Metttue CeiJtsriie CTmimnt IJMUIDER TRAWLERS VOOR DE KANT: honderden vissers zonder werk L Wist U ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 0.32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per mUimeter. <BU contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantoastlcf! fs ghebffoen mun üerl ia tegfjeospoct" Dertigste jaargang No 7985 In Leiden warme harten veroverd Zie pas 2 DE DOOD IN DE POT (Van een onzer verslaggevers) De slag is gevallen in IJniuiden. De trawlvisserij ligt stil. De reders vereniging heeft, zoals we gisteren reeds, in een deel der editie meldden, na lang aarzelen het diep-ingrijpende besluit genomen: geen enkele trawler wordt meer uitgestuurd, behalve de boten, die op het punt staan uit te varen, beladen met ijs en kolen. Een lonende exploitatie van de trawlervloot is de laatste weken onmogelijk gebleken door de hoge kolen- prijzen, het dure ijs. het geringe gebruik van vis in eigen land en het uitblijven van enige kans op export. Bovendien heeft de regering opnieuw in IJsland filet aangekocht, die de prijs van de Nederlandse verse vis ongunstig dreigt te beïnvloeden. Telkens weer is bij de Regering gedrongen op verlaging van de kolen- prijs, die thans f 43.50 per ton bedraagt, terwijl de Engelsen kunnen f 30 per ton. Een trawler vreet 12 ton per dag. Een reis naar de Noordzee neemt 12 tot 14 dagen, een reis naar de Barends- zee 21 tot 24 dagen. Is het wonder, dat zulke kosten drukken? Maar het ant woord uit Den Haag luidde steeds: de prijs kan niet omlaag, hij ligt al ver r neden de bunkerkoleraprijs, die op f De ijsprijzen zijn zo hoog door de v woesting van de fabrieken in de oorlog, de nettenprijzen door de devaluatie. En de reizen naar verre zeeër noodzakelijk, omdat de Noordzee door overbevissing uitgeput raakt. Bij hoge kosten geeft de Noordzeevangst dikwijls teleurstellende vangsten en dus tekorten. De reders moesten bij elke reis een paar duizend guu'eu bijpassen. Drie reizen naar de Bar endszee: ha. daar zit de vis bij hopen! Maar dat bete kent zes dagen heen en zes dagen terus stomen. Zo'n reis is veel te ver. Vijftig mille kost dat en de eerste trawler, die terugkwam, besomde 38 mille. Bijpassen: twaalfduizend gulden. Maar aan bijpas sen komt een eind. Twee. drie trawlers gaan nog een keer de Noordzee op thuisvarenden maken de laatste knopen. Vele loggers zyn al binnen met be houden teelt. Dat is na half November nooit anders geweest. Maar de trawlers gingen winter en zomer zeewaarts. Nu gaan ze voor de kant, allemaal. Nu komt in de IJmuider haven de dood in de pot. En waarheen met het vissersvolk? Hier is niet alleen de reder de dupe. Die zingt het wellicht nog wel uit. Maar het vissersgezin, dat leeft op de gage Naar schatting zijn bij deze catastrofe 6 a 700 vissers betrokken, plus 220 vis- knechts en 200 IJmuider havenarbeiders. De contracten met de werknemers zul len gerespecteerd worden, heeft de dersvereniging medegedeeld. Aan de wachtgeldregeling, die van 2 tot 13 ken varieert, zal worden voldaan. IV daarna? En er is meer. Het gaat niet alleen de stroppen van nu. De oorlogskosten drukken de bedrijven nog te sterk. In 1935 telde IJmuiden 230 schepen. Na de bevrijding keerden 65 schepen succes sievelijk terug en de regering animeerde: „Varen, vis vangen, het land heeft hon ger, er moet eiwitrijke vis zijn!" En het herstel van de vloot? „Probeer alvast te beginnen", zei Den Haag „wjj blijven diligent". O zeker, er kwam een commissie, er volgden vele besprekingen, er werden plannen geprojecteerd, nieuwe schepen werden ontworpen, maar het duurde allemaal erg lang, zeggen de j reders van IJmuiden. De rijksbijdrage I bleek een heel probleem te zijn. Daarom j begonnen de reders zelf. Zij investeer- 1 den samen en kapitaal van een kleine twintig millioen. De financieringsregeling Iaat nog op zich wachten. Dan de „Engelse pot". Bijna een legen de geworden; maar IJmuiden blijft ho pen. Engeland betaalde tot dusver een enkel gering voorschot op de huur- en j gebruiksvergoeding van in de oorlog ge- Ned. vliegtuigindustrie blijft voortbestaan De regering heeft zich nader beraden ©ver de Nederlandse vliegtuigindustrie en ls tot de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Ne derland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De regering is bereid de hiervoor ver eiste steun te verlenen. Bijna 11.000 huizen door Rijks- steun bewoonbaar In nog geen twee jaar 3-000 woningen gesplitst Iln 1948 en 1949 (t-m. October) zijn met Rijkssteun bijna 11.000 woningen die onbewoonbaar waren verklaard of dat binnenkort zouden worden, verbeterd en j rond 3000 huizen gesplitst. Het Rijksaan- I deel bedroeg in de premie voor woning verbetering bijna f 7.5 millioen of ge- I middeld f 682 perwoning en voor wo- i iiingsplitsing ruim f 5 millioen of ge- middeld f 682 per woning en voor wo- moet er voor worden gewaakt, dat geen i huizen worden verkregen, die bij het ruimer worden van de woningmarkt I ongewild zullen zijn, aldus minister In 't Veld in een nota aan de Tweede Kamer. j Toeslag van 25 pet op oudere renten Ongevallenwet Op de renten en uitkeringen volgens de Ongevallenwetten zal een bijslag van 25 pet. worden verleend voor personen, die vóór 1 Januari 1947 door een ongeval getroffen zijn. Een onbillijk verschil ten opzichte van hen, die rente trekken vol- j gens de Invaliditeitswet, komt hierdoor te vervallen. Bovendien wordt voor de I oude ongevallenrenten een minimum 1 dagloon van f6 voor een gehuwde en f 4,50 voor een ongetrouwde rentetrekker vastgesteld. De kosten van deze regeling komen het eerste jaar op f 3 f 3,5 mll- lioen, doch zullen daarna geleidelijk af nemen, aldus de Memorie van Toelich- ting op een wetsontwerp tot aanvulling van de renten der Ongevallenwetten, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. requireerde schepen. Als die pot nu eens verdeeld kan worden. Zo hebben ze de schepen in de vaart gebracht, de IJmuidense reders, tussen hoop en vrees, vastgehouden door het avontuur van de zee, het fascinerende bedrijf, dat echter ook volkomen zake lijk opgezet is. Tot het misliep. En wat nu? Wat wil de regering? Nederland als vissende natie handhaven en dus steun verlenen of IJmuiden stil laten liggen? Als gevolg van de stopzetting der trawlvisserü is de kans groot, dat weldra de aanvoer van rondvis, o.a. Aan het bijpassen komt eenmaal een eind, zeggen de reders Wielrenner verdiende even 25.000 Goudstaven-affaire weer voor d< rechtbank. Weer heeft gisteren een aantal dachten in de goudstaven-affaire vo< Dordtse rechtbank terecht gestaan. In de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen Maassluis was men in 1947 bezig mei het baggeren naar goudstaven, die eigen dom waren van de staat Een der opge viste staven kwam in handen van S- de J. uit Gi essen dam, die haar voor groot bedrag verkocht. De diefstal kwam tijdens de zitting vast te staan. Er werd een jaar gev.straf tegen De J. geëist. De staaf was verschil lende malen verhandeld. Vijf helers hadden zich den ook gisteren te antwoorden. De Bredase wielrenner J. T. B. had de staaf gekocht voor 36.000 in Antwerpen voor ƒ61 000 van de hand gedaan. Negen maanden werd1 tegen hem geëist. De andere eisen waren daaraan ongeveer gelijk. Uitspraak over 14 dagen. Naar men weet, speelde deze wielren ner ook de hoofdrol in de bekende smokkelaffaire met pantserauto's. schelvis en kabeljauw, volkomen op- Onder de stopzetting vallen niet ee 20-tal motorloggers, grotendeels thuis behorend te Katwijk aan Zee, welke ge regeld te IJmuiden markten en daar hun bot, schol en tarbot afleveren. Tevens n nog een aantal kustvissersvaar- tuigen, bestaande uit kotters en schok kers, die evenals de Katwykse loggers hoofdzaak platte vis aanvoeren. Gisteren reed ten Oosten van Deventer een goederentrein door een op onveilig staand sein en botste op een andere goederentrein. Er ontstond een aanzien lijke ravage, hetgeen deze foto ook wel duidelijk laat zien. Zware regenval veroorzaakte vliegtuigramp In aansluiting op hetgeen wij gisteren i één onzer edities meldden, omtrent het vliegtuigongeluk in Brazilië, waarbij an de 22 inzittenden om het leven kwamen, kan nader worden bericht, dat het gebied waarin het toestel een nood landing wilde maken, door zware regens werd geteisterd. Het vliegtuig, een twee- motorige DC-3. behoorde aan de Real, één der grootste luchtvaartmaatschap pijen in Brazilië. scrap VOER BRANDEND DE HAVEN BINNEN Het 8000 ton metende vrachtschip „Ha- waian Rancher" van de Matson-lijn, kwam Vrijdag brandend de haven van Alameda (Baal van San Francisco) bin- Door de grote hoeveelheid water, welke in het brandende ruim werd ge spoten, sloeg het schip later om. De Etna werkt Kolom van rook en as steeg op Sinds vamimorigen vroeg werkt de Etna, de (hoogste vulllkaan in Europa. Een he vig gerommel ikondiigde 't begin van de uitbarsting aan en een koflom van rook as steeg op, die steden en dorpen op Sicilië.bedekte met een dun laagje vul- canisdhe stof. Ook op 7 Juni van dit waren er symptomen van werking, laatste hevige uitbarsting was in Februari 1947. Een lavastroom veroor zaakte toen grote schade aan de ge- WEER EEN STAKING IN ITALIË Voor de Italiaanse ambtenaren is op 10 December een 24-uur-staking uitge roepen. Bespreking atoomenergie te Moskou? Volgens het Duitse persbureau D.P.A. zou dr Bernard Baruch, de bekende Amerikaanse financier, te Moskou met Gromyko, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, be sprekingen hebben gevoerd over een ac- coord inzake de atoomenergie. Ward moet Moekden verlaten De Rode regering te Moekden heeft de Amerikaanse consul-generaal, Angus Ward, en zijn staf gelast, de stad a-s Woensdag te verlaten. BURGEMEESTER ONTVLUCHT DE SOWJET-ZONE. Johannes Heinz, de Christelijk-demo- cratische burgemeester van Aue, hel centrum van het gebied der uranium- mijnen dn de Sowjetzone, is naar West- Duitsland gevlucht. VERTREK VAN WISJINSKY UIT V.S. OPGESCHORT De Russische minister van Buitenl. Zaken, Wisjinsky, verklaarde, dat zijn plannen om met de „Mauretania" uit de Ver. Staten te vertrekken, zjjn afgelast wegens ziekte van Jacob Malik, de vice- minister van Buitenl. Zaken. Malik is echter herstellende en Wisjinsky hoopt nu, dat hij op 10 December kan afreizen. Chinese communisten zenden „waarschuwing" Geen onderdak aan nationalisten. Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken- is in het bezit gekomen va-n een „waarschuwing" der Chinese commu nisten, tegen het onderdak verlenen aan vluchtende nationalistische leiders. Deze waarschuwing werd rechtstreeks aan Frankrijk en landen, die aan China grenzen, gericht, en zij spreekt van de „consequenties", die uit de verleende bescherming voortvloeiden. Johnson en Bradley terug in de Ver. Staten Tevreden over de samenwerking De Amerikaanse minister van Defen sie, Johnson, is met de stafchef, generaal Bradley, van de conferentie te Parijs teruggekeerd in Washington. Hij heeft zijn tevredenheid geuit over het bereikte resultaat en zeide letterlijk: „Ik vertrok uit Parijs met een gevoel van grote vol doening over de samenwerking met de elf andere regeringen." Koningin onderhield zich met Snip en Snap Schilderijtjes van prinsesjes verloot. Koningin Juliana en Prins Bernbard hebben gisteravond met de beide oudste prinsesjes in Gooiland te Hilversum weldadigheidsvoorstelling bijgewoond van René Sleeswijks revue „Taptoe", ten bate van Pro Juventute. In de pauze bood een lid vai zeischap Franse toeristen de prinsesjes een pop in Zuidfranse klederdracht De Koningin onderhield zich enige tijd met de acteurs Willv Walden en Piel Muyselaar (Snip en Snap). Nadat de koninklijke gasten vertrok ken waren, werden twee schilderijtjes van Beatrix en Irene t-b-v- Pro Juventute verloot. Prinses Wilhelmina schenkt 50.000 voor Da vos Prinses Willhelmfina heeft f50.000 ui- de opbrengst van de jubileum-tentoon stelling De Vrouw 18981948 ter beschik king gesteld van het Nederlands sana torium te Davos. Schoolklas uit Harlingen gratis naar de Alpen De hoofdprijs van de soholen-actie tot verkoop van kinderpostzegels (een gra tis vacantie van veertien dagen in Zwit serland voor een gehele klas)*is gewon nen door een der klassen van de R.K. huishoudschool in Harlingen. Zestien meisjes en drie leraressen werden er ge lukkig mee. De mededeling werd door St. Nicolaas en Zwarte Piet gedaan. Nachenius onderwees de SS-jeugd Tien jaar tegen kunstschilder geëist. De kunstschilder J. C. Nachenius uit Bennekom. die zich in oorlogstijd ge roepen voelde, op te treden als vormings- ledder van de S.S., propaganda te maken de eenheid der Germanen en het Jodendom te vervloeken, hoorde gisteren het Arnhemse „B.G." tien jaar tegen zich eisen. De Officier vergelegk hem met Voorhoeve, ook een artist, die het oog sloot voor de werkelijkheid- De ver dediger, mr H. J. Bouman uit Zwolle, vertelde dat Nachenius bij de S.S.-jeugd eerlijkheid en verdraagzaamheid als deugden had aangeprezen en legde een aantal gunstige getuigenverklaringen Uitspraak over 14' dagen. MINISTER STIKKER NAAR NEDER LAND VERTROKKEN. Minister Stikker is hedenmorgen uit Batavia naar Nederland vertrokken, nadat hij Vrijdagavond 2>A uur lang een onderhoud had gehad met drs Moh. Hatta. Hij zeide tevreden te zijn met de resultaten van zijn bezoek. MINISTER MANSHOLT UIT NEW- YORK VERTROKKEN Minister Mansholt, vice-voorzitter van de conferentie der F.A.O. (organisatie voedsel en landbouw der VN.), is vanmorgen per vliegtuig uit New-York naar Nederland vertrokken. Vrouw trachtte haar zieke man te vermoorden Tien jaar gevangenisstraf geëist. Tien- jaar gevangenisstraf is gisteren in Assen geëist tegen de 44-j. Treintje E. uit Rotterdam, die in- 1947 driemaal heeft getracht haar man, L. S. Draaysma te Assen, van wie zij thans gescheiden is, te vermoorden. Tweemaal deed zij vergif medicijn van haar zieke echtgenoot Hij proefde echter een bijsmaak en weigerde te drinken. Daarna deed de vroi gaskraan in de slaapkamer open, haar man werd tijdig wakker. Toen hij sanatorium- moest worden opge nomen, leidde zij ©en vrolijk leventje. De kreeg argwaan en de politie greep in. De vrouw werd volkomen toereke ningsvatbaar geacht. Uitspraak op December. Het Tweede Kamerlid N. v. d. Heuvel (K.VP.) heeft minister Van den Brink gevraagd de prijzenbeschikking textielhandel op te heffen, desnoods met uitzondering van enkele op dit ogenblik nog schaarse goederen. HET INGEWIKKELDE AANSLAGBILJET HAggL tWKS „Als puzzle-ontwerper klaag ik die man i oneerlijke concurrentie Verliespunt voor de Britten Controle der Verenigde Naties over de „mandaatgebieden" Een speciale commissie zal rapport uitbrengen De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft een tiental maatregelen genomen, ten doel hebbende, meer licht te werpen op de omstandigheden, waaronder de volkeren zonder zelfbestuur leven. Hiermede werd dus de oppositie van de zoge naamde „koloniale mogendheden" verslagen en hadden speciaal de Britten een nederlaag te incasseren. Immers, de Engelsen hadden steeds als hun standpunt te kennen gegeven, dat zij geen interventie zouden dulden de wijze, waarop zij hun koloniën de gebieden onder beheerschap van Ver. Naties, besturen. Zij konden niet toestaan, dat boven de trustgebieden de vlag der Ver. Naties zou waaien. een dramatische poging om de goed keuring der voorstellen door de VN- te verhinderen, hield Hector McNeil nog laatste pleidooi voor verwerping. Regering staat niet afwijzend tegenover loonsverhoging op 1 Januari Maar dan moet ook de subsidie-politiek onder de loupe De regering staat onder bepaalde waarden niet afwijzend tegenover enige loonsverhoging met ingang van 1 Januari a-s. Evenwel zal dan ook de subsidie politiek opnieuw moeten worden bezien- Dit is offcieel meegedeeld na de uit voerige gedachtenwisseling, welke gis teren op verzoek van de Stichting van de Arbeid onder leiding van minister Drees plaats had tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordi gers van de Stichting. Zoals bekend is, ging het hier om het voorstel, doon de raad van vakcentralen ingediend, om de lonen m.i.v. 1 Januari met 5 pet te verhogen (met een minimum f 2.50) en de kinderbijslag, alsmede de nooduitkering-Drees, met eenzelfde percentage te verbeteren. Gisteren is men overeengekomen, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen werkgevers en werk nemers zal worden hervat, teneinde tot Weg met die bastaard. Douglas Compton James, de man die het Zuid-Afrikaans een bastaardtaal durfde noemen, moet worden gedepor teerd, aldus eiste een commissie te Dur ban, welke beweert 22.000 personen te vertegenwoordigen. SOWJET-BEVELHEBBER IN BERLIJN OVER HET SCHIETINCIDENT Naar aanleiding van het neerschieten van een Amerikaans Sergeant in Berlijn door een Russische Schildwacht, had de Am. bevelhebber in Berlijn, Gen.-Maj. Taylor, zijn Russische collega een pro testnota doen toekomen. Deze. Kol. Jeli- sarof, heeft nu zijn leedwezen betuigd over de gevolgen van het incident. nadere gezamenlijke voorstellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zul len betrekking hebben op het loon en op de verhoging van de arbeidsproduc tiviteit. VANDAAG voor het eerst na de oorlog, verschijnt weer ons Zondagsblad. Het is nog maar een begin maar toch zullen vooral de moeders en de kinderen nu wel al kunnen zien, dat wij er met verdub belde kracht naar blijven streven, werkelijk een ge zins blad te brengen. Vele medewerkers zullen elke week in het Zondagsblad hun bijdragen le veren en kosten noch moeite zullen worden gespaard, om te bereiken, dat jong en oud 's Zaterdagsavonds naar onze krant grijpt! Ned. en Duitse grenspolitie gaan samenwerken De Nederiandse en de Duitse politie hebben besloten tot een nauwe samen werking in de grensgebieden. De agen ten zullen paspoorten krijgen, dadigers over de grens te kunnen ver volgen. Er komt een directe telefoon dienst tussen de Ned. en Duitse hoofd- bureaux in de grensgebieden. Honderd millioen dollars voor Indonesië De republikeinse minister Soemitro, ondertekenaar van het Fox-contract, deelde volgens het Franse persbureau A.F.P. mede, dat Indonesië van de we reldbank een lening van 100 millioen dollar hoopt te krijgen. DAT de Castor als eerste van drie in Bolnes in aanbouw zijnde motorloods- vaartuigen voor de Kon. Marine gisteren te water werd gelaten. DAT de R'damse politie opsporing ver zoekt van de 31-j. Cornelis Yperen, die op 29 November uit Maasoord te Poortu- gaal ontvluchtte. DAT het Ned. Jack-London-Verbond minister Wijers heeft gevraagd om een wet tegen het optreden van kunstenma- kende dieren. DAT de C.C.D. in October 1715 proces- :n-verbaal opmaakte, waarbij 2267 ver dachten waren betrokken, terwijl o.m. 23.000 kg granen, zaden en peul vruchten in beslag werd genomen. DAT het door de treinbotsing gestremde reizigersverkeer Almelo-Deventer-Zutfen en Zutfen-Deventer eerst gisteravond weer normaal was. DAT de Chr. emigratie-centrale op 14 December in K. en W. te Utrecht een Canada-dag organiseert. DAT een deel van het contingent Di versen van het Zweeds-Ned. handelsver drag wordt gereserveerd voor bijzondere importen. DAT de Antang als eerste "an een se rie van 12 bestuurs-patrouilleschepen voor Indonesië in Delfzijl te water is ge- DAT er volgens de A.N.W.B. in ons land 2000 onbewaakte spoorwegovergan gen in openbare wegen zijn, waarvan 600 in verharde wegen. DAT de arbeiders van Stork te Hen gelo f 1.000,— bijeenbrachten voor Ni- win-Kerstpaketten, waarbij de directie nog f 1.000,heeft gevoegd. DAT in de St.crt. van gisteren een wij ziging in opgenomen van de loonregeling voor expeditie- en pakhuispersoneel in dienst by grossiers in levensmiddelen. DAT de nieuwbenoemde Ned. gezant in Brazilië, mr T. Elink Schuurman, gis teren per K-L.M. naar Ziirich is vertrok ken, op doorreis naar zijn standplaats. DAT met de Zeeland van de Rott. Lloyd gisteren van R'dam twee stieren. 40 drachtige vaarzen (Ned. stamboekvee) en 25 biggen zijn vertrokken, bestemd voor Indonesische modelboerderijen. DAT de gemeente in Oost-Friesland dezer dagen een industrieschap zullen oprichten om de industrialisatie te be vorderen. DAT ons land, gezamenlijk met de an dere Marshall-landen, zal deelnemen aan de eerste internat, jaarbeurs der Ver. Sta. ten, welke van 7 tot 19 Augustus in Chi cago wordt gehouden. DAT A. Rykers aannemingsbedrijf te Gorinchem een in de oorlog verwoeste overspanning van de Nijmeegse spoor brug zal herbouwen, doch het dubbel- sporig verkeer pas in Mei 1951 hersteld zal zjjn. De resoluties, die tenslotte aangenomen zijn, bestreken kwesties als de techni sche hulp aan koloniale volkeren, be strijding van het analphabetisme en het opvoeren van de levensstandaard van millioenen koloniale bewoners. Toen de vergadering vandaag stemde over de voorstellen, was Engeland tegen, Amerika steunde acht der reso luties, Frankrijk en België waren ook grotendeels tegen, terwijl Rusland en zijn vier satellieten vóór vijf voorstellen stemden en zich van andere onthielden. Vanzelfsprekend ging een en ander ge paard met bittere aanvallen van het Slavisch blok op de „koloniale" mo gendheden. De stemming over het voorstel om een speciale commissie aan te wijzen, welke inlichtingen moet verstrekken aan de Ver. Naties over de mate van zelfbe stuur, had het volgende resultaat: Zij werd aangenomen met 30 tegen 12 en 10 onthoudingen. Tot de tegenstemmers be hoorde ook Nederland. Nummer 1478 ^dat hierboven st3a: is ■aaronder het welsor rp bij de Tweede Kamer is ingedien- dat betrekking heeft op de overarach. van de 90uvereiniteit over Indonesië. Zoals men weet. komt dit wetsontwerp in de volgende week op Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Tweede Kamer in open bare behandeling. Ook in ons blad heeft men uittreksels kunnen lezen uit ae omvangrijke stukken, welke aan de mon delinge bespreking zijn voorafgegaan In die schriftelijke stukken heeft een deel der Kamer reeds aangekondigd of duidelijk doen blijken, dat het voor dit wetsontwerp stemmen zal Een ander deel heeft meegedeeld, dat het zu'.ks niet in overeenstemming acht met zijn ver- anbwoordelijkheid, en een aan a! leden zeggen. dat zij de keuze nog niet hebben gedaan. Zij willen eerst nadere gegevens van de regering. Het is inderdaad een ontzaglijk belangrijke beslissing, welke hier moet worden genomen. Zij is. zoaia in de schriftelijke voorbereiding staat, „belangrijker dan enig ander wetsont werp in de geschiedenis van ons volk". De belangrijkheid komt ook hierin uit, dat de beslissing zal moeten worden ge nomen door tenminste twee-derde van het aantal aanwezige Kamerleden. Dit geldt voor de Tweede Kamer en straks ook voor de Eerste. Wie ons blad over de Indonesische kwestie heeft ge volgd, weet, dat naar onze overtuiging het wetsontwerp in de vorm, waarin het bij de volksvertegenwoordiging is inge diend, onaanvaardbaar is. Wei zijn wij en wij wensen dit nadrukkelijk te verklaren en voorop te stellen van mening, dat de souverei- niteit behoort te worden overgedragen. Maar de voorwaarden, welke daartoe en daarvoor moeten zijn vervuld, zijn op dit ogenblik nog niet vervuld. Het is een eis van politieke barmhartigheid, dat de souvereiniteit niet wordt overgedragen op de wijze als de regering thans gedaan wil hebben. Ons standpunt is, kort ge zegd, dat men Indonesië dit niet kan aandoen. Men kan ddt wed het allerminst de dusgenaamde minderheden aandoen. Hier is men het in de Tweede Kamer over het algemeen wel eens, dat hetgeen deze minderheden thans zou worden aangedaan, uitermate zorgwekkend is. De regering zegt. dat men vertrouwen moet hebben in de toekomst. Zelf ver zekert zij, dat vertrouwen te koesteren- Maar dat vertrouwen schijnt niet erg ge fundeerd. waar de deernis met de min derheden vrijwel algemeen is. en gedeeld wordt door tegen- en voorstanders van het wetsontwerp. Voor het wetsontwerp in deze vorm blijkt bij geen enkele groep in de Kamer onverdeelde geestdrift te bestaan. Ieder zegt, dat hij het graag anders had gezien. Maar tot verwerping zijn zeer velen nochtans niet bereid. Ook bestaat de vrees, dat verwerping in haar gevolgen ernstiger zal zijn dan aanvaarding en in dit verband schijnen sommigen ge neigd, ook de tegenstemmers onder hevige druk te plaatsen. Wij willen hiervan dit zeggen: De ver antwoordelijkheid voor de huidige situatie ligt niet bij degenen, die zich bij de voortduur tegenstanders hebben be toond van de gevoerde politiek. Die ver antwoordelijkheid is voor anderen. Het gaat niet aan, dat degenen die altijd hebben gewaarschuwd en andere wegen hebben gewezen, thans gedwongen zou den worden, het fatale beleid te sanctdon- neren door daaraan hun stem te geven. Het gaat bij dit wetsontwerp om aan vaarding of verwerping. Maar er is nog een derde weg, en wel dat het ontwerp wordt aangehouden, opdat de regering inmiddels gelegenheid hebbe. over be paalde punten met belanghebbenden in contact te treden. Ook deze laatste sug gestie wyst de regering af. maar op naar onze mening ondeugdelijke gronden. Gezegd wordt, dat het vertrouwen van de nieuwe souvereinen dit niet zal kun nen dragen. Maar in vertrouwen, dat zulk een uitstel niet kan verdragen, kunnen wij met de beste wil der wereld niet veel vertrouwen hebben. Ook zelfstandigen willen spoedige kinder bijslag uit de Staatskas Voorlopige regeling gevraagd van het derde kind af Verschillende organisaties van zelf standigen hebben in een adres aai Tweede Kamer gevraagd om ook hen op korte termijn een kinderbijslag in te voeren en wel in de vorm van een noodvoorziening, welke later door 'n de finitieve oplossing gevolgd dient te wor- Bij deze noodvoorziening wordt ge dacht aan een kinderbijslag van het der de kind af aan elke zelfstandige, die zich daarvoor meldt. De zelfstandigen zouden volgens dit voorstel verdeeld moeten worden in enkele inkomens-groepen, waarbij het aantal kinderen van betrok kene tevens een factor vormt ten aanzien de groep, waarin hij geplaatst wordt, dit ter bepaling van een inkomengrens, waaraan de regeling gebonden moet wor den. De financiering van de uitkeringen zou uit de staatskas dienen te geschieden, hetgeen gemotiveerd wordt door de over weging dat de kosten van de kinderbij- slngrcgeling voor werknemers uiteinde- iveneens worden opgebracht door de gemeenschap. Zoals men weet heeft minister Joekes voorgesteld besprekingen te openen met de betrokken organisaties over de vraag n kinderbijslagregeling wellicht vat- baar zou zyn voor een bedrijfstakgewyze invoering. Het Kon. Ned. Landbouwcomité, het Ned. Verbond van Middenstandsvereni gingen, de Ned. Kath. Boeren- en Tuin- dersbond en de Ned. Kath. Middenstands bond staan afwijzend tegenover deze Boeren Woensdag terug van Amerikaanse studiereis Met de Edam van de Holland-Ameri- ka-Lijn worden de 32 jonge Nederland- boeren en tuinders, die in Maart van dit jaar, met medewerking van de E.C-A., naar Amerika zijn vertrokken, voor de bestudering van de daar te lande gevolgde landbouwmethoden. Woensdag in Rotterdam terugverwacht Zij zullen bij hun aankomst o.a. worden toegesproken door de Amerikaanse am bassadeur Selden Chapin. door het hoofd der E.C.A.-missie Clarence Hunter, door dr H. M. Hirschfeld, secr.-gen. mr J. Th. Bonnerman, ir C. Staf en mr W. Rip. zienswijze van de regering, daar een der gelijke regeling niet geschikt is om op dit ogenblik de kinderbijslagregeling te verschaffen aan die laag van zelfstandi gen, welke daaraan het meest dringend behoefte heeft. Zy hebben daarom de bovenstaande voorlopige regeling voorgesteld. Verwarm Uw bed behaaglijk met een SERRES DEKEN VOOR BABIES EN VOLWASSENEN WEERBERICHT Nu en dan regen Tot morgenavond ver wacht De Bilt, Zwaar be- wolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk langs de Wad deneilanden nog stormach tige, overigens geleidelijk afnemende Westelijke wind. Morgen in de loop van de aanwakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk lussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 4 December. Zon op 8 29. onder 16.31; maan op 15.21. onder 7.32 uur. Maandag 5 December. Zon op 8 30. on der 16.31; maan op 16.49, onder 8.47 uur. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1