ïlicumo |TciJtórt|e GTflurmtt HET IS EEN AFSCHUWELIJKE DAAD, ZEGT DEEL DER KAMER Wist U WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. <BU contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantnaslfcfe Is Qljeftfcoeii myn facrl ia tcgfienspocf Dertigste jaargang No 7982 Consumptievenninderin» is het parool Zie pag. 4 HET VERRAAD AA/V AMBON De Re; Sering mag deze Nederlanders niet wegtrappen HET IS AFSCHUWELIJK, dat de volken van de Minahassa, Ambon, enz., hoe wel zg bidden en smeken om in het Koninkrijk te mogen blijven, als hét e uitgedreven worden. Het is uitermate pijnlijk, dat zij niet in de gelegenheid worden gesteld om het zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen, hoewel zij daarom vragen. Na de overdracht van de souvereiniteit zullen zij geen kans meer krijgen tn dit recht gebruik te maken. De republiek en Oost-Indonesië, die zelf herhaaldelijk zelfbeschikkingsrecht hebben gevraagd, stoppen als het ware hun t toe, als anderen zich op dat recht beroepen. Aldus luidt het oordeel van verschei dene leden der Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de op de Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkom sten. Het ligt voor de hand te veronder stellen, dat dit de leden der A.R. Kamer fractie zijn, wier oordeel gesteund wordt door een „aantal andere leden" waarin wij een deel der C.H. menen te herken nen. Deze achten het onaanvaardbaar, dat de bevolking van Ambon, Minahassa Timor, ondanks het feit, dat zy dui delijk verklaard heeft bij Nederland te willen blijven, door de regering geprest wordt in de Republiek Indonesia Serikat (R.I.S.). Worden zij daartoe gedwongen, dan zal hun ellende gruwelijk zijn. Mocht men een volksstemming willen houden na de souvereiniteitsoverdracht, dan is het wel zeker dat door terreur en angst- aanjaging de uitslag niet zuiver zal zijn. De regering zal een weg moeten vinden, opdat deze Nederlanders, die voortref felijke Nederlanders zijn en smeken hel te mogen blijven, niet uit het Nederland se volk worden gestoten, aldus, deze Aan het voorlopig verslag, dat liefst ""i pagina's omvat en dat tussen vier commissies van rapporteurs verdeeld was, ontlenen we nog de volgende be langrijke punten: Algemeen was men het er over eens, dat de Kamer de voorstellen alleen aan nemen en verwerpen kan en daarin generlei wijziging kan brengen. Ver scheidene leden waren van oordeel, dat de regering het ontwerp ook kan aan houden en nadere onderhandelingen kan openen. .Vele leden (K.V.P.?) wilden het naadje van de kous weten over de op [Wilde zijn vrouw vergiftigen met een bal gehakt Om daarna met een jong meisje te kunnen trouwen 'De bosbaas A. H. uit Amgerlo, die ge tracht heeft zijn vrouw te vergiftigen om met een jong meisje te kunnen trouwen, hoorde gisteren voor de Arnhemse recht bank vijf jaar tegen zich eisen. Hij liet op een toneelvoorstelling zijn rrouw, die meespeelde, een bal gehakt brengen. Ze had er echter geen aandacht aan geschonken. Hoe het precies met die bal gehakt stond werd er niet duidelijker op, want de getuige, de waarzegster K., legde tegenstrijdige verklaringen af. H. bekende in eerste instantie, bezinksel uit 1 bus mét' vergiftigde tarwe en mals in a de waarzegster te hebben gegeven met het verzoek, het mee te braden in een bal gehakt, die voor zijn vrouw bestemd was. Vrouw K. schrok echter terug. Later verklaarde H. (en deze verklaring handhaafde hij ook voor de rechter) dat in het flesje een onschade lijk middel zat tegen onkruid. Hij was toen echter van mening, dat het middel dodelijk was en bekende voornemens te zijn geweest zijn vrouw te vergiftigen. K. bekende tegenover de politie, dat zij een flesje had ontvangen, maar "ïans zeide zij, dat ze niet wist, wat er zat. Tegen deze vrouw, die wegens een abortuskwestie drie jaar gevangenisstraf uitzit, werd proces-verbaal opgemaakt Wegens meineed. Het is niet uitgesloten, dat H. al eerder getracht heeft zijn vrouw uit de weg te ruimen, want ze had vaak last van kram- pen, die ophielden toen H. werd gear res- „LfeutschlandspieL S Rouwendal verried zijn 14 dagen. eigen vrouw STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GINETTE NEVEU GEÏDENTIFICEERD De doodstraf is gisteren voor het Am- sterdamse B. G. geeist tegen de 53-J Familieleden van <le bij de vliegramp op A.damse koopman Hermanns Houwen- w «lol. die van 1942 tot 1945 als V-man spionneerde voor de Duitsers, doordrong eens wilde uiteen zetten op welke gron den zy de gebrachte offers aan mensen levens gerechtvaardigd achtte. Vele andere leden (P.v.d.A.?) wilden weten in hoeverre de Unci onze mili tairen in de strijd tegen de guerilla overwegende moeilykheden in de weg heeft gelegd. Verscheidene leden (A.R.?) meenden, dat tot souvereiniteitsoverdracht behoort te worden overgegaan, doch dat in dit geval niet aan de minimale voorwaar- is voldaan. Van een gezag schynt geen sprake is; orde, rust en veiligheid laten alles te wensen over. De Indone sische ontwerp-constitutie gaat sterk in de richting van een eenheidsstaat. Het is de vraag of wordt voldaan aan de eisen van hoofdstuk XIV der Grondwet. De mannen in wier handen de souve reiniteit moet worden gelegd, hebben veelal hun woord niet gestand gedaan en gesloten overeenkomsten niet nage leefd. De voorstanders van het wets ontwerp verklaren zelf, dat niemand weet wat er na de souvereiniteitsover dracht zal geschieden. Deze leden hebben daarom overwegende bezwaren tegen souvereiniteitsoverdracht op dit ogenblik willen overleg met constructieve elementen. Een aantal andere leden sloot zich hierbij aan. Zij achtten de waarborgen voor de Nederl. belangen van weinig waarde. Zy wezen er ob, dat de over eenkomsten in strjjd met artikel 209 der Grondwet bepalen, dat H.M. Koningin Juliana aan het hoofd der Unie staat, terwijl de Grondwet voorschrijft, dat Zij de kroon der Unie draagt. Door de overeenkomsten goed te keu- ;n zal men in strijd komen met de Grondwet en een ramp brengen over Indonesië. De heer Weiter heeft zijn afwijzend oordeel samengevat in een afzonderlijke nota. Sommige leden (V.V.D.?) misten een bepaling over de onschendbaarheid van het hoofd der Unie. Zij vroegen zich af of de gevolgen van een verwerping der, voorstellen niet verschrikkelijker zouden' zijn dan die van een aanvaarding. Zy willen vooralsnog de keuze niet doen. Enige andere leden (een deel der C.H.?) willen dit Twee vliegrampen 34 doden Behalve DC-6 bij Dallas, ook toestel van de Air-France verongelukt „Bel mijn vrouw op en zeg haar, dat alles O.K. is" TN TOTAAL VIER-EN-DERTIG MENSEN zün gisteren omgekomen, toen de -L internationale luchtvaart opnieuw getroffen werd door twee vreseiyke slagen. Een D.C.-6 deel de American Airlines verongelukte, zoals gisteren reeds edities gemeld is, bij Dallas in de Amerikaanse staat Texas. Hierbij kwamen 29 mensen om het leven, terwijl 16 gewonden in ziekenhuizen moesten word enopgenomen. Ook de „Air France" kreeg stortte een D.C.-4 neer. Drie leden der bemanning Over de ramp in de Ver. Staten meldt Ass. Press: De viermotorige D.C. de American Airlipes was van New York, via Washington, onderweg Mexico City, met behalve de bemanning van vijf personen, nog 40 passagiers boord. Bij een tussenlanding op het vliegveld Love, enkele mijlen buiten de stad' Dalles in Texas,, geraakte de ma chine in brand. De chef in de verkeers toren zei: „k kan een grote brand zien De hangars staan in brand. Alle beschik bare brandauto's rukken uit". Een ooggetuige, die het vreselyke geluk zal gebeuren, vertelde, dat het toestel een fabrieksgebouw raakte en één der motoren verloor- De piloot was genoodzaakt de andere uit te schakelen. In volle vaart vloog het toestel op een tweede gebouw in. Grote vlammen sprongen uit de machine. Een explosie volgde. Mensen -renden naar hét volko men versplinterde wrak. Twee manner stonden wankelend uit de verbogen res ten op. Aan de andere kant probeerden vyf mensen uit het toestel te kruipen. De ambulances arriveerden. Negen en twintig doden werden geborgen. Zestien gewonden werden naar ziekenhuizen ge- braoht, o.w. alle leden der bemanning. De ernstig gewonde tweede piloot strompelde naar een huis op dertig ter van de plaats van de ramp- Terwijl het bloed hem uit de mond vloeide, hij: „Ik geloof, dat ik dood ga en ik wil een vferklaring afleggen. Bel mijn op in Fortworth en zeg haar, dat met pi loot no 4 alles O.K. is". Onder de passagiers, die ton aan boord gingen, was d'e Britse kolonel Fane, een boodschapper van koning George. Ook de chemische fabriek, waartegen de machine vloog, geraakte in brand. i slag t© incasseren. By Lyon i 2 passagiers werden gedood. Ginette Nevéu, hebben dezer dagen hot lyk van de artiste herkend. Tot dusver had men dit lyk beschouwd als dait een ander slachtoffer. Thans 400 per jaar voor toeristenreizen Enkele weken geleden berichtten we reeds, dat er het volgend jaar een geheel nieuwe regeling voor het verkrijgen van toeristendeviezen zou komen. Thans wor den van officiële zijde de volgende bij zonderheden medegedeeld. De Tegeling dat ingezetenen slechts een maal per jaar en voor één land reisdevie- zen voor niet-zakelijke doeleinden kun nen verkrijgen, komt te vervallen. Op 1 Jan. a.s. nu zal iedere ingezetene, die zulks wenst, kunnen beschikken over een jaarmaximum aan deviezen (voor personen van 14 jaar en ouder f 400. voor jongeren f 200), hetwelk door belang hebbenden binnen zekere grenzen naar eigen goeddunken mag worden besteed. Men is dus vrij in zyn keuze van de te bezoeken landen en van de tijdstippen, waarop men een reis wenst te onder nemen Voor reizen naar Denemarken Finland, Frankrijk, Gr.-Brittannië, Ierland, Noor wegen en Zweden zal het bovendien mo gelijk zijn de benodigde deviezen ter stond by een deviezenbank te beko men. De bekende maxima per land in to taal en per dag zijn evenwel gehandhaafd. Alleen voor toeristenreizen naar België- Luxemburg en Zwitserland wordt vast gehouden aan het lotingsysteem. Er wordt een zgn. toeristen-deviezen- boekje ingevoerd, waarop de verschafte bedragen en de eventueel teruggestorte of overgehouden deviezen worden ge boekt tot illegale organisaties en vele geal lieerde piloten en anderen in handen der Duitsers speelde. Hy is t.b.c.-patiënt en werd op een brancard liggende verhoord. Hij zou de Duitsers zijn gaan helpen, uit angst voor opsluiting in een concentratiekamp, omdat hy de Duitsers had beledigd. Hij meende een spelletje met hen te kun nen spelen. Zyn directe chef was Krist- mann, beter bekend als Arnaud. Rouwen- dal, zei te menen, dat deze in dienst van de geallieerden werkte. De ex-Kriminal- sekretar Rühl verklaarde als getuige, ge hoord te hebben, dat Arnaud, op het ogenblik voor de Engelse Secret Service in Duitsland werkt De ex-Kriminalse- kretar Viebahn verklaarde echter, dat Rouwendal een idealist was- Door R.'s toedoen is de piloten-actie van ir Galestin volkomen mislukt. Van de 23 piloten, die aanvankelijk in vei ligheid waren gesteld, bereikte er slechts één Engeland en wel door opzet telijke actie van de Duitsers. Rouwendal heeft zelfs zyn etgen vrouw laten arresteren, omdat zij hem tegenwerkte en omdat hy een vriendin had. In concentratiekampen werd zijn echtgenote ernstig mishandeld. Uit spraak op 13 December. Stikker en Van Schaik te Batavia De ministers Stikleer en Van Schaik zijm gisteren in stromende regen te Ba tavia aangekomen. Het toestel moest we gens het sléchte weder voor de aankomst boven Batavia rondcirkelen. Mr Stikker verklaarde, dat hij waarschijnlijk bin nen enkele dagen naar .Nederland zou terugkeren, maar dat minister Van Schalk langer zou blijven. Donderdag zal mr Stikker naar Djokja vertrekken. Negen-en-twintig mensen kwamen om by een vreselijke vliegramp bij Dallas in de Ver. Staten. Zestien mensen ontsnapten ternauwernood aan de dood. De mensen op deze tele-foto, Juan le Lorier, zijn vrouw en zyn 22 maanden oude zoontje Albert, waren by hen, die het geluk hadden dit ongeluk te overleven. De ramp in Frankrijk Pianist Dani Wayenberg gewond Het: Air-France-toestel was van Parijs op weg naar Tunis .Even vóór Lyon, waar de machine een tussenlanding zou maken, kwam zij terecht in een onge woon zware mist. Hierdoor schijnt de piloot in de war geraakt te zyn. En en kele minuten later verongelukte de D.C. -4 bij het kleine stadje Saint-Just Cha- leyssin. Er waren 37 personen aan boord, o.w- de Haagse pianist Daniel Wayen- berg. Toen redders het wrak bereikt hadden, bleken drie leden der beman ning en twee passagiers om het leven te zijn gekomen. Zeven mensen waren ern-, stig gewond. De verwondingen van Daniel Wayen- berg, zyn, volgens de berichten, niet van ernstige aard. Hij werd licht aan de schouder gewond en aan een oog. Men neemt aan,'dat hij weer spoedig 'het zie kenhuis van Lyon zal kunnen verlaten. Wayenberg heeft een beurs om ln Parys muziek te studeren. Hy was op weg naar Tunis, om een tournée te maken, welke georganiseerd was door een Frans ge nootschap, dat zich bezig houdt met het aankweken van goede luistergewoonten by de Franse jeugd. REEDS DUIZENDEN HANDTEKENINGEN Voor Ambon, Minahassa en Timor Naar wij vernemen zijn reeds duizen den handtekeningen ontvangen voor het petitionement aan de Staten-Generaal. een zodanige beslissing te nemen, dat vóór de souvereiniteitsoverdracht wordt voldaan aan de wensen van de minder heden (Ambon, Timor en de Minahassa). Wij hopen onze lezers geregeld op de hoogte te houden van de resultaten der Om der wille van de smeer Ons is gebleken, dat verschillende R.K bladen, en bladen, behorende tot de (so cialistische) Parool-riching thans harts tochtelijk proberen de bekende adver- tentie-hwouwrand te mogen opnemen. Wel ja, om der wille van de smeer likt de kat de kandeleerOf zouden deze bladen op deze wijze (buiten verant woordelijkheid van de redactie) nog goed willen maken, wat ze redactioneel jaren lang hebben verknoeid. St Nicolaasfeest met droeve afloop De 5-jarige W. Dozy te Leiden overreden en aan de verwondingen bezweken Het bezoek dat St. Nicolaas en zyn twee Pieten gistermiddag in de Sleutel stad aan de kinderen van de Kooi bracht, had helaas een droeve afloop. In de Driftstraat werd de jeugd onthaald op pepernoten. De 5-jarige W. Dozy uit de Voorstraat, is by het verzamelen van deze lekker nij onder de coaoh van St Nicolaas ge lopen, en is, toen de wagen zich in be weging zette, overeden. Met zware in wendige kneuzingen werd het kind pei E.H-D. naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht, waar het in de loop van de dag is overleden. Aanrijding voorkwam een treinbotsing Goederentrein passeerde onveilig signaal Een aanrijding op een bewaakte over weg ie Tilburg, waarbij een paard door een locomotief werd gedood, heeft giste ren een botsing van een goederentrein met een personentrein voorkomen. Nadat de personentrein uit Boxtel het station was binnengelopen, gingen de bomen van een overweg open en auto's andere voertuigen passeerden. Uit de richting Den Bosch kwam echter een goederentrein aanrazen, juist toen een paard-en-wagen zich op de weg bevond. Het paard werd gegrepen, vyftig meter meegesleurd en gedood. De voerman kreeg geen letsel. De machinist moet langs een onveilig signaal zijn gereden. Dank zij de rijding wist hij. échter zijn trein tijdig te doen stoppen. Enkele honderden meters verder stond de personentrein stil, op hetzelfde spoor. OOK BRUSSELSE TRAM GAAT TARIEVEN VERHOGEN. De Brusselse tram gaat ook de tarieven verhogen. Een enkele rit van fr. 2.50 ga; nu waarschijnlijk fr.3 kosten, terwijl c prijs van een 20-rittenkaart van 40 c fr. 50 wordt gebracht. Onderdelen van 7 December- divisie repatriëren Post voor de Kota Inten Post voor repatriërende militairen aan 'boord van de Kota Inten, welke een tussenhaven zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 December op de bus zijn gedaan. Op het adres moet staan, behalve de gebruikelijke gegevens: „Aan boord van het troepenschip Kota Inten. op thuisreis naar Nederland", dus niet de naam van de vermoedelijke tussen haven. De „Kota IntÊn" is op 26 Novem ber uit Tandjong Priok vertrokken en met dit schip repatriëren de volgende onderdelen van de 7-December-divisie: 3e bat. van het regiment stoottroepen, 3 V R.I. en I I A.A.T. ZEEPOST VOOR OOST EN AVE ST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden-. De data waarop de correspondentie op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: naar Indonesië de Madoera (5 December); de Antillen de Bennekom (18 December) en Suriname de Bonaire (7 December). Isaac Allal krijgt het goed De Zionistische organisatie van vrou welijke arbeiders in de Ver. Staten en Canada heeft 4200 dollar beschikbaar gesteld voor Isaac Allal. de enige over levende van de vliegramp by Oslo. Uit het bedrag zal zijn levensonderhoud worden bekostigd, tot de jongen 18 jaar is. De organisatie zal in het jeugddorp Ain Karem bij Jeruzalem een boom planten voor elk omgekomen kind; hier voor werd 4500 dollar beschikbaar ge steld. Een woningdrama in Zundert. De douane-beambte Vióle kreeg een huisje toegewezen, waarvan de eigenaresse in Amerika vertoefde. Hem werd beloofd, dat hü in 1950 een der nieuwe woningen, die in Zundert gebouwd worden, zou kunnen betrekken. De eigenaresse kwam uit Amerika terug en eiste, dat de heer Viole per 15 November haar huis zou verlaten, daar zij dit haar dochter, die ging trouwen, beschikbaar wilde stellen. De heer Viole kon toen een onbewoonbaar huis krijgen, doch hy weigerde dit. Het gerecht kwam er aan te pas. Inmiddels is de douane-beambte ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen. Gisteren werd deze onverkwikkelijke geschiedenis afgesloten, toen de deurwaarder met zyn helpers kwam om het huis leeg te slepen. Collega's van de heer Viole staken er echter een stokje voor en ontfermden zich over de inboedel, die zij met een wagen in veiligheid brachten Moderne schatgravers in Limburg Waar heidebloempjes groeien klieven boten eerlang de golven Verwensing wordt attractie: „Zeil" naar de Mookerheide Binnenkort beginnen moderne schat gravers hun werk op de Mookerhei. Er ligt een schat van 250 millioen gulden: metselzand en grint. Honderdvijftig hec taren zullen, zoals we in het kort al meldden, in de komende 20 a 30 jaar tig millioen ton zand en grint opleveren. De uitgegraven gronden zullen een centrum voor watersport en toerisme ïen, dat direct toegankelijk is van de rijksweg af en een goede verbinding met de Maas zal hebben- Twee flinke me- met een strandbad, hotels, bunga lows en kampeerterreinen in dit om zijn schoonheid bekende hoekje van Neder land zullen na verloop van jaren aan gelegd worden. Het hoogste punt van afgraving is 6( meter en men gaat tot een diepte var ten hoogste 15 meter beneden het stuw- peil van de Maas. In de komende jaren .zullen ten minste 30 duizend vrachtjes voorde binnenschippers liggen te wachten. Op het ogenblik verbruikt Nederland bijna evenveel zand en grift als er wordt geproduceerd. België heeff 'per jaar rond 4 millioen ton grint en 6 millioen zand nodig en produceert niets. De millioen ton uit Mook zullen dus ln de Benelux een belangrijke aanwinst bete kenen. Onze deviezenpositie zal met 10 tot 12 millioen gulden per jaar worden verbeterd. De grond is voor de landbouw geheel ongeschikt. Behalve dit project wordt ook een ruilverkavelingsplan uitgevoerd. Men hoopt, dat Mook in de toekomst een centrum van welvaart en schoonheid zal worden. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklyke Landmacht: Gesneuveld 16 November korporaal G. Vermaas, uit Arnhem. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: 7 Januari vermist (thans vastgesteld dat hij op genoemde datum door ge weld om het leven is gekomen): kórp. inf. J. Wibalda, uit Leeuwarden. Gesneuveld 13 Maart, na vermis sing: res. kap. inf. vsd. P. Scheepers, uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 13 Juli: Mad. sold. 2e kl inf. Askan, uit Indonesië. Gesneuveld 30 October: Jav. sold, le kl. inf. Sipan, uit Indonesië. Gesneuveld 3 November: sold, le kl. inf. W. Paath, uit Indonesië. De plannen zijn gemaakt door prof. dr Ir J. T. P. Bijhouwer uit Wageningen. De bekende verwensing: „Loop naar de Mookerheide" heeft dan afgedaan en het zal een grote attractie worden om in de toekomst naar dit eenmaal ver vloekte oord te zeilen. Ex-dir. van Montaan sprong raar met deviezen om Leefde zonder vergunning rovaal in het buitenland De ex-directeur van de metaalhandel Montaan te Amsterdam, de 38-j, W. H J. B. uit voorm. Duits Z.W. Afrika, werd gisteren door de economische politie rechter te Amsterdam wegens deviezen- overtredimgen tot 1V4 jaar (ma.) ver oordeeld. De mede-directeur B. C. W. K kreeg .3 maanden voorw. en f 2000 boete. (De eis tegen hen luidde resp. 3 jaar en 10 maanden). B. heeft hoge" bedragen aan deviezen in ons land gebracht; in 1947 1M: mii- iioen; maar daar stond een enorm bedrag tegenover, waarmee hij de deviezenpot heeft benadeeld. Hij beschikte over vee! buitenlandse valuta zonder vergunning van de Ned. Bank. leefde royaal in Zwitserland, ook zonder vergunning kocht ertsen in tegen een lagere prijs dan hij aan de bank opgaf en liet het surplus op geheime rekeningen boeken. Met op deze wijze verkregen fondsen richtte hij in Liechtenstein een bedrijf in staal en chemische producten op. De andere directeur trad minder op de voorgrond, maar was toch door het mede ondertekenen van bepaalde trans acties schuldig. Ook hij beschikte zon der vergunning over gelden van de N.V in het buitenland. Hoofdonderwijzer wegens ontucht veroordeeld De Arnhemse hoofdonderwijzer R. K.. die meermalen ontucht pleegde met aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarigen, is door de rechtbank aldaar tot een jaar (ma.) veroordeeld. Ook mag hij drie jaar geen onderwijzer zijn. Er was 1% jaar geëist. Amerikanen gaan iveer oefenen met atoombom Operaties by Eniwetok Atol De V. S. zijn voornemens een reeks proefnemingen uit te voeren met de ver beterde atoomwapens. De operaties wor den gehouden bij het Eniwetok Atol in de Stille Oceaan en staan onder bevel van de generaal der luchtmacht Elwood Quesada. De datum der experimenten is nog ndet vastgesteld. DAT de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de ECA-missie in ons land, gisteren voor de havenvereniging Rot terdam heeft gesproken over het Mar shall-plan. DAT telefoon-abonnee's in Rotterdam- West en -Zuid (wier nummer met een 5 of 7 begint) mi.v. 1 December weer automatisch de districten R'dam, Den Haag, Utrecht, Goes, Breda, Den Bosch en Eindhoven kunnen bereiken, waar mee weer een deel van de oorlogsschade is hersteld. DAT gisteren bij het afscheid van mr W. M. Paardekoper Overman, die als officier van justitie te Haarlem met pensioen gaat, zijn benoeming tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw werd meegedeeld- DAT in Wittem (Z.-Limburg) een vals honderd-gulden-biljet, afkomstig van de bekende Luikse affaire, werd aangebo den, hetwelk door een bankinstelling bleek fe zijn uitgegeven. DAT mevr. Hendrikje Kloeke van de Plantage-Middenlaan te Amsterdam gis teren honderd jaar werd en het gemeen tebestuur haar kwam feliciteren. DAT mr G. A- M. Smeenk op zijn ver zoek eervol is ontslagen als voorz. van de centrale raad van beroep te Utrecht (sociale verzekering) en wordt opge volgd door mr J. H. Kuiper, thans onder voorzitter. DAT mr B. J. Besier, subst. officier bij de Haarlemse rechtbank, is benoemd tot advocaat-generaal bij het Leeuwar der hof. DAT plm. duizend Amsterdammers in de binnenstad, die al zeer lang op een telefoonaansluiting wachten, thans spoe dig geholpen zullen worden. DAT gisteren in Utrecht een psycho technisch laboratorium voor het wegver voer is geopend, waar chauffeurs worden geselecteerd en hetwelk onder leiding staat van dr H. Y. Groenewegen. DAT in de St.crt. van gisteren een wijziging van de pryzenbeschikking en een beschikking kleinhandelsmarges voor verbandstoffen staat DAT de 46-j. rywielhandelaar Taeke Visser uit IJlst, die onderduikers en illegale werkers verried, in Leeuwarden tot 8 jaar R.W.I. werd veroordeeld. DAT de viering van het 40-j. bestaan van het Friese volkssanatorium, Beatrix- oord te Appelscha, volgend jaar zal wor den voorafgegaan door een grootscheepse steunactie. DAT minister Joekes op een audiëntie tegenover het dagelijks bestuur van de alg. bond van ouden van dagen toezegde, een gevraagde verhoging van uitkeringen etc. nog eens nader te bekijken. DAT de gehele bevolking van Meppel boven de 14 jaar op tbc. zal worden doorgelicht en de administratie wordt verricht door vrijwilligers uit de vrouwenverenigingen ter plaatse. DAT in Den Bosch 7 jaar (m.a werd geëist tegen de gewezen opperluit. van de staatspolitie te Helmond A, P. W. v. d. Hout, wegens het arresteren van illegale werkers en Joden. DAT ook in het waterschap It Marian bij Nyiand (Fr.) de weilanden onder water worden gezet om de miuizen te verdelgen. DAT de 12-j. J. van 't Hoge te Meppel, die aan toevallen leed, sinds Zondag wordt vermist en men verdrinking DAT de Ned.-Duitse grenskantoren Dinxperlo, Babberik. Stadbroek, Broek- sittard en Schinveld door de grens correctie zijn vervangen door Dinxperio- Oost en West, Elten, Heilder en Suster- DAT het telefoonverkeer van Neder land naar Tel Aviv (Israël) op een deel van de dag is opengesteld. Goede uitgave Op deze plaats willen wij gaarne de aandacht vestigen op het boek ..Het volk ten baat" van de hand van de heren mr J. A. de Wilde en C. Smeenk, uitgave Jan Haan te Groningen, dal thans bezig is in afleveringen te verschij nen. Het totaal aantal afleveringen zal 12 of 13 bedragen, elk van 48 bladzijden. Wij hebben nu drie afleveringen ont vangen en wij willen wel zeggen, dat wij ze met smaak bebben gelezen. Hier wordt geboden een geschiedenis van de A.R. Partij en dit te doen is aan deze beide schrijvers waarlijk wel toever trouwd. Wat ons bij het lezen steeds weer opviel is, dat deze wijze van beschryving in alle opzichten verantwoord is. ook in wetenschappelijk opzicht en dat zij zich toch uitnemend tot lezen leent; de ge schiedenis gaat hier leven. Hoezeer dit laatste nodig is. behoeft wel geen betoog. Het maakt wel eens bezorgd, hoe moeilijk het is velen te brengen tot het lezen van een toch waar lijk niet te zwaar betoog. Dat schijnt er in deze tijd. die zelf reeds zo ingewikkeld en vermoeiend is. niet meer bij te kun nen. Dit is een ernstig verschijnsel. Maar laat men het nu eens proberen met een aantrekkelijke, vaak boeiend vertellende beschrijving als thans uit de pen van deze beide mannen vloeit. Zeker, men kan zich zulk een beschrij ving nog eenvoudiger voorstellen. Men kan ook zeggen, dat zp monumentaler kon zijn. Er zijn op dit gebied nu eenmaal legio mogelijkheden en wellicht ook legio wensen, maar onze indruk is. dat hier een werk tot stand komt. dat door zijn opzet verdient, door velen te worden ge lezen, en dat dit lezen alleen maar kan strekken „het volk ten baat". Bij deze aanbeveling mag niet ontbre ken een woord van hulde voor de fraaie manier van uitgeven en voor de rijke keur van illustraties, die deze stof nog dichter bij de lezer brengen. Churchill, de vitale Heden 75 jaar Winston Churchill, de leider der Brit se Conservatieven, wiens foto hier wordt afgebeeld, wordt vandaag 75 jaar- Deze dag zal zonder enig officieel feestbetoon aan hem voorbij gaan, omdat hij er de voorkeur aan geeft, zijn verjaardag in de intieme familiekring door te brengen. Die dag zal hij, onder het genot van zijn beroemde eeuwige sigaar, eens niet teveel gepijnigd worden door de pro blemen der Britse binnen- en buiten landse politiek. Politieke leiders van zijn formaat zijn uiterst zeldzaam. Wy behoeven slechts aan ons eigen land te denken, om te beseffen hoeveel jaren er voorbijgaan, eer zich weer eens een staatsman van de importantie van een Colyn manifesteert Wie de naam Churchill uitspreekt krijgt de sensatie van een wereldomvattend begrip. Zyn naam is als een slogan. Hij is het sym bool van de vryheid, van taaie vasthou dende energie, van parate slagvaardig heid, van een speelse maar ook ironische woordkracht en vooral van vitaliteit Hij was gevreesd door Hitier en de Stali nisten ervaren hem nog als een obsessie. Aan hem heeft de wereld, naar de mens gesproken, voor het grootste deel haar bevrijding te danken. Aan geestelijke aderverkalking lydt hy zeker niet, ook al is hy wel eens „verkouden". Zyn par tij bouwt nog op hem bij de komende verkiezingen. „Nog vele jaren, Winnie!" XIEFJE, IK ZAL MET JE TROUWEN" „Don Juan" maakt verschillende vrouwen geld en goed afhandig uitzitten, die hem door de politierechter zijn opgelegd terzake van diefstal en ver duistering. Van October 1946 tot heden was hy in Duitsland geweest en had clandestien de grens overschreden. Laatste tropenjaar voor grena diers het zwaarst De „Johan van Oldenbarnevelt", die omstreeks 8 December in Amsterdam wordt verwacht, brengt zoals bekend, o.a. het derde bataljon van het garderegiment grenadiers mee. Het is in hoofdzaak ge vormd door militairen uit Noord- en Zuid-Holland. De grenadiers begonnen in 1946 met de pacificatie van het regent schap Buitenzorg. Grote prestaties wer den in de politie-acties geleverd. Het derde tropenjaar vergde wel de meeste offers. Als op 1 December het co;nmande- ment der zeemacht van A'dam naar Den Helder wordt overgeplaatst, zal het marinepostkantoor in de hoofdstad ge vestigd blijven. In Augustus 1946 maakte de 41-jarige koopman P. S., zonder vaste woon- en verblijfplaats, in de Residentie kennis met een vrouw. De kennismaking vor derde uitstekend en hy kwam al spoe dig by de vrouw thuië. Daar de vrouw enige kleren te verkopen had bood hy aan, dit voor haar te doen- De opbrengst f 1500, droeg hy echter niet af en hij kwam niet meer opdagen. Een paar dagen later maakte hy in een bioscoop kennis met een andere vrouw, die hem onderdak verleende en vanwaar hij ver trok met medeneming van de distributie bescheiden. In September 1946 kreeg hij kennis aan een vrouw, die hy trouwbelof ten deed en die hij in totaal f670 afhan dig maakte door haar te vertellen, dat zijn renpaarden met een vliegtuig naar Frankrijk gebracht moesten worden en hy voor het laten inschry ven voor de ren nen geld nodig had. Toen niets meer werd gegeven verdween hy met de Noorder zon, maar nam van een kennis, waar hy wel eens thuis kwam. een jas van de kap stok mee. Hij was echter nog niet uit Den Haag vertrokken of een paar dagen later had hy alweer kennis aangeknoopt. Ty- dens de afwezigheid van deze vrouw nam hij uit haar woning een gouden ring en distributiebescheiden weg. Toen ver dween hy en de recherche, bij wie aan gifte was gedaan van deze feiten, kon de niet vinden. Dezer dagen werd hy echter te Heerlen gearresteerd, daar bleek, dat zijn naam in het opsporings register voorkwam. Hy werd op transport gesteld en zal zich nu moeten verant woorden, terwijl hy bovendien vonnissen 3 maanden en 1 maand zal moeten Rijpe frambozen met St Nicolaas De tuin van de heer Feenstra in Zurich (Fr.) getuigt wel van een zeer late zomer of een zeer vroeg voorjaar. Nie' alleen, dat de appelboom nog (of al) bloeit, maar er zijn ook rijpe frambozen in deze tuin. WEERBERICHT Weer toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met ty- delyk enige regen, mor gen later op de dag en kele verspreide opkla ringen en matige tot krachtige, in de kust provincies tijdelijk har de of stormachtige Zuidwestelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DONDERDAG 1 DECEMBER. Zon op 8.25, onder 16.33; maan op 14.36, onder 3-51 uur. 5 December V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1