m WONINGZOEKENDEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 29 NOVEMBER 194} Stadsnieuws WAARDIGE SINT-NICOLAAS-ZITTING VAN LEIDENS RAAD IN ZICHT Koek, gard en taai-taai komen op tafel H' ET COLLEGE VAN B. EN W. mag de zitting van Leidens Raad dan inplaats op Maandag 5 December op Dinsdag 6 December hebben gesteld, het alles op de tafel van zal toch een échte Slnt-Nicolaas-zitting worden. Er is B. en W. te verwachten: koek en marsepein, maar ook band met het laatste) pepernoten entaai-taal (v< zie slechts de agenda! Aangaan va> Instellen van een bijzondere voor het onderzoek van de rekening 1947 (dus niet meer door de de financiën, zijnde een bijstand van B en W.). •Benoeming van een lid der voor het openbaar slachthuis (vac. J. J. van Weerlee). Benoeming van J. Stark en P. van Barneveld 'tot tijdelijk leraar aan de gem. H.B.S., resp. wegens vac. ir K. J. Metman (scheikunde) en ziekte mr M. V. Polak (staatswetenschappen). Verzoek van het bestuur van „Chr. on derwijs" inzake nieuwe leerboeken U.L.O. Noordeinde 3. Idem van de Gerei, schoolvereniging voor de U.L.O. Hoogl. Kerkgracht 20a. Nieuwe bezoldiging personeel voorbe reidend lager onderwijs. Bijdragen avond-lyceum en avond- MULO-cursussen. Herstel van de Warmonderbrug e.a. en verbetering van het dek en de afrit van de Marepoortsbrug. Verlichting Korte en Lange Pietcrs- kerkkoorsteeg. Venkoop van een strook grond aan de Houtlaan aan de N.V. Algem. Bouwmij „Alboma" te Leiden (groot pl.m. 50 m2 ad ƒ2 50, voor de bouw van 4 woningen). Aankoop van gronden in de Bos- en Gasthuispolder (groot 28.96.23 ha ad ƒ0.40 of totaal ƒ115.850, nodig voor het plan-Zuidwest). Verhuur van het door demping van een deel van de Binnenvestgracht verkregen terrein nabij de Zijlpoort (opnieuw voor 10 jaar) aan d'e fa P. Fontein en Zonen tegen ƒ100 per jaar). Verhuur van grond en water langs de Haarl. trekvaartweg en het Poelmeer aan G. Willems Jr te Oegstgeest (p.m. 1273 m2 %d 95 per jaar). Verpachting van het visrecht in de Haarl. trekvaart en het Poelmeer aan C. D. Zandvliet te Leiden (opnieuw voor ƒ200 per jaar). Wijziging 'begrotingen 1949 en vaststel ling rekeningen 1947. Aanwijzing van de dienst van gemeente werken als tak van dienst. Aangaan van een geldlening ad twee millioen bij de Postcheque- en Girodienst te Den (Haag, tegen een rente van 3 pet gedurende de eerste 10 jaren en 3% pet gedurende de verdere looptijd, en af te lossen in 40 jaar. kasgeldleningen in 1950 millioen). Verhoging van het maximumbedrag per schadegeval van ƒ90.000 tot ƒ200.000 in zake de verzekering van gemeentegelden tegen benadeling door plaatselijke ambte naren en bedienden of anderen, bij de Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.). Vaststelling wedde gemeentesecretaris volgens advies Ged. Staten. Goedkeuring van: rekening en verant woording van de Armenraad over 1948 Betere verlichting der Pieterskerkkoorstegen Aangezien in de Korte Pieterskerk- koorsteeg straatverlichting ontbreekt, zijn W. electrische verlichting te doen aanbren gen. De lange steeg wordt nog steeds door middel van gaslantaarns verlicht; ook deze zou het college van een elec trische straatverlichting willen voorzien. Het werk wordt op f 1611 geraamd. (bijdrage der gemeente ƒ24.987,08); be- oefende critick. groting 1949 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis (nadelig saldo ƒ14.800); begroting 1950 van het College van vrouwenkraanrmoeders (batig saldo ƒ9.469,65). Wijziging der verordening, regelende de gevallen, waarin en de voorwaarden, waaronder door of vanwege de gemeente indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk xecht kan plaats hebben. Verhoging van de aan de Vereniging Zwakzinnigenzorg te Leiden over 1949 toegekende subsidie met 1952 tot 8223. Subsidies over 1949 (verdeling der ƒ100.000). Rapport van B. en W. nopens de door de heer Schüller op het beleid van d< directeur der gemeenterelnlging uitgc- De Warmonderbrug zal worden opgevijzeld Ook de Trekvaartbrug en de Marepoortsbrug komen aan de beurt EEDS MELDDEN WIJ HET EEN EN ANDER over de toestand van de Warmonderbrug. In verband met het verzakken van de pyiers der brug moest het verkeer er over worden beperkt. Niettemin bleef de brug zakken en daarom was men genoodzaakt deze te ondersteunen door middel van twee zolder schuiten. Hierna hebben zich geen verdere verzakkingen meer voorgedaan. Warmonderbrug hebben B. en W. verschihenae piannen overwogen. RE De Warmonderbrug. zo schrijven I W. aan de raaa, heeft een belangrijke functie in het landverkeer, zodat met het treffen van definitieve voorzieningen niet langer mag worden gewacht. Dit kiemt te meer, daar de Trekvaartbrug eveneens in eeni slechte staat verkeert. Ver nieuwing van deze brug wordt reeds voorbereid- Wanneer tot deze vernieu wing wordt overgegaan, zal het land verkeer ter plaatse over de Warmonder brug en de Marepoortsbrug moeten wor den' geleid. Het dek van de Marepoortsbrug ver keert eveneens in een slechte toestand, zodat, naast de voorzieningen aan de Warmonderbrug. bedoeld brugdek ver nieuwing behoeft. Tegelijkertijd zal de afrit naar de Nieuwe Mare. welke steeds vanwege zijn steile ligging aanleiding klachten geeft, woiden verlengd, wa door hij'minder steil wordt. De we zaamheden aan het dek en de afrit i de Marepoortsbrug kunnen in eigen be heer worden uitgevoerd. De 'kosten i den geraamd op 4000. Met betrekking tot de verbetering Het personeelsbeleid van de directeur der gemeentereiniging Scherpe critiek van B. en W. op door de heer Schüller gestelde wagen In de raadsvergadering van 15 Februari j.I. zegden B. en W. toe, naar aan leiding van de rede van de heer Schüller inzake het door de directeur van de reinigings- en ontsmettingsdienst gevoerde personeelsbeleid, een nauwgezet on derzoek te zullen instellen. B. en W. vonden ln de door de heer Schüller gemaakte opmerkingen aanleiding, de heer Schüller om enige nadere inlichtingen te ver zoeken, zowel wat betreft de strekking van het door hem naar voren gebrachte ln het algemeen, als ten aanzien van enige door hem genoemde gevallen in het bijzonder. Tevens namen B. en W. kennis van het rapport, dat door de directeur van de reinigings- en omtsmetrtingsdlenst ter zake aan het college werd aangeboden, in welk rapport de verschillende door de heer Sohül'ler aangevoerde onaer- werpen punt voor punt worden gevolgd en besproken. Nadat deze stukken door B. èn W. om adivies in handen van de commissie voor die personeelszaken waren gesteld, heeft d'eze commissie B. en W. geadviseerd over de procedure, die, naar haar me ning. in deze aangelegenheid verder diende te worden gevolgd. Enigszins in aJJwijking van dit advies hébben B. en W. gemeend de door de commissie be doelde confrontatie in andere vorm te moeten doen geschieden en besloten zij zowel de heer Schüller als de directeur in de gelegenheid te stellen hun opmer kingen, naar aanleiding van een aantal door hen geformuleerde vragen, te ma- Voorts bleék het wenselijk nog ee aantal leden van het personeel bij d betrokken dienst te horen. Het resultaat van dit onderzoek ls neergelegd in een rapport met by- behorende processen-verbaal. Uit het onderzoek Ls gebleken, dat de door de heer Schüller uitgeoefende critiek in feite als ongegrond en niet Ceef de krant1 naar Overzee Voor Hem of Haar een boodschap mee U weet hetde laatste loodjes zullen overzee het zwaarst wegen. Juist nu, in de laatste dagen van een oud jaar. verrassen we elkaar graag. Stuur hun daarom op originele wijze een Kerst- en Nieuwjaarswens. Vorig jaar kon U lezen: LIEVE PAPPIE Spui 33. VfAMMIE DN GERRY DEAR KEES Prettige Kerstdagen en een spoedig weerzien in Holland. Hou je haaks! Je zuster MIEP Paradijsstraat 30. U betaalt voor deze advertenties slechts 18 ets. per m.m. Dat is alles, want de NIEUWE LEIDSCHE CRT neemt de verzendkosten enz. op zich. Wij staan er borg voor dat deze kranten tijdig verzonden worden. W-y moeten echter één afspraak Vóór 10 December krijgen we van U de tekst op (telefonisch, schriftelijk of aan het loket), en éen volledig, duidelijk geschreven, adres. Laten we samen donkere dagen licht maken!! steekhoudend moet worden afgejvc- zen. Verdient reeds hierom over het optreden van de heer Schüller de scherpste afkeuring te wojrden uil gesproken, des te betreurenswaardi ger achten B. en W. het, dat ten aan zien van de betrokken directeur, voor wiens werk bij de organisatie en de bedrijfsvoering bij deze dienst B. en W. grote waardering koesleren, op enige punten door de heer Schüller een voorstelling van zaken is gewekt, die op de integriteit van de direc teur, indien zij tot waarheid zou zUn gemaakt, een ernstige blaam zou heb ben geworpen. Deze verdachtmakin gen zijn echter stuk voor stuk waar deloos gebleken, zodat de directeur ook op deze punten van iedere mo gelijke blaam volkomen ls gezuiverd. Indien B. en W., bij' alle waardering, die zij eveneens voor de sociale zijde van het beleid van de directeur op goede gronden hébben, in sommige opzichten de wens koesteren, dat beleid in een enigszins andere richting te zien voort gezet. dan is het duidelijk, dat zij de spanningen, die mede door het optreden van de heer Schüller zijn gewekt, ir geen enkel afzicht als bevorderlijk voo: een door B. en W. genyenste gang var zaken kunnen beschouwen. Mede hierom, doch in de eerste plaat: in verband met het ongerechtvaardigde karakter van de door de heer Schüller geuite beschuldigingen, zijn B. van oordeel, dat de wijze, waarop de heer Schüller heeft gemeend zijn bezwa ren tegen het beleid van de directeu: van de reinigings- en ontsmettingsdienst in een openbare raadsvergadering naai voren te moeten.brengen, met de meest mogelijke nadruk dient te worden af gekeurd. In het algemeen wensen B. en \V. nog* op te merken, dat het gemeente belang, naar hun mening, geenszins wordt gediend, Indien de hoofden van ,de bedrijven en diensten dezer gemeente wier toegewydheld aan hun taak bekend ls nu dpzé dan die, op een dergelijke manier aan aanvallen van deze soort worden blootgesteld. Dit zou een sfeer van onzekerheid en wantrouwen kunnen scheppen, die in hoge maté schade lijk zou zijn voor een zakelijke ambtsvervulling en allerminst bevor derlijk aan een juiste oplossing van de vele problemen, waarvoor het gemeentebestuur in deze tijd Is ge steld. B. en W. vertrouwen dan ook, dat, in dien onverhoopt, naar de mening van één of meer raadsleden gerechtvaardig de critiek op de gang van zaken bij eer lak van dienst dezer gemeente moet wor den geuit, déze critiek 'in de eerste plaats en dan juist .gefundeerd, daar zal wor den uitgeoefend, waar zij. gezien de ver antwoordelijkheid von B. en W. voer deze gang van zaken, behoort te worden gebracht. Mocht in dit geval, na afloop van een nauwegezet onderzoek, nochtans de behoefte aan een openbare behande ling bestaan, don moge het'gteen bij die gelegenheid naar voren wondit gebracht in een meer verantwoorde vorm zijn ge- Meed "dan met de thans gevoerde critiek het geval was. Op grond van het bovenstaande geven en W. de raad in overweging, het ge noemde rapport te aanvaarden. verbana met de omstandigheid, t XreKfvaarterug Dinn< nge tya moet praats heoben ïwing te i 2 Wai 'rug c verkeer geschikt, een nieuwe orug het reggen van een nuipDrug' over ae -Haarlemmervaart nomg zou' masen, waaraan oei-angr ïj-Ke W. 'rug geochikt zyn, texwyi oe op 2o jaren is te stellen, oe* bi ug zuuen ijzeren cnwars- woraen aangebraent, welke op lokken, op r.ouien palen onder jeiunaeeru, komen te rusten. Voor ver neer komt een rijoaan van oo m. Dreeaie. De trottoirs worden de grond zal wor den aangekocht. De kosten van herstelling der brug, van ae aam de Drug ter" voorkoming van veraere verzakking getrollen voorzienin gen en van ae wijziging van ae straat verlichting, woraen geraamd op bl.öüü. Teneinde ae uitvoering van hei werk te bespoedigen, werd voor net nersiellen van ae vvarmonaerweg, met ïnoegnp van het maken van. trottoirs, een onder handse pnjsopgiave gevraagd aan het aannemersDeorijf Th. L. J. Zitman. Dit Deairiji is bereid het werk uit te voeren voor J 4z.53o, welk bedrag B. en W. aan-, nemeiijk voorkomt. B. eh ^W; stellen de raad aan ook" voor, Conform" te besiuiten.'p gisteren tal van berichten en verslagen uit Leiden en omgeving niet worden ge plaatst. Men gelieve er genoegen mede ie nemen, ze eerst vandaag in ons blad aan te treffen. Red. N.L.C. SVBSIDIES B. en W. stellen voor, de volgende subsidies over 1940 toe te kennen of te verhogen Vereniging tot bestrijding der tuber culose: ƒ11.000 i.p.v. ƒ8.000. Buitenschool: ƒ13.875 i.p.v. ƒ8.500. Vereniging zuigelingen- en kleuter zorg: ƒ8.900 i.p.v. ƒ3.500. Verenigingen tot uitzending van kin deren naar vacantiekolonies: 5.000 i.p.v. 2.500. Kinderbewaarplaats Sint Gerardus Majella-stichting: ƒ1650 i.p.v. ƒ500. Inrichtingen tot verpleging van onge huwde moeders en haar kinderen: Zita- vereniging 1700 i.p.v. 1000, Christel. Jeugdhulp ƒ850 i.p.v. ƒ500. Maatschappelijk werk in de ziekenhui zen: ƒ5.000. Interkerkelijk en R.K. Gezinszorg: ƒ8.500 tezamen. Kleuterverbiyf „Margriet": ƒ20.000. Kraamcentrum: ƒ3.000. Medisch Opvoedkundig Bur.: blijft S50. Leids Drankweer Comité: 300. Wijkverpleging: ƒ16.000 i.p.v. ƒ12.000. „Ars Aemula Naturae", maximaal f 650.—. K. en O.: maximaal ƒ16.350 (aange vraagd ƒ21.037, 1948 rond ƒ16.200. Maatschappij voor Toonkunst (Jeugd- diging van de adjunct-secretaris der Leidse Jeugd Actie en verder ter ver deling door B. en W., na overleg met de L.J.A. Speeltuinverenigingen: ƒ4250 (evenals in 1948), ter verdeling door B. overleg met de bond. Leids Studiefonds 2600 (evenals in 1948). Maatschappij voor Toonkunst ƒ3000 (aangevraagd' ƒ6000). Comité Leiden-Oxford-Gent 1000. Betere bezoldiging bij voorbereidend onderwijs Bij het voorzien in vacatures bij het voorbereidend lager onderwijs doen zich te Leiden grote moeilijkheden voor hoofdzaak het gevolg zijn van de der gunstige salarisregeling van het per soneel. Ook in verhouding tot andere gemeenten is de salariëring in Leiden laag te noemen. Dit geldt voor de hoof- onderwijzeressen, zowel wat be treft de minimum- eri maximumbezoldi ging alsook bij de regeling van periodieke verhogingen. B. en W. stellen de Taad over de gehele linie een verhoging f 200 a f 300 tóe te passen. Wat dc beloning van de kwekelingen betreft: gesteld wordt deze te bepalen op f 400 zonder verhogingen, waarmee reikt wordt, dat de kwekelingen als danig niet meer onder de Pensioenwet komen te vallen. Het wel onder die wet vallen achten B. en W nóch een belang de kwekelingen, nóch een gemeente belang, daar zowel de kwekelingen als de gemeente pensioenbijdragen moeten betalen, terwijl de kwekelingen diensttijd die in het algemeen be neden de leeftijd van 18 jaar ligt later toch niet kunnen doen meetellen vooi het pensioen. Verder betekent het eei belangrijke administratieve vereenvou diging. BIJDRAGE AAN LEERLINGEN VAN AVOND-CURSUSSEN Er 'is een voorstel van B." en W. om-vooi de leerlingen van het aVon'd-lyce.um ei de> 'tiwee avoimd-m,ir.>boi-eursussen>-, -die niet in staat moeten worden geacht het verschuldigde .schoolgeld' ten volle te be talen, een bijdrage uit de gemeentekas te verlenen tot ten hoogste resp. ƒ200 er per leerling per cursusjaar. Tevens oi dekking van een eventueel nadelig saldo het avondrlyceum een subsidie toe te 'kennen van hoogstens ƒ500 per cu: Speeltuinvereniging „Rondom de Water toren' werd opgericht Dóórzettend comité had succes 4STERAVOND KWAMEN IN DE ZAAL van de heer J. J. Mekel aan de Hogewoerd enige heren by elkaar om te spreken over oprichting van een speeltuinvereniging voor de Hoge Ryndyk en omgeving. Alle bewoners van dit stadsdeel hadden een vriendelijke uitnodiging gekregen, maar het liet zich slechts door een viertal personen vertegenwoordigen. Niet bepaald moedgevend voor comité van actie. Maar de heren, zijn zeker niet het bijltje er bij ben gehoor gegeven aan de oproep, de heer D. Vijlbrïef, tweede secretaris de Ned. Unie van Speeltuin-Organi saties. om dóór te zetten. Deze en stimulerende toespraak op, dat ae jeugd de speeltuin nodig heeft. Uit kleine kern kan een goede tuin voortkomen. Het kind kan niet zonder spel. En als dat spel niét wordt geleid, ontaardt het spoedig in losbandigheid. Spr. herinnerde er aan, dat omstreeks 50 jaar geleden de eerste speeltuin land werd geopend en dat Leiden. 22 jaar geleden zijn eerste tuin kreeg. Ver der gaf hij veel technische wenken, waar mee het comité van de Hoge Rijndijk ongetwijfeld zijn voordeel zal doen, Na een korte opwekking van de -zitter, de heer M. H. Noteboom, werd dan besloten tot oprichting over te gaan Uit Kunst en Letteren LAURA We lieven in de tijd van de psyoholo- e als wetenschap. Bijna alles en ieder- ;n wordt psyohologisdh- onderzocht on verklaard. Zo maakte het oude detective verhaal plaats v-oor de moderne „psy chologische thriller'-', waarin het acceni valt op het motief van de dader. „Laura", geschreven door Vera Caspary en voor het toneel mede bewerkt door George Sklar, is een goed specimen van dit soort „De Haagsche Comedie" heeft met dit stuk, onder regie van Cees Laseur, haar seizoen geopend en gisteravond ging hei nis tweede abonnementsvoorstelhng. De eerste twee bedrijven verlopen nog al tam. Veel gepraat en weinig hande- g en dus hadden we ons al voorbe- d met een genoeglijk niemendal-letjp ar huis gestuurd te worden, tot we het derde bedrijf bijna plotseling ver rast. werden door voortreffelijk samen spel van Theo Frenkel en Elisabeth Andersen. waarin zo'n dramatische kracht lag, dat wè aan het slot niet goed van een niemendalletje kunnen spreken. Het slot wès conventioneel, dat is de schuld van het stuk, maar het spel in dit bedrijf was het niet. Het spel van Theo Frenkel was sarras iets te veel aan gezet. maar het deed ons alle gerektheid sn voor de pauze vergeten. Tot slot waren er bloemen voor Elisa beth Andersen en een ovatie hele gezelschap. „De Watertoren." idom de W; ren" werd de laatste tot officiële naam van de toekomstige speeltuin gekozen. Er is nog geen bestuur samengesteld. Het comité zal als voorlopig bestuur dienst doen en men hoopt de bewoners zo spoe dig mogelijk met een bezoek te vereren. Onvermeld kan blijven, welke reden dit bezoek, zal hebben. De contributie werd op 20 cent per week per gezin gesteld. Wees onze. gast n Bij ons wordt U ontvan gen als onze beste gast. Wilt U met vrienden of logé's eens rustig 'en goed eten, kom dan naar Res taurant „De Harmonie". Een verzorgde keuken, correcte bediening en schappelijke prijzen. „DE HARMONIE" VERWARRING-STICHTERS. Niet de Ned. ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft deelgenomen aan de betoging jeugdvredescomité op de erebe graafplaats te Bloemendaal, maar de uit die vereniging gestoten communistische leden, die nog steeds onder een na werken, die ze niet verdienen. NOG EEN ST. NICOLAAS-FEEST. De speeltuinvereniging „Westerkwar- er" en de buurtvereniging „Haagweg- kwartier" hebben de kinderen van het ..Haagwegkwartier" een St. Nicolaasfeest hel aangeboden in het St. Antonius-clubhuis de Mare. Er is een aardig programma COMITÉ GEDENKSTEEN 1 DOKTER POORTMAN Men schrijft ons: Onmiddellijk na het zo plotseling over-' lijden van dokter Poortman hebben enige vrienden en patiënten van deze Leidse medicus overleg gepleegd, waarbij ter sprake kwam op welke wijze op het graf van hun overleden vriend en- huisarts een passende gedenksteen zou zijn op te richten. Na mede-overlegmet de fam. Poort man is een klein comité geformeerd, dat bestaat uit: mr dr W. Hugenholtz, Rapen burg 55 dis A. J. Snaayer Hou-tlaan 19 (giro 4022), mej. C. J. Oo'sbdam, Lange Pieterskerkkoorsteeg 17, die zich resp. belast zagen, mét het Voorzittei-schap, de functie van Penningmeester, terwijl de werkzaamheden van- het secretariaat geschieden van uit het adres: Lange Pieterskerkkoorsteeg 17. Verder maken nog deel van het co mité uit: mevr. Dubbeldam en mej Boehmer, alsmede de heren L. A. Mennes B. H. Óostdam en M. H. de Reede. Een uitbreiding van dit comité maakte nog een punt van bespreking uit. Zij, die prijs stellen op de vermelding van hu-n namen in het aan te bieden album, "kunnen een circulaire, zoals inmiddels verzonden-, aanvragen aan de gemelde adressen; eventueel telefonisch onder nr 22851. (Een aanbeveling om het streven het comité te steunen1, lijkt ons eigenlijk overbodig. Nochtans willen w< verzoek van het comité gaarne voldoen en onze lezers-oud-patiënten van dokter Poortman opwekken, zich present melden. Red. N.L.C.) Gezellige vergadering van tuintjesver. „Ons Belang" Opgaande lijn De tuintjesvereniging van de woning bouwvereniging „Ons Belang" hield in ,Den Burcht" een buitengewone leden vergadering. De voorzitter, de heer Joh. r. d. Bos, opende en heette verscheidene personen in het bijzonder welkom, de heer J. Riedel, die de wisselbeker de wedstrijd grote tuinen beschik baar stelde, en de heer A. Galjaard, chef de gemeentelijke plantsoenendienst In zijn openingswoord wees spreker nog op het grote belang van de tuintjesver eniging. Hij hoopte, dat het volgend jaar met energie om de wisselprijzen zal worden gestreden. De -kleurenfilm „Hollands Glorie' het Hollands Bloembollenhuis te Lisse kreeg aller bewondering. De voorzitter riep vervolgens de bekerwinnaars op het podium, tevens de heren Riedel Gerritsen voor de uitreiking R.H.W.- en de „Ons Belang '-wisselbeker. De heer Gerritsen bood het bestuur de firma B. C. van Ommeren alhier een zilveren wisselbeker Nieuwe strijd! De heer Smit gaf namens de jury zijn mening over de tuinen, waarbij hij een opgaande lijn in onder houd en verfraaiing constateerde. Na de pauze brachten enige artisten wat klein kunst op het podium. Aan het applaus was wel te meriken.dat hun optreden zee werd gewaardeerd. Dronken Leidse auto bestuurder rëed andere Leidenaar aan Zaterdagmiddag. even voor vijf uui werd op de Zijlsingel ter hoogte van d_ Evertsenstraat de 59-jarige bestuurder een handkar, J. C. D„ wonende Lom- tfaat 18." van achteren gegrepen door personenauto. De wagen reed met: de wielen over 'de buik van D. en ver volgde toen zijn weg. De bestuurdei een andere auto stoof hem achterna kon hem op de Herensingel de weg afsnijden. Daar bleek, dat de 42-jarige G. Ddie het ongeluk veroorzaakt had- onder de invloed van sterke drank ver keerde. De man. ook een Leidenaar, werd bewaring gesteld en zal voor de Of ficier van Justitie worden geleid. Het levensgevaar van D., die naar het Acad. Ziekenhuis werd overgebracht, was gis teren geweken. Hartverlamming tijdens voetbalwedstrijd Tijdens een voetbalwedstrijd aan 1 Zwarte Pad werd de 19-jarige C. D. Zondagmiddag, zonder dat hij in het spel betrokken was, plotseling omiwfcl. Hij weird onmiddellijk naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar men slechts de dood door hartverlamming kon constateren. De Sint bij de oudjes Het Sint Nicolaas-feest, dat de perso neelsvereniging „Sociale Zaken" gister- „Den Burcht" voor een kleine 400 ouden van dagen boven de 65 jaar eer een succes geworden, tjok- en tjokvol en het v, zeer warm voor de tijd van het jaar. Het de dames wel niet zo heel pret tig zijn geweest, dat de rook der dikke s'garen en veelsoortige pijpen, te snij den was. Hoofdzaak was echter de ge zelligheid van het feest. Het personeel van „Sociale Zaken' heeft zich tot en met uitgesloofd' en d< oudjes' hebben dan ook niet rtagelaten van hun waardering in ruime mate blijk te geven Muziek, zang, toneel én trac- tatie vulden het rijk-gevarieerde pro gramma. Omstreeks 5 uur verscheen de Sint ten tonele, die. zoals altijd, gul met zijn vriendelijke géstes. Bovendien kregen alle vrouwen snoep en alle man nen een rokertje Het feest werd bijge woond door dr S. Rozemond. directeur van de dienst van maatschappelijk hulp betoon, de heren M. tNolet en J A. var Mierloo. ngmens het departement. er mevr. F. de Kievit, vertegenwoordigster van de sociale raad. iMèn deelde ons nog mee, dat mr P. A Tooremburg, secretaris van de Social? Raad, wegens ambtsbezigheden verhin derd was het feest bij te wonen N.V. „STANDAARDBOUW" te 's-Cravenhage Wij bouwen in het seizoen 1949/1950 van onze erkende „Standaard type Herenhuis" bevattende: woonkamer met eethoek, keuken, drie slaapkamers, badkamer, vliering enz. o.a. te 's-GRAVENHAGE 78 Herenhuizen nabij het Zuiderpark aan de van Vleutenstraat en de Polsbroekstraat (waarvan reeds ruim 50 verkocht). WASSENAAR 14 Herenhuizen aan de Violierenweg te Deyleroord. VOORBURG. SPECIAAL VOOR GEREPATRIEERDEN 8 Herenhuizen aan de Elsbergstraat. OEGSTGEEST, SPECIAAL VOOR GEREPATRIEERDEN In een voor dit doel in aanleg zijnd villapark zeer gunstig gelegen tussen de grote Rijksweg en de Rijngeesterstraatweg, 60 Herenhui zen. Als unicum in Nederland wordt te Oegstgeest ten behoeve van de a.s. bewoners een groot park aangelegd ter totale oppervlakte van ruim 12.000 vierkante meters, met plantsoenen, vijvers, kinder speelweide, broeikassen enz. Ons standaardtype omvat tegen uiterst lage prijs alles wat maar enigszins mogelijk op dit gebied te bereiken is. Al onze pryzen z\jn met Inbegrip van eigen grolid (geen erfpacht) en variëren van f 15.000 tot f 18.000. Desgewenst hoge, voordelige hypotheek beschikbaar. Vestigingsvergunning absoluut gegaran deerd. Alle hulzen worden gebouwd met Kykssteun ingevolge finan cieringsbesluit 1948. Inlichtingen, tekeningen, enz.: Hoofdkantoor, N.V. „Standaardbouw" Bezuidenhoutseweg no. 127, 's-Gravenhage. Tel. 770887" en 770317. De haven vormde een punt van besprekin in de raad van Voorschoten Rioleringsmogelijkheden en -moeilijkheden SINTERKLAAS OP BEZOEK; BIJ „ONS EILAND." De speeltuinvereniging „Ons Eiland werd vereerd met een bezoek van St. Nicolaas. Ongeveer 300 kinderen van 3 tot 7 jaar waren samengekomen in het ontspanningslokaal van de meelfabriek fa. „De Sleutels". Terwijl de honderden kleuters liederen zongen op Sinterklaas, kwam de baardige kin-dervriend binnen, zijn knecht grijnzend achter hem. De voorzitter, de heer Broers, verwelkomde hen en daarna onderhield Sinterklaas zich geruime tijd met de kleinen. Mevr. Kwaak-Hartendorp vertelde nog een ver haal van W. G. van de Hulst. „Klaas." De oudere kinderen tot 14 jaar. dus zij. die ten onrechte wel eens twijfelen aan de identitiet van St. Nicolaas, vierden het feest Zaterdag in „Den Burcht." Ook hier was de stemming opperbest. De „Vrolijke kabouters" voerden het toneel stuk „Appelsnoetje" op en de accor deonclub zorgde met de pianist, de heer Sieval. vóór het muzikale gedeelte. OOK GEEN SPREEKUUR Ook de wethouder van sociale zaken, de heer S- Menken, is verhinderd Woens dag spreekuur te houden. In de vergadering van de raad van Voorschoten van gisteravond en heden nacht, herdacht de burgemeester het overlijden van de heer Mens, die jaren lang raadslid en wethouder is geweest. De geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden, de heren Korthals en Schra- ma, werden in orde bevonden. De heer Dekker had in principe bezwaar tegen het uitvoeren van werken in eigen be heer. Het is volgens hem niet altijd de goedkoopste manier. De aanleg van het voetpad Papelaan was echter een deel een groter werk, dat reeds in eigen beheer was uitgevoerd. De heer Fortanier merkte bij de ver huur van „Klein Langenhorst" op, dat 3. en W. het idee aan de hand wilde doen, de volkstuintjes daar te doen verdwijnen en daar bijv. een rosarium 'te leggen, wat hij meer in overeen stemming vorid met de standing van Voorscholen. Dit had echter niet de in stemming van de heer Griffioen, die het landelijk karakter van het dorp juist .karakteristiek" weergegeven achtte door deze tuintjes. Een voorstel tot het uitkeren van schadeloosstelling aan de heer C. van Bohemen, indien de aan hem verpachte gronden tussentijds voor andere doelein den zouden worden gebruikt, waarmede de raad het niet eens was, werd door en W. ingetrokken. Het uitbreidingsplan De herziening van het uitbreidingsplan; werd in onderd?l.ep.bespgoken. Verschil lende bezwaarschriften werden behan deld. De heer Buwalda kwam op vooi de réchten va lb de Firma Cuilenborg voor het. plaatsen van een benzinepqmp de andere zijde van de Kon. Juliana- weg, wanneer het één-richtingverkeer in de Schoolstraat werkelijkheid zou den. Hier kwam men tegen op, omdat dan ook andere middenstanders zgn. rechten zouden kunnen doen gelden. De heer Blöte had bezwaar ingediend tegen de bebouwing in de buurt van zijn ning, waardoor het uitzicht volgens hem zou worden belemmerd. Mevr. Romyn dacht, dat hier door B. en W. teveel de nadruk was gelegd op het niet contrac tueel vastleggen van de rechten va heer Blöte en dat meer aandacht had BRÈtSTRAAT 89ui. 23313 „De geest van de Olmen- lioeve" „De Molengezellen" voor een volle Burchtzaal. De leden van de toneelclub „De Molen- gezellen" stonden gisteravond in de grote zaal van de Burcht niet voor het op het toneel, dat was duidelijk. - Zij brachten „De geest van de Olmenhoev zonder noemenswaardige horten of sto ten. Dat dit „spel van het land in bedrijven" aan een chronisch tekort humor lijdt, was ten slotte hun schuld niet. De zwarte dramatiek van John Tromp aanvaardbaar te maken was bijna onmogelijke taak, te onmogelijker, daar een deel van de spelers van nature meer neigde naar het luchtige genre. Was het wonder, dat het publiek soms op de meest dramatische momenten lachte? Wat niet wegneemt, dat er hoorlijk geacteerd werd. Woilter Beu kers, de eigenaar van de Olmenhof, de Oude moeder en Hnnna. de verzuurde, bedillerige zuster, waren stuk voor stuk types". Alle lof ook voor de spelleiding, die de gewoonlijk door amateurs gemaakte fouten er aardig uit had gewerkt. Nog meer gearticuleerd spreken zou tussen geen kwaad kunnen; De avond erd geopend döor voorzitter J. H. van Staveren, die de directie en president- nissaris G. Hennes welkom mocht heten. De volle Burchtzaal apprecieerde het gebodenè zeer. M.V. „WEES EEN ZEGEN' VIERDE 25-JARIG BESTAAN. De M V. „Wees een Zegen" van „Pniël" vierde haar zilveTen bestaan. Mej. F. W. Chr. Riphaagen las Psalm 103. De aan wezigen, in" het bijzonder de vele afge vaardigden. oud-leden en het wijkbe- stuur, werden hartelijk welkom geheten. Het zingen van het bondslied bracht, zoals altijd, mooie momenten. Schetsjes declamatie vielen in de smaak. Met woorden, bloemen en boeken werd mej. Riphaagen gehuldigd. Ook van andere verenigingen kreeg zij geschenken. Niet illeen mej. Riphaagen onderging een huldiging, zij ging zelf ook huldigen, namelijk de meisjes R. Meijer, R. van 't Zelfde en J. van 't Zelfde. Ook mej. Guldemond viel een warme hulde ten deel. Eén collecte voor de kas van het wijkgeboüw bracht f25 op. Na de pauze werd het prachtige toneelstuk „Helga Wilhelmina" door eigen krachten opge- moeten worden besteed aan de morel rechten. Dit bleek echter niet het geva te zijn. De verkeerstraverse had niet de. in stemming van de heer Buwalda, Meei ideaal had hij het gevonden, indien dt oplossing was gevonden door de aanlej van een weg door het park. De heer Dekker sloot zich hierbij aan, vooral ook omdat de openbare school in de bochl komt te liggen met de gevaren hieraar verbonden voor de schoolgaande kinde ren. Ook de burgemeester erkende, dal de oplossing, niet ideaal is. De weg dooi het park stuit echter op te grote moéi lljkheden. De havei Voorschoten zal na de totstandkominj van het uitbreidingsplan 'n mooie plaat worden, aldus de heer Dekker. Special aandacht wilde,, hij nog voor de haven Het bezwaar van de duiker in de havei was voor hem geen onoplosbare moei lljkheid en de voordelen van een goed haven zijn voor Voorschoten vele. Eei betere haven en losgelegenheid zo industrie, middenstand en veehouder in groot belang zyn. Mevr. Romljn maakte zich zorgen.ove de kleding van de brandweer. Deze hebben toch zeker het recht on doende beschermd te zijn. Bovendien.stel de zij voor, om de onderbrandmeestei vergoeding te geven van ƒ2 anderen van 1.50 per uur. Dit voorste werd voldoende ondersteund ^en aange De voorzittër had iri verbahd m"6t d diverse klachten over de kleding van d brandweer een en ander te vertellën-ii besloten zitting, op welke zitting ér zélf geen bezwaar zou zijn om te stellei vragen te beantwoorden. Wat is de ideale oplossing voor goede verlichting? Volgens de raad afstand tussen de masten van ca 30 m Uit twee voorstellen koos de raad goedkoopste, waarbij rekening werd ge houden met de mogelijkheid om daai waar de afstand 60 meter is, later i ten tussen te plaatsen. Op voorstel mevrouw Romljn werd de kom van he dorp, d.i. daar waar de tussenruimte 3i meter zal zijn, uitgebreid tot a Hofweg. De raad sprak uit, zich in beginsel t( kunnen verenigen met het voorstel J B. en W. betreffende het sluiten een voorlopige overeenkomst met heren H. B. v. d. Werf en G. P Niersman inzake de wederopbouw de Rijndijk en het college te machtigs de plannen verder uit te werken De wijziging en aanvulling van de sub sidievoorwaardenverordening had rios heel wat voeten in de aarde. De discussii ging o.a. over de vraag: wie is de ver an two ordelijke persoon: het bestuur o het hoofd van een school. De raad it van mening, dat het hoofd schikt is aan het bestuur. Belangrijke rondvraaj de rondvraag kwamen er zeer be langrijke punten aan de orde. De heei Van der Hulst hield een zeer leerzaan deskundig betoog over de uitmalirij de polders en de kardinale Jolits die gemaakt zouden zijn bij de zgn. nood uitlaten. De heer Dekker wees naar d( Qiepere oorzaken en de noodzakelykheii de gehele riolering in Voorschotel onder de loupe te nemen. Hy vroeg aai en W. hierover een uitvoerig rappor laten samenstellen en hierin o.i vyftal punten te behandelen. De heer Buwalda informeerde nami de industrieterreinen. Het betreffendi departement bleek echter niet scheutii met de bouwvergunningen. Aan het eind der vergadering de burgemeester nog een minder pret tige taak verrichten, n.l. éen afscheids woord spreken tot de heren Sirks Van Leeuwen, die voor het laatst di vergadering van de raad hadden bljge woond. Deze heren beantwoordden voorzitter, waarna *de zitting na midder nacht werd gesloten. GEMEENTF I EIDEN Officiële Publicaties SLUITINGSUUR VAN WINKELS Burgemeester en Wethouders i Leiden brengen ter openbare kennis da) zy een algemeen geldende ontheffiui hebben verleend van het verbod, be doeld in artikel 2. eerste lid, sub A, val et Winkelsluitingsbesluit 1941, inkels na 18 uur voor het publiek ge opend te hebben, voor de dagen 1, 2, i 23 December 1949 tot 21 uur. Leiden, 28 November 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemt De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHCfl De Secretaris, J. BOOL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2