen een paar andere kinderen uit het gezin op straat herrie maakten. De moeder ging buiten om een eind aan de ruzie te maken. Toen zij in de kamer terug keerde. stond de wieg in brand. In zorg wekkende toestand is het deerlijk ge wonde kindje in het ziekenhuis opgeno- „EDAM" KOMT VANAVOND PAS THUIS De Edam van de H.A.L.. die vanmoi gen in Rotterdam zou aankomen, heeft in Londen vertraging gekregen en komt nu pas vanavond om acht uur in Rotter dam aan. Aan boord bevinden zich o.a- de 32 Ned. boeren, die een studiereis door Amerika hebben gemaakt. Nederlandse deserteurs uitgeleverd De T.N.I. te Poerwakarta heeft de de serteur van de Koninklijke Landmacht Lieshout aan de Nederlandse militairen uitgeleverd. Eerder had de T.N.I. de links georiënteerde Piet van Staveren aan dc Nederlandse politie overgegeven. DOODSTRAF TEGEN V-MAN VAN BREE GEëlST. Tegen de Amsterdamse V-man G. C van Bree is gisteren voor het B- G. al daar de doodstraf geëist, omdat hij vele arrestaties bewerkstelligde door zich de illegaliteit te dringen. Hij werkte samen met de beruchte Rouwendal, die vorige week terecht stond. De uitspraak volgt op 20 December. Geen zwaardere eisen voor rijbewijs Er bestaat geen aanleiding om voor ieder de rijproef ter verkrijging rijbewijs te verz' van Waterstaat in zijn memorie van c woord bij .de begroting verklaard. heeft de minister Duitse vrouwen mogen weer in Nederland trouwen Mits zij voor vestiging in aanmerking komen. Duitse vrouwen kunnen in het vervolg voor een huwelijk met een Nederlandei in ons land worden toegelaten, mits te voren is vastgesteld, dat zij voor vesti ging in ons land in aanmerking komen. Zij moeten bij de Ned. consul in Duits land een visum aanvragen, waarbij op de vragenlijst als doel van de reis het slui ten van een huwelijk wordt vermeld. De consul zal inlichtingen verschaffen over de antecedenten van de vrouw. Kan het verzoek worden ingewilligd, dan wordt deze consul gemachtigd tot afgifte een visum. De plaatselijke politie zal gaan, dat het huwelijk wordt voltrokken vóór het visum verlopen is. Daarna kan een verblijfsvergunning worden uitge reikt. Tot dusver werd meestal geadviseerd een verzoekschrift tot H. M. de Koningin te richten qm bij volmacht te mogen ^rouwen. Daarna werd pas een verblijfs vergunning verstrekt. De nieuwe rege ling is echter minder omslachtig. Het vervoer van de spoorwegen is na de ongedaanmaking der tariefsverla ging niet gedaald. Het vervoer op abon nementskaarten stijgt nog. In dagen van schande SILIWANGIDIVISIE WORDT DE BAAS IN PASOENDAN Marinecommandeur spreekt mef de muiter van 1933 De sultan van Djokja. die thans belast is met de verantwoordelijkheid en veilig heid in geheel Indonesië, heeft thans een bezoek aan Bandoeng gebracht voor be sprekingen met de regering van Pasoen- dan (West-Java) en de commandant der Nederlandse strijdkrachten aldaar, gene raal-majoor Engles Tengevolge van deze besprekingen is de kolonel Sadikin, com mandant van de Siliwangidivisie. die tegenwoordig was, benoemd tot militair gouverneur van geheel West-Java, met volmacht om als „coördinator van de veiligheid" op te treden. Overste Iskandar Dinata werd benoemd tot basiscommandant van Bandoeng, waarin hij zal worden bijgestaan door de burgemeester en de burgerlijke politie. Alle bestaande gezagsapparaten in de Pasoendan zullen aan Sadikin onderge schikt zijn. Enkele dagen geleden heeft cojnman-^ deur Beckering" \ftnckers (een der helden" van de Javazee) een bespreking gehou den met de republikeinse kolonel Soeng- kono, muiter van de „Zeven Provinciën" Onthulling van Hatta over Nieuw-Guinea In het republikeinse parlement heeft Hatta on-tihuld, dat de Nederlanders op de Ronde-Tafel Conferentie een condo minium (gemeenschappelijk Nederlands- Indonesisch bewind) over Nieuw-Guinea hadden aangeboden, doch dat hy dit ge weigerd1 had. Zolan-g Nieuw-Guinea nog niet in staat was. zich op democratische wijze uit te spreken en de Repoeblik Indonesia Serikat nog steun van^het buitenland -nodig had-, konden de Neder landers beter Nieuw-Guinea blijven be heren. Hij had echter Nieuw-Guinea niet opgegeven. De op de R.T.C. verkregen resultaten waren de beste, die men had kunnen bereiken. Zijn regering zou niet toestaan, dat er een groot verschil zou zijn in de positie van Nederlanders en buitenlanders. Qver de marinebasis te Soerabaje zeide Hatta, dat Indonesië niet in staat waa met drie of vier schepen de lange kustlijn te be waken in geval van een grote aanval van de zijde van een andere mogend heid Om die reden werd de Nederland vloot geleend. Alimin springt uit het doosje Alimin, die als zoveel communistische leiders op Java het ene ogenblik dood is en het andere levend, heeft thans op Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 12 November: wacht meester. J. Dool, uit Waltham, Abbey Sussex, Engeland. Gesneuveld 23 November: soldaat J. Uittenbogaard, uit Groot-Ammers (Z.-H.) KON. NED.-IND. LEGER: Geen verliezen. DAT G. H. Bührmann, hoofddir. van G. H. Bührmanns papiergroothandel, gisteren in Adam op zijn zeventigste verjaardag door honderden zakenvrien den en relaties werd gefeliciteerd. DAT Tj. Greidanus. lid van de fa Pier- son en Co te A'dam en L. Cornil uit België tot de permanente economische commissie voor Benelux zijn toegetreden. DAT B. Smit te Delfzijl is benoemd tot statenlid van Groningen. DAT de nieuwe kustvaarder Kortenaer van Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rot terdam gisteren zijn proeftocht hield en nog deze week zijn eerste reis naar de Oostzee maakt. DAT Th. H. J. de Josselin de Jong op I zijn verzoek is ontslagen als ambtenaar van de buitenl. dienst derde klasse. DAT de Ned. vice-consulaten te Bour- gas, Philippopel, Roustchouch en Varna zijn opgeheven. DAT mr C. A. Pekelharing, secr van de raad van beroep voor de d cte be lastingen te A'dam. is benoemd tot lid van het hof van justitie van de Ned- An tillen. DAT de St. ert van gisteren een be schikking tot vaststelling van de tarie- en der rijksseruminrichting bevat. DAT in 1950 20 onbewaakte overwegen sn automatische flikkerlichten worden DAT de oud-burgemeester van Wor- kum en Franekeradeel, T. M. ten Berge, op 83-j. leeftijd in Voorburg is over- DAT de brug over de Urkervaart in de weg Emmeloord-Urk thans gereed is en over enkele weken wordt geopend, wan neer ook de opritten klaar zijn. DAT thans de officiële benoeming van de Handelsblad-hoofdredacteur D. J. von Ballu9eck tot permanent vertegenwoor diger by de V.N. is afgekomen en wel m.i.v. 1 Febr. a.s. DAT a.s. Zondag t.g.v. de voetbalwed strijd NederlandDenemarken geen ont heffing van het Zondagsrijverbod zal worden gegeven. DAT de rijwielen met hulpmotoren, ook als zij straks als gewone rijwielen mogen worden beschouwd, toch num merborden moeten hebben. DAT het volgend jaar het aantal ex presverbindingen per trein van A'dam naar Groningen en Leeuwarden van vier tot vijf wordt uitgebreid. DAT de R'damse rechtbank de 31-j. Schotse bootsman J. W. T. tegen wie een jaar was geëist wegens brandstichting in een huis te R'dam heeft vrijgesproken. DAT een ontwerp machtigingswet is ingediend tot wijziging van de overeen komst tussen de Staat en de Ned. Spring stoffenfabriek. DAT aan het schriftelijk examen voor beroeps-goederenvervoerders ditmaal 30 eandidaten deelnamen (vorig jaar 50), van wie 21 mondeling mogen doen. DAT de Unesco de regeringen der ver enigde Naties heeft verzocht, in onder wijskringen aandacht te doen besteden aan de verklaring van de rechten van de mens. die op 10 December 1948 werd DAT de vereniging onder de zinspreuk Moed, Beleid en Trouw op 16 December in het gebouw van de kanselarij der Ned. orden in Den Haag vergadert. DAT met de bouw van een verkeers- tunnel te Velsen in 1950 nog niet zal worden begonnen. DAT de bedijking van de Biesbosch 7800 ha cultuurgrond, 700 ha boezem en 200 ha natuurreservaat zal omvatten. DAT de A'damse Raad gisteren met de behandeling van de begroting-1950 is be gonnen. niet genoemde plaats een persgesprek gehad met het republikeinse persbureau Antara. uit welk feit duidelijk blijkt, dat an de bestrijding van het con e door de republiek niet zo veel terecht komt. Alimin was natuurlijk tevreden met de resultaten van de Ron de-Tafel Conferentie, die beneden die van Linggadjati waren gebleven. Thans moe9t volgens hem het volk de n nale eenheid versterken en de democratie moest er voor de massa's zijn, maai alles wasslechts een kwestie van tijd volgens hem en hij voegde er veelbe tekenend aan toe, dat de overwinning Mao Tse Tung een zegen was voor geheel Zuidoost Azië. INDONESIë IN DE V- N. De Algemene Vergadering van de Ver. Natiën zal hedenavond Indonesië tot eerste onde*w«rp van bespreking beb- Presidentsveririeiing op 15 dézer. De verkiezing van een president der Repoebliek Indonesia Serikat is vastge steld op 15 December a.s. De Engelse vierling Good mag moeder helpen met de plumpud ding. Het was maar goed, dat moe der de grondstoffenvoor de pud ding wat ruim heeft genomen, want Elizabeth, Jennifer, Bridget Frances steken in een onbewaakt momentje wel eens even een i ger in de schaaltjes V ij fling geboren in Colombia In een eenvoudige hut te Angostura, ia het N.W. deel van de Colombiaanse pro- .e Antioquia. heeft een boerenvrouw het leven geschonken aan een vijfling. Het zijn vijf jongens, die Fermin. Ramiro. Rodrigo. Nubor en Francisco heten. Moe. m kinderen maken het goed, vertelde de burgemeester van Angostura. NU NOG DE NOBELPRIJS VOOR COCHRAN. Merle Cochran, Frank Graham (zijn voorganger in de Commissie van Goede Diensten). Jessup (de Amerikaanse ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad bij het Indonesisch conflict), Bunche en Ethridge zijn benoemd tot vertegenwoor digers der V.S. in de „vredesgroep" der V.N.. een vast lichaam voor onderzoek en oplossing van internationale geschil len Oost-Java Iaat de ambtenaren vrij. In navolging van het voorbeeld van Oost-Indonesië heeft het staatshoofd van Oost Java bepaald, dat de indiensttreding van ambtenaren by zyn staat vrijwillig behoort te zijn. NEDERLAND GAAT DRIEHONDERD STRAALJAGERS BOUWEN Fokker en Aviolanda aan hun grootste order begonnen de fabrieken van Fokker te Amsterdam en Aviolanda te Papendrecht wordt thans begonnen met de bouw van 300 Gloster-Meteor-straaljngers, waarvan de en® helft bestemd is voor onze luchtmacht en (1e andere helft voor België. Aviolanda zal de zgn. frontfusillage (neus, cockpit en staart met stuurvlak ken) maken en in de Fokker-fabrieken zal de eindmontage geschieden. In ons blad van 15 Juli hebben we de plyatsing van deze grootste order voor vliegindustrie reeds vermeld. Op 1 Mei moet het eerste, toestel wor den afgeleverd. Op 1 Januari wordt met de bouw begonnen. Het eerste toestel zal hoofdzaak uit Engeland komen, maar de volgende zullen meer en meer in Pa pendrecht worden gebouwd, zodat men op 1 Januari 1951 het eerste vliegtuig zal afleveren, dat geheel in Nederland I vervaardigd. Men hoopt de op dracht in ongeveer twee jaar uit te voe- Gloster-Meteor straaljagers zyn de toe stellen, waarmee majoor Flinterman en de zijnen onlangs enorme snelheden wis ten te bereiken (ongeveer 900 km per uur). De jagers worden toegerust met Rolls Royce-Derwent-motoren, die in België worden gemaakt. Een van de bijzonderheden is, dat er „uitwerpbare stoelen" worden geplaatst, die het mogelijk maken dat piloten, wan- Wisjinsky wenst Amerikanen een „Gelukkig Nieuwjaar" Wisjin9ky heeft vóór zijn vertrek uit New York aan verslaggevers verklaard, dat hij teleurgesteld was over het werk der Ver. Naties. De vergadering had de „voorbereiding voor een nieuwe oor'og moeten veroordelen". MaarWisjin- sky wenste alle Amerikanen een „geluk kig nieuwjaar". Econ. unie tussen Engeland en Scandinavië Opheffing der handelsbarrières. Volgens het Deense regeringsblad „So cial Demokraten" heeft Engeland voor gesteld met Denemarken, Zweden en Noorwegen een regionale economische Unie te vormen. Dit voorstel werd in nota's aan de Scandinavische ministers van Buit. Zaken overhandigd- De Unie zou gevormd worden, overeenkomstig de doeleinden van de Marshall-organisatie, de O.E.E.S. en van gelijke aard zijn als onze Benelux. Het gaat dus om opheffing van handelsbarrières en het scheppen van een vrij geldverkeer. Binnenkort zullen tussen Engeland en Scandinavië in leidende besprekingen gehouden wor den. Volgens „Berlingske Aftenavis" is er ook sprake van onderlinge inwisselbaar heid tussen het pond. de Deense, Zweed- sen en Noorse kroon. Duitse bladen melden, dat de Oost- duitse republiek van plan is alle provin ciale regeringen en parlementen ln de Sowjet-zone te vervangen door één ge centraliseerd bestuur in Berlijn. teer zy plotseling het vliegtuig moeten erlaten, er als het ware uit kunnen wor den geschoten. Het normale springen is bü hoge snelheden onmogelijk. Gisteren is men klaar gekomen met de aflevering van een serie van 90 Harvard- trainers: 40 voor Zwitserland en 50 voor de Ned. luchtmacht. Zoals bekend is, kan het invliegen sedert korte tijd van de startbaan van Aviolanda geschieden. Loggers voeren vandaag weer uit ..Arthur" morgen weer in de vaart (Van een onzer verslaggevers) Het was vanmorgen druk in de Sche- veningse haiven. Nu het weer wat rusti ger is geworden voeren ongeveer 23 log gers het zeegat uit. waarvan er acht koers zetten naar het Kanaal. Enige log gers moesten echter onverrichterzake terugkeren, omdat de motoren afsloegen.» Eén kon later weer uitvaren nadat de motor gerepareerd was. Bij het uitvaren kreeg de Sch. 284 een zware slag wa'.er over. Het schip stond vol water en tien minuten later stroomde het nog de spui gaten uit. Gisteravond is de coaster Emergo" binnengelopen om haring te laden voor West Duitsland. De reparatie van de ...Arthur" is mal ler verlopen dan werd verwacht. Mor gen glijdt de boot weer van de hel! ng en kan de vervanger „Zeemanshoop" weer terugkeren. Eerst een reisje naar Rotterdam voor demagnetiserir.g en dan naar Amsterdam, waar het oude scheepje weer tot rust kan komen. WEERBERICHT Geleidelijk kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, later en kele buien en plaatselijk op klaringen. Aan de kust krachtige tot harde en tij delijk stormachtige wind tussen Zuid en West, in het binnenland krachtige tot harde wind tussen Zuid en West Geleidelijke daling van tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 8 December: zon op 8.34, onder 16.29; maan op 1836, onder 11.40 uur. 13 December L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1