IMearoe iCriJtsrfje («Foumnt Inwoners van Malang levend ontvoerd en begr aven Wist U DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millmeter. (Bö contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7981 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATÏOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantüttstfcfe (s gftetfma myn bert In tcgjjenspoet" Winkeliers verbergen hun kostbaarste bezit Zie 1 Te Soerabaja werd een politiebureau door een bende overrompeld VOLGENS EEN ANEtA-TELEGRAM UIT BATAVIA is op slechts 3 km. afstand van Malang, iji de kampong Watoegong, een massagraf ontdekt van per sonen, die de laatste maanden uit Malang zijn ontvoerd. Verschillende dezer ongelukkigen waren levend begraven. Reeds twaalf lijken zijn ontdekt in tegen woordigheid van waarnemers der Unci, Nederlandse en republikeinse officieren, terwijl men verwacht, dat er nog tientallen lijken zullen worden gevonden. De slachtoffers waren Europeanen, Chinezen en Indonesiërs, van wie verschillenden reeds zijn herkend. Velen bleken gruwelijk verminkt te zijn. De ontdekking was te danken aan de groot en er komen meer misdrijven jHitsnapping van een ontvoerde Indo-- nesiër. Men heeft hoop. dat versohei- dene der vermisten nog in leven zijn, o.a. trwee ontvoerde Europese meisjes uit Malang. Te Soerabaja is het gebouw van de verkeerspolitie overrompeld door lieden, die het uniform van de veldpolitie droe gen en daardoor de bewaking wisten te misleiden. Uit een kast namen zij twee geweren en elf revolvers mede. tevens maakten zij de telefoon onbruikbaar, waarop zij in een crèmekleurige auto verdwenen met medeneming van de wa pens en een schrijfmachine. Enkele uren tevoren roofden vijf lie den in politie-uniform en met revolvers gewapend voor' f 800 aan sieraden in de wijk Srenggang. Vrijdagnacht ontnamen drie onbeken den een rechercheur van politie zijn re volver en wierpen de man dn een rivier. De rechercheur liep echter geen letsel op. Zaterdag begaven de commandant van een politieposthuis en een agent zich met een arrestatiebevel naar de kampong Banjoe Oerip en zijn spoorloos verdwe- De laatste tijd zijn te Soerabaja ge regeld pamfletten verspreid waarin de Europeanen met de gruwelijkste dood worden bedreigd, wanneer de Neder landse troepen zullen vertrokken zijn. De onveilheid is de laatste weken SchermerliornJammer voor de minderheden Nieuw-Guinea is de moeite niet waard. Prof. Schermerhom en Koos Vorrink hebben gisteren in het Concertgebouw te Amsterdam het woord gevoerd op een bijeenkomst van- de federatie Amsterdam van de P.v.d.A. Zij spraken beiden over de R.T-C. Prof. Schermerhom had het over het „schrijnende probleem der minderheden in Indonesië". De minderheden moeten thans hun stem uitbrengen onder Indo nesisch bewind, hetgeen zekér niet ge makkelijk is. Doch dit mag volgens spr. nooit een motief zijn om de R.T C. in de Tweede Kamer te laten mislukken. Nieuw-Guinea is volgens prof. Scher- merhorn niet waard een wrijvingspunt te worden. De heer Vorrinik vertelde, dat zijn partij gaarne een overgangsperiode van 10 15 jaar had gezien. Waarin het Indonesisch bewind' zich kon aanpassen en waarin een sterke band tussen Neder land en Indonesië zou kunnen worden gelegd „met een grotere mate van zeker heid dan thans misschien het geval is". Tarieven Britse spoorwegen worden niet verhoogd De genationaliseerde Britse spoorwe gen, die dit jaar te kéVnpen hebben met een tekort van 20 millioen. pond sterling, hadden toestemming gevraagd voor ta riefsverhoging. De minister van Verkeer. Barnes, heeft hierop echter afwijzend beschikt. TRUMAN GAAT RUST HOUDEN President Truman is met vrouw en dochter voor een rustperiode van 3 we ken in Key West (Florida) aangekomen. CHR. BOEREN EN TUINDERS NAAR DELFT De jaarvergadering van de Hollands- Brabantse afdeling van de Chr. bóeren- en tuindersband' wordt op 12 Januari in de Stadsdoelen te Delft .gehouden. Spre kers zullen zijn ir C. Staf, directeur-ge neraal van de Lanbouw en M. Prins, voorzitter van het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen. Dr W. G. Harren- stein em. predikant te Amsterdam, zal «en opwekkende rede houden. Directeur van Gimborn bij auto botsing zwaar gewond Evenals zijn procuratiehouder. Gistermorgen had cjp de snelweg tussen Eist en Lent een autobotsirag plaats tussen een personenauto van Gimborn's inktfabrieken ui-t Zevenaar en. een vrachtauto, waarbij de directeur van ge-, noemde fabriek en diens procuratie houder hoogst ernstig werden gewond. Zij zijn naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen gebracht. MARINEPERSONEEL MAG THUIS SINTERKLAAS VIEREN Op 5 December zal het werk bij alle Instellingen van de Kon. Marine om 4 uur 's middags beëindigd worden, zodat het personeel gelegenheid heeft het Sin terklaasfeest thuis te vieren. De betrok kenen moeten op 6 December per eerste reisgelegenheid van deze St. Nicolaas- permissie terugkeren. DE KAREL DOORMAN TERUG Gistermorgen is het vliegdekschip Ka rei Doorman van zijn oefenreis in de haven van Rotterdam teruggekeerd. VROUW VAN 97 JAAR GESTORVEN DOOR KOLENDAMP Zondag werd de 97-jarige weduwe Quadvlieg te Schaesberg (L-) dood in haar woning aangetroffen. Vermoedelijk Is ze door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een zoon van de wedu we lag bewusteloos in de kamer. Hij is Ia een ziekenhuis opgenomen. r bekend zijn omdat men uit angst maar niets aan de politie vertelt. Uit de Chinese wereld komen vele be richten over roofovervallen en afper sing op grote schaal. Zaterdag hielden gewapende lieden voorbijgangers aan en namen hun fietsen in beslag. Daarentegen meldt een Anetatelegram uit Soekaboemi (West Java), dat daar de toestand sedert de staking der vijan delijkheden grondig is verbeterd. Lovink acht de toestand onhoudbaar De achtergrond van de reis van Stikker en v. Schaik Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, komt de ontslagaanvrage van de heer Lovink als Hoge Vertegenwoor diiger van de Kroon in Indonesië niet ut', de lucht vallen. De laatste maanden heeft de heer Lovink de regering herhaalde malen in telegrammen gewezen op de onhoudbare toestanden in Indonesië. Een maand geleden seinde hij de dringende waarschuwing, dat de gezinshereniging moest ophouden, omdat het niet langer verantwoord was, vrouwen en kinderen naar Indonesië te zenden, waar de on veiligheid in de steden hand over hand toeneemt. De regering ging echter met de uitzending voort, totdat zij ook thans eindelijk tot het inzicht gekomen is, dat er een einde aan de gezinshereniging moet komen. Intussen is de toestand zozeer verer gerd, dat de heer Lovink de zaken niet meer aan kan en de heer Stikker aan bood naar Indonesië te gaan. De regering was echter van mening, dat hij niet alleen kon gaan en daarom werd besloten, dat de heer Van Schaik met hem ;mee zou reizen. Doodde dochter haar vader met muizentarwe? Een nieuw onderzoek in Leidse vergiftigingszaak. Twee weken geleden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden ge had de 21-jarige werkster A. C. V. uit Lei den, die in de koffie van haar vader en moeder muizentarwe had gedaan. De moeder had het vergif ontdekt en niet van de koffie gedronken. De vader wel en hij is gestorven. De man leed evenwel ernstig aan suikerziekte. De officier had tegen verdachte die psychopathe is, plaatsing is een krankzinnigengesticht geëist. De rechtbank heeft vanmorgen in deze zaak een nader onderzoek bevolen, speciaal betreffende de vraag in hoeverre muizentarwe vergiftig is voor mensen. Waarom Lovink geen Hoge Commissaris tvilde worden De „Java Bode" brengt het besluit van de heer Lovink om als Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië heen te gaan, in verband met enkele persoonlijke teleurstellingen, die hem de lust ontnamen om -hoge commissaris te worden, bijv. het feit, dat men niet be reid was het paleis te Buitenzorg tot residentie van de hoge commissaris te bestemmen. Gedenkteken voor omgekomen Joodse kinderen Noren sturen montagewoningen naar Israël Het Noorse blad Arbeiderbladed houdt een inzameling van gelden voor dertig montagewoningen, die naar Israël zullen worden gezonden als een „gedenkteken" de 28 Joodse kinderen uit Tunis en de twee Joodse verpleegsters, die in de Dakota van Aero-Holland bij Oslo om het leven kwamen. Elk der huizen zal de aam dragen van een slachtoffer DOOR MACHINE GEGREPEN EN GEDOOD De 42-jarige arbeider J. F. Sehukking werd gisteren in de textielfabriek Men- ko te Enschede door een machine gegre- en gedood. Hij droeg een doek om het hoofd tegen de inwerking van chloor- dampen. De machine greep deze doek. Jullie trouwen mij te gauw", zei dr Plesman tegen Anneke Maar toch werd zij stew ardessen een goede Eind 1945 vroeg Anneke Abendanon. destijds dokters-assistete in 't Gemeen teziekenhuis van Den Haag. aan dr Ples man. die zij toevallig ontmoette, of hij geen stewardessen kon gebruiken. „N ik kijk wel uit, jullie trouwen veel gauw" antwoordde de president-directeur van de K.L-M. Anneke overreedde' hem met de.besliste bewering, dat zoiets met haar nooit zou gebeuren. En zij werd stewardessMaar zelfs de vastbeslo ten Anneke moest zwichten voor Cupi do. Op 19 November j.L stapte zij als laatste uit de KL.M. D.C.-6 Prinses Irene en zij deed toen iets, dat eigenlijk niet geoorloofd is voor een geüniformeer de stewardess: zij kuste een man. Nie mand nam het haar echter kwalijk, want ten eerste was het haar a.s. echtgenoot, de heer P. C- Stork uit Enschede en ten tweede betekende het einde van deze vlucht ook het einde van haar stewar dessenloopbaan. 76 maal is zij de Sahara overgestoken en 2500 vliegvuren liggen achter haar. Zij had aanleg voor het stewardessen-baantje, want al spoedig werd zij benoemd tot chef-stewardess op de Zuid-Afrika-lijn. Dr Plesman, heeft er toch geen spijt van gehad, dat hij Anneke Abendanon in dienst heeft ge nomen; tenslotte heeft zij het lang uit gehouden. want de meeste stewardessen trouwen al na twee jaar K.L.M.-dienst. De heer Reyers. hoofd van het Lijnbe- drijf Afrika dankte haar tijdens eei Gen. De Gaulle naar Duitsland? Op de politieke dagen van de West- duitse republiek, die morgen in de universiteit van München zullen begin nen, is generaal Charles de Gaulle uit genodigd. Het staat nog niet vast, dat hij de invitatie heeft aangenomen. KONING LEOPOLD LIJDT AAN ISCHIAS Koning Leopold van België, die te Parijs vertoeft, heeft sinds 3 weken een acute aanval van ischias. Na herstel zal hij Genève terugkeren. De besprekingen te Parijs Geallieerde stafchefs troffen maatregelen voor veiligheid en vrede „Het ging op volle kracht vooruit op een kalme zee" DB BRITSE, FRANSE EN AMERIKAANSE STAFCHEFS hebben gisteren te Parijs uitvoerige besprekingen gehouden over de verdediging van het Noord1- Atlantisch gebied. Door de politie waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge troffen en het was journalisten en fotografen zelfs niet toegestaan de tuin van het ministerie van Marine te betreden. Toch Is er een en ander uitgelekt, want der stafchefs verklaarde: „Het ging op volle kracht vooruit op een kalme zee!" „Meid, meid, ik zie je nog liggen zo'n hummel in de wieg!" zegt de kapitein J. W. Boon tegen mej. Indrapoera Heinze, met wie hij op de „Indrapoera" een reis maakt naar Denemarken, op uitnodiging van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. In 1926 werd mej. Indrapoera op het schip geboren en haar peetoom, werd de toenmalige kapitein Boon, die haar ook ten doop hield. Nu zien zfl elkaar na jaren weer terugmej. Indrapoera kreeg heimwee naar de plaats, waar eens haar wieg stond en de Kon. Rotterdamsche Lloyd stelde haar graag in de gelegenheid, haar „geboortegrond" nog eens te bezoeken „Aantreden" van de Kominform-landen Duclos en Togliatti sloegen op de trom. Volgens het Franse communistische blad „l'Humanité" hebben de Kominform- landen half November appèl gehouden. De leiders der Italiaanse en Franse dele gaties, namelijk Togliatti en Duclos, sloe gen op de trom. Een Russische resolutie predikte de strijd tegen de rechtervleugel der socialisten: Bevin, Attlee, Blum, Guy Mollet, Spaak, Schumacher, Renner, ragat zijn vijanden van de arbeidende klasse en de „partijgangers van oorlogs stokers en imperialisten". Er moet in de eerste plaats samenwer king komen tussen de communistische partijen van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Engeland. De strijd moet gaan tegen Tito. Aandacht moet worden be steed aan de Katholieke arbeiders. In politieke kringen te Parijs vraagt en zich af, waarom de vrouwelijke nister van Buit. Zaken van Roemenië, Anna Pauker, niet aanwezig was bij dit „aantreden" van de Kominform. De plaats van de zitting der Komin form was volkomen geheim gehouden, in Budapest neemt men aan, deze ergens was in het Matragebergte, op "an van Budapest verwijderd. Het Middelburgse „B.G." veroordeelde gisteren drie spionnen, die de -Duitsers begin 1940 hadden opgegeven, w Engelse en Franse schepen Vlissingen passeerden. De 57-j. Jacob Eskes, reeds in de eerste wereldoorlog Duitse dienst stond en dus vermoedelijk statenloos is, werd' bij verstek veroor- 1 tob 12 jaar. De 33-j. J. J. Branden burg uit Arnhem kreeg 3 jaar (m.a.) A. Baart, een 44'-j. grondwerker uit Vlissingen, 5 jaar (m a.). De i luidden resp. 10, 4M en 5 jaar. MINISTER STIKKER UIT KARATSJI VERTROKKEN. Minister Stikker is gisteravond uit Ka- ratsji naar Indonesië vertrokken. Hij was 24 uur daar ter stede overgebleven voor een onderhoud met vice-admiraal De Booy, die met vacantie in Quetta vertoef de. Mr Stikker ontving een uitnodiging van de gouverneur-generaal van Pakistan maar bleef in een hotel op het vliegveld. Protestanten verzetten zich in Tsjechoslotvakije Tot dusver verkeerde men vaak i; veronderstelling, als zou alleen door de Rooms-Katholieke kerk tegen de commu nistische infiltratie in Tsjecho-Slowakije verzet worden gepleegd, schrijft de cor respondent van de „Neue Zürcher Zei- tung" uit Praag. En wel omdat de (wei nig betekenende Unitarische kerk, de Lutherse kerk van de Polen in Opper- Silezië en enige Joodse gemeenten zich bij de nieuwe kerkwet hebben neerge- gd. De voornaamste Protestantse organi saties, de Lutherse kerk van Slowakije, de Evang. kerk van de Tsjechische broe ders, de Herv. kerk van Slowakije en enkele kleinere groepen echter hebben alle sterke protesten doen horen. De actie van deze kerken kon evenwel wei nig rechtbaarheid verkrijgen, wegens het ontbreken van een vaste organisatie. In welingelichte Parjjse kripgen neemt ien aan, dat gesproken is over de vol gende drie hoofdpunten van het te voe ren beleid: 1. De defensie-zones van het Noord-Atlantisch gebied worden vastge steld: 2. Er zal een algemene verdedi gingslinie langs Rijn of Elbe worden ont worpen; 3. De wijze, waarop strategisch zal kunnen worden ingegrepen, conform de richtlijnen, die door generaal Omar Bradley in Juli j.l. in het Congres wer den genoemd: 4. Het vaststellen van de sterkte der benodigde troepen en" het coördineren der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van de twaalf staten, die lid zijn van het Atlantisch Pact. Hiertoe behoort dus ook Nederland. Volgens de stellingen van generaal Bradley zullen bij een eventueel gewa pend conflict, de Ver. Staten de „strate gische bombardementen" uitvoeren. De ter zee te verrichten operaties zullen worden uitgevoerd door de marine-strijd krachten der Ver. Staten en van de lan den der Westelijke Unie. De andere be trokken landen zullen zórgen voor de verdediging van hun havens en kusten, De Europese landen zullen de „vaste kern" leveren voor de landstrijdkrachten. Zoals gemeld, heeft het Amerikaanse Congres indertijd een bedrag van 1000 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de aankoop van oorlogsmateriaal der twaalf Pact-staten. Louis Johnson, de Amerik. minister van Defensie, heeft een bezoek gebracht aan minister-president Attlee te Londen. Van hem hebben wij kunnen vernemen, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland gereed zijn het hoofd te bie den aan elke eventualiteit. De Ver. Sta ten en Engeland zijn twee der sterkste leden van de Atlantische groep en zij moeten het „teamwork" perfectionneren, noodzakelijk om vijandige aggressie te Kantonrechter werd niet beledigd Limburgse Journalist gaat vrij uit. >e Maastrichtse rechtbank heeft gisteren de chef-redacteur van het Lim burgs Dagblad' te Heerlen, Jac. G., ont slagen van rechtsvervolging. Tegen hem was 100 boete of 50 dagen en eer maand voorw. geëist wegens belediging het openbaar gezag. In een artikel leverde hij critiek op het besluit va Sittardse kantonrechter om een zaak niet voor de pers toegankelijk te ver klaren- De rechtbank vond het artikel niet beledigend, al had de kop („Onrecht vaardig besluit van kantonrechter") wel wat minder kras kunnen zijn. DAT op de afgevaardigdenverg. van ds R.K. bond van spoor- en tramwegperso- Utrecht werd; gepleit voor een wettelijke regeling om een einde maken aan de economische verspilling op het terrein van het vervoer. DAT C. Adriaanse, chef directie juri dische en adon. zaken van het dep. van Buitenl. Zaken, is benoemd tot ambte de buitenl. dienst der tweede klasse (b.g. gezant en getïftlmachtigd minister) DAT een wetsontwerp is ingediend tol goedkeuring van het in Juni 1948 in Londen gesloten verdrag voor de be veiliging van mensenlevens op zee. DAT de economische controledienst afd. Limburg op 1 December wordt opge- DAT de oud-mariniers op 10 December provinciegewijs de stichtingsdag korps zullen herdenken. DAT de Zweedse gezant, J. de Lager- berg, de zilveren plaquette Zweedse reddingmij heeft overhandigd de Kon. N.Z.H.R.M. voor haar hulp de Zweedse schepen, in het bijzon der de CA. Bancjc, die op 1 Maart by ZandVoort aan de grond liep. DAT het Groningse „B.G." de voort vluchtige SS'er Jacob Larkens uit Enumatil, die 13 Duitse onderscheidingen verwierf, tot levenslang veroordeelde. DAT de Friese maatsch. van landbouw de ministers Mansholt, Lieftinck en Joekes heeft verzocht, op korte termijn aan de administratieve rompslomp paal en perk te stellen. DAT de Kath. Middenstandsbond blij kens een adres aan de Tweede Kamer leden bij de nieuwe wettelijke regeling van de Kamers van Koophandel de leden voor de helft wil doen komen uit mid den- en kleinbedrijf. DAT gisteren aan de Robert Fruinstr. te R'dam een nieuw schakelhuis van het electrisch net in werking is gesteld. DAT aan minister Teulings op verzoek eervol ontslag is verleend als lid va Zuiderzeeraad. DAT de St. Crt van gisteren een schikking toeslag kleine zandbedrijven 1948 bevat. DAT het ongevraagd eervol ontslag aan de commandeur bij de rijksmarinewerf A. Verveer, bij K. B. is vernietigd. DAT een niet-officiële Ned. delegatie onder leiding van oud-minister prof. dr G. v. d. Leeuw per KLM naar Zuid-Afnka zal vliegen om op 16 December bij Pre toria de onthulling bij te wonen van het Voortrekkersmonument. DAT J. W. Rengelink, die bestuurslid van de VARA geworden is, op 1 Decem ber als hoofd van de afd. Voorlichting van het dep. van Wederopbouw c.a. wordt op gevolgd door J. Bommer, adviseur bij de centrale dienst van de volkshuisvesting- Een niet-communistisch Wereld Vakverbond opgericht Moskou noemt het een „spionnage-dienst"! Gisteren kwamen te Londen de ver tegenwoordigers uit 55 landen bijeen, ter oprichting van een nieuw niet-< munistisch wereldverbond van vakver enigingen. In totaal waren er 250 afge vaardigden. onder wie een sterke Ameri kaanse delegatie van 21 man, die de grote bonden, namelijk de A.F.L. C.I.O. vertegenwoordigen. De nieuwe organisatie zal circa 45 millioen arbei ders omvatten. Als zetel van het hoofd kwartier wordt o.a. Brussel voorgesteld Voor de functie van secretaris-generaal werd voorgedragen, naast andere caadi- daten. de Nederlander J. H. Oldenbroek. secretaris van de Int. Federatie Transportarbeiders. Radio-Moskou heeft heden verklaard, dat dit nieuwe wereld- vakverbond, de „wereldpositie der Ver Staten zal moeten verdedigen en zal trachten de volksdemocratiën omver te werpen Verder leutert Radio Moskou, dat de nieuwe organisatie een afdeling der Brits-Amerikaanse spionnage- Volgens een later Reuter-telegram werd de Belg, Paul Finet, tot voorzitter gekozen- Fyke Farmer wil onderhoud met Stalin Fyke Farmer een Amerikaanse advo caat, die momenteel in Brussel vertoeft, heeft een telegram naar Jozef Stalin ge zonden. Hij wenst de mening van de Rus sische leider te vernemen over een uit lating van de Amerikaanse natuurkundige Harold C. Urey, dat de Sowjet-dictatuur Rusland belemmert, om als deelgenoot in wereldregering te worden aanvaard. Het telegram luidde: „Zeer geachte heer Stalin. Ik werk in Europa voor een v reldregering. Enkele dagen geleden v klaarde dr Harold Urey dat Rusland wereldregering niet kon worden op genomen. Ik wil naar Rusland gaan te bezoeken en uw mening omtrent dit onderwerp te vernemen- Ik verzoek u toe stemming te geven tot het uitreiken i. zodat ik zo spoedig mogelijk kan vertrekken. Ik zal mij voor antwoord tot de Russische ambassade wenden". En a wacht Farmer daar maar op. Vijf voormalige Duitse fabrieken in Japan, die door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in beslag waren geno men, mogen haar productie hervatten, om te helpen by de economische weder opbouw. tieme bijeenkomst voor haar diensten die zij de K.L.M. heeft bewezen. Hij bood haar een zilveren portret-lijstje aan, waarin naar hij hoopte, de foto plaatsje zou krijgen, die gemaakt is haar laatste aankomst. De foto met duidelijke overtreding: een stewardess in uniform, die een man omhelst. Een overtreding ,die graag werd getolereerd, evenals de kus-uit-dankbaarheid, die de heer Reyers moest Oslo onaangenaam verrast door Diepens verklaring Onderzoekingscommissie heeft nog geen kaart gezien. „Zeer merkwaardig." noemde de voor zitter van de Noorse commissie va onderzoek naar de Dakota-ramp bij Oslo de mening van de directie van Aero- Holland, dat de heuvel, waartegen het vliegtuig is opgevlogen, niet op de kaart is aangegeven De commissie heeft de kaart en het logboek nog niet onder ogen gehad. Hjj noemde het wel zeer ongebruike lijk, dat een dergelijke verklaring werd afgelegd voordat een officieel rapport is opgesteld. De kaart, die door de Noorse lucht vaartmaatschappij wordt gebruikt, wijs! duidelijk aan, dat de toestellen boven de streek, waar thans het wrak ligt. op 1000 meter hoogte moet blijven Voor het manoeuvreren in het radio-baken verder Noordelijk moest men op een hoogte van 710 meter vliegen. De Dakota vloog 343 meter hoog. Redders uit de lucht De vele vliegtuigongelukken van de laatste tyd en de zich bij het reddings werk voordoende moeilijkheden, heeft de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbadei doen besluiten 'n luchtlandingsreddings ploeg te organiseren. De eenheid zal o.m. met een speciaal vliegtuig voor het ver voeren van een hefschroefvliegtuig wor den uitgerust. By de ploeg zjjn berg beklimmers en goede skiërs ingedeeld. Zaak Visser-Bos komt op 14 December voor Naar de „Nieuwe Leidsche Cou- a n t" verneemt is thans definitief be paald dat op Woensdag 14 December de •burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser en diens secretaris drs W. Bos voor de Haagse Politierechter voor Economische zaken zich te verantwoorden zullen hebben in verband met overtreding an het Duviezenbesluit. Met de behandelingder zaak zal des morgens om 9 uur m het gebouw van de Haagse rechtbank aan de J. van Nassau- straat worden begonnen. Alleen de balisanten zijn als getuigen opgeroepen. De dagvaardingen zullen vermoedelijk heden nog worden uitgebracht. Als raadsman van mr Visser zal op treden mr A E. J. Nysingh en voor drs os jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland. De Politierechter is mr M. R. Rinkel Officier-van Justitie mr J. D. Lulofs. De mogelijkheid bestaat, dat van zijde der verdediging tegen de dagvaar ding juridische bezwaren worden inge bracht, hetgeen dan een latere behande ling tot gevolg zou kunnen hebben. Nieuwe serie zeeslagen en schipbreuken? De Marine heeft een aantal schilders aangeboden, om op zee aan boord vai Hr. Ms. schepen te werken. Na di vliegende schilders krijgen we dus nu di varende schilders, die hun op zee ver vaardigd werk t.z.t. zullen exposeren. DOOR ELECTRISCH (VEE) SCHEER- APPARAAT GEDOOD. De veehouder Markus te Nieuwebrug (Z.H.) werd op slag gedood, toen bij dezer dagen gekocht electrisch apparaat, om zijn vee te scheren, inschakelde. De politie nam het apparaat in beslag. Als je vader sergeant-majoor in het Engelse leger is. kan het gebeuren, dat je zusjes in India en Zuid-Enge- land géboren werden, terwijl jijzelf in Singapore het eerste levenslicht zag. Zo is het tenminste bij sergeant majoor L. Chambers, die dzer dagen uit het Vecre Oosten terugkeerde met zijn gezin Drie dochtertjes, geboren in drie verschillende landen, maar geen vreemdelingen voor elkaar! Weer een afscheiding van de E. V. C. De afd. Eindhoven van de alg. bond •an werkers in de bouwnijverheid, een bij de E.V.C. aangesloten organisatie, heeft alle banden met de A-B.WB. ver broken en zal contact zoeken met een andere bond. De reden van dit besluit ligt blijkens •n motie in het «horsen van de enige niet-communist in het hoofdbestuur van <W bond, G. de Valk. Het dure leven De voorstellen, welke de drie vakcen- tralen bij de Stichting van de Arbeid hebben ingediend, vragen van de rege ring een zeer belangrijke beslissing. Na dat in deze voorstellen de Nederlandse arbeidersbeweging zich bereid heeft ver klaard constructief mede te werken aan een evenwichtige betalingsbalans en een opvoering van de productie, wordt hierin namens diezelfde arbeidersbeweging aan gedrongen op herziening van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoorziening voor de ouden van dagen. Dat de kosten van het levensonderhoud een stijging vertonen, wie onzer zal dat kunnen ontkennen? De huurverhoging moge dan zijn uitgesteld en evenzo de verhoging van de personele en de omzet belasting, maar uitgebleven is evenzeer de verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Bij het reeds zo moeilijke beeld hebben zich inmiddels gevoegd de ge volgen van de devaluatie. Die gevolgen van de devaluatie heeft men voor een deel willen opvangen door nieuwe subsidies. Het subsidiestelsel, zo als wij dit nu enkele jaren hebben ge kend. heeft in verschillende opzichten gunstig gewerkt. Maar het droeg als zo danig een kunstmatig karakter en bracht tevens allerlei andere dingen, zoals eigenlijk heel de loon- en prijspolitiek, in diezelfde sfeer van kunstmatigheid. De voorbereiding van de economische unie met de Benelux-partners zowel als de noodzakelijke verlichting van de las ten voor de schatkist moesten tot ver mindering-' of zelfs beëindiging van de subsidies leiden. Daarbij was het duidelijk, dat die ver mindering of beëindiging van de subsi dies het vraagstuk van de loon- en prijs politiek des te acuter zou maken, juist omdat de werknemer nu deze kunstma tige beschutting ging verliezen Het is de devaluatie geweest, welke hier sto rend en als een kink in de kabel heeft gewerkt. Opnieuw moest nu de toevlucht worden genomen tot het subsidiestelsel, maar onder deze omstandigheden kon dit alle gevolgen al niet meer corrigeren. Vandaar dan nu het verzoek van de vakcentralen De beslissing van de re gering op dit verzoek zal in feite bete kenen. dat er een nieuwe, een derde loon- ronde komt. dan wel niet. Het vraagstuk is uitermate gecompli ceerd, omdat alles hier ineen schijnt te grijpen. Wij noemden reeds de huurver hoging, de belastingverlagingen en be lastingverhogingen. Het is een sociaal vraagstuk, maar met directe uitlopers naar de politiek. Want uit de Party van de Arbeid heeft ons reeds de mededeling bereikt, dat verdere medewerking aan de regering hiervan afhankelijk wordt gesteld, of de verzwaring van lasten gelijkelijk over alle categorieën zou worden verdeeld. En anderen spraken zich op soortgelijke wyze uit. bekend, dat de president van de Nederlandse Bank, dr Holtrop, onlangs betoog heeft geleverd, dat voor de zorgelijke toestand, waarin ans land op sociaal en economisch gebied verkeert waarin ons land zich tevens heeft voor te bereiden op het tijdstip waarop de Marshall-hulp zal eindigen, gestreefd moet worden, niet naar loonsverhoging, maar naar minder verbruik. Dit schijnt een ander geluid te zijn dan de vakcentralen nu deden horen. Het betoog van dr Holtrop is uit de kringen der vakbeweging ook wel scherp gecritiseerd. Maar die critiek had toch voor een belangrijk deel betrekking op het tijdstip en de plaats, welke voor deze uiteenzetting waren gekozen. Het lijkt ons dienstiger, de aandacht te vragen voor punten van overeenstem ming. En als zodanig zien wy die pun ten, welke ook de vakcentralen uitdruk kelijk noemen en ten aanzien waarvan zij volledige bereidverklaring hebben uit gesproken: een verhoogde productiviteit en een evenwichtige betalingsbalans. Maar zelfs dan, aldus lezen we de voor stellen van de vakcentralen, kunnen er voor het Nederlandse volk omstandighe den zijn, waarin aan de noodzaak van herziening van de lonen, van de kinder bijslag en van de noodvoorziening voor ouden van dagen niet valt te ontkomen. Over heel dit complex moet nu in eerste instantie de regering een beslis sing geven. Naast alles wat op Indone- betrekking heeft, kan dit voor haar inderdaad wel dienen „ter verpozing van de aandacht". Allen tekenen In de krant van vandaag vindt men op een der advertentiepagina's een open brief aan het Nederlandse volk, waarin op ons volk nog een laatste appèl wordt gedaan voor de volken van Ambon, Timor en de Minahassa. En bij die open brief is een coupon gevoegd, welke da lezer kan invullen en verzenden- Wie in ons blad het droef relaas gele- m heeft van hetgeen de trouwe volken an Ambon, Timor en de Minahassa tot u toe hebben moeten verduren aan trouweloosheid en beschamende misken ning van hun liefde voor vorstenhuis en vlag, zal met ons van oordeel zyn, dat er vandaag van onze persen geen krant mag komen of alle coupons, welke daarin staan zullen worden ingevuld en ver zonden. Het woord is nu aan onze lezers.... Vul in en verstuur de coupon uit uw krant, en doe het vanavond nog! DONDERDAG ONTSCHEPING TROEPEN VAN DE TABINTA Het troepenschip Tabinta wordt mor gen in de loop van de namiddag met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint Donderdagmor gen om 9 uur. WEERBERICHT Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wellicht storm achtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enig» regen. Zachter. (Opge maakt te 10 uut). ZON EN MAAN. WOENSDAG 30 NOVEMBER. Zoa op 8.23, onder 16 33: maan op 14 27. onder 2.41 uur. 3 December Vk

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1